Majoor van Ardenne. breed lachendterug uit Korea oeH°obMAN Het spoot van het zwaard, Moord op kostbaas voor de Bredase rechtbank ti SCHIIPVAARTBEBICHTEN VICTORIA Eenheid der katholieken Dit jaar nog woningen in 2000 nieuwe rampgebied r Scheveningse vissers gaan accoord met C.A.O. De RAPTIM heeft zich vertrouwd gemaakt B Het Rampenfonds Eistwee maal 15 jaar met aftrek naar VRIJDAG 22 MEI 1953 Pagina 5 Plaatsvervangend commandant van Ned. detachement WATER Ex-administrateur contra A VRO-bestuur Sigarenfabriek sluit Voordracht dr. ir. A. Maris Oplossing vraagstuk „kleine boeren" Mr. Bauduin niet naar Nieuw-Guinea Eerste textielpakket Rode Kruis uitgereikt Winst Staatsloterij niet voor culturele arbeid Nederlandse Rode Kruis dankt Denemarken L 1 - AMSTEL LOUNGE.BAR AMSTEL HOTEL Grenadiers gaan Arnhem verlaten V. BUSSINK'S DEVENTER KOEK Broeder Gerardus viert zijn verjaardag aan boord Spoedig belangrijke uitbreiding met steun van Maltezers ridders Examens MARKTBERICHTEN (Van onze speciale verslaggever) Met het lijnvliegtuig van de K.L.M. uit Tokio is gisteravond majoor D. B. W. van Ardenne, plaatsvervangend com mandant van het Nederlands detache ment Verenigde Naties in Korea, in Ne derland teruggekeerd. Majoor Van Ar denne, breed, zwaar en bruingebrand, it één jaar in Korea geweest. Hij was bij zijn aankomst vol lof over de ver richtingen van het detachement, dat op het ogenblik in rust is. Nadat zijn echt genote hem als eerste had begroet, ver welkomde majoor A. van Laer de plo. commandant namens de minister van Oorlog en de chef van de generale staf. Namens de inspecteur-generaal van de Landmacht was majoor W. Erdman aan wezig. Ook oud-commandant van het Korea-detachement overste D. Christian was voor de korte officiële plechtigheid bij de aankomst naar Schiphol geko men. chalant in zijn mondhoek stopte. „De tweede week van April zijn we uit de lijn gegaan. We waren toen zeventig dagen aan het front geweest. Er wordt nog steeds flink gevochten. Achttien kilometer achter de frontlijn trainen onze jongens nu. En ze doen aan sport natuurlijk, aan voetbal vooral. Vlak voor mijn vertrek hebben we gelijk ge speeld tegen Noorse soldaten. Bijna was er nog een ontmoeting NederlandBel gië geweest. Maar die kon op het laatste moment niet doorgaan „Er zijn een groot aantal nieuwe vrij willigers bijgekomen. Maar de mentali teit van het detachement is uitstekend. En wat belangrijk is: de post komt te genwoordig goed door." Binnen een half uur nadat het K.L.M.- toestel geland was, vertrok majoor Van Ardenne met zijn echtgenote per auto naar Den Haag. „Eerst vacantie houden. Of ik weer ga, hangt van mijn vrouw af", zei hij met een handzwaai als af scheidsgroet. Ardenne even later naast zijn ec. an note in een van de vertrekken van "het stationsgebouw, waar de administratie ve rompslomp rond zijn terugkeer en een officiële toespraak na de hartelijke handdrukken zich afspeelden. Na em kele ogenblikken sprong hij stram in de houding om zich door majoor Van Laer het kruis voor Recht en Vrijheid op de borst te laten spelden. „Kapitein Hazebos is mij opgevolgd" zei majoor Van Ardenne, nadat hij zijn (echt Amerikaanse) sigaret weer non Advertentie DRINKT GEREGELD NATUURLIJK BRONWATER De Amsterdamse kantonrechter, mr. J. Oppennoorth uit Hilversum, heeft gistermiddag in een zitting in het Am sterdamse kantongerecht ruim een uur lang de voorzitter van het algemeen bestuur der A.V.R.O., de heer G. de Clercq, en de voormalige administra teur van deze omroepvereniging, de heer J. N. Cramer, ondervraagd over de redenen, die er toe geleid hebben, dat in April 1952 deze administrateur zijn functie bij de A.V.R.O. beëindigde- Bij dit verhoor, dat de kantonrechter als toelichting op de te voren gehouden pleidooien noodzakelijk achtte, werden tenslotte details besproken over de on enigheid tussen de heer De Clercq enerzijds en de heer Vogt met de heer Cramer anderzijds. Het ging hier om een civiele eis, die de voormalige admi nistrateur ingesteld heeft tegen de A.V.R.O. Uitspraak 4 Juni. Een sigarenfabriek in Veenendaal. die in Culemborg een nevenfabriek sticht te, zal dit bedrijf eind volgende week opheffen. Het personeel bestaat uit on geveer zestig a zeventig man. Het is niet uitgesloten, dat een deel van dit personeel in Veenendaal te werk ge steld zal worden. (Vervolg van pag. 1) Ten tweede: ook in zake de gezins politiek kunnen wij met de P. v. d. A. niet accoord gaan. Het recht van het grotere gezin op een passend inkomen, zó dat het opvoeden van een groot ge zin geen onevenredig zware last be tekent, wordt door de P. v. d. A. niet erkend, terwijl dit recht voor katho lieken vaststaat. Twee voor' het algemeen welzijn uitermate belangrijke gemeenschappen, de bedrijfschappen en de familie, krij gen van het politiek socialisme geen behoorlijke ontplooiingskans. Ten derde- de P. v. d. A. wil aan net Humanistisch Verbond- een positie bezorgen gelijk aan die der Kerken. Ook in die koers kunnen Christenen niet volgen." Is het wonder, dat de kerkelijke auto riteiten op dit ogenblik juist bijzon der aandringen op de eenheid in het openbare leven en met name ook in de Politiek en dat Kardinaal De Jong de volgende dringend vermanende woorden sprak: „Ik kan niet nalaten met de meeste hadruk er op te wijzen, dat het bewaren van de eenheid op elk terrein van het Openbaar leven althans voor zover bet ons vaderland betreft noodzake lijk en onmisbaar is. De eigen katholieke organisaties op beel het terrein van het openbare leven bebben in het verleden onze emanci patie mogelijk gemaakt en bevorderd, ?y zijn ook voor de toekomst, althans ln de min of meer nabije toekomst, nog even noodzakelijk en belangrijk, niet alleen voor de bloei van het geloofs leven onder ons katholieken, maar mede °°k. om positief een christelijke maat schappij in Nederland op te bouwen. Derhalve, dierbare gelovigen van Ne derland, blijft één, één". "ij beseffen zonder ons aan een overspannen interpretatie van deze woorden te willen schuldig maken boe belangrijk dit beroep is èn voor de leiding van de K.V.P. èn voor de ka tholieke kiezer. Op de leiding legt zij de zware taak het politieke K.V.P.- tehuis voor alle katholieken bewoon- paar te maken en te houden, op de ndividuele katholiek alles na te laten wat die bewoonbaarheid kan schaden. ~tJ betekent voor de leiding der K.V.P. en stoot en een stimulans, de staatkun- tge eenheid, waarover zij nu al bijna tp iaaJ in commissies aan het con- ereren is, van een theoretische tot een Piactische oplossing te brengen, m- V'eerlegge door daden in haar Ptactische politiek de mening welke in riij'A-'kringen herhaaldelijk verkon digd wordt. namelijk, dat het de K.V.P. deerlijke kracht ontbreekt. Op ons „5 bolleken rust dan de taak door een ljpi?ci?iee.l stemmen volgens de katho- Ke beginselen en gehoor gevend aan a. 0Proep van de hoogste kerkelijke d 'oriteiten in ons land het sturen in Ihiste koers aan de leiding te ver gemakkelijken. Met het lijntoestel uit Tokio is majoor D. B. W. van Ardenne, plaatsvervangend commandant van het Nederlands Detachement der Verenigde Naties in Korea, na vol brachte diensttijd Donderdag avond op Schiphol aangekomen. Namens de minister van Oorlog en Marine en de chef ivtn de gene rale staf overhandigde majoor 'A. van Laer, die ter begroeting op de luchthaven aanwezig was, de majoor Van Ardenne het Kruis van Verdienste en Vrijheid. (Van onze correspondent) In een Donderdag te Zwolle gehouden vergadering van de Overijs. Landb. Maatschappij heeft dr. ir. A. Maris, van het Landbouw-Economisch Instituut, een voordracht gehouden over de uitgifte van Zuiderzee-gronden. Hij kwam daar in tot de conclusie, dat. wanneer in de komende 30 jaar de helft van de nieuw gewonnen Zuiderzee-gronden gebruikt zou worden voor de sanering van de boerenbedrijven op het oude land, daar mede het gehele probleem van het „kleine boeren"-vraagstuk voor goed radicaal zou zijn opgelost. Weliswaar zijn er bezwaren aan te voeren, maar die wegen niet op tegen de grote voor delen. De landbouworganisaties zullen er goed aan doen deze kans niet voorbij te laten gaan. Enige tijd geleden circuleerde het be richt, dat mr. L. J. F. J. Bauduin, advo caat en procureur te 's-Hertogenbosch, naar Nieuw-Guinea zou vertrekken om daar op te treden als president van de Raad van Justitie. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, heeft mr. Bauduin zich aanvankelijk wel voor deze functie beschikbaar gesteld, doch heeft hij zich, mede op grond van medisch advies, als candidaat voor ge noemde functie teruggetrokken- De minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, zal gedurende vijf weken in de maanden Juni en Juli een algemene oriëntatie-reis maken naar Azië en Australië. Binnen het nieuwe bouwprogramma van 65.000 woningen voor dit jaar, is er voldoende ruimte voor de bouw van nieuwe woningen in het rampgebied. Minister Witte verwacht niet meer dan 2000 aanvragen dit jaar uit het ramp gebied te krijgen. Een gedeelte immers van dit gebied zal eerst einde van dit jaar geheel droog zjjn. Dit blijkt uit het vierde verslag van de commissie voor de watersnood uit de Tweede Ka- Voor het rampgebied geldt, dat het bouwvolume niet aan enige beperkende bepaling is gebonden. Herbouwd zullen worden evenvee] woningen als er ver woest zijn, terwijl de kubieke inhoud irrelevant is. Van de buitenlandse hulp in de vorm van het beschikbaar stellen van gepre fabriceerde huizen, zal op verschillende wijze gebruikt worden gemaakt. De Zweedse en Noorse woningen zul len verdeeld worden over verschillende getroffen gemeenten. De regeling wordt gemaakt, dat een eigenaar van een verwoest pand op voordelige wijze een dergelijke Zweedse of Noorse wo ning kan kopen. Dit verlicht bovendien het bouwapparaat in het rampgebied. Tot gistermiddag was bfj het Natio naal Rampenfonds een bedrag van f 112.8 millioen gulden binnengekomen, hetgeen f 200.000 meer is dan de vorige opgave. De commissaris in de kring Utrecht van het Nederlandse Rode Kruis, de heer H. Burgers, heeft gisteravond het eerste textielpakket uitgereikt aan een in de provincie Utrecht geëvacueerde familie. Deze uitreiking geschiedde te Amersfoort in aanwezigheid van burge meester H. Molendijk. De familie P. Lindhout te Ooltgensplaat had de pri meur. De heer Burgers merkte op dat de uitreiking van tienduizenden pakketten aan de slachtoffers van de watersnood mogelijk is geworden door de bijzon dere samenwerking tussen de Rode Kruisverenigingen in verschillende lan den. Voor dit doel werd een bedrag bij eengebracht van f 7.400.000. Het Rode Kruis in Den Haag is dagelijks druk bezig met het klaarmaken van de tex- tielpakketten. Elke dag worden er 4.000 door de vervoerdienst van het Rode Kruis getransporteerd. Het bouwapparaat in het rampgebied is n.l. niet in staat om het grote aantal woningen binnen redelijke termijn op te bouwen. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Lucas, inzake de be stemming van de -winst der Staatslo terij, heeft de minister van Financiën, mede namens de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid, van Maat schappelijk Werk en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, geant woord dat de ministers kennis hebben genomen van de suggestie van het Prins Bernhard-fonds de winst van de Staats loterij ten goede te doen komen aan particuliere, culturele en sociale arbeid. Naar, hun oordeel kan deze suggestie echter niet leiden tot het in overweging nemen van bepaalde maatregelen. Betreffende de snelheid van de proce dure voor de schade-taxaties, deelde de minister mede, dat 1 Juni alle schade in Noord-Brabant getaxeerd zal zijn, terwijl ditzelfde voor Zuid-Holland en Zeeland voor zover dan drooggelegen, 1 Juli gebeurd zal zijn. F. C. C. baron van Tuyll van Seroos- kerken van Zuylen, opperkamerheer van H. M. Koningin Juliana en voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Deense Rode Kruis, in Kopenhagen, waar hij de voor zitter van deze organisatie prof. H. M. Hansen de dank van het Nederlandse Rode Kruis overbracht voor de hulp die de De nen tijdens en na de overstromingsramp hebben verleend. Kiv 95. Een rood waas trekt voor Eric's ogen en een wild, onbeheerst gegrom ontsnapt zijn keel. Lafhartige moordenaar," stoot hij met moeite uit. „Hiervoor zult gij boeten." Hij springt naar voren, doch drievier paar harde knuisten grijpen hem beet en sleuren hem achteruit. De Noorman verzet zich als een razende, doch tegen deze overmacht van de Nomaden is hij niet opgewassen. Zodra Kohorr ziet, dat de Noorman weerloos is, treedt hij naderbij. „En toch zult gij uw dood niet ontlopen, hond," snauwt hij. „Hetzelfde mes, dat uw dwaze vriend doodde, zal u het hart splijten." Snel bukt hij zich naar de dolk, doch eensklaps schiet een donkere, grauwende vorm door de lucht en treft Kohorr als een stormram in de rug. Met een gil slaat de Nomade voorover, terwijl hij radeloos van angst poogt de monsterlijke wolfshond van zich af te houden. Een ogenblik maakt een wilde verwarring zich van de step- penkrijgers meester, en hiervan maakt Eric een dankbaar gebruik. Met ware reuzen kracht schudt hij zijn belagers van zich af. Evenals de Nomaden heeft hij de trouwt Wolf herkend en de aanwezigheid van zijn hond bewijst, dat de anderen niet ver meer kunnen zijn. Een machtige zwaai van zijn vuist stelt de dichtstbijzijndt Nomade buiten gevecht, terwijl hij tegelijkertijd een der anderen met een welge mikte schop achteruit doet tuimelen. Het volgende ogeriblik ligt het zwaard vast in zijn hand en met grimmige voldoening springt hij op zijn tegenstanders toe. Naast hem duikt de reusachtige gestalte van Thorkell op. Woester en angstaanjagender dan ooit. En dan zijn allen daar... Halfra, OrmRorik en Erwin, Kotill. Harald en nimmer tevoren vocht een troepje Noormannen met meer vuur dan thans ..Maakt u van de paarden meester," schreeuwt Eric met een vreemd schorre stem. „Die kerels mogen in geen geval ontkomen niet één 14 November 1952 had de 29-jarige M. v. B. te Steenbergen in gezelschap van zijn kostganger H. M. zijn woning verlaten om aardappelen te gaan halen in St. Philipsland. De volgende dag deed zijn echtgenote, C. H. aangifte bij de politie, dat haar man niet was thuis gekomen. Een maand later werd het stoffelijk overschot van v. B. opgehaald uit de Roosendaalsche Vliet. De doktoren stelden verdrinking vast als de doods oorzaak. Het lichaam van het slacht offer vertoonde een ernstige verwon ding aan het hoofd. Gisteren stonden te Breda de 31-jarige H. M. en de 29- jarige C. H. voor de rechtbank terecht, beschuldigd van moord op Van B„ respectievelijk uitlokking van en mede plichtigheid aan moord. Tegen beiden werd vijftien jaar met aftrek geëist. Hoewel C. H. haar overleden echtge noot had afgeschilderd als een beest mens, die. haar herhaaldelijk ernstig mishandelde, bleek daarvan niets uit een over de overledene opgemaakt rap port. Di-. Janssens, psychiater, zag haar als een primitieve vrouw, met heftige, onbeheerste gevoelsreacties. Daarnaast stond de figuur van M„ een domme man, gewillig en hard werkend, die een harde moeilijke jeugd had gehad. Deze M. kwam inwonen bij v. B., maakte kennis met de huiselijke omstandighe den en werd de beschermer en verde diger van de vrouw, die bij hem kwam met haar klachten. Blijkens het proces verbaal zou zij meermalen de wens ge uit hebben, dat v. B. „opgeruimd" zou worden. Zij zou zelfs M. beloofd heb ben, dat zij met hem zou trouwen als ze v. B. kwijt was. Op de bewuste avond zijn de beide mannen samen naar St. Philipsland ge reden met een veewagen. Onder Steen bergen heeft M. met een ijzer v. B. op het hoofd geslagen en hem daarna in een sloot naast de weg gegooid, waarin op die tijd veel water stond. Nadat het slachtoffer een kwartier in het water had gelegen heeft M. het lichaam van de versla gene weer in de wagen gelegd en het vervolgens onder Roosendaal in de Roosendaalsche Vliet geworpen, waar het later gevonden i». Mr. Hustinx, de officier van justi tie, schetste de drie hoofdpersonen in wat hij noemde, dit afgrijselijke, onmen selijke, goddeloze drama, dit spel van liefde en haat. Hij zag v. B. als een zorgzaam huisvader, een behulpzaam mens, C. H. als een domme, oneven wichtige vrouw, er op uit haar wil door te drijven en H. M. als de dom me, serviele dienaar van deze vrouw. Advertentie ~"6 gg> O Q~ c~ Geniet met Uw kennissen van afternoon tea of apéritief in de nieuwe met zjjn verrukkelijke uitzicht over de Amstel. 's Middags en 's avonds Gèea Kiss en zijn ensemble. Amsterdam Q. O <1 O Q Q Q CL O Mr. Hustinx meende, dat de vrouw door haar voortdurend drijven en klagen M. tot zijn daad heeft gebracht. Hij oor deelde M. schuldig aan moord, want z.i. was de voorbedachte rade hier duidelijk aanwezig. C. H. achtte hij schuldig aan uitlokking door belofte, medeplichtig door het geven van inlichtingen en schuldig door het geven van gelegen heid, omdat zij v. B. niet van deze tocht had teruggehouden, terwijl zij op de hoogte was van het plan van M. Mr. Lap, de verdediger van M., had evenals later mr. Goderie, de verdedi ger van C. H.. bezwaar tegen de voor- stellng. die mr. Hustinx had gegeven van de persoon van v. B. M„ die op 9-jarige leeftijd zijn moe der heeft verloren, zag mr. Lap als een man, die op zoek naar de moederfiguur in zijn leven deze vond in H. Hij koos haar partij tegenover haar man, die haar mishandelde. Van de daad zelf gaf hij de volgen de lezing: M. heeft volgens zijn eigen verklaring het plan gehad v. B. een pak slaag toe te dienen, niet hem te doden. Toen hij v. B. met het ijzer had ge slagen, meende hij dat deze dood was. Hij gooide dus, naar hij dacht, een dode in het water. Uit het doktersrapport blijkt echter, dat v. B. niet dood was, maar daar is verdronken. Volgens deze lezing zou M. schuldig zijn aan mishan deling met voorbedachte rade. De ver drinkingsdood, die volgde, was een r-odlottig, maar geenszins ge lid, ge volg. Afgaande op het psychiatrisch rapport vroeg hij een zo licht mogelijke straf en ter beschikking stelling van de regering. Het pleidooi van mr. Goderie sloot prachtig aan op dat van mr. Lap. Hij zag H. niet als degene van wie de moordplannen uitgingen, maar integen deel, als degene, die voortdurend deze plannen verhinderde. Uitspraak 4 Juni. (Van onze correspondent) Het Regiment Grenadiers en Jagers, dat sedert 1950 te Arnhem was gele gerd, gaat per 1 Juni naar Den Bosch. .Gisteren heeft het Regiment afscheid van de Arnhemse burgerij genomen met een parade, gevolgd door een défilé voor plaatselijke en militaire autoritei ten op de Markt. Na het défilé bood burgemeester Matser het scheidende regiment namens de burgerij een zestal nieuwe vanen en zes stel epauletten voor de hoornblazers van de Konink lijke Militaire Kapel die een onder deel van dit regiment is aan. Des middags was er in de Menno van Coe- hoornkazerne een receptie, die druk werd bezocht- ZATERDAG HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 muz., 7.45 Mor gengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 buisvrouw, 9.40 gram., 10.00 kleuters, 10.15 gram.. 11.00 zieken, 11.45 gram., 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.55 zonne wijzer, 13.00 nieuws, 13.20 lunchconc., 14.00 boek. 14.10 gram., 14.20 Engelse les, 14.40 dameskoor, 15.00 kroniek letteren en kunsten, 15.35 fanfare-ork., 15.55 gram., 16.00 zang en orgel, 16.30 schoon heid van Gregoriaans, 17.00 jeugd. 18.00 amusem.muz., 18.15 journ. weekoverz., 18.25 amusem.muz., 19.00 nieuws, 19.10 gram., 19.20 Van het Binnenhof, 19.30 gram., 20.25 de gewone man, 20.30 Licht baken. 20.50 gram., 21.00 gev. progr.. 21.50 act., 22.00 amusem.muz.. 22.30 Wij luiden de Zondag in!, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.22 Philh. Ork., 23.55 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.30 orgel. 8.55 vrouw, 9.00 gram. VPRO: 10.00 causerie. 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 continubedrijven. 19.55 causerie, 20.00 nieuws, 20.05 gev. progr., 22.00 soc. comm.. 22.15 Weense muz.. 22.40 hoorspel, 23.00 nieuws, 23.15 verzoekprogr. ENGELAND, BBC, Home Service. 330 m.: 14.00 concert, 14.30 dansmuz., 15.00 Schots ork.. 18.25 gev. muz. BBC. light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 lichte muz., 14.00 variété-ork.. 17.00 iazzmuz., 20.30 ork., 22.15 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 amusem.muz.. 13.20 lichte muz., 14.00 gev. muz.. 16.00 gev. muz., 18.00 lichte muz., 20.00 schlagers. 20.45 gev. muz.. 22.10 symph.ork., 22.30 gev. muz.. 0.15 dansmuz., 1.00 swingmuz., 2.15 gev. muz. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 12.30 ork., 14.17 ork.. 16.55 ka- mermuz.. 20.02 gev. muz., 22.00 kamer- muz., 22.15 chansons. BRUSSEL. 324 m.: 13.15 ork.. 15.15 Ethnisch£"*muz., 16.45 Engelse les, 21.15 11.35 viool en piano, 12.00 gram., 12.33 accordeonmuz.. 21.45 accordeonmuz. orgel, 13.00 nieuws, 13.20 dansmuz., 13.50 484 m.: 12.10 lichte muz.. 16.30 lichte gram., 14.00 weekjoum., 14.30 Hawaiian- muz.. 17.15 lichte muz., 18.30 accordeon ensemble, 14.45 filmprogr., 15.05 Lim- muz., 20.00 gev. muz.. 22.15 jazzmuz. burgs progr., 15.30 Van de wieg tot het graf, 15.45 gram., 16.15 sport, 16.30 ka- ENGELAND, BBC European Service, merork. en soliste, 17.15 jeugd. 18.00 Uitz. voor Nederland. 224. 49. 42 en 31 nieuws. 18.20 accordeon-ork.. 18.40 re- m.: 17.00 Engelse les voor beginnelingen, geringsuitz., 19.00 artistieke staalkaart. Deel 2. 224 en 49 m.: 22.00 Nieuws. Spie- VPRO: 19.30 causerie, 19.40 causerie, gel van de week. Sportjournaal. Advertentie blijft vers en mals AALSDIJK p. 22 Ouessant n. Lissabon. ADINDA 22 te Pladjoe. AGAMEMNON 22 te Aruba. ALAMAK p. 22 Finisterre n. Boulogne. ALCHIBA 21 te Montevideo. ALETTA 22 te Bangkok. ALGENIB 21 van Bahia n. Antw. ALHENA 21 v. Las Palmas n. Rio Janeiro. ALKAID p. 21 Kp. Verd. Eil. n. Recife. ALMKERK 22 te Colombo. ALNATI 24 te Rotterdam verw. ALPHERAT 22 te Rio de Janeiro. ALWAKI p. 22 Kp. Hatteras n. B. Air. AMOR 22 te Volos. AMSTELLAND 22 te Montevideo. AMSTELPARK p. 22 Scilly n. Montreal. AMSTELSTAD 22 te Coconada. ANNENKERK 22 van Barcelona n. Antw. ARNEDIJK p. 22 Landsend 23 te Antw. ARUNDO 22 van Pt. Said n. Rott. ATLAS p. 22 Kp. Gata, 23 te Barcelona. AVERDIJK p. 22 Bermuda n. Havre. BENGKALIS p. 22 Guardef., 23 te A'dam. BENNEKOM 22 te Cristobal. BLITAR 22 v. Antw.. 23 te A'dam. BOISSEVAIN 21 v. Mauritius n. Belawan. BORNEO 22 te Pt. Said, 23 v. Suez n. Ind. BOSKOOP 21 nm. te Antwerpen. CALTEX NED. 22 te R'dam. CASTOR 22 te Trinidad. CLEODORA 22 v. Cristobal n. Curasao. CORILLA 22 te Tarakan. CRONENBURGH 23 te Amsterdam. DELFLAND 22 te Itajai. DUIVENDR. p. 22 Azoren n. Vancouver. EOS 22 te Palermo. ERINNA 24 nm. te R'dam verw. ESSO A'DAM 26 verw. te Rotterdam. ESSO HAAG p. 22 Azoren n. Aruba. Vlaggetjesdag in Scheveningen gaat door. De Scheveningse vissers hebben gisteravond namelijk besloten de C.A.O. voor de haringdrijfnetvisserij, die door het College van Rijksbemiddelaars voor de teelt 1953 is vastgesteld, te accepte ren. Uit het referendum, dat is gehou den onder de Katwijkse, Vlaardingse en Scheveningse uissers, is gebelken dat de meeste vissers er mee accoord gingen op deze bases uit te varen. Met het oog op dit referendum heeft (Van onze speciale verslaggever) roeder Gerardus van der Peet van de pries ters van het H. Hart, Mijn familie staat te wach ten. Ik ga naar Heiloo, mijn verlof doorbrengen." En wèg was broeder Gerardus, na een stevige handdruk voor een Franse confrater meteen heeft gisteren aan boord van „riizende baard die er ai T3 A nnr>TH/j Uddiu, aie ci het RAPTIM-toestel uit Ta- bora in West-Afrika zijn ver jaardag gevierd. Hij had het thuis misschien niet beter kunnen doen, want de vluch ten, die de RAPTIM met captain Breebaart en de an dere leden van de vaste KLM-ploeg naar Afrika en weer terug onderneemt, wed ijveren stuk voor stuK met elkaar in ongedwongenheid en hartelijke sfeer. De ste wardess had voor een aar dig cadeautje gezorgd. „En ze hebben voor me gezon- veertig missiejaren op heeft zitten, als we het zo uit mo gen drukken. prijzen, die ik onderweg had gemaakt. En weet u, dat we een zuster aan boord had den. die nog geen auto had gezien? Het is de 71-jarige Franciscanes, die 55 jaar ge leden naar een klooster was gegaan en veertig jaar in de binnenlanden van Afrika heeft gewerkt".... Directeur Van Wessum hoefde op Schiphol maar zes Ondertussen valt het beeld van zwaaiende missionaris- ta hebben zich voor het werk van de RAPTIM geïnteres seerd en nu sinds kort de moeilijkheden rond de status van deze Ridders opgelost zijn, kunnen zeer spoedig re sultaten van de besprekin gen verwacht worden. De medewerking van de Malte zer ridders zal vooral op fi nancieel terrein liggen Di recteur van Wessum is kort geleden uit Rome terugge keerd en kon tot zijn vreug de verteilen, dat er al een commissie, bestaande uit drie Maltezer ridders en drie ver tegenwoordigers van de RAP TIM is opgericht. In afwachting van een en ander staat het wei zo goed als vast, dat de RAPTIM in December a.s. een extra- vlucht naar Oeganda gaat van zijn passagiers door con- sen en zusters, die hun fa- troles en dergelijke te hel- milieleden begroeten en de gen" zei de 62-jarige in een pen. De overige reizigers en wachtkamers een waarlijk witte toog gestoken broeder, reizigsters, die in Tabora de bont aanzien geven, op Schip- maken. Er wordt dan name 31 jaar heeft hij al in het verre reis naar hun vader- hol steeds meer waar te ne- lijk een leken-missie-congres vicariaat Stanleyville ge- land waren begonnen, had- men. De RAPTIM is in de gehouden, dat ongeveer acht werkt. Gisteravond kwam hij den in Marseille of Rome betrekkelijk korte tijd van dagen zal duren. Het congres terug van een vijf-en-een- afscheid van het vrolijke ge- haar bestaan verrassend ge- is voornamelijk voor de in- half-jarig verblijf op de druk- zeischap genomen. De ste- groeid. Onlangs zijn reeds ke statie te Basoko. „Wat zal wardess vertelde ronduit.dat besprekingen begonnen over ik u ervan vertellen", zei hij ze zich geamuseerd had. een uitbreiding van de ae ons op een vraag naar zijn ,,We hebben een sweepsta- tiviteiten op internationaal ervaringen. „U weet 't wel ke gehouden, met aardige niveau. De Ridders van Mal- landers bedoeld, maar men rekent op de komst van een behoorlijk aantal vertegen woordigers uit het buiten land. de Centrale bond van werknemers in het transportbedrijf gisteravond een ver gadering gehouden in de dierentuin te Den Haag. Medegedeeld werd dat in het contract is bepaald dat de zgn. jeugd lonen worden geacht niet te hebben be staan, zodat reders eventueel van terug werkende kracht de jeugdige vissers moeten betalen. Wat de voedingslijst van de schepen betreft heeft men be sloten na 15 Juli een deskundige com missie voor onderzoek mee te zenden met de haringtrawlnetvisserij om na te gaan of. de voeding inderdaad onvoldoende is. Voorlopig is besloten aan de bestaande voedingslijst 300 gram vleeswaren toe te voegen. De reders kunnen de vissers niet verplichten in combinatie te varen 1 Augustus moet bij het zgn. combinatie- vissen afgerekend worden. Vorig jaar werd ook op verschillende data afgere kend. Dinsdag vertrekken ongeveer 45 schepen met elk 50 netten aan boord. Een tweede groep zal 2 Juni uitvaren. AMSTERDAM. Bevorderd met lof tot doctor in de lett. en wijsbeg. op proef schrift: „The historical and social back ground of Surinam's negro-English" L. L. E. Rens, geb. te Paramaribo. Bevor derd tot doctor in de lett. en wijsb. op proefschrift: „Mijnen en mensen in Spanje" H. H. van Lier, geb. te Meyel. AMSTERDAM (G. U.) Doctoraal rechten A. Hooites Meursing en J. Wagenaar, Am sterdam, doctoraal econ. J. v. d. Lugt, Eindhoven: cand, pol. en soc. wetensch. (sectie A) de dames Khouw Khe Tjong, L. Klinkert en N. Korthout, Amsterdam. AMSTERDAM (V. U.) Doctoraal econ. A. Hilbrink en L. Goris, beiden te Apeldoorn. AMSTERDAM Bevorderd tot arts mej. M. Teulings, J. van Manen, H. Bakker, P. Bos en E. Lie-Fo-Sjoe, allen Amsterdam; artsex. Ie ged. L. Tas, D. Wouters, beiden Amsterdam, A. Derks, Heemstede en A. Verwoerdt, Scheveningen. GRONINGEN Doctoraal rechtsgel.: M. v. d. Weele, Groningen; cand. lett. en wijs beg. (Frans) mej. F. Klein, Groningen; doctoraal wis- en natuurk. (wiskunde) H. Schuil, Harlingen. LEIDEN Doctoraal geschiedenis mevr. J. de GelderWelcher, Stein; doet. biol. mevr. E. JaegerDraafsel, A'dam; cand. wis- en natuurk. (A) J. Groenevelt, Leid- schendam, idem (E) P. van Duin, Noordwijk, idem (F) J. Steketee, Den Haag. GAROET p. 22 Kp. Dondra n. Belawan. GOUWE p. 22 Holtenau n. Hudiksvall. GORDIAS 22 van R'dam n. Tanger. GRAVELAND 22 te Bahia. HATHOR 22 van Amst., 24 te Hambg. HERMES 22 te Port au Prince. HOOGKERK 22 le Suez, 23 v. P. Said n. INDRAPOERA 23 van Rott. n. Pnok. ITTERSUM 22 v. Saigon n. Tourane. JAGERSFONTEIN 22 1c Hamburg. JAPARA 22 v. Suez n. Djakarta. JAVA p. 22 Kp. St. Vine. n. Genua. JUPITER 21 te Malta. KEDOE 22 te Pcnang. KOTA GEDE p. 22 Kunsaljebel n. Bomb. LAERTES p. 21/22 Malta n. Pt. Said. LANGKOEAS 22 v. Priok n. Djeddah. LARENBERG p. 22 Bahama's n. R'dam. LEERSUM p. 22 Bermuda n. Mobile. LEOPOLDSK. 22 te P. Said, 23 v. Suez. LIEVE VROUWEKERK 22 nm. te Bremer LISSEKERK 22'nm. te Khorramshar. LOPPERSUM 21 te Montreal. LUTTERK. p. 22 Ouessant n. Genua. MAASHAVEN 21 v. Montreal n. Antw. MAPIA p. 22 Guardef., 23 v. Aden n. N. MARIEKERK p. 22 St. Helena n. A'dam. MARKEN 22 van Montreal n. Europa. MARPESSA 21 te Miri. MENTOR 22 nm. te Kalamata. MOLENKERK p. 22 Finisterre n. Marseille MUIDERK. 22 van Bremen 24 te Antw. MYONIA 21 v. Suez n. Bahrein. NIGERSTROOM 22 v. Antw. n. Bordeaux NOORDAM 25 te R'dam verw. OBERON p. 22 Aruba n. San Pedro. OMALA 22 te Cyprus. ONDINA 22 v. Suez n. Bombay. PHRONTIS 22 v. Aden n. A'dam. POSEIDON 22 te Philadelphia. PR. FR. HENDR. 21 v. R'dam n. Chicago. PR. WILL. V p. 21 Anticosti n. R'dam. RODAS 22 te Port au Prince. ROEBIAH 21 v. Madras n. Calcutta. RIJNDAM p. 21 Kp. Sable n. Azoren. RIJNLAND 22 nm. te Uheus. SALLAND p. 22 nm. Ouessant n. A'dam. SCHIE p. 22 Kp. Gata. 23 te Algiers. SIRRAH p. 22 Kp. Guardefui n. Cochin. SINGKEP p. 22 Bahama's n. Houston. SLAMAT 23 te Southampton 25 te R'dam. ST. DORDR. 22 van Kuelva n. A'dam. STRAAT BANKA 22 te Priok. SUNETTA p. 22 Guardefui n. Singapore. TABINTA 21 v. Sung. Gerong n. Surabaja. TALISSE 22 te Suez. TARIA 21 v. Miri n. Sydney. TELAMON 22 te Aruba. TEUCER p. 22 Kp. Dondra n. Belawan. TIBERIUS 22 te Willemstad. TIBIA p. 22 Lombok. 24 te Surabaja. TITUS 22 te A'dam. TJITJALENGKA 22 te Yokohama. UTRECHT 22 te Manilla. VAN SPILBERGEN 22 te Freetown. WATERLAND p. 22 Fern. Nor. n. Bahia. WATERMAN 21 v. New York n. R'dam. WOENSDR. p. 22 Madeira n. Spezia. ZEELAND KRL 22 te Rastanura. ZONNEWIJK 4 Juni te Baltimore verw. VARXENSMARKT BARN E VELD, 21 Mei. Aanvoer ca. 130 stuks. Prijzen: biggen 40 50 5 drachtige zeugen f 250340. Allei per stuk. VEILING POELDIJK, 21 Mei. Tomaten A 1.60—1.75, B 1.55—1.75, C 1.50—1.65, CC 1.201.30, per kg. Bloemkool (8) 0.64 (10) 0.57—0.61, (12) 0.51—0.57, (15) 0.36—0.39, per stuk Peen 0.450.51 per bos. VEEMARKT DELFT. 21 Mei. Aange voerd: 6 runderen 163 nuchtere kalveren, 181 varkens, 746 biggen, 16 schapen, 839 weideiammeren en 6 geiten. De prijzen wa ren voor: nuchtere kalveren f 3545, big gen f 35—48, lopers 755110, weideiamme ren 30—50, drachtige zeugen f 250325, magere varkens per kg. levend gewicht 1.801.90. De handel was kalm. MARKT BARNEVELD. 21 Mei. Plulm- veemarkt. Aanvoer ca. 30.000 stuks. Prij zen: slachtkippen, witte f 2.10—2.25, an dere rassen 1.85—2.—, jonge hanen, witte van 1 kg. en zwaarder f 2.652.85, andere rassen 2.002.25, alles per kg., overige per stuk, oude hanen f 3.004.75, oude een den 1.201.90, tamme konijnen 3.50—8.25, tamme jonge duiven 0.70—0.80. Handel kalm met lagere prijzen, voornamelijk voor wit te hanen, welke 4050 cent per kg. min der opbrachten dan vorige weelf Eiermarkt. Aanvoer ca. 1.100.000 stuks. Handel traag. Prijzen: f 13.40—14.—, alge mene prijs f 13.35 per 100 stuks, kiloprils f 2.24. KAASMARKT GOUDA, 21 Mei. Aan v.: 174 partijen. Prijzen: 1ste kwal f 2.08— 2.15, 2e kw. f 2.02—2.07, extra kw. tot f 2.22. Handel matig. VELUWE E IERVEILING 21 Mei. Aanv. ca. 850.000 stuks. Handel in eieren tot en met 60 gram traag, daarboven redelijk. Prijzen: eieren van 60 tot en met 63 gr. 13.26—13.92 per 100 stuks. KAASMARKT BARNEVELD 21 Mei. Aanvoer 2 partijen boerenkaas. Handal matig, prijzen f 2.072.08 per kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5