EISENHOWER wil eerst tekenen van goede wil zien Sues-kanaal meer dan kwestie tussen Engeland en Het spoor het zwaarcL Er is geen kloof tussen publiek en kunst HET DOMEIN DER VROUW Eerbied voor de ouderdom f SCBEEP V A ART BERICHTEN Rabarber» koud of warm Verlate wraak r Na Churchill's voorstellen Mutaties in Amerikaanse legerleiding houden geen nieuwe strategie in Lading boter en kaas verbrand f 57.000 te weinig betaald Toneelspelers zonder voetlicht Nat. Rampenfonds 81ste dodenlijst Wij luisteren naar. BUSSINK'S DEVENTER KOEK GEZANT VAN ISRAëL IN ONS LAND: Afwachtende houding tegenover U.S.S.R. Trailer veranderde in laaiende vuursee Communistische schepen varen onder Britse vlag Kwart eeuw lucht- vaarthistorie EERSTE NEDERLANDSE KUNSTDAG J VRIJ DAG 15 MEI 1953 PAGINA 5 Belasting ontdoken Ier maanden geëist tegen banketbakker McCarthy beschuldigt: Opletten de boodschap Dat opstijgend brandend zuur, van Uw maag tot hoog in de keel op te President Eisenhower heeft gisteren ®P zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat er nog geen voldoende bewijs ,s van Ruslands goede trouw, waardoor ®en conferentie tusen de leiders van de Westelijke mogendheden en de Sovjet- Unie gerechtvaardigd zou zijn. Eisen hower vermeed het innemen van een Positief standpunt hetzij voor, hetzij 'egen Churchill's voorstel voor een bij- oenkomst van de Westelijke mogendhe den en de Sovjet-Unie. Hij achtte het echter in het algemeen onverstandig om *°or de regeling van internationale ge schillen uitsluitend te vertrouwen op bijeenkomsten van staatshoofden. Waar het tenslotte om gaat was, aldus Eisen hower, wanneer de staatshoofden zouden kunnen bijeenkomen om met enig uit zicht op voeren. resultaten besprekingen te Eisenhower herinnerde aan de vele conferenties in het verleden tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van de grote mogendheden en andere hoge functionarissen. Persoonlijk was hij be reid ales te doen, doch de waardigheid en het zelfrespect van de V.S. eisten, dat er een redelijke kans zou moeten zijn, dat vorderingen zouden kunnen worden gemaakt. Het gezonde verstand van de wereld zou zelf kunnen beoordelen of er daden zijn gesteld, die werkelijk een teken zijn van goede wil. Indien een dergelijke daad van goede wil zou wor den gesteld, zouden de V.S. bereid zijn tot elke poging op welk tijdstip ook. De Advertentie natuurlijk met natuurhoning Amerikaanse president zeide, dat hij in zijn rede op 16 April twee of drie ge bieden genoemd had, waar daden posi tief zouden duiden op een dergelijke gesteldheid. Met betrekking tot de verklaring, die Attlee dezer dagen in het Britse Lager huis heeft afgelegd, volgens welke som migen in de V.S. geen vrede in Korea willen, zeide Eisenhower, nog nooit iemand in de V.S. ontmoet te hebben, die geen vrede wil. Op de vraag, hoe Eisenhower denkt over het voorstel om communistisch China tot de V.N. toe te laten, nadat een wapenstilstand in Korea is getekend, antwoordde president Eisenhower, dat verschillende landen een verschillende uitleg hebben van hetgeen erkenning van een buitenlandse mogendheid bete kent. HU zelf wilde niet zeggen, dat hU geloofde, dat de toelating van commu nistisch China na een wapenstilstand zou moeten geschieden. Wat betreft de benoeming van de nieuwe stafchefs zeide Eisenhower, dat dit geen enkele wijziging betekende in de algemene strategie. Toen Eisenhower gevraagd werd, of het juist is uit de benoeming van nieuwe stafchefs onder voorzitterschap van admiraal Radford de conclusie te trekken, dat het zwaarte punt van Europa naar Azië is verlegd, zeide de president, dat hij telkens weer verklaard had, niet te voelen voor de tegenstelling Europa-Azië. De grote vraagstukken van deze tijd dienden in wereldverband beschouwd te worden, aldus besloot president Eisenhower. Ue gezant van Israël in ons land, Z. E*c. dr. M. Amir, heeft ter gelegenheid van de vijfde verjaardag van de tot standkoming van de staat Israël te Den ®aag een uiteenzetting gegeven, waarin bij o.m. de hoop uitsprak, dat de be dekkingen tussen de Sovjet-Unie en ?lin land niet verbroken zullen blijven. J^adat het Kreml in de bekende kwes- «e van de beschuldigde artsen van standpunt is veranderd, zou men nor maliter tot de conclusie komen, dat hier ook verder een wijziging in de politiek t-o.y. de Joden uit moet voortvloeien, yii kunnen slechts afwachten of zulks 'nderdaad zal geschieden, aldus dr. Amir. Inzake diplomatieke betrekkingen met Duitsland zei de gezant, dat de Is raëlische regering een positieve waar dering heeft voor de schadevergoeding ®an de Joden en voor het aandeel, dat Bondskanselier Adenauer in de tot standkoming daarvan gehad heeft, maar dat het Joodse volk geestelijk er nog niet aan toe is om met Duitsland in (Van onze correspondent) Woensdagnacht heeft op de RUksweg nder Grave een buitengewoon felle zana gewoed in een trailer uit Ruurlo, j,le geladen was met boter en kaas voor e»gië, tot een waarde van tachtig dui- ze«d gulden. -Be chauffeur werd op enige kilome ers vanaf Grave de brandende lading sewaar. Hij ontkoppelde toen kordaat ?e trailer en reed full speed in de losse INck naar Grave, waar hij de brand gele in werking stelde. Toen de brandweer arriveerde was e oplegger inmiddels in één laaiende Uurzee veranderd. Hoewel de brandweer direct water on krijgen uit het Raamkanaal, dat ®ngs de verkeersweg loopt, konden de lading slechts een paar tonnen met boter behouden blijven. Ondanks het nachtelijke uur bracht bpZe "Vette" brand veel volk op de ®en, vooral omdat de enorme banden de trailer met daverend geweld ex- Modeerden. (Van onze correspondent) Va> maanden onvoorwaardelijke ge- cier enisstraf was de eis van de Offi- dae Van Justitie. mr- Hustinx, Woens- to[, §en voor de Bredase rechtbank ->oor diplomatieke relatie te treden. Over het handelsverkeer met ons land werd in deze uiteenzetting opgemerkt, dat dit bevorderd zou worden, wanneer van Nederlandse zijde aan Israël een z.g. manipulatie-crediet zou kunnen worden gegeven, gelijk ook door de Belgen gedaan is. In het begin van dit jaar bestonden er plannen in die rich ting, doch de stormramp heeft deze naar de achtergrond gedrongen. Dr. Amir sprak, de moeilijkheden bij de opbouw van de jonge staat overigens niet ontkennend, met vertrouwen over de toekomst van Israël. Met name blijkt de grote Negev-woestijn meer rijkdom men te bezitten dan men zou verwach ten, o.m. voor de levering van potas, mangaan, broom, superfosfaten en zand voor de glasproductie. Men meent ook, dat hier petroleum gewonnen kan wor den. Ten aanzien van Egypte zei de ge zant, dat het internationale karakter van het Suez-kanaal te belangrijk is om dit uitsluitend te behandelen ais een aangelegenheid, afhankelijk van de be trekkingen tussen Engeland en Egypte. Volgens de Amerikaanse senator Mc Carthy is een „tamelijk groot aantal schepen" dat onder Britse vlag vaart en gebruikt wordt voor handel op commu nistisch China het eigendom van Chi nese communisten. McCarthy zei, dat de waarde van de Britse handel met communistisch China van 74.000 pond sterling in Decembe., van het vorige jaar steeg tot 1.2 mill, pond sterling in Januari van dit jaar. Hij zei, dat een deel van deze handel „oorlogsmateriaal betrof dat aan com munistisch China geleverd wordt om onze jonge Amerikaanse mannen op Korea te doden". 89. Wacht hier op mij," fluistert Eric tot de anderen. „Ik ga dat kamp verken nen." Zoekend dwalen zijn blikken langs de mannen. „Yark gaat met mij mede," beslist hij dan. „De anderen wachten hier." Even later hebben de mannen de beschutting van de bosrand verlaten. Als kleine, donkere figuurtjes bewegen zij zich over de witte vlakte, doch naarmate zij dichter bij het kamp komen, worden hun bewegingen voorzichtiger. Behoedzaam sluipen ze van de ene boomgroep naar de andere, terwijl ze intussen overwegen van welke kant zij het kamp het best kunnen naderen. Op tientallen meters afstand duiken zij weg in de struiken en gluren behoedzaam tussen de takken door. Op korte afstand van elkaar staan drie lederen tenten. In het licht van de hoog oplaaiende vlammen lopen enkele Nomaden heen en weer, terwijl een groepje bij het vuur zit. Prikkelend dringt de rook van het brandende hout hun in de neusgaten. „Ik tel ongeveer dertig paarden," fluistert Yark. „Meer van die schurken kunnen er dus niet zijn." „Waarschijnlijk mindermompelt de Noorman zachtjes. „Ten eerste hebt ge de paarden van de acht gesneuvelde Nomaden meegeteld en ten tweede houdt ge geen rekening met pakpaarden voor de tenten. Ik schat hun aantal dus op niet meer dan zestien of achttien." „Maar zijn dit dezelfden, die ons te pakken hadden?" vraagt Yark. „Zeker" antwoordt de Noorman fluisterend. „Dit volk trekt altijd in groepen van een paar families rond. De jonge krijgers trekken er dan in kleine groepen op uit, op jacht of op roof. Wij hebben zo'n groepje ontmoet en na hun nederlaag zijn ze zo gauw mogelijk naar hun basiskamp teruggekeerd." „Kunnen wij hen niet te lijf gaan?" vraagt Yark ongeduldig. Natuurlijkfluistert Eric. „Weliswaar zijn wij slechts de helft in aantal, doch het voordeel van de verrassing is aan onze kant." Plotseling zwijgt de Noorman. Achter zich heeft hij een vaag gerucht gehoord. Bijna gelijktijdig kijken zij over hun schouder en dan stokt de adem hun in de keel. Want op enige afstand zien zij tussen de stammen door de donkere gestalte van een monsterachtige grote, zwarte beer, die langzaammet logge tred op hen toeschommelt. Kenia Het bestuur van Kenia heeft de blanke ambtenaren verboden het verlof in het buitenland door te brengen. De ambtenaren, die reeds vertrokken zijn, moeten terugkeren als zij drie maanden vacantie gehad hebben. De maatregel gaat 1 Juni in en heeft ten doel, meer mensen beschikbaar te heb ben voor de strijd tegen de Mau Mau. Jan Moll, de bekende Rotterdamse lucht vaartpionier, is morgen een kwart eeuw bij de K.L.M. Zijn collega's krijgen dan echter geen kans met hem dit jubileum te vieren, wajit op zijn feestdag hangt Jan Moll ergens tussen Bangkok en Calcutta in de lucht. Met de van hem bekende onverschilligheid in dit soort zaken heeft hij de huldiging opzij ge schoven terwille van de regelmaat van het dienstschema. Maar bij zijn terug komst zullen vele collega's hem de hand willen drukken. En de ouderen zullen herinneringen op willen halen aan zijn beroemde vlucht met de „Uiver" in 1934 en aan de vele evenementen uit de tweede wereldoorlog. Voor piloot Moll begon die al min of meer in 1939, toen zijn K.L.M.-toestel „De Mees" door een Duitse jager werd aangevallen. Na Mei 1940 leidde hij in Schotland vliegers op, haalde per vliegtuig belangrijke oor logszaken onder de neus van de Duit sers uit Scandinavië weg, vloog de staf van Montgomery naar Egypte en toerde een maand lang met Prins Bemhard over de helft van de aarde, „een van mijn prettigste vliegtochten." Een kwart eeuw luchtvaarthistorie tussen het model van een oude Fokker B en een moderne „Connie" In Arnhem is op een voor een groot deel zonnige Hemelvaartsdag de eerste Nederlandse kunstdag gehouden. Men heeft er een aantal interessante indruk ken kunnen opdoen, o.a. deze, dat er zich onder de theaterbezoekers iets merkwaardigs aan het ontwikkelen is. Zij zijn zich namelijk aan het organise ren. Men kan zeggen, dat deze organisa- tielust een typisch Nederlandse karak tertrek is, om niet te zeggen een lakens waardig gebrek, maar eerstens is het in dit geval geen uitsluitend Nederlands verschijnsel en bovendien is het merk waardige juist, dat deze organisatie zich voltrekt dank zij een ernstige en op rechte belangstelling voor de kunst. En bovendien, dat zij zich feitelijk ontplooit buiten de kring, waar men tot voor een aantal jaren in hoofdzaak de schouw burgbezoekers vond. De leden van deze organisatie zijn leden van personeelsverenigingen, of al thans mensen die via het bedrijf waarin zij werken gezamenlijk toneelvoorstel lingen bijwonen. Zij komen dus uit alle maatschappelijke geledingen. In de Am sterdamse afdeling van het Nederlands Theater-Centrum zijn zij twaalfduizend in getal. Zij vullen tienmaal de Stads schouwburg, hetgeen wil zeggen dat voor hen een voorstelling tienmaal her haald moet worden. Er bestaan, of er bestaan bijna, ook afdelingen in Utrecht, Rotterdam, Hilversum, Zutphen, Diever. Maar het was de Amsterdamse afdeling, die de Kunstdag in Arnhem had geor ganiseerd. Zeshonderd Amsterdammers Advertentie Goed van vertrouwen als U is, let U soms niet op, of XJ Uw MAÏZENA DU RYE A - die U toch nadrukkelijk vraagt - ook werkelijk krijgf. Ja, thuis, in het gebruik dan merkt U het verschil gauw genoeg. Want er bestaat geen beter bindmiddel voor groen ten, soepen en sausen dan de echte MAÏZENA DURYEA. Niet zonder reden wereld vermaard. Vraag dus niet alleen MAÏZENA DURYEA, maar zie toe dat U het ook krijgt. De naam DURYEA staat op ieder pak. Bij de burgemeestersver- den naar de raadgevingen verwijderd moet worden. Wij kiezingen in Frankrijk enige van de oudste onder hen, weken geleden werd Edouard Nestor. Hij spreekt al van een „pn laae vuurtie zaehties er Mathis te Ehuns herkozen. Raad van Oudsten. De Spar- tot hun sterfdag aan het een laag u tj zachtjes er Hetzelfde gebeurde met Ro- tanen kenden eveneens als werk zou moeten houden, 'n bakken loiaat de korrels paneermeel, 40 g. (214 eet lepel) boter of margarine. Het moes met de suiker vermengen en in een schaal doen. De boter of margarine lichtbruin laten worden in willen hiermee helemaal niet de koekenpan. Het paneer- zeggen, dat men de mensen meel onder steeds roeren op tj v<*n ji teptt0rgen Bon11 de banketbakker W. S. uit Breda. zWif 'n 1946 zijn effectenbezit te ver- lasti n en in de jaren daarna bij be den ngaangiften dit zwijgen vol te hou- t -4 bad deze verdachte in totaal jj '.000 te weinig belasting betaald. taa, Was niet de enige belasting-fraude- haar ÏCeIke behandeld werd. De mole- hari v. d. W. uit Nieuw-Ginneken WeL- hetzelfde geda-n en f 28.000 te Brenlg betaald; de slager W. S. uit t 41(1® eveneens; hij had de Staat Mei. te k°rt gedaan. Uitspraak 17 van Justitie maakte mel- de]?.Aa.n enkele eUfers, welke een dui- hrt jnzicht gaven in de omvang van öe :5e st'ng-ontdU'ken in ons land. In terpen 1946 tot en met 1952 kon ach- inkom worden dat 72 millioen gulden lin»„ werden verzwegen en 115 mil- Sulden omzet. Bi het Nationaal Rampenfonds was tot eensdag in totaal f 111.6 millioen Heengebracht. CornE,UWERKERK. KrabbeCapelle, Biizabeth, geb. 5.10.06 te Oos- nd, laatste adres: Stolpweg 414. MaaVnE TONGE. Les, Sara Adrian» katstó j geb' 25.9.41 te Oude Tonge, Petri,o rdres: Cappelleweg B58; Tuns, Tont," fosephus, geb. 23.10.39 te Oude «atste adres: Capelleweg B 57. eer de Lattre de Tassigny zeer "belangrijk bestuurcolle- Zeker niet, maar zou het croquant zijn van Moilleron en Pareds. Het ge de Gerousia, een instituut, niet goed zijn, als wij, ook Het rabarbermoes merkwaardige van deze keus waartoe men eerst op rijpe als is, dat deze burgemeesters leeftijd kon worden toegela' respectievelijk 101 en 97 jaar ten. oud zijn. Wij vonden dat een Ook bij de Germanen be- profiteren van hun geest en geven worden verheugend bericht. Niet om- stond grote eerbied voor de ervaring? Door deze men- dat wij vinden, dat alleen ouderdom en bij de Chine- sen op non-actief te stellen, grijsaards geschikt zouden zen geldt ook nu nog het doen we hun en onszelf te zijn voor een dergelijke func- woord van de oude moeder kort en bovendien bevorde- tie maar omdat hieruit dui- ais een soort wet, zelfs voor ren wij er mee, dat de jeugd delijk blijkt, dat zij al even- haar reeds bejaarde kinde u— -i-'1 min daarvoor ongeschikt be- ren. hoeven te zijn. Kennelijk wij vonden de burgers van eerbied niet me&r zo. Wij Ehuns en van Moilleron, dat vaardigen wetten uit, dat vlak mensen niet meer tot voor het opdienen met de zware lichamelijke arbeid in kruimels bestrooien. Dit ge- staat zijn, nog zouden kunnen recht kan warm of koud ge worden. Gortbrij met rabarber moes 75 g. (5 eetlepels) gort, hen als waardeloze nietsnut- 1% ™elln ten gaat beschouwen. Dat 45 6- eetlepels) suiker, 10 kennen, helaas, die nu moeten wij voorkomen zijn er in twaalf bussen voor uit de hoofdstad gekomen. Dat is geen gering aantal, als men be denkt, dat hen een ook geestelijk niet licht programma te wachten stond, en men kan er iets uit afleiden omtrent de werkelijke belangstelling voor de kunst, die er onder hen leeft, en die hen bij elkaar heeft gebracht. Met die overwegingen voor ogen kan men zich afvragen, of er werke lijk sprake is van een kloof tussen publiek en kunst. Anton van Duin kerken, die in de morgen de Kunstdag opende, ontkende zonder voorbehoud het bestaan ervan. „Men is dat vijftig, zestig jaar geleden gaan beweren" zeide hij, „in een rustige tijd, toen men blij was als men een probleem kon ontdekken. Kunst is iets wat in ieder mens leeft, want kunst is de uit drukking van wat de mens innerlijk beweegt. De kunstenaar is evenwei geen vóórherkauwer, die gereed maakt wat iedereen al lang weet, hij is een ontdekker van wat er in ons leeft, zonder dat wij het ons zelf be wust zijn. Soms is hij onbegrijpelijk, maar het is, zoals Hammacher eens gezegd heeft: alle meesterwerken van schoonheid beginnen met lelijk te zijn. Men moet er zijn eigen innerlijk in weten terug te vinden, en dat is al tijd mogelijk: de kunstenaar zou niet zijn wie hij is als wij niet waren wia hij is." Zijn betoog, dat wij uiteraard slechts zeer beknopt kunnen weergeven, kwam dus hierop neer, dat men zich de moeite en vooral de rust moet gunnen om te voelen wat er in een kunstenaar leeft. Een aantal materiële belemmerin gen moeten uit de weg geruimd. Dat was dan ook de bedoeling van deze Kunstdag in een andere omgeving dan de dagelijkse, waarin men alle tijd had om zich met deze zaken bezig te hou den. Met de film „Grazige weiden" 's morgens, met een openluchtconcert door het Gelders Orkest onder Jan Out niet eenzijdig met een voorstelling van Pirandello's „Zes personages op zoek naar een schrijver" 's avonds. De film leidt zoals men zich zal herinne ren zichzelf voldoende in, Jan Out lichtte de te spelen stukken toe, Hans Tiemeyer en Annie de Lange verklaar den het een en ander van Pirandello's bedoelingen. Er was voor deze inlei dingen een zeer intense aandacht, en er werd, na afloop van de toneelvoorstel ling, met animo gediscussieerd. Wij kunnen niet alle details uit dat debat aanhalen. Het is ook niet nodig om twee dingen te concluderen. Ten eerste: dat men klaarblijkelijk de ernstige be hoeft heeft om goed te begrijpen, om werkelijk toegang te krijgen tot wat men in een toneelstuk, of welke vorm van kunst dan ook, kan ondergaan. Vragen b.v. om uitvoeriger voorlichting omtret te spelen moeilijker stukken in de pers, radio en vóór de voorstelling, werden met applaus onderstreept. Ten tweede: dat op deze dag een begin is gemaakt met een rechtstreekser contact tussen publiek en toneelspeler dan er tet dusverre geweest is via de perso neelsverenigingen, die in het bestuur van het Theater-Centrum vertegen woordigd zijn en zo invloed op de keuze van de stukken hebben. Dat August De- fresne, die de discussie leidde, op een gegeven ogenblik het voetlicht uit liet doen om het publiek beter te kunnen zien, kan men bijna symbolisch opvat ten. Hij en zijn spelers zullen ongetwij feld veel van het publiek afgeweten hebben, maar zij kwamen er nu plotse ling weer dichter bij en het publiek ontdekte in de speler ook iets meer van de mens, die hij is, en dat zou een be langrijke weg kunnen zijn om hem ook als speler beter te verstaan, om gemak kelijker toegang te krijgen tot zijn kunst. Het Theater-Centrum bestaat al en kele jaren maar is toch feitelijk nog maar aan het begin. Er lijkt evenwel voldoende reden om de ontwikkeling ervan met grote belangstelling te vol gen. 's middags Advertentie Kunt U blussen in een paar minuten, met één of twee Rennies. Deze smake lijke tabletten werken onfeilbaar, ook bij U. Koop een pak bij Uw apotheker of drogist en zorg gr voor altijd een paar bij de hand te hebben. Ze zijn hygiënisch verpakt, één voor één, zo practisch. En onopvallend in te nemen - het Theater-Centrum is zonder water of wat ook. Ten eerste omdat het onjuist custardpoeder, moes met sui- is, ten tweede omdat het de ker naar smaak van A kg. viHorhPT" Lnunb eil vail ivauiaicx vjh, uai vaardigen wetten Uit, nat lö, roharhpr hun burgemeesters het nog men op steeds jeugdiger eerbied voor de ouderdom raoaru -ij i i ijTin rtnrt f lang niet slecht doen, en dat leeftijd uit het arbeidsproces ondermijnt, er dus geen reden was om hen te vervangen door nieu-, we, jonge krachten, van wie men maar moet afwachten of ze het betef zouden doen. Dat nu doet ons plezier. Al te veel immers treft men de mening aan, dat de jeugd het toch beter voor heeft dan de ouderen, dat ouder worden den hun plaatsen, liefst zo snel mogelijk, dienen af te staan aan de jongeren, opdat die eens gauw de nodige ver- De gort een nacht in het water weken. De melk aan de kook brengen. De gort er in over doen en zachtjes gaar koken in ongeveer I uur. De mai- zena met een lepel melk of water aanmengen en onder roeren aan de pap toevoe gen. De pap afmaken met de suiker en laten afkoelen. De rabarber bedekken met de afgekoelde brij. Bewaren van rabarber moes in wijdmondse flessen Er is rabarber precies op achter voor de volgende dag - tijd om de periode tussen bij het ontbijt. Dat is lekker andermgen die natuurlijk het wjnterfruit en de zo- fris. verbeteringen zullen zijn mervruchten te vullen Rabarbermoes koken per fles van liter inhoud zullen invoeren. Dat tegen- maar 00k 0m daarna tot Rabarber schoonmaken moes van ongeveer 1 kg. ra- over dat bruisende enthou- jg^kere, frisse gerechten ver- door het groene blad en het barber. De flessen schoon- siasme van de jeugd de soms werkt te worden. Rabarber- bruine blaadje aan de onder- maken met het sodawater en wat vermoeide ouderdom' een moes. vraagt veel suiker, in- kant weg te snijden. De ra- naspoelen met heet water, rijke levenservaring en een (jer(iaad! Tellen we de sui- barber niet schillen. De j)e kurken gedurende 10 vaak door schade en schan- kerprijs bij die van de ra- stelen in stukken snijden en minuten uitkoken in water, de verworven inzicht kan barbe^, dan zal de som toch met een bodempje water aan Flessenlak in een hoog pan- stellen, verliest men hele- meevaiien. jj weet trouwens de kook brengen. Zé gaar netje of blikje langzaam la- maal uit het oog. zeker ook wel, dat U op sui- koken in ongeveer 10 minu- ten smelten. De jeugd weet alles beter, ker kunt besparen door aan ten en tot moes roeren. Sui- Rabarbermoes koken met kan alles beter en denkt, rabarbermoes wat gezuiverd ker naar smaak toevoegen, wejnjg water, geen suiker dat ze ook alles beter krijt toe te voegen. Overdrijf de hoeveelheid suiker kan toevoegen. Het dikke moes doet. Hoe komt dat toch? dit echter niet en gebruik niet precies opgegeven wor- heet -n de fjessen overdoen. slechts een afgestreken thee- den. Deze bedraagt per Kg. De goecj op <je flessen Wij geloven, dat men te- iepei per kg. rabarbermoes. moes ongeveer 125 g. A drukken en met de rand van genwoordig de kinderen met koopje) suiker; wordt de ra- fiessen gelijk snijden, meer die eerbied voor de Toetjes van rabarbermoes barbFer warm gebruikt, dan federefles in hetlakdouen ouderdom bijbrengt, die kunt U steeds varieren zoals zal meer suiker nodig zijn. ^dlf de rand geheel ermede vroeger als vanzelfsprekend a Rabarbermoesschoteltje bedekt is. Dan de fles u™het werd beschouwd. Reeds Ho- merken is. Neem wat extra ..rh.r iat nemen en rerhtnn rond merus verhaalt, hoe de wijze rabarber in huis en houd een Moes van 1 ^g- rabarber lak nemen en rechtop rand en machtige vorsten luister- deel van het moes of sap plm. 125 g. suiker, 5 eetlepels draaien tot het lak gestold is. AAGTEKERK 13 van Melbourne n. Aden. ABBEDIJK 14 te New York. ABBEKERK 14 te Manilla. AKKRUMDIJK 14 te Fremantle. ALAMAK 15 nam. te Valencia. ALBIREO p. 15 Finisterre n. Antw. ALBLASSERDIJK 14 te Galveston. ALGENIB 14 te Rio de Janeiro. ALMKERK p. 15 Guardafui n. Sydney. ALNATI p 15 St. Vincent n. Rotterdam. ALPHACCA p. 14 Fort Aleza n. Rio. ALPHERAT 14 te Montevideo. AMOR 15 nam. te Alexandrië. AMPENAN 15 v. Pt. Said n. New York. AMSTELPARK p. 15 Dover, 16 te Amst. AMSTELVEEN p. 15 Perim n. Suez. ANNENKERK p. 14 Kreta n. Napels. ARENDSKERK 14 van Suez n. Aden. ARKELDIJK 15 nam. te Antw. ARNEDIJK p. 15 Halifax n. Antw. ARUNDA p. 15 Rasfartak n. Rott. AVERDIJK 14 te New Orleans. BANTAM p. 15 Algiers n. Pt. Said. BENGKAL1S 14 te Colombo. •BENNEKOM 14 te Trinidad. BLOMMERSDIJK p. 14 Scilly n. N. Y. BOSCHFONTEIN p. 15 Finisterre n. Mars. CALT. DELFT 14 van Sidon n. R'dam. CALLISTO p. 15 t. Z. Ierl. n. Ned. CASTOR 14 te Maracaibo. CELEBES 15 van Suez n. Priok. CHAMA p. 15 Pt. Sudan n. Gibr. CISTULA p. 15 Kp. Leeuwin n. Balikp. COTTICA 14 te Paramaribo. DELFSHAVEN p. 14 Las Palmas n. Antw. ENA p. 15 Fayal Az. n. Curagao. EOS 15 te Savona. ERINNA p. 15 Kp. Bon n. Rotterdam. ETREMA 14 nam. van Bahrein n. Pt. Sud. FARMSUM p. 14 Midway-eil. n. Balikpap. FRIESLAND KRL. 15 te Hamburg. FRIESLAND SSM. 15 te Rotterdam. GAROET p. 15 Massawah n. Aden. GOOILAND 15 nm. te Ilheos. GORDIAS 15 te Bremen. GR. BEER p. 15 Kp. Sable n. Havre. GROOTE KERK 14 te Mombasa. HAARLEM 14 te Cartagena. HECTOR 15 te Amsterdam. HELICON p. 15 Bermuda's n. Ned. HERA p. 15 Ouessant n. La Guaira. HERSILIA 15 nam. te Rotterdam. HOOGKERK p. 14 Minicoy n. Aden. INDRAPOERA 14 te Rotterdam. JAPARA KRL. 14 te Tripoli. JOH. v. OLDENB. 15 te Surabaja. JUPITER 14 van Beyrouth, 16 te Patras. KEDOE p. 14 Ceylon n. Djakarta. KERTOSONO 15 te Newportnews. LAAGKERK p. 15 Rasfartak n. Karachi. LEMSTERKERK 14 te Genua. LEOPOLDSKERK 14 te Genua. LEUVEKERK 14 van Madras n. Bombay. LINDEKERK 14 te Dubai. LOOSDRECHT 14 van Karachi n. Aden. MAAS 15 te Hamburg. MAASDaM p. 15 Kp. Race n. Rotterd. MAASHAVEN 15 nm. te Montreal. MALE A 14 te Punta Cardon. MANOERAN p. 15 nm. Malt.i n. R'd. MARKEN p. 14 Kp. Sable n. Montreal. MATARAM 15 te Tj. Priok. MELISKERK 14 te Kobe. MENTOR 14 te Oran. MIRZA 14 te Curagao. MYONIA 14 van Piraeus n. Fanara. MUIDERKERK 15 te Hamburg. NIEUW AMSTERD. 15 té Palma Majorca. NOTOS P- 15 Malta n. Alexandrië. OMALA 15 te Napels, ORANJEFONTEIN 13 van Teneriffe naar ORANJESTAD p. 15 Ouessant n. Madeira. ORESTES p. 14 Landsend 15 te Rotterdam. PAPENDRECHT p. 15 Kp. Bon n. Havre. PHRONTIS p. 15 Kp. Dondra n. Aden. PR. PHIL. WILL. p. 14 Kp. Ray n. Montr. PR. FR. HENDR. p 15 Ierl. n. Rotterd. PR. MAURITS p. 15 Scilly 16 te Havre. RADJA 14 te Antwerpen. REMPANG 14 te Galveston. RIDDERKERK p. 15 Massawa n. Suez. RITA 13 van Singapore n. Woodlands. ROEBIAH 14 rede Singapore. RIJNLAND 15 nm.—16 te Santos. SALLAND 15 van St. Vincent n. Amst. SAROENA (t.) 15 te Balikpapan. SCHIEDIJK 14 te Singapore SCHERPENDR. p. 15 Cayenne n. Santos. SIBAJAK 15 te Cristobal. SIRRAH p. 15 nam. Kreta n. Cochin. SLIEDRECHT p. 15 Algiers n. Mena. SLOTERDIJK 15 nm. te R'dam. ST. BREDA p, 14 Cape Race n. Montreal. ST. DORDRECHT p. 15 Ouessant n. Huelva. STAD SCHIEDAM 14 te Rotterdam ST. VLAARD. p. 15 Shetlands n. Narvik. STR. BANKA p. 14 Palawan n. Singap. STR. MAKASSAR 15 te Montevideo. SUMATRA 15 te Bremen. SUNETTE 14 te Port Said. TARA p. 15 Recife n. Rio Janeiro. TARAKAN p. 15 Guardafui 16 te Aden. TJITJAL'KA p. 15 Okinawa n. Kobe. TOMINI p. 15 Kreta, 16 te Pt. Said. TAWALI 15 te New York. TEGELBERG 14 van Maurit. n. Lor. Marq. TEIRESIAS p. 15 Malta n. Pt. Said. TITUS p. 15 Kp. St. Vincent n. Antw. TOMORI 15 nam. te Singapore. UTRECHT 14 te Penang. v. SPILBERGEN p. 15 Kp. St. Vine, naar VEENDAM 15 nm. te New York. WATERLAND p. 14 Madeira n. Bahia. WATERMAN p. 15 Kp. Race n. Halifax. WILL. RUYS p. 15 Kp. Dondra n. Priok. WILLEMSTAD 14 te Curagao. WOENSDRECHT p. 15 Sombrero n. Spezia. ZEELAND p. 14 Makallar n. Bahrein. ZEELAND SSM. 15 op de Tyne. ZUIDERKR. p. 14 Kp. Blanco n. Rott. In de tijd dat de journalis tieke jongenskiel mij nog om de onbevoegde schoud'ren gleed, drukte de chef van de redactie mij op zekere dag een summier kranten knipsel in de hand en zei: „Ga daar maar eens heen" Toen ik het berichtje had gelezen, begreep ik dat van mij werd verwacht dat ik de heer Stolp, die op het punt stond zijn veer tigjarig ambtsjubileum als souffleur bij een gerenommeerde schouwburg te vieren, allerlei merkwaardige bekente nissen zou ontlokken om die vervol gens ter verstrooiing van onze abonné's in een puntig stukje op schrift te stel len. Een diepe voldoening drong mijn hart binnen. Want tot dan toe had men mij nog slechts toegelaten tot niet te fel laaiende middelbrandjes en tot schei dende, plaatselijke functionarissen, wier importantie journalistiek-technisch gezien meestal met hooguit zestig re gels wel voldoende was gehonoreerd. Maar dit interview met een man, die bijkans een halve eeuw lang alle pro minenten van het vaderlandse toneel brokken Ibsen, Vondel en Shaw had toegefluisterd, daf was groot werk. Slaagde ik er in deze opdracht naar behoren uit te voeren, dan zou mijn volgende karwei misschien wel een fiks congres of zelfs een minister we zen. Opgewekt fluitend, een gloed nieuw opschrijfboekje en een welge schapen potlood in de zak, begaf ik mij dus naar het perceel, waar de op stapel staande jubilaris domicilie had geko zen. De heer Stolp ontving mij in een vertrek van Sartriaanse s mberheid: zelfs de heer Rhijnvis Feith zou er door een speelse luchthartigheid zijn opgevallen. Aan de wand hingen een bloederige veldslag en een natuurge trouwe copie van de anatomische les. De souffleur zelf sloot zich van harte bij die ietwat onheilspellende decora tie aan. Hij vertoonde zich als een lange, gelige man, het gelaat vol rancuneuze groeven, die in ieder medemens een belager van zijn diep ingevreten levensernst leek te zien. Nochtans haalde ik moedig mijn bloc note te voorschijn en het potlood star- tens gereed in de hand zei ik optimis tisch: „Nu, mijnheer Stolp, ik kom eens wat herinneringen bij u ophalen. U praat er maar op los, ik schrijf wel". Een volle minuut lang staarde de heer Stolp melancholiek in het ver leden. Toen antwoordde hij: „Ach, ik weet het zo niet meer". „Kom, kom, u heeft vast Royaards nog wel meegemaakt", zei ik anime rend. Plechtig hoofdknikkend bevestig de hij die legendarische figuur gekend te hebben. Maar zijn mededeelzaam heid werd er geenszins door gestimu leerd. Ik gooide het op beroemde Shy- lock-vertoningen, op de stem van Bouwmeester en op de dassen van Verkade, maar hoe ik ook aan de be legen memorie van de heer Stolp ruk te en trok, ik vermocht niet ook maar één enkele saillant anecdote'tje uit zijn brein los te scheuren. Tenslotte zat ik hem broeierig zwijgend aan te staren. Omdat ik moeilijk kon blijven overnachten ben ik toen maar weg ge gaan; in de bittere overtuiging, dat de heer Stolp met zijn morbide zwijgen mijn carrière in de kiem had gesmoord. Enige jaren later zond een uitgever mij een lijvig boekwerk ter recensie „Onder het voetlicht" heette het. Het was geschreven door de heer Stolp en het bevatte tegen de 400 pagina's aan treffende, rijkversierde verhalen uit zijn souffleursloopbaan. Ik heb het gekraakt. MARKTEN BARNEVELD, 13 Mei. - Plulmveemarkt. Aanvoer ca. 31.000 stuks. Handel kalm. Prijzen: slachtkippen, wit te f 2.252.40, andere rassen 2.002.10, jon ge hanen, witte 1 kg. en zwaarder 3 00 .3.20, andere rassen 2.002.25, alles per kg., overige per stuk, oude hanen 3.004.75, oude eenden 1.202.tamme konijnen 3.75—8.tamme jonge duiven 0.751. Eiermarkt. Handel vlug met trage af loop, aanvoer ca. 850.000 stuks. Prijzen: 14.2514.75, algemene prijs 14.50 per 10Ó st„ kiloprijs 2.39. ZATERDAG comm., 22.15 lichte muz., 22.40 hoorspel, HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 2300 nieuws, 23.15 verzoekprogr. nieuws, 7.10 gram,, 7.15 koorzang, 7.45 ,T Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., ENGELAND, BBC, Home Service, 330 9.00 huisvrouw, 9.40 gram., 10.00 kleuters, m.: 14.00 mijnwerkersork.. 14.30 dans- 10.15 gram., 11.00 zieken, 11.45 gram., muziek, 15.00 ork., 18.25 gev. muz. 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 lichte BBC, light progr. 1500 en 247 m.: muz., 12.50 ontvangst Kardinaal-Legaat 12.30 dansmuz 14.00 ork., 15.00 dans te Utrecht, 13.00 nieuws, 13.20 amusem.- muz.. 16.10 mil. ork., 17.00 jazzmuz., 20.30 ork., 13.40 gram., 14.00 boek, 14.10 piano, ork., 22.15 dansmuz. 14.20 Engelse les. 14.40 amateursprogr., 15.15 kroniek letteren en kunsten, 15.55 NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, Promenade-ork. en soliste, 16.30 schoon- 309 m.: 12.00 gev. muz.. 13.20 lichte heid van het Gregoriaans, 17.00 jeugd, muz., 14.00 gev. muz., 16.00 gev. muz.. 18.00 lichte muz.. 1,8.15 journ. weekover- 18.00 vrolijke muz., 22.10 strijkork., 22.35 zicht, 18.25 dansork., 18.40 regeringsuitzdans- en amusem.muz., 0.15 dansmuz., 19.00 nieuws, 19.10 gram.. 19.20 parlem. 1.00 gev. muz. overz., 19.30 symphonette-ork. en solist, 19.50 liturg, ontvangst v. d. Kardinaal- FRANKRIJK, nationaal programma. Legaat in de Kathedraal te Utrecht, 20.30 347 m.: 12.30 ork., 14.17 ork., 16.35 gev. kamerork., 21.00 plechtigheden in Sta- eonc., 20.20 lichte muz. dion te Utrecht, 22.30 gram., 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.22 gram. BRUSSEL. 324 m.: 13.15 balletmuz.. 14.00 symph. conc., 16.00 zigeunermuz., HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 16.15 Engelse les, 20.00 symph.ork., 21.15 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 symph.ork., 22.15 accordeon, 22.40 accor- gram., 8.55 vrouw. VPRO: 10.00 cause- deon, 24.00 dansmuz. •ie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 arbeiders -ontinubedrijven, 11.35 piano, 12.00 jram., 12.33 gram., 13.00 nieuws, 13.20 orgel, 13.50 act., 14.20 instr. kwartet, 4.45 boek, 15.00 gram., 15.30 causerie, 15.45 gram., 16.15 sport. 16.30 orkest. 17.15 jeugd, 18.00 nieuws, 18.20 dansmu- 484 m.: 12.10 omroepork., 15.00 Bel Canto. 16.30 lichte muz., 17.15 lichte mu ziek, 18.30 accordeon, 20.30 chansons, 22.15 jazzmuz., 23.00 dansmuz. ENGELAND, BBC European Service. ziek, 18.50 reportage, 19.10 artistieke Uitz. voor Nederland. 224, 49 42 en 31 staalkaart. VPRO: 19.30 causerie. 19.40 m.: 17.00 Engelse les voor beginnelingen, causerie, 19.55 causerie. VARA: 20.00 224 en 49 m.: 22.00 Nieuws. Spiegel van nieuws, 20.05 gev. progr., 22.00 soc. de week. Sportjournaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5