Feestelijke potjes- en bloemenmarkt in de sfeer van de Lichtstad „Haarlem kan me niet genoeg de luilak uithangen" In K. V.P.-fractie geen belangen die niet veilig zijn Huurmachtigingen ook voor jongelui die samen 50 jaar zijn DE WEEK. IN STAD EN STREEK AGENDA VAN HAARLEM Bloemen en muziek Ridderpaüelen in het stadhuis Wiskundige zekerheid omtrent overschotverlies Jaarlijks verdeelschema in overleg met woningbouwverenigingen HERINGA WUTHRttH ZATERDAG 23 MEI 1953 PAGINA 2 „TRESLONG" I I Voor verbetering Krelagehuis Legaat van f 100.000 voor bloembollencultuur 215e algemene vergadering van Bloembollencultuur Burgerlijke Stand Kerkmuziek-week in Haarlem Overdracht Slapergemaaltje bij Spaarndam „Postaal Genoegen" Museum „De Stompe Toren" Belangrijkeen verrassende restauratie EEN VEILIGE GEDUCHTE label Fractievoorzitter Verhoeven in Heemstede: Registratie van alle woningzoekenden te Haarlem In het kort HAARLEM CENTRALE VER ARMING JOHNSON OLIEBRANDERS SCHIPPER DIRECT VAN FAB#1^ Tot diep in de nacht heeft Haarlem de vigilie 'van Luilak gevierd, een merk waardig feest, dat volgens een ongeschreven maar toch vaststaand protokol moet verlopen in de sfeer van bloemen en planten, met krijsende toeters, fel gekleurde ballonnen en omweven door de geur van paling en patates frites. De Haarlemmer gaat er niet verder op in, hoe en wapneer dat feest ontstaan is; hij weet alleen, dat op de Vrijdagavond voor Pinksteren een onverklaarbaar Instinct hem drjjft naar de Kampersingel en Oasthuissingel, waar tientallen kooplieden hem op wachten met bloemen en planten, en hy kan zo nurks niet zijn of hy komt weer thuis om de bloemetjes binnen te zetten. Dat Haarlem de enige stad is, die nog op zo'n bloeiende folklore kan bogen, doet er niet zo heel veel toe, maar de kooplui uit Alkmaar, Akersloot, Amersfoort, Utrecht of waar vandaan dan ook weten er danig van te profiteren. Hun kramen bezwijken bijkans onder al die bloemen weelde, maar er moet steeds worden aangevoerd om de voorraden op peil te houden. Op dit vigilie is de Haarlemmer nu eenmaal bezeten van een gezond bloemencomplex en dan kijkt hij niet op een paar dubbeltjes. Het feest gisteravond verliep echter wel in een heel plezierige sfeer. Dank zij de verlenging van HaarlemLicht stad fonkelde het centrum nog met tal loze lichtjes en dat vooral bracht ook vele vreemdelingen er toe de jloemen- stad bij déze gelegenheid te oezoeken. En zij hebben waar voor hun geld ge kregen. De drukte langs de kramen was weer enorm. In de vroege avönd, toenhet. tegen kinderbedtijd liep. kreeg het kleingoed de kans zijn keus te doen; langzamerhand veranderde het beeld en tussen de mensenmassa's sliertten de jongelui met de gebruikelijke vrijmoe digheid in lange rijen. De politie had echter de touwtjes goed in handen en vooral op de Grote Houtbrug wist zij het drukke gedoe in gepaste banen te houden, om ook het verkeer een kans te geven uit deze feestelijke wirwar weg te komen. Het is niet gemakkelijk om in die topuren een praatje aan te knopen met een koopman. Hij heeft de han den vol om zijn klanten af te helpen. Honderden malen noemt hij zijn prij zen, zijn „oudste jongens" laten niet na de voortreffelijkheid van de witte margriet of de baby-geranium te roe men en onderwijl hij zijn waar voor de een inpakt, vangt hij al vast het geld van de ander. Zo gaan de zaken, en het gaat goed zo. Want wanneer wij hem vragen, of alles naar zijn zin gaat, is. zijn enige commentaar: „Haar lem kan me niet genoeg de luilak uit hangen!" Een dezer dagen troffen wij de heer J. H. W. Scholte in het kantoor van het haven- en marktwezen aan, min of meer weggedoken achter een stapel paperassen. Allemaal aanvragen om een plaatsje op de potjesmarkt. De ruimte is natuurlijk beperkt, want men wil vasthouden aan het historische ge bied. Men is er allerwegen trouwens ook van overtuigd, dat uitbreiding van de markt elders de sfeer zeker niet ten goede zou komen. Directeur Scholte heeft aan 125 kooplui een plaatsje kun nen geven. Onder dezen zijn er vele ouwe getrouwen, die bij wijze van spre ken een vaste standplaats krijgen. Maar Advertentie VOOR UW LUNCH, DINER OF SOUPER NAAR GAARNE RESERVEREN WIJ UW TAFEL - TEL. K 2520-5347 HILLEGOM cafê.restaurant RIANT UITZICHT OP DEMONSTRATIETUIN BESCHAAFD ORKEST Het hoofdbestuur van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur heeft in zijn laatst gehou den vergadering het besluit genomen, om met grote dankbaarheid te aan vaarden het door wijlen Chr H. Kra mer uit Bloemendaal aan de vereniging gelegateerde bedrag van f 100.000 onder de daaraan volgens het testament verbonden voorwaarden. Het bedrag, dat na aftrek van de successierechten aan de vereniging ten goede komt, zal overeenkomstig de bedoeling van de erflater besteed worden voor de voorgenomen verbouwing en verbete ring van het Krelagehuis te Haarlem. De 215e algemene vergadering van de Koninklijke Algemene Verepiging voor Bloembollencultuur zal worden ge houden op Maandag 15 Juni, des mor gens om tien uur -n de tuinzaal van het Concertgebouw. Er staan uitslui tend administratieve punten op het programma. Uitslagen gespeelde wedstrijden: 18 Mei Tybb 1—Rooswijk 1514. 20 Mei T.H.B.—Tybb 2 17—1 in 't voor deel van Tybb 2. 22 Mei Tybb 3—O.V.V.O. 2 30—5, in t voordeel van O.V.V.O. 2. GEBOREN: D Oorthuis—Onck, z. A PiersmaHessel, z. B. C. Verha genKorver, z. J. JagerDeurnink. z. S. G. Makkes van der Deijl—Mol hoek. d. W. de Boervan Es, d. H SluisMeijer, d R. H. F. Hoogen dijk—Woitan. d. A. M. Slagter—Lub- bérs, d. E. H. de LethHarmelink. d. G D. Pot—de Best, d. Th. C Brozius—van Tol, d R. H. Matthews Lyman, d GEHUWD: G Plooij en J. Eigeman. OVERLEDEN: P. P. Wijnan'ds, 71 j„ Zuidpolderstraat J. Boekhout, 75 j„ Lorentzkade G. H. Gorringa, 52 j.! Delftlaan B. GregoireDeegens, 61 j., Schoterweg S. HazelaarGruson 71 j„ Hofmeijerstraat JA. Oldenburg Geitenbeek, 76 j., Tetterodestraat Chr Paul. 83 j.. Hazepaterslaan G. ten HoonteGiepmans, 61 j„ Ruijcha- verstraat. De Kerkmuziek-week, georganiseerd door de Haarlemse Korenbond, wordt op de Tweede Pinksterdag, 9.15 uur in de Sint Josephkerk geopend. Het koor van het Seminarie Hageveld zingt, on der leiding van de weleerwaarde heer Th. Straathof, de „Missa Laudate Do- minum in coelis", vn Orlando di Lasso, voor jongens- en mannenstemmen. In het Lof op Dinsdag 7.30 zingt het koor van de O. L. Vrouw Rozenkrans en H. Dominicus-kerk, onder leiding van Jac. de Jong. In,de vergadering van het hoogheem raadschap Rijnland, welke te Leiden werd gehouden, werd het besluit geno men tot overdracht van het Slaperge maaltje bij Spaarndam aan de Oude Spaarndammerpolder. Tevens werd besloten een commissie voor verordeningen en juridische zaken in te stellen, waarin zitting zullen ne men mr. P. O. F. M. Cremers, G. H. L. baron van Wassenaer van Catwijck en mr. H. W. Vliegen. De Haarlemse P.T.T. Toneelvereniging „Postaai Genoegen" geeft Woensdag 27 Mei, des avonds om acht uur, in de Stadsschouwburg een opvoering van „De dorpsdokter", een spel in drie bedrijven van Jan Fabricius. Het dak van het museum „De Stompe Toren" is weer geheel gerestaureerd. Wij mogen onze lezers er aan herinne ren. dat het museum open is Donderdags van 2 tot 5 uur; Zaterdags en Zondags look Tweede Pinksterdag) van 2 tot 5 uur. Ook kan men het museum op andere dagen en uren bezoeken, na aanvraag bij mr. De Raaf, Bronsteeweg 1, Heem stede. Advertentie Aan de vooravond van Luilakis gisteren in Haarlem de traditio nele „Luilak"- of „Potjesmarkt" gehouden en toen was het dubbel feest in de Spaamestad. Gecombi neerd met de illuminatie van „Haarlem-Lichtstad'" gaven de verlichte bloemenstalletjes en de weerspiegeling van de twinkelende lichtjes in het water de grachten een uniek aanzicht. dan zijn er ook nog veel venters in feest- en consumptie-artikelen, doch voor dezen zijn er slechts 50 staanplaat sen beschikbaar. Ook voor doze „bran che" waren de aanvragen dit jaar groot in getal en moest er dus geselecteerd worden om zoveel mogelijk variatie te krijgen. Die variatie is er geweest in grote mate. Dat het dit jaar in de binnenstad een nog vrolijker getoeter was dan gewoon lijk, was te danken aan de vele straat muzikanten, die onuitputtelijk bleken te zijn in hun repertoire. Op de Grote Markt ging het er wel bijzonder vrolijk toe. Enkele duizenden- luisterden daar met plezier naar de boerenkapel „De hooischelf", die in de'late avond op het grasgazon een paar fikse nummertjes wegblies, afgewisseld metfratsen, die het altijc' gelukkig nog doen. Het is dus allemaal, dank zij ook het fraaie weer, uitstekend en plezant ver lopen en dat vanmorgen de lieve jeugd gezorgd heeft, dat er in Haarlem geen luilak' Was-, te vinden, heeft menigeen kunnen ondervinden. In hèt Haarlemse stadhuis vindt de restauratie van de historische bezittin gen regelmatig voortgang. De prachti ge olieverfpanelen (ridderstukken, die de oudste in ons land zijn), die langs de wand in de grote trouwzaal hangen, zullen stuk voor stuk schoongemaakt en gerestaureerd worden door de ge broeders v. d. Eerden te Reeuwijk. Deze restaurateurs zijn begonnen met het paneel, waarop men Willem VI en Jacoba van Beieren ziet. Wel duidelijk komt het verschil met de andere nog onder lagen vuile vernis verscholen ta ferelen naar voren. Er is nu een kleur rijk schilderij naar voren gekomen, waarop men o.a. kan zien, hoe de mode ten tijde van de grote Jacoba was. Willem VI draagt het zwaard naar be reden ten teken, dat hij een natuurlijke dood is gestorven. De ridders, die het zwaard naar boven dragen, hebben een gewelddadige dood gevonden. Wanneer over enkele jaren alle taferelen gereed zijn, zal het stadhuis een zeer belang rijke historische bezienswaardigheid rijker zijn Advertentie Elk meubelstuk dat verlaat grondig onze zaak wordt eerst door de meubelma kers geïnspecteerd en sehriftèlijk ge garandeerd. Dns garantiebewijs, geeft U volkomen zekerheid, dat het goed is wat U koopt. Dat lijkt ons voor U een zeer prettige gedachte. citeerde er verschillende In een gisteravond gehouden verga dering van de afdeling Heemstede van de K.V.P. heeft de heer Th. Verhoe ven, fractievoorzitter der party in de gemeenteraad gesproken over de een heid onder de katholieken bij de aan staande verkiezingen. Hij heeft daarby de uitspraak van Kardinaal de Jong gememoreerd en op het schrijven van Z.H. de Paus, dat by de Kromstafvie ring werd voorgelezen,, gewezen. Spreker was van mening. dat een tweede partij van katholieken in Heemstede geen reden van bestaan heeft, omdat met zelfs 19 K.N.P. leden in een raad met 19 zetels geen andere politiek gevoerd kan worden dan er nu gevoerd wordt. Daarenboven kan met bijna wiskundige zekerheid ga zegd worden, dat elke gescheidenheid van katholieken bij het optrekken .ter stembus leidt tot zetelverlies van de katholieken in totaal. Spreker wees op de voortreffelijke rede, die de heer van Lent, lijsttrek ker der K.V.P. in Heemstéde heeft ge- Het huidige systeem van woningtoe wijzing te Haarlem gaf reeds geruime tijd aanleiding tot ontevredenheid, om dat te veel van het toeval afhankelijk was of iemand een vergunning zou kunnen krijgen. De bereidverklaring van de eigenaar van een woning opende namelijk veelal de poorten, terwijl meer urgente gevallen in de eerste plaats geholpen hadden moeten worden. Dit verklaarde wethouder Happé ons vooraleer hij een uiteenzet ting gaf van een nieuwe regeling, d'ie waarschijnlijk per 1 Augustus ingaat, wanneer het Huisvestingsbureau van de Zijlstraat naar het Proveniershuis is overgebracht en ingewerkt. Jonggehuwden en aanstaande echt paren worden op het Huisvestingsbu- Aan cte Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam zijn geslaagd voor het candi- daatsexamen Rechten de heren M. Albrecht: (Haarlem.) en J. van Willige (Bloefnen,- daal). reau niet ingeschreven Slaagden zij er in ergens twee kamers op de kop te tikken, dan bleef een vergunning veelal niet uit, maar van een registra tie was geen sprake. Gehuwden met te kleine woning maar nog binnen de grenzen door het bureau gesteld slaagden wel eens op eigen houtje, maar de gemeente weet niet hoeveel gezinnen op een andere stand willen wonen of meer of minder huur zouden willen betalen. Wie een onderdak heeft, wordt niet ingeschreven voor éen ander huis, tenzij hij er zelf mee voor de draad komt. Het nieuwe systeem beoogt nu een volledige registratie, opdat een zuiver overzicht verkregen kan worden van de werkelijke behoefte, met een ver deling in kleine, grotere of grote hui zen. Naar Rotterdams voorbeeld zal het stelsel der huurmachtigingen worden ingevoerd. Aldaar heeft men be houdens onmiddellijk noodzakelijke hulp een wachttijd van 3 jaar vooraleer men de huurmachtiging krijgt. Vóór bepaalde categorieën zijn speciale maatstaven -eH"zo kunnen Zo gaan wij dan aanstaande Woensdag weer naar de stembus om onze gemeente raad te kiezen. Een echt uitje voor man en vrouw, die naar het stem bureau wandelen met de air van: wij staatsburgers, in lief en leed geklonken, trouw aan de wet en trouw aan onze liefde, gaan onze plicht doen, maar wie wij zullen kiezen gaat je geen bliksem aan. Met een beetje gevoel voor psy chologie is echter welhaast vast te stellen, wie op wie zal stemmen. Je hebt echte A.R.-gezichten en socialisten van wie verwacht mag worden, dat ze voor het snuiten van hun neus 'n róde zakdoek te voorschijn zullen halen. Van de man per auto met de St. Christof- el-medaille boven de voorruit is niet zeker te voorspellen welk rondje hij rood zal maken, meer naar links op zijn biljet staat de candidaat der K.V.P. en meer naar rechts die van de K.N.P. Bij de verkiezingen voor de Tweede Ka mer heeft hij wellicht, niet geaar zeld, maar nu.gaat je geen bliksem aan, zou ook hij zeggen. Professor Romme stemt in Bloe mendaaldus Dr. Maria Nolte be hoeft niets meer te vrezen. Het is alleen maar zo jammer, dat haar portret niet op de affiches is afge drukt. Bij vorige gelegenheden keek overal de heer Oud van de V.V.D. je aan en dat was op 't laatst geen onverdeeld genoegen meer. Als juffrouw Nolte ze mag er zijn.. ons overal goede morgen en goede avond gewenst had, zouden de Haarlemmers zeker naar Bloemendaal getogen zijn om in een beste stemming te komen. Die kans had men nooit mogen missen! Veel originele verkiezings platen zijn e? niet te bewonderen. De propaganda-leiders der ver schillende partijen menen zeker, dat we allemaal nummers zijn en botweg aan het lijstnummer genoeg hebben om opgewarmd te worden. Waarom heeft de K.V.P. in Haar lem de lijsttrekker niet in de boot gezet met als pakkende tekst: „Schippertje Hef, Schippertje lief vaar mij over, vaar mij óóver"? Nu heeft eèn journalist in een ons bevriend orgaan eèn grapje moe ten maken op het biljet: 2 Schip pers. Heeft elk schip dan niet één kapitein? En in Heemstede had de K.N.P. als slagzin kunnen verko pen: Belastinglij er s, stemt op Weyers: Waartegen de K.V.P. weer kan stellen: Wie hem kent, Kiest Van Lent Wat 'n vent! De anti-revolutionnairen in de bloemenstad hadden met hun eer ste candidaat 'n slag kunnen slaan, 'n Reusachtige bakker in ambts gewaad met als onderschrift: Lijst 3, 't Is voor de Bakker! Merkwaar dig is, dat in Haarlem Geluk en in Bloemendaal van Geluk lijsttrek ker is. Gekke gedachten kan een mens hebben: zou ooit iemand, die ongeluk heet bovenaan een lijst kunnen staan? 't Is jammer, dat U in deze krant nietalle verslagen van verkiezingsbijeenkomsten kunt lezen, spaar me, hoor ik al velen verzuchten want dan zoudt U pas weten waar Abraham de mos terd haalt. De stad heeft 'n toe komst, van geweld, we jongleren met scholen en sportvelden, we ruimen de laatste werklozen op, kopen alle schilderijen van Frans Hals in het buitenland en zetten de middenstanders in een stofvrije vitrine, omringd door louter goud- Stukken. Eigenaardig, dat de mid denstand door alle partijen gepaaid wordt, terwijl hij zichzelf nog altijd een kop van Jut acht. Door zijn verdeeldheid is echter menige kans om meer erkend te worden, verlo ren gegaan en daarom is de be langstelling van al die politici niet zo interessant om uit te roepen: gut, gut, wat zijn we in trek! r oensdag maken we dan weer gebruik van ons democra tisch recht. Met z'n allen brengen wij een gemeenteraad ter wereld, ook al lijken de babys precies op die van vier jaar gele den. Achter de groene tafel op de stembureaux zullen de stemopne- mers weer plaats nemen, mét een ernstig gezicht, 'n knipoogje naar een goede kennis liefst partijlid, 'n vaderlijk woord voor ouden van dagen en gestreng in uitspraken, daar waar de wet in gevaar dreigt te komen. Al 20 jaar doe ik moeite om van zo'n college deel uit te ma ken, want er zit een aardig pre sentiegeld aan vast, doch telkens zit ik er naast, terwijl de gezag hebbers, wij met Chinese beleefd heid de grootste verwachtingen de den koesteren. Een zetel in enige raad staat niet op mijn verlang lijstje, want wij, journalisten, heb ben in verschillende gemeentera den zitting. Zo graag zou ik echter ééns op mijn visitekaartje laten drukken: „lid van het stembureau", opdat de burger zou concluderen: kijk, dat is de ware democraat. Zorgt U er Woensdag voor niet na vijven te komen, want dan kunt U op Uw geweten hebben, dat can didaat Pieterse er net niet komt. Klokke vijf gaan de zegels van de bus als de heren althans niet eerst 'n opkikkertje gaan nemen en dan begint de teUerij. Wij zullen weer in de Smede- straat zetelen om de uitslag be kend te makenvoor de ramen, per bulletin of mondeling. Uit de keu ken mag ik U wel verklappen, dat we alle dagen van het jaar onze eigen koffie betalen en onze bo terham tussen de middag uit een perkamenten zakje trekken. Op de verkiezingsavond schenkt de baas echter 'n potje bier en belegde broodjes en 'n rokertje. Dat is een lofwaardige traditie, die een toe vloed van vrijwilligers tengevolge heeft. Dit democratisch gebaar reikt nog niet zover, dat ook de be zoekers op onze redactie hollebolle gijs kan spelen. Om teleurstelling 2£<J ££N5 MANNETJE Op DE. STRAAT WIE VAN0N6 VIND JU DE MOOISTE PUWT? te voorkomen, verzoek ik speciaal de candidaten van de K.V.P. hier van goede nota te nemen. Dierbare lezer! Weest hoogge stemd op de uitslag. Ook al wordt op de avond vóór de verkiezingen de Lichtstad gedoofd. Een verkeer de conclusie kan U voor niets sla peloze nachten bezorgen. Uw kiesgerechtigde democraat SPAARNEBABBELAAR trouwlustigen, die samen 60 jaar zijn, de machtiging onmiddellijk krij gen. In Haarlem zal de wachttijd 2 a 3 jaar worden en de gezamenlijke leeftijd der verloofden of pas ge huwden zal op 50 jaar gesteld wor den. De zeer jonge paren moeten dus wat geduld hebben, ten voordele van degêr nen, die om sociale of medische rede nen recht op voorkeur hebben. De toe valsfactor wordt daardoor enigermate teruggedrongen en de gemeente weet, hoe de vlag er voor staat Voor de beoordeling of' een machtir ging al dan niet zal worden afgege ven, is de adviescommissie uit de Fe deratie van Woningbouwcorporaties de best aangewezene, zij het, dat deze zal worden aangevuld met een arts van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst voor de medische indicatie. Bij de verdeling van nieuwe huizen is thans 40 pet. in handen van de over heid en 60 pet. van de woningbouw verenigingen. B. en W. stellen zich thans voor ieder jaar een verdeelsche ma op te maken met als basis de dooi de gemeente of de woningbouwvereni gingen verstrekte huurmachtigingen en een verdeling volgens een bepaalde groepenindeling. De medezeggenschap van de woning bouwcorporaties zal zo groot mogelijk zijn en de confessionele zullen de ge loofsovertuiging van hun leden geëer biedigd zien. Bij het opmaken van het verdeel schema zal ook gedacht moeten wor den aan woningen vóör b.v 'de Nedèrï landse 1 Spoorwegen en militairen, ter wijl ook de belangen van het bedrijfs leven en het migratie-overschot een rol spelen. De huurmachtigingen zullen n'iet no dig zijn voor inwoning. Wanneer straks een volledig over zicht van de vereiste woningen ver kregen is, ligt het in de bedoeling voor pas-gehuwden of huwenden een huis met drie kamers toe' te staan. Het gemeentebestuur wil geen ijdele verwachtingen wekken, want het wo ningtekort is nog zéér groot. Wat er dus staat te gebeuren, is voorlopig zui ver wetenschappelijk, echter met het doel om tot practischer resultaten in de toekomst te komen. houden. Hij passages uit. Wij zijn goed vertegenwoordigd, er zijn geen belangen, die in de katholle" ke fractie niet veilig zijn. De finan ciële structuur in onze gemeente lS gezond en ér is èen behoorlijke reser ve. Wij hebben geep plantsoenen te veel en huizen té weinig. In Heem stede is gebouwd, wat er onder de gegeven omstandigheden te bouwen was. En wij zijn hier zo fris, dat wij geèn frisse correcties nodig hebben- Ik geef toe, aldus spreker, dat er veel papieren rompslomp is, maar die komt van hogerhand en daar zou noch een K.N.P. burgemeester noqh een K.N.p. raad enige veran dering in kunnen brengen. De heer Verhoeven wees er vervol gens op, dat Heemstedeeen van de zeer weinige gemeenten is, die ge zinstarieven hebben voor gas en elec- trieiteit, al is dat vanwege, de zuinig heid natuurlijk slechts een beperkte weelde. Onlangs zijn aparte tarieven ingesteld voor de middenstand en op aandringen van de K.V.P.-fractie zijn bepaalde toezeggingen gedaan voor het bereiken van betere tarieven van grootverbruikers. Er is ook een rap port uitgebracht over het aanbrengen van douches in huizen van bouwverf enigingen. De commissie staat onder voorzitterschap van het raadslid de heer van der Linden. Het bijzonders kleuteronderwijs dat nog steeds niet centraal wordt gesubsidieerd, wordt in Heemstede met opoffering van be langrijke bedragen mede door de ge meentelijke overheid bijgestaan. De invloed, die de K.V.P. in de huisves tingscommissie heeft en op de gemeen telijke studiebeurzen, heeft recht streeks te maken met het aantal K.V.P.'ers in de raad. Met trots kan de K.V.P. terugzien op wat bereikt is in de jaren na de noodraad. Iemand, die zegt, dat hjt anders is, is niet met de feiten op de hoogte, of houdt van nodeloos zwart maken. Het verdroot spreker", dat Heemste de een afzonderlijke K.N.P. lijst heelt met slechts 12 andere gemeenten- Daarvoor was niet de minste aanlei ding anders dan die uit persoonlijke eerzucht. Heemstede voert geen lands- politiek ep er is dan ook geen enkele reden aan te voeren waarom de poli tiek van de K.V.P. in de gemeente niet voor iedere katholiek acceptabel zou zijn. Alle leden van de fractie, of dat nu intellectuelen, ondernemers, middenstanders of arbeiders zijn, doen wat zij voor God en hun geweten ver plicht zijn en in alle belangrijke be sluiten zijn zij eendrachtig. Door het systeem van toedeling Van overschotzetels volgens de kieswet, is het risico zeer groot, dat deze overschotzeteis worden toege kend aan een partij, die men niet vertegenwoordigd wil zien. Toen de christelijke groepen gescheiden wa ren, kwam er in 1946 op een over schot een communist in de raad. IA 4949 kreeg: de V.VD. door een dissi dente lijst eeri nd meer in de raad- Wordt er gestemd zoals bij de ka merverkiezingen, dan komen er in- plaats van zeven zes K.V.P.'ers in de raad en één dissident. Dan is de K.V.P. niet meer de grootste partij, maar gelijk aan de V.V.D. De verantwoordelijkheid is dan ook zeer groot. Spreker voorspelde tenslot te, dat de lijstaanvoerder van de K.N.P. niet in de raad zal komen. Ook indien hij stemmen genoeg zou krij gen. Voor alle K.N.P.'ers waren er n» de jongste regelementswijzigingen ir> de K.V.P. plaats geweest, ook voof hun candidaten als zij beter waren dan de onze. Zij hebben dit niet gewild. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarbij vooral de can- didatuur van de heer M. Wei.iers en de eenheid in het Katholieke Kamp bespro ken werden. BIOSCOPEN: Rembrandt: „S.O.S. Held in nood". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. Palace: „April in Parijs". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Luxor„De gele ballon". Tijden: Zater dag, Zondag en Maandag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Verder 2, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jr. Frans Hals: Zondag en Maandag: „Het teken van de gorilla". Tijdens: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Het programma van Zaterdag is ontraden door K.F.C. Lido: „De knuppel in het apenhok". Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. City: „Paniek in Fort North". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Spaarne: „Dodendans der Sioux". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en Maandag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Minerva: tot en met Maandag: „Romance in Rio". Tijden: Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 u. Zondag en Maandag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Zaterdag 23 Mei Stadsschouwburg: „De Nederlandse Come- die" in „Welkom thuis Helena", 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door B. En gels, 21—22 uur. Zondag 24 Mei Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medie" in: Welkom thuis, Helena", 8 u, Maandag 25 Mei Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medie" in: „Een vrouw met een klein hart", 8 uur. Concertgebouw: Bonte avond met me dewerking van Cees de Lange, Joop de Knegt, Mr. Doodle en anderen. Santpoort: Vuurwerk in natuurbad Vel- serend. Dinsdag 26 Mei Grote Kerk: Orgelbespeling door G. Ro bert 21—22 uur. Minerva: Toneelgezelschap Johan Kaart in „Potasch en Pérlemoerin textiel", 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy, Kleine Houtweg 103, ingang Kamperlaan). Werken van leden van de Groep Haarlemse Schilders en Beeldhouwers (t/m 24 Mei). Frans Halsmuseum, ingang KI. en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, des avonds bij kaarsverlichtirig. Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel. Geopend van 1017 en van 20—23 uur. Zon- en feestdagen 13 —17 uur (t/m 26 Mei). Vishal, Grote Markt, Diepzee-aquarium en Philips' Wondertuin. Geopend van 10 —23 uur (t/m 26 Mei). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14: Nederlandse Kun^tnij verheid. Geopend: 10—17 uur (t/m 25 Mei). Kunsthandel Leffelaar. Wagenweg 102: Kunstnijverheid en bloemencomposities. Pieter van Gelder, Pieter Groenevéldt, Wandtapijten van de Knipscheer. Geopend op werkdagen van 10—17 uur (t/m 25 Mei). „Het Wapen van Heemstede". Werken van Heemsteedse beeldende kunstenaars Geopend dagelijks van 9—23 uur (t/m 26 Mei). Kunsthandel Bier, Groot Heiligland §6 Vroeg-Aziatische kunst. Dagelijks ge opend van 10 tot 23 uur (t/m 31 Mei). CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjenellenkelder", Stadhuis, Grote Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin' gen per dag om 15, 16, 17^ 20, 21, 22 uur* Grote Kerk, 'Grote Markt: te bezichti' gen van 9—17 en 20—22.30 uur. Gaskronen' verlichting. Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstei' ling van 20 tot 22 uur op Maandag, WoenS' dag en Vrijdag van door kaarsenluchters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Cabaret, Bars: „Die Raekse", Raaks: Wie' ner cabaret „Edelweiss"; „De Waag", Spa af' nè 29; La Cubana, Lange Veerstraat 17; Wi' ne Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. DIVERSEN: .Pendeldienst miniatuurtreintjes („Glip' pertjes") op route „Dreëfzicht" (De Hout) —Fran's Halspl'ein v.v.; rondritten (N.Z-H; V.M.-bus, 21 u. en rondvaarten (verteK- Houtbrug) langs de verlichting. Hout' plein, hoek Dreef/Wagenweg, en Daih' straat: oliebollen-poffertjes-kramen. APOTHEKEN De Zondags- avond- en nachtdienst de Haarlemse Apotheken wordt geduren' de de Pinksterdagen waargenomen doov* Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, 10378; Apotheek Begeman en SneltJ^ Kruisweg 30, tel. 10043: Marnix-Apothec^' Marnixstraat 65, tel. 23525. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Baa huisplein 7, tel. 23523. BLOEMENDAAL De Zondags- avond en nachtdienst de Overveense-, Bloemendaalse- en j5 a^e poortse Apotheken wordt gedurendeu Pinksterdagen waargenomen door: mendaalse Apotheek, Bloemendaalsew 85, Bloemendaal, telefoon 22181; Apothe De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoor Dorp, telefoon K 25608284. HEEMSTEDE De Zondags- avond- en nachtdienst de Heemsteedse Apotheken wordt rende de Pinksterdagen waa^en°!Leg door: Apotheek Schotsman, Binnen 206—208, tel. 38320. u—4UO, Lei. OOOZU. 7öh' Op Eerste Pinksterdag worden a® dagsdiensten voor artsen waargeno door Dr. J. G. M. v. Walsem, Bronstee 32, tel. 38377 en Dr. G. S. Nout, Camp** 20, tel. 38763. a\y\S&> Wijkverpleging: Zuster R. G. Ba» Heemsteedse Dreef 138, tel. 3"9818. zohr Op tweede Pinksterdag worden de dagsdiensten waargenomen door Dr. Tombrock, Burg. v. Lennepweg 1v#sed6e 38032 en Dr. W. v. d. Linde, Heemst Dreef 253, tel. 34606. rarnP" .Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, laan 17. Advertentie op mnd. aflossing alle soorten Huiskarn^en Salons. Slaapkamers. Bedden. 'va, ,-geh' enz. Bedragen tot 2,000 zonder T o o n k a m e r s Westerhoutpark 8 - Haarlem iel. I »8»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2