I De „Missa Deo Gratias van Jurriaan Andriessen s c Sportcolberts Nieuwe methode gevonden voor ontzilting Pleidooi van Prof. Oud voor eigen belastinggebied der gemeenten Russische pers wijdt veel aan dacht aan Churchill's rede Troelstra-monument in Den Haag onthuld ni f O A R Wielerronde van Velsen-Noord RUDGE- en LOCOMOTIEF- RIJWIELEN °iï Klok voor Echternach bijna gereed Uitvoering door het Utrechtse Kathedrale Koor en het U.S.O. Brits-Frans-Nederl. samenwerking Mogelijk kan men een jaar eerder oogsten dan verwacht werd Reacties op stereofo- nische uitzendingen Bezwaren tegen enkele punten K3Ü1 m m Yereniging van Nederlandse Gemeenten Uitwisseling van televisieprogramma' s Comm. China zoekt contact met Kard. Tien Militaire hulp van V.S. aan W.-Europa «a. GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUIS H.B.C. blijft over- gangsklasser VRIJDAG 15 MEI 1953 PAGINA 4 95 Reisfaciliteiten van lucht en scheepvaarttarieven f Onderhandeling voor Chinese Nationale Kerk F.D.J. bezet wederom katholiek kindertehuis Hm M. DOUMA EN ZOON Haarlem 1HPC 1 33 Vrije Klaverjas Bond teEËGO) Nico van Schaden Zonen Tafeltennis Schoten—OSV 1—1 De klok van Echternach, die begin Juli door het Nederlands Episcopaat als geschenk van Katholiek Nederland zal worden overgedragen aan de Luxem burgse geestelijkheid, en die is bestemd voor de herrezen Domkerk van Echter nach tijdens de oorlog vernielden de Duitsers de bestaande Domkerk, de grafkerk van St. Willibrord is zo goed als gereed. De klok zal a.s. Zaterdag avond tijdens de manifestatie ter gelegenheid van het Eeuwfeest der Bisschop pelijke Hiërarchie voor het eerst luiden in het Utrechtse Stadion. De klok is gesierd met de beeltenis van St. Willibrord met het Nederlandse embleem en met de wapens van de Nederlandse bisschoppen. De 7100 kg. zware, bij de firma Eijsbouts gegoten B.ourdonklok heeft onder een middellijn van 2.19 meter. Een inscriptie in sierlijk Latijn vermeldt de bestemming: „in het jaar onzes Heren 1953, terwijl de Eeuwfeesten van het gelukkig herstel der Bisschoppelijke hië rarchie in Nederland werden gevierd, heeft de jubilerende Kerk, onder het bestuur v.an Haar Aartsbisschop, Kardinaal Johannes de Jong, mij geschonken aan de Basiliek van Echternach in liefdevolle erkentelijkheid jegens Sint Wil librord, die oudtijds het licht van het Heilig Evangelie aan de Nederlanden heeft gebracht". Onze Nederlande oren doet het wat eerste stap in een nieuwe richting ter onwennig aan bij het betreden van een kathedrale kerk een contrabas nog even wat te horen bijstemmen en evenmin zijn wij gewend, een koor te zien op gesteld beneden achter in de kerk, om ringd door een keur van instrumenta listen. De generatie van thans kent de „orkest-missen" alleen uit verhalen van de echte oude liefhebbers, die precies wisten waar en wanneer er iets van hun gading te beluisteren was. Meer dere Nederlanders zullen ook tijdens een buitenlandse reis de gelegenheid hebben aangegrepen, om een Mis met. orkest bij te wonen. Heer dan een halve eeuw is dit in ons land tijdens de H. Dienst practisch niet meer mogelijk geweest. De Pausen staan het gebruik van instrumenten naast het orgel wel toe. maar onder sterk voorbehoud en bepaalde voorwaarden. Wie dus denkt, dat na de uitvoering van Jurriaan Andriessen's His Deo Gra tias, gisteren in de Kathedrale Kerk te Utrecht, het hek van de dam is en wij dus spoedig gemoderniseerde Verhulst en Viotta-uitvoeringen in onze kerken terug zullen krijgen, is er volkomen naast. De muziek heeft tijdens de pon tificale Hoogmis, opgedragen door mgr. dr. B. J. Alfrink in de rijk versierde Kathedrale Kerk, haar normale deel bijgedragen aan de meer majestueuze vormen van de liturgie, die een ponti ficale Hoogmis bij een bijzondere her denking maken tot een groots en fees telijk katholiek gebeuren. Vandaar ook de opdracht van de KRO aan de jonge Nederlandse componist Jurriaan An driessen, om bij deze hiërarchieher denking een Mis te componeren met orkestbegeleiding. Het is niet onze bedoelingi om hier in technische bijzonderhedente treden over dit werk, dat, jn de uitstekend voorbereide en artistieke uitvoering, die Hein Zomerdijk met zijn kathe drale koor en het ÜSO er van gaf, ze ker beantwoord heeft aan het doel, waarvoor het is geschreven. Wij missen hier een traditie op dit gebied, zodat wij onmiddellijk met een eigentijdse compositie geconfronteerd werden, die de oren van sommige brave kerkgan gers wel eens zal hebben doen kriebe len, maar dat is meer voorgekomen bij de eerste uitvoering van een nieuw kerkmuzikaal werk, getuige b.v. Die- penbrock's Missa. Door de radio be luisterd dus met een gemis aan de volledige liturgische verhoudingen zal het klankencomplex sommigen zelf nog meer geavenceerd geleken hebben. De grotendeels homophone koorzetting is op enkele plaatsen gewild modern, aan het einde van de Gloria in het ge heel niet geslaagd, maar over het al gemeen blijft alles helder en overzich telijk. Wij willen geenszins beweren, dat de orkestbegeleiding overheerste, wel dat zij in de geestelijke conceptie van deze Mis een te overwegende plaats inneemt. Zodoende lijkt ons een uit voering met orgel aan de problemati sche kant. Aldus is het werk deze week bij Van Rossum te Utrecht verschenen met het nihil obstat: 6 Mei 1953. Deze Vertegenwoordigers van een groot aantal Engelse, Franse en Nederlandse scheepvaartmaatschappijen en lucht vaartondernemingen, verenigd in de „Interchange Line", hebben Woensdag, onder voorzitterschap van de heer W. Giel, van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd te Rotterdam, ni Londen verga derd. In deze bijeenkomst werd besloten opnieuw te gaan samenwerken ten aan zien van het geven van onderlinge reis faciliteiten voor passagiers in de ver schillende diensten tussen Europa, Afrika, het Verre Oosten en Australië. Deze samenwerking had ook voor de oorlog plaats. Een commissie werd gevormd ter verdere uitwerking van de details, waarover zo spoedig mogelijk medede lingen zullen worden gedaan. Ten aan zien van ons land heeft deze samen werking betrekking op de diensten van de HollandAfrikalijn. de Stoomvaart- Mij. Nederland, de Koninklijke Java China Paketvaartmaatschappij. de Ko ninklijke Paketvaartmij, de Koninklijke Rotterdamse Lloyd en de K.L.M. muzikale omlijsting van bijzondere kerkelijke plechtigheden kan zeker vrucht dragen. Daartoe heeft het werk van Andriessen in niet onbelangrijke mate bijgedragen. T. Vr. (Van onze correspondent) In het overstroomde gebied rondom Fijnaart worden momenteel op grote schaal ontziltingsproeven genomen, die tot nu toe bijzonder gunstige resultaten hebben opgeleverd en die voor de toe komst ongedachte perspectieven openen. De Cultuur Technische Dienst heeft momenteel een plan in studie van de heer E. W. Smit uit Nijmegen, welk plan mogelijkheden biedt om het grootste gedeelte van het overstroomde gebied voor de volgende zaaitijd te ont- zilten, hetgeen betekent, dat men op z'n minst een jaar eerder zal kunnen oogsten dan tot nu toe verwacht werd. Zoals bekend mag worden geacht wordt voor het ontzilten van de bodem o.a. gebruik gemaakt van gips. Het in het gips aanwezige calcium neemt het voor de bodem zo schadelijke natrium- chloride op en vormt daarmee in zoet water een onschuldige scheikundige verbinding. Tot nu toe is het echter een onoverkomelijke moeilijkheid ge bleken om voldoende zoet water in het overstroomde gebied aan te voeren. Weliswaar heeft de regering grote hoe veelheden gips uit Frankrijk laten ko men en deze aan de boeren in het ge troffen gebied uitgereikt, maar tot nu toe ontbreekt het zoet water. De heer E. W. Smit, directeur van het Aannemings- en Handelsbedrijf E. W. Smit te Neerbosch heeft zich reeds op 19 Februari j.l. tot het ministerie van Landbouw en Visserij gewend om aan te bieden de gewenste hoeveelheden zoet water in het gebied te brengen. Honderd liter zeewater bevat ongeveer 214 kg zout en om 1 ha land te ontzil ten is 3.000.000 liter zoet water nodig, hetgeen ongeveer even veel is als er in een behoorlijk regenseizoen in ons land valt Momenteel is men reeds in de omge ving van Fijnaart begonnen met deze methode. Vorige week is een boom- gaardengebied van 20 ha ontzilt. Daar bij zuigt een enorme pomp van het Neerbossche bedrijf eerst zoveel moge lijk het zeewater van het land en uit de omringende sloten weg. Daarna pompt dezelfde installatie zoet water in de sloten, van waaruit het met kleinere pompen over het land wordt verdeeld. Reeds na enkele dagen bleek het zout gehalte van de bodem van 11% tot 0.01% te zijn teruggelopen. De boeren in dit West-Brabantse gebied leggen grote belangstelling voor deze methode aan de dag. Wanneer men deze methode ook in Zeeland wil gaan toepassen is het vanzelfsprekend noodzakelijk, dat eerst de gaten in de dijken gedicht worden opdat geen nieuw zeewater kan binnenstromen. Aangenomen mag wor- Prof. mr. P. J. Oud, oud-burgemees ter van Rotterdam, en de heer L. H. H. R. van Wensen, burgemeester van Ei bergen. hebben Woensdag, tijdens het congres van de Vereniging van Neder landse Gemeenten in Maastricht, het onderwerp „Betekenis en grondslag van een eigen belastinggebied voor de ge meenten" ingeleid. Financiële afhanke lijkheid, aldus prof. Oud, leidt op den duur onherroepelijk tot algemene on zelfstandigheid. De beste wijze om dit probleem op te lossen, is het creëren van een belastinggebied voor de collec tiviteit der gemeenten, naast een be lastinggebied voor iedere gemeente af zonderlijk. Voor de heffing van belastingen, be horende tot het collectief belastingge bied, is de tussenkomst van het rijk onmisbaar. De aldus geheven middelen zijn echter primair middelen der ge meenten en geen Rijksmiddelen, die aan de gemeenten worden uitgekeerd. De grote betekenis van een eigen belas tinggebied, waarover iedere gemeente naar eigen inzicht kan beschikken, is, aldus prof. Oud, gelegen in het recht streeks verband, dat aldus wordt ge legd tussen uitgavenpolitiek en belas tingheffing. De heer Wensen betoogde, dat lief desverklaringen aan de gemeentelijke autonomie, hoe vaak ook door de re gering geuit, platonisch blijven, zolang zij niet worden gevolgd door de toe wijzing aan deg emeenten van voldoende belastingruiinte om zich zelfstandig te kunnen ontplooien. Volgens spr. is het kernprobleem van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten gelegen in een verdeling van het in de overheidssector te besteden deel van het nationaal inkomen tussen de verschillende overheidslichamen op zodanige wijze, dat de middelen, waar over de gemeenten voor de vervulling van haar taak beschikken, in een rede lijke verhouding staan tot de middelen, waarover het Rijk de beschikking heeft voor de vervulling van de Rijkstaak, alsmede in de toewijzing aan de ge meenten in de juiste onderlinge ver houding. Na een korte pauze begon de uitwis seling van gedachten omtrent de in leidingen Prof. de Vries, Rotterdam, kwam het eerst aan het woord. Hij be pleitte prioriteit van het Departement van Binnenlandse Zaken, dus vóór Fi nanciën, inzake verhouding Rijk en Gemeenten in deze aangelegenheid. Ten opzichte van het probleem, waarmee het congres te maken heeft, belichtte spr. de betekenis van de historische ontwikkeling, die men niet ongedaan kan maken. Sociaal-economische argu menten pleiten tegen terugkeer naar de vroegere toestanden inzake belastin gen. De algemene vergadering werd bij gewoond door dr. C. Prinsen, secretaris generaal van Binnenlandse Zaken; mr. Arkema, secretaris-generaal der inter nationale organisatie van steden; mr. dr. F. Houben, commissaris der Konin gin in Limburg en voorts nog door verschillende Belgische autoriteiten. In de namiddag diende de gedachten- wisseling nog te worden voortgezet, waarna het Congres werd gesloten. den, dat wanneer het plan in z'n geheel ten uitvoer zal worden gebracht, de cultuurgrond in de overstroomde ge bieden belangrijk eerder in gebruik zal kunnen worden genomgn dan tot nu toe werd mogelijk geacht. Enkele honderden luisteraars hebben aan de technische dienst van de Neder landse Radio-Unie reacties doen toeko men naar aanleiding van de stereopho- nische experimenten, die in de recente nationale programma's op 30 April en 5 Mei waren opgenomen. Deze reacties, die thans worden ver werkt in een rapport, dat wordt opge steld voor de commissie nationaal pro gramma en de federatie van omroepver enigingen die over eventuele herha lingen moeten beslissen tonen aan dat 90 procent van de luisteraars en thousiast over deze uitzendingen was. 8 procent noemde de resultaten matig en slechts 2 procent vond het verknoeide tijd of slecht. Wat deze laatsten aangaat kon echter uit somige brieven worden geconsta teerd, dat vermoedelijk verkeerd geluis terd is, bijv. door beide toestellen op de zelfde zender af te stemmen. Talrijke verzoeken kwamen binnen om in de Goede Week eens een stereo- phonische uitzending van de Matthaeus Passion te geven. Ook waren er ver zoeken om uitzending van een speciaal voor de stereophonie geschreven hoor spel. Diverse inzenders hadden de wens ook een deel der programma's te re- layeren via de geluidsgolf van de tele visiezender, zodat zij kunnen luisteren met behulp van eigen radio- en televi sietoestel. Menige luisteraar had nogal moeite met het op gelijke sterkte bren gen van beide zenders en vraagt om een korte proeftoon vooraf. De beste resul taten werden geboekt door de radio amateurs, die luisterden met een kop telefoon, waarvan de ene schelp op Hil versum I en de andere op Hilversum II was afgestemd. Vijf Nederlandse vertegenwoordigers hebben in de afgelopen dagen te Flo rence de conferenties bijgewoond van commissies der U.E.R. (Union Européen de Radio-diffusion). De vertegenwoordigers van de landen in West-Europa, die reeds over televisie beschikken, hebben tijdens de uitvoe rige gedachtenwisselingen in principe bereidheid getoond te komen tot uit wisseling van programma's. Er zullen echter, voordat hiertoe in de toekomst kan worden overgegaan, vele vraagsuk- ken op verschillend terrein moeten worden bezien en opgelost, zowel tech nisch, juridisch als op het gebied van taalmoeilijkheden. Op de conferentie waren aanwezig vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Duitsland, Dene marken, Italië en Nederland, landen die reeds televisie hebben, en voorts van Zwitserland en België, die resp. in. Juli en September willen beginnen. In eigen kring zullen thans problemen worden besproken om nadien door een regelmatig contact tot de opbouw van programma-uitwisseling te komen. De „Prawda" en de „Izwestia" hebben gisteren bijna een hele pagina gewijd aan uittreksels en citaten van de rede van Churchill over de buitenlandse po litiek en het debat dat daarna op Maan dag en Dinsdag jongstleden in het Brit se Lagerhuis gehouden is. Aan Chur- cliills rede wijdden beide Russische bla den ruim een halve pagina. Zij gaven de complete tekst van vele der belang rijkste passages uit de grote rede van de Britse minister-president. De rest van de pagina was vrijwel geheel be steed aan een uitvoerige reportage over het debat, dat in het Lagerhuis over de buitenlandse politiek gevoerd is. De Russische pers heeft vele jaren niet zo veel aandacht geschonken aan een rede van een Brits staatsman in het Lager huis en het daarop volgende debat. Dit feit wordt door waarnemers te Moskou beschouwd als een teken, dat de Rus sische staatslieden de rede van Chur chill van het grootste belang achten. De Sovjet-pers maakt wel duidelijk, dat Rusland bezwaar heeft tegen be paalde denkbeelden van Churchill, zo als b.v. tegen steunverlening aan de herbewapening van West-Duitsland. Volgens het Oost-Duits nieuwsbureau A. D. N., heeft Arthur Schlesinger, een lid van de Oost-Duitse Volkskammer (Tweede Kamer), Churchill een brief geschreven, waarin hij zijn instemming betuigt met Churchills voorstel tot het houden van een conferentie der grote mogendheden Schlesinger zegt „uw woorden moeten thans door daden ge volgd worden". Alle volken, die tegen oorlog waren, zouden voor een confe rentie op hoog niveau zijn. De Japanse minister van Buiten landse Zaken, Okasaki, noemde Chur chill's rede een constructieve poging om tot de vrede bij te dragen. „Het is een welkom teken, dat de leiders van beide blokken steeds meer de zelfde gematigde taal gaan gebruiken in hun openbare verklaringen". De eenheid van de Westerse mogendhe- yden noemde Okasaki van essentieel belang voor het succes pogingen als door Churchill voorgesteld. Enkele woordvoerders uit Ameri kaanse kringen hebben naar aanleiding van de redevoering van Churchill ver klaard. dat de V. S. „het niet oneens" zijn met Churchills oproep tot een spoedige conferentie met de Sovjet-leiders. Het tijdstip van een dergelijke samenkomst werd echter van het grootste belang ge acht. Amerika zou gaarne bewijzen zien voor de Sovjet-Russische oprechtheid bij de onderhandelingen in Korea en de komende besprekingen over een staatsverdrag met Oostenrijk. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei, dat de communistische instemming mét een wapenstilstand in Korea en een vredesverdrag met Oostenrijk „de weg zou effenen naar een conferentie op hoog niveau". „Sir Winstons rede," aldus deze woqrdvoerder, „is een bewijs voor zijn hoge doel en de vurige wens van alle mensen van de vrije wereld, om tot een rechtvaardige en duurzame vrede te ge raken". In tegenwoordigheid van vele ministers, kamerleden, de voorzitters van de beide Kamers, de burgemeester van Den Haag en nabestaanden van Pi eter Jelle Troelstra, is Woensdag 'in het Westbroek-park te Den Haag het grote monument onthuld van de socialistische staatsman. Nadat oud-minister ir. J. W. Alberda de aanwezigen had toege sproken, trok een lid van de socialistische Jeugdorganisatie een rode lap weg, die rond het beeld was gehangen. Tot slot sprak nog oud-minister Vos, voorzitter van het Partij bestuur. Dit monument, dat vervaardigd is door prof. V. P Semeyn Esser u'it Amsterdam, is zeer opvallend te noemen onder de grote monumenten, die de laatste tijd zijn opge richt. Ongeveer vijf jaar heeft hij aan dit project gewerkt en in die tijd maakte hij niet minder dan zestien studies voor de Troelstra-figuur. Het is een zeer imposant, sterk gebouwd beeld geworden, dat 'in brons werd uitgevoerd Het staat onder een poort, gevormd door twee zware be tonnen pilaren. Op de horizontale dwarsverbinding staan drie figuren van arbeiders, die elkaar ondersteunen. Deze poort symboliseert het begin van het bouwwerk, dat Troel stra oprichtte voor de verheffing van de arbeiders. Het meest opvallende in het monument is de gewaagde com binatie van abstract te noemen betonnen vormen en de vrij naturalistische beelden. Deze elementen zijn tot een bijzonder goed evenwicht gekomen en het resultaat is bijzonder verrassend. Chinese communisten proberen in contact te kernen met de aartsbisschop van Peking, kardinaal Tien, die noodge dwongen nog steeds in het vrije deel van de wereld verblijft, teneinde met hem onderhandelingen te voeren over het leiderschap van de Chinese Natio nale Kerk. Aldus verneemt het KNP uit Hon^cong. Tot dusver zijn alle pogin gen van de communisten om een krach tige Nationale Kerk te stichten, op een mislukking uitgelopen. Dit is de uitdruk kelijke overtuiging van alle priesters en missionarissen, die uit China werden verbannen. De communistische autori teiten, die zich van hun mislukking zeer wel bewust ziin. schrijven hun falen toe aan het feit, dat zij tot dusver geen en kele invloedrijke kerkelijke persoonlijk heid voor de Nationale Kerk hebben kunnen winnen. Gisteren hebben functionarissen van de communistische jeugdorganisatie F. D. 3. het R. K. kindertehuis „Caritas" té Saarow in Oost-Dttitslahd iri beslag genomen. De dïrecirice van het tehuis en het katholieke verplegende perso neel werden gedwongen het gebouw te verlaten. In het tehuis bevinden zich 130 kinderen van twee tot veertien jaar. Alle kinderen uit de inrichting moes ten de bekendmaking van de overdracht en de tegen de katholieke zusters ge richte toespraak aanhoren. In de maat regelen tegen de kerken in Oost-Duits- land zijn reeds vijf grote en verschei dene kleine tehuizen en inrichtingen van de Evangelische en Katholieke Kerk in beslaggenomen. De huiscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen heeft een volledige op somming gekregen van wat de regering Eisenhower elk West-Europees land aan militaire hulp wenst te geven voor het jaar beginnend op 1 Juli a.s. Het totaal van 2.488.719.000 dollar voor militaire hulp blijft hetzelfde. Het aandeel van het Verre Oosten is ech ter verhoogd van 1001 millioen dollar tot 1081 millioen dollar. Het totaal vo'or Europa is besnoeid van 2.534.323.000 tot 2.497.090.000 dollar en het Midden-Oosten en Afrika van 469.200.000 tot 425.813.000 dollar. Het Latijns-Amerikaanse aandeel blijft het zelfde met 20 millioen dollar. Deze be dragen moeten nog aan het Congress worden voorgelegd en kunnen nog aan zienlijke veranderingen ondergaan. Donderdagmiddag is te Den Haag in de Houtrusthallen het eeuwfeest van de Christelijke Jongemannenverenig'ing herdacht. Bij deze herdenking wa ren H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard tegenwoordig, alsmede een groot aantal burgerlijke en verenigingsautoriteiten. Bij de aankomst aan de Houtrusthallen werd H. M. de Koningin door een lid van de C. J. M. V. een bouquet bloemen aangeboden. Onvoorziene omstandigheden, zoals slecht weer buitengesloten, staat het nu al vast dat de Ronde van Velsen-Noord, te houden Zaterdag 23 Mei en georga niseerd door het plaatselijk comité van het Koningin Wilhelminafonds, een succes zal worden. Hiervoor staan de namen der deelne mers al bij voorbaat borg, daar onder de amateurs, die hebben ingeschreven, de namen voorkomen van Piet v. Heusden, wereldkampioen achtervol ging en J. Hijzelendoorn, acht maal kampioen van Nederland. Verder: H. Kuitwaard, A. v. 't Hof. D. de Ruiter, W. Snijders, G. Pauw, J. Lagrauw, J. Hofland. Gebr. Peters. Boellaard. F. Mahn. K. Post, J. Lamers (Eindhoven) en W. Rusman. Het parcours loopt van af de Heirweg, Wijkeroogstraat en Ladderbeekstraat en is 1600 m. lang. De amateurs zullen deze afstand hon derd maal hebben af te leggen, de nieuwelingen vijftig keer. Bij deze laatste categorie worden aangetroffen: J. Groot, A. Geldermans, C. de Nijs, P. Steenvoorden, J. Kaptein en G. Schoen. De leiding van de wedstrijd is opge dragen aan de Rennersclub „Kenne- merland" te Beverwijk. De nieuwelin gen zullen startën om 3 uur en-de ama- Advertentie ZOJUIST ONTVANGEN EEN NIEUWE COLLECTIE Daarbij keuze uit meer dan 1000 bijpassende pantalons. Gen. Cronjéstraat 404244 Haarlem - Telefoon 15438 In de wedstrijd Haarlem 1HPC 1 die Dinsdag voor de eerste klasse in het Sportfondsenbad werd gespeeld heeft Haarlem het er lelijk bij laten zitten; het verband in de ploeg was vooral in de tweede speelhelft ver te zoeken, ter wijl de Heemstedenaren een aardig par tijtje speelden. Bijlsma bezorgde Haarlem de leiding, waarna Geurtsen de Haarlem- voorsprong teniet deed gaan en de stand gelijk bracht. Bijlsma wist echter voor de rust Haarlem een 31 voorsprong te bezorgen. Na de hervatting werd het wederom gelijk door Geurtsen en Bouw man. Een straf worp genomen door Bijls ma werd overgeschoten, zodat Haarlem numeriek in de meerderheid bleef. Ook van de spelersmeerderheid wist Haarlem geen nuttig gebruik te maken; het einde kwam met 33. De eindstand is: Haarlem 1 HVGB 1 HPC 1 Nereus 1 10 7 5 2 25 20 16 13 De Vrije Klaverjas Bond heeft het sei zoen besloten met een uitstekend geslaagde feestavond in het gebouw van de waarop tevens de prijzen aan de winnende ploegen en personen werden uitgereikt. De eindstand in de zeer geslaagde competitie was: Onder Ons EDO I Sp.stroom Haarlem N DVH 1 DVH 2 Roem EDO 2 KRUG DLV 365—175 311—229 311—229 265—275 267—273 254—286 240—300 258—282 217—323 240—300 32 26 25 20 17 14 13 12 12 11 Persoonlijk kampioen werd de heer Aarts van Onder Ons met een gemiddelde van 1512. De 2e prijs was voor de heer Versloot, eveneens van Onder Ons met een gem. van 1508. Mevr. Eligers (KRUG) werd de pres- tatieprijs toegekend. De prijzen voor de best geplaatste koppels gingen naar: 1. heer en mevr. Filipsen DVH gem. 1570; 2. Zieltjes en Meegdes (Roem) 1548; 3. Komduur en Graas (EDO) 1529. Op de feestelijke bijeenkomst gingen stemmen op en kwam de wens naar voren om te komen tot oprichting van een Haar lemse Klaverjasbond, waarvoor binnenkort een vergadering zal worden belegd. Door de vereniging Onder Ons werd een wisselbeker beschikbaar gesteld voor de komende competitie. Advertentie GIERSTRAAT 40—42 - TEL. 17768 teurs om 5 uur. Het startschot zal wor den gelost door burgemeester mr. M- M. Kwint. Bij de plaatselijke zowel als bij de landelijke zakenlieden bestaat voor deze wedstrijd grote belangstelling, hetgeen blijkt uit de vele en waarde volle prijzen, beschikbaar gesteld voor de tijdens de Ronde te houden verlo ting. De propaganda voor wedstrijd en verloting zal in de loop der volgende week worden ondersteund door een radiowagen. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Bij HBC ging Zaterdagavond de vlag in top, toen bekend werd, dat Heem stede 2 er in geslaagd was, de voor de gecombineerden zo uiterst belangrijke wedstrijd tegen IVA, te winnen. Daag* daarvoor had HBC zelf al een belang rijke stap in de goede richting gezet, door fnet 64 van Nehamy te winnen- Ondanks een competitie, die vooral in het begin weinig hoopvol leek,, i® HBC er dus in geslaagd, zijn kostba re plaats in de Overgangsklasse te be houden. HBC heeft er hard voor moeten vechten om de zege te behalen. Leu ven kon niet eenmaal tot winst ko men, zij het dan ook, dat het twee maal weinig scheelde Zowel tegen A- als J. v. Osnabrugge had hij een rede lijke voorsprong in de beslissende ga* me, maar verloor ondanks dit. J. v. Dries was de grote man en klopte a' zijn tegenstanders overtuigend. Alle®0 tegen Walstra had hij een derde gain® nodig. Fr. Smit sleepte twee overwiu* ningen uit het vuur Samen met v. Dries won hij ook het dubbel, zoda* dus de eindstand 64 werd. Heemstede 2 heeft het tegen IVA niet moeilijk gehad, en zag zijn zeg® dan ook slechts eenmaal in gevaar. P" Wolters had toen verloren van Oosterbeek, terwijl P. v, Eyk het te gen invaller J. Sinjewel niet kon bol" werken. De 32 voorsprong leek toe" weinig voldoende, maar G. O a maakte aan de onzekerheid een eiO° door de sterkste IVA-man Oosterbe®11 kansloos te slaan. Zondag a.s. vindt het laatste fen in het seizoen plaats. In het ia feltennis-centrum Guus Wolters w°r° dan een plaatselijk tournooi gehou den. In de strijd tussen Schoten en t- De zenuwen beheersten de meeste v°e was meer spanning dan goed voe' jet" pe- bailers en maar zelden was er van - j hoorlijk voetbal sprake. Schoten in doelman Schouten een onoV?Ipij- melijke hinderpaal. Schoten van 0p lemans en Tjeertjes hield hij ervan prachtige wijze uit en een kopbal ".e v. Oosten, waarbij een ieder gel°°na- dat „hij zat", vond eveneens geen g® „y de bij de OSV-doelman. Toch moest 10 minuten voor de rust zwichten t ^y Oosten een hard schot inzond dat 1— 1 J w. r, „m M i 4~ TT Q ót V. weliswaar hield maar niet vast krijgen waardoor Klein een nl^)ee( missen kans kreeg 10. Schoten 0 aar het beste van het spel behouden W.%1 even voor de rust beging, bij een a® ye van OSV, volgens scheidsrechten gJ| Roo een der backs van Schoten overtreding, die ons inziens te z„oCti met een strafschop werd gestraft. y? door een eigenaardige beslissing v v0or scheidsrechter bleef het l de de linksback D'1. strafschop nam floot de scheid-^ he Schoten. Toen jacK h te' IMH -hëidsrec&ift meteen voor het einde der eerste ^e?. en kende het doelpunt dat vl?Lt to®: sens handen tot stand kwam> "Lyuc!1 Na de hervatting kwam OSV g 0P opzetten en werd Schoten „ar d® eigen helft terug gedrongen, toi t® OSV-voorhoede was niet bij a z0ü scoren en het was weer Dil die vl® doen. Bij een vrije schop vanaf npo®k' gel verdween de bal in de J5? *ep 11. Dat was het sein voor Sen j,alen het verloren terrein terug n g®' maar het bleef bij aanvallen pr®' scoord werd er niet meer. s v® testeerde met een redelijke ka a slagen tegen het afkeuren strafschop.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4