>ed" voor de Haarlemse politierechter Attracties Haarlem-Lichtstad hadden enorme aftrek Luilak laatste hoogtepunt ZATERDAG 16 MEI 1953 PAGINA 2 FRACTIEVOORZITTER (K.V.P.) SCHIPPERS Hoger beroep aange tekend In meineed-zaak tegen ex-patiënt van dr. Samuels Aanwinst voor Frans Halsmuseum Pater Th. de Rooy weer naar de missie KERKBERIGHTEN Zandvoortse marine officier met „carrier"- ervaring Kamer en Raad Pr opagandavergader ingen K.V.P. JAARVERGADERING H.K.W. Vergadering Bloembollen cultuur SANTPOORT RUÏNE EEN SPROOKJE 50.000 BEZOEKERS AAN STADHUIS Zondagsdienst HEEMSTEDE R.K. Banketbakkers bedienden komen bijeen 550 gulden ontvreemd R.K. Toneelver. B.A.V.O, Burgerlijke Stand De 47-jarige Haarlemse monteur, die op 6 Mei j.l. door de Amsterdamse rechtbank vrijgesproken werd van de hem tenlaste gelegde meineed, zal voor deze zaak toch weer terecht moeten staan. De Officier van Justitie, die de meineed wel bewezen acht en tegen de monteur zes maanden gevangenis straf had geëist, heeft n.l. hoger beroep aangetekend, zodat te zijner tijd het Amsterdams Gerechtshof over deze zaak zijn oordeel zal moeten uitspreken. Naar bekend, was het de Amsterdam se arts dr J. Samuels, die tegen deze monteur (en zijner vroegere patiënten) een aanklacht wegens meineed had in gediend. Een jaar geleden werd dr. Sa muels, die bekendheid in ons land heeft verworven door zijn speciale kanker therapie. in hoger beroep door het ge rechtshof drie maanden als arts ge schorst op grond van de door de mon teur in dit proces afgelegde verklarin gen. Deze hielden in hoofdzaak in, dat dr. Samuels hem had gezegd, dat hij aan kanker leed, hoewel hij hem nau welijks zou hebben onderzocht. Later was gebleken, dat de monteur in het geheel niet aan kanker leed. Een gever, die onbekend wenst te blijven, heeft aan de gemeente Haar lem, ter plaatsing in de moderne afde ling van het Frans Halsmuseum, ten geschenke aangeboden het portret van de heer Jac. van den Bosch, in leven directeur van de N.V. ,,'t Binnenhuis" te Amsterdam, door Kees Verwey- Genoemd geschenk is bedoeld als een attentie ter gelegenheid van de herden king, die de gemeente 14 Mei heeft ge vierd. Zaterdag 16 Mei Stadsschouwburg „De Nederlandse Co- medie" in: ,,W.elkom thuis, Helena", 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door H Lasschuit, 21—22 uur. Burg. Rijltenspark, Santpoort. Bonte Avond, 8 uur. te hebben, dat zij echter op helaas fou tieve wijze' tot uiting bracht. Tot viermaal toe nam zij uit een drogisterij een doos, gevuld met zeep en eau-de-cologne weg en dat binnen een kort tijdsverloop. De rechter vroeg zich verbaasd af, hoe zij ëe' durende een maand een fles eau-de-co logne per week zonder overmatig gebruik leeg had kunnen maken. De heldere dienstbode zag zich veroordeeld tot f 25.— boete en* een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf. Woensdag 20 Mei zal pater Th. de Rooy S.M.A. weer naar de missie aan de Goudkust van W.-Afrika vertrekken. Pater de Rooy kwam in Augustus 1949 ziek naar Holland, na een rustkuur werd hij benoemd tot leraar aan het Klein Seminarie in St. Michiels Gestel, in 1951 werd hij aangewezen voor het verlenen van assistentie in Londen, in Februari van dit jaar werd hij weer goedgekeurd om naar de missie te vertrekken. Mo menteel vertoeft hij in Haarlem voor. het nemen van een korte vacantie en het gereed maken voor de reis, welke zal geschieden met de „Nigerstroom' Evenals pater W. de Rooy, die in Ja nuari vertrok, zal hij bij aankomst in Afrika eerst een bezoek brengen bij zijn oudste broer pater J. de Rooy, waarna hij zal doorreizen naar het hem toe gewezen missiegebied. Pater de Rooy vraagt een extra gebedje om ze gen over zijn missiearbeid te verkrij gen. Kathedraal St. Bavo: Zondag H.H. Mi*- sen 6.30, 7.30, 9 (hoogmis), 11 en 12 u. H. Antonius van Padua: Zondag H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 9 (hoogmis), 10, 11 en 12 Vf H. Liduina: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (hoogmis) en 11 uui*. H.H. Elisabeth en Barbara: Zondag H.H» Missen 6.30, 7.45, 9.00 (hoogmis) en 11 u. O.L.Vr. van Zeven Smarten en H. Bavo! Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (hoog mis), 10.15 en 11.30 u. Allerh. Hart van Jezus: Zondag H.H. Missen 6.45, 7.30, 9, 10.30 (hoogmis) en 12 u. H. Joannes de Doper: Zondag H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 8.45, 9.30 (hoogmis), 11 en 12 uur. O.L.Vr. Rozenkrans: Zondag H.H. Missen 6, 7.30, 9, 10.30 (hoogmis) en 12 u. St. Jozef: Zondag H.H. Missen 6.45, 8» 9.15 (Hoogmis) en 11 uur. Bijkerk Spaarndam: Zondag H.H. Mis sen 7.30 en 10 uur (hoogmis). H. Bavo, Heemstede: Zondag H.H. Mis sen 7.15, 8.45, 10 (hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vr. Hemelvaart Heemstede: Zon dag H.H. Missen, 7, 8.30 (hoogmis), 10.15 en 1130 uur. O.L. Vr. Onbevlekt Ontv. Overveen: Zondag H.H. Missen 7, 8, 9 (hoogmis), 10.30 uur. Allerheiligste Drieëenheid Bloemendaat: Zondag H.H. Missen 7, 8.30 (hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. Hulpkerk Bloemendaal: Zondag H.H« Missen 7.30 en 10.15 (hoogmis). H. Antonius van Padua, Aerdenhout: Zondag H.H. Missen 7.30, 9 (hoogmis) en 11 u. H. Agatha, Zandvoort: Zondag HH Mis sen 7, 8.30 en 10 uur (hoogmis). Luitenant ter zee III jhr. Johann L. von Schmidt auf Altenstadt, van de Ko ninklijke Nederlandse Marine, wonaijr te Zandvoort (Herman Heyermansstraat 37 II), heeft onlangs in de Golf van Me xico met zijn SNJ „Texan", een één- motorig opleidingsvliegtuig van de Amerikaanse Marine, zes maal achter een een geslaagde landing uitgevoerd op het Amerikaanse vliegdekschip „Mon terey". Hij heft zich daarmee, na een intensieve training van ongeveer een jaar, gekwalificeerd als volwaardig „carrier"-vlieger. Von Schmidt, die 25 jaar oud is en in Nederland het „Marine Vliegkamp Val kenburg" bij Leiden als basis heeft, is op 12 April van het vorige jaar met het m.s. „Westerdam' van de Holland—Ame- rika-Lijn naar de Verenigde Staten ver trokken om daar, tezamen met een aan tal collega's uit andere NATO-landen, in 't kader van het Programma voor We derzijdse Militaire Bijstand (M.D.A.P.) tot vlieger te worden opgeleid. Een der gelijke training duurt in totaal ongeveer 85 weken. De eerste periode van ongeveer een jaar, gedurende welke Von Schmidt te Pensacola in de staat Florida heeft ver toefd, is thans met het „carrier"-examen afgesloten. Elders in Amerika wordt de Zandvoortse officier op het ogenblik af- geoefend op een meer gespecialiseerd type gevechtsvliegtuig. Na deze „advan ced training" komt hij in aanmerking voor de begeerde gouden „vink" van ds Amerikaanse marine. Luitenant ter zee Von Schmidt auf Altenstadt keert vermoedelijk tegen het einde van dit jaar in Nederland terug. Een aantal lichte gevallen werden giste ren behandeld door de Haarlemse Politie rechter, doch met min of meer onprettige gevolgen voor de diverse debutanten en gevorderden op het pad der misdaad. Een slecht penningmeester toonde zich M. C. v. d. V. uit Hillegom, die in deze functie bij een bond een aanzienlijk be drag had verduisterd ten nadele van zijn vereniging; 3 maanden voorwaardelijk ont sieren nu zijn straflijst. Tot dezelfde straf werd veroordeeld de 58-jarige koopman H. J. H. uit Haarlem. Enige tijd was deze onfortuinlijke han delaar in electrische artikelen in staat van faillissement verklaard. Hij hact daarna goederen van een Rotterdamse firma in consignatie ontvangen en deze verkocht zonder het geld aan de grossier af te dra gen. Uiteraard kon deze merkwaardige op vatting van handeldrijven niet lang voor het oog van de Justitie verborgen blij ven. Een lantaarnpaal aan de Heerenweg ondervond „aan den lijve" de kennelijke toestand van dronkenschap, waarin de heer W. in de nacht van 13 op 14 April jongst leden verkeerde, toen hij achter het stuur van zijn personenwagen in de richting van Sassenheim reed. Drie weken kan hij nu nadenken over de nadelige invloed van alcoholica. W. v. K. schijnt een volhardende na tuur te bezitten. Ten tweede male heeft hij in een café een geldbedrag gestolen, nog binnen de proeftijd van de vorige ver oordeling. Tegen de eis van 4 maanden kwam zijn raadsman, mr. Boers, in ver zet. Hij sloeg de gunstige invloed van het Huis van Bewaring namelijk niet zo hoog aan. De Politierechter veroordeelde de de linquent tot 2 maanden met aftrek. Een bijzonder gevoel voor schoonheid scheen de 19-jarige dienstbode ontwikkeld Zondag 17 Mei Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medie". in: „Welkom thuis. Helena", 8 u. Leerlingenuitvoering, mej. Bonarius, 2.30 u. Maandag 18 Mei Grote Kerk: Orgelbespeling door G. Mi' chels 2122 uur. BIOSCOPEN Rembrandt: „Viva Zapata". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Palace: „Ontsnapt aan de guillotine" Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jr. Luxor: „Les belles de nuit" (geprolon geerd). Tijden: Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het zwarte kasteel". Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. City: „Asphalt-liefde", Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Volwassenen. Spaarne: „Wolven huilen in Alaska" en „De verborgen zilvermijn". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Minerva: Tot en met Maandag: „De mij nen van Koning Salomo". Tijden: Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag 2.30 en 8.15 uur, a. 1. TENTOONSTELLINGEN: Wandelpark Groenendaal-Heemstede: In ternationale bloemententoonstelling „Flo ra 1953" geopend 8.3023 uur (t/m 17 Mei). Huls Van Looy, Kleine Houtweg 103, (ingang Kamperlaan). Werken van leden van de Groep Haarlemse Schilders en Beeldhouwers (t/m 24 Mei). Frans Halsmuseum, ingang KI. en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, des avonds bij kaarsverlichting Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel. Geopend van 1017 en van 2023 uur. Zon- en feestdagen 13 —17 uur (t/m 26 Mei). Vishal, Grote Markt, Diepzee-aquarium en Philips' Wondertuin, Geopend van 10 23 uur (t/m 26 Mei). Teylers Museum, Spaarne 16. „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlandse Kunst". Geopend dagelijks van 10—17 uur, 's Zondags van 1317 uur (t/m 17 Mei). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14: Nederlandse Kunstniiverheid. Geopend: 10—17 uur (t/m 25 Mei). Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Kunstnijverheid en bloemencomposities. Pieter van Gelder, Pieter Groeneveldt, Wandtapijten van de Knipscheer. Geopend op werkdagen van 1017 uur (t/m 25 Mei). „Het Wapen van Heemstede". Werken van Heemsteedse beeldende kunstenaars Geopend dagelijks van 923 uur (t/m 26 Mei). Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66 Vroeg-Aziatische kunst. Dagelijks ge opend van 10 tot 23 uur (t/m 31 Mei). CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjenellenkelder", Stadhuis, Grote Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16, 17, 20, 21, 22 uur. Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 9—17 en 2022.30 uur. Gaskronen- verlichting. Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens dag en Vrijdag van door kaarsenluchters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Cabaret, Bars: „Die Raekse", Raaks: Wie ner cabaret „Edelweiss"; „De Waag", Spaar ne 29; La Cubana, Lange Veerstraat 17; Wi ne Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. DIVERSEN: Pendeldienst miniatuurtreintjes („Glip- pertjes") op route „Dreefzicht" (De Hout) Frans Halsplein v.v.; rondritten (N.Z.H V.M.-bus, 20.30, 21 en 21.30 u. en rondvaar ten (vertrek: Houtbrug) langs de verlich ting. Boottochtjes naar de Flora de gehele dag (van Houtbrug). Houtplein, hoek Dreef/Wagenweg, en Damstraat: oliebollen- pof fertj es-kramen Kathedrale Basiliek: Versiering te be zichtigen Zaterdag tussen 20 en 21 uur en Zoodag tussen 16 en 17 uur. APOTHEKEN: De Zondags- avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290; Cen traal Apotheek v. h. Florijn, Grote Hout straat 78, tel. 1050010502; H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tel. 10354; Noor der-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, tele- fono 23821. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede; Fa, Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. HEEMSTEDE De Zondagsdiensten voor artsen worden op 17 Mei waargenomen door Dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76, tel. 34445 en Dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camp- laan 17. Geopende Apotheek; Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 38187; Aerden hout Apotheek, Zandvoortselaan 165, tele foon 26772. BLOEMENDAAL Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 241, Overveen, telefoon K 2500—16760; Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraatwcg 145, Santpoort-Stat., Telefoon K 255608249. per jaar f 300.000, terwijl de confessio nele ziekenhuizen met geen of kleine tekorten werken. Is de gemeenschap dan niet meer gediend met een confessioneel gasthuis in Noord, om nieuwe en veel grotere tekorten te voorkomen? Nadat spr. ook op het gebrek aan ruimte voor de beoefening van sport „binnen- en buitendeurs" had gewezen en het werk van de heer Van Turn hout had geprezen, kwam hij tot de volgende peroratie: Het is geen sectarisch separatisme, maar gezonde democratie, dat wij ijveren voor inwilliging van de ge rechtvaardigde verlangens der katho lieken. Gij, die met de P. v. d. A. mee loopt, toon ons aan, waarin wij in de raad gefaald hebben. Wie de K. N. P. wil stemmen dient te weten, dat noch het Indië-beleid, noch de belasting-politiek op het veld van een raadsfractie liggen. Waarom dan stemmen verspillen? Als katholiek Haarlem één blijft, zal de K. V. P.-fractie weer uit 12 en misschien 13 zetels bestaan. De heer v. d. Ploeg wees er op, dat zowel de katholieke Kamer- als Raads leden soms eenzaam staan in de gezins politiek, waarbij hij o.a. op de kinder bijslag wees. Ten aanzien van deze po- In de loop van de volgende week zullen door de K.V.P. de volgende propaganda-vergaderingen worden ge houden. Maandag 18 Mei des avonds 8 uur in de Leonardusschool aan de Wester gracht. Sprekers: de heren J. A. Schip pers en A. van de Veldt. Woensdag 20 Mei des avonds 8 uur in de bovenzaal van Gebouw St. Ba vo Smedestraat. Sprekers: de heer J. A. Schippers en kapelaan Grimber gen. Donderdag 21 Mei des avonds 8 uur in het jeugdgebouw Teylerplein. Poli tiek forum. De ingezonden en ter ver gadering gestelde vragen zullen door een vijftal aanwezige raadsleden wor den beantwoord. De H.K.W. afd. Haarlem hield haar jaarvergadering in een der zalen van „Brinkman". De voorzitter, de heer J. v. d. Kroft, moest in zijn openingswoord tot zijn spijt constateren, dat de opkomst niet bijster groot was. Hij resumeerde ver der, dat de positie van de H.K.W.-man in het algemeen in het afgelopen jaar niet was verslechterd, doch wij moeten aldus spreker, onze belangen blijven verdedigen. Tevens wees hij er op, dat de hoofdarbeider nog steeds onvoldoen de is georganiseerd om aan wensen en verlangen kracht bij te zetten. Betreffende het aantal leden mocht over het afgelopen jaar een kleine voor uitgang geboekt worden, doch steeds staan nog velen buiten de rijen. Spreker memoreerde, dat in 't afgelopen jaar de wet op de Publiekrechtelijke Bedr. Org. tot stand was gekomen, dóch dat de uit voering hiervan nog enige problemen gaf. In Haarlem was de eerste Onder nemingsraad tot stand gekomen. Het ledental moet verhoogd worden, er staan nog verschillende actiepunten op het programma, o.a. huurverhoging compensatie, nog te sluiten C.A.O. s, enz. Hij richtte zich tot de andere be stuursleden en bracht hun dank voor de prettige samenwerking in het afgelopen verenigingsjaar. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden mej. A. van Warmer dam en de heren van Straten en van Emmerik herkozen, terwijl er aan het bestuur een uitbreiding van twee nieu we leden werd gegeven, t.w. de heren F. Busman en Bollerman. De secretaris en penningmeester örachten daarna hun faarvërslag èn kas- verslag uit, waarmede de vergadering accoord ging. Ook de geestelijk adviseur, pater de Goede O.F.M., sprak nog een opwek kend woord, waarin hij naar voren bracht, dat wij niet alleen een vakorga nisatie zijn, doch een katholieke vak organisatie, en dat wij hiernaar ook principieel moeten handelen en wij kun nen dit op de eerste plaats tonen, door op de vergadering aanwezig te zijn. Na een korte pauze nam de heer Schalkwijk het ontspannende gedeelte voor zijn rekening en vergastte de aan wezigen op een prima stukje Vlaamse humor. Hij droeg op zeer leuke wijze enkele stukjes voor van Peerke Kuster- mans van Peter Crassaert en uit de Witte van Ernest Claes. Daarna werd deze gezellige bijeen komst door de voorzitter met een toe passelijk' woord gesloten. Maandag 8 Juni zal de Kon. Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur in algemene vergadering bij.eenkomen. Donderdag 21 Mei geven de leerlingen van Truus Smit in gebouw „Domi" te Overveen een opvoering van „Beatrix Irene", een zangspel in zes taferelen, opgedragen aan H. K. H. Prinses Mar griet. Het is thans werkelijk de moeite waard in het avondlijk duister een wan deling te maken naar de ruïne van Bre- derode. Het prachtige oude bouwwerk is in zijn verlichting als een sprookje en men' waant de Middeleeuwen her leefd Deze verlichting blijft tot 27 Mei, evenals de illuminatie van andere pit toreske objecten in Santpoort. Het be stuur van Santpoorts Bloei zal er naar streven een deel van de verlichting permanent te doen worden, waarbij de ruïne zeker op de eerste plaats zal ko men, doch het staat nog niet vast of hiervoor de vereiste mogelijkheden ge vonden kunnen worden. Kampersingel en de Gasthuissingel en eerst later werd de Raamsingel tot aan de Koninginneweg er bij getrokken. Men heeft ook nog geprobeerd de markt uit te breiden langs het Spaarne, maar dat lukte niet, omdat de folklore zich nu eenmaal niet laat dwingen. Zoals bericht zullen straat-artisten het stadsleven op de 22ste Mei opvrolijken en op het podium aan de Grote Markt zal een orkest voor de nodige vrolijkheid zorgen. In een gistermiddag gehouden pers conferentie heeft de voorzitter van Haarlem-Lichtstad, wethouder D. J. A. Geluk, enkele cijfers verstrekt over de bezoeken aan de verschillende attrac ties van 14 Maart tot 14 Mei. Naar zeer redelijke raming hebben niet minder dan 50.000 mensen het stadhuis bezocht, 42.000 de diepzee-show in de Vishal en 23.000 de Poesjenellenkelder. De N.Z.H. vervoerde met haar avondbussen 50.000 mensen, verdeeld over 1500 bussen, op de rondritten. Het bezoek aan de Grote Kerk met orgelconcerten was in het begin maar matig, doch later liep de belangstelling zo op, dat er toch nog 10.000 entrée- kaartjes verkocht werden. Dat is een bijzonder verblijdend resultaat, wan neer men in aanmerking neemt, dat het tctaal hezoek van niet-kerkgangers ver leden jaar slechts 9.000 mensen telde. Bepaald verrassend is de toeloop ge weest naar het Frans Halsmuseum met zijn prachtig arrangement en verlich ting. Gisteravond vervoegde de 20.000ste betalende bezoeker zich aan de loketten en deze mocht van de heer Geluk het boek crver Frans Hals van de heer H. P. Baard, directeur van het museum, ontvangen. Hemelvaartsdag werd geen entree ge heven voor het museum bij gelegen heid van het veertigjarig bestaan. Het gevolg was, dat 2500 personen zich ver drongen om de kunstschatten te zien. In de avonduren moest de politie zelfs regelend optreden. Toch is dit aantal geen record, want in 1937 werd tijdens de grote Frans Halstentoonstelling op een der drukste dagen 3600 personen toegang verleend. Het theater in de Poesjenellenkelder, dat tot en met 31 Mei zal blijven,, ver wacht de volgende week de 25.000ste toeschouwer. Ook deze zal een geschenk ontvangen. Zoals hekend, worden de festiviteiten rondom Haarlem-Lichtstad tot en met Dinsdag 26 Mei voortgezet. Een feeste lijke sluiting zal worden georganiseerd, waarschijnlijk met een taptoe, Pleizierig is dat het comité Nationale Feesten de plantsoenversiering op de Grote Markt heeft willen overdragen aan Haarlems Bloei. De muziektent is afgebroken, maar het podium is gehandhaafd en de volgende week zullen daarop verschil lende manifestaties plaats vinden. De oranje-afrikanen in de gevel van het stadhuis zullen blijven totdat de bloe men uitgebloeid zijn. In de Grote Kerk zullen door de steeds toenemende inte resse de avond-orgelconcerten worden voortgezet. Een der hoogtepunten van de komen de week zal de Luilakviering zijn met de daaraan verbonden potjesmarkt. In de schaarse daarover bestaande litera tuur wordt de Haarlemmer bloemetjes- markt steeds genoemd. In 1900 was de omzet ruim 20.000 bloempotten. Men had toen ook vooral aandacht voor karren met radijs en de Hollandse hos- en stoei partijen in de stad werden nogal eens gelaakt. Intussen is niet bekend, wan neer de potjesmarkt ontstaan is. Oor spronkelijk werd zij gehouden op de Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort, tel. K 2560—8510. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoort- se Apotheek. Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. K 25608249. Wethouder D. J. A. Geluk ontving Vrijdagavond de 20.000ste betalende bezoe ker van het Frans Halsmuseum. Mevr. L. A. M. BorghoutsBeijsens uit Haarlem was de gelukkige en ontving het boek over Frans Hals. Advertentie Wij verwijzen U naar onderstaande mededeling! heeft van 600.000 Flora-bezoekers vermakelijkheidsbelasting geïnd en krijgt straks op haar grond het grootste circus in Europa, met 10.000 mensen per voorstelling. Zandvoort aast wellicht op een speelzaal als het moderne hotel Bouwes straks geopend is. En Haarlem heeft meer dan een ton voor een illuminatie gegeven, te recht, maar zonder directe baten. De indirecte heb ik deze week op een willekeurige avond kunnen constateren. Een bespreking over nieuwe activiteiten in onze levende stad voerde me naar de kamer van een der wethouders, waar 't raam 'n paar centimeter openstond, juist voldoende om het geluid van de „stadszanger" een kans tot ver-- staan te geven: een verliefde vogel in de tuin van het oude gravenver- blijf. Merkwaardig, dacht ik, zo'n zorgeloze hymne in deze omgeving. Maar even merkwaardig was die drom van bezoekers aan de met kaarsen verlichte historische ver trekken. Sinds 13 Maart komen honderden in de avonduren onze stedelijke schatten bezichtigen en de bodes hebben hun handen meer vol om het „verkeer" te regelen dan de politie in de straten. En dan moet U de heren talen horen spre ken! B. en W. hoeven zich heus niet meer zo superieur te voelen op dit gebied, dacht ik zo, toen ik de dankbare tegenspeech van een En gelsman of Amerikaan hoorde. Als dat vreemdelingenverkeer in onze stad straks nog flink toeneemt, kunnen we wat b~leven. Dan vraagt de ene ambtenac- de ander wat in het Frans en dan wordt het antwoord in 't Oostenrijks gegeven. Dan zit Haarlems Bloei in de ka mers van de wethouders mét stadszangers en de wethouders werken in de kelders ingang Zijl straat. Dan dragen bodes „Légion d'honneur' of de versierselen bij de Orde van de Kousenband, maar dan zal wethouder Angenent toch altijd in het rijtje passen met zijn Pro Ecclesia. SPAARNEBABBELAAR jy lokslag zeven uur in de mor- gen verwachten we U als -*■ onze gast in de grijze reiscar, die aan de Ralley met 42 concur renten zal deelnemen, berichtte de directeur der N.Z.H., de heer Jur- rissen. Nu zien stadsreporters niet tegen nachtwerk o** maar 7 uur na middernacht vinden zij over het algemeen geen tijd om iets te on dernemen. 'n Brand mag om drie uur in het pikdonker de telefoon doen rinkelen, maar om zes uur wordt beslist de gezonde slaap ge stoord. Wilskracht, twee wekkers en interesse voor de komende re portage hadden tot verblijdend ge volg, dat ik in 't holst van de nacht mijn scheermes hanteerde en pre cies op tijd zat ik in de bus, bij hoge N .Z.H.-functionarissen, van wie er één behalve zijn vrouw ook z'n hond had meegenomen. Heer lijk zo'n rit in de prille morgen door de Haarlemmermeer. Een rode zon kietelde overal het krie- welende leven in de vette grond en de natuurlijk gegroeide seringen bij Aalsmeerse boerderijen prijkten als bloementorentjes, alsof ze de voorbijganger wilden verkondigen, dat z ij de ware kinderen der na tuur zijn. In Laren stonden vele andere autobussen en van daaruit begon de kaartleesrit, met een snelheid, die ieder prettig in staat stelde om van de weelde der lente in midden- Nederland te genieten. Toch had den de passagiers, krachtens de voorschriften in een keurig ge drukt programma, een taak. „Zij moeten tot steun van de chauffeurs dienen, zich opgenomen weten in de edele kamp, zich ge dragen als enthousiaste suppor ters." Toen dan ook een der onzen, terwijl hij juist zijn mond had ge vuld met een niet minder gevulde koek, ontdekte, dat ergens achter ons een groene vlag stond, die we voorbij gereden waren en dus ook de contróle-post, stond de hele in houd van de bus op z'n kop (fi guurlijk dan). Was deze supporter niet zo attent geweest, dan zouden we 40 strafpunten geboekt hebben. Nog meer sensaties deden zich voor, al was het alleen maar, om dat we in het natuurpark „Berg en Bos'' te Apeldoorn precies 8 minu ten kregen om vier belegde brood jes met koffie op 't laatste moment naar binnen te werken. Op de Hoge Vuurseweg moest iedere bus een regelmatigheidsproef afleggen, waartoe de snelheidsmeter blind gemaakt werd. Probeer U maar eens op gevoel precies 45.2 km. te rijden. Maar erger werd het nog in het Sportpark te Hilversum, waar onze chauffeurs, J. Postma en H. de Jager, de zegen verspeelden door bij een kegelspel met de dy- sel-kolos alle negen te maken, ter wijl er één mocht invallen. Nou ja, 'n prijs werd het ditmaal niet, maar we waren daarom niet min der enthousiast over de prestaties van de N.Z.H. Alleen zit mijns in zien een gevaar in die kegelproef. Gesteld eens, dat Postma straks op de stadslijn negen passagiers bij een halte ziet opgesteld en in de mening verkeert, dat de wedstrijd nog aan de gang is! Onmogelijk, lezer, want deze ralleys hebben juist tot doel de veiligheid van de passagier zeker te stellen de vak bekwaamheid van de chauffeur te laten zegevieren, mét of zonder prijzen, en de gastvrijheid te be oefenen. Ta at gemeentelijk sportpark in J Hilversum is een juweel. Daar mogen de Haarlemmers best jaloers op zijn. Een enorme tribune van glas en staal, tevens restaurant, waarin 1500 mensen tegelijk kunnen dineren, een ren baan van ruim 1910 meter dus van internationaal formaat en daartus sen voetbalvelden om te smullen. Met weemoed dacht ik aan de dagen, dat Vfoestduin in Vogelen zang de upper ten trok naar de paardenraces. Hebben we al niet meer te laat ontdekt, dat behoud niet altijd het tegenovergestelde is van vooruitstrevendheid? Hilver sum kan dit in de avond door hon derden booglampen verlichte „sta dion" exploiteren door de paarden- cources, inclusief to-to. Heemstede Lanzaam aan beginnen nu in grotere Langzaam aan beginnen nu in grotere dernemingsraden op gang te komen en het behoeft geen verwondering te wek ken dat de afdeling Haarlem van de Kath. Bond voor Voedings- en Genot- middelenbedrijven „St. Joris" al haar krachten inzet om voor de werknemers in de bakkerij bedrijven te komen tot ondernemingsraden. Tot het bereiken van dit doel houdt „Sint Joris" op Dins dag 19 Mei des avonds om acht uur een grote propagandavergadering in het ge bouw Sint Bavo uitsluitend voor R. K. banketbakkersbedienden, welke verga dering zowel voor georganiseerde als ongeorganiseerde R- K- banketbakkers toegankelijk is. Op deze vergadering zal een hoofdbe stuurder van „Sint Joris" de kwestie lonen en andere arbeidsvoorwaarden in het banketbakkersbedrijf behandelen. Dit onderwerp kan voor vele banket bakkersbedienden aanleiding zijn te ko men luisteren of hun verdiende loon wel overeenkomt met hetgeen genoemd in de arbeidsvoorwaarden voor het banket bakkersbedrijf. Als tweede spreker zal optreden pater mr. O. Albers, die het onderwerp zal behandelen „Onderne mingsraden". Het is aan geen twijfel onderhevig of beide onderwerpen zijn van zo groot be lang voor onze R. K. banketbakkersbe dienden, dat een aansporing deze verga dering te bezoeken haast overbodig lijkt. Gisteren werd bij de Haarlemse poli tie aangifte gedaan dat op Hemelvaarts dag omstreeks één uur 's middags van een bank naast het tramhuisje van de N.Z.H.V.M. in de Tempeliersstraat een damestas is weggenomen, inhoudende een geldtrommeltje met een bedrag van 550 gulden en een nog onbekend aantal statiebonnen ter waarde van 810 gul den. Deze statiebonnen hebben slechts waarde voor de eigenaar. Van de dader ontbreek ieder spoor. Zondag 17 Mei geeft de R.K. Toneel vereniging B.A.V.O. in het gebouw „St. Bavo" een opvoering van het toneelspel „Het Chinese landhuis". Aanvang 19.45 uur. Een der miniatuurtreintjes, de Lochem- express, zal nog tot en met 26 Mei een pendeldienst onderhouden op de route naar „Dreefzicht" vanaf het Frans Hals plein. GEBOREN: G. H. J. Heemskerk- Hellergert, z.; Chr. G. M. Vermeuien- Van Sterkenburg, z.; J. Laan-Beljaards, z.; J. M. Smit-Ohm, z.; E. H. Hartman- Zorg, z.; M. A. Sweijen-IJzermanns, z.; A. Burggraaf-Van der Pol, z.; G. Da- jniaans-Rijneveld, z.; E. L. W. Buis- Van der Linden, z.; M. H. Frentz-Beu- mer, z.; G. A. Dammers-Maandag, z.; M. Prins-Roest, d.; J. Bogaart-Van der- Tol, d.; A. N. Molenkamp-Kok, d.; J. M. Schmit-Roosenhart, d.; L. M. Derks- De Jong, d. GETROUWD: J. A. Hilgerman en L. J. Goeman. OVERLEDEN: W. Cnossen-Van Be- veren, 66 jr., Julianapark; J- W. Rui nen, 83 jr., Iordensstraat; J. J. van Breemen, 69 jr., Kempstraat; H. Th. Jeuriëns, 57 jr., Breestraat. Morgenmiddag geven de leerlingen van mej. A. Bonarius een uitvoering in de Stadsschouwburg om half drie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2