NA TWEE JAAR GEVANGENSCHAP OATIS in vrijheid gesteld Tsjechische gebruik president maakt van recht om gratie te verlenen Adenauer: besprekingen met Churchill zeer bevredigend NOORSE PRINSES HUWT BLONDE REDER NAAR NIEUW LOCARNO-PACT? Kath. arbeiders en het herstel Architect werkt een jaar lang voor niets Tot hoofd en hart Spanning te Suez neemt toe W.-Duitslandzal niet worden opgeofferd bij vredesverdrag met Rusland Wild West-rit door Emmen Thunder je f' ramt twee vliegtuigen Kippen kakelden rond vorstelijke limousines Slachtoffer van een oplichter Zomerweer met kans op onweer Bevolking meer gedisciplineerd BOM ONTPLOFT OP HOOFDKWARTIER 112 slachtoffers te Waco cursus 11 O.-Duitsland *cliamelijke training" yerplicht gesteld Man zwaar gewond Communisten dringen O.-Duitse kerk binnen DE WEEK VAN CHURCHILL FICTIEVE PLANNEN VOOR EEN ABDIJ Doodstraf voor hulpver lening aan Mau Mau (jee MORRIS iïejmifcuiiy! weer ZATERDAG 16 MEI 195j> o 77ste JAARGANG No. 25684 Van communistische partij in Frankrijk wllll UILEN NAAR ESSEX Twee doden en drie vermisten bij botsing Kostbaarheden vernield en met stenen bekogeld STRAHD - BADKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Williga. NIEUWE HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hel recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. he die correspondent van Associated Press in Tsjechoslovakije, William Oatis, sinds 1951 gevangen heeft gezeten, is vanochtend op last van de Tsjechi sche President Antonin Zapotocky in vrijheid gesteld. Het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft de vrijlating van Oatis bevestigd. Vanochtend meldde radio-Praag, dat President Zapotocky gebruik heeft Semaakt van zijn recht om gratie te verlenen en de A.P.-correspondent atis in vrijheid heeft laten stellen. Eerder had het Russische persbureau ass uit Praag gemeld, dat Oatis vrij zou komen op grond van de onlangs niffekondigde amnestie-maatregelen. William Oatis werd op 26 April 1951 ui Praag gearresteerd en op 4 Juli van dat jaar veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf wegens spionnage ten gunste van de Verenigde Staten. Op een verzoek van de V.S. om vrijlating van de journalist werd niet bevredi gend gereageerd. Daarop heeft Ame rika de aan Tsjechoslovakije verleen de tariefconcessies ingetrokken en een Aantal andere economische maatrege len tegen het land genomen. Zowel door de Amerikaanse rege ring als door Associated Press en me- vrouw Oatis is in Praag herhaaldelijk aangedrongen op de vrijlating van de correspondent. Het laatste verzoek jverd in November van het vorige laar door mevrouw Oatis gedaan. Het schijnt, dat President Zapotocky, nu de omstandigheden in Moskou en Praag door de dood van Stalin en Gottwald zijn gewijzigd, op dit laatste yerzoek gunstig heeft willen beschik ken. Destijds noemde het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken de ar restatie van en het proces tegen Oatis communistische poging „om de Verenigde staten in het algemeen en de Amerikaanse pers in het bijzonder te Besmeuren". Volgens deze verklaring rias Oatis in feite slechts veroordeeld degens zijn journalistieke arbeid. De regering in Washington had bij herha ling medegedeeld, dat zij de kwestie- Oatis zeer hoog opnam. De regering beeft officieel nog geen commentaar ge geven op de vrijlating. Wel verklaarde senator James Duff, dat het erop be gint te lijken, dat. „de Russen als be schaafde mensen beginnen te handelen" Senator Robert Taft acht de amnestie een uitvloeisel van de krachtige politiek "*an Foster Dulles. In Congress-kringen ^as men vanochtend erg ingenomen biet het nieuws uit Praag en men is Seneigd hierin een teken te zien, dat de Vpbimunisten hun vredesoffensief thans met daden willen gaan ondersteunen. Het amnestiebesluit is t.e Moskou ge publiceerd in de „Pravda", het officiële j!rgaan van de communistische partij. VA tekst van de publicatie in de „Prav- bb" luidt als volgt: „Het Tsjechoslo- i aakse nieuwsagentschap meldt, dat bij csluit van de President van de Tsje- jboslovaakse republiek amnestie is ver end aan William Oatis. Oatis is een urger van de V.S. en voormalig corres pondent van „The Associated Press" te ,j'aag. William Oatis is op 4 Juli 1951 het rijksgerecht te Praag schuldig =vonden aan spionnage en andere te- q b de staat gerichte activiteiten en ver beeld tot vrijheidsberoving voor de he Van Tien jaren. In November 1952 - e*t de echtgenote van de veroordeelde Va t00n' D. Oatis, via de Tsjechoslo- h^kse ambassade te Washington een sj'ef aan de President van de Tsjecho- VpJ'bakse republiek gezonden met een o °ek om gratie voor W. Oatis. Zoals het r .me<iegedeeld in het bericht van Ts.iechoslovaakse nieuwsagentschap, Vo Ue President van de republiek dit rzoek ingewilligd." In het hoofdkwartier van de Franse communistische partij te Saint Brieux is Vrijdagavond een bom ontploft. De ontploffing heeft ernstige materiële schade aangericht. Volgens de jongste gegevens zijn bij de wervelstorm die Maandag de stad Waco in de Amerikaanse staat Texas teisterde, 112 personen om het leven ge komen en 503 gewond. Men verwacht dat nog meer slachtoffers onder het puin gevonden zullen worden. •ft» troepen hebben gistermiddag ty^^Csperring opgericht aan de woes- 'b'en S Van Caïro naar Suez. Zij contro- bjn3Ue verkeer, dat de kanaalzone Ö«i mt- liete 'Ze«den Egyptische arbeiders ver fijn a Sisteren onder geroep van „wij biet H ^a" Mau van het kanaal", „weg b&nd >(Britten" en „geen bezetting na 'che de olieraffinaderijen en Van eJ>sverven te Suez om enkele leden boluti raal Naguib's Raad van de Re- OfgA le begroeten, heemt°0n spanning in Suez toe- dis„. schijnt de bevolking meer ge- ten P lneerd dan bij de onlusten van laar geleden. DuyJJbbhill heeft inmiddels de West- Vraa Bondskanselier Adenauer ge- .Uitso Wat er gedaan kan worden om Tie te ex"Seneraals te beletten assistsn- het F„Ve,r.lenen bij de versterking van Syptische leger. Oost-Duitse h beid socialistische een- IS^Ü^'L beeft al haar leden tussen v1 aan 3aar ot>gedragen deel te ne >0or llri,een ?.ursus van drie maanden ?akeli'jk„ ?meiijke training om de nood- P°Uiv bracht te verschaffen voor de riled,Vi3" socialisme en voor de le>ng van de vrede". ^•eenheden Werd gegeven aan alle par- Churchill heeft Bondskanselier Ade- nauer de verzekering gegeven, dat de W.-Duitse Bondsrepubliek niet zal wor den opgeofferd bij 'n eventuele geallieer de vredesovereenkomst met Rusland, al dus wordt in diplomatieke kringen te Londen vernomen. Dr. Adenauer heeft in een interview voor de West-Duitse radio verklaard, dat hij zeer bevredigd is over het re sultaat van zijn besprekingen met Chur chill. De kanselier zei, dat hij In Chur chili „een betrouwbaar partner" had gevonden. De beide staatslieden waren het vol gens hem over de hoofdlijnen der Euro pese politiek volledig eens geweest en de kanselier zei getroffen te zijn door „de toenemende belangstelling van En geland voor de vereniging van Europa". Dr. Adenauer heeft de overtuiging uit gesproken, dat nog in de herfst van dit jaar het E.D.G.-verdrag in alle zes lan den, die het hebben ondertekend, zal worden geratificeerd. De kanselier deed deze optimistische voorspelling, nadat hem tijdens zijn gesprek met Churchill het besluit van de Duitse Bondsraad werd medegedeeld, waardoor de parle mentaire behandeling van de verdragen in de Bondsrepubliek als afgesloten wordt beschouwd. De beslissing van de Bondsraad, die over de eigenlijke verdragen in feite geen mening heeft uitgesproken, heeft nu de aandacht geheel en al gericht op het Staatsgerechtshof in Karlsruhe. Dit zal thans een uitspraak over de verdra gen moeten doen en de Bondspresident heeft verklaard, dat hij niet tot onder tekening der verdragen zal overgaan, vooraleer deze beslissing gevallen is. De socialisten hebben de verdragen reeds aan het gerecht voorgelegd, doch het is nog niet zeker, wanneer een uitspraak kan worden tegemoetgezien, De Engelse minister van Financiën, Butler, zal voortaan op zijn Joegosla- visch kunnen afrekenen met de ratten en muizen in de buurt van zijn huis in Essex. Hij had over dit probleem n.l gesproken met maarschalk Tito, toen die zijn bezoek aan Engeland bracht. De Joegoslavische president vertelde, dat men in zijn land voor de verdelging van ongedierte speciale jachtuiien africhtte. Maar hij liet het niet bij goede raad alleen. Dezer dagen werd op het Engelse ministerie van Financiën een kooi be zorgd met zo'n jachtuil er in. De amb tenaren wisten met de vogel eerst geen raad, maar gelukkig kwam de Londense dierentuin te hulp. Voorlopig is de uil daar uitbesteed. Het dier is. volgens de laatste berichten, erg levendig en minis ter Butler verwacht, dat het straks, in Essex, voor zijn eigen vleesrantsoen zal zorgen. Op Downingstreet 10 heeft sir Winston Churchill gisteren een lunch aangeboden aan deWest-Duitse kanselier dr. Adenauer, die op het ogenblik een be zoek brengt aan Engeland. Churchill be groet Adenauer met een hartelijke handdruk. Emmen is Vrijdagmiddag het toneel geweest van een dolle Wild West-ach tervolging van een grijze twaalf cylin der Ford door een politie-auto. Ver schillende malen werd op de wagen ge vuurd. By de achtervolging reed de auto een vader van zeven kinderen aan, die zwaar gewond in het ziekenhuis is opgenomen. Omstreeks één uur zagen wegwer kers te Nieuw-Dordrecht een grijze auto met linnen kap met roekeloze vaart over de weg slingeren en de wiel rijder Van Os aanrijden. De wielrijder kwam er goed af, doch zijn fiets werd vernield. De Wagen reed in de richting Klazinaveen. Direct waarschuwden de wegwerkers de politie van Nieuw- Dordrecht. Toen de wagen omstreeks half vijf uit de richting Klazinaveen terugkeerde sommeerde de politie de bestuurder te stoppen. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven zetten twee agenten met een auto de achtervolging in. In dolle vaart stoven de wagens door Emmen. Op de hoek Angelsloërdijk Oosterstraat reed de wagen de maga zijn-beheerder bij de A.KU., de heer G. T., uit Emmen aan. De man werd tegen de grond geslingerd en bekwam een schedelbasisfractuur. Hij is naar het Diaconessenhuis vervoerd. Inmid dels stoven de beide auto's in de rich ting Westenesch. Kogels doorboorden de grijze wagen. Bij de schietbaan, in de buurt van de Westenescherbrug, bleef de Ford in het zand steken en konden de politieagenten de mannen overmeesteren. Het bleken te zijn J. O. uit Emmen en M. E„ waarschijnlijk uit Groningen. In de auto vervoerden zij tapijten. Beide inzittenden waren in beschonken toestand. Zij zijn op het politiebureau te Emmen ingesloten. Drie vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zijn nabij Mannheim in W. Duitsland in de lucht in botsing geko men en neergestort. Twee piloten kwa men om het leven, terwijl drie beman ningsleden nog vermist worden. Vier bemanningsleden konden zich met hun valscherm in veiligheid brengen; twee van hen waren ernstig gewond. De botsing had plaats tussen een F-84 „Thunder,jet" en twee transportvliegtui gen type C-119 Flying Boxcar. Het ongeluk geschiedde toen 18 C-119 vrachtvliegtuigen die in formatie vlogen een formatie van 16 Thunderjets die uit tegenovergestelde richting kwamen ont moetten. Een van de straaljagers ging uit de formatie en vloog recht op de transportvliegtuigen aan. De „Thunder- jet" ramde een der Flying Boxcars: toen dit toestel neerstortte raakte het met zijn vleugel een tweede C-119 die even eens neerstortte. i Het West-Berlijnse Verbond van Vrije Juristen heeft gisteren bekendgemaakt, dat op 7 Mei j.l. een groep jonge com munistische betogers in het Oost-Duitse stadje Oelnitz een protestantse kerk is binnengedrongen en daar vazen en kan delaars vernield heeft. Bovendien wer den schilderijen en religieuze voorstel lingen met stenen bekogeld Het incident vond plaats na een com munistische demonstratie, die voor de kerk te Oelnitz tegen de arbeid van de protestantse Junge Gemeinde gehouden werd. De demonstratie werd geleid door de directeur van de middelbare school ter plaatse. 5? Twee koningen, een koningin en tal van vorstelijke personen, onder wie prinses Margaret Van Engeland, waren er gistermiddag in het kleine Lutherse kerkje van Asker getuige van, hoe de 22-jarige Ragnhild Alexandra, dochter van de Noorse kroonprins Olav, en de 30-jarige reder Erling Svend Lorentzen met elkaar in het huwelijk werden ver bonden. Ondanks de uniformen en de glanzen de limousines was het een bijna lande lijke plechtigheid. De dorpsjeugd speel de haasje-over op het kerkhof, de kip pen bleven kakelend op' de achtergrond en de harmonie, met witte petten, was present. Prinses Ragnhild kwam één minuut voor de plechtigheid bij de kerk aan. De grote blonde bruidegom had toen al drie kwartier zenuwachtig zijn neus zit ten snuiten en naar de muur tegenover hem gestaard. De bruid ging aan de arm van haar vader, die een admiraalsuni form droeg, de kerk binnen. Ze droeg een ivoorkleurige satijnen japon met parels. Haar bruidsbouquet bestond uit witte orchideeën en lelietjes-der-dalen. De bruidegom had de gewone Scandina vische bruiloftsdracht aan, avondkleding met witte das. In de kerk wachtten toen al de 80-ja- rige grootvader van de bruid, koning Haakon van Noorwegen, en haar oom en tante, koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken. De Lutherse bisschop Berggrav leidde de eigenlijke plechtigheid, die eindigde. Sir Winston Churchill's pleidooi voor een samenkomst op het hoogste niveau van de grote mogendheden is niet alleen in Engeland gunstig en zelfs met een zeker enthousiasme ont vangen. De reden voor deze voldoening schuilt waarschijnlijk voornamelijk in munistische machthebbers. En blijkens een recente publicatie in het Russische tijdschrift „Wijsgerige problemen'' hou den deze leiders vast aan de overtuiging, dat de veelbesproken coëxistentie slechts gram van de besprekingen voor te stel len en om zijn gehoor te waarschuwen tegen de verwachting van snelle en vér strekkende resultaten van het door hem bepleite overleg. Maar dat neemt toch geldt voor een bepaalde tijd, n.l. juist niet weg, dat Churchill niet met zitn zolang tot de voorwaarden gunstig zijn het feit, dat Churchill door deze suggestie voor de liquidatie van het kapitalistische voor de verdere ontwikkeling van de internationale situatie een perspectief opent, waaraan de wereld op het ogen blik wel het meest behoefte heeft. Im mers, de politieke klimaatsverandering in Moskou sinds de dood van Stalin heeft verwachtingen gewekt, waarvan men nog niet kan zeggen dat zij door feiten van grote betekenis zijn gerecht vaardigd. In de psychisch gespannen toestand, waarin de moderne mensheid veroordeeld is te leven wisselen hoop en vrees elkaar voortdurend af en roept elke vlaag van optimisme bijna automa tisch na korte tijd een pessimistische reactie op. Het is trouwens inmiddels wel duide lijk geworden, dat de ommekeer die zich in de hoogste regionen van de Sovjet- Unie aftekent voor een aanzienlijk deel van tactische aard is en dat men er niet uit moet afleiden, dat het Kreml ver zaakt heeft aan de leer en aan de doel einden van het communisme. Dat viel natuurlijk ook niet te verwachten en op zich zelf schuilt daarin ook geen reden tot teleurstelling of ontmoediging. Het meeste waar op men kan hopen is klaar blijkelijk, dat de Russische regering ernst maakt met de door haar zo vaak verkondigde theorie van coëxistentie. Indien dat sommigen niet genoeg is, dan is het in ieder geval alles wat in de tegenwoordige omstandigheden en voor de afzienbare toekomst te bereiken valt. Een eventuele innerlijke evolutie van het Sovjet-systeem kan niet van buiten af worden opgelegd. Wanneer men kennis neemt van de jongste publicaties in de „Prawda" en die van Radio Moskou, die beide de koloniale landen aansporen tot strijd voor hun onafhankelijkheid en die in andere landen het wapen van de staking aanbevelen, krijgt men niet de indruk, dat er een zeer grote verandering is gekomen in de inzichten van de com- steisel en de zegepraal van het commu nisme over de gehele wereld. Voor het dogmatisme van de communisten zijn Kapitalisme en communisme volstrekt vaststaande en in zich zelf onverander lijke gegevens, die wezenlijk onverzoen lijk tegenover elkaar staan. Het valt te begrijpen, dat men onder deze omstandigheden vooral in Amerika weinig geloof hecht aan de vredesklan- ken, die in Moskou opstijgen en dat men er, zolang de Russen hun woorden niet voorstel voor de dag zou zijn gekomen indien hij niet op grond van zijn ken nis en inzicht in de internationale politieke verhoudingen, voor zichzelf de overtuiging bezat, dat er langs deze weg op het ogenblik iets bereikt kan wor den. Hij kan zich natuurlijk vergissen, doch men kan moeilijk op voorhand be weren, dat hij zich vergist. Zijn voorstel, dat trouwens niet be oogt het lot van de politiek der demo cratische landen op de kaart te zetten van een mogelijke verzoening met Mos kou en daarmee va banque te spelen, met daden vergezeld doen gaan, weinig verdient dan ook ernstige overweging heil ziet in het hervatten van bespre kingen op hoog niveau, die al zo vaak op een bittere desillusie zijn uitgelopen. De Amerikaanse reactie op Churchill's voorstel is dan ook niet vrij van scepti cisme. Doch wat Churchill blijkbaar vreest, is dat juist een dergelijk scep ticisme de kans op een vermindering van de internationale spanning teniet zal cloen. In een sfeer van diep wederzijds wantrouwen want wantrouwen is zeker ook een van de elementen, die het karakter van de Russische politiek be palen kan er van ontspanning moei lijk sprake zijn. Churchill nu meent, dat een bijeenkomst van de hoogste autori teiten van de grote mogendheden de ge legenheid zal bieden om dit wantrouwen althans voor een deel weg te nemen en zodoende een sfeer te scheppen, waarin het verlangen naar vrede zich in daden kan uitdrukken. Het belang van Churchill's voorstel schuilt vooral hierin, dat het poogt de stagnatie in de internationale politieke toestand te doorbreken. Dat is inder daad gewenst, want anders breekt er wellicht een periode aan. waarin ieder een wacht op het initiatief van de ander en waarin er dus niets gebeurt. En dat zou fnuikend kunnen zijn voor de goede wil van de staatslieden, gesteld althans dat zij daarmee allemaal bezield zijn. Churchill is zo verstandig om geen pro- Het beantwoordt in het algemeen ook aan de idee, die de Paus enkele uren later heeft ontvouwd in zijn rede tot de dagbladcorrespondenten in Rome. Men onderschatte overigens ook weer de moeilijkheden niet. Wat Churchill voor ogen zweeft is het behoud van de wereldvrede te garanderen met behulp van een nieuw Locarno-pact, ditmaal met Rusland. De voornaamste paragraaf van het verdrag van Locarno was, dat Engeland en Italië zich verplichtten Duitsland de oorlog te verklaren wan neer dit Frankrijk zou aanvallen en Frankrijk de oorlog te verklaren, wan neer dit Duitsland zou aanvallen. Op dezelfde wijze zou men thans natuurlijk de veiligheid van de Sovjet-Unie en van Duitsland kunnen garanderen. Maar wat., als de Sovjet-Unie bevreesd zou zijn voor een aanval niet van Duitsland maar van Amerika? Er is nog een tweede moeilijkheid. Het verdrag van Locarno ging er stil zwijgend van uit, dat noch een Duitse noch een Franse regering er doelbewust op uit zou zjjn om een gewapend conflict te forceren in naam van een totalitaire ideologie. En toen dit toch gebeurde nadat Hitler in Duitsland aan de macht was gekomen bleek het niet te werken Het voorbeeld van Locarno is daarom ongelukkig gekozen. Het is n.l. het voor beeld van een jammerlijke mislukking. Het bruidspaar gefotografeerd op het landgoed Skaugum na de huwelijks plechtigheid. toen het jonge paar voor de bisschop knielde om zijn zegen te ontvangen. Da jonge mevrouw Lorentzen glimlachte, toen zij zich aan de arm van haar man van het altaar verwijderde. Achter hen liepen kroonprins Olav, kroonprinses Martha, de 16-jarige broer van de bruid, prins Harald, en drie bruidsmeisjes, dn> schoolvriendinnen waren van de bruid. Prinses Margaret van Engeland werd begeleid door de ongehuwde Zweeds» prins Bertil. Zij was gekleed in een witte robe met wijde rok en een her melijnen cape om de schouders. De lakeien met hun hoge hoeden en witte kuitbroeken stonden in de hou ding, de koetsiers lieten hun met linten versierde zwepen knallen en de dorps harmonie blies uit alle macht, toen het bruidspaar wegreed naar de koninklijke villa Skaugum, waar de laatste voorbe reidingen waren getroffen voor een ban ket en een feestelijk bal. De plannen van bruid en bruidegom zijn goed be waard. Het heet. dat ze op hun huwe lijksreis naar New York zullen gaan, maar niemand weet er het fijne van. Hoe moeilijk is het om in een be trekkelijk kort artikel de bete kenis van het herstel der bis schoppelijke hiërarchie in Nederland te schilderen in betrekking tot het gods dienstig leven der arbeiders Om het grondig te kunnen doen zou immers een verhandeling, die de verhouding le kenorganisatie kerkelijk gezag tot voorwerp nam, aan zulk een beschou wing moeten vooraf gaan. Is dit eigenlijk nog wel nodig? We geloven van niet en vooral niet wanneer we er aan denken hoe vaak in de loop van ons 60-jarig bestaan de bisschoppen enerzijds hebben getuigd van hun op rechte bewondering voor de activiteit der Katholieke Arbeiders, anderzijds deze zelfde arbeiders bij monde van hun leiders getuigenis hebben afgelegd van hun onverbrekelijke trouw aan de Kerk en het Kerkelijk Gezag. Deze arbeiders lieten het inmiddels niet bij verklarin gen van hun leiders. Wie de geschiede nis durft na te slaan, constateert tel kens opnieuw vormen van vertrouw- volle volgzaamheid, die de niet-katho- liek soms met een wantrouwige ver wondering doet opzien naar de katho lieken en zeer met name naar de katho lieke arbeiders. Hoe immers hebben zij in de afgelo pen halve eeuw getoond te begrijpen wat een gegeven woord betekent. Het mag niet verbazen dat we hierbij op da allereerste plaats denken aan de weken die volgden na de zo roemruchte 25e Juli 1941. Reeds vooraf waren afspraken ge maakt in verreweg de meeste afdelin gen en reeds vooraf hadden de bestuur ders van de bond aan de Aartsbisschop kunnen melden: „Wat U ook meent dat gedaan moet worden, op de trouw der katholieke arbeiders kunt U onvoor waardelijk rekenen." Met duizenden waren zij gekomen in de loop van een lange reeks jaren, niet alleen om te arbeiden aan hun mate riële lotsverbetering, maar ook om te bouwen aan hun eigen christelijke per soonlijkheid en om hun aandeel te leveren in de christelijke recon structie van een steeds materialisti- scher wordende samenleving. Maar de zelfde duizendtallen trokken zich in een ontzagwekkend tempo terug, toen hun zo dierbaar apparaat, de Katholieke Ar beiders Beweging, dreigde te ver groeien tot een instrument in handen van moderne heidenen, om op de sa menleving een modern heidens stempel te drukken. Het is verleidelijk om dit indruk wekkende en grootse moment uit onze geschiedenis te doen uitgroeien tot een auriool. Maar toegeven aan deze ver leiding zou gevaarlijk zijn. Een feit is immers, dat het niet allemaal zo mooi is als het schijnt. En het kan zin heb ben om bij gelegenheid van Het her denken van het Herstel der Hiërarchie ook een ogenblik stil te staan bij de minder mooie kanten. In 60 jaar wel haast ononderbroken principieel gefun deerde sociale arbeid is het aanschijn van de arbeidende stand veranderd. Van een nie't-tellend volksdeel is hij ge worden tot een respectabele en geres pecteerde volksgroep die mede de wel vaart en het welvaartsbeeld bepaalt. De stem van de arbeiders klinkt me de in de conferenties over loon- en prijsbeleid, over handels- en betalings balans. over woningpolitiek en bui tenlands beleid. De arbeidersstand van nu levert representanten, die van hoog zedelijk gehalte en verstandelijk inzicht getuigen in gemeenteraden en rege ringszalen, in school-, kerk- en armbe sturen en tal van andere vertegenwoor digende lichamen. En dat alles gebeurde onder de voort durende aanmoediging van de bisschop pen. (Vervolg op pag. 5) Een jaar lang is een Rotterdams architect bezig geweest met het maken van tekeningen voor woningen, land huizen en kerken, zelfs van een abdij, die in Meerssen zou worden opgericht, en dit alles zonder enige geldelqke be loning hiervoor te ontvangen. Hij deed een en ander op instigatie van de 26- jarige Tilburgenaar M. v. L., die te Rot terdam woont,'een geraffineerd oplich ter, die reeds herhaaldelijk met de po litie in contact is geweest. De bouwkosten van de abdij zouden anderhalf millioen bedragen. De archi tect schat de schade door hem gederfd aan honorariur- op ongeveer twee ton. Door tekeningen van de abdij en het namaken van een opdracht van de bis schop van Roermond en z.g. goedkeu ring door deze van de tekeningen wist de oplichter van de architect bovendien f 4.000 los te krijgen. Ook andere personen heeft de Tilbur- In Kenia is de doodstraf afgekondigd voor het verlenen van hulp aan de Mau Mau. De doodstraf zal onder meer worden toegepast in geval van het le veren van vuurwapenen aan de Mau Mau of daden, die operaties van de Man Mau bevoordelen of die van de rege ringsstrijdkrachten belemmeren. De Amerikaanse republikeinse sena tor Watkins heeft in de senaat een wetsontwerp ingediend om 240 duizend Europeanen in de V. S. toe te laten. President Eisenhower had in April j.l. verzocht voor de toelating van deze Europeanen de nodige wetten voor te bereiden. Vreugde i blijheid, die in eigen hart gestorven zijn, ver mogen niets meer aan een ander te geven. genaar, die in arrest is gesteld, opge licht. Zo he. .'t hij een zakenman te Schiedam f 12.000 afhandig gemaakt. Bij een aannemer, eveneens te Schie dam, heeft hij zodanig met zijn plannen voor de bouw van de abdij en een villa voor een minister gemanipuleerd, dat deze hem f 3.000 verstrekte. De politie vermoedt dat Van L., die buitengewoon welbespraakt is, nog meer slachtoffers heeft gemaakt. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Zondagavond) Perioden van zonneschijn maar ook plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. Warm weer, maar in het Westen van het land tijdeiyk binnenstromen van koelere lucht. Zondag: Zon: 4.4420.30. Maan: 8—0.24. Maandag: Zon: 4.4220.31. Maan: 9.14—0.54. (Van onze weerkundige medewerker) De zomer is met grote stappen nader bij gekomen. Gisteren kwam ons land in een vrij warme en vochtige lucht stroom te liggen, waarin temperaturen van 1821 gr. C. voorkwamen. Maxima van 2024 gr. C. zijn ook morgen te verwachten. Van Frankrijk bewegen storingen over België naar ons land. Deze storingen zullen tegen de avond en ook morgen plaatselijk regen en onweersbuien kunnen veroorzaken. De temperatuur blijft aan de hoge kant ook al zal na net passeren van enkele buien tijdelijk iets koelere lucht binnenstro men. Hoewel onstabiel, zal het een zomers weekeinde worden, waarbij men echter niet zonder legenjas op stap moet gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1