Flitsen uit Haarlems Bevrijdingsfeest Apotheose als vuurwerk Flora 1953 op ABR. MEIJER Het valt niet mee om als Holland te figureren I Het Haringvliet scheidingslijn tussen fleurig en dor Nederland BLOEMENPALEIS DROOM VOOR DE BLOEMENLIEFHEBBER NYLON-BLOUSES Filmopname in Spaarndam AKKERTJE Luilak-Pottenmarkt wordt groot BLIKSEMAFLEIDERS Plotseling hoofdpijn HERINGA WUTHRICÜ INDRUKKEN UIT OUDE TONGE 26 vrolijke Haarlemse meisjes werden er stil van VIJFDE BINNENTENTOONSTELLING GEOPEND Moeder. Haarlem-Lichtstad t.m. 26 Mei In December vertoning in Haarlem Hi WOENSDAG 6 MEI 1953 PAGINA 2 In Noord FAILLISSEMENTEN Menotti en Haydn bij H.K.G. Burgerlijke Stand Aller charmantst mmm Wmmm Afsluiting Zeeweg met herdenkingstocht naar Overveen GROTE HOUTSTRAAT 16 't Is altijd makkelijk bij IJ te hebben, die helpen direct! Ja, die wist 't wel! R.V.P. Ned. Kath. Grafische Bond Hans Moser loopt op klompen iMsmm te Spaarndam. Beurs van Amsterdam Beurs van New York In ons verslag van de viering van Koninginnedag schreven wij reeds, hoe de Kattenberg in het Kenaupark een uitstekend miniatuur-openluchttheater is. En dat willen wij nog eens met na druk verklaren, nu wij gistermiddag met het grootste pleizier geluisterd en gekeken hebben naar het cabaret-pro gramma, dat met Willy Vervoort als conferencier werd afgewerkt. Het ca baret bracht ons persoonlijk wel geen nieuws, maar dat wij ons desondanks weer prachtig vermaakt hebben, mag iedereen met een gerust hart aannemen. Willy Vervoort verstaat immers de kunst zijn publiek zelfs nog met de meest bekende mop of met zijn befaam de liedjes „Cheerio" en „Rosalien" te amuseren en bovendien was hij in ge zelschap van artisten van het eerste plan, zodat hij zijn publiek waar voor hun geld kon presenteren. Daar was dan Tonny Balkenes, die zich niet alleen een waardig begeleider aan de piano toonde, maar die zich bo venal ontpopte als een virtuoos accor deonist. De muzikale clown Fantasio 9ogstte weer enorm succes en vooral de jeugd hield haar adem in bij de toeren van de jongleurs Gery en Marion, en bij de rolschaatsen-show van „The dutch rolling stars". Het ging er op de Kattenberg alle maal even prettig toe en wij kunnen slechts wensen dat tijdens de zomer maanden in dit „theater" nog meer ge organiseerd zal worden. In Haarlem-Oost was het ook alle maal even pleizierig en het waren vooral de kinderen, voor wie ver schillende attracties bereid waren. De muzikale spetters vlogen er aan alle kanten af en dat Tyrol en Lutjebroek het goed met elkaar konden vinden, wil men van ons wel aannemen In Haarlem-Noord werden de Bevrij dingsfeesten weer traditioneel gevierd. Des morgens vertrokken de kinderen vanaf het Soendaplein naar het Frans Hals-théater, waar voor hen een film programma werd gedraaid. De uitgestelde volleybal-wedstrijden werden des avonds op het parkeerter rein van het Haarlem-terrein aan de Planetenlaan gehouden. Nadat de heer De Groot de spelregels had verklaard en het nodige enthousiasme voor deze sport had opgeroepen, traden de A- en De rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 5 Mei 1953 failliet verklaard: M. J. van Baar, technisch handlanger bij de K.L.M., wonende te Haarlem, Spaarne 43. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Fer- werda. Curator: mr. J. G. Rietkerk, Haarlem. J. Veelenturf, bloembollenhandelaar, Brouwersdwarsstraat 3, Hillegom. Rech ter-Commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. F. J. D. Theyse Jr., Haar lem. Wegens gebrek aan actief werden op 5 Mei 1953 opgeheven de faillissementen van: S. S. van Wijngaarden, forceur, Meul- manslaan 8, Heemskerk. Rechter-Com missaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. Th. G. A. Mulder, Beverwijk. B. C. van Keeken. Koningsstraat 31, Zandvoort, handelende te Amsterdam onder de naam firma Germa. Rechter commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. B. J. de Boer, Zandvoort. Als makelaar in bloembollen werd 5 Mei 1953 door de Haarlemse rechtbank beëdigd J. H. Clement, Crocussenstraat 3, Lisse. Het verhoor van de schuldeisers in de voorlopige surséances van betaling van: J. A. Snelders, te Zaandijk en J. M. Opdam en N. W. Opdam, te Heem stede, zal niet plaats hebben op 5 Juni, doch op Maandag 1 Juni 1953. Op 8 Mei voert het Kamer-Opera-ge- zelschap „Camerata" onder auspiciën van de Haarlemse Kunstgemeenschap, in de Stadsschouwburg twee opera's op, die m Haarlem nog niet eerder ten tonele wer den gebracht: „Het medium" van Menotti en „De Apotheker" van Haydn. Menotti, die de laatste jaren in Amerika veel opzien baarde, schreef zijn werk in opdracht van de Columbia University. Hij componeerde zowel (Je muziek als de tekst. „De Apotheker" van Haydn is een ope ra, die volgens zijn eigen woorden slechts opgevoerd kan worden in het intieme pri- vé-theater van Prins Esterhazy. „Camerata" heeft echter de sprong wil len wagen het stuk op de planken van de Haarlemse Stadsschouwburg te bren gen en wacht met belangstelling de reac ties af van het 20e eeuwse publiek. GEBOREN: W. C. van Hooidonk Lodder, d. J. de Deugdvan Til, d; A. M. van WanrooijNiklas, d; K. Meden- blikVeenendaal, d. ONDERTROUWD: H. C. Verhaaf en F. J. A. Hageman; W. den Braber en C. M. Wijkhuise; G. J. Kaatman en E. J. van der Heijden. D. A. van Rumpt en W. de Mooij; J.'van der Pluijm en H. M. Kruijff; G. Plooij en J. Bigeman; A. Kooij en J. M. Lavooi. GETROUWD: 5 Mei: F. Elfrink en J. M. van Wees. OVERLEDEN J. C. van Lierop Lommerse, 62 j., Kamperlaan; M. P. Klooster—Prins, 83 j., Thorbeckestraat; A. A. Oosterwijk, 73 j., Maerten van Heemskerkstraat. A. Luxen—Hijma, 71 jaar, Van der Vinnestraat; P. Chr. van Doorn—Verbeek, 30 jaar. Jan .van Wal- réstraat; H. W. J. Hoeke—Schüsler, 74 jaar, Gasthuisvest; J. A. Humme, 93 j., Jansweg; Th. Venings, 55 j„ Waalstr.; P. J. Blesgraaf, 51 jaar, Hooimarkt; G. Pool, 84 jaar, Vrouwehekstraat; J. Kaat, 61 jaar, Hazepaterslaan; J. H. de Vries, 84 jaar, Gasthuisvest; C. E. M. Balm, 31 jaar, Santpoorterstraat. B-teams der dames in het strijdperk. De uitslag was hier 20 voor het dames team A (die Raeckse), terwijl bij de he ren de strijd tussen A en B eindigde in een 20 overwinning voor het heren team A (H.V.S.). Op het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan had des middags een dé monstratie met lijnbestuurde model vliegtuigen van de Haarlemse lucht vaartclub der Kon. Ned. Vereniging van Luchtvaart plaats. Sommigen der kleine vliegtuigen, in bonte kleuren geschil derd, behaalden een snelheid van om en nabij de 200 km. per uur. Het was wonderlijk te zien hoe de toestelletjes driftig optornden tegen de wind,, die af en toe hard over het geïmproviseerde vliegveld blies. Vele belangstellenden hebben dan ook echt genoten van de demonstraties, die weer eens overduide lijk bewezen hebben, dat in Nederland nog voldoende interesse bestaat voor de luchtvaart. De „Harlem Swingers" verleenden des avonds in het Julianapark hun mu zikale medewerking, toen vele danslus- tigen de beentjes van de vloer tilden. Intussen was er een muzikale rondgang vanhet C. J. M. V. Tamboer- en Pijpers corps „Haarlem". En om ongeveer 10 uur onderbrak dit corps het dansen in het Julianapark voor een taptoe. De Zaanenlaan kende weer de gezel lige drukte als op Koninginnedag. Een openlucht-bioscoopvoorstelling verhoog de de stemming. De kermisexploitanten zullen ongetwijfeld goede zaken hebben gedaan, getuige wel de grote belang stelling. die er voor sommige attracties bestond. Hetzelfde kan wel gezegd worden van de kermis aan de Parklaan- Phoenixterrein. Al was het weer op de Bevrijdingsdag niet zo schitterend als op 30 April, wij geloven zeker, dat de kermisgasten geen reden tot klagen hebben. Gisteravond voerde het ietteriievend gezelschap „J. J. Cremer" voor een Na de zeepkistenrace, waarvan wij gisteren reeds een uitvoerig verslag brachten, gingen Jan Bernhard Binen en Pim Bonsel, de winnaars uit de hoofdgroep, op de schouders van hun kameraadjes. volle schouwburg „De familie Kegge" op. De inhoud van het stuk is, veron derstellen wij, genoegzaam bekend. Te meer, omdat „de familie Kegge" reeds voor de derde maal vertoond werd. Als besluit van „Nationale feestdag" kon wellicht geen „nationaler" stuk gevon den worden. De interieurtjes waren gezellig inge richt; zelfs de papegaai, zoals óSs in het boek van Beets voorkomt, was niet vergeten. Mocht men nog twijfelen of het een echte was, in het vierde, be drijf voerde hij vaak het woord; het was weliswaar een eenzijdig gesprek, want geen der spelers reageerde er op. Die hadden ook waarlijk genoeg aan zichzelf. Degenen, die zich nog steeds niet aangetrokken voelden tot de trant van Beets, zullen wel met geheel andere opvattingen de schouwburg verlaten hebben, al moet het gezegd, dat de regisseur Henk Bakker enkele min der boeiende gedeelten uit het boek, met name rond de figuur van Hilde- brand, achterwege heeft gelaten. Het zou onbillijk zijn ten opzichte van Het zou onbillijk zijn ten pozichte van de anderen één of meerderen speciaal naar voren te halen. De figuren, ons uit de Camera be kend, gingen werkelijk voor ons leven; in zoverre is de opzet ten volle ge slaagd. Het publiek amuseerde zich kostelijk en onthaalde het gezelschap op een hartèlijk, langdurig applaus. Een „allercharmantst" stuk! De Haarlemse gemeenschapszin en de liefde voor Oude Tonge uit zich ook in de steeds weerkerende verlening van hulp door groepen meisjes. Maandag middag is een groep van 26 meisjes en twee leidsters per autobus van de N. Z. H. weer voor tien dagen naar het zozeer getroffen gebied vertrokken. Een der leidsters zal ons zoveel mogelijk dagelijks flarden uit haar dagboek zen den en wij hopen daarmede de blijvende interesse voor het prachtige werk, dat Haarlem thans verricht, te vergroten. Onze verslaggeefster schrijft ons, dat de meisjes al aanstonds in de bus vrolijk en enthouiast waren alsof een vacantie- tocht begonnen was in plaats van een periode van hard werken. Tussen het plan om naar Oude Tonge te gaan en de verwerkelijking ervan waren heel veel moeilijkheden te overwinnen. In nor male omstandigheden toch verrichten de meisjes huishoudelijk werk in diver se gezinnen en het eerste dat dus ver kregen moest worden was de medewer king van de mensen, die nu zonder hulp kwamen. De meisjes offeren hun Paas- vacantie op en ieder gezin bleek onmid dellijk bereid om mee te helpen. De bus bracht het gezelschap tot Hel- levoetsluis, waar overgestapt moest worden op de pont, die over het Ha ringvliet vaart. Onderweg zagen wii grote contrasten, aldus onze verslag geefster. Eerst de prachtige door de zon beschenen kleurrijke bollenvelden en later in Heenvliet het dorre dode land schap, waar het zoute water zoveel le ven heeft weggenomen. De meisjes wer den er stil van. In Middelharnis wachtte een andere bus op ons, een oud ver waarloosd exemplaar, verweerd, verve loos en ingedeukt. De chauffeur vertel de, dat deze bus zeven weken onder water gestaan had, maar dat hij met een nieuwe motor weer kim rijden. In Flakkee was het nog erger dan elders. Wij reden langs half of hele maal ingezakte boerderijen en hoe dich ter wij bij Oude Tonge kwamen, des te verschrikkelijker werd het aspect. Te midden van een der ergste ruïnes zocht een vrouw' tussen de puinhopen nog naar bruikbare eigendommen. Om vier uur waren wij op de plaats van bestemming. In de cantine werden wij verwelkomd door mevrouw Van Deutekom uit Haarlem, die ons later bracht naar het huis waar wij tien da gen zullen logeren. Het is een mooi m Maandagmiddag vertrokken zes en twintig Haarlemse meisjes van het Melania- werk naar Oude Tongewaar zij gedurende tien dagen de helpende hand zullen bieden. huis geweest, dat vrij hoog staat, zodat het slechts ruim één meter water heeft gekregen. Beneden is er een huiska mer, waarin wij met een beetje goede wil precies passen en op de bovenver diepingen slapen wij met de ledikanten boven elkaar. En wilt u nog weten hoe wij ons werk verdeeld hebben? Vijf meisjes in de cantine, vier in de keuken, drie voor de was en de rest schrob- en boenploeg, die huizen schoonmaakt. BIOSCOPEN Rembrandt: „Deze vrouw is gevaarlijk" Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, boven 18 jaar. Palace: „De kip met de gouden eieren", Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Luxor: „Les Belles de Nuit". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur, a. 1. Frans Hals: „Lokaas". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur, boven 18 j. Lido: „Het is middernacht, Dr. Schweit zer". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u., boven 14 j. City: Programma afgekeurd door K.F.C. Spaarne: „Met de blanke sabel". Tijden: 21 7 en 9.15 uur, boven 14 jaar. Minerva: Woensdag: Johan Kaart in „De 4 Mullers", 8.15 uur (t. b. v. Puttershoek). Woensdag 6 Mei Stadsschouwburg: „Het Amsterdams To neelgezelschap" in „Koning Lear", 19.30 u. Minerva: jQha.n Kaart en gezelschap in „De vier Mullers" (t. b. v. Adoptie-comite Puttershoek). Grote Kerk: Orgelbespeling door J. Bijs ter 21—22 uur. Donderdag 7 Mei Grote Kerk: Orgelbespeling door A. de Klerk, 21—22 uur. TENTOONSTELLINGEN: Wandelpark Groenendaal-Heemstede: In ternationale bloemententoonstelling „Flo ra 1953" geopend 8.3023 uur. Huis Van Looy, Kleine Houtweg 103, (ingang Kamperlaan). Werken van leden van de Groep Haarlemse Schilders en Beeldhouwers. Frans Halsmuseum, ingang KL en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, des avonds bij kaarsverlichting. Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel. Geopend van 1017 en van 20—23 uur. Zon- en feestdagen 13 —17 uur. Antieke Oosterse Tapijten geopend op werkdagen van 1017 uur, op Zondagen van 1317 uur. Hoofdwacht: Tentoonstelling foto's van oua'e Haarlemse stadsbeelden. Geopend Woensdag en Zaterdag 1417 uur. Maan dag 20—22 uur. Vishal, Grote Markt, Diepzee-aquarium en Philips' Wondertuin. Geopend van 10 23 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlandse Kunst". Geopend dagelijks van 1017 uur, 's ondags van 13—17 uur. 's Maandags gesloten. Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14: Nederlandse Kunstnijverheid. Geopend: 1—17 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Kunstnijverheid en bloemencomposities. Pieter van Gelder, Pieter Groeneveldt, Wandtapijten van de Knipscheer. Geopend op werkdagen van 1017 uur. „Het Wapen van Heemstede". Werken van Heemsteedse beeldende kunstenaars, Geopend dagelijks van 923 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 68 Vroeg-Aziatische kunst. Dagelijks ge opend van 10 tot 23 uur. CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjenellenkelder", Stadhuis, Grote Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16, 17, 20, 21, 22 uur. Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 917 en 20—22.30 uur. Gaskronen- verlichting. Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens dag en Vrijdag van door kaarsenluchters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Babaret, Bars: „Die Raeckse", Raaks: Wie ner cabaret „Edelweiss"; „Moulin rouge" Florapark; 's avonds cabaret, variété, dan sen; „De Waag", Spaarne 29; La Cubana, Lange Veerstraat 17; Wine Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. DIVERSEN: Pendeldienst miniatuurtreintjes („Glip- pertjes") op rpute „Dreefzicht" (De Hout) Frans Haisplein v.v.; rondritten (N.Z.H. ViM.-bus, 20, 21 en 22 uur) en rondvaar ten (vertrek: Houtbrug) langs de verlich- tihg. Boottochtjes naar. de Flora de gehele dag (van Houtbrug). Houtplein, hoek Dreef/Wagenweg, en Damstraat: oliebollen poffertjes-kramen. In verband met de op Zaterdagmid dag' 9 Mei te houden herdenkingstocht naai- de Erebegraafplaats te Overveen, zal de Zeeweg tussen de Brouwerskolk- weg en de toegang tot de Erebegraaf plaats op die dag van 14 uur tot onge veer 15 uur voor alle verkeer in beide richtingen zijn afgesloten. De laatste binnententoonstelling in bet gloemenpaleis van Flora '53 is geopend. Vanmorgen schoot de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, het officiële startschot in het luchtruim. En om maar direct met de deur in huis te vallen: dit is ongetwijfeld ook de mooiste show. Niet alleen omdat de kwaliteit der tentoongestelde producten zo verbluffend best is, maar bovendien omdat het sortiment zo gevarieerd is, dat een ieder volop aan zijn trek kan komen. Ge vindt daar enorme collecties begonia's naast een schat van groen blijvende planten; u ziet daar een bananenboom met een tros heuse groen-gele vruchten; daar steekt een zacht-rode ananasvrucht zjjn kop tussen het bonte blad vandaan; daar prijken honderden en nog eens honderden irissen; flonkert het oranje van de lelies; tooien de exotische Anthuriums zich met hun mooiste bloemscheden; kortom: een overweldigende bloemenweelde Het podium achter in de zaal is in genomen door de vereniging „De Iris", alles wat vandaag-de-dag naam en faam heeft in het irissen-sortiment is daar vertegenwoordigd. De fel korenbloem blauwe Prof. Blaauw naast de zacht gekleurde Mauve Queen, de best ge vormde witte Jeanne d'Arc, de typische Bronze Beauty, de forse Blue Champion en naast de nieuwere soorten ook de „oudjes"; Wedgewood, Imperator, H. C. v. Vliet, enz. De vereniging „De Lelie" komt met een collectieve inzending, die ge direct op de rechterflank vindt. Daar staat een groep van de edel gevormde Orange King met de tintelend-oranje bloemen en steekt de koninklijke Regale de trompetten omhoog. De gloeiend scharlaken-rode dreumes als Tenuifo- lium prijkt daar in grote schoonheid te midden van een flinke groep Umbella- tums, zoals Splendidum, Erectum en In- comparabilis. En verder komen de gla- diolenkwekers collectief uit met een mooie groep; de helgele Golden Show, de voortreffelijk gevormde rose Dr. Fleming, de koperoranje Maréehal Niel, de statige Red Signal met de dicht ge vulde tak, de lila Allard Pierson-zaai- ling Nelly en vele andere soorten. Onwezenlijk mooi is de groep bego nia's tegenover het podium. Naast groot- bloemige soorten als de teer-rose Prin ses Irene, de witte Kerstgedachten en de zalmkleurige Better Times, gloeien 't warme rood van de middelgrote Baard- se's Favorite en het zachte oranje van Oranje Zon. Verder: een decoratieve in zending siermais in alle mogelijke èn onmogelijke kleuren, de chique Ixora's, de fijne tinten van brillante Gloxiania's, „rijke" collecties groene en bonte plan ten, zoals Ficus, Croton en noem-maar- op, een voortreffelijke groep bindwerk, waarin vooral de vazen met de pastel- kleurige violieren de aandacht trekken, en groepen Caladiums, die de meest wonderlijke „tekeningen" op de bladen hebben. Een uitstekend figuur slaan de .stadskwekerijen van de gemeente Haarlem. Rondom een tropisch aan doend priëeltje, waartegen weelderig de Bougainvillea's groeien in een schoonheid, die niet te beschrijven is, prijken daar palmen in diverse soor ten, de grillig gevormde Papyrus- plant, waarvan de.vezels in de grijze oudheid dienden om de zgn. papyrus- róllen te fabriceren, en staat een kof, fièprant itfet héél kleine' -"vruchtjes. Zeer interessant is de bananenboom met een grote tros geelgroene vruch ten en de bonte ananas met de ste kelige vrucht. Tussen dit alles een originele offer-nis op voetstuk, waarin de inlanders hun oogst-offer plegen te brengen. Voor in de zaal zijn nieuwe soorten Hortensia's ten toon gesteld en tooit de oranje Haemanthus multiflora zich met bloemen als grote poederkwasten naast de exquise Hymenocalis en de aparte Regelio-cyclus-irissen. In het midden vak een grote groep Bougainvillea's zö best, zoals ze tot nu toe alleen maar in de sprookjesverhalen bestonden en dit alles links en rechts geflankeerd door groepjes Gerbera's, rozen, anjers, Franse geraniums, Sansevierea's, Bromelia's en wat al niet. Kort en goed: een show, die klinkt als een klok en die een waardig sluitstuk der binnententoonstellingen vormt. Een show, die stellig veel bezoek zal trek ken! Een show, waarmede de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde alle eer mee inlegt en die stellig veel bezoek zal trekken. In de erehal waren hedenmorgen weer vele gasten bijeen om de officiële ope ning bij te wonen, de commissarissen der Koningin in de provincies Noord en Zuid-Holland, de burgemeester van Heemstede, de leden der internationale jury. De voorzitter der Flora, jhr. dr. O. van Nispen tot Pannerden, sprak een A avertentie Advertentie Amerikaanse en Engelse import behoeft Uw dag niet te bederven. welkomstwoord, waarna de voorzitter der Koninklijke Nederlandse Mij. v0°' Tuinbouw en Plantkunde en president van de jury, de heer D. M. M. d'Hangest Baron d'Ivoy van Mijdrecht, een en an der vertelde over de betekenis der Maatschappij, haar grote vlucht ten op zichte van de keuringen en de belang stelling van het publiek voor de exposi ties. De commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, noem de het een gebeurtenis, dat tijdens de Flora alle soorten bloemen geëxposeerd zijn en worden. Naast de vele uitingen van kweekkunst nu een speciale expo sitie van bloemen van velerlei aard. Guido Gezelle, zelf zoon van een kwe ker-tuinder, heeft eens gezegd: „Dank baarheid is een bloem, die in weinig hoven bloeit." Maar op de Flora is dit zeker niet het geval. Deze bloem bloeit hier welig. Spr. zelf, die nog nooit een bloemententoonstelling buiten zijn pro vincie mocht openen, was vervuld van dankbaarheid en vreugde. De genodig den bekeken daarna de expositie. Advertentie Maar zij had 't nog niet door - tot, opeens, zij't bemerkte: MAÏZENA! ddt was het geheim van moeders kookkunst. Maar... moeder zei bij het kopen van MAÏZENA steevast DTJRYEA en daarbij keek moeder wel uit, dat zij geen andere kreeg. Vandaar haar kooksuccessen. Nu is ook zy zelf ervan doordrongen, dat het heus wel de moeite loont op die naam DUBYEA te letten. In derdaad - er is geen beter bind middel voor groenten, soepen en sausen dan MAÏZENA DURYEA. Het bestuur van de Katholieke Volkspartij afdeling Heemstede belegt een tweetal vergaderingen, waarvan de eerste zal worden gehouden op Don derdag 7 Mei a.s. in het R.K. Vereni gingsgebouw, Herenweg 101, 's avonds 8 uur. Spreker is de heer E. J. v. Lent, wethouder van Heemstede, die zal spreken over het onderwerp: „Ge meentepolitiek in de gemeente Heem stede". De tweede vergadering wordt ge houden op Vrijdag 22 Mei a.s. in het R.K. Parochiehuis „Anno Sancto" Achterweg 22 's avonds 8 uur. Daar spreekt de heer Th. Verhoe ven, voorzitter van de huidige K.V.P.- fractie in de gemeenteraad, wiens on derwerp luidt: „Eenheid onder katho lieken bij gemeenteraadsverkiezin gen". Het comité Haarlem-Lichtstad heeft in enkele vergaderingen overwogen de verlichting en de attracties, die nu sinds 13 Maart de nationale en interna tionale belangstelling hebben gekre gen, te verlengen. Gebleken is name lijk, dat de roep, die over Haarlem uit gaat, zich steeds meer verspreidt, waar door een toenemend bezoek geconsta teerd is. Oorspronkelijk zouden de lichten na Hemelvaartsdag gedoofd worden. In overeenstemming met en met volle medewerking van het gemeente bestuur is thans besloten het grootste deel van de historische gebouwen en belangrijke punten verlicht te laten tot en met Dinsdag na Pinksteren (voor velen nog altijd een vacantiedag). De Nadat vorige week Dinsdag de Haarlemse figuranten voor de film Holland Madel hun entrée en debuut hadden gemaakt in de filmwereld, zijn er in de afgelopen week heel wat onderdelen van deze nieuwe film, die aan het einde van dit jaar zal uitko men, op het celluloid vastgelegd. Da gen achtereen is er voor zover de zon het toeliet van 's morgens vroeg tot in de late namiddaguren gezwoegd om in de kortst mogelijke tijd zoveel mogelijk opnamen te ma ken van de meisjes in Hollandse kle derdrachten tefnidden van de typisch Hollandse landschappen. Ditmaal hebben wij zelf eens aan den lijve kunnen ondervinden wat er zoal bij de vervaardiging van een film, voordat deze in de studio eigenlijk pas „gemaakt" kan worden, komt kijken, En waarlijk, alles wat daarbij komt kijken, ging onze stoutste verwach tingen en fantasie te buiten. Het begon bij de opnamen, die in de tulpenvelden moesten worden gemaakt. Nadat wij Donderdagmorgen van des morgens twaalf uur tot des middags vijf uur hoopvol hadden zitten wachten op de verlossende zonnestralen, die ons uit ons isolement in een cafeetje moes ten bevrijden, doch die hardnekkig ver stek lieten gaan, werden we Vrijdag morgen om half tien opnieuw in Lisse verwacht. Om tien uur arriveerde toen een busje voor acht personen, waarmee we met veertien lieden naar Noordwijk werden gebracht om daar op een tul- penveldje te figureren. Waarom in Noordwijk? En waarom niet op een tulpenveld dichter bij huis, zodat tijd en reisgeld gespaard konden worden? Och, ge kunt beter geen logische vragen stel len in het zeker voor de leek vol komen onlogische wereldje van de film. Ge wordt er namelijk geen syllabe wijzer van, want de een zal u weten te vertellen, dat juist dat tulpenveld de goede kleuren heeft (Holland Ma del wordt overigens geen kleuren film); een ander zal u aan het ver stand trachten te brengen, dat de ligging van het gekozen veld zo bij zonder geschikt is, terwijl de derde man, „die het weten kan", de boven alle twijfel verheven reden zal ver kondigen „dit tulpenveld leent zich het meeste voor onze opnamen". Neen, vraag nu niet waarom, dat is kinderachtig. Welnu, in het heerlijke besef, dat het tulpenveld althans in ieder op zicht voldeed aan de nodige eisen, hurkten wij tussen bloeiende tulpen bedden neer. Niet éénmaal, maar wel acht, negen maal, in ieder geval zó dikwijls en zó lang, dat de kleur en de fleur er althans voor de kleurig en fleurig geklede meisjes zélf er volkomen af waren, Een folkloristisch schouwspel overi gens, dat talloze passerende buiten landse bezoekers van de bollenstreek hun sleeën deed parkeren en naarstig naar de camera's deed grijpen daar aan de kant van de weg, aan de rand van het veld. Een schouwspel ook, dat evenmin iets met het Hollands landschap te maken had als de klompen met de ge wone Nederlander. Waar immers vindt ge Volendamse of Zeeuwse schonen in tulpenvelden strootjes uit de bedden halen? Maar kom, zó precies moet ge niet kijken, want wat zou er van „Hol land Madel" terecht komen wanneer er gespeeld werd met gewone Hol landse meisjes? En wat zou er terecht komen van een film als Holland Madel zonder molens en bootjes? Daarom werden we de volgende dag dan ook in Muiderberg verwacht voor een aantal volgende scènes. Om acht uur 's morgens reeds. Maar, eerlijk is eerlijk, eenmaal ln Muiderberg aangekomen, kregen we minstens een uur de tijd om uit te rus ten. althans om alle mogelijke redenen en samenlopen van omstandigheden kon er niet eerder dan half tien wor den gedraaid. En wat een genot om zich in een dergelijke situatie te ver meien in de gedachte aan het feit, dat je dus uitgerekend een uur later uit bed had kunnen komen..,. Doch wie het over zijn hart kan ver krijgen, om over dergelijke luttele din gen een opmerking te maken, is een figurant van niets. Die dag in Muiderberg belooft het hoogtepunt van de film uit te maken. Want niet minder dan de vlucht van het toekomstige filmbruidspaar Son]a Ziemann en Kurt Miiller speelt zich hier af. De vlucht per onvervalst roei bootje. En dan komt daar het hele dorp achteraan gelopen (dat waren wij"" met verbolgen gezichten. „Waarom moeten we boos kijken?" „Omdat jullie boos op het stel zijn", luidde de verklaring van de regisseur aan de figuranten, voor wie de hele Holland Madel straatversiering en verlichting zal do or een speciale overeenkomst ook tot d'ie datum gehandhaafd blijven. De attracties als Poesjenellentheater, Diepzeeshow en wondertuin, minia tuurtreintjes, taveerne De Hyacint, e.d. blijven. Het Frans Halsmuseum, dat een onbekend aantal bezoekers in de avonduren trekt (verleden week 3414). zal zeker bij deze verlenging in het middelpunt van de belangstelling staan- Intussen heeft het comité Haarlem- Lichtstad zich beraden over het uit buiten van de Luilak- of Potjesmarkt op Vrijdagavond en -nacht voor Pink steren. Deze unieke folkloristische ma nifestatie, enig in Nederland, heeft reeds eerder, ook in de buitenlandse pers, de aandacht getrokken. Het ligt in de bedoeling door speciale attrac ties en reclarSe zoveel mogelijk men sen op deze avond naar de verlichte dan werkelijk bloemenstad te trekken. Daarbij is gedacht aan het optreden van een groot aantal straat-artiesten, o.a. uit Amsterdam. De plantsoenaan- leg op de Grote Markt zal ook intact blijven, zij het, dat verschillende ver versingen door samenwerking van ar chitect en Hout en Plantsoenen zullen geschieden. De afdeling Haarlem van de Ned. Katjj- Graf. Bond houdt 7 Mei a.s. des avond5 apht uur in het gebouw St. Bavo haar jaarvergadering. Buiten de jaarverslagen is er ook eert bestuursverkiezing wegens periodiek af" treden van de heren H. G. C. Essenberg J. Rombouts, tevens bespreking van de ff1 te dienen voorstellen voor de dit jaar houden algemene bondsvergadering. Advertentie Eén v-an de opnamen van de film scène alleen maar op, de lachspieren werkte en na de vierde herhaling nog slechts op de zenuwen En daar dook dan ineens Hans Moser op, de komiek van net witte doek, het succes ook van iedere film, waarin hij meespeelt. Maar hoe opgewekt en be genadigd' met een onuitputtelijke dosis gevoel voor humor de 72-jarige film held ook moge zijn, de knellende en zware klompen, die hij in zijn hoeda nigheid van kaasboer in deze film moet dragen, beroofden hem ditmaal toch wel enigszins van zijn bekende gemoe delijkheid'. Een weliswaar onderdrukt, maar onmiskenbaar gegrom van afgrij zen om die „afschuwelijke schoenen" waren er een onomstotelijk bewijs van. Maar toen hij na een opname weer bij kon komen op een schielijk voor hem georganiseerde stoel daar mid den in het koude, winderige land van water en -weiden, werd Hans Moser weer dra de oude. En gelijk iedere willekeurige kwajongen, kon hij de verleiding niet weerstaan om vanaf zijn verborgen zitplaats .achter opge stapelde takkenbossen met een me terslange vlasspriet in de nek van de regisseur te kriebelen. En toen dan eindelijk zo tegen vijf uur in de middag de laatste opnamen in Muiderberg waren voltooid, klonken er velerlei opmerkingen uit de mond van Hans Moser over het typisch Hol landse „schoeisel", die wij beter niet kunnen herhalen. Zo was er na uren van wachten, veel wachten en enkele minuten van opna men weer een dag van filmen voorbij. Een van de laatste onderdelen ook, die voor Holland Madel in Nederland wor den gemaakt. Na het landelijke Muiderberg kwam Zondag Spaarndam als entourage aan de beurt, waar vooral de muziektent een dankbaar object voor de filmopera teur vormde. Veel verschil met de vorige dagen was er niet, waar het de verfilming be trof. Des morgens om negen uur wa ren de filmhelden alweer present en des middags om vier uur waren de voorgenomen opnamen nog niet hele maal ten einde. Doch hoe het ook zij, we zijn weer vele ervaringen rijker en wanneer in December van dit jaar in Haarlem de première zal draaien van de nieuwe Hollands-Duitse rolprent, zal het er tijdens de vertoning ongetwijfeld nog al rumoerig aan toe gaan. Het komt tenslotte niet dikwijls voor dat Haarlems HBS-meisjes, kantoor bedienden en onderwijzeressen zichzelf op het witfe doek zien verschijnen. Doch het zijn niet louter dilettanten, die dan in volkomen nieuwe creaties te bewonderen zullen zijn. Ook de Haar lemse toneelspeler Willem v. d. Veer vervult in Holland Madel een kleine rol als schipper. En wel met zo'n suc ces, dat hem al terstond was gevraagd met de staf van de filmmaatschappij mee naar Duitsland te gaan, waar hij in een nieuwe film, waaraan de vol gende maand wordt begonnen, een niet onbelangrijke rol zal gaan spelen. HAARLEM ("Niet officiële Koersen) Vorig Open slot 6/5 in* 3% Ned. 1953 314 Nederl. 1948 &Vi pCt. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bei.-fac. lnschr. Urtbk. 46 3 pCt. Ned. Handel Mt). Cfirt A.K.U. Van Berkels Batent Calvê-Delft eert- Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika L,yn Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie a.VA Deli M11 eert. ïoi li 97% 97 97 98% 98 i 156% 163% 101% 121(4 152(4 156?i 187 207 160 311(4 90% 144=4 125-(4 128% 98(4 86% 101'i 96% 16314 188(4 l59li 313 j24'i 128!3 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kenneoott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell Gil i.uern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Stegl 4/5 38 53% 79% 72 63% 14% 69% 82'% 20% 26% 49% 66% 45 90% 24% 40% 5/5 38 53% 79% 72 63% 14% 69% 62 20% 26% 49 66 45*4 89% 24% 39%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2