STREUVELS, of de strijd tussen mens en natuur Het werk vóór De Vlaschaard ItevoM Vaklui-religieuzen bouwen hun eigen kapel Grootste wandtapijt ter wereld Moord in de lift Paler v. d Meulen terug in Nederland Zonnewijzer voor Philips Broeders van Missiehuis Baarle-Nassau verrichten prachtig werk ZATERDAG 23 MEI 1953 PAGINA 3 Missie in Suriname biedt vele perspectieven Geëxposeerde schilderijen beschadigd Opdracht voor Albert Troost IN KENTUCKY - MIDDLE WEST OF AMERICA - worden de fijnste tabakssoorten gekweekt. LEXINGTON ligt in het hart van Kentucky, te midden der uitgestrekte tabaksvelden. LEXINGTON cigarette» worden uit de edelste Ame rikaanse tabakken vervaardigd en naar alle delen der wereld geëxpor teerd LEXINGTON cigarettes nemen ook in Nederland een voorname plaats in. Ze zijn ook hier met recht: 85 ot. Thewice AMERICA'S BEST TOBACCOS LITERAIRE KRONIEK Luit.'gen. Hasselman in de F.51. „Fort Benning één der beste infanteriescholen" Dinsdagochtend vroeg: Niet in alle treinen voldoende plaats Audiënties De loonkvvestie bij Wilton-Fijenoord Beslissing van de Rijks bemiddelaars Hans Osieck krijgt Deense onderscheiding Kerkdief in arrest BELGISCH GESCHENK VOOR DE U.N.O. door NGAIO MARSH Pater H. van der Meulen C.s.s.R., pro vinciaal der Paters Redemptoristen, is Donderdagavond van zijn visitatiereis naar Suriname en Brazilië, op Schiphol teruggekeerd. Gedurende zijn zes maan den durende reis heeft hy een bezoek gebracht aan 11 stichtingen der Re demptoristen in Brazilië en aan het Apostolisch Vicariaat van Suriname, dat bestuurd wordt door mgr. St. J. M. Kuy- pers C.s.s.R. In dit bloeiende Vicariaat werken in totaal 59 Nederlandse Re demptoristen. De missionarissen ont plooien daar ook grote activiteit onder de Indianen en de Bosnegers, alsmede onder de geïmigreerde Hindostancn en Javanen. In Paramaribo alleen hebben de Re demptoristen reeds zes parochiekerken. Daar buiten zijn er verschillende staties in de districten, o.a. Coronie, Nickerie, Albina, Groningen, Copieweg en Tama- rin. Pater van der Meulen is van me ning, dat Suriname zijn autonomie be wust wordt en ook tracht te beleven. Vele begaafde jongemannen studeren in Europa en in Amerika, vooral aan Ne derlandse universiteiten. Het onderwijs wordt zeer goed verzorgd. Het bijzonder Katholiek onderwijs, dat toevertrouwd is aan de Fraters van Tilburg en de Zusters van Roosendaal en Oudenbosch, slaat een uitstekend figuur. Niet-Katho- lieken Hindostanen zenden hun kinderen bij voorkeur naar de Katholieke onder wijsinstellingen. Ook onder Katholieke jongelui is een groot verlangen hun stu die te voltooien in Nederland. Er zijn reeds verscheidenen, die zulks doen. De Katholieke pers is zeer goed en actief. Binnenkort verschijnt van de eigen pers een Katholiek dagblad, „De Surinamer", dat nu nog maar tweemaal per week verschijnt. Verder zijn er tal rijke wekelijkse en maandelijkse tijd schriften en bladen, die de Katholieken op hoog peil voorlichten over het we reldgebeuren. De ziekenverzorging o.a. het insti tuut van de melaatsenverpleging „St. Gerardus Ma.jella" bediend door de Zusters van Liefde van Tilburg, is een belangrijk hulpmiddel tot missionnering. Het Katholieke ziekenhuis van Parama ribo is veel te klein geworden. Het is thans bezig met de bouw van een geheel nieuw en aan de modernste eisen beant woorde inrichting. De missie in Suriname biedt goede en vele perspectieven. Van Suriname ver trok pater van der Meulen naar Noord- Oost Brazilië, waar een nieuwe, jonge stichting door de Nederlandse Redemp toristen is gevestigd. Reeds zijn er drie missiestaties opgericht, namelijk te Ga- ranhuns. Juazeiro en Campina Grande. Dit gebied staat onder leiding van de missiebisschop Dom Muniz. Reeds na enkele jaren pionieren telt in dit bloei ende missiegebied het klein-seminarie 30 priesterstudenten. De priesternood is hier evenwel zeer groot. Vrijdagmiddag heeft de heer Spaens, directeur van de Philips nederzetting in België, de door de Amsterdamse beeld houwer J. Carasso gemaakte zonnewijzer officieel aan de Raad van Bestuur der N.V. Philips overgedragen. Ir. F. P. S. Otten aanvaardde namens de Raad van Bestuur het geschenk dat een plaats heeft gekregen op het plein voor de Philips Schouwburg. Het monument rust op een platform van 8 meter dia meter, waarin een windroos van zwart, rood en grijs graniet. Midden op de roos staat een granieten zuil. Om deze zuil heeft Carasso een bronzen beeldengroep gemaakt, symboliserende de ochtend, de dag, de avond en de nacht. Op de zuil staat de vergulde zonnewijzer. Om het monument zijn 41 stenen aangebracht uit de landen waarin Philips nederzettingen heeft. (Van onze correspondent) In Tilburg wordt op liet ogenblik in liet paleis-raadhuis een tentoonstelling van zeventiende-eeuwse schilderijen gehouden onder de titel ..Het Gouden Uur". Kort nadat een aantal klassen van middelbare en U.L.O.-scholen op bezoek was geweest, heeft men ontdekt, dat zeven schilderijen waren bescha digd. Er waren krassen op het vernis aan gebracht. Beschadigd zijn: .Vogels" van Hon- decoeter, „Appelschillende vrouw" van C. Bisschop, twee doeken van C. Netschler en twee stillevens van H. Steenwijck. Voortaan is de toegang aan kinderen beneden zestien jaar ontzegd. De Eindhovense kunstschilder en glazenier Albert Troost, oud-leerling van prof. Campendonk aan de Rijks- Academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, heeft de opdracht gekre gen, om twee ramen te maken in geët ste glastechniek in de trappenhal van het gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aan het Binnenhof te 's-Gravenhage. -m -r a een halve eeuw lang in druk op druk te zijn verschenen bij de Amster- damse uitgever L. J. Veen en nadat Winants in Heerlen ons in 1950 het 1 s eerste deel der Volledige Werken bezorgde, is onlangs de uitgave van de standaard-editie van de complete Stijn Streuvels in twaalf delen voor Noord en Zuid overgenomen door de N.V. De Wereldbibliotheek. Mevrouw Veen, wier vader omstreeks 1900 deze Vlaming in Holland binnen leidde, kan dus als uitgeefster jammer genoeg niet de traditie in stand houden, waardoor blijvend de naam Streuvels met haar familienaam verbonden is. Nederlandse huizen hebben sinds het begin der nieuwere literatuur over het algemeen bijzonder veel gedaan voor de bekendwording van Zuidnederlandse talenten. Niet alleen Streuvels, ook diens peetoom Gezelle, voorts Timmermans, Walschap en Elschot, zijn eigenlijk slechts dank zij Amsterdamse uitgevers ge komen aan de naam en faam waarop zij bogen. Gezelle en Streuvels dan sue- ciaal de liefde der Veens. De dundruk- I editie van Gezelle's Werken, alsfnede de 'fiV'-8™ '1 talloze bloemlezinkjes, waarin dr. J. XH Aleida Nijland de dichter populari- D seerde, zijn hun uitgave. Ook de studie Ü8HB Hl van Em. Janssen S.J. over „Stijn Streu- veis en zijn Vlaschaard" ter gelegenheid ||||S^^D|||., W ^^B van schrijvers 75ste verjaardag, draagt v -\ ÉpL het uitgeversmerk Labor Integer Vin- cit. Er is dus bij dit overnemen van de f wacht door De Wereldbibliotheek wel f reden tot een woord van afscheid en waardering. Streuvels is overigens ook thans in vertrouwde handen, want de i W.B. had reeds in de dagen dat zij nog 'x ^D«K| „Nederlandsche Bibliotheek", onder lei- ding van L. Simons, heette, haar con- 'V:. tactposten in het land van Rubens. :v Vier delen der Volledige Werken zijn nu uit. Nog één deel en dan zijn we in tijdsorde toe aan wat algemeen ge- acht wordt te zijn het hoogtepunt van Streuvels' scheppende arbeid: zijn Vlaschaard. Streuvels woonde, toen hij deze sterk ste en donkerste Vlaamse boerenroman schreef, pas getrouwd in het Lijsternest te Ingooigem. In uiterst korte tijd. tus sen begin November 1906 en eind Ja nuari 1907. kwam het werk tot stand. Later verklaarde Streuvels in „Hoe men schrijver wordt": „Het liep met mij van een leien dakje met dien Vlaschaard, ik had hem maar uit de mouw te schud den, het verloop moest ik maar afschrij ven effenaan gelijk het gebeurde." Men zal begrijpen, dat ondanks deze vlotte geboorte het werk niet zomaar uit de lucht is komen vallen. Daar zijn de nodige jaren van innerlijk rijpen en volgroeid raken aan voorafgegaan. Hier van nu kan men. mèt pater Janssen, de afspiegelingen zien in al het werk dat Streuvels „wrocht" vóór het tenslotte met hem van een leien dakje ging. Niet alleen echter als oefenschool tot het schrijven van meesterwerken zijn die eerste delen van Streuvels' Vol ledige Werken interessant. Het zou uit eindelijk een karig genoegen zijn dez<> oude schetsen en verhalen door te ne men, enkel acht gevend op de scha duwen welke zij vooruitwerpen. Méér boeiend en lonend is het, wan neer men gewoon ergens aan 't lezen slaat. Men geniet dan van een proza, dat van bladzij tot bladzij de plastische weergave is van de kleine menselijke bedoening in de grote onwrikbare na tuur. Men heeft dan inderdaad de toe- STIJN STREUVELS komstige auteur van De Vlaschaard in handen, maar niet als onervaren begin neling. Het beleven, vanwaaruit Streu vels schreef, is van meet af aan intens geweest; het heeft zich eigenlijk ter nauwernood verdiept. Hoogstens kan men zeggen, dat Streuvels allengs vrijer is komen te staan tegenover het natu ralisme als richting in de literatuur van zijn dagen. Zijn „naturalisme" was niet het naturalisme der Scandinaviërs, leerde hij inzien. Vlaamse boeren zijn geen Noorse boeren. De Vlaamse ar beidsverhoudingen, het Vlaamse ge moedsleven, de Vlaamse tong, zij maken tezamen een geheel eigen zaak van de menselijke strijd met de natuur. Van deze strijd, in een ptnttelandssamenle- ving, die nog nét niet aan de civilisatie en mechanisatie van mens en bedrijf toe was. is Streuvels de grote beschrij ver. Iets van een mythe Nu is veel van wat hij eens als eigentijds beschreef historie geworden, kroniek van een voorbije tijd, waarin de instincten en drijfkrachten van de mens zich ongecompliceerder lieten waarnemen dan thans. Ze hebben op den duur iets van een mythe gekregen, deze oude verhalen. Men moet heden ver in de regionale binnenlanden door dringen om nog ergens een „achter gebleven gebied" te ontdekken, waar Advertentie 20 LEXIES het leven inderdaad nog zo voort schrijdt als in Streuvels' wereld. Thans wordt duidelijker dan ooit zichtbaar, dat Streuvels niets van doen heeft met de talloze realistische boeren romanschrijvers. die het genre sinds Streuvels' jeugd allengs in een kwadere reuk bij de critiek en het betere lezers publiek hebben gebracht. Wanneer er tegenwoordig boerenro mans op de markt komen, kunnen die onze verwachting maar nauwelijks wekken; als „verhaal" missen zij van nature vaart. In een leven dat nauw keurig luistert naar de drang der sei zoenen komt het helemaal aan op een uitbeelding, waarin de natuur de grote beschikker van zijn en welzijn is en waarin de mens zich, goedschiks of kwaadschiks, nietig weet voor zijn Schepper. Episch-dramatische stof ligt hier genoeg, maar men moet een groot kunstenaar zijn om er adem aan te kunnen geven. Als uitbeelder van de verhouding tussen schepsel en oergeweld heeft Streuvels gewerkt met een onherhaal baar talent. Bij hem heeft het verhaal in engere zin, de story, geen sensatie van node; het zijn de grote dingen er achter welke ons gevangen houden: het machtig bewegen van geboren worden, groeien, rijpen, in verval geraken en hèrboren worden. Streuvels' werk is, zoals alleen maar van de weinige héél grote schrijvers gezegd kan worden, een wereld op zich. Op zijn eentje geeft deze pasteibakkerszoon uit de streek van Kortrijk gestalte aan een levens gevoel, dat men wel ergens in de lite ratuurhistorie kan onderbrengen, maar dat in wezen toch enig en onvergelijk baar blijft. Noem het naturalistisch, fa talistisch of algemener pessimistisch, men is daarmee zelfs niet aan de vluch- tigste kenschets toe. Streuvels is pessi mist, omdat zijn scherp waarnemings vermogen hem hiertoe noopt. En juist als zodanig ziet deze pessimist zuiver der dan de meeste optimisten de kern van zuiverheid en goedheid in de mens. Au fond is het deze kern, die hieT voortdurend in het geding is. In deel 1 (bevattend de bundels Lente leven 1899, Zomerland en Zonnetij 1900) wordt die kern b°!i-b-amd in het be- roemde -iguurlje van net kind Hone- neke. In deel 2 (Dodendans 1901, Dagen 1903 en Openlucht 1905), deel 3 (Dorps geheimen 1904, Najaar 1907) en deel 4 (Langs de wegen 1902, Het uitzicht der dingen 1906 en Het glorierijke licht 1911) zijn het velerlei mannen en vrouwen, in wie het leven onder het schijnbaar blind geweld der natuur, heel primitief en elementair, de zin van het kind schap Gods bewaart. NICO VERHOEVEN N.a.v. Streuvels' Volledige Werken, deel 14, Uitg. N.V. De Wereldbiblio theek, Amsterdam. Volgens luit.-gen. B. R. P. F. Hasselman, de chef van de Nederlandse generale staf, is de Amerikaanse infanterieschool te Fort Benning een van de beste ter wereld. De generaal, die gisteren zijn bezoek aan Fort Benning besloot, zei bijzonder geïmponeerd te zijn door de opleidingsmethoden en de outillage van de school en hij betreurde het niet langer te kunnen blyven. „Het bezoek aan de infanterieschool heeft mij bijzonder veel genoegen ver schaft", zei gen. Hasselman, toen hij zijn officiële bezoek besloot met een inspectie van de communicatie-afdeling. Hij ver telde dat verscheidene Nederlandse offi cieren reeds in Fort Benning te gast waren geweest en dat zij allen een buitengewoon goede indruk van de school hadden ge kregen. De Nederlandse Spoorwegen ver wachten dat Dinsdagochtend 26 Mei in de eerste uren na 7 uur niet in alle trei nen van de normale dienstregeling vol doende plaats zal zijn. In die uren moe ten namelijk ruim 50.000 militairen per trein naar hun garnizoenen worden te ruggevoerd. Voor dit omvangrijke ver voer is materiaal nodig dat de Spoor wegen anders hadden kunnen gebrui ken voor het in die ochtenduren even eens omvangrijke burgervervoer.. Buiten deze uren zuilen Dinsdag 26 Mei en ook reeds vandaag en Maandag 25 Mei (Tweede Pinksterdag) ten be hoeve van het burgervervoer extra trei nen rijden op meerdere lijnen Voorts zijn aan de zomerdienstregeling 1953 be halve de in de reisgids vermelde trei nen, voortaan op bepaalde dagen enkele voortreinen toegevoegd. De aartsbisschop-coadjutor van Utrecht Z. H. Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink, zal in dc komende week alleen na afspraak audiëntie verlenen. 71 /f orgen vieren wij het hoogfeest van Pinksteren. Het is 'in verband daarmee, dat wij hierboven een afbeel- ding geven van een bijzonder treffend detail van een middeleeuwse altaarretabel, die in haar geheel de nederdaling van de Heilige Geest voorstelt. Op het weergegeven detail ziet men twee apostelen, wier expressie en gerichtheid van gebaar op ontroerende wijze hun innerlijke gesteltenis bij de nederdaling des Geestes tot uitdrukking brengt. Het verguld-zilveren gedreven re lief dateert uit de tweede helft van de 12de eeuw. Het behoort tot de Maaslandse kunst en berust thans in het Musée de Cluny te Parijs m Het Missiehuis van Baarle-Nassau, dat er nu al bijna veertig jaar staat is een °Pleidings-instiluut, waar jonge man- "en, die van aanpakken houden en die een missieroeping in zich voelen, Worden gevormd tot prima vaklieden, eerste klas metselaars, aannemers, t'mmerlieden, meubelmakers, smeden, ^'ectrotechnici, landbouwers, pluimvee- fokkers, tuinlieden, koks en schoenma kers. Zij worden daar getraind om als fcoefl religieus en geschoold vakman haar Afrika en naar de oerwouden rond he Amazone te vertrekken, waar zü ker ken, scholen, ziekenhuizen en weeshui zen zullen optrekken, het land zullen "ntginnen, de veestapel verzorgen en aan de inlanders de eerste beginselen £an techniek en beschaving bij zullen he.engen. Zonder hen kan de priester- hhssionaris niet veel beginnen. Daarom is het juist zo prachtig dat do hi'oeders van het Missiehuis te Baarle- Nassau zelf hun kapel steen voor steen, "alk voor balk, tegel voor tegel hebben °PSetrokken. Architect Bunnik van Breda ontwierp "et pian voor deze smaakvolle kapel, f°ber zoals het een klooster past, maar °c'i stijlvol en sterk. Zo treffen we de broeders in blauwe fh'erall aan hun werk. Terwijl metse- aa'"s het altaar opbouwen torsen ae Afrieden, als een rijpe vrucht, de grote kiooijiampen. Alles wordt onder leidng bloeder-aannemer door de toekom- broeders-missionarissen uitgevoerd. 6 25 M. lange en 12.5 brede kapel is „h Romaanse basilieksti.il gebouwd fJ°.000 stenen hebben de metselaars verwerkt, terwijl de broeders-timmer- Jui 50 km3 hout gebruikten bij het ma- van dakspanten zolder en plafond, [''hex-platen van vlas vullen de vier- kante vlakken. In de ateliers van de pissievakschool draaien de machines F1 duizelingwekkende vaart hun toeren- ,al van 10 tot 17.000 per minuut. Hier J;'0l"dt het meubilair vervaardigd. Zwa- 0 deuren met koperen beslag, credens sacristie en de 20 kerkbanken die P'aats bieden aan 120 personen. Dit alles Slavonisch eiken. Met hart en ziel (Varken de broeders-missionarissen aan dn eigen kapel, die de vuurhaard vormt van hun kloosterleven. De onder bouw van dit altaar bestaat uit witte zandsteen, terwijl een hardstenen blad, twee ton zwaar, het tafelblad vormt. 22 Romeinse bogen geven een lichte toon aan het geheel, terwijl witte voegen van zilverzand de baksteen beter naar voren doet treden. Een forse muur waartegen een breed eikenhouten kruis zal worden geplaatst, vormt de achter grond van het altaar. Daaronder speel se bogen, afgeschermd door edel smeed werk, bogen, die toegang geven tot de zijkapellen, waarvan de middelste een raam bevat, dat in getemperd licht, het wapen draagt van de Congregatie var- de H. Geest, met het devies; Cor Unum et Anima Una. Onder belangstelling van talrijke ker kelijke en wereldlijke autorue-ten werd de kapel Donderdag door Mgr. J. Bae- ten, Bisschop van Breda plechtig inge zegend. «en h College van Rijksbemiddelaars heeft van „sIis-smg genomen in zake de kwestie teil "e uitkering van geblokkeerde gelden Vim Mve van de extra-loonuren in ver- Va« J"e' de uitkering van 11 pet. dividend kend werf Wilton-Fijenoord. Zoals be- kiiiE '3, daar deze week een sit-downsta- "Ur - Ultgebroken, die van negen tot vier hiik«K ,niddags duurde. De beslissing der 50 Tfhenuddelaars houdt in, dat de eerste "itgek Van 'let extra-uurloon zal worden bivL. erd na negen maanden en de rest Van d jvee jaar. Dit geschiedt op grond kerina "o.'dige loonpolitiek, die geen uit- h'ct fn direct toelaat. De regeling geldt Lndeli vn voor Wilton-Fijenoord, maar is taaiK^J - en zal dus ook voor andere me- óryven gelden. don ei?", vergadering, te Rotterdam gehou- Pbn lert de drie vakbonden besloten »ing v ,te adviseren zich bij de beslis- 'aars ,n "et College van Rijksbemidde- ^drk te bi tC leggen en rustig aan het Koning Frederik en Prins Bernhard heb ben tijdens een gala-diner dat Donderdag avond op de Nederlandse legatie te Kopen hagen plaats vond bij verrassing onder scheidingen uitgereikt. De Deense koning heeft het ridderkruis toegekend aan Hans Osieck. Nederlands componist, nadat hij een piano-recital ge geven had met als toegift de Mondschein- sonate van Beethoven en de sonate van Mozart in a klein met variaties op speciaal verzoek van de koning en koningin Ingrid. Later heeft Prins Bernhard de Zilveren medaille van de orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de 25-jarige Deense kok. Ole Soerensen, die de verantwoording droeg voor het delicieuse gala-diner. Deze week verschafte zich een per soon via de kerk toegang tot de pasto rie in Geffen. In de kamer van pastoor J. v. d. Pas ontvreemdde hij voor on geveer honderd gulden klein geld, waaronder een groot aantal oude zilve ren halve guldens. Ondanks het vage signalement, dat de Rijkspolitie te Geffen heeft kunnen doorgeven, werd de insluiper Donder dagmiddag in Amsterdam gearresteerd, waar hij ook een kerkdiefstal gepleegd had. (Van onze Brusselse correspondent) Verleden jaar liet de Belgische rege ring aan de Verenigde Naties weten dat zij besloten had als bijdrage tot de ver siering van het UNO-gebouw te New Vork een wandtapijt ten geschenke te geven. Door het ministerie van Econo mische Zaken werd een wedstrijd uitge schreven met als thema: „De werking van de Verenigde Naties in de wereld". Van de tachtig ingezonden ontwerpen werd dit van de Antwerpenaar Peter Colfs bekroond. De uitvoering werd toe vertrouwd aan het kunstatelier Gaspard de Wit te Mechelen. Naar schatting zou er nagenoeg een jaar arbeid mee ge moeid zijn. Drie maanden is men nu aan het werk en in het begin van deze week nodigde het departement van Economi sche Zaken de pers uit voor een bezoek aan het atelier. Vijftien weefsters zijn er aan het werk. De afmetingen bedragen 8 meter bij 13 meter 40, zodat de opper vlakte iets meer dan 110 vierkante meter zal beslaan: waarschijnlijk liet grootste wandtapijt ter wereld met een gewicht van 350 kg. Hét werk wordt uitgevoerd volgens vijftiende-eeuwse methodes d.w.z. dat men slechts een beperkt aantal verschil lende tinten gebruikt. Peter Colfs had er oorspronkelijk een vijftigtal aange geven. Men zal er zestig a vijf en zeven tig bezigen. Mevrouw Crickx-Kuntziger. adjunct-conservator van de koninklijke musea voor Kunst en Geschiedenis wees er tijdens een korte uiteenzetting op dat de oudste producten van de tapijtweef kunst opvallen door het gebruik van een gering aantal tinten. Later, en vooral in de XVIIIde eeuw is men in navolging van de schilderkunst steeds verder de weg van een zo groot mogelijke nuance ring gaan beschrijden. Hierdoor is dan veel van de oorspronkelijkheid van de tapijtweefkunst teloorgegaan. Colfs heeft terug aangeknoopt bij de goede" am bachtelijke traditie die in vroeger eeuwen de bewondering afdwong van de Franse Britse vorsten huizen.' Colfs heeft op zeer suggestieve wij ze de taak van de UNO in de wereld voorgesteld, zowel met betrekking tot het in stand houden van dc vrede als tot het scheppen van meer welvaart on der de minder ont wikkelde volken Reeds thans wordt overwogen waar men dit tapijt, vóór zijn verzending naar New-York zou kun nen tentoonstellen Te Brussel in het Paleis voor Schone Kunsten beschikt men niet over de ruimte voor een wandtapijt van die hoogte. Het is ech ter mogelijk dat het gemeentebestuur van Mechelen de nodige schikkingen zal treffen voor deze expositie. 34 „Er zijn vlekken op." „Wat voor vlekken?" „Het ziet er uit als bloed Henry draaide zich om en verdween blindelings in de flat. Fox kwam terug met Bailey. „Ik had graag, dat je de hele lift In wendig onder handen nam, Baiiey, zei Alleyn. „Probeer de drukknoppen en de deurkrukken alles. Laat Thompson een foto maken van de bank en de wand." „Zeker, meneer." „Fox, we zullen nu je aantekeningen eens doornemen en dan geloof ik, dat we maar aan de familie moesten be ginnen." III De tweelingen stonden naast elkaai op het haardkleedje. Het licht van de lamp glansde op hun blonde hoofden. Ze droegen grijze flanellen pakken en donkergroene pull-overs, die hun moe der voor hen gebreid had. Ze hadden hun handen in hun zakken en Hielden hun hoofden lichtelijk scheef. Hun ge zichten waren vertrokken in een uit drukking van verontschuldigde san- dacht. Roberta staarde hen aan en voel de een alarmerende kilte in haar hart. Want achter de tweelingen zag Rober ta niet de gloeiende kolen van een Londens haardvuur, maar de geurig- brandende houtblokken van de zitka mer van Deepacres in Nieuw-Zeeland. En met ontstellende scherpte herinner de zij zich hoe ieder van hen toegaf, dat hij de grote auto genomen nad, wat hun verboden was en ermee door een rivier tegen de andere oever gereden had. Ze zag zichzelf zitten, zwijgend, hoewel ze al die tijd wist dat Stephen met de auto uit geweest was, terwijl Colin binnen was gebleven. Ze hoorde zich weer aan Colin vragen, waarom hij deze Don-Quichotterie uithaalde en ze hoorde opnieuw zijn antwoord. „Dat is een soort afspraak, die we hebben!" „Altijd?" had ze toen gevraagd en Colin streek door zijn blonde haar en zei: „O neen, alleen maar als het over iets ernstigs gaat." Deze herinnering was zó sterk, dat ze zich een poosje niet bewust was van de gesprekken in de zitkamer. Haar geest scheen intussen over te schakelen en ze merkte, dat ze nu de Lampreys bekeek alsof het vreemdelingen waren. „Ik weet niet waar ze op lijken," dacht Roberta in haar kille schrik. „Ik weet niet hoe ze in werkelijkheid zijn. Ik heb hun woor den en daden in mijn eigen indrukken van hen ingepast maar dat kan wel he lemaal fout zijn." En ze begon zich verward af te vragen of iedereen een volslagen geheime realiteit bezat o, dat iedere gedachtenlaag eenvoudig correspondeerde met iemands ideeën over degene, die dacht. ..Hier moet ik mee ophouden," dacht Roberta. „Stop.!" Haar geest schakelde weer over en de stem van Lord Charles kwam terug, bekend, zacht, een stem waarvan ze hield. „Luisteren jullie eens naar me," zei Lord Charles. „Dit gaat zo niet langer. Eén van jullie is met tante Violet naar beneden gegaan. Wie was dat?" „Ik," zei Stephen. „Schei uit", zei Colin, „ik was het." „Beseffen jullie," zei Henry, „dat één van jullie de zaak voor de ander zo slecht maakt als maar zijn kan?" „Als jullie .ie verbeelden, dat de poli tie zich door zo'n kinderspelletje laat tegenhouden, dansnel voegde Lord Charles eraan toe: „dan vergis je je we! heel erg." „Hoe zit het met vingerafdrukken? zei Frid. „Ik heb niets aangeraakt." zei Coliri. „Ik heb mijn h-handen in mijn zak ken gehouden." zei Stephen. „Wie het ook geweest is, de lift moest toch bediend worden?" merkte Frid op. „De lift is daarna nog twee keer gebruikt", zei Stephen. ..Minstens twee keer," zei Colin. „Die vingerafdrukken zullen de moeite niet waard zijn." „Ieder ogenblik kan Alleyn nu bin nenkomen en beginnen met vragenstel len." zei Henry. „Zodra hij ziet wat jullie van plan bent. zal hij ieder van jullie afzonderlijk ondervragen. Als je ook maar een vage hoop mocht koeste ren om hem ertussen te nemen, dan zijn jullie nog gejeker dan ik dacht." „Mams zal zo wel terugkomen," zei Frid. „Ga hier in godsnaam niet mee door waar zij bij zit." Lord Charles zei: „Stephen, heb jij deze misdaad begaan?" „Nee vader." „Colin?" „Nee, vader, beslist niet." „Allebei op je meest plechtige ere woord?" „Nee, vader," herhaalden de tweelin gen, En Stephen voegde eraan toe: „Het spijt ons niets, dat hij dood is, natuur lijk, maar het is een afschuwelijke m- manier om iemand te vermoorden." „Beestachtig." stemd" Colin opgewekt toe „Ik weet wel, dat het eigeitlijk erg stom is en fantastisch om zoiets aan jullie te vragen," zei Lord Charles. „Jullie zijn er natuurlijk niet toe in staat. Maar ik smeek jullie om te geloven, dat het het stomste is wat je doen kunt, om als onschuldig iemand tegenover de politie te gaan liegen." „Dat zeg ik de h-h.ele tijd al tegen Colin," zei Stephen. „Waarom volg je dan je eigen raad niet op?" vroeg Colin. „Doe niet gek. Ik ben mee geweest met de lift, vader, en Stephen is in de zitkamer gebleven." „Heb je ooit zo'n leugen eehoord?" vroeg Stephen. „Daar zitten we," zei Frid. „Schei er mee uit, tweelingen. Het is reusachtig slim; dat geven we allemaal toe, dat het enorm slim bedacht is, maar dit is ernst. Je kunt jullie zielige hersens niet inzetten tegen het machtige brein van Mooie Alleyn. Weet je mensen, als het niet was dat oom G. juist vermoord was, zou het voor mij nogal een groot mo ment zijn. dat Alleyn bij ons is. Ik heb een verborgen passie voor die man ge had, sinds de Gospellmoordzaak. Is hij werkelijk de droom van ieder meisje, Henry?" „Doe niet zo akelig modern Frid," zei Henry geïrriteerd. „Je bent net zo goed als wij allemaal bijna dood van schrik." „Nee, echt niet. Het is best mogelijk, dat ik midden in de nacht wakker word met het kille angstzweet, maar op het ogenblik voel ik me echt opgewonden. Ik wilde alleen dat een van de tweelin gen ophield met gek doen." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3