Grote mie van Churchill in Lagerhuis CONFERENTIE GROTE VIER ZONDER UITSTEL NODIG Somber geluid uit Egypte met Het vredesverdrag Oostenrijk Engeland stelt voor op Mei te Londen een bespreking te houden „DE RUYTER" glansrijk voor haar examen geslaagd Teruggekeerd van proeftocht in het hoge Noorden Tussen neus en lippen X i hart „Er zijn wellicht betere dingen te doen dan het mensenras mitsgaders zichzelf aan stukken te rijten hoofd en Dertien doden bij overval op dorp 30 personen onder puinhopen LT.-GEN. HASSELMAN GAAT SPREKEN MET BRADLEY ,,\a los In/(/krachten in Europa sijn niet sterk genoeg Onder vrachtauto geraakt na val IJsheiligen doen naam eer aan Het weer DINSDAG 12 MEI 1953 77ste JAARGANG No. 25681 BRITSE MILITAIRE BASES IN EGYPTE er roan bpüc\ m Tornado verwoest twee Amerikaanse stadjes Prins Bernhard op „De Zeven Provinciën" NEW LOOK voor priesters Negentienjarig meisje op slag gedood Alle mogelijkheden uitgebuit ~r> Mgr. D. Huurdeman aangereden Indonesië Auto in ravijn, twee doden, vier gewonden FIELD JACKETS - SWEATERS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM elefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 «Oonnementen 20800 Postgiro 145480 'jkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 [J*ant. IJmuiden: Bonitaciusstr. 27 tel. 5790 directie: 3. j. \y Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. °ofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. nd- hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. 55 (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Pe leider van de liberale fractie in het Lagerhuis, Clement Davies, gaf gis pten uiting aan de gevoelens van velen binnen en buiten het parlement, 'Oen hij zeide, dat de zojuist door Churchill gehouden rede behoorde tot de bootste redevoeringen die Churchill ooit gehouden had. „En dat wil wat ZeKgen," voegde hier de liberale leider aan toe. Ware het niet voor een al te Kortzichtige Engelse uitlating ten aanzien van Egypte, de rede van Chur- ooill zou ongetwijfeld niet slechts groot, doch zelfs groots mogen heten. De Schele rede was doorlicht van humaniteit, redelijkheid en een intens vredes belangen en zij eindigde op een noot van optimisme, toen Churchill aan Rt slot van zijn gedenkwaardige en door het gehele Huis meerdere malen 'oesejuichte reae kwam te spreken over „de belangrijkste gebeurtenis van d® laatste tijd", de verandering in de Russische houding sinds de dood van k.'alin. Dit gedeelte van de rede was duidelijk onmiddellijk gericht tot Amc- Jj'ka en Rusland. En toen dan ook Churchill aankondigde, dat hij over dit on twerp enige algemene opmerkingen wilde maken, waarvan hij hoopte, dat ze met verdraagzaamheid en toegeeflijkheid zou willen bestuderen, ö°elde hij niet op de oppositie tegenover hem, doch op Amerika en het Mantrouwen door dit land betoond ten aanzien van de nieuwe toestand. Churchill dan zeide dat hij het een vergissing achtte indien men uitging van het standpunt dat met Rusland geen enkele overeenstemming te bereiken viel voordat men in alles overeenstem ming had bereikt. Overeenstemming ten aanzien van een of twee punten, zoals Korea en Oostenrijk, zou reeds leiden tot nieuwe vooruitzichten op veiligheid en welvaart. Hij meende dat men niet behoorde te denken dat de fundamentele verschillen tussen het communistische en niet-communistische gedeelte van de wereld zo maar op eens door middel van een alomvattende overeenkomst uit de wereld zouden kunnen worden ge holpen. En hier waarschuwde hij tegen de mogelijkheid dat een natuurlijk ver langen naar een algemene overeenkomst op internationaal terrein tot gevolg zou kunnen hebben dat „wij een spontane en gezonde evolutie welke wellicht plaats grijpt in Rusland zouden kunnen bemoeilijken". Hij achtte de „interne manifestaties en de duidelijke stem mingsverandering" veel belangrijker en van veel meer betekenis dan wat er buiten Rusland gebeurde. Hij meende, dat een oplossing mogelijk was voor hef „onmetelijke probleem" de veiligheid van Rusland te verzoenen met de vei ligheid van West-Europa. En hier op perde Churchill het oorspronkelijke denkbeeld dat wellicht een oplossing te vinden was in de geest van het Pact van Locarno, dat gebaseerd was op de een voudige basis dat Brittannië Frankrijk te hulp zou komen als Duitsland aan viel, en Duitsland zou helpen als Frank rijk aanviel. Wellicht kon een dergelijke oplossing gevonden worden om de vei- SIR WINSTON CHURCHILL in de geest van Locarno Aan de vooravond van de aankomst van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul- ®s> die een rondreis gaat maken door S6,. landen van het Midden-Oosten, te bïro heeft generaal Naguib enigszins ^bverwachts verklaard, dat hij en zijn eSering staan voor een breuk met En- «eland over de kwestie van de miti- j.lr® bezetting van de Suezkanaalzone. onlangs daarover in de Egyptische °°fdstad heropende onderhandelin- waarbij aan Britse zijde de leiding toevertrouwd aan generaal Brian v 0"ertson. waren verleden week welis- j,®ar geschorst, doch toen had men zich s; g gehaast te verzekeren, dat deze schor st,® niet bedoeld was als een definitief nreken van de besprekingen. De taal, j. generaal Naguib Zondag echter bij S01>af van de Egyptische onbekende laat at in Abbassia heeft gesproken, er er geen twijfel over bestaan, dat Sq Van verdere onderhandelingen geen Na& meer kan zijn en dat generaal kei de Britse regering voor de Zvvi stelt om ofwel zonder meer te Welri V00r ziin eisen' °*wel de £e~ tyj: .adige consequenties van een af- j 'hg daarvan te aanvaarden, best n er n°g twijfel mocht hebben *a] u3n omtrent Naguib's bedoelingen, Eel feit, dat de generaal over En- Vij®nd heeft gesproken als „de Jand" en ,jat hij verder heeft ge- Ê»vg? van de grote strijd, waarin oEP7e met de prijs van zijn bloed de sie gelijkheid zou kopen, elke illu- dienaangaande hebben opgeheven, hoeht Zekere mate van rethoriek zal Serie s aan de krasse uitspraken van g6„ raal Naguib wel niet vreemd zijn t')ds6est' bedoeling daarvan is ener- tig. °m door in het openbaar krach- hetl Pressie op Engeland uit te oefe tot regering in Londen te bewegen bij Concessies, waartoe zij tot nu toe biet k diplomatieke onderhandelingen v°or are'd bleek. Anderzijds ligt het ho0t)t de hand, dat generaal Naguib itiijjj or 20 scherp stelling te nemen b°ort7 ^lles te confronteren met de <Watak. om partij te kiezen in het dat j ai is het geenszins zeker, Zal -Amerikaanse regering bereid ^0egeven°m de Engelse bondgenoot tot aan de Egyptische eisen te dat is toch kennelijk waar X^aal. Naguib op hoopt. bej.e "ij daarbij niet zal aarzelen ze- te sppi eb die hij in handen heeft uit ®s is 6n tegenover minister Foster Dul- Plaatj vvenec'is duidelijk. Op de eerste digheid S bij speculeren op de omstan- Öerd d' Washington, minder gehin- Sijigej~ari Londen door prestige-overwe- ®üpe6Meb °P de eerste plaats gepreoc- ii Psiev» bet uitblijven van een de- ^i<ider,.r,rn'btaire organisatie in het 'opetl ""Dosten, wellicht meer begrip zal °r Egypte's nationale aspiraties. (Vervolg op pag. 3) Q offC"~'J''nde vraagt een r8°zinde liefde naarmate er lnniger banden zijn. AMIETTA - MIDDELLANDSE ZEE Menzaleh meer PORT SAID rSMAILIA ABOE - g SOEWEIP^^»^ MOASCA TEL EL KE6IA OEVERSOIR ASOE-SÜLTAN FAY ID TimMfTiFFr ZOETWATER KANAAL Birifr Ktnn Bitter m. 8nfse bases LUCHTMACHT k LEDER KASFARCET VOORRA AO-DEROT PORT TAUFIO Ter beveiliging van een der meest stra tegische punten ter wereld heeft Enge land in de kanaalzone in Egypte onge veer 80.000 man gestationneerd. Dit Britse contingent is verdeeld over een zevental vliegbases, drie garnizoenen en een voorraaddepot. ligheid van Rusland en Duitsland tegen over elkaar te garanderen. En toen kwam het grote woord eruit: „Ik wens hier duidelijk te ma ken dat ik, ondanks de onzekerheden en de verwarring waarin de interna tionale situatie zich bevindt, geloof dat een conferentie behoort plaats te vinden op het hoogste plan tussen de leidende mogendheden en wel zonder veel uitstel". Een dergelijke conferen tie zou informeel moeten zijn en plaats moeten vinden achter gesloten deuren. „Misschien", aldus Churchill, „zou men niet geraken tot concrete over eenkomst, doch bij de deelnemers aan een dergelijke conferentie zou een algemeen gevoelen gewekt kun nen worden dat hun wellicht betere dingen te doen staan dan het mensen ras mitsgaders zichzelf aan stukken te rijten". In enkele woorden het beeld schetsend van de vrede waarvan de hele mensheid droomt, vervolgde Churchill: „Ik zeg alleen maar dat dit zou kunnen gebeuren en ik zie niet In waarom men er bang voor zou be hoeven te zijn een poging te doen". Doch Churchill besloot met een waar schuwing, dat alle hoop op de door hem geschetste en als mogelijk beschouwde ontspanning en vrede ijdel zou zijn, in dien de vrije landen hun onderlinge vriendschap en hun voorbereidingen zouden verminderen. „Indien wij niet onze defensie-inspanning op peil zouden houden tot aan de grens van ons 'ver mogen, dan zouden wij elke mogelijke wending naar de vrede zowel in Europa als in Azië te niet doeneenheid, waakzaamheid en trouw zijn de enige fundamenten, waarop de hoop kan blij ven leven." Met deze woorden besloot Churehill zijn magnifieke rede en het Huis beloonde hem met luide en lang durige toejuichingen. Zoals reeds werd opgemerkt, toonde Churehill ten aanzien van Egypte niet dezelfde staatsmanswijsheid als ten aanzien van andere wereldproblemen. Men kan zijn rede in dit opzicht zelfs agressief noemen. Hjj schetste het ver loop van het geschil over de basis in de kanaalzone en zei botweg Egypte had om onderhandelingen gevraagd. In dien Egypte nu opeens niet verder wenst te praten, dan moest het dat zelf weten. Er was voor Engeland geen re den enige stappen te ondernemen. En indien de Egyptenaren de Engelsen zou den aanvallen, was het Engelse leger van 80.000 man, dat in de zone gereed stond, mans genoeg om zich te verde digen. Het wil er bij Churehill evenmin in als bij de meerderheid van de Britten, dat Egypte een casus heeft, en volledige souvereiniteit kan opeisen, voordat het zich vrijwillig bereid toont een gedeelte van deze souvereiniteit prijs te geven. Het Britse leger in de Kanaalzone is vanzelfsprekend voor Egypte een blij vende herinnering aan en gedeeltelijke voortzetting van vroegere onderhorig heid. (Vervolg op pag. 3) Dertien personen zijn Zondag om het leven gekomen en 27 gewond bij een aanval van bandieten op het dorp Dja- timuljo nabij Tegal aan de Noordoost kust van Java, aldus is Dinsdagochtend officieel te Djakarta bekendgemaakt Dit is de eerste maal sedert ruim een jaar, dat zich in dit gebied ongeregeld heden voordoen. iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiNiiiHiiiimiimiiiiiimiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiimimiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiimmiiiiimiii Groot-Brittannië heeft een bijeen komst uitgeschreven van de Grote Vier ter behandeling van het Oostenrijkse vredesverdrag. De Britse minister van Staat Sel- wyn Lloyd deelde in het Lagerhuis mee, dat Engeland de plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Za ken van de V. S., Frankrijk en de Sovjet-Unie heeft uitgenodigd om op 27 Mei in Londen het verdrag te be spreken. Welingelichte Britse woordvoerders gaven te kennen, dat het besluit om de 260ste viermogendhedenbijeenkomst over het Oostenrijkse vredesverdrag bijeen te roepen, het resultaat is van een diplomatieke uitwisseling tussen Londen, Parijs en Washington, die bijna een maand heeft geduurd. Volgens de Britse woordvoerders was men van mening, dat het bijeenroepen van de vier mogendheden Rusland de gelegenheid zou verschaffen te tonen, dat zijn verklaringen over de wenselijk heid van de vrede oprecht zijn. De V. S. zullen zich doen vertegenwoordigen door Walter Dowling en Engeland door Geoffrey Harrison. Rusland was tot dusver vertegenwoordigd door de ambassadeur Andrei Gromyko, die de vorige maand tot plaatsvervan gend Russisch minister van Buitenland se Zaken is benoemd. De Westelijke diplomaten verwachten, dat de opvolger van Gromyko Jacob Malik, die gisteren in Londen zijn func tie heeft aanvaard, namens Rusland de bijeenkomst van de grote vier zal bij wonen. Dit proefprojectiel, dat een snelheid kan ontwikkelen, gelijk aan viermaal die van het geluid, wordt gereed ge maakt voor het afschieten, op de lucht basis voor proefnemingen met vlieg- materieel zonder piloot te Wallops Is land in de Amerikaanse staat Virginia. Het magnesium-projectiel, dat een lengte heeft van ruim 4 meter, wordt voortgedreven door twee raketten, die aan de staart zijn bevestigd, terwijl een derde raket, die in het model is inge- bQuwd, eerst ontbrandt wanneer de snelheid van het geluid is bereikt en het projectiel de topsnelheid geeft van meer dan 4183 km. per uur. Men ge bruikt deze projectielen ter bestude ring van de gevolgen van de door de wrijving (projectiel-luchtlagen) ontstane hitte. De twee Amerikaanse steden Waeo en San Angelo in Texas zjjn gisteren door een hevige wervelstorm getroffen. Tot nu toe heeft men 75 lijken geborgen, terwjjl 500 personen gewond werden. De tornado ging gepaard met een ver blindende regenstorm en trok tot twee maai toe over het stadje Waco. Meestal gaat aan een tornado een donderend geluid vooraf, dit keer was dit echter niet het geval en de mensen werden zonder enige waarschuwing door de storm overvallen. In de puinhopen van een ontspanningsgebouw te Waco rijn ongeveer 30 jongemannen opgesloten. Men weet met zekerheid dat tenminste vijf van hen nog tn leven zijn. Hulp ploegen werken koortsachtig om de tonnen puin waaronder de opgesiotenen zijn bedolven te verwijderen. In de zakenwijk van Waco, waar ver schillende grote gebouwen volkomen vernield werden, is de staat van beleg afgekondigd. Het Amerikaanse Rode Kruis en de militaire geneeskundige dienst hebben voorraden verbandstof- fen en geneesmiddelen naar de getrof fen plaatsen gezonden. Alle beschikbare werkkrachten zijn opgeroepen voor het hulpverleningswerk. Prins Bernhard is Maandag per vlieg tuig te Renfrew in Schotland aangeko men en heeft de dag doorgebracht op de nieuwe Nederlandse kruiser „De Ze ven Provinciën", die ter hoogte van het eiland Aran zijn snelheidsproeven heeft afgelegd. De Prins was vergezeld van officieren van de Nederlandse marine, het leger en de luchtmacht. Des avonds is hij weer naar huis teruggekeerd. (Van onze speciale verslaggever) De nieuwe Nederlandse kruiser ,,De Ruyter" is van een geslaagde proeftocht, welke hem tot voorbij de 79ste breedtegraad naar het Noorden heeft gevoerd, aan de werf te Schiedam teruggekeerd Het schip vertoont de sporen van zijn eerste practijk: de fonkelnieuwe huid is op tal van plaatsen bedekt met kruit- slijm en het dubbele glas van tal van poorten is verbrijzeld. Want men heeft het geschut beproefd in alle richtingen en standen, die mogelijk zijn en bij het af vuren in de ongunstigste bakshoek is door de kracht der detonaties de lichte schade ontstaan. Maar dit is slechts van bijkomstige betekenis. Op de proefvaart is gebleken, dat het schip in alle opzichten aan de gestelde verwachtingen vol doet. De bereikte snelheid is meer dan bevredigend: varend op volle kracht loopt het schip meer dan 33 mijl; dat is dus normaal en nog geen uiterst vermogen. En het is daarbij een lust om te zien hoe onberispelijk de „De Ruyter" haar water los laat: de geweldige allee van kielzog zo vlak als een autobaan, met slechts een lichte sluiergolf vlak achter het schip. Luitenant-generaal B. R. P. F. Hassel- man, chef staf van het Nederlandse leger, is Maandag aan boord van de „Noordam" in New York aangekomen. Ten overstaan van de pers drong lt. gen. "Hasselman aan op versterking van de N.A.T.O.-strijdkrachten in Europa, „omdat men er nooit zeker van is, of de koude oor log niet op een gegeven ogenblik in een werkelijke oorlog zal verkeren". Volgens lt. gen. Hasselman zijn de N.A. T.O.-strijdkrachten in Europa nog niet sterk genoeg. „Wij moeten niet op onze lauweren rusten, wij moeten ons blijven inspannen". Hasselman sprak zijn dank uit aan de V.S. voor het militaire materieel, waarvan Nederland thans „meer en meer krijgt toe bedeeld". De generaal deelde mee, dat hij in New York en omgeving militaire instellingen zal inspecteren. Vrijdag gaat hij naar Washing ton om vier dagen lang besprekingen te voeren met generaal Omar Bradley, de Serum tegen slan genbeet Een zekere Jack Pontet uit Geneve heeft Zich te Sainelegier laten bijten door drie adders. Een vierde adder beet een ko nijn, dat korte tijd later dood ging. Pontet's bloed druk was na twee uur volkomen normaal, alleen zijn gebeten arm was enigszins gezwollen. Pon- tet deed deze proefne ming in een ziekenhuis in tegenwoordigheid van een aantal artsen, zijn echtgenote en andere waarnemers om te bewij zen, dat hij een effectief middel tegen slangenbeet had uitgevonden. Hij ver klaarde, dat zijn serum voor ieder soort slangen gif afdoende is. Zijn mid del werkt gedurende ten minste zes weken na de injectie. Hij had zich zelf voor deze proefne ming 17 dagen geleden een injectie gegeven. Pontet blijft voor obser vatie nog enige tijd in het ziekenhuis Sollicitant Detectives te Dayton waren op zoek naar Ro bert Rickle, die verdacht werd van diefstal van een auto en valsheid in geschrifte. Zij vonden hem op het hoofdbureau >an politie, waar hij met len zó uitstekend resul taat het examen voor po- itieagent had gedaan, dat lij als no. 1 voor een be staande vacature was ge noteerd. De wereld wordt wanner De gemiddelde tempe ratuur van de wereld stijgt volgens dr. Gilbert Plass van de John Hop- kins-Universiteit met 1 Vi graad per 100 jaar. Plass noemde voor de Ameri- Kaanse Geophyslsche Unie als oorzaak hiervan de toeneming van de in dustriële activiteit, waar door per jaar ongeveer zes milliard ton koolzuur gas aan de atmosfeer wordt toegevoegd. Het koolzuurgas in de lucht werkt op dezelfde wijze als het glas van een broeikas: het belet het ontsnappen van de warm testraling van de grond, maar laat de stralen, die rechtstreeks van de zon komen, door, aldus Plass. Merkwaardige raadsverkiezingen Bij de Britse gemeen teraadsverkiezingen heeft zich een dezer dagen een zeer merkwaardige ge beurtenis voorgedaan. Van de vier candidaten voor het stadje New Camberwell behaalden de twee conservatieven even veel stemmen als hun La- bour-collega's. Beide par tijen kregen n.l. elk 3252 stemmen. Men besloot toen tot loting over te gaan. De helm van een politieagent werd er bij gehaald en daarin ver dwenen vier papiertjes. De twee conservatieve candidaten wonnen.... voorzitter van de Amerikaanse stafchefs, en met andere vooraanstaande militaire leiders. Generaal Hasselman, die vergezeld wordt door zijn echtgenote, zal vervolgens mili taire instellingen in de Amerikaanse sta ten van het Zuidoostelijke midden bezoe ken. 29 Mei keert hij aan boord van de „Westerdam" naar Nederland terug. De Katholieke priesters in Japan krijgen hun eigen „new look". De bisschoppen hebben namelijk een concessie gedaan aan de zomerhitte en hun goedkeuring gegeven aan een zomercostuum voor priesters. Dit zomercostuum bestaat uit een beige broek en colbert en een overhemd met lange mouwe in dezelfde kleur. Wanneer de priesters het dan nog erg warm hebben, kunnen zij ook nog hun colbert uit doen, want het overhemd staat ook „gekleed" Op de boord van het overhemd en op de revers van het colbert zijn kleine kruisjes van geborduurd zil ver aangebracht. Maandagmorgen is de negentienjarige dochter Jantje van de familie H. J. Vlieger te Assen aan de Steendijk al daar onder een vrachtauto geraakt en op slag gedood. Zij kwam op de fiets uit de richting Rolde. Vermoedelijk is ze met het fietsstuur in dat van de naast haar rijdende vriendin gekomen. De meisjes kwamen te vallen juist toen een zware vrachtauto passeerde. Het ene meisje werd door de aanhangwa gen, beladen met veertien ton stenen, gegrepen en op slag gedood. Het an dere meisje kreeg slechts lichte ver wondingen. Het gebeurt maar zelden, dat een oor logsschip een zo lange bouwgeschiede nis heeft als de thans voltooide krui- ser. Hij werd in 1938 besteld en pas vijftien jaar later is de proeftocht ge maakt. Dit is een gevolg geweest van de oorlog, tijdens welke de bouw prac- tisch heeft stil gelegen. Toen de Duit sers hier kwamen vonden zij alleen de bijna voltooide romp. die zij te water hebben gelaten en wilden doen afbou wen, zodat bij de bevrijding een gedeel te van de machine-installaties bij ver schillende fabrieken in uitvoering was. Dit is toen stopgezet, want intussen had de oorlogservaring zoveel nieuwe ken nis omtrent de practijk opgeleverd, dat een geheel nieuw bestek voor de af bouw van het schip nodig bleek. Dit heeft de technici van de Marine en van de werf Wilton Fijenoord voor grote problemen gesteld, maar zij zijn er toch in geslaagd met behoud van het vol tooid casco alsnog een schip te con strueren, dat voldoet aan de allerlaatste eisen van de oorlogvoering ter zee. Zo is de ligging van ketel- en machineruimte geheel anders gewor den dan aanvankelijk opgezet. Er zijn nu, ter mindering van het risico, twee gescheiden eenheden van ketels en machines, terwijl ook de verblijven van de bemanning, zowel officieren als ondergeschikten, in afwijking van het oorspronkelijke project, thans ver spreid zijn over het hele schip. Ver der is als resultaat van een volledig nieuwe ontwikkeling van de elec- trische installatie aan boord, de ge lijkstroom van vóór de oorlog veran derd in draaistroom van 440 volt. En tenslotte vormt natuurlijk de radar een geheel nieuw element in de uit rusting van het schip, waarvan de inrichting helaas nog zeer veel ruim te inneemt. Met die voor de bewape ning zelfs zoveel, dat men kan zeg gen, dat de toch zo belangrijke voort- stuwingsapparatuur op het tweede plan is gekomen. De nieuwe kruiser wordt met olie ge stookt en met stoomturbines gedreven, waarbij het voedingswater een speciale behandeling vraagt, want het moet zui verder zijn dan drinkwater. Het systeem van gescheiden eenheden maakt ver schillende combinaties mogelijk, maar biedt vooral het voordeel, dat wanneer er één uitvalt de ander automatisch in springt. Ook de scheepsbeveiliging is tot het uiterste geperfectionneerd. Bij dit alles is gewoekerd met de- ruimte om heel de ingenieuze apparatuur zo gun stig mogelijk onder te brengen, alles uiterst licht geconstrueerd, het gebruik te materiaal van klein soortelijk ge wicht. Er is ook vrijwel niets „breek baars" meer aan boord, terwijl de huis vesting van de opvarenden zo sobei mogelijk is gehouden, zonder erge"' een zweem van luxe of „huiselijkheid" Het feit. dat op een oorlogsschip nev gens de leidingen achter betimmeringrr zijn weggewerkt, overal dug het inge wand bloot ligt. versterkt nog het ge mis aan enige sfeer, of het moest die zijn van een reusachtig, tot het uiterste gespannen organisme, van ogenblik tot ogenblik waakzaam en paraat. Deze luchtfoto van de kruiser „De Ruyter" toont het schip tijdens een proefvaart in de Schotse wateren. Voor de proeftocht heeft men dit maal de arctische zone gekozen, waar bij het schip langs de Noorse kust tot Spitsbergen is gekoerst, om op 79 graden en 53 minuten de steven weer Zuidwaarts te wenden langs de Faröer-eilanden naar de Schotse wa teren, waar in de mond van de Clyde onder de kust .van Arran, de gemeten mijl is gevaren. De schietproeven zijn tenslotte gehouden van Nieuwediep pit. In September hoopt de Konink lijke Marine de nieuwe kruiser over te nemen, van dat ogenblik af Harer Majesteits „De Ruyter". Gistermiddag omstreeks kwart óver vijf is Mgr. D. Huurdeman, vicaris-gene raal van het aartsbisdom, bij het te voet oversteken van de Lange Nieuwstraat op de hoek van de Trans in Utrecht door een wielrijder aangereden en ge vallen. Met een lichte hersenschudding werd de vicaris naar het Sint Antonius Ziekenhuis overgebracht. Naar wij nog vernamen is de toestand van Monseig neur niet onrustbarend, maar zal hij enige weken rust moeten houden. Een auto, waarin zich een gezelschap van tien Nederlanders bevond, is tussen Bojolali en Solo in een ravijn gestort. Hierbij kwamen twee personen om het leven, twee werden zwaar en twee licht gewond. Behalve de tien Nederlanders bevond zich nog een Chinese chauffeur in de wagen. De doden zijn mevrouw Belling en de heer Jac. Walonker. (Van onze weerkundige medewerker) Er komt nog steeds geen belangrijke verandering in het koude Meiweer van de laatste dagen Zoals de vooruitzich ten zich laten aanzien kan het ook met Hemelvaartsdag nog onaangenaam koud zijn. Ons land blijft in een overwegend Noordelijke luchtstroming, die koude lucht uit het hoge Noorden blijft aan voeren. 's Nachts komt hierin plaatse lijk zware nachtvorst voor. Vooral gis ternacht werd op vele plaatsen een schadelijke nachtvorst waargenomen, jn het midden van ons land daalde dicht bij de grond de temperatuur tot 6 a 7 gr. C. onder vriespunt. In de komende 24 uur kan een depressie, die over de Noordzee naar het Westen beweegt, enige regen veroorzaken, maar deze zal vermoedelijk van weinig betekenis zijn. De IJsheiligen, waar wij nu midden in zitten, doen hun naam eer aan, daar wij ons de laatste dagen bij een kacheltje nog steeds het lekkerst voelen. Advertentie Verwachting tot Woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen, voornamelijk in het Oosten van het land. Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord en West. Overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zon: 4.50-20.24. Maan: 419-21.32.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1