Drievoudige moord voor Arnhemse Hof Hunter kan zich Moord- in de lift Koningin en Prins in de Deense Kon. Schouwburg Hartelijke ontvangst in Elseneur de Sabre en Dader keek onbewogen naar de doodsstrijd van zijn buren Zwaar onweer blust felle bosbrand Ylootweek in de hoofdstad Ingenieurs bespreken de stormvloed De oorzaken van de dijkdoorbraken 86ste dodenlijst REACTIEMOTOR MET NABRANDINGSSYSTEEM Dr. Drees opent de burger-KMA-feesten DONDERDAG 21 MEI 1953 PAGINA 3 Opnieuw levenslang geëist PIANO MARATHON Caissons van Normandië naar Nederland Van 26 tot 30 Juni Dalend aantal klooster roepingen Zusters van Tilburg verlaten Oss Enkele Urker vissers in Argentinië geslaagd xT 'Zeelandse ministers liet rampgebied >isteVr,telde ons de Nieuw-Zeelandse u/Shatie I1 Arbeid, Mijnbouw en Im- vl°6nsdair deer W. Sullivan, die De nieuwe aanwinst voor de Nederlandse KLuM Koningin Bescherm vrouwe Van Kon. 's-Hertogenbosch Mannenkoor door NCAIO MARSH Meeste gegevens doet ™.en al. even geheimzinnig als met Twee maal zevenentwintig kanonscho ten dreunden Woensdagochtend over de haven van Kopenhagen de eerste keer toen Koning Frederik en Koningin Ingrid zich aan boord van het Konink lijk jacht begaven, de tweede keer twin tig minuten later om kwart over negen toen de sloep, die Koningin Juliana en Prins Bernhard naar de „Dannebrog" bracht, van wal stak. Het was het begin van een stralende dag, die honderden Denen naar de ha ven had doen stromen om het vertrek van de gasten naar Elseneur bij te wo nen. Statig voer het witte Koninklijke jacht de haven uit, nagewuifd door De nen en Nederlanders met vlaggetjes, die op de wallen rondom het water het prachtige schouwspel gadesloegen. De belangstelling bij aankomst te El seneur was overweldigend. Buiten het afgezette deel van de kade zag het zwart van de mensen en een luid ge juich steeg op toen het Koninklijk jacht meerde. De schooljeugd had voor deze gelegenheid vrij gekregen en liet zich het Koninklijk schouwspel niet ontgaan. Burgemeester Schytz begroette Konin gin Juliana met bloemen. Een snelle auto bracht het gezel schap vervolgens naar het kasteel Kron- borg. Slotvoogd Dalsager leidde zijn gasten rond door de prachtige kerk en de majestueuze zalen van het kasteel. heeft om te spreken?" vroeg Alleyn. „Ja, meneer. Spreken was het nu niet direct. Maar hij maakte toch geluiden." ,,Het was hoogst onwaarschijnlijk, dat hij iets zou kunnen zeggen," zei Dr Kantripp, „maar meneer Fox hier dacht dat er misschien een klein kansje was. Zoals Curtis zegt, je kunt de vreemd ste dingen meemaken met zo'n trauma in de hersenen. Er zijn gevallen be kend ,.Ik weet het. Wat zijn die plekken naast zijn ogen? Lijkvlekken?" De twee artsen wisselden blikken. „Ik dacht van niet," zei Dr. Kantripp achterdochtig. „Waarschijnlijk kneuzingen," zei Dr. Curtis. „Daar krijg je geen lijkvlekken. Niet zoals hij nu ligt." „Ze hebben gezegd. Fox, dat hij aan de rechterkant van de bank zat?" „Ja, meneer." „Kijk eens naar de linkerslaap, Cur tis." Dr. Curtis begon het verband over het linkeroog weg te nemen. „Je hebt gelijk, Alleyn," zei Dr. Kan tripp. „Onder het verband zit een sne de aan de slaap. Ik \vilde het je laten zien. Juist daar is het." Snel plaatste Alleyn zijn lange linker hand over het stralende rechteroog en de linkeroogholte. De basis van zijn hand was aan de rechterkant van het gezicht met de duim naar beneden. „In die lift zit een soort stalen net werk als versiering langs de wand," zei Fox. „Iets met knoppen eraan. Op een van die knoppen zit een vlek. Het ziet eruit of eraan geveegd is." „O ja?" mompelde Alleyn en trok snel zijn hand weg. „Hij moet hier weg", voegde hij eraan toe. „Ik heb de ziekenauto al besteld." „Mooi. Dank je web Curtis. Doe je morgen de sectie?" Hedenmorgen heeft de procureur- generaal van het Arnhemse gerechtshof, mr. N. S. Hoekstra, tegen de 53-jarige landbouwer D. J. L. te Heelweg bij Varsseveld wegens drievoudige moord op zjjn buren bevestiging gerequireerd van het vonnis van de Arnhemse recht bank, n..l levenslange gevangenisstraf. Het Gerechtshof te Arnhem heeft zich vanmorgen beziggehouden met een zaakdie in Juli van het vorig jaar een rilling van afgrijzen door het land heeft „Ja." „Ik geloof, dat we eerst de lift maai even moeten bekijken, vóór we met de familie beginnen, Bailey, je kunt hier je gang gaan. Probeer die blauwe plekken ook. Je kunt nog beter het hele gezicht nemen. Veel zal het wel niet opleveren, maar je kunt niet weten. Daarna de vleespen. En kom dan maar oaar de lift. Thompson, neem een paar opna men van het hoofd als je toch oezig bent." „Zeker, meneer Alleyn." Alleyn bleef bij het bed staan. Hij staarde naar het gelaat op het kussen en het enkele oog scheen naar hem te rug te staren. Alleyn bukte zich en raakte de kaak en de hals aan. „Nog geen rigor?" „Begint juist. Waarom?" „We moeten misschien een heel on aangenaam experiment ondernemen. Is die verpleegster nog hier?" „Ja," zei Dr. Kantripp. „Als Bailey en Thompson klaar zijn. laat ze hem dan een beetje opkalefate ren. Zoals hij nu is, is hij een nacht merrie. Kom mee, Fox." II Fox had direct al orders gegeven om de lift buiten werking te stellen, hij had de deuren verzegeld en een agent in uniform op de overloop geposteerd. Binnen in de lift was het donker en de lift zag er uit alsof er iets ver wacht werd. „Venster boven de deur," zei Alleyn. „Ja, meneer." „Zei je me niet, dat hij in de lift zat en om zijn vrouw schreeuwde? Waren de deuren toen gesloten?" „Dat zei de butler tenminste." „Hij zou naar beneden gedirigeerd kunnen zijn." i (Wordt vervolgd). doen gaan. In de middag van de 29e Juli van dat jaar deed de 52-jarige land bouwer D.J.L. te Varsseveld een hoeveel heid Parathion in de andijviestamppot van de boerenfamilie Te hindert. Door dit uitzonderlijk zware vergif stierven onder ontzettende pijnen de 45-jarige Bernard, de 52-jarige Mien en de 54- jarige Gerrit Te hindert. Het was de bedoeling van de cynische dader, zich de spaarduitjes van deze brave, eenvoudige boerenmensen toe te eigenen, hoewel hij zelf een saldo van f500 op de spaarbank had. Het vergif, dat L. gebruikte weid als oorlogsgas in Duitsland ontwikkeld. Alleen het inademen ervan is reeds do delijk. De chemicus prof. dr. Velbmger, die er mee experimenteerde, is daar aan gestorven. Het vergif wordt in een ver dunning van 1 op 4000 gebruikt voor het bestuiven van gewassen tegen insecten, maar zelfs in deze verdunning is het ge vaarlijk voor mens en dier. Nadat L. onbewogen had staan kij ken naar de verschrikkelijke doods strijd van zijn drie buren twee broers en een zuster nam hij deel aan het luiden van de doodsklok over eenkomstig de in deze streek bestaan de „Noaberplicht" (nabuurplicht). Voor de rechter-commissaris verklaar de L. destijds, dat hij de mensen niet had willen doden maar alleen had willen bedwelmen, om zich daarna hun geld toe te eigenen. Een celgenoot in de Amster damse Strafgevangenis zou hem des tijds hebben verteld, dat vergif niet do delijk is als het wordt gekookt maar dat het dan alleen maar bedwelmt. Voor de Arnhemse rechtbank verklaarde de Of ficier van Justitie, mr. M. de Vries, L. schuldig aan drievoudige moord en eiste levenslange gevangenisstraf. De justi tiële psychiater, dr. J. G. Schnitzler te Arnhem, had L. gekenschetst als „een koude misdadiger, die zich liet leiden door een psychopatische hebzucht". De namen van de Nederlandse piloten die bij de botsing tussen twee toestel len van de Marineluchtvaartdienst in de omgeving van Rhydwen in Noord Wales om het leven zijn gekomen kun nen thans worden bekend gemaakt. Het zijn de 26-jarige gehuwde luitenant ter zee tweede klasse H. Statius Mulder uit Rotterdam en de 25-jarige ongehuw de luitenant ter zee derde klasse J. P. van der Oort uit Wieringerwaard. Beiden behoorden tot het korps zee officieren van de Koninklijke Marine. Zij waren in het bezit van het mili taire vliegbrevet. Heinz Arntz, een 53-jarige pia nist. heeft verklaard een nieuw we reldrecord „langspelen op de piano" behaald te hebben met een tijd van 267 uur. Arntz heeft vier weken geleden zijn titel verloren tegen Robert Ser- gil (Frankrijk), die in he Havre het record op 266 uur bracht. Tijdens deze marathon rookte Arntz ongeveer 100 sigaretten per dag. Aan de pers deelde Arntz mee, dat hij van plan is spoedig naar Amerika te gaan, om de Amerika nen te laten zien wat het is, om twee weken aan één stuk piano te spelen. (Van onze correspondent) Te Melick-Herkenbosch heeft een felle bosbrand 60 HA bos en heide in de as gelegd. Rond het middaguur werd de plotselinge brand waargenomen in de buurt van de nieuwe Beatrix-mijn. Het vuur, begunstigd door een strakke wind. verwoestte enkele prachtige bossen, waarna het grote kurkdroge heidevelden in vlam zette. De brandweer van Asbeck, een Duits plaatsje in de nabijheid, ruk te uit, terwijl geallieerde troepen bij de vuurzee verschenen met zwaar materieel om brandvrije lanen te banen. Een groep Limburgse Jagers uit Roermond nam te vens aan het blussingswerk deel. Maar letterlijk bij donderslag kwam de af doende redding. Een zwaar onweer blus te de brand snel, maar toch niet zo af doende of later op de middag laaide een smeulende haard op de heide nog even fel op. Deze kon door het ingrijpen van de brandwachten bedwongen worden. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat deze bosbrand zijn oorzaak vindt in de mili taire oefeningen die in het begin van deze week op deze terreinen gehouden werden. Caissons, die in Juni 1944 bij de Fran se kust tot zinken werden gebracht om een haven voor de geallieerde landings vaartuigen te vormen, zullen in Neder land bij het dichten en versterken van de dijken worden gebruikt. Na de oorlog waren de caissons, van de z.g. „Moerbeihaven", die tezamen 7.700 ton meten, naar de Zuid-Engelse havenstad Portland gesleept, waar zij werden gebruikt ter bescherming van voor anker liggende torpedobootjagers. Van Portland' zullen zij naar Nederland worden gesleept. (Van onze Brabantse redactie) De minister-persident, dr. W. Drees, zal 17 Juli de opening van de gemeen telijke feesten te Breda ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Kon. Militaire Academie verrichten. De plechtigheid vindt plaats op de feestelijk versierde Grote Markt, die dan als openlucht-feestzaal in gebruik zal worden genomen. (Van onze correspondent) Bet hoofdbestuur van de congregatie "lusters van Liefde van Tilburg" heeft het schoolbestuur van de R.K. Meis jesschool en Kleuterschool van het Rec toraat Oss medegedeeld, dat het met in gang van 't nieuwe schooljaar als gevolg Van *t dalende aantal kloosterroepingen d'et langer meer zusters beschikbaar an stellen om aan deze scholen onder lijs te geven. Naar wij vernemen heeft de Congregatie zich ook nog op een 6chttal andere plaatsen uit het onder lijs teruggetrokken. Van de groeo Urker vissers, die in dertijd naar Argentinië vertrok, is in- tjp s'en al weer het grootste deel in Ne- - r'and teruggekeerd omdat er voor de hosten geen bestaansmogelijkheden °wken te zijn. Som*1 zÜn enkelen er in geslaagd een hen werkkring te vinden. Deze man- J. Ras, J. de Vries en T. Ras met lyj'' zoontje Klaas en de gebroeders Wen en Gerrit Ruiten hebben zich èens blijvend in Argentinië gevestigd. Ve0,mannen hebben in het begin zeer hq moeilijkheden ondervonden maar tta.hebben ze allen een behoorlijk be- j n> zo werd op Urk vernomen. *en as> V- Bas en J. de Vries hebben ">i .Woning gehuurd op Mar del Plata dat ..kben hun vrouwen geschreven, hjg ?'J mogen overkomen. In Argenti- hp 2s alles in orde. Het wachten is nu ^eff -Baag. De echtgenote van T. Ras "a i haar huis op Urk weer verkocht met haar twee andere kin- Sew binnenkort vertrekken. De echt- -d311 Bas gaat met twee kin zin '.Behalve J. Ras die monteur is, VehdiÜ werkzaam in de visserij en enen een behoorlijk loon. die van ruim een millioen gulden, chtoff "^eeland ten behoeve van de fêSchonk s van de watersnood heeft °r d» n Gn die speciaal is bestemd riv°rden Pr°vincie Zeeland, zal gebruikt jjat f a]s aanvulling van het bedrag, rt °rden ens de Rampschadewet zal koerderyekeerc* V00r herstel van Lann met zÜn collega, de minister WH °"u- pn j_ in v een' ven Bosbouw, de heer Cor- tJ?°rd-Bc„ bezoekt heeft gebracht aan crui Sujij,,G and en Kruiningen. Minis- de ?fa naaï perteldc' dat hÜ met zijn w Bron.'A", AuroPa was gekomen om w ^ronirwL* IOPa was gekomen RpP«n, rna? ?sten in Engeland bij te i-aS. e'd t dij maakte van de gele- ko^PgebieIaarne gebruik, om ook de d?' Speadeb in Nederland te bezoe- fft»x6rhigratt mtcresseert hij zich voor 1 detrGi.]GPr°bl«men, in het bijzonder ding tot de ramp. Het ligt in de bedoeling dat de Ko ninklijke Marine van 26 tot 30 Juni te Amsterdam een vlootweek houdt. Aan deze vlootweek, de eerste na de oorlog, zullen deelnemen Hr. Ma. lichte kruiser „Tromp", Hr. Ms. radarinstructieschip „Soemba", Hr. Ms. fregat „Jan van Brakel", „Hr. Ms. „Abraham van der Hulst". Hr. Ms. nettenwerkschip „Cer berus". twee eskaders mijnenvegers, om vattende twaalf schepen en zo mogelijk een achttal andere oorlogsbodems. Een van de fraaiste is ongetwijfeld de zwart en wit betegelde 64 meter lange ridderzaal waar schilderijen van de Ne derlanders Isaack Isaacz (15991688) en Pieter Isaacz (15611625) ervan ge tuigden dat de betrekkingen tussen bei de landen reeds van zeer lange tijd her dateren. In het kleine ontvangkamertje te kenden Koningin en Prins het gasten boek en voegden hun naam toe aan de lange lijst van illustere persoonlijkhe den die er in staan vermeld. Buiten hét slot en in Elseneur wachtten de Ministers, Kamerleden en legerauto- riteiten waren aanwezig in de ledenver gadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, welke Woensdag in Den Haag werd gehouden en die gewijd: was aan „de stormvloed van 1 Februari 1953". Wij merkten o.a. op de minister-pre sident dr. W. Drees. minister mr. J. Algera, minister ir. H B. J. Witte, een negental Kamerleden uit de Watersnood commissie, vice-admiraal De Booy, gen.-majoor Warringa, gen.-majoor Ag- hasi, de directeur van het Ned. Rode Kruis, de heer Van Embden en de tfir.- gen. van de P.T.T., de heer L. Neher. De directeur-generaal van de Rijks waterstaat. ir. A. G. Maris, heeft de eventuele schuldvraag nog eens opge worpen. Ir. Maris noemde 'n knap be rekende superstorm een wankele basis voor het nemen van zeer ingrijpende beslissingen. „Wij wisten," aldus spr., „dat er een kleine kans was in een onbestemde toekomst. Maar hadden wij daarvoor zovele andere dingen op so ciaal, cultureel en ander terrein moe ten laten? Een vijftal deskundigen heeft vervol gens een uiteenzetting gegeven over een aantal aspecten van vraagstukken die verband houden met de stormvloed en de daarop volgende ramp Zij behan delden achtereenvolgens de onderwer pen „Storm en stuwing". „Storm- en vloedprognose". „Waterstanden". „Dijk breuken" en „Dijkherstel". Een deel van deze voordrachten is in verband met al hetgeen na de ramp over deze vraagstukken is geschreven, genoegzaam bekend. Voor het overige lag het behandelde meer op technisch terrein. Van de voordracht van ir. Klein, di recteur-hoofdingenieur van de Prov. Waterstaatsdienst in Zuid-Holland ver melden we zijn zienswijze over de dijkdoorbraken. Deze ontstonden hoofd- Het informatiebureau van het Neder- landsche Roode Kruis heeft de 86ste lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitge geven. Zij luidt als volgt: NIEUWERKERK; Neeltje Stoutjesdijk de Reus, geb. 10-3-1912 te Nieuw er- kerk, laatste adres Ooststraat 232; Wii- helmina Klazina Goudzwaard, geb. 17-2- 1940 te Nieuwerkerk, laatste adres Oost straat 232 OUWEEEÏÏRK: Cornells Hendriksa, geb. 25-6-1889 te Ouwerkerk, laatste adres no. 169 ZIERIKZEE: Pieter Hendrik Fondse. geb. 20-5-1899 te Serooskerke, laatste adres Boerenweg B 520, zakelijk doordat de hoge waterstanden de dijken overspoelden, waardoor het binnenbeloop werd aangetast en zodoen de de dijk ondermijnd. Uiteraard trad dit in hoofdzaak op aan de op het Zuiden en Oosten gelegen dijken, om dat deze de minste overhoogte hebben. Behalve door overlopen werden de binnenbelopen ook veelal ondermijnd door golfoverslag of bezweken deze door afschuiving. In enkele gevallen zijn onregelmatigheden in het dijk- tracé (aansluiting havendijken e.d.) als oorzaak van de doorbraak aan te wij zen. Soms ook de omstandigheid dat in voorafgaande jaren voor het uitvoe ren van werken in de dijken was „geroerd", aldus ir. Klein. Bij de gedachtenwisseling werd cri- tiek geuit op het systeem van de wa terschappen, dat de zuinigheid in de hand gewerkt. Hierop werd geantwoord, dat men doende is grote waterschaps kringen te vormen met inschakeling van kapitaalkrachtige ingelanden en de stedelijke bevolking, waardoor de bestaande capaciteit groter en de beur zen ruimer worden. Zulks is rèeds het geval of staat te gebeuren met het hoogheemraadschap Schieland, Delfland, Rijnland, Voorne en Putten. Op bepaalde tijden zullen de sche pen worden opengesteld voor bezoek aan boord, terwijl het in het voorne men ligt de schepen en de historische marinegebouwen te Amsterdam des avonds te illumineren. Het is voorts de bedoeling dat de marinierskapel der Koninklijke Marine met de tamboers en pijpers van het korps mariniers deze vlootweek zal op luisteren, terwijl bovendien op een de zer dagen een mars door de stad in het voornemen ligt (Van onze correspondent) Op de ere-avond die door Koninklijk 's-Hertogenbosch Mannenkoor aan de vooravond van 's-Hertogenbosch Mu- ziekstad 1953" werd gehouden bij gele genheid van het vijftigjarig bestaan, heeft de ere-voorzitter, burgemeester Loeff, medegedeeld dat het H.M. de Ko ningin heeft behaagd het bescherm vrouwschap van het koor te aanvaarden. Op deze avond hield Wouter Paap een causerie over de plaats en de betekenis van het mannenkoor in onze volkscul tuur, waarin hij wees op de grote her nieuwing die in de afgelopen decennia op het gebied van de mannenzang heeft plaats gevonden. 's Middags was in de stad de vitrine expositie van de Bossche winkeliers of ficieel door burgemeeter Loeff geopend. 32 „Dood?" „Als een pier." „Verdomme!" „Ongeluk!" zei de krantenjongen met oneindige verachting. „Ongeluk? O ja?" „De smerissen en fototoestellen ko men bij troepen binnen," zei zijn vriend. „Geloof dat maar niet." De scharenslijper pakte zijn karretje weer op en liep verder. Bij de hoek hield hij stil en uitte de trieste kreet van zijn bedrijf. Zijn stem drong door tot Alleyn die juist bij de Lampreys op de bel drukte. „Scharensliep messen te slijpen?" ALLEYN MAAKT KENNIS MET DE LAMPREYS Fox had de meest toegewijde zorg besteed aan de vleespen. Hij had hem op een reep karton gebonden en die lag nu in een langwerpige doos. Alleyn hield de doos onder de lamp. De ver zilverde ring aan het ene eind ving het licht op en fonkelde. De pen zelf glin sterde niet. Hij had tijd gehad om een beetje op te drogen. „Afschuwelijk," zei Alleyn. Hij legde de doos neer. „Voor jou Bailey. Het ding schijnt er bij de pen zelf uitgetrokken te zijn.". „Dat heb ik gedaan," zei Dr. Kantripp. „Ik dacht dat het beter was om maar van de ring af te blijven of schoon tijdens het verwijderen „Natuurlijk," zei Dr. Curtis. „Je moest in ieder geval de ring en de bovenhelft van de pen maar onder handen nemen, Bailey," zei Alleyn. „Het is een bakbeest van een vlees pen", zei Dr. Curtis „Ja. En hij is al oud. Tegenwoordig gebruiken de mensen dit soort dingen voor briefopener." „Deze hebben ze uit de keuken ge haald," zei Fox. „O ja? We kunnen nu beter eerst naar het lijk gaan kijken, Dr, Kantripp." Bij het bed gekomen, sloeg Dr. Kan tripp het laken terug en Fox tilde de lamp op. „We hebben er nog niets aan gedaan," zei de dokter. „Onder deze omstandig heden vond ik „Natuurlijk. Zijn vrouw heeft hem zo toch niet gezien?" „Nee. Ze wilde niet komen. Maar goed ook." „Ja," gaf Alleyn toe en staarde naar wat het hoofd van een waterspuwer leek op het laken. „Maar goed ook." „Mooi is het niet," mompelde Dr. Cur tis afwezig. Hij boog zich voorover. Fox bewoog de lamp. „Het kwam me een beetje vreemd voor. dokter, dat hij het zo lang uitge houden heeft," zei Fox. „Dat weet je nooit met zo'n hersen beschadiging." merkte Dr. Curtis op „Er zijn gevallen bekendHoe was de richting, Kantripp?" „Een tikje schuin omhoog. Maar he* ding kan verschoven zijn"? „Ja." „Zei je niet, Fox, dat hij geprobeerd Vanzelfsprekend hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard tijdens hun verblijf in Denemarken een bezoek gebracht aan Elsenore, het kasteel, waar Shakespeare zijn Hamlet laat spelen. Kolonel Sta- gaad (rechts) leidt de koninklijke bezoekers rond door de sombere gangen van het slot. Naast de ko lonel Koningin Juliana, achter hem Prins Bernhard; links de Ko ning en de Koningin van Dene marken De Deense Koninklijke Schouwburg beleefde Woensdagavond een sprookje. Een koning, koninginnen, een prins en prinsessen waren binnen haar muren. Unifor men en diademen flonkerden, het goud van de uniformen en diademen schitterde. Om acht uur betraden de Deense Prinsen Axel en Knud met hun echtgenoten hun loge en even later verschenen het Nederlandse en het Deense Koninklijke Paar in de loge ernaast. Direct daarop klonken de in Denemarken traditionele negen „hoera's" voor de Koninklijke gasten. Voor de eerste keer tijdens de duur van het bezoek aan Denemarken werd hierna het „Wilhelmus" gespeeld. De tweede helft van het programma bevatte een door allen zeer gewaar deerde opvoering door het Deense staatsballet van de fantasie „Droombeel den". Met een luid applaus gaf cte ge heel gevulde zaal uiting aan haar vol- roening over de voorstelling die be sloten werd met het Deense volkslied. Vele Denen stonden na afloop aan de uitgang om het vertrek der beide Ko ninklijke paren naar Amalienborg gade te slaan. bewoners van het stadje de gasten weer op en temidden van honderden vlaggen reed de stoet door naar Hombaek waar het instituut voor nabehandeling van kinderverlammingspatiënten werd be zocht. Voor zuster M. Kliphuis uit St. Annaparochie was het Woensdag een belangrijke dag. Enige weken gele den was zij geplaatst op dit insti tuut en Woensdagmiddag werd ze voorgesteld aan haar Koningin, die hier in gezelschap van het Deense Koningspaar en Prins Bernhard een bezoek bracht. De Koningin toonde voor dit instituut grote belangstelling. Vooral de kleintjes hadden haar speciale aandacht. Later op de middag ontvingen Ko ningin Juliana en Prins Bernhard op de Nederlandse legatie te Kopenha gen de Nederlandse kolonie. Ongeveer vierhonderd Nederlanders werden aan het Koninklijk Paar voorgesteld. (Van onze luchtvaartmedewerker) Nu men het in Parijs na lang wikken en wegen eens is geworden over het hieuwe materieel voor de luchtmacht van de N.A.T.O.-landen en als een gevolg daarvan de Nederlandse Vliegtuigindustrie in de niet al te verre toekomst de Productie van de „Hawker Hunter" ter hand zal nemen, lijkt het wel nuttig in fcorte trekken de ontwikkelingsgeschiedenis en de mérites van dit vliegtuig weer la geven. Dat het tenslotte de „Hunter" is geworden en niet de Supermarine 'ïSutift", zoals eerst wel werd aangenomen, is misschien niet zo vreemd als men de verrichtingen van de „Hunter" op de laatst gehouden Farnborough-lucht- -aaarttentoonstelling heeft kunnen gadeslaan. Het is wel zeker, dat deze een- Ptotorige straaljager, die uiterlijk in niets anders opvalt dan door zijn mooie, strakke, slanke lijnen het is een pijlvormvleugel vliegtuig met een normale staart- constructie een van de snelste jagers ter wereld is, die het, wat de vlieg prestaties betreft, zeker met de nieuwste Sabre's en MIG's op kan nemen. Tij dens de Famborough-tentoonstelling in September 1952 overschreed de Hun- ter" meerdere malen de geluidsgrenst T\ JT stuwkracht ontwikkeld van 4000 kg., het vliegtuig zelf, zodat het eigenlijk j nog een wonder mag heten dat de En- YtCïCS Cf P tl PI PU gelsen bereid werden gevonden om de C/tCf Hllicentiebouw aan het buitenland af te staan. De pijlstand van de vleugel is ongeveer 30 graden. De lange staart, waarin de straalpijp van de straalmo tor tot aan het uiteinde doorloopt, leent zich uitsiekend voor het z.g. nabran- dingssysteem. De uitlaatgassen die door de straalpijp worden uitgestoten zijn voor een groot deel vermengd met lucht, deels om het straaleffect te ver groten, deels noodzakelijk om de tur bine te koelen. De straal bevat dus nog zuurstof genoeg om ,,na te branden" hetgeen tot stand komt door het inbren gen van extra brandstof in de uitlaat- straal. Het gevolg is dat deze gassen sterk expanderen en met een verhoog de snelheid de straalpijp verlaten, waar door het stuweffect belangrijk toe neemt. Het brandstofverbruik tijdens het nabranden is ontzaglijk groot. Het systeem wordt alleen gebruiki in de start om sneller weg te komen en in luchtgevechten, wanneer tijdelijk een zeer grote snelheid is vereist. De Engelsen hebben alweer een nieuwe versie van de „Hunter", die aangeduid wordt met F-2. Deze „Hun- ter" is uitgerust met een nog krachtiger Armstrong Siddeley „Sapphire'J-motor, waardoor het vliegtuig uiteraard nog sneller is geworden. Het is nog niet be kend of de „Hunters", die nu bij Fok ker zullen worden gebouwd, een Avon- dan wel een Sapphire-motor zullen krijgen. Vermoedelijk zullen het wel Avon's worden, die dan in België vcr- ./r-rdigd worden. Koningin Juliana was voor deze ge legenheid gekleed in een grijsgroene robe, de Prins droeg het gala-uniform van admiraal der Koninklijke Marine en de Deense koning het gala-uniform van generaal van het Deense leger. De eerste helft van het programma werd gevuld met de eerste en derde ac te van „De bruiloft van Figaro", op gevoerd door leden van de Deense staatsopera. Na afloop hiervan volgcre een aankondiging in het Deens die dooi de Nederlanders in de zaal (en ook door Koningin en Prins) kennelijk niet begrepen werd. Iedereen bleef zitten en het doek ging neer om even later weer op te gaan voor een batterij van came ra's die op de Koninklijke loge waren gericht. Dit maakte voor buitenstaan ders een dermate komisch effect, dat Prins Bernhard in de lach schoot en ook Koningin Juliana een glimlach niet kon weerhouden. Direct na het flitsen van het blitzlicht zakte het doek weer en was het tijd voor de veertig minuten pauze. Advertentie Be Hunter heeft een betrekkelijk lan- 8e ontwikkelingsgeschiedenis achter de Tug, zoals trouwens de meeste andere lagers en er werden meerdere prototy pes gebouwd voordat nu eindelijk tot de productie zal worden overgegaan. Be eerste straaljager van de Hawker- fabriek (een onderdeel van de Hawker Siddeley Group, een onderneming waar- in verschillende vliegtuigfabrieken zijn epgenomen) was de P-1040, waaruit la ter de Hawker „Sea Hawk" werd ont wikkeld. Dit is een marinejager met epklapbare vleugel, geschikt voor lan dingen op vliegdekschepen. Uit de P-1040 ontstonden tevens de B-1072 met een extra „Snarler" raket motor en de P-1052, allen proefvliegtui- gen om de nodige ervaring met dit Soort vliegtuigen op te doen. De P-1052 kreeg een pijlvormvleugel welke het oor- sPronkelijke type niet had en werd ook aanzienlijk sneller Uit de P-1052 groei de de P-1067 en dat werd tenslotte de ^Hunter", die nu uitgerust met een Bolls Roj'ce „Avon"-straalmotor met axiale compressor zo'n snel vliegtuig 's geworden. De „Hunter" werd het vorige jaar feeds op de urgentielijst van de Engel se bewapeningsproductie gezet. Met de motor, die naar men aanneemt een De Hawker Hunter in voor- en zijaanzicht. Opvallend zijn de sterk terugwij kende vleugels en de spitse „haaienneus"Merkwaardig is voorts, dat de „vul ling" van het stabilo is doorgetrokken tot vlak achter de cockpit. De beide lucht inlaten van de „Avon"-straalmotoren liggen tegen de romp in de vleugels. De Engelsen zijn tot dusver erg karig geweest in het geven van bijzonderheden. Gegevens over snelheid, bewapening en hoogtebereik zijn nog geheimgehouden. De „Hunter" is evenals de „Sabre" en de in ons land bekende „Meteor" een onderscheppingsvliegtuig en zal dus voornamelijk gebruikt worden voor het bestrijden van vijandelijke bommenwerpers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3