Nieuw Frans opperbevel in Indo-China Versnelde verscheping van militair materieel FRANKRIJK VO0R MOEILIJKE KEUS H. Vader over het lot der Kerk in Tsjechoslowakije kelastingfaciliteiten zijn van onvoldoende betekenis West-Duitse Bondsraad beslist Vrijdag over Europ. verdragen D Tot hoofd en hart Ten afscheid I H V.S. willen opheldering over Noordelijke voorstellen ZESTIG MILLIOEN EXTRA HULP UIT DE V.S. Baby gestikt in kussentje Mgr. Beran verheven voorbeeld van geloof oor midden- en kleinondernemingen Indiase Dakota bij Delhi neergestort Baden- Württemberg kiest de zijde van Adenauer Franse koopvaardij ligt nog stil ZATERDAG 9 MEI 1953 77ste JAARGANG No. 25679 Franse ministerraad heeft gisteravond bekendgemaakt, dat 2'j de 54-jarige generaal Henri Navarre benoemd heeft tot opper bevelhebber van de Franse Unie-strijdkrachten in Indo-China. Voorts heeft de Franse regering de regering van Vietnam verze kerd dat zij de drie verbonden staten in Indo-China, Vietnam, leos en Cambodja, zal raadplegen, alvorens de inval in Laos voor ^e V.N. te brengen. Dodelijke aanrijding Bisschop van Berlijn weigert retraitehuis te ontruimen Franciscanen bouwen drijvende missiepost Voor de eilanden bij Nagasaki Nieuwe atoomexplosie in Nevada Boven kunstmatige fortifi caties en dennenbos In d?t ?ls.che Zaken- drie v scbrijven wordt gezegd dat de bebben r,, zicb langdurig beraden 'n de mij? e moeilijke positie waar den. rilt en kleinbedrijven verke- Scbriivpr, u beraad, aldus vervolgt het ?at de?o' ft bet inzicht doen rijpen baar onrzqft?, in belangrijke mate drukt vindt in de hoge fiscale Alle 19 inzittenden omgekomen O.-Duitsland en Tsjecho-Slowakije vormen leger Regering accoord met Europese grondwet Reders wijzen compromis voorstel van de hand Week van hevige agressie in Laos Geen overeenstemming ambtenarensalarissen Mr. Roolvink bedankt als Kamerlid Yacantietoeslag voor het Rijkspersoneel MOTORKLEDING Besprekingen tot morgen verdaagd O BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 D°nnementen 20800 Postgiro 14J48Q B'jkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 anl- Umuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3, w Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H v. Run en W. Severln. wna. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. In een gezin te Klazienaveen kwam men tot de ontzettende ontdekking dar een vijf maanden oude baby in de loop van de nacht in het kussentje van de kinderwagen, waarin het kind sliep, was gestikt. Op de Rijksweg te Biezelinge is gis termiddag de 76-jarige E. K., gepension- neerd Atjeh-strijder, door een personen auto uit Wemeldinge aangereden en zeer ernstig gewond. Hij is op weg naar het ziekenhuis overleden. De heer K. was drager van de Militaire Willems orde. De directeur van het Ameriaanse Bu- reau voor Wederzijdse Veiligheid, Ha- rold Stassen, heeft gisteren op een pers conferentie medegedeeld, dat tijdens de ?hige weken geleden t.e Parijs gehouden AATO-vergadering besloten is Frankrijk ®en aanvullend crediet van 60 millioen hollar toe te staan ten behoeve van de oorlogvoering in Indo-China. Stassen Verklaarde, dat de verscheping vdn mi litair materieel naar Indo-China dé laat ste weken aanzienlijk was versneld. De nieuwe bevelhebber van de Fran 's Unie-strijdkrachten in Indo-China, generaal Navarre, volgt generaal Raoul balan in deze functie op, die echter nog eoige tijd het commando zal blijven voeren ten einde de operaties, die mo menteel plaats vinden, niet nadelig te beïnvloeden. Generaal Navarre is sinds 7 October van het vorige jaar stafchef van de Nato-commandant in de Euro pese centrale sector, generaal Juin. Te voren had hij leidende militaire posten bekleed in Duitsland en Noord-Afrika. Oeneraal Navarre is een van de voor naamste leiders van het Franse gewa pende verzet tijdens de oorlog. De bisschop van Berlijn, mgr. Wes- kamm, heeft opnieuw geweigerd gehoor te geven aan de eis der Oost-Duitse autoriteiten om het retraitehuis en het katholieke tehuis voor ouden van dagen in de Sovjet-sector van de stad te ont ruimen. Hij heeft wederom het bestuur Van de beide inrichtingen gelast hun Werkzaamheden voort te zetten. In een publicatie in het bekende dio cesane blad van het bisdom Berlijn, het '.Petrusblatt", worden de gelovigen aan gespoord speciaal voor de intentie der Kerk te bidden. „Bisschop en bisdom" aldus het blad. „zijn ernstig bezorgd Voor het voortbestaan van het retraite buis Biesdorf". De katholieken in het b'strict Biesdorf maken zich eveneens zeer ongerust over de aangekondigde Jhaatregelen der Oost-Duitse magistra ten, omdat het retraitehuis het middel- Punt is van het godsdienstige leven in ujt gebied. Reeds op 23 April had mgi\ Weskamm uitvoerig geprotesteerd tegen ust ontruimingsbevel van burgemeester Kbert. Deze wierp op zijn beurt de bis hop voor de voeten, dat hij in strijd JPöt de wet handelde. Inmiddels is be kend geworden, dat het ontruimings hevel rechtstreeks afkomstig is van Karlshorst, waar de zetel van het Rus- "sche militaire bestuur is gevestigd. Om de zielzorg op de verschillende edanden in de omgeving van Nagasaki Tapan op doelmatige wijze te kunnen Uitoefenen, hebben de Franciscaanse 'ssionarissen, die daar verblijven, een rijvende" missiepost gebouwd, n.l. een ®rofe motorboot, die een kapel, een °lne conferentiezaal en bevat. een keuken (Eigen telegram) VATICAANSTAD, Vrijdagavond In een schrijven gericht aan Dom Ber nard Kaelin, abt-primaat der Benedic tijnen, heeft de H. Vader ter gelegen heid van het negende eeuwfeest van de sterfdag van de H. Procopus, die uit Bo- hemen stamde, een schets gegeven van de toestand van de Kerk in Tsjechoslo wakije. In dit document, dat gepubliceerd weid in het laatste nummer van üe ..Acta Apostolicae Seüisherinnert de Paus aan het lot van de bisschoppen en de gelovigen die om hun trouw aan de Kerk en aan hun plicht, lijden in de ge vangenissen, concent:atiekampen en in hqninnr-nan. Met name noemt de H. Vader de aartsbisschop van Praag, mgr. Beran „die een verheven voorbeeld geeft van geloof en moed, en tracht, voor zo ver hem dat mogelijk is, zijn herderlijke plichten te vervullen". De H. Vader herinnert er aan, dat ten tijde van de H. Procopus de moeilijk heden niet geringer waren dan thans en SDOort de gelovigen derhalve aan te bidden tot deze heilige' en vooral die genen die in het vaderland van deze heilige met verdriet moeten aanzien hoezeer de Kerk door vervolgingen wordt getroffen. De Paus bedoelt met deze aansporing te bewerken, dat „de katholieke godsdienst onophoudelijk Gisteren is als achtste van de serie voorjaarsproeven van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie opnieuw een atoombom ontploft boven de woes tijn van Nevada, waar voor deze gelegen heid een dennenbos was nagemaakt en fortificaties waren aangelegd. Meer dan 2000 militairen namen deel aan deze proef, die door 15 leden van het Con gress werd bijgewoond. Om half vijf gistermiddag werd een zware atoombom door een B50 bom menwerper van de Amerikaanse lucht macht op 800 meter boven het imitatie woud afgeworpen. Er ontstond een zeer felle lichtglans en ook ontwikkelde zich weer de bekende paddenstoelvor- mige wolk, die een hoogte van circa 7500 meter bereikte. De 2000 militairen waren ingegraven op ongeveer 10 kilometer van de ontplof fing. Boven het gebied cirkelden hon derd vliegtuigen. Twintig volledig be mande jagers en bommenwerpers zijn kort na de ontploffing over het terrein gevlogen. Twee onbemande vliegtuigen, ieder met een aap en een muis aan boord, werden met succes door de rand van de paddenstoelvormige wolk ge leid. Bij een vorige proef is een toestel tijdens deze manoeuvre neergestort. Een uur na de explosie rukten de soldaten op voor het houden van manoeuvres. •Van onze Haagse redactie) geboden1 Yrj'da.g aan de regering aan bidden! belastingprogram voor het Sisteren" 6n kleinbedrijf, waarover wij bebben Hree s. uitvoerig publiceerden, bende in deze samenwerken- leidenri 'ddenstandsbonden een bege- histers ftrnven gezonden aan de mi- sehe 7qifn Flnanciën en van Economi- van p'n en aan de staatssecretaris ^'°rdt uitgeoefendP °ndcrnemlngen *etiotnpn' ft1 ?e nota inzake de voor maatregelen betreffende ver hoging van de huren met wijziging van de belastingen, welke op 19 Maart 1953 door de regering aan de Tweede Ka mer werd overhandigd, reeds gedachten zijn vervat welke enige tegemoetkoming op fiscaal gebied aan de midden- en kleinondernemingen inhouCen, menen de middenstandsbonden dat deze van onvoldoende betekenis zijn om voor het overgrote deel van de midden- en kleinondernemingen, waarvan alleen reeds de ambaehtsbedrijven aan circa 500.000 personen werkgelegenheid ver schaffen, betere bestaansvoorwaarden te scheppen. voort kan gaan zich te versterken en haar onvervreemdbare rechten kan be nutten om haar weldadige arbeid ten gunste van allen voort te zetten". Een tweemotorig transportvliegtuig is vandaag op vijf km van Delhi neerge stort. De 19 inzittenden kwamen om het leven. Het vliegtuig, een Douglas-Dakota, vervoerde 14 passagiers en een vijfkop pige bemanning en was onderweg van Delhi naar Bombay. Stormen van een hevigheid als die tijdens welke verleden week bij Cal cutta de Engelse Comet neerstortte, woedden in het gebied van Delhi. De autoriteiten op het vliegveld verklaar den echter, dat de weersomstandigheden verbeterd waren toen het vliegtuig van „Air India" neerstortte. Volgens het West-Duitse orgaan „Ar- chiv", dat veel inlichtingen ontvangt uit anti-communistische bronnen in de Oos telijke zone, is op 14 Maart te Karlovy ary (voorheen Karlsbad) door de Rus sische militaire autoriteiten aan O. Duitsland en Tsjechoslowakije een pact gedicteerd, strekkende tot de organisatie van een leger van een millioen man onder Sovjet-toezicht, dat in 1954 gereed moet zijn De overeenkomst zou zijn gesloten door de minister van Binnenlandse Za ken van Oost-Düitsland, Willi Stoph, generaal Mueller, een ex-nazi. die thans chef van de staf van het Oost-Duitse leger is, en drie niet met name ge noemde vertegenwoordigers van de Tsjechische regering. Volgens „Archiv" zijn degenen, die het orgaan zijn inlichtingen verstrekten, van oordeel, dat het resultaat van dit alles wellicht een verbond of verdedi gingsverdrag zal zijn. A Sinds eeuwen wordt de gouden Boeddha, die zich in een van de pagodes van de residentie Loeang Prabang bevindt, door de inwoners van Laos beschouwd als het symbool van het koninkrijk Laos, waar thans een hevige strijd wordt ge voerd tegen de Vietminh-rebellen. Volgens de heilige boeken, die in deze pa gode bij de gouden Boeddha bewaard worden, zullen de mannen, die de stad Loeang Prabang met kwade bedoelingen benaderen, nooit verder komen dan een punt op 20 kilometer afstand van de residentie. Nu het regenseizoen begon nen is, heeft het er alle schijn van, dat deze oude voorspelling bewaarheid zal worden. De voormalige secretaris-generaal der Verenigde Naties. Trygve Lie, is Don derdag met zijn vrouw en dochter Mette (links) per „Oslofjord" naar Noorwe gen teruggekeerd. Aan boord van de „Oslofjord" neemt Trygve Lie afscheid van zijn dochter Curi, d'ie in Amerika blijft. Op voorstel van de W'est-Duitse staat Noordrijn-Westfalen zal de Bondsraad, de Eerste Kamer van het federale par lement, zich Vrjjdag 15 Mei opnieuw bezighouden met de behandeling van het Vredescontract van Bonn en het Europese legerverdrag. De voorzitter van de Raad, dr. Maier, heeft medege deeld, dat de staat Baden-W'ürttemberg, die op 24 April tegen de verdragen heeft gestemd, haar standpunt ten dele her zien heeft. Op 24 April heeft de Bondsraad een beslissing over de verdragen opgeschort, hangende de uitspraak van het Consti- tionele Hof in Karlsruhe betreffende de grondwettelijkheid der verdragen. De uit vijf man bestaande fractie van de staat Baden-Württemberg waarvan dr. Maier de leiding heeft, heeft toen door haar negatieve houding een beslissing tegengehouden. Volgens politieke waarnemers heeft Maier de Bondskanselier de steun van zijn fractie toegezegd voor wat betreft de twee delen, die de financiële aspecten regelen van de Duitse bijdrage aan de Europese defensie. Over de andere de len zal niet gestemd worden, daar de regering zich op het standpunt stelt, dat deze niet de goedkeuring van de Bonds, raad behoeven. De Raad zal eenvoudig aankondigen, niet gekant te zijn tegen de definitieve bekrachtiging. Aanvankelijk lag het in de bedoe- De Franse reders hebben gisteren de tegenvoorstellen van het stakende koop- vaardijpersoneel van de hand gewezen. Dit betekent, dat niet voor eind volgen de week een bijlegging verwacht kan worden van het conflict, dat de Franse kust- en zeescheepvaart verlamt. Tengevolge van de staking van het koopvaardijpersoneel liggen de Franse luxe-mailboten „lie de France", Liber - té", „Antilles" en „Flandre" doelloos in de Franse havens. De stakers eisten oorspronkelijk een 40-urige werkweek met de garantie, dat zij wekelijks 48 uur zouden maken, welke resterende uren als overwerk tegen anderhalf maal het gewone tarief zouden moeten worden uitbetaald. Dit voorstel hebben zij her zien door 100 dagen verlof per jaar te eisen. De reders hebben zich echter op het standpunt gesteld, dat dit even kost baar zou zijn als de oorspronkelijke e ervaring van de laatste jaren heeft bij herhaling geleerd, dat de tactiek van het Sovjet-blok, voor zover dit zich poogt te bedienen van geweld, zich uitsluitend richt tegen die schakels in de keten van democratische staten, waarvan gebleken is of waarvan men kan vermoeden, dat zij het zwakst zijn. Men ga het zelf maar na: in 1948 maakten de communisten zich door een staatsgreep meester van de macht in Tsjechoslowakije, nadat zij de zekerheid hadden gekregen, dat zij noch in het binnen-, noch in het buitenland veel ver zet te vrezen hadden, China is een prooi van het communisme gewor den, omdat het regiem van de Kwo Min Tang zichzelf ondermijnd had door corruptie en de Westelijke mo gendheden er niet in geslaagd zijn ge zamenlijk een duidelijk politiek stand- Het onvoorziene communistische offen sief tegen het Koninkrijk Laos beves tigt wederom de regel, dat militaire zwakheid en politieke verdeeldheid in het niet-communistische kamp vrij wel automatisch een stimulans be tekent voor communistische agressiviteit. Immers, de aanval op Laos is nu reeds weken aan de gang en heeft reeds op bedenkelijke wijze vorderingen gemaakt, zonder dat de meest belanghebbende de mocratische landen er iets tegen hebben kunnen doen en zonder dat de organi satie der Verenigde Naties zich ermede heeft kunnen bemoeien. een guerrillastrijd veel gunstiger zijn en waar men met veel uitgestrektere ge bieden te maken heeft, zou de situatie er al heel weinig hoopgevend uitzien. De keuze waarvoor de Franse rege ring op het ogenblik nog staat ligt op gesloten in de vraag of zij zal voortgaan de strijd in Indo-China als een interne aangelegenheid te behandelen of dat zij het conflict zal internationaliseren door een beroep te doen op de Uno. Men kan zich indenken, dat Frankrijk voor die keuze aarzelt, want men realiseert zich in Parijs zeer wel wat de consequenties van een eventuele internationalisatie zou En daardoor is het mogelijk, dat de communisten zich gewapenderhand in het bezit stellen van een strategische sleutelpositie, van waaruit zij heel Zuid- Oost Azië kunnen bedreigen, zonder dat j Doe zelf dubbel, wat ge anderen j voorhoudtJ punt ten opzichte van de ontwikkeling daar voldoende verzet tegen geboden kan in China in te nemen. Zuid-Korea werd worden, eenvoudig omdat men wenst in de zomer van 1950 een slachtoffer vast te houden aan de fictie, dat de oor van communistische agressie, nadat men iog in Indo-China, inclusief de aanval van Amerikaanse zijde duidelijk had 0p Laos, een interne aangelegenheid is laten doorschemeren, dat Korea buiten «van de Franse Unie. Men kan deze het voor de V.S. strategisch belangrijke fictie desgewenst volhouden tot heel gebied in Oost-Azië lag. En in Indo- China volgt het communisme sinds vele jaren nu al de tactiek, die het ook in Griekenland heeft toegepast, n.l. die van de burgeroorlog. In Indo-China heeft het daarmee meer succes gehad dan in Griekenland, want in Indo-China kan het in het bloedige spel om de macht de kaart van het nationalisme uitspelen tegen een Frans gezag, dat zich onder de druk der omstandigheden heeft moe ten omschakelen van een koloniaal be wind naar het zich nog in evolutie be vindende systeem van de Franse Uniei waarin aan de geassocieerde staten van Vietnam, Laos en Cambodja een toene mende zelfstandigheid is toegedacht. De politieke theorie en practijk dekken den bunnen zijn. Niet alleen vreest men. elkaar in Indo-China slechts gedeeltelijk. da(. alg gevolg daarvan Indo-China het strijdperk zou kunnen worden, waarin de V. S. en Sovjet-China hun militaire krachten zouden meten, doch ook dat als gevolg daarvan Frankrijks zeggen schap over de Indo-Chinese politieke vraagstukken drastisch zou verminderen, terwijl te zelfder tijd de militaire ver antwoordelijkheid van Frankrijk voor de gang van zaken verzwaard zou wor den. De gehele structuur van de Franse Unie zou er door aangetast kunnen wor den, ook al omdat de Aziatische leden van de Uno in dat geval pressie zouden gaan uitoefenen om aan Tunis en Ma rokko een veel grotere mate van poli tieke zelfstandigheid te verlenen. ling de Bondsraad op 22 Mei bijeen te doen komen om over de verdragen te stemmen, maar een motie van de staat Noordrijnland-Westfalen heeft deze datum vervroegd. De laatste veertien dagen heeft Adenauer voortdurend met de parlementaire leiders der ver schillende partijen overleg gepleegd. Deze week nog deelde de fractieleider van de christen-democraten in de Bondsdag, dr. von Brentano mede, dat hij na een bijeenkomst met de Bonds kanselier tot de overtuiging was ge komen, dat de Europese verdragen spoedig zouden worden geratificeerd. Intussen heeft de federale regering zich in principe accoord verklaard met het door de Europese preconstituante goedgekeurde ontwerp-Europese grond wet. Bonn maakt echter een voorbehoud ten aanzien van de clausule, waarin be paald wordt, dat de grondwet automa tisch zal gelden voor die gebieden, wel ke later deel uit zullen gaan maken van het territoir van een der ondertekenaars. Men is n.l. van mening, dat deze clau sule eventuele besprekingen over de hereniging van Duitsland in de weg zouden kunnen staan. Naar wjj vernemen zou tussen de re gering en de organisaties van overheids personeel nog steeds geen overeenstem ming zijn bereikt inzake de salarisver hoging voor de middengroepen, ten aan zien waarvan van de zijde der regering voorstellen zijn ingediend. De organisaties zouden de redelijkheid erkennen van een salariscorrectie voor de middelbare en hogere ambtenaren, die in salarisverhogingen in 1945 belang rijk zijn achtergebleven bij de anderen, doch zij zouden tevens van oordeel zijn, dat nu verbeteringen mogelijk zijn, ook andere oneffenheden behoren te worden weggenomen. In het bijzonder heeft dit waarschijnlijk betrekking op de belo ning der vaklieden. Mr. Roolvink heeft aan het partijbe stuur van de K.V.P. de mededeling ge daan, dat hij, als gevolg van het besluit van de Partijraad, ontslag neemt als lid van de Tweede Kamer. Hij voegt er aan toe, daarmede niets te kort te willen doen aan de opvatting, dat de genomen beslissing geen steun vindt in het regle ment, welke opvatting volgens mr. Roolvink ook door verschillende leden in de partijraadsvergadering is verde digd. Het reglement is democratischer dan de Partijraad in meerderheid heeft gedacht, aldus mr. Roolvink. Voor benoeming tot lid der Tweede Kamer in de vacature, ontstaan doordat mr. Roolvink ontslag heeft genomen, komt in aanmerking pater prof. mr. L. J. C. Beaufort, die zitting heeft in de Eerste Kamer. Naar ons wordt meege deeld, zal hij een benoeming niet aan vaarden. Voor benoemdverklaring komt dan in aanmerking mej. dr. J. C. H. H. de Vink te Utrecht. (Eigen bericht) Naar wij vernemen kan binnenkort een K.B. worden tegemoet gezien waar bij aan het Rijkspersoneel voor 1953 een vacantietoeslag wordt toegekend'. De regering heeft er evenwel geen be zwaar tegen indien voorlopig aan het personeel een voorschot op de vacan tietoeslag wordt verleend op voet van de regeling welke voor 1952 heeft ge golden (n.l. 2% van de jaarwedde met Lorre dan om een filmverhaal. Het en f 50 voor ongehuwden). Het boven staande geldt ook voor het personeel van provincie en gemeente. n Februari 1953 nam dr. Cassianus Hentzen afscheid van de algemene Kat. Werkgeversvereniging, waar van hij precies 35 jaar de geestelijke adviseur was geweest. En thans heeft hij dit afscheid bezegeld met een in veel opzichten lezenswaardig artikel in „de Katholieke Werkgever" van 30 April 1953. Niet alleen is dit artikel lezenswaardig, omdat het stelling neemt tegen, ook naar onze mening, onjuiste activiteiten van standsorgani saties, maar omdat het getuigenis af legt van de grote liefde van de socio loog dr. Hentzen voor zijn medemensen en voor een juiste structuur van de maatschappij. Het is een openhartig woord van iemand, die zijn diepste overtuiging uitspreekt, ook al weet hij dat vele anderen het met deze ziens wijze, eveneens uit diepe overtuiging, niet eens kunnen zijn. Met alle eerbied voor het wetenschappelijk gezag van een figuur als dr. Cassianus Hentzen, veroorloven we ons hier enkele kant tekeningen. vanzelfsprekend niet uit zucht tot tegenspreken of „gelijkhebbe- rij", maar omdat we menen, dat het christelijk peil van onze samenleving niet alleen en niet uitsluitend en zeker niet zo uitsluitend als dr- Hentzen sug gereert, wordt bepaald door de verhou dingen in het sociaal-economische leven. Wij denken er daarbij geen ogen blik aan. de waarde van de confessio nele vakbeweging te diskwalificeren. We zijn er met de hooggeleerde schrij ver diep van overtuigd, dat een Chris telijke vakbeweging voor het bereiken van christelijke maatschappij-verhou dingen, van onschatbare, neen sterker, van onmisbare betekenis is. De schrijver van ..Ten afscheid" richt evenwel een rechtstreekse aanval op wat hij noemt „de overschatting van de betekenis en de taak der z.g. standsor ganisaties ten koste van de vakorgani saties", en hij concludeert dan vetge drukt: „Want hoe men het ook keert of wendt de kracht onzer katholieke sociale beweging ligt niet allereerst in onze standsorganisatie, in zoverre men deze een taak toedenkt buiten het al gemeen sociaal terrein, maar in de vak- gemeen economisch sociaal terrein, maar in de vakbeweging". En deze conclusie volgt na een drie kolommen lange ver dediging enerzijds van de vakbeweging als element van christelijk-maatschap- pelijke structuurvernieuwing en daar doorheen geweven een pleidooi, feite lijk voor de nodeloosheid der z.g. standsorganisaties. et bisschoppelijk communiqué van 1916, naar welks uitspraken zich verscheidene katholieke organisaties in het land hebben gemo- deleerd niet alleen de katholieke werkgevers, maar zonder twijfel ook onze katholieke middenstanders en, nog niet volgroeid, onze kath. werkne- mende middenstand wordt als't ware weggewuifd als alleen betrekking te hebben op de organisatie onzer katho lieke arbeiders. Dan volgt evenwel een zin, waartegen we ernstig bedenkingen moeten hebben. „Maar het communiqué patroneert in. genen dele de standsorga- nisatorische ideeën, welke ons in som mige kringen als de zuivere katholieke visise worden voorgehouden". In allP voorzichtigheid gezegd, kunnen we ons niet herinneren, dat de hier bedoelde standsorganisatorische ideeën als de „zuiver katholieke visie" zijn gesteld- Ze zijn o.a. door Poels en zijn aanhan gers gesteld als ideeën, die beantwoor den aan verschijnselen in het maat schappelijk leven, als waarop de arti kelen van dr. Poels in „De Tijd" van 14 September 1920 e.v. nadrukkelijk hebben gedoeld. Wij vragen ons bii het lezen van het artikel van Pater Hentzen herhaalde lijk af. of hij het probleem van een Christelijke maatschappij-structuur met te uitsluitend ziet als een aangelegen heid. die betrekking heeft op de be- drijfsverhoudingen. Zo ongeveer in de geest van: „Als de bedrijfsprakti.iken en de bedrijfsverhouding maar christe lijk zijn. als elke sociaal-economische handeling maar geïnspireerd wordt door de Tien Geboden Gods, dan hoeven we ons over heel de rest geen zorg meer te maken". Deze indruk wekt het ar tikel van Pater Hentzen, mede tenge volge van het feit, dat hij bij herhaling uitsluitend spreekt over het menselijk handelen in het economisch-sociale leven. Daarmee beroept hij zich niet ten onrechte overigens op Quadra- gesimo Anno en het pleidooi van deze encycliek voor corporatieve ordening van de maatschappij. Waarom laat deze voortreffelijke kenner van Q.A. uit het derde gedeelte van Q.A. de no's 127 e.v. geheel uiten beschouwing, worden ze zelfs niet genoemd? Het gaat toch bij het streven naar een meer christelijke samenleving niet alleen om bedrijfs- verhoudingen. We denken hierbij met name aan hetgeen Pius XI zegt in Q.A. no. 135. (Vervolg op pag. 6) Laos in communistische handen zal zijn gevallen, doch dan komt ook onherroe pelijk het moment, waarop blijken zal, dat de strijd in Indo-China volstrekt niet alleen een interne aangelegenheid is van de Franse Unie, doch onmiddellijk de vitale belangen raakt van een heel aan tal staten, die nooit iets met de Franse Unie uitstaande hebben gehad. Dan echter zal het enorm veel moeilijker zijn geworden om de communistische aan valsplannen te doorkruisen. Op een schiereiland van beperkte afmetingen als Korea is het al niet eenvoudig geweest de communistische agressie af te slaan. Doch in Indo-China en de aangrenzen de landen, waar de voorwaarden voor Onder deze omstandigheden is het be grijpelijk, dat er thans in Parijs stem men opgaan, die pleiten voor een be ëindiging van het Indo-Chinese conflict door middel van een compromis met de Viet-Minh. Het staat evenwel te vrezen, dat zulk een compromis alleen te berei ken zou zijn onder voor Frankrijk uiterst pijnlijke én onereuze voorwaarden en dat het Franse prestige in Zuid-Oost Azië daardoor in hevige mate geschokt zou v/orden. Advertentie (tot Zondagavond) Over het algemeen veel bewolking met enkele verspreide buien. Over wegend matige Noordelijke wind. Aanhoudend koud weer, maar slechts hier en daar lichte nachtvorst. Zondag: Zon 4.5520.19 Maan 3.15—17.11. Maandag: Zon 4.5320.21 Maan 3.31—18.40. De wapenstilstandsbesprekingen in i Moen Jon werden vanochtend her vat. Na een bijeenkomst van 32 minu ten vroegen de Noordelijken om verda ging tot Zondagochtend. De verbonde nen gingen hiermee accoord. De V. S. hebben het commando der V. N. in Korea opdracht gegeven op heldering te vragen over enige van de bepalingen in het uit acht punten be staande communistische plan voor de behandeling van de krijgsgevangenen na de wapenstilstand. Volgens zegslieden is dit een inleiding tot de formulering van tegenvoorstellen der V. N., welke er op gericht zouden zijn: 1. Uit het communistische plan het deel tte schrappen over de toelating van Poolse en Tsjechoslowaakse mili tairen in Zuid-Korea om te helpen bij het toezicht op de krijgsgevangenen, die niet terug willen. 2. Zekerheid te krijgen, dat de naar schatting 48.500 krijgsgevangenen, die niet terug willen, binnen redelijke tijd in vrijheid gesteld zullen worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1