i B 1 MM Herstel hiërarchie plechtig gevierd in Haarlems kathedrale basiliek Ontploffing van tank, gevuld met bitumen, eist twee doden „Stoer geloof en offersin van onse grootouders maakten herstel mogelijk PALEISREVOLUTIE BIJ „DE OMMELANDEN" Tlissen neus en lippen Tot hoofd en hart Britse soldaten vuren op Egyptisch dorp Ned. vliegtuig veroorzaakt grote ravage in W.-Duitsland mmm Benzine 0,7 cent goedkoper Wegdek in vuurzee veranderd Indrukwekkende plechtigheid Nieuwe bestuursleden bezetten privé- kanloor van de fabriek Kostganger steekt hospita Auto rijdt wild zwijn aan Bij het „inschieten 'van de vastenmaand Hef weer Vergadering Raad van Europa uiteen Autobotsing in Apeldoorn HONDERD JAAR NA DE EERSTE HERDERLIJKE BRIEF VAN MGR. VAN VREE Ernstig ongeluk in Hoenderlo *•«80 ZZUf,™eSkend, ogenblik was het gisteren ongetwijfeld, toen een stille pro- e stoet van hoogleraren vanuit de tuin der plebanie de kathedrale basi liek van Haarlem binnenschreed. Drama in IJmuiden-Oost Wagen zwaar gehavend Hoge Oost-Duitse SED- functionaris gearresteerd Telefoonkabels tussen Oost- en West-Berlijn doorgesneden Piloot gedoodacht personen zwaar gewond VRIJDAG 15 MEI 1953 77sfe JAARGANG No. 25683 pij Falcon Regenjassen f 49.75 Predicatie mr. Henning Twee ernstig en vier licht gewonden O - V (Van onze correspondent) Woensdagmiddag vijf uur is op de Middenweg in Hoenderlo op de Veluwe tegenover de uitspanning Rust een Wei nig een tank met bitumen van de N.V. Nederlandse Wegensproei Maatschappij uit Uithoorn waarmede arbeiders van de gemeente Apeldoorn en personeel van de genoemde maatschappij de laat ste hand aan de verbetering van het wegdek aan het leggen waren, met het geluid als van een hevige donderslag ontploft. De tank stond onmiddellijk in lichte laaie en het wegdek veran derde over een lengte van tientallen meters in een vuurzee. De chauffeur van de tank en een op de tank staande arbeider werden op slag gedood. Het waren de 40-jarige chauffeur M. N. Hartzink en de 38-jarige M. Biesheuvel uit Uithoorn, beiden gehuwd en vader van respectievelijk vijf kinderen en één kind. Hun lichamen waren zwaar ver minkt. Twee arbeiders, een passerende wielrijdster en vier in de buurt spelen de kinderen werden gewond. De 24-ja- rige mej. A. Marten, uit Utrecht, ser veuse op „De Hooge Veluwe" werd ge wond. Politie, brandweer en ziekenauto's wa ren spoedig ter plaatse. Drie ernstig ge wonde volwassenen en vier kinderen moesten naar het stedelijk Liduina-zie- kenhuis in Apeldoorn worden overge bracht. Behalve mej. Marten waren dit de Apeldoornse gemeentewerklieden H. J. Keuterink en S. v. d. Kleut en de 7-jarige Marten v. d. Zwet, de 7-jarige Henk ter Brugge, de 10-jarige Bertus Staal en de 9-jarige Attie Bruil, allen uit Hoenderlo. In de loop van Donder dag konden goede berichten over hun toestand worden vrij gegeven. Attie Bruil kon reeds weer naar huis terug keren. Allen vertoonden min of meer ernstige brandwonden. Het vuur vernielde de tank tot een kromgebogen stuk staal. De brandwe ren uit Apeldoorn en Hoenderlo doof den de vuurzee op de weg, waarna 's nachts om half een de weg weer voor het verkeer kon worden vrij gegeven. De sproeidop van de tank werd tien tallen meters van de plek van het on heil teruggevonden. De gehele nacht zijn deskundigen van de betrokken wegensproeimaat- schappij en de brandweer bezig ge weest de oorzaak van de ontploffing vast te stellen, doch zonder resultaat. Een mogelijkheid is, dat de tank te hard is gestookt, maar zij, die hier over een verklaring zouden kunnen afleggen, zijn beiden bij het ongeval omgekomen. De ontploffing had ook tot gevolg- dat de ruiten van de huizen in de buurt sprongen. De wieg met een pasgeboren baby,^ die voor een raam van Rust een Weinig stond, werd met scherven over dekt, maar de baby bleef gelukkig on gedeerd. Heel Hoenderlo kwam op de been om de helpende hand te bieden. Ook de bur gemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe, verscheen op het terrein om de ramp in ogenschouw te nemen. Een arbeider werd waarschijnlijk ge red doordat hij juist tevoren bij Rust een Weinig naar binnen was gelopen om sigaretten te kopen. Achteraf is het nog verwonderlijk, dat niet meer slacht offers bij dit ongeval te betreuren zijn geweest. Advertentie RiSR BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 1. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na ,5.30 uur 's avonds tel. 21544. Met ingang van vandaag (15 Mei) is de benzineprijs ex pomp met 0,7 cent per liter verlaagd. Aangaande berichten, dat ook de prijzen van gas- en diesel-olie zouden worden ver laagd, kon men ons te bevoegder plaatse niets mededelen. Aangezien de prijsvor ming van gasolie per 13 Mei is vrijgegeven, zal de prijs van dit product voortaan een aangelegenheid zijn van de betreffende maatschappijen. Met een pontificale plechtigheid, die bijna twee volle uren In beslag nam, is gisteren ook in de kathedrale basiliek te Haarlem bet eeuwfeest van het herstel der kerkelijke hiërarchie in Nederland uitbundig en onder rijk liturgisch vertoon gevierd. Toen wij gisteren over de Haarlemse Grote Markt Wandelden, werden wij even geconfronteerd met een groot stuk katholiek ver leden, maar de oude Sint Baaf stond daar nu eenzaam in zijn mantel van grijze steen. Deze Meimaand is het 375 jaar geleden, dat zich binnen deze muren de droevige Haarlemse Noon afspeelde, waaraan Haarlems tweede en voorlopig laatste bisschop, mgr. Godfried van Mierlo, ternauwernood kon ontkomen. Tegen- over die stilte gisteren rondom de oude kerk, klonk het „Exsultate justi in Do- hiino" des te feestelijker in het luisterrijke bouwwerk van Jos Cuypers, de nieuwe bint Baaf, die daar fleurig in een schoon bloemenkleed stond aangedaan. En die 'Uister werd vergroot door de aanwezigheid van talrijke hoge gasten, te weten mSr. Bronsveld, aartsbisschop van Tabora, mgr. C. J. Calewaert, bisschop van Gent en ere-kanunnik van Haarlem, mgr. Joliet, wij-bisschop van Gent, de pre sident van het groot-seminarie aldaar, de hoogeerw. heer De Kesel, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, commissaris der Koningin in Noord-Holland, minis- 'er A. C. de Bruyn, dr. L, Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer en Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers. Een indrukwekkend kerkelijk feest is het dus geworden, door honderden bijge woond en zeker niet pro forma besloten met het zingen van het Wilhelmus. Dat de organist, de heer J. Schouten, daarop het Belgische en Engelse volkslied Speelde, mogen wij als een sympathieke geste beschouwen aan het adres van de Gentse gasten en van mgr. Bronsveld. De mannen van de L.T.B. hadden het interieur van de basiliek op bijzonder 'i'aaie wijze versierd. Aan de pilaren, ëetooid met goudbestikte vanen, waren bloembakken aangebracht met horten- sia's en palmen, veelkleurige bloemtoef- sierden de muren en vooral het hoogkoor, waar de wapens waren aan gebracht van de bisschoppen, die het Haarlemse dioscees hebben bestuurd, bloeide in een enorme bloemenweelde. Duizenden anjers waren er gebruikt om Om de feestelijke sfeer te accentueren. Toen om kwart voor elf de zware klokken begonnen te luiden, was de ba siliek vrijwel gevuld met honderden ge lovigen, die deze plechtigheid wilden bijwonen. Onder hen bevond zich ook dc 102-jarige mevrouw Krouwels-Trak- Wh, de enige, die met recht kon zeggen, Pat zij de tijd van vóór het herstel nog had meegemaakt Vele belangstellenden hadden zich opgesteld op het voorplein om buiten de intocht gade te slaan van mgr. «L P. Huibers. die de pontificale H. klis zou opdragen. Vanuit de plebanie schreed eerst een stoet van hooglera ren, in toga en met baret, die in het pisdom woonachtig zijn, door de hoofd- higang naar het hoogkoor; een stille, Professorale, maar betekenisvolle stoet, die een vrome demonstratie hiocht heten van onze katholieke emancipatie. Kort daarop volgde de lange rij van acolieten en theologan ten, die met de ere-kanünniken. het Haarlems kapittel en de gast-prelaten hjgr. Huibers begeleidden naar het bisschoppelijk altaar. Degenen, die Zlch buiten hadden opgesteld, waren getuige van een wel heel fleurige in tocht, waaraan de zon een bijzondere kleur gaf.. De bisschop was gekleed in het prach- J?® kazuifel daterend uit. 1550 dat naar kazuifel, daterend uit 1550, dat naar waarschijnlijkheid ook nog gedra- is door de twee bisschoppen vóór u®.Haarlemse Noon. En zo kreeg hier 3* verleden, dat Godfried van Mierlo Wo lest moest zien eindigen, een nieu- Vl7p "lucat zacu ciiiuigcii, etfii mcu- glans, die tijdens de pontificale H. s aan schittering won. T> OU Ver koor van de kathedrale basiliek, lp.ji.brkt met theologanten, zong onder intoVan dr' k kl- Kat tijdens de Wp?C introïtus van Hemelvaart en Vol ^el^en zal Let „Viri Gallilaei" zo ïjü., betekenis hebben geklonken. Mgr. a &ers werd bij deze plechtigheid ge- ris- door mgr. J. M. Groot, vica- D^pneraai (presbyter-assistens), de st«ebs mgr. J. P. J. v. d. Burg uit Am- ken iIn en J. J. A. Kuilman (troondia- (diW Deken J. P. J. Kok uit Delft ïiJKen) en pastoor J. A. Ruhe uit Den (subdiaken). het 3 Evangelie hield de regent van fe klein-seminarie „Hageveld" de c}e tpredicatie, waarbij hij uitging van die orcien: „Gedenkt uw voormannen, konJ3 w°ord van God hebben ver- je 1mgd. Volgt hun geloof na. Want hed Christus is Dezelfde gisteren, ]yren en 'n eeuwigheid". Hnv i" ^enn'ng herinnerde er aan, hoe ep tv deze dagen tussen Hemelvaart v;e mksteren gekozen waren voor de VoIPng van het eeuwfeest. Liturgisch fithbttekenis zijn zij voor het bisschops- 'n het algemeen en in het bijzon der voor verheffing van de Haarlemse Kerk tot Apostelkerk. Het was een He melvaartsdag, nu honderd jaar geleden, dat mgr. Van Vree, de eerste bisschop van Haarlem na het herstel, zijn eerste herderlijke brief uitgaf. De pauselijke brief van zijn benoeming was reeds voorgelezen en ook had hij reeds bezit genomen van het bisdom in de St. Jo zefkerk. En toen wachtte hij op de dag van zijn consecratie, die plaats zou heb ben op het Pinksterfeest in de semina riekapel van Haarlem, waar alle nieuw benoemde apostelen van Nederland bij een waren. In die brief dankte mgr. Van Vree het herstel van de hiërarchie uitslui tend aan het vurig en volgehouden bid den van het gelovige volk. En niet al leen het herstel, ook de feitelijke keu ze van de bisschoppen schrijft hij daar aan toe. „Daar wordt, aldus mgr. Henning, druk geschreven en gesproken, aan wie nu feitelijk de eer toekomt de grote stoot te hebben gegeven aan het herstel van onze vaderlandse Kerk. Zij, die veelal genoemd worden, zijn echter slechts instrument geweest in Gods hand, maar die hand van God is bewo gen door het stoere geloof en de offer zin van die onbekende strijders, onze eenvoudige grootouders, die de geschie denis niet noemt, van wie ze misschien alleen vertelt, dat hun vroomheid klein- burgelijk was." Vaststellend, dat er in de honderd jaar hiërarchie heel wat tot stand is ge bracht op velerlei terrein, waarvoor men dankbaar moet zijn, meenden mgr. Hen ning de vraag te moeten stellen: is ons geloofsleven nog even diep en bran dend? Wij hier, in deze grootse basiliek (ook een werk van onze emancipatie), kunnen wij in dit opzicht ons nog me ten met hen in hun schuur- en schuil kerk? En toch op dat persoonlijk ge loofsleven komt het aan. Mgr. Henning stelde voorts de vraag: hoe staan wij, mensen van onze tijd, eigenlijk tegenover de bisschop? Wij beschouwen hem graag als een vader, en dat is hij ook, maar wat is voor ons de inhoud van dat woord? Alleen maar een vaag idee van vaderlijke goedheid en gezag? Het bisschoppelijk vaderschap omvat veel meer. Behalve herderlijk ge zagsdrager is de bischop ook, zoals de Vastenbrief zegt, de vader van ons ge loof en ons genadeleven. Duidelijk zien wij dat in de toediening van de sacramen ten. Men heeft dikwijls de misvatting als zou de bisschop een soort pauselijk gouverneur zijn van een deel der Kerk. Zo is het niet. Als opvolger der Aposte len ontvangt hij zijn macht rechtstreeks van Christus voor een bepaald gedeelte der Kerk, zoals de paus voor het geheel der Kerk. Hoe zullen wij dus, mensen van onze tijd, onze bisschoppen zien? Niet anders dan onze voorouders hun eerste bisschop zagen. Niet anders ook dan de alleroudste Kerk haar bisschop zag, getuige de H. Ignatius uit het begin der tweede eeuw: „In onze bisschop dienen wij Christus zelf te zien". De bisschop is zo het zichtbare en levende teken van onze eenheid met Christus. Zó echter de bisschop te zien, vraagt van onze een groot geloof, want het is een groot mysterie. Na deze gloedvolle predicatie werd het H. Misoffer voortgezet. Het koor, dat op voortreffelijke wijze de Missa Secunda van Jaap Vranken gezongen had, zong 'een juichend Exsultate Justi en terwijl de lange stoet de basiliek verliet, werd het Wilhelmus gezongen. De gasten en genodigden, kregen daar na gelegenheid tijdens een korte en on officiële samenkomst de bisschop in de plebanie te begroeten. Overzicht van het Hoogkoor in de kathedrale basiliek te Haarlem tijdens de plechtige viering van het eeuwfeest van het Herstel der Kerkelijke Hiërarchie in Neder land. De oude bestuursleden en de commis sarissen van de coöperatieve fabriek voor melkproducten „De Ommelanden" overwegen hun functies in de leiding van het bedrijf neer te leggen. Zij doen dat op grond van enige nieuwe feiten, die zich rond het arbeidsconflict in het bedrijf hebben voorgedaan sinds de ver gadering van Zaterdag 9 Mei. De toe stand in de leiding van het bedrijf is op dit ogenblik zo verward, dat van een leiding en een tegenieiding kan worden gesproken. Daardoor is een situatie ont staan, die geen dag langer houdbaar is, zo werd ons meegedeeld. Er is een pa leisrevolutie ontstaan bfj „De Omme landen", die in snel tempo de ernstigste gevolgen moet hebben. Zoals gemeld werden in de ledenver gadering van Zaterdag. 9 Mei in de drie vacante bestuursplaatsen en in de vaca ture voor de commissaris drie mensen van de oppositie gekozen. Woensdagmiddag hebben de nieuwe bestuursleden samen met de heer De Boer, die in de gegeven omstandigheden een bestuursmeerderheid vormen, zon der een bestuursbesluit en zonder goed keuring van de commissarissen het pri- vé-kantoor van de fabriek bezet, de bedrijfschef en daarna diverse andere functionarissen van het bedrijf een voor een bij zich geroepen en met hen ge sproken. Hedenmorgen ongeveer half acht is in haar woning aan de Kievitslaan te IJmuiden-Oost dc ongeveer 50-jarige mevr. de weduwe T. D. door een kost ganger met een meg* in de rug gesto ken. Mevr. T. D. is door een raam ge vlucht en snelde naar de buren, waar zij in de keuken in elkaar zakte. Zij is in ernstige doch niet levensgevaar lijke toestand naar het St. Antonius Ziekenhuis overgebracht. Zij kon nog aan de politie mededelen, dat zij reeds eerder onaangenaamheden met de kost ganger had gehad. De politie is de da der op het spoor. (Van onze correspondent) In de nacht van Woensdag op Don derdag werd tussen Apeldoorn en Amersfoort een wild zwijn aangereden door een personenauto, bestuurd door de Engelsman Lee. De heer en mevrouw Lee waren vanuit Hamburg via Hanno ver naar Nederland vertrokken. Bij ver trek uit Hamburg werden de automobi listen gewaarschuwd dat er beren ge signaleerd waren. Van deze beren heb ben zij echter niets gezien. Op Neder lands grondgebied, ter hoogte van Mil- lingen, kwam er een wild zwijn voor hun wagen. De klap kwam hevig aan. De auto werd behoorlijk beschadigd. De radiator werd ingedeukt, de rechter lamp verbrijzeld en het spatbord ge scheurd. Enige plukken haar zijn tussen de lamp en de radiator blijven steken. De auto werd met modder overdekt, terwijl aan de rechterzijde bloedvlekken te zien waren. Van het wilde zwijn was echter niets meer te bekennen. Gisteren is het echtpaar Lee, dat in Hamdorff te Laren logeert, weer naar de plek terug gekeerd, waar reeds door omwonenden een drijfjacht was georganiseerd, echter zonder resultaat.. Achtervolging Mevrouw Susie Deibei uit Louisville zat achter het stuur van haar auto en ze was op van de ze nuwen. Al een hele tijd werd haar wagen gevolgd door een andere en van rn dichtbij, dat beide auto's wel aan elkaar vastgekleefd leken. Tel kens keek mevrouw Susie om. Eindelijk kon ze he' niet meer uithouden. Ze stopte behoedzaam en stapte uit. Toen zag ze, dat de voorbumper van de andere wagen aan de ach terbumper van haar eigen auto vastgehaakt was. Me vrouw Susie Deibei had van de laatste parkeer plaats af een lege auto meegesleept. Kattekwaad-huis De onderwijzer J. B. Preston uit Hatfield heeft aan de gemeenteraad voorgesteld, een huis te laten bouwen, dat door kinderen weer afgebroken mag worden. Preston is lid van een speciale commis sie, welke door de raad ingesteld is, om middelen te beramen teneinde de schade te beperken, wel ke kinderen op bouwwer ken aanrichten. Preston wil zijn „kattekwaad"- nuis half afgebouwd laten en er dan de kinderen hun gang laten gaan, totdat zij uitgeraasd zijn. Dwarse Dolly Dolly. de pony wou niet verder. Midden in de drukke Bakerstreet te Londen zette het beest zich schrap als wilde het te kennen geven, dat het trekken vart een wagen vol meubels geen werk was voor een dame. Drie potige bobbies probeerden Dolly van haar plaats te krijgen, maar het lukte niet. Winkelende dames gaven haar klontjes en stukjes cake. Allemaal erg lekker, maar het hielp niet. Eindelijk spande Joe Howes, de koetsier, de pony maar uit, plaatste zijn eigen persoon in het lamoen en begon zelf de wagen te trekken. En nu kwam ook Dolly weer in beweging. Ze stapte ver genoegd achter de wagen aan. Komt meer voor Een afgevaardigde van de Duitse Bondsdag zond zijn onkostenrekening vooi benzine in. Hij kreeg ten antwoord, dat zijn reke ning in orde was, maar dat men er de volgende bij zonderheden aan had ont leend: In de vorige maand had hij 48 dagen dag en nacht achter het stuur ge zeten. Daarbij had hij ge middeld 140 km. per uur gereden. Donderdagavond omstreeks half zeven zijn in Apeldoorn op de Zwolseweg ter hoogte van de Wiesselseweg twee el kaar tegenkomende personenauto's met vrij grote snelheid tegen elkaar ge botst, waarbij de resp. bestuurders, de heren mr. P. N. H. Bong", uit Apel doorn en J. Grocnewold uit Epe, ernstig zijn gewond. Mr. Bonga naderde van de Wiesselse weg af en de heer Groene-.vold uit de richting Apeldoorn. De heer Groene- wold wilde juist voor een rechts van de weg staande auto uitwijken. Tegelij kertijd moest mr. Bonga vermoedelijk voor twee overstekende kinderen naar links uitwijken, waardoor de botsing ontstond. Het onderzoek naar de oor zaak is nog gaande. De auto van mr. Bonga kantelde en werd zwaar beschadigd. De heer Bonga moest uit het wrak worden ge zaagd. Zijn bij hem inzittende zoon liep verwondingen op. De inzittenden van de andere auto werden eveneens ge wond, t.w. mevrouw en mejuffrouw Groenewold uit Epe en mevrouw Lus tig uit Amsterdam, wier verwondingen echter niet van al te ernstige aard zijn. De slachtoffers zijn in de beide Apel doornse ziekenhuizen opgenomen. V r^de en vreugde vindt men slechts op de enge weg van de plicht.i Woensdagavond heeft zich bij Suez een incident voorgedaan. Nadat de Egypti sche artillerie de Mohammedaanse vas tenmaand met kanonschoten hadden in geluid, openden Britse soldaten het vuur op het dorp Kafr Abdoe en doorboorden de muren van een aantal lemen huizen. Een persoon werd aan het oog gewond. Van Egyptische zijde wordt gezegd, dat de Britten op de hoogte waren gebracht van het voornemen, om, zoals gewoon lijk, het begin van de vastenmaand met kanonschoten aan te kondigen. Kafr Abdoe was in 1951 het toneel van ernstige botsingen. In deze plaats, een buitenwijk van Suez, bevindt zich een installatie voor het distileren van drinkwater. De Britten lieten toen d» woningen afbreken, die tegen deze fa briek waren aangebouwd Een en ander had grote verontwaardiging bij de Egyp- tenaren verwekt. Het Britse departement van Oorlog heeft gisteravond over het incident bij het dorp Kafr Abdoe medegedeeld dat Egyptenaren het vuur hebben geopend op het gebouw voor de filtrering van water van het dorp. De Britse bezetting van het gebouw beantwoordde het vuur, aldus het departement. Volgens deze verklaring heeft het incident niets te maken met de kanonschoten die werden gelost ter gelegenheid van het begin van de Mohammedaanse vastenmaand. Een militaire woordvoerder in Caïro deelde mee dat bij het incident aan Britse zijde niemand werd gewond. De leider van de Mohammedaanse broederschap verklaarde Woensdag dat het standpunt, dat de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft ingenomen, „onze verba zing niet opwekt, daar het de normale uitdrukking is van de gedachte van de imperialisten". Hij zei voorts, dat de leden van de broederschap aan een „toe komstige veldslag'' zullen deelnemen, als Egypte geen genoegdoening zou krij gen. „500 millioen Mohammedanen zul len met de leden van de andere organi saties aan deze veldslag deelnemen; de leden van de Mohammedaanse broeder schap hebben gezworen de Engelsen te zullen verdrijven", aldus de leider van de broederschap Lt.-kol Nasser, de adjudant van pre mier Naguib, heeft gisteravond ver klaard dat mdien de Engelsen „de ka naalzone niet binnen twee of drie maanden ontruimen, de woede van het volk hun bases onhoudbaar zal maken". Volgens het West-Duitse blad van de Amerikaanse Hoge Commissie, de „Neuc Zeitung", is Franz Dahlem, lid van hef Oost-Duitse Communi»tische Poli tieke Bureau, gearresteerd. Hij was hoofd van de afdeling voor de opleiding van het kader van de S.E.D. In krin gen van vluchtelingen heeft men sedert enige tijd verklaard, dat Dahlem „in ongenade" gevallen zou zijn. Men brengt het bericht van zijn ar restatie in verband met de zuivering van twee andere leden van de groep communisten, die tijdens de Nazi-tijd naar Frankrijk waren uitgeweken. (tot Vrijdagavond) Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.45—20.28. Maan: 6.48. De huidige zitting der raadgevende vergadering van de Raad van Europa is Woensdagmiddag beëindigd. De ver gadering zal van 23 tot 26 Juni a.s. weer bijeenkomen. De vergadering had tevoren de con clusies, waartoe haar commissie voor economische aangelegenheden was ge komen, met 58 van de 62 uitgebrachte stemmen voor, goedgekeurd. (Van onze correspondent) De Nederlandse Thunderjet, die Woensdag in de omgeving van Bielefeld neerstortte, heeft in de plaats een ware ravage aange richt. De brandstof van de straal jager verspreidde zich over twee huizen van drie verdiepingen, die volledig uitbrandden. Zeventien gezinnen werden daardoor dak loos. Geruime tijd later was de brandweer nog druk in de weer met de nablussing. De leiding van de Oost-Berlijnse posterijen heeft gisteren de telefoon kabels tussen Oost- en West-Berlijn la ten doorsnijden. Hierdoor is het onmo gelijk geworden, dat bij een hereni ging van Berlijn de beide stadsdelen weer spoedig met één telefoonnet be diend kunnen worden Tot nu toe wa ren de telefoonlijnen tussen Oost- en West-Berlijn slechts uitgeschakeld. Woensdagochtend is, zoals reeds ge meld in een deel van onze oplage van Woensdag, een thunderjetstraaljager van de vliegbasis Eindhoven tijdens een oefenvlucht tussen elf uur en half twaalf in de omgeving van Bielefeld, twintig mijl ten Zuid-Oosten van Osnabrück. verongelukt. De vjieger, sergeant-vlie ger L. J. Duk uit Badhoevedorp, kwam daarbij om het leven. Omtrent de oorzaak is nog niets be kend. Een commissie van onderzoek is naar de plaats van het ongeval vertrok ken. Het vliegtuig is in de tuin van een huis terecht gekomen. Door weglo pende benzine geraakten twee huizen van drie verdiepingen in brand. Acht inwonenden werden zwaar gewond. Ze ventien gezinnen werden dakloos. De materiële schade wordt op 200.000 Mark geschat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1