bi De laatste avonden van Haarlem-Lichtstad BOGAARI Fantastisch goed en lekker m Diefstallen van rampgoederen berecht (nuizina Schoolarts in randgemeenten Oplichters berecht Demonstraties, vrolijke muziek en een lichtend slot cm Straffen van zes en acht maanden geëist ZANDVOORTS RAAD YAN 13 OP 15 LEDEN K.V.P. kan een derde zetel verwerven Welter over de politieke eenheid Rondom 45pet. der kinderen goed gezond Locomotief en Magneet Yisserijgolf „Fabelachtige" rijkdommen in hun fantasie Kabinet-Mayer staat op spring^ RIJWIELEN noresstr.i5 Haarlak GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUIS Dr. A. JANSEN, WISKUNDIG HOOGVLIEGER Ahr. Meijer v en Strand jurken JAN v. d. MEER DONDERDAG 21 MEI 19l I I MAGNEET BURGERS R.S. 1.16548 Bedevaart naar Heiloo Zondag 7 Juni a.s. „Thalia" Mijnbouwkundige Werken Feest rond de 5000ste Ford H. MIS AAN KOP ZEEWEG Kath. ouden van dagen Nieuwe aanwinsten van de R.K. Openbare Leeszaal Leraar Triniteitslyceum promoveerde Haarlemse Rechtbank Opbrengst collecte HEEMSTEDE Poppenkast ten bate van Puttershoek Burgerlijke Stand „Het Witte Paard" BLOEMENDAAL TWEE BEJAARDEN ERNSTIG GEWOND Geen spreekuur „Verleng startbanen op Bornholm" Nog veel meer Polen willen naar het Westen RIJWIELEN MANTELCOSTUUMS M. DOUWMA ZOON JT.tt.UUNA l I Op de Grote Marlet zullen vandaag en op de avond van de Luilakmarkt ver. schillende attracties plaats vinden. Van avond van half 9 tot 10 uur zullen leer lingen van de Sportacademie Nauwe- laerts de Agé te Bloemendaal jeugd judo vertonen. Leerlingen van de Sport school Cios en van de academie zullen verder laten zien, wat jiu-jitsu (zelf verdediging.) betekent. Er zullen ook verschillende, demon straties en wedstrijden gehouden wor den met medewerking van de judo-club Haarlem en diverse zwarte-band-hou- ders. Het gehele optreden staat onder leiding van de heer Nauwelaerts de Agé. Morgenavond zal de Tirolerkapel „De Alpenjagers" op het podium van de Grote Markt vrolijke wijsjes spelen en daarna zal de boerenkapel „De Hooi schelf" voor de nodige vrolijkheid bij de Luilak-viering zorgen. De kapellèn musiceren van 9 tot half 12. Zaterdagavond zullen de keurturners en -turnsters van de gymnastiekvereni ging BATO enkele demonstraties geven. Het programma wordt afgewisseld met het optreden van de accordeonclub Kla- varskribo. Ook deze attracties zijn tus sen 9 uur en half twaalf. Op de sluitingsavond van Haarlem- Lichtstad, derde Pinksterdag, zal de Haarlemse Postfanfare om tien uur een taptoe blazen. Padvinders, verkenners, Advertentie Alle modellen in TOEE en SPOET Betaling desgewenst in overleg -P-r (bij het Soendaplein) Zoals ieder jaar. gaat de K.A.B. van de afdelingen Haarlem en Overveen weer ter bedevaart en wel op Zondag 7 Juni a.s. met een extra-trein en rijwiel-bede vaart Ook niet K.A.B.-gezinnen kun nen zich bij deze bedevaart aanslui ten, omdat het voor velen een bezwaar is door de week ter bedevaart te gaan en op Zondag niemand verzuim te derven heeft. Zoals ieder jaar wordt een grote deelname verwacht. Binnen enkele da gen hoopt het bedevaart-comité van de K.A.B. de definitieve regeling te kun nen mededelen. Laten vooral de K.A.B.- leden met hun huisgenoten en verdere belangstellenden deze datum nu eens noteren. De directeur van de Stadsschouwburg te Haarlem verzoekt ong het volgende mede te delen: Daar de opvoering van „Leontientje" veel tjjd vergt, worden de donateurs van bovengenoemde vereniging ver zocht Vrijdagavond a.s. om kwart vóór acht uur in de schouwburg aanwezig te zjjn. Zij, die te laat komen, moeten tijdens het eerste tafereel buiten de zaal blij ven. De Ned. Mij. tot het verrichten van Mijnbouwkundige Werken te Haarlem behaalde over 1952 een brutowinst van f 65.883 (222.779). Na onkosten resteert een nettowinst van f 47.197 (197.249). Voorgesteld wordt hieruit een dividend te declareren van 8 (9.6) pet. De bruto- opbrengst der royalty-rechten bedroeg in het verslagjaar Arg. pesos 87.222, waar van 30 pet. Argentijnse inkomstenbelas ting moest worden afgedragen. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 padvindsters en gidsen zullen in groten getale fakkellichten dragen. Op ver schillende punten van de Grote Markt zullen potten met Bengaals vuur opge steld worden. Om 10 uur zal de burge meester of de wnd. burgemeester een kort woord spreken en dan zullen de lichten op een zeer originele wijze ge doofd worden. De sluitingsplechtigheid belooft even interessant te worden als de avond van 13 Maart, toen de lichten ontstoken werden. De Haarlemse Autocentrale is nog even doorgegaan met de feestviering bij gelegenheid van de verkoop van de vijfduizendste Ford-automobiel, op Za terdag j.l. Vandaag namelijk bood het gezamenlijk personeel de directie ter herinnering aan dit feit en tevens als blijk van waardering een gebrandschil derd raam aan, vervaardigd naar een ontwerp van een der personeelsleden, de heer W. P. v. Oort, een veelzijdig man. Namens het personeel sprak de procuratiehouder, de heer A. G. Boeree, die in het kort de activiteit schetste, welke de N.V. sedert haar oprichting in 1922 heeft ontplooid. Hij bracht hulde aan de pioniers en roemde de service van het personeel, die veel goodwill bij de afnemers kweekte. Na een geestig woord van de president-commissaris, de heer C. Schade, die waarderend sprak over de goede geest, die bij het bedrijf heerst, bracht ten slotte de directeur, de heer J. H. Beverdam, dank aan de genen, die hem hadden gehuldigd. Hij wilde echter gaarne het voltallige per soneel betrekken in die hulde, aange zien allen hadden meegewerkt om dit succes te bereiken. Met ingang van Zondag 17 Mei is men weer begonnen met het opdragen van een H. Mis aan de kop van de Zeeweg te Bloemendaal. Elke Zondag kunnen tentbewoners en vacantiegangers te recht in het paviljoen Westeinde, waar de H. Mis om half 8 begint. De Katholieke Bond voor Bejaarden en Gepensionneerden zal Vrijdag 22 Mei, 's middags 3 uur, een gezellige bijeenkomst houden in de grote zaal van het St. Bavogebouw, Smedestraat te Haarlem. Alle leden worden verwacht, terwijl zij, die belangstellen in het werk van deze bond, natuurlijk mede hartelijk welkom zijn. J. H. de Beer: Katten. Wilfrid Blunt: Tu- lipomania. Dr. Alfreda Briedé: Zó wordt U slank! Joop Dam: Zoogdieren. Mr. F. W. Goudsmit en H. W. Filarski: Bridge, dl.- 3; volledige speeltechniek voor ervaren spelers Gayelord: Kookboek. Walterus van Hoesel: 2500 spelen voor de jeugd. Cathrlen J. W. Leupen: Smocken. G. J. D. Mingelen: De postduif. Th. R. Neutelings: Gezond leven. J. H. Noordzij: Kamer- en volièrevogels. Dr. R.» J. H. Teunlssen: Parasitisme in de die renwereld. Mr. L. J. F. Wijsenbeek: Mij spreekt de blomme een tale. Een briefwis seling over de betekenis van bloem en plant. BIOSCOPEN Rembrandt: „Viva Zapata". Tijden: i, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Palace: „Ontsnapt "aan de guillotine". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jr. Luxor: „Les belles de nuit" (geprolon geerd). Tijden: 2, 7 en 9.15 uur, a. 1. Lido: „Het zwarte kasteel". Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. City: „Asphalt-liefde". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Volwassenen.' Spaarne: „Wolven huilen in Alaska" en „De verborgen zilvermijn". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Donderdag 21 Mei Stadsschouwburg: „De Haagsche Co- medie" In: „Colombe", 8 uur. Grote Kerk: Kerkconcert door 11 Haar lemse koren t. b. v. Adoptiecomité Oude Tonge, 8 uur- Burg. Rijkenspark, Santpoort. Bloem bollenfilms, 8 uur. Vrijdag 22 Mei Concertgebouw (Tuinzaal): Operaconcert m.m.v. Annie Schoen, Gerard Hurkman en anderen. Grote Kerk: Carillonbespeling door stadsbeiaardier A. Peters, 11.3012.30 uur. Orgelbespeling door B. Nederkoorn 2122 u. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy, Kleine Houtweg 103, (ingang Kamperlaan). Werken van leden van de Groep Haarlemse Schilders en Beeldhouwers (t/m 24 Mei). Frans Halsmuseum, Ingang KI. en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, des avonds bij kaarsverlichting Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel. Geopend van 1017 en van 2023 uur. Zon- en feestdagen 13 —17 uur (t/m 26 Mei). Vishal, Grote Markt, Diepzee-aquarium en Philips' Wondertuin. Geopend van 10 —23 uur (t/m 26 Mei). Kunsthandel Lelfelaar, Grote Markt 14: Nederlandse Kunstnijverheid. Geopend: 10—17 uur (t/m 25 Mei). Kunsthandel Lelfelaar, Wagenweg 102: Kunstnijverheid en bloemencomposities. Pieter van Gelder, Pieter Groeneveldt, Wandtapijten van de Knipscheer. Geopend op werkdagen van 10—17 uur (t/m 25 Mei). „Het Wapen van Heemstede". Werken van Heemsteedse beeldende kunstenaars. Geopend dagelijks van 9—23 uur (t/m 26 Mei). Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66 Vroeg-Aziatische kunst. Dagelilks ge opend van 10 tot 23 uur (t/m 31 Mei). CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjenellenkelder", Stadhuis, Grote Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16, 17, 20, 21, 22 uur. Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 9—17 en 20—22.30 uur. Gaskronen- verlichting. Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens dag en Vrijdag van door kaarsenluehters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Cabaret, Bars: „Die Raekse", Raaks: Wie ner cabaret „Edelweiss"; „De Waag", Spaar ne 29; La Cubana, Lange Veerstraat 17; Wi ne Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. DIVERSEN; Pendeldienst miniatuurtreintjes („Glip- pertjes") op route „Dreefzieht" (De Hout) —Frans Halsplein v.v.; rondritten (N.Z.H. V.M.-bus, 21 u. en rondvaarten (vertek: Houtbrug) langs de verlichting. Hout plein, hoek Dreef/Wagenweg, en Dam straat: oliebollen-poffertjes-kramen. Op de Houtmarkt heeft de winkeliersvereniging Spaarnwouderstraat een ballon wedstrijd voor de jeugd gehouden. Op zijn proefschrift „Onderzoekingen over het riboflavine-gehalte van voe dingsmiddelen en over de riboflavine- stofwisseling tijdens de zwangerschap met behulp van de microbiologische en de lumiflavine-methode" promoveerde gisteren aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam onze stadgenoot A. P. Jansen tot doctor in de wis- en na tuurkunde. De openbare verdediging van het aan zijn vrouw en drie jonge kinderen op gedragen proefschrift werd onder grote belangstelling gevoerd. Onder meer waren een aantal leraren en leerlingen van het Triniteitslyceum, waarvan doc tor Jansen oud-leerling en thans leraar is, aanwezig. Promotor was prof. dr. B. C. P. Jan sen. In een persoonlijk woord na de promotie prees de promotor de promo vendus om zijn wetenschappelijke in stelling en om de resultaten, die hij thans reeds heeft geboekt met zijn me thode voor het vitaminen-onderzoek als medewerker van het laboratorium, physiologische chemie en het Neder land Instituut voor volksvoeding. Hij vestigde bovendien de aandacht op de gelukkige omstandigheid dat de pro movendus naast zijn chemische studies veel interesse heeft voor de Franse taal- en letterkunde, waaruit een vlotte omgang en goede relatie met Franse chemici is ontstaan. Een belangrijke mijlpaal voor onze veelbelovende 30-jarige stadgenoot. Advertentie Extra toegevoegd: eiwit, kalk, phosfor, vitaminen A» B. en C. Maar dubbel. Lzo lakker en 1 PRODUCT VAN DE NOORD-HOLLANDSE MARGARINEFABRIEKEN ZAANDIJK Door i ilge ln\ k da zilverpapier verpakking heeft hei licht geen nade lige Invloed op dê Inhoud en blijven da vitamine» behoudee. Op een avond in Maart van dit jaar had een drietal lieden in een café te Haarlem een borrel te veel gedronken, waarvan vooral de heer J. W. veel last ondervond. Op de terugweg naar huis raakten twee van hen, A. S. en W. H. v. d. H., de derde man uit het oog. Zij kwamen langs een school aan het Klein Heiligland, waarvan zij wisten, dat er goederen lagen opgeslagen. Het gelukte hun de deur van het gebouw te force ren. Daarop gingen zij op zoek naar hun kameraad, die zij in zijn huis aantrof fen. Hij werd overgehaald met hen mee te gaan teneinde te helpen, een en an der uit de school weg te slepen. J. W. verkeerde echter zo onder de invloed van sterke drank, dat hij wel meeging, maar niet in staat bleek te zijn hen te helpen dragen. Een zak met overhem den en een met schoenen was hun buit, welke zij zolang aan J. W. in be waring gaven. Deze wist de overhem- De komende gemeenteraadsverkiezin gen hebben in Zandvoort een bijzonder aspect omdat het aantal raadsleden zal worden uitgebreid van 13 tot 15. Ver schillende partijen maken zich op om een van de beide nieuwe zetels te ver werven. De K.V.P. staat er in dat op zicht gunstig voor: bij de vorige verkie zing scheelde het maar enkele tientallen stemmen of zij had een derde raadszetel veroverd. N u bestaat daarop een rede lijke kans, maar dan zullen alle katho lieke kiezers op de katholieke lijst moe ten stemmen. Gelukkig zijn er te Zandvoort geen aanwijzingen dat er verdeeldheid onder de katholieken zou heersen. De groslijst stemming is zonder stoornis verlopen en de candidatenlijst heeft algemeen in stemming ondervonden. Geen wonder ook, want de beide aftredende raads leden, de heren C. Siegers en J. L. C. Lindeman, die nu weer als no. 1 en 2 op de candidatenlijst staan, kunnen wij zen op een eervolle staat van dienst. Zonder overdrijving kan gezegd worden dat de fractie der K.V.P. in de Zand- voortse raad een gezaghebbende stem heeft. De heer Siegers heeft een jaren lange ervaring ais raadslid en in vroegere jaren als wethouder. Dit maakt het hem gemakkelijk om in moei lijke situaties het juiste woord te spre ken waardoor de uitweg uit bepaalde moeilijkheden kan worden gevonden. Als voorzitter van „de Hanze" vindt de middenstand in hem vanzelfsprekend een goed pleitbezorger. De heer Linde man is financieel en onderwijsdeskun dige en draagt er het zijne toe bij dat de besprekingen in de raad op een be hoorlijk peil worden gebracht. De K.V.P.-fractie heeft steeds vóór alles het algemene gemeentebelang van Zandvoort voorop gesteld; zij staat haar mannetje en heeft meermalen een be slissende stem gehad wanneer het betrof zaken welke voor de gemeente van grote importantie waren. Zo wist de K.V.P. reeds in 1949 voor Zandvoort een verlaging van de schoolgelden in gevoerd te krijgen. Zandvoort steekt in dat opzicht dan ook gunstig af bij de omliggende gemeenten. In de Zand- voortse raad kwamen in de afgelopen jaren herhaaldelijk punten aan de orde welke dc katholieken zeer ter harte gingen. Zo noemen wij de subsidiëring van de stichting Kennemer Sportpark; de beschikbaarstelling van een deel der oude begraafplaats als speelplaats voor de Mariaschool, en de medewerking aan de bouw van een katholieke kleuter school. Dat in al deze gevallen door de Zandvoortse raad een gunstige beslis sing werd genomen is voornamelijk te danken aan de ijver en de bekwaamheid van de K.V.P.-raadsfractie. Ook in de toekomst heeft katholiek Zandvoort behoefte aan een zo sterk mogelijke vertegenwoordiging in de ge meenteraad. De mogelijkheid bestaat, de fractie met een derde lid te versterken. Dit zal dan zjin dc heer G. Kol, een der jongeren uit de kring dei* K.A.B., die zich heeft onderscheiden door zjjn rus tig, bezonnen oordeel. Maar dan mag geen katholieke stem verloren gaan! In Zandvoort stemt men dus op no. 1 van lijst 3: C. Siegers! De collecte, welke pater Steltenpool S.V.D. in de parochiekerk van St. Aga tha te Zandvoort heeft gehouden voor de missie in India, heetf ruim f 800 op gebracht. den later te verkopen aan een Haar lemse firma. De schoenen hadden ech ter weinig waarde. De lieden verklaar den vanmorgen voor de Haarlemse rechtbank, dat zij niet op de hoogte waren van het feit, dat deze goederen bestemd waren voor de slachtoffers vap de watersnoodramp. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, achtte diefstal door J. W. niet bewezen. Maar wel leg de hij hem ten laste dat hij de goede ren uit winstbejag had bewaard. Gezien het feit. dat verdachte reeds meermalen was veroordeeld, eiste de Officier zes maanden gevangenisstraf met aftrek. A. S. hoorde dezelfde straf tegen zich eiisen. De Officier zag zijn daad even eens als een dronkenschapsdelct. W. H. v. d. H. zou vanmiddag terechtstaan. De uitspraak werd bepaald op 4 Juni Beschulidgd van hetzelfde feit; dief stal c.q. verduistering, stonden terecht de 30-jarige bankwerker L. L. F. en de 61-jarige P. G. G. v. K„ beiden uit Haarlem. De diefstal betrof eveneens kledingstukken en lakens, bestemd voor de watersnoodslachtoffers. Zij waren echter wel bij hun volle verstand bij het verrichten van hun weinig edele daad-. Beiden waren werkzaam geweest in de Ahoy-hal in Botterdam bij het sorteren van de ontvangen goederen. Later hadden zij zich aangeboden bij ae werkzaamheden in de opslagplaats aan het Groot Heiligland. Als beloning voor hun prestaties mochten zij kle dingstukken, die zij goed konden ge bruiken, naar huis meenemen, nadat ze deze eerst hadden laten zien aan de gene die met de leidng van het werk belast was. Buoten medeweten van de cheffin echter hadden zij zich bij deze gelegenheid goed in de kieren gesto ken. De officier beschouwde hun daad ais een zeer ernstige en eiste tegen beiden acht maanden gevangenisstraf met af trek. Hun raadsman bracht de recht bank onder het oog dat beiden werk loos waren. Ook in deze zaak werd de uitspraak bepaald op 4 Juni. De Haarlemse Rechtbank deed heden morgen uitspraak in een aantal min of meer ernstige gevallen. De 31-jarige E. R. werd voor de negende maal veroor deeld, ditmaal wegens diefstal, ge pleegd op 14 Maart in de „Hyacinth". Hij zal 5 maanden gevangenisstraf (met af trek) moeten ondergaan. Een Haarlemse taxichauffeur P. C. G. werd in hoger beroep veroordeeld tot f 50 boete wegens onvoorzichtig rijden. Tevens wordt gedurende één maand zijn rijbewijs ingetrokken. De diefstal van koper en brons had onaangename gevolgen voor de 29-jarige A. van V. en zijn vriend G. v. N., die beiden veroordeeld werden tot 9 maan den gevangenisstraf, waarvan 5 onvoor waardelijk met aftrek. De Haarlemse metaalgieter H. B.. die bij deze zaak be trokken was, werd wegens heling ver oordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf met aftrek. Tijdens de verkiezingsvergadering van de K.N.P. te Amsterdam heeft het K.N.P. Tweede-Kamerlid Weiter geant woord op een vraag, die hij. naar hij zeide „met wiskundige zekerheid" had verwacht: n.l hoe denkt de K.N.P. over de oproep van Z. Em. Kardinaal De Jong tijdens de viering van het Eeuw feest van het Herstel der Kerkelijke Hiërarchie in Nederland: een oproep om de eenheid te bewaren ook op politiek terrein? De heer Weiter stelde dat deze op roep niet gericht is tegen de K.N.P., maar dat de bedoeling van deze oproep is, dat de K.V.P. deze eenheid mogelijk maakt. Z. Em. Kardinaal De Jong hoeft in het algemeen opgeroepen tot het be waren van de eenheid. Daar moet ook de K.V.P. aan voldoen, aldus de heer Welter, die meent dat hier dus een taak ligt voor de K.V.P. om te zorgen dat de katholieken de eenheid kunnen bewa ren, wat z.i. niet het geval is. De K.V.P. dient z.i. zodanig gereorganiseerd te worden dat alle katholieken er hun een heid in kunnen terugvinden. De heer Weiter meent dan ook dat de rede van Z. Em. Kardinaal De Jong niet gericht is tegen de K.N.P., maar tegen de K.V.P. en herinnerde in dit verband aan de uitlating van De Bruijn het vorig jaar, dat „ais er geen rekening gehouden wordt met de belangen der katholieke arbeiders, zij in staat zijn een eigen partij te stichten." Woensdagmiddag -werden in het Mi- nerva-theater twee poppenkastvoorstel lingen gegeven, die een zeer groot suc ces hadden. De jeugd heeft genoten van de avonturen van Jan Klaassen en Ka trijn en het Adoptie-comité voer er wel bij, want het financiële resultaat be droeg niet minder dan f 218,25, zodat daaruit wel blijkt, dat ook de jeugd meeleeft met Puttershoek. Het is wel interessant hierbij te ver melden dat dr. Jansen niet alleen een hoogvlieger in de wiskunde is, doch reeds eerder heeft getoond op ander terrein een hoogspringer te zijn. Toen hij n.l. In 1944 wegens zijn illegale werk werd gearresteerd en in het politiebu reau aan de Nassaulaan aan een bu reau-stoel werd geboeid, sprong hij op een moment, dat hij niet bewaakt werd. met stoel en al van de zeker 6 meter hoge verdieping. Nadat zijn boei door een van de employe's van de drukkerij „De SpaarneKtad" was doorgezaagd, kon hij verder vluchten. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 16 - HAARLEM GEBOREN: A. Th. Bos—Nijssen z; C. van der ValkKamsma z; G. C. Bijster Visser z; M. M. A. GerritseKuijpers z; M. M. Hüsslagede Cocq z; M. P. C. HeeremansHuiberts d; E. Langerak Hirs d; G. ZuiderduinBoon d; E. Lam- boo—Smits d; G. J. G. Schipper—Lam d; C. B. van der HeijdeReijnst d; J. M. PortegiesBroekman d. ONDERTROUWD: C. B. Lagerweij en M. S. Bloemen, W, Koster en G. A. van Steen, J. de Regt en J. M. de Wolf, J. L. Smit en J. E. H. Hofman, J. Zwemmer en G. Glazemaker. P. H. Donk en A. Haazebroek, H. Piepenbrink en H. de Regt, B. J. Loog en G. J. Does, F. Bala en M. te Paske. P. J. Oosterveer en M. de Muijnck, H. Cramer en C. C. van de Linde, Chr. A. Jongbloed en C. F. Nieuwveen, Chr. Hakkenberg en H. S. van Zanden, A. J. van der Horst en W. A. Koopman, W. Café en C. M. S. Lode, P. H. B. de Vos en H. Zijlstra, L. G. Uijlenburg en H. S. van der Wal, G. Schous en M. A. van den Hoek, W. Kar- pow en M. Rood, G. Smolders en E. J. J. van Meulenaarsgraf, G. van der Kleij en J. A. West, J. Katers en N. de Vries, W. Chr. Beeremans en A. van der Laan, L. van Velzen en E. J. A. Mooijekind, T. S. Oeij en E. de Vita. GETROUWD: A. N. van der Veldt en M. J. F. Koene. M. Hermans en J. M. de Brouwer, M. Verhaegh en J. C. Moer kerk, J. J. C. Schemmekes en Z. Riet man, P. J. van der Ploeg en G. M. Bot telier, F. A. Aué en E. C. van Slooten, W. den Braber en C. M. Wijkhuise, N. M. Gleliam en G. van Zonneveld, J. K. F. Habich en C. F. Stet, J. H. Frensen en W. A. M. van Warmerdam, J. Fabriek en T. Timmer, F. J. Oerlemans en C. H. Zuidhoek, H. Vethaak en M. Soer, C. Kip en H. M. Massa, J. de Bondt en M. A. Borst. OVERLEDEN: W. Zaal, 21 d„ Haze- paterslaan; R. J. van Beelen, 6 j„ de Clercqstraat. Advertentie Wit en rood lak - plastic sandalen. Een der vele attractieve modellen uit onze Bally zomercollectie, in aantrekkelijke prijzen HAARLEM GR. HOUTSTRAA1 Uit het verslag van de schoolarts van de schoolartsendienst voor Heem stede, Bloemendaal en Zandvoort blijkt dat in 1952 zich 13 gevallen van besmet telijke ziekten onder de schoolbevolking hebben voorgedaan, namelijk 5 in Heemstede en 8 in Bloemendaai; in Zandvoort geen. De dienst strekte zijn zorgen uit over 56 scholen met 10964 leerlingen (Heemstede 21 scholen, 4505 leerlingen, Bloemendaal 25 scholen, 4543 leerlingen en Zandvoort 10 scholen, 1916 leerlingen). In Heemstede werden onderzocht 1812 kinderen, van wie er 893 (49 pet.) geen afwijkingen hadden. De algemene li chamelijke toestand was van 847 kinde ren (47 pet.) goed. van 730 kinderen matig, van 216 kinderen liet zij iets, van 19 kinderen veel te wensen over Het onderzoek strekte zich in Bloe mendaal uit over 2020 kinderen: bij 1161 kinderen (58 pet.) kon geen afwijking worden geconstateerd. Van 914 kinde eren (45 pet.) was de algemene lichame lijke toestand goed, van 835 kinderen matig, van 247 kinderen liet zij iets, van 24 kinderen veel te wensen over. Omtrent Zandvoort meldt het ver slag, dat 408 kinderen werden onder zocht; bij 220 kinderen (55 pet.) kon geen afwijking worden geconstateerd. Van 175 kinderen (44 pet.) was de al gemene lichamelijke toestand goed, van 168 kinderen matig. Bij 62 kinderen liet zij iets, bij 3 kinderen veel te wensen over. Het verslag bevat een specificatie van de geconstateerde afwijkingen. Bij 927 schoolkinderen werd onder zoek gedaan naar struma. Van de 483 jongens hadden er 47 of nog geen 10 pet. strum,a, maar van de 444 meisjes bleken er 89 of 20 pet. last van struma te hebben. Voor de onderlinge competitie van „Het Witte Paard" werden de navolgen de partijen gespeeld: Groep 1: Kleinv. Emmerik 10, v. d. VeldeH. Happel 10. Groep 2: BankenHopman '/2, StolvoortReeuwijk 01, v. Deyzen Spoor j/?. Groep 3: Holtkamp Sr.Bleekemolen V?, V. d. Valk—Holdorp 0—1. Groep 4: v. d. PutteGoedemans 10, HunekerLunenburg 10, Andringa v. d. Putte 10. Groep 5: RubenHaasbeek 10. Beker: v. d. StoopBleekemolen 10, Baasde Lange Bakkerv. d. Bere 10, NegemanGoedemans 01, Huyboom—Spoor 0—1, Bakker—de Vos 10, JoostenGoedemans 01, Holt kamp Jr.Banken 01. OverdijkBaas 01, v. d. PutteHoltkamp Sr. 10, RubenKomen 1—0, Bleekemolen Holtkamp Jr. 10, NegemanHuyboom 0—1. Ter gelegenheid van het 15-jarig be staan zullen in de maanden Juni en Juli voor alle tientallen nederlaagwedstrij- den worden gespeeld. Nieuwe leden kunnen nog worden ingedeeld en kun nen zich voor deze wedstrijden opge ven bij de wedstrijdleider: J. A. v. d. Berg, Dolfijnstr. 5 of bij de secretaris: W. v. Straaten, Pijntorenstr. 16 (tel. 16930). Woensdagmiddag omstreeks half 5 is op de Zeeweg te Bloemendaal een vrij ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee bejaarde mensen werden gewond. De 71-jarige J. v. G. uit Haarlem en zijn 72-jarige vrouw kwamen van het strand en reden op een motortandem in de richting Overveen. Op een gegeven mo ment begon de tandem steeds harder te rijden, terwijl alle pogingen van de be stuurder om te stoppen mislukten. Hij raakte de macht' over het stuur kwijt en beiden ouden van dagen kwamen te vallen. Eén juist passerende automobi list heeft hen naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo gebracht, waar de man werd verbonden, terwijl zijn echt genote vervoerd werd naar de Maria- stichting. Zij had bij de valpartij een ernstige hersenschudding en een ver brijzelde elleboog opgelopen. De wethouder van Bloemendaal de heer A. v. Geluk, zal Zaterdag a.s. geen spreekuur houden. In een vraaggesprek met het Ameri kaanse blad „Chicago Sun Times' hééft de Poolse piloot, It. Franciszek, die met de eerste Mig naar het Westen vluchtte, verklaard, dat hij de piloot, die gisteren uit Polen vluchtte, goed kende. Volgens Franciszek is lt. Jazwensky „de laatste knaap, die Ik er ooit verdacht van zou hebben een dergelijke vlucht naar de vrijheid te ondernemen". Franciszek voorspelde, dat er nog „veel meer zou den zijn, die ons voorbeeld zullen gaan volgen. Indien de Westelijke mogend heden een Pools leger en een Poolse luchtmacht in ballingschap zouden stich ten, zullen er duizenden militairen zijn, die aan het huidige regime zouden trachten te ontsnappen." Franciszek was voorts van mening, dat de Poolse piloten een betere lan dingsplaats moet worden toegewezen. HU stelde voor een eventueel nieuw landingsterreinen door de radio-omroep „De stem van Amerika" bekend te laten maken. Het Amerikaanse blad de „Daily Express" heeft, naar aanleiding van de gevluchte Poolse piloten gesuggereerd, de landingsbanen van het Deense vlieg veld op het eiland Bornholm te verbe teren en te verlengen. „Zoals de zaken nu staan, riskeert de piloot, die tracht te vluchten, niet alleen een beschieting van zijn eigen kameraden, maar boven dien loopt hij kans zUn nek te breken aan het einde van de reis." Zoals bekend werd de Mig-straaljager van de Poolse piloot, die gisteren op Bornholm landde, tijdens de landing zwaar beschadigd. Advertentie in alle mod. en kl. CRONJÉSTRAAT - Telefoon 16152 Op de hoek Advertentie TROPICAL KAMGAREN Multi-colors 97.50 GEN. CRONJÉSTRAAT 40-42-44 Telef. 15438 Haarlem Er kwamen Woensdag weer eens wat meer verrassende noteringen uit de bus, dan de laatste weken. Men waagde het zelfs weer, zoals bij de klein- en grootmiddeltong, tegen el kander op te bieden, waardoor tot ui ting kwam dat de binnenlandse vraag iets meer kon verdragen. Genoemde soorten, die aanvankelijk f 1.30 op brachten, stegen tot f 1.70 en ook de kleine soorten kregen een tikje mee en stegen tot f 1.35 per kg, De expor teurs van kabel jouw legden een gro tere activiteit aan de dag, waardoor de binnenlandse afnemers moesten zorgen er als de kippen bij te zijn ook al lagen de exportprijzen van f 85 per regel voor deze afnemers iets te hoog. De enkele kisten grote gul, die voor hen bleven staan, hadden aan afne mers geen gebrek en f45 en f50 per 50 kg was onder de gegeven omstan digheden dan ook niet abnormaal. Er klonk Dinsdagavond een radio noodkreet in de aether van de schip per van de Dageraad die op zee tot de conclusie was gekomen, dat hij bij het vertrek vergeten had zijn fiets een goede stalling te bezorgen en zon der meer onbeheerd op de walkant had achtergelaten. Met de meeste spoed hebben toen enkele Rederij-ge noten aan de wal getracht de verlo rene op te sporen, welke door de ha venbeambten reeds veilig was onder gebracht. De markt was vandaag alweer vroeg verlaten. Er kwamen geen trawlers of andere belangrijke aanvoerders aan de markt behalve enkele dagvissers, zodat bij achten de spuitgasten alweer op pad togen om de gebruikte „vak ken" klaar te maken voor de volgen de afslag. Ook Vrijdag zal het nog zuinig met de aanvoeren zijn. Voor zover bekend zal de Haarlem alleen de handel moe ten voorzien. De vangstopgave be draagt: 70 k. kabeljauw en gul, 150 k. schelvis en piepers, 20 k. zwarte „ko len", 40 k. wijting, 160 k. dichte ma kreel, 50 k. gestripte makreel, 15 k- platvis en 15 k. diversen m,et 125 stuks stijve kabeljauwen. Omtrent de Bloe mendaal, die een korte reis zou ma ken en derhalve weinig kolen heeft geladen, kwam nog geen enkel be richt binnen. De Poolse trawler GDY 122 is Woensdag vanuit IJmuiden naar d« visserij vertrokken. De loggersKW 140. 47 en 25. Woensdagmorgen uit Katwijk binnen kwamen, hebben zich bij de overig® deelnemers van de eerste ploeg aan de Zuidzijde gevoegd. De KW 3 is Woensdag aan de beurt gekomen om op de helling droog ge zet te worden als laatste onderdeel van het klaar maken voor de nieuw® teelt. De KW 6 en de 47 hebben de neuzen even buiten de pieren gesto ken om de motoren, die pas een revi sie achter de rug hadden, te testen. De Petten is tijdelijk uit de vaart gegaan. Behalve de gebruikelijke sur- vyewerkzaamheden zal het schip eert ketelkeuring moeten ondergaan en een vertimmering in de ruimen krij- gen. Woensdag zijn reeds de grote schijn* werpers aan de halkant aangebracht, die Zaterdag en de beide Pinksterda gen de vloot in floodlight zullen zet ten. Woensdag wachtte de 56-jarige ex- fabrikant Van B. uit Tilburg, tot, zijn inhechtenisneming reeds geruime tijd zwervend, in de verdachtenbank voor de Amsterdamse Rechtbank de gang van zaken af. Hij werd beschuldigd van op lichting, tweemaal gepleegd, waarbij hij geldsbedragen van resp. 400.en 500.had buit gemaakt. Verdachte was op een familiefeestje geweest, ter gelegenheid van iemands terugkeer uit Indonesië. Daar had hij relaties aangeknoopt met een kantoorbediende en diens toekom stige schoonmoeder, die hij prachtige verhalen ophing over zijn enorme rijk dommen en bezittingen. Hij had een broer in Tilburg, die voor de Ned. Han delmaatschappij safe-loketten vervaar digde en geld verdiende als water. Kort daarop bezocht hij zijn nieuwe relaties met het verzoek hem wat geld te lenen daar hij plotseling erg krap zat. Het was maar voor een paar dagen en ze zouden ongeveer het dubbele terug ont vangen. De kantoorbediende haalde f500.van het spaarboekje van zijn verloofde, wier moeder ook nog f 400. bijdroeg, maar een paar dagen later was het geld niet terug. Nog minder was het geleende bedrag verdubbeld. De helft van de verhalen was waar: de man heeft een rijke broer, die fabrikant Is, en ook zelf is hij in vroeger dagen zeer gefortuneerd geweest en met zijn ver beelding leeft hij nog gaarne in dat verleden. Het een en ander is dus wel verklaarbaar, maar de Officier van Justitie stelde dat de vlekkeloosheid van het strafblad van verdachte slechts op het eerste gezicht bestaat, omdat telkens de familie uitkomst schafte en het afgedwaalde lid uit de moeilijkhe den hielp. Hij eiste anderhalf jaar ge vangenisstraf. Eveneens voor oplichting had zich een 34-jarige zakenman uit Scheve- ningen te verantwoorden. Eveneens meerdere malen gepleegd, maar in dit geval voor hogere bedragen die ruim f30.000 beliepen. Verdachte ontkende de feiten eigelijk niet, maar gaf er een wettige uitleg aan: hij zou b.v. ge leend hebben tegen 3% rente. Begin 1951 ontmoette hij een commissionnair in effecten, die een bureau had in de Koopmansbeurs te Amsterdam. Hij vertelde hem transacties te moeten af sluiten voor de Centrale Aanschaf- fingsdienst in Indonesië. Hij wist de commissionnair zodanig te Interesse ren dat hij f 5000 en f 6000 van h®1*1 los kreeg. Toen hij hem een paar maanden 1®* ter opnieuw ontmoette, stond hij financieel bijzonder slecht voor. Ha hij kort daarvoor nog duizenden gW. dens te missen voor bepaalde transaC ties van anderen, in de zomer va 1951 was hij door een faillissement A troffen en zonder kapitaal. Verdac» stélde hem .toen voor directeur worden van een kalkbranderij in W donesië. De koopman was bijzonder geïntere- seerd. Hij wilde Europa na zijn cieel debacle gaarne verlaten om in 0 vreemde opnieuw te beginnen. Hij echter geen geld, maar wist zijn fan» leden tot een lening van ruim 2U.u over te halen. Deze vroegen echter nodige bewijsstukken. Een uitgekoc» r familieonderneming is heel mooi, IB* daar moeten dan ook stukken van j, Verdachte, die slechts een achtste .g de aandelen in handen had, schijnt bewijzen inderdaad op de een of n, wijze voor de dag getoverd te hen n Daarop kwamen de kapitalen los. ,et5 het directeuisbaantje is helaas nooit gekomen. Blijvende werkelijkheid i» betrokkenen een verlies van ,f.tteejgte duizenden. De officier van Justitie anderhalf jaar gevangenisstraf. In de Franse Nationale wordt vandaag nog de val ve eVoM) van het kabinet van Mayer, aij*n?erder' van een besluit van de grote tegeA heid der Cauuistische fractie pro u{t- de regering ie stemmen Oy voOr spraak over het regeringsontwe d® Jli- Ongeveer 70 afgevaardigden v?.aCt>® 87 man tellende Gaullistische „ei zijn eenstemmig van oordeel, kof*' tijd is dat er een andere «g^iiistisc11- -pre>: woordvoerder vanochtend. 0Pen'1- Mayer heeft vanmiddag nf,®ing aif,. der vergadering een verklar pgr'» legd; hedenmiddag zouden «e waf1'" leiders aan het woord kon\e vei"U'° gestemd zal worden over wenskwestie. aidus verklaarde een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2