Fleurigheid in Cronjéstraat en Julianapark Opera Camerata voor Haarlemse K unstgemeenschap Oprichting van opleidingsscholen voor het kader in de bedrijven Braderie vanmiddag begonnen FLATWONINGEN aan Planetenlaan gereed gekomen pBrieven van lezersj Weergave van „Het Medium" boeide zeer HERINGA WUTHR1GH De „Keukenhof maakt het goed Beheer en exploitatie overgedragen aan Huis ter Cleeff GOUDEN BRUIDS PAAR Kinderen speelden met vuur Geslaagde opvoering van „Pinkey" door „H.A.T." Internationaal congres voor R.K. werkgevers CONCURRENTIE VOLGENS CHRISTELIJKE BEGINSELEN JAARVERSLAG THIJSSE'S HOF MAANDAG 11 MEI 1953 PAGINA 2 Mogelijk tot en met Pinksteren open DE HEREN DERKS EN CUYON GEHULDIGD ERNSTIG ONGEVAL Arts uit Leiden slachtoffer Nederlandse bloemenhulde voor Fatima WASSERIJ DUYN „ST. ODILIA" JUBI LEERT Lou Berty's cabaret- en variété-show bij Holland- Nautic Fraaie bouw aan meest riante laan van Haarlem-Noord HET CONGRES DER EX-POLITIEKE GEVANGENEN Oproep voor huisvesting Bij het 40-jarig onderwijs- jubileum van de heer Bilars ZILVEREN NONNETJE In het St. Jacobs Godshuis Burgerlijke Stand WINKELSLUITNG EN FEESTDAGEN 50-JARIG JUBILEUM Zangkoor „Gregorius Magnus" Waterstanden ZANDVOORT WONINGBOUW SANTPOORI HEEMSTEDE Filmavond weer uitgesteld MUZIEKFESTIVAL Uitslagen waterpolo Vanmorgen waren de Gen. Cronjé straat en het Julianapark in rep en roer ten inleiding van de grote Bra derie, die vanmiddag is begonnen. De deelnemers, voorzien van een rijke schare dochters, hadden zich in cos- tuums van de vorige eeuw gestoken, en dat de stemming mede daardoor uiterst plezierig werd, zal niemand verwonde ren. Om ongeveer tien uur reed het mi niatuurtreintje voor en ruim honderd mooi aangedane Cronjé'ers en Julia- nerg stapten in om een rondrit door Haarlem te maken. Luid tingelend reed het treintje door het oude centrum van de stad en op de Grote Markt werd even gepauzeerd voor een kop koffie. Ver schillende Amerikanen, Fransen en En gelsen, die toevallig op de Markt rond liepen, kregen kennelijk niet genoeg van dat wonderlijk tafereel en diverse groepjes moesten voor de buitenlandse gasten poseren, die druk werk hadden met hun camera. Zonder veel vertoon is vanmiddag de Braderie geopend. In het vroege mid daguur werden de tentjes opgericht en na twee uur konden de mensen in de kramen aan de slag gaan om hun waren aan de man te brengen. Het werd daar „Wij zijn in een stralende toestand, het bezoek is bijzonder groot en ons budget is volkomen gedekt", aldus de heer T. van Waveren, voorzitter van de Stichting „Keukenhof" te Lisse. Het beeld van het bezoek is ondanks het feit, of misschien wel dank zij het feit, dat dit jaar de „Flora" gehouden wordt, zeer gunstig. Ons eerste lustrum, het volgende jaar, zal opnieuw grotere parkeerterreinen vereisen. Daarna'&st zullen «wij de tuinen van „Keukenhof" nog aanzienlijk uitbreiden. Er zijn heel wat weekdagen, dat op Keukenhof 70 tot 80 buitenlandse autobussen gepar keerd staan. Wij hebben tot dusverre naar schat ting 150.000 buitenlandse bezoekers ge had. Dit jaar komen ongeveer een mil- lioen bezoekers naar Nederland voor het Bloemenfestival. Voor het volgend jaar rekenen wij op het half millioen en zullen daarvoor onze maatregelen nemen. Zolang de nachten koud zijn en het overdag niet te warm is, zal de Keu kenhof een hoogtepunt van schoonheid behouden en zal de tentoonstelling dus nog weken lang open kunnen blijven, zeker tot en met Hemelvaartsdag, doch zonder warm weer waarschijnlijk wel tot en met Pinksteren. Hoewel de Keukenhof geen grote at tracties organiseert, zal 16 Mei toch de muze haar entrée in het domein van Jacoba van Beijeren maken. Dan komt het bekende „Pancratiuskoor" uit Heer len een uurtje zingen. Vanmorgen was het op het G.E.B. feest. De heren H. Derks en N. H. Cuyon waren vijf en twintig jaar in gemeentedienst. Na dat zij door Haarlems burgemeester waren ontvangen, is de heer Derks op het bedrijf door de directeur van het G.E.B.de heer J. Steinkamp. gehuldigd. Ook de chef van de Centrale, de heer Thueré richtte harte lijke woorden aan het adres van de feeste ling. die verschillende afdelingen van het bedrijf in de loop der jaren heeft door lopen. Van de directie ontving hij de ge bruikelijke oorkonde met enveloppe, ter wijl hem tevens een bloemstuk werd over handigd. Vele collega's kwamen de heer Derks daarna complimenteren. De Cuyon zal vanmiddag te zijnen huize recipiëren, waarop hij dan ook door de directie zal worden toegesproken. Een ernstige ongeluk deed zich gis teravond voor op de hoek van de Sant poorterstraat en de Wouwermanstraat, waarbij de 31-jarige motorrijder J. P. K., arts te Leiden, een zware hersen schudding opliep. Omstreeks half 10 rede een bus in de Santpoorterstraat richting Santpoorterplein. Terzelfder- tijd kwam de arts op zijn motor door de Wouwermanstraat aanrijden, rich ting Kleverparkweg. Bij de hoek ver leende de chauffeur van de bus geen voorrang en de motorrijder werd door de linkerzijde van de wagen tegen de grond gesmakt. Het slachtoffer bloedde hevig uit neus en oren en werd naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo ver voerd, waar men een ernstige hersen schudding constateerde. Hedenmorgen was de toestand van de patiënt redelijk wel. De firma Warmerdam en Bakker te Haar lem heeft een grote hoeveelheid bloemen w.o. fiolieren, anjers en tulpen in alle kleu ren door de K.L.M. laten vervoeren naar Lissabon, waar zij in ontvangst zal worden genomen door de Nederlandse attaché al daar. oud-minister Van Kleffens. Evenals vorig jaar zal in Lissabon deze weelde wor den opgeslagen in de koelcellen van de N.V. Calvé die voor dit geval gratis haar medewerking verleent. Vandaag zullen de bloemen verder vervoerd worden naar Fa tima om daar als stille hulde aan Maria door duizenden Nederlanders opgedragen te worden. De heer Bakker vertelde ons, dat het dit jaar niet meegevallen was om de benodig de bloemen op de Aalsmeerse veiling C.A.V. te kopen vanwege de zeer grote vraag naar bloemen door de Moederdagviering, welke dag niet alleen in Nederland maar ook in West-Duitsland en Zweden gevierd wordt. De prijzen waren daardoor aanzienlijk ho ger dan normaal. uiteraard een drukke beoefening, die bijzonder gezellig was. En verwacht mag worden, dat vanavond en de nog komende twee middagen en avonden de drukte enorm zal zijn. Voor wie het nog niet wist, zij me degedeeld. dat de Braderie zowel Dins dag- als Woensdagmiddag om twee uur begint en :s avonds om elf uur sluit. Tijdens de Braderie-uren wordt het verkeer omgelegd, zodat iedere bezoe ker vrij zijn gang kan gaan. Advertentie VMSTERD AMSEVA ART 20 TEL. 11053 Ook voor de fijne was. Het rayon Noord-Holland van de Ne derlandse R.K. Blindenbond „St. Odilia" houdt bij gelegenheid van het zilveren jubileum een feestelijke receptie op Donderdag 28 Mei om half 4 bij Brink- mann op de Grote Markt te Haarlem. De Holtic, personeelsvereniging van de N.V. Holland-Nautic presenteerde Zaterdag j.l. haar leden en genodigden Lou Berty's cabaret- en variété-show „Vrolijkheid in Lentetijd". Deze zeer geslaagde avond met vele bekende ar- tisten werd gegeven in het Concertge bouw. Na het korte openingswoord van de voorzitter van genoemde pers.ver. H. Woudenberg, trad Lou Berty. bij wie de artistieke en algehele leiding be ruste, voor het voetlicht en vroeg de aandacht van Mr. Doodle. In het vrolijk repertoire van Mr. Doodle stonden in middels „Tre Larrysons", het bekende radio-mondorgel-trio al gereed voor het volgend nummer. Dit trio had zich in een geheel nieuw jockey-costuum ge stoken, waarmede zij ook voor de tele visie zullen verschijnen. Ook de zeer bekende radio-imitator Peter Pikos ver leende aan deze avond zijn medewer king. Met zijn imitatie van „Naar de Speeltuin" gezongen door Heleentje v. Capellen, oogstte hij zeer veel succes. Na het bedaren van het wel zeer har telijk applaus maakte Gery op de Kogel zijn sensationeel balansact. Rinus van de Broek, solotrompetist der „Skymas- ters", bracht met begeleiding van Ton- ny Schifferstein enige aardige nummers ten gehore. Het hoogtepunt van deze avond was het optreden van Neerlands enige ro-lschaatstrio „The Diïtch Rol ling Stars". Hier kwam zeer sterk de gratie en lenigheid van de artisten naar voren. Na afloop van deze artisten- parade werd Lou Berty hartelijk be dankt door H. Woudenberg voor de zeer geslaagde en vlot verlopen avond. Hierna volgde onder leiding van Rien Knol een geanimeerd bal m.m.v. „The Syncopaters" o.l.v. Bert Poelgeest met als gast Rinus van de Broek In „Delftweide" aan de Orionweg vond zaterdagmiddag een officiële maar korte plechtigheid plaats, waarbij wethouder !A. J. M. Angenent namens het Haarlems gemeentebestuur de thans gereed gekomen drie en tachtig middenstandsflats aan de Planetenlaan in beheer en exploitatie overdroeg aan de Woningbouwvereniging „Huis ter Cleeff". Bij deze plechtigheid waren mede aanwezig wethouder W. F. Hap- pé, de heren Hazevoet en Van Beek Van het Huisvestingsbureau, l verschillende raadsleden en hoofden van dienst en bewoners van de nieuwe flats Wethouder Angenent was er uiter aard over verheugd deze overdracht te kunnen verrichten en hjj vond het alleen maar jammer, dat zulks niet iedere week kon geschieden. Dan zou het met de huisvestingsmisère gauw gedaan zijn. Haarlem heeft zijn volume voor 1953 reeds verbruikt en ofschoon er dit jaar door een extra-toe wij zing nog bijna vierhonderd woningen ge bouwd kunnen worden, blijft het toch nog steeds moeilijk alle mensen op korte termijn te helpen. De wethouder gewaagde er voorts van, hoe „Huis ter Cleeff" een uitste kende naam heeft en dat het gemeen tebestuur er van overtuigd is, dat de exploitatie bij deze woningbouwvereni ging in goede handen is. Hij herinnerde er aan, hoe de flats anders tot stand zijn gekomen dan gewoonlijk het geval is, omdat het hier premiewoningen en herbouwplicht gold. Daarom kon „Huis ter Cleeff" niet zelf bouwen; een an dere weg moest worden gekozen, maar met nadruk stelde spr. toch het prin cipe, dat een woningbouwvereniging zelf moet kunnen bouwen. Hij waar deerde dat werk ten zeerste, omdat daarmede het algemeen belang en de volkshuisvesting in het bijzonder bui tengewoon zijn gediend. De wethouder merkte op, dat de bouw van de drie en tachtig flats twee winters had moe ten doormaken, hetgeen mede door re genverlet vertraging had gegeven, des ondanks was alles nog in een vlot' tem po gegaan en hij meende dan ook zijn hartelijke dank te moeten uitspreken aan het adres van architect H. Tunin- ga, aannemer, S. Veldkamp eh opzich ter Van Es. Door hun bekwaamheid en de teamgeest onder de arbeiders was er aan de Planetenlaan een fraai complex flatwoningen opgetrokken. Met een felicitatie voor het bestuur van „Huis ter Cleeff" en de bewoners van de flats droeg wethouder Angenent het complex officieel over. De voorzitter van de vereniging, de heer A. J. de Landmeter, sprak een woord van dank en hoopte, dat de erf pacht spoedig zou volgen. Hij onder streepte de woorden van wethouder Angenent nog eens ten aanzien van ar chitect, aannemer, opzichter en arbei ders en voelde zich tevens dankbaar gestemd jegens Ir. Ottenvangers, direc teur van de Provinciale Wederopbouw, Morgen zal het groot feest zijn in Hil- legom, want dan viert het echtpaar Th. KlinkenbergOuddieffred, wonende Haarlemmerstraat 18 in Hillegom, zijn gouden huwelijksfeest. Het echtpaar, dat ook al die jaren trouw „De Nieuwe, Haarlemsche Courant" leest, is nog kwiek en daarom zal het er morgen bij zonder feestelijk toegaan. die op deze bijeenkomst vertegenwoor digd was wegens verblijf in het buien- land. Spr. verklaarde, dat het bestuur voor een puzzle had gestaan, omdat het vijftig woningen te verdelen had ge had onder tweehonderd liefhebbers. Naar eer en geweten zo zelde hij had het bestuur getracht die puzzle op te lossen. Met een vaderlijk woord richtte de heer De Landmeter zich ten slotte tot de bewoners en hij wenste allen toe, dat zij in hun flats gelukkige jaren zouden beleven. De genodigden kregen daarop gele genheid een der flats te bezichtigen en zij konden daarbij tot de conclusie ko men, dat aan de Planetenlaan een fraai stuk nieuwbouw was tot stand geko men, waardoor deze laan wel een der meest riante van Haarlem-Noord ge noemd kan worden. 17, 18 en 19 Juni wordt, zoals gemeld, te Haarlem het Congres gehouden van de Vereniging van Ex-Politieke Gevan genen uit de Bezettingsjaren, alsmede van de N. F. R., waaraan tezamen on geveer 600 personen zullen deelnemen. Dit betekent, dat er een groot aantal mensen komen, die in de bezettingsja ren 19401945 verdienstelijk werk heb ben verricht. Het bestuur doet nu een vriendelijk beroep op de burgerij van Haarlem en de omliggende gemeenten, om gedurende drie nachten, vanaf 17 Juni, aan een of twee personen logies te verlenen. De laatste avond, dus op 19 Juni, worden de afgevaardigden en gasten door de prettige medewerking van een groot aantal Nederlanders een gemeenschappelijke maaltijd aangebo den, zodat voor de laatste dag geen be roep behoeft te worden gedaan voor de avondmaaltijd. Ditzelfde geldt ook voor de koffietafel, die in de Congres zaal wordt gebruikt, zodat het alleen gaat om het ontbijt en tweemaal een warme maaltijd. Aanmelding kan geschieden per briefkaartje of telefoontje (35144) van des morgens half negen tot des mid dags half vijf, of des avonds op num mer 22062. U krijgt dan nadien schrif telijk bericht wie bij u komen logeren en u hoort dan ook in ander opzicht nog nader van het bestuur. Wij willen toch als oude buren op het Hasselaarsplein, waar onze jubilaris al zoveel jaren woont, uiting geven aan onze waardering voor zijn persoon en arbeid aan de Bavo-school waar hij morgen zijn veertigjarig jubileum viert. En waarom zult gij zeggen? Het ant woord daarop is spoedig gevonden. Wanneer wij 's morgens precies kwart voor negen hem zien gaan per fiets naar zijn school, vergezeld van zijn on afscheidelijke pijp of sigaar, weten wij wij allen: hij gaat met plezier aan de arbeid, die hem zo lief is. Zijn vriendelijke glimlach verraadt wat er innerlijk in hem omgaat. En ook als oude buren mogen wij daarvan ge nieten. Man van weinig woorden, maar met een practische kijk op het leven. Men kan dit ook merken in zijn hui selijke omgeving waar altijd zonnigheid en gezelligheid heerst. Eén die altijd klaar staat voor anderen. Persoonlijk mag ik dit dikwijls consta teren. En nu zal het feest zijn 12 Mei op het Hasselaersplein. Buurman Bilars, het zij U dan ook gegeven nog enige jaren uw arbeid zo te mogen voortzet ten, en als de tijd eenmaal daar is, van een welverdiende rust te genieten. God zegene U in uw huis mét vrouw en kinderen, en in uw werk. Gisteren vierde zuster Humiliana in het St. Jacobs Godshuis haar zilveren klooster- feest. Reeds des morgens was hiervoor veel belangstelling in de kapel; op treffende wijze schetste rector De Bot het verheven leven van een kloosterzuster. Aan de ju- bilaresse is de zorg voor de mannelijke bejaarden toevertrouwd. In verband hier mede hadden deze heren hun gezellig ap partement smaakvol en feestelijk versierd. Ook hadden zij een uitnemend gelegenheids zangkoortje gevormd, dat een geweldig ge luidsvolume wist voort te brengen. Uit alle afdelingen van het St. Jacobs Godshuis werden cadeaux aangeboden be geleid door roemende woorden, waarbij ook gewezen werd op het voortreffelijk werk dat zuster Humiliana tijdens de laatste we reldoorlog verricht had voor tientallen on derduikers. Om 12 uur kwam de kloeke ..Spaarneba- zuin" de jubilaresse een aubade brengen. Op de ruime binnenplaats werd vrolijk ge concerteerd. Vervolgens schaarde zich de gehele Godshuis-bevolking (jong en oud) achter de muziek en maakte opgetogen vele gezellige rondjes. In de loop van de middag kwamen velen de hand van zuster Humiliana drukken. Des avonds werd het feest achter de vei lige refter-deuren voortgezt en beëindigd. Geboren: J. P. van der SteldZwijnen- burg z.; J. E. KatsBouwmeester z.; A. G. den NijsDiependaal z.; H. Hooger- vorstSchenau z.; J. van der Linden Tijsma d.; C. G. van Wendel de Joode— Timmerman d.; W. J. Th. SewaltSchoorl d.; C. RooversGeerts d.; S. R. van der ZwaanEngelse; G. KlijnDame. Ondertrouwd: W. Stoof en E. M. Bakker. Getrouwd: J. F. G. van Oorschot en M. Hulsebos; B. E. van Millingen en C. J. Haa- ze; H. C. Verhaaf en F. J. A. Hageman. In gevolge de Winkelsluitingswet gelden in de week van 11 tot en met 16 Mei in ver band met de Hemelvaartsdag geen halve- dagsluitingen voor winkels. In de week van 25 tot en met 30 Mei gel den in verband met de Tweede Pinksterdag geen halvedagsluitingen op de Dinsdag en de Woensdag. De halvedagsluiting op Tweede Pinksterdag blijft van kracht. Zowel de Hemelvaartsdag als de Tweede Pinksterdag gelden voor de toepassing van de Winkelsluitingswet als gewone werkdag. De 15e Mei is het 50 jaar geleden dat het zangkoor „Gregorius Magnus" van de Pa rochiekerk H. Joannes de Doper aan de Amsterdamstraat alhier werd opgericht. Ter gelegenheid van dit jubileum zal op a.s. Zondag 17 Mei des morgens half tien een plechtige gezongen H. Mis ter intentie van de leden worden opgedragen. Uitge voerd zal worden de Missa in hon. S. Eduardi regis B„ voor gemengd koor, van L. Refice, onder leiding van de directeur de heer M. Hersman. Na de H. Mis zullen de leden met hun dames aanzitten aan éen gemeenschappe lijk ontbijt bij hötel-rest. Brinkmann, Gro te Markt. Hoog water: 1.49 u. en 14.15 u Laag water: 9.46 u. en 22.18 u. Dinsdag 12 Mei Hoog water: 2.38 u. en 15.04 u. Laag water: 10.35 u. én 23.04 u. Waren wij nauwelijks enkele weken geleden getuige van het succesvol op treden van de Utrechtse Opera, dit keer was het wederom een jong opera-gezel schap, dat Vrijdagavond in de Stads schouwburg onder auspiciën van de Haarlemse Kunst Gemeenschap zich op een niet minder succesvolle manier van haar taak kweet. De Opera Camerata onder de muzikale leiding van Max van Doorn presenteerde ons voor de pauze „Het Medium" van de Italiaans-Ame rikaanse componist Gian Carlo Menotti. Het werk dateert van 1946 en werd ge schreven in opdracht van de Columbia University. Doordat het geheel ontwor pen is voor een kleine bezetting, valt het stuk binnen de begrenzing welke de Camerata zich heeft gesteld. De com ponist heeft zowel de tekst als muziek zelf geschreven, en in de versie die de Camerata ervan geeft, is de Nederlandse vertaling van Max van Doorn. Het totaal der weergave door de Camerata heeft ons uitermate geboeid. De tekst-tragedie is voorzien van een zeer suggestieve muziek die nu eens fel dramatisch aandoet, maar ook zeer ge voelige lyrische ontboezemingen weg schenkt. Wat het laatste betreft denken wij aan het arioso-achtige deel bij de tekst: „De zon gaat onder", die mooi door Elisabeth Glastra van Loon als Monica gezongen Werd. Jeanne van de Rosière als Madame Flora (het medium) zong haar rol op diep doorleefde wijze. Prachtig, zelfs aangrijpend was haar spel en zang op de woorden. „Toby je weet dat ik je liefheb als mijn eigen zoon". Toby, de jongen die het spraak vermogen mist en die de idée-fixe vormt van angst bij Madame Flora, heeft van zijn niets zeggende rol eveneens iets fas cinerends gemaakt. Watty Krap, Nelly Smit en Peter de Vos, de drie bezoekers op de spiritistische séance van Madame Flora, verkregen hun hoogtepunt spe ciaal in het fel dramatische en geladen terzet, waarin zij voor het laatst nog één séance vragen. Niet minder fasci nerend is het slot dezer opera, zowel in handeling als muzikale illustratie, wan neer Madame Flora in pure vertwijfe ling een revolver neemt en naar haar denkbeeldige vijand schiet. Hierbij wordt Toby, de geliefde van Madame Flora's dochter Monica getroffen. Zwart, stil en donker eindigt het werk met deze sterk psychopatische inslag. De Came rata heeft ons een grote dienst bewezen met de opvoering van dit stuk. Van een geheel andere aard is de kos telijke één-acter „Lo Speziale" oftewel „De Apotheker" van Joseph Haydn. Wat inhoud betreft vertoont het verhaal veel overeenkomst met de „Don Pasquale" van Donizetti die we onlangs zagen. Ook hier tracht de oude apotheker Sempro- nio de jeugdige Griletta te trouwen. Griletta is echter verliefd op de apo thekersbediende Mengone. Een derde verliefde is de jonge rijke dwaas Vol- Burgemeester en Wethouders van Zandvoort hebben aan de woningbouw vereniging „Eendracht Maakt Macht" vergunning verleend tot de bouw van 60 woningen aan de dr. C. A. Gerke- straat. Omdat dit bouwplan wat de diepte der achtertuinen betreft afwijkt van het uitbreidingsplan, moest deze bouw vergunning door Ged. Staten worden goedgekeurd. Van de gelegenheid tot het indienen van bezwaren heeft een aantal bewo ners van de dr C. A. Gerkestraat ge bruik gemaakt o.m. op grond van de bewering, dat het terrein in kwestie zich bij uitstek leent voor particuliere bouw; dat door de bouw van woningen door de woningbouwvereniging het karakter van de dr. C. A. Gerkestraat zal worden vervormd en een in sociaal opzicht niet homogene samenstelling van de bewoners ter weerszijden van deze straat zal worden verkregen. Adres santen vrezen daarom waardevermin dering van de reeds aan de Noordzijde van de dr C. A. Gerkestraat staande woningen. In een uitvoerig besluit hebben Ged Staten de bezwaren van adressanten ongegrond verklaard en aan de bouwvergunning hun goedkeu ring verleend. Met de bouw van deze woningen zal een aanvang worden ge maakt. pino. De ene dwaasheid stapelt zich op de andere, en hierbij componeerde Haydn een hartverkwikkend muziekje. Peter de Vos als oude apotheker, Wiebe Drayer als bediende en Henk Meyer als Volpino trachten ieder op hun eigen wijze Griletta, vertolkt door Nelly Becker, te winnen. Uiteindelijk zege viert de trouwe Mengone, die blijkbaar de ware liefde voor Grilletta bezit. Zon der de anderen hierbij iets te kort te doen, willen wij speciaal Henk Meyer vermelden voor zijn uitstekend gekarak teriseerde rol. Het geheel was een lust om naar te luisteren. Max van Doorn leverde met zijn kleine orkest eveneens een zeer goede prestatie. Even dreigde een kleine rhythmische storing in het kwartet met de twee pseudo-notarissen, maar met vaste hand leidde de dirigent alles weer in goede banen. Het succes was zeer groot en uitte zich in lange bij valsbetuigingen. JAN LAARVELD Het zit de organisatoren van de Sant- poortse Flora-festiviteiten niet bijster mee. De IJsheiligen zijn dit jaar vroeg en blijven lang in deze contreien bivak keren, zodat het Zaterdagavond ten tweeden male in het Burg. Rijkenspark onmogelijk was de aangekondigde bloe mencultuurfilm te draaien. Het comité beraadt zich thans om opnieuw een avond vast te stellen, maar dan tevens de mogelijkheid te openen, om bij on gunstig weer de film in een zaal te draaien. Zaterdag 16 Mei komt er wederom een bonte avond, waarvoor men verschillen- de medewerkenden van naam heeft kunnen engageren. Zondagmiddag te half vier werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in een stenen schuur, staande aan de Binnenweg achter het perceel no. 13 en eigendom yao de heer Jac. Schutter. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist het vuur spoedig -te bedwingen, doch kon niet verhinderen, dat de schuur, waarin houtwol en andere ver pakkingsmaterialen waren opgeslagen, uitbrandde. Direct na de brand stelde de politie een onderzoek in en daaruit bleek dat de brand ontstaan was, door dat kinderen uit de omgeving nabij de schuur met lucifers hadden gespeeld en een vuurtje hadden gestookt. De hout wol had daardoor vlam gevat en zo was de brand ontstaan. Tot zelfs op de Flora waren de gevol gen van de brand merkbaar, niet omdat de vlammen daar zichtbaar waren, maar omdat via de geluidsinstallatie de heer Schutter, die daar een drukke stand heeft, werd weggeroepen. Gelukkig bleek dat de brand niet zo ernstig was als aanvankelijk werd verondersteld. Voor een vrij goed bezette zaal van het R.K. Verenigingsgebouw gaf Zon dagavond de R.K. Toneelvereniging „Heemsteeds Amateurtoneel" een zeer goede opvoering van het toneelstuk „Pinkey" een bewerking van het gelijk namige boek van C. R. Summer. De in houd mag als bekend worden veronder steld; Pinkey, een blank negermeisje, wordt, dank zij de offervaardigheid van haar grootmoeder, verpleegster, en ver zorgt als zodanig de laatste levensdagen van Miss Em. Uit dankbaarheid en ook om het zwarte ras te helpen, vermaakt deze haar landhuis, gelegen te midden van een deftige buurt, door uitslui tend blanken bewoond. Het gevolg daarvan is een oplaaiende strijd tus sen beide rassen, zoals alleen in het land van de vrijheid, Amerika, moge lijk is, doch Pinkey wint de strijd. Midden in de triomf echter, komt de jobstijding dat haar erfenis in brand is gestoken en daarmede dreigen alle idealen voor Pinkoy verloren te gaan. Dan echter verklaart Tom, de vriend die zelf blank is en Pinkey liefheeft, dat hij haar zal helpen, haar ideaal te verwezenlijken, het bouwen van een ziekenhuis voor de negerkindertjes. De regisseur J. J. Schelvis heeft de grote mogelijkheden die dit spel biedt, volledig uitgebuit en hij vond in zijn vernieuwde vereniging heel veel goed materiaal om zijn opvattin gen tot uiting te brengen. De vertol king van dê hoofdrol door Corrie Meijboom was zeer voortreffelijk en vooral in het laatste bedrijf bracht zij een ongekende spanning. Ton Weij- ers als Dicey Johnson, de offervaar dige grootmoeder, deed niet voor haar onder en van haar was voorts de gri me uitstekend. Heel goed was ook An Willemse-v. d. Veldt, als de lastige Miss Em, die het toch goed bedoelde met Pinkey. Tini Klinkenberg die voor het eerst de planken betrad, deed het goed als Rozelia, de jaloerse ne gerin en Rie v. d. Spek was een hau taine Miss Melba Wooley, nicht van Miss Em. Bij de heren waren het Jan v d. Veldt als dokter Joe en Ben v. d! Ham als Tom, de vriend en medi cus die uitblonken, Nic. Martin was een goede Jake Waters de neger-buur man en Jaap van Wees die we nog niet eerder in dit gezelschap zagen, deed het aardig als rechter Walker. Daarom was. het inderdaad jammer dat Jan Peperkoorn van het kleine rolletje van politieagent zo weinig wist te maken en daardoor geheel uit de toon en sfeer van dit spel viel. Voor de regisseur moge dit aanleiding zijn, de touwtjes wat betreft repetitie- bezoek en rolkennis nog wat strenger aan te halen. In het geheel een zeer goede opvoe ring en een passend slot van het to neelseizoen. Kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen, heeft een delegatie van 20 man ontvangen van het internationale con gres van katholieke ondernemers, dat van 710 Mei in Keulen werd gehou den. In zijn begroetingswoorden herin nerde de Kardinaal de ondernemers aan de economische ordening zoals deze wordt aangegeven door de sociale leer der kerk en wees in dit verband op de rondvraag van de „Rheinïsche Merkur". Dit weekblad heeft namelijk aan lei dende sociologen en economen ge vraagd of zij in de huidige economie beginpunten zien voor de verwezenlij king der ordening van de beroepsstan den. De Kardinaal herinnerde boven dien nadrukkelijk aan de voorstellen der Katholische Arbeiter Bewegung be treffende de bezitsvorming onder de arbeiders. Deze voorstellen werden uit gewerkt in overleg met de Duitse sec tie van de Unia Pac, de bond van katholieke ondernemers. In antwoord op de toespraak van de Kardinaal beklemtoonde Bernhardt Jousset, president van de Unia Pac, de verbondenheid van de katholieke on dernemers met de sociale leer der kerk. Het congres, Vrijdag in de Industrie- und Handelskammer te Keulen geopend door Bernhardt Jousset en Franz Greis, voorzitter der Duitse sectie van de Unia Pac, behandelde de selectering en opleiding der leiders van ondernemin gen en van het hogere en lagere kader in de bedrijven. Namens de Centre Frangais du Pa- tronat Chrétien legde George Cazin uit Parijs aan het congres het resultaat van een serie onderzoekingen op het terrein der selectering en opleiding voor. Hij wees op de noodzaak dat de vervolmaking van de ondernemersop leiding en de reformering in de toegang tot deze functie op elkaar afgestemd moeten zijn. Tegenover het vraagstuk van de mede-eigendom aan de produc tiemiddelen, hetwelk op de tweede plaats komt, staat het probleem van de burgerlijke en industriële leiding thans op de eerste plaats. 'De oprichting van scholen voor ondernemers en voor het hogere kader is daarom onaanvecht baar een belangrijke taak der zelfbe- sturende organisaties in de economie. Als dragers van deze opleiding die nen uit de bedrijven zelf „midden groepen" gevormd te worden. De staat kan als loyale partner aan de oplossing van dit probleem meewer ken wanneer de grenzen van zijn be moeienis duidelijk zijn vastgelegd. De selectering en vorming van het mid den en lagere kadi.» in de bedrijven werden Zaterdag behandeld door dr. Fritz Burgbacher uit Keulen en dr. Robert Schmijder von Wartensee van het instituut voor toegepaste psycho logie te Lausanne. De oprichting van bijzondere opleidingsscholen voor deze groepen moet van ondernemers zijde ernstig overwogen worden, al dus dr. Burgbacher. De industriële leiders, zo vervolgde hij, moeten zich bij welke vorm van concurrentie ook laten leiden door de grondbeginselen van de christelijke op vatting van de zedeleer. Zij hebben niet slechts verplichtingen tegenover hun eigen bedrijf, maar ook tegenover de Advertentie HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan heeft het Chr. Haarlemse Fanfa rekorps „Arti et Religioni" een groot Nationaal Festival uitgeschreven. Vrij dag gaf hetkorps een feestconcert en Zaterdag is het Festival geopend. Onze muziekrecensent komt er morgen uit voerig op terug. DWT 1 speelde Zaterdagavond in het Sportfondsenbad de laatste wedstrijd voor de eerste klasse dames tegen HVGB 1. Voor en na de rust wist Mia Prins voor DWT een doelpunt te scoren en werd DWT 1 met deze 2-0 overwinning onge slagen kampioen. De eindstand is: DWT 1 6 6 0 0 12 21— 4 Nereus 1 6 4 0 2 8 169 DWR 1 6 2 0 4 4 12—19 HVGB 1 6 0 0 6 0 1—18 Voor de tweede klasse dames werd gespeeld de wedstrijd VZV 1DWT 3. In een vrijwel gelijk opgaande wedstrijd wist DWT 3 toch beslag op de punten te leggen door met 3-2 de wedstrijd te win nen. De eindstand luidt: Haarlem 1 8 7 0 1 14 340 DWT 2 8 6 1 1 13 19— 9 HPC 1 8 3 1 4 7 18—15 DWT 3 8 3 0 5 6 17—21 VZV 1 8 0 0 8 0 3—37 De wedstrijd HVGB 2—HPC 2 werd met 1-0 gewonnen door HVGB 2 en is de eindstand van de derde klasse dames: DWR 2 HVGB 2 HPC 2 Haarlem 2 DWT 4 8 7 8 5 12 8 3 0 5 8 3 0 5 8 116 0 1 14 27— 8 11 18—11 6 18—14 6 14—32 3 12—24 In de wedstrijd Haarlem 2VZV 1, tweede klasse heren, werden de punten gedeeld, uitslag 1-1. De eindstand is: HVGB 2 10 9 DWR 1 10 7 DWT 1 10 6 VZV 1 10 2 HPC 2 10 2 Haarlem 2 10 0 1 0 19 47—19 2 1 16 37—20 13 41—25 5 20—37 5 16—36 2 11—35 1 3 1 7 1 7 2 8 In de vierde klasse heren won HVGB 5 met 3-1 van DWT 3, zodat de eindstand werd: HVGB 4 10 9 1 0 19 51—14 HVGB 5 10 6 0 4 12 27—20 DWT 4 10 5 1 4 11 24—21 HPC 4 10 5 1 4 11 27—26 DWT 3 10 3 1 6 7 22—23 VZV 2 10 0 0 10 0 4—51 nationale econorhie. De spanning tussen het sociale en het economische beginsel moet een vruchtbare kracht zijn, waar door aan alle deelnemers der nationale economie die goederen worden ver strekt waaraan zij behoefte hebben. Het hoogtedoel is de verbinding van het economische leven met het sociale. Dr. Schmijder von Wartensee bepleitte dat de factor mens in de economie op nieuw worde bezien. De „menselijke politiek" in het bedrijf ontbreekt die, rekening houdend met de menselijke behoeften, de synthese geef. tussen de optimale productiviteit van de onder nemers en de persoonlijke ontplooiing van de medewerkers. BIOSCOPEN Rembrandt: „Carnaval in Texas". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Luxor: „Les Belles de Nuit". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur, a. 1. Frans Hals: „Pandora en de Vliegende Hollander". Tijden: 2.30, 7 en. 9.15 uur. Dins dag 1 avondvoorstelling om 8 uur, boven 18 jaar. Lido: „Affair in Trinidad". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. City: „Brief Encounter". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. Spaarne: „Storm over Montana". Tijden: 2.30. 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Minerva: Maandag: „Mevrouw maakt car rière, 8.15 uur, a. 1. Dinsdag: „Gentleman's Agreement", 8.15 uur. Boven 14 jaar Maandag 11 Mei Stadsschouwburg: „De Haarlemse Toneel Club" in: „Des Duivels prentenboek", 20 u. Grote Kerk: Orgelbespeling door Gé Michels, 21—22 uur. Carillonbespeling door stadsbeiaardier A. Peters, 11.30—12.30. Muziektent achter „Dreefzicht": Concert door Amsterdamse Tram Harmonie, 20 u. Dinsdag 11 Mei Stadsschouwburg: De Haagschë Comedie in: „Staatszaken", 20 uur Concertgebouw: 3e Concert meesterserie. door Haarlemse Orkest Vereniging. Solist Leon Fleisher, piano, 20 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door P. Chr. Westering, 2122 uur. Muziektent achter „Dreefzicht": Concert door Hoogovenharmonie uit Velsen, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Wandelpark Groenendaal-Heemstede: In ternationale bloemententoonstelling „Flo ra 1953" geopend 8.30—23 uur. Huis Van Looy, Kleine Houtweg 103, (ingang Kamperlaan). Werken van leden van de Groep Haarlemse Schilders en Beeldhouwers. Frans Halsmuseum, ingang KI. en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, des avonds bij kaarsverlichting. Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel. Geopend van 10—17 en van 2023 uur. Zon- en feestdagen 13 —17 uur. Antieke Oosterse Tapijten geopend op werkdagen van 10—17 uur. op Zondagen van 1317 uur. Hoofdwacht: Tentoonstelling foto's van oude Haarlemse stadsbeelden. Geopend Woensdag en Zaterdag 1417 uur. Maan dag 2022 uur. Vishal, Grote Markt, Diepzee-aquarium en Philips' Wondertuin. Geopend van 10 —23 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlandse ttunst". Geopend dagelijks van 10-17 uur, 's Zondags, yap 13—17 uur. 's' Maandags gesloten. Kunsthandel Léffelaar, Grote Markt 14: Nederlandse Kunstnijverheid. Geopend: 117 uur. Kunsthandel Leffelaar Wagenweg 102: Kunstnijverheid en bloemencomposities. Pieter van Gelder. Pieter Groeneveldt, Wandtapijten van de Knipscheer. Geopend op werkdagen van 1017 uur. „Het Wapen van Heemstede". Werken van Heemsteedse beeldende kunstenaars. Geopend dagelijks van 923 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66 Vroeg-Aziatische kunst. Dagelijks ge opend van 10 tot 23 uur. CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjenellenkelder", Stadhuis, Grote Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16, 17, 20, 21, 22 uur. Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 917 en 2022.30 uur. Gaskronen- verlichting. Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens dag en Vrijdag van door kaarsenluchters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Cabaret, Bars: „Die Raekse", Raaks: Wie ner cabaret „Edelweiss"; „De Waag", Spaar ne 29; La Cubana, Lange Veerstraat 17; Wi ne Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. DIVERSEN: Pendeldienst miniatuurtreintjes („Glip- pertjes") op route „Dreefzicht" (De Hout) —Frans Halsplein v.v.; rondritten (N.Z.H. V.M.-bus, 20.30 en 21.30 uur) en rondvaar ten (vertrek: Houtbrug) langs de verlich ting. Boottochtjes naar de Flora de gehele dag (van Houtbrug). Houtplein, hoek Dreef/Wagenweg, en Damstraat: oliebollen- poffertjes-kramen. In het jaarverslag van Thijsse's Hof wijst de secretaris, de heer j. W. Wf" chers er op, dat slechts weinigen zul len weten, dat de Hof officieel heet Stichting Planten- en Vogeltuin in ,he* Bloemendaalse Bos Thijsse's Hof. Over de vogels maakt men zich ongerust- Jonge nachtegalen zijn er sporadisch ert de kans dat zij verwacht worden is Se ring. De tuinman moet wel eens hande lend optreden tegen de vele katten- Het toenemend verkeer in de omgeving verhoogt de onrust en komt de vogel stand ook niet ten goede. De heer van 't Sant, die in alle naburige ëe' meenten in de broedtijd in parken cr] bossen de vogelbevolking inventari' seert, heeft zijn zorgen ook tot de He* uitgestrekt. Hij inspecteert de zes neSj' kastjes en hoopt daardoor op goede resultaten. Wat de planten betreft, het was een goed jaar voor de Orchideeën, de Ha* lekijn, het breedbladige Handeken»^ kruid en de Keverorchis bloeiden rp kelijk. Ook de breedbladige Wespen°t* chis stelde ons niet teleur. Het Soldaat je liet óns dit jaar in de steek, de bjs deren ontwikkelden zich slecht en 1 bloeien is het niet gekomen. Van a Dennenorchis die wij uit Bergen °n vingen, is ook weinig terecht gekome Twee exemplaren van het Hondskru1 door een N,J.N.-er gebracht, deden 11 goed, zodat er alle kans is dat zij ®pmt dig geacclimatiseerd zullen zijn. ^2 ,e- iemand nog eens een Soldaatje of Ml1" genorchis voor ons hebben, wij zUHqe deze gaarne een plaatsje geven. tuinman heeft veel zorg besteed a de Pirola rotundifolia, het rondb'lao wintergroen, dat dan ook pracn 0 heeft gebloeid, evenals Pamassia. zijn plaats aan de vijver heeft gena haafd. De Paardenstaarten- en K"I7njs, plaag is ons een voortdurende er is weinig aan te doen en wij .Jgn, dat de eerste plotseling zal verdwU1' ,g zoals dat ook destijds met de zurins geschied. dat De belangstelling van het publiek gaarne gezien wordt, was bevredig De heer Wichers is nog het enige stuurslid, maar binnenkort komt.er .g. nieuw bestuur. Het hek is voor kwart vernieuwd. Het tekort was 1952 f 337.—.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2