Twee huizen op Ged. Oude Gracht volkomen uitgebrand Bewoners konden zich nog redden ostwald Culturele en sportieve van Augustijnse scholen Accordeon-concours in het Concertgebouw Bevrijdingsdag in Haarlem SUCCESVOL OPTREDEN DUIN EN KRUIDBERG': IN C Brieven van lezers Hoogstanden van de geest in turnzaal HERINGA WUTHRICH 13.50 14." MAANDAG 4 MEI 1953 PAGINA 2 Programma in kort bestek 83 WONINGEN AAN PLANETENLAAN Laatste blok wordt Zaterdag overgedragen Arti et Religioni Geslaagde uitvoering van „Electrisch Materieel" Burgerlijke Stand Aanzienlijke schade wordt gedekt ^delingen aanbiedingen. JASPÉ TAPIJT SLAAPKAMER KLEEDJES DAMAST MARQUISETTE 2.98 Die Haerlemsche Musuyckcamer K.A.B. Kring West Zwitserse keurturners ontvangen Veertig jaar in de wasserij H.V.G.B. kampioen afdeling meisjes Waterstanden Marcherende Duitsers Inbreker vergat zijn schoenen 65.000 bezoekers op Flora WASSERIJ DUYN ÜK OUD-ILLEGALEN HERDACHTEN DE GEVALLENEN HEEMSTEDE OPENING NIEUWE ZAAL CAFETARIA RESTAURANT Op de vroege Zondagmorgen omstreeks halt vier heeft op de Gedempte Oude Gracht een felle brand gewoed, waaraan twee huizen, beiden elk ongeveer 200 jaar oud, ten offer zijn gevallen. In het huis van dr. P. R. van der Eist ont stond de brand, die daarna overgeslagen is op de kunsthandel, waarin de heer van Dullemen met zijn gezin woont. Een kwartier na de brand rukte de brand weer met groot materieel uit, nadat zij door een voorbijganger was gewaarschuwd. Dr. van der Eist had echter zelf reeds gepoogd de brandweer te alarmeren, maar door de grote rookontwikkeling was hij niet in staat het juiste telefoonnummer te kiezen. Toen de brandweer arriveerde, stond ook het huis van de heer Dulle men in brand. De oorzaak is te wijten aan een ongeluk met 'een mandfles, waarin zich ongeveer r25 liter benzine bevond. De schade, die nog niet bekend is, wordt echter geschat op enkele tienduizenden guldens, daar kostbaar meubilair, een muziekbibliotheek, en spinet en het gehele instrumentarium van dokter van der Eist verbrand is. Zij wordt echter gedekt door de verzekering, evenals het meu bilair van de kunsthandelaar. Centrum: 10 uur kinderzangcon cours op de Kattenberg in het Kenau park. Negen deelnemende scholen. 10.30 uur zeepkistenrace op de Grote Markt. 15 uur cabaret op de Katten berg onder leiding van Willy Ver voort. 16 tot 17 uur carillonbespeling van de toren der Grote Kerk. 20 uur toneelvoorstelling „De familie Kegge" in de stadsschouwburg. 20.30 uur her haling Groot Weens Tuinfeest op de Grote Markt. 21.30 uur Bal-champêtre op de Grote Markt. Haarlem-Noord: 14 tot 16 uur vol leybalwedstrijden op het parkeerter rein van het Haarlem-veld. 14.30 tot 16 uur demonstratie met lijnbestuurde modelvliegtuigen op het sportterrein aan de Kleverlaan. 20 tot 24 uur Dan sen op muziek van de Haarlem-swin- gers op het Julianapark. 22 uur tap toe in het Julianapark. 21 tot 24' uur doorlopende openluchbioscoopvoor- stelling aan de Zaanenlaan. Haarlem-Oost: 9.15 uur optocht van kinderen naar het Rembrandt-theater. 12 tot 13 uur carillonmuziek uit de to ren der Sint Janskerk. 15 tot 17 uur muzikale wandeling van „De Spaarne- bazuin". 20 uur „De Alpenjagers" en „De Hooischelf" concerteren op het Nagtzaamplein, alwaar op 23 uur tap toe. Zaterdag 9 Mei, des middags om drie uur, zal het gemeentebestuur van Haarlem de door de gemeente aan de Planetenlaan ge bouwde 83 middenstandswoningen in beheer en onderhoud aan de Woningbouwvereni ging „Huis Ter Cleeff" overdragen. Dit ge schiedt bij de oplevering van het laatste bouwblok. Het bestuur zal een aantal ge nodigden ontvangen in het verzorgingshuis Delftweide en na afloop van de overaracnt zal een huizenblok worden bezichtigd. Ter gelegenheid van het vijf en twintig, jarig bestaan van het Christelijk Fanfare corps „Arti et Religioni" te Haarlem zal, zoals bericht, een nationaal muziekfestival voor harmonie- en fanfarecorpsen worden gegeven in de Haarlemmerhout achter Dreefzicht. Tevens zullen op 8, 11, 13 en 15 Mei avondconcerten worden gegeven in de muziektent ter plaatse. In het programma, dat zojuist verschenen is, schrijft burgemeester Cremers een voor woord, waarin hij er zijn vreugde over uit spreekt. dat het jubileum in de ere-afdeling gevierd kan worden. Het corps, dat zoveel genoegen en ontspanning verschaft, ook aan zieken en ouden van dagen, aldus de burgemeester, moge nog vele successen boeken. De erevoorzitter deelt mede, dat er thans 38 werkende leden zijn, 120 dona teurs en 6 leden in opleiding. In de vijf en twintig jaar kende de vereniging slech.s twee dirigenten, de heren Dekker en Van Ossenbruggen. Op Zaterdag 9 Mei begint het middagfestival om half drie, de mars wedstrijd om half vijf en het avondfestival om zeven uur. Op Hemelvaartsdag, resp. een uur, half vijf en half acht. Het ge meentebestuur heeft een zilveren medaille als prijs aangeboden. Er zijn elf deelne mende verenigingen voor Zaterdag, waar onder ook de R.K. Muziekvereniging Cres cendo uit Hillegom, Sint Aloysius uit Castricum en de R.K. Muziekvereniging Euphonia te Haarlem. Aan het festival van Hemelvaartsdag nemen tien corpsen deel, waaronder de Spaarnbazuin en de muziek vereniging Dr. Nuyens uit Westwoud. De aangeboden concerten worden verzorgd op Maandag 11 Mei door de Amsterdamse Tramharmonie, op Dinsdag 12 Mei door de Hoogoven-harmonie en op Woensdag 13 Mei door de Beverwijkse Harmoniekapol en het Haarlems Christelijk Mannenkoor. Zaterdagavond hield het mannenkoor „Electrisch Materieel" zijn jaarlijkse do nateur-avond. In zijn opening memo reerde de voorzitter, de heer Van Wonderen, de bestuursveranderingen en stelde de nieuwe dirigent, de heer H. Kerkhoven, aan het publiek voor. Vóór de pauze zong het koor „Goldene Nacht" van F. Kools, „De Gypten" van W. Hespe, „Landerkennung" van Edvard Grieg, en „Ons Holland" van Z. Zweers Hoewel de H.K.B. zich voor een con cert niet bijzonder leent, kwam het ge- bodene goed tot zijn recht; vooral in „Goldene Nacht" en „De Gypten" moch ten wij mooie samenzang beluisteren. Het koor „E.M.N.S.", bestaande uit aan spoormannen verwante dames, verleende zijn medewerking. De werkjes „Oogst" van G. Bakker v. d. Veen en „Voor jaar" van D. J. P. Heye werden bijzon der mooi gebracht. Tot slot zongen beide koren gezamen lijk „Slavenkoor" uit Nabuco van Verdi. Een collecte gehouden voor het adop tie-comité Oude Tonge bracht f 75.02 op. Het cabaretgezelschap „Luna", waar aan medewerkten Harry Bourdon en Nel de Vries, de twee Kame's als Pippo en Nanny, verzorgde het verdere gedeelte van de avond, welke sloot met een ge zellig bal o.l.v. H. Roeland. „E. M." kan op een goedgeslaagde feestavond terugzien. Geboren: J. M. de Groot—Nijenhuis z„ M. H. WijersBlom z„ L. J. M. Dam mersHoogervorst z., A. Spoorde Vries z., M. M. van der VeldeVan Raaphorst z., P. C. BuddingPeute d., A. J. KoelemijOpdam d., J. H. Weh- nes—Joubij d., J. F. MarsmanAlofs d. E. A. van der WelCassa d. Getrouwd: H. J. Lensen en H. M. A. Bakkenhoven, G. van Houten en A. Pig- mans, D. Herderschee en A. W. Berkel- bach van der Sprenkel, J. R. Visser en M. Smits, E. Hovebeeke en M. Chr. Vre- denbregt. Overleden: A. Chr. de Bruijnde Konnigh 79 j Crayenesterlaan, A. M. Teeuwenvan Kessel 85 j. Rijksstraat weg. A. A. Chr. Kunkeler 19 j, Pleiaden- straat. G. van de Kamp 68 j. Gasthuis- vest. G. Metz—Eringa 65 j. Duinoord straat. Toen dr. Van der Eist de brand ont dekte, had het vuur reeds een zo grote omvang aangenomen, dat hem niets an ders overbleef dan met zijn zoon en dochter in nachtgewaad via een achter poort naar buiten te gaan. De brand, die entstaan was in het laboratorium, greep snel om zich heen en vond gretig voedsel in de daar aanwezige medica menten. Via lange gangen en de trap bereikte het vuur de bovenverdieping, waar het oversloeg door een tussen ruit naar het belendende perceel num mer 85, waar een dochtertje van de heer Dullemen haar ouders waarschuw de met de mededeling, dat zij een brandlucht rook. Direct constateerde de kunsthandelaar, dat het huis naast hem in brand stond, waarop hij met zijn hele gezin naar buiten vlucthte. Omdat dit huis geen nooduitgang heeft, moest hij zich via de voordeur met zijn ge zin in veiligheid stellen. Toen zij net op straat stonden, liep een grote steek vlam over vanuit het huis van dr. Van der Eist naar de kunstthandel. Dit kleine drama voltrok zich in nog geen kwartier. Intussen was de Haarlemse brandweer gearriveerd, die met 12 slangen op de waterleiding het vuur poogde meester te worden. De huizen, die voor een groot ge deelte uit hout waren opgetrokken, zijn totaal uitgebrand. Alleen de be nedenverdieping van de kunsthandel bleef voor het vuur gespaard, maar liep grote waterschade op. De daarin aanwezige schilderijen en tinnen voorwerpen konden worden gered door voorbijgangers, die zo juist van een feestje huiswaarts keerden. Uit het huis van dr. Van der Eist kon niets worden gered. Een kostbare mu ziekbibliotheek, een spinet en een vleu gel. alsook het instrumentarium zijn verloren gegaan. Van het antieke meu bilair zijn niets anders meer te vinden dan verkoolde resten. Het mag een geluk heten, dat de brandweer het vuur tot deze huizen heeft kunnen beperken, immers in de nabijheid staan de twee prachtige en historische huizen van de familie Ta- dema. De Doopsgeznide Gemeente heeft aan dr. van der Eist voor de uitoefening van zijn praktijk voorlopig een locali- teit aangeboden in de Peuzelaarsteeg 4, tegenover de ingang van de kerk, waar hij op spreekuurtijd ook telefonisch bereikbaar zal zijn onder zijn eigen nummer. De rest van de dag kunnen boodschappen worden afgegeven, op Gedempte Oude Gracht 90, telefoon 15177. De praktijk zal 11 Mei worden hervat. Een hevige en vernietigende brand brak gistermorgen te omstreeks vier uur uit in het perceel Ged. Oude Gracht 87. Het huis brandde geheel uit benevens een groot gedeelte van de er naast gelegen kunsthandel. •zjazaddnfr Advertentie Wollen sterke kwaliteit, geschikt voor eik interieur. 100 breed, per meter aan beide zijden legbaar, in diverse leuke dessins en kleuren. 100 60 x 120 Zeer zware voor overgordijnen. Fraaie dessins in 4 ver schillende kleuren, per meter Prachtige met aangeweven rand Zeer geschikt voor moderne ramen. 160 cm. hoog, per meter KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TEL. 11491 55 De „Haerlemsche Musyckcamer" on der leiding van André Kaart heeft reeds meerdere keren verrassing gewekt door haar originele wijze van optreden. Wij herjnneren hierbij o.m. aan de concerten in de „Stompe Toren", en het nog on langs in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum gegeven concert in oude klederdracht. Niet echter alleen de bijkomstigheden en plaatsen zijn origi neel, ook de programma's leggen getui genis af van iets bijzonders te zijn. Zo was het ook wederom Zaterdagavond in de met kaarsen verlichte zaal van het fraai gelegen hotel „Duin en Kruidberg". In de totaal uitverkochte zaal (vele be langstellenden moesten zelfs teleurge steld worden) heerste echt die sfeer die men zich bij een uitvoering van werken uit de 17e eeuw denkt. Ook de oude costuumdracht werkte ditmaal weer bij zonder mede, tot het verkrijgen van een stijlvol geheel. Een programma van prachtige werken van Purcell, Tele- mann. J. S. Bach en Geminiani werd door de muziekkamer op voortreffelijke wijze gerealiseerd. Men- moet respect hebben voor het doorzettingsvermogen De K.A.B. Kring-West organiseert Za terdag 30 Mei een fietsrallye van circa 20 km. voor leden en huisgenoten boven 16 jaar, welke verreden zal worden door de mooie omgeving van Haarlem. De start heeft plaats om 3 uur achter „Dreef zicht" in de Hout. Het eindpunt moeten de deelnemers zelf zoeken aan de hand van de routebeschrijving, welke bij de start wordt uitgereikt. Een tocht vol af wisseling en spanning met bovendien kans op mooie prijzen. Indien men nog mee wil doen, moet men zich binnen twee dagen laten inschrijven, des avonds van 78 uur: Wilsonsplein 1. De loco-burgemeester van Haarlem, wethouder D. J. A. Geluk, ontving Za terdagmiddag ten stadhuize een groep Zwitserse keurturners, die met hun sup porters momenteel een tournée door ons land maken. De wethouder wees op de belangrijke positie, welke het turnen heeft ingenomen als vormingselement. Zwitserland neemt wat dat betreft wel een enige plaats in. De wethouder achtte het derhalve een bijzondere eer de ver tegenwoordigers van dit land te mogen ontvangen en wenste hun allen een aan genaam verblijf in deze stad. De heer Paul Bachman, leider van het Zwitsers gezelschap, dankte hem voor zijn welkomstwoorden. Hij zag het be grip vrijheid als iets gemeenschappelijks in Nederland en Zwitserland. De heer Bachman, die zijn toespraakje in de Ne derlandse taal hield, welke hij zeer goed beheerst, toonde zich een voorstander van engere economische en culturele sa menwerking tussen de verschillende lan den. Ook de sport, aldus de spreker, kan hierin z'n deel bijdragen. De heer Th. W Aalbers tenslotte, bondsvoorzitter van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, gaf de verzekering, dat het gezelschap prettige herinneringen aan Haarlem Lichtstad zou bewaren. De tur ners blijven een week in Holland en zul len in vele steden demonstraties geven. In de gymnastiekzaal van het Trini- teitslyceum, waar de lampen met ijzeren staven zijn ingekooid om ze te beescher- men tegen de al te dolle capriolen van jonge turners, zijn Zaterdagavond een aantal hoogstanden van de geest vol bracht in het kader van de literair-cul- turele wedkamp tussen de drie Augus tijnse scholen: het Thomas-college te Venlo 't Augustiianum te Eindhoven en het ontvangende Haarlemse Triniteits- lyceum. Van elk dier scholen had tel kens een vertegenwoordiger de eer te verdedigen door het houden van een .verhandeling" over een of ander ander, onderwerp, gevolgd door het houden van een „rede". De jury bestond uit: mej. dr. M. E. Nolte en de heer dr. C. Spoelder en H. W. M. van Run. Gedurende bijkans twee uur bleef in die hoge zaal ,waar klimtouwen en rin gen verstild hingen opgebonden, het zwaard van de geest getrokken en werd het met wisselend succes doch altijd met jeugdig élan gehanteerd. Men pon er binnen het tijdsbestek van 10 minu ten „de kunst in het algemeen" zo goed als „de houding van de dragers der klas sieke cultuur tegenover de techniek" uit de doeken horen doen; men kon binnen hetzelfde tijdsbestek worden overtuigd indien men dat wilde van „het belang van stadsparken" en ,.de verantwoordelijke taak van de intel lectueel na 100 jaar Kromstaf". Bij de afdeling verhandelingen ging een Haar lemmer met de eerste prijs strijken, een Eindhovenaar verwierf de tweede en een Venlonaar de derde. De Haarlemmer had zijn stof (over de houding der klassiek geschoolden jegens de techniek) wel doordacht en Er heerste Zondag de gehele dag door in het concertgebouw een ware con coursstemming. De Nederlandse Accor deon en Mondaccordeon Bond had een groot jubileumconcours uitgeschreven, dat door de Haarlemse Klavarskribo Accordeon Club, bij gelegenheid van haar 1214-jarig bestaan was georgani seerd. Dat deze vorm van muziekmaken bij velen zeer in trek is, bleek weer eens uit de grote deelname aan dit concours. Welgeteld 21 verenigingen verschenen op het podium, terwijl de grote concert zaal de gehele dag flink bezet was. Ondertussen bleek uit diverse presta ties. dat er ook op dit terrein goede, beschaafde muziek te maken valt. Ver der viel ook hier weer op, met welk een intense liefhebberij de leden dezer verenigingen zich toeleggen op het ver. krijgen van zo goed mogelijke prestaties. De jury, bestaande uit de heren Nico Hogerwerf, Paul Niessing en Joh. B. Kok, hadden zeker geen gemakkelijke taak. Het zou ons te ver voeren van deze plaats af ieder vertolking van het verplichte en vrije werk nader te be spreken. In het algemeen werden de muzikale intenties goed verwezenlijkt, hier en daar zelfs uitnemend. Vanzelf sprekend vielen hierbij de hoogtepunten vooral in de hoogste afdelingen. Zeer terecht verwierf het A-orkest „Excel sior" uit Rotterdam de bijzondere lof der jury, door haar geladen, virtuoos en muzikale spel. Ook „Con Forza" uit A'dam blonk uit. Het waren tenslotte dan ook de dirigenten dezer verenigin gen, Ph. van Loon en E. W. F. Gest, die respectievelijk met een tien en een negen, de directieprijzen verwierven. Tenslotte laten wij hieronder de uit slagen volgen: Jeugdklasse sectie accor deon: Jeugdorkest Excelsior, A'dam, 278 p. tweede prijs; Eerste prijs: Jeugd, orkest Avanti, A'dam, 302 p., Excelsior, Rotterdam, 377 p., Insulinde, A'dam, 336 p.. De Amigo's, Bussum, 307 p. 4e klasse sectie accordeon: eerste prijs: C-orkest H.K.A.C Haarlem, 308 p, Con Amore, A'dam. 316 p., B-orkest Excel sior, A'dam, 320 p.; Tweede prijs: Ciere's Vrienden, Den Haag, 284 p., Argus, B-orkest, Utrecht, 257 p., B-orkest Avan ti. A'dam, 285 p. 4e klasse mondaccordeon: Van Ver- scheurswijk, Arnhem, 311 p., Ie prijs. 3e klasse accordeon: eerste prijs: Ani mate, Dordrecht, 332 p., B-orkest H.K.A.C., Haarlem, 322 p„ Crescendo, Zaandam, 327 p. 2e klasse accordeon: A-orkest Argus, Utrecht, 317 p., eerste prijs. Uitmuntendheid: eerste prijs: A-orkest Avanti, A'dam. 315 p., A-orkest Anima te. A'dam, 345 p. Ere-klasse: eerste prijs: A-orkest Ex- selsior, A'dam. 344 p.. A-orkest Excelsior, Rotterdam, 393 p. (met lof der jury) en „Con Forza", A'dam, 361 punten. muntte uit door het geven van heldere formuleringen. De debatten waren over het algemeen vrij zwak. Bij het rhetori- sche deel was de uitslag als volgt: de eerste prijs was voor Eindhoven en na een Salomonsoordeel van de jury werd aan Venlo en Haarlem elk een tweede prijs uitgereikt. Het geven van een kernachtig, geestig verwoord, judicium wai aan dr. Spoel der, de voorzitter der jury, wel toever trouwd. Hij complimenteerde de orga nisatoren met de opzet van de wed kamp, waaruit het lofwaardig streven bleek om de Nederlandse taal door practische oefening hoog te houden. Aan degenen, die mochten hebben gevreesd, dat dr. Spoelder's opvallend moeizame gang gedurende die avond aan een of ander ouderdomsverschijn,- sel te wijten zou zijn, zij hierbij ge zegd, dat zij zich uiteraard vergissen. Dr. Spoelder kent zulke verschijnse len evenmin als hij de ouderdom zelf kent. Hij is, als Costers stand beeld op de Grote Markt, onverslijt baar en zal eer?t met de stad zelf ver gaan. De waarheid is, dat een stuk muur van het onlangs in de Spaarn- wouderstraat uitgebrande perceel een aanslag heeft gepleegd op de zijn plicht vervullende nestor van „De Tien". Maar ook daartegen bleek hij (goeddeels) bestand. En wat de culturele .wedkamp betreft, zij nog vermeld, dat deze werd bijge woond door pater Vlaar, oud-rector en thans prioï van het Triniteitslyceum, door vele leraren en een bevredigende schare leerlingen met daartussen een enkel bloempje, uit de Primitiae ge plukt. De uitslagen van de sportwedstrijden zijn als volgt: HaarlemEindhoven (hockey) 02; VenloEindhoven (voet bal) 21: HaarlemVenlo (hockey) 05: HaarlemVenlo (voetbal) 22; VenloEindhoven (hockey) 12; Haar lemEindhoven (voetbal) 00. De hockeybeker is in Eindhoven, de voetbalbeker is in Haarlem terecht ge komen. De heer J. Timmermans, wonende aan de Rollandstraat 29. zal op Woensdag 13 Mei de dag herdenken, dat hij veertig jaar ge leden in dienst trad bij de wasserij Peeper- korn te Heemstede. Hij is daar werkzaam op de expeditie. De wedstrijd DWTHVGB was de laatste van de afdeling meisjes. Het werd een 70- overwinning voor HVGB, dat hiermede op de eerste plaats eindigde; de eindstand is: en de musiceerlust van de leden van dit ensemble, dat geheel bestaat uit ama teurs. De waarde van dit concerteren door mensen met pure liefde voor deze muziek moet zeer groot geacht worden. Dat de toehoorders van dit concert er evenzo over dachten, bleek eerstens uit de zeer grote belangstelling en tweedens uit het geestdriftig reageren vanuit de De prestaties in de diverse werken vielen zeer te loven. Na een enigszins tastend zoeken naar de acoustische ge steldheid. die hier intussen beter is dan in het Frans Halsmuseum, voldeed de Chaconne voor Strijkorkest in g. kl. terts van Purcell meer en meer naar mate het einde van dit werk in zicht kwam. Nadat Hans Philips met enkele woor den het concert voor 2 clavecymbels en strijkorkest in c moll had ingeleid, hoorden wij dit prachtige werk gaaf vertolkt door Gertrude Maclaine en Hans Philips aan het clavecymbel, ter wijl het strijkorkest de belangrijke or kestpartij waardig verklankte. Niet ge heel juist vonden wij de oplossing, de strijkers in plaats van pizzicato-spel in het tweede deel. con sordino te laten spelen. In het laatste deel was verder het clavesymbelspel bij de inzet aan merkelijk langzamer dan de orkestin'zet. Met volle teugen hebben wij genoten van het concert voor twee fluiten en strijkorkest in bes gr. terts van Tel»- inann. Een bijzondere vermelding voor de beide fluitisten Henk de Graaf en Peter van Munster is hier zeker op zijn plaats. Fraai secundeerde hierin het strijkorkest, en de karakteristieke dyna mische contrasten, in de dikwijls sequensgewijze optredende phrasen wa ren zorgvuldig afgewerkt. Het meer Italiaans, vloeiende Concerto Grosso van Geminiani, waarin de prach tige contrapunctische schrijfwijze opviel, was warm van uitdrukking en gaf rhythmisch pakkend ensemblespel te ho ren. Tot slot het stralende c dur concert voor 2 clavecymbels en strijkorkest van J. S. Bach. Welk een klankweelde, har monische en melodische structuur geeft dit werk ons te horen. De verkondigin gen tussen de twee clavecymbels en hei orkest waren uitstekend en de grootse fuga aan het eind vormde de kroon op het werk der uitvoerenden. Het succes was dermate groot dat André Kaart een herhaling van de fuga gaf. De muziekkamer heeft eer van dit con- hiermede wederom vbgkjcmfwypwdfrm eert gehad. Zij heeft hiermede wederom een culturele daad gesteld, die nog meer beaccentueerd werd door het optreden in één van Haarlems randgemeenten. Op deze manier wordt een goede en verantwoorde propaganda gemaakt voor beschaafd en liefdevol musiceren van amateurs, hetgeen minstens even belang rijk is, zo niet in meerdere mate, dan dat der beroepsensembles. JAN LAARVELD. Hoog Laag Hoog Laag Maandag 4 Mei water: 6.52 u. en 19.20 u. •water: 2.26 u. en 14.52 u. Dinsdag 5 Mei water: 7.40 u. en 20.16 u. water: 3.13 u. en 15.37 u. HVGB DWR DWT HPC 11 5 5 3 34—4 13—14 7—18 4—22 Advertentie HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES De wethouder van Sociale Zaken in de gemeente Bloemendaal, mr. J. C. C. W. Hijszeler, zal morgen, 5 Mei, geen spreekuur houden. In verband met de viering van de Na tionale Feestdag zullen morgenmiddag alle gemeente-instellingen van Bloe mendaal gesloten zijn. Zaterdag 2 Mei heeft de C.J.M.V.- Bloemendaal in het Jeugdhuis te Bloe mendaal een groep Duitse jongeren on der leiding van een Pfarrer ontvangen. De bijeenkomst, die om 8 uur aanving, was georganiseerd op initiatief van de C.J.M.V.-Schoten, die de zeldzame bru taliteit heeft bestaan op deze dag, vlak vóór de herdenkingsdag een mars te organiseren van haar tamboerscorps ge volgd door de Duitse jeugd in een for matie over de weg van de Jeugdherberg aan de Jan Gijzenvaart naar de grens van de gemeente Bloemendaal. De politie van Bloemendaal weigerde de toestemming tot het houden van de ze mars binnen de afstand van 500 me ter van de Hervormde Kerk te Bloe mendaal, waar deze avond een herden kingsbijeenkomst van de Vereniging van Oud Illegale Werkers te Bloemendaal werd gehouden. Welke de bedoeling van de C.J.M.V. is geweest met deze mars ontgaat ons ten enen male. Wanneer een poging wordt gedaan tot verbroedering der jongeren is daarvoor alles te zeggen, al kan het ene moment ongelukkiger worden ge kozen dan het andere. Dat echter een mars met tamboercorps in de eerste Meidagen als middel wordt gebruikt wijst er op, dat nog het bestuur van de C.J.M.V., noch de marcherende Germa nen, iets begrijpen van wat er in de harten van vele Nederlanders omgaat. J. E. van der Boon Lid Commissie Nationale Herdenking Bloemendaal BIOSCOPEN: Rembrandt: „Deze vrouw is gevaarlijk Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Maandag vervan le avondvoorstelling. Boven 18 jaar. Palace: „De kip met de gouden eieren Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15 u. Maandag ver^alï le avondvoorstelling, a. 1.; Maandag om 9.1» uur: „Het geheime commando", boven l°J- Luxor: „Les Belles de Nuit". Tijden. 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2. 4.1», 7 en 9.15 uur, a. 1. Maandag vervalt ib avondvoorstelling. Frans Hals: „Lokaas". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur, Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Bo ven, 18 jaar. Maandag vervalt le avond voorstelling. Lido: „Het is middernacht, Dr. Sehweit zer". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag vervalt le avondvoorstelling. Boven 14 3- City: Programma afgekeurd door K.F.l. Spaarne: „Met de blanke sabel". Ti3da"; 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9-1» uur. Boven 14 jaar. Maandag vervalt ie avondvoorstelling. n Minerva: Maandag gesloten. Dinsdag 2.3" en 8.15 ur: „Alles wel aan boord", a. Maandag 4 Mei Grote Kerk: Orgelbespeling door A. Of- fenberg 2122 uur. Dinsdag 5 Mei Stadsschouwburg: Kon. Letterk. Ver. J. Cremer" in „De Familie Kegge" (voor Centrum Comité Koninginnedag), 8 uur. Grote Markt: „Groot Weens tuinfeest (onder auspiciën van Centrum Comité Ko ninginnedag). Grote Kerk: Orgelbespeling door H. Las- schuit. 21—22 uur. „Kattenberg" Kenaupark: Cabaret Wihy Vervoort, 3 uur. TENTOONSTELLINGEN: Wandelpark Groenendaal-Heemstede: In ternationale bloemententoonstelling „Flo ra 1953" geopend 8.30—23 uur. Huis Van Looy, Kleine Houtweg 103, (ingang Kamperlaan). Werken van leden van de Groep Haarlemse Schilders en Beeldhouwers. Frans Halsmuseum, ingang Kl. en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle af wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, des avonds bij kaarsverlichting. Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel. Geopend van 10—17 en van 2023 uur. Zon- en feestdagen 13 17 uur. Antieke Oosterse Tapijten geopend op werkdagen van 1017 uur, op Zondagen van 1317 uur. Hoofdwacht: Tentoonstelling foto's van oud'e Haarlemse stadsbeelden. Geopend Woensdag en Zaterdag 1417 uur. Maan dag 2022 uur. VlshaJ, Grmte Markt. Diepzee-aquariui* en Philips' Wondertuin. Geopend van 10 23 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlands# Kunst". Geopend dagelijks van 1017 uur. 's Zondags van 13—17 uur. 's Maandag» gesloten, Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14: Nederlandse Kunstnijverheid. Geopend: 1017 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Kunstnijverheid én bloemencomposities. Pieter van Gelder, Pieter Groeneveldt. Wandtapijten van de Knipscheer. Geopend op werkdagen van 1017 uur. „Het Wapen van Heemstede". Werkef van Heemsteedse beeldende kunstenaar»/ Geopend dagelijks van 923 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66 Vroeg-Aziatische kunst. Dagelijks ge opend van 10 tot 23 uur. CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjesnellenkelder", Stadhuis, Grote Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16, 17, 20, 21, 22 uur. Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 917 en 20—22.30 uur. Gaskronen- verlichting. Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens dag en Vrijdag van door kaarsenluehters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Cabaret, Bars: „Die Raeckse", Raaks: Wie ner cabaret „Edelweiss": „Moulin rouge" Florapark: 's avonds cabaret, variété, dan sen; „De Waag", Spaarne 29; La C'ubana, Lange Veerstraat 17; Wine Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. DIVERSEN: Pendeldienst minatuurtreintjes („Glip- pertjes") op route „Dreefzicht" (De Hout) —Frans Halsplein v.v.; rondritten (N.Z.H, V.M.-bus, 20, 21 en 22 uur) en rondvaar ten (vertrek: Houtbrug) langs de verlich ting. Boottochtjes naar de Flora de gehele dag (van Houtbrug). Houtplein, hoek Dreef/Wagenweg, en Damstraat: oliebollen- poffertj es-kramen. De 25-jarige student A. H. P., die het weekeinde bij zijn moeder in het Frederiks* park doorbracht, werd in de nacht van Za terdag op Zondag wakker, doordat de deur van zijn slaapkamer openging. Vanuit zijn bed duwde hij haar weer dicht, maar even later ging de deur weer tergend langzaam epen. De student deed hierop het licht aan en tegel ij kerijtd hoorde hij iemand naar be neden lopen. Resoluut stapte hij uit bed en zette een achtervolging in. Beneden aange komen bemrekte hij, dat de voordeur ge opend was, maar ontwéfarde niemand of niets. Toen begaf hij zich naar de achter deur, di eook openstond en hoorde iemand over het platte dak lopen. Wie het was, kon de student niet zien. Een onderzoek in het huis heeft uitgewezen dat niets vermist wordt. Dit verhaal heeft toch haar einde gevon den. Want het tweede bedrijf speelde zien af in de nabijheid van het hotel De Hout, waar een surveillerend agent van politie- een manspersoon aantrof, die een groot gat in zijn dijbeen had. Op de vraag van de agent, hoe hij daaraan gekomen was, verklaarde de man dat hij een aanrijding had gehad met een wielrijder. Bij een na der verhoor kwam echter vast te staan, dat hij de wonde had opgelopen, toen hij van het platte dak der woning van de student was gesprongen. Daarbij was hij terecht gekomen op de ijzeren punten van het hekè Deze capriolen had hij moeten maken omdat hij tot de ontdekking was gekomen, dat hij bij zijn eerste vlucht zijn schoenos in de tuin had laten staan. Toen hij men- senstmemen hoorde, was hij met zijn schoe nen op het dak geklommen. De 32-jarige lettergieter A. L. S. uit Amsterdam kan nu over zijn daad nadenken. Het derde bedrijf zal zich wel voor de rechter afspelen Het zonnige weer van Zaterdag en Zondag heeft weer duizenden mensen naar de Flora in Heemstede getrokken. In totaal werden er 65.000 bezoekers genoteerd. Advertentie A.MSTKKI>,\MSKVAAKt20 TF t,. 11053 Ook voor de fijne was. Zes zeeslepers voor Brazilië werden bij de Holland Nautic door de echtgenoten van verschillende Braziliaanse vertegenwoordigers gedoopt met de gebruikelijke fles champagne. Deze week gaan de „Voluntario" en de „Centaura" (resp. lste en tweede op de foto) met een Nederlandse bemanning naar Brazilië, de één als sleper, de ander als sleep. De Vereniging van Oud-illegale Wer kers te Bloemendaal heeft Zaterdag avond, der traditie getrouw, in de Her vormde Kerk aan het Kerkplein te Bloemendaal de jaarlijkse bijeenkomst gehouden ter herdenking van allen, die in de strijd om vrijheid en recht het leven hebben verloren. De avond werd geopend door drs. A. P. W. van der Ham, in plaats van de door ziekte verhinderde voorzitter van de V. O. I. W„ de heer W. C. Bier. On der de aanwezigen waren de wethou ders mr. F. P. Th. Rohling (loco-burge meester) en mr. J. C. C. W. Hijszeler, verschillende raadsleden en andere au toriteiten. Na het openingswoord werd het „Adagio con expressione" uit het Strijktrio op. 9, no. 3 van Von Beet hoven uitgevoerd door mevr. Hendrics Hoekstra, cello, R. Stoffer, viool en N- Horvath, altviool. Introitus en Kyrie en Libera me wa ren gedeelten uit het Requiem van Ga- briël Fauré, die werden gezongen door het koor der Begijnhofkapel te Haar lem onder leiding van de organist Paul Chr. van Westering. De tenor Simon van der Geest verleende hierbij even eens zijn medewerking. Er was verder declamatie door mf' vrouw Anny Schuitema. Zij bracht de aanwezigen Concentratiekamp e° Joodsch Kind van Kitty Josselin Jong, respectievelijk Henk Fedder- Daarna vervolgde zij met een stuk pr°* za: De staf van Aaron, van André Pe* ters. j In tegenstelling met vorige jaren wete op de herdenkingsavond slechts door één spreker het woord gevoerd. Dr. f van Raalte sprak van een ge- en hef- denken en van de te brengen dank aa» de gevallenen. Het is plicht en nood' zaak een stukje eigen „ik" op te ofie^ ren en te werken aan een samenwer king, zowel in ons eigen land als in internationaal verband. De toespraak van dr. Van Raalte wer gevolgd door zang van het koor de Begijnhofkapel, dat ten gehore brac»^ de rey uit het treurspel „Haman", Vre de, van Jac. Revius. Tot besluit van de plechtigheid zon gen daarna koor en aanwezigen het W1 helmus. Onder grote belangstelling werd dagmiddag op feestelijke wijze nieuwe zaal van het cafétaria-resta rant in gebruik genomen. Het geo° gll biedt plaats aan plm. 150 personen .g maakt een licht en frisse indruk- een afzonderlijk buffet in ëek'j!lian. waardoor de bediening geheel ze^sn0l-- dig kan geschieden. Voorts is het zien. van het meest moderne c9Utjng waaronder de nieuwste T.L.-verlicn a\ i_ in au- :hti"i? ICUWMC _L .1-1.- v V-*T die des avonds de zaal hoeken in het licht zet. van Een groot aantal bloemstukken leveranciers en vrienden maakte zaal tot een klein bloemenpaleis- De uitslag van de ballonwed uitgeschreven door de Jan van potters" straatvereniging ten bate van. ii0n in hoék en waarvan de verste al® Breda is terecht gekomen, „verté® volgt: Hoofdprijs op no. 642. De prijzen zijn gevallen op de n° 19gq, 1973, 1997, 26, 1124, 336, 91, 51 en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2