Katholieke taak binnen het nationaal ^vfrJ°0RMAN: Het spoor van het zwaarcL I R.K. Invalidenbond „St. Liduina nog immer groeiende s c V O A R Dagblad-directeuren en journalisten vieren herstelde Hiërarchie 95 Toneelcongres in Utrecht NED. DETACHEMENT VERENIGDE NATIES Door oprichting van dekenale afdelingen r J Schiphol krijgt weer een luchtwegwijzër (SCBEEPYAARÏBIRICHIEN MAANDAG 11 MEI 1953 PAGINA 7 -m- HOOFDPIJNK- Ned. Associatie voor Practijkexamens Gouden jubileum Zusters te Eckelrade MARKTBERICHTEN 51 9de STAATSLOTERIJ 4e klasse le lijst 28-31 f 11.50 36-40 f 14." 32-35 f 1 2." - vanaf 41 f 16." het katholieke toneelcongres, het afgelopen weekeinde in Utrecht gehouden, Quem quaeritis in sepulchro? die nu heeft Bernard Verhoeven in een rede gesproken over de gewestelijke spreiding I voorkomt in de derde scène. De voor- Van het nationale toneel, die, zoals men weet, in de afgelopen maanden in Arn hem voor de provincies Gelderland en Overijsel een aantal veelbelovende eerste happen gezet heeft. De heer Verhoeven voorziet de niet geringe mogelijkheid, dat °ver drie jaar het Zuiden een eigen groep op het nationale niveau en binnen het verband van de toneelcoördinatie zal bezitten, en dat het Noorden misschien ge- 'ihtijdig, maar mogelijk eerst over zes jaar even ver zal zijn. Deze periodes van wie en zes jaar hangen samen met de tijdsduur van drie jaar, waarvoor telkens he toneelcoördinatie opnieuw wordt vastgesteld. Deze mededelingen, die op wel iets jheer dan op alleen maar vrome wensen eerusten, hoorden thuis in een rede over taak van de katholieken op het ge- Died van het toneel. Wij kunnen niet huvoerig ingaan op de inleiding van de heer Verhoeven, waarin hij uiteenzette, j*at twee elementen, die tot op zekere h°ogte elkaar tegenstrijden, in het to- een synthese moeten vinden in het sutonome spelmoment: de getuigenis- wang en de speeldrift. De Nederlander hjkt van nature geporteerd voor het ®e'Uigenistoneel, v.De taak van de katholiek op het ge- ®!ed van het toneel ligt niet in de zelf voorziening, maar binnen het nationale joneel, zoals Willem NieuwenSuis al be. ?o°gd heeft. Op de natuurlijkste wijze komt het getuigenistoneel tot zijn fecht m de gewestelijke spreiding van het to- neel. Het is niet toevallig, dat een groep spelers, die in het getuigenistoneel ge- lovr- de en, een uitwijkmogelijkheid zagen in provincie, in Arnhem: in de eigen sfeer van het gewestelijke leven ligt °e gezonde voedingsbodem voor dat to- in het Zuiden zal het vanzelf de katholieke sfeer ademen. Bernard Verhoeven sprak op een congres, georganiseerd door het Leken spel en door het Werkverband Katho- ®k Amateurtoneel uiteraard ook over de betekenis van het amateurto neel, dat hij in eerste instantie voor hot cultuurleven vooral belangrijk acht- ?e als voorhoede: het heeft de mogelijk heden om het terrein te verkennen. Daarover evenwel hadden op de eerste 5®g van het congres vooral de heer J. ,w- Hofstra en dr. J. Pollman gespro ken. Een soort edele sport De héér J. W. Hofstra, toneelcriticus, s'elde op de voorgrond, dat er een diep gaand en essentieel verschil is tussen het beroeps- en amateur-toneel. Bij het eerste gaat het de spelers om het zich inleven in karakters, bij het amateur toneel om het zich in gebondenheid uit leven. Spr. ziet in het amateurtoneel 6en soort sport, al is het er dan een ven de edelste soort. Bovendien een zeer Seschikt middel om menselijke emoties te saneren. De individuele inspanning van het beroepstoneel moet voor de ama teurs tot ontspanning worden in gemeen- schappelijke gelijkgestemdheid. Het spel hioet amusement blijven, geen streven haar uitblinken of om „kunst te plegen". Uit de geanimeerde gedachtenwisseling bleek, dat de congresgangers het lang hiet in alle opzichten eens waren met de culturele, artistieke en vooral niet met de geestelijke waardering van het amateurtoneel, zoals die door de inlei der was uitgesproken. Toch iets meer Dr. Pollman heeft een overzicht ge seven van de geschiedenis van het leken spel, zoals dit uit de jeugdbeweging is PPtstaan. Sprekers karakterschets van ?et lekenspel ging op vele punten paral lel met die van de eerste inleider, maar yerschillde apert t.a.v. de eisen die aan het amateurtoneel mogen worden ge field. Het lekenspel, dat niet meer aan bepaalde technische eisen behoeft te eldoen, is tot ondergang gedoemd, ter- i hl ook de vormende waarde van een katholieke sfeer toch allerminst kan °rden ontkend. Jeugdig observatievermogen Uét congres bood overigens een zeer «pvuld programma; wij kunnen er, ge- j^en de ruimte, niet al te diep op ingaan. e officiële zitting van Zondagmorgen erd besloten met korte toespraken van jr®r- D. Huurdeman, die mgr. B. J. Al- lr*k vertegenwoordigde, en door de E. A. Schüttenhelm, namens de mi- lenh van 0nderwijs. Maria van Macke- "ergh hield 's middags een inleiding Q f ..creative dramatics", vrije expressie VR het toneel. Haar redenering is, dat e °r heel jonge kinderen het spel nog sopf *s' zÜn nog n7et aan toneel" ton toe-puber en bakvis willen in het h6tehl?Pel zichzelf beleven, voelen hoe hijvoorbeeld is zover te zijn. Als zij zich naar eigen inventie op het toneel kunnen uitleven, vinden zij een uitlaat- mogelijkheid voor tal van gevoelens en fantasieën, hetgeen nuttig is voor hen zelf, omdat het een mogelijkheid is het gevoelsleven te ontwikkelen en omdat het 'leert zich naar anderen te schikken: ook is het nuttig voor de opvoeder, om dat hij er de karakters uit leert kennen. De demonstratie, die daarop een aan tal leerlingen van de Middelbare Meis jesschool „Stella Matutina" gaven, was overrompelend: het vaststaande ge geven kwam in de ter plaatse geïm proviseerde teksten te voorschijn in een wonderlijke mengeling van ver bluffend observatievermogen en op recht kinderlijk gebleven expressivi teit. die vele karakteristieke details wonderlijk raak trof. Gebrek aan cultuur Gabriel Smit heeft, na een overzicht over honderd jaar katholieke poëzie, hartstochtelijk gepleit voor het begrip, waar de dichter niet buiten kan. Het heeft de katholiek altijd aan gevoel voor cultuur ontbroken. Tollens, de dichter van „Wien Neerlands bloed", verliet de Kerk, omdat hij de Roomse sfeer voor zijn kinderen onvruchtbaar achtte. De familie-reciteerclubs bleven hangen bij het genre-Van Alphen met wijwater. Cornelis Broere bleef bedroevend een zaam. Eduard Brom bleef steken in een onechte aesthetiek, pastoor Binnewiertz werd schromelijk miskend en verket terd. Er is een kentering ten goede, al kiest men van de moderne dichters soms juist wat zij zouden wensen niet geschre ven te hebben. Men moet een gedicht niet willen begrijpen met het verstand, men moet er naar luisteren met het hart, met volle ontvankelijkheid. De dichters zijn er, maar als zij geen weerklank vin den zijrl zij tot onvruchtbaarheid ge doemd. Jeugdige declamatoren, gekozen uit verscheidene plaatsen in het land, heb ben daarop gedichten en proza van he dendaagse katholieke schrijvers doen horen Paasspel Het Nederlandse Paasspel, dat de leerlingen van het Seraphijns College te Warmond tenslotte tot uitvoe ring brachten, is een liturgische uitbeelding van het gebeuren op de Paasmorgen. Wat in de mid deleeuwen een onderdeel was van de liturgie van de Paasnacht, werd in de loop der tijden als dramatisch geheel daarvan los gemaakt. De kern van het spel bleef echter de vraag van de engel: gaande en volgende scènes zijn toe voegingen van toen bestaande antipho- nen, zodat het geheel een duidelijke naar een climax stuwende handeling verkreeg. Van de elf rollen zijn er drie in travesti, zoals dat altijd in de mid deleeuwen gebruikelijk is geweest. Van het Nederlandse Paasspel, dat uit handschriften, gevonden te Maastricht en Egmond door prof. Jos Smit van Waesberghe S.J. is samengesteld, is de muziek in de moderne notenwaarden genoteerd. Aan de zangvirtuositeit wor den geen grote eisen gesteld. De spelers van Warmond wisten met sobere gebaren een grote expressiviteit te be reiken, en hun welluidend en goed ver staanbaar Latijn werd door de toehoor ders in diepe stilte gevolgd. De sim pele, maar goed gemarkeerde décors van Harrie Sterk voldeden goed, en de costumes waren van voorname stijl. Het indrukwekkende Te Deum, waar mee het spel besloot, was een waardig slot van een middag rijk aan zinvolle poëzie. Advertentie Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 47 ct. Mijnharde Hoofdpij ntabletten. Koker 80 ct. Jn: c s. COP MASTEN TOONDER5TUO 56. Plotseling richt Eric zich op. „Ik blijf hier niet langer in het onzekerezegt hij strak. „Ik moet weten, wat er gebeurd is. Ik trek er op uit en neem Wolf mee. Wacht hier op mij, tot ik terug benHalfra. Zolang ik weg ben, hebt gij het bevel." „Zeker, heer koning," antwoordt Halfra voldaan. „Gij hadt geen betere plaatsver vanger kunnen kiezen." „Bah, een mooie bevelhebber," mompelt Orm troosteloos de edelman aanschouwend. Als Halfra wil antwoorden, horen zij een vaag gerucht en van de andere kant naderen twee gestalten. „Bij Thor! Dat was een goed gevecht," briest Yark, die moeilijk vooruit komt. „Een goed gevecht noemt hij dat," gromt Thorkell in zijn baard. „En die idioot laat zich als doelwit gebruiken." „Wat?" valt Eric hem in de rede. „Zijt gij gewond, heer Yark? Erg?" „Het heeft niets te betekenen, heer koning," snuift Yark. „Een schram, anders niet. Hoewel ik moet toegeven, dat die prutsers met een boog weten om te gaan." ,,In ieder geval zijn we veilig, zolang we in het bos blijven," merkt Thorkell op. „Ik. heb gemerkt, dat die schurken zich met hun paarden niet tussen de bomen durven wagen." Dat kan dan gezellig worden, als we in de steppen komen," mompelt Orm. „Ik heb wel eens horen zeggen, dat daar geen bomen zijn. Maar laten we de moed niet ver liezen. Tegen die tijd zijn we waarschijnlijk al doodgevroren." „De stuurman heeft gelijk," valt Rorik hem nors bij. „Wat moeten we beginnen? We hebben twee bogen. De paar pijlen moeten we bewaren om ons te verdedigen, zodat we niet eens een stuk wild kunnen schieten. En wanneer we niet van honger omkomen, lopen we de kans van koude te bezwijken. Of die gele duivels laten ons stuk voor stuk in de sneeuw bijten met hun verraderlijke pijlen." „Hoor me dat stuk jonker eens aan," snuift Yark verachtelijk. Die denkt zeker, dat hij op een vrolijke jachtpartij is." Maar Rorik's woorden hebben niet nagelaten 'indruk te maken en niemand zegt een woord. Strak kijken de mannen elkaar aan. Doch plotseling verbreekt de Noor man de stilte. „We kunnen niets zonder wapens doen," zegt hij. „En zonder kleding houden wij het waarschijnlijk geen twee dagen meer uit. Welnu Een grimmig lachje plooit Eric's mondhoeken en zijn stem heeft een metalen klank, als hij besluit: „We gaan halen wat we nodig hebbenbij de Nomaden!" Advertentie In verband met de aflossing van Korea-vrijwilligers, die een jaar in Korea hebben gediend, bestaat bij het A AlIRflIl Verzoeke mij de brochure U U U I U N „Mannen van Stavast" opnieuw gelegenheid tot dienstneming. T eeftijdsgrenzen van 19 tot 30 jaar (voor onder- -*-1 officieren tot 35 jaar). Ook zij, die nimmer in Nfl militaire dienst zijn geweest, komen voor uii- |W zending in aanmerking. Aanmelding dient /Jrf mondeling of schriftelijk te geschieden bij het \iy Aanmeldingsbureau Korea, Nieuwe Frederik- kazerne, Van Alkemadelaan, geb. E 5, kamer 9a, 's-Gravenhage, Tel. 185070, toestel 1589. te sturen: Naam: Adres: Plaats: Aanvraag richten tot Aanmeldings- bur. Korea, Nieuwe Frederikkazerne, van Alkemadelaan, 's-Gravenhage. SS 68 Alhoewel de Nederlandse katholie ke kranten ambtsalve reeds alle congressen en bijeenkomsten volgen, die ter gelegenheid van het eeuwfeest der Nederlandse kerkelijke hiërarchie gehouden worden, hebben de ver vaardigers van die kranten, directeu ren en journalisten, toch een eigen herdenking georganiseerd. Dat daar toch wel reden toe was kan men zich als men dat al niet tevoren gedaan had, realiseren zowel bij de preek van de aalmoezenier van de pers, pater M. Bogaartz S.J., als bij de rede, die Mgr. W. Nolet uitsprak. Pater Bo gaartz hield zich, tijdens de Mis in de kapel van de Eeuwigdurende Aanbid ding, vlak bij het Utrechtse station, namelijk bezig met de vraag, hoe de journalist in zijn beroep katholiek behoort te zijn, het vraagstuk der be- roepskerstening derhalve, dat actueel is, en dat in de katholieke journalis tiek misschien gemakkelijker op te lossen lijkt dan in werkelijkheid het geval is. In de vergadering, die daarop in het Jaarbeursrestaurant volgde, behandelde (Van onze correspondent) De R.K. Invalidenbond „St. Liduina" heeft Zaterdag en Zondag in Nijme gen zijn jaarvergadering gehouden. Uit de sectievergaderingen die Za terdag werden gehouden en uit de congresvergadering die Zondag plaats vond bleek dat „St. Liduina" nog immer groeiende is. De bond telt thans zeventien afdelingen. Besloten werd tot een krachtige propaganda- actie over te gaan en te streven naar dekenale afdelingen. In het hoofdbe- DINSDAG HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 7 isUws' 710 gram., 7.15 jongenskoor, s'8 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 Vr„ k-ork. en sol., 8.55 gram., 9.00 huis- lnu?w' 9.40 Lichtbaken, 10.00 kleuters, "•15 ork 10 45 gram._ n.oo vrouw, 11.30 J-noolradio, 12.00 Angelus, 12.03 Metro- 13nn"ork' en solist®- 12.55 Zonnewijzer, oi-i, Weuws, 13.20 act., 13.25 amusem.- Br=' en solist. 14.00 gev. progr., 14.50 15.00 schoolradio, 15.30 Ben je 17 nn fB-OO zieken, 16.30 Ziekenlof, ll'ïï ieugd, 17.45 regeringsuitz., 18.00 Verf A muz- 18-20 sP°rt' 18-30 Dit is le" 19?' 18-45 gram., 18.52 act.. 19.00 nieuws, ■lo gram., 19,15 Boek der Boeken, 19 30 m-?'', 20.25 de gewone man, 20.30 ka- lil- koor en sol., 20.50 klank- rart- 7 21-20 Radio Philh. Ork., 22.05 ees.»ilokter. 22.20 piano, 22.45 Avond en. 23.00 nieuws, 23.15 gram. niSï,LVERSUM n- 29S m. AVRO: 7.00 grai^VSt 710 gram., 7.15 gymn., 7.30 VpRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 Ei'ar^VS,„8'15 gram., 9.00 prot. pr.. 9.15 eau* 25 huisvrouw, 9.30 gram., 10.40 113|\erie' 10.50 kleuters, 11.00 zieken, ziét s°Pra®n en piano, 12.00 lichte mu- r,.,,;. 12.33 platteland, 12.40 sport, 12 45 ücht„ 00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 A 'i® muz" 13.50 gram., 14.00 Zeg eens, raai- 14.3 gram., 14.40 school- gram' gram., 15.15 vrouw, 15.45 leueri' rol0 jeugd. "-SO gram., 17 40 18 °0 nieuws, 18.15 piano, 18.30 gpaJ. A° u0 nieuws, 18.15 piano, 18.30 Ie, lóTe ,5 gram., 18.50 Paris vous par- Sieuws un°£rCOnc" 19'25 gram" 20 00 n>Uz ó-t gev. progr., 21.15 lichte -«.40 gev. muz.. 21.50 lichte muz., 22.30 buitenl. overz., 22.45 gram., 23.00 nieuws. 23.15 New York calling, 23.20 gram. ENGELAND, BBC, Home Service, 330 m.: 16.00 ork., 19.00 gev. muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 gev. muz., 12.45 Schots ork., 15.00 gev. muz., 17.00 gev. muz., 18.15 dans- muz., 22.20 lichte muz., 23.20 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 omroepork., 13.20 omroep- ork., 15.50 lichte muz., 17.45 lichte muz.. 19.45 volksliederen en dansen, 20.15 dans- en amusem.muz., 22.10 instrumt. sexte, 22.30 jazzmuz., 23.00 gev. muz.. 0.30 gev. muz. FRANKRIJK, nationaal programma. 347 m.12.30 ork.. 19.01 klass. muz., 20.02 kamermuz. BRUSSEL, 324 m.: 16.00 omr.ork., 20.00 omroepork., 21.15 Ethnische muz., 22.15 jazzmuz. 484 m.: 16.00 lichte muz., 20.00 fragm Les Troyens a Carthage, 22.10 omroep orkest. ENGELAND, BBC European Service Uitz. voor Nederland. 224 en 49 m.: 22.00 Nieuws. Vraaggesprek met onze luister aars. Boeken en schrijvers. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE NCRV: 20.15 Journaal. Weerbericht Koningin Elizabeth II. Zuid-Afrikaanse volksspelen. Dagsluiting. stuur werd dr. Nijsten als voorzitter herkozen. De heer R. Ploeg uit Rot terdam werd tot secretaris van de bond gekozen, terwijl in de vacature van de heer Koppen uit Delft werd gekozen de heer W. A. Hakvoort uit Nijmegen. In zijn welkomstwoord tot de congres vergadering wees de voorzitter, dr. Nijs- ter uit Terneuzen, op de principiële be tekenis van deze bond voor de katholie ke invaliden. Uit de jaarverslagen bleek een gestadige groei van de bond. In de verschillende diocesen waar nog geen vaste steunpunten zijn zal een actie worden ontplooid, waarbij getracht zal worden tot de oprichting van dekenale afdelingen te komen. Betoogd werd voorts, dat de invloed van St. Liduina in het openbare leven meer tot gelding moet komen. In dit verband werd het als een gunstig teken beschouwd, dat dr. Bar, directeur-geneesheer van de St. Maartenskliniek te Nijmegen en dr. v. Balen, medisch adviseur van St. Liduina, benoemd zijn als bestuursleden van de Nederlandse Centrale voor Gebrekki- genzorg. Tijdens de congreszitting werd nog het woord gevoerd door de deken van Nij megen, de hoogeerw. heer C. J. E. N. van Dijck, die wees op de bijzondere bete kenis en de grote geestelijke voordelen welke kunnen getrokken worden uit een katholieke invalidenbond. Juist door elkaar te steunen zal het lot van velen kunnen worden verlicht De a.s. examens in boekhouden, mo- lerne bedrijfsadministratie en handels correspondentie in Nederlands, Frans, Duits, Engels en Spaans zullen worden afgenomen op 16 en 17 Juni 1953 over dag en 22, 23 en 24 Juni 1953 des avonds. De examens Spreekvaardigheid vreemde Salen worden gehouden in Mei; Steno grafie en Machine-schrijven in Juli a.s. Alle examens staan onder toezicht van le Rijksgecommitteerde, dr. H. F. J. Westerveld, inspecteur van het Middel baar en Gymnasiaal onderwijs. mgr. Nolet de geschiedenis van de ka tholieke pers, die vrijwel samenvalt met de katholieke emancipatie, zeker als men de voorgeschiedenis daarbij trekt, want de pers heeft in de voor bereiding ervan haar rol gespeeld. Mgr. Nolet herinnerde terecht aan de pio niersarbeid van Le Sage ten Broek, aan zijn idealisme en aan het onbegrip, dat zijn deel is geweest, in het bijzonder ook aan de eerste krant,- die hij opge richt heeft toen de tijd daar nog niet- ri.jp voor was. In zekere zin was de tijd d'at ook nog niet, toen Judocus Smits in 1845 in Den Bosch De Tijd oprichtte, die hij in 1846 naar Amster dam overbracht, waar 20.000 katholie ken, dat is het dubbele aantal van Den Bosch, woonden. De tijd is pas rijp ge worden voor d'e katholieke pers in het begin van deze eeuw, toen de katho lieken, bij het herstel der hiërarchie nog een niet-volk, zichzelf in het maat schappelijke leven door hun vele orga nisaties hadden teruggevonden, toen er ook in de directe zielzorg voortdurend, en soms niet zonder enige overdrijving, pers was gewezen. Nadien kon er van pers ws gewezen. Nadien kon er van een zekere bloei van de katholieke pers sprake zijn, al heeft zij ook voor het zover was zelf een grote rol ge speeld in de emancipatie. Judocus Smits met „De Tijd" bijvoorbeeld, alhoe wel hij het leiding geven niet preten deerde, in het samengaan met de libe ralen waardoor het herstel der hiërar chie mogelijk werd, Thomson met „De Maasbode" in de tijd van het integralis- me, waarin in ieder geval deze ver dienste schuilt, dat hij de volgzaamheid van de katholieken aan hun bisschop pen inprentte: beide kranten samen op een enigszins paradoxale wijze in de tijd van Schaepman: zij hebben, ieder naar hun eigen aard, critiek op hem uitgeoefend. Maar, zeide mgr. Nolet, dat was nuttiger dan men soms aan neemt: het dwong Schaepman zich voortdurend nauwkeurig en grondig te verdiepen in wat hij wilde; het bracht ook de katholieke lezers zelf tot naden- den, tot wikken en wegen van het voor en tegen der argumenten, van beide zijden in het geding gebracht. Deze en nog andere nuttige zaken werden dagbladdirecteuren en journa listen, niet zo heel veelvuldig op één congres bijeen, ter overdenking voor gehouden. Schiphol zal binnenkort weer een luchtwegwijzer rijk zijn. In aanwezig heid van verschillende autoriteiten hoopt ir. L. T. van der Wal, plaatsver vangend voorzitter van de A.N.W.B., Woensdag 13 Mei a.s. een nieuwe lucht wegwijzer te onthullen en aan de heer U. F. M. Dellaert, directeur van de luchthaven Schiphol over te dragen. Reeds in 1936 werd een dergelijke luchtwijzer door de A.N.W.B. aan de gemeente Amsterdam aangeboden. Ja renlang was deze luchtwijzer, die van 22 armen was voorzien, een beziens waardigheid voor de talloze bezoekers van de luchthaven. Bij de verwoesting van Schiphol in de oorlogsjaren werd ook dit baken vernield. Op verzoek van de directie van de luchthaven heeft de wegwijzerafdeling van de A.N.W.B. thans een nieuw® luchtwijzer vervaardigd, terwijl de ge meente Amsterdam voor de opstelling heeft zorggedragen. De nieuwe weg wijzer die geheel in ijzer is uitgevoerd, heeft niet minder dan 33 armen en ver wijst naar de luchthavens in alle delen van de wereld, waarbij ook de kilome terafstanden zijn aangegeven. LEIDEN Cand. Ned. recht: mej. A Giebing, Doorweth: J. van Vrijbergh de Coningh, Den Haag: P. Regnery, Den Haag: J. van Rooyen, Den Haag en K. v. Waes berghe, Voorburg. i ALAMAK p. 10 Kreta n. Genua. ALBIREA p. 11 Palma Az. n. Antw. ALCHIBA 11 te B. Aires ALIOTH en ALKAID 10 te Rotterdam. ALPHACCA n. 11 Cayenne n. Rio Janeiro. AMSTELDIEP 11 nam. te Calcutta. AMSTELTOREN 11 nm.—12 te Quebec. ANNENKERK p. 11 Pt. Sudan n. Suez. ARUNDO p. 11 Rasalhadd n. P. Said. BAARN 10 te Mollendo. BENGKALIS 14 te Colombo verw. BLITAR p. 11 Messina n. Marseille. BLOMMERSDIJK 10 te Antwerpen. BLIJDENDIJK p. 11 Scilly 12 te Antw. CALTEX UTRECHT 10 te Rotterdam. CELEBES p. 11 Malta n. Alexandrië. CLEODORA p. 11 Paas-eil. n. Curasao. CORYDA 11 van Balboa n. Yokohama. DALERDIJK 11 te Los Angelos. DANAE p. 10 Hanstholm n. A'dam. DUIVENDR. p. 11 Ouessant n. N. Orl. EENDRACHT 11 te Rotterdam. ERINNA 11 van Port Said n. R'dam. GAASTERKERK 10 te Singapore. .GANIMEDES 10 te Barranq. GORDIAS 10 te Rotterdam. GOUWE p. 11 Kp. St. Vineent n. Rott. GRAVELAND p. 11 Finisterre n. Recife. GROCTEKERK p. U GparOfiftttm'.Momh. HAULERWIJK p. 11 Barbados n. Norfk. HECTOR p. 11 Finisterre n. A'dam. HECUBA p. 11 Scillys n. Barbados. HEELSUM p. 11 Bermudas n. Havre HEEMSKERK p. 11 Walvisb. n. Kaapst HELDER 10 Scillys gep. n. San Juan. HERSILIA p. 10 Azoren n. A'dam. JAPARA p. 11 nm. Gibr. n. Beyrouth. KERTOSONO 10 te New Orleans. LEOPOLDSKERK p. 11 Gibr. n. Mars. LEMSTERKERK p. 11 Kreta n. Genua. LOENERKERK 11 te Bombay. LOOSDRECHT 11 te Karachi. LOPPERSUM p. 10 Father P. n. Montr. LUTTERKERK 11 te Londen. MAAS 10 te Amsterdam. MAASHAVEN p. 11 Kp. Race n. Montrl. MACOMA 11 te Shimotzti. MALVINA p. 11 Str. Soenda n. Nw. Zeel. MARPESSA 11 te Mirt. MEERKERK p. 11 Kp. St. Vint. n. Genua. MELISKERK 11 van Keelung n. Takubar. MENTOR p. 10 Ouessant n. Oran MIDAS 11 te Amsterdam MIRZA p. 10 Bermuda's n. Curasao. MITRA It.l 11 te Rotterdam. MOLENKERK 11 te Antwerpen. MURENA p. 10 Albany n. Miri. NESTOR p. 11 Azoren n. Barbados. NIGERSTROOM 10 nam. te Hamburg OMALA 11 nm.12 te Spezia. ORESTES p. 1011 Azoren h. R'dam. ORION 11 te Lattakia. OVERIJSEL 10 te Singapore. PERNA p. 11 nm. Perth n. Albany. PR. ALEXANDRIë p. 11 Dover n. Quebec PR. FRED, WILL. 11 te Rotterdam. PR. PHIL. WILL. p. 11 Kp. Race n. Montrl. PR. WILL. IV 10 van Montr, n. Toronto. ROEBIAH 11 te Tdj. Priok. SALLAND p. 11 St. Paulsrock n. Amst SCHIEDIJK p. 11 Sabang 12 te Penang. SLAMAT 11 van Port Said n. R'dam. SLIEDRECHT 11 van Swansea n. Ahmadi. ST. ALKMAAR p. 11 Belle Isle n. Montr. STAD DORDRECHT 11 te Sluiskil. ST. VLAARDINGEN 11 nam.—12 te Rotterd. STENTOR p. 11 Azoren n. A'dam. SUNETTA p. 11 Malta n. Pt. Said. TABINTA 10 te Surabaja. TALISSE p. 11 Kp. Dondra n. Djibouti. TAMO 11 te Buenos Aires TARA 11 St. Pauls Rock, n. Rio Jan TARAKAN p. 11 Minicoy n. Aden, TAWALI p. 11 Bohamas n. Newp: News. TEIRESIAS p. 11 Ouessant n. Pt. Said. TIBA 10 nm, te Hamburg. TJIBANTJET 11 te Nagoya. TJJBODAS 10 te Durban. TJILUWAH 11 nm.—12 te Singapore. TJIPANAS 11 te Makassar. TJIWANGI 11 te Surabaja. TOMORI p. 11 Sabang. TRAJANUS p. 11 Ouessant n. Ciud. Truj. TRITON 11 te Port au Prince. WAAL p. 10 Sombrero, 12 te Curacao. WATERLAND p. 11 Finisterre n. Bahia WINSUM p. 11 Burlins n. Huelva. WINTERSWIJK p. 11 Azoren n. W. Indië WOENSDR, p. 10 Sombrero 12 te Cur. IJSSEL 10 nam. te Bremen. ZAAN p. 11 Brunsbuttel n. Sundswall. ZEELAND 10 van Suez n. Bahrein. PASSAGIERSSCHEPEN ALDABI 11 te Montevideo. ALHENA 11 te Antwerpen. ALNAT1 p. 11 Fernando Noronha n. Rott. BLOEMFONTEIN 13 te Durban verw. BOSCHFONTEIN 10 te Amsterdam BONAIRE 15 van A'dam n. Georgetown. BOSKOOP p. 11 Azoren n. Southampton. CONGOSTROOM 11 te Lagos. COTTICA 12 te Georgetown verw. INDRAPOERA 10 te Londen. JAGERSFONTEIN 11 te Southampton. JOH. v. OLDENBARNEVELT 19 van Priok MAASDAM 10 te New York. NOORD AM 11 te New York. ORANJE 29 van A'dam, n. Priok. ORANJEFONT. p. 11 Oporto n. Kaapst ORANJESTAD 13 van A'dam n. Cristob RIJNDAM p. 11 Scillys n. N. Y. SIBAJAK 14 te Willemstad verw. VEENDAM 15 te New York verw. WATERMAN 18 te New York verw. WESTERDAM 11 te Rotterdam. WILLEM RUYS p. 11 Socotra n. Colombo. WILLEMSTAD 10 te Cristobal. ZUIDERKR p. 11 Kp. Palmas n. Rott. De zusters Van Barmhartigheid te Eckel rade, onder de gemeente Gronsveld in Zuid-Limburg, waren Zondag vijftig jaar werkzaam in het onderwijs. Het hele dorp vierde feest. Onder de hoogmis hield pastoor Van den Dungen een f eesttoespraak. ,De ver schillende verenigingen van het dorp brachten een hulde aan de zusters van het klooster. Namens de bewoners van Eckel rade werden geschenken aangeboden. VEILING POELDIJK, 9 Mei 1953. Sla A 7.10—9.10 B 5.00—5.40, per 100 stuks, Bloem kool (8)'0.84—0.89, (10) 0.75—0.84, (12) 0.60 —0.67 (15) 0.35—0.48, alles per stuk, Peen 0.610.71 per bos, Tomaten A 3.403.50, C 3 30—3.50, CC 2.80 per kg. OLIE. EN VETMARKT, 7 Mei. Er is nog niet veel verbetering te bemerken in de stemming op de olie- en vetmarkt. Het blijft over het algemeen zeer stil. De gun stige uitzondering hierop zijn zoals gewoon lijk de aankopen in de bekende grondstof fen voor de margarine-industrie. Deze wa ren zeer behoorlijk. Intussen is enkele dagen geleden de lang verwachte verhoging van de heffing op de import van eetbare dierlijke vetten afgekondigd, welke verhoging niet .pee- valt en de handel zeer zal bemoeilijken. Wat de technische zijde aangaat, ook hier is het niet druk. Er ging iets om in Fan cy talk, zowel loco als op aflading van Noord-Amerika. In vetzuren viel ook al niet veel te beleven, behalve in raffinage palmolievetzuren voor export waarvoor de toeslag tot f 17.50 per 100 kg. werd ver hoogd. De heffingen voor de binnenlandse tech nische bedrijven werden voor Cocos- en Palmpitolie verlaagd met f 9.voor Palm olie met f 2.— per 100 kg., terwijl ook de uitvoerheffingen voor de meeste producten werden verlaagd. f 1000 2661 13476 14055 16607 f 200 1814 194S 3440 3490 10121 10267 10716 12047 12292 12659 13090 13449 14306 14454 Prijzen van 80.— 2000 16035 f 1500 1897 14911 400 6211 15798 17320 21421 3963 4606 5010 5196 8156 8737 14539 16232 18833 20184 20843' 1029 702 2009 531 3151 497 4026 843 5130 6044 483 7002 901 8004 555 9049 10011 876 114 214 839 099 114 704 777 184 216 564 572 099 230 194 211 063 077 648 702 155 208 989 143 231 632 696 129 146 026 039 960 275 401 504 600 609 638 693 177 289 408 521 161 162 165 887 976 304 358 426 659 799 843 337 388 563 401 447 479 078 122 321 929 950 958 263 308 409 293 329 351 724 868 889 305 463 553 104 282 339 444 450 458 496 903 930 627 671 720 770 671 762 335 340 814 917 392 437 529 773 817 820 424 550 377 413 917 957 645 733 566 679 970 733 853 11123 138 961 966 12031 078 736 933 13087 132 879 14041 042 661 690 15015 075 16014 284 17265 297 777 781 18113 149 934 978 19009 227 20024 083 882 929 21064 119 498 573 233 371 487 514 597 485 488 366 456 312 423 460 198 226 331 053 062 081 774 776 795 159 233 499 344 413 463 323 348 389 381 486 801 888 701 868 606 653 466 514 671 748 897 495 577 699 477 561 689 488 587 610 882 709 874 945 537 675 706 165 520 604 656 716 757 819 894 237 262 389 250 291 295 973 194 231 258 741 845 872 507 642 315 431 886 940 966 454 628 878 Nieten. 1027 398 579 821 2014 353 715 972 «3000 325 554 886 974 4020 265 459 741 909 5061 446 679 767 6022 196 475 696 7009 329 643 788 954 8008 223 397 661 953 9023 356 550 871 10016 213 539 677 050 460 628 883 029 379 721 999 003 326 597 898 989 022 269 553 747 949 115 448 689 773 033 212 494 697 013 406 649 793 970 025 240 415 672 955 058 358 576 880 049 278 554 751 156 181 256 346 364 384 393 394 464 469 552 558 569 574 576 578 633 ^48 738 751 756 757 794 806 934 089 136 142 160 188 236 329 330 406 415 443 469 500 586 630 674 762 838 847 848 863 873 916 924 059 173 186 206 232 239 283 298 372 402 405 407 499 502 508 526 650 696 712 804 825 838 848 861 904 909 920 932 939 953 955 971 048 098 101 117 137 150 215 223 288 292 299 351 419 435 440 451 -574 608 650 691 706 724 726 737 751 821 827 834 835 848 876 882 142 151 467 490 700 704 831 856 043 092 230 244 500 510 760 800 035 084 431 448 651 655 795 806 223 239 492 567 708 723 869 886 119 130 279 303 550 578 815 891 091 118 463 467 682 720 808 824 280 305 416 427 575 603 638 657 726 727 733 736 156 158 358 359 588 654 896 914 172 200 481 542 731 743 827 902 167 192 446 473 663 667 962 974 204 253 594 596 763 767 906 925 044 072 099 251 257 286 419 421 517 698 700 754 959 087 154 158 397 428 444 589 604 620 946 099 100 120 300 356 419 565 571 590 811 816 837 129 163 166 170 348 350 358 364 388 529 617 619 622 660 774 780 818 890 897 196 209 217 279 350 445 452 469 473 483 663 748 771 815 824 130 133 172 200 211 423 424 435 437 454 598 605 611 666 671 878 898 938 954 958 11000 249 384 716 12001 159 555 825 13012 184 350 610 11018 196 501 - 791 15071 283 664 847 16023 226 597 930 11022 422 741 995 18028 228 572 776 19077 327 487 650 855 20007 179 342 785 21000 21074 268 552 835 008 022 259 265 429 434 728 737 012 014 183 273 584 591 832 840 039 085 207 215 359 382 645 674 029 038 200 210 531 542 830 856 093 105 315 389 683 729 923 971 045 072 245 350 617 642 940 968 059 095 431 438 830 840 033 040 243 335 576 587 813 843 080 086 346 349 496 560 685 704 878 915 008 022 199 200 381 503 812 825 061 064 269 298 454 481 809 882 018 074 306 314 598 604 845 853 130 138 246 250 41S 422 678 798 040 048 234 274 595 596 863 918 115 119 426 432 738 741 981 983 096 152 437 441 669 700 986 162 196 444 465 841 869 105 145 399 409 588 596 883 884 094 102 363 405 568 572 714 716 928 942 027 037 222 229 543 632 827 852 270 298 911 951 103 153 302 316 545 652 914 941 101 115 345 350 607 646 873 920 152 153 271 309 433 466 818 837 093 127 279 312 641 668 982 149 215 440 476 751 783 985 173 189 443 497 726 752 342 344 417 154 175 187 321 327 342 674 703 706 945 125 133 140 392 522 552 672 706 796 987 154 162 168 332 343 346 482 491 592 850 918 950 130 152 158 320 "328 458 739 742 769 246 249 271 478 497 598 800 828 834 192 199 223 516 524 574 830 831 887 203 267 291 315 328 490 512 528 555 564 907 916 972 978 9S8 161 188 517 538 602 603 888 925 142 150 408 420 576 577 720 755 990 993 050 077 257 273 650 691 864 893 202 212 224 554 560 562 633 701 732 937 952 183 253 266 439 449 485 587 598 637 792 839 842 091 120 148 302 320 333 733 752 772 906 928 944 082 104 115 124 132 136 142 175 186 281 307 332 443 470 481 493 534 546 563 627 636 664 725 752 764 789 797 840 868 916 Robinson-sandalen zijn ideaal: luchtig, oerdegelijk en perfect van pasvorm. De gegarandeerde Robinson- rubberzool gaat makkelijk de gehele zomer mee! Ook kunt u ze krijgen met prima kernlederen zolen voor dezelfde ongelooflijk lage prijs! PRIJZENMaten 25-27 Alleen écht met op IEDERE zool het merk GARANDEERT Wilt daar dus goed op letten! DEZE SANDALEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7