W MUTATIES IN WASHINGTON EN III] DE NATO GRUENTHER opperbevelhebber van de Noord-Atlantische strijdkrachten Ridgway stafchef van Amerikaanse leger De Kardinaal-legaat H I Gespannen toestand in de Suezkanaal-zöne ^/morris iefm^ca tyi Vreugde en besinning .Honderd jaar Kromstaf Versterkingen zijn onderweg FOKKER-fabriek in Brazilië opgericht Westelijken willen Koreanen burger-status geven Kerkklokken luiden Zaterdagavond Raket ontploft in bommenwerper Zware strijd in Laos In Wi uur over Atlant. Oceaan Tot hoofd en hart weer 6 WOENSDAG 13 MEI 1953 o 77sfe JAARGANG No. 25682 Morgen, Hemelvaartsdag, zal ons blad niet verschijnen. DE DIRECTIE, Donderdag einde super weeldebelasting Geheim wapen Fransen maken Russische wapens buit Commandant O.-Duitse Kustwachtpolitie naar W.-Duitsland gevlucht Amerikanen demonstreren nieuwe wapens Doeltreffendheid aan Koreaans front reeds bewezen Een grap, die geld kostte Canberra'sbreken record Grote steun en orders van Braziliaanse regering TENN1SSH0RTS - SHIRTS In Pan Moen Jon: Interimperiode van zestig dagen voorgesteld BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 1. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. at wij gedurende de komende dagen gaan vieren is in be ginsel niet meer, maar ook «iet minder, dan het feit dat 100 jaar geleden de Kerk in ons vaderland weer bisschoppen met eigen bisdom men kreeg. En dit feit is daarom zo vierenswaardig, omdat het voor de katholieken van Nederland meebracht ®e« volwaardiger deel hebben aan «et leven van de Kerk. Dit is de kern der zaak. Eenvoudig en voor iedereen begrijpelijk, maar «iet altijd direct herkenbaar uit wat zich het luidruchtigst gelden doet Rondom het thans te vieren eeuw feest. En wat naast de luidruchtig heid aan een rustig begrip van het 'Wezen der zaak in de weg staat, is he nadruk welke op bijkomstigheden Wordt gelegd. Zeker, het wil wat zeg gen, dat de katholieken van een ver drukte minderheid tot een gerespec teerd volksdeel zijn geworden (be tekenisvoller is overigens de tussen Aprilbeweging en Schaepman-her- henking verblijdend gewijzigde hou ding van onze reformatorische mede christenen j egens de katholiekenhet Wil wat zeggen, dat wij eigen scho ten, pers en radio hebben, een poli tieke macht vertegenwoordigen en krachtige stands- en vakorganisaties de onze kunnen noemen; het wil wat Zeggen, dat de hoogste ambten voor katholieken openstaan en dat een sta dion voor massale jeugdbij eenkomsten eigenlijk te klein is. Maar dat alles Wil met betrekking tot hetgeen wij thans gaan vieren alléén maar iets zeggen, indien en voor zover het daarmee in een zinvol verband staat. Al die verworvenheden vertegen woordigen geen doel op zichzelf; zij hebben slechts een afgeleid bestaan en ontlenen hun waarde aan de mate Waarin zij dienstbaar zijn aan dat éne, waar het eigenlijk om gaat: de Vereniging en versterking van het eigen geloofsleven en de kerstening van de wereld waarin wij leven. Los gemaakt van die hoofdzaak zou het geen wij thans emancipatie noemen de kans lopen tot een „kermis der delheid" te worden. Deze overwegingen kunnen helpen tot een juiste onderscheiding der din gen; zij kunnen ons behoeden voor eenzijdige vreugde over uiterlijke verworvenheden; zij kunnen tevens Voorkomen, dat maatschappelijke emancipatie en godsdienstige vorde ringen klakkeloos door elkaar wor den gehaald. Dat nauwer aan het wezen der zaak verwant is en daarvoor een be tere graadmeter verschaft, is al dat gene wat hoort tot het gebied van de geest: de katholieké cultuur en de wetenschap, in eigen kring en onder de hoge hoede der theologie beoefend, «laar vooral de innerlijke persoon lijke cultuur, die zich in de levens stijl uit. En wat het innigst met de kern der zaak verbonden is, ja, ten dele deze kern zelf is, dat is het ge loofsleven der katholieken. Nu is het opmerkelijk, dat, naar mate men hoger komt op de aldus opgestelde waardeschaal, ®r steeds minder reden tot juichen is. voor ieder die nog op meer let dan °P de kwantitatieve sterkte van een organisatie, is het duidelijk dat de katholieke cultuur bij de stoffelijke Verworvenheden is ten achter geble ven. De wetenschap wordt Goddank «iet verblijdende resultaten, mede gunste van vorming en onder- rwht, geoefend op twee eigen insti tuten voor Hoger Onderwijs. Maar «et de eigen levensstijl zijn .wij niet eel verder gekomen dan de vraag of Wij wel een eigen levensstijl heb- b e«- Hetgeen zich als zodanig doet |®lden is dikwijls een de massa aan brekend vernis, dat zijn hoogste a«s beleeft in collectieve luidruch- jjf den en in hetgeen wij de laatste ]ure« „stunts" zijn gaan noemen. v e« holt aan het wezen der zaak Oorbij naar het succes toe, en ziet l et hoe men banale luchtkastelen lTl dwt in de plaats van het funda- so - te helpen leggen voor een per- Sïdijk geestelijk houvast, hit °e broodnodig dit laatste is blijkt een bet *eit' dat de losscheuring uit ern bepaald levensmilieu een der afv i ®ste oorzaken is van de geloofs VoiH in °nze grote steden. Er is geen Va doend sterke individuele stand- bik er 's n'et genoeg persoon- «ief a overtuiging. Men verhelpt dit ken de collectiviteit te verster»- ha Want dan zou men de kwaal met e^lr eigen oorzaak bestrijden; de iricjfe Weg iS) terug te gaan naar het kUt.Vldu, en dit zou men het best VVrk^r-doen in het verband van een eei, bjke gemeenschap, die met Van verwerpelijke collectiviteit niets doen heeft. De hoogste gemeen- Kerl? in dat opzicht is die van de boven" Ze^' de hoogste band is de soonr e ^Huriij ke, waarin onze per- Vast .id haar wezenlijkste hou- Schan Vindt. Alle overige gemeen- Uit fpPGn en bindingen behoren daar- daar=- worden gevoed en omgekeerd an dienstbaar te zijn. de gedachten brengen ons terug het - hoofdzakelijke reden waarom hierarrTJwfeest van het herstel der leiim j een. vierenswaardig jubi- °«s yJ diepste dankbaarheid in belde„ ag, wekken. Die reden staat Vaster,,geformuleerd in de herderlijke do She, van ,dit jaar: „Zo is dus ker er, uln Zljn bisdom de bewer- 2ichtbaar bewaarder en tegelijk het biet rn,-, ken van aller eenheid kander- 1S ?n in. Christus met el- °bvolmaole.n niet slechts van de bier o£ t e?nheid met Christus tooijnP 1a doch ook van de vol heid, die un';Van' de ^volmaakte een- UWE HAARLEMSCHE COURANT Het presidium der Stichting 18531953 verzoekt alle pastoors in Nederland hun medewerking eraan te willen verlenen, dat Zaterdagavond om negen uur de klokken der Katholieke kerken alle ge zamenlijk de eeuwfeestviering zullen inluiden. Het sein daartoe "wordt gege ven door de K.R.O., wanneer Zaterdag avond de kardinaal-legaat het stadion te Utrecht binnentreedt en de klok van Echternach begint te luiden. President Eisenhower heeft Dinsdag admiraal Arthur Radford benoemd tot voor zitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs, als opvolger van generaal Omar Bradley. Verder werd generaal Ridgway tot opvolger van generaal Collins als stafchef van het leger benoemd. President Eisenhower heeft de Noord-Atlan tische Raad voorgesteld luitenant-generaal Gruenther tot opvolger van generaal Ridgway als opperbevelhebber van de Noord-Atlantische strijdkrachten in Europa te benoemen. De Noord-Atlantische Raad heeft dit voorstel aanvaard. Tenslotte is bekend gemaakt, dat president Eisenhower admiraal Carney tot leider van de vlootoperaties zal benoemen ter vervanging van admiraal Fechteler. llllllllllllllllllll1ltlllllimilll<MIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIHIIIMII"ll""l"llll"ll""l"llll Generaal Gruenther is od het ogen blik stafchef aan het hoofdkwartier van de NATO bij Parijs. Deze functie heeft hij bekleed sinds de dagen van generaal Eisenhower zelf opperbevelhebber der NATO was. Generaal Ridgway volgde generaal Eisenhower on als opperbevel hebber op 30 Mei 1952. Daarvoor was hij opperbevelhebber van de strijd krachten der V.N. in Korea geweest. Admiraal Radford is de meest voor aanstaande Amerikaanse autoriteit op het gebied Van de marineluchtvaart. Hij hecht zeer veel waarde aan de marine luchtvaartdienst en wenst niet teveel de nadruk te leggen op de waarde van grote bommenwerpers. Het gebruik van de atoombom acht hij geen beslissende factor in een eventuele toekomstige oorlog. Destijds was hij een der voor naamste figuren in het conflict tussen marine en luchtmacht, waarbij hij de internationale bommenwerper van het type B36 een „blunder van een mil liard dollar" noemde. Met de nieuwe benoemingen ziin de plannen voor een reorganisatie van de militaire leiding in de V. S. voltooid. De vorige week benoemde president Eisen hower generaal Twining tot opvolger van generaal Hoyt Vandenberg als staf chef van de luchtmacht. Aangezien de diensttijd van admiraal Fechteler pas over twee jaar is afgelopen, is nog niet bekend wanneer admiraal Carney de hoogste functie bij de Amerikaanse marine van admiraal Fechteler zal over nemen. Admiraal Carney is momenteel opperbevelhebber van de geallieerde vlootstrljdkrachten in het gebied van de Middellandse Zee. De mutaties in de opperste legerleiding die intussen meer weg hebben van een algehele vernieuwing schijnt vooral te zijn doorgezet op aandringen van een groep vooraanstaande Congress-leden on der leiding van senator Robert Taft. Deze groep is van mening, dat alleen een nieu we legerleiding de onder Truman opge stelde militaire plannen volledig zal kun nen herzien. De wet van 9 Mei 1953, houdende af schaffing van het tarief van de omzet belasting van 30 pet. is in het Staats blad van Dinsdag 12 Mei afgekondigd. Daarbij is tevens verschenen een Kon. Besluit van dezelfde datum, waarin wordt bepaald, dat de wet met ingang van morgen 14 Mei 1953 in werking zal treden. et strekt tot bijzondere voldoe ning, dat de H. Vader als zijn persoonlijke vertegenwoordiger bij de plechtige viering van het eeuw feest van het herstel der Bisschoppe lijke Hiërarchie in Nederland de Pri maat van België, Z. Em. Josephus, Er- nestus Kardinaal van Roey, heeft wil len benoemen. Immers, de Kerkvorst uit het buurland, waarmee wij zo nauwe en vriendschappelijke betrek kingen onderhouden, is in Neder land allerminst' een onbekende. En nu hij met groot en luisterrijk ge volg als Pauselijk afgezant gaat deel nemen aan de grootse plechtigheden in het hart van ons land, zal de katholie ke bevolking hem een nóg geestdrifti ger welkom bieden dan anders het ge val zou zijn. Josephus Ernestus van Roey werd te Vorselaar in de provincie Antwerpen op 13 Januari 1874 geboren. Hij deed zijn humaniora in het Sint Jozefscollege te Herenthals, studeerde philosophie en theologie in het Seminarie te Mechelen en werd 18 September 1897 in dezelfde bisschopsstad tot priester gewijd. Aan de Katholieke Universiteit van Leuven zette hij zijn studies voort en promo veerde er in hetzelfde jaar nog tot Doktor en Magister in de Godgeleerd heid. De Universiteit van Leuven, die zijn grote begaafdheden van geest en hart had leren kennen, legde beslag op hem. De 24e Juli 1901 werd hij er bui tengewoon hoogleraar en vier jaren later gewoon hoogleraar. Op 19 Mei 1907 werd hij tot ere-kanunnik van de Metropolitaanse Kerk van Sint Rom- bouts te Mechelen benoemd. De onver getelijke Kardinaal Mercier, die toen tertijd juist de' Aartsbisschoppelijke zetel van Mechelen had bestegen, be lastte hem met de zware zorgen en de grote verantwoordelijkheid van het ambt van Vicaris-Generaal. In 1909 verhief Z.H. de Paus hem tot Huisprelaat en in 1925 tot Protonota- rius Apostolicus. Toen Kardinaal Mercier overleed, werd Mgr. van Roey uitverkoren om hem op te volgen. De 25e April 1926 werd hij in de Metropolitaanse Kerk tot Aartsbisschop van Mechelen gecon sacreerd en het jaar daarop verheven koihènd! T1J verwachten in het toe de beh=„+eVen'" welke passage Volgt- ur ®enswaardige aansporing 'BisschnnTaniïeer dat de zin is van het eeuwfe|Lambt> dan kunnen wij het chie wei Van ket herstel der hiërar- te streven ni6t beter vieren dan door ^hsequenri13!?^ een diePere en «leer «eid beleving van onze een- elkander." s en *n Christus met n dit nummer van ons blad, dat verschijnt aan de vooravond van de viering van het 100-jarig herstel der kerkelijke hiërarchie, wordt uitgebreid aandacht geschon ken aan de geschiedenis van de voorbije eeuw en aan de verworven heden van het ogenblik. Zo vindt men op pag. 3 een beschouwing van de Nijmeegse hoogleraar F. van der Meer over de stijlen, waarin gedurende de laatste 100 jaren katholiek Nederland zijn kerken heeft gebouwd. Naast ehige andere artikelen, in het eerste deel van dit nummer voorkomend en met het eeuwfeest verband houdend, vindt men in een afzonderlijk bijvoegsel: een foto-pagina met. allé bisschoppen sedert het herstel der hiërarchie; een artikel over de emancipatie van de historicus prof. L. Verberne; een belichting van de groei der jeugdorganisaties door drs. K. Peters, en een beschouwing over de verhouding katholieken protestanten van de hand van prof. W. H. van de Pol. Over de figuur van Kardinaal de Jong en diens karaktervolle houding in de oorlog schrijft prof. R. Post. Tenslotte komen in een reeks interviews de leiders der standsorganisaties aan het woord om hun oordeel te geven over het aandeel hunner organisaties in de katholieke emancipatie. .""W. Generaal Gruenther, die generaal Ridg way opvolgt als opperbevelhebber van de NATO-strijdkrachten in Europa. Admiraal Arthur Radford, die generaal Bradley opvolgt als voorzitter van de Commissie van Stafchefs. De Britse minister van Staat, Selwynn Lloyd, heeft gisteravond in het Lager huis medegedeeld dat sinds het begin van April Engelse soldaten in Egypte bij ongeveer dertig aanvallen uit hin derlagen zijn beschoten. Wij hebben hier over gezwegen, aldus Selwyn Lloyd, teneinde de best mogelijke om standigheden te scheppen voor Engels- Egyptische besprekingen over de toe komst van de Britse bases in de ka naalzone. Er zijn echter zeer sterke aanwijzingen om te geloven dat de aan vallen werden uitgevoerd onder leiding van of met steun van leden van Egyp tische strijdkrachten, „In deze omstan digheden", aldus Selwyn Lloyd. „blijft onze soldaten niets anders over dan zich te verdedigen". Hij vervolgde met te zeggen, dat hij generaal Naguib had doen weten dat Engeland wilde spreken over het hand haven van de kanaalbases met het oog op de onmiddellijke reactivering ervan in geval van oorlog; de verdediging van het gebied van de bases, de terugtrek king in phases van de Britse troepen; plaatselijke schikkingen voor de ver dediging en een programma van mili taire en economische hulp aan Egypte. Er werd bü verklaard, aldus Selwyn Lloyd, dat wij er niet op uit waren de volgorde vast te stellen, waarin deze zaken besproken zouden worden, maar wij maakten wel zeer duidelijk dat volgens ons zij onontwarbaar met elkaar vermengd waren. Deze bases zijn er niet voor onze roem, voor imperialis tische of sinistere doeleinden. Zij maken deel uit van de verdediging van de vrije wereld. De Britse troepen in de Suezkanaal- zone zijn naar aanleiding van de hui dige verscherpte Brits-Egyptische hou ding in alarmtoestand. Er worden in allerijl versterkingen aangelegd, de kampwachten zijn verdubbeld en er_ is een uitgaansverbod voor soldaten in gesteld. In de gehele kanaalzone is de sfeer gespannen, de controle op de we gen is verscherpt, terwijl bruggen en andere militaire objecten zwaar be waakt worden. Te Valetta op Malta scheepten zich gisteren lange rijen Britse mariniers in. Later voer een groep tanklandingsschepen met mili tairen in volledige uitrusting de haven uit. Vier Britse torpedojagers, die op weg waren naar de Zuid-Dalmatische kust hebben hun ronte gewijzigd, men neemt aan dat zij nu op weg zijn naar de kanaalzone. Een woordvoerder van de Britse admiraliteit te Londen deelde mede dat „bepaalde bewegingen" van mariniers als „voorzorgsmaatregel" wa ren goedgekeurd. Omtrent hun bestem ming wilde deze zegsman niets mede delen. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Boven het Amerikaanse Ontario-meer heeft zich een ontploffing voorgedaan in een B-50 bommenwerper, die een uiterst geheim raketwapen vervoerde. Twee piloten, die op 9.000 meter uit het toestel werden geworpen, zijn waar schijnlijk omgekomen. De B-50 vervoerde een raket, dat be kend staat onder de naam BE 11 X-2, een wapen, waarmee nog geëxperimen teerd wordt en dat in staat is snelheden van meer dan 1600 km per uur te be reiken. De ontploffing heeft plaats ge vonden aan boord van de bommenwer per zelf, maar men weet nog niet of de raket ook beschadigd of ontploft is. Franse parachutisten hebben met handgranaten, bajonetaanvallen en ge steund door jachtbommenwerpers drie vijandelijke compagnieën bij de „vlakte der urnen" in het hart van Laos uit eengejaagd. Het was het eerste gevecht van enige omvang sinds de communis tische Vietminh Laos binnenviel. Uit verkenningsvluchten boven de „vlakte der urnen" bleek, dat de Viet minh loopgraven en andere verdedi gingswerken aanlegde. Dit wijst er op. dat de vijand zal trachten zijn bases rondom de stad Xieng Khouang op 30 kilometer ten zuiden van de vlakte te behouden. De Fransen maakten een hoeveelheid wapens buit, waaronder vier machine geweren, die van Russische makelij bleken te zijn. De Vietminh heeft vermoedelijk reeds 75 procent van de troepen teruggetrok ken, waarmede zij een maand geleden de inval in Laos heeft uitgevoerd. In welingelichte kringen wordt het aantal divisies, dat aan deze inval deel genomen heeft, op vier geschat. Drie tot Kardinaal-Priester met als titelkerk de H. Maria van Aracoeli. Zo werd hij Primaat van België en de 17e Aarts bisschop van Mechelen. Van de vele hoge functies en onderscheidingen, waarmee hij in de loop der jaren werd begiftigd, vermelden wij slechts: Groot- Kanselier der Universiteit van Leuven, werkend lid van de Koninklijke Vlaamse Academie voor Wetenschap pen, Letteren en Schone Kunsten, doc tor h-c. in het Kerkelijk Recht van de Leuvense Alma Mater en doctor h.c. in de Godgeleerdheid van de Katholieke Universiteit te .Nijmegen, Grootlint met gouden bies van de Leopoldsorde, Bal juw Grootkruis van de Souvereine Orde van Malta en Grootkruis van de Orde „de Beneficencia" van Spanje. Kolonel Gerbcr, bevelhebber van de (O.-Duitse) kustwachtpolitie aan de Oostzee, is twee weken geleden samen met twee artsen naar West-Duitsland gevlucht. Hjj deed dit een dag, voordat hü tot generaal-majoor zou worden be vorderd. Volgens W.-Berlijnse functionarissen is kolonel Gerber de hoogste officier van de zeepolitie, die tot heden is ge vlucht. Gerber zeide, dat hij de „gesta- po-methoderi' niet meer kon verdragen. Het Amerikaanse leger op Korea heeft gisteren een aantal nieuwe wapens gedemonstreerd, waarbij zich een reus achtige houwitser, die granaten 25 kï lometer ver kan schieten, en een tank die op bijzonder nauwkeurige wijze kan schieten, bevonden. De nieuwe houwitser is een kanon met een kaliber van 240 m.m., dat een veel groter vuurkracht heeft dan de 155 m.m.'s, het meest gebruikte wapen op Korea. Het leger maakte bekend, dat de 240 m.m. de 155 m.m. zal aan vullen, terwijl de nieuwe tank, een zwa re 48-tons „Patton", een richtinstallatie heeft, die de granaten uit haar 90 m.m. kanon met bijzonder grote zekerheid op het doel afvuurt. Verder werd een 105 m.m. niet-terug- stotend geweer vertoond, dat direct naar de frontlinie gebracht kan wor den en met het nuttige effect van een kanon vuurt. Tenslotte werden demonstraties ge geven met een nieuw type mortier, mu nitie, waaronder granaten van een nieuw type, alsmede nieuwe traetors en vrachtauto's, die artillerie vervoeren. De doeltreffendheid van de meeste wa pens is reeds aan het Koreaanse front beproefd. De nieuwe wapens werden ge toond tijdens een demonstratie ten Noorden van Seoel. Tot de toeschou wers behoorden o.a. luitenant-generaal Taylor en president Syngman Rhee van Z.-Korea. Een Beverwijkse jongeman liet dezer dagen nabij de Velserpont een luchtballon op. Daaraan had hij een label bevestigd met de mededeling, dat de vinder een groot geschenk zou ontvangen, wanneer hij naar een no taris te Beverwijk schreef. Een man in Spanbróek vond de ballon en schreef naar de z.g. notaris. Prompt kreeg hij een briefje terug, dat hij bij een bepaalde zaak f 50 in ont vangst kon nemen. De man nam zijn bromfiets en snelde gistermiddag naar Beverwijk, vervoegde zich bij de zaak om daarenfin, men begrijpt, dat de Spanbroeker het niet nam. Met een tientje van de zoon van de zaken man, een vriend van de ballon-op- later, op zak, heeft hij, een weinig getroost, de terugreis aanvaard. Twee „Canberra"-straalbommenwer- pers hebben het snelheidsrecord gebro ken voor de tocht over de Atlantische Oceaan van Warton naar Gander. De toestellen vlogen Maandag van Engeland naar Newfoundland in 4 uur 36 minu ten een onofficiële gemiddelde snel heid van 787,2 kilometer per uur. Het officiële record was 773.104 km per uur, en werd in 1951 gevestigd op een vlucht van Aldergrove naar Gander. van deze divisies hebben zich geheel uit Laos naar het gebied van de Zwarte rivier in het Noorden teruggetrokken. De Kon. Nederl. Vliegtuigenfabriek „Fokker" heeft Maandag een contract met Braziliaanse belangen getekend voor de oprichting van „Fokker do Bra zil". De nieuwe onderneming zal de on derhandelingen met het Braziliaanse mi nisterie van luchtvaart voor een con tract ten behoeve van de bouw van een fabriek en het vervaardigen van vlieg tuigen voortzetten. De maatschappij heeft een kapitaal van 20.000.000 cru zeiro, waarvan de helft ingebracht is door de Braziliaanse Sampaio Kaff Cie Ltd De heer Glerum verklaarde te ver wachten, dat weldra een contract met het ministerie van Luchtvaart getekend zou kunnen worden. In de fabriek zullen eerst conventio nele lesvliegtuigen vervaardigd worden. Later zal ook de productie van Gloster- Meteor-straaljagers in licentie ter hand genomen worden. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Donderdagavond: Veranderlijke bewolking met van nacht hier en daar mist. Op de mees te plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtin- gem Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Donderdag: Zon: 4.4820.25. Maan: 4.56—22.45. Vrijdag: Zon: 4.47—20.27. Maan: 5.45—23.43. Dinsdagmiddag zijn vijf Amerikaanse Methodistische zendelingen, een Katho lieke missionaris en een employé van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, die in Noord-Korea ge ïnterneerd zijn geweest, met een Sky- master van het Amerikaanse leger uit Moskou in Berlijn aangekomen De geallieerde onderhandelaars op Korea hebben vanochtend in Pan Moen Jon aan de communisten voorgesteld, dat alle Koreaanse krijgsgevangenen on middellijk na het sluiten van een be stand de burger-status zullen krijgen en dus zullen worden vrijgelaten. De niet-Koreaanse gevangenen, die weige ren te repatriëren, zouden dan onder toezicht gesteld moeten worden van een internationale, onafhankelijke en onpar tijdige controle-commissie, zoals de Noordelijken hebben voorgesteld, echter met dien verstande, dat de termijn ge durende welke zij worden vastgehou den, wordt beperkt tot 60 dagen en niet Vergeten is moeilijk; vergeven is christenplicht. is\ tot vier maanden, zoals de communis ten hadden voorgesteld. De Noordelij ken hebben deze voorstellen „een stap achteruit" genoemd en beraad gevraagd tot morgenochtend 11 uur. De Westelijken hebben dus het Noor delijke voorstel om een politieke confe rentie te laten beslissen over het lot van de gevangenen, die weigeren te repa triëren, verworpen. Voorts hebben zij een onderscheid gemaakt tussen de Ko reaanse gevangenen, die de status van burger zouden moeten krijgen na het sluiten van een bestand en de niet-Ko- reanen, die onder toezicht gesteld zou den moeten worden van een controle commissie, die zoals bij een voor gaande gelegenheid werd overeengeko men bestaan zal uit Polen, Zwitser land, Zweden, India en Tsjechoslowa- kije. De Westelijken verklaarden geen be zwaar te hebben tegen de communisti sche plannen om tijdens de interim periode met de rode gevangenen „te gaan praten". Zij hebben echter vastge houden aan hun voorstel, dat slechts één neutraal land de gevangenen onder zijn hoede zal nemen en militairen zal sturen ter bewaking.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1