Rede Kardinaal De Jong in avondlijk stadion festijn in stadion van Utrecht Stadion als een offerschaal Kleurrijk en uitbundig Indringend beroep op eenheid VLAGGEN EEN KRANS VAN VLAMMEN GERICHT OP HET KRUISBEELD Sacrale luister Tot hoofd en hart Ontvangst Kard. v. Roey bij Koningin Het weer Massale demonstraties MAANDAG 18 MEI 1953 77ste JAARGANG No. 25685 Sociale Studiedagen Rolduc (Van onze speciale verslaggever) Katholiek Nederland heefi feest gevierd. Een goed feest, een uitbundig feest, waarbij de „Roomse blijheid", dikwijls een misverstane gemeenplaats, die slechts wrevel opwekt, in de volste zin van hei woord ge stalte heeft gekregen, zo echt, zo levend, als de onstuimig heid van de jeugd, die dit feest mei hei spectrum van haar activiteiten heefi gekleurd. E>e klokken van Nederland hebben dit festijn ingeluid. Zij hebben de klank van de „klok van Echiernach" edel geschenk aan de stad, waar Tint Willibrord begraven ligt en van alle klokken van de oude bisschopsstad Utrecht overgenomen en juichend hebben zij tot in alle hoeken van ons land de jubel, die op dat moment in hei stadion van Uirecht losbarstte, uitgedragen. Want op het ogenblik, dat Zaterdagavond alle klokken van ons land luidden, betrad de Legaat van Z.H. de Paus, Z. Em. Jozef Ernest Kardinaal van Roey, met zijn hoge gevolg het Utrechtse stadion, dat tevoren door duizenden met een Uitbundige versiering voor de ontvangst in gereedheid ■^as gebracht. O y'ce Hoogwaardigheidsbekleders op hun BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. WBoerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willigs. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. HERSTEL HIËRARCHIE WAARDIG HERDACHT (Van onze speciale verslaggever) /edereen 'in het tot de boorden gevulde Utrechtse stadion zweeg, toen daar Zaterdag werd aangekondigd, dat Z, Em. Kardinaal De Jong, door zijn ziekte verhinderd persoonlijk aanwezig te zijnzich via de radio tot allen zou richten. Er ontstond plotseling een enclave van indrukwekkende stilte in het rumoer, dat deze avond kenmerkte; een stilte, die ontroerde, omdat zij zon der meer een grote aanhankelijkhe'id en een eerbiedig medeleven demonstreerde. De stemvan de Kardinaal was zeer geroerd, doch werd gedragen door een ongebroken persoonlijkheid. ..Ik heb het heel erg gevoeld, dat ik, omdat de lichamelijke krachten mij begonnen te ontbreken, van het toneel moest verdwij nen. En nu, in deze dagen van het grote feest der herdenking van het herstel der b'isschopvelijke Hiërarchie, nu voel ik dat dubbel zwaarZo gaarne zou ik juist nu in Uw midden zijn geweest, om mij met U te verheugen en met U feest te vieren". Zo sprak de Kardinaal en zijn woorden troffen een ieder in het hart. Advertentie De inmiddels traditioneel geworden sociale studiedagen te Rolduc zullen dit jaar gehouden worden op 3 en 4 Augus tus. Als onderwerp voor deze dagen is gekozen: „De katholiek in de moderne wereld." ..Wij mogen God echt dankbaar zijn voor de vele vruchten die het herstel der hiërarchie in 1853 voor de katholie ken van Nederland heeft afgeworpen. Mede door de leiding van de bisschop pen nemen wij, katholieken, thans een volwaardige plaats in naast de andere volksgroepen in ons zo dierbare vader land." (Van onze speciale verslaggever) Een half dozijn merels had tijdens de plechtigheid op het grote zonnige veld zich onbekommerd het voedsel gezocht, dat God aan al wat leeft in de natuur heeft geschonken. Telkens moesten wij naar die vogels kijken, schepselen Gods en hun lot in Zijn hand, om even later de machtige ontroering te ondergaan van het beeld op het hoogtepunt van de pontificale Mis: het uitzwermen van tientallen priesters naar alle zijden over datzelfde veld om nu de mensen te voeden. Dragend in gouden cibories het kostbaarste voedsel ter wereld, dat God voor Zijn uitver korenen heeft bestemd. Duizenden hier als de vogelen des hemels, elk met zijn wijde en toch begrensde wereld, om wier heil de Allerhoogste van ogenblik tot ogenblik bezorgd is, naar wie Hij op dit uur uit wou gaan om elk van hen te vinden. Van onder het crucifix, waarvan het smekend gebaar hoog ten hemel reikte als riep het voor ieder dit voedsel af, kwamen en gingen de priesters. Over het veld en langs de carré's en hoog de tribunes op zochten zij hun weg, tot allen, die dit verlangden, waren gespijsd. Toen was God's tegenwoordigheid te midden der twintigduizend als een geheimzinnig gonzend gerucht, wijd rondom in de Stadion-ruimte als in een schelp van parelmoer, waar men het ruisen in horen kon van de eeuwigheid. De pontificale heilige Mis, welke Zijne Eminentie Joseph Ernest Kardi naal van Roey, Aartsbisschop van Mechelen en Pauselijk Legaat, Zondag morgen in het Utrechtse Stadion heeft opgedragen, is het serene hoogtepunt geweest van de viering van het eeuw feest van het herstel der Bisschoppe lijke Hiërarchie. Het is de schoonste bekentenis geworden van heel het Katholieke leven, geest en sfeer vol oprechte feestelijkheid, waarin alles met alles in harmonie was en van een luister, zoals de Rooms-Katholieke eredienst alleen dit opbrengen kan. Onder het hemelhoge kruis verhief zich het podium met het altaar, waar heen over het veld een brede rode loper als een weg was uitgelegd. Witte bloemen versierden het altaar en over al in het voorveld waren bloeiende witte hortensia's in perken uitgezet. Korven vol hortensia's wiegden ook onder de luifelrand van de overdekte tribune en de haag van geel-witte vlag gen en wimpels rondom was als een vuurkrans van helle vlammen, die zich ontplooiden en rekten naar het centrale punt: het crucifix, hoog boven alles uit. Groninger dansers klapten op de maat van hun boerendansen en de Over ijsselaren voerden ongestoord bruiloft tot groot vermaak van iedereen. Toen viel er 'n stilte over het stadion, want het werd via een directe lijnver binding verbonden met de kathedraal van Utrecht, waar op dat moment de li turgische ontvangst van Z. Em. Jozer Ernest Kardinaal van Roey, Aartsbis schop van Mechelen, plaats vond. Een nauwkeurig verslag van deze indruk wekkende plechtigheid vindt U elders in deze kolommen. Nog was naar de mening van de regis seur Anton Sweers het stadion niet vol doende versierd. Daarom liet hij hon derden vertegenwoordigers van alle so ciale, culturele, maatschappelijke en charitatieve verenigingen met hun va nen oprukken om de nog open plaatsen op het groene gras te vullen. De man nen van de KAB trokken voorop. Ook de ARKA, de politie, de werkgevers, de boeren en tuinders, de boerinnen, de middenstanders, de gezinsverzorgsters, de militairen, de matrozen, de leden van de luchtmacht en vele, vele anderen wa ren aanwezig. (Vervolg op pag. 3e, le kolom) Zilvergrijs en blauw waren het fond van het altaar en zijn over dekking. Zilvergrijs en blauw was ook de lentehemel er boven, waar telkens de zon in doorbrak. Dan werd de gloed in de vlaggen aan geblazen en blonk het corpus op het donkere kruishout als sneeuw in het licht: het Lam Gods in al zijn schuldeloosheid, welks offer hier vernieuwd ging worden. Naar het veld omlaag gli oiden de hellin gen der mensenmenigte, tot in car rés vooruitgeschoven op het groene veld. Terzijd- van het altaar stond de Schola opgesteld: het koor van seminaristen, dat met de volks zang zou wisselen. Op de grote tri bune, recht te-enover het altaar, namen de autoriteiten hun plaatsen in. En van heel ver had nog een getuige inkijk tot hier in het sta dion: de Domtoren, zichtbaar over de open tribune heen: zilvergrijs als heel de atmosfeer en behorende bij dit feest als het oudste symbool. Onder het machtig tampen van de St. Willibrordklok was het Katholieke volk deze morgen in indrukwekkende massa opgegaan naar de tempel in de open lucht, waartoe het Utrechtse stadion voor dit uur werd verheven, een tempel in het hart van de Tage landen, onder dezelfde voorjaarshemel waar ooit St. Willibrord had gestaan toen hier de lente van het Christendom was aange broken. En eindeloze blijmoedigheid vulde de ruimte, zoveel mensen bijeen in gelijke gestemdheid, eender gezind en tezamen opgenomen in een hoge. serene feestelijkheid, die met de komst van de pontifex en de lange stoet van kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders inhoud kreeg, gestalte en kleur. (Vervolg op pag. 5 eerste kolom) Waarachtige eerbied of waar dering kan men niet eisen doch slechts verdienen.j met name tot uiting te brengen, dat gij behalve fiere katholieken ook trou we vaderlanders zijt. En inderdaad, hoe beter katholiek, hoe beter vaderlander. Wij, katholieken, doen in liefde voor het vaderland voor niemand onder en van harte betuigen wij onze trouw en aanhankelijkheid aan onze geliefde Vor stin. die wij toebidden. dat zij door een zegenrijk bestuur tot in lengte van da gen de band moge zijn van de eenheid van ons volk. Doch. dierbare gelovigen, wij moeten één blijven. Wat wij in het verleden hebben bereikt, met name ook op het terrein van het openbare leven, dat heb ben wij te danken aan onze eenheid in ons optreden naar buiten. Maar naar mate onze emancipatie voortschrijdt, zal die eenheid aan steeds groter gevaren blootstaan. Onze emancipatie op staatkundig ge bied mag als nagenoeg voltooid wor den beschouwd. Daarom loopt onze een heid op dit gebied ook het eerst en het meeste gevaar. Doch naarmate ons katholieke volk zijn maatschappelijke en culturele achterstand inhaalt, zal onze eenheid ook op dit gebied aan grotere gevaren zijn blootgesteld. Welnu, ik kan niet nalaten met de meeste nadruk er op te vijzen, dat het bewaren van de eenheid op elk terrein van het open baar leven althans voor zover het ons vaderland betreft noodzakelijk en onmisbaar is. De eigen katholieke organisaties op heel het terrein van het openbare le ven hebben in het verleden onze eman cipatie mogelijk gemaakt en bevorderd, zij zijn ook voor de toekomst, althans in de min of meer nabije toekomst, nog even noodzakelijk en belangrijk, niet al leen voor de bloei van het geloofsleven onder ons katholieken, maar mede ook om positief een christelijke maatschap pij in Nederland op te bouwen. Derhalve, dierbare gelovigen van Ne derland. blijft één. één. Zoals gij thans in zo groten getale en in de eenheid des geloofs u verenigd hebt rondom de persoonlijke vertegenwoordiger van on ze H. Vader, de Paus, zo moet gij ook in eenheid verenigd blijven op elk ter rein van het openbare leven, in liefde en trouw geschaard rondom de troon van Hare Majesteit, onze Koningin. Z. Em. Josef Ernest Kardinaal van Roey, die als Kardinaal-Legaat de fees telijkheden ter ere van de herdenking van het eeuwfeest van de vestiging van de Katholieke Hiërarchie in Nederland heeft bijgewoond, is hedenmorgen door H. M. Koningin Juliana op Paleis Soestdijk ontvangen. riBae}.en' m9r- Alffink, mgr. Huibers, kardinaal "Frings, mgr. hem mens, kardinaal Van Roey, kardinaal Griffin en mgr. Giobbe. (tot Dinsdagavond) Aanvankelijk regen- of onweers buien, daarna opklarend. Overwegend matige wind, aanvankelijk tussen Oost en Zuid, later tussen Zuid en West. Morgen overdag minder warm dan vandaag. Zon: 4.41—20.33. Maan: 10.28—1.15. Hoogtepunt van het feest was ongetwijfeld de Pontificale Hoogmis, die Zondagmorgen in het Utrechtse Stad'ion door de Kardinaal-Legaat, mgr. Josef Ernst van Roey, werd opgedragen. Deze solemnele plechtigheid maakte diepe indruk „Gij zijt vanavond bijeengekomen, om ,.Le herdenking van het herstel der P'sschoppelijke hiërarchie werd een uartverkwikkende vreugderoes, die ech- *Pr niet zo stonnachtig kon zijn of de •'nst werd er niet bij vergeten. Het ka- .holieke volk heeft Zaterdag en Zondag n de massale demonstraties van oprecht •?®'uk en uitzonderlijke blijdschap, op- ji'^Uw en sterker dan ooit tevoren wel- v "t, blijk gegeven de ernst van dit erbljjf op het ondermaanse te beseffen jyaar juist daarom boordevol vreugde te 02l']lnen zijn, ook al gaat het dikwijls hder dat besef van de ernst gebukt. Een' pontificale Hoogmis met onge kende iuister in de "Ppenlucht en twee Massale demonstraties, waaraan dui zenden mensen uit alle delen van het land deelnamen om te getuigen van hun trouw aan het Episcopaat en het yaderland, zijn de hoogtepunten ge- ™eest van deze viering, die een en thousiasme heeft opgewekt dat men nauwelijks bij ons toch nuchtere volk aanwezig zou hebben geacht. Zaterdagavond, toen zeventien duizend 1j,ensen uit steden en dorpen rondom ]AFecht hun plaatsen op de tribunes van no st?dion hadden ingenomen, was er ffit? n'ets zien dat °P een naderend Ven' duidde. Het groene veld lag nog aai ten. Hoog reikte naar de hemel het gp Sfijpende crucifix van Marius van t0n als een teken tegen de in grijze trio geturte hemel. Het verkondigt de scli f en bet tijden- In een wonderlijk sin-0116 harmonie komen in dit beeld de ]e ?rt en de vreugde samen in een door een getuigenis. Daarvoor welfde een ston?udige, doch sierlijke baldakijn en be"den de zetels van de hoge gasten pfhd op een enorm podium. d0 tseling echter schalde een stem b6t.p. de loudspeaker: „Bereid het veld, 6rrn bet veid> er moet muziek zijn, bloemen zijn". Alsof deze stem inga cbe kracht bezat renden door de de wS<jn en iangs de trappen, die over ione baan waren gelegd, honderden Sen aS en meisjes met kleurige vlag de «t rf-n de tientallen vlaggemasten op biau'adionmuren hesen zij het rood wit w en anderen stelden zich in strak ke rijen op het veld op, keurige lanen vormend. Orkesten kwamen binnen. Daar was de „Koninklijke" uit Deurne en die uit Den Bosch, daar was ook de band van de verkenners uit Arnhem. Het stadion werd omgeven met feeste lijke kleuren en gevuld met zo mogelijk nog feestelijker klanken. De demonstratie van het Nederlan derschap was begonnen. Afgevaardig den uit alle provincies van het land marcheerden het veld op. De gildebroe- ders uit Brabant openden de rij. Hon derd stoere mannen, getooid .met^ de zilveren symbolen van hun keizerlijke en koninklijke waardigheid, voorafge gaan door pages, wapendragers en luid manipulerende tamboers. Zij brachten nog meer kleuren in het veld en een laaiend applaus begeleidde hun binnen komst. Met hun lampjes als blinkende ster ren op hun helmen marcheerden vijftig mijnwerkers binnen. Zij hadden de kielen aan, waarmede zij hun werk ondergronds verrichten, alleen hun ge zichten v/aren daar niet mee in over eenstemming. Maar wie gaat er feest vieren met een met gruis besmeurd ge zicht? Noord-Holland, Zeeland, Drente en Overijssel, getekend door de symbo len van deze gewesten, daalden van vier zijden langs de trappen af. Daar waren stoere Volendammers. Zeeuwen in hun oude klederdracht. Drenthena- ren met spaden en houwelen over de schouder, de gereedschap n voor de ontginning en Overijsselaren die een complete boerenbruiloft vierden op het grasveld. Volksdansers uit Groningen namen letterlijk „spelenderwijs" bezit van het veld. Mannen en vrouwen uit Utrecht brachten temidden van dit bont gewemel de beeltenis van de apos tel der Noordelijke Nederlanden, Sint Willibrord, binnen. Zuid-Holland noem de zich terecht de draagster van de kroon van Oranje. Het trotse Friesland ten laatste was vertegenwoordigd door een grote groep die het wapen van Kardinaal De Jong meevoerde. Er klonk steeds meer muziek en steeds meer kleuren vulden het sta dion. De vendelzwaaiers van de Bra bantse gilden zwierden met grote be hendigheid hun vanen in het rond. De

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1