Keerpunt in vaderlandse Koninklijk bezoek aan Denemarken groot succes AKKERTJE Een zomer in Kromdorp Berlage's BEURS vijftig jaar oud i^PmmsiS^Sf^SL«S Aanpakken noodzakelijk Integrale schadevergoeding niet verdedigbaar Rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming Aat. Rampenfonds Ontevredenheid over schaderegeling Bewondering voor standpunt ten aanzien van een Verenigd Europa Een kiespijn-aanval Dankbetuiging Koninklijk Paar Voor f 10.000 aan zilver verduisterd GOEDE VACANTIE LISSONE-LINDEMAN Voor Oostenrijk geen visum nodig Watersnood Tijdens de oorlog vervaar digd voor „Mulberry"-haven 7 Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! Liturgische weekkalender Dood door schuld bij aanrijding Rijbewijs ingetrokken voor twee jaar Vermiste jongetjes uit Leeuwarden verdronken Tien maanden voor dief en helers geëist Minister W. Sullivan: Ned. immigranten zijn in N.-Zeeland gelukkig ZATERDAG 23 MEI 1953 PAGINA 5 Voor dichten der dijken Aclit enorme caissons naar ons land f T et moet een revolutionnair besluit zijn geweest, de r~w opdracht aan dr. Hendrik Petrus Berlage, om de nieuwe Beurs te bouwen. Nog stond Zocher's clas- **cisische gevel met de vier Ionische zuilen en de zware Architraaf op de Dam met de Paardentrammetjes, maar 1aen na de officiële opening van Berlage's bakstenen pa leis, Woensdag 27 Mei precies vijftig jaar geleden, de slopers hun hamers zwaaiden in de namaak-Griekse tem pel van de kooplieden en geldmannen, was definitief het nieuwe tijdperk aangebroken. Met de verbreding van het smalle Damrak tot kostelijke boulevard, brak de tijd van het nieuwe bouwen aan, het eerlijk zich heroriënteren op de wezenlijke waarden van architectuur en doelmatig con strueren, van herlevend vakmanschap en kloeke afwerking tot in de details, tot in de mortel van de cement, tot in de nagels en bouten, die in het hout gedreven werden. Advertentie Gun uw vrouw (en uzelf) een (een Lissone-Lindeman vacanlie) 10 (17) i. OOSTENRIJK (p«r (rein, logies in Kotels) I 120.- (f 170.-) 10d. RIVIERA (per F.T.S. trein) I 139.- 10 (17) d. ZWITSERLAND (per trein, logies Kotels) I 155.- (f 242.-) 10 en 17-daagse reizen naar DUITSLAND (p. Tooropatrein) f -ï i 103.- (I 151—) i. 5 d. PARIJS I 98.- f Touringcarreizen in samen werking met Cebuto (popu laire prijzen), Transbus en Pullman Expres-Amowa Vraag (per briefkaart) aan de Afdeling H van Neerland* oudste'reisbureau Groenmarkt 22, Den Haag gratis hef 96 pagina's Zomerretzenboekre (Vervolg van pag. 1) Er waren er op 1 Januari van dit jaar evenwel slechts aangesloten 327.246 ofwel 32,7 procent. Bij de Algemene zou het optimum zijn te stel en op 614.040, men heeft er evenwel '04.767. dat is 90.927 méér dan mogelijk ZoU zijn als elke werknemer lid was v3n een organisatie, waarin hij volgens zt)n levens- en wereldbeschouwing 'huis hoort. En nu hebben we voldoende cijfers, 'bderdaad is hier sprake van een ach terstand. Het is duidelijk, dat praktisch onkerkelijken en vele duizenden "on-paschanten en kantje-boord-katho- heken, die de drang tot organisatie in *>ch voelen, het de gewoonste zaak van ?e wereld vinden, dat ze deel uitma- en van een maatschappelijke bewe- ®"rg, die niet krachtens de christelijke h°rmen naar maatschappelijke recon structie streeft. Hier is een dubbel ge- S?ar aanwezig. Het eerste is van indi- y.'duele, het tweede van maatschappe- t'Jke aard. Het is een simpel ervarings gegeven, dat vooral de minder verstan delijk ontwikkelde mens, die voortdu rend jn een „neutraal" milieu verkeert, langzamerhand deze neutraliteit als zijn ®'gen geestelijke kleur gaat aannemen, frankrijk, Italië, België in mindere fhate en op het ogenblik ook Duitsland, Jeveren ons de bewijzen te over, ^elke rampzalige gevolgen voor de ge- °°fsbeleving het lidmaatschap van een p^utrale beweging heeft. Daarop moet T/Us XI zijn verzuchting wel gebouwd rebben: „Hele mensengroepen moeten rT-iggevoerd worden tot Christus Die J verloochend hebben". Maatschappelijk is het eveneens een gevaar. Een van de belangrijke te her- eerstenen gebieden immers is het maat schappelijk leven, waarop met name de akbeweging zo ontzaglijk grote irt- i°ed oefenen kan en oefent. De vrije 7 sPraken, vorm vindend in een rechts- Positie-regeling der werknemers, dienen |ebouW(j te zijn op de Christelijke, op g® Evangelische wetten. Daarnaast of j u men daarboven is de K.A.B. meer an vakbeweging. Het is een totale be weging, die de gehele mens in al zijn andelen wil helpen beter Christen te 'in. Hoe ligt hier dan een werk gebied voor de apostolaatsgroepen in ne beweging. Het is zonder meer dui- e?hjk: aanpakken is hier gebiedende Afgezien van de architectonische gruwel, zoals Zocher's beurs genoemd werd, (schreef reeds Potgieter er geen hekeldicht op?) en afgezien van de nood zaak van een bredere uitleg naar het Centraal Station, dat Cuypers haaks op het Damrak had geprojecteerd, kon het echt niet langer met de oude beurs. Men tochtte er weg. De Zuid-Wester gierde over het plein en het geheel open por tiek en reeds in de winter van 1845 klaagden de beursmannen over de on voldoende beschutting tegen koude, sneeuw en regen. Toen reeds gingen er stemmen op om de zaak te overdekken en een ingestelde commissie meende dat de toestand zo was, dat verwarmings- en verlichtingstoestellen zelfs geheel en al nutteloos zouden zijn. Zo groeide de oppositie, tot men tot algehele afbraak besloot en het typisch product van negentiende eeuwse imi- tatiezucht in de architectuur met de grond gelijk maakte. Een groot verlies is deze afbraak nooit geweest, hoewel wij, gekomen op de helft van de twin tigste eeuw, wel iets anders tegen de vo rige aankijken dan onze grootvaders dat gedaan hebben. Het beeld van de re cente historie wijzigt zich namelijk al tijd snel en wij zijn momenteel bezig een groot stuk romantisch decor rond de vorige eeuw te zetten en de onstuimige hervormers uit het begin van onze tijd zien wij langzamerhand steeds critischer. Met de ongelukkige constructie van Zocher heeft men dikwijls gemeend heel de classicistische bouwkunst te moeten verwerpen, nauwelijks besef fend dat de monumentale uitbouw van de meeste onzer West-Europese ste den juist steeds weer gebaseerd is op het principe van de zware zuilen met de architraaf en het driehoekig tympanon, logisch bouwprincipe der Griekse ratio. En waar wij daarna meenden dit classicisme verworpen te hebben om te bouwen met nieuwe verworvenheden, lopen wij dan niet steeds weer opnieuw vast in andere principes, de Gothische kathedraal, de Renaissance-paleizen in Rome, de vroeg-christelijke basilica of de Noord- Afrikaanse Minaret-torens? Deze laatste opmerkingdringt zich onwillekeurig op, wanneer men de bouwkunstige evolutie van de laatste .eeuw overdenkt. Er is in de vijftig jaar, .waarin zich de Beurs aan het Damrak .verheft ontstellend veel geschreven Het beeld van Joost van den Vondel, door Lambertus Zijl vervaardigd, aan de beurs te Amsterdam. over dit phenomeen in onze vaderlandse bouwerij. In die jaren is Berlage ver heven tot een architect, die in Neder land Jacob van Campen naar de kroon stak. Hij was een veelomvattende geest, die op vele terreinen zijn idealen heeft uit gedragen. Hij bracht bezinning op het bouwen, hij zocht nieuwe grondslagen, eerlijkheid en degelijkheid. Als zodanig heeft hij een nieuwe Hollandse school gesticht en zijn principes zijn nog van kracht. De Beurs is meer dan een bouw werk genoemd. Het is een belijdenis, een belijdenis van Berlage's bouwkun stige principes tot in elk detail, van de grote vorm tot het kleinste ornament, dat er slechts op gericht is de con structie te accentueren. De composities van natuursteen en baksteen ademen alle dezelfde geest. De aanzetten en de sluitstenen in de gemetselde bogen, de balken boven de ramen geven alle de kracht van druk- en trekspanning. De houtconstructies, de kapspanten en de deuren zijn van dezelfde waarde. De plastiek van beelden en reliefs van Lambertus Zijl blijft binnen de lijnen van muren en wanden. Opmerkelijk is de linker toren, die het midden houdt tussen een Romaanse en een Minaret toren, terwijl de rechter toren in Ber lage's tekeningen steeds meer is inge krompen, omdat hij geen dienende functie had, om tenslotte onder een klein dakje geheel onder de daklijst te blijven. Men denke zich echter eens het gebouw met twee even-grote torens. Een vergelijking met een Romaanse kerk was schier onontkoombaar. Maar al deze loftuitingen treffen tenslotte de pioniersarbeid van dr. Ber lage en zijn invloed bij de omwenteling in de Vaderlandse bouwkunst. Zijn eigenlijke architectuur, zijn oplossing bij het zoeken van een nieuwe grootse vorm: plastisch, kernachtig, doelmatig en schoon wordt, zoals gezegd, heden ten dage veel critischer bezien dan enkele decennia geleden. Zo dunkt me, dat vanaf het Centraal Station gezien, de beurs geheel en al uit elkaar valt in tientallen torentjes, schoorstenen, dak jes en platforms. Hier schijnt het grote plan volledig te ontbreken en is Berlage in het zoeken en afwerken van de de tails blijven steken. Ook de zijwand aan 't Damrak is niet bepaald boeiend in profilering en de opstekende geveltoppen verbrokkelen het geheel. Aan deze euvelen heeft De Bazel bij zijn gebouw voor de Handelmaatschappij niet gele den. Gebaseerd op dezelfde principes is hier een massief blok ontstaan, dat in zijn constructie toch volledig spranke lend is gebleven. De verdere ontwikke ling van de glas-, staal- en beton-tech- niek zou, voortbouwend op het hier verworvene, een volledig doorzichtig en fragiel karakter geven aan wat bij De Bazel door donkere baksteen en kleine vensters tot een massieve masto dont werd. Maar ondanks al le délail-crittek kan men geenszins af breuk doen aan de figuur van Berla ge, die met zijn Beursgebouw een mijlpaal zette in de vaderlandse archi tectuur, een mijl paal, die ook de weg aangaf voor Staal's Beursgebouw in de Maasstad, die een product is van veel wijdere ont wikkeling. Zo gaat het ge bouw aan het Damrak het tijd perk in waarin de eeuw van zijn be staan zal worden volgemaakt. Aan de criticus van 2003 de taak het ge bouw dan op zijn waarde te toetsen en mogelijk zijn de stedebouw en de bevolkingstoename dan zo gigantisch, dat de beurs een staaltje van pro vinciale bouwkunst geworden is, zij het een uniek ex empel, verzinkend tussen de wolken krabbers. Maar dan is Amsterdam Am sterdam niet meer cn ziin de beziens waardigheden al leen goed voor het toeristenboekje. en me' gistermiddag was bij het Na- ihhv' Rampenfonds een bedrag van 112.9 t inïi°en gulden binnengekomen, betgeen *°0.ooo meer is dan bij de vorige opgave. On^?ar .®anleiding van talrijke aan de ri ?tenrijkse legatie in Den Haag ge sp aanvragen maakt deze legatie er <Jeri nt' dat voor personen van Ne- din nationaliteit, die over een gel- s paspoort beschikken, geen visum eist is voor een reis naar Oostenrijk. Verschenen is een nota betreffende do vergoeding van de watersnoodschade 1953. De nota bevat het antwoord op enige vragen van principiële aard, ge steld door het bestuur van het Centrum voor Staatkundige Vorming aan de he ren mag. dr. P. de Bruin S.J. te Maas tricht en drs. H. ten Doeschate te 's Gra- venhage. De nota werd ingezonden, voor het ontwerp van Wet op de watersnood- schade 1953 bij de Tweede Kamer werd ingediend. Enkele conclusies, waartoe de samen stellers van de nota komen, luiden als volgt: De overheid heeft bij het herstel van de gezonde maatschappelijke verhou dingen in de getroffen gebieden reke ning te houden met de vroeger geves tigde rechten. Het is echter ondoelma tig hier een beginsel-vraag te stellen met als voorwerp de eis tot integrale schadeloosstelling. Een zo strenge norm is als beginsel niet verdedigbaar. Zij kan zelfs niet als oorspronkelijk begin sel doch alleen als een nauw bij het positieve recht aansluitende stelregel worden begrepen. Overigens kan een volledige schade loosstelling onder omstandigheden zeer wel de juiste oplossing blijken van vele door de ramp gerezen moeilijkheden, te meer daar zij tevens in hoge mate dien stig zal zijn voor het herstel der maat schappelijke verhoudingen. Dit laatste kan echter in vele gevallen verdergaan de hulp vergen, dan men enkel volgens een norm van algehele schadeloosstel ling zou kunnen verlenen. Voor wat betreft de functie te ver vullen door het Nationaal Rampenfonds met betrekking tot de geleden schade zijn de samenstellers van de nota van oordeel, dat principieel overheid en Rampenfonds tezamen voor één taak staan. Zij achten derhalve de formule onjuist, dat het Nationaal Rampenfonds moet zorgen voor schade geleden in de persoonlijke sfeer. De uitkeringen van Staatswege dienen immers zo te zijn, dat de getroffene weer kan leven en werken. Het gehele herstel heeft dus een sterk persoonlijk karakter. Ander zijds kan men evenmin stellen, dat uit het Rampenfonds geen uitkeringen mo gen plaatsvinden, waartoe anders de overheid verplicht ware. Gezien zijn eigen karakter zou het Rampenfonds zich vooral met maatschappelijke hulp verlening kunnen belasten, terwijl dan de overheid ten deze een subsidaire taak zou hebben. Het eigenlijke schade- herstel ware dan door de overheid te regelen, aldus de conclusies. „Hoewel de vergoedingsmaatstaven voor verschillende schadesectoren redelijk kun nen worden genoemd, zijn in het wets ontwerp Watersnoodschaderegeling 1953 vele en vaak onbegrijpelijke onbillijkheden aan te wijzen, die het geheel beletten met waardering te begroeten", aldus de con clusie van de Stichting „Nieuw Schouwen Duiveland", genomen tijdens haar jongste vergadering. Opvallend vond de Stichting ook, dat de huisraadschadc in het wetsont werp onvolledig is verzorgd. Gelet op het zwaar getroffen zijn van deze streek wenste de Stichting dat voor Schouwen-Duiveland een uitzondering wordt gemaakt. Door de omvangrijke dijk werken wordt heL werkloosheidprobleem op het eiland opgelost, hetgeen een finan ciële verlichting voor de regering bete kent. In de kring van architecten leeft be langstelling voor ontwerpen van nieuwe boerderijen. Voor de vestiging in de Noord Oost Polder van uit Schouwen Duiveland afkomstige boeren schijnt flinke belang stelling te bestaan. Ter vergadering werd meedegedeeld, dat inmiddels een boot met koplading voor het veer Zijpe-Anna ^Tacoba Polder is aangekocht. Het betreft hier een boot. die dienst heeft gedaan op het Moerdijkse Veer. Men bleek zeer ontstemd over het trage tempo van de bouw van barakken. Dit alles wordt nog geaccentueerd door de neergang in financieel oogpunt van de Amsterdamse goederenbeurs. De statistieken bewijzen het en de bevol kingstoename accentueert het. De tech nische hulpmiddelen, als de telefoon, hebben de Beurs min of meer overtrof fen. Het oude systeem van goederen- en effectenhandel wordt langzamerhand meer en meer gesocialiseerd. Maar hoe dan ook, het gebouw zal blijven, als de historie ongeschokt voortgang vindt en met het gebouw zal Berlage blijven als de grote pionier. MARIUS VAN BEEK Acht grote caissons van 7700 ton gewicht elk zullen, naar deeds werd gemeld, van de Engelse marinehaven Portland (Z.W. kust) naar Nederland wordpn gebracht. Zij zullen hier bij het dichten der dijken worden ge bruikt. Deze caissons hebben een lengte van zestig bij negentien bij achttien meter en een diepgang van ongeveer zeven meter. Aan de internationale sleepdienst L. Smit en Co. te Rotterdam is opdracht verleend deze caissons naar Nederland te brengen. Hiermee zullen acht reizen van ongeveer drie tot vier dagen gemoeid zijn. De eerste sleep zal 28 of 29 Mei beginnen. De kolossen werden tijdens de oorlog ge maakt voor de buitenhaven aan de Nor- mandische kust. die kort na de invasie van Juni 1944 door de geallieerden werd aange legd. Deze „Mulberry"-haven maakte het mogelijk de verbonden troepen tijdig te versterken en te ravitailleren. Vele der klei nere caissons, die daar zijn gebruikt, wer den later eldèrs voor alle mogelijke doel einden toegepast. Ook bij het dichten van de Walcherse dijk in 1945 bleken deze oor logsrestanten van bijzonder grote waarde. Men mag zonder overdrijving zeggen, dat het Koninklijk bezoek aan Dene marken een groot succes is geweest. Toen de Denen na de eerste dag gewend waren aan het idee, dat de Nederlandse Koningin en Prins hier te gast waren, hebben zij spontaan en zonder enige terughoudendheid hun vreugde er over geuit en naarmate' het bezoek vorderde, werd de belangstelling steeds groter en verschenen er steeds meer grote en kleine vlaggen in de straten, waar het koninklijke bezoek passeerde. Het grote blad „Politiken" heeft aan de rede van H. M. voor de studenten een hoofdartikel gewijd, onder de titel „Een Koningin en een paragraaf". Het blad doelde daarbij op de voorstellen tot wijziging van de Deense grondwet, die het mogelijk zullen maken het land wat ruimer armslag te geven bij het aangaan van internationale betrekkin gen. Het merkwaardige feit deed zich daarbij voor, dat dit blad, dat over het algemeen tot dusverre een wat stroeve houding had aangenomen ten aanzien van de betrekkingen tussen Denemar ken en de Europese eenheid, na de rede van de Koningin kennelijk zijn stand punt wat gewijzigd had. Het blad schreef o.m.: „De Koningin stond er slechts om te spreken voor de Deense studerende jeugd en vervuld van dat ene, waar haar eigen land in betrokken is en waar Denemarken nog afwachtend tegenover staat: de poging een Ver enigd Europa te scheppen. Er was zo veel warmte in haar mooie stem en in haar woorden, dat het zonder twijfel waar is, dat zij in de gedachte gelooft, een oude gedachte, die in deze gene- Advertentie kan Uw plannen in -duigen gooien. ZONDAG 24 Mei: Pinksterzondag; Mis *v. d. dag; sequentie; Credo; prefatie enz. v. Pinksteren; rood. MAANDAG: Pinkstermaandag; Mis v. d. dag; sequentie; Credo; prefatie enz. van Pinksteren; rood. DINSDAG: Mis v. d. dag; sequentie; Cre do; prefatie enz. v. Pinksteren; rood. WOENSDAG: Quatertemperwoensdag; Mis v d. dag; 2 H. Beda; 3 H. Joannes I; se quentie; Credo; prefatie enz. v. Pinkste ren; rood. DONDERDAG: Mis v. d. dag; H. Au- gustinus; sequentie; Credo; prefatie enz. v. Pinksteren; rood. VRIJDAG: Quatertempervrijdag; Mis v. d. dag; 2 H. Maria Magdalena; sequentie; Cre do: prefatie enz. v. Pinksteren; rood. ZATERDAG: Quatertemperzaterdag; Mis v d. cïag; 2 H. Felix; sequentie; Credo; pre fatie enz. v. Pinksteren; rood. ZONDAG 31 Mei: H. Drievuldigheid; Mis van het feest; 2 gebed v. d. 1ste Zondag na Pinksteren; Credo; prefatie v. d. H. Drie vuldigheid; laatste evangelie v. d. Zondag; wit. Na hun terugkeer in Nederland hebben de Koningin en de Prins het navolgende telegram aan de Koning en Koningin van Denemarken ge zonden: De vriendelijke en warme ver welkoming door U en het Deense volk zal altijd onvergetelijk voor ons blijven. Wij danken U uit het diepst van ons hart voor al Uw gastvrijheid en voor alles, dat U deed om de vriendschap tussen onze volken te versterken. Wü wa ren verheugd zoveel van Uw mooie land te zien en van het prachtige werk, dat daar verricht wordt, w.g. JULIANA en BERNHARD ratie weer -nieuw is geworden". Het blad besloot: „Het is aan het Deense volk te beslissen of en wanneer het deel uit zal maken van de Euro pese gemeenschap. Koningin Juliana en haar volk hebben hun keus al be paald." De Utrechtse rechtbank veroordeelde gisteren de 25-jarige chauffeur G. J. G. te Arnhem wegens het veroorzaken van dood door schuld, tot drie weken ge vangenisstraf met onvoorwaardelijke in trekking van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar. Verdachte had 28 Juni van het vorig jaar een bromfietsrijder op de weg tus sen Ede en Utrecht aangereden, waar door deze op slag werd gedood. Verd. zou niet met zijn gehele aandacht bij het rijden zijn geweest, omdat hij wegens pech een reprimande van zijn patroon vreesde. Mr. Van Zutphen uit Arnhem had gepleit voor een niet intrekking van het rijbewijs en voor een korte, liefst voorwaardelijke vrijheidsstraf. Na twee dagen tevergeefs dreggen in de vijver van het Stadspark en in de Stads gracht, zijn de lijkjes van de twee vermiste zes-jarige Leeuwarder jongens Evert Schel- fel en Hieike Rinsma gisteren omstreeks het middaguur uit de Stadsgracht bij de N'oorderbrug in Leeuwarden opgehaald. De beide jongens hadden Dinsdagmiddag de bewaarschool verlaten, doch waren niet thuisgekomen. De ouders riepen politie- hulp in, doch de politie stond voor een moeilijke taak aangezien de geruchten en mededelingen, die haar over de jongens bereikten talrijk waren. Op aanwijzigingen van een telepaath heeft de politie de gehele vijver en een deel van de Stadsgracht afge- dregd, doch aanvankelijk zonder resultaat. Eerst gisteren zijn de lijkjes van de jongens gevonden. Vrijdag is in de aula van de R.K. Universiteit te Nijmegen de sttch- tingsacte verleden van de „Stich ting Universitair Kankercentrum te Nijmegen", het vierde Univer sitaire Kankercentrum in ons land. Tijdens het tekenen van de acte: v. I. n. r. prof. Ch. J. J. M. Petit, president-curator van de R.K. Universiteit te Nijmegen, dr. J. P. 'A. Hoefnagels, die als voor zitter van het nieuwe Kankercen trum de acte tekende, en als laat ste, rechts, notaris F. Wolters. De officier van Justitie te Utrecht heeft gisteren tegen de 44-jarige loon- slager J. N. F., tien maanden gevange nisstraf met aftrek, waarvan vier maan den voorwaardelijk, geëist, tegen de 45- jarige galvaniseur G. van R. tien maan den gevangenisstraf met aftrek, waar van drie maanden voorwaardelijk cn tegen de 38-jarige galvaniseur C. W. K. dezelfde straf, respectievelijk wegens heling, heling en verduistering van een aantal zilveren platen ten nadele van de N.V. Koninklijke Nederlandse fabriek van gouden en zilveren werken Gerrit sen en Van Kempen te Zeist. Uit de bekentenissen van de drie ver dachten bleek, dat het geval zich als volgt zou hebben toegedragen. Van R. had 25 geleend, omdat deze door hui selijke omstandigheden in financiële moeilijkheden zat. K. kon niet terugbe talen en daarom had Van R. aan K. voorgesteld een zilveren plaat weg te nemen en die aan Van R. te geven. Daarmede kon de schuld worden ge delgd. Hierop was men met dit spel doorgegaan, omdat K. het geld goed kon gebruiken voor zijn gezin en omdat Van R. een grote loonbelastingschuld had. Van R. stond de platen weer af aan ver dachte F., die ze voor een kleine 100 per stuk naar Schoonhoven doorver kocht. Hij zelf betaalde ze met 50. Volgens de fabriek zouden ongeveer 70 platen zijn verdwenen, volgens de ver dachten lag het aantal rond de 50. Uit de drie requisitoirs van de officier van Justitie bleek, dat de waarde van de platen ongeveer 200 per stuk was. zo dat uit de bekentenissen al zou blijken, dat er zeker voor 10.000 aan zilver is verdwenen. Uitspraak 5 Juni. Het vorig jaar werden in Nieuw-- Zeeland 22.700 immigranten opgenomen. Daarvan kwamen er 15.000 tot 16.000 uit de landen van het Britse Gemene best. Als tweede volgde Nederland met 5300 immigranten. De overigen kwa men uit andere landen. Voor dit jaar worsen er uit Nederland ongeveer 3000 immigranten verwacht. Voor de helft geschoolde arbeiders, voor de andere helft ervaren boeren. 90 tot 95 pet. van de Nederlandse im migranten voelen zich in Nieuw-Zee- land heel gelukkig en wij zijn over de Nederlanders zeer tevreden, zo merk te de Nieuw-Zeelandse minister van Arbeid. Mijnbouw en Immigratie, de heer W. Sullivan, cfie Maandag met zijn echtgenote in ons land arriveerde, op. Ook de Nieuw-Zeelanders zijn op de Nederlanders gesteld. Misschien passen wij een al te scherpe selectie toe, zo voegde hij er aan toe, maar wij heb ben alleen geschoolde krachten nodig. Vooral in de bouwvakken en het ma chinebedrijf; daarnaast ervaren wer kers in de landbouw. 9. De merkwaardige jacquetten-show in ae Ver gulde Os deed intussen de mzamellust van freule De Quael in het geheel niet verslappen. Integendeel, zij begon zich af te vragen of zij de voorraad oude kle ren, die zulk een omvangrijk deel van haar erfenis uitmaakte, niet ook zou kunnen uitbuiten voor haar goede doel en niet voor Ar ie Goesting. Zij waagde het opnieuw de hulp in te roepen van notaris Van Ebbedingen en tot haar eigen verrassing bleek zij ditmaal bij deze waardige heer een gex>oelige snaar getroffen te hebbenHij koesterde namelijk reeds lang het heimelijke verlangen het dorp en zich zelf een nog grotere faam te bezorgen dan zij reeds had den en het verder op gang brengen van een altijd nog schuchtere en eenzijdige vreemdelingenindustrie leek hem daartoe een zeer bruikbaar middel. Zijn organisatorische geest stelde in weinige ogenblikken met de uitgebreide garderobe van het geslacht De Quael een dagelijkse historische optocht samen, die enkele dagen later ook reeds werkelijk door het dorp trok. De stoffige heer uit de Vergulde Os was de enige toekijkende vreemdeling, maar de notarif zowel als de freule smaakten het genoegen, dat hij althans danste van enthousiasme. Helaas reageerde de plaatselijke middenstand, die toch al met achter dochtige gezichten de gebeurtenis tegemoet had ge zien, geheel anders. Toen hij achter de stoet name lijk een aantal spandoeken ontwaarde, waarop de freule eigenhandig een aantal letters geborduurd had, die samen de zin vormden: „Gedenk de arme bewoners van het tentenkamp, geef hun kleren, kleren, kleren", ontwikkelden zij van pure ontevre denheid een zeer groot tumult. De bewoners uit het tentenkamp zelf kregen bij het zien van die woorden het onaangename gevoel, dat zij het slachtoffer werden van de liefdadigheid. Dat leek hun hun eer te na, zodat zij onverwijld naar stenen en andere straatvoorwerpen grepen, om hun geschonden bla zoen te zuiveren. De gebeurtenis eindigde aldus i» een groot handgemeen, waaruit de freule met lijfs gevaar haar klerenschat wist te bergen. Tot bij haar woning werd zij achtervolgd, zodat zij zich bibberend binnenskamers opsloot en de hele nacht angstig droomde, en, herhaaldelijk wakker geschrokken, telkens dacht, dat er onverlaten haar huis binnen gedrongen waren, om haar iets aan te doen. De vol gende morgen bleken trouwens alle kleren gestolen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5