Sociale orde hecht verbonden met religie en moraal Onbeperkte productie leidt tot sociale onzekerheid Kath. arbeiders en het herstel H Het spoor van het zwaaroL ZONNEBAD en ZONNEBRAND i SABENA voorziet het eerste jaar een verlies van 1 millioen franc Voordelen sullen op de duur echter seer belangrijk worden A Plan van Dulles voor regeling van Brits-Egyptisch geschil Posttentoonstelling jaar evolutiein Den Haag Brief •S TOERISME'WATERSPORT» KAMPEREN De nieuwe helicopterdienst mmm Pius XII herdenkt „Rerum No varum" Indische Missieweek Zonnestralen zijn heihaam,soms echter gevaarlijk Blonde type gevoeliger dan het donkerharige. Bases moeten voor Westen beschikbaar blijven Invoer Franse wijnen stopgezet ZATERDAG 16 MEI 1953 PAGINA 5 Tentoonstelling van 3 x daags sport- after sport- en badkleding Herdenking sterfdag Copernicus (Eigen telegram) VATICAANSTAD, Vrijdagmiddag In een toespraak, die de H. Vader Vandaag heeft gehouden, ter herdenking tan de 62e verjaardag van de encycliek "Rerum Novarum", heeft hij er bij zijn gehoor, bestaande uit enige duizenden christelijke arbeiders, op aangedrongen ®e centrale gedachte van dit pauselijk document in het oog te houden, welke de uiteindelijke bestemming van de •hens in het centrum plaatst van het draagstuk van de arbeid. Pius XII omschreef de gedachte van voorganger, Leo XIII, en toonde aan> dat deze door het standpunt van do Kerk ten aanzien van het vraagstuk ^an de arbeid uiteen te zetten, bedoeld heeft, dat de mensen met beide benen °P de grond blijven staan om als christenen zich te beijveren voor de vestiging> van een christelijke orde. Maar ^gelijkertijd heeft Leo XIII er aan her werd, dat de mens niet zijn boven- (Vervolg van pag. 1) et zou de moeite lonen de mate riële en morele steun te verha len, die de bisschoppen aan ons ^ork hebben verleend. De eerste bij drage die kap. Ariëns van mgr. Snik kers ontving om zijn arbeidersvereni ging in Twente te kunnen doorzetten; de zo belangrijke beslissing waarbij dr. Schaepman werd benoemd tot adviseur Van de Bond van Werkliedenverenigin gen; een reeks van bisschoppelijke uit braken, die de organisatorische vormen van de jonge beweging mede vaste lij hen deed krijgen, zijn daar de diverse getuigenissen van. Waarom deden de "isschoppen dat? Het antwoord is even simpel als duidelijk: Omdat de bis schoppen, dragers van het volledig Priesterschap, de boodschap van het Christendom met eigentijdse middelen brengen wilden aan een wereld, die heeds lang en in steeds toenemende mate de waarde van deze Goddelijke boodschap ontkende. En hiermee stei- len we vast, dat een goedwerkende standsorganisatie, dat een goed werken de lekenbeweging van katholieken in onze dagen mag en moet worden ge noemd een eigentijds middel voor de Kerk om de band tussen de massa en Christus te verstevigen. Het is een on doenlijke opgave, ook maar te trachten San te geven in hoeverre met name de K.A.B. in deze taakstelling geslaagd is. Temeer wordt zulk een vraag moeilijk te beantwoorden indien men bedenkt, dat ondanks het bestaan van zulk een instituut de geloofsafval is doorgegaan hp een wijze, die elke verantwoordelijk- beid voelende mens met grote onrust moet vervullen. Niet alleen hebben we bierbij rekening te houden met het feit, dat b.v. het Aartsbisdom de grootste breken van ons vaderland kent, waar, v°lgens de bisschoppelijke brief van No- vember 1952 „de naam van Christus bij- ha onbekend geworden is". Ernstiger jmg wordt het, wanneer we zien dat ook ïmt aantal non-paschanten, dat zijn dus katholieke mensen die hun paasplicht h'et meer vervullen, op een onrustba rende wijze toeneemt. En hoevelen van ?hze voormalige broeders en zusters in ret geloof moeten we zoeken bij de 20 pet. Nederlanders, die van zichzelf Setujgen dat ze on-kerkelijk zijn? Voorts is het de moeite waard een Onderzoek in te stellen naar de verhou- mng van de onkerkelijkheid of het niet meer vervullen van de paasplicht tus- a®h arbeiders en niet-arbeiders, en dan het op dat juist in overwegende bbeidersparochies het aantal non- Pascb anten in procenten van het totaal °antal katholieken boven de 7 jaar, zo hbgunstig hoog uitsteekt boven overwe- g6hd niet-arbeidersparochies. Men zij overigens voorzichtig met het 'mkken van conclusies uit de bekende a'atistisChe gegevens en redenere niet: r? arbeiders zijn het vlugst aan geloofs- fival toe. Absoluut en relatief is er wel vaar deze schijn. Maar nimmer mag 1 m. vergeten worden, welk een psycho tische schok de jonge arbeider heeft vP. te vangen bij zijn entree in het ar- ^mdsmidden. Eerder dient men zich af vragen of niet iets ontbreekt aan het gemende onderwijs dat de a.s. jonge beider als eind-onderwijs ontvangt. et is mogelijk om aan de hand van cijfers, b.v. over de gemeng de huwelijken, het ongunstige v dat zich aan het ontwikkelen is dpi te ontvouwen. Het was inmid- m niet onze bedoeling om in dit her- kp kingsartikel alleen maar ongunstige - eiden en cijfers te geven. Maar even- n had het zin om met een beroep op g °°J® en grootse momenten in onze schiedenis, ons te verhovaardigen en pellen, dat we het als arbeidersbe- g6J®g toch zo voortreffelijk hebben Ma+n' Wat we naast elkaar wilden dip dat is de grote zorg enerzijds v0®. de bisschoppen hebben gehad ook tor» materieel welzijn der aan hun de °?vertrouwde gelovigen, anderzijds z0 Plicht van dankbaarheid die deze m ons allen wekken moet. dantK1" van ons beeft zijn offer van °r>enbaarheid vorm gegeven tijdens de Piet v. 00llecte die gehouden werd sche i doel om bet Episcopaat een ge- hein i aan bieden, maar dankbaar ken zich niet irL guldens uitdruk- Mi t S!ecbts dankbaarheid vermogen hu'L tonen, indien we onze taak als te k0rg.aan van de Kerk volledig tonen gen°egrijPen en dan voert een overwe- hin Van bet eeuwfeest ons tot bezin- sJo.P onze rechtstreekse en on-recht- tin?e,„ e apostolische taak. Men kan na - ijjbriijk stellen, dat, indien de K.A.B. tp_ Werkzaam was geweest, veel gro- z® groepen van de Kerk vervreemd Mn,?0 ziJn geraakt, vooral onder in- hiin van bet socialisme, maar dit mag (^.mmer een argument zijn om onze <W k'ugno-activiteit, hoe we die ver- Ct.p °°k noemen, kaderwerk, bedrijfs- j-p do-pugno, meisjeskernen, vrouwen- p^ben, K.A.J., enz. ook maar op de jyDngste wijze te doen verslappen. °ge de eeuwfeestviering in ons het Va°rnemen doen groeien aan de Kerk t b Nederland een permanent geschenk tp e<fen in de vorm van een versterk en btkracht van het Christendom op y.'e gebieden van het openbare leven ar op de arbeiders invloed hebben. JOH. ZWANIKKEN s natuurlijke bestemming uit het oog moet verliezen, zijn vereniging met God in de hemel, „waar alle orde en alle recht vaardigheid pas volledig verwerkelijkt kan worden". „Dié katholieken" zo vervolgde de H. Vader „die als promotoren van een nieuwe sociale orde, op de eerste plaats een sociale hervorming wensen en pas daarna hun gedachten wijden aan het religieuze en morele leven van de mens en van de gemeenschap, vergissen zich derhalve. Men kan immers het eerste niet scheiden van het tweede, omdat men deze wereld niet los kan maken van die andere, noch de mens splitsen, die een levende eenheid is. Leo XIII, de grote voorspreker der christelijke ar beiders, heeft hun in alle duidelijkheid de weg gewezen, die van een oprecht christendom". Vervolgens heeft de H. Vader eraan herinnerd, dat „Rerum Novarum' het beginsel van toenadering tussen de maatschappelijke klassen op de voor grond heeft geplaatst door te wijzen op het belang van menselijke betrekkingen in het productie-proces: „Men zou vele dwalingen hebben voorkomen" aldus de Paus „wanneer men met de wijs heid van een Leo XIII de arbeider ge nomen had voor wat hij in werkelijk is: Broeder van Christus en mede-erfge naam van de hemel. Daarom is het zo jammer op dit ogenblik te moeten con stateren, dat sommige katholieken wei geren in hun ondernemingen de be wonderenswaardige rijkdommen van het christelijk humanisme toe te laten, dat zij vervangen door een kleurloos hu manisme, dat met het christelijk geloof niets van doen heeft. Rijdom stellen zij gelijk met armoede, oorspronkelijkheid met surrogaat." Na te hebben aangetoond, dat Leo XIII overtuigd was, dat de practijk van het christelijke leven zelf reeds bijdroeg tot welvaart, verklaarde de H. Vader: „Thans vinden productie en consumptie van economische goederen plaats in een maatschappij, die de vooruitgang noch maat, noch even wicht, noch duurzaamheid kan geven. Daarin schuilt de oorzaak van de on zekerheid, dat gebrek aan zekerheid, die de moderne economie kenmerken, een onzekerheid, die zelfs de hoop op de toekomst niet draaglijk kan ma ken. Tevergeefs vestigt men de aan dacht op een voortschrijdende techni sche ontwikkeling met haar voorspie geling van een steeds stijgende pro ductie tegen steeds dalende kosten van een steeds hoger levensniveau, in de toekomst, dank zij de uitbreiding van de materiële behoeften van de mensen in de hele wereld. Tever geefs, zo hebben wij gezegd, aldus de H. Vader, want hoe meer de con sumptie de neiging heeft om groter te worden, hoe meer de economie op houdt de reële en normale mens tot doel te hebben, de mens die de eisen van het aardse leven in betrekking brengt met zijn uiterste doel en met de wet Gods. Wanneer de machine bedoeld zou zijn om de arbeidstijd' voortdurend te bekorten, dan zou de vrije tijd ook zijn natuurlijke bete kenis van ontspanning tussen twee episodes van activiteit moeten aanne men. Deze zou dan het eerste levens element worden en de oorzaak van nieuwe en vaak kostbare behoeften, terwijl zij tegelijkertijd een bron van voordeel zou zijn voor hen die in de nieuwe behoeften zouden moeten voor zien. De normale betrekking tussen de reële behoefte en de kunstmatig opgevoerde eisen zou worden ver stoord. De inkomsten zouden noodza kelijkerwijs stijgen, maar zouden wel dra niet meer toereikend zijn. Het ge mis aan zekerheid zou blijven omdat de sociale economie zou zijn voortge komen uit een mensheid, die zich van de juiste en rechtvaardige menselijke maat zou hebben afgekeerd." Mèt Leo XIII herinnert Pius XII dan aan het feit, dat de moderne techniek geen harmonieuze en duurzame vooruit gang kan bewerken, tenzij zij geleid wordt door mensen, die een leven lei den, dat overeenstemt met de christe lijke beginselen. Tenslotte verklaart hij dan: „Tegenover dat deel van de mens heid, dat op aarde nagenoeg zonder hoop leeft, omdat het zich niet heeft willen interesseren voor het Rijk Gods, willen wij met kracht en met zachtheid herhalen dat er een systeem bestaat om zelfs de menselijke problemen op te lossen: Opnieuw God' zoeken, opnieuw naar de hemel kijken." -|m il -~i i- ii in - ii ji-*_~i.i - - ii i 90. Geen beweging," fluistert de Noorman Yark toe. Een beer ziet verschrik kelijk slecht. Mogelijk merkt hij ons niet op." In ademloze spanning volgen zij het logge gevaarte met de ogen. Snuffelend tussen de struiken zet het zijn weg voort. „Hij gaat langs ons heen," fluistert Yark, doch nauwelijks zijn de woorden over zijn lippen, of beide mannen zien hei dier stilstaan. Snuivend en zwaaiend heft het zijn reusachtige kop en wendt zich log een kwartslag om. Dan komt er een dof gegrom uit zijn keel. „Hij heeft lucht van ons gekregen," mompelt Eric kort. Beweeg u niet." Op datzelfde ogenblik heft één der Nomaden, die om het kampvuur zitten, luisterend het hoofd. „Ik meende een gerucht te horen," zegt hij zijn boog grijpend en lang zaam komt hij overeind. Twee van zijn makkers volgen zijn voorbeeld. „Hoort! Daar is het weer," fluistert de eerste. „Zouden die Noorse honden Doch dan treedt een gestalte uit één der tenten en een bekende stem zegt: Wat staat gij daar beverig te suffen?" „Wij hoorden iets in de struiken, o Grijze Vos," antwoordt één der Nomaden. Mo gelijk zijn het opnieuw de Noorse honden, die kwaad in de zin hebben." „Bah," snauwt Kohorr, „honden janken. Dit gromt. Kent ge dan het geluid van de beer niet? Neemt uw bogen en volgt mij. Een warm stuk berenvlees kan ons sterk maken. Snel!" Ingespannen tuurt Eric naar het kamp. Ook hij is zich maar al te zeer bewust dat het gevaar hen thans van twee kanten bedreigt. Zodra de Nomaden de nabijheid van de beer bemerken, zullen zij het dier opzoeken. En dan zijn Yark en hij ver loren! Yark heeft voorzichtig het hoofd omgewend. Zó gespannen volgt hij iedere beweging van de beer, dat hij nauwelijks durft ademhalen. Dan stoot Eric hem zachtjes aan. Over de witte sneeuw heeft hij een aantal donkere figuren het kamp zien verlaten. „Daar zijn ze," sist de Noorman tussen zijn tanden. „Ze komen recht op ons af." Men schrijft ons: Volgende week wordt wederom dg jaarlijkse Indische Missieweek gehouden en wel voor de zeventiende keer. De katholieken van Nederland worden ook in 1953, na de nationale ramp en temid den van feestelijkheden rondom het her stel der hiërarchie, aangespoord om door gebed en offer de vooruitgang der Kerk te steunen in Indonesië, Nieuw Guinea, Suriname en de Nederlandse Antillen. Wat Katholiek Nederland gedurende bijna 150 jaar door het geven van zijn zonen en dochters, door gebed en aal moes en niet het minst in de laatste 16 jaren door de algemene actie der Indi sche Missieweek bijdroeg aan de uitbrei ding der Kerk in de Oost en in de West, is in werkelijkheid een grootse bijdrage aan de kerstening der wereld. Wat ge daan werd is niet alleen grandioos mooi, gezien uit het oogpunt van edelmoedige offervaardigheid, welke de kroon is van een volk, maar is inderdaad van on schatbare betekenis. Moge dit besef voor de Katholieken van Nederland een stimulans zijn om dit jaar opnieuw van 1724 Mei de Indische Mis sieweek met gebed en offer royaal te steunen als een wezenlijke bijdrage aan de redding der wereld. Advertentie onder«buspicieën y»t> N.T.K.C HISWA K.V.N.W.V. AP0LL0HAL 13-21 MEI AMSTERDAM Toegangsprijs 11.20 (bel.inbegrepen) GEOPEND: 10.30—17.00 uur en 19.00—32.30 uur. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Zoals bekend zal de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena op 1 Augustus van wal steken met een helicopterdienst tussen Brussel en Rotterdam met een tussenlanding van drie minuten te Antwerpen. Er zal tweemaal per dag gevlo gen worden. De eerste maand zal men alleen post vervoeren. Vanaf 1 September wordt dan een aanvang gemaakt met het passagiersvervoer. De Monorotor- Sikorsky-S 55-toestellen, die worden ingezet, kunnen zeven passagiers meene men en hebben een actieradius van 300 km. Zij zullen 70 minuten over de afstand doen, waar de treinreis twee uur en dertig minuten vergt. De K.L.M. heeft er van afgezien een dergelijke helicopterverbinding tot stand te brengen, omdat zij de exploitatie niet renderend achtte. Van bevoegde zijde te Brussel werd ons medegedeeld, dat ook de Sabena een verlies voorziet, o.a. verband houdende met de hoge aankoopposten van de gebezigde toestellen. Dit verlies wordt voor het eerste jaar op nagenoeg 1 m'illioen franc geraamd. (Van onze medische medeweker) n de eeuwige wisseling der sei zoenen heeft de zomer weer eens de strijd gewonnen en op over weldigende wijze bezit genomen van het Hollandse land. De seringenbloe sems geuren en de blauwe lucht neigt naar de kim, waar zij de groene wei landen raakt. Op het strand en langs onze meren ligt een menigte, in zomerse tooi, te blakeren in de zon. De aanblik daarvan heeft ons doen besluiten een artikeltje te wijden aan zonnebad en zonnebrand. Zonnebrand is een oppervlakkige ontsteking van de huid. Zoals iedere ontsteking dus een afweerreactie tegen de prikkel, die de ontsteking veroorzaakt. Die prikkel is hier de zonnestraling, en wel speciaal het gedeelte daaruit van kortegolfleng- te, het ultra-violet. Daarom is het ook nutteloos om achter het raam te wil len profiteren van het zonlicht, om dat vensterglas geen ultra-violette stralen doorlaat. Ook daar heeft men al iets (kostbaars) op gevonden, het „Ulviolglas", dat wel ultra-violet licht doorlaat en dat gebruikt wordt in de ramen van kinderkamers en klinieken. Wolken houden deze stralen niet altijd tegen. In de zomer is het bij lichte bewolking toch mogelijk bruin te worden, 's Winters staat de zon daarvoor te laag aan de hemel en moeten haar stralen, omdat ze schuin invallen, een te lange weg door stof en wolken afleggen. Op het water of aan de zee wordt men veel vlugger bruin. De verklaring daarvoor ligt in de reflexie van het zonlicht door het wateroppervlak, waardoor de hoe veelheid straling, die de huid per oppervlakte-eenheid treft, sterk toe neemt. En zoals we op de ene plaats meer kans lopen om vlug bruin te worden dan op de andere, zo is er ook een breed uiteenlopende individuele gevoe ligheid. Mensen met blonde of met rode haren zijn er meer gevoelig voor, dan degenen met een donkere haardos. Mannen zijn er gevoeliger voor dan vrouwen; kinderen meer dan volwas senen. Tenslotte kan men onder be paalde omstandigheden een grotere gevoeligheid bezitten voor zonne stralen. Zo b.v. tijdens een sulfakuur of tijdens een actieve longtubercu- lose. Een zonnebad kan voor lijders aan actieve longtuberculose noodlot tige gevolgen hebben. Opmerkelijk is, dat voor tuberculeuze bot- en ge wrichtsaandoeningen zonnestralen juist uiterst heilzaam zijn. Bij kort durende bestraling treedt er alleen een erytheem, een roodheid van de huid op, bij langer durende blootstelling aan het zonlicht treedt er ook zwelling met blaarvorming op, grote blaren met waterachtige in houd. Deze ernstige verschijnselen zien wij alleen bij personen, die nooit een zonnebad namen en die nu in eens een hele dag in de zon zijn gaan liggen. Daarbij heeft de patiënt ook hevige pijn, koorts en koude rillin gen, hij kan niet slapen of raakt soms bewusteloos. Is we dit allemaal zo horen, dan gaan we ons afvragen of het nu werkelijk zo gezond is een zon nebad te nemen. Hoe het zonlicht zijn heilzame werking uitoefent, is slechts ten dele bekend. Het is echter een ervaring van jaren, die het inzicht heeft doen ontstaan, dat er geen betere middelen zijn, die de afweer van het lichaam tegen tal van ziek ten in even grote mate ondersteu nen als zonlicht en frisse lucht. Sinds het begin van deze eeuw is bekend geworden, dat onder invloed van het zonlicht in de huid vitamine D ge vormd wordt, die voor groeiende kinderen onontbeerlijk is. Bij gebrek er aan ontstaat Rachitis of Engelse ziekte, waarbij de ouders het meeste opvalt, dat het kind kromme been tjes krijgt. De huid bezit verder een zekere mate van ademhalingsvermo gen. Welke de betekenis daarvan is, is ook weer slechts ten dele bekend. Tijdens het zonnebad is er een uit stekende gelegenheid om de huid met frisse lucht in aanraking te brengen. Nu is het verstandig om de lichaamshuid, die niet gewend is aan directe zonbestraling, de eerste keer niet te lang achtereen daaraan bloot te stellen. Donkerharigen kunnen de eerste dag tweemaal, met een flinke tussenpoos, een bestraling verdragen van 15 a 20 minuten. De volgende dag kan men deze tijden uitbreiden tot 30 a 45 minuten per keer en daarna iedere dag langer. Mensen met blond haar doen er goed aan de eerste maal niet langer dan 5 a 10 minuten in de volle zon te blijven. Om het rood worden der huid te voorkomen, is het voldoende de huid van te voren in te vetten met vette crème of olie. Deze laten het ultra violet slechts verzwakt door, waar mee we bereiken dat de huid bruin wordt, zonder voorafgaande roodheid. De speciale zonneoliën, die in de handel zijn, bevatten een vet. dat het bruin worden bevordert. Bij inten sieve bestraling, zoals in het hoogge bergte, aan het zeestrand of bij een overgevoelige huid, is het aan te ra den, praeparaten te gebruiken, die de ultraviolette stralen volledig uitfil teren. Dat zijn de z.g. prophylactische crèmes. Denk er ook aan de ogen tijdens het zonnebad voldoende te bescher men tegen te felle zonnestralen, met een goede zonnebril. Dat is een bril, waarvan u de zekerheid hebt, dat de glazen geen voor het oog schadelijke stralen doorlaten. Voor de laatste oorlog bracht Zeiss hiervoor de z.g. „Umbral"-glazen op de markt, die bovendien de kleur van de dingen om ons heen niet merkbaar verande ren. Datzelfde zien we ook bij de thans zeer populaire polaroidbrillen, die bovendien, doordat ze het licht polariseren, de hinderlijke glimlich ten op allerlei spiegelend voorwer pen uitdoven. De neiging om de zon nebril dan ook maar de hele dag en zelfs in de bioscoop op te houden is natuurlijk absurd, aanstellerig, en uit hygiënisch oogpunt verwerpelijk. VAN S. De directie van de Sabena gaat ech ter uit van de veronderstelling dat dit relatief kleine verlies makkelijk zal worden gecompenseerd naarmate de helicopterverbindingen een grote uit breiding krijgen en aldus meer passa giers aanbrengen voor de grote vlieg- tuiglijnen van de maatschappij. Indien men bijv. vijftig passagiers meer boekt op de reis naar New York is het ver lies reeds goed gemaakt. Nu ligt het juist in de bedoeling van de Sabena in de eerste plaats de helicopters als aan- brengmiddel tot grote ontwikkeling te brengen. Binnen een kring om Brussel heen met een straal van 350 km wonen 70 millioen mensen. Slaagt men er in talrijke helicopterverbindingen tot stand te brengen, dan zal het voor velen tijd en geldbesparing betekenen te Brussel in het vliegtuig te stappen in plaats van op een dichterbij gelegen vliegveld dat alleen per trein, tram of bus te berei ken valt. Tegenover de KLM beschikt de Sa bena ook nog over een ander initiaal voordeel. De Belgische maatschappij bezit namelijk een voorsprong inzake helicoptervluchten. De Belgische PTT heeft immers sinds twee jaar een re gelmatige dienst voor postzendingen van de hoofdstad uit naar het Waalse gedeelte van het land ingericht De Sabena hoopt zo snel mogelijk uit breiding te kunnen geven aan het vervoer per helicopter. Haar plannen zijn echter afhankelijk deels van het ter beschikking staande materiaal en deels van de voorwaarden van de ex ploitatievergunningen die haar door de buurlanden worden toegekend. Wat het eerste punt betreft, dient te worden aangestipt dat men tot 1956 zal moeten wachten om over toestellen met grotere vervoerscapaciteit, Bristol-Biro- tor-machines (zestien plaatsen, actie radius 300 km), te kunnen beschikken. Inzake de vergunningen ligt het voor de hand dat de maatschappij voorwaar den zoekt te bekomen die haar toe komstige risico's in de grootst mogelijke mate beperken. Van dit standpunt uit verdienen de uitbreidingsplannen te worden beoordeeld en de daarmee ver band houdende prioriteiten. Op de vraag bijv. of er kans bestaat dat in de eerst volgende tijd een helicopterverbinding tot stand komt, moet men daarom ant woorden dat deze kans voorlopig klein is. De verbindingen met Duitsland zul len waarschijnlijk éérst aan de beurt komen, omdat er meer mogelijkheden in steken en de voorwaarden gunstiger zijn. Te Brussel zal het oude station aan de Groendreef. waar eens de eerste trein vertrok die in 1835 in België reed, dienst doen als eerste helicopterstation. Einde dezer maand zal men met de aan leg van het terrein beginnen. Te Rot terdam is de landingsvloer af en men is bezig met de bouw van een station. Te Antwerpen zal men op het vliegveld van Deurne landen. Er zijn plannen om later naar de linker Schelde-oever te verhuizen. Binnen enkele jaren zullen de grotere toestellen waarschijnlijk te Brussel landen op het dak van het vlak bij het centraal station gelegen nieuwe gebouw van de Sabena. X-X^xX-w- Nederland heeft tijdens de natio nale ramp voor het eerst op grote schaal kennis kunnen maken met de bijna onbeperkte mogelijkheden van de helicopters. Een van de eerste hefschroefvliegtuigen, die de getroffen bevolking te hulp vlogen, was van de Sabena, die binnenkort een permanente dienst met helicopters van Brussel naar Rotterdam gaat onderhouden. Welingelichte kringen te Washington hebben Vrijdag verklaard, dat de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Dulles, de Egyptische regering heeft medegedeeld, dat hij zal trachten binnen een maand met een plan voor de dag te komen voor de oplossing van het Brits-Egyptische geschil over de Suez- kanaalzone. Dulles heeft de Egyptische premier, Naguib, medegedeeld, dat hij misschien in staat zou zijn een plan voor een regeling aan te hevelen, dat zowel voor Groot-Brittannië als Egypte aanvaardbaar zou zijn, In een voor zijn vertrek te Caïro uit gegeven verklaring heeft Dulles gezegd, dat de V.S. de volledige Egyptische sou- vereiniteit over de kanaalzone voor- tussen Brussel en de Zeeuwse eilanden staan. Verder zei Dulles in deze ver klaring, dat de Britse militaire instal laties en opslagplaatsen in de kanaal zone in goede staat moeten blijven om beschikbaar te kunnen worden gesteld voor onmiddellijk gebruik door de Westerse mogendheden tijdens een even tuele oorlog. In de aula van de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam zal prof. dr. M. G. J. Minnaert Vrijdagavond 22 Mei een lezing houden over Nicolaus Coper nicus, de grondlegger van het moderne wereldbeeld, die in 1543 overleed. (Van onze Haagse redactie) Met een officiële rondgang door een aantal genodigden, o.w. de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Al- gera, is hedenmorgen de tentoonstel ling „Hoofdbestuur der PTT, zestig jaar evolutie" geopend. Deze tentoon stelling is georganiseerd ter gelegen heid van het zestig jarig bestaan van het Hoofdbestuur der PTT. De ex positie wordt gehouden in het Post- museum in Den Haag. Men heeft de geschiedenis van het Hoofdbestuur om voor de hand liggende bezwaren niet willen weergeven met statistieken en organisatieschema's, maar men heeft dit gedaan middels bepaalde objecten, welke stuk voor stuk moeten diénen om vele andere mede te verte genwoordigen. De expositie is verdeeld in vier groepen, t.w. de voorgeschiede nis, het verblijf in het oude gebouw, een nieuwe behuizing en een nieuwe stijl en tenslotte een overzicht van het ogenblik. Zo vindt men in de zalen van 't Post- museum de drie Kon. Besluiten, waar mee 't Hoofdbestuur van de PTT werd opgericht, enige representanten van 't oude meubilair, waarmee vroeger de ambtenaren zich moesten behelpen en waarvan men de hoogte van hun rang kon aflezen van de hoogte van de opstand op hun bureaux, een exemplaar van het ambtscostuum voor hoge functiona rissen, dat in 1899 werd ingevoerd en officieel nog steeds niet is afgeschaft, etc. De taak van het Hoofdbestuur in het gewone werk van de PTT wordt ge demonstreerd door het aandeel dat dit bestuur heeft in het verzenden van een brief van Den Haag naar Zwartsluis, het versturen van een telegram van Maastricht naar New York en het tot stand komen van een intercommunaal telefoongesprek tussen Utrecht en Ter- neuzen. De taak van het Hoofdbestuur van de PTT, research, leiding op de uit voerende diensten, etc. etc. wordt mid dels foto's e.d. duidelijk gemaakt. Het is bij dit laatste onderdeel niet de bedoe ling geweest, meer te geven, dan een enkele korte aanduiding. Van de bezoe ker wordt gevraagd, zijn fantasie en be gripsvermogen te laten aanvullen, wa de uitbeeldingen niet kunnen geven. De tentoonstelling blijft tot medio Juli ge opend. Het ministerie van Economische Za ken deelt mede, dat met ingang van 15 Mei geen invoervergunningen voor Franse wijnen en gedistilleerd meer zul len worden verstrekt, zodat dus de in voer geheel zal worden stopgezet. Naar wij vernemen vormt deze in- voerstop min of meer een repercussie voor de invoerbeperking door Frank rijk van Nederlandse kaas. Een mijner vrienden liep laatst onbekommerd te wan delen, toen een voor hem uitsnellend knaapje plotse ling een verkeerde stap deed en zorgeloos in het water van de gracht tuimelde. Hij snelde toe, reikte het kerel tje de hand, trok hem op het droge en gaf het een fUnke muilpeer vanwege zijn verregaande roekeloosheid. Een juist passerend agent registreerde het gebeuren in zijn boekje en daarmee was de zaak be klonken. Dat meende althans mijn vriend. Enige tijd later trof hij naast zijn ontbijt de volgende missive, afkomstig van de secretaris der Maat schappij tot Redding van Drenkelin gen aan: „Enkele dagen geleden vernam Ik dat door U een kind uit het Water is gehaald. Tot mijn spijt moet ik U me dedelen, dat U niet voor een bekro ning door de Maatschappij tot Red ding van Drenkelingen in aanmerking kan komen, aangezien deze Maatschap pij slechts een bekroning toekent aan hem of haar, die een schijndode door deskundige toepassing van kunstmati ge ademhaling tot het leven heeft te ruggebracht. Uit het politierapport bleek, dat door U geen kunstmatige ademhaling werd verricht. Indien bij de redding uit het water voor U ge vaar voor Uw leven heeft bestaan, geef ik U in overweging U te wenden tot het bestuur van het Carnegie Hel denfonds, Korte Voorhout 1. Den Haag. Het is mogelijk dat deze instel ling termen aanwezig acht een en an der nader te onderzoeken." Na van zijn eerste ontroering te zijn bekomen aarzelde mijn vriend niet het volgende antwoord aan de Mij. tot Redding van Drenkelingen te sturen: Geachte Heer, Ik kan U niet zeggen hoezeer het mij spijt dat ik niet heb beantwoord aan Uw kennelijk diep ingewortelde behoefte tot het uitdelen van bekro ningen. Tot mijn verontschuldiging mag ik er echter misschien aan toe voegen dat ik wat het door U gerele veerde knaapje aangaat, niet heb dur ven wachten tot zijn schijndood-zijn vaststond, aangezien ik vreesde dat het dan bij nader inzien wel eens schijnlevend zou kunnen blijken te zijn. Inderdaad werd door mij geen kunstmatige ademhaling verricht Ik geef n.l. al sinds jaren de voorkeur aan een gewone ademhaling langs de normale luchtwegen. In zoverre ik U wellicht met dit alles onbewust in Uw diepste gevoelens heb getroffen, bied ik U mijn oprechte excuses aan. En U zult mij niet euvel duiden dat ik dien overeenkomstig niet in kan gaan op Uw nobele suggestie mij tot held te laten uitroepen. Uw dienstwillige Dienaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5