Lerarensalarissen voor nieuw schooljaar verhoogd Een zomer in Kromdorp Acrobaat of ambtenaar in de V.N. de baan Ook ontknikking van Te veel sociale bemoeienis van onderneming ongewenst Bij beroepskeuze is meer kennis een dringende noodzaak Ex-directeur De Boer moet terug, aldus oppositie Belangrijke toezegging van minister Cals Katli geleerden over gemeenschappelijk karakter der onderneming Stofzuiger defect Bij het zwemmen verdronken 8 Voorlichting over beroepen vooral nodig op de scholen 1VOROL: tanden Wit j adem Fris DONDERDAG 21 MEI 1953 PAGINA 5 Studentenproblemen naar een commissie Vrouw onder stroom; geen letsel bekomen Twee jongetjes vermist in Leeuwarden d«*.w Vijf jongens drie weken naar de V.S. Broederschap door de luchtvaart Prof. Post Huisprelaat van Z.H. de Paus Pater H. van Hofwegen f Italiaanse journalist bij moeder van Kard. Mindszenty Hervatten Russen handel met W.-Duitsland? EERSTE VROEGE AARDAPPELEN KWEST1E-„DE OMMELANDEN" EERSTE OPTREDEN VAN HAMMARSKJÖLD GUNSTIG ONTVANGEN Vrijlating van Oatis door Eisenhower bewerkt Franse post in Laos onder de voet gelopen Ford ontslaat wegens staking 85.000 man (Van onz parlementaire redacteur) Het debat over de onderwijsnota van minister Cals heeft uiteraard voor de stu denten nog weinig concreet nieuws opgeleverd. Voor de docenten was er echter een verrassing: de toezegging op spoedige verbetering van salaris. Voor de minis ter was het debat slechts een dankbaar aanvaarde gelegenheid om zich eens te oriënteren omtrent de meningen, die in de Kamer heersen over de studenten- Problemen, terwijl de Kamer ruimschoots gelegenheid kreeg wensen en gedachten kenbaar te maken en de gebruikelijke politieke stoom af te blazen, zonder de welke een parlementair debat nu eenmaal een zekere charme mist. De stoomklcp ï'ng eerst tegen het eind van het debat open, toen het ging om de vraag, of de Kamer de motie van mevrouw Fortanierde Wit zou aannemen. Moet men de Politieke strateeg mr. Oud geloven, dan ging het er de V.V.D. niet eens om de ®otie aanvaard te zien. In een meesterlijke terugtocht van het slagveld zei mr. Oud, dat hij al tevreden was met het feit, dat de motie was ingediend en uitvoerig besproken. Ook verworpen moties kunnen een zaak dienen, men zou zelfs kunnen Poneren, dat de weg naar het succes geplaveid is met verworpen moties, merkte T. Oud op en daarmede had hij vanzelfsprekend de lachers op zijn hand. Vóór hem, had prof. Romme ver klaard, dat de minister zijn eigen con clusies uit het debat had getrokken en dat het daarbij moest blijven. De altijd slagvaardige prof. Oud antwoordde" •■Met alle respect voor prof. Romme. maar Romme is de Kamer niet." ..Ook dat is een zeer juiste conclusie" riep de andere professor ad rem en op dat moment was de stemming er weer, die altijd ontstaat, wanneer deze poli tieke kemphanen elkaar met het woord benaderen. Er was echter nog een ander scherp zinnig debater in de Kamer, nl. de mi nister, die de moUo van mevr. Fortanier te ver vond gaan, met nar ie daar waar zij de minister, voordat hij zijn nieuwe begroting had gemaakt, al aan duizend studiebeurzen wilde binden Met één slag schoof de minister ook nog een an der rookgordijn op zij, dat de VVD had opgehangen, door het nl. voor te stel len, alsof de -notie geen bindende maar slechts een adviserende waarde had. Zo zag mr. Cals het geenszins. „Als minister voel ik mij met een soortgelijke uitspraak van de Kamer wel degelijk gebonden en mijn bezwa ren ook tegen de inhoud van uw motie zijn meerdere," zo merkte hij op. Mr. Cals wil wel met een commissie wer ken, die hem over de studenten-proble men uitvoerig zal adviseren, maar niet met een Staatscommissie en bovendien wil hij de opdracht aan deze commissie van veel verdere strekking maken dan alleen het bestuderen van het omzetten van renteloze voorschotten in beurzen. De commissie zal het gehele vraagstuk van de directe en indirecte steun moe ten bezien, de subsidie en ook de af trekbaarheid van de studiekosten, waar omtrent overleg met de minister van Financiën zal worden gevoerd, en voorts de voorlichting aan en de selec tie van studenten. Om tot snelle afwer king van deze taak te komen zal zij afzonderlijk over de verschillende on derwerpen rapporten indienen. Salarisverbetering docenten Als gevolg van een aanvankelijk breder opgezet initiatief is enige jaren lang op initiatief van bet Studiecen trum Arbeidsvraagstukken regelmatig overleg gepleegd tussen een aantal katholieke geleerden, die, overigens van geheel verschillende vakweten schap uit, allen op enigerlei wijze nauw bij het maatschappelijk verschijnsel „arbeid" zijn geïnteresseerd. Die kring fungeerde als een platform, waarop ver schillende vakwetenschappen, die, on danks de verwantschap van haar ob ject, zo van elkaar zijn vervreemd, tot onderling contact en begrip werden gebracht in een ongedwongen ontmoe ting van haar beoefenaars. De samenstelling van deze kring was als volgt: mgr. prof. dr. M. J. H. Cob- benhagen (Tilburg), voorzitter; prof. dr. J. van Boxtel (Haaren); drs. F. J. P. van Dooren (Tilburg): dr. J. A. Geert- hian (Tilburg); K. H. van Ginneken (Arnhem): prof. dr. W. R. Heere (Til burg); A. Hennekens (Heerlen); dr. F. J. M. Hillen (Vught); prof. mr- dr. Th. Keulemans O.Carm. (Merkelbeek); Chr. G. Matser (Arnhem); 'drs. Th. Mulder S.J. (Nijmegen); prof. dr. A. Oldendorff (Nijmegen); prof. dr. J. A. J Peters C.s.s.R. (Nijmegen); prof. dr. Th. L. M. Thurlings (Wageningen); drs. M. A. F. M. van Uilen 'Breda); Prof. dr. F. J. H. M. van der Ven (Tilburg); prof. mr. J. J. M. van der Ven (Utrecht); prof. dr. J. A. Veraart (Delft); prof. dr. L. G. J. Verberne (Tilburg); mag. prof. dr. F. A. Weve O.P. (Tilburg). Als vrucht van zijn beraadslagingen beeft de studiekring een rapport over het gemeenschapskarakter der onder- Hing gepubliceerd. Aan het rapport ontlenen wij het Volgende: De vraag naar het gemeenschapska rakter der onderneming ontleent voor éen groot deel haar urgentie aan een tweetal practische problemen van de moderne tijd. Enerzijds namen vele ondernemingen op grond van dit gepre sumeerde gemeenschapskarakter tal Van maatregelen op sociaal terrein. Anderzijds spreekt men naar aanleiding hiervan zijn ongerustheid uit over de steeds verder gaande ondernemingsbe moeiing. die in sommige gevallen zover gaat. dat er voor de werknemer maar Weinig levensgebieden meer overblij ven, die aan de ondernemingsinvloed zÜn onttrokken. Reeds een tamelijk oppervlakkige kennisname van de praktijk doet de Vraag rijzen, of sommige ondernemin gen door het nemen van bepaalde maatregelen niet verre de grenzen van hun competentie overschrijden en zich- zelf op deze wijze een invloed verwer ven op gebieden, die krachtens hun *zrd nu eenmaal niet der onderneming l'jn. Deze vraag klemt nog temeer, •laar de werknemer in vele gevallen in meerdere of mindere mate van de on derneming afhankelijk is en dit ook als zodanig aanvoelt. Het verschaffen van werkgelegen heid en het bevorderen van de wei- Vaart zijn even zovele doeleinden, die öe overheid (eventueel in ruimere zin genomen) rechtstreeks intendeert ter bereiking van het bonum ommune Van een gemeenschap van hogere orde, De 31-jarige mevrouw J. van Dijk— ^ikemans was dezer dagen in haar woning te Rotterdam aan het stofzui- toen ze trachtte de keukenkraan mcht te draaien. Zoals later bleek was stofzuiger defect en opeens kon ze Qe kraan niet meer loslaten, doordat ze ..aarde" maakte en de stroom door haar .mbaan! ging. Ze rukte zo hard aan de m'aan, dat deze losschoot, waardoor de ®Tl'oomkring verbroken werd. Ze zag J*°g kans om hulp te roepen, doch daar na verloor ze het bewustzijn. Een ont- oden geneesheer en de G.G.D. hebben ter PMatse behandeld. De vrouw geen letsel bekomen. en tenslotte van de Staat. Zij liggen bo ven het niveau van de onderneming. Formeel kan men daarom de oplossing van deze vraagstukken geen doel van de onderneming meer nc .men. Alleen materieel werkt de onderneming daar aan mede. De behartiging van het alge meen welzijn en wat daar direct mee samenhangt is formeel uitsluitend de taak van de overheid. Alleen zij is be last met de architectonische functie, waardoor zij de werkzaamheden der ondernemingen coördineert op het al gemeen welzijn. Vandaar, dat het alge meen welzijn niet in de doelstelling der onderneming voorkomt. Bij het streven naar haar eigen doel moet zij echter het algemeen belang in acht nemen. De onderneming is dus geer puur economische categorie, die slechts winst maken tot doel zou hebben. Sedert de tweede wereldoorlog begint de gemeenschapsgedachte vooral ook in de practijk veld te winnen. Wel is het vaak meer een gevoelskwestie dan een scherp in zicht in betekenis en consequenties van de toepassing van dit begrip op de onderneming. Toch zal, wil deze toepassing als een winst kun nen worden beschouwd, het begrip inhoud moeten krijgen. De problemen, die hier om een op lossing vragen, zijn van drieërlei aard: De sociale en sociaal-psychologische problemen, die binnen de arbeidsge meenschap der onderneming besloten liggen. De vraagstukken, die betrekking heb ben op de plaats, welke de factor ar beid (leidinggevende, organiserende en uitvoerende) in de onderneming dient in te nemen en op de invloed, die aan deze factor moet worden toegekend. De vraagstukken, die betrekking hebben op de bevoegdheidsgrenzen der onderneming op sociaal en paedagogisch terrein- Een zeer breed arbeidsveld voor so ciologen, economisten, psychologen en paedagogen, waarop nog nauwelijks de eerste stappen gezet zijn, ligt hier nog open en vraagt dringend om bewer king. (Van onze correspondent) In de Friese hoofdstad wordt sinds Dinsdagavond gezocht naar twee jon gentjes van zes jaar, die sedert Dins dagmiddag worden vermist. Woensdag heeft de Leeuwarder gemeente (politie tot laat in de avond laten dreggen in de vijver van het Vossenparkje en in de gracht langs de Prinsentuin, hetgeen een enorme publieke belangstelling trok, maar geen resultaat opleverde. Hoewel volgens vage inlichtingen van schoolkinderen de jongens het laatst ge zien zouden zijn bij deze parken, waren deze mededelingen dermate tegenstrij dig dat men Woensdagavond het dreg gen heeft gestaakt. De jongentjes, Hyl- ke Rinsma uit de H. de Costerstraat en Evert Scheffel van de Nieuweburen, waren vriendjes en men vermoedt dat hen beiden een ongeluk is overkomen. Een extra politiebericht, dat per radio is omgeroepen, heeft ook nog geen resultaat opgeleverd. Woensdag is te Rotterdam de twaalf jarige G. M. Lokker in de Steigersgracht achter de Hoogstraat verdronken. Hij was met enige vriendjes aan het voet ballen geweest en was daarna gaan zwemmen. Vermoedelijk heeft hii daar bij kramp gekregen en is daardoor in de diepte verdwenen. Toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. De minister heeft nog met nadruk verklaard, dat zijn aandacht sterk ge richt blijft op de verbetering van de sala riëring van het docentencorps. Hij kon de Kamer de verzekering geven, dat hij over de ontknikking nu niet meer in de volksvertegenwoordiging zal hoeven te spreken, terwijl wat de salarissen van de leraren betreft, zijn overtuiging steeds groter wordt, dat hieromtrent nog vóór het komende schooljaar een nieuwe regeling zal zijn getroffen. Een andere toezegging die hij kon doen, was dat de mogelijkheid van een gunstiger regeling inzake terugbetaling van de studievoorschotten door leraren niet alleen voer een bepaalde groep maar voor allen zou gelden, (zoals pater Stokman had gevraagd) nader zal wor den bezien. Aanvankelijk voelde mr. Cals daar niets vcor, maar het was de heer Peters (KVP) die hem op een goed idee bracht: de grens niet leggen op een bepaald tijdstip, zodat de ouderen er niet van kunnen profiteren, maar in het bedrag dat verschuldigd is. De neer Peters wilde de minister ook gaarne tot de uitspraak brengen, dat hij de genen die gelden uit particuliere fond sen ontvangen, deze steun naast de Rijkssteun zou laten houden. Hierin kon de minister hem echter geen toe zegging doen. „Ik wil liever zorgen, dat de Rijkssteun op onbekrompen wijze omhoog gaat." was het toch ook hoop gevende antwoord. Over de diepere oorzaken van het feit, dat tegenwoordig de ouders niet meer de studiekosten van hun kinderen kunnen financieren, maar dat hier in allerlei vormen over heidssubsidie aan te pas moet ko men, wipte de minister vluchtig over heen, zoals te begrijpen was. De kwestie raakt het gehele sociaal- economisch beleid van de regering en wat mr. Cals niet in de Kamer zegt, zal hij hopelijk wel in de kabinetsraad te gelegener tijd naar voren brengen. Ook de socialisti sche suggestie om alle studenteji studieloon te geven op welk punt de communisten de PvdA waren bijgevallen werd door de minis ter met de nodige omzichtigheid om zeild Hij moest pater Stokman toegeven dat de vrijheid bij de selectie en ook bij de artsenkeuze onverlet moet wor den gehandhaafd. Wat de indirecte steun betreft, meende de minister dat deze niet te ver mag gaan en slechts een aanvullend karakter mag dragen. De eigen verantwoordelijkheid van de student ziet ook mr. Cals als een onver vangbaar goed, dat beschermd dient te worden Maar van de andere kant is er b.v. de zeer dringende nood van goedkope kamers voor studenten, ter wijl ook de studenten maaltijden ge subsidieerd moeten worden. Het lot van de motie van mevr. For tanier was verwerping met 51 tegen 12 stemmen De Kamer heeft na enige scherpe woorden van de communisten en een reeks interrupties bij de verdediging van staatssecretaris Kranenburg nog de wet op de inkwartiering en de vorde ring van onroerende en roerende goe deren in oorlogstijd aangenomen, waar door o.m. de mogelijkheid wordt ge schapen dat buitenlandse militairen hier worden ingekwartierd. Kamer wordt Rekenkamer Onder de kleine Ontwerpen die zon der hoofdelijke stemming werden aan genomen was er een dat even de aan dacht trok. „Een uitermate ongelukkige geschiedenis", noemde minister Cals de verantwoording die zijn ambtenaren hadden gegeven van een bedrag voor de Televisieraad in de eerste maanden van diens bestaan. Het bedrag bleek te hoog opgegeven, hetgeen aan het speu rend oog van de Kamer niet was ont gaan. Het was te onbelangrijk om er een minister lang mee lastig te vallen, maar het gaf de heer Tilanus toch aan leiding tot critische opmerkingen, waar van de minister voor dit geval de juist heid moest toegeven. 8. De Engelse heer Dodge vestigde met het jacquet van freule Eufros/ine onmiddellijk een nieuwe tradi tie. Nog dezelfde middag begon hij er mee op het borreluur in de Vergulde Os te verschijnen, om er een glas Victoriawater te drinken. Na enkele dagen reeds kwamen alle Kromdorpelingen tegen dat uur lilt hun huizen, werkplaatsen, winkels en kantoren te voorschijn, om eerbiedig naar het ceremonieel voorbijschrijden van de plechtig geklede Brit te kijken. Weldra vermeldde een ondernemend touring- carbedrijf deze merkwaardige gebeurteriis als een bijzondere attractie van haar befaamde dagtochten. Een eigenaardig collectief misverstand deed even wel alom in den lande de mening post vatten, dat men slechts gekleed in jacquet het ceremonieel in ogenschouw mocht nemen. De touringcaronderne mer had weldra geen klanten meer, maar talrijke exclusieve l'ieden spoedden zich in jacquet naar de Vergulde Os. Onder hen mengde zich ook een enigszins stoffig heer, die weliswaar niet in jac quet, maar toch buitenissig genoeg gekleed was om met enige reverentie door de andere heren discreet bekeken te worden. Hij zelf bestudeerde de kledij van de heer Dodge met de grootste interesse door een vergrootglas, waarna hij in een klein zakboekje zorgvuldig aantekeningen maakte. Arie Goesting sloeg hem van achter de tapkast met groeiende achterdócht gade en koesterde na enkele dagen het angstige vermoeden, dat de stoffige heer een ver momde inspecteur van de belastingen was, die nauwlettend zijn voortdurend stijgende inkomsten zat te noteren. (Van onze Haagse redactie) Evenals dit reeds in de vijf voor afgaande jaren het geval is geweest, zal ook thans een internationale uit wisseling van luchtvaartgezinde jon geren plaats vinden. 120 cadetten van de Amerikaanse Civil Air Patrol zul len 19 Juli naar zestien verschillen de landen vertrekken. Vijf van hen zullen naar Nederland gaan. Vijf Ne derlandse jongens zullen 23 Juli in Washington aankomen voor een ver blijf van drie weken bij een van de onderdelen van de C. A. P. De bedoe ling van deze uitwisseling is een in ternationale broederschap te vormen van de jeugd in de vrije wereld, die zich tot de luchtvaart aangetrokken voelt. De landen, die dit jaar met de Ver. Staten deelnemen aan het programma zijn België, Brazilië, Canada, Denemar ken. Frankrijk, Italië. Mexico. Neder land, Noorwegen, Portugal, Spanje, Zwe den, Zwitserland, Groot Brittannië, Tur kije en Griekenland. Niet alle jongelui, die aan het uit wisselingsprogramma deelnemen. zijn cadetten. In de meeste landen bestaat namelijk geen organisatie, die op een lijn gesteld kan worden met de Civil Air Patrol. Het zijn echter allen jonge mensen, in leeftijd variërend tussen 15 en 21 jaar, die hun hart aan de lucht vaart verpand hebben en in hun eigen land de steun hebben van organisaties op luchtvaartgebied. In ons land is dat de K. N. V. v. L. Mgr. Prof dr. R. R. Post, hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, is benoemd tot Huisprelaat van Z. H. de Paus. Mgr. Post was reeds Geheim Kamerheer van Z. H. de Paus. Pater H. van Hofwegen van de Witte Paters van Kardinaal Lavigerie is op 76- jarige leeftijd in zijn missiegebied in Noord Rhodesia overleden. Hij was gedurende 44 jaar als missionaris werkzaam in de pre fectuur van Fort Rosebery. Advertentie (Van onze Utrechtse correspondent) „Er is over het algemeen een ontstel lend gemis aan kennis van de verschil lende beroeper. En toch is deze kennis dringend nodig bij het advies van de ouders ten aanzien van de keuze van het beroep hunner kinderen. Dat er in deze toestand mede via het onderwijs verandering komt, is dringend gewenst." Aldus prof. dr. J. Th. Snijders, voorzit ter van de Stichting Katholieke Cen trale Beroepskeuze-voorlichting, die gisteren te Utrecht haar tweede studie dag heeft gehouden. Deze studiedag had als algemeen the ma „De beroepenvoorlichting op de scholen", waarover de heer H. van der Vlist, directeur der Nederlandse Stich ting voor Psychotechniek, een theore tische inleiding heeft gehouden, terwijl broeder Accursius en de heer H. van de Weijden van hun ervaringen in de practijk hebben verteld. Wil men de kinderen werkelijk van dienst zijn, was de algemene mening op deze vergadering, dan zal er voor al ook op de scholen heel wat meer moeten gebeuren. Eenzelfde klacht als die van prof Snijders uitte de heer K. Sarneel, bestuurslid van het K.O.V.. waar hij opmerkte, dat er ook bij de onderwijzers in dit opzicht de nodige kennis ontbreekt. Dit wordt begrijpelijk als men een blik slaat op de kweek scholen: merendeels internaten, dus sterk gesloten instituten, met een zwaar beladen intellectualistisch program. De toekomstige onderwijzers krijgen nau welijks de gelegenheid sociale kennis op te doen, noch in de practijk, noch door middel van gedoceerde theorie De heer van der Vlist achtte het van belang dat men de kinderen op de la gere scholen gaandeweg meer vertrouwd maakt met het arbeidsleven, dat men de kennis van het beroepsleven uit breid naarmate het aperceptie-vermogen van het kind groeit. Een breder uitwei den over de verschillende beroepstypen acht spr. geschikter dan het ingaan op details, iets wat in de hoogste klassen beter kan geschieden. Als middelen die hierbij uitstekend dienst kunnen doen noemde spr. een handleiding met korte beschrijvingen, ook van minder bekende beroepen, voor drachten door beroepsadviseurs, film strookmateriaal van stilstaande beelden en last not least de schoolradio. Bij dit alles zij men op zijn hoede voor roman tische vertekening, een gevaar dat altijd dreigt, maar in het bijzonder wanneer men mensen laat causeren die uit het besproken beroep zelf afkomstig zijn. Broeder Accursius heeft verteld van eigen ervaringen in de practijk bij het V.G.L.O., scholen die het merendeel der kinderen tenslotte afleveren aan de maatschappij, en waar een goede be- loepskeuzevoorlichting derhalve van uitermate groot belang moet heten. De heer Van de Weyden, directeur der Interdiocesane Stichting voor beroeps keuzevoorlichting, heeft enige medede lingen gedaan omtrent een in Noord- Brabant ondernomen experiment, waar aan 150 scholieren hebben deelgenomen. Op elk van deze scholen werden aan de hand van een inleiding in boekvorm een vijftiental lessen gegeven over beroepen; bij daze lessen, die een grote belangstel ling genoten, en ook resultaten hebben gehad, deed zich evenwel de behoefte aan een vakpsycholoog in sterke mate ge voelen. In de morgenzitting heeft drs. J. van Susante uit Nijmegen een referaat ge houden over de functie-analyse. De be roeps-analyse, die o.m. van belang is voor de beroepskeuze, voor een logische personeelsseiectie, voor de vakoplei ding, voor het vinden van een goede taakverdeling en voor de werkkiassi- ficatie, kent een vrij groot aantal me thoden Baumgartner noemt er zeven tien waarvan er echter geen een vol komen bevredigend resultaat verschaft. Een aanhoudend zich verdiepen in de problematiek van de beroepskeuze blijft dus een primaire eis volgens spr., die in het algemeen gewaarschuwd heeft voor een ai te eenzijdige manier bij het benaderen van de waarheid. Men dient vooral rekening te houden met de ge hele persoonlijkheid van het te tapen individu. Het verdient aanbeveling dat een beroepsadviseur zich door persoon lijke beleving op de hoogte stelt van de verschillende beroepen. Een Italiaanse journalist uit Bologna heeft buiten medeweten van de Hongaarse regering een bezoek kunnen afleggen bij de moeder van kardinaal Mindszenty. In de L'Avvenire dTtalia schrijft deze journalist, dat de moeder van de kardinaal in een klein huisje te Csehimindszent woont. In de kamer, waar de journalist werd ont vangen, hingen enige schilderijen, waar onder een van de kardinaal in vol ornaat. De moeder van de kardinaal verklaarde onder meer tegenover de bezoeker: „Toen mijn zoon benoemd werd tot bisschop van Veszprem schreide ik. Toen hij later Pri maat van Hongarije en kardinaal werd, heb ik opnieuw geschreid. Doch nu hij in de gevangenis is, kan ik niet meer schreien. Er blijft voor mij niets anders over dan te bidden en te lijden. Ik heb nooit ge studeerd, doch door verdriet en bidden heb ik geleerd het mijne bij te dragen tot de bloei van de Kerk in ons land". De West-duitse regering heeft catego rische verzekeringen gegeven aan Ameri ka dat zij de Sovjet Pnie geen strategische goederen zal leveren, nadat de formele han delsbetrekkingen met Moskou hervat zullen zijn, aldus werd gisteren door een hoge Amerikaanse autoriteit meegedeeld. De West-Duitsers bestuderen op het ogenblik een aanbod van de Russen ter hervatting van de handel, die door de tweede Wereld oorlog en daarna door de koude oorlog on derbroken werd. Verwacht wordt, dat de formele onder handelingen over een Russisch-Duits han delsverdrag over drie weken zullen begin nen. Het eerste officiële contact tussen de West-Duitsers en de Russen over een her vatting van de handelsbetrekkingen vond de vorige maand plaats tijdens de handels conferentie tussen Oost en West in Genève. Vanmorgen zijn te Broek op Langen- dijk de eerste vroege aardappelen van de koude grond geveild. Aangevoerd werden 50 kg. eerstelingen middelsoort, die f 0-87 per kg. opbrachten en 33 kg. kleine aardappelen, die f 0.77 per kg. opbrachten. (Van onze correspondent) NEW YORK, Mei. De eerste Secretaris Gene raal van de Verenigde Naties, Trygve Lie, kon het met de pers niet altijd/te best vin den. Of het nu was omdat hij een zeker wantrouwen had tegenover de onvermoeid nieuwsgierige speurders op zoek naar krantenkoppen- nieuws, of dat hij van na ture nu eenmaal niet de soe pelheid bezat om met dit vol gens hem gevaarlijke volkje om te springen; in ieder ge val bekoelde het enthousias me wederzijds in de loop der jaren aanmerkelijk. En op zijn laatste persconferentie onlangs beloofde Lie ook in een boek, dat hij over zijn zeven jaren bij de V.N. wil schrijven, een apart hoofdstuk aan de internationale pers te wijden, om, zei hij, te recom manderen hoe daarmee om te gaan. De nieuwe Secretaris Gene raal schijnt het zonder die aanbevelingen te kunnen gegeven als in Upsala en Stockholm. Dag Hammars kjöld is zijn loopbaan ook als economisch politicus begon nen. De socialistische minis ter van Financiën haalde de brillante jongeman weg van de Stockholmse circulatie bank en maakte hem Onder minister van Financiën La ter werd hij als buitengewoon gezant en financieel adviseur aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken verbonden. In 1949 werd hij tot plaats- de familie Hammarskjöld, hetzij als minister van B.Z. of als minister-president in de Zweedse regering geweest. Het zal de 48-jarige secreta ris-generaal ook van pas ko men, dat hij een uitnemend stylist is (zijn vader was lid van de Zweedse Akademie voor Literatuur). Want van de wijze, waarop Hammars kjöld zijn besluiten zal in kleden en formuleren, zal veel afhangen. Wat bij de eerste kennis vervanger van de minister op making met de pers vanzelf- en in die functie vervulde hij sprekend nog niet duidelijk dat departement aangesteld een belangrijke rol bij ge wichtige internationale eco nomische onderhandelingen: allengs kreeg hij meer en meer zuiver politieke op drachten. Sedert 1949 verte- doen. Zijn eerste persconfe- genwoordigde hij als gedele- rentie is een waar succes ge- geerde Zweden bij de Alge- worden. Zijn bescheiden een- mene Vergadering der V.N. voud, het gemak waarmee hij wat hem o.m. blijkbaar bij- op uiterst bedreven diploma- Zonder geëigend maakte voor tieke doch efficiënte manier (je taak als Secretaris Gene raal, schijnt het feit te zijn dat hij, hoewel hij de ver trouwenspersoon van een so cialistische minister van B. Z. was, persoonlijk nooit voorkeur voor een bepaalde partij heeft doen uitkomen. Wanneer men Hammars kjöld ziet en zijn familiege schiedenis enigszins heeft leren kennen, moet men on willekeurig aan Giraudoux' roman „Bella" denken, waar in de regerende families als van Berthelot en Poincaré worden beschreven, zonder welke de Derde Republiek kon worden, was de positie, die mr. Hammarskjöld als hoogste internationale amb tenaar, verantwoordelijk aan alle regeringen der leden- landen der V.N., zal inne- zijn heengaan wordt verondersteld geen deel te nemen aan nationale of internationale politiek, maar de leden-landen zijn het onder elkaar absoluut niet er over eens hoe streng en waar precies die lijn moet getrokken worden. Sommige vinden, dat juist de secreta ris-Generaal „Wereldleider" moet zijn, andere als de Rus sen, menen dat hij zich als puur ambtenaar moet gedra gen. Met grote spanning wacht men nu af hoe Hammars kjöld, de zoon van de minis ter-president, die Zweden in een absoluut neutrale positie trachtte te houden in de eer ste wereldoorlog, zijn eigen positie zal bepalen. Hij heeft de reputatie van een diplo matieke acrobaat te zijn. Maar het is de vraag of de acrobatentoeren, die in het wereldforum van de V.N. door een secretaris-generaal gemaakt moeten worden, niet, zoals Trygve Lie zei bij .onmogelijk" men. De secretaris-generaal uit te voeren zijn.... de gestelde vragen behandel de, de afwezigheid van enig wantrouwen ook tegen het correspondenten leger, waaronder menigeen zijn vragen zo plaatst els een jager zijn val, en zijn na tuurlijke vriendelijkheid, be loven een goede samenwer king van de Secretaris Gene raal met alle partijen voor de toekomst. Als er iemand op een der gelijke 'moeilijke taak als Secretaris Generaal der V.N. is voorbereid, dan wel Mr. Hammarskjöld. Vanzelfspre kend is hij een geschoold ju- niet geregeerd kon worden, '-1 i. rt«nn()ina TTll lInMMnliilrn rartaronéï« rist met bijzonder grondige theoretische vorming en prac tische ervaring in het volke renrecht. Zijn academische opleiding omvatte echter ook een degelijke nationaal-econo- mische training, welke in de periode tussen de twee we reldoorlogen bijna nergens zo uitgebreid en goed werd Uit een dergelijke regerende familie komt nu ook Ham marskjöld. „Een Hammars kjöld moet altijd in de re gering zijn, anders brengen we niets tot stand," placht men in Zweden in de vorige eeuw te zeggen. En geduren de vijf generaties is ook steeds een of ander lid van nieuwe en de vroegere secretaris-generaal van de V. N., Hammarskjöld en Trygve Lie. (Van onze correspondent) De leden van de oppositie in het be stuur van „De Ommelanden" het zgn. „nieuwe bestuur" hebben een pers conferentie gehouden, waarin zij hun visie op de huidige stand van zaken bij de Ommelanden hebben gegeven. Daar uit blijkt dat de oppositie-leden mes vertrouwen de uitspraak van het kort geding tegemoet zien. Er zijn enkele in grijpende maatregelen genomen, aldus het „nieuwe" bestuur, omdat de zaken bij de Ommelanden hard achteruit gegaan waren, sinds de heer De Boer als direc teur was uitgetreden. Er zou financieel een teruggang zijn van nagenoeg een half millioen. Van de leveranciers zouden vijfhon derd naar andere fabrieken zijn over gelopen en de fabriek heeft thans slechts de helft van de melk tot haar beschik king, die zij anders in deze tijd van het jaar heeft, zo werd meegedeeld. De heer Buiter deelde mede dat wan neer de heer De Boer in het bedrijf te rugkeert, de arbitrale uitspraak nage leefd zal worden. Er liggen echter in die uitspraak mogelijkheden die stellig benut zullen worden. Het nieuwe be stuur is genegen samen te werken, mits de heer De Boer als directeur terug keert, want deze figuur heeft 75 pet van de leden achter zich en 90 pet. van de losse leveranciers. Bij terugkeer van de beer De Boer wordt een nieuwe staking onder het personeel niet verwacht. De president van de Groninger rechtbank zal intussen vandaag twee zaken in kort Radio Praag heeft vanochtend mede gedeeld dat de vrijlating van de Ameri kaanse journalist William Oatis het re sultaat was van een persoonlijke bood schap van president Eisenhower aan de Tsjechische president Zapotocky. Op 30 Maart, aldus Radio-Praag, feli citeerde Eisenhower Zapotocky met zijn verkiezing en voegde daaraan toe dat hij bereid was bepaalde onderwerpen met de Tsjechische regering te bespreken als Oatis in vrijheid werd gesteld. Zapotocky dankte in zijn antwoord voor de gelukwens en zei dat hij op grond van een bepaald wetsartikel, dat de president het recht tot het verle nen van amnestie geeft, de rest van Oatis' straf had kwijtgescholden. Woensdagavond heeft het Amerikaan se Witte Huis een gelijkluidende verkla ring afgelegd. geding te behandelen hebben, n.l. over de rechtsgeldigheid van het „nieuwe be stuur" en tegen de heer De Boer, die ondanks het feit dat de arbeidsverhou ding met wederzijds goedvinden op 18 April werd beëindigd, zich verschillen de handelingen heeft gepermitteerd, waardoor een chaos dreigt te ontstaan. In Laos is de Franse voorpost Moeong Hoea, 140 km. ten Noorden van de residentie Loeang Prabang, na lang durige tegenstand- in handen gevallen van de communistische Vietminh, Na haar terugtocht uit de omgeving van Loeang Prabang had de Vietminh bijna zes bataljons ter beschikking voor de aanval op de zwakke post. Over het lot van het garnizoen is nog niets bekend. Verder bleven de gevechten in Laos beperkt tot enkele plaatselijke botsin gen. In de buurt van Hanoi echter en ter hoogte van de Tonkindelta deden de communisten zonder succes en kele verwoede aanvallen. De nieuwe Franse opperbevelheb ber in Indo-China, generaal Henri Na- varra, is per vliegtuig in Hanoi aange komen. Tot aan het einde van de natte moesson, in October, zal de generaal de tijd hebben om nieuwe plannen op te stellen. Militaire waarnemers achten het waarschijnlijk, dat hij zal afwij ken van de tactiek van zijn voorganger, die de communistische aanvallen bij voorkeur bestreed door de vorming van „egelstellingen." Wat nodig is, aldus deze waarnemers, zijn offensieve plan nen, die het Indochinese volk vertrou wen zullen inboezemen. De ambassadeur van Thailand in Washington heeft meegedeeld, dat zijn land de klacht tegen de Vietminh de volgende week aanhangig zal maken bij de Veiligheidsraad. De Ford Motor Company heeft be kend gemaakt, dat zij in haar Ameri kaanse fabrieken, tengevolge van een staking in haar bedrijf te Canton (Ohio) 85.000 arbeiders heeft moeten ontslaan. De maatschappij heeft bekend ge maakt, dat door de staking te Canton de levering gestaakt is van smeedijzeren onderdelen, welke nodig zün voor de vervaardiging van personen-auto's en vrachtwagens. De United Auto Workers Union heeft de staking bijna vijf weken geleden uit geschreven in een geschil over de ta rieven, aldus de maatschappij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5