OR AN JE's huiskapel te Delft gerestaureerd s c w Canadese gevallenen te Groesbeek herdacht R Nederland zal liberalisatie van invoer verhogen tot 91 pet. O A R ■Hl Opnieuw feest in de Delftse studen tenwereld Prinsenhofcomplex vrijwel geheel vernieuwd Het graf van een verliefde prins Grieks—Bulgaars grensincident Gevaar voor overstroming van de markt Minister Staf: Wij hebben een goede vriend verworven 5 Yisserijgolf PAK PUDDING GRATIS! EEN PRIMA VERHUIZING TEMPO „Tob" niet langer zelf! RADIO V__ °o} WOENSDAG 6 MEI 1953 PAGINA 4 BOUW VAN CENTRAAL LABORATORIUM „ALLES KWIJT" Verdachte krijgt gevangenis straf Bulgaarse soldaten be zetten Grieks rivier eiland „Plaat, papier en onderwijs, vroeger en nu" rr rr Mr. dr. P. G. v. Tienhoven f Generaties zullen hem dankbaar zijn Voor wat U nu aan thuiswassen uitgeeft, kunt U Uw was de deur uit doen. mm 21ste lustrum van het Corps Clubkampioen dammen „Gezellig Samenzijn" wint eerste wedstrijd SANTPOORT Propaganda-bijeenkomst K.V.P. Gunstig voorteken voor haringvisserij Reinigen van visruimen Waterstanden Bij elke 2 pakjes pudding 15 ct. het 3e. grote onbijtkoekvan 44 vo.29 x^SSERU-jy Als U alles rekent, is het beter en voordeliger dan thuiswassen I epos ailleurs" luidt het devies in het wapen van de Waalse ge meente te Delft. Zo die spreuk op iemand van toepassing is geweest, dan op Willem van Oranje, die na een leven van politieke intriges, omzwervingen en moordaanslagen niet ver van daar door het verraderlijke schot van Baltha- sar Gerards is gevallen. Terwille van zijn persoonlijke veilig heid was de prins in 1573 van Antwer pen naar Delft verhuisd. Daar had hij zijn intrek genomen in het prachtige Sint-Aagtenklooster. Bij zijn komst werd de kapel, waarover Cornelis Mu- sius als rector was aangesteld, aan de katholieke eredienst onttrokken en ter beschikking gesteld van de Hugenoot I'Oyseleur de Villiers, die als hofpredi ker aan het kleine hof van Willem van Oranje en Louise de Coligny verbonden was en de diensten leidde in de Franse taal. Deze kapel is nu gerestaureerd en gedurende de zomermaaanden ter be zichtiging open gesteld, waarbij een tentoonstelling van bezienswaardighe den is ingericht. In de oude consisto riekamer kan men In het oude regis ter de doopakte lezen van Frederik Hendrik. De doopschaal, welke ge bruikt werd, ligt in een vitrine tussen het antieke avondmaalzilver en een fraaie gouden kelk die in de 18e eeuw door de spiritistische gemeente „Chris- to Sacrum" is geschonken. Het meest imposante stuk is wel de geweldige Elsevier-bijbel van bijkans 30 cm. dik, die in 1669 te Amsterdam bij Louis en Daniël Elsevier is gedrukt i» de Franse taal en die na een on afgebroken dienst van circa 300 jaar volkomen gaaf nog steeds in ge bruik is. Na het edikt van Nantes vluchtten vele Hugenoten naar Holland en, om dat de kerk toen te klein was, wer den twee zijkapellen aangebouwd, die echter bij de restauratie weer zijn weggebroken. Ook het interieur is weer in de oude toestand teruggebracht en sinds de verf van de prachtige oude koorblanken is verwijderd, blinken ze weer in hun fluwelige donkere glans. Merkwaardig is wel dat in de kerk, nadat ze al jaren in handen van de Waalse gemeente was, verschillende ka tholieke familieleden en nazaten van de Oranjes begraven zijn. Zo werden er twee afstammelingen van Jan van Nassau, Heer van Breda, ter ruste ge legd. Het waren de gravinnen Cornelia en Anna van Nassau. Als laatste zusters van het kloosterconvent werden ze vanwege hun afkomst in het bezit ge laten van een kleine woning aan de binnenplaats van „Het Prinsenhof." Bij de restauratie zijn ook twee mach tige, aaneenpassende arduinen grafzer ken blootgelegd met de wapens van Portugal en Nassau, v>aaronder prins Emanuel van Portugal met zijn vier zus ters in een familiegraf zijn bijgezet. Prinselijke idylle Na de verovering van Portugal door de Spanjaarden was de vader van deze prins berooid en zonder middelen naar Holland gevlucht, omdat hij daar hulp verwachtte tegen de gemeenschappelij ke vijand. Maurits die zjjn handen vol had om „Hollands tuin" tegen in vallen uit de Zuidelijke Nederlanden af te sluiten voelde niets voor zulk een ver avontuur, maar gaf de vluchteling wel een commando in zijn leger. Tijdens zijn bezoek aan het hof te 's-Gravenhage leerde de charmante In fant Maurits' volle zuster Emilia ken nen. Zij werd op slag verliefd op de knappe, donkere prins en alle verzet en tegenwerking van haar broeder ten spijt, groeide tussen hun beiden een vol maakte liefdesidylle. Emilia werd katholiek en zonder Mau rits er in te kennen werden in alle stilte de toebereidselen getroffen voor het huwelijk, dat dank zij de vindingrij ke en volledige medewerking van de beide reeds genoemde gravinnen Cor nelia en Anna van Nassau te Delft in het Prinsenhof op Willibrordusdag 1597 kerkelijk werd ingezegend. Maurits werd. toen hij vernam wat er gebeurd was, zeer boos en liet Emilia te Delft en De bouw van het centrale laboratorium voor visserijonderzoek te IJmuiden ls gegund aan het aannemingsbedrijf P. Meyer te Velsen-Noord voor de som van f 477.470. 1 Februari j.l. meldde L. v. d. G. uit Zierikzee zich bij het Rode Kruisbureau in Hoofddorp, waar hij met zijn gezin tijdelijk was gehuisvest. Hij verklaarde alles kwijt te zijn ten gevolge van de watersnood en niets meer te bezitten dar. hetgeen hij aan kleding droeg. v. d. G. werd toen aan een aantal dekens, lakens en andere goederen geholpen. Een nader onderzoek bracht aan het licht dat de man bij het Rode Kruisbu reau in Den Haag en op het bureau so ciale zaken in Hoofddorp reeds van het nodige was voorzien. Deze zaak kwam Maandagmorgen bij de Haarlemse poli tierechter voor. v. d G. bleek de schoonvader te zijn van een man, die een maand geleden ter zake van een dergelijk geval tot vier maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Enig contact tussen beide verdachten leek de officier niet onmo gelijk. Hij eiste drie maanden gevan- fenisstraf, waarvan één voorwaardelijk. >e rechter veroordeelde hem tot twee maanden, waarvan één voorwaardelijk. Emanuel te Schiedam een soort huis arrest opleggen. Zij wisten echter te ontkomen en vluchtten naar Duitsland. Twaalf jaar lang zwierven ze rond, toen volgde een verzoening en vestigden zij zich in het kasteel van Wychen bij Nij megen. Daar konden ze Maurits en de heren regenten tenminste niet al te veel er gernis geven door hun katholicisme. Toch werd hun oudste zoon, die evenals zijn vader Dom Emanuel heette, aange steld als kapitein in het leger der Sta ten. In 1666 overleed hij en werd toen in de Waalse kerk bijgezet in het graf waarin vier van zijn zusters hem reeds waren voorgegaan. Met de restauratie van de histori sche kapel is het herstel van het Prin senhofcomplex thans zo goed als vol tooid en dank zij de toegewijde zorg en deskundige leiding van prof. Van Lans dorp tot een nationaal monument ge worden, waarop ieder Nederlander te recht trots kan zijn en dat de plaats waar onze vrijheid werd geboren op indrukwekkende wijze eert. Zowel de Waalse kerk als de daarbij behorende consistoriekamer zijn vanaf 1 Mei tot 1 October te bezichtigen op de werkdagen van 1017 uur. B. B. Het Griekse ministerie van Defensie lieeft officieel bekend gemaakt, dat een aantal Bulgaarse soldaten met boten zijn overgezet naar het eiland Gamma, in het midden van de rivier de Evros welke de grens vormt tussen Griekenland en Bul garije. Het eiland is onbewoond, doch Griekenland maakt aanspraak op Gam ma als Grieks grondgebied. De Bulgaarse landing werd gesteund door een afdeling soldaten aan de Bulgaarse zijde van de rivier. Griekse grenswachten hebben on middellijk het vuur geopend. Het werd echter niet beantwoord. Bij de Bulgaarse grensautoriteiten is een scherp protest ingediend, terwijl de waarnemers van de UNO te -'Athene ge waarschuwd zijn. Het vorige jaar is het eiland Gamma reeds het onderwerp ge weest van een krachtig gesteld ultima tum van Griekenland aan de Bulgaren. Vanmiddag 6 Mei heeft dr H. Nieuwenhuis, hoofd van het paedago- gisch centrum Den Haag, in de tentoon stellingszaal van Bührmann's papier groothandel te Amsterdam een exposi tie „plaat, papier en onderwijs, vroege/' en nu" geopend, die tot 30 Mei gehou den wordt. Blijkens mededeling in „De Neder landse Industrie", orgaan van het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers, zai Nederland gevolg geven aan de op ons land uitgeoefende aandrang het per centage der liberalisatie van de invoer te verhogen van 82 tot ongeveer 91 pro cent. Bij de besprekingen met het bedrijfsle ven over uitbreiding der liberalisatie is volgens een hoofdartikel in bovengenoemd orgaan gebleken, dat wij met de liberali satie nu in de meest gevoelige sectoren van de industrie zijn aangeland. Afgezien van de zgn. jonge industrieën, die in de aanloopperiode een zekere tijdelijke steun op de binnenlandse markt moeten hebben, zijn er nog verscheidene andere bedrijfstakken, die, ingeval van liberali satie in een eenzijdig ongunstige positie tegenover hun buitenlandse concurrenten zouden komen te staan. Vooral de onge lijke positie ten opzichte van de grondstof voorziening, alsook het eventueel grote verschil in invoerrechten of contingente- ring hier en in andere landen speelt daar bij een grote rol. Indien volgens deze beschouwing na ver loop van tijd een liberalisatie blijkt te ont aarden in een overstroming van onze markt, zonder dat onze industrie de kans krijgt zich te verweren, dan moet die li beralisatie worden teruggenomen. Het be treft hier een autonome maatregel, waar toe Nederland zich bereid verklaart, maar dat mag niet tot grove onbillijkheden lei den. Het artikel eindigt met de opmerking, dat men het met de regering eens is, dat nu de tijd gekomen is er nog eens op te wijzen, dat niet alléén gekeken moet worden naar de crediteur- of debiteur- <\iivertentie door vakkundig: personeel onder volledige garantie. Tel. 20020 Rozenstr. 13 - Tel. 12525 Op 77-jarige leeftijd is in zijn wo ning aan de Herengracht te Amster dam overleden mr. dr. P. G. van Tien hoven, de grote pionier van het werk der natuurbescherming in Nederland. Met hem, de zoon van de vroegere burgemeester, is een Amsterdammer van de oude stempel heengegaan, een aristocraat en beminnelijk mens, die zijn leven heeft gewijd aan het be houd van wat het Nederlandse land schap aan schoonheid en karakteris tiek bezat, zijn bossen en plassen, zijn molens en vogels, zijn stervende bui tenplaatsen. Latere generaties in ons overbevolkte land zullen hem erken telijk blijven voor wat hij in een men senleeftijd van actie en strijd heeft kunnen redden aan recreatiegelegen heid voor ons volk. Met het Naardermeer, dat de gemeen te Amsterdam met stadsvuil wilde dem pen, is het destijds begonnen. Samen met Jac. P. Thijsse gaf hij de stoot tot oprichting van de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten, die hij als voorzitter heeft gevoerd van het be scheiden begin van slechts dertig leden en het bezit van het ene meer tot meer dan twintigduizend leden op het ogen blik en 14.000 ha. overal in eigendom. Toen hij de leiding van de vereniging had neergelegd, benoemde deze hem tot haar ere-voorzitter. Ook in de actie van Heemschut en „De Hollandse Molen" heeft Van Tien hoven rusteloos in het eerste gelid ge staan. Zoals zijn hart ook aan de vogels hing en aan alle diersoorten, waar ook ter wereld, die door de voortschrijden de cultuur tot ondergang waren ge doemd: de baardmezen van het Kam pereiland evenjgoed als de reuzenwa- raan in Indonesië en de zee-olifant op Tasmanië. Rusteloos heeft hij geijverd voor internationale samenwerking op dit gebied. En altijd weer wist hij zijn me dewerkers te inspireren en de belang stelling van jongeren voor het werk te wekken. Voor al deze activiteit heeft de Amsterdamse universiteit hem destijds het ere-doctoraat verleend. positie tegenover de 16 E.B.U.-landen, maar dat ook moet worden nagegaan hoe de to tale betalingsbalans van een land er voor staat. Vervolgens moet de O.E.E.S., resp. de E.B.U., nu eens krachtiger eisen stellen aan landen, die zo sterk debiteur in de E.B.U. zijn, dat zij orde op eigen zaken gaan stellen. Het mag toch niet zo zijn, dat wij maar steeds verder moeten liberaliseren en 50% crediet aan de E.B.U. moeten verlenen om bepaalde debiteur-staten in de gelegen heid te stellen voort te gaan met een in flatie-politiek, die tot steeds verdere af scherming van hun nationale markten leidt. De plannen voor het 21e lustrum van het Delftse Studenten Corps .hebben thans vaste vorm gekregen. De hoofd schotel, die op het menu der feestelijk heden staat, is een groots gemonteerde circus-cabaret-show, welke in een grote circustent onder de naam „Tizze- niggie" ('t Is z'n nichie) zal gegeven worden. In de arena zullen twintig gedresseer de paarden van het circus Cavaljos op treden in diverse variaties, waarbij de nodige clownerie niet zal ontbreken. Voorts wordt in aansluiting met de arena een groot toneel gebouwd voor ballet- en shownummers, die met caba ret worden afgewisseld. Juïriaan Andriessen zal voor deze balletten speciale balletmuziek schrij ven, waarop Max Dooyes choreogra fieën zal ontwerpen, welke door een twaalftal geschoolde ballerinas wordt uitgevoerd. Cor Lemaire schreef leuke liedjes, Luc Lutz is regisseur, terwijl Bob van Leersum als algemeen artistiek leider optreedt. Beide laatsten hebben het scenario thans zijn definitieve vorm gegeven, waarbij de verschillende nummers, zo als in een revue door een bepaald idee aan elkaar geregen zijn. De eerste opvoering zal 29 Juni plaats vinden. De interne viering van het lustrum vangt aan op 4 Juli met een rede van de president van de Senaat in het cir cus. Daags daarna, op 5 Juli, wordt op de D.H.C.-terreinen een concourfi-hip- pique gehouden met licht en middel zwaar parcours. Voorts zijn cr nog con- De ambassadeur van India in Parijs, Zijne Excellentie H. S. Malik, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de „Flora". Zelden had de ambassadeur die een verwoed filmer is zo'n prachtig object gehad voor een kleurenfilm, zo ver telde hij. De jaarlijkse herdenking van de Ca nadezen, die gedurende de tweede we reldoorlog in ons land zijn gesneuveld, is Dinsdag gehouden in de Canadese militaire begraafplaats te Groesbeek. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door vice-admiraal N. A. Rost van Ton ningen, die Koningin Juliana en Prins Bernhard vertegenwoordigde, de mi nister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf en de Canadese ambassadeur ln ons land, de heer Th. A. Stone. De Canadese ambassadeur wees erop, dat deze plechtigheid een gelegenheid biedt opnieuw te besluiten met ons gehele hart en ons gehele verstand de vrede te bevorderen voor het hoge doel, waarvoor zij, die zowel hier als in on telbare andere graven zijn begraven, hun leven hebben gegeven. In de tweede plaats herinnerde de heer Stone aan de achterblijvenden, voor v/ie de gevallenen dierbaar waren. Sommige hunner zijn vandaag hier Laten we in gedachten houden, aldus spreker, dat het er niet om gaat ho<» lang, maar wel, hóe men leeft. Voorts sprak de minister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf. We komen hier, aldus de minister, om ons één te voelen met hen, die in Canada zijn achtergebleven. Wanneer wij laifgs de graven gaan, realiseren wij ons het grote verlies, maar wij hebben ook het gevoel te zijn verrijkt. Het is een rijk gevoel, een vriend te hebben verwor ven. Deze hooggeachte vriend is Canada en zijn kranige bevolking: Canada, het land dat in de tweede wereldoorlog aan onze zijde is gekomen om onze vijand te verslaan; Canada, het land, dat zulk .een groot aandeel heeft gehad in de bevrijding van ons vaderland. De band, die tussen Canada en ons is gegroeid, aldus vervolgde minister Staf, heeft bewezen zelfs in de toekomst te worden bestendigd. Canada heeft, tezamen met andere landen, beloofd onze partner te zijn en het is ook Canada geweest, dat heeft verklaard te zijn voorbereid te lijden voor onze vrijheid. We hebben geleerd hoe het zelfs voorbereid is ge weest het hoogste offer te brengen. certen en muziek-, teken- en reciteer - wedstrijden voor de jeugd en andere attracties voor jong en oud. Op 8 Juli worden de feestelijkheden besloten op het slot „Loevesteln", dat geheel gemeubeld en speciaal belicht en verlicht zal worden om het lustrum op die roemruchte plaats welke zo nauw verhonden is met een van Delfts beroemdste burgers Hugo de Groot met waardige luister te kunnen beëin digen. Of de studenten na afloop van hun verblijf aldaar eveneens in boekenkis ten zullen overgezet worden naar Gor- kum, vermeldt het programma niet. B, B. Advertentie U koopt rustig bij ons en wij geven een betrouwbaar advies Keuze uit: O PHILIPS O ERRES O FRIDOR O COLUMBIA O GRAETZ O BRAUN Ged. Oude Gracht 52, tel. 12762, t/o de Kerk BETALING IN OVERLEG Met uitzondering van de zwarte kool- vis die Dinsdag minder in trek was dan Maandag, hadden de overige note ringen hetzelfde verloop. De handel, die het weer speciaal op de schelvis, kabeljauw en wijting had voorzien, stak de animo niet onder stoelen of banken en zette bij de eerste afslag di rect op hoog niveau in. De regels dik koppen, die Maandag nog een kleine speling van f 10 per regel toelieten, noteerden nu alle zonder uitzondering f 90 per 10 stuks. De grove gestripte wijting kreeg vlotte afname tegen f 34, waarbij de dichte soorten met f 5 ver schil ook deze prijzen konden benade ren. De „blauwpijpers", die hoofdzake lijk door de conservenindustrieën en rokerijen werden opgekocht, noteerden f 14.50 tot f 11.50 voor de kleine soor ten. en f 25 voor de grove. Een paar kotters, die nog enkele kisten hand- en zetschol losten, waren in minder dan geen tijd los tegen prijzen van f 45 en f 38 per 50 kg. Voor de exporteurs was het een bijzonder rustige dag, daar er voor hen practisch niets werd aange voerd. De importeurs daarentegen maakten goede zaken en profiteerden van het geringe aanbod der rondvis- soorten om Deense schelvis aan de man te brengen. De directie van de Visconservenin- dustrie Neco te IJmuiden, die zich aan vankelijk genoodzaakt zag om een ge deelte van haar personeel te ontslaan, heeft thans het ontslag kunnen uitstel len doordat ruimere makreelaanvoeren plaatsvinden. Daar ook de komende dagen voldoende aanvoeren kunnen worden verwacht, zal van het uitstel mogelijk nog „afstel" komen. Om de vele schepen die tot heden nog niet werden ingesteld op de nieuwe golffrequentiën in de gelegen heid te stellen, nog van de oude 166 m. band gebruik te maken, zal de zender van Schev. Radio bii tussenpozen nog oo de oude frequentie bliiven werken. Naast de nieuwe werkgolf van 170 m. wordt na afkondiging voorlopig tot 1 Nov. a.s. ook nog de 166 m. gehand haafd, zodat de coasters, die in de 166 m. aanroepen, dit niet tevergeefs zul len doen, mits wordt gelet op de tijds- duren die Schev. Radio bekend maakt. Twee Scheveningse kotters van de Rederii Bakker uit Scheveningen zijn de vorige week de haven uitgevaren met het doel deze 250 mijl achter zich te laten. Bij het bekend worden van de goede tongvisserij in de Deense wa teren heeft deze Rederij n.l. geen mo ment geaarzeld om de visserij op de kust. die niet al te breed was, te gaan verwisselen voor die in het Frydeep. Zaterdag bleken de gelukzoekers reeds voldoende aan boord te hebben om naar binnen te komen. Met de bedoeling Woensdag nog te kunnen lossen kwamen er Dinsdag in de loop van de dag niet minder dan zes trawlers binnen. Daar de vangsten oer schip zeer hoog waren, konden met het oog op de beschikbare losnloegen slechts de eerste vier een losbeurt krii- een. Tot de gelukkigen behoorden de Vios met 70 k. schelvis, 1160 k. makreel 15 k. wiiting en platvis. 40 k. koolvis. 15 k. haring, 75 kl. k. haring. 25 k. dichte wijting en 420 stuks stijve kabeljauwen: de Bergen met 650 k. makreel, 215 k. haring, 80 k. schelvis. 75 k. gul en koolvis. 25 k. wijting en 35 k. diversen: de Limburgia met 550 k. makreel, 100 k. haring. 40 k. diversen, 75 kl. k. haring en 50 stuks stijve ka beljauwen en de Petten met 800 k. makreel, 100 k. haring en 100 k. diver sen. Als overblijvers voor de Donderdag- markt lagen verder nog binnen de Jo hannes Polderman met 525 k. makreel. 80 k. schelvis en piepers, 75 k. radio, 70 k. kabeljauw en gul, 50 k. dichte wii ting, 35 k. gestripte wijting, 50 k. koolvis en leng en 930 stuks stiive ka- beliauwen en de Sumatra met 500 k. makreel (waarvan 400 k. grot" makreel/ 265 k. gul, koolvis en leng. 180 k. wii ting, 30 k. schelvis, 15 k. haring. 10 k. heek, 15 k. diversen en 70 kl. k. haring. (Van onze dammedewerker) Tien zeer vermoeide „Gezellig Samen- zijn"-dammers hadden precies vieren twintig uur nodig om hun eerste com petitiewedstrijd om het clubkampioen schap dammen van Nederland te win nen. En daar waren ze nog zeer blij mee ook, terwijl ze twee keer precies op tijd de trein nog hadden kunnen halen. Om niet langer in raadselen te spreken, de club van Keiler en Vos had een zeer lange tocht naar Hoensbroek ach ter de rug, toen ze met een 17-3 zege de eerste Wedstrijd om het landelijk clubkampioenschap hadden gewonnen. Dat was wel lijnrecht tegen de voor spellingen in van de Limburgse dis trictssecretaris, Piet Kuypers. Deze had de Amsterdammers in het hartje van de Mijnstreek felle strijd voorspeld, waarin het voordeel van eigen terrein en een uitgerust aantal „Juiste Zetters" wel eens voor verrassingen zouden kun nen zorgen. Maar de hoofdstedelijke titelfavorieten stoomden ook op het dambord met grote snelheid door. Met dezelfde cadans, waarmede ze Limburgs schoonste dreven waren ingesneld, scoorden zij overwinning na overwin ning. Toen de match gestreden was en de Amsterdammers de laatste trein naar hun woonplaats nog juist konden halen, bleek dat „de Juiste Zet" zelfs met 17-3 was verslagen. Hierdoor namen zij di rect de leiding in de strijd om het clubkampioenschap dammen van Neder land. De afdeling Velsen van de K.V.P. begint Vrijdagavond de voorbereiding van de ver kiezingen met een grote propaganda-bijeen komst, welke gehouden zal worden in de zaal van Zomerlust. Het woord zal worden gevoerd door de heer S. Menken, wethouder van Sociale Zaken te Leiden en de heer Jac. Nuyens, lijsttrekker van de K. V. P. in Velsen. De muzikale omlijsting zal ver zorgd worden door de R.K. Gemengde Zang vereniging „Da Pacem", uit Santpoort. Aan de hand van de vele berichten, die regelmatig binnenkomen van die schepen, die uitgerust zijn met echo- meters, belooft het nieuwe haringse'" zoen veel goeds. Zowel op de 57 als W gr. N. Br. slaan de rollen zwart aan vrat betekent dat zich op die hoogt grote scholen haring bevinden. ZJJ blijven echter buiten het bereik van de trawlervissers, omdat de haring te hoog aan de oppervlakte zwemt. Voor vleetvissers is dit echter juist wat me zoekt. De Duitse vloot, die evenals d Poolse, het nieuwe haringseizoen al begonnen, plukt reeds nu de vrucht^ Verschillende loggers boekten de 0H»e* lopen week vangsten van 200 kantje per etmaal. De trawllogger-schipper hebben de berichten omtrent deZ vangsten ook met grote belangstellm| gadegeslagen, om, zo zij zelf niet m de eerste ploeg vertrekken, toch aan d kantoorloggers die wel zullen vertrek ken. de positie waar de meeste harm» wordt gevangen, mede te delen. A zich geen onvoorziene omstandighede voordoen, zal men dus dit jaar aan wal niet lang na de uitvaart op de eer ste Hollandse Nieuwe behoeven j® wachten. Dit neemt niet weg dat d_ logger- en trawlerschippers, die ,.Pe ongeluk" wat maatjes in de nette." kregen, reeds een enkel groenertj hebben klaargemaakt en dus reeds efj voorproefje hebben gehad op de off1' ciële eerste groene- De stoomtrawler Tz'onne IJM I was Dins dagmiddag het middelpunt van veler be langstelling. Het schip kreeg een speciaa' plaatsje bij de cantine van het Staatsvis- sershavenbedrijf en toen kwamen deskun digen aan boord om het visruim nu een» niet op de traditionele manier te reinigen- maar met Tego 51, dat al enige maanden met succes door het Staatsvissershavenbe- drijf wordt gebruikt voor de reiniging van halkisten. Hoofdzaak bij dit experiment was, na te gaan of er van dit artikel mo gelijk toch nog een „luchtje" in het ruit® zou blijven hangen. IJMUIDEN Woensdag 6 Mei Hoog water: 8.45 u. en 21.23 u. Laag water: 4.01 u. en 16.33 u. Donderdag 7 Mei Hoog water: 9.56 u. en 22.37 u. Laag 'water: 5.05 u. en 17.52 u. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO; 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed, 8.0o nieuws. 8.15 gram.. 9.00 huisvr.. 9.40 schoolradio. NCRV: 10.00 muz„ 10.30 prot. pr. KRO: 11.00 zieken, 11.45 gram., 11.50 causerie, 12.00 Angelus. 12.03 lunch- conc., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 sopraan en piano, 13.50 gram. NCRV: 14.00 Metropole-ork.. 14.45 vrouw, 15.15 gram., 15.25 kamermuz., 16.00 prot. pr„ 16.30 viool en piano, 17.00 jeugd, 17.30 lichte muz., 17.40 voordr., 18.00 saionork., 18.30 causerie. 18.35 Op de stelling, 18.45 gram., 19.00 nieuws, 19.30 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 gev. prog., 21.45 interviews, 22.15 zang en piano. 22.35 gram., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.45 id., 9.00 prot. pr.. '9.15 liederen, 9.25 vrouw, 9.30 gram., 10.50 kleuters, 11.00 gev. muz., 12.00 lich te muz.. 12.25 In 't spionnetje, 12.33 pia no, 12.50 bedrijfsleven. 13.00 nieuws. 13.15 gram., 13.20 dansmuz., 14.00 hoorspel, 14.55 gram., 15.00 zieken, 16.00 tussen vier en vijf, 16.45 jeugd, 17.30 mil. cau serie, 17.40 gram., 17.45 regeringsuitz., 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.25 gram., 18.30 amusem.muz.. 19.00 brief uit Lon den, 19.05 jazzmuz., 19.45 orgel. 20.00 nieuws, 20.05 Wilhelm Teil, opera. 21.15 voordr. 23.00 nieuws. 23.15 sport, 23.30 gram. ENGELAND. BBC, Home Service, 330 m.: 18.35 mil. ork.. 19.30 orkest. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 dansmuz.. 12.45 ork., 15.15 gevar. muz., 15.45 lichte muz., 16.45 mil. ork., 17.15 variété-ork., 21.00 gev. muz., 22.20 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 gev. muz.. 13.20 gev. muz., 15.50 dansmuz., 22.10 schlagers, 23.15 lichte muz., 0.30 dansmuz. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 22.02 orkest. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 omroepork., 14.00 Engelse les, 14.30 Franse les. 484 m.: 15.00 symphconcert. 16.00 lichte muz., 22.10 lichte muz. ENGELAND, BBC European Service, Uitz. voor Nederland. 224 en 49 m.: 22.00 Nieuws. Eng, literatuurgeschiedenis. Vanille, amandel, frambozen, citroen, mocca 2 grote rollen pepermunt 25 3 rollen vruchtendrops.... 20 Tractatie bij de koffie: bij aankoop van 250 gram koffie 21 5 c Voede msdedeu/i 0 VNW

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4