Het vaderlands geslacht der ferme jongensstoere knapen Gaat Amsterd. Rijtuig Mij. taxi bedrijf afstoten? Verplaatsing zomervacantie naar Juni en Juli? TALENT EN GENIE De Pleegkinderenwet treedt 1 Juni in werking Geen rode soldaten met Britse schepen vervoerd A VI STEUNZOLEN DE LAATSTE LATINIST volmaakt Zeelui worden niet gemaakt, ze worden geboren Verstrekkende voorstellen op komende aandeelhoudersvergadering Minister van O. K. en W. voert geen beswaren aan Invoer in Indonesië blijft beperkt Heeft het genie inderdaad altijd iets van de waanzin in zich Opvoeding moet voldoen aan bepaalde minimum-voorwaarden PEETERS Venlo yo°' f90.' j beschaafde vlotte Verkoopster mits het sop of naspoelwater heet is. U bespaart tijd en doeken* ZATERDAG 23 MEI 1953 PAGINA 6 Afscheid, Betalingsverkeer via ons land voldoet uitstekend Tito bant godsdienst uit de scholen Heftige aanval op Vatic aan Verzoek aan Duitse militairen in Egypte Geen medewerking te ver lenen aan legeracties Bouw genie-kazerne te Alphen a. d. Rijn Sovjet-gedelegeerde uit Athene teruggeroepen Zomercursussen in Oostenrijk Antwoord op McCarthy's beschuldiging CHR. DE JONG A. W. F. VAN RIJN J. M. DE HAAS G. DEN OTTER P.J.NACHTEGELLER Voor nette jongens Tocht op do Rijn „RIVAL" Uit en thuis P. E. J. KROOS I B. KAMPHU1SEN Prijs f 2.90 GEMEENTE HAARLEM G. GEERDINK STADSSCHOUWBURG „Welkom thuis, Helena!" „EEN VROUW MET EEN KLEIN HART" Rhee -wntf uw gekleurd- en witgoed'» En hoe*.J ,,'t Worre je t(jd, Klaes." Klaas, amper van school af, kijkt naar zijn moeder en van zijn moeder naar de klok. Hij heeft al heel wat keertjes naar die klok gekeken, deze avond en traag kropen de wijzers langs de cijfers, die er in sierlijke lijn op zijn aangebracht, 't Wordt je tijd. Klaas. Ja, nu Is het dan eindelijk zover. Het is tijd. De klok wijst tegen achten en met een zucht legt moeder de kous, die zij zojuist gestopt heeft, terzijde. Klaas zucht ook. Zijn blik dwaalt door de kamer, glijdt langs al die bekende voorwerpen: de stoel van vader, sedert vanmorgen al leeg, de radio, waarop hij zo vaak de gesprekken van de vissers onder elkaar en met de vaste wal beluisterde, de kachel, die sinds enkele weken niet meer brandt, de poes. tevreden gekruld in een gemakkelijk hoekje van een stoel. Hij ziet zijn moeder opstaan, terwijl een jonger zusje haar pop toedekt In het kleine wiegje. En daarmee is alle bravour uit hem verdwenbn. Hoe heeft hij naar deze dag verlangd. Toen hij de meester op school voor het laatst de hand drukte, wist hij het als een juichende blijheid in zijn binnenste: Nou kan ik naar zee. Nou word ik, net als vader, vis serman. En hij heeft de dagen geteld. Het waren er eerst vele en het leek of zij nooit om zouden komen. Het werden er steeds minder en allengs voelde hij zich kleiner worden, nieti ger, hij. die zich reeds een groot zee man had gewaand toen de schooldeur achter hem dichtsloeg. Klaas zucht en staat op. Met lome tred loopt hij naar de keuken, waar in de hoek een glanzende plunjezak staat. Slap er overheen hangen een paar lieslaarzen, een stevig voorschoot en ernaast staan een paar spiksplinter nieuwe klompen. Zijn hand glijdt er over heen, maar het is een melancho liek gebaar. Hij gaat immers weg van al dat bekende. van huis, van zijn zusje, van moeder Moeder Glas ziet het wel, al laat zij niets merken. Zij weet en begrijpt, wat er in haar jongen om moet gaan, om dat zij het zelf even sterk, sterker wellicht nog, voelt in haar moeder hart. Maar zij weet, dat dit het lot is van de zeemansvrouw. dat zij moet afstaan, wat zij liefheeft, aan de zee, die sinds mensenheugenis mannen heeft weggelokt uit de gezinnen. De zee moet immers bevaren worden. En ze weet ook, dat je daar een man nooit van af kunt houden. Ze varen immers niet om te leven, maar leven om te varen. Klaas zucht opnieuw. Het valt hem zwaar wat hij gedacht had een feest te zullen zijn. Vader is vanmorgen al naar de kant gegaan. Er was aan boord nog veel te doen. Er moest nog geproviandeerd worden en op zo'n laatste dag voor het vertrek loop je graag de boel nog eventjes na. Op zee is het slecht werk als er manke menten komen. En al weet je, dat al les in orde is, toch maak je nog even de ronde. De Vlaggetjesdagen hebben heel wat kijkers naar de haven gelokt. Klaas heeft er ook veel gezworven deze dagen en steeds was hij te vin den in de buurt van het schip, waar mee hij zijn debuut als zeeman gaat maken. Zijn schip. En hij was er wat trots op. De schipper kent hij goed en zijn vader vaart erop als stuur. Nou gaat hij mee als afhouwer. Als over een paar dagen de vleet in zee gaat en een paar uur later weer gehaald wordt, zal hij op het voorschip zijn taak hebben, er op toe moeten zien, dat de netten niet verward raken in de lijnen. Hij zal er bijstaan, wanneer de schipper, voordat het eerste net overboord gaat, de pet zal lichten om, traditiegetrouw, te zeggen: Aan 's He ren zegen is alles gelegen. Het flitst alles door zijn gedachte heen, terwijl hij daar zo staat, in die kleine keuken van het eenvoudige huisje. Tot zijn moeder hem tot de werkelijkheid roept: „Hoe denk ie 'r over, jong?" Hij ziet, dat zijn moeder haar man tel reeds aangetrokken heeft. Met een schouderbeweging gooit hij de zwarig heden van zich af. grijpt de plunje- zak, de laarzen, het voorschoot en de klompen en zou waarachtig nog ver geten zijn zusje gedag te zeggen, als moeder hem niet gewaarschuwd had. Gek is dat. om als aankomend zeeman je zusje een hand te geven en dan een brok in je keel te voelen, die je het spreken belet. Je zou trouwens toch niet geweten hebben, wat je tegen haar moest zeggen. Maar Lientje, die vannacht bij een buurvrouw mag sla pen vindt hem geweldig met die pak kage. En dan ineens is het voorbij en loopt Klaas met zijn moeder naar de haven. Ze hebben onderweg niet veel te gen elkaar gezegd. Een kwartiertje was het lopen en er zijn misschien geen tien woorden gewisseld. Ieder had zo zijn eigen gedachten, die sa menkwamen in dat ene woord: Af scheid. Aan de haven is het druk. Een ijs- coventer vindt er zijn klanten. Er zijn veel mensen op de been, visserslui en familieleden, die de laatste nacht bij elkaar aan boord zullen doorbrengen, met een koukle en een smousie. Want koffie en koek zijn bij de Kattikers boord even onontbeerlijk als de aan vleet. Op een van de schepen staan drie vrouwen aan dek rond een mand, aardappelen te schillen. Dat scheelt de bemanning morgen alweer een kar wei. Klaas heeft een „Goeie" naar be kenden geroepen en is aan boord ge klauterd. Vader stond aan dek en hielp moeder bij de lastige opstap. Het was hoog water en dan steekt de bak zo'n eind boven de wallekant uit, dat een vrouw wel een hullepie mag heb ben. Als het later wordt, de nacht zijn sluier legt over haven en schepen, wordt het stiller op de kade. Ieder is aan boord van zijn schip en in het achterlogies wordt gedempt gepraat. Klaas heeft eerst aandachtig geluis terd, maar stilletjes aan werd dat minder. De warmte woog zwaar op zijn oogleden en als stuurman Glas zijn vrouw eens aanstoot, zien zij, dat hun zoon Klaas rustig in slaap gesuk keld is. Met een schok wordt Klaas wakker. De mannen en vrouwen lopen bedrij vig heen en weer en hij voelt, dat de motordrijver zijn kar op gang heeft gebracht. Dat is dus op slag van zes sen, want dan zal de vloot vertrekken, schiet het door zijn gedachten. In een wip is hij aan dek. waar zijn moeder met zijn vader staat te praten. Ze ge ven elkaar een zoen en Klaas loopt naar de railing. Als zijn moeder even later naast hem komt staan, voelt hij tranen in zijn ogen Hij zegt maar niks, geeft haar een hand en knikt heftig met het hoofd, als zij hem de laatste vermaning meegeeft goed op zichzelf te passen. Pas als zij op de kade staat verdwijnt de floers voor zijn ogen. Dan springt de wijzer van de klok op het havenkantoor op zes uur. Een stopt op de fluit en de eerste logger maakt zich los van de kant. Een twee de volgt, een derde en de een na de ander draait achteruit om dan de ste ven naar het Westen te wenden. Nu voelt Klaas, dat ook zijn schip losge varen is. Hij kijkt naar de kade, die langzaam achteruit schijnt te gaan. Hij ziet zijn moeder zwaaien en zwaait uit alle macht terug. Zijn moeder ziet de armzwaai, die eerst naar de Kop van de Haven wijst en daarna naar het want van de voor mast. Zij begrijpt het en loopt op een draf naar de Kop om daar het schip voorbij te zien varen. Maar daar is het druk en als Klaas, die in het want ge klommen is, probeert zijn moeder te vinden temidden van die vele honder den, wil het niet lukken. Ja toch, juist als het schip de haven uitdraait, ziet hij haar staan. Hij zwaait, zwaait en ziet niets meer. Even later klimt Klaas weer naar dek. Zoiets moet je doen als je nog binnen de pieren bent. Hij weet im mers nog zo goed van vorig jaar, toen hij tijdens zijn vacahtie een reisje meemocht, dat een schip buitengaats geducht kan slingeren. En dan moet je zeker niet ergens in de mast zitten, want daar zwaait het nog eens zo erg. Bar ziek is hij toen geweest en in zijn hart is hij wel een beetje bang, dat hij dat nu weer zal worden. Niet aan denken, vermaant hij zich zelf. Anderhalve dag is het varen naar de haringgronden. Dus Woensdag in de namiddag aan schot en Donderdag morgen heel vroeg halen. Hij zal er bij zijn. Niet als passagier, maar al: een echt lid van de bemanning, een visserman, die de traditie van geslach ten her zal voortzetten. Zeelui worden niet gemaakt. Ze worden geboren. Zijn grootvader was zeeman, toen er reizen gemaakt werden van maanden Dan ging een bom uit en aan de wal hoorde je niets meer. Zijn vader vaart nu als stuur, over een tijdje misschien als schipper. Dat wil Klaas ook wor den en daarom zet hij de tanden op elkaar. Woensdag aan schot. Donder dag halen. En als ze een goede vangst hebben gaan ze misschien nog jagen ook, zodat ze Vrijdag alweer thuis zijn. Zo gaan er volgende week weer heel wat voor het eerst van hun leven als echte visserman naar zee. Klaas, Cor, Dirk, Bertus en hoe ze nog meer mo gen heten. Jongens, die met spanning dit moment tegemoet hebben gezien, die nu ineens klein worden in hun hart. Maar die, als straks de eerste vleet aan boord komt met de glan zende haring, de trots zullen voelen van de visserman, die op die grote Noordzee zo dicht staat bij de Schep per van alle dingen. „Aan 's Heren Zegen is alles gelegen". Ook het sla gen van deze jongens, de mannen van straks, de visserslui, die de visserij zo nodig heeft. Jongens, behouden vaart en goede teelt. Als moeder terugkomt in haar huisje, zal de kamer leeg lij ken. Zij zal in een stoel vallen, maar de zucht, die aan haar borst ontsnapt, zal er een zijn, vermengd met trots, de trots van een zeemansvrouw, die behalve haar man ook haar jongen afstond aan de zee. H. VAN KAAM In een op 15 Juni a.s. te houden alge mene vergadering van aandeelhouders van de Amsterdamse Rijtuig Mij., zal een drietal zeer ingrijpende voorstellen ter tafel komen, Als eerste voorstel komt op de agen da, het afstoten van het taxibedrijf van de mij., dat, zoals men weet, een zeer belangrijk onderdeel van het bedrijf is, doch sedert enige jaren voor de mij. sterk verliesgevend is. Het tweede voorstel is van veel in grijpender betekenis en stelt niet min der voor dan een algehele liquidatie van de Amsterdamse Rijtuig Mij. Het laatste voorstel is er een van een groep aandeelhouders, die voorstellen een aandeelhouderscommissie te benoe men, die tot taak zal hebben te onder zoeken of het in het belang van aan deelhouders is of wel het bedrijf te liquideren, dan wel het bedrijf verder voort te zetten. Zoals men zich zal herinneren is er in de laatste jaren wrijving ontstaan tussen groepen aandeelhouders en het bestuur van de mij., welke conflicten hun hoogtepunt vonden in de laatste algemene vergadering, waarin harde noten over het bestuursbeleid werden gekraakt, doch welke vergadering resul teerde in verwerping van enkele moties van wantrouwen in het bestuur. Afgezien van het taxibedrijf werken de overige afdelingen van de A.R.M. nog bevredigend. Deze afdelingen zi.in o.m. het garagebedrijf, de verhuur van automobielen, de verkoop van automo bielen en het reparatiebedrijf. Indien de aandeelhoudersvergadering Het „Centraal Werkcomité Vacantie" heeft zich vorig jaar tot de minister raad gericht met het verzoek leiding te geven bij de regeling der school- vacanties ten behoeve van de vacantie- spreiding, die voor een aanzienlijk deel door het lager onderwijs wordt belem merd. Een aantal andere organisaties richtte een dergelijk verzoek tot de re gering. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft kort geleden aan het Centraal Vacantie- comité doen weten, dat er, naar zijn mening althans op het ogenblik geen aanleiding bestaat om over te gaan tot instelling van een Staatscom missie, welke zou worden opgedragen te rapporteren over de door het Cen traal Vacantiecomité aan de orde ge stelde vragen. De minister stelt zich voor op het punt van de zomervacan- ties, met name voor die der lagere scho len o.m. het advies in te winnen van de Onderwijsraad, om daarna zijn stand punt nader te bepalen. De minister heeft een tweetal sche ma's laten opmaken voor een vacantie- periode, die zich uitstrekt van resp. 8 Juli tot 1 September en van 22 Juni tot 1 September. Deze schema's zouden bei de toegepast kunnen worden, zonder dat de aansluitingen met andere vor men van onderwijs in het gedrang ko men, terwijl de gebruikelijke examens normaal gehouden kunnen worden. Rekening houdend met het feit, dat meteorologisch de periode van ongeveer 15 Juli tot 1 September niet de meest geschikte is om vacantie te houden, heeft men op het departement van O., K. en W. nagegaan of het mogelijk is, de zomervacantie te verschuiven naar de maanden Juni en Juli. Ook hier zUn de schema's voor samengesteld (resp. van - Juni tot 22 Juli en van 1 Juni tot 5 Augustus). Ook tegen invoering van deze schema's bestaat, naar 's ministers aanvankelijke mening, geen onoverko melijke onderwijskundige bezwaren. Behalve het advies van de daarvoor in aanmerking komende organisaties, verzoekt de minister ook het Centraal Vacantiecomité hem over de vier sche ma's een oordeel te geven. Het Centraal Vacantiecomité heeft thans laten weten, dat dit oordeel niet anders dan gunstig kan luiden. Het comité zou de periode van 22 Juni tot 1 September vooralsnog voorrang wil len verlenen. Dit advies wordt ge baseerd op de overweging, dat de plotselinge uitschakeling van de maand Augustus als periode voor vacantie- gangers met schoolgaande kinderen aanzienlijke moeilijkheden zou opleve ren. De accomodatie- en vervoersbe drijven, zouden hiervan bovendien een nadelinge invloed ondervinden, terwijl zich in het overige bedrijfsleven tak ken bevinden, die, althans ten dele, volgens het comité de mogelijkheid moeten houden over Augustus als va- cantieperiode te beschikken. accoord gaat met de liquidatie van het taxibedrijf, zal een van de belangrijkste taxibedrijven van Amsterdam verdwij nen. Wat in dat- geval het lot zal zijn van de taxi's en hun chauffeurs, staat uiteraard nog niet vast, doch het is niet uitgesloten te achten, dat de taxi's aan individuele rijders zouden worden ver kocht, resp. verhuurd. Het is verder in het geheel niet uitgesloten, dat het af stoten van het taxibedrijf tevens ook in houdt de liquidatie of althans de gedeel telijke liquidatie van de Algemene Automobiel- en Taxi-Mij. Atam te Den Haag, waarvan de A.R.M. alle aandelen bezit en welke mij. eveneens met ex ploitatieverliezen te kampen heeft. De directie heeft in het laatste jaar verslag reeds met nadruk er op gewe zen, dat het taxibedrijf noodlijdend was en dat het niet mogelijk schijnt daarin op korte termijn verandering te brengen. Tenslotte vernemen wij nog, dat voor de percelen van de A.R.M. aan de Over toom te 'Amsterdam grote belangstelling zou bestaan van de zijde van de Vami- Sterovita voor uitbreiding van haar melkbedrijf. Of over dit laatste reeds officiële onderhandelingen plaats heb ben gehad, is niet bekend. De directeur van de Javasche Bank, mr. Lukman Hakim, is met het ljjntoe- stel van de K.L.M. uit Djakarta in Ne derland gearriveerd „ter bespreking van routinekwesties", zoals hij bij zijn aan komst mededeelde. Mr. Lukman zeide, niet pessimistisch te zijn over de toe komst van Indonesië. Voorwaarde is echter, dat er evenwicht wordt gebracht in de begroting. De jongste invoerbe- palingen werpen goede resultaten af en het is dan ook niet te verwachten, dat ze binnen afzienbare tijd zullen worden opgeheven. Met de meeste nadruk sprak mr. Luk man tegen, dat als uitvloeisel van de nationalisatie van de Javasche Bank. Nederlandse employé's in Indonesië of in Nederland zullen worden ontslagen. Eveneens sprak mr. Lukman de be richten tegen, dat Indonesië het beta lingsverkeer met Europa, dat via Neder land wordt geleid, binnenkort zal be ëindigen. „De bestaande regeling vol doet uitstekend", zo zei hij. Evenmin is er sprake van, dat de Javasche Bank het verlenen van credieten aan Neder landse ondernemingen in Indonesië zal beperken. Het Zuidslavische parlement heeft gisteren het door de regering ingedien de wetsontwerp, betreffende de betrek kingen tussen kerk en staat aangeno men, na een debat, waarin vice-presi dent Alexander Rankovic een heftige aanval op het Vaticaan deed. De wet garandeert geloofsvrijheid voor de in dividuele burger, maar verbiedt gods dienstonderwijs aan de jongeren op do scholen. Rankovic zeide, dat het Vaticaan een anti-Zuidslavische campagne in de we reld voert en geen oplossing voor de be trekkingen tussen de Rooms-Katholieke kerk en de staat wenst. Volgens Ranko vic zou de Rooms-Katholieke kerk in de oorlog met de fascisten in Kroatië hebben samengewerkt en na de oorlog toevlucht aan dergelijke misdadigers verleend. Verder zouden er in Febru ari van dit jaar 141 Rooms-Katholieke priesters gevangen hebben gezeten we gens collaboratie in de oorlog of andere vergrijpen jegens de staat. Naar zijn mening zou de regering gro te medewerking ondervinden van de zijde der Rooms-Katholieke priesters, ondanks het verbod der bisschoppen om zich aan te sluiten bij organisaties, die door de regering worden gesteund. Hij zeide, dat positieve resultaten waren bereikt met alle andere kerken in het land. „Alle andere kerken beschohwen de wet als een grote stap voorwaarts", aldus Rankovic. Volgens het wetsontwerp hebben al le Zuid-Slaviërs evenals in de voorma lige decreten het recht op de wijze, w.elke hun behaagt, hun godsdienstplich ten te vervullen zonder dat zij een ver volging behoeven te vrezen. Tegelijker tijd werd het echter verboden mensen door intimidatie te dwingen tot een kerkgenootschap toe te treden. Om de geestelijkheid onder te brengen in een programma, dat reeds voor alle andere arbeiders bestaat, is voor hen een stel sel van sociale zekerheid opgesteld. De katholieken wordt het recht ont zegd bijzondere scholen te exploiteren en ook is een kerkelijke huwelijks plechtigheid zonder voorafgaand bur gerlijk huwelijk verboden. Dc West-Duitse regering heeft de Duitse militaire adviseurs, die voor de Egyptische regering werken de raad gegeven, om di rect noch indirect deel te nemen aan de strijd als deze in de zone van het Suez- kanaal mocht ontbranden. Ook wordt hun geraden niet deel te nemen aan de uitwer king van operatieplannen van de Egypti sche stafchef. Zoals gemeld is een aanzien lijk aantal gewezen Duitse officieren van de Wehrmacht en de luchtmacht na de oor log naar Egypte geëmigreerd. (Van (Van onze medische medewerker) irgil Georghiu heeft ons gewaar schuwd, dat wij leven in h.et vijf en twintigste uur der sa menleving, één uur na het laatste uur, het noodlotsuur der mensheid. Het aantal en de macht van de tech nische slaven, die Alexander Koruga, de hoofdpersoon uit zijn omstreden roman, zozeer vreesde is inmiddels door de beheersing der atoomenergie tot nog onmenselijker proporties uit gegroeid. En al klinkt hierin iets na van het bombastische dat eigen was aan een bepaald soort propaganda, toch valt niet te loochenen, dat op alle levensgebieden, in een giganti sche „Umwertung aller Werte", een herwaardering plaats heeft van waar densystemen, die tot voor kort als onaantastbaar golden. Meer dan ooit, heeft de wereld van vandaag behoef te aan waarlijk grote mannen, doch wie zal hen vinden? De natuurlijke selectie geeft soms aan de meest talentvolle en geniale figuren in de strijd om het. naakte bestaan maar een kwade kans. De methoden van de psychotechniek schieten waar het de onderkenning van sluimerende speciale en- creatie ve talenten betreft, schromelijk te kort. Slechts met behulp van ana lyse en de beoordeling van de reële prestaties kunnen het bestaan en de graad van begaafdheden worden vastgesteld. Alleen de objectivering van de geest, dus in de eerste plaats het geestesproduct, de creatieve pres tatie. kan als maatstaf dienen voor de graad en omvang der begaafdheid", zegt prof. G. Révész in de inleiding tot „Talent en Genie" waarin het resultaat van een leven, gewijd aan het begaafdheids-onderzoek is uitge kristalliseerd in een begaafdheids- psychologie, daarmede een bestaande leemte in de psychologische litera tuur aanvullend, op een wijze boven dien die ook de niet-vakman kan boeien, reden ook waarom dit ge schrift in deze rubriek ter sprake komt. Eerst ruim een eeuw geleden begon er enige tekening te komen in het systeemloze zoeken naar een oplos sing van het begaafdheidsprobleem. Meer en meer richtte het onderzoek zich nu op de bestudering van het leven van de geniale mens, waardoor het in feite een biografisch en in wezen een literair karakter verkreeg. Eerst door het verleggen van het ac cent op de bestudering van de geniale prestatie op zichzelf, kreeg het on derzoek een objectief wetenschappe lijke waarde. Al in zijn eerste publicaties blijkt de auteur van het zojuist aangehaal de werk gefascineerd door het onder havige probleem. Het vroegtijdig op treden der begaafdheid (1921), de psychologie van een muzikaal won derkind (1925), het talent van blinde beeldhouwers (1938), hadden achter eenvolgens zijn aandacht. En terwijl ik deze onderwerpen zo opsom, komt het mij voor, dat ik uw belangstel ling voor het begaafdheidsprobleem in het algemeen en prof. Révész' werk in het bijzonder misschien het meest kan prikkelen, door over staving van een en ander is er ee» indrukwekkende opsomming toege voegd van meesterwerken op alle ge bieden van kunst en kultu- die ons enkele hoofdstukken, die mij in „Ta lent en Genie" bijzonder getroffen hebben, meer in bijzonderheden te treden. Zo is daar de vrij algemeen ver breide mening, dat het genie altijd iets van de waanzin in zich heeft. Een opvatting, die bij na der onderzoek al spoedig van elke grond ontbloot blijkt. Verreweg de meeste van de door voorgaande on derzoekers aangehaalde voorbeelden, schieten ofwel in het geniale dermate te kort of zijn zover van het geeste lijk gestoord zijn verwijderd, dat de omgekeerde conclusie zich onweer staanbaar aan ons opdringt, n.l. dat men onder geniale mensen slechts bij hoge uitzondering geestesstoornissen aantreft. Dan is daar het probleem van de begaafde mens op oudere leeftijd. Wij zijn in het algemeen geneigd aan de achteruitgang, die zich op lichamelijk gebied manifesteert een achteruit gang in geestelijk prestatievermogen te verbinden. De geniale mens blijkt echter op hoge leeftijd gekomen nog tot topprestaties in staat, waarvan hij voordien zelfs niet had durven dro men. In plaats van een achteruitgang in geestelijke prestaties, valt er zelfs een vooruitgang te constateren. Ter door hun scheppers pas op hoge leef tijd geschonken zijn, waaruit ik slechts een vrij willekeurige greep doe. Handel componeerde zijn grote ora toria tussen zijn 56ste en zijn 67ste jaar. Johann Sebastian Bach schiep een aantal van zijn prachtigste wer ken in de jaren vlak voor zijn dood. Leonardo da Vinei voltooide zijn wereldberoemde Mona Lisa om streeks zijn vijftigste jaar. Rem brandt's Joodse bruidje dateert uit zijn laatste levensjaren. Miguel de Cervantes schreef zijn, hier al meer ter sprake gekomen. Don Quijote de la Mancha rond zijn zestigste levens jaar. In diezelfde levensperiode schreef Goethe zijn Faust. Dostojews- ki schonk ons op zijn 58ste jaar de Gebroeders Karamazov. En zo zou ik nog lang kunnen doorgaan, zowel met het opnoemen van kunstenaars en kunstwerken, als met het aanroeren van steeds weer andere problemen, doch er zijn wer ken waarvan u uit de eerste hand kennis moet nemen en dit is er een van. VAN S. Prof. G. Révész. Talent en Genie, grondslagen van een psychologie der begaafdheid. Leiden. E. J. Brill, 1952. I Juni zal de Pleegkinderenwet in wer- enkel pleegkind of een algeheel verbod van king treden. Het doel van de wet is het tegengaan en voorkomen van misstanden bij de verzor ging en opvoeding van pleegkinderen. Ge bleken is, dat juist pleegkinderen nogal eens de dupe worden van verwaarlozing. Vandaar dat een aantal gemeenten in ons land er reeds toe waren overgegaan bij verordening contröle op de pleeggezinnen en inrichtingen in te stellen. Nu wordt dit onderwerp door de Pleegkinderenwet voor het gehele land geregeld, zodat de ge meente-verordeningen komen te vervallen. De verzorging en opvoeding moeten vol doen aan bepaalde minimum-voorwaarden, die in een algemene maatregel van bestuur zijn neergelegd. Indien dit in het belang van een pleeg kind noodzakelijk is, kan de Voogdijraad besluiten, dat een kind niet langer in het gezin of de inrichting zal mogen verblij ven. Tevens kan de Voogdijraad bij gegronde vrees voor verwaarlozing van de belangen van een of meer pleegkinderen en op nog enige andere gronden besluiten, dat in het gezin geen pleegkinderen mogen worden verzorgd en opgevoed. Van een besluit *ot verwijdering van een (Van onze correspondent) De militaire autoriteiten maken ernst met de plannen om in het kader van de belang rijke militaire bouwwerken welke in di verse oorden van het land worden uitge voerd, over te gaan tot het bouwen van een genie-kazerne te Alphen aan de Hijn. Dit plan omvat behalve de kazerne nog andere militaire behuizingen, bedrijfsgebou wen, opslagplaatsen, laad- en losgelegenhe- den aan vaarwater, weg en spoorlijn, bene vens een aantal woonhuizen. Het geheel zal aan grond een oppervlakte in beslag nemen van ruim 20 ha. Met een en ander wordt de grootste spoed betracht. het verblijf van pleegkinderen in een pleeg gezin of inrichting kan het hoofd van het gezin of de inrichting binnen veertien da gen vernietiging verzoeken aan de recht bank. Het niet aanmelden van een pleegkind, het weigeren van inlichtingen aan de Voog dijraad en handelen in strijd met een be sluit van de Voogdijraad wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste 1000.- (dui zend gulden). Bij herhaling binnen twee jaax na de eerste veroordeling kan hech tenis van ten hoogste twee maanden wor den opgelegd. De Sovjet-zaakgelastigde te Athene, Tse- nitsjef. is per vliegtuig via Rome naar Moskou vertrokken. Hij was sinds 1948 itt Griekenland. De mogelijkheid is niet uitgesloten, aldus sommige persberichten, dat Tsenitsjef ver vangen zal worden, „zulks in overeenstem ming met de nieuwe Sovjet-politiek". De zaken zullen voorlopig waargenomen wor den door de ambassade-secretaris. De universiteit van Wenen zal ook dit jaar weer temidden van het Oostenrijkse natuur schoon zomercursussen houden en wel van 15 Juli tot 27 Augustus in het kasteel Traun- see te Gmunden in het Salzkammergut. Het programma omvat colleges over recht en staatswetenschap, vrije kunsten, Duitse taal en litteratuur. De cursussen worden door hoogleraren van de Weense universiteit ge leid. Ook de Weense Hogeschool voor muziek en dramatische kunst, zal van 27 Junt tot *i Juli haar zetel tijdelijk naar Bad Aussee, eveneens in het Salzkammergut, verleggen. Er is geen spoor van bewijs, dat Brit se schepen het vorig jaar Chinese com munistische troepen hebben vervoerd. Dat is het resultaat van een onderzoek, dat op last van de Britse regering is ingesteld, naar aanleiding van een des betreffende beschuldiging door de com missie McCarthy, nit de Amerikaanse Senaat. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft medegedeeld, dat Engeland niet zai antwoorden op McCarthy's be schuldiging. Het gaat hier om twee schepen van een Britse firma in Hongkong. De firma zelf heeft categorisch ontkend iets uit staande te hebben met het vervoer van communistische militairen. In officiële kringen te Londen hebben de beschuldigingen, dat ook de handel van Engeland met China is toegenomen, verbazing gewekt. De totale Britse uit voer en invoer naar en uit China in het afgelopen jaar wordt geschat op 7.5 millioen pond sterling of op 0,1 van Engelands buitenlandse handel. Hoewel de V.S. de uitvoer naar China geheel verboden hebben, zou den zij het vorig jaar goederen ter waarde van 9,3 mill, pond sterling uit China ingevoerd hebben. De goederen werden waarschijnlijk met dollars be taald, de beste valuta in de wereld voor de aankoop van strategische goederen, aldus genoemde kringen. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, voorzien van de H.H. Sacramenten 3er Stervenden, onze lieve Man. Vader, Broer sn Behuwdbroer de Heer HENRI PUTTER in de leeftijd van 60 jaar. S. J. PUTTER-Westra Mia Diesje en verdere familie. Amsterdam, 22 Mei 1953. Herculesstraat 15. De Profundis Dinsdag van 2.303.30 uur in de Pro- tundiskapel v. h. Maria- Paviljoen, Ruyschstr. 128. De H.H. Uitvaartdiensten zullen opgedragen worden Woensdag 27 Mei in de Parochiekerk van de H. Agnes, Amstelveen se weg 161, de gelezen H. Mis te 8 uur en te 9.30 uur de gezongen H. Requiemmis, daarna de begrafenis te 10.30 uur op het R.K. Kerkhof Buitenveldert. Vertrek uit de Kerk 10.15 uur. ARTS GEEN PRAKTIJK TOT 5 JUNI CHIRURG AFWEZIG TOT 8 JUNI Poliklinieken blijven ge opend. TANDARTS Joh, Wagenaarlaan 44, Heemstede PRAKTIJK HERVAT GEVESTIGD te Haarlem: CHIRURG Spreekuur voor ziekenf.pat. Dl., Do„ Za. 910 uur in het Diaconessenhuis. tourdes Comfortabele acht- en tiendaagse treinreizen. Geen nachttrein. Vertrek 9 en 23 Juni, 14 Juli enz. Vraagt U een programma bij Reisbureau Kwartelenrnarkt 3 Tel. K 4700-8136. VACANTIE NOORD WIJKERHOUT. TE HUUR: gemeubileerde kamers m. gebruik v. keuken. Br.: Zoetendaal, Havenstr. 51, Noordwijkerhout. Plastic, roestvrij metaal, aluminium, volgens gipsmodel Atelier voor ORTHOPAEDIE en KUNSTLEDEMATEN Gasthuisvest 17a - Tel. 18505 Door H.H. Doktoren als vakk. orthop. instrumentmaker erk. Ziekenfondsleden korting. PEDICURE-afd. onder gediplomeerde leiding. die opgeleid willen worden tot hovenier, is plaats bij tuinbouwbedrijf Carl R. van Empelen, Binnenweg 18. Heemstede. Aanmelden tus sen 5 en 7 uur. per Vacaniiesehlp volledige verzorging mei gerenommeer- de keuken. Vraagt graiiz prospectus 1 SCHEEPSTIMMERMANSl. 29» I TEL. 24940 (K1600) ROTTERDAM Voor Amsterdam: Nieuwcndammerdijk 561 Tel. 61940 (K 20) imiiiimtiiii 11111111111 DE TIJD Amsterdam Verkrijgbaar m da boekhan del en bi] N.V. Drukkerij Het Gemeentebestuur van Haarlem maakt bekend dat de Gemeentesecretarie op Woensdag 27 Mei a.s. voor het publiek GESLOTEN zal zijn. Op die dag zullen echter geopend zijn: le. het Bureau van de Burgerlijke Stand; 2e. dc Afdeling Bevolking en Verkiezingen (uitslui tend voor verkiezingszaken). Daar het door de buitengewoon grote belangstelling, bij ons jubileum ondervonden, niet mogelijk is een ieder persoonlijk te bedanken, betuigen wij langs deze weg allen vrienden, kennissen en belang stellenden onze hartelijke dank voor alle hulde blijken, welke wij mochten ondervinden en waar door wij zeer geroerd waren. Dit alles heeft ons 50-jarig huwelijksfeest voor ons tot een onvergetelijke dag gemaakt. Oude Groenmarkt 12, HAARLEM. EERSTÉ KLAS ZAAK IN ROKERSARTIKELEN te Haarlem zoekt een 1830 jaar, liefst met enige talenkennis en be schikkend over goede referenties. Bij geschiktheid hoog salaris. Discretie verzekerd. Brieven, liefst met foto, met vermelding van vorige en tegenwoordige werkkring onder nummer 34241. PINKSTERPROGRAMMA „NEDERL. COMEDIE" Zat. 23, Zond. 24 Mei - 8 u. Maand. 25 Mei 8 u. VOORVERKOOP DAGELIJKS VAN 19—3 UUR VELP (G.) Aangeboden degelijk R.K. PENSION. Mooie omgeving, prachtig natuurbad. Prijs 5.— per dag per pers. BUDEL, Reinaldstr. 63. 38201 Do* de was da deur uit. Hel is voordeliger dan zélf wassen zo/ider afdropen met lODUM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 6