Heilig- Wonderlijke weg van Oude Man nenhuis tot tempel der schoonheid Goklust der Haarlemmers maakte het land groot CENTRALE verwarming DE CULTURELE EXPLOITATIE VAN HET FRANS HALSMUSEUM Grote meester nog te eenzijdig vertegenwoordigd FILMS VAN DEZE WEEK IN HAARLEM Succesvolle Tulpendag Puttershoek voor is 5000 Tiende Haarlemse Sportweek met een tentoonstelling Frans Halsmuseum veertig jaar De schepping van Lieven de Key «Roek o. Dinsdag schaft de pot weer soep Legaten blijven fundament ste Lijvig programma draagt internationaal karakter ^Rans halsmuseum HERINGA WUTHRIGH SLEUTEL WEG? DE IS IN AANTOCHT! ZATERDAG 9 MEI 1953 PAGINA 9 De drommen vreemdelingen, die in deze weken een bezoek brengen aan hei Frans Halsmuseum en in de avonduren de waarlijk feeërieke verlichting van hof n binnen-gevel bewonderen, krijgen van hun gids ie oren, dai dii museum ééns een oude mannenhuis was. e Haarlemmer weei dai ook, maar hoe de geschiedenis Uldi van dii door zijn archiieciuur zozeer bewonderde 9ebouw, zal hij maar vaag weien ie vertellen. Veertig jaar !]n er nu de kunsischaiien grotendeels van de groie mees- ,®r ^rans Hals, die er eens zelf zijn avondmaal in behoef de omstandigheden nuttigde, in ienioongesield. Maar oen Hals in de siad aan hei Spaarne zijn picturale won- eren mei hei penseel verrichtte, bouwden de iimmer- ieden en metselaars aan hei gebouw, dai eersi drie eeuwen t? er een wereldvermaardheid zou krijgen. Wani, wie Haarlem bezoekt beireedi hei Grooi Heiligiand, om via ®en poori tegenover een rij van oud-Hollandse irapgevel- uisjes de culturele roem en irois der siad ie aanschouwen. 40 JAAR 18e eeuwse avond met Cruys Voorbergh ;.Gita"dag 10 Mei laan ^EMENDflfll TEL. 22143 K.A.V. AFD. HAARLEM Boottocht voor lichamelijk gebrekkigen HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS „TRESLONG" Rembrandt City - - - I WÊ SANTPOORT Zondagsdienst „DE SLEUTELSPECIALIST" Nieuw wegdek circuit van Zandvoort Kunstzwemshow H.V.G.B. Lid o Frans Hals M inerva Luxor Spaarne Palace OPERA-CONCERT Enthousiasme bij „Zang en Vriendschap De vroede vaderen van Haarlem voel- ri^P aaP het eind der 16e eeuw de jioPi?en behoefte aan een oude man- rinti ,s' Omdat bet geld om te bouwen ntbrak vroeg men aan de Staten van Rolland en West-Friesland een loterij mogen houden. Hoewel de toestem- mg eind 1596 gegeven werd, duurde ei nog tien jaar vooraleer met behulp sn» goklust van de stadgenoten de aanPP® naar kaPitaal gewaagd werd. Een Int P°°rters werd benoemd om de u riJ -te bewindhebberen" en zij zagen n moeite dik beloond, want de op- engst was het voor die dagen fantas tische bedrag van f 53.000. Daar hebben nze voorgangers niet weinig aan bijge- vragen, zullen de besturen van de he dendaagse Rederijkerskamers, zo royaal gezaaid, opmerken. Inderdaad, ten tijde tan de loterij namen veertien Rederij kerskamers deel aan een „Landsheerlijk Juweel", ljit alle delen van het land verschenen zij in hun sierlijke en kleur rijke costuums met hun banieren en blazoenen en toen de stoet door de Grote Houtpoort binnenkwam stonden de toe schouwers in even dikke rijen langs de weg als nu voor een bloemencorso. De geschiedschrijver vertelt, dat de optocht stil hield voor de poort van de St. Jorisdoelen, alwaar de Haarlemse Stedemaagd, omringd door een schare blozende jonge dochters, in die dagen ook al bekend om haar schoonheid, voor ps begroeting zorgde. Verder ging de stoet naar de Grote Markt, waar men over de hoofden kon lopen" en de lo- tenverkopers goede zaken maakten. Het Juweel werd een enorm succes, z°als ook bij de herdenking van het feit, bat Haarlem zevenhonderd jaar geleden stadsrechten kreeg, het historische spel bcr 20e eeuwse Rederijkers algemene bewondering oogstte. Er kwam méér geld binnen, door giften *b andere acties. De familie Bekensteyn schonk een deel van de grond, waarop "et huis zou moeten verrijzen tot haar gedachtenis moest op Franciscusdag een sfatis maaltijd aan de armen verstrekt P'orden en toen konden de bouw meesters hun plannen uitwerken. Lieven be Key, ook de schepper van de onvol prezen Vleeshal op de Grote Markt, beeft het op zijn naam staan, maar aan genomen wordt, dat ook Pieter Jacobsz an Campen er de hand in heeft gehad. Op i Februari 1609 kregen twaalf bbdjes in het eerste deel van het tehuis bhderdak. Tot 1810 behield het gebouw r'Jb oorspronkelijke bestemming, waar- ba het merkwaardig genoeg voor leugd werd ingericht. Het weeshuis erd aangewezen voor de diaconieman netjes en de gereformeerde wezen trok. b naar het Heiligland. Maar Frans Hals schilderde er tij- Hens zijn leven de regenten en regen tessen-stukken, die nu in een speciaal arrangement in de later bijgebouwde bjoderne tentoonstellingszaal te zien t'jn. Toen Hals tachtig jaar was en moest strijden tegen de ouderdom en be armoede, kreeg hij zijn laatste op bracht „uit medelijden". En denkt' U bu eens in, hoeveel de waarde is van °°k maar één van zijn beroemde groe ien, niet alleen geldelijk, maar meer bog cultureel. schepping van de Lieven de Key is d-?p, 14 Mei zal het 40 jaar geleden zijn, Een Erans Halsmuseum in zijn te- bWoordige vorm tot stand kwam. Ter be jfbHng van dit feit hebben B. en W. de er Cruys Voorbergh verzocht op Zijwond van de 29e Mei in het museum den J°e-eeuwse costuums voor genodig- n te tn_ i bêr„ue vertonen. De heer Cruys Voor- een u stelt zich voor om vóór de pauze °hde inleiding te houden en daarop, tu c klaviermuziek, een aantal cos- ^ernt wc4ke n°g niet eerder in Haar de zien zijn geweest, te vertonen. Na gehonUze zullen 18e-eeuwse chansons ten hiet worden gebracht, afgewisseld Waaruansen. eveneens in oude costuums, b'ecjen en mevrouw Symons op- den u' "et aantal andere medewerken- Worri aat uit 11 personen. Alle kosten uen geraamd op f600. Zon organiseert de DAV °P het sportveld aan de Klever- ?en* vnL ®erste jeugdcompetitiewedstrij HoJi^bj' meisjes van het district Noord ss zuil Van de KNAU- Ruiln 140 meis- schii]pr! jn Meraan deelnemen in de ver gen ,„5 klassen. De wedstrijden van- 13 uur aan. Advertentie later gecompleteerd door verschillende andere architecten. Twee vleugels wer den er aan het huis gebouwd, terwijl de wezen er hun dagen sleten. En toen de gemeente in 1908 alle opstallen kocht, hadden opnieuw uitbreidingen plaats. Sinds 1913 prijken er de stedelijke schatten en het moet tot eer van de hui dige directeur, de heer H. P. Baard, ge zegd worden, dat hü het museum met de tjjd heeft laten evolueren, zonder aantasting van de historische grootheid. De moderne arrangementen der laatste decennia en de vele restauraties vooral ten tijde van de vroegere directeur, de her G. Gratama, hebben het Frans Hals museum nieuw leven gegeven, waardoor de jongere generaties in stille bewonde ring de onvergankelijke cultuur der gou den eeuw in hün eeuw gaarne waarne men en respecteren. Het Frans Halsmuseum zoals duizenden het de laatste weken hebben leren kennen: de fraaie ingang op het binnenplein, stemmingsvol in licht gezet. n de 40 jaar van zijn bestaan is het Frans Halsmuseum een instituut gewor den, dat steeds minder valt weg te denken uit de Haarlemse samenleving, en waarnaar belangstellenden u'it alle hoeken der wereld de weg weten te vinden. Ter herdenking van het feit, dat het gemeentelijk kunstbezit 40 jaar geleden gehuisvest werd in het als oudemannenhuis opgezette gebouw aan hel Groot-Heiligland, willen wij aandacht schenken aan de collectie kunstwerken, die in het gebouw zijn ondergebracht; hoe deze beheerd en geëxploiteerd wor den. Het museumwezen is betrekkelijk jong, de wetenschap der kunsthistorie eveneens, en het navorserswerk krijgt in de actuele ontwikkeling van chemie en röntgenfotografie de hulpmiddelen, d'ie het nodig heeft. De kunstverzameling van vroeger is juist in die afgelopen 40 jaar meer dan liefde gaan vergen van de beheerders, namelijk een degelijke, steeds vermeerderende kennis van zaken: gespecialiseerd vakmanschap, en het museum is een bedrijf geworden. De vier Voorzitsters van de K.A.V. afd. Haarlem roepen haar leden op tot bijwoning van een feestvergade- ring welke wordt gehouden in ver band met de viering van Honderd Jaar Kromstaf. Zij zijri er van overtuigd dat U al len aanwezig zult zijn om op deze wij ze onze hulde te brengen aan onze Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland in de persoon van onze Bisschop Zijne Hoogwaardige Excel lentie Monseigneur J. Huibers. Deze feestvergadering zal worden gehouden op Maandag 11 Mei a.s. te 8.15 uur in de zaal Raamsingel 30. De Jaarlijkse Maria-hulde zal plaats vinden 28 Mei a.s. in de Paterskerk. Groenmarkt, 7.30 uur. De Bruidjes worden in de kerk ver wacht met enkele takken bloemen voor Maria. Evenals vorige jaren organiseert de E.H.V. „Snelverband" ook dit jaar boottochten voor lichamelijk gebrek kigen. Om deze tochten te doen sla gen, trachten leden van bovengenoem de vereniging op intekenlijsten gelden te verzamelen. De commissie doet een dringend beroep op allen, die iets voor dit doel willen offeren, om te teke nen op deze lijsten of een bijdrage te storten op gironummer 233733 ten na me van de penningmeesteresse der bootcommissie. Deze boottochten wor- dert uitsluitend gehouden voor licha melijk gebrekkigen, dus niet voor ou den vandagen. Zij die dus voor een der tochten in aanmerking wensen te ko men, kunnen zich melden bij de vol gende adressen, waar ook de nodige inlichtingen worden verstrekt; P. Oostwouder Zocherstraat 72, Th. A. C. de Vries Gaelstraat 5, Mej. A. v. Donselaar Spijkermanslaan 2 a en bij het secretariaat der bootcommissie Mej. G. W. Bout Hofdijkstraat 50. Aüvertenite Advertentie HILIEGOM CAFÉ-RESTAURANT VOOR UW LUNCH, DINER OF SOUPER NAAR REN WIJ UW TAFEL - RIANT UITZICHT OP DEMONSTRATIETUIN BESCHAAFD OR<EST GAARNE RESERVE TEL. K 2520-5347 Esther Williams en Red Skelton zijn voor het show-minnend publiek geen onbekenden meer. In de film „Carnaval in Texas" komt het tweetal in een moeilijk parket, doordat de arme Red in een deftig hotel aangezien wordt voor een bekende rijke veeboer en Esther als diens zuster. Nu kan het natuurlijk zo raar niet lopen, of alles komt wel weer terecht. Zo ook in Texas, maar voor dien heeft Esther Williams laten zien hoe mooi en vooral hoe schoon zij kan zwemmen. En daar schijnt het in deze film voornamelijk om begonnen te zijn. Iedereen kan er heen. In het voorpro gramma een uiterst originele en ge slaagde tekenfilm over een taxi en zijn zoon. Het klinkt wel gek, maar het is zo. „Operatie Venus", welke deze week in City draait, is een alleraardigste film, die de bezoeker enkele aangename uren bezorgt. De intelligensia van de Engelse militaire inlichtingendienst zet haren op snaren om een koe, genaamd Venus, welke op een weiland van een der Kanaaleilanden graast, in haar bezit te krijgen. De Duiters, die het eiland bezet hebben, wenden op hun beurt pogingen aan. de koe zo snel mo gelijk naar „die Heimat" te brengen. En waarom dit alles gebeurt? De maker heeft geen enkele tekst en uitleg ge geven, waarom de beide partijen zich voor Venus interesseren. Het interes seert de toeschouwer ook niet, want de vorm, waarin het geheel gegoten is. Het is een vreugde, te mogen con stateren, dat de belangstelling van de Heemsteedse ingezetenen voor Putters hoek onverflauwd blijft, niettegenstaan de de zeer hevige aanvallen die het Toen de eerste directeur, de heer G. D. Gratama, in 1919 aanving de hoog nodige restauraties der schuttersstuk ken te doen verrichten door de chemi cus A. de Wild onder zijn toezicht en dat van Dr. H. Hofstede de Groot, was dit een zo geruchtmakend initiatief, dat het vele critische publicaties uitlokte. Thans wordt er week in, week uit, aan de conservering van het bezit ge werkt in eigen beheer. De in 1952 overleden restaurateur van het museum, de heer Tendeloo, verzorgde het schoon maken, verdoeken en parketteren der schilderijen, terwijl aan het Rijksmu seum de restauraties van beschadigin gen werden uitbesteed. Sinds enige maanden heeft het museum zich van de medewerking kunnen verzekeren van Han Bolte, een geroutineerd', des kundig en zeer gewetensvol restaura teur, wiens feilloze herstellingen het raffinement vertonen, dat van de res taurateur gevraagd wordt. Want van restauratie naar falsifictie is slechts één stap binnen des restaurateurs mo gelijkheden. De collectie oude kunstwerken, in eigendom van de stad of in bruikleen van instellingen, met daaraan toege voegd: oude vlaggen, wapens en andere historische voorwerpen, vormden in 1860 de basis waaruit de huidige verza meling is gegroeid. Deze groei werd veroorzaakt door schenkingen en aan kopen. Vooral de schenkingen, bij le gaat of vanwege een groep burgers die zich beijveren om kunstwerken voor de verzameling te verwerven, zijn zeer belangrijk geweest. We noemen het zeer uitgebreide legaat Jhr. Fabricius van Leyenburg van 1883 en dat van Mr. H. J. J. D. Enschedé in 1941. „De verzoe king van de H. Antonius" door Jan Mondijn is een voorbeeld van de bij dragen die geleverd zijn door de par ticuliere „Vereniging tot uitbreiding der verzameling van kunst en oud heden op het Gemeentelijk Museum te Haarlem". Door aankopen werden o.a. verworven: het „Berglandschap" van Berchem (uit de baten van de Frans Halstentoonstelling in 1937!) en zeer recent: „Interieur" van Wybrand Hen driks. Betreft dit alles de oude kunst, ook de jongere kunst begint een steeds be langrijker onderdeel te worden door talrijke schenkingen en legaten. Sinds kort beschikt het Frans Halsmuseum over een vast jaarlijks bedrag van f 13.000 voor het aankopen van oude en moderne kunst, waarmee de vraag ocuut wordt, hoe en wat gekocht wordt. De heer H. P. Baard, directeur sinds 1946, stelt zich op het standpunt dat slechts werken van „museum"-kwaliteit en van representatieve waarde ge kocht mogen worden, dat de locale col lectie (Haarlemse meesters) aangevuld dient te worden, maar dat daarnaast ook kunstwerken uit andere soortgelij ke centra een bescheiden vergelijkings mogelijkheid in ons museum dienen te hebben, terwijl bovendien een zekere afwisseling in de genres nagestreefd moet worden. Een voorbeeld voor het eerste is de triptiek van Gerard David, waarmee het budget wercf ingezet, een voorbeeld van het laatste de recente aankoop van „Haan met kippen" door Albert Cuyp. Naar deze maatstaven zijn ook de verdelingen samengesteld die uit de Recuperatie in bruikleen worden ont vangen: in 1948 besloeg dit een aan winst van ruim 30 nummers, en zeer binnenkort zal weer een collectie toege wezen worden, waaronder 13 schilde rijen. Onze collectie groepsportretten van Frans Hals, de kern van onze verzameling is uniek, zeer belangrijk en toont prach tige voorbeelden van peinture psycho logische peiling, maar Frans Hals is met deze, toch altijd officiële portret ten nog zeer eenzijdig vertegenwoor digd. Immers, van zijn onopgesmukte straat- en kroegtypen; drinkers, luit en rommelpotspelers, en ook van zijn spontane, schilderachtige, vrolijke kin derportretten bezitten wij geen enkel voorbeeld. Dit is toch wél een beden kelijk hiaat, dat eens weggewerkt zal moeten worden. De grote zorgvuldigheid die van het beleid wordt vereist, stelt hoge eisen aan de staf die het museum beheerst. Was de periode aan het begin der eeuw nog gekenmerkt door tasten en zoeken: het „vuile werk", zoals de di recteur dit karakteriseert. „waarvoor we de vorige generatie dankbaar moe ten zijn": het werk van thans is de or dening der gegevens en de culturele exploitatie van het museum. Voor de naaste toekomst staan nog op het programma: de her-inrichting der oude apotheek en expositie van het oude tin, porcelein, glas en Delfts aar dewerk; toevoeging van het Chinees Blauw uit het legaat Veder aan de lSe eeuwse kam.ers in speciaal daarvoor te bouwen vitrines. De Goudleerzaal en de opstelling van Regenten en Regen tessen behoeven nadere herziening. Een speciaal aspect der exploitatie is het benutten van het museum voor di verse culturele samenkomsten, hetgeen in het afgelopen jaar 100 avonden in beslag genomen heeft. Met deze verhoogde activiteit is ook de organisatie van het museum meege groeid. De staf is sterk uitgebreid en er is een „subcommissie beeldende kunst" die als adviserend lichaam en contactorgaan tussen gemeentebestuur en directie optreedt. Zij beslist mede in belangrijke aangelegenheden, zoals onlangs het uitlenen van een schutters stuk naar Londen. Ons Frans Halsmuseum is te be schouwen als het voornaamste locale museum in den lande en mag boven dien gerangschikt worden onder de 5 belangrijkste musea van ons land. L. T. .b-yi- -• :4 Adoptie-comité voortdurend op de beur zen onderneemt. De Tulpendag is we derom een groot succes geworden, want niet minder dan 50.000 tulpen vonden hun weg naar de Heemsteedse huiska mers en de totaalopbrengst bedraagt ditmaal f 1928.82. Grote dank is het Adoptie-comité verschuldigd aan de mi litaire hulp vanuit de Ripperda-kazer- ne die wederom de behulpzame hand heeft geboden. Sergeant Verboom heeft zich over de resterende 10.000 tulpen ontfermd; ze zijn vandaag ver deeld over de beide militaire hospitalen en de Haarlemse ziekenhuizen, die dus echt wat men noemt in de bloemen zijn gezet. Na de bloemen komt wederom soep aan de orde en ditmaal is het een krachtige bonensoep welke a.s. Dinsdag aan de Heemsteedse ingezetenen ter consumptie zal worden aangeboden te gen de prijs van f 1.per liter. Er is in totaal 6000 liter besteld en de orga nisatie van de verkoop is zodanig, dat ieder in de gelegenheid wordt gesteld, zich van soep te voorzien. Ook hier hebben de overste v. Dommelen en de majoor van Westerhoven zich bereid verklaard, militairen en vrachtwagens ter beschikking te stellen en verder zal de militaire drum-band wederom haar klinkende medewerking verlenen. Men kan dus soep kopen en daarnaast krijgt men de muziek op de koop toe. Dit al les gaat a.s. Dinsdag geschieden en ge zien de grote medewerking van de Heemsteedse bevolking zal ook deze soepdag wederom een miiloaal worden in de geschiedenis van de hulp die aan Puttershoek wordt verleend. Er staan nog veel meer plannen op het programma van het actieve comité, maar daarop komen we nog nader te rug. Artsen: M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, Santpoort, tel. K 2560—8410. Apotheken (ook nachtdienst)Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 2560—8284 en Bloemendaalse Apo theek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500—22181. Frans Hals: „De vrolijke luitspeler", een stuk uit het genrewaarvan wij riets bezitten. Het schilderij bevindt zich in Amerikaans particulier bezfit. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Advertentie De plannen en het programma van de Haarlemse Sportweek beginnen vaste vormen aan te nemen. Het uitvoerend comité legt momenteel de laatste hand aan de voorbereiding en wanneer de voortekenen niet bedriegen belooft deze tiende Sportweek inderdaad het karak ter van een jubileum te krijgen. Wanneer op Zaterdagavond 6 Juni de sportweekvlag op de historische Grote Markt wordt gehesen, na de grote Sport- optocht en het défilé, is de stad Haar lem weer voor een week boordevol van interessante sportevenementen. Reeds zal het Sportfestijn op de Grote Markt diezelfde avond in het licht der schijn werpers, een grootse ouverture vormen. Maar deze niet alleen kondigt de tiende Haarlemse Sportweek aan. Op Donderdag 4 Juni organiseert het Sportweekcomité voor de notabelen uit de stad Haarlem een discussieavond, waarop men evenals bij het bekende aetherforum, op prettige wijze van ge dachten kan wisselen over brandende kwesties in de sport. Op Vrijdag 5 Juni zal in het gebouw van de H.K.B. een grote sporttentoon- stelling worden geopend waarvan thans reeds het succes is verzekerd, want op alle beschikbare ruimte is beslag gelegd door de sportorganisaties en zaken die met de sport te maken hebben. Deze sporttentoonstelling duurt tot en met Vrijdag 12 Juni en een aardige prijs vraag zal de attractie van de tentoon stelling nog verhogen. Sportfilms en sportdemonstraties zul len ter afwisseling het publiek worden geboden. Al met al belooft de tentoon stelling een waardig onderdeel te vor men van deze jubileum-sportweek. Het lijvige programma in de Sport week is ditmaal interessant. Enkele on derdelen dragen bovendien een inter nationaal tintje; tafeltennis, volleybal, voetbal, honkbal, handbal en korfbal komen uitstekend voor de dag. De wiel renners draaien hun traditionele wieler ronde met een zeer sterke bezetting. De athletiek brengt de sterkste Nederlandse athlèten aan de start voor de Hil van der Meijwisselbeker en de krachtsportavond in het Concertgebouw zal ditmaal vooral de belangstelling hebben, omdat enkele bokspartijen van Nederlandse beste ama teurs op het programma staan. Vanzelfsprekend neemt de turnsport alsmede de zwemsport een belangrijke plaats in op het uitgebreide programma, waarop we in de komende weken nog terug komen. De tiende Haarlemse Sportweek zal van 6 tot 13 Juni weer volop de aan dacht vragen van sportminnend Haar lem. Op Maandag 11 Mei, de dag na de Internationale Noordzee Trophy Mo torraces, zal op het Circuit van Zand voort een aanvang gemaakt worden met het aanbrengen van het nieuwe wegdek. De werkzaamheden zullen ongeveer 14 dagen in beslag nemen. Gedurende die tijd is het Circuit ge sloten voor bezoekers. De nieuwe slijt laag waarborgt volkomen de bekende stroefheid van het Circuit en wordt met hetzelfde materiaal uitgevoerd als het oorspronkelijke wegdek. Tevens wordt de ligging van de bocht onder aan de Hunzerug enigszins verbeterd. Het Circuit van Zandvoort zal tijdig gereed zijn om de deelnemers aan de Grote Prijs van Nederland op 7 Juni te ontvangen met een slipvrij, nieuw wegdek. In Stoop's bad wordt Zondag 10 Mei door de Haarlemse zwem- en poloclub HVGB en door de kunstzwemgroep „De Najaden", onder leiding van de heer M. Brandt, de kunstzwemshow 1953 op gevoerd. Het programma bevat onder meer „De Hongaarse dans van Brahms"; Fantasie 1900—1953, een tegenstelling van oude en nieuwe tijd op zwemge- bied. 16 meisjes zullen de finale uitvoe ren. Een speciale verlichting is aan wezig. De oud-schoonspring-kampioe- nen Denneboom en Schatens zullen een I uitgebreid programma komische spron gen vertonen. Om 8 uur des avonds wordt met d° afwerking van het geva rieerde programma begonnen. schuift het stellen van een dergelijke vraag op het laatste plan. Een kostelijke film, die een gang naar City waard is. 14 jaar. En zo kan men dan Rita Hayworth weer in een nieuwe film zien, ditmaal met Glenn Ford. „Affair in Trinitad" is een spionnage-geval, rondom de gehei men van een verbeterd V 2 projectiel. In een villa van geweld met een spionnage- chef om van te rillen, worden de gehei men verwerkt, maar al stromen de mil- lioenen binnen, het gevaar van de dood loert overal. Mensen in dit milieu kijken niet op 'n moord je en dat Rita haar car rière niet beëindigd heeft gezien is dan ook meer geluk dan wijsheid. Na het begin van de film treedt zij op in een wilde dans, maar daarna wordt ze wat rustiger. Veel close-ups stellen de be zoeker in staat haar nader te beschou wen. (18 jaar). In het voorprogramma draait een interessant filmpje over de gestorven zanger en filmspeler Al Jol- son. Ook ditmaal weinig nieuws onder de hete Texaszon. Roffelende paardenhoe ven door het ruige landschap, loerende scherpschutters, vuurspuwende revol vers en natuurlijk, vele gesneuvelden vormen weer het oude „beproefde" thehia in „Wrekers te paard", waarme de regisseur André de Toth slechts spo radisch tot filmische détails komt. Deze „western" is in technicolor opgenomen. 18 jaar en ouder. Het Minerva-theater vertoont deze week een film van Engelse makelij: „Something money can't buy". Aanvan kelijk krijgt men de indruk, dat dit zeer onderhoudende product een pro bleem aan de orde wil stellen, i.e. de moeilijke overgang militair-burger. La ter blijkt echter uit de verdere ontwik keling, dat het zo algemeen niet moet worden opgevat; het betreft slechts een incidenteel geval. Anthony Steel en Patricia Roc treden op als een jongge trouwd stel en proberen ieder voor zich de kost te verdienen. Naarmate hun zaken zich ontwikkelen, nemen de com plicaties toe en de echtelijke liefde af. De oplossing, die tenslotte gevonden wordt, is zeer voor de hand liggend en past in het kader van deze rustige, soms serieuze, soms kluchtige en in elk geval zéér bezienswaardige film. A.L. De film „Les Belles de Nuit" van René Clair is in Luxor geprolongeerd. De K.F-C. keurde deze film voor alle leeftijden. Het regisseurs-duo Klorell en Ste wart McGowan heeft van „Storm over Montana" een verhaal over de bele venissen van veedrijvers een zeer behoorlijke film gemaakt. Er is meer aandacht aan artistieke prestaties be steed dan we van dit genre films ge wend zijn en daarom is een bezoek aan 't Spaarne zeker de moeite waard. 14 jaar. Het programma in dit theater is door de K.F.C. afgekeurd. Aan belangstelling en vooral aan enthousiasme heeft het de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" gisteravond niet ontbroken. En te recht, want het optreden van deze Liedertafel beschouwen wij toch altijd nog als een evenement van veel al lure in Haarlem. Zo ook gisteravond weer in de grote zaal van het Con certgebouw, waar „Zang en Vriend schap" een opera-concert gaf met me dewerking van de H. O. V. en de so listen Erna Spoorenberg, Leo Larsen en Kees Kammer. Nu is het natuurlijk wel zo, dat al leen al het woord „opera" voldoende is om honderden naar een concertzaal te trekken, zelfs waar het een fragmenta risch programma betreft. „Zang en Vriendschap" echter kan zich presente ren met voortreffelijk materiaal, dat door de vaardigheid en het gelukkig inzicht van dirigent Jack P. Loorij in een goede vorm is gegoten. Misschien was het programma ditmaal wel op vallend populair, de prestaties daaren tegen duidden er weer met nadruk op, dat ieder onderdeel serieus en met gro te ijver was voorbereid. Wel dient men zich er voor te hoeden, dat niet ieder nummer als een massief monument op het podium wordt gezet; het zou op de duur een kwestie van muzikale routine kunnen worden, waardoor iedere nuan ce verloren gaat in een grijs monotoon vlak. De Liedertafel opende het program ma met een waardig, statisch gezongen „Wilhelmus", maar bewees voor de pauze haar capaciteiten vooral in het „Koor der gevangenen" uit Beethoven's Fidelio. Het „Pelgrimskoor" uit Tann- hauser ging wat aan de vlakke kant, maar het „Koor der Edelen" uit Lohen grin vormde een indrukwekkend be sluit van het eerste deel. Na de pauze (een Verdi-programma) kon de Liedertafel al zijn enthousias me uitleven in het Drinklied uit „Erna- ni" en zij deed dat met temperament, maar beheerst. De „Misère" uit „II Tro- vatore" kreeg een ingetogen vertolking en de sfeer werd juist getroffen in het Monnikenkoor uit „La Forza del Des- tino". Erna Spoorenberg is in deze omge ving geen onbekende en bij vorige ge legenheden mochten wij reeds opmer ken, dat zij haar prachtige stem won derschoon beheerst. Van haar optreden gisteravond willen wij speciaal noemen de Juwelenaria uit Faust en de aria „E Strano" uit La Traviata. Leo Larsen bewonderden wij het meest in de aria „Lunge da Lei", eveneens uit La Tra viata. De bas Kees Kammers tenslotte gaf waardig partij in het Monniken koor. De H. O. V. kweet zich weer bij zonder verdienstelijk van haar taak, maar wij vragen ons af, of soms de be geleidende functie niet wat uit het oog verloren werd. Dat gold dan vooral tij dens het duet „II se fait tard, adieu" uit Faust. De honderden toehoorders, onder wie de erevoorzitter, burgemeester Cre- mers, staken hun enthousiasme niet on der de stoelen. Ad Int.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9