Zangers van St. Jan in het goud II De 5000ste! onze 5000ste nieuwe Ford N.V.Haarl.Auto Centrale Volhardt in de strijd i „DE GELE BALLON" „Gregorius Magnus oogappel der parochianen Joh. Enschedé en Zonen 250 jaar Tybb doet het weer goed "v HERINGA WUTHRICK J Première Nederland van Vrijdag a.s. aï in LUXOR MAANDAG 18 MEI 1953 PAGINA 2 „FLORA" GESLOTEN Gouden medaille voor terreinarchitect Voors Tentoonstelling in Vlees hal te Haarlem M.C. HAARLEM EN OMSTREKEN Uitslag Hemelvaartsrit Bevordering ll WSSfï#5 Zaterdag j'.l. leverden wij - als Official Ford Dealer voor Haarlem en Omstreken - af. De eigenaar van deze nieuwe wagen is de Autorijschool Succes te IJmuiden. DIRECTIE DE 5000STE Burgerlijke Stand AANRIJDING OP DE KRUISWEG K.N.P.-vergadering in Haarlem Twee zangspelen Opvoering door leerlingen van Anny Bonarius FLATBOUW AAN HET VALKENBURGERPLEIN BLOEMENDA AL Openluchttheater houdt zijn voorzitter R.K. TONEELVER. „ST. BAVO" Het Chinese Landhuis met een trage klok K.V.P. Frans Halsmuseum Beurs van Amsterdam 55 Beminde Zonen en Dochters van Nederland, Pius PP. XII V. WASSERIJ DUYN DERDE PERRON IN GEBRUIK HERBEGRAFENIS VAN DE HEER J. GORTZAK De heer R. Verbeek econom. directeur Prov. Ziekenhuizen Rectificatie HZPC 1—HVGB 1 94 JUBILEUM H. H. VERMEIJ HEEMSTEDE Vergadering K.N.P. Feestavond LI.P.C. Mei>- Trouwauto's Honkbal Athletiek R.K.A.Y. „Holland" Waterstanden Aan het met witte irissen en gele tulpen versierde altaar van St. Jan de Doper in de Amsterdamstraat, droeg Zondagmorgen pastoor Jongejan, geas sisteerd door twee kapelaans der pare chie de dankmis op voor zijn jubilerend zangkoor „St. Gregorius Magnus" dat zijn Gouden Feest vierde Velen, die in de loop der jaren ais jongens hun eerste lauweren oogstten in het jongenskoor, stonden nu als man nen hun partij, een bewijs van de steeds jeugdige geest die dit koor blijft bezie len. Onder leiding van de huidige direr teur, de heer M. Hersman, werd, zuiver en beschaafd, mooi genuanceerd de Mi' van Lipine Refice „Eduardi Regis" ge zongen in de bezetting voor 3 mannen stemmen en 1 jongensstem De jpngensstemmen klonken fris en vonden in het mooie mannenkoor een goede fundering. Meer nog dan de Mis kon het Te Deum van Perosi bekoren. Dit in dezelfde bezetting geschreven werk. dat van een sterkere inspiratie getuigt en een mooie, Italiaans-zwierige melodische lijn vertoont, voldoet altijd aan zangers en toehoorders. Omgeven met een vloeiend en goed gerhythmeerd gezongen Gregoriaanse proprium, alles gedragen door een wer kelijk dienende orgelbegeleiding van de her Jan van Rijn, die de zieke organist, d heer Slenders, .moest vervangen, In de Erehal van de Flora 1953 zijn gisteravond omstreeks tien uur allen, die nauw of iets minder nauw bij deze bloe mententoonstelling betrokken zijn ge weest, bijeengekomen om de officiële sluiting, een internationale tentoonstel ling van grootse allure waardig, bij te wonen. Vele woorden zijn er gesproken, woor den van dank en lof, woorden ook van waardering voor het vele en grootse werk, dat hier verricht werd. Het was dan ook geen achteloos gebaar van prof. dr. E. van Slogteren toen hij de tuinar chitect van de Flora 1953, de heer H. J. Voors, uit dank voor het belangrijke wefk, dat hij ook door deze tentoon stelling weer voor het bloembollenvak heeft gedaan, de gouden medaille van het Nicolaas Damesfonds aanbood. Evenmin waren het loze dankwoor den, die de voorzitter der Flora, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden en de heer Th. Hoog spraken, waarbij het secretariaat van de Flora „de ma chinekamer" werd genoemd. Ook inzenders zijn niet achtergeble ven. De heer Saasse uit Hillegom boad het bestuur uit dank voor de prettige samenwerking en voor hetgeen door deze Flora weer in het vak is bereikt, drie grote bloemenmanden aan. De bouwkundige van de Flora 1953, de heer A. C. Kroner, bleek zowel tijdens de op bouw der tentoonstelling als gedurende de openstelling een aantal bezienswaar dige foto's te hebben gemaakt, die hij in een bijzonder smaakvol album cn. voorzitter aanbood als blijvende her innering. Het behoeft waarschijnlijk geen be toog, dat de feestelijkheden van de sluiting, die begonnen met een uitvoe ring van de kapel van de Holland-Ame- rka-Lijn tot diep in de nacht voort duurden. Een slotfeest, dat ondanks het wee moedige tintje, dat nu eenmaal altijd een stempel drukt op dergelijke onher roepelijke afscheidsfeesten dan ook zeker nog lang in de herinnering van velen zal voortleven, gelijk „Flora" zelf. Op 21 Juni zal het 250 jaar geleden zijn dat Izaak Enschedé te Haarlem zijn meesterproef aflegde en zich als druk ker vestigde. De 21ste Juni 1703 wordt daarom beschouwd als de dag, waarop de huidige grafische inrichting Joh. Enschedé en Zonen haar grondslag heeft gekregen. Zeven in rechte lijn opeenvol gende generaties van het geslacht En schedé hebben vanaf 1703 tot op de huidige dag aan het bedrijf leiding ge geven. Het ligt in het voornemen van de directie dit jubileum op Donderdag 18 Juni met haar gehele personeel in een plechtige bijeenkomst te gedenken. Naar buiten wil de directie van dit jubileum doen blijken door het tentoonstellen in de Vleeshal te Haarlem van haar histo risch bezit. Deze tentoonstelling zal worden gehouden van 22 Juni tot 5 Juli. Commissarissen en directie van Joh. Enschedé en Zonen zullen op Vrijdag 19 Juni yan 3 tot 5 uur in het Gemeente lijk Concertgebouw te Haarlem recipi ëren. Het bedrijf zal op Donderdag 18, Vrijl dag 19 en Zaterdag 20 Juni gesloten zijn. Zware motoren: 1. M. Kwakkenstein 5 str.p. MCH; 2. Leonard 6 str.p.; 3. R, Jansen 7 str.p. MCH; 4. J. Swart 7 str.p. MCH; 5. J. Lieuwerke 10 str.p. MC Zandv. Lichte motoren; 1. v. Delft 4 str.p. MC Zandv.; 3. Limbach 8 str.p. MC Zandv. Auto's; 1. mevr. Hardebelt 12 str.p. MCH; 2. A. Scheffer 14 str.p.; 3. H. Mei- land 17 str,p. MCH. maakte de feestelijke Hoogmis tot een waardig Liturgisch gebeuren op dit kerkelijk jubileum. Na de H. Mis verenigden de leden met hun dames zich in café Brinkman» aan de Grote Markt voor een gemeen schappelijk ontbijt. Na eerst de inwendige mens wat ver sterkt te hebben nam pastoor Jongejan het woord en feliciteerde de leden met dit gouden feest. Hij herinnerde er aan dat in 1903 de toenmalige «.apelaan Kortekaas opdracht kreeg een kerk te bouwen in Haarlem-Oost. Zijn eerste werk was een aantal heren aan te zoe ken om een kerkkoor te stichten om o» de kerkconsecratie en in 't vervolg de ere-dienst met hun gezangen te ver zorgen. Spr. dacht hier speciaal aan het oudste lid van het zangkoor, de heer Goossens, die op enige jaren na ook het 50-tal vol heeft. Een geluk is tevens dat er zoveel jongeren steeds de gele deren komen versterken. De parochie is het zangkoor dankbaar voor alles wat het in de loop der jaren heeft gedaan, want het vervult een zeer voorname taak in de kerk. Spr. wenste de organist Slenders spoe dig beterschap. Broeder Ludwines feliciteerde het zangkoor namens Broeder-Overste en alle Broeders en bood een nieuwe Mis met complete partijen aan, n.l. de Missa Homme Désarme van Jan Mul voor 5- stemmig gemengd koor. Namens de Haarlemes Korenbond bracht de heer Rozenhart de gelukwen sen over. Verschillende sprekers voerden daar na nog het woord en haalden herinne ringen op. Bestuur en leden van het koor uGregorius Magnus" van de parochie van St_ Jan. Advertentie De hoofdinspecteur van de gemeentepoli tie, de heer A. Berendsen, is gerekend in gaande 1 April jj., bevorderd tot ambtenaar le klas. GEBOREN: M. G. DijkstraArnold z; Th. MeijerMol z; W. A. C. RuisWin kel z; W. J. van ZeistVan der Stelt d; B. M. PitersTerhorst d; A. Spierings De Vilder d; Th. MeijerMol d; S. van VeenEngel d; M. J. Heerens Rouweling d; M. M. van den Heuvel Buskermolen d; M. BloosVan Winkel d. ONERTROUWD: F. C. Davidse en C. Visser. GETROUWD: J. R. Meeuwenoord en A. Allard; J. de Vries en L. C. Carstens; H. E. Wijker en G. Wijker. OVERLEDEN: N. de Boer, 3 d., Haze- paterslaan; E. Huizing, 70 j., Klein Hei ligland; J. M. van der SlootBinken, 73 j., Reitzestraat; J. Heemstra, 69 j., P. C. Hooftstraat; F. Th. A. de Goeij, 75 j., "laerten van Heemskerkstraat; D. J. '••immon, 59 j.. Gasthuisvest. „De 5000ste komt in Mei". Vele le zers zullen vergeefs naar de betekenis van deze op geregelde tijden in ons blad verschijnende annonce gegist hebben. Zondagmiddag waren wij ge tuige van de onthulling van het myste rie, dat een zakelijke achtergrond bleek te hebben. De heer Beverdam, directeur van de N.V. Haarlemse Autocentrale droeg na melijk in de showroom aan het Hout plein de 5000ste Ford-automobiel, die de firma sinds haar oprichting heeft verkocht, over aan de toekomstige eige naar, de heer Schellinger uit IJmuiden. De overdracht ging uiteraard met enig officieel vertoon gepaard; voor de N.V. betekent dit aantal immers een mijlpaal in haar bestaan en activiteit. Aan me vrouw Schellinger werden bloemen aan geboden, terwijl haar echtgenoot, eige naar van een autorijschool te IJmui den, werd- verrast met een fraaie aqua rel, voorstellende de haven van Rotter dam. De chef van de afdeling publici teit der Nederlandse Fordfabrieken, de heer F. Paulen, sprak eveneens een korte gelukwens uit, waarna de heer Schellinger de directie der firma dank te voor de prettige ontvangst, die hem bij deze gelegenheid was te beurt ge vallen. Zaterdagmiddag omstreeks half 2 ont stond op de hoek van de Parklaan—Kruis weg een botsing tussen een personenauto bestuurd door de 37-jarige C. v. d. S. uit Alphen aan de Rijn en een autobus van de N.Z.H. De chauffeur van de personenau+o verleende geen voorrang aan de bus. die van rechts kwam. Ten gevolge van de bot sing reed de luxe-auto het trottoir op, waarbij de 19-jarige onderwijzeres A. C. de G. uit Santpoort, gewond werd. Zij liep een gekneusde linker enkel op en een geschaaf de rechterknie. Na te zijn verbonden, kon zij naar haar woning worden overgebracht. De beide auto's werden beschadigd. De afdeling Haarlem der K.N.P. belegt Donderdag 21 Mei in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond in de Tempeliers straat een vergadering, waarop de heer A Huissen en prof. dr. W. L. G. Lemaire uit Nijmegen, het woord zullen voeren. De beide sprekers zullen het onderwerp ,,De K.N.P. en de gemeenteraadsverkiezingen" behandelen. Aanvang 8 uur. De leerlingen-uitvoeringen van Anny Bonarius kenmerken zich in de regel door beschaafde en goede zang der jeugdige executanten. Zo was dit we derom het geval Zondagmiddag in de Stadsschouwburg, alwaar twee zangspe len, geheel verschillend van karakter, door de zangklassen werden opgevoerd. Vóór de pauze traden de jongste pupil len op in het kinderlijke zangspel in één bedrijf „Als de kinderen slapen" van M. A. BrandtsBuys. Van begin tot einde trof ons dit keer speciaal juist de beschaafde koorzang. Anny Bonarius laat haar leerlingen nooit schreeuwen. Alle zangeresjes hebben rollen, die ze, wat vocale middelen betreft, volkomen aan kunnen. Dat in een grote ruimte hier en daar eens een woord verloren gaat is zeer aannemelijk. Deze omstan digheid wordt niet geforceerd door har der te laten zingen, hetgeen zonder twij fel wel enigszins verleidelijk is. Om re sultaten te verkrijgen, zoals Anny Bo narius deze bereikte met deze jonge kinderen, komt ontstellend veel kijken. Vooral de ensemble-zang kenmerkte zich door frisheid, terwijl de solo-zang doorgaans met een zekere vrijheid ge schiedde. die zich goed bij het snel aan sloot. Het is moeilijk de afzonderlijke rollen wegens het grote aantal, in dé tails te vermelden. Een enkele' uitzon dering menen wij te moeten maken voor de rol van de Duvel, die A. Windhorst vlot en levendig vertolkte, waarbij voor al de uitstekend verstaanbare zang op viel, terwijl ook C Reus als solo-pop zeer verdienstelijk zóng en speelde. In tussen wil dit niets afdoen aan de klei nere rollen. Uiteindelijk bepaalde toch het geheel de vlotte en goede totaal prestatie, waarin ieder zijn eigen onder deel zo goed mogelijk vervulde. De muziek van Brandts-Buys is niet direct opzienbarend in dat genre te noemen, maar een grote verdienste ervan is, dat zij bij de kinderen aanspreekt en in het gehoor ligt, zonder in banaliteiten te vervallen. Van meer waarde is de mu ziek in het zangspel van Joh. Wagenaar, „De fortuinlijke kist". Uit de aard der zaak namen hieraan de meer oudere leerlingen deel. Uitstekend van klank gehalte waren de suggestief gezongen koortjes der schuldeisers. De twee hoofdrollenvertolksters, A. Serné als Fatima en R. Bonarius ais Abu Hassan, verdienen zeker een extra compliment. De muziek vertoont hier en daar ver rassende elementen en het recitativo ac- compagnato speelt er een grote rol in. Het moet een zware taak voor Anny Bonarius geweest zijn, dit stuk zo voor treffelijk tot klinken te brengen. Haar komt alle hulde toe voor de bereikte re sultaten. Het zal voor haar een grote voldoening geweest zijn, een zeer goed bezette Stadsschouwburg aan te treffen. De baten kwamen toe aan de Missie van Makassar. Een welgemeend dankwoord aan allen werd na de uitvoering uitge sproken door pater Bonarius, die bin nenkort naar de missie in Makassar vertrekt. Hierna vertolkten bloemen, aan Anny Bonarius aangeboden, de dank van alle medespelenden. JAN LAARVELD Naar wij vernemen heeft een parti culier plannen gereed voor een flatbouw van 12 woningen aan het Valkenbur gerplein tussen Valkcnburgerlaan en Molenlaan te Heemstede, Een overzicht van het stadion te Utrecht tijdens de viering van het eeuwfeest van het herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie in Nederland. In een brief, gericht aan het gemeente- nestuur van Bloemendaal, heeft de heer A van Geluk, voorzitter van de Stichting Openluchttheater, zijn besluit om ontslag te nemen, herroepen. In de zaal van gebouw St. Bavo zat gisteravond een dampende menigte do nateurs en donatrices van de R.K. To neelvereniging St. Bavo te wachten tot het doek werd gehaald. Voordat dit ge schiedde (een half uur na de vastge stelde tijd, al te laat dus) sprak de heer Voets, voorzitter van de vereniging, een kort, woord, waarin hij onder meer zijn tevredenheid uitte over het afgelopen seizoen. Op het programma stond het bekende stuk van Marian Osman en James Cor bet: „Het Chinese landhuis". Ook de ouderen zullen zich dit spel nog wel herinneren. Voorwaar een zware op gaaf voor een zo jonge vereniging, doch deze factoren in aanmerking genomen mag gezegd, dat somtijds zeer verdien stelijk spel werd vertoond. Martin Lan- geveld, de hoofdrolspeler, tevens regis seur, was tezamen met Miep Nelis als Charlotte wel het meest op dreef. Ook Rinnie Hannenberg. die de moeilijke rol van Sacfie vertolkte, verdient huide al deden op den duur haar steeds her haalde wanhopige hoofdheffir.gen wat hinderlijk aan. De inhoud van het spel komt in het kort hierop neer: Een rijke Chinees is getrouwd met een Engelse vrouw en woont met diens zuster in een villa aan een rivier. Een toevallige ontmoe ting tussen ziin echtgenote Sadie en een Engelse planter groeit uit tot een verhouding. De Chinees ontdekt hun verboden liefde, vermoordt de planter, verstoot ziin vrouw en begeert thans Charlotte, haar zuster, tot gemalin. Zijn mededinger is de oudere broer van de vermoorde planter. De Chinese moraal eist nu, dat één van beiden moet ster ven. Daartoe drinken zij ieder een glas wijn. waarvan één glas bestreken is met gif. De Chinees dan wordt slachtoffer van zijn eigen moraal. De décors waren uitstekend verzorgd door de heer Warmerdam. De pauze na het eerste bedrijf van één uur was wel te zeer aan de ruime kant en werkte ongunstig op het publiek. Tot slot nog één oprperking: Wij waarderen het voorstel van de voorzit ter om voortaan toneel- en balavonden niet meer te combineren. Vele jonge ren waren immers niet in de eerste nlaats gekomen om het stuk. Boven dien verschilt de sfeer van een toneel snel als gisteravond te zeer met de stemming die bij een bal pleegt te heersen. De afdeling Heemstede van de Katholieke Volkspartij houdt Vriidag 22 Mei a.s. te 8 uur in het R.K. Parochiehuis „Anno Sanc- to". Achterweg 22, een openbare vergade ring. De heer Th. Verhoeven, voorzitter van de huidige K.V.P.-fractie in de gemeenteraad, zal daar spreken over „Eenheid onder ka- tholieken bij gemeenteraadsverkiezingen". Dringend wordt, ahe katholieken aange raden deze belangrijke vergadering bij te wonen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in langdurig bruikleen de navolgende 'schilderijen aan het Frans Halsmuseum afgestaan: Ph. Wouwerman: Jachtscène bij rivier: J. M. Molenaar: Boe- vengezelschap; Dirk Hals: Feestvierend gezel schap; Sal. v. Ruysdael: Op het veer; J. M. Molenaer: Musicerend gezelschap: C. Winterlandschap; Ph. Wouwerman: Solda- tenkamp; W. Verschuur: Paardenmarkt; F. de Hulst: Ruïne bij rivier; R. Brakenburgh: Vrolijk gezelschap; P. Codde: Plunderings scène; Es. v. d. Velde: Landschap; Fl. v. Schoten: Stilleven. Genoemde schilderijen zijn afkomstig uit de verzamelingen der z.g. recuperatie, kunstwerken die tijdens de oorlog in Duitse handen zijn terecht gekomen en thans ten dele aan de verzamelingen der Nederlandse musea zijn toegevoegd. Advertentie HAARLEM ELECTMSCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Vorig Opening slot 18/5 3% Ned. 1953 101 ft 101A 3% Nederl 1948 974b 3*4 pCt Ned 1950 97% 3-3% Nederland 194? 96% 96 3 Ned 52-64 bel.-fac 98 iTn Insein Grtbk 46 3 pCt 96 Ned. Handel Md cei 158 A.K.U. 162 >2 164 Van Berkels Patent 102% Oalvê-Delft eert. 120 Van Gelder 151 Kun Hoogovens eert 156 Jnilever eert. 186 190 Ned. Kabel 209 Philips 158 160 Kon Petroleum 307% 312 .Amsterdam" Rubbei 93% 94% Holl Amerika Lyn 138% 138 Kon N Stoomb. M 125% 125% Ned. Scheepv. Unie 131% 131% H.V.A. 98% 100% Deli My. cert. 89% 9U Aan het slot van de feestelijke manifestatie in het Utrechtse Stadion heeft de Legaat van de H. Vader, Z. Em. Josef Ernest Kardinaal Van Roey, de volgende boodschap van Z. H. Paus Pius XII voorgelezen: Het is voor Ons een grote vreugde, deel te kunnen nemen aan de fees telijke herdenking van het herstel der kerkelijke hiërarchie in Nederland. Met vurige dankbaarheid zien Wij met U terug op de belangrijke en troostvolle ontwikkeling, die de Katholieke Kerk ijdens de laatste hon derd jaar in Uw land heeft doorgemaakt. Gij zijt gegroeid tot een geeste lijke kracht, die in Uw nobel vaderland en ver daarbuiten de rechtmatige bewondering afdwingt van allen die de rijkdom van Uw katholiek leven mochten leren kennen. Dankbaarheid vervult Ons daarom op de eerste plaats jegens de algoede God, die de ijver van Nederlands katholieken zo overvloedig heeft gezegend, dankbaarheid ook jegens de Bisschoppen, Priesters en gelovigen, die met zoveel zelfopoffering hebben gewerkt, ge streden en geleden voor de steeds bredere en diepere vestiging van Christus' Rijk in hun vaderland. Dierbare katholieken van Nederland, laat deze terugblik in het verle den een krachtige prikkel voor U zijn, niet alleen om de erfenis van Uw vaderen ongeschonden aan Uw kinderen door te geven, maar vooral om op het voorbeeld van Uw vaderen alle krachten in te spannen om die erfe nis grootser, rijker en meer innerlijk te maken. Daarvoor is nodig dat gij, in dankbare bescheidenheid, maar ook met grote standvastigheid, volhardt in de strijd, want de Kerk op aarde is en blijft steeds een strijdende Kerk. Bewaart de eenheid als een onderpand van Gods kracht in U. Werkt altijd verder, onbaatzuchtig, in onderlinge liefde, vol eerbied voor elkander, on der de leiding van Uw Bisschoppen en Priesters, opdat de liefde van Christus steeds meer moge heersen in Uw harten, in Uw gezinnen, in heel Uw va derland en overal ter wereld waar zovele kinderen van Uw volk als missio narissen arbeiden. Opdat gij met Gods genade dit moogt verwezenlijken, schenken Wij U allen van ganser harte Onze vaderlijke en apostolische Zegen. Vanuit het Vatikaan, 17 Mei 1953. Advertentie AM S TK.lt l> VmSEVA ART 20 TTl.1105,5 t Ook voor de fijne was. Gisteravond om 8.20 uur ts officieel de nieuwe aanwinst van het station Haarlem, het derde perron, in gebruik gesteld, zonder ceremonieel vertoon De bedoeling is om voorlopig alleen 's morgens en 's avonds tijdens de foren senuren van het perron gebruik te ma ken. De vroegere voorzitter van de KA.B. voorheen R. K. Volksbond afdeling Haarlem-Noord, de heer J. Gortzak, is op 12 December 1943 in een kamp in Duitsland overleden. De herbegrafenis van het stoffelijk overschot zal plaats hebben op Woensdag 20 Mei na de H. Mis van half negen op de begraafplaats achter de kerk van O. L. Vrouw van Zeven Smarten aan de Rijksstraatweg. Rozenkransgebed morgenavond negen uur in de kerk. Gedeputeerde Staten van Noordhol land stellen voor te benoemen tot eco nomische directeur der Provinciale Zie kenhuizen, de heer R. Verbeek, die se dert 1 April 1952 deze functie op voor treffelijke wijze heeft waargenomen. De benoeming moet beschouwd worden als te zijn ingegaan op 1 Maart 1953. In het begin van het bericht over de bijeenkomst, die de afdeling Haarlem van de Kath. Bond voor Voeding- en Genotmiddelenbedrijven „St. Joris" op Dinsdag 19 Mei in het gebouw „St. Ba vo" zal houden, zijp enkele regels ver keerd geplaatst. Men gelieve te lezen: Langzaam aan beginnen nu in de grote ondernemingen de zo lang bepleitte on dernemingsraden op gang te komen. Wie het bericht verder aandachtig heeft willen lezen, zal het daarna dui delijk zijn geworden, waar het hier om ging. Voor het spelen van de eerste wed strijd' in de hoofdklasse van de zomer waterpolo-competitie is HVGB 1, met twee invallers, naar Den Haag ge weest om te spelen tegen een volledig HZPC. Direct na de aanvang wisten de Hage naars een nuttig gebruik te maken van enkele fouten in de HVG3-achterhoed» en het was Ruimschotel die I-IZPC een 2—-O voorsprong bezorgde. De HVGB- midvoor Felix wist echter spoedig hier na een vanuit de achterhoede goed voorgezette bal in een doelpunt om te zetten. Nog voor het ingaan van de rust hadden de gebroeders Ruimschotel drie doelpunten aan de Haagse voorsprong weten toe te voegen. Jan de Haas en Felix verkleinden deze voorsprong tot 53. In de tweede speelhelft bleven de Hagenaars in de aanval; geleidelijk aan werd de voor sprong vergroot. Tenslotte wist Felix, na het nemen van een corner door Ho- geiand, nog een tegendoelpunt te ma- Si iken. HZPC won de wedstrijd met 94 Op de N.V. Drukkerij De Spaarnestad werd Zaterdag 16 Mei het zilveren ju bileum gevierd van de heer H. H. Ver- meij, chef van de afdeling correctie. Traditiegetrouw werd de jubilaris met echtgenote ontvangen door de directie, die hem in hartelijke bewoordingen haar erkentelijkheid voor zijn goede prestaties gedurende de laatste kwart eeuw betuigde en hem een stoffelijk blijk van waardering overhandigde. Vervolgens begaf de iVeuwe zilverling zich in gezelschap van vrouw en kin deren naar de cantine, waar het eerst het woord werd gevoerd door de heer Douwes, hoofdredacteur van de redac tie Tijdschriften. Deze verklaarde dank baar te zijn, dat dit jubileum werd ge vierd; ten eerste, omdat hij de kwali teiten van de heer Vermei; als mens be wonderde, ten tweede, omdat hij zijn werk altijd had gewaardeerd en ten derde, omdat deze viering er het bewijs van was, dat de heer Vermeij was her steld van de ziekte, die hem geruime tijd had geplaagd. Hij noemde hem „the right man in the right place", op wiens bureau Koenen en Van Dale slechts or namenten zijn, en hij besloot zijn rede voering met hem enkele geschenken te overhandigen. De heer Ko de Haan deed zijn dich- ters-reputatie eer aan door de lof van de jubilaris in verzen te zingen en de heer Lefeber, chef van de zetterij, wenste de heer Verméjj in een geestige speech toe, dat hij de zetters nog vele jaren lang met zijn correcte correcties op de vingers zou mogen tikken. Mej. T. Knape, die namens de afdeling cor rectie sprak, zei, zich te verheugen, dat zij de gelegenheid had, de waardering van alle correctoren en correctrices je gens de heer Vermeij te kunnen uit spreken; zij zette haar woorden kracht bij door de feesteling een fraaie vulpen eti bijpassend vulpotlood te overhandi gen. Als wij de heer Vermeij mogen ge loven, dat hii voor deze gelegenheid drie speeches uit zijn hoofd geleerd, die hemzelf tot tranen toe hadden bewogen. Helaas was hij ze alle weer vergeten, maar gelukkig was zijn geïmproviseerd dankwoord ook uitstekend. Er viel niets te corrigeren. Vanavond wordt door de K. N. P. af deling Heemstede een openbare verga dering belegd in gebouw „Anno Santo", Achterweg 22, om 8.15 uur. Enkele can- didaten van de Heemsteedse lijst zullen het woord voeren. In de nieuwe zaal van het Restaurant- Cafetaria hield HPC Zaterdagavond een intieme feestavond die als zeer geslaagd kan worden beschouwd. De voorzitter, de heer C. A. Schipper hield een toe spraak waarin hij de aanleidingen tot net houden van deze feestavonden, het behaalde clubkampioenschap en hei Ned. record 4 x 100 m. memoreerde en daarbij in het bijzonder de vier jonge zwemmers prees die voor dit laatste hadden gezorgd. Namens de burgemees ter van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, overhandigde hij hen een zilveren draagmedaille, door HPC voor zien van een passende inscriptie. Daarna zorgden een aantal jeugdige leden voor de nodige ontspanning mid dels voordrachten, schertsen en een aar dig goochelpartijtje, dat zeer de aan dacht trok en mede bijdroeg tot het sla gen van deze avond. BIOSCOPEN Rembrandt: „Viva Zapata". Tijden: f, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar-.,, Palace: „Ontsnapt aan de guillotine- Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 1» H- Luxor: „Les belles de nuit" (geprolon geerd). Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het zwarte kasteel". Tijden- 4.15. 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. City: „Asphalt-liefde". Tijden: 2.15, 7 en 9.15 uur. Volwassenen. Spaarne: „Wolven huilen in Alaska e „De verborgen zilvermijn". Tijden: 2.3U, en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Minerva: Tot en met Maandag: „De mij nen van Koning Salomo". Tijden: 2.30 en 8.15 uur, a. 1. Dinsdag „New Orleans 8.15 uur. Boven 14 jaar. Maandag 18 Mei Grote Kerk: Orgelbespeling door G. Mi» chels 21—22 uur. Carillonbespeling door stadsbeiaarcner A. Peters 20.30—21 uur. Dinsdag 19 Mei Stadsschouwburg: R.K. Toneelvereni ging „Thaiia" in „Leontientje", 8 uur. Concertgebouw: Concert ,,Robert"-seri«- Soliste Georgette Hogedoorn, 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door Michels, 2122 uur. TENTOONSTELLINGEN: Huis Van Looy, Kleine Houtweg 103. (Ingang Kamperlaan). Werken van leden van de Groep Haarlemse Schilders en Beeldhouwers (t/m 24 Mei). Frans Halsmuseum, ingang KI. en or. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, des avonds bij kaarsverlichting. Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel. Geopend van 10—" en van 2023 uur. Zon- en feestdagen i* —17 uur (t/m 26 Mei). Vishal, Grote Markt, Diepzee-aquarium en Philips' Wondertuin. Geopend van 10 23 uur (t/m 26 Mei). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14- Nederlandse Kunstniiverheid. Geopend: 10—17 uur (t/m 25 Mei). Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. Kunstnijverheid en bloemencomposities. Pieter van Gelder, Pieter Groeneveldt, Wandtapijten van de Knipscheer. Geopend op werkdagen van 1017 uur (t/m 25 Mei). „Het Wapen van Heemstede". Werken van Heemsteedse beeldende kunstenaars. Geopend dagelijks van 923 uur (t/m 28 Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 6® Vroeg-Aziatlsche kunst. Dagelijks go opend van 10 tot 23 uur (t/m 31 Mei). CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjenellenkelder", Stadhuis, Grot® Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16, 17, 20, 21, 22 uur. Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 9—17 en 20—22.30 uur. Gaskronen- verlichting. Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens dag en Vrijdag van door kaarsenluchters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „Da Hyacint" Cabaret, Bars: „Die Raekse", Raaks: Wie ner cabaret „Edelweiss": „De Waag", Spaar ne 29; La Cubana, Lange Veerstraat 17; Wi ne Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. DIVERSEN: Pendeldienst miniatuurtreintjes („Glip- pertjes") op route „Dreefzicht" (De Hout) —Frans Halsplein v.v.; rondritten (N.Z.H. V.M.-bus, 21 u. en rondvaarten (vertek: Houtbrug) langs de verlichting. Hout plein, hoek Dreef/Wagenweg, en Dam straat oliebollen-poffertjes-kramen. Advertentie Amsterdamsche Rijtuig- Mij., Haarlem De Geelzwarten schijnen weer goede plannen te hebben, want nadat zij al twee wedstrijden hebben gewonnen is ook de strijd tegen het sterke HCK tot een goed einde gebracht. Het heeft ech ter moeite gekost want de de HCK-ers beschikken over een goede ploeg. Maar ook TYBB kwam zeer goed voor de dag en in een prachtige wedstrijd heeft het met 4—3 de overwinning uit het vuur gesleept. Hqt was TYBB dat het eerst de leiding nam dank zij een honkslag van Turnhout, maar in diezelfde innings maakte HCK gelijk. Toch was het weer TYBB dat de leiding nam en nu waren het honkslagen van Bakker en De Jong die een run opbrachten. Weer werd het gelijk toen een foutje in het veld door een honkslag van de HCK-ers werd ge volgd en zelfs namen de HCK-ërs de leiding in de zevende innings. Doch de TYBB-slagploeg zette nog eens de tan den op elkaar en in de achtste innings werden een paar fouten in het HCK- veld prachtig uitgebuit en de stand was weer gelijk. Toen in de laatste innings Bakker weer op de honken kwam door een honkslag, ging hij door gewaagd honklopen over de thuisplaat en al kregen de HCK-ers nog een slagbeurt, het TYBB-veld gaf geen krimp en be haalde eem prachtige, kostbare over winning. Advertentie Op het Gem. Sportterrein aan de Klever- laan werd het eerste gedeelte van de 3" nioren-competitie afgewerkt, welke dit j»^ door de H.A.V. was georganiseerd. V°" diverse leden werd hard gestreden om punten; de einduitslag moet nog worden o - endgemaakt. De voornaamste uitslag luiden: - 300 m. jongens A: 1. R. Bodewes, 39.8 se Spoorwerpen jongen A: 1. N. de Zwa,g 42.45 m. Kogelstoten jongens A: 1. N- Zwager, 10.83 m. d» Het sluitstuk van de middag vormden estafettes, bij de 4 x 100 m. jongens A zette Holland de 2e plaats 48.5 sec.). vn)c Ook aan de wedstrijden op de 31e rf y huizer sportdag, georganiseerd door de H.B.S.-Flevo, heeft een ploeg Holland-at» 2 ten deelgenomen; met 9 persoonlijker. estafetteprijzen kwamen zij naar de op „,3- nestad terug. De weersomstandigheden ren voor de tijd van het jaar vrij t»„te- slechts de laatste finalisten en de lopers hadden hinder van de plotse j draaiende en fel aanwakkerende wina- Je v. Haaster en G. v. Noort bezetten ee> l00 plaats resp. op het nummer 800 m. D ei de m. C. Verder bereikten L. Lustjes ;j 100 m. B een 2e plaats (12.1 sec.), fjl-jer» C. Kwakman en L. v. Wees op de num 100 m. jongens A en 600 m. jongens vQor Bij de estafettes zorgden de juniores een zege op de 4 x 100 m. (48.5), ter n,erd de Olympische estafette een 2e Pla^fvroPu» bereikt (3.54) achter de R.K.A.V. (Alkmaar). t athle' Voorwaar een goed begin van h tiekseizoen door onze R.K. athleten. Maandag 18 Mei Hoog. water: 7.07 u. en 19 f Laag water: 2.38 u. en 1502 u Dinsdag 19 Mei Hoog water: 7.52 u. en Laag water: 3.22 u. en 15.42 u-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2