Verhouding Groot en Klein Europa beheerst Assemblee Prins Bernhard Europees vluchtelingen commissaris? Kromdorp op stelten 1 VERBETERING RIJKSWEG AMSTERDAM-GOOI PRIESTERS EN LEKEN IN DE KERKELIJKE KUNST Moederdag s c U komt... en koopt... tme, j 63 O A R V/94.95 i I Grote Houtstraat 112 6 VRIJDAG 8 MEI 1953 PAGINA 7 Saarprobleem houdt geesten gescheiden f 100.000 in Nationaal Rampenfonds Opbrengst van wedstrijd Ned. profsFrankrijk Veldmaarschalk Von Manstein vrijgelaten Gevangenisstraf met 4 jaar verkort Successen van Carna en S.E.S. in Haarlem DAMMEN In Kennemerland zijn de beslissingen gevallen Heemstede 2 Overgangs- klasser HBC behaalt hoopgevend gelijkspel De derde feestweek in Santpoort Forensen met baarden Basketball Locomotief naast de rails MORGEN BABY FLORA keurcollecties voor ELKE beurs (Van onze speciale verslaggever) STRAATSBURG, Donderdagavond. Un zeer materieel klinkend besluit der vijftien ministers van de landen van de aad van Europa kenschetst het karakter van de voor,jaarszitting van het „groot- uropese" parlement, die hier vanavond begonnen is. De ministers tastten royaal h hun zak en legden twee en een half millioen gulden op tafel om een vleugel j? bouwen aan het voor weinig jaren in zakelijke stijl opgerichte huis van Europa. e vleugel is bestemd om de administratie van nieuwe organen van „Klein turopa" te huisvesten, doch niet Klein Europa maar Groot Europa had erom ge ragd, met de bedoeling om alles wat er in Europa groeit, zoveel mogelijk te °ncentreren in Straatsburg en het daarmee onder de vleugelen van de Raad van Europa te houden. De eerste vraag die in deze zitting ,®h de Raadgevende Vergadering van Europese parlementsleden aan de rue isi is of niet de ontwikkeling der semeenschap van zes van nature tot fe® scheiding binnen de breder opgezet- 'e Raad van Europa zal leiden. Dit is een vraag die overigens in Straatsburg omstreden is sedert de zes landen zich op de weg der federatie hebben bege ren. Een der meest zwaarwegende be daren die er tegen de federatie wer den ingebracht was dat zij mogelijk een h|euw zij het ditmaal geen ijzeren gor- d'Jh in Europa zou kunnen dichttrek ken. De vijftien ministers hebben in de ®*gelopen dagen op de besprekingen der pssemblée reeds een voorspel ten bes- J® gegeven waarin tonen van bezorgd- "ejd voor een scheidingstendenz ln net yi'ije deel van Europa overheersten. De besprekingen richtten zich voorname lijk op in het vage gehouden voorstellen yan de Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul van Zeeland, om de banden tussen de vijftien landen zo eng htogelijk te houden. Hij wilde een per btanent orgaan der vijftien landen in Straatsburg vestigen in dezelfde geest de permanente raad van de NATO. Verder zouden alle nieuwe integratie- Plannen der zes terstond aan de vijftien hipeten worden voorgelegd'. Bovendien Mlde Van Zeeland de hele activiteit yan de Raad van Europa nieuw leven inblazen door een concreet program van actie op te stellen. De ministers hebben dit Belgische Voorstel hun zegen gegeven, in begin sel tenminste. De concrete uitwerking ervan moet nu nog geschieden. Daar mee zullen de plaatsvervangers der ministers zich moeten bezighouden. Datzelfde geldt voor een besluit waar mee de ministers een lange discussie over het vraagstuk der Europese vluchtelingen lieten volgen. De Duitse afgevaardigde drong erop aan dat de verzorging der Oost-Duitse vluchtelin gen door middel van practische maat regelen tot een Europees probleem zou worden gepromoveerd. De ministers hebben voor de Duitse argumentatie hun oren niet gesloten. Zij kwamen tot de conclusie dat een hooggeplaatst Europeaan in de functie van vluchte lingencommissaris een vruchtbare in vloed op de landelijke regeringen zou kunnen uitoefenen. Voor een jaar willen zij het met zulk een functionaris proberen, waarbij zij evenwel in het midden lieten hoe diens werk zou moeten worden afgestemd op dat van de Hoge Commissaris der Ver enigde Naties. Een besluit in deze is nog niet genomen, doch in de breedsprakige corridors van het Huis van Europa werd terstond al opgemerkt dat na de vor stelijke brieven uit Nederland Prins Bernhard een aangewezen figuur voor deze functie zou zijn. Overigens heeft de Raad der ministers het vluchtelingenvraagsuk ook in het brede kader der Europese bevolkings problemen geplaatst. Hij richtte zich nog eens tot $e mensen-arme overzese lan den om deze te bewegen, hun grenzen zoveel mogelijk open te stellen voor land verhuizers. Hij wenste voorts studie ge maakt te zien van het verstrekkende probleem der beweging der arbeidsrach- ten binnen Europa zelf. Oudergewoonte stokte de wijsheid der ministers ook nu weer voor de poorten van het Saargebied. De vijf conventies die de Raad van Europa met veel trots reeds meer dan een jaar ge leden voltooid heeft zij betreffen sociale en culturele vraagstukken en het patentrecht konden ook nu niet ondertekend worden. De Duitsers wei gerden hun handtekening te zetten op hetzelfde papier waarop een Saarlandse handtekening zou prijken. De Fransen en meer nog de Saarlanders zelf, hiel den vol, dat ook de regering Hoffmann zou moeten tekenen. Zo restte er geen andere weg dan de conventies ander maal op te bergen in de hoop dat de lieren Bidault en Adenauer volgende week in Parijs een weg zullen vinden om hun legale dispuut te beëindigen. De 132 parlementsleden zullen morgen hun beraad beginnen. Vandaag deden zij met anders dan de Fransman De Men- thon herkiezen als president. Onder de zes vice-presidenten prijkt weer de Ne derlander v. d. Goes v. Naters. De As semblee zal vooral het ontwerp voor een Europese Grondwet toetsen aan de nood zaak om de binding met Engeland en Scandinavië niet te laten verslappen Daarover zijn in de politieke commissie reeds ongeanimeerde debatten gevoerd, die niet tot ernstige voorstellen tot wij ziging van „de Grondwet" hebben ge leid. Wel heeft de politieke commissie de vergadering voorgesteld nog weer eens opnieuw vast te stellen, dat alles moet worden gedaan om Groot Europa niet te duen uiteenvallen. Ook de poli tieke commissie heeft juist als de minis ters een concreet program van actie voor de Raad van Europa gevraagd. He program zelf moet echter nog worden opgesteld. Het is aan de Assemblée om daartoe in de komende dagen de nodige suggesties te doen. (Van onze verslaggever) Eerst thans hebben de hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat in de Directie Noord-Holland en B. en W. van Amsterdam geantwoord op een adres van 12 Sept. 1952 van de Kamers van Koophandel voor Amsterdam en 'voor Gooiland betreffende de slechte toestand van de Rijksweg No. 1, gedeelte Amster damLaren. B. en W. van Amsterdam delen mede, dat zij in April 1952 aan de minister van Verkeer en Waterstaat hebben gevraagd de aanleg van het gedeelte Mr. Treub- laan-Hartveldsebrug van de Rijksweg AmsterdamLaren, als object van de Openbare Werken Politiek te bevorde ren, en aan de gemeente Amsterdam twee ton te verstrekken als bijdrage voor de aanleg van de weg Kruislaan (Van onze Utrechtse correspondent) Met de samenwerking tussen gees tlijken en leken op het gebied der re- ngieuze kunst om het nader te defi niëren tussen de priester-opdrachtgever ?n de kunstenaar-uitvoerder schijnt nog niet zo te zijn als men wel zou Mensen. Althans op de Donderdag te Utrecht gehouden voorjaarsvergadering van het St. Bernulphus-Gilde heeft de Deken, Pastoor J. Waterkamp uit Abcoude, deze aangelegenheid aan een vrij Scherpe critiek onderworpen. „De klo- ye tussen geestelijken en leken, welke "et St. Bernulphus-Gilde eertijds zo gelukkig overbrugde door de op drachtgevers met de kunstenaars sa nten te brengen, gaapt weer wijder]', ®ldus spreker. „De kerkelijke kunst is uians weer een aangelegenheid van de kunstenaars alleen. In de latere jaren P'ordt de Kromstaf er tamelijk buiten gehouden. De leuze „Onder de Krom- staf" schijnt plaats te hebben gemaakt y°or „Zonder de Kromstaf." De Deken besloot deze klacht met de *;6ns. dat de gelukkige traditie van p eleer hersteld moge worden door een grote groei van het Gilde en de bloei yaP het Gildeboek. dat ook de kunste- i®ars moge aantrekken om hun ideeën K/J/-* nrnnticr»1no Ver brengen daar, waar de practische L"Wezenlijking ervan mogelijk is. In de aanvang van deze openings bode had de Deken o.m. gewezen op aandeel van het thans 80-jarige jjt. Bernulphus Gilde in de opgang van ~e kerkelijke kunst gedurende hon- dtverd jaren Kromstaf door middel Vatl zijn tijdschrift, excursies en ver gaderingen. waar alle pionierswerk moeilijk is kwetsbaar en bij gebrek aan be- r ande elementen meestal improvise- pj} en zoekend gewerkt wordt, daar e ®euden in het midden van de vorige p pvü mannen als een v. Heukelom en "Vpers beter te kunnen teruggrijpen Onti- de £""Ote en triomfale katholieke )cei 'Scbe traditie in plaats van te zoe ten naar een nieuw soort classicisme of Prnt soort barok, die toenmaals in de cie pne bouwkunst opgeld deed. En met de c?t'"e'c was dan tevens de stijl van lnnoud, van de schilderijen en alta- niede bepaald. hetanvankelijk bevredigde deze greep Wat Voorgeslacht, dat uit de schuil- en Wu.<;rstaatskerken naar vrijheid en be stral ording kroop en dat nu in het bore nde licht van die vrijheid een her- Piet Kptbolicisme wilde aankleden k0n ?eP feestgewaad. Maar op de duur Öe2e niet uitblijven, dat de jongeren a,gekiZe stijl als totaal uitgeput en t°chto V6n' vervelend gingen vinden en toen n i naar andere vormen. Vooral d6tl n k de profane kunsten evolueer- Vro6ggar wat eigen wezen en eigen tijd D dit evolueren vaak experimente ren werd aldus de Deken leert ons vaak de kerkelijke kunst van deze tijd, welke in sommige uitingen ongrijp baar en onbegrijpelijk blijft, in ieder geval geen gemeenschapskunst is voor de gemiddelde kerkganger. Men zou het zo kunnen zeggen, dat de neo-go- thiek enkele eeuwen teruggreep en dat sommige nieuwere groepen twee eeuwen vooruit zijn of schijnen te zijn, al gaan sommigen nog dieper graven in de catacomben. fn de vacatures, ontstaan door het aftreden van Mgr. R. A. Rientjes en Mgr. J. Henneman, werden tot bestuurs leden van het Gilde gekozen pastoor J. Kroon te Lobith en prof. J. Verspaan- donk, leraar van het Seminarie Hage- «reld. In verband met deze verkiezing wijd de de Deken waarderende woorden jegens de beide aftredende bestuursle den, wier verdiensten voor het Gilde hij uitvoerig in het licht stelde, daarbij de hoop uitsprekend dat zij het werk van het Gilde in de toekomst met belang stelling zullen blijven volgen. Vervolgens hield drs. Th. v. Velzen een referaat over de kerkelijke kunst .n Nederland tijdens de eeuw van de herstelde hiërarchie, waarin hij meer in net bijzonder de ontwikkeling van de beeldhouwkunst, de paramenten, de klein-plastiek, het kunstnaaldwerk en de edelsmeedkunst aan een historisch- critische beschouwing onderwierp. Des namiddags brachten de Gilde- broeders een bezoek aan de tentoon stelling „Honderd Jaar Kromstaf" in het Museum voor Religieuze Kunst en m het Aartsbisschoopelijk Museum. Van de Franse Voetbalbond is bij de KNVB een opgave binnengekomen van de bedragen, welke uit de vele liefda digheidswedstrijden en giften zijn bij eengebracht en welke in het Nationaal Rampenfonds en het adoptiefonds van de KNVB zullen worden gestort. Hieruit blijkt dat in totaal een bedrag van 10.473.458 Franse fracs zal worden afge dragen. Dit bedrag komt neer op onge veer 113.800, waarvan ruim 100.000 in het Rampenfonds wordt gestort én het resterende bedrag in het adoptie fonds van de KNVB. De ruim 100.000, welke in het Ram penfonds zullen worden gestort, zijn de baten uit de wedstrijd die op 12 Maart te Parijs tussen de Nederlandse profs en het Franse elftal werd gespeeld. Duivendrechtsebrug. Deze weg zal t.z.t. grotendeels dienst kunnen doen als paral lelweg voor het plaatselijk verkeer van de 'aan te leggen Gooiseweg en in af wachting van die aanleg verbetering brengen voor het verkeer tussen Ber- lagebrug en Duivendrechtsebrug. Op 19 Januari 1953 hebben B. en W. aan gedrongen op afdoening van dit verzoek. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat deelt mede, dat dit jaar begonnen zal worden met het wegvak MuidenNaarden, indien de gronden middels een tijdig vastgestelde ruilver kaveling kunnen worden verkregen. In de Donderdag gehouden verga dering van de Amsterdamse Kamer van Koophandel werd bezorgdheid geuit over het zeer gevaarlijke wegdek Mui denNaarden, dat het struikelblok vormt voor het verkeer tussen Amster dam en het Oosten en een van de meest intensieve verkeersaders van Nederland Is. De toestand wordt dagelijks minder houdbaar. Mocht de ruilverkaveling niet onder hands tot stand komen dan zal een lange weg van processen gevoerd moe ten worden en zal de verbetering daar op moeten wachten. Het wegdek noem de de voorzitter een schande voor Am sterdam en hij wees er op dat Amster dam in het algemeen slechte verbindin gen met het achterland heeft. De Kamer zal bij de Rijkswaterstaat nog eens op verbetering aandringen. 63. „Vertel, sukkel", barstte Vrankenbrock los. „Waar heb je mijn mis?" „Die is in Utrecht", ant woordde de koster bereidwillig. „In Utrechtvroeg Vrankenbrock strijdlustig. „Wie heeft dat gedaan?" „Uw vrouw", ging de koster verder, waarop mevrouw Vrankenbrock onmiddellijk begon te huilen, zodat Al- phonsa en alle mannen zich hevig kwaad maakten op de koster en hem begonnen uit te schelden. Toen de goedp vrouw dat evenwel hoorde, bekende zij haastig, dat de koster de waarheid had gezegd, waarop zij nog harder voorthuilde. Iedereen stond daar zeer verlegen bij. Slechts Hubert Vrankenbrock mompelde: „Ik kan het niet geloven, ik kan het niet geloven." De koster begon toen ijverig en hulpvaardig uit te leggen: „Het kan echt niet anders, meneer Vrankenbrock. „Uw vrouw heeft zich kwaad gemaakt over al de mispa pieren bij U thuis. U zelf is toen ook kwaad gewor den en u hebt alles zelf naar het parochiehuis ge bracht. Daar is de mis verdwenen. U en uw vrouw waren de enigen die wisten, dat uw mis daar was." „Houd je mond", schreeuwde Vrankenbrock. „Ze heb ben me bespied en beloerd om me in het verderf te storten." „Nee heus niet", zei de koster overredend en sussend. „Zij heeft het alleen maar gedaan om u een prijs te laten winnen." „Wat voor een prijs?" vroeg Vrankenbrock achterdochtig, alhoewel toch opmerk zaam geworden. „De Kromstafprijs voor een nieuwe muziekmis", legde de koster, ijverig uit. „Hoe weet je dat nu wear?" vroeg Vrankenbrock geprikkeld. „Daar heb ik toch voor ingebroken", zei de koster. „En ik ben er voor naar het postkantoor geweest. Bij u thuis heb ik de prijsvraagformulieren gevonden en op het postkantoor het bewijs, dat er een aangeteken de zending naar de Kromstaf is gegaan." Vranken brock dacht enige ogenblikken na, kreeg toen tranen in de ogen en ging naar zijn vrouw toe om haar har telijk te omhelzen. Advertentie Geef voor een gramofoonplaat van GROOFE HOUTSTRAAT 108 TEU11H0 UAaiuul RADIO-en GRAHOFOON De Duitse ex-veldmaarschalk Erich von Manstèin is gisteren vrijgelaten uit de gevangenis. Von Manstein heeft acht jaar gevangenisstraf uitgezeten we gens wreedheden die onder zijn bevel door Duitse troepen in Rusland werden begaan. Wegens goed gedrag werd zijn straf krachtens een vonnis van het Brit se Hof voor oorlogsmisdadigers met vier jaar verkort. De burgemeester van Allmendingen, waar Manstein op een kasteel was op gesloten, bracht persoonlijk het bevel van zijn invrijheidstelling aan Von Manstein. De gehele bevolking van het dorp was des ochtends vroeg door de burgemeester gewaarschuwd en allen waren zij naar het kasteel getrokken waar zij Von Manstein een ovatie brachten Schoolkinderen boden hem bloemen aan en kregen de rest van de dag vrij. Een muziekcorps speelde een oud Duits marslied „Wie wil soldaat zijn?". Nadat Von Manstein een dank woord had uitgesproken ging het in optocht naar het dorp. In het Krelagehuis te Haarlem wérd eên groot „Flora"-volleybaltournooi ge houden, waaraan door 43 teams uit Friesland, Utrecht, Zuid-Holland en Noord-Holland werd deelgenomen. De Zaankanters waren vertegenwoordigd met de dames van Carna en S.E.S. en de heren van Groen Wit en S. E. S. In poule A. hadden de SES-dames weinig succes. Verloren werd van KVA, Olympis en de winnares van het tour- nooi Die Raeckse. De wedstrijd tegen HCSC uit Den Helder bracht de enig ste overwinning. In poule B. leverde Carna prachtig werk door alle wedstrijden te winnen. Gewonnen werd van OVRA, SIK, De Rammelaers en Animo. In poule C. kwam de oude rivaal Catapult uit Alk maar als winnares uit de strijd. Drie afdelingskampioenen moesten nu el kaar bekampen om de hoogste titel. Tegen Die Raeckse en Catapult kon Carna het echter niet bolwerken en moest genoegen nemen met de derde plaats. Die Raeckse werd eerste en Ca tapult tweede. Bij de heren was Groen Wit inge deeld in poule D. met PSVH, Tos- Actief en DES uit Voorburg, welke laatste vinnaar van het tournooi zou worden. De eerste wedstrijd tegen PSVH werd gewonnen en men was dus hoopvol gestemd. Dit werd al spoedig teniet gedaan tegen DES, waarin de international Zimmerman speelde. Met een nederlaag moest Groen Wit genoegen nemen. Ook tegen Tos- Actief kon geen winstpuntje worden behaald, zodat Groen Wit verder was uitgeschakeld. Poule F. leverde SES als winnaar. Na afloop mochten Carna en SES uit handen van de voorzitter van de orga niserende vereniging HVS een fraai herinneringsbekertje ontvangen. Voor de reserve-hoofdklasse hebben DOS en Stabiel beslissingswedstrijden gespeeld om de laatste plaats, deze ein digden in 1010 en 137 in het voor deel van DOS. Stabiel genoot derhalve de eer om de plaats in deze klasse te verdedigen tegen de kampioen van de tweede klas, Cruquius. Hoewel de Cruquiusmannen zich in hun afdeling duidelijk de sterksten ge toond hadden en zij met de ernstige wil om hogerop te komen in het strijdperk traden moesten zij toch tot tweemaal toe ervaren dat het spelpeil in de eerste klas toch nog te hoog voor hen lag; zij gingen althans beide malen met 128 eervol ten onder. Stabiel handhaaft zich dus en Cruquius zal het met een lange aanloop nog eens moeten proberen. In een verbeten gevecht tussen een fel aanvallende Dukel en een stug ver dedigende Willemse wist laatstgenoem de de veilige remise te bereiken, waar mede het pleit beslecht was en Willem- se, zonder één partij te verliezen, kam pioen van Kennemerland werd. De eindstand luidt: H. Willemse (St. Bavo) 6 4 2 0 10 B. Dukel (DCIJ) 6 4 119 N. Blom (HDC) 6 3 2 1 8 T. Postma (DCIJ) 6 3 2 1 8 J. Kroon (OK) 6 114 3 L. C. Vooys (DCIJ) 6 0 3 3 3 A. de Zeeuw (Castric.) 6 0 15 1 De nummers 1 en 2 zijn gerechtigd deel te nemen aan de wedstrijden om het Provinciaal kampioenschap; de mo gelijkheid bestaat dat ook nummer 3 daaraan kan meedoen, derhalve zullen Blom en Postma herkampen om de der de en vierde plaats. In de eei'ste klas is de beslissing nog niet gevallen en er heerst een ondraag lijke spanning. Bij het ingaan van de laatste ronde zijn er van de vijf deel nemers nog vier kanspaarden, men zie de stand: W. Roest W. Dijkhoff P. de Ruiter J. ter Haak G. Hekelaar 3 gesp. 3 4 3 3 4 punten 4 4 3 1 De tweede klas maakte inmiddels een einde aan de spanning en besloot met de volgende eindstand: W. J. van Hattum 4 3 0 1 6 J. Waal 4 2 0 2 4 Chr. Staal 4 12 14 J. Muusze 4 112 3 R. Stet 4 112 3 In de Jeugdafdeling is H. Langbroek van DCIJ ongeslagen kampioen gewor den en zal nu mededingen om het Jeugdkampioenschap van Noord-Hol land. Met het vooruitzicht op de kans op een week gratis vacantie in mooi Gelderland zal hij stellig zijn best doen om het prachtige resultaat te herhalen. T-f' Heemstede 2 heeft over zijn promo tie-plannen geen gras laten groeien en het hoofdstedelijke Nehamy een verplet terende 100 nederlaag toegebracht. HBC kwam ook tot een hoopgevend re sultaat tegen het Helders IVA, al is het 55 gelijke spel nog niet voldoende om I degradatie te voorkomen. HBC heeft een zware wedstrijd achter de rug en mag over het bei'eikte ge lijke spel zeker niet ontevreden zijn. V. d. Dries begon goed en klopte achter eenvolgens Oosterbeek en Weemhof, waarna ook Smit Oosterbeek er onder wist te houden. IVA had echter een ho ge troef bewaard in de persoon van de zeer sterke Louis, die nu zowel Smit als v. d. Dries kansloos klopte. Smit en Weemhof lieten een aantrekkelijke partij zien, die tenslotte een zege in drie games voor de HBC-er opleverde. Leu ven begon hierna aan de eerste van zijn serie van drie partijen en verloor tegen Oosterbeek in twee games. Beter ging het tegen Weemhof die hij kans loos sloeg, en zelfs nog beter tegen Louis. Het werd een bijzonder spannend duel, waarin de Helderse speler aan het langste eind trok. Het dubbelspel moest de beslissing brengen. Ondanks een goed begin konden de gastheren deze partij niet in winst omzetten, zodat de eind stand 55 werd. Heemstede 2 heeft tegen Nehamy niet veel moeite gehad om zich van éen plaats in de Overgangsklasse te verzeke ren. De gasten waren zeker een klasse sterker, en terecht vroeg men zich dan ook af. hoe dit team het kampioenschap kon behalen. HBC heeft nu het lot in eigen hand. Deze week ontmoet het Nehamy, van wie het zeker kan winnen, terwijl Heemstede 2 er zeker in zal slagen IVA er onder te houden. Met nog een wed strijd te spelen is de stand als volgt: Heemstede 2 2 2 - - 4 18-2 IVA 2-2-2 10-10 HBC 2-111 7-13 'Nehamy 2-111 5-15 De organisatoren van de Santpoortse Flora-festiviteiten hebben voor de derde feestweek opnieuw 2 avonden vastgesteld, terwijl het niet uitgesloten is, dat daaraan nog 2 avonden in het Burg. Rijkenspark zullen worden toe gevoegd. Daarmèe zal dan tegemoet worden gekomen aan het bezwaar, dat men in Santpoort allerwegen hoort uiten, n.l. dat de festiviteiten niet de aaneen schakeling van gebeurtenissen vormen, welke men er zich van had voorge steld. Woensdag 13 Mei wordt in de Herv. Kapel aan de Pastorieweg een kunst forum gehouden onder auspiciën van de Vereniging ter Bevordering van Beeldende Kunst in de gemeente Vel- sqn „Felison" en de V.V.V. „Santpoorts Bloei". Een zestal kunstenaars zal deze avond trachten op alle mogelijke vra gen betreffende beeldende kunst een bevredigend antwoord te geven. Repro ducties van oude en moderne schilder werken zullen hier ter toelichting ten toon worden gesteld. Vrijdag 15 Mei is er een goochelavond in de zaal van „De Weyman", welke verzorgd wordt door de Magische Kring, die reeds eerder met veel succes in Santpoort optrad. Hieraan werken mee Ger Moto met klassieke goochel kunst, Erik Padt met kolder in de goo chelkunst, Corvélo, metalist, Les Moré's met moderne goochelkunst. Tonny van Dommelen met munten-manipulaties, Jo Nas met humor in de goochelkunst en Ad. Engel als conferencier. Voorts kan reeds worden gemeld dat Donderdag 21 Mei 's avonds van 7 uur tot half tien voor maximaal 59 auto mobilisten een puzzlerit zal worden ge houden. Deze beoogt onder meer een aantal minder bekende punten in de gemeente Velsen op te zoeken. Aanmel ding kan geschieden bij de heer A. A. ten Oever, Rijksweg 398 te Santpoort. Gistermorgen vroeg zijn Santpoort en een deel van Driehuis zonder water ge komen, door het defect raken van en kele afsluiters op de Zeeweg. Nu mag het wel eens nuttig zijn, dat de water voorziening uitvalt, om te beseffen, welk een weelde een drinkwaterleiding is. Maar de vele forensén hebben het gistermorgen maar bar hinderlijk ge vonden. Waar de vrouw des huizes reeds de avond te voren nog theewater in de ketel had gedaan, schoot er ten minste nog een kopje thee bij het ont bijt op over en door een zuinig beheer kón er ook nog een bakje scheerwater af. Maar er zijn er gistermorgen ver- scheidenen geweest, die noodgedwongen ongeschoren naar kantoor vertrokken. Het personeel van het Gas- en Water leidingbedrijf was 's morgens om half zes reeds present om het herstel ter hand te nemen. Met man en macht is er ge werkt en omstreeks 9 uur hadden de „getroffen gebieden" weer water. Voor de baardige forensen te laat, voor de echtgenotes nog veldoende op tijd om de huishoudelijke werkzaamheden te kun nen verrichten. Het defect aan de af sluiters moet gezien worden als een technische storing. Als sluitstuk van de competities zul len Zaterdag en Zondag 9 en 10 Mei in het Krelagehuis de wedstrijden ge speeld worden voor het Kampioenschap van NedeiTand. Vrijwel alle districten zullen hun kampioensteams (zowel dames als he ren) zenden, terwijl ook zal worden deelgenomen door juniorenteams (meis jes en jongens) uit de afdelingen Am sterdam, Haarlem en Groningen. Om de nationale titel zal gestreden worden door de afdelingen Amsterdam, Rotterdam, Haarlem, Den Helder, Gro ningen en 's-Gravenhage. Gisteravond omstreeks half 6 is op het station Velsen-IJmuiden Oost een losse locomotief bij het passeren van een wissel uit de rails gesprongen. De locomotief was op weg naar IJmuiden om wagons met vis te halen. Het signaal stond op veilig. Uit Haarlem was spoe dig een z.g. ongevallentrein ter plaatse, die de uit de band gesprongen locomo tief weer in het gareel bracht. Het rei- zigersvervoer ondervond geen stagnatie. Bij informatie aan het station werd ons iedere inlichting geweigerd. is t een fantast BB Naast vele interessante aanbiedingen in alie afdelingen brengen wij morgén, maar dan ook alléén morgen, een collectie baby- en kleutergoederen tegen exceptioneel lage prijzen! U kunt morgen bij ons terecht van 9-6 uur en 's avonds van 8-10 uur! Uw speciale attentie vragen wij voor Gerzon's flanellen TRAPPELZAK in rose en bleu. Laai Baby 'I geven als „cadeautje J voor Moederdag I DKC Prima Kamgaren Maotelcosluums in alle kleuren en maten va Vlotte Japon met boothals in div. tinten /.«i 7t maten 36-44 J Zi. Blouses va. f' 4.95 Kamgareo rotten ra.', f |3.95 Japonnen v.a. J9/5 Mantels, div. dessins r.a. 59." Maniélcosluunss v.a. 69."' Jeugdige Modellen. -A Ook in grote malen. Enorme Collecties tegen uiterst lage prijzen, ROTTERDAM - DEN HAAG - HAARLEM - AMSTERDAM - UTRECHT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7