Generaal Naguib waarschuwt EGYPTE WIJST VERMOMDE BEZETTING AF AANVAL OP LAOS EEN ZEGE VOOR DE VIETMINH Prins Bernhard H.C. voor de vluchtelingen? ïf „Wij zijn bereid de volle prijs van de onafhankelijkheid te betalen" Eén dodetwee zwaar gewonden bij auto-ongeluk Huren zullen aanmerkelijk hoger moeten worden Ondanks de terugtocht: Binnenkort wapenstilstandsvoorstellen Snel en kordaat optreden van bus chauffeurs voorkomt erger Er zou nog geen officiële vraag tot de Prins zijn gericht Wereldburger No. 1 Politie verijdelt aanslag op Peron Komend jaar wordt woningtekort met 20.000 verminderd Drie „Meteors botsing 15.000 pelgrims Boom van gesloten overweg opx tild Tot hoofd en hart E Pan Moert Jon Noordelijken in gebreke geallieerde vragen te beantwoorden in Londense cel in Hevige explosie op Mexicaans vliegveld Min Witte tot K. VP-jongeren Voltallig kabinet Eisenhower Aan de dood ontsnapt |H. Vader Ontvangt Flora verlengd tot 17 Mei Afgelopen weekend: 30.000 bezoekers In het water geredejo en verdronken J Falcon Regenjassen f 49.75 Het weer Nachtvorst heeft ernstige gevolgen MAANDAG 11 MEI 1953 77ste JAARGANG No. 25680 Zonder rijbewijs Onder autobus gedood Ongeregeldheden aan de Britse Goudkust Drie politiemannen door betogers vermoord Nog een slachtoffer van de „Duke of York" Grote opslagplaats voor wapens ontdekt Tijdbom tussen bagage? Drie personen gedood, acht gewond Belgische piloten om het leven gekomen Fabriek gedeeltelijk uitgebrand Nederlander in België aangehouden Verdacht van oplichting voor grote bedragen Schilderij verkocht via de televisie Gevecht in Perzische Nationale Vergadering Overval van Mau Mau op Kikoejoe kamp BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht vo<v advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.3C uur 's avonds tel. 21544. Generaal Naguib heeft Zondag te Cairo voor een grote menigte toehoorders ver klaard: „Wij naderen een grote strijd en iedere Egyptenaar moet bereid zijn het hoogste offer te brengen. Wij zijn de Engelsen zeer dankbaar," zei hij. „Wij dan ken hen, omdat wü de gedachte van een goedkope onafhankelijkheid niet prettig binden. Wij danken hen omdat zij ons de kans geven de prijs van de onafhanke lijkheid te betalen. In het verleden hebben wij een gedeelte van deze prijs be taald. Vandaag zijn wij bereid de volle prijs voor onze vrijheid te voldoen." Naguib vervolgde met te zeggen: „De vorige week, Woensdag, hebben wij ons teruggetrokken uit besprekingen, die de bedoeling hadden aan Egypte een ver domde bezetting op te leggen." Zoals bekend zijn de Brits-Egyptische besprekingen over de Suez-Kanaal-zone Woensdag jl. voor onbepaalde tijd ver- daagd, aangezien men niet tot een over- eenstemming kon komen over de ont ruiming en het in stand houden van de oasis in de Kanaal-zone. Premier Naguib sprak ter gelegen heid van de overbrenging van de stof felijke resten van Egypte's „onbekende soldaat", gesneuveld in de Palestijnse oorlog in 1948, naar de hoofdstad. ïn zijn redevoering noemde Naguib ingeland „de vijand". De premier zei, dat Egypte de strijd tegen Israël on voorbereid was begonnen. „Thans is het Egyptische volk echter gereed zijn heilige rechten te verdedigen", aldus Naguib. Hij voegde hieraan toe: „Wij hioeten ons geduld en onze moed niet Verliezen, omdat de overwinning is Vertraagd. Wij moeten ons voorbereiden °P de grote strijd, die voor ons ligt". De politieke commissie der Arabi sche Liga, die thans te Cairo bijeen is, heeft Zaterdagavond besloten Egypte te steunen in zijn eis, dat Groot-Brittannië zijn troepen in de Suez-kanaalzone onvoorwaardelijk moet terugtrekken. Naar het partijloze Egyptische blad „Al Ahram" meldt, heeft de Egyptische regering gelden uitgetrokken voor een „mogelijke onafhankelijkheidsoorlog", voor het geval dat Groot-Brittannië weigert de Suez-kanaalzone te ont ruimen. „In de afgelopen dagen zijn op ver scheidene bijeenkomsten plannen voor de strijd opgesteld. Alle mogelijkheden zijn overwogen en er zijn regelingen getroffen om aan alle eventualiteiten het hoofd te bieden", aldus het blad. In Vrijwel alle Egyptische plaatsen worden vrijwilligers opgeleid in kampen, die door het leger zijn ingericht, zo ver- Volgt „Al Ahram". „De leiders van het land hebben lering getrokken uit de Teuten, die zijn gemaakt bij de eerste anti-Britse ijeweging, welke volgde op de opzegging van het verdrag van 1936 jh 1951. De komende dagen zullen ze kere, nauwkeurig voorbereide maat- ïegelen aan het licht brengen, die in Pvactijk zullen worden gebracht, zodra de strijd begint". De eerste adviseur van Naguib, luit.- *°l. Nasser, zeide Zaterdagavond, dat 'udien Groot-Brittannië ditmaal geen apcoord met Egypte sluit het de strate gisch zo belangrijke bases aan het Suez- kanaal voor goed verliezen zal. Het zal •evens de vriendschap van het Egyp tische volk voor eeuwig verliezen, aldus Nasser. Zijn verklaring kwam nog geen 48 uur Voor de aankomst in Cairo van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Jaken, Foster Dulles, die een rondreis d°or het Midden-Oosten zal maken. iiiiiiiiiiHiiiMfiiiiiiHiiiiiiiiiiiinitifiiiiiiiiiiuiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiHii ii mi iiiiiiiiiii illinium mimi ii hui uitin hui ii in Met uitzondering van één bataljon zijn de Vietminh-opstandelingen in geheel Laos een goed georganiseerde terugtocht begonnen. Terwijl de Franse luchtmacht met bommenwerpers en jachtvliegtuigen de terugtrekkende vijand nog zoveel moge lijk afbreuk tracht te doen, stellen de landstrijdkrachten zich tevreden met het zuiveren van het gebied met een straal van 20 a 30 mijl rond Loeang Prabang. Er wordt bü deze zuiveringsacties vrijwel geen tegenstand ontmoet. Volgens Franse militaire deskundigen zal de terugtocht van de Vietminh-troepen minstens een maand in beslag nemen. De invasie van de opstandelingen, die vrijwel geen verliezen aan beide zijden heeft gekost, wordt over het algemeen als een over winning voor de Vietminh beschouwd, omdat de rebellen getoond hebben, dat zij zonder zich al te veel in te spannen, ongestraft, in korte tijd, een groot grond gebied kunnen bezetten. Zaterdagmiddag is een personenauto op de weg tussen Neede en Borculo ver ongelukt waarbij tot nu toe één dode valt te betreuren. De bestuurder van de auto, de aannemer H. van der Tuuk Jr. uit Rhcden, kwam met grote snelheid van de zijweg van Geesteren af en draaide de weg NeedeBorculo op. Bij deze manoeuvre vloog de wagen tegen twee bomen op. De auto, die daarbij geheel vernield werd, vloog bovendien in brand. Dat de vijf inzittenden niet allen in de vlammen omkwamen, is te danken aan het snelle en kordate op treden van twee chauffeurs van de Gel derse Tramwegmaatschappij. Dezen passeerden namelijk met hun dienstbussen juist op het ogenblik van het ongeval de plaats waar de auto stond te branden. Zij snelden toe en wisten met zand de Vlammen te blussen en de inzittenden uit het wrak te halen. Ogenschijnlijk waren de arbeiders Lefe- ring uit Borne en Huisstede uit Hen gelo (O.) er het ernstigst aan toe. Zij werden door twee doktoren uit Neede verbonden en daarna per ziekenauto naar het R.K. Ziekenhuis in Hengelo vervoerd. De een bleek een schedelbasis- fractuur te hebben opgelopen en de ander een lichte hersenschudding en een zware hoofdwonde. Zij verkeren echter niet in direct levensgevaar. De chauffeur en eigenaar van de wa gen, Van der Tuuk, werd per auto naar zijn woning overgebracht. Hij had een hersenschudding en een gebroken pols. De 34-jarige timmerman H. Voortman uit Neede, vader van zes kinderen, leek geen ernstige verwondingen te hebben opgelopen, maar in de afgelopen nacht is hij plotseling overleden aan een her senbloeding. De arbeider Ton Hoopen uit Groenlo is er nog het beste afgekomen. Hij had een gebroken enkel. Zondagmiddag is de uit Den Helder afkomstige 21-jarige militair C. Koning te Zwaagdijk onder de gemeente Zwaag met een motor tegen een boom gebotst en aan de gevolgen overleden... Koning, die de motor van een vriend had ge leend, bezat geen rijbewijs. Het onge luk is te wijten aan het nemen van een bocht met te grote snelheid. Op de Graafseweg te Nijmegen, ter hoogte van de Wolfkuilseweg heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan, dat aan de 65-jarige heer Jansen uit Hees (bij Nijmegen) het leven heeft gekost. Door een tijdelijke wegomlegging is het op dit punt momenteel zeer druk, daar al het verkeer uit het Zuiden des lands hier rechts af moet slaan. Bij het over steken van de Graafseweg vertrouwde de heer Jansen waarschijnlijk te veel dat inderdaad alle auto's rechts af zou den slaan. Plotseling maakte zich echter uit de stroom auto's een autobus los, die recht door reed. De bus greep de be jaarde man midden op de rijweg. Het slachtoffer werd op slag gedood. ?e Raad. Eurova zal Woensdag rins Bernhard vragen, de vost van 3e Commissaris voor de vluchtelin- Zntje aanvaardenzo vernam Reuter inJrasavond uit gezaghebbende bron a Straatsburg. iïibva*s bekend, besloot het comité van af<iUiSters van Buitenlandse Zaken de liiwf, en week een „bekende persoon- Duh d" aan te wijzen om de hulp aan z0 "se vluchtelingen uit de Russische Sari Turkse vluchtelingen uit Bul- sons" -en de naoorlogse „displaced per- hlan ln Triëst te coördineren. De zegs- ,v® Reuter verklaarde, dat Prins kerm d informeel zijn bereidheid te v3aÏÏn bad gegeven, de post te aan- hiiln n' mits het speciale forfds tot rj„aan de vluchtelingen, dat het vo- deriniaar boor de raadgevende verga ns van de raad was aanbevolen, T^orea ,N.00rdelijke onderhandelaars in de ieifl„jn vandaag naar het inzicht van hiissie ,fr geallieerde bestandscom- orebe"nt.-generaal Harrison, in ge- Joord Sebleven een bevredigend ant- -J?üi"en ;Aeyen °l' de vraaS wat er ge- Jlie met de krijgsgevangenen, t.eren 'geren naar hun land terug te geen anneer een Politieke conferen- QvP„ jll]^veceenstemming kan bereiken werd gesticht. De ministers hebben des tijds een beslissing over dit fonds uit gesteld tot hun gedetailleerde plannen zouden worden voorgelegd'. Bij informatie te bevoegder plaatse verneemt het ANP, dat er van enige officiële vraag, die aan de Prins zou zijn gericht, nog geen sprake is ge weest. Het spreekt vanzelf, aldus de zegs man van het ANP, dat de Prins, indien een zodanig verzoek hem zou bereiken, pas een beslissing zou nemen na over leg met de regering en bespreking van bepaalde te stellen voorwaarden. Gisteren zijn bij een botsing tussen politie en betogers te Elmina, ten Westen van Accra aan de Goudkust, een Britse majoor van de politie, twee Afrikaanse politie-agenten en 12 Afrikanen doodgeschoten. De gouverneur van de Goudkust heeft voor Elfina een avondklok afgekondigd en het dragen van wapens in het betrokken ge bied verboden, terwijl iedereen voor a.s. Vrijdag zijn wapens moet inleveren. De relletjes stonden in verband met een protestbeweging tegen een nieuwe plaatse lijke belasting. De politie van Harwich heeft Zater dag medeged- ld dat nog een opvaren de van de „Duke of York", welke Woensdag j.l. bij een aanvaring ter hoogte van Harwich in tweeën brak, wordt vermist. Het betreft hier de 45- jarige Oostenrijker Ferdinand Vodicka. „Wereldburger No. 1", Garry Da- vis, heeft gisteren in een Londens po litiebureau zijn intrek genomen in een cel. Zaterdagavond installeerde de 31- jarige Garry Davis zich met al zijn bezittingen bij het Buckingham-Pa lace. Hij maakte bekend daar te zul len blijven, totdat de Britten hem een verblijfsvergunning verstrekt hadden. Hij had een kartonnen hutje gemaakt onder de tribunes voor de kroningsplechtigheid en zich daar voor de nacht geïnstalleerd. Om zich heen had hij al zijn be zittingen gestapeld; boeken, kleren, een tas met schrijfpapier, exempla ren van de UNO-verklaring van de rechten van de mens en een schrijf machine. Duizenden Londenaars pa radeerden in de middag langs hem heen. Hjj lachte ze vriendelijk toe. Tegen enkele journalisten verklaar de hij, dat hij voldoende geld wilde verdienen om naar India te gaan, om daar wijsbegeerte te gaan stude ren. Zaterdagavond vertelde hij, dat hij nog precies een halfpenny be zat. Zondagmorgen vroeg werd hij door een politieagent wakker ge maakt en naar een politiebureau overgebracht. Volgens de politie heeft hij zich aan landloperij schul dig gemaakt en moet hij voor de po litierechter verschijnen. Davis had Zaterdag van de vreem delingendienst bericht ontvangen, dat hij Groot-Brittannië moest ver laten. ?5 In Franse diplomatieke kringen wordt het zeer onwaarschijnlijk geacht, dat de terugtocht het gevolg was van nieuwe instructies uit Moskou of Peking. Men vermoedt, dat de Vietminh-rebellen door tactische en strategische moeilijkheden gedwongen waren tot een terugtrekken de beweging. Men wijst er in dit verband op, dat een zeer groot aantal koelies, die door de rebellen gebruikt werden voor bet onderhouden van de materieelvoor- ziening, tijdens de transporten bezweken is. Men vraagt zich in deze kringen wei af of de Vietminh-troepen in het door hen ontruimde gebied enkele eenheden zullen achterlaten, die individueel de strijd voortzetten. In regeringskringen in Vietnam acht men het mogelijk, dat de rebellen een wapenstilstand zullen voorstellen. De premier van de Vietnamese regering verklaarde naar aanleiding hiervan, dat het offensief van de Vietminh deel uit maakt van de door de communisten gevoerde „vredespolitiek" in Azië. Hij heeft de Franse autoriteiten verzocht geen beslissing inzake een wapenstil stand te nemen zonder toestemming van de regering van Vietnam. De premier zeide, dat er geen enkele reden bestond om aan te nemen, dat de Vietminh wer kelijk vrede willen, aangezien hun over winningen gedurende de laatste twee jaar de hoop op een algehele overwin ning bij hen hebben versterkt. In deze kringen is men van mening dat een wapenstilstandsvoorstel slechts voordeel kan geven voor de Vietminh- opstandelingen, omdat het de oorlogs inspanning van Frankrijk en Vietnam zou kunnen vertragen en de Amerikaan se hulp ontwrichten. Franse zowel als Vietnamese autoriteiten zijn van mening, dat, indien eventuele wapenstilstands onderhandelingen vastlopen en de strijd hervat zou worden, de Vietminh-rebellen in het voordeel zouden zijn. XJit Buenos Aires wordt gemeld dat de Argentijnse politie een complot te gen het leven van president Peron heeft verijdeld. De aanslag zou gepleegd worden bü het bezoek dat de president aan Mar Dei Plata zal brengen. Twintig personen zouden gearresteerd zijn. De politie had bü het speuren naar perso nen, die verantwoordelük zün voor de bomontploffingen van de laatste tijd, een reusachtige geheime bergplaats aan getroffen voor geweren en munitie die in de buurt van Mar Del Plata werd ingericht. Volgens mededelingen van de politie zijn er in verband met de veertien bom aanslagen, sinds 2 Maart j.l., in totaal 220 mensen gearresteerd. In totaal zijn door de bomaanslagen zes mensen ge dood en 100 gewond. Het Amerikaanse persbureau „United Press" heeft Zaterdag medegedeeld, dat het bureau te Buenos Aires van de Ar gentijnse regering de mededeling heeft ontvangen, dat de dienst van het bureau aan bladen in het binnenland van Ar gentinië op 16 Mei zal worden gestaakt. Het nieuws van United Press wordt door middel van radiofaciliteiten van de regering aan 16 bladen verstrekt. In middels heeft een van de dagbladen in Buenos Aires ook de publicatie van be richten van „Associated Press" gestaakt. Op het vliegveld van Mazatlan, een Mexicaanse stad aan de kust van de Stille Oceaan, heeft zich Zaterdag een hevige ontploffing voorgedaan, toen personeel van de Mexicaanse lucht vaartmaatschappij de bagage van de zo juist aangekomen reizigers uit Nogales, in de Amerikaanse staat Arizona, naar de wachtkamer overbracht. Men neemt aan dat zich tussen de bagage een tijd bom bevond. Drie personen werden ge dood en acht gewond. De wachtkamer werd geheel verwoest. De drie personen, die tengevolge van de ontploffing het leven verloren, wa ren de bedrijfsleider van het vliegveld en twee employé's die het wagentje met de bagage voortduwden. De politie oppert de mogelijkheid, dat handelaars in verdovende middelen de pakketbom ie Ciudad aan boord van het vliegtuig hebben gebracht, in de mening dat zich politiemannen, die zich bezig houden met de strijd tegen de handel in narcotica, onder dé elf passa giers bevonden. Harold Stassen, directeur van het bureau voor de wederzijdse beveiliging MS. A. heeft Zondag verklaard te verwachten, dal de landen van Europa het binnen twee Jaar tijds zonder Amerikaanse economische hulp zullen kunnen stellen. (Van onze Utrechtse correspondent) Zaterdagmiddag zün te Utrecht de jongeren in de K.V.P. in raadsvergade ring bijeengekomen, waar minister ir. H. B. J. Witte een instructief college heeft gehouden over de taak van de ge meente ten aanzien van de woning bouw, een onderwerp dat voor het auditorium een bijzondere actualiteit heeft verkregen door het interessante cüfermateriaai dat de minister gaf in verband met de woningnood der jong gehuwden. De bijeenkomst werd geopend door voorzitter drs. Celestin Cosijn met een toespraak die een antwoord gaf op de vraag hoe de jongeren organisatie er op dit ogenblik voorstaat. Over het alge meen genomen is er, aldus drs. Cosijn, reden tot tevredenheid: in 'bestuur en kringen heerst een geest van samen werking. Over het gehele land doen de leden met plezier hun werk, en„ of schoon niet overal, staat deze activiteit op een zeer behoorlijk peil, ook de werkzaamheid in de „grote partij". In bijna alle K.V.P.-afdelingen wordt de propaganda door jongeren gevoerd. 56 leden van de jongeren-organisatie heb ben een plaats in de afdelingsbesturen, terwijl er van de 50 K.V.P.-werkgroe pen 90 zijn, die speciaal door jongeren worden gevormd. Minister ir. H. B. J. Witte heeft hier na in grote lijnen het beeld geschetst van de woningbouwpolitiek in heden en verleden. De minister wees daarbii in het bijzonder op de bevoegdheden, die de gemeenten, ook na het tot stand komen van de Woningwet, noodzakelijk hebben moeten behouden, zoals die van het vaststellen van rooilijnen, het tref fen van regelingen in de bebouwde kom, en vooral de bevoegdheid om uit breidingsplannen te ontwerpen. Ook in de keuze van het woningtype dient het gemeentebestuur vrij te blijven. Een dodende uniformiteit moet zoveel mo gelijk worden vermeden. Het probleem dat door de duplexwoningen in het le ven wordt geroepen, achtte spr. in zijn algemeenheid niet te beoordelen. Wan neer een klein gezin in korte tijd te groot geworden is voor de woning, kan een door de gemeente ontworpen opschuifsysteem verrassende resultaten hebben. Intussen blijft het natuurlijk van de grootste betekenis de achter band in woonruimte (pl.m. 250.000 woningen) in te halen. Het antwoord op de vraag hoe groot de normale groei van de woningbehoefte is, heeft hierbij betekenis, maar hoe moeilijk dit ant woord te geven is, heeft spr. aan de hand van enig interessant cijfermate riaal aangetoond- Van 1931 tot 1938 werden er ge middeld 61.000 huwelijken gesloten, van 1939 tot 1944: 69.000, van 1945 §111 Drie Belgische „Meteor"-straaljagers zijn Zaterdagochtend boven het mili taire vliegveld van Chièvres met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De drie piloten kwamen om het leven. Op het moment dat een formatie van zes „Meteors" uiteen ging om te landen, deed zich in een groep van drie toestel len een botsing voor. De drie vliegtui gen stortten neer aan de rand van het vliegveld. Een van de „Meteors" kwam terecht op ongeveer 500 meter van de kazerne, een tweede botste tegen een café, waar onmiddellijk brand uitbrak. Koning Boudewijn heeft luitenant- generaal vlieger Leboutte opdracht ge geven de families van de slachtoffers van de vliegramp namens hem zijn me deleven te betuigen. Het belangrijkste gedeelte van de me- taalwarenfabriek van de gebroeders Schreur aan de Burgemeester Meslaan te Drumpt bij Tiel is in de nacht van Zaterdag op Zondag in vlammen opgegaan. Een voorbij ganger ontdekte de brand. De brandweer heeft een aantal flessen propaangas, die een groot gevaar opleverden in veiligheid gebracht. De fabriek brandde gedeeltelijk uit. De eerste officiële foto van het voltallige fcabmet van president Eisenhower. Kloksgewijze rond de tafel: Henry Cabot Lodge Jr., chef Amerikaanse delegatie bij de U. N. O.; Douglas McKay, secretaris van Binnenlandse Zaken; George M. Humphrey, secretaris van de SchatkistRichard Nixon, vice-president; Herbert Brownell, procureur-generaal; Sinclair Weeks, secretaris van Handel; Oveta Culp Hobby, secretaresse van Gezondheid, Onderwijs en Maatschappe lijk Werk; Sherman Adams, presidentieel assistent; Joseph M. Dodge, staats begrotingsdirecteur; Arthur S. Flemming, waarnemend Defensie-mobilisator; Martin P. Durkin, secretaris van Arbeid; Arthur Summerfield, directeur- generaal der Posterijen; John Foster Dulles,staatssecretaris; president Eisen hower; Charles E. Wilson, secretaris van Defensie; Ezra Taft Benson, Land- bouwsecretaris; en Harold Stassen, directeur van de Gemeenschappelijke Veiligheid. Staande: Philip Young, voorzitter v. d. Burgerlijke Dienst (links) en rechts Robert Cutler, assistent van de president voor Nationale Veiligheids zaken. (Van onze correspondent) Toen de overwegwachter bij een wacht post aan de spoorlijn BredaRoosendaal Zaterdagavond om tien voor twaalf juist de bomen had gesloten, tilde een kruidenier uit Princenhage een der bomen op, om met zijn paard en wagen de lijn te passeren. De train in de richting Breda naderde met voile vaart en een botsing was onvermijde lijk. Het paard werd op slag gedood, de wagen geheel vernield. De voerman ont snapte aan de dood en werd slechts licht aan het hoofd gewond. Toen de trein het station Breda binnenliep lagen resten van de wagen er nog op Tegen de onverant. woordelijke kruidenier is proces-verbaal opgemaakt- Voor de eerste maal sinds het H. Jaar in 1950 heeft de H. Vader in de St. Pie terskerk een massa-audiëntie gehouden, waaraan meer dan 15.000 personen deelnamen. Onder de pelgrims bevond zich een delegatie van de katholieke actie uit Amsterdam, voorts enkele honderden Duitsers, Oostenrijkers, Zwitsers en Mexicanen. Mensen in nood helpen, een voudig omdat ze in nood zijn, is getuigenis afleggen van echte liefde tot 1953: 88.000. Na de oorlog zijn ei dus gemiddeld 27.000 huwelijken per jaar méér dan voor de oorlog, en dit, terwijl de gemiddelde huwelijks leeftijd niet lager geworden is, maar hoger. Wanneer men hiervan het aantal woningen dat jaarlijks door sterfte vrijkomt (30.000) aftrekt, zou men dus komen tot een jaarlijkse behoef te van 58.000 woningen per jaar. Dit getal is echter weer niet hele maal juist, omdat onder het genoemde aantal huwelijken zeker enige duizen den zijn die voor de tweede maal ge sloten worden, ofwel gevolgd worden door emigratie. In het komende jaar zal het streefgetal van 65.000 te bou wen woningen hopenlijk worden De- reikt, waarmee het bestaande tekort met 20.000 woningen zal worden ver minderd. Tenslotte heeft de minister betoogd, dat de huren nog aanmerkelijk meer zullen moeten worden verhoogd dan thans is voorgesteld, wil men voldoen aan alle eisen van een goede volkshuis vesting. Een en ander zal echter slechts geëffectueerd kunnen wor den, wanneer tevens ook het loonpeil wordt verhoogd. De Internationale Bloemententoonstel ling „Flora 1953" wordt met de prach tige binnententoonstelling in het bloe- raenpaleis verlengd tot en met Zondag 17 Mei. op aandrang van vele zijden. Ook het aanhoudend koude weer is orzaak geworden tot verlenging. In de afgelopen weekend hebben ruim 30.000 personen een bezoek aan de Flora ge bracht. Onder hen bevonden zich de First Sealord of England MacGrigor en zijn echtgenote De arts A. F. A. uit Wassenaar is Za terdagmiddag met zijn auto op de Jan Thijssenweg te Rijswijk ter hoogte van de speeltuin Drievliet geslipt, over de kop geslagen en in het water gereden. Twee personen, de heer A. G. O. en mej. C. M., die het ongeluk zagen ge beuren, hebben zich onmiddellijk te wa ter begeven, doch zijn er als gevolg van het feit, dat de carrosserie ernstig was gehavend, niet in geslaagd de arts te redden. Toen de auto door een kraan wagen op het droge was gebracht, bleek de arts reeds te zijn overleden. Op aanwijzing van de Haagse recherche heeft de politie in België in Visé de 53- jarige koopman A. S. aangehouden, die er van verdacht wordt in 's-Gravenhage en an dere plaatsen in Nederland oplichting voor grote geldsbedragen t - hebben gepleegd. S. beschikt over een rijke fantasie en diste bij zijn slachtoffers allerlei verhalen op over een groot vermogen, dat hem uit een erfe nis te wachten zou staan. Hij noemde zien een zakenman van groot formaat, huurde auto's, deed of de auto's zijn eigendom wa ren, betaalde de huur ervan niet, verbleef in dure hotels, waar hij rijkelijk dineerde, maar was veelal verdwenen als de rekening kwam. Bekende en vooraanstaande personen in Nederland noemde hij zijn goede vrien den. S. zou een dame te Den Haag opgelicht hebben voor 60.000, welk bedrag hij haar de laatste jaren afhandig wist te maken door te doen voorkomen alsof hij zeer uit gebreide en grote zaken deed. Een dame in Baarn raakte 4000 aan hem kwijt, een echtpaar in Ellekom 2000 en een heer in Wageningen enige honderden guldens. Vrijdagavond werd een televisie-uitzending gegeven in het Casino Hamdorff te Laren, waar Peter Zwart op het ogen blik beeldhouwwerk en schilderijen expo seert. Op het beeldscherm werd toen o.a. een schilderij, voorstellende de Rialtobrug in Venetië, getoond. Een Fries, die in Gor- kum verblijf hield, daar toevallig de tele visie-uitzending volgde, en dus ook het schilderstuk zag, heeft zich met de schil der in verbinding gesteld en de volgende dag het doek gekocht. In de Perzische nationale vergadering, waar voor het eerst sinds geruime tijd het quorum aanwezig was, is het Zondag tot een grote vechtpartij gekomen, toen de oppositie eiste dat de afgevaardigde Ali Rouhi zijn zetel zou verlaten. Rouhi had de zetel ontvangen, die door dr. Baghai bezet was. Baghai was in twee districten gekozen en had slechts één zetel behouden. Een aantal oppositieleden poogde Rouni van zijn zetel te sleuren en er ontstond csn zodanig gevecht, dat de zaal ontruimd moest worden. De vergadering duurde slechts vijf minuten. Een grote Mau Mau-bende heeft Zaterdag avond een overval gedaan op een kampe ment van de Kikoejoe-burgerwacht te Iriani in het Nyerl-reservaat. Vijf Kikoejoes wer den gedood en drie gewond. Het stamhoofd Elioed, die deze afdeling van de burgerwacht heeft opgericht, wist met vijf leden van de inheemse politie te ontkomen. Advertentie (Tot Dinsdagavond) Droog weer met wisselende bewol king en in de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zon: 4.51-20.22. Maan: 3.52-20-08- De nachtvorst van Zondag op Maan dag heeft catastrofale gevolgen gehad voor de tuinbouw in midden-Kennemer- land. De grootste klap hebben de aard beien gekregen. De vroege soorten zijn voor het grootste deel bevroren, vooral de z.g. zure en de Moulin Rouge.Vooral onder Heemskerk schijnt dit het geval te zün. Op de zwaardere gronden in het oude Wük aan Duin schijnt de schade mee te vallen. Men had er op gerekend reeds deze maand met de eerste aard beien te kunnen komen en een vroeg seizoen te hebben. Deze hoop is even wel door deze nachtvorst verloren ge gaan. Voorts is belangrijke schade aan gericht aan de vruchtbomen en aan de vroege aardappelen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1