VLIEGTUIG IN ZANDSTORM VERONGELUKT 43 inzittenden bij ramp omgekomen Vice-voorzitter van de gemeenteraad van Tunis vermoord Zware brand verwoest fabriek in Rotterdam Britse ..Comet bij Calcutta DULLES zegt snelle hulp toe aan Fransen in Laos Bey keurt na aandrang door de Fransen het terrorisme af Uitwisseling krijgsgevangenen in Korea beëindigd Tot hoofd en hart Hoessein en Feisal aanvaarden hun regering Herdenking Het weer Vietminh hergroepeert zijn legers rond Laos hoofdstad Omwonenden horen hevige ontploffing Ook amnestie in sjechoslowakije In hechtenisneming MeinePoten Colson Twee doden bij tramongeluk Geïnstalleerd als koningen van Jordanië en Irak GABARDINE REGENJASSEN MAANDAG 4 MEI 1953 77ste JAARCANC No. 25674 BEVERWIJKSE JONGEN VERDRONKEN Tragisch ongeval op Uit geest er meer Zaterdagochtend is een Cornet-straalvliegtuig van de British Overseas Airlines Company nabij Calcutta in een storm geraakt en "eergestort. Geen van de 43 inzittenden heeft de ramp overleefd. Het toestel dat van Singapore op weg was naar Londen, is in een Zandstorm terecht gekomen en mogelijk door de bliksem getrof- <en. Het wrak werd aangetroffen op 36 km. ten Noord-Westen *an Calcutta, vanwaar de Cornet zes minuten tevoren vertrokken *as. Pakistan voorgesteld als neutraal land - Vierjarig kind door vallende lading gedood Paard op hol; vier gewonden Djakarta verzoekt: Meisje op onbewaakte gedood h;u Advertentie Verwachting tot Dinsdagavond: Droog weer met voornamelijk in het Noorden en Westen van het land overdrijvende wolkenvelden. Over wegend matige Noordelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 5.04—20.11. Maan: 01.46—10.01. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 «oonnementen 20800 Postgiro 143480 ijlcant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 JKant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 directie7. j. w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, oofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De 19-jarige Ch. de Ridder en de 17- jarige J. J. Kok, beiden uit Beverwijk, waren gistermiddag met hun kano op het Uitgeestermeer nabij de Stierop aan het spelevaren, toen hun vaartuigje ten ge volge van de golflsag omsloeg. Beiden klampten zich aan de omgeslagen kano vast, maar de 17-jarige Kok heeft dit niet kunnen volhouden. Hij verdween in de diepte. Een voorbijkomende zeiler heeft de 19-jarige De Ridder opgepikt. De jon gen was totaal overstuur en wist niet te vertellen hoe het ongeval zich had voorgedaan. Hij is naar Uitgeest gebracht én vandaar heeft men hem naar zijn woning te Beverwijk vervoerd. Het lijk van de 17-jarige J. J. Kok uit de Corn. Matersweg heeft men nog niet kunnen vinden. Gisteren is men tot het vallen van de duisternis aan het dreggen geweest en hedenmorgen vernamen wij van de Rijkspolitie te water te Akersloot dat 't dreggen opnieuw was hervat, maar zonder resultaat. Het ongeval is gebeurd juist op het beedste gedeelte van het meer. ligt in een zanderig gebied, dat slechts te voet bereikbaar is. Er bevonden 2ich 37 passagiers aan boord, van wie ^erscheidene personen, die in Londen ?e kroningsplechtigheden zouden gaan bijwonen. Onder hen bevonden zich ook officiële vertegenwoordiger van Australië, het liberale parlementslid H. Oldham en zijn vrouw. De slachtoffers lagen over een groot Sebied rond het wrak verspreid. Het kostte aanvankelijk veel moeite om hen *6 identificeren. Kolonnes van het In diase leger brengen de stoffelijke res ten. over naar Calcutta, van waar zij }vaarschijnlijk per vliegtuig verder zul len worden, vervoerd. Het ongeluk vond Juist op de eerste verjaardag plaats t??n de opening van een Comet-lijn- dienst voor passagiers, n.l. de lijn van Londen naar Johannesburg. De B.O.A.C. had negen van deze toestellen in dienst. >k Onze luchtvaartmedewerkcr tekent "'erbij aan: Het ongeluk met het Britse „Comet"- Passagiersvliegtuig, dat Zaterdagavond ju de omgeving van Calcutta gebeurde, Js het derde ongeval met dit type vlieg- 'uig in een jaar tijds. Het eerste ongeluk Seschiedde op het vliegveld van Rome. He piloot wist toen echter het toestel Veilig aan de grond te krijgen, doch hoe- Wel het zwaar beschadigd werd, konden Persoonlijke ongelukken toch nog wor den voorkomen. Het tweede ongeval Was van veel ernstiger aard. Drie maan den geleden stortte een „Comet"-vlieg- tuig kort na de start neer op het vlieg veld Karachi. Alle inzittenden kwamen toen om het leven. Beide ongelukken waren volgens Britse deskundigen te wijten aan vliegfouten. De laatste tüd houdt men zich in ver schillende landen bezig over de vraag °f men bij de lijndiensten in die landen Kcbruik zal maken van „Comef'-vlieg- Juigen of niet. In de Verenigde Staten heetf men echter, toen bleek, dat ver schillende maatschappijen zich voor de -•Comet" gingen interesseren, een on dubbelzinnige maatregel genomen om de Cornet te weren: er werden n.l. geen bewijzen van Lichtvaardigheid voor dit 'VPe toestel afgegeven. Dit verbod heeft in Engelse lucht vaartkringen veel ontstemming gewekt, aangezien deze maatregel eveneens in houdt, dat er nu ook geen Engelse „Co- fhets" in de V.S. mogen landen. De uit latingen. in de Britse pers hieromtrent doen vermoeden, dat het hier een of andere maatregel betreft om eigen in dustrie en luchtvaartmaatschappijen te ueschermen. Drankrijk en Argentinië zijn tot dus- er de enige landen, die ertoe zijn over gegaan „Comet"-vliegtuigen te bestellen. 6 K.L.M. neemt nog een afwachtende ouding aan, doch de bestelling van 12 jj Per-Constellations in de V.S. is wei ent een bewijs, dat men de verdere ntwikkeiing nog wil afwachten, kinds twee Mei 1952 heeft de B.O.A.C. tp --Cornet" ruim 250 retourvluch- 0 h LondenKaapstad gemaakt, terwijl °P de onlangs geopende lijn Londen lokio reeds een belangrijk aantal pas- glersmijlen zijn afgelegd. Het aantal kfjSagiers, dat tot dusver vervoerd is, edi-aagt 27.800. Het lijkt zeer onwaarschijnlijk, dat het recente ongeluk grote invloed zal heb ben op de ontwikkeling van het passa giersvervoer per straalvliegtuig. Voor lopig is men in Engeland nog niet tot een vliegverbod voor dit type vliegtuig overgegaan. Het lijkt echter wel waarschijnlijk, dat Nederland en de V.S. voorlopig nog zullen volharden in hun afwijzende hou ding ten opzichte van het gebruik van straalvliegtuigen voor passagiersvervoer. Behalve de „haaienneus" en de dunne scherp naar achteren wijkende vleugels, lijkt de „Cornet" veel op een Douglas „Skymaster". De spanwijdte bedraagt 3-15 meter, de lengte 28 meter. De top snelheid van het vliegtuig ligt boven de 900 kilometer per uur. De vier straalmo toren liggen twee aan twee dicht bij el kaar. vlak naast de romp. Door een bij- zender systeem is de passagierscabine absoluut geluiddicht gemaakt terwijl men in tegenstelling tot de propeller vliegtuigen geen hinder heeft van tril lingen. Het toestel kan 36 passagiers vervoeren met een bemanning van 6 koppen. Een Comet-straalpassagiersvïiegtuig, van welk lukte toestel is. type het bij Calcutta veronge- De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft Zaterdag- bekend gemaakt, dat de Ver enigde Staten „stappen hebben onder nomen" om de levering van militaire voorraden aan de verdedigers van Laos te bespoedigen. Dulles noemde de aan val op Laos „meedogenloos en onuitge- lokt". De communistische termen als „bevrijdingslegers" en „Vietnamese vrij willigers" achtte hij voldoende reden om evenals in Korea van agressie te In Tunis is Zaterdag de vice-voorzitter van de gemeenteraad, Tsjadly Kastalli, vermoord door een jongeman, die met een machinegeweer op hem vuurde. De dader is Zaterdagmiddag reeds gegrepen. Ook een andere man, die bij de aanslag betrokken was, is gearresteerd. Gisteren was de eerste dag van de gemeenteraadsverkiezingen in Tunesië. De nationalisten, verenigd in de Neo-Destourpartij, hebben opgeroepen de verkiezin gen te boycotten, omdat zij van mening zijn, dat de Fransen dwang uitoefenen. Zij hebben de candidaten opgeroepen zich terug te trekken. Er heerst na de moord op Kastalli verontwaardiging en vrees in het land. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn ook moordaanslagen gepleegd op de minister van Handel, Ben Eais, en op een commissaris van politie. Als protest tegen dit terrorisme hadden de nationalistische leiders een staking uitgeroepen tegen gsteren. De Zaterdag vermoorde Kastalli heeft geweigerd zijn candidatuur in te trek ken, ondanks de vele dreigbrieven die hem hadden bereikt. Het schijnt, dat vele Tunesiërs aan de nationalistische op roep om niet te gaan stemmen, gehoor hebben gegeven. In het binnenland schijnt het percentage zelfs 45 tot 60 te zijn. De Bey van Tunis had eerst na lang aarzelen toestemming gegeven tot het houden van gemeenteraadsverkie zingen. Vorige rt-.aand had hij bezwaar gemaakt tegen het houden van districts verkiezingen. omdat die gehouden wor den. terwijl de Fransen de staat van be leg handhaven. Zaterdagmiddag had de Franse Resi dent-Generaal, de Hauteclocque, de Bey een nota van minister Bidault overhan digd. waarin hem werd verzocht de na tionalistische terreur openlijk af te keu ren en de Tunesiërs aan te sporen deel te nemen aan de verkiezingen. Na een aanvankelijke weigering heeft de Bey mede op aandringen van de nieuwe secretaris-generaal van de Tunesische regering, Dupoizet, de terroristische ac tiviteiten afgekeurd en de bevolking aangespoord om kalm te blijven. Hij wil de echter niet het volk verzoeken deel te nemen aan de verkiezingen. Intussen heeft de politie een groot aantal arrestaties verricht. Onder de gearresteerden bevinden zich een aan tal vooraanstaande nationalisten en De Rotterdamse brandweer had een zware strijd te leveren tegen de loeiende vuurzee, die het oude gedeelte van de V. 1. R. volkomen heeft verwoest. pane geallieerden hebben vanmorgen te Hem n Jon Pakistan voorgedragen als ov 'aa.l 'and om toezicht te houden die Koreaanse krijgsgevangenen V aDe ei,?eren naar huis te gaan, na de <W '■stilstand. De communisten had kjst *e voren reeds verklaard dat Pa- n voor hen aanvaardbaar was. de^u-\er?n hebben ook de geallieerden den i isseHhg van zieken en gewon den S-, pPëe2et. Op deze laatste dag wer- Ito». 5 krijgsgevangenen naar Noord- de teruggestuurd. In totaal hebben SereivLi leerden nu 6.700 gevangenen 679 17,leerd tegen de Noordelijken hitwis5 f.rdag°chtend heeft zich bij de daan lnS nog een incident voorge- ëevariCT waarbij de communistische ^agern,611611 schreeuwend uit de zieken- sprongen en hun kleding ver- beTt^ch°sl°wakije heeft vandaag een am- voor burgerlijke en mi- rtSïhe VoorbsPiüen7, OS> basis van het Rus* 2at de amnf adio Praag deelde mee, *:„Eeti'eden suf16 vanmorgen in werking «?nt Antonii ^-as ondertekend door pre- jr dood van dergelijke amnestie na S "garrje deri^n Romenië en „J? amnestie zu.lbs reeds eerder. Van r-C Personen di? Ultdrukkelijk uitgesloten sP'onnacp beschuldigd zijn van ver- J^Pondent vfn T sabotaÊe. Daar de cor- dó„Sat's in Juli -Associated Press, William Pe H!eld werd zaïU^®6"5 ?pionna*e ver- Pbhen'profiteren. V3n de am' nielden. Communistische officieren hebben daarop de orde hersteld- Het einde van de uitwisseling van zieken en gewonden ging gepaard met een hernieuwde frontactiviteit in de Westelijke sector. Daar vielen -e com munisten met een heel bataljon de Ca nadese stellingen aan, maar de aanval kon na 214 uur worden afgeslagen. De geallieerde" vliegtuigen waren bijzon der actief en het slagschip „New Jersey" heeft de havenstad Hoengnam aan de Oostkust gebombardeerd, waar bij een spoorbrug werd vernield. In de Jonker Fransstraat te Rotterdam is Zaterdagmorgen een vierjarig meisje F. van M.. om het leven gekomen. Het meisje zat bij haar moeder achter op de fiets. Er passeerde een auto, die een la ding hardboard vervoerde. Enige platen, die waren gaan schuiven, vielen van de auto en namen in de val het meisje mee, dat van de vallende fiets op de straat terecht kwam. Zij overleed ter plaatse aan de bekomen verwondingen. Het stoffelijk overschot werd naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd. Zaterdagavond sloeg te Varsseveld een paard van de Dinxperlose ruitervereni- ging op hol, met het gevolg, dat vier inzittenden van het door dit paard voort getrokken karretje werden gewond. Eén van hen is naar het ziekenhuis in Doe- tinchem overgebracht. Een felle uitslaande brand, die tot ver in de omtrek te zien was en menige Rotterdammer in het nachtelijk uur uit zijn bed lokte, heeft Zondagmorgen bijna de gehele oude fabriek van de V.I.R. (Verenigde Industrieën Rotter dam) in de as gelegd. Omstreeks half zeg 's morgens werd door de omwonen den een hevige ontploffing gehoord in deze fabriek, waar zowel gloeilampen als tricotages vervaardigd worden. Of nu deze explosie oorzaak is geworden van de brand, dan wel dat het vuur reeds woedde en de ontploffing slechts een gevolg was van oververhitting, is nog moeilijk te zeggen. Zeker is, dat reeds spoedig de vlammen zich een weg naar buiten baanden en de omwonen den de schrik om het hart sloeg. Zij alarmeerden de politie en de brand weer, welke laatste op het eerste alarm met groot materieel uitrukte. Ook tal van slangenwagens van de vrijwillige brandweer snelden binnen enkele mi nuten toe. Het bleek echter niet gemak kelijk te zijn in deze fabriek, die op de Oudedijk als het ware tussen de woon blokken is ingebouwd en voornamelijk door een nauwe poort te bereiken is, bij de vuurhaard te komen. Steeds meer blussingsmaterieel rukte aan en het is aan het doortastend ingrijpen van de brandweer te danken geweest, dat al thans een nieuw gedeelte van de fa briek behouden is kunnen worden. De oude fabriek is echter zo goed als ge heel verwoest. Tegen negen uur was men het vuur meester en kon met de nablussing worden begonnen. Gelukkig hebben de in de nabijheid staande woonhuizen en bedrijven geen noe menswaardige schade opgelopen Hoe groot de schade in totaal is, valt nog moeilijk te overzien, maar, men spreekt van millioenen. Vermoedelijk komen door deze brand enige honderden werk lieden, onder wie veel meisjes, voorlo pig zonder emplooi. Ongeveér acht uur Zondagavond is op de Rijksweg bij Zwijndrecht door het springen van de achterband een motorrijwiel geslipt. De bestuurder, J. van 'Dijk uit Rotterdam, is ter plaatse overleden. Zijn duo-passagier, de heer Labooy, werd in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis in Dordrecht vervoerd. De Indonesische regering heeft de Ne derlandse regering verzocht te bevorde ren. dat Meine Pot, één van de hoofd schuldigen bij de aanslag op overste Hardjono, in hechtenis wordt gezet in afwachting van de definitieve uitspraak. Dit verzoek betreft tevens de andere hoofdschuldige, Colson. Het verzoek is gericht door de Indo nesische H.C. in Den Haag tot het Ne derlandse ministerie van Buitenlandse Zaken. De indiening is geschied naar aanleiding van berichten, dat Meine Pot op het ogenblik onvindbaar is. Meine Pot is niet in het bezit van een geldig paspoort. Hem zijn echter geen beper kingen opgelegd, waar het zijn verblijf in Nederland betreft. 1 Mensen zijn slechts gelukkig in verhouding tot wat zij weten te 1 geven communisten. Ook is een Franse com munist gearresteerd. Het orgaan van de Neo-Destoürpartij, „Esbassah", is door generaal Garbay, de opperbevel hebber der strijdkrachten in Tunis, verboden. De premier van de Tunesische rege ring dat wel een Frans marionetten kabinet wordt genoemd had Zaterdag onmiddellijk na de moord op Kastalli. een bezoek gebracht aan de Resident- generaal om bescherming te vragen voor de leden van de regering en voor de candidaten voor de gemeenteraadsver kiezingen. Zondag tegen het middaguur is op een onbewaakte overweg te Heiloo een dertien-jarig meisje door de trein gegrepen en op slag gedood. Bijna 400 meter werd het lichaam meegesleurd. Het kind had juist met een vrien dinnetje de kapel O. L. Vrouw ter Nood verlaten. Zondagochtend is de 49-jarige P. van der Ende uit Joure, onder Stobbega door de trein, die uit Heerenveen richting Leeuwar den was vertrokken, overreden en op slag gedood. V. d. E. zocht iets, dat hij bij de spoorlijn had verloren. De trein had drie kwartier vertraging. spreken. De Amerikaanse hulpmissie in Laos heeft opdracht gekregen om fondsen en voorraden ter beschikking te steller- van de slachtoffers van de Vietminh-aanval. Intussen hergroeperen de communis ten hun troepen ten Oosten van de hoofdstad vai) Laos, Luang Prabang. De hoofdmacht bevindt zich op 40 km. ten Noorden en Oosten van de stad. Voor hoedetroepen zijn reeds op 16 km. af stand gesignaleerd. Op het vliegveld op 3 km. ten Noorden van de stad dalen onophoudelijk Franse transporttoestel len, die oorlogsmaterieel aanvoeren. Frankrijk heeft intussen Engeland in formeel om transportvliegtuigen ver zocht. In Londen heeft men nog geen beslissing geriomen. maar het 'is bekend, dat het Britse materieel in het Verre Oosten door Korea, Malakka en Hong kong reeds sterk gebonden is. Zaterdag heeft het Franse leger be kend gemaakt, dat een opstandelingen leider in Cambodja, die de Vietminh heeft gesteund, zich met 700 man aan de politie heeft overgegeven. De Franse minister voor de geasso cieerde staten in het Verre Oosten, Jean Letourneau, is gisteravond uit Parijs naar Saigon vertrokken, nadat hij te voren met de Franse regering de toe stand in Indo-China had besproken. De chef van de luchtmachtstaf, generaal Lecheres, is Zaterdag in Saigon aan gekomen om een onderzoek in te stel len naar de speciale behoeften van de luchtmacht. Hedenmorgen omstreeks 9 uur is in Amsterdam bij het Leidse Bosje tegen over het hoofdkantoor van het G.E.B. een ernstig verkeersongeluk gebeurd, dat aan twee voetgangers het leven heeft gekost. Bij het oversteken van de rijweg zijn ze bij de halte door een motorwagen van lijn 2 gegrepen en op slag gedood. De slachtoffers, een man en een vrouw, zijn Engelse toeristen, blijkens het paspoort, dat ter plaatse is aangetroffen. Het ongeluk is gebeurd, terwijl de tram naar de kon van de vluchtheuvel doorschoof om daar te stoppen. Zaterdag is de achttienjarige Hoessein in het parlementsgebouw te Amman gekroond tot koning van Jordanië. In het parlementsgebouw las Premier Tewfik Abdoelhoeda een boodschap van de regering voor. Vervolgens sprak de voorzitter van de Senaat. Ibrahim Has- jem, namens het volk van Jordanië een korte rede uit. Uit handen van Hasjem ontving koning Hoessein een perkament met de eedsformule. De formule luidt: „Ik zweer bij Allah de grondwet te eren en trouw te zijn aan het volk". Na de eedsaflegging werd de koning toegejuicht. Daarna verliet hij het par lementsgebouw en reed in zijn auto naar de Hoesseini-moskee om te bidden. Op weg naar de moskee werd hij bege leid door een escorte van Tsjerkessische cavaleristen op witte Arabische ponies. Vervolgens ging de jonge koning naar zijn paleis om gelukwensen in ontvangst te nemen. Koning Feisal II van Irak is Zaterdag, op zijn achttiende verjaardag, te Bagbad in een verenigde vergadering van beide huizen van het lraakse parlement ge- De pas gekroonde koning Hoessein van Jordanië groet de menigte bij het verlaten van de Hoesseini- moskee. De koning draagt de gala uniform van opperbev-elhebber van het Arabische Legioen. (A.N.P.-telefoto) installeerd als derde regerende vorst van het moderne Irak. Feisal volgde zestien jaar geleden zijn vader, koning Ghazi, op, die bij een auto-ongeluk om het leven was geko men. Tot op Zaterdag had Feisals oom prins Abdoel Illah, het land geregeerd als regent. Koning Feisal heeft Zondag, gekleed in zijn witte uniform van veldmaar schalk van het lraakse leger, gedurende vier uur een militaire parade afgeno men. Terwijl de troepen voorbijrukten, vlogen jagers en bommenwerpers der lraakse luchtmacht boven defilerenden en toeschouwers. In de nacht van Za terdag op Zondag hebben duizenden in woners van Irak buitenshuis geslapen, om zich te verzekeren van goede plaat sen voor het aanschouwen der parade. Toen afdelingen infanterie en cavalerie en gemotoriseerde eenheden voorbij trokken, bestrooide de juichende me nigte de troepen met rozen. Koning Feisal dankte, nadat hij had gezworen de grondwet van zijn land te zullen gehoorzamen, de prins-regent, die zich „met grote wijs heid", zo zei hij, gedurende „veertien jaren van zijn taak had gekweten". De prins-regent oevrhandigde de jonge ko ning een maarschalksstaf, waarin woor den uit de Koran waren gegraveerd. Daarna omhelsde prins Abdoel Illah zijn neef en opende hij de rij van lraak se staatslieden, die de koning geluk wensten. Er zijn mensen, die zeggen, dat de avondlijke herdenking op de 4de Mei spoedig in onbruik zal ra ken. Er zijn er zelfs die zeggen, dat de stille tochten en de enkele minu ten van algemene inkeer nooit anders zijn geweest dan door de meesten plichtmatig verrichte, slechts door weinigen doorleefde, daden van pië teit jegens de slachtoffers van oorlog en bezetting. Dit zijn loze beweringen, telkens opnieuw staande gehouden door be- dilzuchtige lieden, maar Goddank ieder jaar door de feiten weerspro ken. Nog altijd immers blijkt het Ne derlandse volk, in zijn geheel geno men, wel degelijk te beseffen hoe zin vol het is, eerbiedig en dankbaar hen te gedenken, die voor recht en vrij heid het offer van hun leven hebben gebracht, hetzij in de verdedigings- of bevrijdingsoorlog, hetzij in het verzet tegen de onderdrukker, hetzij in een der onmenselijke concentratiekam pen. hetzij in ons voormalig Neder- lands-Indië. Telkens terugkerende ernstige bezinning daarop zal ons meer doen waarderen wat ten koste van die offers werd gewonnen; het zal ons bovendien aansporen tot een her haald gewetensonderzoek, of wij onze vrijheid en het herkregen recht wel beheren overeenkomstig de bedoeling, waarmee door hen. wier offer wij herdenken, dit offer werd gebracht. Langzamerhand komt een generatie tot volwassenheid, die de verschrik king -van oorlog en bezetting niet in volle bewustheid heeft meegemaakt. Laat men nu niet zeggen, dat het geen zin heèft bij de leden van die generatie „kunstmatig" aan te kwe ken, wat in de geest der ouderen is levend gebleven. Eerder dient te wor den benadrukt, dat bij de ontvanke lijke jeugd door een jaarlijks her haalde herdenking als van zelf het besef zal groeien van de ere-plicht tot een blijvend herdenken. Meer dan men vaak vermoedt hecht de jeugd aan zinvolle tradities, waaruit zij be zieling putten kan. In verband hiermee moet ons van het hart, dat wij het zouden betreu ren, wanneer een andere jonge tradi tie, ten nauwste met de stille herden king verbonden, n.l. de feestelijke viering der bevrijding op 5 Mei, lang zaam zou gaan verlopen. De houding van onze regering hiertegenover, bij monde van onze minister-president onlangs bekend gemaakt, kunnen wij niet geheel bewonderen, omdat zij ons halfslachtig toeschijnt en te zeer op spitsvondigheden is gebaseerd. Moge de toekomst uitwijzen, dat het volk zelf er op staat beide gedenk dagen in ere te houden. Rouwende en blijde herdenking hangen op diepzin nige wijze met elkaar samen. En bei de reiken zij langs de weg van geest en hart terug naar hen met wie wij uit eerbied en dankbaarheid dienen te blijven verbonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1