Hoe de meisjes uit Haarlem in Oude Tome werken Tong Met waterslang wordt de woon kamer onder handen genomen Minister op bezoek Haarlemse Rechtbank De gulden bleek hard te zijn HOOGFEEST DER LATE TULPEN RUDGE- en LOCOMOTIEF RIJWIELEN Wethouder E. van Lent over Heemstede 's gemeentepolitiek De eenling vermocht niets te bereiken Als Pinkster-attractie Abr. Meijer Zomer J ap©imen VRIJDAG 8 MEI 1953 PAGINA 2 EEN GRATIS RIT OP HET GLIP PERT JE Meisjesjurken tot maat 95 Nog zeven vermisten Burgerlijke Stand RUIM 9 TON VOOR RIOLERING EN BESTRATING Bij Schipholweg en Tuin dorp Zuid-West HET FAILLISSEMENT VAN „MOULIN ROUGE" Vragen van een raadslid R.K. Bouwvakarbeidersbond Sint Joseph Nieuws van lijn 1 en 2 Weer leidingwater RAAD VAN O. TONGE NAAR HAARLEM GEMEENTERAAD HAARLEM Kader-cursus doelmatige inkomstenbesteding Uitslag sportprijsvraag TWEE HAARLEMSE BEDEVAARTEN NAAR LOURDES SPEELWEIDE IN GIJSBRECHT-BUURT Grasmat en zandbak Jubileum Th. v. d. Landen bij de P.T.T. Waterstanden Flitsen van Keukenhof In de drop Z ANDVOORT Training op circuit „North Sea Trophy" Reddingsbrigade KOPER EN BRONS GESTOLEN Nico van Schagen Zonen Bolton Wanderers op Olympische Dag Zilveren jubileum Beurs van New York K.N.P.-GANDIDATEN HEEMSTEDE 1 en 2 kunnen geen raadslid worden Openbare Leeszaal R.K. Afdeling „H.A.T." voert „Pinky" op Burgerlijke Stand ~~W Ar\* nI uil rT«cr<l->o-y-if Talriilro crrarvnifF De wederwaardigheden van de 26 Haarlemse meisjes, die deze week naar Oode Tonge zijn vertrokken om de han den uit de mouwen te steken vinden in onderstaand relaas van een der leid sters een interessant vervolg. Zoals de recruten hij aanjtomst in hun legerplaats bij de fourier moeten ver schijnen, zo kregen ook wij een uniform aan, geen mooi maar een practisch. Een donkerblauwe overall, zwarte waterlaar zen, blauwe hoofddoeken met witte stippen en een groene band om de arm, waarop met gele letters „vrouwelijke vrijwillige hulpcolonne" staat. In de cantine waren al spoedig de weinige kinderen, die terug zijn, aan het spelen. Ongeveer 5 uur in de middag kwa men allerlei mensen hier eten. De wer kers aan de dijken en de boeren, die teruggekomen zijn, maar niet meer op hun boerderij terecht kunnen. Als ze binnenkomen, kopen ze een bonnetje van een kwartje voor een broodmaaltijd cf een van een gulden voor een warm maal. Thee kost 5 ct. Iedereen ontmoet hier iedereen. Tussen de werkmensen dronk de burgemeester zijn kopje thee, de maatschappelijk werkster, de leden der enquête-schadecommissie, taxateurs van Wederopbouw en allerlei andere min of meer officiële personen. Het ging er echter gemoedelijk en gezellig toe. Als om 10 uur de „tent" gesloten wordt, gaan de meisjes schrobben en boenen. want de Hollandse reinheid moet ook in dit verdronken land heer sen. Middernacht gingen wij naar „on ze villa", die niet op slot kon, wat niet mocht hinderen. De eerste nacht heb ben wij niet veel geslapen en wij heb ben nogal wat plezier gehad over een meisje, dat drie maal door haar bea zakte. Kwart voor vijf de volgende morgen liep de wekker al weer af, om half zes kwamen de eerste mannen reeds voor hun ontbijt. Denk er niet zo ge makkelijk over, want per dag moeten wij ruim honderd broden snijden en de boterhammen besmeren en beleggen. Voor alle werkploegen wordt 's mor gens koffie of thee gehaald; dat - zijn 200 tot 300 koppen, ook voor arbeiders, die een heel eind weg zijn. Het valt ons op, hoe rustig de mensen over de ramp en alles wat daarmee samenhangt, spre ken. Oppervlakkig zou je denken, dat ze onverschillig zijn, maar dat is zeker Advertentie bieden wij bij iedere f 5.aankoop aan Uw kinderen -welke tot '21/5 a.s, in Haarlem rijdt. - WIST U, dat wij U een'ruime sortering op onze le étage kunnen tonen? Anegang 19 - Tel. 21413 HAARLEM niet het geval. Met bewondering zien wij allen, hoe ze de moed opbrengen om helemaal opnieuw te beginnen. De boe ren kunnen alleen maar gerst zaaien, maar ze geloven zelf niet, dat er veel van terecht zal komen. Bewonderenswaar dig zijn ook de vrouwen, die, als het huis maar enigszins bewoonbaar is. terugkomen en er van maken, wat er van te maken is. Het is merkwaardig, dat de geïmpor teerde mensen van Oude Tonge meer op sensatie belust zijn dan de inwoners zelf. Vanmorgen is er weer een lijk van een vrouw gevonden. De Oude-Tonge- naren zelf spreken er heel gewoon of niet over; wij hoorden de een aan de ander vragen; „Was dat vanmorgen fami lie van jou of van een ander?" Ze zijn aan de ellende gewoon en reageren er bijna niet meer op. De vreemdelingen reageren totaal anders; ze zijn diep on der de indruk en willen er meer van weten. Er worden nu nog zeven of acht mensen vermist. Daartoe wordt gedregd in sloten en kreken en in de zgn. boe zem hoopt men er nog enkelen te vin den. De mensen, die terug zijn, vertellen aan de meisjes uitvoerige verhalen, hoe het in die rampnacht gebeurd is. En als er weer een nieuweling bijkomt, wordt het hele verhaal opnieuw verteld, en zo vier, vijf maal. Daar er steeds meer gezinnen terug komen, wordt het in de cantine zo druk met spelende kinderen, dat het een leven van jewelste is. Min der mannen behoeven wij dan echter te eten te geven. De schoonmaakploegen werken met drie of vier meisjes in één huis. Als je in zo'n verdronken huis komt, is het bijna ondenkbaar, dat er nog wat van te maken is. Kapotte ruiten, niet-slui- tende deuren, door midden gebroken ramen, onder water staande kelders, enz. En dsn heeft de slikploeg de mod- Geboren; W. J. van der Linden-Stein- hoff, z. A. E. de Smit-Weimar, z. O. M. Bruins-Collard, z. C. M. Schoen-Meijers, z. A. C. de Nijs-van Oei, z. M. A. J. Wes- terhuis-van Gestel, z. A. Ch. Kolk-Hou- ben, z. M. Th. Barends-Taling, d. A. M. Seijffert-Wijminga, d. C. van Haasterr Massop, d. T. Klerk-Stolp, d- J. Dol-de Boer, d- GEBOREN: Th. W. Heemskerk— Gloerich, z; Th. J. KaestnerMelchior, d; U. J. JacquesPauw, d; H. Kaspers Baard, d. C. M. de Kruif—Swart, d. Ondertrouwd: H. Warmer en M. de Wit, P. J. van der Ploeg en G. M- Botte lier. A. N- van der Veldt en M. J. F. Koene, J. H. Frensen en W. A. M. van Warmerdam, E. H. Warmer en M. M. Rompa, G. ten Have en Z. Rosmolen, P. A- Dreijer en M. Vermeer, M. Zijlstra en F. M. Musch, L. F. L. Ost en Y. E. Pott- kamp, W. J. J. Frankemölle en A. J. E. van Koningsbrugge, D- Philippo en C. A. Keizer, F. A. Aué en E. C. van Slooten, P. A. Smits en E. M. Driessen, W. J. M- Koster en A. M. P. Witjes, P. J. S. van der Geest en Th. M. Hulsebos, C. Kip en H. M. Massa, J. B. Steffens en C. J. Her mans, H. Serné en J. M- P. Peters, J. En- gelmoer en E. Staats, J. de Bondt en M. A. Borst, H. Klinkhamer en Th. M. van Wijk, J. A. Stekelenburg en W. de Klerk, J. C- den Hamer en A. C. Lodewijks, C. J. G. Hermans én H. M. Lasschuit, M- Luikinga en W. van Pellecom, C. Rosmo len en A. Aufderheijde, H. Fruijt van Hertog en E. H. Roos, O- V. de Lugt en G. F. Houtwipper, E. Belgraver en J. J- de Bruijn. ONDERTROUWD: H. Drogtrop en J. M. C. van Oei. Gehuwd: Q. Buijs en B. M. Viveen, P. B. Asseler en A. M. T. Schouw, W. J. N. Timmers en D. S. Delange, J. A. van der Hulst en W. H. M. Zipp, P. Valentijn en M. J. Mekenkamp, J. H. Waller en J. van Ganswijk, H. Kneijnsberg en J. M. Derks, R. M. Spruit en M. Abbink, B. Steensma en E. H. A. Jansen, W. A. van den Bos en E. C. C. Nieste, W. Volk en J. Braakenburg, P. W. Visser en H. C- Boseker, H. B. Westerhof en D. Kalden- bagh, A. G. Plantema en J. E. Hagebout. A. Chr. van Teeseling en E. de Buijzer, J. F. Lommerse en A. W. M. Kiphardt. A. B. van Trotsenburg en H. M. van Rossum, J. C. Breur en J- Groes. J. N. Heeremans en M. C. Roosloot, C. D. van Bergen en J. Snel. GETROUWD: G. Houtkamp en G. Cop; E. J. Boerrigter en S. H. Schreu- der;' F. J. H. Pennarts en N. M. de Groot; J. P. Sijpestijn en C. Potjer; C. Agricola en A. Valenteijn. F. de Haan en E. A. Greeuw; B. W. Wieringa en H. W. Reusink; A. J. C. van der Tol en C. I. Westerhoff; D. Vrugt en E. H. Nijman; -T. W. Aarsen en A. de Graaff. Overleden: A. W. P. van Hacken-van der Made, 63 j., Kamperlaan. C. A. J. van Dijk, 70 j„ Frans Halsstraat. A. M. Meirmans-Geerts, 49 j., Brouwersstraat OVERLEDEN: F. Busweiler, 71 Jaar, Ten Katestraat; C. Hoek—Logtenberg, 86 jaar, aJn de Braijstraat; A. C. van der HeijdeGerres, 78 jaar, Esschilder- straat; A. Roozen—Nagelhout, 72 jaar, Kenaupark. De plannen voo de bouw van een complex woningen met verzorgingshuis voor ouden van fiagen, welke zijn ge projecteerd op gronden, waarvoor de Raad het uitbreidingsplan „Tuindorp Zuid-West" heeft vastgesteld, verkeren in een vergevorderd stadium van voor bereiding. Het ligt in het voornemen nog in de loop van dit jaar met de bouw te beginnen, hetgeen geen be zwaar behoeft te ontmoeten, aangezien het benodigde bouwvolume beschik baar is en de voor de bouw benodigde grond, voor zover deze nog geen eigen dom der gemeente is, onlangs in het feitelijke bezit' der gemeente is gesteld. Het is daarom gewenst, dat zo spoedig mogelijk met de straataanleg en de rio leringswerken wordt begonnen, zo schrijven B. en W. aan de raad. Met de uitvoering van een en ander is gemoeid een bedrag van f 303.000. Hierin zijn o.m. begrepen de kosten van het maken van een duiker in de Pieter Wantelaan en van een eenvou dig electrisch gemaaltje nabij de sloot langs de Zuidzijde van de Vlaamseweg, waardoor regelmatige verversing van de waterpartij in de Rollandslaan en de sloot langs de Gerrit Bartholomeus- laan mogelijk wordt. Nu de ophogingswerken nabij het nog onvoltooide gedeelte van de Schiphol weg in volle gang zijn en de plannen voor de bouw van woningen in deze omgeving een vergevorderd stadium van voorbereiding hebben bereikt, is het tevens gewenst, dat de Raad de gel den voteert, welke nodig zullen zijn voor de uit te voeren riolering;,- en be- stratingswerken. Met de werken, welke binnenkort zullen moeten worden uit gevoerd, zal gemoeid zijn een bedrag van f 632.700. In dit bedrag is mede be grepen f\50.000 voor het maken van 2 duikers in de Gouwwetering, n.l. in de Richard Hoikade en in de Prins Bern- hardlaan. Het raadslid Wensing (C.H.) heeft aan B. en W. verzocht onderstaande vragen te beantwoorden: le. Heeft uw College kennis genomen van het faillissement van de ven nootschap welke het etablissement Moulin Ro .ge in het Florapark exploiteerde en van de krantenbe richten dat bij een hoog bedrag aan schulden vrijwei geen midde len ter dekking aanwezig zijn? 2e. Heeft uw College alvorens aan deze vennootschap de vergunning te verlenen de tent in het Flora park te plaatsen, zich er van ver gewist dat de inrichting en exploi tatie op een gezond financiële basis zou rusten er. dat aar bedoelde vennootschap c.q. aan haar venno ten een voldoende credietwaardig- heid kon worden toegekend? 3e. Is uw College bereid de Raad mede te delen of en zo ja hoeveel de gemeente en/of de gemeente bedrijven nog van bedoelde ven nootschap te vorderen hebben en of ter zake vooruitbetalingen waren gevraagd? Het 35ste jaarfeest van de afdeling Haarlem der R.K. Bouwvakarbeiders St. Joseph, dat op 8 Februari gevierd zou worden, zal nu worden gehouden op Zondag 17 Mei. Na de H. Mis welke van half acht in de Spaarnekerk, vindt er een gemeenschappelijk ontbijt plaats in gebouw Sint Bavo. Des avonds om half acht zal in de gemeentelijke concertzaal het avondfeest plaats vinden, waarvoor nog enkele plaatskaarten beschikbaai zijn, welke Zaterdag 9 Mei tussen 16 en 17.30 uur kunnen worden afgehaald. Te vens bestaat er nog gelegenheid zich op te geven voor het gemeenschappelijk ontbijt. De directie van de N.Z.H.V.M. deelt ons het volgende mede: Morgen (9 Mei) zullen de buslijnen 1 en 2 tussen 16.30 uur en 19.30 uur niet verder rijden dan het Valkenbur gerplein. Deze maatregel houdt ver band met de te spelen voetbalwedstrijd RCHZwolse Boys in het Heemsteedse Sportpark. der er al uit geschept. Talrijke grappige ervaringen doen wij wel bij het werk op. Gelukkig is er nu leidingwater. In menig huis scheuren wij de lappen be hang van de muur, schrappen wat restanten af en zetten er dan de water slang op. Ook het plafond krijgt een zelfde beurt. In vele kasten kwam uit het slib aardewerk te voorschijn. De inhoud van de linnenkast is veelal zo vuil, dat er bijna geen beginnen aan is. Het ergste was de toestand in de kel ders en de bedsteden. Wij vonden daar rotte uien en stinkende aardappels, be dorven spek enz. Dat alles wordt op straat gedeponeerd, waar de vracht auto's regelmatig het bedorven spul komen ophalen. In een huis vonden wij in een kelder 50 in de modder verstopte flessen wekgroenten en -fruit. Nadat ze afgespoten waren, bleek er niet één bedorven te zijn. Verschillende meisjes zijn door de vloeren gezakt, maar er is gelukkig geen enkel ongeluk gebeurd. Wij zijn niet de enigen, die hulp ver lenen, want er is ook een internationaal studentenwerkkamp met Amerikaanse, Engelse en Zwitserse studenten, waar aan een groep meisjes van de Huis houdschool te Amsterdam is toege voegd. Deze groep maakte eerst een school schoon om er in te gaan wonen en namen daarna de Ned. Herv. Kerk. die twee en een halve meter in het. water heeft gestaan onder handen. Het resultaat is verbluffend geweest. Nu zijn ze bezig met het afbreken van hul zen; stenen worden gebikt, dakpannen gewassen en alles gespaard wat ge spaard kan worden. Gisteren kwam de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting op be zoek. Hij werd op het raadhuis tegen over onze cantine ontvangen. Daar bren gen wij ook altijd koffie en thee. Onze meisjes in blauwe overall wisten eerst later, dat zij zoveel hoogheden bediend hadden. In de gisteravond gehouden vergade ring van de gemeenteraad van Oude Tonge deelde de burgemeester mede, dat de uitnodiging van B. en W. van Haarlem, om'op 21 Mei naar de Spaar - nestad te komen, aanvaard is, hetgeen betekent, dat de gehele raad naar het concert van de 11 zangkoren ten be hoeve van het adoptiecomité in de bloemenstad zal trekken. Een langdu rige bespreking werd gewijd aan de wederopbouw van het dorp. Dank zij de Technische Dienst van Haarlem kwam met behulp van foto's en kaar ten een volledig overzicht van alle verwoeste huizen ter tafel. Deze kaar ten wijzen uit, dat er 171 woningen vernield zijn. 92 krotten moeten daar bij geteld worden. De Haarlemmers treffen nu de voorbereidingen voor de bouw van 100 nieuwe woningen, waarmee de onteigeningen gepaard gaan. Minister Witte heeft alle mede werking toegezegd. Er komen 20 hou ten permanente woningen beschikbaar. De burgemeester zou er gaarne nog 40 bij hebben, want dan kunnen met de 14 in aanbouw zijnde woningwetwonin gen vóór October 54 gezinnen geholpen worden. De kosten voor opstellen be dragen 4500 gulden. Er zijn echter te weinig arbeidskrachten. Met grote vreugde kon de burgemeester mede delen, dat Haarlem opnieuw 20 vak mensen zal zenden. De raad der gemeente Haarlem komt Woensdag 13 Mei om 2 uur in de Staten zaal bijeen. Voorgesteld wordt te benoemen tot amb tenaar van de Burgerlijke Stand de heer E Lubberd'ink, thans werkzaam ter secre tarie. Ook wethouder Bakker zal bij een bepaalde gelegenheid in deze functie kun nen optreden. Een crediet wordt gevraagd van f 1880 als subsidie aan het Verbond van Haarlemse, Speeltuinverenigingen we gens stormschade aan inventaris in een loods aan het Zuiderbuitenspaarne. Voor gesteld wordt f 2100 ter beschikking te stellen aan de Franciscus Xaveriusschool aan de Nagtzaamstraat voor het aanschaf fen van meubelen en leermiddelen van een parallelklas. Een crediet van f 3750 wordt gevraagd voor het aanschaffen van een encyclopedie en een verzameling klassieke teksten voor het Stedelijk Gymnasium. De Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting en de Nutsspaar- bank te Haarlem organiseren op de Dinsdagen 12 Mei, 19 Mei, 2 Juni en 9 Juni een kadercursus voor de voorlich ting over doelmatige inkomstenbeste ding. De cursus wordt verzorgd door het Gezins-Begrotings-Instituut en is bestemd voor diegenen, die uit hoofde van hun ambt of beroep of van een vrijwillig opgenomen taak belang stelling hebben voor de problemen van de voorlichting omtrent een doelmatig gezinsbudget. Als docente in deze cursus treedt op mevrouw E. J. WilzenBruins, voor lichtingslerares van het Gezins-Begro- tings-Instituut. (Zondag 3 Mei) Eerste prijs f 10,J. Beentjes, Rijks straatweg 101, Heemskerk, acht punten. Tweede prijs f 7,50: C. Jongbloed, Lijs terbeslaan 24, Hillegom, acht punten. Derde prijs 1' 5,—: W. M. van Leuffen. Raadhuisstraat 44, Heemskerk, acht punten. Vierde prijs f 2,50: H. A. van de Hulst, Vogelenzangseweg 364, Vogelenzang, acht punten. Het Comité Ziekentransport Haarlem en Omstreken voor de Nationale Ned. Bedevaart naar Lourdes, organiseert dit jaar twee Nationale Bedevaarten met zieken naar Lourdes de kleine van 4 t/m 10 Augustus en de grote van 10 t/m 17 September. VOOR ZIEKEN geldt het volgende Voor beide bedevaarten sluit de in schrijving op 2.3 Mei. Zij, die mee wil len kunnen zich tot 20 Mei opgeven aan de secretaris van het Comité, Th. P. M. v. d. Bos, Lanckhorstlaan 93, Heemste de, telef. 35377. Hierna zorgt het Comité voor het tij dige invullen van de formulieren, zodat deze op 23 Mei in bezit kunnen zijn van de V.N.B. Met de kleine bedevaart kun nen geen liggende zieken meegaan. Ivlet voorkeur voor één der bedevaar ten wordt getracht rekening te houden, doch garantie kan hiervoor niet gege ven worden. Voor beide bedevaarten zijn de prijzen, d.w.z. reis, verblijfkosten etc. inbegrepen, van Roosendaal af voor liggende patiënten f. 250,voor patiënten, die met een tweede patient een ligplaats delen f. 190,en voor zit tende patiënten f. 130,Bereidheid om de volle prijs te betalen geeft nog geen recht tot deelneming. Daarnaast bestaat de kans, dat een aantal zieken tegen verminderde prijs worden meegenomen. De zieken moeten echter zelf trachten zoveel als in hun vermogen ligt bij te dragen. VOOR PELGRIMS geldt het volgen de: Men kan zich voor inlichtingen en aanmelding wenden tot de President van het Comité, F. N. Duijn, Kerklaan 133, Heemstede, telef. 35355. Als U mee gaat, bedenk dan ook, dat de izeken die deelnemen, vervoerd, verpleegd en verzorgd moeten worden, 'n Leger van verpleegsters, infirmières (damespel grims) en brancardiers (herenpelgrims) is hiervoor nodig. U kunt dit gelijk met Uw aanmelding opgeven. Uit de bewoners van de woningen in de omgeving van de Gijsbrecht van Aemstelstraat, de Badelochstraat ea. heeft zich een commissie gevormd, die zich ten doel stelt op het inpandige ter rein een speelweide tot stand te bren gen en te beheren. De bedoeling is, dat de weide toegankelijk wordt voor de jeugd uit deze omgeving en dat de kos ten van toezicht en onderhoud worden bestreden uit de door de ouders op te brengen geringe contributies. Daar het terrein door zijn afmetingen en zijn ongunstige vorm voor het ma ken van een speeltuin ongeschikt is, achten B. en W. het gewenst het tot speelweide in te richten, opdat toch de in deze omgeving woonachtige jeugd over een beschermde speelgelegenheid kan beschikken. Het terrein zal van een grasmat moe ten. worden voorzien terwijl voorts, een eenvoudige afrastering zal moeten wor den aangebracht. Op het terrein zal voorts een zandbak worden aange bracht van plm. 15 x 17 m., voorzien van een omranding van rondhout met daar op aan de bovenzijde een zitplank. Tenslotte zullen nog twee klimbomen worden geplaatst. Naar raming zal met een en ander gemoeid zijn een bedrag van f 4.900. Donderdag herdacht de heer Th. v. d. Landen de dag, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van het PTT-bedrijf. De directeur van het postkantoor te Haarlem, dc heer J. W. v. Schaik, schet ste de jubilaris, tijdens een hartelijke huldiging, als een goede kracht, die steeds tot volle tevredenheid van de di rectie zijn werk heeft gedaan. Hij bood hem een geschenk in enveloppe aan. De heer P. Lelleman, chef van het stations- postkantoor, sprak namens die afdeling en wees op de plichtsbetrachting van de heer v. d. Landen, in die 25 jaren. De voorzitter van het Jubileumfonds, de heer P. Koomen, sprak de jubilaris in hartelijke woorden toe en overhan digde een couvert met inhoud en aan mevr. v. d. Landen bloemen. Velen toonden belangstelling op deze dag, o.a. de chef directie, de heer A. Dekker, en de heer B. J. Barneveld chef van de afdeling bestellingen. In zijn woning ontving de jubilaris vele bloem stukken, o.a. van de Kath. Bond van Overheidspersoneel, afd. Haarlem. Vrijdag 8 Mei Hoog water: 11.30 u. en 23.51 u. Laag water: 6.23 u. en 19.20 u. Zaterdag 9 Mei Hoog water: 12.23 u. Laag water: 7.40 u. en 20.32 u. De Keukenhof te Lisse staat thans op het hoogtepunt van zijn bloei. De late tulpen staan er te pronk in velerlei kleur en vorm tussen bosschages van lente groenhout en bloesemende heesters. De pasteltinten van de hyacinten zijn wel iswaar goeddeels verdwenen en ook de allervroegste tulpen hebben haar tijd ge had, maar thans zijn het de dubbele en de late, gesorteerd in talrijke variaties, die het beeld van de Keukenhof bepalen. Met honderdduizenden "staan zij daar uitgeplant, vormend honderd en één kleurige pieds k terre waarin talrijk op gestelde beeldhouwwerken. Dit laatste is iets van het weinige, dat in de Keukenhof niet altijd volledig ge slaagd is omdat hier natuur en kunst niet altijd die eenheid vormen welk» het oog boeit; niet immer is een overi gens fraai beeld geplaatst op een wijze, dat het verbonden is met de omringende natuur en daarin opgenomen, hetgeen b.v. wel het geval is met dat fors gehou wen. grijze naakt langs de fraaie beuken laan Het gaat echter op de allereerste nlaats om de schoonheid van Hollands Flora kinderen, en die kan men op de Keu kenhof in volle omvang aanschouwen Niet in de massaliteit van onze bollen velden met hun meetkundige verdeling in rechte vakken, doch meer in de inti miteit van park en tuin. Want dat is nu iuist één der grote aantrekkelijkheden van de Keukenhof, dat bij al het weidse van dit bundersgrote parkbos de intimi teit niet verloren gaat. Daardoor komt het ook, dat de bezoeker zelfs op drukke dagen zich niet weet als een schaap in Voor de achtste maal in zijn leven heeft de 31-jarige E. R. voor Vrouwe Justitia verantwoording van zijn daden moeten afleggen. Gistermiddag stond hij, verdacht van diefstal, terecht voor de Haarlemse rechtbank. Op 14 Maart, des avonds omstreeks half elf werd hij in „de Hyacinth" betrapt, toen hij zijn hand in een schoudertasje, dat op een tonnetje stond, wilde steken. De vrouw, die hem verrast had, riep toen om mannelijke assistentie, welke weldra arriveerde. Ten tweede male betrapten zij hem, toen R. zijn hand schielijk terugtrok uit het tas je. Op verzoek opende hij zijn hand, die een gulden bleek te bevatten, juist het uedrag, dat uit het portemonnaietje werd vermist. De officier zag zijn daad in overeen stemming met diens weinig gunstige reclasseringsrapport en eiste één jaar gevangenisstraf. Zijn raadsman, mr. Rutgers, schrok hier wel even van; hij achtte deze gul den voor verdachte zéér hard en bepleit te uiterste clementie. De uitspraak is bepaald op 21 Mei. Van de regen in de drop geraakte gis teren de taxichauffeur P. C. G., die we gens onvoorzichtig rijden door de kan tonrechter veroordeeld was tot een boete van f 50. Hij was in hoger beroep ge gaan en stond eveneens gistermiddag voor de Haarlemse rechtbank terecht. In de Lange Veerstraat had hij gepoogd met zijn wagen een militaire colonne te passeren, aangezien zijn passagiers nogal gehaast waren. Een sergeant, die naast één der secties marcheerde, had hem be duid wat in te houden, maar P. in de mening, dat er ruimte genoeg was, reed door en raakte de sergeant, die ijlings op het trottoir moest springen, aan het rechterbeen, gelukkig zonder dat hem enig letsel werd gedaan. De Officier van Justitie vatte echter dit onverantwoordelijk en levensgevaar lijk optreden ernstig op en vroeg ver- Advertentie GHOTE HOUTSTRAAT 16 - HAARLEM Grote (sortering De training voor de internationale motorraces op het circuit van Zandvoort vindt plaats op Vrijdag van 2 tot 5 uur en op Zaterdag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Iedere deelnemer aan de wedstrijden zal ten minste 7 ronden in snel tempo op het circuit getraind moe ten hebben. De snelheden in de training behaald, bepalen de plaats welke de renners bij de start van de wedstrijden zullen innemen. Waar ook de motoren met zijspan aan de training deelnemen zal deze ook voor het publiek een inte ressant schouwspel opleveren. Als wisselprijs voor de internationale motorwedstrijden in de 500 cc-klasse op het circuit van Zandvoort, heeft de stichting „Touring Zandvoort" een Delfts blauw wandbord beschikbaar gesteld. Dit is de „North Sea Trophy", waaraan de motorwedstrijden van a.s. Zondag hun naam ontlenen. Wij waren in de gelegenheid deze prijs te bezich tigen. Met opzet is afgeweken van de traditie, om voor dergelijke gelegenhe den bekers uit te loven. De succesvolle winnaars zijn dan tenslotte verlegen met een verzameling van al dan niet vergulde voorwerpen, zonder nuttige waarde. Dit Delfts-blauwe bord, met een middellijn van meer dan 50 cm., i? speciaal voor deze gelegenheid gebak ken. De afwerking is voortreffelijk en het is gevat in een mooi étui, dat op zijn beurt weer in een doos wordt be waard. Voor de sportsman, die het na een drietal overwinningen in zijn bezit krijgt, is dit bord een sieraad voor de salon of de huiskamer. De winnaar van de wedstrijd van a.s. Zondag krijgt dan een bord in verkleinde af metingen. De Zandvoortse reddingsbrigade houdt op Woensdag 13 Mei a.s. haar jaarvergadering in Hotel Keur.. De bestuursverkiezing is belangrijk, daar zowel de voorzitter, de heer P. van der Mije, als de vice-voorzitter en de se cretaris, de heren dr. Robbers en E. H. van Bremen als zodanig hebben be dankt. Voor het voorzitterschap wordt door het bestuur candidaat gesteld de heer J. G. Bisenberger. Advertentie nietiging van het vonnis der kantonrech ter en inplaats daarvan 3 weken hech tenis, met intrekking van de bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen voor de duur van 2 jaar. Uitspraak 21 Mei. Gisteren moest de 29-jarige A. van V. uit Lisse voor de Haarlemse recht bank terecht staan. Hij was als maga zijnbediende werkzaam geweest bij de N.V. Nederlandse Metaalgieterij te Heemstede en had verschillende keien staven koper en brons uit het magazijn weggehaald en naar zijn vriend G. v. N. gebracht. Deze bezorgde de staven op zijn beurt weer bij de Haarlemse metaalgieter H. B., bij wie hij geld daarvoor incasseerde. Het geld deelde v. N. dan met v. V. Op deze wijze wis ten zij ongeveer f 125 rijker te worden. De officier van justitie eiste tegen v. V. negen maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Wegens heling eiste hij tegen v. N. acht maanden, waarvan ook vier voor waardelijk. Tenslotte hoorde H. B. vijf maanden gevangenisstraf tegen zich eisen, daar de officier heling hier bewezen achtte. De uitspraak in deze zaak werd be paald op Donderdag 21 Mei. GIERSTRAAT 40—42 - TEL. 17768 de kudde, geleid langs de pastorale weg, doch als vrij genieter die zelf zijn weg zoekt door en langs deze kleurige schoonheid. Mooie doorkijkjes wisselen af met pio turale juweeltjes die men plots ontwaart tussen heestergroepen, aan de brede voe ten van rijzige beuken of onder het tril lende lover van rilde berken. Zelfs op de enkele punten waarvan de beplanting massaler is opgezet, vindt het oog een rustpunt in een boomgroep of een bosje groen heestergewas. Fraai ook is de wijze waarop men heeft weten te profiteren van het aan wezige water, verlegd of aangepast, al naar gelang de entourage het vroeg. Nu zijn we niet zo dol op watervalletjes te pas en te onpas, omdat deze in ons Hol lands landschap niet thuis zijn, zelfs niet waar zulk een landschap als de Keukenhof lichtelijk geaccidenteerd is. De voorzichtige wijze echter waarop ex- nosanten ze wel in hun areaal hebben opgenomen of aangelegd, storen de in timiteit niet; in tegendeel, met hun rit selend geruis accentueren ze de rust die van het geheel uitgaat, behoudens een enkele maal waar men het water laat lopen uit een soort artistieke rioolbuizen, geplakt tegen een overigens fraai ge bouwde en beplante steunmuur. De Keukenhof viert het Hoogfeest der Tulpen op unieke wiize. Minder uitbun dig wellicht dan de eveneens uitgelezen ..Flora" doch in een geheel eigen vorm. die een vergelijking tussen deze twee grote flarale evenementen welhaast on mogelijk maakt omdat beider sfeer zo geheel verschillend is De Engelse eerste divisieclub Bolton Wanderers, Zaterdag j.l. in een drama tische Cupfinale op het laatste nippertje door Blackpool verslagen, zal op de Olympische Dag, welke Zondag 31 Mei in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gehouden, als tegenstander fun geren van een Nederlands Bondselftal. De heer H. Derks, wonende Tulpen straat 9 rood, hoopt 11 Mei de dag te herdenken, dat hij 25 jaar in dienst is van de gemeente. In Mei 1928 kwam hij bij het Gem. Energiebedrijf in dienst. Anaconda Coppei Bethlehem steel Chryslei Gorp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Car Radio Corp Republic Steel Shell "11 i-rn Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Stegl 6/5 7/5 38 37% 52%* 5154 80 79 72 71% 63% 63% 1454 14% 69 68 62% 62% 20% 20% 26V4 25% 49 48% 66% 66 45','4 441,4 89 Va 8854 2354* 24% 39% 39% De vereniging „Gouden Kruisdrager Vierdaagse" zal Zaterdag 9 Mei haar jaar lijkse reünie in Haarlem en Santpoort houden. Aan de gezamenlijke koffietafel gaat een wandeling van ongeveer 10 a 12 km door Kennemerland vooraf. In een gisteravond gehouden bijeen komst van de K.V.P. te Heemstede vroeg de heer Th. Verhoeven aan de inleider, wethouder v. Lent, of er wij ziging is gekomen in het verbod voor leraren aan middelbare scholen om raadslid te zijn. Hierop antwoordde de wethouder ontkennend. Daarop con stateerde de heer Verhoeven, dat de candidatenlijst van de K.N.P. dan zeer misleidend is. De als een en twee op de candidatenlijst voorkomende namen zijn die van leraren, werkende aan dezelfde middelbare school. Krachtens de wet zullen zij niet in de raad zitting kunnen nemen. Dit is een oude kwestie. Indertijd kon drs. M. Wijers, thans lijsttrekker van de K.N.P., geen zitting voor de K.V.P. in de raad nemen, om dat hij leraar was bij het middelbaar onderwijs. Hetzelfde gold voor ir. v. d. Heyden te Haarlem. Hoewel op een wetswijziging is aangedrongen en een commissie zich met deze aangelegenheid bezighoudt, is voorlopig nog geen wij ziging te verwachten, zodat de opmer king van de heer Verhoeven inderdaad juist is. Men zal zich wellicht afvragen, hoe het dan mogelijk is dat mej. M. Nolte lijstaanvoerder is voor de K.V.P. in de gemeente Bloemendaal. Dit geval ligt echter anders. Mejuffrouw Nolte geeft les aan de middelbare meisjes school van Sancta Maria. Deze scholen vallen niet onder de middelbare-onderwijswet. BIOSCOPEN Rembrandt: „Carnaval In Texas". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Luxor: „Les Belles de Nuit" (geprolon geerd). Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Frans Hals: tot en met Zondag „Wre kers te paard". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. oZndag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jr- Lido: „Affair in Trinidad". Tijden: 2. 4,15, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. City: tot en met Zondag: „Operatie Ve nus". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Bo ven 14 jaar. Spaarne: „Storm over Montana". Tijden. 2.30, 7 en 9.15 uur. Vrijdagmiddag geen voorstelling. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Minerva: tot en met Maandag: „Mevrouw maakt carrière". Tijden: Vrijadg en Maan dag 8.15 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Vrijdag 8 Mei Concertgebouw: Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap", Opera-concert, be geleiding: H. O. V. Erna Spoorenberg, so praan; Leo Larsen, tenor. Stadsschouwburg: Kameropera Camerata (voor Haarlemse Kunst Gemeenschap). Grote Kerk: Carillonbespeling 11.3012.30 uur door stadsbeiaardier A. Peters. Orgel bespeling door J. Schouten, 2122 uur. Muziektent achter „Dreefzicht": „Arti et Religioni", 8 uur. Zaterdag 9 Mei Stadsschouwburg: „Het Vrije Toneel" in ,,'n Eigen huissleutel" 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door P. Hal- sema 2122 uur. Haarlemmerhout achter „Dreefzicht": Nationaal muziekfestival voor harmonie- en fanfarecorpsen, 14 uur. TENTOONSTELLINGEN: Wandelpark Groenendaal-Heemstede: In ternationale bloemententoonstelling „Flo ra 1953" geopend 8.3023 uur. Huis Van Looy, Kleine Houtweg 103, (ingang Kamperlaan). Werken van leden van de Groep Haarlemse Schilders en Beeldhouwers. Frans Halsmuseum, Ingang KI. en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, des avonds bij kaarsverlichting. Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel. Geopend van 1017 en van 2023 uur. Zon- en feestdagen 13 —17 uur. Antieke Oosterse Tapijten geopend op werkdagen van 1017 uur, op Zondagen van 1317 uur. Hoofdwacht: Tentoonstelling foto's van oude Haarlemse stadsbeelden. Geopend Woensdag en Zaterdag 1417 uur. Maan dag 20—22 uur. Vishal, Grote Markt, Diepzee-aquarium en Philips' Wondertuin. Geopend van 10 23 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlandse Kunst". Geopend dagelijks van 10—17 uur, 's ondags van 13—17 uur. 's Maandags gesloten. Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14: Nederlandse Kunstnijverheid. Geopend: 117 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Kunstnijverheid en bloemencomposities. Pieter van Gelder, Pieter Groeneveldt, Wandtapijten van de Knipscheer. Geopend op werkdagen van 1017 uur. „Het Wapen van Heemstede". Werken van Heemsteedse beeldende kunstenaars. Geopend dagelijks van 923 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66 Vroeg-Aziatische kunst. Dagelijks ge opend van 10 tot 23 uur. CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjenellenkelder", Stadhuis, Grote Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16, 17, 20, 21, 22 uur. Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 9-^-17 en 20—22.30 uur. Gaskronen- verlichting. Stadhuis. Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens dag en Vrijdag van door kaarsenluchters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Cabaret, Bars: „Die Raekse", Raaks: Wie ner cabaret „Edelweiss"; „Moulin rouge" Florapark; 's avonds cabaret, variété, dan sen; „De Waag", Spaarne 29; La Cubans, Lange Veerstraat 17; Wine Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. DIVERSEN Pendeldienst miniatuurtreintjes („Glip- pertjes") op route „Dreefzicht" (De Hout) —Frans Halsplein v.v.; rondritten (N.Z.H. V.M.-bus, 20.30 en 21.30 uur) en rondvaar ten (vertrek: Houtbrug) langs de verlich ting. Boottochtjes naar de Flora de gehele dag (van Houtbrug). Houtplein, hoek Dreef/Wagenweg, en Damstraat: oliebollen poffertjes-kramen. Donderdagavond hield de afdeling Heemstede van de Kath. Volkspartij een vergadering, welke ook toeganke lijk was voor niet-leden en waarop de heer E. J. v. Lent., wethouder voor Openbare Werken, een uiteenzetting gaf van de gevoerde politiek in de af gelopen vier jaar. Hij begon met er op te wijzen, dat er een zeer nauwe en goede samenwer king bestaat met de beide andere grote fracties, de V.V.D. en P.v-d.A. Het is deze samenwerking, aldus wethouder v. Lent, dje tot het best mogelijke re sultaat heeft geleid en die mede oor zaak is geweest, dat tal van Katholieke verlangens in vervulling zijn gegaan, en dat met het Katholieke volksdeel rekening wordt gehouden. Heemstede heeft gedurende de jaren na de oorlog niet slecht geboerd, er is een zeer behoorlijke reserve gekweekt, zonder dat men zich veel behoefde te ontzeggen. Daaraan hebben de beide financiële experts van de K.V.P.-fractie, de heren Verhoeven en v. Hees, mede hun aandeel geleverd en hoe goed het kweken van die reserve is geweest, bleek uit het feit, dat de begroting 1953 rustig kon worden aangenomen, on danks het tekort van f 50.000, omdat dit tekort werd aangevuld uit de ge kweekte reserve. Achtereenvolgens be sprak de heer v. Lent de tarieven van de gemeentelijke bedrijven, waarbij dank zij het streven van de K-V.P., ge- In verband met de herdenking van het herstel der Bisschoppelijke Hiërar chie zal van Zaterdag 9 tot en met Don derdag 21 Mei in de leeszaal van de R.K. afdeling van de Gem. Openbare Leesz. en Bibl. Heemstede, Van Merlenlaan 2, een kleine verzameling boeken worden neergelegd. Alle belangstellenden wor den vriendelijk uitgenodigd eens te komen kijken. De leeszaal is vrij toegankelijk en iedere werkdag geopend van 1012.30, 25, en 79.30 uur, behalve 's Zater dagsavonds. Vanwege de heuglijke herdenking van ,100 jaar Kromstaf" zijn de volgende boeken aangeschaft: L. J. Rogier en N. de Rooy. In vrijheid herboren; Katho liek Nederland i8531953. 3 afin. A. C. J. Commissaris. Van schuilkerk tot ka thedraal; een geschiedkundig overzicht bij het eeuwgetij van het herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie in Neder land. A. Mulders, B. H. D. Hermesdorf en G. Brom. Joachim George Le Sage ten Broek. J. van Wely. Schaepman; levensverhaal. W. J. M. A. Asselbergs. Vijftig jaar na Schaepmans dood; rede. J. Jacobs en A, Gerats. Gedachten, woorden en daden van mgr. dr. H. A. Poels. zinstarieven en speciale tarieven voor de middenstand zijn ingevoerd; het on derwijs, niet het minst de gelijkstelling van het voorbereidend onderwijs en de verschillende aangelegenheden op dit gebied; de openbare gezondheid waarin hij hulde bracht aan het prach tige werk van zijn voorganger, wijlen dr. E. A. M. Droog, die o.m. het Ge zondheidshuis heeft gesticht de openbare Leeszaal met de Katholieke afdeling, een unicum in het land en Openbare Werken. Ook de woning bouw en de huisvesting kwamen aan de orde en uit het overzicht van de heer v. Lent bleek dat op alle terreinen van het gemeentelijk leven de K.V.P.-raads fractie zeer actief is geweest. Vervolgens gaf hij een beknopte uiteenzetting om' trent de toekomstplannen, ook we®r ontworpen in samenwerking met de beide andere fracties, zodat het goed is als in de nieuwe gemeenteraad dezelfde samenwerking gehandhaafd blijft. Tenslotte betreurde hij het dat vier jaar geleden een afzonderlijke KathO' lieke lijst is verschenen met als candi' daat de heer Kamerbeek, die ook weriJ gekozen, waardoor de K.V.P. niet éen> maar twee zetels verspeelde. Nu de K.N.P. met een eigen lijst uitkomt- waartoe volgens spreker helemaal gee» aanleiding bestaat, is er grote kans °P een herhaling. Daarom wekte spreke alle aanwezigen op er naar te strevem de grootst mogelijke eenheid te bewa ren, mede omdat uit de geschieden van de laatste vier jaren gebleken 1S' dat men als eenling in de Raad me bereikt en men alleen maar zijn ste kan laten horen. De R.K. Toneelvereniging „H-A-T' geeft Zondagavond a.s. een opvoering het R.K. Verenigingsgebouw van ,,F> g ky" een spel van de rassenhaat, dat nog niet eerder in Heemstede zagen P gevoerd. De vereniging verwacht 'n v zaal. GEBOREN: A. Aardewijn en E- bersen; z; J. J. v. d. Graft en H- Möhlmann, z; P. J. M. Rotteveel en M. J. Suijskens, z; Th. van Steijn en C. Franssen, d; J. L. du Floo en J- Loy, d; P. H. Hartel en T. Haartrna - z; A. H. Th. v. d. Zijden en C. A. n ters, z; N. J. B. v. d. Meer en C. M- Bentem, z. s ep ONDERTROUWD: J. H. A. Auper» J. M. Kortekaas; J. F. A. Frederikze c M. W. Bierkens; T. S. te Velde en v. d. Panne; M. G. A. van Eeden en j E. H. Schelvis; G. Th. van Dam en h. M. van der Craats. GETROUWD: J. F. van Berkel en C. A. Milatz. H. C. Jansen en H. Brouwer; C. Willems; D. Janszen. P. J. Prins en A. H- van der Heijden e

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2