Fausto Coppi wint vierde etappe van de Giro Een zomer in Kromdorp MAGISCHE TRAP Prins Bernhard opent de jaar vergadering van de F.A.I. hichnohh 70 Nog geen straalvliegtuigen voor Lufthansa Wim van Est ook nu in de kopgroep Mermillard wint derde etappe NEDERL. DAVIS CUP-PLOEG VERLIEST OOK DUBBELSPEL Italië heeft beslis sende voorsprong Eerste taak: de zaak van de vrede te dienen via de jeugd Bescheiden begin met 20 Convairs Richt Canadese maatschappij op 82ste dodenlijst 3® i ZATERDAG 16 MEI 1953 PAGINA 4 „Route de France" Van de Brekel op de negende plaats Schaakrubriek Oplossing kruiswoordraadsel van Vrijdag 4- z D.C.G. wint junioren- handbal-tournooi Zilveren K.N.Z.B.-medaille voor Hannie Termeulen Kees de Ruyter naar Vigo ELKE schenkt U 36x rookgenot in iedere RICHMOND zijn verwerkt de edele "SL0W-SM0KE"VIRGINIA tabakken, afkomstiij van de beroemde WINSTON-SALEM FIELDS USA dut vcoï Slechts vijftig procent van intern verkeer 200 stuks Drents vee voor Brabant Kon. Shell-groep 111,7 millioen in het Nat. Rampenfonds Nog 24.500 evacué s uit rampgebied Damrubriek Na een furieuze eindsprint heeft Faus to Coppi de vierde etappe van de Ron de van Italië gewonnen. Met de aller grootste moeite kon de Italiaanse „Cam- pionissimo" zijn landgenoot Albani de baas blijven. Vlak er achter eindigden de andere favorieten in de 36ste Giro: Bobet, Bartali, Ockers, Koblet en Magni. In dezelfde tjjd als de winnaar e'ndigde echter ook een groe*p andere renners, die deze eerste bergetappe zonder noe menswaardige moeilijkheden had weten te overwinnen. Onder hen bevond zich Wim van Est, die ook nu weer in de voorste gelederen heeft gestreden. De leider in het algemeen klassement, de Italiaan de Santi, heeft zjjn rose trui niet kunnen behouden. Hei eindigde met anderhalve minuut achterstand en moest daardoor zijn plaats afstaan aan For- nara. Op Wim van Est en Suykerbuyk na hebben de Nederlanders in deze vierde etappe niet de aandacht op zich weten te vestigen. Zo lang het terrein nog vlak bleef, de renners zich bovendien, in afwachting van de eerste klim, bijster weinig inspanden, konden zij zich allen gemakkelijk in de hoofdgroep handha ven. Onder aanvoering van Wim van Est verbleven zy zelfs voortdurend in de voorste gelederen, waar ook Coppi, Bartali, Bobet, Koblet en de andere grootheden hun posities hadden ingeno men. Toen echter de eigenlijke klim begon en de favorieten voor de over winning eindelijk hun passsieve houding lieten varen, zakten, op Van Est na, al de Nederlanders terug uit de kleine groep van de allersterksten. Wagtmans, Roks, Suykerbuyk en Dekkers konden zich handhaven in de hoofdgroep, maar Van Breenen en Peters zakten nog wat verder af. Bij Popoli, 114 kilometer van de start, «heeft zich een incident voorge daan, waarbij ook Suykerbuyk be trokken is geweest. Een kind stak plotseling de weg over. Koblet maakte een scherpe zwenking om de kleuter te ontwijken, verloor zijn evenwicht en sleurde in de val ook Suykerbuyk en de Italiaan De Santi mee. De fiets van Koblet werd totaal vernield, ter wijl hij zelf talrijke builen en ont vellingen opliep. Suykerbuyk moest eveneens op een andere fiets wachten, want een van de pedalen was gebro ken. Het drietal verloor daardoor vier minuten op de hoofdgroep, maar met De derde etappe van de Route de France is geëindigd in een zege voor de Fransman Mermillard. Hij heeft de 144 km. afgetegd in 4 u. 51 m. 44 sec. De Limburger Wan de Brekel was als negende met bijna drie minuten de eerste Nederlander. In dezelfde tijd finishte ook Van 't Hof. Leo Stevens werd 42ste op ruim vijf minuten, 44ste ex aequo in dezelfde tijd Van Roon en De Groot. Al spoedig na de start op 10 km openden de Fransen Ottavi en Gnoinsky het offensief en gingen er van door. Lang duurde de vreugde voor hen echter niet, want snel waren zij weer terugge haald. Korte tijd later echter, in de buurt van Enghien, ontsnapten opnieuw een zevental renners en deze poging had meer succes. Poyot, Gaillot, Mermillod, Nauleau, Lourmede, Mori en wederom Gnoisky, di ebij Bergen door onze land genoot Van 't Hof, Picard en Ottavi wer den ingelopen, liepen al verder en ver der weg van het grote peleton en op een gegeven ogenblik bedroeg hun voor sprong 2 min. 30 sec., en ondanks de handicap van een felle wind, die zij recht in het gezicht hadden, wisten de vluchtelingen hun winst tot ruim vier minuten uit te breiden. Op enkele km vóór Chimay trokken in de kopgroep Groinsky, Picard, Nau leau en Mermillod er tussenuit en fel doortrappend hadden zij zich te Chimay reeds anderhalve minuut van de overige weglopers gedistancieerd. Bij het passe ren van de Franse grens was hun voor sprong tot drie minuten aangegroeid en toen er op 30 km voor de finish in deze situatie weinig of geen verandering was gekomen, werd het duidelijk dat de sprint tussen Gnoisky, Picard, Nauleau en Mermillod de beslissing zou moeten brengen. Mermillod stoof als eerste de wielerbaan te Charleville op en wist met een halve lengte zijn drie concur renten te kioppen. De tweede etappe van de lie de France, eveneens een wegwedstrijd voor amateurs, is gewonnen door de Fransman Gouget. Op de achtste plaats ex aequo eindigde een groepje van vijf renners, onder wie zich onze landge noten Cuyten en Kloosterziel bevonden de hulp van enkele achterblijvers kon, voor de klim van de Cinque Miglia begon, de hoofdgroep achterhaald worden. Bijna onmiddellijk na het begin van de 13 kilometer lange klim naar het hoogste punt, 1280 meter, demarreerde de Italiaan De Filippis. Bij Rocca Pia kreeg hij gezelschap van Fomara en De Santi en even later voegden nog twintig renners, onder wie Van Est, zich bij de vluchtelingen. Tot Fomara zich met verbluffend gemak uit deze groep los reed, alleen de laatste zes kilometers voor de top en met een mime voor sprong op Bobet als eerste over het hoogste punt ging. Op 100 meter volgden daarna Astma, Ockers, De Filippis, Bar tali en Coppi. Tijdens de afdaling kwam de groep echter weer bijeen, zodat uit eindelijk toch nog de eindsprint de be slissing moest brengen. Zoals gezegd had Coppi de grootste moeite om zijn land genoot Albani voor te blijven en daarna gingen Bobet, Bartali, Ockers, Koblet en Magni over de eindstreep. Vrijwel on middellijk gevolgd door de rest van de groep. De uitslag van de vierde etappe (171 km) luidt: 1 Coppi (It.) 5.22.38, 2 Albani (It.), 3 Bobet (Fr.), 4 Bartali (It.), 5 Ockers (Belg.), 6 Koblet (Zwits.), 7 Magni (It.), 8 Fornara (It.), 9 Zampini (It.), 10 Geminiani (Fr.), 11 Bresci (It.), 12 Biagioni (It.), 13 ex aequo een groep van 15 renners, onder wie Wim van Est, allen in dezelfde tijd als Coppi, 62 Wagt mans 5.25.46, 64 Roks 5.26.31, 68 Dekkers z.t., 69 Suykerbuyk z.t., 91 Peters 5.30.19, 92 Van Breenen z.t. Algemeen klassement: 1 Fornara (It.) 23.57.30, 2 ex aequo Koblet (Zwits.), Bo bet (Fr.), Coppi, Bartali en Brasola (allen It.) 23.57.40, 7 Van Est 23.57.45, 47 Suykerbuyk 25.05.29, 51 Roks 25.05.49, 57 Dekkers 25.01.44, 73 ex aequo Peters en Van Breenen 25.10.32, 83 Wagtmans 25.12.47. MEI-OPGAVE 3 Probleem van J. A. W. Swane Wit geeft in 2 zetten mat Eerste publicatie. Opgedragen aan Otto Derks. Wit: Ka8, Del, Tc8, Lb7, Pb2, Pg8, pionnen d5, e3. Zwart: Ke4. Dd8, Te7, Tf3, Lb8, Pc4, pion nen b6, d3, d7, f2, f4, f5, g3. DE PARTIJ VAN DE MAAND De R.K. Schaakclub „De Pion" te Amster dam heeft reeds veel sterke spelers onder zijn leden geteld. Hierna volgt een fijn ge speelde partij van de heer C. Jonk met wit tegen dr. J. W. A. v. K. Engelse opening. I. c4 e5, 2. Pc3 Pf6, 3. &3 d5, 4. cd5: Pd5:, 5. Lg2 Pb6 (Tempoverlies, beter is Le6). 6. Pf3 Pc6, 7. 0—0 Le7, 8. e3 0—0, 9. d4 ed4:, 10. ed4: Le6, 11. Le3 Pb4, 12. Pe5 c6, 13. a3 Pbd5, 14. De2 Pc3:, 15. bc3: f6, 16. Pd3 Dd7, 17. Tel Lc4, 18. Dc2 Tae8 19. Pb2 Ld5, 20. c4 Lg2:, 21. Kg2: f5, 22. f4 Lf6, 23. Tadl Te4, 24. Pd3 De7, 25. Pe5 Td8, 26. Lf2 Tel:, 27. Tel: Da3:, 28. Df5: Dd6. Tot nu toe is de partij vrtj positioneel verlopen Nu komt echter de onstuimige eindsprint! 29. d5! Te8 (op cd5: volgt c5), 30. Lc5! Dd8 (Dc5: kan niet wegens Pd7), 31. d6 g6, 32. Dh3 Pa4, 33. d7! Pc5:, 34. de8:Dt De8:, 35. Pd3 Df8, 36. Pc5: Dc5:, 37. Dd7 Lg7, 38. Te7 en zwart geeft op in deze onhoudbare po sitie. Oplossingen der Mei-opgaven kunnen tot 15 Juni ingezonden worden aan A. Perquin Marnixkade 104 te Amsterdam. 4. Met dat al werd het steeds drukker in Kromdorp. Zo was bijvoorbeeld een compleet collectantencollege uit Amsterdam komen kamperen. Brazels en zijn mannen namen direct contact met hen op. En er werd afgesproken dat de Amsterdammers de eerstvolgende Zondag in de plaatselijke kerk zouden collecteren en dat de Kromdorpers te zijner tijd als tegenprestatie in de hoofdstad met de schaal zouden rondgaan. Die zelfde avond nog werd deze culturele uitwisseling met vette letters in de „Kromdorper Bode" aange kondigd. De stijlvolle en tegelijkertijd degelijke wij ze van geld inzamelen, zoals de Amsterdammers haar des Zondags demonstreerden, maakten in Kromdorp de algemene bewondering gaande en algemeen was men de mening toegedaan dat Brazels en zijn colle ga's straks wel heel goed voor de dag mochten ko men, wilden zij ddar tegen op kunnen. Des middags was er Willem Onderwijzer had er het initiatief toe genomen een voetbalwedstrijd tussen een elf tal van het „tentenkamp", zoals de verzamelde va- cantiegangers werden genoemd, en een team uit Kromdorp. Pastoor Goudemans deed de aftrap. En op overtuigende wijze. Want nadat hij één keer mi* had geschopt, deponeerde hij, bij een tweede poging, de bal meteen in het Kromdorpse doel, dat door de niets vermoedende V'rankenbrock werd verdedigd. De musicus protesteerde krachtig, maar scheidsrech ter Stockedief kende zonder aarzelen een doelpunt toe. „10 voor de gasten", zei hij beslist. De Krom dorpers begonnen dus met een wel heel onverwachte achterstand. Het werd overigens een schitterende wedstrijd. Mr. Dodge, die vroeger naar de geruchten wilden nog prof. was geweest, ontpopte zich als eet* vloeiende dribbelaar. Samen met pa Huilema, die hem tal van verrukkelijke Abiaanse passes toeschoof, bracht hij de stand al gauw op 03. Tijdens de rust hield Arie Goesting, de captain, in de Kromdorpse wondertent een donderpreek tot zijn elftal. Hij gtut te keer als een dronken dragonder. „Lammelingen zijn jullie", schreeuwde hij. „Voetballen is geen bil jarten. Voetballen is véchten, niksnutters." Dat hielp- Zichtbaar gesterkt en moreel gehard kwamen de Kromdorpse boys het veld weer op. In een ommezien van tijd had Koos Pimpel, de stopperspil, Pa Huilemn onschadelijk gemaakt. Strompelend moest de Vere Fries het veld verlaten. Brazels stortte zich, luidkeels aangevuurd door Arie Goesting, moedig op de heet Dodge. Klaartje Zoetemin, de akela en Hopman Kwiek zorgden onmiddellijk voor de eerste hulp M deze ongelukjes. Maar Kromdorp won met 113. En daar was het maar om begonnen. (Van onze sportredacteur) SCHEVENINGEN, Vrijdag. Geheel volgens de verwachtingen Is Nederland reeds na de tweede dag van de wedstrijd in de tweede ronde voor de Davis Cup tegen Italië uitge schakeld. Want nadat zowel Wilton als van Swol op Hemelvaartsdag hun en kelspel hadden verloren, is ook het dubbelspel in een zege voor de Italianen geëindigd. Zoals gezegd, dat alles lag in de lijn der verwachtingen. Niet echter, dat deze ontmoeting in feite een fiasco is geworden voor de Nederlandse ploeg. De Italianen hebben gezegevierd zoals zij wilden, zonder zich eigenlijk noe menswaard in te spannen. In van Swol heeft Nederland nu al jaren een speler van grote klasse. Een speler, die ook internationaal voor een ■waardige representatie kan zorgen. Dat is overigens in het enkelspel ook wel gebleken. Maar daarmee is dan eigen lijk ook alles gezegd. Geen van de ove rige spelers, die in aanmerking zouden kunnen komen voor de Davis Cup-ploeg zijn in staat om met redelijke kansen op succes in internationale ontmoetin gen uit te komen. Ook Wilton niet, ai moeten wij thans vermelden, dat hij werd gehandicapt door een blessure. Erg verwonderlijk was het dus niet, dat al lengs het spel van van Swol steeds meer ten kwade werd beïnvloed door de teleurstellende prestaties van Wil ton. De Italianen pasten bovendien een on der deze omstandigheden voortreffelijke tactiek toe. Indien maar enigszins mogelijk ver meden zij steeds een duel met van Swol om, profiterend van het zwakke spel van Wilton, met de regelmaat van een klok punten te scoren. Overigens, dat de Italianen doelbewust en zonder veel bedenkingen of moeilijkheden een dergelijke tactiek hebben kunnen toepassen pleit ook al niet voor de kracht van het Nederlandse dubbel. En waren er nu maar aanwijzingen, dat het Nederlandse tennis spoedig uit deze impasse zou geraken... Eigenlijk kunnen wij over het verloop van de wedstrijd kort zijn. Behoudens de tweede set was van strijd vrijwel geen sprake, Reeds in de eerste set bleek, dat de Ne derlanders volkomen kansloos zouden zijn. Van Swol en Wilton maakten fout op fout, gaven alle gelegenheid om te scoren. Marcello del Bello en Sirola profiteerden hiervan uiteraard met graagte, legden zich bovendien uitslui tend toe met het spelen op de zwak ke backhand van Wilton en zegevier den met 62. In de tweede set volgde nog een opleving. Van Swol groeide langzamerhand naar de vorm van zijn partij in het enkelspel, drong zijn te- 2 3 x x X X X X X X X X X X X X XXX X X X X X X 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. Vervang elk kruisje door een letter, zodat horizontaal als verticaal woorden van de volgende betekenis te lezen zijn: 1 nauw steegje; 2. vulkanische stof; 3. voorzetsel; 4. hals over kop; 5. regel matigheid; 6. paradijs; 7. lid van de Eer ste Kamer; 8. buigzaam; 9. vruchtbare plaats; 10. beschutting tegen nachtvorst; 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 D O D E W A A R D B R I O 4- A 4- S U E A A R 4- R A N 4- K E Tl B S 4- T E R U G 4- L I B 4- A R 4- D 4- A D L E R K E R 4- B R A N I R 4- S I 4- A 4- E G C I R N E G E N N H C E L "f" B A S '4- M O E H E E M 4- V 4- L E E M 4- P A N N E R D E N 4- 11. larve; 12. bloedvat; 13. drieregelige strophe; 14. plan; 15. lichaamsdeel; 18. droogoven. Oplossingen uitsluitend: op briefkaart in te zenden tot en met 25 Mei aan „t Kasteel van Aemstel" (afd. Prijs raadsel), N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Men gelieve bij de oplossing te ver melden of men ouder of jonger is dan 18 jaar. Oplossing 2 Mei: I I R INCLUIS C L V ILLUSIE USE RIVIERA SEA De prijzen werden gewonnen door: Mej. M. van Bruggen, Edisonstraat 32, Haarlem; J. Posthuma, Frederikstraat 27 II, Amsterdam; J. Schouten, a MSC, Missiehuis, Driehuis. genstanders naar de baseline en haalde op deze wijze een achterstand van 0—2 op. Daar bovendien Wilton er in slaagde zijn service-game te winnen stond het Nederlandse dubbel met 4—2 voor. De Italianen zagen de zege in gevaar en slaagden er in het spel te verplaatsen. Weer werden de zwakke punten van Wilton uitgebuit en vrij regelmatig werd het toen 57. Daarna was alle verweer van het Nederlandse dubbel gebroken Zonder de minste moeite zegevierden de Italianen in de derde set met 6—1. Dat betekende, dat de Nederlandse ploeg een beslissende achterstand van 30 had opgelopen, waardoor de Ita lianen de zege niet meer kan ontgaan. Inmiddels is er een wijziging aange bracht in de Nederlandse ploeg. Heden vervangt van Meegeren de geblesseerde Wilton en hij zal in het enkelspel uit komen tegen Del Bello. In de overige wedstrijden luidt de stand thans: HongarijeBelgië 03, OostenrijkDenemarken 03, Finland Philippijnen 02, DuitslandZuid- Afrika 20, Zuid-Sla viëFrankrijk 0—1. (Van onze handbalmedewerker) In het jaarlijkse jeugd-tournooi van de herenhandbal-afdeling van DCG, is de organiserende vereniging erin ge slaagd voor dit jaar de wisselbeker in eigen huis te houden. Niet door het falen van DTS, die de beker moest verdedigen, heeft DCG het te danken dat de ploeg als winnaar eindigde, maar zoals het bij de prijsuitreiking naar voren werd gebracht: men heeft met pittig spel de eerste prijs ten vol le verdiend. Zoals reeds hierboven werd ver meld stelde DTS teleur maar daar staat tegenover een Ambon, dat een verrassend goede partij heeft gegeven. De Haagse verenigingen Wings en Ex celsior wisselde goede met slechte momenten af. DCG startte prima door Wings in voortreffelijke stijl geen schijn van kans te geven. In de laatste wedstrijd van dit op Hemelvaartsdag gehouden en goed verlopen tournooi weet Excelsior met een gelijkspel DCG zijn enige verliespunt toe te brengen. DCG le pr.; Wings 2e pr.; Excelsior 3e pr.; DTS 4e pr.; Ambon 5e pr. Het regelingscomité van de Gymnae- strada te Rotterdam heeft bericht ont vangen, dat H M. de Koningin bereid is het Beschermvrouwschap van de Gym- naestrada op zich te nemen. In het zwembad Heiligeweg te Am sterdam is Vrijdagavond afscheid geno- m envan Hannie Termeulen, die bin nenkort naar Curagao vertrekt. Haar werd de zilveren medaille van verdien ste van de K.N.Z.B. aangeboden. Kees de Ruyter zal deelnemen aan het tournooi om het wereldkampioenschap libre, dat van 28 Juli tot 2 Augustus a.s. te Vigo (Spanje) wordt gehouden. In totaal komen 12 spelers 8 Euro peanen en 4 Zuid-Amerikanen in het tournooi uit. Onder hen bevindt zich de wereldkampioen in deze speelsoort, de Argentijn Carrera. (Van onze Haagse redactie) Prins Bernhard heeft Vrijdagmorgen in de Ridderzaal in Den Haag het 46ste congres van de „Fédération Aeronauti- que Internationale" geopend. Op dit congres, dat tot 22 Mei zal worden ge houden, zijn 25 delegaties van de in totaal 40 bij de F.A.I. aangesloten lucht vaartclubs aanwezig. Verschillende pro blemen de vliegsport betreffende zul- Aüvertentie (Van onze luchtvaartmedewerker) Nog steeds is niet officieel vastgesteld met welke vliegtuigen de nieuwe Duitse Lufthansa, die binnenkort haar vleugels uit zal slaan, zal gaan vliegen en nog steeds heeft de „A.G. für Luftverkersbedarf", die het voorbereidende werk doet, een grote belangstelling van zowel de Amerikaanse als de Engelse vliegtuig industrie, Nog geen week geleden begaf zich een Engelse delegatie naar Keulen om de leiders van de nieuwe Duitse luchtvaartmaatschappij te bewegen tot aan koop van Brits materieel over te gaan. Het gaat hier natuurlijk niet alleen over de verkoop en levering van de eerste vliegtuigen de Duitse Lufthansa zal be scheiden beginnen maar om vaste voet te krijgen bij de onderhandelingen voor de grotere orders voor de toekomst. De directeur van de Lufthansa, Hans Bon- gers, die reeds voor de oorlog met de gelijknamige maatschappij was verbonden, heeft de De Havillandfabriek in Engeland reeds bezocht en een vlucht met de Comet" gemaakt. Onlangs heeft de West-Duitse minis ter van het Verkeerswezen dr. See- bohm echter gezegd dat het „voorbarig" zou zijn als West-Duitsland nu reeds onderhandelingen zou gaan voeren over de aankoop van straalvliegtuigen voor de Lufthansa. Hij voegde hieraan toe dat wel vaststond dat deze in de toe komst een voorname rol zouden gaan spelen in het luchtverkeer. Maar, aldus Seebohm, voorlopig mist West-Duits land nog de technische ervaring en de financiële middelen om vliegtuigen van dit type aan te schaffen. Naar thans bekend is geworden is men in een van de laatste vergaderin gen van de Lufthansa tot overeenstem ming gekomen om te beginnen met een betrekkelijk kleine vloot van ongeveer 20 vliegtuigen, uitgerust met zuigermo toren. Voorlopig zal de Hansa toch niet te veel kunnen doen, omdat deze bij voorbeeld de eerste Jaren slechts 50% van het interne Duitse luchtverkeer voor haar rekening mag nemen. De andere helft blijft in handen van de geallieerden, die ook een exclusieve dienst op Berlijn handhaven. Maar deze twintig vliegtuigen zullen van het mo dernste type moeten zijn, zodat de ge ruchten over de aankoop van tweede hands Convairs 240 van de Amerikanen of eventueel van de K.L.M. waarover ook reeds sprake was, geen doorgang zullen hebben. Zoals de zaken er nu voorstaan mag men aannemen dat de Duitse luchtvaartmaatschappij tot aankoop van de nieuwe Convair type 340 zal overgaan dezelfde vliegtuigen die de K.L.M. ook in bestelling heeft voor het gebruik in Europa en van de nieuwste Douglas DC-6B's voor het lange-afstandverkeer. Het hangt er natuurlijk van af of deze toestellen snel genoeg geleverd kunnen worden want de productie van civiele vlieg tuigen in Amerika is danig achterop geraakt met de overbelasting in de militaire sector. Hieraan is het dan ook toe te schrijven dat de uiteinde lijke beslissing over het materieel dat zal worden aangeschaft zo lang op zich laat wachten. Uitgerust met ëen kleine vloot van deze moderne vliegtuigen kan men vol goede moed aan de slag gaan. Men houdt dan tevens de handen vrij voor de aanschaffing van turbine-vliegtuigen als over enkele jaren bewezen is, dat deze een practische bruikbaarheid be zitten. Dan is er in Duitsland ook nog een eigen vliegtuigindustrie. Een industrie die de laatste acht jaren weliswaar aan banden werd gelegd door het verbod tot produceren van vliegtuigen, maar waarvan de fabrieken er nog steeds zijn, evenals een kern van geschoold perso neel. Deze zullen weer aan de slag gaan als ze daarvoor de toestemming ver krijgen. Het machinepark van de fa brieken wordt vernieuwd of aangevuld en het nodige kapitaal om de productie te financieren ter beschikking wordt gesteld. Voorlopig zal men misschien buitenlandse vliegtuigtypen in licentie bouwen, maar dan zullen ongetwijfeld ook de eigen ontwerpen weer ter hand worden genomen. De markt van civiele vliegtuigen is tegenwoordig gunstig. De burgerluchtvloten breiden zich steeds meer uit en het materieel moet op ge- gezette tijden vernieuwd worden. Bo vendien zijn deze jaren de Amerikaanse fabrieken hoog belast met militaire orders waardoor de civiele productie wel eens in het gedrang komt. len m de komende week worden be handeld. In zijn openingswoord zei Prins Bernhard dat gedurende de 48 jaar dat de F.A.I. thans bestaat, C ze organisatie er zeer veel toe heeft bijgedragen de wereld luehtvaartgezind te maken. De eerste taak van de F.A.I., aldus ver volgde de Prins, is het dienen van de zaak van de vrede, want deze organi satie met haar belangrijke relaties over de gehele wereld l."»n een mooie taak vervullen onder de jongeren. Zij kan dit doen door hén te vervullen van de gedachte dat er geen edeler idee 13 dan de eerbied die wij moeten koesteren voor onze naasten en van de noodzaak van het erkennen van de rechten van anderen. Want in de luchtvaart schui len de mogelijkheden om de mensen dichter bij elkaar te brengen. De Prins sprak zijn openingsrede uit in het Frans, Engels en Spaans en voegde er tenslotte in het Nederlands aan toe dat de 46ste vergadering van de F.A.I. was geopend. Nadat de heer P. J. Yperlaan als se cretaris van de K.N.V.V.L. verslag had uitgebracht over de activiteiten van de onderscheidene nationale luchtvaart clubs in 1952, reikte Prins Bernhard een aantal onderscheidingen uit. De medaille de' Ia "aulx werd uitgereikt aan de Amerikaanse kapitein J. Slade Nash, die 17 November 1952 met het North American Fabie F86 D straal vliegtuig het wereldrecord over een af stand van 3 kilometer bracht op 1124.37 km. per uur. De medaille Lhienthal voor de beste zweefvliegprestatie ging naar de Fransman Charles Atger, die in April 1952 het duurrecord eenzitters op 56 uur en 15 minuten bracht. De medaille Louis Blériot, waarvan er ge woonlijk drie oer jaar worden toege kend voor nieuwe records met lichte vliegtuigen, werd ditmaal slechts een maal uitgereikt en wel aan de Ameri kaan N. Conrad, die met zijn sportvlieg- tuig op 30 April en 1 Mei 1952 een af stand aflegde van 3962.744 km. De nieuw ingestelde Paul Tissandier diploma's werden toegekend aan een groot aantal personen, die zich op de een of andere wijze voor de luchtvaart verdienstelijk hebben gemaakt. Hiertoe behoorde ook de Nederlander J. Black- stone, die eerst in het voormalig Ne- derlands-Indië en daarna in Nederland zeer veel heeft gedaan voor de vlieg sport en wel in het bijzonder voor de zweefvliegerij. Tijdens de openingsplechtigheid, welke o.a. werd bijgewoond door mi nister ir. C- Staf van Oorlog, dr. A. Plesman, president-directeur van de K.L.M. en burgemeestér F. M. A. Schokking van Den Haag, werd nog het woord gevoerd door de heer C. Kolff, president van de F.A.I., en de heer P. J. J. M. Cuypers, eerste vice- voorzitter van de K.N.V.V.L. Het zang koor van de K.L.M., o.l.v. Louis van Tulder, verleende muzikale medewer king. (Van onze correspondent) Vrijdagmiddag zijn te Den Bosch zes grote trailers aangekomen, die uit Dren te 200 stuks rundvee ter waarde van 70 80 duizend gulden aanvoerden als ge schenkzending voor het Brabantse rampgebied. Nadat zij aan de veemarkt hallen door jonge boerinnetjes uit Ze venbergen gelost waren, werden zij door de heer J. Homan, voorzitter van de provinciale commissie voor hulp aan de rampgebieden, overgedragen en door de heer J. Zeegers. voorzitter van de Stich ting voor de Landbouw in Noord-Bra bant, aanvaard. De jonge boerinnetjes lieten zich tevens als charmante gast vrouwen kennen, die niet alleen een Brabantse koffietafel serveerdden, maar ook declamatie, zang en rijdansen ver zorgden. In New Yorkse beurskringen verluidt, dat het in de bedoeling van de Konink lijke Shell Groep ligt, om in Canada een nieuwe 100 pet. trustmaatschappij op te richten, welke oprichting verband houdt met een reorganisatie en een ver eenvoudiging in de maatschappijstruc tuur van de Koninklijke/Shellgroep op het Wetselljk halfrond. De aandelen van de nieuwe maat schappij komen voor de voile 100 pcf. in handen van de Koninklijke/Shell groep. Binnenkort is de officiële bekendma king van de oprichting van deze nieuwe mij. te verwachten. De publicaties, die een toekomstige uitgifte van dollarobligaties vermelden, moeten als geruchten worden bestem peld. Tot Vrijdagmiddag is bij het Nationaal Rampenfonds sinds Woensdag binnenge komen een bedrag van honderdduizend gulden. Het totaal-bedrag ïs nu gestegen tot f 111.7 millioen. In de loop van April is het aantal uit het rampgebied geëvacueerde personen verminderd van 37.500 tot 24.500, d.w.z, dat in die maand 13.000 evacué's naar hun woonplaatsen konden terugkeren. Dit blijkt uit een opgave van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, die is gebaseerd op gegevens van de gemeen tebesturen. Afkomstig uit gemeenten van: Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Totaal Geëvacueerden op: 1 April 1 Mei 10.700 23.00 3.800 4.000 19.300 1.200 37.500 24.500 Er waren 1 Mei nog 93 (1 April: 99) gemeenten, waarvan een deel der be volking elders verblijf hield. Hieronder waren 16 (23) gemeenten, waarvan meer dan 50 pet. en hieronder weer 9 (12) gemeenten, waarvan meer dan 90 pet. der bevolking geëvacueerd was. Laatstbedoelde gemeenten zijn gele gen op de Zeeuwse Eilanden (8 op Schouwen-Duiveland, 1 op Zuid-Beve land). De op 1 Mei nog geëvacueerde perso nen waren over 580 gemeenten ver spreid. 1 April was dit aantal nog 658 Het informatiebureau van het Neder landse Rode Kruis heeft een 82ste lijst van geborgen en geïdentificeerde slacht offers van de watersnood uitgegeven- Zij luidt als volgt: N1EUWERKERK: Van de Berg, Anthonie Wouter, geb. 30.10.1943 te Nieuwerkerk, laatste adres: Molen straat 135 B; Van de Berg, Pieter, geb. 9.6.1947 te Nieuwerkerk, laatste adres: Molenstraat 135 B; Van de Berg-Wan- del, Pieternella, geb. 10.5.1907 te Nieu werkerk, laatste adres: Molenstraat 135 B; V. d. Maas-Krijger, Jakoba Cor nelia, geb. 30.9.1897 te Oosterland, laat ste adres: Prov. straat weg 437 A. Over- beek. Jacobus, geb. 28.1.1896 te Ouwer- kerk, laatste adres: Stoofweg 158. STAVENISSE: Luijk, Marina, geb. 3.9.1897 te Stavenisse, laatste adres: Kerkstraat a 358; Wesdorp, Elizabeth' geb. 1.1.1951 te Stavenisse, laatste adres: B 52. Probleem No. 2017 van Joh. v. d. Boogaard te Nuland: voor geoefende oplossers. Zwart 14 st. op 7, 8, 10, 12, 13, 15, 19, 22- 26, 27, 29, 33, 34, 39. Wit 15 st. op 17, 20, 22, 24, 25, 30, 31, 37' 38, 42, 45, 46, 47, 49, 50. Wit speelt en wint. Oplossingen kunne" ingezonden worden tot 15 Juni a.s. aan H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 2009 van A. J. Beemer te HilversuUJ' Wit speelt naar: 24, 42, 33, 10, 24, 1 en wih1' Een zeer verrassend probleempje; dat eindslag 25x1 zou worden, liet zich niet ve» moeden. VOOR BEGINNERS No. 257 van Th. de Zwart te Sassen!^"" Wit begint wint. Oplossingen van nummers 257 en 258 kunnen tegelijk '"f,,. zonden worden tot 1 Juni a.s. aan bov genoemd adres. Men late zich door het vele materiaal afschrikken; het probleempje Is lang zo moeilijk als het zich laat aanzien. OPLOSSING van No. 253 van P. J. Eype te Haarlet" Wit wint hier door: 24.19, 26x37, 10x19 29-24, ad libitum, 38-32, 27x40. ,j en hoe zwart ook speelt, hij zal dire twee stukken moeten missen en 'ate andere. e va" Wederom een zeer goede bewerking een van onze trouwe medewerkers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4