1 "J Ft RIIUJIELEIl F 1903 1QCO Oude meningsverschillen over de gehuwde ambtenares herleven Het niet kopen van „De Rijp gemiste kans een Aandeelhouders contra directie Het plastic-sprookje van hotel Bouwes in Zandvoort JSÊÊÊÊÊk Wereld wacht op wijziging van Amerikaanse handelspolitiek 1953 jaar cian de spits in qualiieit en sierlijkheid Na RUDGE- en LOCOMOTIEF- RIJWIELEN Bouw was mogelijk door huidige belastingpolitiek en Marshall w—wm jpp^ Puzzlend door Santpoort en Velsen Confessionele organisaties zouden handhaving van beslaande toestand wensen fair play" van VA uur werd het voorstel aangehouden Een nieuwe fiets Ahr. Meijer s A VRIJDAG 22 MEI 1953 PAGINA 7 ZAL STRAKS DE ROULETTE DRAAIEN? „Velsen" rekent op veel bezoek J. DE GRAAF Intern. K.v.K. tegen vlagdiscriminatie Mevr. Van Schaick wint Santhaes-rit Steeds meer woningen in Haarlem Weer extra-toewijzing van 70 woningen GEMEENTERAAD BLOEMENDAAL Onderwijs Waterpolo bij D.W.T. Nico van Schagen Zonen Uitslag sportprijsvraag Opdracht voor Piet van der Ham Documentaire voor St. Deusdedit Minister Algera in Bergen op Zoom Jean Paul David in ons land Opponenten gedagvaard wegens belediging Ex-P ,T .T.-besteller veroordeeld Alvorens gistermiddag hotel Bouwes te Zandvoort geopend werd, heeft de eige- haar enige pikante bijzonderheden verteld over de financiële verhoudingen, waar onder de exploitatie gevoerd zal gorden. De bouw- en inrichtingkosten hebben IK millioen gulden bedragen, met 6 ton Marshallhulp. Daar het in de bedoeling ligt het hotel 120 dagen per jaar te exploiteren, ligt het voor de hand, dat van een sluitende exploitatie geen sprake kan zijn. Men zal zich afvragen, aldus de heer Bouwes, wat mij dan wel bewogen mag hebben om deze onderneming te beginnen, daar men mjj niet zal aanzien voor een merkwaardige philanthroop. Ik bouw voor een groot deel met belastinggelden. Mijn hotel is een onderdeel Van een aantal bedrjjven, die behoorlijk winstgevend zijn. De wet laat toe, dat bij nieuwe investeringen het eerste jaar een derde deel mag" worden afgeschreven. Uit de winst, die anders naar de belasting zou gaan, trekt Zandvoort nu profijt. Tevens is mij toegestaan de afschrijving van 1951 af te doen geschieden. Over een Jaar of vijf staat het hotel dan voor 3 a 1 ton op de balans en dan is een behoor lijke exploitatie wél mogelijk. TWISiBÜHÜÜ Een kijkje in het café-restaurant van hotel Bouwes te Zandvoort, dat gistermiddag door burgemeester H. M. van Fenema werd geopend. Vervolgens komt bij een en ander de vraag naar voren of een speelzaal mag w°rden ingericht. Scheveningen komt daarvoor door historische ontwikkeling allereerst aan de orde, maar Zandvoort l'et minder, omdat deze zwaar getrof- badplaats alles zal moeten onder hemen om de oude glorie en weivaart te herstellen. Komt de roulette er niet, dan rullen onze badplaatsen tweederangs toeristencentra worden. Het is verkeerd, to ging de heer Bouwes voort, de speel bal als uitsluitend winstobject te zien, k'ant door de opbrengst kunnen vele culturele zaken aangepakt worden. Ik heb nog grote plannen voor de naaste toekomst, ging de energieke ondernemer voort, maar ik kan de factoren, die het Realiseren mogelijk moeten maken, nog hiet overzien. Achter het hotel wil ik oen theater bouwen, daaronder een gro te garage. Op deze wijze kunnen de Sasten ook bij slecht weer een prettige verpozing vinden. Ik heb West-Europa bereisd, ging de heer Bouwes voort, om te kijken waar toe ik moest besluiten, en de huidige houw onder architectuur van de heren Tan Wils en G. J. Heering is doorspekt Van vele nuttige ideeën, vooral in Scan dinavië opgedaan. Het is moeilijk dit hotel met 120 bed den, een café-restaurant met 350 zit plaatsen en een feestzaal nauwkeurig te beschrijven. Alle mogelijke comfort is ®angebracht, maar overbodige luxe ver bieden. Vooral in de logeerkamers heb ben wij talrijke snufjes op het gebied oer binnenhuis-architectuur ontdekt. Alle kamers hebben een eigen radio, die om 23.15 centraal wordt uitgeschakeld, "lastic ziet men overal in de modernste Vormen; zonneschermen ontbreken, want Rondom zijn de z.g.n. Venetian Blinds aangebracht, de vroegere jalouzie in mo derne vorm. De bar „Extase" is wel bij zonder zonnig en kleurrijk. Bij de eer ste aanblik zal men de fantasie van de binnenhuis-architect Eduard van Melle bewonderen. Omstreeks 5 uur kwamen velen in het restaurant bijeen, onder wie de commis saris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de heer Groeneveld Meyer, directeur-generaal van de mid denstand, Clarence Hunter, M.S.E. (Mar shallplan), de directeur van de Herstel- bank, het gemeentebestuur van Zand- Yport, de waarnemend burgemeester van Haarlem en vele zakenrelaties. De heer Bouwes bracht dank aan al len, die het hotel tot stand brachten en roemde vooral het initiatief, het door zettingsvermogen en de aanstekelijke bhergie van burgemeester Van Fenema. Deze bracht op zijn beurt hulde aan de heer Bouwes, die wellicht het modernste hotel aan de Westkust van ons continent het verrijzen. Het is veel méér dan een aanwinst voor de gemeente, omdat we op een keerpunt staan in de ontwikke- hhg van de badplaats. Spr. herinnerde aan cie vandalen, die in 1943 zowat de hele badplaats afbraken en las de origi nele brief voor, waarin de bezetter op dracht gaf het Groot Badhuis, 740 hui- ren en 32 hotels en pensions tot de Srond gelijk te maken. Bij de eerste op- oouwplannen kwam een Butlinkamp ter Zaterdagmiddag 3 uur wordt in de Zaal van Zomerlust te Santpoort een grote fancy-fair geopend ten bate van ?e R. K, Sportvereniging „Velsen". Het 's voor deze katholieke sportvereniging bijzonder moeilijk werken in een ge meente als Velsen, waar de „groten" hunnen beschikken over een prima geoutilleerd sportpark, terwijl „Velsen" ?hn publiek nauwelijks enkele banken han aanbieden. De penningmeester zit ?an ook met grote zorgen en daarom s> ten einde raad, deze fancy-fair uit geschreven, in de hoop, dat niet alleen de kosten er uit zullen komen, maar dat °°k de kas een steuntje in de rug krijgt. Er is op deze fancy-fair van alles te beleven. Natuurlijk kan men er zijn ®eld kwijt, doch er zullen in de komen- dagen vele bezoekers zijn, die rijker ?e zaal verlaten dan zij er binnen kwa- Jen. Want aan prijzen is op deze bin- enhuis-kermis geen gebrek. Wie het met de katholieke sport in het algemeen |°ed voorheeft, verzuime daarom niet ®n bezoek aan deze fancy-fair te bren gen en er zijn geluk eens te beproeven. e fancy-fair is geopend Zaterdag van uur, Tweede Pinksterdag van 3 11 Uur en Dinsdag van 711 uur. sprake, maar dit kon geen genade vin den. In 1949 sprongen wij van de pon den naar de dollars, omdat hulp door het Marshallplan mogelijk bleek. In 1943 begon de weg naar beneden en nu gaat hij weer snel omhoog. De burgemeester wees op de grote toe komst van Zandvoort door de enorme uitbreiding van het achterland. Amster dam komt steeds dichterbij en West- Duitsland, de oude leverancier van tou- risten, raakt weer op toeren. Over 2 jaar, ais de tram weg is en dui zenden mensen in autobussen naar het strand komen, zal men stranden bij de spoorwegovergang te HeemstedeAer- denhout, die practisch altijd dicht is. Eén van de daden, die men ten behoeve van Zandvoort zal moeten stellen is het ra dicaal opruimen van deze flessenhals. Zand hebben we, besloot de burge meester, en voort zullen we. Daarop verklaarde hij het hotel voor geopend. Advertentie Dan moet U beslist onze uitgebreide collectie GAZELLE RIJWIELEN komen zien, met de nieuwste creatie: „GAZELLE SPORT SPECIAAL RIJWIELEN KLEVERPAR'KWÉG 2* HAARLEM Vrij entrée zonder enige verplichting De wereld zit als het ware te wachten op een verandering in de handelspoli tiek van de Ver. Staten ten opzichte van de niet-dollarlanden ter oplossing van het dollar-tekortvraagstuk. Deze strekking valt te beluisteren in de discussies op het congres der Inter nationale Kamer van Koophandel. Wel ke maatregelen, zo luidt de vraag, zal de Amerikaanse regering gaan nemen, om de handel met Europa te vergemakkelij ken, en wanneer zal Amerika zich meer openstellen voor import. Het monetaire vraagstuk ligt speciaal verankerd in de resolutie over het pro gram van actie der Kamer voor snelle terugkeer naar convertibiliteit der va luta's. Voorwaarde daartoe is echter, zo waarschuwt de resolutie, dat de betrok ken landen eerst zorgen voor herstel en handhaving van hun interne financiële stabiliteit, dat zij vervolgens hun han delspolitiek liberaliseren en als beslis sende stap een doeltreffende buiten landse wisselmarkt instellen. Convertibiliteit, zo is de mening der aanwezige Nederlandse bankiers, kan men niet zonder meer afkondigen. Ze moet geleidelijk groeien. Zodra de cco- Vijftig automobilisten en een even groot aantal kaartlezers hebben Donder dagavond veel plezier beleefd aan een puzzlerit, uitgeschreven door het comité, dat in Santpoort een maand lang Flora festiviteiten organiseert. Bij alle tegen slagen die dit comité ondervonden heeft, was het deze avond een éclatant succes, dank zij het mooie weer, het aantal deelnemers en vooral dank zij de voor treffelijke organisatie, die bij de heer A. A. ten Oever en een staf van mede werkers in goede handen bleel^ te zijn. Via een routebeschrijving, die, zonder de weg te kennen, een doolhof met al lerlei voetangels en klemmen leek, trok ken de deelnemers van 7 uur af met een minuut tussenruimte van start gaande, Santpoort in, dat zij een paar maal in allerlei richtingen doorkruisten. Langs de Kruidbergerweg, P. C. Hooftlaan en Bospad kwamen ze op de rijksweg. De Waterlandweg voerde hen naar Velsen, IJmuiden-Oost, achter de visserijschool om en dan naar het plateau, kalkzand steenfabriek, vuurtoren, Vissershaven, langs het Noordzeekanaal en dan via Velsen en Driehuis terug naar Sant poort, waar bij de verlichte Santhaes de finish lag. Bij acht controleposten moest een stempel gehaald worden en deze vormden samen het woord Santhaes. Bovendien was er onderweg een tijd- contróle, welke slechts aan twee deel nemers geen strafpunten opleverde. Bij de finish was zelf niemand precies op tijd. En dan waren er nog een aantal lis tige vragen, die beantwoord moesten worden, zoals de naam van een contro leur, welke .door de meesten een post te vroeg gevraagd werd. het nummer van een school, enz. Niet alle deelnemers zijn er uit kun nen komen. Er waren er, die in Haar lem-Noord terecht kwamen; een ander ging Bloemendaal bekijken. En dan was er nog de vraag naar de afstand tussen een vlag en een streep, in de wedstrijd opgenomen voor mogelijke ex aequo ge vallen. Achteraf bleek deze vraag niet overbodig, want voor de derde en vierde plaats in het eindklassement waren twee gegadigden met. gelijk aantal strafpun ten. De afstand tussen vlag en streep was 46.12 meter. Maar de antwoorden lienen uiteen van 20 tot 175 meter! In Velserend is na afloop tijdens een gezellig samenzijn, waar ervaringen werden uitgewisseld, de uitslSg bekend gemaakt. De heer H. Meyer heeft als voorzitter van het comité de organisa toren een pluim op de hoed gestoken en sigaretten overhandigd. De heer A. A. ten Oever gaf een exposé van de moei lijkheden in deze rit en de heer Stolk had namens de Ford-directie voor alle deelnemers een sleutelkettinkje. De Advertentie uiiiHEiminn heer v. Deursen van Velserend stelde voor de nummers 6 t.m. 9, die buiten de prijzen vielen, doch minder dan 100 strafpunten opliepen, badenkaarten voor het zwembad beschikbaar en voor de kaartlezers van de winnende equipes was eveneens een prijsje beschikbaar. De uitslag luidt; 1. mevr. v. Schaik, Driehuis, 35 strafp.. 2. ir. N. L. Jonker, Santpoort, 48 strafp., 3. A. de Kruyf, Santpoort, 53 strafp., 4. J. H. v. d. Berg, Driehuis, 53 strafp., 5. T. v. veenstra, Santpoort, 58 strafp., 6. L. Bangma, Santpoort, 89 strafp., 7. C. J. Stuurman, Santpoort, 92 strafp., 8. J. Veenenbos, Haarlem. 96 strafp., 9. C. B. J. Rings, Santpoort, 99 strafp. nomieën der diverse landen zijn gesta biliseerd, lost het betalingsbalanspro bleem zich vanzelf op en is de stap naar convertibiliteit niet groot meer. Inzake de buitenlandse investeringen heeft het congres de nadruk gelegd op de betekenis van particuliere kapitaal verschaffingen, die heel iets anders zijn dan regeringsleningen. In de transportsector waren de verbe tering van het wegennet en de resolutie tegen vlagdiscriminatie in de scheep vaart onderwerpen, die de levendige instemming hadden van de Nederlandse delegatie. Camille Gutt, de vroegere minister van Financiën van België, is benoemd tot president van de Internationale Ka mer van Koophandel. Onlangs konden wij melden, dat het gemeentebestuur van Haarlem bericht had ontvangen, dat dit jaar nog 393 woningen boven het gewone volume gebouwd mochten worden. Thans ver nemen wij, dat wederom een verheu gende mededeling ten stadhuize ont vangen is. Er is namelijk een extra toewijzing verkregen voor 70 wonin gen ten behoeve van personen, die in belangrijke functies in het economisch leven van Haarlem werkzaam zijn en naar woonruimte zoeken. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 16 - HAARLEM v.a. f 9.95 (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is zich bij de be handeling in de „Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambte narenzaken" van het reeds jaren hangen de vraagstuk van de gehuwde ambtena res een verschil van standpunt aan het aftekenen tussen de confessionele orga nisaties van overheidspersoneel en hun r.oderne en neutrale zusterorganisaties. In de kringen der confessionele ver enigingen is men van mening, dat de ge noemde kwestie een principiële aange legenheid uitmaakt, zoals ook tot uit drukking komt in de nog altijd geldende bepaling, welke is neergelegd in art. 97 van het Algemeen Rijksambtenarenre glement; dit artikel zegt, dat de vrouwe lijke ambtenaar, die in het huwelijk treedt, met ingang van de dag, volgende op die van haar huwelijk, eervol ont slagen wordt. Men zou deze bepaling willen handhaven met voor bijzondere gevallen de mogelijkheid van uitzonde ringen volgens welomschreven richtlij nen. Over het aanblijven van een vrouwe lijke ambtenaar, die trouwt, zou de des betreffende minister zelf moeten beslis sen, waarbij men dan voor het niet-ver lenen van ontslag aanvaardbare argu menten acht: een 35-jarige leeftijd van de betrokkene, het bekleden van een rang, welke wetenschappelijke vorming veronderstelt en boven die van commies is gelegen en een reeds lang bestaand dienstverband, waarvoor tien jaar ech ter te kort wordt geacht. De periode van tien jaar wordt ge noemd, omdat deze werd voorgesteld in het rapport over het vraagstuk van de gehuwde ambtenares, dat is uitgebracht door een commissie, die reeds in 1949 voor deze materie werd ingesteld. Be doelde commissie, welke onder leiding stond van mr. P. A. G. Ubink, voorzitter van de Raad voor Rijkspersoneelsaange- legenheden, heeft uitvoerig de verschil lende aspecten van de positie der ge huwde vrouw onderzocht en daarover in Januari van het vorig jaar verslag uit gebracht. Zij kwam daarbij tot de con clusie, dat de voor- en tegenstanders van een gedwongen vertrek van de huwende vrouw uit de dienst elkaar reeds meer dan een halve eeuw bestrijden, zonder dat zij elkaar ook maar enigszins zijn genaderd. Het aantal vrouwen, dat volgens de verzamelde cijfers zou moeten worden ontslagen, indien werd besloten de ontslagbepaling weer onverkort door te voeren, zou de werksters en der gelijke krachten buiten beschouwing gelaten hoogstens ruim 500 bedra gen. Om een groot aantal van bij deze aangelegenheid betrokkenen gaat het dus niet, maar wel bestaat er een principieel verscnil van mening over deze kwestie. Practisch eens is men het over de wenselijkheid, dat de ge huwde vrouw zich aan haar gezin wijdt, maar aan de ene kant staat er dan de opvatting, dat de overheid, zeker wat haar eigen personeel be treft, derhalve moet zorgen, dat de huwende vrouw haar beroepsarbeid buitenshuis opgeeft, terwijl van de andere kant wordt betoogd, dat de echtgenoten onder elkaar moeten uit maken of de vrouw al dan niet blijft werken. Vanwege deze uiteenlopende opvattin- en kon de veelzijdig samengestelde De gemeenteraad van Bloemendaal heeft gistermiddag ruime aandacht ge schonken aan het door de verschillende diaconieën van Bloemendaal en omge ving gedane verzoek om een rusthuis, tevens verzorgingshuis te mogen bou wen op „De Rijp". De meerderheid van het college van B. en W. stond op het standpunt, dat op dit verzoek afwijzend diende te worden beschikt, omdat het van mening was, dat door het bebou wen van dit heuvelachtige terrein het natuurschoon ernstig geschaad zou wor den. Tijdens de behandeling in de raad kwam echter vast te staan, dat vele raadsleden de door B. en W. naar vo ren gebrachte mening niet deelden. Mr. de Jong Schouwenburg (C.H.) bracht de grote belangen, die op het spel staan naar voren door op te mer ken, dat bij niet toestaan het voor de diaconieën onmogelijk wordt een der gelijk rusthuis te exploiteren. Hij acht te het niet gemotiveerd het verzoek zonder meer af te wijzen, en pleitte dan ook voor uitbreiding en inwilliging daarvan. Tevens wees hij er op, dat de gemeente garantie diende te vragen, opdat Bloemendaal niet te eniger tijd voor armlastige verpleegden moet op komen. Het raadslid Smidt van Gelder (V.V.D.) bekeek de kwestie uit het oog punt van woningvoorziening. Hoe gro ter gebouwd wordt des te meer zal zulks de woningnood opheffen. Volgens hem zou het natuurschoon niet worden geschaad. Wel wilde hij een servituut doen leggen op de Westelijke zijde van het Bloemendaalse Bos, zodat het in de toekomst uitgesloten is, dat een van beide partijen daar zal gaan bouwen. De heer Schulz (Arb.) merkte op, dat een gebouw, zoals door de geza menlijke diaconieën bedoeld, beneden de 20.000 m3 niet bruikbaar is, terwijl de heer Tirion (V.V.D.) naar gege vens vroeg omtrent het aantal inwo ners. Het was voor hem een open vraag in hoeverre Bloemendaalse ouden van dagen zullen worden ge holpen. Zouden de gebouwen ge plaatst worden, laat men het dan op een zodanige manier doen, dat ze niet vanaf verschillende plaatsen zicht baar zijn, was een van de wensen van dit raadslid. Zouden ze niet aan het talud van de hoogte gebouwd kunnen worden? Op al deze vragen moest voorzitter, burgemeester Den Tex, antwoord ge ven. Allereerst las hij een gedeelte voor uit het rapport-Jacobson, waarin het heette, dat elke stap om te bouwen in zekere zin verlies aan natuurschoon be tekende- De voorzitter onderstreepte dit excerpt, toen hij beweerde, dat het „groen" in de gemeente Bloemendaal schrikbarend afneemt door het door trekken van wegen en door de greep van de omliggende gemeenten. Hij dacht hierbij in het bijzonder aan de stukken grond „Duinlust", „Bloemen- heuvei" en „Lindeheuvel". Hoe groot ook de belangen van de diaconieën mogen zijn, B. en W. achtten het voor Bloemendaal important, dat op het grootste gedeelte van „De Rijp" de hand wordt gelegd. Hij stelde daarna dan ook voor een gedeelte te kopen en het Bloemendaalse Bos uit te breiden. Aan de verzoekster zou dan een andere strook grond kunnen worden toegewe zen. De heer Wildt Meyboom (V.V.D.) drong er op aan, dat rekening moet worden gehouden met de realiteit van het ogenblik, waardoor wij een gedeel te van onze idealen zullen moeten prijs geven, aldus spreker, die voorts gaarne zag, dat de vragen, door zijn fractiege noot Tirion gesteld, beantwoord wer den. Mej. Nolte (K.V.P-) bracht naar voren, dat het neerzetten van het rust huis slechts een verbetering zou zijn, omdat het natuurschoon ter plaatse toch niet ongerept genoemd kan wor den. De heer De Jong Schouwenburg (C.H.) merkte naar aanleiding van het door burgemeester Den Tex gedane voorstel op, dat de gemeente maar had moeten zorgen, dat zij als eerste koper uit de bus was gekomen. Die kans is nu voorbij. Het ging er, volgens hem, veel op lfjken, dat de gemeente zichzelf par tij wil maken voor het gehele project. Wij hebben als gemeente niet het recht die 20.000 m3 te weigeren, aldus spre ker, die vervolgens tot de conclusie kwam, dat de gemeente reeds een offer had gebracht, toen zij de grond van de erven Stoop niet gekocht had. Het ter rein is nu slecht bebouwd, en wat ge vraagd wordt is om het beter en mooier te maken. Wethouder Hijszeler (A.R.) deelde mede, dat het gebouw ongeveer 120 per sonen zou kunnen bevatten, die voor het grote gedeelte de pensionkosten zouden kunnen betalen. Daar er ver schillende ouden van dagen zullen zijn, die niet tot de gemeente Bloemendaal zullen behoren, stelde hij vast, dat de gemeente niet eerder de vergunning uit zou laten gaan dan wanneer vast staat, dat omliggende gemeenten zich financieel garant hebben gesteld. Ook zou met die gemeenten een overeen komst tot stand kunnen komen, dat zij in de toekomst bereid gevonden wor den om Bloemendaalse ingezetenen op te nemen. Nadat burgemeester Den Tex had medegedeeld, dat het college, wat de aankoop der grond betreft, voor een fait accompli was gesteld en dat het in deze kwestie het belang van de bevol king voorstond, werd op instigatie van de heren Tirion en Vlieger het voorstel aangehouden. Met 11 voor en 8 stem men tegen ging de raad daarmee ac- coord. De overige punten van de agenda gingen vlot onder de hamer door. De raad kon zich aan het einde van de vergadering verenigen met het voor stel van B. en W., dat de kleuterschool gebouwd zal worden naast de Tinholt- collectie aan de Vrijburglaan. De kos ten zijn geraamd op f 85.000. Hiervan is een bedrag van ruim f 71.000 nodig al leen voor de bouw; het resterende ge deelte zal gebruikt worden voor ver warming. Ook de kwestie Hartenlust- school bracht het college bij monde van wethouder Rohling aan de orde. Omdat het nog jaren kan duren vooraleer de Christelijke Ulo een nieuw schoolge bouw heeft, wordt voorlopig een houten school geplaatst op het terrein van de Hartenlustschool, welke drie lokalen zal bevatten. De kosten hiervoor bedra gen f 48.000, welke verkregen kunnen worden uit de post bijzondere scholen op de begroting, waarvoor een bedrag van f 74.000 is uitgetrokken. De raad ging met deze voorstellen, die niet op de agenda voorkwamen, accoord. Hierna besloot de voorzitter de ver gadering. commissie-Ubink niet tot een eenslui dend advies voor een principiële beslis sing komen, maar wel is men er in ge slaagd een compromis te vinden voor een practisch te volgen gedragslijn. Zo wel het intrekken als het onverkort handhaven van de huidige regeling zou, zo meende de commissie, maar tot nieu we strijd leiden. Zodoende kwam men tot de formu lering, dat aan een vrouwelijke amb tenaar bij haar huwelijk ontsiag wordt verleend, behalve wanneer zij de leef tijd van 30 jaar heeft bereikt, tien jaar achtereen of langer in Rijksdienst is geweest en de rang van commies of een hogere rang bekleedt. Daaraan werd toegevoegd, dat niet allen, die buiten de genoemde uitzonderingen vallen, automatisch wel zouden moe ten worden ontslagen; men dacht hier. bij b.v. aan de ambtenares, die huwt met een invalide man. 0f kostwinster van een gezin is. Het rapport, waar wij deze gegevens aan ontlenen, is enige tijd blijven liggen, maar ongeveer een half jaar geleden deelde ihinister Beel mede, dat men nu toch naar een beslissing toe ging. Thans is de kwestie in bespreking bij het Ge organiseerd Overleg en hier blijkt het oude meningsverschil te herleven. De confessionele organisaties schijnen hand having van de bestaande toestand te wensen, waarbij men dan voor de ge huwde onderwijzeres een tijdelijke be noeming aanvaardbaar acht. mits deze geschiedt voor korte tjjd. Zijn wij goed ingelicht, dan gaan de moderne en neutrale organisaties uit van een andere zienswijze. Zij zouden zich op het standpunt stellen, dat het huwelijk van een vrouw geen beletsel mag zijn voor het in dienst blijven bij de overheid. Aangezien men echter aan deze zijde wel inziet, dat dit principe thans niet te realiseren is, wil men in het algemeen de compromis-oplossing van het rapport-Ubink volgen. Als slot van het winterseizoen orga niseert de R.K Zwemver. „De Water trappers" a.s. Zaterdagavond 23 Mei een serie polowedstrijden voor haar eigen zeventallen in het Sportfondsen- bad. Al.de tien zeventallen komen op te water op deze avond, welke tevens bedoeld is als een selectie voor de ko mende zomercompetitie. Voor de beide eerste teams werden sterke tegenstan ders uitgenodigd: DWT 1 dames speelt tegen de Amsterdamse eerste klasser HDZ aanvang 8.30 uur en DWT 1 heren ontmoet hierna het Amsterdamse Dolfijn 1. De overige acht ploegen ko men tegen elkaar uit, de eerste wed strijd hiervan begint reeds om half acht. In verband hiermede vervalt een groot deel van het Zaterdagse heren- oefenuur, dat ditmaal dus van 6 tot 7.15 uur gehouden wordt Advertentie GIERSTRAAT 40—42 - TEL. 17768 Eerste prijs f 10: F. Boots, Dr. Schaep- manstraat 116. Haarlem, zes punten. Tweede prijs f 7.50: W. Kamp, Spaarn- damseweg 4, Haarlem-Noord, zes punten. Derde prijs f 5: J. Peperkamp, Nieuw- land 15. Uitgeest, vijf punten. Vierde prijs f 2.50: F. Ruigrok. Reieranslostraat 35, Haarlem, vijf punten. Zes deelnemers met vijf punten zijn uitgeloot. Advertentie Zojuist ontvangen pracht sortering BIRDS EYE COSTUUMS Brixon kwaliteitf 134.— M. DOUWMA Zn. Gen. Cronjéstr. 40-42-44, Tel. 15488 Het hoofdbestuur van de Nederlandse Katholieke Landarbeidersbond „St. Deus dedit" heeft aan Piet van der Ham, ci neast te Den Haag. opdracht gegeven tot het vervaardigen van een film, die voor het eerst zal worden vertoond ter gelegenheid van het gouden jubileum van de bond op Zondag 3 Januari 1954. De film draagt de titel: „Er is vee] vrucht gewonnen" en heeft een speeltijd van ongeveer 25 minuten. Piet van der Ham is reeds met de opna men begonnen en heeft het gedeelte, dat betrekking heeft op het gebouw van de bond in Haarlem klaar. De film is een documentaire met spel-inslag. Het geeft een overzicht van de prestaties van „St. Deusdedit", alsmede van alle takken van het landelijk bedrijf. Het eenvoudige sce nario beschrijft een actuele gebeurtenis uit een arbeidersgezin, waarin de huisvader in conflict komt met zijn werkgever. De spelers zullen leden zijn van St. Deusdedit. Piet van der Ham is voornemens het spel- gedeelte te verfilmen in Poeldijk. Donderdagavond is de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, gedurende zijn werkbezoek aan Noord- Brabant, in Bergen op Zoom aangeko men. In zijn gezelschap bevond zich de commissaris van de Koningin in de pro vincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay. In het gemeentehuis te Bergen op Zoom heeft de minister zich doen voorlichten over het havenprobleem dezer gemeente en de diverse vraag stukken, welke hiermede samenhangen. De heer Jean Paul David, lid van de Franse nationale vergadering, is Woens dag op weg naar Rome, in ons land aangekomen. Hij heeft besprekingen gevoerd met minister-president dr. W. Drees, alsmede met andere ministers en autoriteiten De besprekingen houden verband met de zending, die de heer Jean Jaul David voor de Franse rege ring uitvoert. In de loop van Donder dagavond heeft de heer David ons land met bestemming Brussel verlaten. (Van onze verslaggever) Gistermorgen heeft de Amsterdamse Rechtbank een zaak, behandeld, die als een bijverschijnsel beschouwd kan wor den van de strubbelingen tussen som mige aandeelhouders en directie van de Amsterdamse Verzekeringsmaat schappij „Amstleven N.V.". In de verdachtenbank figureerden gisteren twee der aandeelhouders. Een Haarlemmer, die al sinds lang doende is wijziging te brengen in het algemeen beleid van de directie en die, naar hij verklaarde. het merendeel van het kapitaal achter zich heeft ge kregen. Los van hem ageerde een col lega, assurantiebezorger te Haarlem, die reeds jaren een geschil heeft met de directie over een grote provisiepost. Zijn appèl is na vier jaar ongeveer door de hoogste instantie verworpen. Een directeur van een particulier assuran- tiebedrijf heeft indertijd als plaatsver vangend rechter mede vonnis gewezen. Na uiteindelijk ook door het hoogste rechterlijk gezag in het ongelijk te zijn gesteld, sloot zich de assurantiebezor ger bij de actie van de andere verdach te aan. Deze poogde, volgens zijn ver klaringen tevergeefs zijn klachten statutair bij de N.V. in te dienen, zo dat ze niet ter inzage werden gelegd van de aandeelhouders. Daarop plaats te hij in de pers een advertentie voor zittingsdagen op 15, 16, 17 en 18 Deo. 1952 in Hotel „Krasnapolsky", alwaar hij met de andere verdachte aandeel houders te woord zou staan. Klachten brieven droeg hij in een tas bij zich en op verzoek konden aandeelhouders daarvan inzage verkrijgen. Twee ver slaggevers waren ook ter plaatse, maar dezen zouden niets hebben gepubli ceerd. De ene verdachte verklaarde slechts aanwezig te zijn geweest voor klachten van algemene aard, terwijl de Haarlemmer ziin eigen grieven behar tigde. Hi.i had een smaadschrift bij zich, waarin hij (ie plaatsvervangend rech ter betitelde als gebonden met gou den banden aan een assurantiebedrijf, en een bevorderaar van „de meest aperte wetsverkrachting". Hij zei met de initiatiefnemer te zijn van de zit tingsdagen, terwijl de ander beweerde, dat de aantijging tegen de plaatsver vangend rechter niet van hem was uit gegaan. Hij dacht er dan ook niet aan de bewijzen voor de beschuldigingen te leveren. De andere verdachte zei hier toe alleszins genegen en in staat te zijn. De zaak werd voor nader onder zoek teruggewezen naar de rechter commissaris De politierechter heeft een ex-bestel ler van de P.T.Tjtot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld omdat hij tij dens het sorteren van brieven des nachts totaal ongeveer zestig gld. uit brieven heeft gehaald en bovendien de reiskas ad f 118 van een klaverjasclub, waar van hij voorzitter was, heeft opgemaakt. Ook is een 33-jarige Amsterdamse goudsmid tot 100 gld. boete veroordeeld omdat hij een vals keurmerk had ge bruikt voor overigens in orde zijnde sie raden. Hij had echter nog geen eigen meesterteken gekregen en daarom maar het valse keurmerk gebruikt. Een jongeman, die een formulier voor een gezinskampeerkaart van de A.N.W.B. vals had ingevuld, kreeg f 25 boete. Tot drie maanden voorwaardelijk en drie maanden onvoorwaardelijk hoorde een zeeman zich veroordelen omdat hij een armbandhorloge uit een kleedhokje in een overdekt zwembad heeft gesto len. Hij is al vele malen veroordeeld en was uitsluitend het bad in gegaan om te kunnen stelen. De Amsterdamse rechtbank heeft de PTT-besteller K. uit Blaricum, die ge bruikte postzegels opnieuw had ge stempeld en zich op deze wijze 90 cent wederrechtelijk had toegeëigend, veroordeeld tot één maand gevangenis straf. Tegen de besteller was drie maanden gejjist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7