Dank zij een fout, weer een speelweide in Noord H De SOOO Reeds nu staat vast Flora 1953 is geslaagd Uitbreiding Gezondheidshuis Heemstede Gemeente geeft extra-crediet ter verlenging van „Lichtstad ^rUsrncr ouses Vammorgen bezichtigde Prins Bernhard de blijvende bloemenpracht Donderdag 21 Mei in gebruik stelling Visserijgolf VRIJDAG 15 MEI 1953 PAGINA 2 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM Geen oude banken Speelweide DE GROOT HEEFT EEN KLASSE APART. Burgerlijke Stand ste staat Zaterdagmiddag en Zondag op het Houtplein! Enorme drukte op Hemelvaartsdag 650.000 bezoekers eindresultaat Vrachtrijder vrij gesproken Prins Bernhard op de Flora MUZIEKFESTIVAL VAN „ARTI ET RELIGIONI" Ruim 2600 bezoekers aan Frans Hals-museum R.K. Bouwvakarbeidersbond 2 net. vacantietoeslag gemeentepersoneel Toneel voor ouden van dagen LENTEFEEST KATH. MIDDENSTAND Zomerschaaktournooi „Het Oude Slot" Vergadering Kath. Volkspartij ZANDVOORT FEESTELIJKE VER LICHTING T.Z.B. PROMOVEERT Plantenverzorgingswedstrijd BLOEMENDAAL Uitslag sportprijsvraag GOR-RAY Geen rusthuis op „De Rijp" Of Diaconie moet met minder tevreden zijn Gemeenteraad TAPPERIJEN LANGER OPEN VISWEDSTRIJD VOOR OUDEN VAN DAGEN FLV.B.-PROGRAMMA SLUITING FES! WER Kind bij aanrijding gedood Geslaagd Lawntennis Vrouwen van Bethanië vestigen Apostolisch Instituut in Rome ROKKEN" DE GROOT HEEFT EEN KLASSE APART. Waterstanden Duitse zwerver aange* houden Beurs van New York i In de Woensdagmiddag gehouden ge meenteraadsvergadering kwam een be trekkelijk „onschuldige" agenda aan de orde, maar achteraf bleek het allemaal niet zo onschuldig te zijn. Aan het ein de van de vergadering dreigde het nog even, dat er geen crediet gegeven zou worden om Haarlem-Lichtstad: te ver lengen. De heer Wensing (CH) b.y. wilde zijn nuchtere kijk behouden en vond het «logischer de Lichtstad tegelijk met de Flora af te sluiten. Hij meende ook, dat de middenstand zijn verwach tingen niet verwezenlijkt heeft ge zien. Gaarne had de heer Wensing en kele financiële informaties gekregen. Mevrouw Scheltema (VVD) liet zich min of meer in gelijke zin uit en be toogde, dat de Lichtstad niet langzaam aan een aftakeling moet worden. Zij was van mening dat de Luilak een geheel andere sfeer had en dat zo'n feest niet thuis hoorde in het kader van de Lichtstad. De heer Mensink •(Arb.) had niet veel bedenkingen, in tegendeel, maar hij wilde toch wel we ten, in hoeverre de middenstand, die zo veel heeft bijgedragen, heeft geprofi teerd. De heer Van Turnhout (KVP) ging volkomen accoord met het voorstel van B. en W. en vroeg of de fontein op het Frans Halsplein niet gehandhaafd kon blijven. Ook de heer Proper (Comm.) maakte niet veel bezwaren en iedere spreker onderstreepte de woorden van de voorzitter, die vooraf zijn grote dank had betuigd aan allen, die belangeloos hun medewerking hadden verleend aan Haarlem-Lichtstad; in het bijzonder kreeg wethouder Geluk een compli ment. Deze wethouder verklaarde, dat de fontein op het Frans Halsplein zelfs in de verlengingstij d niet gehandhaafd zou kunnen blijven wegens de hoge kosten. Openbare Werken overweegt echter op dat plein een definitieve fontein aan te leggen. Wat de middenstand betreft, merkte spr. op, dat men deze groep geen luchtkastelen had voorgespiegeld. Velen hebben wellicht geen direct voor deel gehad, maar indirect waren er toch zeker gunstige resultaten. Als voorbeeld noemde hij, dat er vóór de Lichtstad 300 man hotel- en caféperso- neel op het Arbeidsbureau stonden in geschreven. Kort geleder) moesten er mensen uit andere plaatsen gerekru teerd worden, omdat Haarlem zelf niets meer kon leveren. Wethouder Geluk somden nog andere gunstige factoren op (o.a. de grote reclame voor Haarlem) en wethouder Angenent bevestigde de mededeling over het Frans Halsplein en verklaarde tevens, dat onderzocht zou worden, of men iets kon onderne men met de rotonde op de Grote Markt, waar nu tijdelijk een plantsoen tje is aangelegd. Tenslotte werd met algemene stemmen het voorstel van B. en W. goedgekeurd. Op een opmerking van de heer Wen sing (CH)ten aanzien van het voorstel om als lid toe te treden tot het Ne derlands Instituut voor Efficiency, ver klaarde de voorzitter, dat men dat meer moest zien als een subsidie tot instand houding van dat instituut. Omtrent de aansluiting bij een instituut voor eco nomische adviezen gaf spr. te verstaan, dat onderzocht zal worden, of bedoeld instituut daartoe voldoende rijp is. Het voorstel werd daarna aangenomen. Voor de viering van het 40-jarig be staan van het Frans Halsmuseum werd een crediet verleend van f 600. In ant woord op de opmerkingen van de he ren Voogd (Arb.) en Spek (AR) deelde wethouder Geluk mede. dat het prac- tisch onmogelijk is om de viering te la ten bijwonen door vertegenwoordigers uit alle groepen der burgerij. Wel zou er nog een tweede avond gehouden kun nen worden, welke tegen betaling kan worden bijgewoond. Het personeel van het museum heeft het jubileum Woens dag intern gevierd. Bij het voorstel om medewerking te verlenen tot de aanschaf van meubelen en leermiddelen voor de katholieke school aan de Nagtzaamstraat betoogde mej. Bolsius (KVP) dat een schoolbe stuur vrij moet zijn in de keuze van de meubelen. Zij wees er op, dat de banken van het oude type niet voldoen aan de moderne eisen. Sommige hoof den van scholen wensen echter geen Advert entte tafels met stoelen, maar er bestaan toch banken, die daartussen een compromis vormen, zoals die op het Coornhert-ly- ceum gebruikt worden. In ieder geval vond mej. Bolsius het dwaas geld te verknoeien aan het opknappen van oude banken, die in feite toch niet meer voldoen. Wethouder Geluk gaf toe, dat de schoolbesturen in deze kwestie vrij zijn en verzekerde, dat alle aanvragen van „compromis-banken" een welwil lend oor zullen vinden. De heer Goedee (Arb.) kwam met de opmerking, dat sommige gronden nog niet bouwrijp waren, nu er plotseling extra bouwvolume is gekomen. Wethou der Angenent kon echter met een ge rust hart verklaren, dat de bouw der woningen daardoor geen vertraging zou ondervinden. Mevr. Scheltema (VVD) pleitte er voor, dat het huis van de heer Roozen in het plan „Tuindorp Zuid-West" voorlopig gespaard zou blijven. Wethouder Angenent stelde haar gerust. Besloten werd daarna meubilair voor twee klassen van de Dagopenlucht- school aan te schaffen. Mej. Bolsius (KVP) toonde zich daarover zeer ver heugd, maar betreurde het, dat het zo lang had moeten duren eer dat besluit genomen kon worden- GROTE HOUTSTRAAT 98 GEBOREN: E. M. AthmerPaschen z; D H. StrijbosJacobs z; J. C. van der HoofdSelhorst z; L. G. Bakker Cornelisse z; R. R. Wormsde Solla d; M. van TolOkkerse z; J. M. M. Nan de Heij z; M. C. AldersAkersloot z; M. E. C. Wagnervan den Berg z; J. HruskaVitasek z: D. van den Heuvel van Aalst d; N. C. LuttikSaarloos d; H. C. DamPhilippo d. ONDERTROUWD: G. Metzelaar en S. M. Spee, F. Hagen en C. M. Roman, H. Wouters en J. de Munk, J. Plas en A. van der Zwaai, P. J. Klaasen en J. van Kampen, F van Nieuland en M. J. Wie- lart, W. de Jong en E. M. C. ter Brugge, H. Paulsen en N. van Pelt, H. Th. van der Putten en H. J. Vredenduin, E. G. W. Roose en M. J. Hooft, G. IJzerman en A. Krabbendam. J. Groenewoudt en G. H. Borsée, J G. Rietkerk en J. E. Zwiers, J. H, Steenkist en A. M. van de Walle, J. Verkaaik en H. Bloemink. M. J. Lavooi en Chr. Haveman, E. W. Hee remans en C. E. van Ooijen, J. C. Kin- nigin en Chr. A. Medenblik, J. van Doorn en J. M. Gaartman, R, van Ben- tem en A. J. Kaiser, E. Harteveld en A. M. Matheij. A. C. van Koten en A. M. Snoeks. GETROUWD: R Prins en M. Hulse bosch, J. Evers en T. Piso, A. A. Geesing en E. C. Th. van Assema, P. Meesen en G. Zeeman, L Hensen en M. Glazen maker. W. G. Zomerdijk en E. C. van de Laarschot, G. J. L. Franssen en A. M. Goeris, F. de Lie en A. M. P. Smit, C. Sijpestijn en A. P. Franke, G. H. van der Veldt en J. C. Arends, C. H. Vrugt en C. Silvis, W. J Mennes en N. C. van Heerden. J. Huijboom en M. M. Thoolen, C. P. Koster en E. H. van Veen. D. Nu- berg en L. van Rijswijk. H. M. F. M. Schnitger en Th H. F. van Amerongen. K. Sibranli en G. Caro, L Halsema en J M. Limbach, W Parson en H. Bühl, H. J. Schat en N M. P van der Tuin, G Gorter er. J. M. van Bergem. OVERLEDEN: G. Keezer—de Vries, 28 j.. Gijsbrecht van Aemstelstraat; H Kleefman. 64 j„ Tesselschadestraat; R de Haas, 70 j.. Emmaplein; F. Doorn. 61 j„ Wouwermanstraat; J. F. Giesen, 68 j„ Tamarindestraat; C. Koning, 66 j„ Ge dempte Raamgracht De aanleg van een speelweide tussen de Badelochstraat, de Gysbrecht van Amstelstraat en de Muiderslotweg bleek mogelijk geworden te zijn door een fout. Mevr. Scheltema (VVD) was over die fout niet tevreden. Het bleek name lijk, dat aan de woningbouwvereniging „St. Bavo"-Noord meer grond in erf pacht was gegeven dan nodig was. Zij noemde dat verspilling van kostbare bouwgrond en zij stelde voor daar als nog woningen voor Ouden van Dagen neer te zetten of voor alleenwonenden. Spr. was wel niet tegen speelweiden, maar zij vond zo'n weide daar overbo dig, omdat de jeugd kon spelen op de weilanden. De heer v. d. Giesen (Arb.) vond het prettig, dat die fout gemaakt was en hij verheugde zich op die speelwei de. Hij vond het echter onjuist, dat daar alleen kinderen tot 5 jaar terecht zou den kunnen en hij kreeg daarin bijval van de heren Spek (AR) en Van Turn hout (KVP). Deze laatste vond het be ter, dat jongens zo maar eens tegen een bal konden trappen dan dat overal keu rig afgezette grasmatten worden aan gelegd. Vroeger kon de jeugd ook op allerlei terreintjes naar hartelust voet ballen en uit deze jongemensen zijn de grote voetballers van vandaag voort gekomen. Wethouder Angenent betoogde, dat het er niet om gaat op een stuk grond zoveel mogelijk woningen te bouwen. Alle mogelijkheden zijn in dit geval overwogen en het onderhavige voor stel van B. en W. kwam tenslotte uit de bus. Dit voorstel werd door de raad aangenomen met de stem van mevr. Scheltema tegen. Alle andere punten konden zonder meer worden af gehandeld. De vragen van de heer Wen sing (CH) over de Moulin Rouge kwa men niet aan bod, omdat deze schrifte lijk gesteld waren en ook schriftelijk beantwoord waren. Door een misver stand was dit punt toch op de agenda terechtgekomen. Advertentie BIOSCOPEN Rembrandt: „Viva Zapata". Tijden: I, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Palace: „Ontsnapt aan de guillotine", Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven IS jr. Luxor: „Les belles de nuit" (geprolon geerd). Tijden: 2, 7 en 9.15 uur, a. 1. Frans Hals: „Eine nacht im séparée". De ze film is afgekeurd door K. F. C. Lido: „Het zwarte kasteel". Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. City: „Asphalt-liefde". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Volwassenen. Spaarne: „Wolven huilen in Alaska" en „De verborgen zilvermijn". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Vrijdagmiddag geen voorstel ling. Boven 14 jaar. Minerva: Tot en met Maandag: „De mij nen van Koning Salomo". Tijden: Vrijdag en Maandag 2.30 en 8.15 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 u., alle leeft. Vrijdag 15 Mei Stadsschouwburg: Toneelvereniging „De Verenigde Spelers" in: „Anna Lucasta", 8u. Grote Kerk: Orgelbespeling door G. Mi- chels, 2122 uur; Carillonbespeling door A. Peters, stadsbeiaardier, 11.3012.30 en 20.30 —21 uur. Zaterdag 16 Mei Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medie" in: „Welkom thuis, Helena", 8 u. Grote Kerk: Orgelbespeling door H. Lasschult, 2122 uur. Burg. Rijkenspark, Santpoort. Bonte Avond, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN: Wandelpark Groenendaal-Heemstede: In ternationale bloemententoonstelling „Flo ra 1953" geopend 8.30—23 uur (t/m 17 Mei). Huis Van Looy, Kleine Houtweg 103, (ingang Kamperlaan). Werken van leden van de Groep Haarlemse Schilders en Beeldhouwers (t/m 24 Mei). Frans Halsmuseum, Ingang KI. en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, des avonds bij kaarsverlichting. Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel. Geopend van 1017 uur. Zon- en feestdagen 1317 uur en 20 23 uur (t/m 26 Mei). Vishal, Grote Markt, --aquarium en 'Philips' Wondertuin. nd van 10 —23 uur (t/m 26 Mei). Teylers Museum, Spaarne 16. „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlandse Kunst". Geopend dagelijks van 10—17 uur, 's Zondags van 13—17 uur (t/m 17 Mei). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14: Nederlandse Kunstnijverheid. Geopend: 10—17 uur (t/m 25 Mei). Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Kunstnijverheid en bloemencomposities. Pieter van Gelder, Pieter Groeneveldt, Wandtapijten van de Knipscheer. Geonend op werkdagen van 1017 uur (t/m 25 Mei). „Het Wapen van Heemstede". Werken van Heemsteedse beeldende kunstenaars. Geopend dagelijks van 9—23 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66 Vroeg-Aziatische kunst. Dageliiks ge opend van 10 tot 23 uur (t/m 31 Mei). CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjenellenkelder", Stadhuis, Grote Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16, 17, 20, 21, 22' uur. Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 9—17 en 20—22.30 uur. Gaskronen- verlichting. Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens dag en Vrijdag van door kaarsenluchters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint" Cabaret, Bars: „Die Raekse", Raaks: Wie ner cabaret „Edelweiss"; „De Waag", Spaar ne 29; La Cubana, Lange Veerstraat 17; Wi ne Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. DIVERSEN: Pendeldienst miniatuurtreintjes („Glip- pertjes") op route „Dreefzicht" (De Hout)' —Frans Halsplein v.v.; rondritten (N.Z.H. V.M.-bus, 20.30, 21 en 21,30 u. en rondvaar ten (vertrek: Houtbrug) langs de verlich ting. Boottochtjes naar de Flora de gehele dag (van Houtbrug). Houtplein, hoek Dreef/Wagenweg, en Damstraat: oliebollen poffertjes-kramen. 1 1 1 1 De mooie inzet van Hemelvaartsdag bracht reeds in de vroegte duizenden naar de Flora 1953 en toen het twee uur in de middag was leek het nog nooit zo vol te zijn geweest op deze unieke bloemententoonstelling, nog steeds voor de out sider op het toppunt van haar pracht. Voor het eerst en dat zo dicht bij het einde was het warm op het terrein, kon men er zonder jas ronddwalen en zag men de bezoekers overal op de uitgespaarde grasstroken en in het Groenen- daalse bos languit uitrusten van de vermoeienissen. Flora was gisteren trek pleister voor de dagjesmens, die uit alle delen van het land gekomen was. Hier en daar klonk Engels of Bels, maar de dialecten van onze moedertaal waren verre in de meerderheid. Voor de grote karavaan binnenstroomde, was de 600.000e be talende bezoeker al geregistreerd en de directie der Flora nemt dan ook aan, dat het totale aantal rond de 650.000 zal liggen. Zij, die een millioen voorspelden, zul len teleurgesteld zijn, maar uit het kamp van de Flora is dit cijfer nooit gehoord. De laatste tentoonstelling, in 1935, telde 600.000 bezoekers, die een en- trée van 75 cent betaalden. Nu is gro tendeels het dubbele ontvangen, maar de totale kosten hebben zeker meer dan dat bedragen. Men is echter zeer tevre den en acht de manifestatie ook finan cieel geslaagd. De Keukenhof bestond in 1935 niet en wanneer men de twee vollegronds-exposities als het Holland Flower Festival beschouwt en waarom Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanochtend het vonnis van de rechtbank bevestigd en een Amsterdamse vracht rijder conform de eis van de procureur- generaal vrijgesproken van de hem ten laste gelegde verduistering. De vracht rijder had van een verhuurder te Hil- legom een vrachtwagen met aanhang wagen gehuurd, doch aangezien de aan hangwagen nog zonder wielen was, had de verhuurder hem f 1400.gegeven om deze wielen te kopen. Toen ver dachte de wagens na een maand terug bracht bleken de banden van de aan hangwagen bijna geheel versleten. Als gevolg hiervan had de verhuurder de vrachtrijder ervan beschuldigd voor het bedrag oude banden te hebben ge kocht in plaats van nieuwe. De vracht rijder daarentegen had beweerd, dat hij zeer veel pech met de banden heeft ge had, daar ze dikwijls waren gesprongen. Omdat de getuigen voor het gerechts hof elkaar hadden tegengesproken over kwaliteit, maat en soort dier banden, was het hof vorige week naar de garage van de verhuurder te Hillegom gegaan, waar de zitting werd voortgezet. De procureur-generaal had daar vrijspraak geëist, omdat hij het bewijs van verduis tering niet geleverd achtte. zou men dat niet doen komt men tot een ongekende belangstelling. Een be langrijke factor bij deze Flora was de exploitatie van de winkelgalerij en zakenstands, vleugels van het bloemen- paleis en aan de Torenlaan. Vorige ma len had de directie zich daar vrijwel geheel tegen gekant. Maar die exploitatie zal mede ten gevolge hebben, dat er óf geen tekort óf een zeer klein in verhouding tot de totale opzet zal zijn. Het zal ech ter nog wel enkele maanden duren voor aleer de balans is opgemaakt. Van het begin af is echter verklaard, dat de Flora geen commerciële onderneming is en dat de propaganda voor de bloem hoofddoel zou blijven. Daar er méér bui tenlanders geweest zijn dan in 1935 is ook hier winst te boeken. Zondagavond zal de tentoonstelling gesloten worden. Van 2122 uur zal, als een bijzondere attractie bij de sluitingsplechtigheid, het cordate Fan farecorps van de HollandAmerika- Lijn vóór het bloemenpaleis een con cert geven. Daarna wordt de vlag ge streken. Een grootse onderneming, waaraan twee en een half jaar is ge werkt en waar de gehele wereld mee bekend was, is dan voltooid. Nog één week zal Haarlem nog Lichtstad blij ven en dan zal het leven in stad en streek weer zijn normale gang gaan. Het zal vreemd zijn. Vanmorgen om 9 uur heeft Z. K. H. Prins Bernhaid een bezoek aan de Flora gebracht en om 12 uur werd de Erfprins van Bentheim welkom geheten. De Prins werd aan de Molenlaan ont vangen door jhr. dr. O. van Nispen tot Pannerden, voorzitter der directie van de Flora, en de heren De la Mar, se cretaris en R. van der Hart, voorzitter der Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plant kunde. In een vlot tempo werd over de terreinen gewandeld, waarna de bin- nententoonstelling bezichtigd werd. Tij dens de koffie uitte de Prins zijn res pect voor de onderneming, te meer daar deze als geslaagd kan worden be schouwd. Om half elf vertrok Z.K.H. I weer per auto, die voor hef bloemen- J paleis was geparkeerd. Donderdag 21 Mei om half vier zal de uitbreiding van het gemeentelijk ge zondheidshuis aan «de Lieven de Key- laan officieel tot stand zijn gekomen. De raad van de gemeente Heemstede besloot reeds in 1950 het gezondheids huis uit te breiden. De toenmalige in vesteringsbeperkingen, welke de rege ring de gemeenten oplegde, en de moei lijkheden om gelden te lenen, waren oorzaak dat met de bouw pas in 1950 kon worden begonnen. De uitbreiding is het ontwerp van de Heemsteedse architect A. J. J. Verspoor, die ook de ontwerper is van het be staande gebouw. Aanneemster is de fir ma Gebroeders van der Putten. Het bestaande gedeelte, waarvan de linkervleugel geheel is ingericht voor de consultatiebureaux voor zuigelingen en kleuterzorg en de rechtervleugel voor physische therapie (hoogtezon en dia- thermie-behandeling) werd de laatste jaren ook gebruikt voor heilgymnastiek en massage en voor een polikliniek. Thans heeft elk onderdeel een eigen afdeling. De leiding berust hij de gemeentearts J. J. van Luin en de hoofdzuster Van der Schoot. De afdeling voor de zuigelingen- en kleuterzorg met een hal voor kinder wagens, wachtkamer, boxenkamer en een kamer voor wegen en meten is vrij wel niet veranderd. Aan deze vleugel is slechts toegevoegd een vergaderkamer, welke ook door de psychiater zal wor den gebruikt. De afdeling voor physische therapie is belangrijk practischer ingedeeld. De hal van de hoofdingang, welke door plaatsgebrek werd gebruikt voor bestra lingskamer, wordt thans weer overeen komstig de aanvankelijke bestemming benut. Er zijn nu totaal 7 kleine kamers voor hoogtezon en diathermie-behande- ling, voorzien van moderne installaties en controle-middelen. Het bestaande magazijn van het Witte en Wit-Gele Kruis, dat een eigen ingang heeft aan de zijkant van het gebouw, is thans voorzien, van een ruime ontsmet tingskeuken, waar de uitgeleende goe deren kunnen worden behandeld. De hoofdzaak van de uitbreiding is wel de nieuwe afdeling voor de poli kliniek. Van de polikliniek wordt een veelvuldig gebruik gemaakt. De moge lijkheid is nu ook aanwezig om het aan tal specialismen uit te breiden. De poli kliniek, waar een der twee dienstdoende zusters zal assisteren, heeft ook een eigen ingang. De patiënten kunnen zich aanmelden bij deze zuster, die achter de hal een klein kantoortje heeft. Rechts van de hal is een ruime wachtkamer. Links van de hai zijn 2 dokterskamers met kleedkamers, een donkere kamer voor de oogarts en een ontsmettingskeu- Het grote nationale muziekfestival ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Christelijk Fanfarecorps „ArU et Religioni". waarover wij één dezer dagen uitvoerig schreven, werd op He melvaartsdag voortgezet. De uitslagen waren als volgt: Tamboer- en Pijpercorps „Het lu- nen, A'dam. Mars wedstrijd' 111 p. Tam boerswedstrijd 67 Yi p. met lof. R.K. Muziekvereniging „De Spaarne- bazuin", Haarlem. Concert 246 p. Mars 114 pt. Tamboers 62 p. ,Soli Deo Gloria", Alkmaar. Concert 256 pt. Mars 105 p. Tamb. 55 p. „Crescendo", Muiden. Concert 311 p. Mars 115 p. „Wilhelmina", IJmuiden. Concert 259 p. Mars 106 p. Tarnb. 63 p. „Amicitia", Landsmeer. Concert 293 p. „Crescendo", Assendelft. Concert 311 p. Mars 110 p. Beverwijkse Harmonie Kapel. Con cert 293 p. Mars 113 p. Tamb. 67 p. met lof. „Harmonie", Assendelft. Concert 335 p. en Directieprijs. Laatstgenoemde vereniging verkreeg het hoogste aantal punten van hat ge hele festival. Ter gelegenheid van het feit dat 40 jaar geleden het Frans Halsmuseum werd gesticht, hebben gisteren zeer vele Haarlemmers een bezoek aan de tentoonstelling gebracht. Overdag wa ren er 1224 bezoekers en des avonds 1400. De costuumshow „Huilebalken en wa terlanders", die Cruys Voorbergh 29 Mei in de Renaissancezaal geeft ter ge legenheid van het jubileum, zal Zater dag 30 Mei voor het publiek herhaald worden. De leden van de R.K. Bouwvakarbei- d'ersbond, die in Haarlem-Noord wo nen, worden er op attent gemaakt; dat Zondag, in verband' met de feestelijke viering van het zevende lustrum van de Bond, om kwart voor zeven een speciale N.Z.H.-bus uit Spaarndam vertrekt, welke langs de Vergierdeweg naar Haarlem-Centrum rijdt. Hierdoor is dus de mogelijkheid geschapen om de H. Mis van half 8 in de Spaarne-kerk bij te wonen. Naar wij vernemen, zal aan het ge meentepersoneel een vacantietoeslag worden toegekend van 2% van de wed de of het loon, met een maximum van 75.voor gehuwden en kostwinners en van 50.voor ongehuwden. In afwachting van de voor het rijks personeel te treffen definitieve voorzie ning op dit punt voor 1953, zal de uit betaling bij voorschot plaats hebben. De afd. Haarlem van de Alg. Bond van Ouden van Dagen geeft 26 en 28 Mei de laatste ontspanningsavonden in dit seizoen. De Toneelvereniging „In Vriend schap Opgericht" (I.V.O.) zal opvoeren het blijspel „De Stier van Californië", een stuk, dat de toeschouwers nog eeps hartelijk zal doen lachen. Een bandje van dezelfde Vereniging zorgt voor de muzikale omlijsting. De kaarten zijn bij de boden verkrijgbaar. 4 Juni geeft de Mannenzangvereniging „Caecilia" een uitvoering voor alle ouden van dagen. Ter gelegenheid van het heugelijke feit, dat HPC niet alleen het clubkam pioenschap 1952-1953 veroverde, doch bovendien recordhouder 4 x 100 n». werd, zal de vereniging op Zaterdag 16 Mei in de nieuwe zaal van het Cafeta ria-restaurant een grote feestavond ge ven die om 8 uur begint. Het program ma is min of meer in een waas van ge heimzinnigheid gehuld, want er wordt alleen aangekondigd, dat er muziek, to neel en goochelen is en dat bovendien The Original Gake Walk Jazz Band aan deze avond medewerkt. Elk lid mag één introducé medenemen. ken. Bovendien heeft deze afdeling een röntgenkamer, waar röntgendoorlichting kan plaats vinden en foto's kunnen wor den gemaakt. Bij de röntgenkamer be horen 3 kleedkamertjes. De heilgymnastiek en massage, welke voorheen plaats vond in de lokalen van de zuigelingenzorg, kan nu geschieden in de goed-geoutilleerde kamers van de nieuwe vleugel. Ten behoeve van de patiënten zijn een douche-cel en enkele kleedcellen gebouwd. De uitbreiding van het gezondheids huis zal voor nu en in de toekomst een groot gerief betekenen voor de inwoners van Heemstede, Het gezondheidshuis is geen miniatuur-ziekenhuis. Daaraan is geen behoefte, gezien de aanwezigheid van 4 ziekenhuizen te Haarlem. Het ge zondheidshuis zal echter voldoende me dische service bieden om de inwoners der gemeente bij ziekte of voor regel matige controle de gang naar de stad te besparen. Beslist onmisbaar is het voor de vele huismoeders van jonge ge zinnen, die in deze tijd vrijwel allen geen voldoende huishoudelijke hulp hebben, doch thans voor practisch alle medische hulp voor kinderen niet ver van huis terecht kunnen. De afdeling Heemstede van de Katho lieke Middenstandsorganisaties had in Februar ihet plan, een groot Vasten avondfeest te geven. De grote ramp van 1 Februari was echter oorzaak dat dit feest uitgesteld moest worden. Thans zal dit uitgestelde feest, echter niet als Vastenavond- maar als Lente feest, worden gevierd op Dinsdag 19 Mei des avonds te 8 uur in het Verver singshuis in Groenendaal. De Alkmaarse Kring van Kleinkunstenaars bestaande uit Mister Tims, humorist en musical excentriek, Peter Pikos, radio-imitator, Rita Dekker, cabaretière, Jaap Tol, Am sterdammer van origine met speciale liedjés en schetsen. Jan Bos, slagwerk en rhythme-feno-meen. John Davis, Neerlands beste accordeonist en Cakie. conferencier en de geheimzinnige man, zal deze avond tot een klinkend succes maken. Verder zal het dansorkest „The Moonlight Serenaders" voor de nodige muzikale afwisseling zorgen. Evenals vorige jaren organiseert de Heemsteedse Schaakclub „Het Oude Slot" ook ditmaal een zomertournooi, bestaande uit zeskampen. Deze zijn ver deeld in 3 klassen: A. hoofdgroepen, B. Ie, 2e en 3e klasse, C. huisschakers (schakers die niet bij een vereniging zijn aangesloten). De wedstrijden wor den gespeeld op de Maandagen 1, 8, 15, 22 en 29 Juni in het Clubhuis, Achter weg 22, 's avonds te 8 uur, terwijl op de Woensdagavonden in hetzelfde clubhuis gelegenheid bestaat, afgebroken of uit gestelde partijen verder uit te spelen. Er zijn fraaie prijzen voor dit doel be schikbaar gesteld en de prijsuitreiking is vastgesteld op Maandag 27 Juli, even eens in het Clubhuis. Op Vrijdag 22 Mei wordt in het Pa rochiehuis „Anno Santo", Achterweg 22, ee» vergadering gehouden door de Kath. Volkspartij die voor alle katholie ken toegankelijk is. De heer .Th. Ver hoeven, zal een rede houden over hei onderwerp „Eenheid ónder Katholieken bij gemeenteraadsverkiezingen". Ook deze avond heeft het karakter van een praatavond en na een betrekkelijk kor te einleiding bestaat er alle gelegenheid tot het stellen van vragen en tot het uitspreken van de eigen mening. In het komende seizoen zal Zandvoort feestelijk verlicht zijn. Hadden de win keliers van de Haltestraat reeds gedu rende enkele seizoenen hun speciale verlichting van deze winkelstraat, thans hebben ook de winkeliers van de Kerk straat en omgeving de handen ineen geslagen en een grootse verlichting in die straat en op het Kerkplein aange bracht. Woensdagavond is deze verlich ting na een toespraak van burgemeester Van Fenema ontstoken. Het effect is feeëriek, vooral de verlichting in de grote boom op het Kerkplein gaf een verrassend effect. Deze activiteit van de Zandvoortse middenstand zal aan de be drijvigheid in de zaken zeker ten goede komen. Met een 52 overwinning op HFC 7 is TZB 1 gepromoveerd naar de tweede klasse van de Haarlemse voetbalbond. Dit is de tweede promotie van deze wakkere katholieke voetbalclub sinds zij drie jaren geleden werd opgericht op initiatief van kapelaan Blom. Deze sportieve prestatie is des te verdienste lijker omdat „TZB" de moeilijkheden ondervinden moest van het te Zand voort heersende gebrek aan voetbal terreinen. Slechts éénmaal in de twee weken heeft het de beschikking over een bij-terrein van het hockeyveld. Maar deze situatie zal spoedig verbe terd zijn: op initiatief van het kerkbe stuur is de stichting „Kennemer Sport park" opgericht welke gesubsidieerd door de gemeente Zandvoort twee prima sportvelden aanlegt nabij de Kennemerweg. „TZB" zal daar dan ge bruik van kunnen maken voor haar 3 senioren-, 1 junioren- en 3 adspiranten- elftallen. De jaarlijkse plantenverzorgingswedstrijd, waarbij aan de kinderen der Zandvoortse scholen jonge plantjes worden uitgereikt, die zij zelf moeten opfokken voor een ten toonstelling in de eerste helft van Septem ber, zal ook dit jaar gehouden worden. De uitreiking aan de scholen zal Donderdag 23 Mei geschieden. Voor de keuring in Sep tember stelt Touring Zandvoort prijzen be schikbaar. Aan de keuring gaat een ten toonstelling van de opgekweekte planten vooraf. (Zondag 10 Mei) Eerste prijs f 10: H. F. Hetem, Twee de Zuidpolderstraat 2, Haarlem. Twee de prijs f7,50: C. J. Leiten, Vosselaan 16, Hillegom. Derde prijs f 5,J- de Njjs, Overtoom 20, Castricum. Vierde prijs f 2,50: C. Heemskerk, Aelberts- bergstraait 59, Haarlem. Een en twintig inzenders met vijf punten zijn uitgeloot. Advertentie 99 B. en W. van Bloemendaal stellen voor, afwijzend te beschikken op het schrijven van de commissie De Rijp der Ned. Hervormde Diaconieën van Haar lem, Schoten, Bloemendaal en Spaarn dam, waarin verzocht werd een rust huis, tevens verzorgingshuis te mogen bouwen van circa 20.000 m3. Uitgaande van de gedachte om zoveel mogelijk nog bestaand natuurschoon in Bloemendaal te behouden, hebben B. en W. gemeend de bebouwing op De Rijp wat omvang en inhoud betreft te moeten beperken Bij de onderhandelinpen met de Diaco nie hebben zij dan ook steeds het stand punt ingenomen, dat de bebouwing een inhoud van 13.000 m3 niet zou mogen overschrijden, zulks gebaseerd op de mogelijkheid tot "het bóuWeiivan afcht' villa's van 1000 ir.3, vermeerderd met dè kubieke inhoud van het bestaande huls. De gemeenteraad van Bloemendaal komt Donderdag 21 Mei, des namiddags om 2.15 uur, in openbare vergadering op het raadhuis te Overveen bijeen. In verband met het drukke vreemde- iingenbezoek aan Haarlem mogen de tapperijen op de Zaterdagen 16 en 23 Mei geopend blijven tot 's nachts twee uur. De Jeugdgroep van de Haarlemse Hengelaarsbond heeft plannen de Ouden van Dagen, (al of niet verblijvend in rusthuizen) een prettige vismiddag te bieden. Daartoe doet zij een oproep aan. alle Ouden van Dagen uit Haarlem en naaste omgeving deze middag mee te maken. Wanneer zij niet meer in het bezit van hengelattributen zijn, is zulks geen bezwaar, want de Haarlemse Jeugd groep telt 160 leden, die voor deze ge legenheid gaarne hun „spullen" afstaan. Voor voldoende hulp aan de water kant zal door de bekende medewer kers van de Jeugdgroep worden ge zorgd. Er zal twee maal een uur worden gevist om aardige prijzen, hoofdzake lijk rookartikelen. (Wie stelt nog een prijsje beschikbaar? We hebben al „iets", maar zouden gaarne alle „oudjes" met een rokertje naar huis laten gaan). Het bestuur van de Jeugdgroep HHB, als organisatoren van deze wedstrijd voor Ouden van Dagen, zien gaarne be richt van deelname spoedig tegemoet, teneinde begin Juni alles geregeld te hebben. Aanmelden bij de heren: H. N. Sen- gers, Anegang 29, telefoon 12472; F. J. Strijbosch, Duvenvoordestraat 63, tele foon 20017; J. Schipper, Van Zompel- straat 5, P Steenke, Bakkerstraat 31; A. Deen, Zomerkade 221; P. de Boer, Zomerkade 52; Th. van Steyn, Voorting- straat 33. Promotie-comp. 3e klas: BSM 2HFC 7, Ripperda 4—TZÖ, Velsen 3—RCH 8, Kenne- mers 6EDO 6. 4e klas: BSM 4—Kinheim 6, SHS 2—Geel Wit 5. Competitie IA; BSMRCH 4, Haarlem 3A—VI. Vogels, IEV—EDO 3, Spaarndam— Heemstede, NAS—DSK. IB; EDO 5—ADO 2, EDO 4—HBC 3, Beverwijk 2—RCH 5, Onze Gezellen 2—HFC 3, Stormvogels 4— DIO 2. 2B; TYBB 2—Hillegom 3. 2C: DEM 3— Kennemers 4. 3B: ETO 2—DSK 2 3H: Onze Gezellen 4Kennemers 7. 4A: DCO 5—Haarlem 10. 4B: ADO 5— EDO 12 4CNAS 3-SVY 2. 4D: Spaarndam 3—Heemstede 3. 4E: Vogelenzang 3— Hoofddorp Boys 3. 4G: Spaarndam 4THB 4. 4H: Velsen 5—VVB 4. 41: Rip perda 6—EDO 10. 4JVogelenzang 4—Con cordia 4, EDO 11—RCH 11. 4K: Kennemers 9Concordia 5. Jeugdafd. A: Bloemendaal aNAS a. B' Velsen aTYBB a. Junioren ID: DIOS a—HBC b, SHS a- v. Nispen a. 3A: OG b—ADO b, TYBB d-IEV b. 3C BSM b—Concordia c, Alliance c—IEV c. Adspiranten 2B: SHS aBSM a. 3A: NAS a—Velsen b. 4C: TZB b—v. Nispen b, HBC dDSOV a. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft in hotel Kasteel Oud Wassenaar te Wassenaar Op Dinsdag 19 Mei van 1819.30 uur een ontvangst belegd ter gelegenheid van de sluiting van het „International Flower Festival of Holland". Aan de Schipholweg te Vijfhuizen is een ongeluk gebeurd, dat het leven neeft gekost aan een zoontje van de familie Bouwman. Toen de jongen per fiets van school terugkeerde, raakte hij met zijn trapper de trottoirband, waardoor hij kwam te vallen. Hij werd overreden door een hem achteropkomende vrachtauto. Het kind was op slag dood. Geslaagd voor het artsexamen aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam, de heer P. A. Spierenburg te Haar lem. Van 2025 Mei organiseert de lawn- tennis-Club „Eindenhout een B-tournooi en een ranglij stspelerstournooi. De Vrouwen van Bethanië, de jonge, religieuze congregatie, die in Neder land, Wenen en Rome in oecumenische geest medewerkt aan de geloofsver kondiging onder niet-Katbolieken, hebben in 1953 naast hun informatie centrum Foyer Unitas in de Eeuwige stad een Apostolisch Instituut geves tigd, waar jonge Katholieke intellec tuelen evenals in ons land te Rot terdam, Leiden, Utrecht en Amster dam gebeurt voorbereid worden voor de omgang met niet-Kathoiieken. De Foyer Unitas is reeds welbekend aan vele andersdenkenden, onder wie vooral het aantal Zweden, Noren en Engelsen bijzonder groot is In Maart 1952 hebben drie Vrouwen van Bethanië de leiding van de Foyer in handen genomen. De eerste dagen, weken en zelfs maanden was het suc ces gering. De Foyer werd weinig of niet bezocht. Toen werd een doelma tige, aantrekkelijke folder door hen uitgedacht, in duizenden exemplaren in vijf talen afgedrukt en verstrekt aan alle reisbureaux. De K. L. M. achtte de Foyer een hulpmiddel van betekenis voor haar reizigers en heeft de folder dan ook onder het propagandamate riaal in haa* bureaux over de gehele wereld opgenomen. Ook niet-Katholie- ken komen zo met de Foyer in aanra king en wenden zich vaak daarheen om inlichtingen over Rome. De Vrouwen van Bethanië hebben zich dan ook tot taak gesteld: de andersden- Kenden, die dat wensen, wegwijs te maken in het Christelijke Rome. van Petrus' graf af langs de catacomben via de middeleeuwse meesterwerken in kerken en musea, tot het gezamenlijk bijwonen van een H Mis met uitleg tevoren over de betekenis hiervan et) het neerknielen in de Troonzaal met honderden Katholieken aan de voeten van de zichtbare Plaatsbekleder van Christus op aarde. Door het nieuwe Apostolische Insti tuut hopen de Vrouwen van Bethanië thans een vastere vorm te geven aan dit apostolaat onder de toeristen te Ro me I GROTE HOUTSTRAAT 98 De rondvis- en makreelaanvoeren van vandaag kwamen voor rekening van de Vem-boten Thorina en Post Boy. Eerst genoemde bracht 350 kisten makreel, 30 kisten haring, 30 kisten schelvis, 5" kisten kabeljauw en gul, 80 kisten ge stripte wijting, 30 kisten dichte wijting en 100 stuks stijve kabeljauwen en de Post Boy 70 kisten schelvis, 45 kisten kabeljauw en koolvis, 10 kisten wijting. 20 kisten platvis, 45 kisten wolf, 650 kis ten makreel en 200 kisten stijve kabel jauwen. De weekkotters waren ditmaal slechter vertegenwoordigd dan gewoon lijk. Vooral van de Katwijkse vloot was er zeer weinig binnen. Dit is echter begrijpelijk daar deze op Hemelvaarts dag niet hebben gevist en dus een dag langer weg zullen blijven om de reizen nog zo „vol" mogelijk te maken. De Urk 57 was de enige snurrevaarder die voor een aanvoer zorgde van 50 kisten schol. De trawler Zeelandia is Woensdag uit zijn winterslaap gehaald en voor een „onderwaterbeurt" in het dok gezet. De bovenbouw van het schip, reeds eerder met de verfkwast bewerkt, werd ook nog eens gedaan en de flink aangegroei de huidplaten werden na danig te zijn afgekrabd, met de teerkwast behandeld. Het is nog niet bekend of de Zeelan dia. die nu weer klaar is voor de vis serij, nog enige tijd, voordat het haring- trawlseizoen aanvangt, op de verse vis zal gaan trawlen, of dat gewacht zal worden tot de haringtijd. Niet alleen de fileerders, maar ook de afvalopkopers hebben door het ver schijnen van de Engelse trawler een buitenkansje gehad. Woensdag nog wer den verscheidene 14-tons vrachtwagens geladen met het afval van de filets, wat vooral voor de eendenhouders bestemd was. Vele vrachten werden ver in het binnenland aan de man gebracht. Een van de grootste afnemers uit Ermelo kwam het afval zelf uit IJmuiden ha len. De Grietje KW 20 en de Gesina KW 176 lagen Woensdagmorgen in de Ha ringhaven klaar om op de helling te worden gezet. Beide schepen gaan klaar maken om met de eerste ploeg ter ha ringvisserij te varen. De Nederlandse coaster Johnnie liep de Vissershaven binnen om van man schappén te verwisselen. Het schip kwam van Nieuwpoort met een lading .tele foonpalen, bêstémd vbor Engeland. De Eendracht, heeft Woensdagmiddag de zware ballastblokken uit de kiel van het schip gelost om meer ruimte te ma ken voor het opbergen van de lege ton- uen. Schipper A. Vooys heeft met de nieu we motor van de KW 91 nog niet veel reizen zonder pech kunnen maken. Ook nu weer ligt het schip tijdelijk stil om de monteurs gelegenheid te geven wat te „sleutelen". Daar er nu wat meer tijd dan gewoonlijk voor uitgetrokken werd, hoopt men het euvel voorgoed uit de wereld te kunnen helpen. Als straks de trawlervloot op de ha ring gaat vissen, zal ook de trawler De Hoop IJM. 71, die geruime tijd heeft stilgelegen, weer van de partij zijn. Het schip wordt thans hiervoor in gereed heid gebracht. Al waren de prijzen van de verse vis en makreel Woensdag niet al te best. dit kon niet beletten dat de Bergen er nog een mooi reisje uit wist te slaan- Dit kon ook moeilijk anders daar dc 800 kisten „blauwpijpers" in slechts vijf dagen werden scheepgehaald. Het eind bedrag was f 14.500. Nog deze week zullen de survey- werkzaamheden aan de Mary hun be slag krijgen, zodat er de volgende week weer een trawler meer op de lijst vaP uitgevaren schepen zal voorkomen. Het klagen over een slechte Noord visserij is de laatste dagen bij de traw lerschippers weer niet uit de aetheu Dat het geen fabeltje is blijkt wel u'1 de aanvoeren van de Thorina en d« Post Boy, die vandaag aan de markt waren, en die de reizen van armoede vol moesten maken met het vissen °P makreel, daar na 10 dagen werken noS geen 300 kisten verse vis konden wor den gevangen. Vrijdag 15 Mei Hoog water: 4.54 u. en 17.22 u. Laag water: 0.34 u. en 13.00 u. Zaterdag 16 Mei Hoog water: 5.37 u. en 18.06 u. Laag water: 1.17 u. en 13.40 u. Een 18-jarige bakkersgezel uit ke* Duitse plaatsje Rheydt aan de Rijn, op de Prins Hendrikkade in Amster dam aangetroffen. Hij sprak zelf e® agent van politie aan. Nader aan de tand gevoeld bleek, dat hij zonder 8® dige papieren, lopend bij Heerlen v de grens was gekomen, met als dril veer: avontuur. „Ik wilde eigenlijk naar FrankriJ1) zei hij tater bij de hoofdstedeljJ Vreemdelingendienst. In Limburg een automobilist hem meegenom^ naar Amsterdam, waar hij rondliep een kat in een vreemd pakhuis. pS Met de Duitse consul wordt - overleg gepleegd over terugzeni van deze zwerver. dihé (Niet officiële Koersen) 13/5 Anaconda Coppe: Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell Gil uern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Stegl 37 la 52 77/s* 73'4 61% 14 67 6114 20% 25% 49(2 66 '4 44 V» 88% 24 39% 14/» 37f 52 V* 78 74)4 62 67,4 6l'/4 20% 25 >4 90 23?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2