EISENHOWER: De V.S. kunnen aan iedere uitdaging het hoofd bieden AKKERTJE L m Een zomer in Kromdorp 4 HET DOMEIN DER VROUW Pinksterfeest de zes lekkere Belastingverlaging voorlopig nog uitgesteld Bouwvakpatroons houden hun jaarvergadering in Den Bosch De relatie tussen de woning en de volksgezondheid WEKEN Jammer Tergende zenuwpijn Te veel opvoeren van woningbouw brengt spanning op de arbeidsmarkt Pauselijk telegram aan Ned. pers NU LENTE IN KLEIN BESTEK Kardinaal Griffin op Hageveld Krimpen van pijn WOENSDAG 20 MEI'1953 PAGINA 4 7 Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! Export van papierwaren naar België Vrijwillige beperking door Nederland Afrika S stem Keus uit 3 soorten Castella Wat is het beste voor Uw huid en Uw beurs? Openbare gezondheidsregeling Kankercentra Nijmegen en Amsterdam Tijdschrift voor ouders van gebrekkige kinderen Feest in de Heerlens^ „V roedvrou wenschool 40-jarig jubileum gevierd President Eisenhower heeft gisteren in zijn „praatje-bij-de-haard", dat via de radio en de televisie werd uitgezonden, verklaard, dat „de Verenigde Staten, indien zij thans tot een algehele mobilisatie zouden worden gedwon gen, aan iedere militaire uitdaging van de Sowjet-leiders het hoofd kunnen bieden en de overwinnng behalen." Hij waarschuwde dat de Sowjet-politiek „tot dusverre" nog niet gewijzigd is en riep op tot een voortdurende krachts inspanning teneinde de kracht van „de vrije wereld" te vergroten. De president gaf vervolgens een uiteenzetting van zijn voorstellen inzake de belastingwetgeving. Hij legde het Amerikaanse volk een uit vijf punten bestaand belastingprogramma voor, dat een voortzetting van de bestaande inkomstenbelastingen met ten minste zes maanden inhoudt, terwijl de voor genomen verhogingen van de sociale verzekeringsheffingen uitgesteld worden. De president noemde in zijn toespraak de volgende vijf punten: 1. De bestaande overwinstbelasting zal na de vervaldatum van 30 Juni met zes maanden verlengd worden ter ver krijging van extra rijksmiddelen ten bedrage van 800.000.000 dollar. 2. Voortzetting van de vennootschaps belasting op het huidige peil, hetgeen jaarlijks 2 milliard dollar oplevert. Eerder was besloten deze belasting op 1 April 1954 te verlagen van 52 tot 47 pet. 3. Uitstel van de verlaging van de accijnzen. Deze verlaging zal thans in afwachting van de totstandkoming van een accijnsstelsel op 1 April 1954 in gaan. 4. Uitstel van de verhoging van ae sociale verzekeringsheffingen welke per 1 Januari a.s. voor zowel werkgevers als werknemers van anderhalf tot twee pet verhoogd zouden zijn. 5. Verlaging van de inkomstenbelas ting per 1 Januari a.s., zoals in de be staande wet voorzien was. Eisenhower is nog steeds gekant te gen acties van het Congress om deze verlaging zes maanden eerder te doen ingaan. Door de handhaving van het bestaande tarief tot 1 Januari a.s., zei hij, zal de regering een bedrag van anderhalf tot twee ijiilliard dollar krij gen, dat dringend nodig is. Kennelijk zinspelend op de kritiek, welke hier en daar uitgeoefend is op de fondsen, die ten behoeve van de luchtmacht uitgetrokken worden, zei Eisenhower, dat in het komende be grotingsjaar van elke defensie-dollar bijna zestig cent naar de luchtmacht en luchtverdediging zal gaan. Omdat het noodzakelijk is zuinig te zijn en dit niet alleen te bepleiten, al- Advertentie I kan U plotseling machteloos maken. Deze week zal er te BTUssel op ambte lijk niveau een bespreking plaats vinden naar aanleiding van de Belgische bezwa ren tegen de stijgende import van Neder landse producten uit de papierwaren-sec tor. Deze bijeenkomst is voorafgegaan door verschillende besprekingen tussen in dustriële groeperingen uit belde landen, waarbij men in enkele gevallen besloten beeft tot contingentering van de Neder landse export naar België in de betreffen de sector over te gaan. Hiermede zullen de volgende tijdelijKe regelingen een meer officieel karakter krijgen: De Nederlandse industrieën van golfcarton en -papier en enveloppen heb ben zich voor een half jaar vastgelegd voor uitvoercontingenten van resp. 240 en 210 ton. Voor de zakkenindustrie is een gemengde commissie tot onderzoek van klachten ingesteld. De Nederlandse fabri kanten van crêpepapier hebben toegezegd hun prijzen op de Belgische markt met Fr. 1 per kg. te verhogen. Voor carton- nage-artikelen kon men aanvankelijk niet tot overeenstemming komen. Tenslotte werd het Nederlandse voorstel van con tingentering (1800 ton voor de periode 1 April1 October) aanvaard om uit de impasse te komen. Verder overleg zal nog plaats vinden in deze sector. Voor schrif ten, briefordners enz. werd een contingent van 240 ton voor zes maanden vastgesteld, met een extra quantum van 200 ton voor de eerste periode. De export van cellu- lose-watten werd beperkt tot 12 ton per maand, doch dit contingent zal verhoogd worden, indien de Belgische import uit an dere landen dan Nederland zou stijgen in de toekomst. Voor behangselpapier kon geen overeenstemming worden bereikt. De Nederlandse fabrikanten verklaarden zich bereid de regelingen van de Belgische be langengroep over te nemen, mits zij er ook de voordelen van zouden ondervin den. Tot deze concessie was de Belgische behangselpapierindustrie niet bereid. dus de president, heeft de regering de aanvrage van de regering-Truman voor nieuwe toewijzingen met een bedrag van circa 8.5 milliard dollar verlaagd en het plan bestaat het bedrag, dat Tru man in het komende begrotingsjaar had willen uitgeven, met 4.5 milliard dollar te besnoeien. Eisenhower besloot zijn rede met de waarschuwing: „Wij moeten ons dui delijk en voortdurend precies voor ogen houden, welk gevaar voor ons ligt. Het is meer dan alleen een militaire bedreiging". Vervolgens zette hij uit een, hoe de Sovjet-leiders er op reke nen, dat de Westelijke mogendheden niet haar huidige levensstandaard kun nen behouden en tevens grote bedragen aan haar defensie besteden. „Deze defensie moet allereerst van dien aard zijn, dat wij de kosten hier voor voor lange, voor onbepaalde tijd kunnen dragenzo voegde de pre sident hieraan toe. „Een nauwlettend gadeslaan van het militaire front mag nooit betekenen blind te zijn op het bin nenlandse front. In onze huidige wereld In deze staat van voortdurende span ning en strijd kan een verlamde in dustrie of een gedemoraliseerde arbei dersklasse hetzelfde zijn als een verlo ren veldslag". „De maatregelen, welke tot nu toe van overheidswege zijn getroffen om de werkloosheid tegen te gaan, kunnen niet zonder meer onze volledige instem ming hebben", zei gisteren de heer R. Terlingen, voorzitter van de Neder landse Katholieke Aannemers- en Pa troonsbond tijdens de' jaarvergadering van deze bond te Den Bosch. Spr. gaf als zijn mening, dat de overheidsmaat regelen bijna uitsluitend gericht zijn op de sector van de woningbouw. Het te veel opvoeren van het aantal nieuw te bouwen woningen brengt 't gevaar voor overspanning van de arbeidsmakt met als gevolg moeilijkheden tussen werkge vers en werknemers over de hoogte der lonen en tussen de werkgevers onder ling, omdat de beschikbare vaklieden naar de woningbouwobjecten worden weggezogen. Ook ziet spr. het gevaar, dat men over enige tijd zal zitten met een omvangrijk productieapparaat, dat zal moeten overschakelen op een andere sector dan die van de nieuwbouw. Ten aanzien van de gevolgde huurpo- litiek meent spr. dat deze tot gevolg heeft verwaarlozing van het woningbe- zit, werkloosheid voor de onderhouds- patroons en een nijpend krottenprobleem. De taak van de Commissie Krotoprui ming en Sanering acht spr. zeer zwaar. Toch hoopt hij, dat deze commissie spoe dig met een behoorlijk plan voor de aag zal komen en dat de uitvoering daarvan dan met spoed ter hand zal worden genomen. „Wellicht kan een uit breiding van de onlangs afgekondigde Bijdragenregeling Woningbouw hiervoor een oplossing bieden" aldus spr., die er verder op wees, dat naast de nieuw bouw van 55000 woningen per jaar. het weer bewoonbaar maken van 6000 wo ningen een belangrijke bijdrage tot de oplossing van het woningprobleem be tekent. De krotopruiming, sanering en de woningverbetering zullen ook een be langrijke bijdrage voor de werkgelegen heid voor het midden- en kleinbedrijf kunnen leveren. Spr. zag ook de nieuwe woningen, zowel naar inhoud als vorm vaak als iets, waardoor de culturele waarden bedreigd worden. De Premie- en Bijdragenregeling Wo ningbouw 1953 is naar het oordeel yan spr. op gezonde beginselen gebasseerd. Hij vreest echter, dat het effect ervan in de praktijk beperkt zal zijn. Hoewel spr. zich verheugt over de nieuwe rich ting, stelt hij vast, dat de achterstelling van de particuliere bouwer bij de wo- mngwetbouw voor wat de financiering betreft, in deze nieuwe premieregeling gehandhaafd blijft, zij het in mindere mate. Sprekend over de verwerkelijking van de bedrijfsorganisatie in het bouwbe drijf, zei spr. het als een farce te be schouwen wanneer de bedrijfschappen verordenende bevoegdheid krijgen op het stuk van lonen en andere arbeids voorwaarden alleen als de betreffende vrije organisaties dit willen. „Wanneer men de bedrijfschappen naar het pijpen wil laten dansen van de betrokken vrije organisaties, zien wij de noodzaak van publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie als hèt middel tot uitbanning van de klas senstrijd niet meer in," zo zei spr. Mgr. F. Hendrikx, vicaris-generaal van het bisdom 's-Bosch, die de verga dering bijwoonde, zei dat het na de hoog opgelaaide feestvreugde der laat ste dagen goed is de blik weer een» om te wenden. Allerwegen stelt men af val van het geloof en van de gods dienstige practijken vast. Bij de her- Ook een detache- men', samengesteld uit troepen uit Oost-Afrika, Aden en Somaliland, zal deelnemen aan de kroningsplechttghe- den in Engeland, als onderdeel van het koloniale con tingent. Bij de aan komst van de troe pen in Southamp ton toonde sergt.- maj. Chebkwomy Soo van de „Kmg's African Rifles", dat ook Afrika een stem heeft in het kapit tel. Sergt.-majoor Chebkwomy heeft o.a. deelgenomen aan de maatregelen egen de Mau Mau terroristen. ?5 kerstening van de maatschappij is de R.K. organisatie onmisbaar. „Uw beroep is er een van vertrouwen," zei spr., die er op wees. dat het vertrouwen wel eens geschokt is geweest. Een sys teem behoeft echter niet veroordeeld te worden, omdat het wel eens misbruikt wordt. Het is de taak der organisatie te zorgen, dat misbruiken voorkomen wor den. Spr. sprak de hoop uit, dat alle aannemers zich bij de organisatie zou den aansluiten op een apostolische taak te vervullen tot herkerstening van de maatschappij. De herkiesbare bestuursleden werden herkozen. Nieuwe bestuursleden zijn de heren B. Arends uit Groningen, J. Smolders uit Hilvarenbeek en P. Weyts uit Bergen op Zoom. Het voorstel om een Bestedingsrege ling, zoals die geldt voor het bisdom Den Bosch, ook aan te nemen voor de Bisdommen Breda en Roermond werd met meerderheid van stemmen aange nomen. 7. De bewoners van het tentenkamp waren danig ontroerd door de edelmoedige geste van de Freule. Zozeer, dat zij spontaan besloten haar bij te staan in haar streven. En zij togen in optocht naar het bu reautje in het Patronaatsgebouw en deponeerden daar elk een misbaar kledingstuk. De man, die had geschitterd in het Amerikaanse hemd, trok het zij het met tranen 'in de ogen uit en leverde het bij de Freule in. De volgende morgen verscheen hij op straat in zijn chemise. Kortom, de klerenopslag- plaats van de Freule werd steeds meer gevuld en de vacantiegangers namen in gelijke mate toe in luch tigheid van uitrusting. „Er is nog edelmoedigheid te vinden in deze wereld", zei Freule Euphrosine ont roerd. Eén was er slechts, die buiten de overal opbloeien de offerzin stond. Dat was de heer Dodge, de En gelse gast. Deze gentleman had uiteraard de Krom- dorpbode niet gelezen en omdat hij uit principe niet converseerde met vreemdelingen, wist hij van niets. En alsof er in het geheel niets was gebeurd in Krom dorp, ging hij de volgende middag, gehuld in een knalrood badcostuum, zwemmen 'in het ven nabij het tentenkamp. De vacantiegangers stonden aan de kant met afkeurende blikken toe te zienSommigen riepen zelfs „foei". Dat incident kon natuurlijk niet voor de freule verborgen blijven. Hier moest inge grepen worden, besloot zij met haar gewone vocirt" varendheid; hier moest redding worden gebracht. Nol diezelfde dag meldde de Freule zich bij de tent van mr. Dodge en overhandigde hem een fraai Jac^L van echt lakense stof, dat nog aan heur grootvaar? had toebehoord. Dat ging met enige plechtigheid Se' paard; Kromdorpers en vacantiegangers stonden m* ontroerde gestichten toe te zien en er was een foto graaf om een kiekje te maken voor de KromdorV' bode. Eerst begreep de Brit niet goed wat er aan at hand was. Maar een ontwikkelde Kromdorper legat hem in het Engels uit, dat het hier om een folkloris tisch gebruik ging, dat altijd buitenlandse gasten ta®*0 aangedaanToen begon hij gevleid te glimlachen- In antwoord op het telegram, dat de leden van de Katholieke Nederlandse Dagbladpers en de Katholieke Neder landse Journalistenkring tijdens de te Utrecht gehouden persherdenking van het eeuwfeest der kerkelijke hiërarchie aan Z. H. de Paus hebben gezonden, ont ving de aalmoezenier van de pers, pater M. Bogaartz S.J. het volgende antwoord namens Z.H. de Paus: „Zijne Heiligheid, vaderlijk aanvaardend de hulde van de Katholieke pers in Nederland, te Utrecht verenigd bij gelegenheid van het eeuw feest der hiërarchie, zendt van ganser harte aan aalmoezenier Bogaartz, de voorzitters Dosker en Bruna en aan alle deelnemers als onderpand voor een vruchtbare arbeid de gevraagde Apos tolische Zegen. w.g. Montini, prosecre taris". Advertentie Een stukje lente in klein bestek, dat is de nieuwe Bloemenzeep van Castella. Onverpakt in de winkel te krijgen, zodat U direct de verrukkelijke rozen geur kunt ruiken. Castella Bloemen zeep wordt in vier beschaafde kleuren geleverd. De prijs? Slechts 20 cent. Nu kan werkelijk IEDERE vrouw mooi zijn! Iedere vrouw kan nu immers de zeep kiezen, die voor haar huid en haar beurs het beste is. Heeft U een tere, gevoelige huid, dan neemt U Castella Spécial, die een koesterende laag roomdik schuim over handen en gelaat legt (32 cent). Natuurlijk blijft ook de zo geliefde Castella Schoon- heidszeep (32 cent) alom verkrijgbaar. Tijdelijk levert Uw winkelier U thans twee stukken van deze heerlijke schoon- héidszeep voor 50 cent. U profiteert toch ook van dat aanbod? Maar mocht U zich voor ëen gerii»g bedrag willen hullen in de geur van prille rozen, laat dan Uw keus vallen op de nieuwe Castella Bloemenzeep voor slechts 20 cent! (Van onze Utrechtse corespondent) Onder grote belangstelling zowel van autoriteiten als van belangstellenden op het gebied van Volkshuisvesting en Stedenbouw hield het Nederlands Con gres voor Openbare Gezondheidsregeling Dinsdag in Esplanade te Utrecht een z.g. „Klein Congres" over de relatie tussen de woning en de volksgezondheid. Eer ste spreker was prol J. M. Macintosh van de London School of Hygiëne and Tropical Medicine, die er speciaal de nadruk op legde, dat de woning erop gericht dient te zijn de gezondheid te bevorderen. Hierbij moet rekening wor den gehouden met :ie toekomst en de wisselende omstandigheden waaronder een gezin leeft. Zo achtte spreker een practische indeling van de woning van groot belang, alsook voldoende ruimte voor studerende kinderen, het verzor gen van zieken enz. Een jong paar aldus prof. Macintosh dient van het begin af aan over voldoende woonruim te voor een gezin te beschikken. Voorts wees hij op de gevaren, welke overbe volking met zich meebrengt voor de lichamelijke en geesteliike volksgezond heid. Oud-minister J. in 't Veld, die de maatschappelijke aspecten van het woonprobleem belichtte. wees op het verschil in accent tussen hem en zijn opvolger, min. ir. B. J Witte. In tegenstelling tot laatstgenoemde meende spreker dathet accent dient te vallen op stedenbouw in plaats van op architectuur. Het woningtekort en de overbevolking achtte hij de meest drin gende problemen. Behalve het grote aantal nieuw te bouwen woningen, het inhalen van de achterstand tengevolge van de bevolkingsaanwas, zullen er in de komende dertig jaar ca. 400.000 wo ningen dienen te worden gemoderni seerd. Van veel belang achtte spr. voorts het saneren van de oude stadskernen, het bouwen van woonhuizen voor wer kende vrouwen, vrijgezellen en be jaarden. Verbetering van de huisvesting bevordert de cultuur aldus de oud minister. Het streven dient volgens hem ook gericht te zijn op een vrije ont plooiing van de menselijke persoonlijk heid en op het aankweken van meer Over een paar dagen vie ren we het Pinksterfeest, aet feest van de nederdaling zan de H. Geest. Hft is een 'eest, dat over het algemeen minder aanspreekt dan die aeide andere grote kerkelij ke feesten: Kerstmis en Pa sen. Toch is ook het Pink sterfeest zeer belangrijk. Wat mmers moeten wij beginnen met ons leven zonder dat de Heest Gods ons verlicht? On- ierschatten wij niet onwille keurig de betekenis van de H. Geest? Met God de Zoon jijn wij van kind af ver- irouwd. Hem immers kennen wij als de Godmens, die ons even heeft meegeleefd hier >p aarde van Zijn geboorte in Bethlehem tot Zijn dood op iet kruis. God de Vader ken- ïen wij ook, zij het dan, dat le Eerste Persoon der God- lelijke Drieëenheid de men en dikwijls minder „pakt" ian Jezus Christus. De H. Heest echter wordt al te zeel vergeten. Toch is Hij jns gezonden als de „Hel per", nadat Jezus Zijn aardse leven had beëindigd. Hij kan ms steunen en helpen, om ;en waarlijk christelijk leven :e leiden. Hij moet ons ver stand verlichten en onze wil sterken om te weten wat »oed is en daarnaar te han- ielen. Hij ook kan ons bezie- en met het Goddelijke Lief- levuur. Een zo machtige Hel- aer dus is ons gezonden en wij, dwaze mensenkinderen, zergeten Hem, in ons gebed ;n in ons leven. Feitelijk zou- 3en wij geen dag voorbij moeten laten gaan, zonder te oidden: „Kom H. Geest, ver- zul de harten van Uw gelo- zigen". Vervul onze harten net liefde tot onze evenmen sen, ook tot die, op wie we zan nature niet zo erg ge steld zijn. Geef ons de liefde, lie het kenmerk is van het waarachtige Christendom. .Daaraan zal men herkennen, lat ge Mijn leerlingen zijt", leeft Christus gezegd, „dat ;ij elkander liefhebt." Wij 'rezen echter, dat iemand, lie wildvreemd deze wereld innen zou komen met déze egel als enige toetssteen vooi iet vinden van de christe- len hier, ontzaglijk veel moeite zou hebben, Christus' zolgelingen te vinden. Komt lit niet mede, omdat wij te weinig de hulp van de H. Heest inroepen? Zijn hulp hebben wij no- lig voor een goe<V inzicht in de eisen voor ons eigen le ven, maar ook bij ons werk, oij de opvoeding van onze Underen. „Kom H. Geest en leer mij het juiste woord spreken tot het kind, dat wij moeten vormen tot christen." „Kom H. Geest en laat mij mijn werk zo verrichten, dat het tot voordeel is van le gemeenschap." „Kom H. Geest en vervul mijn hart met Uw Liefde- zuur, opdat dit Pinksterfeest iet begin moge zijn van een zernieuwd christelijk leven, vervuld van Uw kracht en Uw sterkte." Zeewolf is een grote vis, die meestal gestroopt verkocht wordt, in moten of filets. Zijn blauw gestreepte lichaam boezemt dan ook geen ver trouwen In, maar het vis vlees is smakelijk. Ook de groot-koppige poon is lekker, maar geeft in verhouding tot zijn gewicht veel afval. Gebakken appelen krielaard- In Mei en Juni vallen de zogenaamde „zes lekkere we ken." met behulp van de mens overlaadt de natuur ons dan met velerlei heerlijke producten, die wij geduren de de winter hebben moeten missen. Veel van deze pro ducten zijn betrekkelijk duur, vooral in de eerste periode. Wij behoeven echter slechts korte tijd geduld te hebben totdat het hoogsei zoen aanbreekt. Voor zowel groenten als vruchten geldt, dat de pri meurs in het algemeen wel mooi, maar minder vol van geur en smaak zijn dan hun latere soortgenoten. Ook uit oogpunt van voedingswaarde is het niet juist om de „eerste aardappelen" en de „eerste kasboontjes" hoger aan te slaan dan die van een paai weken later. In deze tijd hebben we volop: Groenten: Stoofsla, kropsla, spinazie, postelein, spitskool, snijbiet, andijvie, peulen, capucijners, dorperw- ten, tuinbonen, worteltjes iloemkool, komkommers, to maten, radijs, asperges. Van bladgroenten is 400 a 500 gram voor een volwasse- ne een goede portie, wanneer de groenten gekookt worden Spitskool slinkt iets minder, doch meer dan de winter- kool. Hiervan mogen we we) 250 gram rekenen. Tuinbonen capucijners en doperwten le veren veel oneetbaar afval Per persoon hebben we resp wel kg. en y3 kg. nodig Wanneer we iets meer erw tjes nemen, dan we nodig hebben, zullen we er heus niet mee blijven zitten, want erwtjes zijn heerlijk in een aardappelsla of groenten- sla. Peultjes hebben een iets bittere smaak en worden daarom vaak gecombineerd met worteltjes of met een weinig suiker gekookt. Peul tjes slinken vrij sterk; we mogen dan ook wel 300 gram zoor ieder rekenen. Aardappelen: Behal- ze nieuwe groenten, zijn er nieuwe aardappelen. Gebruik lie eens met een klontje bo ter of margarine in plaats van met jus. Een tractatie. Vruchten: aan fruit geen gebrek. Naast de laat ste sinaasappelen en grape fruits hebben we rabarber en de eerste kruisbessen. In Juni zullen aardbeien, kersen ;n perziken in flinke hoe- zeelheden aan de veiling worden gebracht. Er zijn volop eieren, ter- vijl ook de kaas in verhou ding laag geprijsd is. Voort? brengt ons dit seizoen ook de grasboter. Vlees: alle soorten., voor- d rund- en kalfsvlees. V i s In Juni valt hèt feest van de nieuwe haring. We hoeven ons op de haring ech ter niet blind te staren, warn er zijn kabeljauw, koolvii schelvis, makreel, bot, schol tarbot, griet, poon, zeewolf. Tarbot en griet lijken veei op elkaar; tarbot heeft knob bels onder de huid, griet niet. Kleine krielaardappeltjes, olie of vet, zout. De aardappelen kunnen ge schrapt worden of met schil en al gebakken. De schil is vrij zacht en niet hinderlijk De aardappelen wassen en met een doek drogen. In een braadpan of braadslee de olie of het vet verhitten, zo dat de bodem er gelijkmatig mee bedekt is. De aardappe len er in overdoen en even er in omschudden. De pan sluiten. De aardappelen goed heet laten worden met het deksel op de pan. Na enkele minuten het deksel er af ne men. De aardappelen met wat zout bestrooien en zachtjes gaar bakken onder af en toe schudden voor kleine krieltjes duurt dit ongeveer 10 minuten. Zo nodig de aardappelen daarna nog vlug lichtbruin bakken. Moeten de aardappelen warm gehouden worden, ze dan in een open pan of schaal doen om slap worden te voorkomen. Kruisbessenvla 250 gram kruisbessen (on rijpe zijn hiervoor het meest geschikt), ongeveer 30 gram (2 eetlepels) suiker; .'/3 litei melk, 25 gram, (3 eetlepels maizena, 25 gram (1% eet lepel) suiker. De bessen van het steeltje ontdoen, wassen en opzetten met een kopje water. De vruchten aan de kook bren gen en zachtjes gaar koken in ongeveer 10 minuten. Dan de massa door een zeef Wrij ven, laten afkoelen en op smaak maken met de suiker. De maizena aanmengen met een paar lepels melk. De rest van de melk aan de kook brengen en onder roeren de aangemengde maizena er in ;chenken. Dé vla even laten doorkoken, zoeten en laten afkoelen. Kruisbessenmoes en maize- navla vermengen tot een ge marmerde vla. verantwoordelijkheidszin ten opzichte van de gemeenschap. Als laatste spreker behandelde Ir. A. Bos. directeur van de Dienst van Volkshuisvesting te Rotterdam, de bouw en woontechnische aspecten Hij acht te het wetenschappelijk onderzoek om de problemen op woongebied te peilen, van groot belang. Het congres werd o.m. bijgewoond crooi' dr. P. Muntendam, staatssecretaris van Sociale Zaken, dr. C. Banning, di recteur-generaal van de volksgezond heid en door de heer M. A. Reinalda, commissaris van de Koningin in ae provincie Utrecht. Jozef Kardinaal Griffin, aartsbisschop van Westminster, heeft gisterochtend' een bezoek gebracht aan het Klein-Se- minarie Hageveld te Heemstede. Des tijds had de Kardinaal reeds aan de zeereerwaarde heer Th. Zwartkruis, le raar aan het seminarie, beloofd een be zoek aan Hageveld !e brengen, wan neer hij in Nederland zou zijn. Deze belofte kon ingelost worden, nu de Kar dinaal bij gelegenheid van de Kromstaf feesten in ons land vertoefde. De zeer eerwaarde heer Zwartkruis behoorde in deze dagen tot het gevolg van de Kar dinaal en diende deze tot gids. Voordat hij naar Engeland terug keerde, bracht hij gisteren om twaalf uur zijn bezoek aan Hageveld. Hij werd door het lerarencorps en de studen ten op het bordes ontvangen. De re gent van het seminarie, mgr. dr. C. J. Henning, sprak een woord van welkom en de ontvangst, die bijzonder gemoe delijk was, werd heel piezierig toen de Kardinaal in zijn dankwoord de studen ten de verdere dag vrijaf gaf. Het Io Vivat bleef natuurlijk niet uit en het Engelse volkslied vormde het slot van deze ontvangst. Kardinaal Griffin bleef nog enige tijd op Hageveld, gebruikte er de maal tijd en vertrok in de loop van de mid dag naar Schiphol, vanwaar hij per vliegtuig naar Engeland terugkeerde. Vrijdag 22 Mei a.s. zal te Nijmegen worden opgericht de Stichting „Uni versitair Kankercentrum te Nijmegen". De reeks universitaire kankercentra, die reeds zijn gevestigd te Leiden, Gro ningen en Utrecht, wordt thans met dit vierde centrum uitgebreid. De oprich ting van het laatste centrum van de reeks, dat van Amsterdam, zal plaats vinden 26 Mei a.s. De taak der universitaire kankercen tra is in de Stichtingsbrief omschreven als: ....bestrijding van de kanker door de behandeling van patiënten, lijdende aan kwaadaardige gezwellen en de bevordering van het daartoe noodzakelijke wetenschappelijke on derzoek, het na-onderzoek van deze patiënten, de medewerking aan de Cen trale Kankerregistratie, het bevorderen van de opleiding van kankerspecialis ten en de samenwerking met alle orga nisaties, instellingen en personen, werkzaam in het belang van de kanker bestrijding. De oprichting van deze universitaire kankercentra is mogelijk gemaakt door bijdragen verstrekt door het Koningin Wilhelminafonds voor" de kankerbestrij ding. Om een band te leggen tussen de ouders van geèstelijk of lichamelijk misdeelde kinderen, wier problemen bij het grootbrengen dier kinderen veel overeenkomst vertonen, is in October vorig jaar de vereniging „Helpt Elkan der" opgericht. Deze vereniging geeft thans een bescheiden tijdschrift uit, waarvan het eerste nummer (propa- ganda-nummer) deze maand is ver schenen. De redactie wordt gevoerd door W. A. van Liefland, Groningen. Het initiatief tot oprichting is uitge gaan van „De Vereniging van Ortho- paedagogen", één van de organisaties, waarin de onderwijzers en artsen, werkzaam bij het Buitengewoon On derwijs, zijn verenigd. Zoals in het „ten geleide" wordt gezegd, wil men trach ten ook het grote publiek beter begrip bij te brengen van de noden en behoef ten van de afwijkende mens. Het eerste nummer geeft o.a. de tekst van een lezing over het imbecielen- vraagstuk, een kort overzicht over de moeilijkheden waar men op stuit bij het onderricht dat het gebrekkige kind vraagt, alsmede de programma-punten der Vereniging. „Onze Zaak" wordt uitgegeven bij „Haga", Den Haag, waar ook het tijd schrift verschijnt van Buitengewoon Onderwijs en Orthopaedagogiek. Op het perron zaten <30® heren in rieten stoelt)e® heftig te discussiëren. overtuiging en met ovêr|aJ ve, zoals alleen mannen da kunnen. Wanneer vrouwe® met elkaar van gedachte' wisselen hebben zij altijd over zichzelf, onvej' schillig wat het incidente' onderwerp van hun gesprek is. Ma® mannen gaan öp in een omstrede» kwestie, voorzover zij al niet opga®, in de begeleidende sigarenrook 0 bierlucht. Met de drie onderhavig? heren was het niet anders gestel"' Van mijn belendende stoel uit kon alles horen. Zij hadden het over he al of niet uitbreken van een nieuW, oorlog, een opgewekt en veel gevraag11 punt van discours. „Wat ik je zeg", zei de een patrie' tisch ,„in één week kunnen de Russe® hier zijn". Deze gedurfde uitspraak wekte de'_ mate de verontwaardiging van nU1?J mer twee op, dat hij vol walging één slok een half glas bier naar bib- nen goot. „Luister nou es Kees", zei de derd® dat kèn toch niet. Dat is .toch te be wijzen". En hij vatte, vervuld van een ongekende apologetische drift, ee® bierviltje, en deponeerde dat op eeI- uithoek van het tafeltje. „Kijk". z® hij nadrukkelijk docerend „dat is Ruf* land". Met zijn drieën keken zij g®' spannen naar het viltje. Toen grl j» de amateur-strateeg een potlood dj, zijn zak. „En dat is de Oder", zei hu. bedrijvig. Hij bleek trouwens landstreken, bergen en steden in ZU colbertje te hebben gestopt voor de* gelegenheid. Er werd daarna met trO® pen, tanks en vliegtuigen gesmet?® alsof het geen geld kostte. Dat dWf» zo een heel poosje. Totdat één van de heren riep: trein!" Tegelijk sprongen zij op renden in panische haast naar a diesel, die al zoetjes aanzette. Ik TA* dat twee van de mannen er nog 11 in konden slagen een coupé binnen rollen. De derde bleef met opgeheve armen achter. Langzaam kwam hij naar het taf® tje terug gedrenteld. „Dat is nou jammer", zei ik op c°® dolerende toon. gt „Ja jammer", antwoordde hij. En f® een norse hoofdknik in de richtm» van de reeds tot een stip verword®, diesel zei hij: „Zij brachten mij weg Advertentie door hoofd-1 e§ uuui rheumatiek, spit, ischias, n- zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt snel en afdoende van die pijnen to*;, zuivert de nieren, is onschadelijk voor en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f z' Het veertigjarig jubileum van de kw®V school voor vroedvrouwen der R- Vereniging Moederschapszorg -r jongste van de drie kweekscholen WLj vroedvrouwen, welke ons land rijk is is gistermorgen gevierd- ,t. leerlingen, de zusters en de person®® jg leden van de school waren in de 8, samengekomen met het bestuur en en kele gasten. Onder deze laatsten b& y den zich de directeuren van de kW® scholen voor vroedvrouwen te Arnsr dam en Rotterdam, dr. G. J. Kloori t man en dr. F. van Wering, dr. H. E® f uit Maastricht als vertegenwoordig, van de staatssecretaris voor Social®^, ken en Volksgezondheid, mr. E- haegh, griffier van de Provinciale ®ari ten in Limburg, als gedelegeerde het provinciaal bestuur, en mevr. JjLpj leman, de weduwe van dr. Clew Meuleman, oprichter van de school- Bij het monument, ter nagedach1 van dr. Clemens Meuleman op ee^?cl4t* binnenpleinen van de school opger u18 werd voor de bijeenkomst in de door burgemeester M. G. F. V)t> Grunsven van Heerlen, voorzitter ge- het bestuur der school, een kranffl ie legd. Eerder in de morgen wa" kapel van het instituut een dragen. In de aula werd het eerst gevoerd door burgemeester van gi ven. Deze dankte allen, die ih firi8a' gelopen veertig jaar de school efl cieel en moreel gesteund hebnfV va*1 sprak namens het bestuur woord efl lof aan het adres van het PerS?"r; d'e van de directeur dr. G. J. Lubbe y0]i' in 1932 dr. Clemens Meuleman °L,r,eS' de. De adjunct-directeur, dr. E- 0p®®' sen, bood vervolgens namens P® vo®L en leerlingen aan het bestuur ee d zittershamer aan. De historie d°° school werd nadien gememoree dr. G. J. Lubbers. d' „Willen de vrouwenklinieken 0gst vroedvrouwenscholen haar tas öe5lo® behoren blijven vervullen", afl9ng, a'H dr. Lubbers, „dan is het van n.® do® niet alleen voor de universiten ook voor de vroedvrouwen®® j,qiZ® rayon-indeling van de ziev,raag Dt- vervalt. Voorts komt hier de kW®eN of niet naast de universiteiten ee^( voor vroedvrouwen y" Dzen opleidingsplaatsen ,gi tfl gynaecologie en tenslotte of ei ..w een bepaalde universiteit ee contact dient gekozen te w0 js." ook in andere landen het g®va scholen aangewezen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4