Middenstand midden- en wil meer armslag kleinbedrijf voor CORK Soldaat Arie Biever thuis Moord in de lift Uitvoerige verlanglijst voor verlaging van belastingdruk 9 Bemanning van Duke of York uitermate heldhaftig Territoriale verdediging van Nederland wordt niet vergeten Marine Luchtvaart Dienst krijgt vier helicopters Verzet tegen discriminatie Brand aan boord van coaster Hollands zakenman vertelt van de ramp op de Noordzee Familie direct gerust gesteld Brandweer brengt uniform terug Openbaar gezag beledigd Enorme drukte bij zijn aankomst op Schiphol Spraakzaam over ervaringen VRIJDAG 8 MEI 1953 PAGINA 3 Onderdirecteur Wilco Notaris Van Mol overleden Minister Staf: Oud-Vossemeer Protest tegen slecht materiaal Oranje en „Ruys gaan Napels aandoen Na 27 maanden krijgsgevangenschap in Korea: Ontslag rechtsvervolging gevraagd Hunter-jachtvliegtuigen volgen Meteors op door NCAIO MARSH Gebruik van atoomwapens in ons land niet te Parijs besproken (Van onze Haagse redacteur) Het vandaag verschenen Belastingprogram van de drie Middenstandshonden, waarvan wij ook op pagina 1 gewag Haken, bevat in zijn uitwerking de volgende punten: 1- Gebroken dient te worden met het systeem van af schrijving op basis van de historische kostprijs, als deze fer is dan de huidige vervangingswaarde van een bedrijfs middel (roerend en onroerend). Herwaardering van be doelde bedrijfsmiddelen uiteraard zonder dat de ver mogens vermeerdering belast wordt dient toegestaan te zUn, ofwel vorming van een vervangingsreserve ten laste van de bedrijfswinst. De huidige herwaarderingsregeling (Wet Belastingherziening 1950) is ten enenmale onvol doende. In de toelichting op dit punt wordt gesteld, dat een spoe dige koersverandering noodzakelijk is, speciaal met het oog op de oudere bedrijfsmiddelen. De huidige herwaar deringsregeling is practisch waardeloos, omdat slechts de fiscale boekwaarde per 1 Januari 1950 van voor-oorlogse bedrijfsmiddelen mag worden verdubbeld en voorts de on roerende bedrijfsmiddelen van het midden- en kleinbedrijf als regel buiten de herwaarderingsregeling vallen. 2. De voorraden dienen gewaardeerd te ?®ei? worden volgens goed koopmans- f A?Uik' BiJ Ministeriële Resolutie van November 1951 is men in deze rich- 'nf gegaan, maar het stelsel is te zeer Het voorwaarden omringd en brengt dmmistratieve verplichtingen mee, velke voor het midden- en kleinbedrijf onuitvoerbaar zijn. 3. De reserveringen, welke goed koop- hiansgebruik vereist doet zijn, dienen ten laste van de winst verricht te Hogen worden. Een belangrijke stap |n deze richting zou reeds zijn weder invoering, maar dan met verdubbe ling van de bedragen, van de in 1947 ingevoerde, maar in 1950 weer afge schafte belastingvrije reserverings- Hogeiykheid. Compensatie van ver liezen met toekomstige winsten dient voorrang te hebben op verrekening Het de onbelaste reserve. 4. De termijn voor verliescompensatie dient van vier jaar hetgeen te kort is vooral in tijden van laagconjunctuur verlengd te worden tot minstens 2even jaar. 5. Bij de belastingheffing dient onder scheid te worden gemaakt tussen het in de onderneming blijvende deel en het aan de onderneming onttrokken deel Van de winst. Het in de onderneming blijvende deel moet althans voor de "elft niet worden belast. 6. De extra-inkomstenbelasting, ver schuldigd van bedrijfswinsten, dient te worden afgeschaft. Deze belasting is, aldus de middenstandsbonden, een on toelaatbare discriminatie: het mag qua belastingdruk geen enkel verschil Haken of iemand een bepaald inkomen heeft uit dienstbetrekking of vrij be roep dan wel uit bedrijf. 7. Onbelast gebleven winsten (stille re serves) dienen ook verder onbelast te blijven als een zelfstandige ondernemer Overlijdt en de onderneming wordt voortgezet door diens vrouw en/of kinderen en wel totdat de nabestaanden het bedrijf verkopen of liquideren. Dit punt is geformuleerd omdat bij de huidige regeling op een bijzonder ongelegen moment middelen aan de onderneming worden onttrokken, waar door veelal de bestaansbron van de weduwe en/of kinderen vrij drastisch Wordt verzwakt bij het overlijden van een zelfstandige ondernemer moet immers belasting worden betaald van de in het verleden onbelast gebleven winsten. Bovendien steekt in de be staande regeling een niet gerechtvaar digd verschil t.o.v. de N.V.-vorm; als namelijk een directeur of aandeelhouder van een Naamloze Vennootschap over- ïijdt, heeft dit voor de N.V. geen fiscale consequenties. 8. De door een ondernemer bij diens (Van onze correspondent) Aan boord van de coaster Wiema uit Groningen, liggende voor de scheepswerf J Vos en Zn. in het Winschoterdiep, ont stond gistermorgen een korte felle brand, doprdat een oliestookinrichting in de kom buis explodeerde. De olie begon te bran- en ook sloegen de vlammen in het re servoir De kok Remko S. die in de kom buis werkte kreeg brandwonden en werd hoor de G. G. D. verbonden. De brand J^erd snel geblust door de mistsluis van de ^ronin£er brandweer. De schade bedraagt °ngeveer f 2000.—. De Wiema stond op het punt af te va- naar Delfzijl, waar lading ingenomen worden voor Finland. Va^e fe^e brand, die destijds een gedeelte de Wilco conservenfabrieken N.V. in ïicflffum verwoestte> houdt de gemoederen Var? steeds in beweging. Naar aanleiding h deze brand werd de te Assen wonen- arr°11Cierclilec*eur' de beer W. H. J. W. ge- Va esteerd doch krachtens een beschikking in gerechtshof te Leeuwarden weer 20 -Y^jheid gesteld. Naarmate het onder kin? Vorderde bleken er wederom verden- v^an+n de onderdirecteur te rijzen, de t eniëe weken geleden werd hij voor horriWeede.maal in voorlopige hechtenis ge- de». n' beschikking van het Leeuwar- te/ gerechtshof is de heer W. heden ech- wederom in vrijheid gesteld. bu?isterrn°rgcn is in zijn woning te Til- t)e t,overleden notaris P. J. P. van Mol. Niei],fSns overledene werd geboren te Werd h-yk in 1885- °P 23-jarige leeftijd fuhctïp candidaat-notaris en vervulde die gen p» ap.btereenvolgens te Cuyk, Nijme- 3Viol w Ume.n- In *924 werd de heer Van ^er? T« n°taris benoemd te Geertruiden- XVaar tne vestigde hij zich te Tilburg. **icht een nieuw notariaat werd ge- fhnctie« e>, Y.an Mo1 bekleedde verscheidene n net katholieke verenigingsleven. overlijden nagelaten zelfgekweekte goodwill moet niet worden belast als het bedrijf wordt voortgezet door de weduwe en/of kinderen. Hierbij gel den soortgelijke overwegingen als bij het vorige punt. Tot dusverre is deze kwestie omstreden geweest; thans moet echter worden aangenomen, dat de door de ondernemer nagelaten goodwill steeds zal worden belast (20% I.B.). drachtswinst, behaald op onroerende bedrijfsmiddelen, dient ook te gelden voor niet-landbouwbedrijven. Men heeft hier, aldus de toelichting op dit punt, te maken met een door niets gerecht vaardigd verschil tussen agrarische en niet-agrarische bedrijven. 10. De overdrachts-liquidatiewinst, be haald op roerende bedrijfsmiddelen, dient voor zover zij de 5000 niet te boven gaat niet als belastbare winst te worden aangemerkt. Hier wordt dus gepleit voor herstel van de voor de Wet Belastingherziening 1947 bestaande regeling met dit verschil ech ter, dat het vrij te stellen bedrag van 5000 uitsluitend op roerende goederen betrekking zal hebben en niet op roe rende en onroerende goederen samen, 11. De detailhandel dient spoedig vrij- 9. De voor landbouwbedrijven geldende gesteld te worden van omzetbelasting, regeling betreffende de liquidatie-over- De totstandkoming van deze vrijstelling, welke al medio 1952 in een wetsontwerp aan de Tweede Kamer is voorgelegd, laat wel zeer lang op zich wachten. 12. De premies voor door zelfstandigen afgesloten ziektegeldverzekeringen die nen volledig aftrekbaar te zijn; hetzelfde gelde voor de premies voor daggelduit keringen uit hoofde van door zelfstan digen afgesloten ongevallenverzekerin gen. De huidige situatie is in hoge mate onbevredigend, omdat men een dubbele belastingheffing heeft: zowel op de pre mies ais op de uitkeringen. 13. De vereveningsheffing dient ver laagd te worden. Deze belasting ver toont gelijkenis met de voormalige on dernemersbelasting, welke terecht is afgeschaft. Afschaffing van de vereve ningsheffing zal thans niet mogelijk zijn, maar de heffing moet verlaagd worden, o.m. omdat zij geen'rekening houdt met de bedrijfsresultaten en dus niet naar draagkracht wordt geheven en voorts omdat zij discriminerend werkt t.a.v. de loonintensieve bedrijven. 14. De thans geldende belastingrege ling inzake het privé-gebruik van per sonenauto's door ondernemers en werk nemers dient te verdwijnen. Aan deze regeling kleven, aldus het Midden standsprogram, ernstige onbillijkheden. Bepleit wordt dan ook het terugkeren tot de maatregelen, die voor de wet van 21 December 1950 golden; toen werd door de Inspecteur van geval tot geval nagegaan hoe de feitelijke situatie m.b.t. het privé-gebruik van een auto lag en werd een hierop afgestemde regeling getroffen. Advertentie Ardath „Alle lof voor de Engelsen en Amerikanen." Dat waren de eerste woorden van de heer N. Keiler, wonende aan de Duinweg te Santpoort, een van de opvarenden van de „Duke of York", die tijdens de tocht van Hoek van Holland naar Harwich in aanvaring is gekomen met het Amerikaanse schip „Haiti Victory". Gisteren middag spraken wij de heer Keiler, nadat hij Woensdagnacht per K.L.M.-vlieg- tuig van Londen in Amsterdam gearriveerd was en direct doorgereisd was naar zijn woning in Santpoort. Met nadruk herhaalde de heer Keiler zijn loffelijke woorden aan het adres van de Engelsen en Amerikanen, omdat er enkele Hol landers geweest waren, die met naargeestige en irriterende critiek naar voren waren gekomen, alsof er „georganiseerde scheepsrampen" zouden kunnen be staan. Nu is de heer Keiler niet de eerste de beste, want nu kan hij reeds ver halen van drie scheepsrampen, die hij heeft meegemaakt. De twee andere rampen beleefde hij in de jaren tussen de beide wereldoorlogen, een op een olietanker nabij Borneo, de andere op een passagiersschip in Yokohama. Het verhaal van deze zakenman is nuchter. Met nog vier andere zaken vrienden was ik met de Duke of York op weg naar Engeland, vertelt hij. Om streeks vier uur in de ochtend, het dag licht begon net door te breken, schrok ken wij wakker van een verschrikkelijk gekraak. Overal riepen officieren en stewards: „Get up, get up", en in een oogwenk verscheen iedereen buiten zijn hut. Ik kleedde mij zo goed mogelijk aan, maar vele passagiers wisten uiter aard niet zo gauw wat te doen en gingen in nachtkleding naar het bovendek. Toen ik de deur opende waren de gan gen met stoom gevuld, maar toen ik bo ven kwam, kon ik moeilijk iets merken van paniek. Daarom heeft de critiek van verschillende Hollanders mij geïrriteerd; zij deden het voorkomen, alsof alles tot in de puntjes georganiseerd had moe ten zijn. De Engelse en Amerikaanse passagiers daarentegen hielden zich doodrustig, en de Duitsers? Die pakten met veel aplomb hun koffers en er was zelfs nog een oud Duits vrouwtje, dat nog beleefd vroeg, of ik haar koffer naar boven wil de brengen! Wel heb ik mij er over verbaasd, dat er slechts acht boten ter beschikking waren voor bijna 500 mensen. Iedere boot kon theoretisch 50 mensen bergen, maar de practijk leert dikwijls anders. Het Amerikaanse schip zat met de neus in ons schip geboord en de Amerikanen begonnen dadelijk hun reddingspogin gen door een grote ladder te leggen van het ene naar het andere schip. Het De 0Ilze Haagse redacteur) 'r' C. *stafSt>jr J*an- °orloS en Marine, ?eMUaard rwel't. sisileren te Den Haag ïe Parijshij zjjn besprekingen belane t Pj ft gevonden voor £'«g in ons T ae 'erritoriale verdedi gden valhf„ a De territoriale een- I°epen tl tegenstelling tot de «treekse vers niet onder de recht- N°OTd.A^®rantwo(>rdielijkhead van de x?0r de tertu i ^erdragsorganisatie; ederland dan 1 Yerdediging moet Met zorgen, bten nuaeXP!a" AlïIerikaanse zijde is 'hsting van af -§ mzien, dat de uit- «en land de territoriale troepen <voor *°hder beland onze eveneens van bij belang 1S, omdat bij een gew^_ pend treffen Nederland zeer kwetsbaar is. Zowel generaal Ridgway als de staf chef generaal Gruenther hebben begrip voor de bedreigde positie van ons land bij een oorlog en zij zien het belang van yerdediging van ons grondgebied. Dit standpunt is vooral van betekenis in verband met de materieelvoorziening van de territoriale eenheden, welke nog wel eens gestagneerd heeft. Te Karatsji is officieel medegedeeld, dat de visumformaliteiten tussen Pa kistan en Nederland afgeschaft zijn voor onderdanen, die een geldig pas poort bezitten en de wetten der beide landen in acht nemen. De overeenkomst treedt 1 Juni in werking. bleek overigens een gevaarlijke ma noeuvre om via die ladder op die Ame rikaan terecht te komen, want de sche pen dansten en botsten verschrikkelijk. Met twee vrienden slaagde ik er niette min in op deze manier het Amerikaanse schip te bereiken. De bemanning gedroeg zicit uitermate heldhaftig en wist zelfs nog een groot deel van de bagage te redden. Daarom nogmaals alle lof voor deze mensen en niet het minst voor de Amerikaanse gastvrijheid. Men heeft zich uitgesloofd om ons zoveel mogelijk ten dienste te zijn, maar het is toch wel typerend, dat sommige Hollanders hun ontevreden heid moesten laten blijken, omdat er in Harwich, een stadje met weinig accom modatie. geen broodjes met koffie klaar stonden! Hoe het ook zij, mijn vrienden en ik konden spoedig naar Londen doorreizen, vanwaar wij per KLM-vliegtuig naar Nederland konden terugkeren. En een prachtig staaltje van service mag ik wel noemen, dat enkele uren na de ramp, toen wij nog op zee zaten, mijn vrouw en vele andere betrokkenen op de hoog te waren gesteld, dat wij gered waren. De brandweer van Oud-Vossemeer is reeds geruime tijd minder te spreken over het ontbreken van deugdelijk materiaal. Bij wijze van protest hebben thans enkele brandweerlieden hun uniformen naar de brandweerkazerne teruggebracht. Als er brand uitbreekt, zullen zij echter direct opkomen. Hun voornaamste bezwaar is gericht te gen het feit. dat er geen vaste trekker voor de spuit aanwezig is. Toen deze week een brand uitbrak, moesten de brandweerlie den meer dan een kwartier voor de kazer ne wachten, voor er een trekker aanwe zig was en zij konden uitrukken. Het ge meentebestuur voert reeds geruime tijd onderhandelingen met de inspectie voor het brandweerwezen, doch resultaten blijven nog uit. Voorts kan er naar de mening van brandweerlieden meer worden geoefend. Voor de oorlog was het gebruikelijk, dat de passagiersschepen van de stoom vaartmaatschappij „Nederland" en de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd zowel op de uit- als op de thuisreis respectie velijk Genua en Marseille aanliepen. Deze traditie zal thans in zoverre wor den hersteld, dat de „Oranje" en de „Willem Ruys" op de thuisreis dus van Indonesië naar Nederland varend Napels zullen aandoen. De regeling zal ingaan met de reizen van de „Oranje"' op 21 Augustus en van de „Willem Ruys" op 16 September uit Tandjong Priok. De reis Djakarta-Napels zal vijftien dagen duren. Soldaat Arie Biever is thuis! Na een langdurige krijgsgevangenschap van ruim twee jaar in Korea, is hij Donderdagavond in ons land aangekomen. Een over gelukkige vrouw en zijn beide kinderen snelden hem tegemoet, zodra hij op Schiphol uit het vliegtuig stapte. Op de Nederlandse vlieghaven was een zeer uitgebreide groep journalisten getuige van deze hartelijke verwelkoming. (Van onze correspondent) De procureur-generaal van het Leeu warder Gerechtshof heeft Donderdag ontslag van rechtsvervolging gevraagd in de zaak tegen de 64-jarige leraar in de moderne talen B. E. uit Groningen, die door de Groninger rechtbank tot drie maanden voorwaardelijke gevan genisstraf was veroordeeld wegens het verspreiden van voor het openbaar ge zag beledigende geschriften. Deze zaak heeft een voorgeschiedenis die dateert van 1935, toen E. werd ver oordeeld wegen het zich wederrechtelijk toeëigenen van een bedrag van vijftig gulden ten nadele van de avondschool te Medemblik. E. heeft echter altijd vol gehouden onschuldig te zijn. Met de vijftig gulden had hij achterstallig sala ris willen verrekenen. Hij ging in hoger beroep en in cassatie, maar boek te daarbij geen succes evenmin als bij zijn zestien aanvragen om revisie van het vonnis te krijgen, waarop steeds af wijzend werd beschikt. Tenslotte schreef E. enkele brochures, waarin hij sprak over een rechtsschandaal en cor ruptie bij de rechterlijke macht ten einde zijn zaak opnieuw ter tafel te krijgen. Deze brochures werden een belediging geacht voor de hele rechter lijke macht. E. verklaarde thans slechts geschreven te hebben aan het adres van degenen die destijds en later bij zijn zaak betrokken zijn geweest en niet het plan te hebben gehad de hele rechter lijke macht te beledigen. Bovendien hadden justitie en P.T.T. geen bezwaar gemaakt tegen het verspreiden van zijn geschriften. Uit twee over E. uitge brachte rapporten is intussen gebleken dat hij tijdens het opstellen van zijn brochures niet toerekeningsvatbaar moet zijn geweest en de procureur-ge neraal vroeg thans ontslag van rechts vervolging. Uitspraak 21 Mei. (Van onze speciale verslaggever) Precies om kwart voor acht stapte gisteravond soldaat Arie Biever, de Neder landse krijgsgevangen Koreastrijder, die 17 April uitgeleverd is, uit de K.L.M.- Constellation „Gouda". Zijn bleke vrouw maakte zich uit de menigte van auto riteiten, journalisten, fotografen en radioverslaggevers los en vloog hem snikkend om zijn hals. Bijna iedereen wendde zich even van dit gelukkig weerzien af; de fotografen vielen ongeveer over elkaar en maakten met flitsende lichtstralen tientallen plaatjes, Arie Biever vergat het hele gezelschap en nam zijn beide doch ters, de vierjarige Anneke en de driejarige Beppie die een uur lang naar ieder vliegtuig in de lucht hadden gewezen met de vraag „zit daar Papa in?" knuf felend op zijn beide armen. Lang kon dit samenzijn echter niet duren, want de militaire en burgerlijke autoriteiten legden haastig beslag op soldaat Biever. En het grootste leger journalisten, dat we sinds lange tijd op Schiphol bijeen hebben gezien, stond vol ongeduld te trappelen om de man, die 27 maanden in een Noord- Koreaans krijgsgevangenkamp heeft gezeten, met vragen te overstelpen. Wat dit laatste betreft: Arie Biever was bijzonder spraakzaam en vertelde nauwkeurig, wat er sinds zijn gevangenneming met hem gebeurd is. „14 Februari 1951 gebeurde het. Er was een aanval in de heuvels van dui zenden Chinezen. Ik moest helpen bij een machinegeweer, maar op een ge geven moment zei mijn sergeant „we houden het niet". We waren al een beet je nerveus, want de vorige dag was onze kolonel gesneuveld. Ik ben toen twee meter teruggekropen, naar een grote steen. Op een gegeven moment hoorde ik geschuivel achter me. Ik keek om en zag twaalf of dertien Chinezen met hun geweren in de aanslag. Ik moest me overgeven. De Chinezen om helsden me en zeiden, dat ze van Hol landers hielden. Later bleek dit alle maal bedrog." Aldus de lezing, die Arie Biever van zijn gevangenneming gaf. Hij wijtte zijn gevangenneming aan een fout van de «compagnies-commandant. „De rest was al verdwenen zonder me te waarschuwen" zei hij. Op een vraag over de toestand in het kamp zette Arie Biever een nieuw lang relaas in een mengsel van Eng'else en Nederlandse woorden in ik ben mijn eigen taal bijna vergeten, zei hij. „In het begin was de toestand afschu welijk. Ik heb tweemaal op sterven ge legen omdat ik ondervoed was en slecht water te drinken kreeg. Ongeveer ze ven man stierven in die tijd per dag. Ik zat in een kamp bij de Yaloerivier. We waren ongeveer met duizend krijgsge vangenen. De Nederlanders, Belgen en Engelsen stonden vooral later, nogal in de sympathie van de Noord-Koreanen. Voor de Amerikanen hadden onze bewakers een grote haat. Later werd het eten veel beter. We kregen rijst en bonen en nu en dan zelfs vlees." „Maakten de communisten propagan da", luidde een vraag. „Ja, we hebben een tijdlang les ge had Over kapitalisme, imperialisme enzovoort". „Heeft dit invloed gehad?" „In de grond van mijn hart wist ik, dat het fout was. Maar het leek alle maal erg mooi. Sommige gevangenen zijn erin gelopen. Dat waren jongens uit heel eenvoudige en arme Ameri kaanse gezinnen. Ik deed zo'n beetje mee, omdat ik al die tijd aan mijn vrouw en kinderen dacht. Maar zo gauw ik over de 38e breedtegraad was, heb ik alles van me afgeschud." De vrijlating was vreemd verlopen, aldus soldaat Biever. Op een goede dag werd hij naar de dokter gestuurd. Deze verklaarde, dat zijn ogen slecht waren en dat hij waarschijnlijk nog maar drie maanden zou kunnen zien. „Er was niets van waar, maar ze deden dit om me als gewonde te kunnen terugsturen" zei Arie Biever. Kruis voor Recht en Vrijheid Luitenant-kolonel W. D. H. Eekhout. oud-commandant van het eerste Korea- detachement, reikte in een rustig mo ment tussen de grote bedrijvigheid namens de minister van Oorlog en de chef van de generale staf het Kruis voor Recht en Vrijheid uit aan Arie Biever en de vier gewonde Korea- vrijwilligers, die samen met hem uit Tokio naar Nederland waren gevlogen. De voormalige commandant, de ver tegenwoordiger van het regiment Van Heutz het regiment van de Korea- strijders majoor S. da Costa, majoor Wessels, de vertegenwoordiger van de inspecteur-generaal van de Landmacht en de vertegenwoordigers van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, infor meerden na hun verwelkoming en feli citaties voorzichtig naar de toekomst plannen van Arie Biever. Hij wilde graag in militaire dienst blijven, ver klaarde hij onomwonden. „Ik heb al een goede baan aangeboden gekregen (soldaat Biever is kok van beroep) maar mijn vrouw moet mede beslissen" Tegen negen uur kon het na twee-en- een-half jaar herenigde gezin Biever eindelijk naar Den Haag vertrekken. Naar de Wouwermanstraat, waar het vandaag feest is en „de buurt"soldaat Biever danig in de bloemetjes zal zet ten (Van onze Haagse redacteur) Minister Staf en de staatssecretaris sen Moorman en Kranenburg hebben gisteren te Den Haag enige mededelin gen gedaan over de op handen zijnde vervangingen van vliegtuigen, die thans in Nederland gebruikt worden. Medio 1956 krijgen wij de beschikking over het Engelse jachtvliegtuig, de Hawker-Hunter, welk toestel de Me teor gaat opvolgen, die zo langzamer hand verouderd raakt. De seriebouw van de Meteors zou dit jaar af moeten 22 Je bent uitstekend in staat om mij te helpen, maar je bent een gierige kerel en je doet het liever niet. Bij jou is dit geen kwestie van principes, dat zou ik nog kunnen respecteren, het is alleen maar de tegenzin om van je geld te scheiden. Ik had gehoopt, dat je ijdel- heid en je klassebewustzijn in mijn voor deel zouden zijn. Ik had ongelijk. Je gaat hier vandaan gehuld in een mantel van strikte rechtvaardigheid. Ik twijfel eraan of je ooit in je leven je schuldig hebt gemaakt aan een daad1 van dwaze milddadigheid. Alles wat je over ons gezegd hebt, is waar; we hebben met geld gemorst. Maar we hebben er iets voor teruggegeven. Imogen en de kin deren verspreiden vrolijkheid en warm te en charme; misschien zijn dat over gewaardeerde kwaliteiten, maar het zijn royale eigenschappen. Al mijn onge disciplineerde kinderen hebben niets dat onedelmoedig is. Ze hebben iets te geven aan ieder, die hen ontmoet. Mis schien bedriegen ze de mensen een klein beetje en speculeren ze een beetje op hun charmes, maar ik vind dat niet zo erg als een grimmige welgemanierd heid. Ze zijn vol hartelijkheid en vrien delijkheid, maar dat is een combinatie van eigenschappen, die jij niet begrijpt, Gabriel, en zeker niet toejuicht." „O, paps!" fluisterde Frid. „Dat is een verduiveld impertinent standpunt om in te nemen," zei Lord Wutherwood. „Je wilt er zoveel mee zeggen, dat mensen, die er over geldza ken nog een geweten op na houden, on draaglijk vervelend moeten zijn." „Helemaal niet, ik „Je zet met evenveel woorden een pre mie op oneerlijkheid. Waar blijft die hartelijkheid en vriendelijkheid, als je je crediteuren in de steek laat?" „Touché, vrees ik," zei Henry. „Dat is de enige reden, dat ik me tot jou gewend heb," zei Lord Charles. „Ik zal je niet helpen." „Dat spijt me voor de crediteuren. Ik vrees, dat de arme duivels op je gere kend hadden. Gabriel." „Ongelooflijk brutaal!" toornde Lord Wutherwood. „Je achter mijn naam te verschuilen! Mijn naam als een vlag voor jouw oneerlijkheid misbruiken!" „Dat heb ik niet gezegd." „Het lijkt er anders veel op," schreeuwde Lord Wutherwood. „Mijn God, dit doet de deur dicht." Tot nu toe had het onderhoud een stempel gedragen van een soort salon- comedie, maar nu ging het snel de kant van een meer robuust drama uit. De ge broeders-begonnen elkaar uit te maken in goedgekozen termen en na iedere degenkruising ging het gesprek sneller bergafwaarts. Onbegrijpelijke toespelin gen werden er gemaakt op testamenten, erfpachten, vruchtgebruiken, familie blazoenen, waarbij Lord Charles het eerst de moed opgaf en de peroratie die zijn broer hield was duidelijk te ver staan. „Ik weiger om er verder nog over te praten. Je kunt jezelf en die dwaze vrouw van je en dat kostbare gebroed met je meesleuren in een faillissement: het laat me koud. Als Deepacres niet in de familie moest blijven, zou ik zor gen, dat je nooit een cent van het ver mogen van de Lampreys te zien zou krijgen. Nu „Nu zul je je testament wel zo wijzi gen, dat er zo min mogelijk voor ons overschiet." „Dat zal ik zeker!" „Je bent een heerlijke vent, Gabriel: Ik wilde, dat ik je met rust gelaten had." „Jij verstaat zelfs de edele kunst van het klaplopen niet." Zoals Roberta en de Lampreys nader hand overeenkwamen, was dit de cli max. Lord Charles en zijn broer begon nen vrijwel gelijktijdig te praten en even later te schreeuwen. Het was on mogelijk om er iets van te verstaan, be halve dan dat ze beiden hun kalmte verloren hadden. Dit duurde ongeveer vijftien seconden en hield zo plotse ling op, dat Roberta dacht aan een knop van de radio, die plotseling een einde maakte aan een levendige dialoog. De daarop volgende stilte was zo diep, dat ze de deur open hoorden gaan en voet stappen over het tapijt hoorden komen. Duidelijk klonk de stem van Mike: ..Oom Gabriel, dit is een cadeautje van ons allemaal met onze complimenten." Roberta en de vier Lampreys zaten op de vloer van de eetkamer en gaap ten elkaar aan. Aan de andere kant van de deur heerste stilte. Lord Char les zei alleen maar: „Mike, zet dat pak je neer en kom later maar terug." De broers waren verder weg gegaan en hun volgende opmerkingen waren onhoorbaar. Daarna was Lórd Wuther wood de kamer uitgegaan,1 daarbij de slag met de deur niet vergetend. Lord Charles had gezegd: „Mike, verdwijn, kerel," en Mike was hoorbaar naar de deur gehinkt. Alles was stil. Lord Charles, die eigenlijk maar enkele de cimeters ver weg was, moest beweging loos staan. Roberta vroeg zich af of hij nóg steeds zijn broer nakeek, of hij even bleek was als Frid en Henry, of paars als Patch en de tweelingen. Ze wenste vurig uit geheel haar hart, dat hij een beweging zou maken en ze stel de hem zich voor met een verslagen uitdrukking op zijn gezicht, starend naar de deur, die zijn broer had dicht geslagen. De stilte werd tenslotte ver broken door een gerammel aan de deur van de eetkamer. Henry stond op en draaide de sleutel om. De deur ging open en Mike stond op de drempel. Hij keek weifelend naar zijn broers en zus ters. „Zeg!" vroeg hij, „is er iets aan de hand?" „Niets bijzonders," zei Henry. „Nou. ik wed, dat er iets aan de hand is,' hield Mike vol. „Oom G. heeft op een of andere manier het land. Hij kijkt of hij er dik genoeg van heeft en hij en paps hebben gewoon staan gillen. Zeg, weten jullie, dat Giggle mijn trein in orde heeft gemaakt? Hij is reuze han dig met treinen. Ik wed, dat hij „Mike," zei Henry. „Had mamma jou gezegd om die pot aan oom Gabriel te geven?" „Wat? O! Nee. Zie je, Giggle en ik waren mijn trein aan het proberen in de gang van 26 en hij loopt nu weer reusachtig omdat „Die pot," zei Stephen. „Wat? O, die zag ik door de open deur van mamma's kamer, zodat ik......" Een stem in de verte gilde: „Violet! „Wie is dat?" vroeg Frid. „Dat is oom G." legde Mike uit. Hij zit in de lift. Giggle had_ zijn jas uit gedaan omdat hij zegt (Wordt vervolgd). lopen, maar dit toestel zal toch de pe riode tot de eerste aflevering van de Hunters moeten overbruggen. Evenals bij de Meteors geschied is zal de .pro ductie van de Hunters door Nederland en België gezamenlijk geschieden. Bij de Marine Luchtvaart Dienst worden op het eind van dit jaar Aven gers verwacht ter opvolging van de Fireflies. De Avenger, een Amerikaans toestel, zal evenals de Firefly van vliegdekschepen kunnen opereren; hier toe zullen op de „Karei Doorman" wel enkele voorzieningen nodig zijn. Voorts gaat men eind 1954 de Harpoons van de M-L.D. vervangen door Amerikaan se Neptunes, welke vier millioen gul den per toestel kosten. Tenslotte kan gemeld worden dat de M.L.D. binnen korte termijn de beschikking krijgt over de vier bestelde helicopters. Een zogenaamde „All weather fighter" is nog niet besteld, omdat er nog geen geschikt type op de markt is. (Van onze Haagse redacteur) Naar aanleiding van een vraag of er in Nederland eventueel atoomkanonneo zuilen worden gebruikt heeft minister Staf gisteren bij een bespreking met vertegenwoordigers van de pers zich enigszins in den vage uitgelaten.. De bewindsman ontkende niet met evenzo veel woorden, dat deze kwestie actueel zou zijn. Deze aangelegenheid is niet op de NATO-conferentie te Parijs bespro ken, maar is bij contacten tussen mili tairen van de verschillende landen wel aan de orde geweest. Ir. Staf voegde hieraan toe, dat hij zich niet kon bin den aan toezeggingen, waaruit men meende te verstaan, dat dit betrekking had op het inlichten vooraf van het parlement. In dit verband moge gereleveerd worden, dat de bewindsman 13 Novem ber van het vorig jaar bij de behande ling van zijn begroting in de Tweede Kamer zei: „Omtrent het gebruik van atoomwapens in ons land is mij niets bekend, doch dit zal zeker niet zonder onze toestemming geschieden."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3