Van een man, die de Velserpont wél kan waarderen Na 30 jaar als machinist nu bij „moeders" thuis Viva Zapata, FILM VAN ELIA KAZAN LEIDEN DAVERDE VAN DE HARMONIECORPSEN ADONIS OP VRIJE VOETEN De SOOO erg Zaken doen is niet gemakkelijk! VERVOERSPROBLEMEN? Beynes volop van werk voorzien RUDGE- en RIJWIELEN M. José Carré Deze week in Rembrandt Winst in 1952 aanzienlijk gestegen Uitleveringsverzoek afgewezen Karei Strassburger ter aarde besteld Kinderen huldigen de Kardinaal Adspirant-winkelier voor het Hof Kaptein STAD- EN STREEKGENOTEN VERTELLEN Verantwoordelijke taak tijdens besetting Bisschoppelijke graf kelder opengesteld Van het Witte Doek Verhuising personeel gaat te langzaam HERINGA WUTHRICH Motorrijder verongelukt Katholieke Bond van Muziekgezelschappen jubileert SLEUTEL WEG? ste AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR Grote vraag naar de Kennemer groenten Moeder doodt haar huilend kind ZATERDAG 16 MEI 1953 PAGINA 7 I Speldjesdag St. Odilia D.W.T. in Ede VAN LENT's Autobedrijven Minerva Frans Hals Luxor Om het zilveren Dambord Nico van Schagen Zonen Palace Lido Spaarne City HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS POSTHUME HULDE „DE SLEUTELSPECIALIST" staat op het HOUTPLEIN, HAARLEM Veilingen Beverwijk RADIO MOORS Minerva-Theater DE MIJNEN VAN KONING SALOMO r. P. van Rumpt Zn. Yoor de zoveelste maal zijn wij deze week in aanraking gekomen met de Velser pont, die rusteloos op en neer vaart en wier levensdagen voor wat het zware wegvervoer althans betreft geteld zijn. Tot nu toe hebben wij wet een zeker begrip voor de algemene zaak geschreven, dat het hoog tijd werd, dat dit obstakel eens plaats moest maken voor een onderwaterverbinding, die zoveel gemakkelijker en minder tijdrovend is. Misschien vergaten wij daarbij de romantiek en de herinnering van velen, die jarenlang gezorgd hebben, dat het Water in het Noordzeekanaal dun bleef. Thans willen wij dit in het reine brengen en daartoe bezochten wij deze keer in de Noord een man koninklijk onder scheiden met het zilver die ongeveer dertig jaar lief en leed gedeeld heeft met de Velser pont. Niet zozeer het zilver deed ons ijlen naar Velsen, als wel het feit, dat de heer H. A. van der Giessen zolang heeft kunnen dienen bij een „voor- Werp", dat door velen als het meest vermaledijde wordt beschouwd. Wij hebben echter tijdens ons bezoek geen enkele vraag gesteld in de geest van „hoe heeft omdat ons later bleek, dat de heer van der Giessen een speciale voor liefde heeft voor ponten in het algemeen en na zijn dertigjarige diensttijd voor die van Velsen in het bijzonder, hoewel hij toegaf, dat de tunnel voor het ver keer een uitkomst zal betekenen. Doch direct liet hij daarop volgen: maar de Pont blijft voor voetgangers en wielrijdersEn kunt ge hem dat kwalijk hemen? De heer Van der Giessen heeft al die lijd, dat hij bij de Rijkswaterstaat in dienst is geweest, op ponten of veren gewerkt. Zijn debuut maakte hij in Keizersveer, waar op de Bergse Maas toendertijd een veerdienst werd onder houden. Hij kwam als stoker in dienst en de eerste belevenis, die hij mee maakte was een storm, welke de bin- henpolders in de omgeving onder water Zette. De bemanning van het pontje heeft toen de helpende hand moeten bieden om personeel van een papierfa briek, die dicht aan de oever van de Maas is gelegen, uit hun ietwat benarde positie te bevrijden. Deze niet al te aangename kennismaking met het wa ter vond plaats, toen de heer Van der Giessen nog maar nauwelijks een maand zijn geluk op de baren zocht. Enkele jaren later verwisselde hij. Kennelijk snel uitgekeken in het vlakke land van Heusden en Altena, zocht hij met zijn gezin een onderko men in de omgeving van Wageningen. Zogenaamde lijnboten onderhielden een dienst van Wageningen op Rotterdam. Verschillende malen heeft onze gast heer dit traject als stoker gevaren en al kan hij dan niet roemen op verre en wijde horizonten, zoals zijn collega's van de grote vaart, toch verzekert de heer Van der Giessen ons, dat de bin nenvaart zeker net zoveel vergezichten heeft: zij liggen alleen een beetje dich ter bij huis- In 1923 kwam hij naar het Koorden, ln dienst van de Velser pont, die toen nog met zogenaamde kettingponten van oever tot oever voer. Er was echter één schroef pont je, de „Wijkeroog", dat de snelle groei van het verkeer op zijn smalle schouders moest torsen, want per rit konden er ongeveer vier tot vijf auto's een plaatsje vinden. De heer Van der Giessen werd aangesteld als hulp- Ruim 30 jaar heeft de heer H. A. van der Giessen dienst gedaan op de Vel ser pont. Sinds 1 April van dit jaar is hij gepensionneerd, en in dienst van moeder de vrouw, voor wie hij nu de buitendeur eens een beetje opknapt. Advertentie is na een vierjarig buitenlands ver blijf te BIARRITZ, CÓTE D'AZUR en SPORT D'HIVER SUISSE terug gekeerd. M. JOSÉ CARRÉ toont U gaarne (zonder enige verplichting) zijn SIMPELE GEDISTINGEERDE COUPE WAGENWEG 29 - HAARLEM TEL. 20518 Haute Coiffure Institut de Beauté - Bijoux Francais Morgen, Zondag 17 Mei, zullen aan de katholieke kerken in Haarlem (uitge zonderd de kathedraal, waar de ver koop enige weken later zal geschie den) speldjes worden verkocht ten be hoeve van de katholieke blinden in ■Noord-Holland. De bekende woorden: "en bedenk dat uw twee ogen zijn een ooddelijk geschenk" zullen wél vol doende zijn om iedereen aan te sporen ®en speldje te kopen. machinist op het bootje, dat na de Mei dagen van 1940 omgebouwd werd tot hijsbok, wijl er gebrek was aan derge lijke instrumenten om de stukken van vernielde bruggen te bergen. Het heeft echter een roemloos einde gevonden in de latere jaren van de oorlog. Een lont in het scheepje maakte het tot een vormeloze klomp ijzer en staal. Maar goed: de heer Van der Giessen zat in Velsen. Van die kettingponten vertelde hij ons interessante dingen. Oorspronkelijk waren het raderboten geweest en als u de vorm en bouw ge kend hebt, dan zult u werkelijk van deze mededeling niet verbaasc' opkij ken, daar zij een overeenkomst ver toonden met de plaatjes van radersche- pen uit grootmoeders poëzie-album. Op de as, die de schoepen aandreef, werd later een rad gemonteerd, welke langs een ketting liep, vandaar dus de naam kettingponten. Ook kenden deze over zetveren een rails voor het trammetje, dat verbinding onderhield met Haarlem en Alkmaar. Een groot nadeel was echter, dat de kettingponten veel on derhoud vergden, terwijl het ook meer malen gebeurde, dat zij uit hun kettin gen liepen, tengevolge waarvan zij als aangeschoten eenden de oever bereik ten met alle gevolgen van dien. Zij werden met stoom voortbewogen en ge bruikten ongeveer 3% ton kolen zo genaamde vlamkolen per etmaal. Het was dan ook een grote verbetering, toen in 1931 de schroefponten in ge bruik werden genomen, die eveneens middels stoom het retourtje over het Noordzeekanaal maken. Naast zijn taak als hulpmachinist enkele jaren geleden werd de heer Van der Giessen aangesteld als machinist A had hij de directe zorg voor repara tie en onderhoud van de schepen, die intensief gebruikt worden. Om het zo maar eens te zeggen, hij was chef van de werkplaats in Velsen. Moesten er echter grote werkzaamheden worden verricht, dan werden deze gedaan in Zaandam of indien nodig in een van de dokken van 's lands hoofdstad. Tijdens de oorlog had de heer Van der Giessen geen gemakkelijke taak te vervullen. Hij was min of meer verantwoordelijk voor hét behoud van de veren, die maar al te vaak hebben bloot gestaan aan de verniel zucht van de bezetters. De werk plaatsen in Velsen waren opgebroken, terwijl zijn onmiddellijke chefs naar Zaandam waren geëvacueerd. Dat hij echter aan de verwachtingen, in hem gesteld, voldaan heeft, werd wel het best getypeerd door het feit, dat hij, toen hij op 1 April van dit jaar we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd ontslag nam, onder scheiden werd met de zilveren ere penning in de orde van Oranje Nas sau. terwiil directie en collega's hem hartelijk huldigden en hem gekarak teriseerd hebben als een plichtsge trouw man, die wist wat hem te doen stond. Ruim dertig jaar heeft hij ook in de omgeving van de Velser pont gewoond. Hij kan vertellen hoe hard het alle maal gegaan is met de opbouw en groei van dit belangrijke industriegebied. Thans heeft hij de leeftijd der sterken bereikt en kan hij genieten van een otium cum dignitate, terwijl een zoon van hem wel de honneurs zal waarne men op de Velser pont, want die is zijn vader in het voetspoor gevolgd. Zoals wij deze week reeds berichtten, is de bisschoppelijke grafkelder op het kerkhof te Overveen, waar, met uit zondering van mgr. Snickers, de bis schoppen begraven liggen, die het Haar lemse diocees na het herstel bestuurd hebben, de komende dagen geopend om iedereen in de gelegenheid te stellen dwaar te komen bidden. Mgr. Huibers, die een dezer dagen reeds een bezoek aan de grafkelder heeft gebracht, heeft de verwachting uitgesproken, dat velen naar de graven der bisschoppen ter be devaart zullen gaan. De grafkelder wordt iedere dag tot en met Tweede Pinksterdag opengesteld. Op Hemelvaartsdag nam het eerste herenzevental van „De Watertrappers" deel aan het polotournooi van Polar Bears in Ede, traditioneel het eerste van het seizoen in buitenwater. In de eerste ronde kwam D.W.T. uit tegen D.J.K. 1 uit Amsterdam. Na een aan vankelijke 10 voorsprong met rust door een doelpunt van Fons Roozekrans werd na rust het koude water de D.W.T.-ers te machtig en zij verloren met 13. In de strijd om de derde plaats klopten zij later op de middag B.Z.C. 1 uit Bergambacht, de winnaars van het tournooi in 1952, met 21. De organisatoren Polar Bears wonnen hun eigen tournooi door eerst B.Z.C. met 42 te kloppen en gelijk te spelen tegen D.J.K. (11), waarna zij beter strafworpen namen dan de Amsterdam mers. Advertentie Chevrolet Bestelwagen, Opel Truck uit voorraad leverbaar. Gen. Mot. Dealer HEEMSTEDE - TELEF. 38810 Het zal ook in Heemstede weer storm lopen voor deze film om te huiveren. (Alle leeftijden). Al wat aan gevaren in Centraal Afri ka aanwezig is in de vorm van mus kieten, slangen, apen, olifanten, leeu wen, jakhalzen, inboorlingen, honger en dorst, stort zich in de film King Salo- mo's Mines uit over de enige vrouwe lijke deelneemster aan een fantastische expeditie. Het programma in het Frans Hals theater „Eine Nacht im Séparée" is door de K.F.C. ontraden. Voor de derde keer wordt de film „Les belles de Nuit" in Luxor gepro longeerd. De K.F.C. keurde de film voor alle leeftijden. k Tiar een roman van John Stein- l\/ beck heeft Elia Kazan een film J- V gemaakt, die een episode van de vrijheidsstrijd in Mexico in beeld brengt. Zapata is een onontwikkeld man, die niet eens lezen kan slachtoffer van een schuldig regiem nochtans een man van „goede komaf", maar die geen onrecht duldt en opkomt voor de ver drukte, eenvoudig, koppig, met een pri mitieve moed en een geweldige kracht. Hij is een geboren leider, een man met een traag maar gezond verstand, die later, als hij reeds als een bevrijder wordt gevierd, duidelijk inziet, dat een sterke man slechts op zijn plaats is in een zwak volk en dat een sterk volk geen sterke man nodig heeft noch ver draagt. Zapata dan stelt zich aan het hoofd van zijn vrienden en weet in afgelegen streken de verdrukkers van zijn volk slagen toe te brengen. De regering tracht hem te vangen of op een an dere manier, door omkoperij, onschade lijk te maken. Zapata ziet wel in, dat iedere verandering van regering niet veel anders betekent dan een bestendi ging van de toestand. En als het ogenblik gekomen is, dat hijzelf tegen zijn zin op de stoel van de president gaat zitten, ontdekt hij, dat het niet veel moeite zal kosten om ook hemzelf tot een tyran te maken, tot machtsmisbruik bereid. Maar hij wordt telkens door zijn eerlijkheid en gezond verstand gered. Ook in zijn huwelijk. o Kon. Fabr. van Rijtuigen en Poorwagens J. J. Beynes te Beverwijk ^haalde in 1952 op de fabricagereke- iPhg een batig saldo van f 1.001.452 (v. t 840.762). Na o.m. afschrijvingen ad 647.124 (578.352) en reservering van 200.000 (100.000) resteert een winst- aido van f 376.570 (274.044), waaruit ®veranderde dividenden worden voor- o» van 8 pct- °P de pref- A' 7 pct- ®andelPref B en 7l/£ pct' op de gewone Ie?6 *al5riek was het gehele jaar vol- v. 'f bezet met een nogal gevarieerd wéUCtieprogramma- Voor Indonesië tui o .een groot aantal z.g. „passarrij- b]J *ngebouwd. De bedrijfsomzet Vn® gehandhaafd op het peil van 1951. dl]r,,r 1953 is nagenoeg de gehele pro- exr, -capaciteit in beslag genomen door Portorders voor Argentinië en Indon. Var, vertrouwde de Mij. de bouw een aantal getrokken rijtuigen toe, arvoor het bedrijf in 1954 goed be- fiert terwiJ1 voor !955 en 1956 een reea ijke bezetting van de fabriek eas nu verzekerd is. e"De verhuizing van onze mensen naar ^■verwijk", aldus de directie, „vordert e', maar het tempo is te langzaam. De "(lelijkheid van vestiging in de ge rente Heemskerk heeft wel enige ver- c' ering gebracht, maar 2/3 gedeelte 71 onze werknemers woont nog elders." eP?e Productie had over het algemeen Vea verl°op- De directie blijft stre- naar een verdere opvoering van de productiviteit en de kwaliteit van he; product, waarbij zij rekent op de volle medewerking van al haar werknemers. In het aantal hiervan kwam in 1952 vrij wel geen verandering. Er heerst zowel in de fabriek als op kantoor een zeer goede geest, aldus het verslag. Van dit belangrijke tournooi zijn nu reeds twee ronden gespeeld en er is al volop spanning. Van de acht deelne mers hebben er 3 elk 3 punten, n.l. Slui ter. Meure en Steenbergen. De uitslagen waren: SluiterMeure 11; BerkVenema 20; Steenbergen Mul 20; VerheydeLuske 11; MeureLuske 20; MulVerheyde uit gesteld: VenemaSteenbergen 1—1; SluiterBerk 20. De 3e ronde gaat a.s. Mandag bij K.N.C. met de volgende partijen: Berk Meure, SteenbergenSluiter, Verheyde Venema, LuskMul. Op Donderdag 21 Mei wordt bij D.O.S. de 4e ronde gespeeld waarin el kaar ontmoeten Meure-—Mul, Venema Luske, SluiterVerheyde en Berk- Steenbergen. Advertentie GIERSTRAAT 40—42 - TEL. 17768 De vrouw, die hij krijgt, is het type van de burgerlijke deftigheid. Hij moet het tegen de familie afleggen door zijn gebrek aan fijne manieren en ontwik keling, maar wint de slag door zijn eer lijkheid en simpele oorspronkelijkheid. Zoals altijd. Zapata ontwapent iedereen, letterlijk of figuurlijk. Maar niet omdat de filmfantasie goedkoop met hem om springt. Een filmheld is hij niet. Hij is alles behalve een gepolijste vechtjas. Hij tornt aan zijn problemen en kijkt wantrouwig en stug om zich heen, man van zeer weinig woorden, die hij nog maar half en kreunend uitspreekt. Zijn strijd schijnt geen einde te nemen. Er is verraad of goed bedoelde bemoei zucht en misverstand in .zijn omgeving. Eenmaal zal hij nochtans zijn wantrou wen laten varen, als hij het garnizoen gaat bezoeken van een kolonel, die zich Zapata en zijn broer in de film „Viva Zapata". aan hem wil overgeven. Zijn vrouw heeft het voelen aankomen: hij wordt aan flarden geschoten door een heel garnizoen, alsof een kogel te weinig eer voor hem ware. Zijn lijk wordt op een marktplaats neergelegd ter waar schuwing aan een bevolking, die hem op het ogenblik van zijn dood reeds legendarisch ziet en weigert te geloven, dat daar het lijk van Zapata ligt. Hij moet reeds lang terug zijn in de bergen, na zijn vijanden voor de zoveelste maal misleid te hebben. En in de bergen dwaalt zijn witte paaard, het symbool, waarin de mensen geloven en dat de schrik is van de vijanden des volks. Want mensen kan men doden, maar ideeën niet. Er zitten prachtige stukken in de film, waarvan de betekenis ver uit gaat boven de materiële gebeurtenis sen. De dood van Zapata en de witte schim van zijn paard; het eenvoudige en diepzinnige gesprek van de man nen en vrouwen uit het vólk, een ge sprek, dat als een bezwering klinkt, het zijn de ele menten van een verbeelding, die meer zin vert»- de feiten op zich zelf behelzen. Even genwoordigt dan indrukwekkend is de redding van Zatapa, die met een strop om de nek door de ber gen wordt weg gevoerd door een escorte, dat lang zaam klem rijdt tussen de honder den gewapenden boeren. Stil en zwijgzaam stro men zij aan iedere kruising van het bergpad de heuvels af, tot de paarden van de politieman nen niet verder meer kunnen en als het ware in een zee van mensen vast- zwemmen. Ook hier is de symboliek treffend: het ge weld zal doodlopen in een woestijn van verzet, waar geen einde aan komen zal. De Amerikaanse regisseur Raoul heeft een film gemaakt over de be zettingstijd in Frankrijk. Of eigenlijk draait het verhaal om een Franse misdadiger, die, met medewerking van een rechercheur van de Sureté de galg ontloopt, door zich bij de Gesta po uit te geven voor saboteur. Hij redt hiermee het leven van honderd gijze laars. De opzet is duidelijk, maar de vele psychologische kronkelingen rond de misdadiger, die dan weer goed en dan weer slecht wil, maken de film overbodig lang. Bovendien spe len Amerikanen de hoofdrollen, zodat er weinig Frans aan deze film over blijft. Rest ons de vaak raak weerge geven sfeer te vermelden. 18 jaar. Waarom het Oostenrijkse kasteel, middelpunt van de handeling, oesüsi „zwart" moest zijn, is ons spoedig dui delijk geworden. De bewoner was een verschrikkelijk mens: een verbitterd man, een tiran, wreed en zonder mede dogen. De meest vreesaanjagende midde len vormen zijn wapenrusting lot ook aan zijn rijk een einde komt. De „bc vrijder" heeft uiteraard de schone vrouw van „Het zwarte kasteel" als be loning voor zijn heldendaden gekregen. „De verborgen zilvermijn" laat een spannende jacht op Spaans goud zien, dat verborgen ligt op de bodem van een meer. Rex' vriend: Buddy Ebsen heeft de tip gekregen, waar het goud verborgen is, waarop ook bandieten jacht maken. Deze maken gebruik van een duiker om het goud te bergen, maar Rex en Buddy weten te voorkomen, dat de schat in verkeerde handen komt. Tevens draait er in dit Iheater „Wol ven huilen in Alaska" met Steve Bro- die en Myrna Dell. Toegang 14 jaar. tEo...eee9a A8heekaa Temidden van de troosteloosheid van het na-oorlogse Berlijn speelt zich in deze (Oost-) Duitse film de tragische geschiedenis af van een aantal vrouwen, die zich op het hellende vlak begeven hebben. Enkele weten zich uit hui} el lende op te werken. Het verloopt alle maal nogal traag, hoewel zo nu en dan een treffend beeld en een harmonische geiuidstoepassing de aandacht gevangen houdt. Overigens is deze film uit ae aard der zaak slech's voor volwassenen voorbehoeden, die de neiging naar sen satie, die 5r zo nu en dan in te bespeu ren is, als zodanig weten te onderdruk ken. Advertentie 3 Augustus 1951 verdronk te Zand- voort de heer P. J. Lefferts toen hij een heldhaftige poging deed een in nood verkerende drenkeling aan de dood te ontrukken. Teneinde aan deze moedige handel wijze een voorbeeld voor allen de herinnering levendig te houden, besloot het Bestuur van het Carnegie Helden fonds over te gaan tot de toekenning van een posthume onderscheiding aan wiilen de heer Lefferts Burgemeester Van Fenema heeft Vrijdagmorgen ten Raadhuize, namens het Carnegie Heldenfonds deze onder scheiding, zijnde een medaille, aan de familie Lefferts uitgereikt. Hij herinnerde daarbij aan de moedi ge daad van Lefferts, die, de gevaren der zee, die hem daarbij dreigden, ken nende, zonder aarzeling eigen leven 00 het spel zette om dat van een in le vensgevaar verkerend medemens te redden. Hij sprak daarbij zijn voldoening uit dat door deze onderscheiding de nage dachtenis van onze moedige plaatsge noot wordt geëerd. De plechtigheid, die een sober en waardig karakter droeg, werd behalve door de familie Lefferts, bijgewoond door de Gemeente-Secretaris, de heer W. M, B. Bosman, en de heer P. van der Mije, lid van het Bondsbestuur van de Kon. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen, die namens deze Bond aan de familie Lefferts de verzekering gaf. dat de daad van wijlen Piet Lef ferts steeds met gevoelens van waarde ring zal worden herdacht. Nabij Deventer op de Raalterweg Is Donderdagmiddag de heer Visser uit Enter met zijn motor tegen een boom gereden en op slag gedood. De duopas- sagiere, zijn verloofde, is levensgevaar lijk gewond aan o.a. het hoofd in een ziekenhuis te Deventer opgenomen. Over de oorzaak van het ongeval is niets bekend. Er was op het ogenblik van het ongeluk geen verkeer ter plaatse. Met een luisterrijk feest in Leiden heeft de R.K. Bond van Muziekgezel schappen in Zuid-Holland op Hemel vaartsdag het 25-jarig bestaan ge vierd, dat culmineerde in een ster- tocht, waaraan 16 muziekcorpsen uit alle delen van de provincie deelna men. Zij startten om half drie tege lijk in verschillende wijken van de stad en kwamen om kwart over drie samen op het grote Stadhuisplein, waar de officiële ontvangst door het gemeentebestuur van Leiden plaats vond. De loco-burgemeester, wethou der J. C. van Schaik, sprak de muzi kanten toe en wees op de hoge waar de, die de serieuze beoefening van de schone muziekkunst ln het leven heb ben kan. Spr. betreurde, dat de be langstelling voor de muziekgezel schappen onder de jongeren dalende is; zij melden zich wel aan als lid, maar velen schieten tekort in door zettingsvermogen wanneer het op re gelmatig oefenen aankomt. Speciaal het oefenen thuis geeft grote moei lijkheden bij de krappe behuizing van vele gezinnen. De rede van de loco-burgemeester werd beantwoord door de bondsvoorzit ter, de heer C. A. Volgering uit Lan- geraar, die de beoefening der muziek een tegenwicht noemde in deze tijd van vervlakking. Het feest was 's morgens begonnen onder een wolkenloze zonnehemel met een plechtige H. Mis in de tuin van het St. Liduinahuis aan de Zoeterwoud- sesingel, opgedragen door pater B. van Winden O.F.M., met assistentie van de paters C. Tijnagel en W. Gussen. Het zangkoor van de St. Jozef parochie, ver sterkt met zangers uit de aanwezige harmonie-gezelschappen, zong de vier stemmige mis voor mannenkoor van F. Gruber, begeleid door de St. Francis- cus-harmonie uit Delft, waarvan de Advertentie LANGF VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Gisteren heeft, zoals we in een deel van onze oplage nog konden melden, de minister van Justitie het uitleverings verzoek van de Amerikaanse regering voor de 42-jarige Harold John Adonis afgewezen. De thans vrijgelaten Ado nis vertelde, dat hij in New Jersey voor de ogen van de wereld de naam en het aanzien van zijn familie zal zui veren van de blaam en die in ere zal herstellen. Vol lof was hij voor het werk van zijn raadsman, mr. J. Rogge veen, „die mij als een broeder terzijde heetf gestaan". Gelijk wij hier in Ne derland gewonnen hebben, zo zal ik ook in Amerika de overwinning behalen," aldus Adonis. Zijn paspoort dat nog geldig is voor Amerika heeft Adonis nog niet terug. Het berust bij de justitie. Omstreeks be gin April van het vorig jaar kwam Adonis naar Nederland om „te schrij ven". Hij vertelde honderd gedichten te hebben gemaakt. Mr. Roggeveen deelde nog mede, dat er, voor het geval Adonis bij zijn te rugkomst in Amerika in hechtenis zou worden genomen, gezorgd zal moeten worden voor een waarborgsom. In de V.S. kan men n.l. tegen borgtocht na arrestatie worden vrijgelaten. Advertentie Onder de ruisende esdoornbomen van het R.K. Kerkhof St. Barbara, aan de Bosdrift te Hilversum, is Vrijdag het stoffelijk overschot van de plotseling tijdens zijn Zweedse tournée overleden circus directeur, Karei Strassburger, aan de schoot de aarde van zijn tweede vaderland toevertrouwd. Overgroot was de belangstelling tij dens de plechtige Requiemmis, welke pastoor Bremer des morgens in de kerk van O. L. Vrouw, de parochiekerk van de overledene, heeft opgedragen met assistentie van zijn kapelaans, en later op de begraafplaats, waar, kort na twaalfven de stoet arriveerde. In ver scheidene auto's werd de schat van bloemen en kransen meegevoerd die uit binnen- en buitenland naar Hilver sum was gezonden, o.a. van het bedrijf in Zweden. Alle Nederlandse circusfamilies waren vertegenwoordigd: Mickenie, Mullens, Van Bever en uit Zwitserland Knie. Verder de dames Van Doorne van Cir cus ,,'t Hoefke", de circusvriend B. van Leer, voorzitter Lijsen van de Club van Circusvrienden, mr. Adama Zijlstra, pre sident-commissaris van de Mij. Zeebad Scheveningen, Alex Wunnink, directeur van Carré, bestuurderen van de Utrecht se Studenten-Rijvereniging „Pegasus", waar de heer Strassburger ere-voorzit- ter van was, de heer v. d. Werf uit Friesland, de inkoper voor Strassburger van diens beroemde stamboekhengsten, de heer en mevrouw Louman, namens de directie van het Dierenpark te Was senaar, J. van Doveren, Carel Briels, Otto Schuman en vele verdere vrienden en medewrkers van de overledene. Op de begraafplaats heeft kapelaan Kwak man de beaardingsplechtigheid ver richt. Ter gelegenheid van hét eeuwfeest van het herstel der Kerkelijke Hiërar chie in Nederland heóben vanmorgen zes groepen van m totaal vierduizend Amersfoortse kinderen hulde gebracht aan Johannes Kardinaal de Jong. In de tuin van het Moederhuis der Congrega tie van de Zusters van Onze Lieve Over de beslissing van de minister van Justitie, die twee keer advies van de rechtbank heeft ingewonnen, merkte de raadsman nog het volgende op. Bij het eerste advies ging het er om of het delict waarvan Adonis wordt beschul digd: omkoping, volgens het tractaat tussen de V.S. en Nederland als delict geldt waarvoor uitlevering kan worden verleend. De vraag was of er voldoende bewijs was om hem in hechtenis te ne men. Het eerste advies aldus de raadsman behelsde, dat 't delict niet onder het tractaat viel. Nadat, zoals be kend, aanvullend bewijsmateriaal was ontvangen, verzocht de minister van Justitie om een aanvullend advies, waar bij het uitsluitend er om ging of er een begin van dan wel voldoende bewijs was om de zaak rechtsingang te doen krijgen. „En" zo besloot de raads man zijn toelichting „in het aanvul lend advies werd aan het nieuwe mate riaal door de rechtbank geen voldoende bewijskracht toegekend." Volgens de raadsman Is men zelfs doende geweest een nieuw tractaat met de Verenigde Staten te sluiten. In zijn haast om zijn cliënt uit het Huis van Bewaring te kunnen ophalen heeft mr. Roggeveen een kleine aan rijding gehad. directeur,, de heer Jac. van Oosten, het arrangement geschreven had. Het was een waagstuk, een gezongen H. Mis met blaasmuziek in de openlucht, maar koor en harmonie, uitstekend op elkaar af gestemd, voerden de gezangen devoot en met veel toewijding uit, waardoor cieze plechtigheid een zeer te waarde ren muzikale omlijsting kreeg. Tot slot van het feest recipieerde het bestuur van de jubilerende bond en het feestcomité (onder voorzitterschap van de heer H. C. A. M. Schölvinck, bur gemeester van Nootdorp) in een der zalen van de Burcht, waar velen hun gelukwensen kwamen aanbieden. Advertentie Voor veilig rijden een vertrouwd adres Amsterdamsche Rijtuig Mij. - Plein 21 Er was deze week veel vraag naar de Kennemer groenten, die dan ook vlot en voor veel geld verkocht werden. Hoewel de spinazie nog een grote plaats inneemt, komen er steeds meer producten aan de markt. De kwaliteit der spinazie loopt erg uiteen. Is deze nog goed, dan worat er tot 30 cent per kg voor betaald. Kaoarber gaat eveneens voor betere prijzen weg dan Voorgaande weken. Hier werd tot 22 cent per bos betaald. Sla, die we nu ook al van de koude grond zien, gaat vlot weg: 20 ct. per krop was geen uitzondering. Extra kwaliteit ging nog tot 29 ct per krop. De eerste peulen brachten 260 cent per kg op; een bosje wortelen ging tot 70 cent. Het aanbod van bloemkool is nog klein; de goede kwaliteit kool ging tot 85 cent per stuk. Postelein behoort even eens nog tot de schaarse producten, en araaide rond de 50 cent per kg. Een bosje radijs behoorde tot cte goedkopere producten, want hier werd ten hoogste 7 cent per bosje voor betaald. Prei is duur en wordt iedere marktdag duurder door de export naar België. Er werd tot 47 cent per kg betaald. De doosjes .aard beien brachten van 75—130 cent per stuk cp. De bloemenveiling had deze week een heel wat bescheidener aanvoer te ver wachten dan een week te voren. De prij zen waren na de moederdag ook heel goed te noemen. De tulpen nemen nog cle grootste plaats in, maar dat behoort spoedig tot het verleden. Er werd voor de gesneden tulpen tot 45 cent per bos betaald, de getrokken tulpen gingen tot 65 cent per bos. Er komen steeds meer irissen, waaronder de eerste Wedgewood van buiten. De prof. Blauw spant nog steeds de kroon met 115 cent per bos, Wedgewood, White Excelsior, Yellow Queenen andere draaiden rond de 50 cent pér bos. Anemonen gingen tot 40 cent per bosje. Ook hier was een 'ruim aanbod. De oranje lelies gingen tot 37 cent per stuk, lathyrus kon men heel goed verkopen. Er was nog een ruim aanbod van pot-planten, o.a. hortensia's en geraniums. Ook hier een vlotte han del. »WILIPi n ADi o Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Het winkeliersvak is een mooi vak: eigen baas in een klein misschien, maar natuurlijk proper en overzichtelijk zaakje, Lichtblauwe schepbakken boordevol suiker, bloem, griesmeel, peulvruchten en wat niet al. Een rinkelend belletje en onmiddellijk met een lachje naar vo ren: „Wat zal het zijn, mevrouw?" Maar die bakken komen niet zomaar vol! De grutjes moeten betaald worden. En met dit probleem had een 30-jarige adspirant-winkelier uit de hoofdstad, die Vrijdag voor het gerechtshof te Amsterdam zijn hoger beroep zag be handeld, het nodige te stellen. De weg, die hij tenslotte bewandeld heeft om uit de impasse te geraken, heeft de recht bank in Januari van dit jaar als „Eigen Weg" gekenschetst, waarop verdachte niets had te maken, en hem op grond daarvan tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Bij de behandeling Vrij dag kregen we niet de indruk dat het Hof er veel anders over denkt. Verdachte heeft om aan „contanten" te komen, op een gegeven moment een fiets op afbetaling gekocht, om nog geen week later dit vervoermiddel voor f 100 aan een derde te verkopen, dat is voor de helft van de prijs. Aan afbetaling heeft hij verder niet gedacht. De Procureur-Generaal vond het een „handige" methode om een zaak te beginnen. Een fiets kopen van f 200, hiervan f 4 afbetalen en het glinsterend Vrouw aan de Zuidsingel te Amersfoort nam de Kardinaal in tegenwoordigheid van deken G. C. Snut en 'n aantal pas toors en rectoren van internaten het de- filé af. De zes groepen brachten afzon derlijk hulde met zang, declamatie en spreekkoren. De huldiging, waaraan het R.K. muziekcorps „Wilskracht" medewer king verleende, duurde bijna twee uur. Woensdagmiddag in het middaguur is de Goudse politie gewaarschuwd door een arts, die bij een, overleden kind was geroepen, dat een niet natuurlijke dood bleek te zijn gestorven. Het betrof hier een dochtertje van mevrouw de K. een Indonesische, getrouwd met een Nederlands militair. Zij schijnt daags tevoren in een amoktoestand geraakt te zijn door het vele huilen van de kin deren. Met een tekenklem heeft zij het dochtertje zodanig mishandeld, dat het direct is overleden. Het tweeling-broer tje leefde nog, maar heeft eveneens door mishandelingen verwondingen op gelopen en is naar het ziekenhuis ge bracht. De politie heeft de vrouw gearresteerd. karretje voor f 100 van de hand doen. Dan goederen inslaan voor f 500, een vijfde deel afbetalen en de zaak ope nen. Hij vroeg bevestiging van het vonnis. Uitspraak 29 Mei. Een 53-jarige agent-commissionnair uit Amsterdam had zich te verantwoor den omdat hij ervan verdacht werd een haringhandel te Vlaaröingen voor onge veer f 7000 benadeeld te hebben, daar hij de geïnde bedragen slechts gedeel telijk of in het geheel niet had overge maakt. Verdachte, die in beroep was ge gaan, daar hij zich niet zozeer de schul dige alswel het slachtoffer voelde, ver klaarde slechts voorschotten op zijn provisie en het totaal van gemaakte onkosten achtergehouden te hebben. De procuratiehouder van de gedupeerde firma stelde evenwel, dat verdachte was aangenomen op 5% provisie en van een dergelijke voorschotregeling was geen sprake. Later werd overeengekomen dat hij wekelijks f 50 voorschot ten kantore kon komen opnemen, maar men zag hem daar zo goed als nooit. Verdachte verdedigde zich met op te merken dat hij niet genoeg verkocht om te kunnen bestaan, waarop het Hof van mening was, dat hij dan ontslag had moeten nemen. Een voorschot is nu eenmaal iets dat men krijgt, men kan het niet op eigen initiatief nemen. Daar de getuige a décharge ontbrak, werd de zaak, waarin door de Rechtbank 6 maanden werd geëist, tot 29 Mei aa.ngehouden Jeemstede - Telef. 34345 AANVANGSTIJDEN voor Maandag: 2.30 en 8.15 uur. Het NIEUWSTE luxe model gearriveerd. Er is veel IMITATIE. Maarer is maar één Vol-automatische Koppe ling. Telescop. voorvork. Vanaf 395. Termijnbetaling mogelijk. Betere Service en Gar. Motorspecialisten met fabrieksgereedschap. Hoofdagent Spaarnwouderstraat 105, Haarlem - Telefoon 13127

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7