Zeepkistenrace vandaag weer in Haarlem hoogtepunt Nylon-blouses O HAARLEM herdenkt de gevallenen bij zijn drie monumenten Half Mei is Oude Jonge schoon 11 zangkoren op 21 Mei in de Grote Kerk Jan Bernhard Binan sleepte eerste prijs in de wacht Schoolkinderen in muzikale strijd op de Kattenberg Enorm succes Gebr. Meyer Reeds 500.000 bezoekers Geen feest zonder herdenking Vernuftige koffie- smokkelaar Hoe spelen de R.K. clubs? Herdenkingen op de Erebegraafplaats GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUIS Interieur-accessoires Flora 1953 STOFZUIGERS H. J. Maertens N. V. Eén avond weer als andere Hollandse steden Haarlemmer aan gehouden DINSDAG 5 MEI 1953 GROTE HOUTSTRAAT 16 BLOEMENDAAL HEEMSTEDE Indrukwekkende doden herdenking ZANDVOORT DE STILLE TOCHT H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Geëxposeerd door mej Van Re gieren Altena Orgelbespeling VERGADERING „ST. CHRISTOFFEL" Ned. Kath. Vrouwen beweging Tweeling ging uit op diefstal Geen defaitisme Dure vrijheid HANDELAREN IN BOUWMATERIALEN Congres te Haarlem Wielrijder aangereden Burgerlijke Stand HERDENKING P.T.T.- SLACHTOFFERS De derde en vierde klassers Beurs van Amsterdam Beurs van New Vork ■a m Voor de negende maal sinds de bevrijding zijn in Haarlem de bevrijdingsfeesten gevierd. Reeds om half 8, toen de zon nog maar nauwelijks door de grijze mist banken was heengebroken, schalden over de Grote Markt de trompetten van de padvindersbands, die in formatie stonden opgesteld: de bevrijdingsdag was be gonnen. Nog geen vijftien minuten daarna trok de politiekapel door Haarlem voor een muzikale rondwandeling. Intussen hadden velen de vlag uitgestoken en een nog al waterkoude wind kon echter niet verhinderen, dat in de kuip van de Grote Markt, waar de jaarlijkse zeepkistenraces werden gehouden, de gemoede ren op het kookpunt geraakten. De zeepkistenrace is en blijft het evenement voor jontf en oud in Haarlem en het was verkwikkend hoe duizenden toeschouwers hun kelen schor schreeuwden, toen om kwart voor twaalf de winnaar, omhangen met een fraaie krans, een ererondje maakte. Er moesten, eigenlijk gloeiende vol zinnen aan te pas komen om deze race en al de sensatie die er telkens weer aan vast zit te beschrijven. Wekenlang hebben de jongens geknutseld aan hun simpele wagentjes, de een wat vernufti ger geconstrueerd dan de ander. Maar iedere jeugdige deelnemer, of hij nu bestuurder zou zijn of levende motor, was vastbesloten zich tot het uiterste te geven om de trophee van de overwin ning in de wacht te slepen. Advertentie Amerikaanse en Engelse import Aan de Stille Tocht naar de Erebe graafplaats te Overveen ging de jaar lijkse herdenkingsbijeenkomst in het gebouw van Publieke Werken vooraf, die gold als samenkomst van de nabe staanden der gevallen verzetsstrijders met de inwoners van de gemeente Bloemendaal. Na het openingswoord door mr. F. P. Th. Rohling en gemeenschappelijke zang voerde Opperrabijn S. Rodrigues Perei- ra het woord, waarin hij aan de orde stelde dat de herdenking geen sleur mag worden en dat tevens de jeugd meer op de hoogte van het leed van de bezettingstijd gebracht moet worden. Koorzang door het dubbelmannen- kwartet „Harmonia" onder leiding van de heer H. J. Arisz leidde de tweede spreker, pater C. Tijnagel O.F.M. in. Als uitgangspunt van zijn toespraak nam hij het natuurbeginsel van het lij den, dat wii dankbaar moeten zijn aan hen, die het offer van hun leven brach ten, opdat wij verder zouden kunnen leven. Het waren de allerbesten uit ons volk, die leden als weerloze slachtof fers. En Hij, Die velen moed en durf gaf om dit ontzettend offer te vol brengen, zag hen lijden naar eigen voor beeld. De plechtige bijeenkomst werd met het zingen van het Wilhelmus beslo ten. Op de Brouwerskolkweg werd ver volgens de stoet voor de Stille Tocht geformeerd, waaraan naar schatting duizend mensen deelnamen, een aantal dat er op wiist, dat het herdenken toch nog steeds in veler harten leeft. Pre cies op tijd bereikte het laatste deel van de stoet de graven, waarna hoorn geschal van een padvindster de twee minuten stilte in- en uitluidden. Tevoren waren op alle graven na mens de Commissie Nationale Herden king tulpen gelegd, terwijl des mor gens een deputatie van het Marine- Hospitaal te Overveen aan de voet van de vlaggemast reeds een krans met wit te Aronskelken had neergelegd. Ook dit jaar heeft Heemstede op in drukwekkende wijze hulde gebracht aan de velen die in de oorlogsjaren 19401945 hun leven voor de bevrijding van het vaderland hebben gegeven. In alle kerken werden des avonds diensten gehouden ter nagedachtenis aan hen die vielen en daarna trok onder klokgelui van de kerk op het Valkenburgerplein de Stille Stoet die ook nu zeer groot was, zwijgend naar het gedenkteken in het wandelbos „Groenendaal", dat juist binnen het territorium van de Flora staat. Daarom was de bloemententoon stelling reeds om 6 uur gesloten, zodat er een ongewone stilte heerste in Ne derlands mooiste tuin. Toen het een maal duister was geworden, werden door de georganiseerde jeugd van Heemstede fakkels ontstoken. Om ongeveer 9 uur naderde de Stille Stoet en in het diepste zwijgen stelde men zich rond het gedenkteken op. Nadat ook hier twee minuten stilte in acht waren genomen, gaf de decla- matrice, mevrouw A. de HoogNooy een fraaie vertolking van „De Achttien Doden" van Jan Campert en velen raakten diep onder de indruk van dit gedicht. Nadat de burgemeester van Heem stede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, namens het gemeentebestuur een fraaie krans bij het gedenkteken had gelegd, werd de plechtigheid besloten met het gezamenlijk zingen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. Velen legden daarna nog bloemen bij het mo nument als een fleurige en kleurige hulde aan hen die eens het hoogste goed voor het vaderland hebben gege ven. Stil en onder de indruk van deze so bere plechtigheid verliet men daarna rustig het wandelbos. Een ongewoon groot aantal personen nam Maandagavond te Zandvoort deel aan de traditionele „Stille tocht". De stoet werd geopend door de leden van de commissie Nationale Herdenking, hierna volgden de nabestaanden van de Zandvoortse gesneuvelden, burgemees ter van Fenema en echtgenote, wethou ders, raadsleden en honderden anderen. De oostenwind gaf dit bijzondere ef fect, dat ook de klokken van de Haar lemse kerken duidelijk hoorbaar waren. Bij het verzetsmonument werden tal rijke bloemstukken neergelegd. Na het in acht nemen van de twee minuten stilte werd de stoet ontbon den. En zij hebben zich tot het uiterste gegeven. Ruim 80 jongens traden om half 11 aan en het moet gezegd, dat de organisatie vanmorgen weer piekfijn in crde was. De politie had voor een uit stekende afzetting gezorgd en de duizen den toeschouwers lieten zich niet onbe tuigd toen de eerste ronden verreden werden. Naarmate de race vorderde steeg de spanning en daarmee ook het enthousiasme. Sportief werd er gestre den en algemeen was het medeleven wanneer een coureur zwaar pech had doordat een bandje eraf vloog of een wieldop ergens tussen het publiek te recht kwam. Veel tijd om te treuren was er dan wel niet, want de wagentjes op het „circuit" vroegen aller aandacht. Het was overigens een feest op zich om die karretjes te bekijken. Onderstellen van glorieloze kinderwagens bleken fa voriet en waar de een tevreden was met een paar plankjes of een stuk carton, daar kwam de ander met een volslagen bak, misschien vergeten dat het niet ging om de mooiste maar om de snelste wagen. Als geroutineerde coureurs, gewapend met pet en grote stofbril, verschenen de jongelui in groepjes aan de start en wanneer het klaar af" gegeven was, steeg er een oorverdovend gejuich op en vlogen de renners door de bochten van de Grote Markt. De aanmoedigingen die de jeugd van het trottoir meegaf, waren kort maar veelzeggend. „Gé, loop je be nen uit je lijf", klonk het op eenmaal en met een ruk strekte Gé zijn lange benen uit en gaf hij zijn wagen met de be stuurder een fikse stoot over de eind streep. Wij kunnen hier niet op de wed strijd tot in ded étails ingaan, maar met name moet toch wel genoemd worden de 14-jarige Soendanees Jan Bernhard Binan, die eertijds als kleine jongen met de roemruchte Prins Bernhardkapel uit Indië naar Haarlem kwam en sindsdien daar opgevoed wordt. Deze donkerbruine knaap was direct bij het begin van de race favoriet, want samen met Pim Bonsel, die de bestuurder was, maakte hij een tijd van 32 seconden. De jongen was dan ook ongelooflijk rap van been en er moest wel een wiel bezwijken zou hij niet als win naar uit destrijd tevoorschijn ko men. Jan Bernhard Binan deed weliswaar voor de eerste maal .mee op de Grote Markt, maar voordien had hij reeds bij een andere race elders in de stad de palm der overwinning, i.e. een fototoe stel, in de wacht gesleept. De verschillende ronden werden vlot afgewerkt en tenslotte kwamen als overwinnaars van de eerste groep (leef tijd 10, 11 en 12 jaar) uit de bus: 1 Jen ny v. d. KersHans v. d. Mey, 2 Lexje v. OostenAdri Noort, 3 L. Laadstra R. v. Rijswijk, 4 A. ZonderlandJ. La- zones, 5 Ko HamansH. v. d. Vlugt, 6 J. SwinderenH. Hoogland. Het win nende koppel maakte een feestelijke ereronde en daarna verschenen de fina listen van de hoofdgroep 13 en 14 jaar) aa de start. De zenuwen waren tot de laatste vezel gespannen. Even werd het stil op de Grote Markt en toen de jon gelui van de witte kalkstreep wegvlo gen, ging er een enthousiast gejuich op dat overging in een donderende ovatie, toen Jan Bernhard Binan met zijn be stuurder als eerste over de finish ging. Ook dit koppel maakte een ererondje, welk gevolgd werd door een officiële prijsuitreiking. De uitslag in deze groep is als volgt: 1 Pim BonselJan Bern hard Binan (wisselbeker en elk een fiets), 2 John Muylaert—Jan v. d. Broek (elk een voetbal), 3 Wim Rap—Kees Rap, 4 C. ReesH. Carsten, 5 Loek Gie- lenJ. Alders, 6 C. Lensing—Jelle Kroon. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- Gedurende de Flora 10% KORTING Op de met zon overgoten Kattenberg in het Kenaupark was het vanmorgen een en al fleur en beweging. Leerlin gen van de zevende en zesde klas der lagere scholen waren hier samengeko men, om in het nu langzamerhand tra ditioneel kinderzangconcours getuige nis afT te leggen van hun vocaal kun nen in de vorm van klassikale koor zang. Opmerkelijk was het hierbij, dat evenals vorige jaren bijna uitsluitend katholieke scholen hun zangvaardigheid toonden. Onder de negen deelnemende lager onderwijsinstellingen was slechts één openbare school vertegenwoordigd. Dit is te betreuren, daar het originele idee van dit concours zeer zeker vat baar is voor groei, om het zodoende op de gedenkdag van de bevrijding te ma ken tot een belangrijk en essentieel onderdeel van het feestprogramma in Haarlem. Ondertussen had de jury, gevormd door mej. Annie Bonarius en de heren Jos de Klerk en L. J. van Mechelen, hier een bijzonder zware taak. Niet alleen dat de diverse koren over het algemeen weinig uiteenliepen- in hun prestatie, maar ook het feit dat er dit jaar in tegenstelling met vorige jaren geen verplicht werk gesteld was, maak te de beoordeling moeilijker. Het ge heel heeft echter wederom een uitste kende indruk gemaakt, mede door de goed gekozen werkjes, die gezongen werden. De een zocht het in strakke mimiek, de ander in meer kleur en nu ancering en eer. derde wisselde de dy namiek goed af in diverse coupletjes.s Vanzelfsprekend stonden er vele oud- Holandse volksliederen op het pro gram. De St. Franciscusschool uit de Tuge- lastraat zong rhythmisch pittig, waarbij de uitspraak goed verzorgd was. Het tweede optredende koor, de St, Bavo- school uit de Klarenbeekstraat, zong fris van klank waarbii jammer genoeg het rhythme af en toe te snel ging. Hetzelfde kan gezegd worden van de St. Willibrordusschool uit de Overton- straat. De Koningin Emmaschool was fraai in haar klankproductie, maar miste op het einde aan spanning in de zang. Van de St. Bavoschool. Westergracht, vielen enkele uitspraakfouten op, maar hiertegenover stond het gedisciplineerd optreden. De Dominions Savioschool liet ook goede zang horen, maar helaas 'was er een rhythmische strubbeling tussen p de verdieping boven haar voor malige zaak zet mej. Van Regte- ren Altena haar werkzaamheden nog gedeeltelijk voort. Heeft zij na de overdracht van „De Kerkuil" afgezien van het inrichten van interieurs, voor het vervaardigen van exclusieve acces soires voor het interieur heeft zij haar atelier behouden. Wij hebben ons daar van dezer dagen kunnen overtuigen, na dat ons een uitnodiging had bereikt, een zodanige expositie te komen bezichtigen. Meer dan voorheen, toen collecties weefwerk, aardewerk e.d. van andere ateliers tezamen met haar artikelen in de toonzaal opgesteld waren, valt thans de aandacht op eigen werk. Dit omvat het verwerken van textiel tot lampekappen, theemutsen, kleden, tasjes; het is allemaal zeer vrouwelijk, vanaf het verfijnde combineren van de weefsels tot de kleinste details der af werking. Van de bijzondere, nauwelijks elders geziene, stofjes wordt de coupure zorgvuldig bepaald, waardoor het lijkt alsof het patroon speciaal voor het ar tikel is ontworpen. Appliquatie, een speciaal verbindings- steekje, of een geborduurd ornament, verwekt een persoonlijk cachet. Som mige lampvoeten zijn gedraaid naar het ontwerp van mevr. Van Winsen. Bescheidenheid en natuurlijke goede smaak verlenen het werk van dit atelier het kenmerk van beschaving. L. T. koor en pianobegeleiding in het tweede werk dat gezongen werd. Opvallend goed was de koorzang, uitspraak en muzikale opvatting van de St. Jozefschool van de Herensingel. De St. Bavoschool uit de Eemstraat spande zeer zeker in rhyth misch en muzikaal opzicht de kroon. Ook het disciplinaire optreden dezer klassen djent vermeld te worden. Tenslotte was het de R. K. School vereniging uit de Cruquiusstraat, die fraai het oude Nederlandse lied „Wie dat zich zelfs verheft" weergaf in een goede tweestemmige bezetting. Hoewel er verschil van mening zou kunnen zijn, dat dit koor in zijn geheel de beste prestaties gaf (deze school verwierf de eerste prijs), was er toch zeer veel in deze samenzang te loven. Zoals echter reeds gezegd, de keuze en beoordeling was ditmaal door de weinig uiteenlo pende prestaties zeer moeilijk. Tenslotte volgt hier de einduitslag: 1. R. K. Schoolvereniging, Cruquiusstraat, 2. St. Bavoschool, Eemstraat, 3. St. Jo- sephschool, Herensingel, 4. St. Francis cusschool, Tugelastraat, 5, St. Bavoschool Westergracht. JAN LAARVELD. Ongecorrigeerd). BIOSCOPEN Rembrandt: „Deze vrouw is gevaarlijk". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, boven 18 jaar. Palace: „De kip met de gouden eieren", Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Luxor: „Les Belles de Nuit". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur, a. 1. Frans Hals: „Lokaas". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. boven 18 j. Dinsdag 1 avondvoor stelling om 8 uur. Lido: „Het is middernacht, Dr. Schweit zer". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u., boven 14 j. City: Programma afgekeurd door K.F.C. Spaarne: „Met de blanke sabel". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, boven 14 jaar. Minerva: Dinsdag: „Alles wel ana boord", 2.15 en 8-15 uur, a. 1. Woensdag; Johan Kaart in „De 4 Mullers", 8.15 uur (t. b. v. Put- tershoek). Dinsdag 5 Mei Stadsschouwburg: Kon. Letterk. Ver. „J. J. Cremer" in „De Familie Kegge" (voor Centrum Comité Koninginnedag), 9 uur. Grote Markt: „Groot Weens tuinfeest" (onder auspiciën van Centrum Comité Ko ninginnedag). Grote Kerk: Orgelbespeling door H. Las- schuit, 2122 uur. Carillonbespeling door A. Peters, stadsbeiaardier 1817 u. „Kattenberg" Kenaupark: Cabaret Willy Vervoprt, 3 uur. Woensdag 6 Mei Stadsschouwburg: „Het Amsterdams To neelgezelschap" in Koning Lear", 19.30 uur. Minerva: Johan Kaart en gezelschap In „De vier Mullers" (t. b. v. Adoptie-comité Puttershoek) Grote Kerk: Orgelbespeling door J. Bijs ter 21—22 uur. TENTOONSTELLINGEN Wandelpark Groenendaal-Heemstede: In ternationale bloemententoonstelling „Flo ra 1953" geopend 8.3023 uur. Huis Van Looy, Kleine Houtweg 103, (ingang Kamperlaan). Werken van leden van de Groep Haarlemse Schilders en Beeldhouwers. Frans Halsmuseum, Ingang KI. en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, des avonds bij kaarsverlichting Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel Geopend van 1017 en van 2023 uur Zon- en feestdagen 13 17 uur. Antieke Oosterse Tapijten geopend op werkdagen van 10—17 uur, op Zondagen van 13—17 uur. Hoofdwacht: Tentoonstelling foto's van oude Haarlemse stadsbeelden. Geopend Woensdag en Zaterdag 1417 uur. Maan dag 2022 uur. Vishal, Grote Markt, Diepzee-aquarium en Philips' Wondertuin. Geopend van 10 —23 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlandse Kunst". Geopend dagelijks van 1017 uur, 's ondags van 13—17 uur. 's Maandags gesloten. Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14: Nederlandse Kunstnijverheid. Geopend: 117 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Kunstnijverheid en bloemencomposities. Pieter van Gelder, Pieter Groeneveldt,, Wandtapijten van de Knipscheer. Geopend op werkdagen van 1017 uur. „Het Wapen van Heemstede". Werken van Heemsteedse beeldende kunstenaars Geopend dagelijks van 923 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66 Vroeg-Aziatischc kunst. Dagelijks opend van 10 tot 23 uur. CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjenellenkelder", Stadhuis, Grote Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16, 17, 20, 21, 22 uur. Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 9—17 en 20—22.30 uur. Gaskronen- verlichting. Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens- dag en Vrijdag van door kaarsenluchters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Babaret, Bars: „Die Raeckse", Raaks: Wie ner cabaret „Edelweiss"; „Moulin rouge" Florapark; 's avonds cabaret, variété, dan sen; „De Waag", Spaarne 29; La Cubana Lange Veerstraat 17; Wine Lounge, Llon a'Or, Kruisweg 34. Re DIVERSEN; Pendeldienst miniatuurtreintjes („Glip- përtjes") op route „Dreefzicht" (De Hout) Frans Halspletn v.v.; rondritten (N.Z.H. V.M.-bus, 20, 21 en 22 uur) en rondvaar ten (vertrek: Houtbrug) langs de verlich ting. Boottochtjes naar de Flora de gehele dag (van Houtbrug). Houtplein, hoek Dreef/Wagenweg, en Damstraat; oüebollen- poffertjes-kramen. Het programma van de orgelbespeling op Donderdag 7 Mei, des middags van 34 uur door George Robert, luidt als volgt. 1. Balletto del granduca, J. P. Sweelinck. 2. Adagio en Andante uit het le Con cert G. F. Handel. 3. Pastorale J. S. Bach. 4. Suite Teophil Muffat Overture: a. maestoso energico; fc>. allegro, Fuge, Sarabande, Rigaudon 5. Ayre J. Clarke 6. Canzona A. Gabrielt. Hedenmorgen omstreeks 11 uur is op de Flora te Heemstede de 500.000ste be talende bezoeker welkom geheten. De gelukkige bleek te zijn de 20-jarige mej. J. Grolleman uit Zwolle, verpleegster aan het Emma kinderziekenhuis te Am sterdam. De voorzitter der directie, jhr. dr. O. v. Nispen tot Pannerden, bood mej. Grolleman een bos parkiettulpen aan en de heer H. C. Vermeulen, lid der directie voegde er een doos bonbons bij. De 500.000ste was verder de gehele dag gaste van het Florabestuur. Vrijdag zal eerst de beslissing kunnen worden genomen of de tentoonstelling verlengd zal worden. De stand der ge wassen is zodanig dat de vraag dubieus wordt. Vanmorgen 10 uur kwamen 28 man van het kaasdragersgilde uit Alk maar in hun interessante kleding op de Flora. De oudste representant was 90 jaar. Zij werden door de directie ver welkomd. Woensdagmiddag 2 uur zal de oudste inwoonster van Haarlem, de 102-jarige mevr. C. KrouwelsTraksel, een wan deling op het Flora-terrein maken. In de vergadering van de afdeling Haarlem der Katholieke vereniging van Handelsvertegenwoordigers „St. Chris- toffel" herdacht de voorzitter, de heer Samson, het in de ouderdom van 69 jaar overleden lid Rosendaal. Op eerste Pinksterdag zal voor zijn zielerust in de paterskerk aan de Groenmarkt om elf uur een H. Mis gelezen worden. Pater Hillebrand van het retraitehuis te Ber gen sprak vervolgens over de Christof- felretraite, welke van 18 tot 21 Juni ge houden zal worden. Juist de vertegen woordigers, aldus de pater, kunnen veel nut putten uit een retraite, omdat zij dag in dag uit langs de weg zijn en zich bijna altijd met stoffelijke dingen moe ten bezig houden. Werkloze leden,, die een jaar staan ingeschreven, kunnen de retraite gratis meemaken en verder kunnen ook an dere regelingen getroffen worden. Ten slotte kwam de nieuwe regeling ter sprake voor de leden, werkzaam bij de groothandel in textiel. De regeling is in de staatscourant van 13 Maart j.i. ver schenen. Zij werd verkregen in samenwerking met de Unie van Handels- en Kantoor bedienden en van de Unie van Handels reizigers. Men. hoopt, dat na de vak groep Textiel ook andere bedrijfsgroe pen een C.A.O. zullen krijgen. De gezamenlijke Mariahulde van K.A.V. en Gilde zal plaats hebben op 28 Mei, des avonds om half acht in een plechtig lof in de paterskerk aan de Groenmarkt. De geestelijk adviseur, rec tor J. Castricum, zal de predicatie hou den. Veel bruidjes zullen de plechtig heid opluisteren. Op 11 Juni zal een excursie gehouden worden naar Boreulo, alwaar een oud lid gastvrouw zal zijn. Tevens zal de oud-adviseur, pastoor Rutten te Neder- horst den Berg bezocht worden. Me vrouw ICeunen en mevrouw de Graaff wonnen glansrijk dé ledenwervingswed strijd. L Gisteren werden door de Haarlemse recherche aangehouden twee zusjes, M-. J. S. en E. J. S„ een 23-jarige tweeling, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van verschillende kleine voor werpen Zij werkten buiten als dienst boden bij verschillende werkgeefsters en bestalen dezen geregeld door voor werpen van geringe waarde weg te ne men, zoals fotolijstjes zilveren lepels en messen enzovoorts, in totaal toch nóg voor een bedrag van ongeveer f 125. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef, 15220 Voor één avond 'in een lange rij van feestelijke dagen was Haarlem gisteren weer een stad als alle andere Hollandse steden, een stad i'«n ernstige stilte, die tegen acht uur verbroken werd door doffe trommelslagen en het gestap van honderden mensen, optrekkend van verschillende punten naar de drie monu menten, die herinneren aan droeve dagen van weleer, „Wat is het toch, dat wij mensen willen blijven herdenken, wij, die weten, dat alles aan slijtage onder hevig is", zo vroeg zich gisteravond een der sprekers af. En hij formuleerde het antwoord in een enkele zin: „Omdat wij elkander iets te zeggen hebben; omdat wij in het besef van dankbaarheid onze doden willen herdenken". In die geest waren dan ook duizenden Haarlemmers rond de monumenten aan de Dreef, Jan Gijzenburg en Westergracht bijeen en het deed deugd, dat vooral in Haarlem-Noord de jongere generatie zo rijk was vertegenwoordigd. Zoals ieder jaar was de sitlle tocht meer nog dan de brede stroom van volzinnen der sprekers het indrukwekkendste onderdeel van deze herdenkingen, even als het zwijgend défilé na afloop, waarbij kostbare bloemstukken en simpele seizoenboehetjes aan de voet van ieder monument gelegd werden. helmus. Voorafgegaan door militaire trompetters van het regiment „Ypen- burg" trok de stoet, die na de herden kingsdienst geformeerd werd, naar het monument op de dreef, waar kransen en bloemen werden gelegd. In de oude St, Bavokerk werd een herdenkingsbijeenkomst gehouden, waar bij de muzikale omlijsting werd verzorgd door de stadsorganist de heer George Robert en het koor van de Kathedrale Basiliek St. Bavo onder leiding van dr. A. Kat. Na orgelspel van George Robert zong het koor „In monte Oliveti" van Ignieri en „Wilt heden nu treden", in een bewerking voor vier stemmen. Daar na was het woord aan de heer Van Leusen. Wanneer wij onze vrijheid her denken, zo begon hij, dan zullen onze gedachten uitgaan, naar de gevalenen. Wij dienen ons niet te verliezen in het feestgedruis doch moeten beseffen, dat onze gedachten gericht zullen zijn op hen, die ons zo lief waren ën ons zo lief geworden zijn om wat zij hebben ge daan. Wij zullen niet alleen hen herden ken, wier namen op de monumenten slaan gegrift, doch ook hen, die stil en naamloos zijn gestorven. In gedachten moet ieder bloemen plaatsen bij hun naam, die de kracht hebben van een bede, die spreekt van het geluk, dat niet sterven kan. Onze gevallenen, die tegelijk zo ver weg zijn als de hemel boven de aarde en tegelijk ook zo dichtbij, zijn gestorven voor een zachtere wereld, waarin de mens een vriend zou zijn voor de mens. Feestvieren houdt dan ook de belofte in om te trachten een zachtere wereld te Douwen. Hij besloot zijn toespraak met de woorden: Moge God levenden en doden verenigen, opdat wij het grote feest van het geluk mogen vieren. Deze bijeenkomst werd beëindigd met het gezamenlijk zingen van het Wil- In Haarlem-Noord klonk het mono toon klokgeluid uit de toren van „O. L. Vr. van Zeven Smarten", terwijl enkele duizenden zich rond het monument ver zamelden. De erewacht werd afgelost en nadat ieder voor zich tijdens de twee minuten stilte de doden had herdacht, speelde „St, Caecilia" Valerius' „Wilt heden nu treden". Dr. H. v. d. Loo, predikant der Ned. Herv. Kerk, stelde de vraag, waarom wij toch willen blij ven herdenken, waar zelfs de Bevrij dingsdag in het algemeen slijtageproces is opgenomen. En het verheugde hem te mogen zien, hoe de dankbaarheid zeer velen er toe dreef om de doden te herdenken. Hij wees op de talrijke kin deren, die op het trottoir van de anders zo drukke Rijksstraatweg, een plaatsje hadden gevonden, en hij vroeg zich af: begrijpen de kinderen er iets van, waarom vanavond de vlaggen halfstok hangen? „God geve het, opdat ook het jonge geslacht doordrongen zal zijn van de ellende, die een oorlog overal teweeg brengt." Kapelaan L. van Teylingen uit Am- sterdam, die in de oorlogsjaren werk zaam was in Haarlem-Noord, schetste de kleinheid van de mens, wanneer de ze geconfronteerd wordt met de dood. Hij bracht de Meidagen van 1940 in her innering en al het leed, dat daarop volg de, in het bijzonder de fusillering van enkele mannen, nu ruim acht jaar ge leden, op een koude winterdag bij de Jan Gyzenbrug. „Het is nodig" zo zeide hij „die oude wond weer open te rijten om ons te bezinnen op de rijk dom van hun leven, dat zij gegeven hebben om Nederland de rijkdom van de vrijheid terug te schenken." Kapelaan Van Teylingen besloot zijn toespraak met op te merken, dat ieder een de vrede en de vrijheid na de be zetting zich misschien anders had voor gesteld en dat hij daardoor min of meer was teleurgesteld, maar dat daarin een gevaar van defaitisme schuil gaat, waar door de waarde van het offer der ge vallenen teniet wordt gedaan. Tijdens deze plechtigheid zong het Haarlems Christelijk Mannenkoor „Ecce quomodo moritur" van Gallus en tot slot het Wilhelmus in de bewerking van Jac. Zwaan. Voordat het défilé een aanvang nam, zongen ook alle aanwezigen het eerste couplet van ons volksheid. Vele honderden waren gisteravond getuigen van een sobere, doch treffende herdenkingsplechtigheid aan de Wester gracht. Vanaf vier punten was men op getrokken naar de fusilladeplaats in de schaduw van de kathedraal. Talrijke an deren hadden zich op eigen gelegenheid naar het monument begeven om geza menlijk de gevallenen te gedenken. Om 8 uur werd de samenkomst ge opend met 2 minuten stilte, waarna de voorzitter van de sectie West, de ver schrikkingen te binnen riep, die 8% jaar geleden het Franse dorpje Oradour teis terden en hetgeen zich 26 October 1944 afspeelde op de plaats, waaromheen allen nu samendromden; twee tragedies, waar aan we niet met haatgevoelens terug denken, doch om te beseffen, hoe duui de vrijheid moest worden gekocht. Dominee P. J- Mackaay zag de strijd van onze toenmalige vijand als een op roer tegen de God van Israel, derhalve ook tegen onze God, tegen het Christen dom, tegen het geloof. Niet dankbaar ge noeg kunnen we zijn, dat uiteindelijk het verzet heeft gezegevierd. Pater H. Tijnagel tenslotte schilderde op aangrijpende wijze de ellenden, die de slachtoffers van het verzet hebben ondergaan, de demonische folteringen, welke zij doorstonden tengevolge van hun vrijwillige keuze tussen trouw en verraad. Mejl een bede besloot pater Tij nagel zijn toespraak, de bede, dat hun offer niet vergeefs móge zijn gebracht; eer en trouw, ook aan hen, die vielen- De stijlvolle samenkomst werd beslo ten met een défilé langs de fusillade- plaats. die een bijzonder cachet had ge kregen door het prachtige hyacinten mozaïek. dat voor het monument was aangelegd. De Vereniging van Handelaren in Bouw materialen in Nederland, meer bekend on der de afkorting HiBiN, zal op Woensdag 6. Donderdag 7 en Vrijdag 8 Mei haar congres dagen houden te Haarlem. Deze vereniging, welke over 2 jaar haar 50-jarig bestaan zal vieren, is een belang rijke organisatie en omvat de "gehele handel in bouwmaterialen in Nederland. De afdeling Haarlem van deze vereniging zal dit jaar als gastvrouw optreden en daarvoor heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de Haarlemse leden, de heren A. J. H. Reijnders. J. C. M. J. Bierboom, F. Filippo, A. G. Jos. v- d. Poll (Heemstede) en A. J. Hooning (Badhoevedorp), die bij gestaan door de andere leden, voor de ontvangst en de feestelijke omlijsting van dit congres zullen zorgdragen. Dat dit geen sinecure is, juist nu Haar lem tijdens de Flora in het centrum van het tourisme staat, behoeft geen betoog, in dien men weet, dat ongeveer 500 deelne mers uit binnen- en buitenland worden verwacht, waarvoor enige dagen meet wor den gezorgd. Het programma omvat op Woensdag 6 Mei van 15 tot 17.30 uur ontvangst in Paviljoen Dreef zicht" en om 20 uur een feestavond in het Gemeentelijk Concertgebouw. Op Donderdag 7 Mei te de vergadering, welke een gesloten karakter draagt. Men verenigt zich hierna aan een gezamenlijke lunch in de foyer van het Gemeentelijk Concertgebouw en na afloop staat een be zoek aan de Flora op het program. Des avonds om 8 uur heeft in het Con certgebouw het feestdiner plaats. Het iigt in de bedoeling, dat na het diner ongeveer tegen half elf alle deelnemers een wan deling maken door de verlichte stad en dan een bezoek brengen aan het Frans Halsmuseum. Vrijdag 8 Mei is de excursie-dag. Met het hiervoor afgehuurde feestelijk gepa- voiseerde s.s. „W F. van Wijck" zal een tocht worden gemaakt naar de N.V. Kalk zandsteenfabriek „Umuiden („de Kij") en daarna een bezoek worden gebracht aan de Cemij Hoogovencementfabriek. Men hoopt tegen 5 uur weer in Haarlem terug te zijn. zodat een iede^ nog tijdig zijn woonplaats kan bereiken. Op de Wagenweg reed gisteravond om half acht een wielrijder, die zonder op het verkeer te letten, plotseling linksaf zwenkte om de Hazepaterslaan in te slaan. Een bestelauto reed in de zelfde richting en raakte de 'onvoorzich tige wielrijder, waarbij deze kwam te vallen. Met een hersenschudding en een hoofdwond werd hij opgenomen in het Diakonessenhuis. De toneelvereniging van de K.A.J. afd. St. Bavo, voert Zaterdag- en Zon dagavond het toneelstuk „De Olmen hoeve" op in de Leinarduszaal. 'Geboren: M. G. de Ruijtervan Es- pelo z„ J. PrinsHalff z., L. W Ver- meijvan Seggelen z„ N- H- Hüsslage van der Hoeff z., J. A. Heneweer— Bühl z., M. M. van der Veldevan Raaphorst z„ E. J. van Holst—van Zij - derveld z„ M. F. van der ZwanGloe- rich z., M. L. LueskenTimmers d., H J. M. SnoeksBeekelaar d„ J. M. M. DeenLebbing d„ G. J. SchaapBloem d., A. van de Vrandevan Hooi donk d. Overleden; K. Kreule 73 j. Junoplant- soen, W. Petersen 77 j. Van Kinsber- genstraat, Chr. L. de Vries 62 j. Mid denlaan, C. Wielsma 38 j. Generaal de Wetstraat, L. J. Muller 78 j. Florastraat, J. Houweling 69 j. de Witstraat, E. Cu perus 32 j. Hazepaterslaan, C. L. Over- beeke 43 j. Cornells van Noordestraat, J. M. Th. L. Verschoor van Nisse gekstein 67 j. Westerhoutpark. Vernuftig gecamoufleerd onder stalen platen in da bagageruimte, naast de normale benzinetank, hebben ambtena ren van de douane dezer dagen in een grote personenauto, dit te Venlo aan een onderzoek werd onderworpen, een met een deksel afgesloten gat ontdekt, waaronder zich een geheime bergplaats bevond. Daarin troffen zij ruim 200 halfponds pakken gebrande koffiebonen aan. Het onderzoek geschiedde op aan wijzing van de douanerecherche, die reeds enige tiid verdening koesterde tegen de bestuurder van deze wageri de ongeveer 30-jarige zonder werk zijnde chauffeur-monteur J. F. H„ uit Haarlem, die zoals thans is gebleken herhaaldelijk reizen tussen Duitsland en Nederland maakte. Bij ziin laatste bezoek aan Venlo doorzochten de amb tenaren de wagen nauwkeurig. Nadat de geheime bergplaats was ontdekt, werd deze koffiesmokkelaar gearres teerd en overgedragen aan de douane recherchedienst te Amsterdam. Bij het daarop volgende onderzoek bleek, dat deze Haarlemmer geregeld flinke partijen koffie van een leveran cier betrok, zodat aangenomen wordt, dat hij met de wagen herhaaldelijk koffie over de grens naar Duitsland smokkelde. Voorts bleek, dat de auto niet zij» eigendom was. Hij had deze geleend, doch beweerde, dat hij de geheime bergplaats buiten medeweten van de eigenaar had laten oanbrengen. De auto is inmiddels in beslag genomen. Maandagavond is H. voorlopig in vrijheid gesteld. De ambtenaren van Haarlems Post kantoor en die van het Telefoondistrict hebben od treffende wijze hun in de oorlog gevallen collega's herdacht. Het Postaal Mannenkoor zong het Ecce Quomodo Moritur, waarna ir. J- M. de Vos, directeur van het telefoon district, in het bijzijn van nabestaan den en familieleden, een treffende toe spraak hield ep eindigde met het ge dicht uit het Geuzenliedboek: „Rust, makkers, zacht". Nadat krans en bloemen werden ge legd bij de gedenksteen en één minuut stilte in acht "werd genomen, sloot het zangkoor deze indrukwekkende herden king met het lied „Laatste Groet". In het stationpostgebouw aan de Bal juwslaan had eveneens een herdenking plaats waarbij de chef, de heer P. Lal- leman, de slachtoffers op roerende wij ze herdacht, terwijl een ambtenaar van het bestellend personeel orgelspel uit voerde HVGB 3 ontving voor de derde klasse heren Haarlem 3 en bleef de meerderen met 72. Het was de laatste wedstrijd en de eindstand is: HPC 3 8 6 1 1 13 20 14 HVGB 3 8 4 2 2 10 23 18 DWR 2 8 4 0 4 8 27 23 DWT 2 8 2 1 5 5 18 19 Haarlem 3 8 .2 0 6 4 13 27 In de vierde klasse heren versloeg DWT 3 met 60 VZV 2 maar moest DWT 4 met 60 het loodje leggen in de wedstrijd tegen HVGB 5. De ambtenaren, die als enquêteurs- (trices) door de gemeente Haarlem ge durende twee weken aan Oude Tonge zijn afgestaan om behulpzaam te zijn bij het vaststellen van de huisraadscha- dé voor het Rampenfonds, hebben uit stekend werk gedaan. Er zijn in totaal 630 gevallen van huisraadschade, maar in verband met de evacuatie kon nog slechts van ca. 1/3 gedeelte het schade geval worden afgewerkt. Ieder die dat wenst kan een voorschot krijgen op de uitkering. In 246 gevallen werd daar reeds gebruik van gemaakt, tot een be drag van ca. f 150.0Q0. In de „Flakkeese Nieuwsbode" zien wij telkenmale grote advertenties staan van een grote „Flak keese Beurs" in de Veilinghallen te Mia- delharnis, waar men dit voorschot kan omzetten in huisraad, Wat die Flakkeese Nieuwsbode be treft daarin lezen wij ook een ar tikel gewijd aan het hartelijk afscheid, dat Oude Tonge bij monde van zijn burgemeester iedere 10 dagen neemt van de vrouwelijke hulpcolonnes uit Haar lem. Men blijft daar vol lof over de wijze, waarop deze meisjes zich van hun taak kwijten en aan deze groepen is het dan ook te danken, dat het slik- ruimen ca. half Mei een einde genomen zal hebben. Alle huizen en ook de gro te gebouwen (scholen) zijn dan schoon en dan is er alleen nog maar vrouwe lijke hulp nodig in Centrale Keuken en Cantine. Maar die is dan ook onont beerlijk. Welke meisjes bieden zich vanaf 14 Mei hiervoor aan? Leerlingen van Middelbare scholen en van Kweek scholen misschien né hun eindexamen? Onze hulp zal de hele zomer nog nodig zijn. Wie offert hiervoor 10 dagen van haar vacantie op? Het is prettig wer ken in de nieuwe cantine-barak en in de model centrale keuken, die er bij is aangebouwd. Het Haarlems Adoptie Comité heeft met grote erkentelijkheid mogen vast stellen dat er tal van. prettige reacties zijn gevolgd op het verzoek om als „Welkom thuis" aan de gezinnen, die naar Oude Tonge terugkeren, een pak ket uit te reiken, waarin een naaidoos, tafelkleedje, speelgoed, een das en een asbakje zit. Een vriendschappelijk ge baar van de Haarlemse vrouwen en kin deren aan die van Oude Tonge. Onge twijfeld zijn er nog velen bezig dit ge baar tot werkelijkheid te maken. Mag het comité vóór 15 Mei uw goede gaven ontvangen met het oog op de te gen die datum terugkerende gezin nen? Het weet nu reeds, dat deze „vriend schapspakketten" op hoge prijs worden gesteld. Het postgironummer van het Comité no. 9432 zij bij deze nog eens in herinnering gebracht. Verder kondigt het Haarlems Adoptie Comité met zeer grote dankbaarheid aan het concert dat ten bate van Oude Tonge zal worden ten gehore gebracht door de Haarlemse Federatie van Zang en Oratoriumverenigingen op Donder dag 21 Mei, des avonds om 8 uur in de Grote Kerk. Annie Woud en George Robert heb ben beloofd hun medewerking te ver lenen aan dit grootse zangfestijn, waar bij 11 zangkoren met in totaal 700 uit voerenden zullen optreden. Het gemeen tebestuur van Oude Tonge is uitgeno digd deze uitvoering in een stijl, onze Bavostad waardig, bij te wonen. De toe gangsprijs is zeer laag gehouden (50 ct.) en de kaarten zijn nu reeds bij het Concertbureau Alphenaar te verkrijgen' Moge dit concert een groot succes worden.... zowel voor Haarlem al* voor Oude Tonge I DEMZaandijk Alw. ForwardVelsen Wijk aan ZeeGVA VitesseAlkm. Boys ArchipelHBC HPSV—TYBB ADO—DSS Onze Gezellen—St. Pancratius ConcordiaASC VVSBLisse Inzendingen tot Zaterdagochtend h®' gen uur op open briefkaart aan Sportredactie, Nieuwe Haarlemscn Courant, Smedestraat 5, Haarlem- Over de prijsvraag wordt niet geGOj- respondeerd. Binnenkomende klacht over onjuistheden In de uitsiag wor% onderzocht en 'zo nodig gerectificee Meent men dat de thuisclub wint, vult men het cijfer 1 in, bezoeken club is 2, gelijk spel is 3. Voor iecl®e- goede oplossing wordt één punt toes kend. /Niet officiële koersen) Vorig Openi slot 5/' 3% Ned. 1963 101A 3>4 Nederl. 1948 97% 314 pOt Nea 1,950 97% 8-3% Nederland 1947 - 96% 3 Ned. 62-64 bel.-Iac. 98('s Inschr Grtbk. 46 3 pCt. 96% Ned. Handel Mii- cgrt 156% A.K.U. 162)4 Van Berkels Patent 100 Calvê-Delft cert. 12014 Van Gelder 150',4 Kon. Hoogovens eert. 156 Unilever cert. 1354s Ned. Kabel 206 Philips 158% Kon. Petroleum 309-% „Amsterdam" Rubber 90 Holi Amerika Hjn 144% Kon. N. Stoomb. M. 125% Ned. Scheepv Unie 126'% H.V.A. 97% Dell Mil cert. 85 U 10114 97 163 187 i59li- 313 91 12544 128 97)4 6« 1/8 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kenneeott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic- Steel Shell Dil -mrr Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 87% 5214 7944 71% 62% 14% 68% 62 2074 4812 65V4 44'/a 88 23'2 39% 4/» 58 79% 20? 49% «6% 461» 1)0% 46)*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2