Valkenburg één dag operette-republiek i Uitvinder van de spinmachine I DWAALSTERRETJE Heilig-Bloedprocessie f SCHEEPVAART BERICHTEN s c Stanislaus en het wonder O A R Van schutters en Mei-koppelkens Driejarig meisje gedood Melkleveranties aanAmerik. troepen m te BRUGGE Tekemeursus mpiMfï SI' A MBIHIH j2§| ZATERDAG 2 MEI 1953 PAGINA 9 Nieuwe grote opdracht aan zuivelindustrie Brand in katoenveem Directeur heeft seen schuld iergist bij de kruidenier De bisschopswijding van mgr. Klooster Geen volledig accoord tussen reders en vissers Het Sovjet-ministerie van Buitenl. Zaken Examens nü mm - - wvwwwwvwwv Liturgische weekkalender (Van onze speciale verslaggever) Onder de vele Zuid-Limburgse schutterijen er zijn er daar als wij ons niet vergissen over de honderd neemt die van Valkenburg een zeer voorname plaats in. Zij draagt de enigszins intrigerende naam van „De Jonge Nobele" en zij vierde dezer dagen duchtig feest: haar luitenant-kolonel Lows Heynens was 40 jaar lid van het illustere keurkorps. „De Jonge Nobele" tverd, als de boeken niet liegen, 297 jaar geleden opgericht en zij was, als iedere andere schutterij, wel degelijk bedoeld als een „schut" voor de burgerbevolking. Bescherming Burgerbevolking is, zoals u ziet, een niet al te modern begrip. Dat de schutterij als folkloristisch verschijnsel gehandhaafd bleef, mag men, behalve aan een sterk ontwikkeld gevoel voor traditie, gerust ook toeschrijven, Beloven wij, aan de behoefte van de Limburgers, om Zich in een ander dan het doodgewone dagelijkse pakje te steken; voorzover zij dan in de schutterij niet een instituut zien, waaromheen men royaal feesten kan weven. Hoe dit zij, Donderdag stond Valken burg op stelten. Lewieke Stevens, vice- Eresident van „De Jonge Nobele", in £tin vrije tijd drijft hij een gerenom meerd Valkenburgs hotel, had 'er voor een goed deel de hand in, al werd "jj dan ook geïnspireerd door zijn pre sident Chieske Huynen, die wij zo wel mogen noemen, omdat iederéén het doet. Het prille, lentelijke ochtendgloren was al voor „De Jonge Nobele", die mm klaroengeschal en tromgeroffel op- mok naar de woning van de jubilaris etl hem en diens echtgenote in een °pen landauer zette, om hen vervol gens naar de St. Nicolaas-kerk te rij den, waar een plechtige H. Mis werd Opgedragen. Aan een echt Limburgs en dus Breugheliaans overvloedig ontbijt, werd daarna luitenant-kolonel Heynens, m zijn fraai parade-uniform veel in drukwekkender dan een heuse luite- hant-kolonel-in-modern-khaki ooit kan 2lin, gehuldigd. Maar daarvoor hadden Seeds buiten in de tuin van „De Schaap- «ens van St. Fijt" waar het feest Hch afspeelde enkele aanminnige bruidjes hem met een roerend versje toegesproken, want dat is een onver mijdelijk onderdeel van iedere Lim burgse jubileum-viering. Hoe dikwijls luitenant-kolonel Heynens daarna „een onvergetelijk schuttersvriend" is ge doemd, weten wij niet. Burgemeester p- Hens zelf was gekomen om hem toe te spreken en om hem met een gouden Vrijdagmiddag is op het drukke punt fan de Amsterdamsestraatweg bij het spoorwegviaduct te Utrecht een drie jarig in deze omgeving wonend meisje, dat daar met haar moeder achter een stilstaande auto overstak, door een vrachtauto aangereden en gedood. De chauffeur van de vrachtauto, die uit de richting Zuilen kwam. treft volgens de Politie geen enkele schuld. De halfjaarlijkse inschrijving voor de levering van melk en melkproducten naar het in Europa gelegerde Ameri kaanse leger heeft opnieuw geleid tot een grote opdracht aan de Nederlandse zuivelindustrie. Met ingang van 1 Juli a-s. zal gedurende een half jaar een hoe veelheid van circa 800.000 liter melk en melkproducten per week worden gele verd. Deze nieuwe order beloopt circa pet. van de totale behoefte van het Amerikaanse leger. Een zeer belangrijk deel zal in papier gorden vei*pakt. De Sterovitafabriek in •Dordrecht is, als enig bedrijf in Europa, geheel hiervoor ingericht. De Sterovita- labriek in Amsterdam verwerkt de uit bet Domo-gebied in Drenthe afkomstige melk tot de in glazen flessen verpakte melk en melkproducten. Behalve melk zal ook room, karne melk, chocolademelk, yoghurt, cottage Aeese en creamcheese geleverd worden. e totale leverantie zal Nederland in de Jveede helft van dit jaar ongeveer drie millioen dollars opleveren. toSf schade op 10 Januari in het Ka- V"aaru®m Sesam N'V' te Enschede. Sulri 'n scbade van enkele millioenen hiet 8ns werd geleden, mag de directeur Jü„..,Worden verweten. De Officier van een lIe bij de Almelose rechtbank, die hejd °nherzoek naar eventuele nalatig- Proee gedaan, nadat door de politie schuij~verbaal wegens brand door Vcctei Was °P6emaakt. heeft deze di- „dat de heer A. F., laten weten. den Seen verdere vervolging zal wor- \vü,4'hgesteld wegens onvoldoende aan- j!f mgen van schuld", men men zich zai herinneren meent het 't de brand door kinderen, die op sPeen?rre? van het veem met lucifers men, is veroorzaakt. bal? Beerdam 's een kruidenier gever- for. er<h omdat hij biergist-, kalkfos- die .en ijzerfosfortabletten verkocht, den (°'gens de officier van Justitie zou- Sehe'Jr oren bij drogisten, omdat ze ï>e jnivt'''l!'en of chemicaliën waren. Vrij Herechter sprak de man evenwel Ueesm?hj6 °verweging, dat zij noch ge- jy 'édelen, noch voeding waren. kcufderr Unct"secretaris van de vakgroep fei'kla ®rs, gedagvaard als deskundige, öinric-jb' e dat hij de tabletten als voe- dire ?delen ?aë- Dr- c- den Hartog,. Van de Yan het voorlichtingsbureau Van ee VoediPgsraad te Den Haag, die b'aarde0 ,moe'l'jke materie sprak, ver delg "e Praeparaten als geneesmid- inspe„t!,e willen beschouwen, doch de ?Pothei,Ur -van de volksgezondheid, de Haag rv?r J- H. Schuursma uit Den b°ch 'me?6?. 9och rnet geneesmiddelen ',VriiQ„.chemicaliën te doen te hebben. °Hicier praak"' was het oordeel van de v?or Justitie, die geen grond zag hiet ter hvej00rdeliug en die dit geval ®l'ip wilde nemen om het be- raadsrm„e6iSmidde* verscherpen. De te<lUisitni zich verenigen met dit le'-hter cl e,n de economische politie' Vry sprak tenslotte de kruidenier kruis te decoreren en pastoor Welters kon alleen maar zo mooi en vurig spreken, omdat hij vroeger commandant van de schutterij in Rolduc was ge weest. Daar was verder de heer Frey, pre sident „van onze sympathieke zusterver eniging" uit Aken, die ook al een deco ratie had meegebracht en die en passant ook nog even „den tieferen Grund seinës Kommens" verklaarde. De heer Laval, 82 jaar en president van de Zuid-Limburgse schuttersfederatie, koos bijzonder mooie woorden, die elkeen recht in het hart troffen. En grote indruk maakte het ook toen Lewieke Stevens een felicitatietele gram van de Gouverneur van Limburg, mr. dr. Houben, zelf kon voorlezen. En verder hield men zich onledig met zin gen en eten en met elkander schone en goede dingen toewensen. Die dag leek Valkenburg veel op een operette-repu bliek. De schutters in hun groene tunie ken en witte broeken, de sjako op het hoofd de hogere rangen zelfs een Louis Heynes, luitenant-kolonel van „De Jonge Nobele". goud-gegalonneerde steek trokken op- ophoudelijk door de straten. En des mid dags werd er op een naburige weide na tuurlijk prijsgeschoten op de koningsvo gel. In 56 schoten werd het houten gé dierte in flarden, geschoten; en dat was een hele prestatie, want laatst moest „onze sympathieke zustervereniging St Martinus uit Houthem", na 100 schoten gelost te hebben, nóg onverrichter zake naar huis terugkeren. Het laatste schot werd gelost door Leio de Liëge en hij was dus koning. De oude schuttersko- ning H. Prevoo, hing hem een imposan te zilveren keten, waaraan een eeuwen oude zilveren vogel is bevestigd, met een klein beetje spijtigheid om het ver lies toch wel, om de schouders. Het stond Leio prachtig, al betreurde ieder een het dan, dat hij niet gekleed was in het roemruchte schutterspak, aangezien Leio het uniform van de „aan- en af- voertroepen", waarvan hij op het ogen blik deel uitmaakt, uiteraard niet had mogen uittrekken. Weinige minuten la ter was een luidruchtig, maar zeer fees-, telijk gestemd gezelschap in een pal bij gelegen cafétje geschaard rondom het vat bier, dat de nieuwe koning, naar de oude zeden het wilden, meteen ter be schikking stelde. Men zou er de jubile rende Luitenant-kolonel bijna bij heb ben vergeten. Het feest kon niet op, die dag in Val kenburg, Want 's avonds was er wéér iets folkloristisch aan de hand: de Mei den planting. Dat festijn komt ieder jaar terug en de „Jonkheid van boete de Poort" heeft er steeds de hand in. In de namiddag al werd de versierde Mei den door vele handen tot op het Gren delplein gesleept en met veel nauwkeu righeid er kwam zelfs een graden- berekening aan te pas geplant. En 's avonds werd het 24 meter lange ge vaarte door de pas gekozen Mei-konin gin Bertha Jan sen, zo Mei-elijk als een jong meiske maar kan zijn ge doopt. Dat wil zeg gen, zij besproeide de voet van de Mei den met bier. De Mei-koning zag waardig toe, maar de schutters had den, geloven wij, toch maar liever gezien, dat er met gewoon water was gedoopt. Toen begon een heer door een mi crofoon vele namen af te roepen, tel kens een meisje en een jongen. Zo ge raakte men tot de Mei-koppelkens. Som3 moet een bepaalde combina tie een diepere be tekenis hebben ge had, want dan steeg een homerisch ge lach uit de menigte op bij het noemen der namen. Wij zouden overigens niet durven bewe ren, dat er zich tij dens het feest, dat tot laat in de avond duurde, niet spontaan andere, niet genoemde, gra tuite Mei-koppel kens hebben ge vormd. >TV« nvrt ri rvin»» r/iTr.v« >'i vriTH' De bisschopswijding van Monseigneur J. A. M. Klooster, de nieuwe aposto lisch vicaris van Surabaja, werd Vrijdag bij gewoond door vele civiele en mili taire autoriteiten, onder wie een ver tegenwoordiger van de gouverneur van Oost-Ja va, de burgemeester van Sura baja, Mustadjab, de fungerende com mandant van de Bradwidjaja-divisie, overste Sudirman, de Nederlandse com missaris in Surabaja dr. J. van der Zwaai en vele apostolische vicarissen van Java. De Unie-verkeer en de loonraad van de Nederlandse -edersvereniging heb ben tijdens de afgelopen maanden ge houden besprekingen geen volledige overeenstemming bereikt over de loon- en andere arbeidsvoorwaarden voor de bemanningen van de trawl-loggers, de haringdrijfnetvissers en het schuur- en erfpersoneel. Weliswaar is over de hoofdpunten overeenstemming verkre gen, doch het College van Rijksbemid delaars is gevraagd een beslissing te nemen over de vacantietoeslag voor het schuur- en erfpersoneel en de beman ningen van de trawl-loggers en over de afrekenperiode voor de bemanningen van de loggers, die 26 Mei a.s. ter ha- ringdrijfnetvisserij zullen gaan. Indien de Stichting van de Arbeid in staat is Woensdag a.s. advies uit te brengen, zal het College van Rijksbemiddelaars Vrijdag 8 Mei reeds een beslissing ne men. Hoewel de meeste trawl-loggers reeds bezig zijn om te schakelen naar de ha- ringdrijfnetvisserij, is de regeling van de loon- en arbeidsvoorwaarden voor de bemanningen van de trawl-loggers nog steeds in behandeling bij de Unie- verkeer en de loonraad van de reders. Het Sovjet-ministerie van Buitenland se Zaken heeft aan de buitenlandse am bassades te Moskou een officiële lijst van de hoge functionarissen van het ministerie gezonden. Uit deze lijst blijkt, dat minister Mo- lotov wordt geholpen door twee eerste plaatsvervangende ministers: Andre,j Vysjinsky, de permanente gedelegeerde bij de V.N., en Andrej Gromyko, die tot voor kort ambassadeur te Londen was. Er zijn nog twee plaatsvervangende ministers: Valerian Zorin, die onlangs is teruggekeerd uit New York, waar hij permanent gedelegeerde bij de V.N. was. en Vassili Koeznetsov, die tevens am bassadeur te Peking is. Vier personen worden genoemd als le den van „het" college van het ministe rie van Buitenlandse Zaken, Het zijn: Semenov, Poesjkin, Podtserov en Gri- goryan. Dp -Kostbare reHquicn van 'het Ui Bloéd worden in de processie meegedragen AMSTERDAM Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift: „Onderzoekingen in verband met de struc tuur van peiletierine" M. I. Hirschel, geb. te Amsterdam. Doctoraal econ. H. Bakker (Duivendrecht)cand. psysische aardrijks kunde J. v. d. Toorn, Amsterdam: cand. Duits A. Lambo, Amsterdam; doctoraal natuurk. J. Aarts, Haarlem; doctoraal wis kunde P. v. Meurs. W. Schuurman en H. de Kluiver, Amsterdam; cand. wis- en na tuurk. J. Koning, Amsterdam. DELFT. Ingenieursexamen electro-techn ing.: E. Bellem, Nieuw-Loosdrecht; J. R. de Bie, 's-Gravenhage; J. M. Boon, Zaandam; R. L. Bosch, Leiden; C. van Doorn, Utrecht; C. H. Eversdijk (met lof), Rotterdam; J. F. T. v. Heemskerck Veeckens. Bergen a. Zee J. P. H. v. Hoorn, Maastricht; R. v. Houten (met lof), 's-Gravenhage; W. G. Kuiper, Delden; Lo Kok Djioe, Delft; J. A. Noord- hoek, Dordrecht; R. C. v. Ommering, Amersfoort; R. Schrnagel, Haarlem; W. Smit (met lof), Rotterdam; J. A. v. Stuy- venberg, Zaltbommel; H. J. Suermondt, Hil versum; F. Valster (met lof), Rotterdam; J M. M. Veldstra, Oud-Loosdrecht; J. A. van der Vorm Lucardie, Hilversum. Ingenieurs examen voor scheik. ing.: A. Bezemer Zwijndrecht; A. H. M. Brugman, Amster dam; C. W. Bruin, Vogelenzang; G. Dom- merholt (met lof), Deventer; mej. A. v. d. Eijk, Overschie; J. v. d. Giessen, Zwijn drecht; H. B. de Jonge, Harderwijk; T. J. Kruijt, Soest; Liem Tjing Tien, Delft; A Manger, Delft; W. J. G. Mees, Amsterdam, F. H. v. Munster, Voorburg; G. J. A. M Muskens, Delft; Oei Hoo Djoen, Delft; Oe.v Teng Moh, Delft; A. P. Picroen (met lot), 's.Gravenhage; H. Schokking, Rotterdam' L. Schwarz, 's-Gravenhage; mej. W. L. Sluijter, Rotterdam; J. A. Stals, IJmuiden; Tan Eng Kie, Delft: Tio Liong Hien, Delfl' Tjoa Soe Tjoan, Delft; A. J. van Triet 's-Gravenhage; F. Veenhof, Rijswijk (Z.H.); M. Vlijtig, Rotterdam: P. v. d. Wal, Delft, G. v. Laar, Haarlem; J. A. v. d. Veken (met lof). Delft. Cand. electro-techn. ing.. J. J. Alberts, Arnhem; W. L. Baer, Voorburg: T de Bie, 's-Gravenhage; J. H. v. d. Boom, Maastricht; A. G. C. v. Bruggen, Enschede; R. A. Bruininga, 's-Gravenhage; J. A. Brui- nink, Almelo; A. S. de Clercq, 's-Graven hage; J. van Dalen, Vollenhove (Sint Jans-, klooster); F. L. v. Deventer, Rotterdam, H. W. C. Dockhorn (met lof), Delft; M, J. Duncker, 's-Gravenhage-, R. A. v. Eek, 's-Gravenhage; H. Z. v. Engen, Beilen; J. B. v. Erp, Deventer; D. J. E. Fernandes. 's-Gravenhage; M. W. J. v. Gils, Eindho ven; L. H. Guda, Delft; H. M, v. Hijfte, IJzendijke- P. A. W. M. Jacobs, Valken burg; F. j. Jansen, Roermond; R. H. Jo hannes, Rotterdam; A. Korpel, Rotterdam; L. L. Kossakowski, Delft; G. F. Kruit, Lei den; A. v. d. Kruk, Rotterdam; J. Lit (met lof), Rotterdam- G. Looijen, 's-Gra venhage; J. P. Molenkamp, Ter Apel; J Noordanus, Hilversum; F. Ogier, 's-Gra- venhage; C. Rodenburg, Delft P. van Rijn, Maassluis; M. J. Sahertian, Bandung; W J. Schoenmakers, Schiedam; N. J. Schuch, 's-Gravenhage; P. L. Schuerman, Ove. zande; Sie Hian Liat, Delft; P. J. P. G. Simons, Roggel (L.- R. Slegtenhorst, Rijs wijk (Z.H.); J. P. M. Smit van Waes- berghe, Breda; A. J. M. Stolwijk, Woer den; F. J. H. Timmermans, 's-Gravenhage; E. M. Velthuijsen, 's-Gravenhage; C. We ber (met lof), Delft J. P. Westerweel, Ca- pella a. d. IJssel; R. M. G. Wijnhoven 's-Hertogenbosch. Ingenieursex. civiel-mg. jhr. R. J. H. Röell, 's-Gravenhage. In genieursex. vliegtuigbouwk. in.: J. SchijVe. Oostburg. UTRECHT. Op proefschrift „Electric potentials in thermo-couples and thermo- cells" gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurk. ir. Hans Holtan Jr., geboren te Strinda, Noorwegen. Op proefschrift „Het longtuberculoom" tot doctor in de ge neeskunde J. Snijder, geb. te Hilversum. Deze is zeker de weelderig ste én de meest gevolgde pro cessie van België en wordt dit jaar op 4' Mei gehouden. De ar chieven, die ons de beschrij ving van de belangrijkste fei ten uit de geschiedenis der Hei- lig-Bloedprocessie geven, ver halen hoe de kostbare relikwie van het Heilig-Bloed reeds vóór 1200 werd vereerd en dat de stadsoverheid in 1303 aan de processie deelnam. Het is dank zij de ononderbroken samen werking tussen de burgerlijke en geestelijke overheden, dat men deze processie, zó mooi als geen ander, kan bewonderen. In de straten van Brugge met zijn oude huizen worden de vele tonelen vertoond, die de geschiedenis van het Heilig Bloed moeten voorstellen; zij worden door tienduizenden, uit al de hoeken van de wereld toegestroomde, toeschouwers vol eerbied en bewondering ge volgd. En dari komt eindelijk het Heilig Bloed, in zijn schitte rende schrijn (mooi bewerkte kist) van goud en zilver, mees terwerk van goudsmidskunst, Het Beljort met Halletoren te Brugge barbier. Nauwelijks hoorde hij van de machine van Hargreaves spreken en hetgeen er mee voorgevallen was, of hij nam zich voor er ook een uit te vin den. Hij was een handig man en dacht aan niets anders dan prinsesje met de andere dienaar (Slot) Toch neeg hij diep toen het aan een spinmachine, zelfs on der zijn werk. En het was ge langs hem ging en na haar daalde hij de rotsen af. Nu de Peter slapend in de kussens neer. De gebeurtenissen rondom Peter zetten zich voort, terwijl hij sliep. vaarlijfc voor de klanten, dat hëtëverini van het nrins'/sie was r'i'u'£. reed *n vliegende -iA Wriinen! Met een .„u ?Z. vaart voort over een laag kun je begrijpen! Met een scheermes in de hand en dan terwijl andere gedachten heb ben! Het kwam zover, dat niet alleen de vrije tijd werd benut voor het vervaardigen van een spinmachine, maar dat hij zijn klanten plotseling half gescho ren liet zitten en ineens hard wegliep, als hem onder het scheren een goed dénkbeeld was ingevallen. Maar met dat afgevallen, was het rotsplateau plotseling veranderd. Het was nu een langzaam oplopende rots geworden met brede tre den, die naar beneden leidden. Deze daalden ze langzaam af. De storm was nu gaan liggen en de zee ruiste zacht. Peter liep als in een droom. Hij was te moe en te slaperig na alles wat hij de twee laatste al kreeg Arkwright het voor dagen en nachten had doorge maakt, om zich rekenschap te geven van wat er met hem gebeurde. Ze liepen nu over een brede terrastrap van bazalt. Beneden wachtte hen een Moderne katoenindustrie: 20 rollen tegelijk Deze maandi was het 210 jaar tegelijk op spinnen kon. Zodra geleden dat Richard Arkwright, de handspinners dit hoorden, een Engelsman, de machinale vreesden zij zonder brood te weefstoel heeft uitgevonden. De geraken en zij bestormden het eerste spinmachine, waarop men huis van de uitvinder en ver acht draden te gelijk kon spin- nietigden het werktuig. De man nen, werd uitgevonden door zelf werd mishandeld en gaf het James Hargreaves, ook een op machines te maken. Engelsman. Hij verbeterde haar Op een andere plaats leefde weldra, zodat men er zestien Richard Arkwright, een arme waarvoor al do hoofden buigen in een gebaar van aanbidding en erkentelijkheid. De schrijn wordt gedragen door voorname geestelijken en begeleid door honderden deelnemers en tal van rijk gecostumeerde groe pen. Écn van de voornaamste uitbeeldingen is het lijden Van Christus. Vooral de kruisdra ging is van dramatische voor stelling. Maar er zijn ook prachtige grote groepen van zingende engelen bijvoorbeeld. Je zou het meer een kerkelijke, geschiedkundige optocht kun- ricn noemen, zoveel is er te zien. elkaar om een spinmachine te vervaardigen die goed liep en het garen was gelijk en glad. Nu moet je niet denken dat het een moderne machine was, zoals die tegenwoordig in de fabrie ken gebruik wordt, o nee, het was een eenvoudige construc tie, door waterkracht aange dreven. Vijf en twintig jaar na zijn uitvinding vond pas de stoommachine in de katoen industrie ingang. keienpad langs de rotsen. Het prinsesje liet als in een droom het landschap en alles aan zich voorbijgaan. Ook zij was moe, maar zij was te opgewonden om te sla pen. Maar ze zat muisstil, om de prins, die haar leven had gered, niet te storen. Met grote ogen keek ze naar hem, „Naar huis gaan we, naar huis, o we gaan naar huis", juichte het in haar. Eindelijk sloeg het rijtuig een lange laan in met hoge populie ren aan weerskanten. Het zach te ruisen van de bomen ver- prachtig rijtuig met vier paar- verre rui den bespannen. De lakei on- dersteunde Peter eerbiedig toen hij instapte en toen zonk Ouderwetse spinnewielen Tegen het eind van de elfde de verkoper van het stuk land, eeuw leefde in Krakau, een al drie jaar dood was. Maar de Groep uit de Bloedprocessie te Brugge stad in Polen, een heilige Bis schop. Stanislaus was zijn naarp. Behalve zeer vroom en godsdienstig, was deze 'bisschop ook een zeer dapper man. Hij schrok er ten minste niet voor terug, koning Boleslaus duide lijk te zeggen, dat diens leven slecht was. Telkens opnieuw wees hij de koning op zijn ver keerde daden; telkens opnieuw spoorde hij hem aan, toch een beter leven te gaan leiden. Maar koning Boleslaus was van deze vrijmoedige aanmer kingen niet gediend. Hij kreeg een hekel aan bisschop Stanis laus en wenste niets liever, dan hem uit de weg te ruimen. Maar.de bisschop was bij zijn gelovigen zeer gezien; de koning moest dus een middel verzinnen, om zich van die bis schop te ontdoen, zonder de woede van het volk op te wekken. Eindelijk meende de koning iets gevonden te hebben. Hij riep de rijksgroten bijeen en liet de bisschop daarvoor ver schijnen. Toen kwam de aan klacht: „De bisschop heeft zonder recht zich een groot stuk land toegeëigend." In verband met deze valse beschuldiging moest de raad van voorname mannen een oor deel over de bisschop uitspre ken. Natuurlijk verdedigde bis schop Stanislaus zich. „Ik heb namens de kerk van Krakau dat stuk land eerlijk gekocht en ook betaald!" „Laat dan de bewijsstukken daarvan zien!" eisten de man nen, Maar jammer genoeg had de bisschop die niet. Wel waren er andere mensen bij die verkoop tegenwoordig per gebruikt, ken je natuurlijk geweest, maar dezen, die dus als getuigen voor de bisschop kon den optreden, durfden niet.... Ze waren veel te bang bij de koning in ongenade te vallen. „Welnu dan!" sprak bisschop Stanislaus, „dan zal ik de ver koper voor u laten komen." Daar moesten de koning en zijn handlangers om lachen. Want iedereen wist, dat Petrus, bisschop hield vol: „Binnen drie dagen zal ik Petrus, de verkoper voor u voeren!!' Hoewel niemand énige "waar de aan deze bewering hechtte, kreeg de bisschop toch drie da gen uitstel. In bidden en vasten bracht de heilige deze dagen door, steeds God smekend om een wonder. En God verhoorde het gebed van zijn dienaar. Stanislaus stond bij het graf en beval: „In naam van Jezus Christus, zeg ik u Petrus, kom uit het graf." Petrus verscheen. „Volg me naar het gerecht'" gebood Stanislaus. Groot was de verbazing, toen op de vastgestelde tijd mèt de bisschop ook de verkoper Pe trus de zaal betrad. Duidelijk verstaanbaar voor alle aanwezi gen verhaalde hij, dat de bis schop hem voor het landgoed de vereiste som betaald had. Nu dorsten ook de getuigen niet langer te zwijgen. De raad van groten kon de bisschop niet veroordelen. Petrus keerde weer terug naar zijn graf. De woede van de koning was niet te beschrijven. De groot heid van dit wonder had geen indruk op hem gemaakt. Inte gendeel, nog vaster was hij be sloten, de heilige uit de weg te ruimen. En dit gebeurde. En wel door de koning .zelf. Aan de trappen van het altaar Werd bisschop Stanislaus door de ko ning gedood. 7 Mei vieren we de feestdag van deze dappere Poolse heilige. De materialen, die de kap- allemaal. Als wij nu eens zeg gen, teken eens een kappers schaar, zou je dat dan Ineens kunnen? 1. is de kappersschaar, 2. tondeuze voor het haar knippen, 3, scheermes, 4. scheer kwast, 5. haarwaterspuit. Een van deze voorwerpen kun je in elk geval wel tekenen. sen van de zee. Eindelijk, aan het eind van een brede laan, was de weg ver sperd door een zware tolboom. Aan weerskanten stonden schildwachten. Zacht sprak de palfrenier met hen. Toen ging de boom langzaam omhoog en reed het rijtuig door. Stram salueerden de solda ten. Reeds werd een lange streep licht zichtbaar aan de horizon. De nieuwe dag brak aan. Toen liet de dienaar, die al die tijd zwijgend in een hoekje van het rijtuig "had gezeten, het gordijn van het rijtuig neer en zo reden ze de slapende hoofd stad binnen van het rijk van de vader vsn prins Volker.... En even later werd deze om helsd door een snikkende ko ningin, die zijn moeder was en die hem kuste, telkens weer. En toen voelde hij hoe twee ster ke armen hem omsloten, en een stem, donker van ontroe ring, zei: „Mijn zoon, mijn Vol ker, mijn troonopvolger. MijD eigen zoon." „Men zal nog hedennacht de prinses naar huis geleiden", sprak de koning daarna kalmer tot de dienaar bij de deur. En toen hoorde Peter zijn geschiedenis. Ook hij was, evenals het prinsesje Marijke van hun na- buurstaat, geroofd door de boze zwarte man, toen hij nog heel klein was. Maar voor deze hem had kunnen doden, had hij hem, daar de soldaten van de koning hem op de hielen zaten, ergens in het bos gelegd. En daar had de goede houthakker van het Naalden woud hem gevonden eh liefderijk opgenomen." „En", eindigde de koningin, „de vrouw, die voor mijn kind een lieve -moeder was, en de man, die voor mijn kind een lieve vader was, zij zullen aan zitten aan onze dis naast hun kind." Een grote vreugde heerste al- lerwege. En alle torens zongen en alle mensen vierden feest. En toen het prinsesje Marijke haar leven met dat van prins Volker verbond was het op nieuw groot feest. Enige jaren later liet de oude koning de troon over aan zijn zoon, om zelf rust te nemen, en wijs en met liefde regeerden de jonge koning en zijn gade over de beide koninkrijken, die door het huwelijk verenigd waren. En als ze niet overleden zijn, leven ze nog heden ten dage en regeren wijs en met liefde over hun welvarend koninkrijk. AARDIJK 1 van New Orleans n. R'dam. ALAMAK 1 van Aden n. Port Said. ALBIREO 2 te Recife. ALDABI 3 te Rio Janeiro. ALMKERK p. 1 Lissabon. AMSTELTOREN p. 1 Beachyhead. ALPHACCA 1 .te New York. BLIJDENDIJK p. 1 Nantucket. BREDA 1 van R'dam n. Antwerpen. BRITSUM 1 te Tuticorin. CALT. NEDERL. (t.) p. 1 Kp. Ferrat. CASTOR 1 te Mobile. CHAMA 6 te Mena-al-Ahma<fi. CORYDA 1 te Curasao. DALERDIJK 2 te Cristobal. DUIVENDRECHT 1 te Birkenhead. ELMINA 1 van Dakar n. Conakry. FRIESLAND p. 1 Malta n. Rotterdam GANYMEDES 2 te Port of Spain HELENA 1 te Trinidad. HERMES 1 te Trinidad. KARATON 1 v. Priok n. Cheribon. KASIMBAR 1 van Padang n. Tj. Priok. LEMSTERKERK p. 2 Aden n. P. Sudan. LIEVE VROUWEKERK 1 te Havre. LISETA 1 te Pladju. LOENERKERK 1 van Aden n. Karachi. LOOSDRECHT 2 te Aleppy. MAASDAM 1 van Southampt. n, Halifax MACOMA 1 van Pladju n. Tj. Priok. MACUBA 1 van Miri n. Shimotsu. MAETSDYCKER 1 van Fremantle naar Singapare. MATAKAM 1 rede Semarang. MALVINA 1 te Miri. MARISA 6 te Pladju verw. METULA 1 te Pladju. MITRA S te Stockholm. 1VIIRZA p. 1 Bermuda n. Portsmouth. MYONIA 13 te Piraeus verw. OMALA 1 van Volos n. Cyprus. ONDINA 5 te Vado verw. OPHIR 1 van Priok n. Belawan. OV.ERIJSEL 1 van Singora n. Priok. PLANCIUS 2 te Surabaja. POSEIDON 1 van N. York n. Curasao. ROEBIAH 2 te Manilla. ROTULA 1 van Reykjavik n. Curacao. PRINS MAURITS 3 te Montreal. SALLAND p. 1 Kp. San Thome. SARANGAN 2 te Nasiput. SILINDOENG p. 1 Sabang n. Hongkong. STAD SCHIEDAM 1 van Newcastle naar Narvik. ST VLAARD. 1 te Aalesund. STAN VAC DJIRAK 1 van Gerong n. Tj. Uban. TAWALI 1 te Houston. TERO 2 te Mombasa. TJIBODAS 1 van Port Elizabeth n. Kpst. TJIPONDOK 2 te Tsukumi. WATERMAN 3 te Hoek v. Holl. verw. WINSUM 1 te Amsterdam. PASSAGIERSSCHEPEN ALHENA 15 van R'dam n. B. Aires. ALNATI 2 van Rio Jan. n. Vittoria.- BONAIRE te Amsterdam. COTTICA 4 te Barbados. GROOTE BEER 8 te Halifax. INDRAPOERA 23 van R'dam n. Tj. Priok. JAGERSFONTEIN 11 te Southampton. JOH. v. OLDENBARNEVELT 5 te Priok. MAASDAM 7 te Halifax. NOORDAM. 2 van R'dam n. New York. ORANJESTAD 5 te Southampton verw. RIJNDAM 4 te Southampton. - SIBAJAK 2 van R'dam n. Wellington. VEENDAM 4 van R'dam n. New York. WESTERDAM 2 van New York n. R'd. WILL. RUYS 20 te Priok verw. WILLEMSTAD 2 te Curasao. ZUIDERKRUIS 4 van Kaapstad n. R'dam. De Sovjet-Unie heeft communistisch China 300 millioen dollar geleend voor de aankoop van Russische machines en materiaal krachtens de Chinees-Russi sche overeenkomst van 1950. ZONDAG 3 Mei: 4de Zondag na Pasen; H. Kruisvinding; Mis v. h. feest; 2 gebed v d. Zondag; (in gelezen missen: 3 H.H. Alexander en gezell.) Credo; prefatie v. h. H Kruis; laatste evangelie v. d. Zondag; rood. MAANDAG: H. Monica, weduwe; eigen Mis; (Haarlem: 2 Kerkwijding; Credo); Paaspref.; wit. DINSDAG: H. Pius V, Paus, belijder; Ml* Si diligis; (Haarlem; 2 Kerkwijding; Cre do); prefatie v. d. Apostelen; wit, WOENSDAG: H. Joannes voor de Latijn se poort; eigen Mis; (Haarlem: 2 Kerk wijding); Credo; Prefatie v. d. Apostelen: rood. DONDERDAG: H. Stanislaus, bisschop martelaar; Mis Protexisti; Paasprefatie; rood. Haarlem: 2 Kerkwijding; Credo; Breda, Roermond: H. Domitianus, bisschop, belijder; eigen Mis; 2 H. Stanislaus; Paas prefatie; wit. VRUDAG: Verschijning v, d. H. Michael; eigen Mis; (Haarlem; 2 Kerkwijding); Cre do; Paasprefatie; wit. ZATERDAG; H. Gregorius Nazlanzenu*. bisschop, belijder, kerkleraar; Mis In me dio; Credo; Paasprefatie; wit, Haarlem: Octaafdag Kerkwijding; Mis Terribilis; 2 H. Gregorius; Credo; Passprefatie; wit. ZONDAG 10 Mei: 5de Zondag na Pasen: Mis v, d. dag; 2 H. Antonius; 3 H2H. Gor- dianus en Epimachus; Haarlem; 2 ovér- brenging v. d. H. Bavo; 3 H. Antonius; 4 H.H. Gordianus en Epim.) Credo; Paas prefatie; wit,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9