Op_ voorstel van Sir Winston Churchill BERMUDA-EILANDEN IN conferentie-oord Westelijke Mogelijk op later tijdstip besprekingen met de Sovjet-Unie 1 Koninklijk Paar bezoekt stadhuis Kopenhagen J JUNI f3 Tussen neus en lippen Eenheid der katholieken Prins Bernhardt vliegt in link-trainer Op de terugreis Plan tot ontvoering vanSukarno? Tijdig voorkomen!?;;; Tuin vol juwelen Twee vliegtuigen in lYO.-Polder bij besproeiingen neergestort H. PUTTER, VOORZITTER A.V.B., PLOTSELING OVERLEDEN Pionier van sport in katholiek verband m m Tornado teistert Canada Tot hoofd en hart c cfee MORRIS iejeteycu {wj! VRIJDAG 22 MEI 1953 77ste JAARGANG No. 25689 Vermist vliegtuig van Deelen terecht Breigoederenfabriek door brand verwoest Culinair gesprek Dodelijk ongeval bij Wilton Fijenoord Zuur commentaar Sultan Hamid accoord met gratieverzoeken Een piloot gedood, de ander gewond Congress reageert gunstig Vijfjarig jongetje doodgereden Trein door wervelstorm omvergeworpen Hongaarse bisschop gedeporteerd Gevangene ontsnapt uit Scheveningen STRAN D-BAD KLEDIN G i «s BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De ontroerende en indrukwekkende woorden, waarin kardinaal De Jong een beroep deed op het be waren der katholieke eenheid in het openbare leven en die hij uitsprak op het moment, dat de eeuwfeestviering van het Herstel zojuist begonnen was, heb ben met het oog der op handen zijnde verkiezingen wel een bijzonder actuele betekenis. Niet zonder reden wees de kardinaal ar op, dat naarmate onze emancipatie Voortschrijdt, de eenheid aan, steeds grotere gevaren blootstaat. Juist omdat onze emancipatie op staatkundig terrein sis nagenoeg voltooid mag worden be schouwd, loopt onze eenheid, aldus Zijne Eminentie, op dit gebied ook het eerst on het meeste gevaar. Inderdaad legt kardinaal De Jong hiel de vinger op een wond, die, in plaats van te helen, de laatste jaren steeds dieper het staatkundig optreden der katholie ken heeft aangetast. Hoe immers staan de zaken thans wat betreft de politieke eenheid der katho lieken? Er i s een ernstige verdeeldheid: Er zijn immers twee katholieke par tijen de K.V.P. en de K.N.P. van Weiter en er is een katholieke werk groep in de P.v.d.A. Deze verdeeldheid, wij wezen er nog dezer dagen op, dreigt steeds verder om zich heen te grijpen. Wel zeer bijzonder kwam zij tot uiting bij de Kamerverkiezingen van Juni van het vorig jaar. De verdeeldheid der ka tholieken verzwakte de K.V.P. in aan zienlijke mate: zij werd van grootste partij naar de tweede plaats terugge drongen. Men onderschatte de conse quenties hiervan niet. De komende ge meenteraadsverkiezingen zullen een tlieuwe test worden: Zou dit proces verder voortgaan, zou ook uit de resul taten van de raadsverkiezingen een ten- denz te bespeuren zijn van verdere af brokkeling der KVP, dan zou dit zijn invloed zowel op het intern gemeente lijk beleid als op de gehele landspolitiek ongetwijfeld niet missen. Er heersen verontrusting en verwarring in 'n groot deel van het katholieke politie ke kamp. Dit is ten dele ook wel verklaar baar. De gehele situatie, of men nu de nadruk legt on het politieke, sociale of het economische terrein, is zó gecompli ceerd. dat een helder uitzicht vrijwel onmogelijk is. Voorts dient in dit ver band een omstandigheid van psycholo gische aard ter sprake te worden ge bracht. De strijd van onze voorouders voor gelijkberechtiging en vrijheid van onderwijs kon in vurige eensgezindheid worden gevoerd. Omdat ieder daarin streefde naar een hem aansprekend ideaal van een concrete en begrijpelijke gestalte. Nu al deze wensen nagenoeg ver wezenlijkt zijn. is in sommiger ocren de noodzaaiï der eenheid minder "klemmend geworden Men ziet voorbij aan hetgeen nog altijd in posi tieve zin bereikt moet worden en alleen door een eendrachtig samengaan te be- reiken is. En men vraagt zich o.a. af: loopt het sociale program van de P.v.d.A. voor een groot deel niet parallel met dat van de K.V.P.? Is haar program direct in strijd met de katholieke maat schappijleer? Heeft zij geen katholieke werkgroep in haar partij? Ziin die ka tholieken minder goed dan die van de K.V P De P.v.d.A. is toch niet de so cialistische rode partij meer van vroe ger. Haar lidmaatschap is na de oorlog toch niet door de kerkelijke auhmiel" ten verboden. Enzovoorts. Daarbij komt dat de na-oorlogse K.V.P. op tal van gebieden gelijkelijk opmarcheerde met de P.v.d.A. is het wonder dat menig katholiek in deze doolhof de weg totaa! kwijt raakte? Toch 'bleven zij, die de polsslag van het katholieke politieke le ven dagelijks voelden, aandringen op de eenheid der katholieken. Zij, die scherp genoeg konden zien, wisten dat de gezamenlijke opmars van de K.V.P. en de P.v.d.A. zijn grenzen en gevaren bad; dat er een punt zou komen, waar op hun wegen zich moésten splitsen of in ieder geval een punt, waarop ze niet gelijkelijk zouden verder marcheren. Want'het is niet waar, dat het pro gram van dc P. v. d. A. congruent is met de katholieke maatschappijleer. Er kon een tijd lang in dezelfde richting gegaan worden, de uiteindelijke doe len lagen ver uiteen. De P. v. d. A. giet de mensen alleen in dit tijdelijke leven hier op aarde; de katholieke maatschappijleer huldigt nadrukkelijk bet perspectief van 's mensen uiteinde lijke bestemming in de Hemel. Al haar handelen, ook haar politiek handelen, geschiedt tenslotte sub specie aeternita- t's. ;n het licht der eeuwigheid. Maar afgezien hiervan, laten' wij eens een ogenblik realistisch de huidige politieke toestand be- zien. „Het socialisme is glibberig ge worden als een aal en telkens schiet het tussen je vingers door", schreef de zer dagen een katholiek weekblad, dat men moeilijk als conservatief zal kun nen betitelen, het Volksweekblad van be Paters Capuci.inen. Het blad stelt déze vraag: „Zou van heel de vooroorlogse socia listische beweging niets anders zijn overgebleven dan wat er in de P. v. d. A- te vinden is? Wij gelieven dat niet te geloven. Nog altijd bestaat het N.V.V., de socialisti sche vakbeweging. En de Vara en de Arbeiderspers gelden nog immer als Socialistisch. En genoemde drie jnstellingen zetten het socialisme ge trouwer voort dan de P. v. d, A„ als organisatie beschouwd. Naar onze mening leeft en werkt het Socialisme dóór in het N.V.V., in de p- v. d. A., in de Vara, in de Arbeiders pers enin het Humanistisch Ver bond." ®n de schrijver, pater Pasch. van Marvilde, gaat dan als volgt voort met Je wijzen op een niet-katholieke oriën tering in de P. v. d. A.-politiek: -.Ten eerste: wat de bedrijfschappen Pe.treft. Indertijd heeft de P. v. d. A.- Minister Vos een voorontwerp gepubli ceerd, dat door de taak, die aan de jr°mmissaris in de bedrijfschappen werd toegekend, deze tot staatsorganen dreig- ?te..le degraderen. wat volmaakt in p rijd komt met de wezenseisen, die vol gens de katholieke sociologie daaraan 'oekomen. -Kort geleden heeft een P v. d. A.- mister met een zekere hardnekkig heid verdedigd, dat een Minister de crantwoordelijkheid voor zijn econo- isch beleid niet draden kan. ala aan - »v vn^ivaciijiviiciu. vuui ejxj li VV.UHU vl'2cP beleid niet dragen kan, als aan Zo. r'if:schappen loon- en prijsbepaling Pp1 worden toevertrouwd. Dat betekent l'n uitholling van de bedrijfschappen. 'c koers kunnen wij de P. v. d. A. met volgen. (Vervolg op oag. 51 Het Harvardvliegtuig van vlieg basis Deelen, dat, zoals we gisteren in een deel van onze oplaag nog konden melden, sinds Woensdagmorgen werd vermist, heeft Woensdag in Noord- West-Frankrijk een geslaagde landing gemaakt. De vlieger is ongedeerd en het toe stel niet beschadigd. Onderzocht wordt waarom het bericht van de landing zo lang op zich heeft laten wachten. De N.V. Breigoederenfabriek te Put ten, in Noord-Brabant, is vanmorgen vroeg door brand geheel vernield. Er is, volgens een voorlopige schatting, voor honderdduizenden schade aangericht. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Op initiatief van president Eisenhower zal in de tweede helft van Juni een infor mele conferentie worden gehouden tussen hemzelf en de eerste ministers van Engeland en Frankrijk. Op voorstel van Sir Winston Churchill zullen de bespre kingen worden gehouden op de Bermuda-eilanden. Men zal overleg plegen over verschillende kwesties van internationaal belang en pogen te komen tot een gemeenschappelijke politiek. Het resultaat van deze conferentie zal beslissen over de vraag, of men ook de Sovjet-Unie zal uitnodigen tot rechtstreekse be sprekingen. Dit nieuws werd tegelijkertijd bekend gemaakt in Washington, Londen en Pa rijs. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken legde er de nadruk op, dat de uit nodiging van president Eisenhower niet betekent, dat hij bij voorbaat instemt met het houden van een conferentie Tijdens de ont vangst van het Ko ninklijk Paar op het raadhuis in Ko penhagen, had men een tafel met aller lei culinaire bege renswaardigheden ingerichtSamen met Koningin In- grid neemt Konin gin Juliana een proefje van een en ander. Men zou zo zeggen, dat beide vorstinnen op de foto, vin gedachten wisselen over d» mérites van het ge- notene: Pe~ slot van rekening kunnen ook de gesprekken tussen twee konin ginnen niet altijd over staatszaken gaan. met de leiders van de Sovjet-Unie. Po litieke waarnemers in Washington wa ren van mening, dat het nog niet dui delijk is, of bijvoorbeeld premier Ma- lenkov op het ogenblik een positie in neemt, waardoor hij in staat is de Sov jet-Unie te vertegenwoordigen. De Engelse minister-president, Chur chill, zei, in antwoord op een vraag van de oppositieleider Clement Attlee, dat hij hoopte, dat deze Bermuda-conferen tie een definitieve stap voorwaarts zou betekenen naar een bijeenkomst van veel groter belang. De Franse premier. René Mayer, deelde het bericht van de conferentie mee bij het begin van de debatten, die over het lot van ziin re gering zouden beslissen. Het voornaam st. doel noemde hij: het bepalen van een gemeenschappelijke houding ten aanzien van kwesties, die ter sprake 'kunnen komen op een vier-mogendhe- denconferentie met Rusland. Het zou de Franse regering bijzonder aangenaam zijn, als een dergelijke conferentie in Parijs zou worden gehouden. Mayer sprak als zijn mening uit, dat men op een conferentie met Rus land wel degelijk een zorgvuldige agenda zou moeten hebben. Minister Churchill had vorige week het denk beeld geopperd om terwille van de soepelheid der besprekingen van deze gewoonte af te wijken. Frankrijk vindt ontwapening de kwestie, die dan bovenaan op deze agenda moet verschijnen. President Eisenhower heeft er op gezinspeeld, dat hij eerst de kwesties Korea, Oostenrijk en Duitsland tot een oplossing wenst te zien gebracht. De juiste datum van de Bermuda conferentie is intussen nog niet bekend. Het Franse ministerie van Buitenland se Zaken noemde als zodanig 17 Juni. In ieder geval is het zeker, dat eerst gewacht moet worden op de terugkeer van Eisenhower, die van 10 tot 14 Juni een rondreis maakt door de Amerikaan se staten Minnesota, North en South Dakota, New York en New Hampshire. Churchill zal ook eerst nog moeten con fereren met de eerste ministers van het Britse Gemenebest, die voor de kro ning van koningin Elizabeth naar Lon den zullen komen. Dit overleg duurt waarschijnlijk van 3 tot 9 Juni. Bermuda is een groep van zeven klei- A cderiglieid is de sleutel tot Gods hart. In het stadhuis van Kopenhagen op de Radhusplats zijn gistermiddag bij het Koninklijk bezoek aldaar woorden van hart tot hart gesproken. De voorzitter van de raad, de heer Hellberg, sprak van de eer die de stad met dit bezoek te beurt gevallen was en zeide dat de woorden van welkom en dankbaarheid, die hij uitte, gesproken werden namens de gehele bevolking van Kopenhagen. In een geïmproviseerd speechje dankte de Koningin voor de ontvangst, waarin zij zeide overtuigd te zijn, dat de woor den van waardering en vriendschap die de heer Hellberg gesproken had weer klank zouden vinden bij het Nederland se volk. Duizenden Denen stonden op het grote plein toen de Deense en Nederlandse vorstenparen voor het stadhuis arri veerden. Honderden Deense en Holland se vlaggetjes tintelden in het zonlicht en met een vriendelijk handgebaar dankte Koningin Juliana van het bordes voor deze spontane hulde. Op het balcon stonden vier herauten in oude Viking- dracht, die op de oeroude Scandinavi sche hoorn, de Lur, een fanfare bliezen toen de gasten de drempel overschreden. Prins Bernhard had 's ochtends een bezoek gebracht aan de werkplaatsen van de Scandinavische luchtvaart maatschappij (SAS) te Kopenhagen, waar hij in een linktrainer klom en een landingsmanoeuvre op het schema van een vliegveld in New York be proefde. De instructeur schakelde daarbij plotseling de snelheidsmeter uit onder het voorwendsel dat deze bevroren was. Niettemin maakte de Prins een uitstekende landing door gebruik te maken van twee andere instrumenten. De instructeur kon slechts zeggen „dat is precies de me thode, die ik mijn leerlingen onder dergelijke omstandigheden leer". 's Avonds zijn Koningin en Prins in de Nederlandse legatie gastvrouwe en gastheer geweest voor de leden van het Deense Koninklijke huis en een aantal andere genodigden. Bij de dok- en werfmaatschappij „WiltonFijenoord" te Schiedam is in het in aanbouw zijnde bouwdok de 42- jarige J. A. Breukel uit Roozenburg, gehuwd en vader van vijf kinderen, Woensdag door de knijper van een dragline gegrepen. Hij kreeg dusdanige verwondingen, dat hij in de namiddag is overleden. Voor de laatste keer tijdens dit be zoek aan Denemarken heeft de wacht voor het Christiaan VII-paleis vanmor gen het Nederlandse vorstenpaar de eerbewijzen gebracht. Om tien uur re den Koningin Juliana en Prins Bern hard vergezeld door de Deense Koning en Koningin de poort van het slot Amalienborg uit. Om half elf namen Koning Frederik en Koningin Ingrid op het vliegveld Kastrup afscheid van het koninklijk paar en kort daarop verhief de Dakota zich in de lucht voor de tocht naar Ne derland, nagewuifd door honderden De nen en Nederlanders. Het bezoek van Koningin Juliana aan Noorwegen en Denemarken heeft aanleiding gegeven tot enig zuur commentaar in de Stockholmse pers. „Het is een goed ding,, dat de hulp aan slachtoffers van een wa tersnood niet afgewogen wordt overeenkomstig de principes van etiquette tussen Koninklijke chefs van het protocol", zo schreef het Liberale Aftonbladet in een redac tioneel commentaar. Het blad doelde hiermee op de berichten in de pers, dat het bezoek van de Ko ningin aan Noorwegen en Denemar ken ten dele bedoeld was om uiting te geven aan de dankbaarheid van Nederland voor de hulp, welke deze landen na de overstromingsramp van 1 Februari gestuurd hebben. „Naar verluidt", aldus Aftonbladet, „kon Koningin Juliana geen bezoek aan Stockholm brengen, voordat Koning Gustaaf Adolf van Zweden een bezoek aan Den Haag gebracht heeft...., Omdat zij langer aan het bewind is dan de Zweedse Koning". Het te Semarang verschonende blad „Suara Merdeka" heeft het sensationele verhaal gepubliceerd, dat by een groep personen in Semarang het plan heeft bestaan Soekarno tijdens zijn bezoek aan die stad ter onthulling van een monument (Woensdag) te ontvoeren, op het ogenblik, dat hy omringd zou De tuin van de markies van Ca- risbrooke in Londen was gisteren bezaaid met juwelen, gouden en zil veren voorwerpen. Een inbreker had er zich in de nacht meester van gemaakt. Maar blijkbaar was hij zo vol bewondering, dat hij vergat om op tijd weg te gaan. Hij werd opge schrikt door de tuinman, die al vroeg de achterpoort binnen kwam om aan de slag te gaan. Haastig klom de inbreker over de tuinmuur, maar juist op het critieke ogenblik sprong zijn handtas open en alle kostbaarheden vielen in het gras en tussen de struiken. De markies zelf is een kleinzoon van koningin Vic toria. Hij is 66 jaar oud en ligt op het ogenblik m een Loudens zie kenhuis, waar hij herstellende is van een hersenoperatie. zijn door de menigte. Deze plannen zou- aldus het blad, tevoren ter kennis de bevoegde instanties zijn geko men, zodat er maatregelen genomen konden worden en de ontvoering voor komen werd. Het zou niet in de bedoeling van de ontvoerders hebben gelegen de presi dent kwaad te doen. Sukarno zou naar een plaats in de buurt van Salatiga ge bracht worden, waar hij dan gedwon gen zou worden een verklaring te on dertekenen. „Suara Merdeka" meldt niet, wat voor verklaring de president zou hebben moeten ondertekenen. In Semarang is inmiddels een groep van acht personen aangehouden, maar er is geen zekerheid te verkrijgen, of dit verband houdt met de ontvoerings plannen. Op een vraag aan de militaire politie hieromtrent werd geantwoord: „geen commentaar". „Suara Merdeka" weet nog te melden, dat tijdens het bezoek van Sukarno aan Semarang de bewaking langs de weg zeer streng was. Sultan Hamid II heeft zijn goedkeu ring gehecht aan de twee gratieverzoe ken, welke onlangs voor hem zijn in gediend. aldus heeft Ane'a van de zijde van het hooggerechtshof vernomen. Zij kunnen derhalve thans in overweging genomen worden. CANADA STEUNPUNTEN DER VEREENIGDE STATEN PORTORIC OMINGO VENEZUELA Naar eerst thans bekend is geworden, is zowel gistere» als eergisteren een vliegtuig, belast met het besproeien van koolzaad, in de Noordoostpolder neer gestort. De piloot van het gistermiddag neergestorte toestel is om het leven ge komen. De andere piloot is gewond, maar buiten levensgevaar. Het besproeien geschiedde door een sproeibedrijf uit Melissant. Gistermiddag omstreeks vijf uur is het vliegtuig, bestuurd door de piloot Wulff- ten, in de bocht afgegleden en neerge stort nabij Nagele in de N.O.P., waarbij W. om h'et leven kwam. Piloot v. Marleveld, die eergisteren ne eilanden in de Atlantische Oceaan op ongeveer 1000 km. van New York. Het is een Britse kolonie met een be volking van 38.000 blanken en kleurlin gen. Als vacantieoord is het zeer in trek. De eilanden zijn economisch van de V. S. afhankelijk. De hoofdstad is Hamilton. De eerste reactie uit kringen van het Amerikaanse Congress op de aankondi ging van de conferentie van Bermuda is over het algemeen gunstig. Verschei dene leden van het Congress hebben de hoop uitgesproken, dat de conferentie tenslotte gevolgd za! worden door eep bijeenkomst met de Russen. De democratische senator Guy Gilette heeft te kennen gegeven, dat de confe rentie van Bermuda „niet van belang ontbloot zal kunnen zijn". Doch het zou wellicht „bemoedigender" zijn, als alle permanente leden van de Veiligheids raad, met inbegrip van de Sovjet-Unie. er aan deel zouden nemen. De republikeinse afgevaardigde en voorzitter van de commissie voor Bui tenlandse Zaken van het Huis van Af gevaardigden, Chiperfield, heeft ver klaard, dat de conferentie van Bermuda hoofdzakelijk moet streven naar over eenstemming over een gemeenschappe lijke politiek in het Verre Oosten. In Canadese regeringskringen laat men zich gunstig uit over de plannen tot het houden van de conferentie. In welingelichte kringen is men van oor deel, dat de Britse regering het moge lijk acht, dat in Juli of Augustus een conferentie van de Sovjet-Unie, Groot- Brittannië, Frankrijk en Amerika ge houden kan worden. De Indische vice-premier, dr. Sarve- palli Radhakrisjnan, die zich thans in Washington bevindt, zei na een bespre king met president Eisenhower, dat hij optimistisch was omtrent de kansen op wereldvrede. Uit Rome, Brussel en Kopenhagen worden eveneens gunstige reacties ge meld. op bijna de zelfde plaats met zijn toe stel neerstortte, is opgenomen in een ziekenhuis te Zwolle. De vliegtuigen zijn eigendom van het (particuliere) sproei bedrijf, dat in totaal de beschikking had over vier toestellen De om het leven gekomen piloot was afkomstig uit Den Haag. Hij was 24 jaar oud en gehuwd. De andere vlie ger, die werd gewond en wiens toe stand vrij redelijk wordt genoemd, is 27 jaar oud, gehuwd en afkomstig uit Rotterdam. De verongelukte toestellen waren beide Super Pipercubs. Men vermoedt, dat het eerste toestel in een luchtzak terecht is gekomen. Het twee de vliegtuig, dat in de bocht is afge gleden, stortte van een hoogte van cir ca tachtig meter neer en vloog op de grond in brand. De rijksluchtvaartdienst heeft de zaak in onderzoek. Hedenmorgen is zeer plotseling over leden de heer Henri A. A. Putter, voor zitter van de Amsterdamse VoetbalboncV de afdeling Amsterdam van "de K.N.V.B. Zoals men weet heeft de heer Putter op Tweede Paasdag j.l. in Oostenrijk een hartaanval gehad. Toen zijn toestand verbeterde is hij vervoerd naar Amster dam. Korte tijd geleden liet het zich aanzien, dat de heer Putter vrijwel ge heel zou genezen. Hedenmorgen echter kreeg hij zeer plotseling een ernstige in zinking, waarna hij spoedig overleed. Voor de sportbeoefening in katholiek verband heeft de heer Putter zich vrij wel vanaf zijn jeugd met alle energie ingezet. Hij was lid van Amstefdams eerste katholieke voetbalvereniging „Olyphio", welke vereniging in 1918 ter ziele ging, omdat de neutrale Neder landse voetbalbond weigerde een con fessionele vereniging als lid te accep teren. Reeds in 1917 maakte de heer Putter deel uit van het bestuur van de in dat jaar opgerichte federatie van katholieke voetbalverenigingen in het bisdom Haarlem. In 1919 werd, mede door zijn stuwend werk, de katholieke Amsterdamse voetbalbond opgericht. De heer Putter werd voorzitter, de heer F. van Veen, secretaris, welke functie de laatste momenteel nog vervult. In het zelfde jaar werd ook de Diocesane voet balbond, waarvan de heer Putter lange jaren voorzitter is geweest, opgericht. Toen in 1940 de fusie tot stand kwam tussen de confessionele voetbalbonden en de K.N.V.B. werd de heer Putter vice-voorzitter van de Amsterdamse Voetbalbond, in 1945 riep men hem tot het voorzitterschap. De heer Putter is 23 October 1952 60 jaar geworden. Gistermiddag werd aan de Linker Rottekade te Rotterdam het vijfjarig jongetje W. Breedveld, uit de Hendrik de Keyserstraat, overreden door een met veilingkisten geladen vrachtauto. Hij was vrijwel op slag dood. Het stof felijk overschot is naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd. Kikkerwedstrijd In Angelscamp, Cali- fornië, wordt een dezer dagen een springcon cours van drie dagen ge houden, waaraan kikkers van vier continenten zul len deelnemen. Deze wedstrijd wordt ieder jaar gehouden, maar tot nu toe was het slechts een nationale ge beurtenis De wedstrijd vindt zijn oorsprong in het verhaal van Mark Twain: „De springende kikker van Calaveras County". De kwade figuur in dit ver haal won een hoge wed denschap. Hij beweerde, dat een kikker niet van d" grond kon komen als men hem hagel gevoerd had. Er komen kikkers uit Engeland, Australië en Zuid-'Amerika. De strijd wordt gehouden ter ge legenheid van de jaar beurs van Calaveras County. We zijn be nieuwd naar de uitslag. Een opperhoofd op reis. Het opperhoofd van Swaziland, Sobhuza, zal kafferbier, mieliemeel (maïs) en stampmielies als proviand meenemen op zijn reis naar de kro ningsfeesten in Enge land. Sobhuza heeft een zwakke maag en de pro viand moet dienen om hem de overtocht op de „Winchester Castle" aan genaam te maken. Met zijn vrouw, dochter en drie raadslieden heeft hij zich in Kaapstad gevoegd bij de opperhoofden van de Basoeto's en de Bakwe- na's, die ook als gasten van de Britse regering de kroning zullen bijwonen. Sobhuza, zoals een Afrikaanse krant schreef, een intelligente en ont wikkelde naturel, houdt zich aan de tradities van zijn stam en is dus inge steld op het naturellen- dieet. Hij zal zich op de overtocht en in zijn Lon- dense hotel niet aan de gewone maaltijden ont trekken. maar neemt voor alle zekerheid toch maar 50 pond mieliemeel en 50 pond stampmielies mee. Het bier zal net genoeg zijn voor de overtocht. In Londen zullen zijn vrienden nieuw bier voor hem aanmaken, een proces, dat nogal een voudig schijnt. „Noord-Expres" Bij een wzdstrijd voor barkeepers te Parijs heeft een Zweedse bar keeper, Eriksson uit Stockholm, de eerste prijs gewonnen met een nieu we cocktail. Aan de wed strijd namen 58 barkee pers uit veertien landen deel, zij maakten 75 0 nieuwe cocktails. De ju ry van twintig barkee pers kende de tweede prijs toe aan Rudy San ders uit Rotterdam. De Italiaan Luminari kreeg de derde prijs. De nieu we cocktail van Eriksson, „Noord-Express", bestaat volgens Eriksson voor één derde uit whisky, voor één derde uit cor dial Medoc en voor één derde uit dry vermouth. (Men snapt niet, dat niet iemand anders al eerder aan deze samenstelling heeft gedacht. Indien er nog lezers zijn, die er he lemaal niets van snap pen, omdat zij niet weten wat een barkeeper is en wat voor zin het heeft hanestaarten te maken, zolang men geen hanen kan maken, dan verdie nen zulke lezers een minstens even groot com pliment als onze Rudy Sanders, die in Parijs de tweede prijs won). Een wervelstorm heeft het Canadees- Amerikaanse grensgebied geteisterd, waardoor volgens tot nu toe ontvangen berichten drie personen om het leven zijn gekomen en honderden werden ge wond, terwijl reusachtige schade werd aangericht. De plaatsen Port Huron, in de Ameri kaanse staat Michigan, Samia (Canada) en andere Canadese steden zijn getrof fen. Een woordvoerder van het ministerie van Openbaar Welzijn van de Canadese staat Ontario verklaarde, dat de tornado „een der ernstigste rampen is. waardoor de provincie ooit werd getroffen". Wer velstormen waren tot dusverre op het Noord-Amerikaanse vasteland een zeld zaam verschijnsel. Te Port Huron en Sarnia stortten ge bouwen ineen en werden auto's onder tonnen puin bedolven. De verbindingen zijn verbroken en de electriciteitsvoor- ziening is uitgeschakeld. Zestien kilome ter ten Zuiden van Port Huron werd een trein door het geweld van de storm omver geworpen. In een bepaald gedeelte van Port Huron zijn alle gebouwen met de grond gelijk gemaakt. Alleen de in het gebied van Sanina aan gerichte schade wordt reeds op millioe- nen dollars geschat. Volgens betrouwbare bronnen is mgr. Josef Pétery, bisschop van Vacz in Hon garije, dezer Hagen gearresteerd en vervolgens gedeporteerd. Ziin huidige verblijfplaats is niet bekend. Mgr. Pétery stond reeds sedert Kerst mis van het vorige jaar onder huisar rest. Ook onder het pas gepubliceerde herderlijk schrijven der gezamenlijke Hongaarse bisschoppen ontbrak ziin ondertekening. Mgr. Pétery is bijna 63 jaar. In 1942 werd hij tot bisschop van Vacz benoemd. Naar te Den Haag verluidt is in de nacht van Woensdag op Donderdag uit de Bijzondere Strafgevangenis te Sche veningen een gevangene ontsnapt. Het zou hier betreffen de 23-jarige v. O., wiens straftijd in October van dit jaar zou aflopen. Men meent te weten, dat de gedeti neerde over de vrij hoge gevangenis muur de weg naar de vrijheid heeft genomen. Hoe dit ondanks schijnwer pers en bewaking op wachttorens ge lukt zou zijn, blijft inmiddels nog een grote vraag. AavertenUe BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (Tot Zaterdagavond) Aanvankelijk nog hier en daar en kele regen- of onweersbuien, morgen overwegend zonnig en warm weer. Aanvankelijk veranderlijke wind, la ter zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Zon: 4.36—20.39. Maan: 2.08—15.08.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1