Middenstand in rampgebied is zeer ongerust €NrloocM/tN Het spoor van het zwaarcL Gematigd optimisme Westelijke kringen m Tussen neus en lippen G Schaderegeling laat veel te lang op zich wachten Een prettig voorjaarsnieuwtje V' Twintig jaar geëist voor moord op Van der Schagt r J „Coördinatie is slecht" Nat. Rampenfonds Nu ook Castella Bloemenzeep 76ste dodenlijst Wie heeft het nekschot gelost? Nauw contact tussen geallieerde regeringen Dr. Vroom directeur Rijksacademie Columbia schenkt 7000kg koffie voor getroffenen Kath. Middenstandspartij sluit zich aan bij K. V.P. Nieuwe koers in Korea Dodelijk motorongeluk Spelers wensen niet in Duitsland te spelen SCHEEPVAARTBERICHTEN ITENJ VRIJDAG 8 MEI 1953 PAGINA 5 Nieuwe gevangenis maatregel Gemakkelijker terugkeer in de maatschappij Kortgene Timmerman, Susanna n^ilhelmina, geb. 19.7.1943 te Yerseke, aatste adres: Veerweg 5, Kats. serooskerke LegemateOosse, 0rnelia, geb. 22.4.1887 te Kerkwerve, Schoonheid voor IEDERE vrouw „Pravda" critiseert radio Moskou ifi herwin ®ïse.nhower heeft gisteren Politieke I, -I? geconfereerd met zijn de mf"- ,milltaire adviseurs, onder ken. Fosm„ n'S van Buitenlandse Za- Sotl- Men Dulies en van Defensie, Wil- fMnistischo66 a.al?' dal men de com- Ul'ig onrie„VO°,rSte aan een nauw- }v°rdt von^20ek heeft onderworpen. Er tussen de urend contact onderhouden - Jan Wiegers hoogleraar vrije schilderkunst Verrassende over winningen van Zweedse tennissers Autocoureur v. Brauchitsch van hoogverraad beschuldigd Overwinning voor v. Dalsum en Van Meegeren H.P.C. opnieuw op recordjacht Stirling Moss heeft ernstig ongeval De weigering van Vitesse Sportflitsen De middenstand in het rampgebied is zeer ongerust over het uitbleven van de schaderegeling. De slachtoffers weten in de meeste gevallen niet eens tot welke instantie zij zich hebben te wenden. Ook de besturen van de organisaties van de Middenstand kennen de weg niet. Ambtenaren in diverse gemeenten zijn hiervan niet op de hoogte. Zelfs als aan middenstanders de weg wordt gewezen, kunnen zij hun doel niet bereiken, omdat de ambtenaren hun meestal bij het begin de pas afsnijden, met de opmerking, dat zij over een regeling niets gehoord hebben of dat zij, indien zij hiervan wel gehoord hebben, geen toestemming heb ben de. regeling toe te passen. Dit geschiedde bijvoorbeeld in Zierikzee. Dit heeft de commissie voor de Watersnood uit de Tweede Kamer onder de aandacht ge bracht van de staatssecretaris van Economische Zaken en de directeur-generaal voor de Middenstand, dr. Groeneveld Meijer. De commissie heeft verschillende ma- Jen tekenen van grote ongerustheid onder de getroffenen aangetroffen. Ook hebben verschillende leden van de com missie zelf bemerkt, dat, indien zij voor middenstanders, die hun bemiddeling hadden ingeroepen, bij de departemen ten aanklopten, het resultaat van hun Pogingen, hoe hulpvaardig men zich ook Van de zijde van deze departementen betoonde, uitermate gering was. Dit Tot gisteren is in het Nationaal Ram penfonds een bedrag van f 110.9 mil- Hoen bijeengebracht. Dit is ten opzichte Van Woensdag weer een vooruitgang van twee ton. Het hoofd van de veldpredikers en aalmoezeniers van de Amerikaanse luchtmacht, generaal-majoor Carpen ter, heeft 26.000 dollar aangeboden aan de Nederlandse ambassadeur te Washington, dr J. H. van Royen, voor hulp aan de getroffenen van de over stromingsramp. Het bedrag is op Palm zondag door personeel van de Ameri kaanse luchtmacht over de gehele we reld bijeengebracht. Het personeel van de luchtmacht in Europa had reeds eer- °er een bedrag verzameld. Generaal Carpenter, die in het geteisterde gebied is geweest, nam het initiatief tot deze actie. (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag omstreeks vier uur heerste op de koffiezolaer in de zesde loods van de K.N.S.M. te Amsterdam een bedrijvigheid die iets te feestelijk en officieel was voor de normale sfeer in een havenpakhuis. Er werd het zo veelste bewijs geleverd van internatio naal medeleven met dat gedeel te van het Nederlandse volk dat dooi de watersnood onlangs zo zwaar werd getroffen. Ditmaal door de regering van Columbia, die gisteren 100 balen kof fie met een totaal gewicht van 7000 kg. aan Nederland heeft overgedragen bij monde van haar Gezant, dr. Carlos Vera Villamizar, die bij de overdracht sprak uit naam van de Federacion Nacional he Cafeteros de Colombia. Namens de Nederlandse Regering was mr. dr. P. J. he Kanter aanwezig in zijn functie als sous-chef directie Algemene Zaken van het Ministerie van Buitenlandse Za ken. In een hartelijke toespraak heeft he heer De Kanter de schenking aan vaard, waarbij hij de Gezant heeft ver zocht zijn Regering de oprechte dank van het Nederlandse volk te willen overbrengen. De koffie, zo vernamen we verder, zal Met in natura aan de slachtoffers van he ramp worden verstrekt. Zij zal hun °P indirecte wijze ten goede komen. De schenking zal namelijk worden verkocht op de opbrengst zal daarna in het Ram- Penfonds worden gestort. heeft de commissie met veel zorg ver vuld. Deze zorg betreft niet de vraag of er schadevergoeding zal worden uitgekeerd immers, daarvan is iedereen wel over tuigd maar wel de wijze, waarop, de snelheid, waarmede en langs welke wegen tot een bevredigende oplossing van deze problemen kan worden ge komen. De commissie meent, dat het als een gebrek aangemerkt moet worden, dat i'erschillende ministeries, zoals die van Financiën, van Maatschappelijk Werk en van Economische Zaken, bij deze pro blemen zijn betrokken. Van een goede coördinatie is naar haar mening weinig of geen sprake. Op vele plaatsen is zelfs de schade nog niet eens opgenomen. Wanneer de leden van de commissie zich voor een bepaald geval wenden bijv. tot de minister van Maatschappelijk Werk of tot hoge ambtenaren van zijn departement, dan blijkt telkenmale, dat voor zeer vele gevallen wel regelingen en richtlijnen getroffen zijn en dat aan de uitvoering hiervan niets in de weg staat. De conclusie is, dat hetgeen boven aan de top van de pyramide klopt, aan de onderkant niet begrepen wordt, dan wel, dat het contact tussen hoog en laag ergens wordt onderbroken. De staatssecretaris heeft in antwoord op deze critiek gezegd, dat de coördi natie in de top zeer goed is. Er is naar zijn mening voldoende overleg. Er zijn wel eens vage klachten vernomen, doch deze uiteenzetting is, volgens de staats secretaris wel erg somber. De kwestie van de schade-aangiften bij de rampschadebureaux is een zaak van Financiën. De staatssecretaris is bereid de concrete klachten met Financiën op te nemen. Overigens acht hij het begrij pelijk, dat niet alle moeilijkheden tot een oplossing gebracht kunnen worden, zo lang de watersnoodschadewet niet tot stand is gekomen. De commissie merkt hiertegen op, dat het wachten op de totstandkoming van deze wet zeer ongelukkig is. Het ware gewenst, dat men, indien het moet, hard op de deuren van de verschillende de partementen zou kloppen om de zaak in beweging te brengen. De staatssecretaris heeft tenslotte toe gezegd met andere departementen te zul len overleggen of het mogelijk is een eenvoudige publicatie samen te stellen ten behoeve van rampslachtoffers, waar in de diverse getroffen regelingen wor den samengevat. De Kath. Middenstandspartij heeft in Noord-Brabant deelgenomen aan de laatst gehouden verkiezing voor de Provinciale Staten. Ter bevordering van de Kath. eenheid zijn in overleg met de K.V.P. de motieven die tot stichting van deze middenstandspartij aanleiding hebben gegeven weggenomen, door de uitdruk kelijke toezegging van de K.V.P. dat groter aandacht zal worden geschonken aan de geestelijke en materiële belan gen van de middenstand en dat tevens zal worden bevorderd dat een redelijk aantal vertegenwoordigers van de mid denstand op verkiesbare plaatsen van candidatenlijsten van 'de K.V.P. zullen worden opgenomen. De heer P. H. J. Trouwen, die namens de Kath. Middenstandspartij zitting heeft in de Provinciale Staten van Noord- Brabant, zal in de eerstvolgende zitting der Staten een verklaring afleggen over de aansluiting bij de K.V.P. Naar het A.N.P. verneemt is spoedig te verwachten de publicatie van een nieuwe -gevangenismaatregel, ten uit voering van de Beginselenwet Gevan geniswezen. In deze maatregel zullen de beginselen, waarop de nieuwe wet berust, nader worden uitgewerkt. Vol gens deze beginselen wordt de tenuit voerlegging van de vrijheidsstraffen mede dienstbaar gemaakt van de ver betering van de veroordeelden en de vergemakkelijking van hun terugkeer in de maatschappij. Twee weken voor haar zesde verjaardag is Kathy Tongay, het meisje dat leerde zwemmen vóór zij kon lopen en dat be kendheid verwierf als één van de „wa ter babies", te Miami overleden. Na haar dagelijkse zwemoefeningen kreeg het kind stuipen en is op weg naar het zie kenhuis gestorven. Advertentie OUDE TONG Breeman, Elizabeth, seb. 22.11.1897 te Ooltgensplaat, laatste .dres: Fred. Hendrikstraat 146 bis, Mecht; Bruinse, Hendrik Cornelis, ?=b- 20.5.1945 te Uithuizermeden, laatste ores: Stationsweg 81; Fris, Cornelus, 22.9.1876 te Den Bommel, laatste adres b 66. laat ste adres B 9. De twee wijd en zijd befaamde Castella schoonheidszepen hebben er een zusje bij gekregen; een heerlijk frisse Bloemen zeep, met de geur van prille rozen. Deze Bloemenzeep is (yiverpakt in de winkel te krijgen in vier zacht kleuren, voor de bescheiden prijs van 20 cent! Nu kan IEDERE vrouw Castella ge bruiken, nu kan IEDERE vrouw mooi zijn. Want er is nu Castella voor iedere huid en iedere beurs. Houdt U van een zeep, die Uw huid mild koestert onder een laag donzig zacht schuim, dan neemt U Castella Spécial (32 ct). Andere dames zullen zich weer liever houden aan de klassieke Castella Schoonheids- zeep (32 ct). En als u zich voor een gering bedrag wilt omgeven met het lente-parfum van ontluikende rozen, maak dan eens kennis met Castella Bloemenzeep (20 ct). 84. In angstige spanning staren de mannen in de richtingvanwaar heel zwak het geluid van krakende voetstappen tot hen doordringt. Er beweegt iets tussen de stammen en reeds staat Orm op het punt een haastige aftocht te blazen, als een kleine, donkere gestalte en een hond op hen toetreden: Erwin. Opgewonden snelt de jongen op hen toe. Zijn ogen schitteren van opwinding. Uit alles blijkt, dat hij dit een prachtig avontuur vindt. ,,Fadir!" fluistert hij ademloos. „Ik breng u een boodschap van Thorke 11 en Yark. Thorkell heeft een paar van die kerels gedood, Fadir. Hij had geen pijlen meer en Yark had helemaal niets, maar toen zag ik zo'n Nomade liggen, die heb ik zijn boog en pijlen afgenomen en aan Yark gegeven." „Bravo," valt Halfra in. „Die knaap is uit het goede hout gesneden. Bij mijn zwaard, hij kon mijn eigen zoon zijn." Ook de anderen staren met bewondering naar de kleine prins en bij de meesten komt even een gevoel van schaamte boven. „Waarom zijt gij niet bij mij gebleven, mijn zoon?" vraagt de Noorman fronsend. „Ik ben Yark's schildknaap, Fadir," antwoordt de jongen. „En heer Yark draagt mij op u te zeggen, dat dit gedeelte van het bos geheel door de vijand omsingeld is. Doch Thorkell heeft een krijgslist bedacht en „Omsingeld," fluistert Orm jammerend. „Nu dat is dan voorlopig op de plaats rust, hè? En als het een beetje meeloopt, wordt het nog onze laatste rustplaats ook. Wë moeten vooral de moed niet verliezen." „Een krijgslist?" vraagt Eric. „Wat bezielt die kerel? Ik wilde, dat hij zich aan mijn bevelen had gehouden." „Thorkell zegt. dat onze enige kans om hier uit te breken is, de sneeuwvlakte over te steken en ons in het grote woud schuil te houden," gaat Erwin haastig voort. „Hij en Yark zullen de Nomaden bezig houden, zodat wij ongehinderd kunnen vluchten. Is dat geen prachtig plan, Fadir?" Eric zwijgt. Hoewel hij in zijn hart moet toegeven, dat dit hun enige kans is om hier levend uit te komen, hindert het eigenmachtig optreden van Thorkell hem. Hij krijgt echter niet lang tijd tot nadenken, want plotseling dringt er een verward rumoer tot hem door. En daar bovenuit horen ze duidelijk de schallende kreten, dië de echo's honderdvoudig weerkaatsen. „Het sein," fluistert Erwin. „Het afgesproken teken van Thorkell, Fadir. Nu moeten wij onze kans wagen." (Van onze correspondent) Voor het gerechtshof te Arnhem ston den gisteren twee mannen terecht. De 33-jarige los werkman H, Fl. en de 44- jarige koopman M. P., beiden uit Bus- sum. Het was de vierde maal dat ze voor de rechter stonden om zich te verantwoorden voor de beestachtige mishandeling van de 58-jarige boswach ter Alb. van der Schagt, die daarna door één hunner op 17 Juni 1947 op de Loosdrechtse Hei te Hilversum met een nekschot werd gedood. Tegen beiden werd twintig jaar ge- eist. Wie heeft het nekschot gelost? Bij de vorige behandeling voor het Amster dams gerechtshof gaven ze elkaar de schuld en dat was voor de president aanleiding, ze beiden tot 20 jaar te ver oordelen. Gisteren waren de wederzijd se beschuldigingen heel wat minder sterk. P. zei wel te hebben horen schie ten, maar niet te weten, wie gescho ten had. Hoewel het slachtoffer verschrikkelijk is toegetakeld en bloedde uit mond en longen zijn de slagen, die beide kerels de man, die zijn plicht deed, hebben toegebracht, met vuisten en een bak steen niet dodelijk, zei getuige mevr. dr. M. E .B. Nielant. Het nekschot moet op korte afstand zijn gelost. „Tien cen timeter diep in de grond zat de kogel", zei getuige, de heer H. A. Wierks. hoofd inspecteur van politie te Hilversum. Belangrijk waren de verklaringen van de 44-jarige letterzetter A. M. te Am sterdam. Deze had enige tijd met Pi. in dezelfde cel gezeten. Er was tussen beiden een zeker vertrouwen ontstaan, mede doordat ze beiden katholiek waren. PI. had op de verjaardag van zjjn vrouw aan M. bekend het schot te hebben ge lost. M. had daarop de bekentenis op schrift gesteld in een door Pi. onderte kende brief aan de procureur-generaal. In plaats van de brief te verzenden had PI. hem opgeborgen in zijn catechismus, nadat zijn verdediger hem volgens zijn zeggen had aangeraden, in zijn ontkennen te blijven volharden. Ter zit ting ontkende PI. alles en noemde M. een fantast. Aan getuige J. Steffens, die eveneens met PI. in dezelfde cel heeft gezeten, had PI. gevraagd, of hij na zijn vrijko- Gisteren vierde men in de Sovjet- Unie „radiodag", ter ere van Alexander Popot, die volgens de Russen uitvinder is van de radio. Het orgaan van de com munistische partij, de „Pravda" maakte van deze gelegenheid gebruik om ern stige critiek te leveren op de huidige programma's van radio-Moskou. Volgens de „Pravda" is de kwaliteit der pro gramma's zeer slecht. Ze zouden „belang wekkender en meer doordrongen van ge zonde ideologie moeten worden gemaakt. Ondanks vele tekortkomingen staat de Russische radio echter aan de spits op het gebied van radio", aldus besloot de „Pravda". voors^n ng'on z9n de Noordelijke M'cierf om krijgsgevangenen, die Van cn tc. repatriëren, onder de hoede internationale repatriërings- 'ijk S.T'?. °P Korea te laten, betrekke- Wat au u ch ontvangen. Londen liet 'uid hr> trcH cen iets hoopvoller ge- Mcn In dringen van de V.N. was v°orsteli' mcn'ng, dat de Noordelijke komst vÜ", een °Pmerkelijke overeen- 'ioor j crtonen met de in December Maar ,i,f 'O-Assemblée aanvaarde, India*,. or communisten verworpen e resolutie. ;anden jertegenwoord^ers van de trokken e strijd op Korea be- MngsofficieJM De geallieerde verbin- steren m. Moensan toonden zich 'anzien val? i" .gd optimistisch" ten de nieuwe ontwikkeling. In Washington was men van oordeel, dat de communistische voorstellen niets bepalen omtrent een uiterste duur van de krijgsgevangenschap. Hiertegen be staat in Westelijke kringen een sterk verzet. In Londen meende men, dat de Noordelijke concessie een goede basis kan vormen voor een uiteindelijke over eenstemming, maar men vreesde toch ook. dat de Westelijke onderhandelaars juist vanweve het niet noemen van een uiterste termijn het communisti- sche voorstel zullen verwerpen, wanneer aan de huidige tekst wordt vastgehou den. Zuid-Korea heeft intusen laten weten, dat het ernstige bezwaren heeft tegen het opnemen van Polen en Tsjechoslo- wakije in de repatriëringscommissie. In Zweden kon men nog geen commentaar geven op de jongste ontwikkelingen in afwachting van nadere gegevens betref fende de voorstellen. In een communi qué van het ministerie van Buitenlandse Zaken werd wel verklaard, dat Zweden een voorbehoud maakt ten aanzien van de voorgestelde regeling, zolang nog niets bekend is over de verantwoorde lijkheden, die de landen van de repatrië ringscommissie op zich moeten nemen. Prijscourant van een toverdokter Uit de prijscourant van een Zuid-Afrikeanse to verdokter: „Adam en Eva", een liefdesdrank: 2 pond 10 shilling (ongeveer 25 gul den). „Drank om ongeluk af te weren": 2 pond. „Wortels van Satan": om een vijand te doen uitspuwen wat slecht is: 2 pond 10 shilling. „Geestendrank", om geesten op een afstand te houden of naar een vijand te sturen: 3 pond en 10 shilling. „Slangenmacht"kan in één nacht een hut met slangen vullen: 3 pond 15 shilling. „Tweerichtingsbliksem", om uzelf tegen de blik sem te beschermen en deze naar anderen te richten: 3 pond 10 shil ling. Verder worden aangebo den: vetten van w'ilde dieren, vergiftige slangen en apen. Een bijzonder artikel is het vet van de „Tokolos- je", een klein wezen, dat niemand ooit heeft ge- zien, maar dat dient als boeman om vrouwen en kinderen bang te maken en in huis te doen blij ven. Het kost shilling. zeventien Malenkov's jeugdjaren Cen Duitse vrouw, die bijna veertig jaar onder was heeft gegeven in tiusland, herinnert zich de nieuwe Sovjet-pre mier Georgi Malenkov als haar „beste leerling". Toen de eerste wereld oorlog uitbrak, werkte de man van mevr. Emilie G'iesen als scheikundige in Rusland. Het echtpaar werd verbaV'en naar een stad in de Oeral, waar aan mevr. Giesen werd op gedragen Franse les te geven aan de kinderen ean gedeporteerde tegen standers van de tsaar. Onder deze kinderen be vond zich de toen 12-ja rige Malenkov. „Ik merkte al gauw. dat Georgi mijn beste leerling was", vertelde mevr. Giesen aan de „Kölnische Rundschau". „Toch muntte hij niet uit door bijzonder' vlijt en vaak kwam hij onvoorbe reid 'in de les. Hij speelde graag met mechanisch speelgoed. Hij was niet. zoals de andere Russi sche kinderen, bang voo ons, vreemdelingen. Inte gendeel. hij was dikwijls opstandig". Op zekere avond even wel verdween de beste leerling van mevr. Gie sen. „Zijn ouders werden in velschillende richtin gen weggevoerd, hater vernamen wij, dat Geor gi was weggegaanom in het rev-olutionnaire leger te vechten". Hij was toen 15 jaar. Mevr. Giesen heeft hem nooit meer gezien. Zorgzaam hondje Onderstaande ganzen- kuikens hebben het nog zo gek niet bekeken, toen zij een beetje warmte zochten in de lange vacht van het anders zo fel le waakhondje van boer Veersma uit Ach- lum (Friesland). Het hondje was het volkomen eens met de gang van zaken en sindsdien heeft het de kuikens als het ware geadopteerd. Het beest waakt zorgvuldig over „zijn" kuikens, en laat ze geen ogenblik al leen. Toen de gansjes zich gingen baden in een grote schaal, die de boer voor hen had neergezet, bleek het hondje daar niet vóór te zijn. Voor zichtig haalde hij ze er weer uit door ze in zijn bek te nemen en zette ze onbeschadigd weer op het droge. J men de broer van P. wilde bezoeken Hij moest er dan een f 5000 aan wagen en hem meenemen naar Amsterdam, hem daar „lekker maken" de man is een verwoed cafébezoeker en dan onder getuigen een bekentenis van hem zien te verkrijgen, dat P. het schot had ge lost. In zijn requisitoir zeide de procureur- generaal dat PI. destijds heeft gezegd: ,,'t Kan best zijn, dat ik geschoten heb. maar ik herinner het me niet meer." De procureur-generaal acht het onbe grijpelijk, dat zulk soort beestachtige mensen vrij kunnen rondlopen. Geweld pleging staat vast en evenzeer dat P. mededader is in de doodslag. Spr. eiste tegen beiden 20 jaar met aftrek. Mr. Mettrop, verdediger van PI., vond het weinig elegant, dat medegedetineer den als getuigen waren gedagvaard. Hij achtte de getuigenverklaringen niet vol doende betrouwbaar om zo hoge straf te rechtvaardigen en bepleitte clementie. Mr. Blaisse, verdediger van P., vond dat zijn cliënt slechts een meeloper was. Hij bepleitte gedeeltelijk voorwaardelij ke straf en ter beschikking stellen van een reclasseringsvereniging. In het ge val van zijn cliënt achtte hij met 20 jaar het wettelijk gestelde maximum overschred.en. Uitspraak over 14 dagen. Dr. N. R. A. Vroom, thans hoofd van de afdeling Kunst van het ministerie van O. K. en W., is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot directeur van de Rijksaoademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, in opvolging van prof. W. v. d. Berg, die met ingang van die datum wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd aftreedt. Dr. Vroom, die 12 Juli 1915 geboren is, heeft gestudeerd te Nijmegen, Parijs en Wenen. Hij promoveerde op een proefschrift „De schilders van het mo nochrome Bancketje". In 1942 werd hij secretaris van het Rijksbureau voor Monumentenzorg. In 1945 spoorde hij als luitenant, verbonden aan d Stich ting Kunstbezit, in Duitsland geroofde kunstschatte op. In 1947 werd hij di recteur van het Gemeente Museum te Arnhem, waarvan hij de wederopbouw- plannen voorbereidde. In datzelfde jaar werd hij benoemd tot hoofd van de af deling Kunst aan het ministerie van O. K. en W. In deze functie heeft dr. Vroom een zeer grote organisato: ische activiteit ontplooid. Zijn optreden viel samen met de zich steeds verder uitbreidende bemoeienissen met kunst van de zijde der overheid. Zijn werkzaamheid op het ministerie heeft zich afgespeeld in de jaren van een zich vormende actieve cultuurpolitiek, een proces dat nog lang niet voltooid is, maar aan het op gang komen waarvan dr. Vroom een zeer krachtig aandeel heeft genomen, dank zij zijn heldere inzichten niet alleen in de persoonlijke behoeften, maar tege lijk daarmee in de rr aatschappelijke functie van de kunsten. Nu dr. Vroom de leiding op zich zal nemen van de Rijksacademie, zal zijn taak formeel van meer beperkte strekking worden, doch tegelijkertijd mag men verwachten, dat hij op zijn gezaghebben de post en gewapend met zijn sociale er varing in veel wijdere kring een grote werkdadigheid zal ontplooien. Tevens is met ingang van 1 Septem ber benoemd tot hoogleraar in de vrije schilderkunst de heer Jan Wiegers. Het directoraat van de Rijksakademie en de functie van hoogleraar in de vrije schilderkunst zijn tot dusver door eén persoon vervuld. Gebleken is evenwel, dat de vervulling van het directoraat en het geven van onderwijs in de schilder kunst de betrokkene zo zwaar belasten, dat het noodzakelijk is tot splitsing der beide functies over te gaan. Het ligt in de bedoeling een der hoogleraren te be lasten met de functie van adjunct-direc teur. Jan Wiegers is 31 Juli 1893 in Ol- denhove (Gr.) geboren. Hij heeft de academie Minerva" te Groningen en de academies te Den Haag en Rotterdam bezocht. Hij heeft in Frankrijk en Duits land gewerkt als schilder en beeldhou wer. Hij is mede-oprichter van de „Kro niek van Kunst en Kuituur", waarvan hij tot 1948 redacteur is geweest. (Van onze correspondent) Gistermorgen in alle vroegte heeft zich te Ter Apelkanaal een ernstig on geluk voorgedaan, waarbij de 25-jarige ongehuwde H. Kuper uit Laudermarke om het leven is gekomen. K. had in Stadskanaal een huwelijksfeest bijge woond van zijn vriend en keerde in de vroege morgenuren met zijn motor huiswaarts. Door tot nu toe onbekende oorzaak botste de motorrijder tegen een boom. Het slachtoffer was op slag dood. Twee Zweedse spelers hebben giste ren in het internationaal tennistournooi te Rome voor een verrassing gezorgd. Lennart Bergelin is er in geslaagd Vic Seizas, tweede op de Amerikaanse rang lijst, te verslaan met 64, 63, 16, 64. Zijn landgenoot Sven Davidson heeft de wedstrijd tegen de Australiër Mervyn Rose, een match, die twee uur heeft geduurd, gewonnen met 36, 8 6, 6—3, 26, 63. Het was de eerste grote overwinning van Bergelin, sinds hij, anderhalf jaar geleden, wegens een blessure het deelnemen aan wedstrij den heeft moeten staken. Voorts heeft Drobny met 6—3, 6—0, 75 gewonnen van de Australiër Clive Wilderspin, terwijl Ken Rosewall, ook een der leden van de Australische ploeg, die naar Europa is afgevaardigd, de Poolse vluchteling Skonecky heeft verslagen met 46, 64. 60, 62. Skonecky heeft onlangs in de finale van het tournooi te Monte Carlo van Drobny gewonnen. Manfred von Brauchitsch. die van 1934 tot 1939 als autocoureur tot de Mercedesp'loeg behoorde, is in zijn woning aan de Starnberger See bij München gearresteerd onder verden king van hoogverraad. De vroegere coureur was voorzitter van het „comité voor eenheid en vrij heid in de Duitse sport". Deze organi satie heeft haar hoofdkwartier in Ber lijn en wordt van Oost-Duitsland uit gefinancierd. In 1951 werd het bekend, dat Von Brauchitsch sympathiseerde met de communisten. Te Stuttgart is een aanvang gemaakt met een internationaal tennistournooi waaraan ook Nederlanders deelnemen. In de eerste ronde heren enkelspel heeft Van Dalsum (Ned.) met 61, 62 van de Duitser Engelbrecht ge wonnen, terwijl onze landgenoot Van Meegeren een overwinning van 6—3, 61 op de Duitser Triller heeft be haald. De Heemsteedse Poloclub (HPC), die er kortgeleden met de zwemmers Tjeb- bes, Geurtsen, Prins en Bouwman in slaagde het Nederlands record op de 4x100 meter vrije slag estafette te ver beteren. gaat nu een poging doen het Nederlands record op de 4x200 meUr vrije slag estafette omlaag te halen. Dins dag 12 Mei zal het viertal in Stoops bad te Haarlem trachten onder de 9 min. 27?B sec., waarmee De Robben sinds 24 Februari 1952 recordhouder op dit num mer zijn, te blijven. De bekende Engelse coureur Stirling Moss heeft tijdens een trainingsrit op het Circuit van Silverstone een ongeluk gehad met zijn Jaguar, doordat de rem men plotseling geblokkeerd raakten. D» wagen draaide twee keer om zijn as vloog tegen de aarden berm van het circuit op en sloeg om. Moss, die er door de schok uitgeslingerd werd, kreeg een hersenschudding en verwondingen aan zijn linkerschouder. Hij is in een ziekenhuis opgenomen, waar men ver klaard heeft, dat de algemene toestand zeer bevredigend was. Op het moment dat zijn remmen ge blokkeerd raakten reed Moss met een snelheid van ruim 144 km per uur. Wat betreft het niet beschikbaar zijn van spelers van Vitesse voor het Ooste lijk elftal, dat 20 Mei te Duisburg tegen het Westduitse elftal speelt, vernemen wij nog het volgende: Aangezien gedurende de oorlogsjaren een vooraanstaand speler van deze Arn hemse club, een van de gebroeders Her berts, door de Duitsers is gefusilleerd, bestond er bij de andere spelers geen animo een wedstrijd in Duitsland te spe len. Het bestuur van Vitesse heeft hier op het Oostelijk districtsbestuur er van in kennis gesteld, dat Vitesse geen spe lers voor het Oostelijk elftal beschikbaar heeft. De eerste etappe van de Ronde var Normandië, over een afstand van 239 km is gewonnen door de Zwitser Ko- blet in 6 uur 59 min. 4 sec. ALAMAK 8 v. Port Said n. Genua. ALCHIBA 8 te Rio Grande. AMSTELLAND 8 ie Santos. ANNENKERK p. 7 Guardafui n. Aden. ADINDA 7 v. Pladju n. Haiphong. ALDERAMIN 7 v. Kuwait n. Khorramshaf, ALPHACCA 8 te Trinidad. ALTAIR 8 te Recife. AMSTELKROON 7 te Moetoeri. ARMILLA 8 te Haiphong. AXELDIJK p. 8 Key West n. N. Orleans. ALMKERK p. 8 Kp. del Armi n. Sydney, ARENDSKERK 8 te Genua. AALSUM 8 te Colombo. ATLAS 7 te Antwerpen. BOSCHFONTEIN 7 te Antw. BENGKALIS 7 te Belawan. BLOMMERSDIJK 8 te R'dam. BORNEO 8 te Bona. BALI p. 8 Minicoi n. Belawan.* BLITAR 8 v. Pè Said n. A'dam. BACCHUS 8 v. P. au Prince n. A dam. CHAMA p. 8 Runsal Djebel n. Gibr. v.d. CELEBES p. 8 Gibraltar n. Alexandrië. CALTEX NEDERL. 8 te Sidon. CORILLA 7 v. Hongkong n. Pladju. CRONENBURGH p. 7 Ouess. n. IJmuiden. CALTEX LEIDEN 7 te R'dam, CONGOSTROOM 7 v. Douala n. n. P. Noire. DRACO p. 8 Dungeness n. Lissabon. DELFLAND 8 te Rio Grande. DIEMERSDIJK 7 v. Cristobal n. Antw. ELMINA 7 v. Monrovia n. Kp. Palmas. ENGGANO 7 v. Barcelona n. Antw. GAASTERLAND 7 te Santos. GROOTE BEER 7 v. Halifax n. New York. GROOTE KERK 7 v. Port Sudan n. Aden. GOUWE p. 7 Kanarische eil. n. R'dam. HELDER 8 v. A'dam n. San Juan. HEEMSKERK p. 8 St. Helena n. Kaapstad. HELICON 6 v. Pto Plata n. Nederland. HERA 8 te R'dam. HERMES p. 8 Kp. Hatteras n. Baltimore. ILIAS 8 te Lipari. KEDOE p. 8 Kp. Guardefui n. Djakarta. KOTA AGQENG 8 te Makassar. LEERSUM 7 v. Hamburg n. Mobile. LUNA p. 7 Gibraltar n. R'dam. LA WAK 8 te Cochin. LEMSTERKERK 8 te Suez. LEUVEKERK 7 v. Calcutta n. R'dam. LOMBOK 8 te Belawan. t KOTA INTEN 8 te Colombo. LUNA p. 8 Gibraltar n. A'dam. LINDEKERK p. 8 Perim n. Muscat. MAAS p. 8 Ouessant n. Antw. MAASLAND p. 8 St. Vincent n. L. Palmet, MARIEKERK 8 te Kaapstad. MAASDAM 8 te Halifax. MAPIA 7 v. Singapore n. Penang. MITRA 7 v. Gefle n. R'dam. MODJOKERTO 8 te Tj. Priok. PARKHAVEN 12 te Las Palmas verw. PR. MAURITS p. 7 Kp. Ray n. Le Havre. PHRONTIS 3 te Belawan. POLYPHEMUS 8 te Baltimore PR. ALEXANDER 8 te Hamburg. PR. FRED. WILLEM 8 te Bremen. PYGMALION 8 te Santiago de Cuba. PRINS JOH. WILL. FRISÓ 8 te R'dam. ROTULA p. 8 St. John (N.F.) n. Curagae. RAKI 8 te Makassar. ROTTI 7 v. Halifax n. Boston. SALLAND 7 v. Bahia n. St. Vincent. SAROENA 7 v. Tj. Priok n. Miri. SLAMAT 8 te Pt. Sudan. SOESTDIJK 8 t, Halifax. ST. DORDR. d. 7. Kp. Vilano n. Sluiskil. SCHERPENDRECHT p. 7 Trinid. n. Cura$. SLIEDRECHT 8 te Swansea. STAD LEIDEN 7 te Cristobal. STRABO 8 te Tunis. THEMISTO p. 7 Kp. Ray n. Three Riven. TJITJALENGKA 9 te Hongkong. TITUS 7 v. Calamata n. Antw. TJIBODAS 8 te Port Elisabeth. TJILUWAH 8 te Singapore. TJIBADAK 8 te Djakarta. TARIA 8 te Miri. THALATTA p. 8 Runsal Djebel n. Suez. TALISSE 8 p. Sabang n. Djibouti. WILLEMSTAD 8 te Pto. Limon. WILL. RUYS 7 v. Suez n. Colombo. ZUIDERKR. p. 7 Kp. Frio n. Las Palmaf. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 muz., 7.45 Mor gengebed. 8.00 nieuws, 8.15 Hoogmis, 9.30 gram., 9.40 gram., 10.00 kleuters. 10.15 gram., 10.30 schoolradio, 11.00 zieken, 11.45 vocaal dubbelkwartet, 12.00 Ange lus, 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amusem.ork., 14.00 boek, 14.10 lichte muz., 14.20 Engelse les, 14.40 koorzang. 15.00 kron. letteren en kun sten, 15.40 Harmonie-ork., 16.00 zang en cither. 16.20 causerie, 16.30 schoonheid van Gregoriaans, 17.00 jeugd, 18.00 lichte muz., 18.15 journalistiek weekoverz., 18.25 lichte muz., 18.45 buitenl. corresp.. 19.00 nieuws. 19.10 gram.. 19.20 parlem.- overz.. 19.30 gram., 20.25 de gewone man, 20.30 Lichtbaken, 20.50 gram., 21.00 gev. progr., 21.50 act., 22.00 amusem - muz., 22.30 Wij luiden de Zondag in!, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.22 Con- certgebouwork., 23.50 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.30 or gel, 8.55 huisvrouw, 9.00 gram. VPRO: 10.00 causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 continubedrijven, 11.35 piano, 12.00 gram., 12.33 gram., 13.00 nieuws, 13.20 dansmuz., 13.50 weekjourn., 14.15 orgel en Hammond-orgel. 14.35 streekuitz., 15.00 accordeonmuz., 15.30 filmprogr 15.45 gram.. 16.15 sport, 16.30 Concert gebouworkest en solist, 17.15 jeugd, 18.00 nieuws, 18.20 causerie. 18.40 regerings- BRUSSEL, 324 m.15.00 symph.-ork.. 15.50 Engelse les, 16.05 symph.-ork.. 21.15 accordeon, 21.45 accordeon. 484 m.: 12.10 lichte muz.. 16.30 lichte muz.. 17.15 lichte muz., 18.30 accordeon. 20.30 chansons, 22.15 jazzmuz. FRANKRIJK, nationaal programma, 12.30 ork., 14.17 ork., 16.15 kamermuz., 20.02 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 gev. muz., 13.20 lichte muz.. 14.00 gev. muz., 15.00 volksliederen, 18.00 gev. muz., 22.10 ork., 23.35 dansmuz., 0.15 dansinuz., 1.00 filmmuz., 2.15 gev. muz. uitz.. 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 causerie, 19.40 causerie, 19.55 cau serie. VARA: 20.00 nieuws. 20.05 gevar. progr., 22.00 soc. comm.. 22.15 Weense muz., 22.40 hoorspel. 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.25 verz.progr. ENGELAND, BBC. Home Service. 330 m.: 14.00 ork., 14.30 dansmuz., 18 25 ork. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 dansmuz.. 14.00 variété-ork.. 15.20 dansmuz., 16.15 jazzmuz., 20.30 ork.. 22.15 dansmuz. ENGELAND, BBC European Service, Uitz. voor Nederland. 224. 49. 42 en 31 m.: 17.00 Engelse les voor beginnelingen 224 en 49 m.: 22.00 Nieuws. Spiegel v d. week. Sportjourn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5