Foster Dulles niet optimistisch Tegenslag bij het dijkherstel op Schouwen DENEMARKEN weer onder de Kromstaf WESTERSE GROTE DRIE BIJEEN! Uéwmq Pinksteren Zolang Moskou oorlogen steunt zal een conferentie geen resultaten opleveren Aanpakken noodzakelijk Tot hoofd en hart Moderne Crusoë Scheepsramp op rivier in Pakistan Dom Mgr. Suhr O.S.B. benoemd tot bisschop van Kopenhagen Russisch vliegtuig neergestort .Het weer. ZATERDAG 23 MEI 1953 77ste JAARGANG No. 25690 J Door trein overreden en gedood 142 passagiers opgesloten toen het schip zonk h I - Pllillll m»km f mm m Milt'-- li* Ingaande 24 Mei: Verhoging melkprijs geadviseerd Met één cent per liter Bus met meisjes tegen boerderij Vijf meisjes gewond In Joegoslavië: Piloot redt zich per parachute WEEK VAN BERMUDA Barteljorisstraat 20 netfeuimj! Falcon Regenjassen f 49.75 Maandag, Tweede Pinkster dag, zal ons blad niet ver schijnen. DE DIRECTIE. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het -recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Het is een gelukkige samenloop van omstandigheden, dat de brede en diepe bezinning op ons katholieke leven, die allerwege is ge groeid rondom het glorieuze eeuwfeest van het herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie in ons vaderland, op de voet gevolgd wordt door het hoogfeest van Pinksteren. En dit te meer, daar tegelij kertijd de beoefening der theologie steeds nadrukkelijker de directe heils betekenis der geloofswaarheden voor ons persoonlijk zowel als voor ons gezamen lijk leven en onze zending tegenover de wereld in het licht plaatst. Voor een gelovig mens lijdt het geen twijfel, dat in deze ontwikkeling Gods Voorzienig heid onmiskenbaar leidinggevend werk zaam is. Dankbaar zal hij dan ook zijn persoonlijke inspanningen op de ge geven groeirichting afstemmen, in de ■wetenschap, dat aan zijn persoonlijke bijdragen, als wezenlijke en integreren de elementen van Gods heilsplannen, een van eeuwigheid vastgestelde plaats is toegewezen in de heiliging van het geheel. Nationaal zowel als internatio naal beleeft de huidige wereld een zeer ernstige crisis. Onze generatie staat midden in een overgangstijdperk, waar in voor talrijke traditionele zekerheden ofwel een nieuwe basis, of, zo deze op geloofsgronden eeuwig en onverganke lijk is, een andere, meer aan de mo derne behoeften aangepaste vormge ving moet worden gezocht. De tragiek Van deze algemene en wereldwijde po gingen op profaan gebied die daardoor onontkoombaar tot een fatale misluk king zijn gedoemd, ligt in de officiële uitsluiting van God, zonder Wiens aan wezigheid de fundamenten van het meest trotse bouwsel niet sterker zijn dan het losse zand, waarin zij rusten. Voor het Christendom, dat lijnrecht staat tegenover de moderne wereld met haar gedogmatiseerde autonomie van de mens, betekent deze tot systeem ver heven zelfoverschatting een uitdaging, van het antwoord waarop de erkenning Van zijn bestaansrecht voor de toe komst afhangt. Het Christendom, of liever: wij Christenen, zullen moeten Waar maken, en wel bij voorkeur met daden, dat wij de enig-juiste levensbe schouwing bezitten, die in staat is een constructieve, zinvolle en bevredigende oplossing aan te brengen voor de men selijke problemen van alle tijden. Van God zelf hebben wij individueel en collectief de persoonlijke en onver vangbare zowel r.ls de gezamenlijke en in alle omstandigheden geldende op dracht ontvangen die uitdaging aan te nemen. Wij vormen essentieel een strij dende Kerk. Maar de wijze van strijden is aan verandering onderhevig, niet op de laatste plaats, omdat de methoden van de tegenstander een voortdurende vernieuwing van repliek eisen. Het te verdedigen goed evenwel: God, Zijn H. Vet, de Kerk, onze levenswaardering is onveranderlijk, want eeuwig. Of ons antwoord aan de tegenstander van vandaag het juiste is, heeft de be zinning op de taak, die de Katholieken in de toekomst te vervullen hebben, nu na een eeuw werken onze emancipatie een feit is, grondig onderzocht. De vele en velerlei beschouwingen over dit on derwerp hebben als onbestreden en al gemeen aanvaarde conclusie dit naar voren gebracht: In Nederland is het eerste vereiste, dat het Katholicisme voortaan in het teken staat van een hernieuwde, vooral verdiepte geloofs beleving. Wat aan de peripheric ver zwakt of verloren gaat, dient te worden versterkt en herwonnen vanuit een ver stevigde en principieel levende kern, een kern, waarvan de samenstellende delen bewust een vaste eenheid vormen, die haar goddelijke apostolaatstaak en de eigen heiliging op gelijke wijze ter harte gaat. Daarom hebben dan ook zowel Z. Eminentie Kardinaal de Jong als de Aartsbisschop-coadjutor, Z. Exc. Mgr. Alfrink. in het Utrechtse stadion de noodzaak en onmisbaarheid van eensge zinde samenwerking op alle terreinen met klem onderstreept, en waarachtige heiligheid van leven als eerste eis ge steld. Eenheid en samenwerking tussen de Katholieken onderling, maar niet minder tussen de leken enerzijds en de Priesters en Bisschoppen anderzijds. Het levenwekkende contact tussen bei de groepen niet te bevorderen zou een vergissing zijn, noodlottiger dan een misdaad. Want ,.het leven van de Kerk is de zaak van ons allen, van Bisschop- Pen, priesters en gelovigen. Wij allen s a m e n vormen de Kerk. En wij allen samen zijn verantwoordelijk voor haar leven, haar voortbestaan en haar groei". Het vruchtbaar beleven van onze sa cramenteel gegeven bovennatuurlijke oenheid is evenwel niet mogelijk tenzij vanuit een door dieper inzicht verwor den begrip van de reddende betekenis .er grote heilswaarheden. Om deze reden llikt het dan ook een zeer gelukkige Samenloop van omstandigheden, dat het hoogfeest van Pinksteren onze devotie Vraagt nu de geestelijke winst van de oeuwviering van het herstel der Bis- ^hoppelijke Hiërarchie nog onver pakt in onze harten leeft. Immers, juist de H. Geest is de uit buitende oorzaak, de bewerking van a|le heiligheid en eenheid, de bron van ?Ue wijsheid, kennis en inzicht. Naar diepzinnige woord van St. Paulus LGal. 4.6 heeft „God de Vader de Geest van Zijn Zoon in onze harten ge- -onden, en Deze roept: Abba, Vader". raakt de door het Doopsel ontvan gt inwoning van de H. Geest en Zijn /erking-in-ons het diepste wezen jan ons godsdienstig en menselijk even, zó wordt heel ons denken en Paddelen gedragen door de stuwkracht an de Levendmaker-bij-uitnemend- i ei|l, in Wie wij in elk Credo ons ge- e°f betuigen. Van Hem is in de volle jP van het woord heel ons leven af- ankelijk, want slechts in zoverre zijn r'J kinderen van God, als wij door jOds Geest worden geleid CRöm. 8.14). pCal het geestelijk herstelwerk, door Justus' Verlossing in beginsel moge- ik gemaakt, geschiedt uitsluitend door srK Werking van de H. Geest: de Leven- Penker, de Heilig-maker, de Liefde mil Door Hem wordt ons contact li„i be Vader en de Zoon bewerkstel zoals St. J n ons leert (1. Jo. 24): Hgd, feaan erkennen wij dat Hij in ons Ho aan de Geest- die Hij ons schonk" 2j;°r Hem ook, en door Hem alleen, jJP wij in staat onze medemensen te- <jemoet te treden met die liefde, welke i,,„ absolute voorwaarde is voor een be- °°nbare wereld- I p 'f'n weldaad, die men steeds als I Verwijt moet horen, is even bitter als een belediging. Op een persconferentie aan het einde van zijn bezoek aan India heeft Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, verklaard, geen belang rijke resultaten van een conferentie, met deelneming van de Sovjet-Unie, te ver wachten, zolang Rusland „steun blijft geven aan de oorlogen in Korea en Indo- China en weigert zijn bezetting uit Oostenrijk terug te trekken". Het belangrijkste punt van zijn conferentie was het thema: „De democratie kan werken, doch zij behoeft een militair schild, waarachter zij kan groeien." iiiiiillHlliummimiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiliiiliiiMi itimiiiiniii op desbetreffende vragen antwoord- de hij, dat hij India niet neutraal acht Op het eiland Malie, voor de Oost kust van Afrika, is een zeeman aan gekomen, die gedurende drie jaar het bestaan heeft geleid van een Robinson Crusoë. Het is een zekere Robert Lee uit San Diego in Cali- fornië. In 1950 koos hij in zijn eentje zee met een schoener van vier ton, de „Zyklon", voor een reis om de we reld. Op de Indische Oceaan werd hij door zwaar weer overvallen en hij strandde op een rif bij een on bewoond eilandje van de Cliagos Archipel, aan de Zuidpunt van In dia gelegenHier leefde hij als Ro binson Crusoë. Hij haalde voedsel, gereedschappen en allerlei voorra den uit het wrak van zijn vaartuig je en bouwde een hut. Tenslotte bouwde hij m drie we ken tijds een vlot met een zeil en vertrok in Westelijke richting naar Mdhé. Het zeil was echter te klein en het vlot dreef met de stromen mee. Na 24 dagen was de voedsel voorraad uitgeput en Lee leefde twee weken van regenwater. In uit gehongerde toestand en zwart ver brand kwam hij tenslotte bij Al- phonse-eiland aan, ongeveer 250 mijl ten Zuid-Westen van Mahé. De weinige eilandbewoners, die leven van het verkopen van copra, ver zorgden hem hier. Drie weken la ter kwam de copraschoener, die Lee mee nam naar Mahé. Hij kwam daar gisteren aan. Hlllttltllllllltt.MlfllllltlMlllftllllllMtllllflllllttlll IIMMIIIIMMI Door de trein van Leeuwarden naar Groningen is gistermorgen vroeg even voorbij het station Zwaagwesteinde de 47-jarige H. Boorsma uit Twijzelerheide overreden en gedood. Het slachtoffer, dat in dienst was van de gemeente Acht- karspelen, was gehuwd en had drie kin deren. te waar het ae keus betrof tussen de mocratie en totalitarisme. Op de vraag: „Waarom zijn de Amerikanen be\ reesd voor het communisme en zijn de In diërs, die toch zo veel zwakker zijn, dat niet?" luidde het antwoord: „Wij vertrouwen volledig op onze kracht en macht. Wij twijfelen er niet aan, dat, indien de Sovjet-Unie en de communis tische landen een totale oorlog zou den beginnen, het einde hun totale ver nietiging zou betekenen. De zaak, waarover wij ernstig bezorgd zijn, is het feit, dat er gevaren voor de vrede bestaan, een mogelijkheid tot een oor log, die onvoorstelbare ellende^ en ver nietiging zou kunnen brengen." Het Sovjet-communisme, zo vervolg de Dulles, vertoont drie in het oog springende eigenschappen. Het is n.l. een absolute dictatuur, die leert, dat zij over de gehele wereld uitgebreid kali worden. Deze dictatuur handhaaft een geweldige militaire macht en is door geen enkel moreel beginsel gebonden. Tegen een dergelijke combinatie van eigenschappen diende men voorzorgen te treffen. Dit moest echter niet uitge legd' worden als vrees. Dulles herin nerde aan zijn recente verklaring vol gens welke de Sovjet-Unie de Comin- form dient te ontbinden als bewijs voor haar vreedzame bedoelingen. Op de rivier de Dhalesjwari in Oost- Pakistan is Dinsdag j.l. een bark met tal rijke opvatenden vergaan, waardoor een nog niet bekend aantal personen om bet leven is gekomen. Het schip brak ia tweeën, nadat, volgens onbevestigde be richten, de bemanning het in hevige storm had verlaten. 142 Passagiers zaten met het oog op de storm benedendeks opgesloten. Voor zover bekend konden in totaal slechts 34 opvarenden worden gered. Een gedeelte van het wrak is naar de kant van de rivier gesleept en onder krachtige politiebewaking geplaatst. Het schip was eigendom van een Pa kistaanse organisatie voor hulp aan vluch telingen. ï- - 1 - v De Amerikaanse Marine zal worden ver rijkt met twee luchtschepen, de groot ste, die ooit werden gebouwd. Eén van de reuzen heeft zijn eerste vliegtocht al gemaakt, aan de andere wordt nog hard gewerkt. De gevaarten, die een lengte hebben van 91 meter, kunnen worden ingezet in de strijd tegen onder zeeërs. Het eerste vliegtochtje duurde 6 uur. Sv$!x Deze luchtopnamen van de werkzaamheden aan de dijk bij Sir Jansland op Schouwen tonen, dat het laatste stadium is bereikt en de dijk bijna dicht is. Inderdaad werd Vrijdagochtend het dijkgat gedicht; 's middags omstreeks één uur echter is er wederom een gat van ongeveer tien meter ontstaan. Er zul'en geen pogingen worden gedaan de dijk vóór Pinksteren te sluiten. Wat de overige arbeid aan de grote herstelwerkzaamheden op Schouwen Duivelend betreft; men kan thans zeggen, dat er, wat de Zierikzeese havendijken betreft, redelijke hoop bestaat, dat de havenhoofden het zullen houden. In de loon van de vol gende maand kan de Oosthavendijk veilig worden gesteld. Na sluiting van de gaten zullen de havendammen worden verzwaard. De lengte van het gat bij de Schelphoek neemt nog steeds toe en ligt tussen de 300 d 350 meter. Het gat heeft een vermogen, groter dan alle gaten, die indertijd op Walcheren in de dijken werden geslagen. In de komende maanden zal 200 ton steen worden aangevoerd. Aan het bezinken van het nngdijktracé van tweemaal 1500 meter sluitgat wordt geregeld gewerkt. De Algemene Vereniging voor Melkvoor- ziening (A.V.N.) te 's-Gravenhage heeft besloten aan de in Westelijk Nederland ge vestigde detailhandel in consumptiemelk te adviseren ingaande 24 Mei de prijzen per liter melk en adnere daarmede gelijk te stellen artikelen bij aflevering aan ver bruikers met één cent per liter te ver hogen. Naar de afdeling Haarlem van de Alge mene Vereniging voor Melkvoorziening ons mededeelt, gaan de melkprijzen met ingang van morgen met 1 ct. per liter omhoog. Dit betreft dan de melk los of in fles, kar nemelk en pappen. Deze verhoging betreft Haarlem. Heem stede, Bloemendaal. Zandvoort, Haarlem mermeer, Haarlemmerliede, Velsen, Bever wijk en Heemskerk. (Van onze correspondent) Tengevolge van een defect aan de stuurinrichting is op de Ganzenweide te Heerlerheide een autobus uit Hoens- broek, waarin meisjes naar hun werk vervoerd werden, tegen een boerderij gereden. Van de twaalf meisjes werden er zes gewond. Zij werden allen naar het ziekenhuis te Heerlen overge bracht. Vijf konden er na verbonden te zijn huiswaarts keren. Een van hen moest in het ziekenhuis worden opge nomen. Bij decreet van de H. Congregatie de Propaganda Fide is gisteren het Apostolisch Vicariaat Denemarken tot bisdom verheven. Tot eerste bisschop van het nieuwe diocees met zetel te Kopenhagen is benoemd de tegenwoordige Apostolisch Vicaris, mgr. J. Th. Suhr O.S.B., die zelf een bekeerling is en in Denemarken werd geboren. Met grote vreugae hebben de Katho lieken van Denemarken deze verheffing vernomen, omdat daaruit de verheugen de groei van het Katholicisme in hun land blijkt. Zij beschouwen haar als een feestgeschenk "van Z. H. de Paus ter ge legenheid van de Katholiekendag, aie met Pinksteren te Kopenhagen wordt gehouden. Zondag zal de H Vader dan ook de Katholiekendag in het Duits toe spreken. Het nieuwe diocees blijft voor lopig nog onder jurisdictie van de Pro paganda Fide. Met het al of niet herwinnen dezer essentiële levenswaarheid, het al of niet doorvoeren hiervan in ons denken en doen van alle dag staat of valt de als noodzakelijk erkende verdieping van ons geloof. Bewust, principieel en con sequent aan de H. Geest de plaats te ruggeven, die Hem uit hoofde van Zijn werking-in-ons in heel ons leven toe komt, zal de eerste stap moeten zijn op de weg haar de geloofsverdieping, die onze apostolische taak is in de komen de tijd. Moge de Geest van Waarheid en Leven ons allen op het hoogfeest van Pinksteren dit reddende inzicht schen ken en ons de kracht verlenen ons hele leven daarnaar te richten. Dan pas krijgt de oude zegewens die wij u allen van harte toebidden zijn volle zin en betekenis: Zalig Pinksteren. Naar het officiële Joegoslavische pers bureau, Tanjoeg, meldt, is in de nacht van Maandag op Dinsdag een vliegtuig van de Sovjet-luchtmacht 20 kilometer ten Noorden van Zagreb (Joegoslavië) verongelukt. Woensdag werd de piloot, luitenant Roman Petrovitsj Bondarenko, gevonden. Hij had het toestel bijtijds met een valscherm kunnen verlaten en was ongedeerd in hetzelfde gebied terecht gekomen. President Eisenhower heeft door zijn initiatief tot het beleggen van een conferentie op de Bermuda-eilan den, waaraan behalve hij zelf de Britse eerste minister en het hoofd van de dan aan het bewind zijnde Franse regering zullen deelnemen, een einde gemaakt aan de onzekerheid en verwarring var de laatste weken. Het valt niet te ont kennen, dat de overigens nog steeds zeer onduidelijke politieke ontwikkeling in de Sovjet-Unie na de c'.ood van Stalin in de regeringskringen van de Westerse mogendheden een grote mate van twijfel en onzekerheid neeft teweeg gebracht Churchill's denkbeeld om spoedig een bespreking met de Sovjet-Unie op het hoogste niveau te organiseren, heeft vooral de bedoeling gehad klaarheid te scheppen in een situatie, die bij zonder ondoorzichtig is. Een andere kwestie is of Churchill's optimis tische verwachting omtrent de uit komst van zulk een conferentie op het ogenblik door de feiten wordt ge rechtvaardigd. Dit lijkt vooralsnog niet het geval te zijn, doch men moet aanne men, dat Churchill, die in de internatio nale politiek allerminst een dilettant is, over inlichtingen beschikt, die hem reden geven tot optimisme. De wijze evenwel, waarop Churchill deze zaak in de openbaarheid heeft ge bracht, is achteraf misschien toch niet de best denkbare geweest, want zij heeft mede dank zij de ruzie tussen de Britse oppositieleider Attlee en de Ame rikaanse senator McCarthy, die er op ge volgd is aanleiding gegeven tot wat naar buiten toe min of meer de indruk moest maken van een demonstratie van onenigheid tussen de regeringen der V/estelijke mogendheden. In wezen lo pen de opvattingen van de Britse en Amerikaanse regeringen veel minder ver uiteen dan oppervlakkig wel eens lijkt, doch de scherpe toon, die hier en daar aan beide zijden van de Atlantische Oceaan is aangeslagen door politici, die geen regeringsverantwoordelijkheid dra gen en wier houding soms meer wordt bepaald door persoonlijke gevoelens van animositeit dan door begrip en redelijk inzicht, moest de sfeer van onderling vertrouwen toch wel vertroebelen. Eén ding is zeker: als de Westelijke grote mogendheden wensen de Sovjet- Unie te stijven in haar houding van koude agressiviteit, dan kunnen zij dit doei niet beter bereiken dan door het demonstre ren van hun onderlinge meningsver schillen. Verdeel en heers is een heei oud politiek recept, dat in de geschiede nis al vaak met succes is toegepast. Doch er bestaat geen enkele reden, waarom de democratische landen, van nature toch reeds zeer geneigd om meningsverschil len in het openbaar uit te vechten, de Sovjet-Unie deze verdeeldheid, waarop Moskou speculeert, cadeau zouden doen Indien een enkele vredelievend klinken de, doch voorshands tot niets verplich tende verklaring uit Moskou voldoende zou zijn om scheuren te weeg te bren gen in de eenheid der democratische landen, die door de Russische agressivi teit van de laatste jaren is gesmeed, dan weet men nog niet, of een koude vrede niet gevaarlijker zou zijn voor de we reld dan de koude oorlog. Een conferentie op hoog niveau van de grote vier heeft geen enkele zin, wan neer de Westelijke mogendheden, het niet bij voorbaat eens zijn over de hou ding, die zij zullen aannemen, de eisen die zij moeten stellen en de concessies die zij eventueel ook van hun kant zul len hebben te doen. Het is de laatste weken niet gebleken, dat deze coördina tie van inzichten en doeleinden reeds bestaat. Integendeel, het lijkt er op, alsof daaraan nog alles moet worden gedaan. De thans aangekondigde samenkomst op de Bermuda-eilanden biedt daartoe de mogelijkheid. Een mogelijkheid, die niet automatisch een realiteit zal wor den, omdat ondanks principiële overeen stemming in het algemeen, de leidende politieke figuren van de Westerse grote mogendheden over practische proble men van geografisch beperkte aard toch heel goed zeer verschillend kunnen denken. Er zou zoiets als een wonder moeten gebeuren, voor en aleer b.v. het Amerikaanse en het Franse standpunt ten aanzien van Duitsland elkaar geheel zouden blijken te dekken. Daarbij heb ben democratische regeerders natuurlijk rekening te houden met de opinies van de parlementen, waarvan zij tot op zekere hoogte afhankelijk zijn. Onder deze omstandigheden kan men het niet anders dan betreuren, dat Frankrijk zich juist op dit moment weer in een regeringscrisis bevindt, die zich weliswaar niet wezenlijk onderscheidt van alle vorige regeringscrises, die Frankrijk al beieefd en doorstaan heeft, doch die als de zoveelste in de lange rij op pijnlijke wijze de fundamentele insta biliteit van het Franse politieke leven demonstreert. Gezien vooral de econo mische, financiële en sociale achtergrond van deze kabinetscrisis, welke de oplos sing er van zeer zal bemoeilijken, mag men wel zeggen, dat het de opvolger van René Mayer bijzonder moeilijk zal vallen een buitenlands politiek standpunt te formuleren, waaraan men houvast heeft. Het kan enerzijds tot voldoening stem men, dat de V.S. en Engeland Frankrijk beschouwen als de onmisbare partner, die het inderdaad is. Anderzijds brengt de politieke onzekerheid in Frankrijk zelf ook een element van onzekerheid in de besprekingen op de Bermuda eilanden. Want president Eisenhower en Sir Winston Churchill kunnen daar spre ken namens het Amerikaanse en het Engelse volk met de zekerheid, dat die volken hun beslissingen zullen respec teren. Zal men hetzelfde kunnen zeggen van de toekomstige Franse premier? En zo niet, ligt het dan niet voor de hand, dat op een eventuele conferentie met de Sovjet-Unie, deze laatste het wapen van baar diplomatie zal richten tegen de zwakste van de drie partijen, die zij aan de conferentietafel tegenover zich zal vinden? Denemarken telde tot vooi enkele jaren 22.000 Katholieken: nn. met de ontheemden uit Duitsland meegeteld, ongeveer 30.000. De Denen zijn een hartelijk en gastvrij volk: deze eigen schappen typeren ook hun verhouding tot de Katholieken, voor wie zij groot respect hebben. Steeds kan men in de Katholieke kerken van Denemarken Protestanten vinden, die, om te ont vluchten uit het geestelijke vacuum, ontslaan door een steeds verder voort schrijdende godsdienstige onverschil ligheid, de godsdienstplechtigheden bijwonen. De Katholieken beleven in hun min derheid het geloof intens; de gods dienst is voor hen realiteit en ze ge ven zich moeite het geestelijke leven te verdiepen. De Katholieken in Dene marken zijn zeker geen mensen van de „votiefkaarsenbeweging". De Katholie ke Kerk verheugt zich in een gestage en zelfs snelle groei. Toen in 1849 de godsdienstvrijheid in het eens geheel Katholieke land werd afgekondigd, was er nog een groepje van 800 getrouwen over. Bij ere eeuwwisseling telde men er ongéveer 5.000. Ofschoon de Katholie ken thans nog een kleine minderheid vormen, is hun invloed op godsdienstig en cultureel gebied verhoudingsgewijs zeer groot, Het land telt 40 parochies met grote, bloeiende scholen, die een uitstekende naam hebben; zij tellen veel Protestanten onder haar leerlingen. Het bekende college der paters Jezuïeten in Kopenhagen b.v. wordt voor 50% door Protestanten bezocht. In welingelichte kringen te Damascus wordt vernomen, dat de Arabische landen plannen beramen om een ultimatum te stel len aan alle luchtvaartmaatschappijen, die luchtlijnen exploiteren op Arabische lan den, waarin afbreking van de betrekkingen met Israël wordt geëist. Aavertentta TEL. 13439 (tot Zondagavond) Droog, zonnig en warm weer met een zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Zaterdag: Zon: 4.3420.40. Maan: 2.19—16.19. Zondag: Zon: 4.3320.41. Maan: 2.33—17.32. (Van een bijzondere medewerker) Ruim Zicht", het blad van de Katholieke Arbeiders Beweging, heeft enkele weken geleden een beschouwing gewijd aan de stand van de ledeneijf-rs in de Nederlandse vak beweging. Dit artikel is in meerdere opzichten lezenswaardig en leerzaam, al kost het nogal enige moeite om de statistische gegevens, die er in zijn ver werkt, behoorlijk te onderscheiden. Het is jammer, dat ..Ruim Zicht" slechts een gedeelte van de K.A.B-leden bereikt, n.l. alleen het z.g. kader. Want wat in dit artikel wórdt gezegd is zonder twij fel de moeite waard te worden gelezen door alle katholieke en ook door alle Prot. Chr. arbeiders. Mogen we begin nen met het slot van dit artikel. „De confessionele vakbeweging dringt moeizaam binnen op het terrein dat toch eigenlijk het hare is. Het is niet jaloezie jegens haar vzusters" (met name het N.V.V-), welke daarbij haar kracht voedt. Maar de bezorgdheid voor de mens, wiens godsdienst het ge hele leven moet omvatten". (Spa tiëring van ons) Men zal ons wel voldoende kennen om te weten, dat we het vooral met deze laatste zinsnede voor honderd procent eens zijn. Bij de vraag hoe het maatschappelijke leven moet worden gereconstrueerd, zó. dat elke mens de hem door God bedoelde plaats op een redelijke wijze kan bezetten, mag men zich nimmer beperken tot één facet van dat, maatschappelijk leven, hoe be langrijk dat op zich genomen ook is. Vandaar dat we het min of meer be treuren. dat in bedoeld artikel zonder meer een vergelijking wordt getrokken tussen de algemene v a kbewegingen (N.V.V.. E.V.C. e.d en de K.A.B. In het kader van dit artikel evenwel krijgt de zo belangrijke slotzin de kleur van een mooie slotfraze. In heel de rest gaat het immers om de eijferverhoudin- gen. Op zich is ook dit een belangrijke kwestie. Uit de cijfers, die in bedoeld artikel worden geproduceerd en die op hun beurt zijn afgeleid uit gegevens. be schikbaar gesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, blijkt inder daad, dat de confessionele vakbeweging een niet onbelangrijke achterstand heeft in vergelijking tot de algemene vakbewegingen. Er wordt gesteld, dat de katholieken 38% procent van de be volking uitmaken, de Prot. Chr. groe peringen 40 procent en de algemene groeperingen 21 procent. De schrijver meent, dat dit laatste percentage aan de hoge kant is. omdat bij de volkstelling van 1947 „slechts 17.1 procent van de totale bevolking zich als onkerkelijk liet inschrijven. Volgens de laatste cijfers, verstrekt door het K.S.K.I., dient dit percentage op het ogenblik zeker op 20 te worden gesteld, zodat dan de schatting 21 procent voor hen die in aanmerking komen voor alge mene organisaties tamelijk dicht wordt benaderd. Daarbij voegt zich het on rustwekkend grote leger in ons katho lieke kamp van de non-paschanten en in het Prot. Chr. kamp van de kerk lidmaten, die nog slechts in naam be- leidend protestant zijn. Het is volkomen illusoir te menen, dat deze mensen zich zouden thuis voelen in een confessio nele vakbeweging. Trouwens, deze ge dachte is de schrijver zelf ook wel toe gedaan, waar hij zegt' ..Gezien de dui zenden katholieken en protestenten, die praktisch met de Kerk hebben gebro ken- en dus aan een confessionele orga nisatie al helemaal niet meer denken, is bovenstaande uiteenzetting natuurlijk theoretisch van aard. Maar het kan geen kwaad om het ideale ootimum eens te plaatsen naast de schrille wer kelijkheid". En als ideaal ootimum zegt de schrijver dan dat eigenlijk in de K.A.B. zouden kunnen zijn georgani seerd 1099.560 mensen. (Vervolg op pag. 5)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1