Piloot door defect gedwongen in de start te dalen Ned. kustvaarder gekapseisd; vijf personen omgekomen Zestienjarig meisje en vierjarig kind gedood VIJFTIGTAL GEWONDEN Haringvloot uit IJmuiden vertrokken Verklaringen van KNP en KYP Mgr. Alfrink vraagt opnieuw herstel der eenheid Teleurstellende reactie op rede van de Kardinaal Op Tot hoofd en hart cfee MORRIS (efcteycu iwj! Enige minuten nadat loods van boord was gegaan Twee aanvaringen op de Noordzee Koeler weer na onweer Zware stormen over Turijn roep was niet ttiis te verstaan Onder donderslagen en windvlagen De eenheid onder de katholieken CANADA WEIGERT NED. EIEREN STRAND - BADKLEDING DINSDAG 26 MEI 1953 77ste JAARGANG No. 25691 Zweeds en Noors schip gezonken jHiiiiiiinm miiiimiimiimiiiiimimiiiiiitmimHiiiimiiiii Torenspits omlaag gestort Standpunt van de K.V.P. Xvxo:-:-:; BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 bureau SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: 'Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 2. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wnd. hoofdredacteur: W. van Williga, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544. K.L.M.-CONVAIR DUIKT BIJ NOODLANDING op publiek in Het Nederlandse 500 ton metende- Kustvaartuig „Toos", is Zaterdagnacht, ongeveer vier mijl buiten de haven van Trondheim (Noorwegen), enige minuten nadat de loods van boord was gegaan, gekapseisd. Zes van de negen leden van de bemanning konden door de ijlings te hulp snellende loodsboot wor den opgepikt. Twee hunner waren ech ter reeds dood. Er zijn dus vijf perso nen in de golven omgekomen. De vier overlevenden konden in het ziekenhuis van Kristiansund worden opgenomen; zij zijn buiten gevaar. De „Toos" was geladen met cellulose, dat gedeeltelijk als deklast werd ver voerd. Het lijkt niet onmogelijk, aldus de opvatting van Noorse deskundigen, dat de vrij straffe, wellicht draaiende wind, kort na het vertrek- van de loods, vat op de deklast heeft gekregen, waardoor het schip gekapseisd is. De namen van de slachtoffers luiden: Bernard Houwen, kapitein, afkomstig uit Penzance (Eng.), 39 jaar, gehuwd, geen kinderen: Hermanus Bol, uit Kat wijk aan Zee, eerste machinist, 43 jaar, gehuwd en drie kinderen; Job Knoester, matroos, Schevening'en, 21 jaar, ongehuwd; E. B. W. Uden, Rotter dam, tweede machinist, 21 jaar, onge huwd en de matroos onder de gage Almer Velema, uit Stedum, 19 jaar. De lichamen van kapitein Houwen en van de tweede machinist Uden, zijn ge borgen. In het ziegenhuis van Kristiansund zijn opgenomen de stuurman H. R. Hou wen, uit Woudbloem, broer van de on- gekomen kapitein, de kok P. Drenth, uit Finsterwolde, de matroos P. Akker man, uit Groningen, en de lichtma troos G. J. Sneijden uit Den Haag. De „Toos" is, met de kiel naar boven, de haven van Kristiansund binnenge bracht. Het 4765 ton metende Zweedse schip „Andaman" is in de nacht van Zaterdag op Zondag in dichte mist nabij het vuur schip South Goodwin op de Noordzee in aanvaring gekomen met het 6264 ton metende Panamese schip „Fortune". De „Andaman" zonk en moest door de bemanning worden verlaten. De „Fortune" seinde, dat ze geen hulp nodig had. Het Britse schip „Arthur Wright", heeft de 38 opvarenden van de „Andaman" gered. Bij Start Point, in Z. W. Engeland is het 1.494 ton metende Britse schip „Dotte rel" in botsing gekomen met de Noorse koopvaarder „Ternefjell". De „Ternef jell" is 'spoedig na de botsing gezonken. Alle op varenden van het Noorse schip zijn door de „Dottere!" aan boord genomen. (Van onze speciale verslaggever) ®en dertigtal mensen, dat in de zonnige namiddag van tweede Pinksterdag n*ar Schiphol was gekomen, is het slachtoffer geworden van zijn belang stelling voor de over de Schipholweg opstijgende vliegtuigen. Want de w.L.M.-ConVair PHTEI „Paulus Potter", die om 15.23 uur met bestemming darijs op baan 23 startte, verloor plotseling zijn nog zeer geringe hoogte en schoot met een snelheid van ongeveer 200 kilometer per uur over de weg in "et polderland. Daar kwam het toestel, na met een zachte tik doormidden Sebroken te zijn, tot stilstand. Maar de talrijke toeschouwers op de Schiphol weg hebben dit einde van de „Paulus Potter" niet gezien. Gillend stoven ze ü'teen. Hun reactie had echter niet snel genoeg kunnen zijn. Tussen het jhoment, waarop de Convair evenals de andere vliegtuigen de helderblauwe lucht in scheen te gaan, en de plotselinge duik in de richting van startbaan *h Schipholweg, lagen slechts enkele seconden. Wie en wat zich in het ver engde van de startbaan bevond, kon niet meer weg. Een zestienjarig meisje tyerd op haar fiets met zulk een kracht weggeslingerd, dat haar verminkte "ehaam in de sloot werd teruggevonden. Een vierjarig kind, dat op de weg stond, werd eveneens vermorzeld. De ijlings toeschietende reddingsbrigade Tjan Schiphol verleende aan meer dan twintig meer en minder ernstig bloe dende toeschouwers eerste hulp. En ondertussen hielpen weer andere redders de 28 passagiers en de zes bemanningsleden, die geen van allen dodelijk Sewond waren, uit het in stukken gereten wrak van de Convair. Het waren verschrikkelijke ogenblik- ken. Maar van paniek is, vooral dank zij het optreden van personeel van K.L.M. en Schiphol, zo goed als geen sprake ge feest. En onmiddellijk na het ongeluk moest men zich realiseren, dat de ge- Volgen veel ernstiger hadden kunnen Zijn. Het toestel vloog bijvoorbeeld won der boven wonder niet in brand, wat Waarschijnlijk ten dele te danken is aan het uitschakelen van de motoren kort voor de buiklanding. Voorts mag men bedenken, dat elk kwartier een autobus °ver de Schipholweg rijdt; De gezagvoerder de Engelsman Frank Hawkins moet, terwijl zijn machine zich juist van de grond ge heven had, een defect bemerkt hebben. Hij trok op een hoogte van ongeveer 8 meter zijn landingsgestel in en liet zijn Toestel zakken. „Het was ongeveer te genover het stationsgebouw van Schip hol" vertelde een ooggetuige ons. „Plot ting schoof de Convair over de baan, gehuld in een enorme stofwolk. Even later hoorden we de heg en de prikkel draadversperring kraken. Zonder harde klap kwam het toestel stil te liggen". He talrijke bezoekers van het dakres taurant op de luchthaven, die de mis lukte start voor hun ogen zagen gebeu ren, schrokken hevig. Maar iedereen "leef kalm, want vanaf het dak leken de gevolgen door het uitblijven van brand niet ernstig. Terwijl de brand weerauto, de ambulance en de mobilo- foonwagen van Schiphol uitrukten, be gonnen politieagenten de niet gewonde belangstellenden van de Schipholweg te Verwijderen. Vijf ambulance-wagens en ®en aanhangwagen van de G.G. en G.ü. W Amsterdam arriveerden vrij spoedig. e zwaar gewonden, van wie een jon- ëen, Kemper genaamd, er het ernstigst toe was, werden ijlings naar het "tlhelmina Gasthuis te Amsterdam overgebracht. In dit ziekenhuis zijn twee mden van de bemanning derde piloot W Groenink en boordmecanicien G. J. £°elakker drie Nederlandse en negen buitenlandse passagiers en in het totaal VUf toeschouwers opgenomen .Drie an- ?ere passagiers en enkele bemannings leden waren lichtgewond en hoefden met in het ziekenhuis te blijven. Zestien an de passagiers hadden zelf het toestel minnen verlaten. De overigen en de "Vee meer dan licht gewonde beman- „mgsleden werden spoedig uit het wrak Eenaald. (Vervolg op pag. 3) ■iiiiiiiiiiiiilimiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim De Convair „Paulus Potter" i in 1949 by de K.L.M. in dienst gesteld. Hy ver ving gisteren de normale lünmachine voor Parys. Hy heeft 2,3 millioen gul den gekost. Dit was het eerste ongeluk met een Convair, dat de K.L.M. is overkomen. Het toestel kwam op dezelfde plaats neer waar de machine van de „Swiss air" is verongelukt. De Italiaanse stad Turyn Is Zater dagavond door een hevige storm geteis terd. Zes personen kwamen om het le ven en tweehonderd werden gewond. De top van de 168 meter hoge toren van Antonelli werd door de storm af gerukt en is omlaag gestort. De con cierge van dit gebouw, die dit zag, overleed ter plaatse aan een hartver lamming. Drie inzittenden van een auto werden gedood, toen de auto onder een boom werd verpletterd. Twee andere personen zijn op dezelfde wijze om het leven gekomen. Het vüfde en zesde slachtoffer stierven, doordat zy onder een instortende muur werden bedol ven. Verscheidene stadswijken en parken in Turijn zien er uit, alsof zy zijn ge bombardeerd. Ook in Z.-Italië hebben zware stor men gewoed. Twee personen werden gedood toen zij door de bliksem werden getroffen. In ongeland woedden zware onweers buien. Boven West- en Centraal Schot land gingen deze met een enorme regen val gepaard. Bergstromen veranderden in wilde rivieren, wegen en spoorlijnen kwamen onder water te staan. Duizen den vacantiegangers zagen zich in trei nen, bussen en op boten op de meren geïsoleerd. Honderden tonnen rotsblok ken en stenen dreven de hoofdstraat van Fort Willam in, nadat in vier uren tijds vijf centimeter regen was gevallen Direct na het ongeluk op Schiphol arriveerde de directeur van de K. L. M„ dr. A. Plesman, die de journalisten vlak bij het wrak te woord stond. Op de voorgrond (tweede van rechts) dr. Plesman. Op de achtergrond de ver nielde Convair. Naar aanleiding van commentaren in een deel van de katholieke pers, welke de strekking hebben de op roep van kardinaal De Jong inzake eenheid ouder de katholieken in Nederland in dien zin uit te leggen, dat de katholieke kiezers worden uitgenodigd op de K.V.P. te stem men, verzoekt de K.N.P. bekendma king van het volgende: Ten eerste: Voor de in 1948 gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer is door het bestuur van de K.V.P. de heer Welter van de voorlopige candidatenlijst afgevoerd, blijkbaar omdat het bestuur van de K.V.P. van oordeel was, dat de inzichten van de heer Weiter inzake het Indonesische beleid en de samen werking met de P.v.d.A. in strijd waren met de door de K.V.P. na de verkiezin gen voorgenomen politiek. Eerst daarna nebben zij, die de heer Weiter voorlo pig candidaat voor de K.V.P. hadden ge steld, hem er toe gebracht een eigen candidatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden, opdat zijn inzichten t.a.v. de twee genoemde aangelegenheden voor het forum der publieke opinie zouden kunnen worden gebracht. Ten tweede: Voor de verkiezingen van 1952 is van hooggeachte katholieke zij de aan de heer Weiter gevraagd, of hij bereid zou zijn met het bestuur van de K.V.P. een bespreking te hebben. In zake een eventueel samengaan van de K.V.P. met de K.N.P. in de geest van de constructieve opvattingen, welke de K.N.P. huldigt, heeft de heer Weiter zich hiertoe aanstonds bereid verklaard Sindsdien heeft hij echter nooit meer iets van het bestuur van de K.V.P. ver nomen. P de zomerse Tweede Pinksterdag heeft katholiek Twente in Oldenzaal op fees- jHijke wyze het eeuwfeest van het herstel der kerkelijke Hiërarchie gevierd. Het «est indrukwekkende van die viering is ongetwijfeld geweest de rede, die de j "^tsbisschop-coadjutor mgr. Alfrink ter gelegenheid daarvan heeft uitgesproken "te St. Piechelmus-basiliek. Aansluitend op de woorden, tydens de viering in recht gesproken door Kardinaal De Jong, heeft mgr. Alfrink in Oldenzaal op- e®* een dringend beroep gedaan op alle katholieken om de eenheid te bewaren. de p??.an<? minder dan onze H. Vader eenheiUS. „cft ons bezworen om die °Proe„ i. waren en wie de vaderiyke ep e_, gehoord van onze beminde afonri 'er, Kardinaal op Zaterdag- in jjj 'jet stadion, die moet tot diep hij die oude bekende stem hoorde ver manen, dat wü toch die eenheid van alle katholieken op alle terrein zouden handhaven. Hoe teleurstellend moet het voor onze oude Kardinaal geweest zijn om enkele dagen later in de krant te lezen hoe sommigen in Nederland zich van die oproep tot eenheid menen te kunnen afmaken. Ieder die Nederlands kent kan deze oproep van de Kardinaal hebben verstaan. Hy was duidelyk ge noeg. Hy was gericht tot iedereen in ons Nederlandse volk en niemand kan zeggen; hy gaat my niet aan. De reactie die de oproep van de Kardinaal by sommigen onzer gevonden heeft ver toont een irreverentie ten opzichte van onze Kardinaal, die iedereen pün moet doen en die men in Nederland niet ge wend is. Katholiek Nederland is er immers altijd groot op gegaan dat het een voor beeldige eerbied heeft voor het woord van het kerkelijk gezag. Wanneer men echter dit gezag alleen wil volgen wan- neer het dingen zegt die overeenstem- geroerd geweest zün. Toen men met het eigen inzicht, dan is eer- Van6*Jer^H..zei mgr. Alfrink: „Het feest ■Weet hiërarchie, dat wij de vorige ger 111 Utrecht met vertegenwoordi- alle aV^n ®eheel ons katholieke volk uit ep fn van het land zo groots, zo blij ai feestelijk hebben gevierd, heeft grotp e katholieke gelovigen in een rond eensgezindheid samengebracht ons d» onze bisschoppen. Moge God gezi„av.s^9t® gunst geven, dat deze eens- sehap "tl? ?-n he katholieke gemeen- van Nederland mag standhouden bied voor het gezag geen moeilijke zaak, want dan volgt men zichzelf. Eerbied voor het gezag vergt van een katholiek dat hij ook weet te luisteren als dat gezag meent te moeten spreken op een andere manier dan men zeif graag zou horen. Het minste wat men in deze had mogen verwachten zou zijn geweest, dat iedere katholiek zich be reid had verklaard om opnieuw ernaar te streven de eenheid te herstellen waar zij verbroken is en te handhaven waar zij bestaat. Een dergelijk bruusk afwij zen van zijn oproep moet voor de Kar dinaal een verdrietige ervaring zijn geweest. Ik geloof dat ieder van ons ervan overtuigd zal zijn dat onze Kar dinaal dat niet aan ons verdiend heeft. Maar wellicht dat ook dit gebeuren nuttig kan zijn voor de scheiding van geesten. Katholiek Nederland zal ervan overtuigd blüven dat wie voor Neder landse katholieken als leider wil optre den, allereerst zal moeten bezitten eer bied voor het kerkeiyk gezag". Er is niets anders te vrezen dan de vrees zelf :n\ Ten derde: Het is derhalve de K.V.P. geweest, die de eenheid onder de ka tholieken op politiek gebied niet heeft gewild. De oproep van de Kardinaal moet dan ook worden geacht in de eer ste plaats tot haar te zijn gericht. Naar aanleiding van deze verklaring verzoekt de voorzitter van de K.V.P., de heer W. J. Andriessen, namens het pre sidium van deze partij bekendmaking van het volgende: la. De heer Welter is inderdaad in 1948 automatisch van de voorlopige lijst van candidaten der K.V.P. afgevoerd, omdat hij weigerde het verkiezingspro gram 1948 ongeclausuleerd te aanvaar den en te tekenen, zoals het reglement van de partij voorschrijft. Zijn voorbe houd gold met name de Indische para graaf uit dat program, hetgeen kan blij ken uit de brief, welke de heer Weiter in verband met deze kwestie aan het partijbestuur schreef en welke brief het partijbestuur in zijn vergadering van 10 April 1948 behandelde. De heer Weiter schreef als voorlopig candidaat het verkiezingsmanifest 1948 te kunnen onderschrijven, evenwel on der toezegging van een eigen interpre tatie van de Indische paragraaf, welke interpretatie, naar hij verklaarde, neer kwam op het standpunt van het Comité Rijkseenheid. Hij deelde verder mede, dat zijn brief als onafscheidelijk onderdeel beschouwd moest worden van zijn onderschrijving van het verkiezingsmanifest. Reglemen tair moest hierop afvoering van de candidatenlijst volgen. b. Voor wat de samenwerking met de P.v.d.A. betreft: dit kan voor de K.V.P. geen rol gespeeld hebben, aangezien de concretisering van de samenwerking met andere politieke partijen is voorbehouden aan de Katholieke Tweede-Kamer fractie. Deze draagt daarvoor de ver antwoordelijkheid. 2. Van een optreden van hoog geachte katholieke zijde in 1952, als door het bestuur van de K.N.P. be doeld, is het bestuur van de K.V.P. niets bekend, noch ook van een stap in deze richting door de heer Weiter bij genoemd bestuur. 3a. De conclusie van het bestuur der K.N.P., dat de K.V.P. de eenheid onder de katholieken op politiek ge bied niet heeft gewild, is derhalve onjuist. b. Het presidium der K.V.P. zal uit eerbied voor Zijne Eminentie de Kar dinaal, alsook omdat het niet op de weg der partij ligt in een interpretatie van zijn oproep niet treden, hoewel het zich over deze oproep verheugt. Het wenst te volstaan met de simpele opmerking, dat deze oproep kennelijk gericht is tot alle katholieken van Nederland. Het presidium zal daarom in overeen stemming, mede met het vermaan van Z. H. Paus Pius XII, in alle ernst pogen „onbaatzuchtig, in onderlinge liefde, vol eenheid voor elkander, onder leiding van onze bisschoppen en priesters" ver der te werken, zich daarbij herinnerend de ernstige opwekking van Z. H. Exc. Mgr. dr. B. Alfrink, aartsbisschop-coad jutor van Utrecht, tot volgzaamheid aan de bisschoppelijke leiding Ambtenaren van het Canadese depar tement van landbouw hebben medege deeld, dat bijna 1 millioen eieren, inge voerd uit Nederland, geweigerd zijn om dat zij niet aan de Canadese vereisten voldeden, aldus meldt Ass. Press uit Montreal. Van deze 1 millioen stuks zul len alsnog 584.000 eieren worden ge herwaardeerd In stromende regen en onweer voer de haringvloot hedenmorgen de haven van IJmuiden uit. Een straffe Zuid-Westen wind stond vanmorgen tegen achten dwars over de Vissershaven te IJmuiden. Rijen dik stonden de mensen op de kade. Steeds harder en feller werden de windvlagen en onder de dreigende hemel kreeg het water een grauwe kleur. De wind joeg er witte schuimkoppen op. Acht minu ten over acht was dan het lang ver beide moment aangebroken en maakten de eerste schepen zich los van de kant. De eerste waren ze echter reeds lang niet meer. Om 12 uur 's nachts waren zestig loggers uit Scheveningen ver trokken. IJmuiden had ook drie Sche- veningse loggers in de haven liggen en de bemanningen daarvan waren aan het eind van hun geduld. Om 12 uur vannacht zijn ze in Scheveningen in de bus gestapt en vannacht om 3 uur gooiden zij de trossen los, eerst de Onderneming II SCH 140, toen de Bo nefaas SCH 95 en daarna de SCH 7 Ha ringkoorts! Op een teken van de havenmeester I. Kuyper, die met de directeur van het Staatsvissershavenbedrijf mr. J. R. v. Eerde bij het vertrek aanwezig was, maakten om goed 8 uur de Sakina KW 32 en de Grjetje KW 20 samen los van de kant. Achteruit stomen bleek nog wel mogelijk, maar de harde wind maakte het manoeuvreren in de haven bijzonder moeilijk, zodat de Grietje, die de draai gemakkelijk had kunnen ne men, tot tweemaal toe de Sakina te huip moest komen, om bij te draaien. Enkele dapperen waren nog in het want geklommen. Op de kade een wui vende menigte en tussen de windvlagen door de schorre of soms hoge stoten van de scheepsfluit. En toen gebeurde het. Plotseling vie len enkele regendruppels, de bliksem flitste tegen de donkere lucht, een bui barstte los en honderden mensen gingen op de vlucht onder de ratelende regen bui, op zoek naar een beschut plekje. De Rijnmond III, KW 44 en de Mar- grieta KW 29 vormden het tweede span en weer was er de moeilijkheid van het manoeuvreren. Op dat moment maakte zich ook de politiekruiser Jan van Bra- kel los van de meerstoel, waar hij enige dagen te kijk heeft gelegen. Aan boord bevond zich een groep „landrotten", die de vloot een eindweegs zouden volgen en wier harten reeds nu feller klopten. Buiten immers zou het wel aardig spo ken, te zien aan de loggers, die, zodra zij de neus buiten de pieren staken, een fikse duik in de golven namen. In de Vissershaven ging intussen het vertrek moeizaam verder. Toen het zwenken te veel inspanning ging vergen en het risico van schadevaringen steeds groter werd, werd een sleepboot inge schakeld, die de loggers een voor een van de kant lostrok en op weg hielp. Daardoor duurde het wel even langer, maar het ging veiliger. Tenslotte zijn ze alle 41 toch weg gekomen, weg uit de haven, op zoek naar de 58ste breedte graad waar ze alle, de een wat Noorde lijker dan de ander. Woensdagmiddag en -avond aan schot hopen te gaan. En dan maar afwachten wat het op zal leveren. Donderdagmorgen zullen wij er iets van te horen krijgen, Vrijdag zullen wij alles weten en de malse maatjes kunnen proe ven. Noodweer begeleidde de uitvarende log- gervloot, die vanochtend IJmuiden heeft verlaten voor de jacht op de eerste Hol landse nieuwe. In schrille tegenstelling tot de stralende vlaggetjesdagen vertoonde de lucht vandaag haar dreigendste gezicht. Niettemin waren honderden mensen naar de kaïft gekomen om de uitvaart van de nog vlaggende vloot van dertig schepen een vaarwel toe te roepen. Met de „Sakina" K 32 voorop zijn de schepen tegen negen uur naar het Noorden gekoerst. Tot Woensdagavond. Licht tot half bewolkt, overwegend droog weer. Matige, tydeiyk vry krachtige wind tussen Noord en West. Gematigde temperaturen. Zon: 4.31-20.11. Maan: 20.04-3.10. (Van onze weerkundige medewerker) De Pinksterdagen waren volop zo mers met in een groot deel van ons land maximum-temperaturen van 2529 gr C. Zeer warm was het ook elders in Europa. In Londen werd 30 en in Frankrijk 32 gr. C. gemeten. Vandaag zal er een eind aan het zeer warme weer komen, wanneer een actief on weersfront van West naar Oost over ons land zal trekken. Vanmorgen werd in Vlissingen al onweer waargenomen en ook elders in het Westen van ons land werd donder gehoord. Dit on weersfront kan met zware windstoten en hagelval gepaard gaan. Na het front wordt het aanmerkelijk koelef en zal het weer een minder stabiel ka rakter krijgen. De kans is groot, dat er ook een eind aan het nog steeds zeer droge weer zal komen, daar boven de Oceaan de depressies toenemen en hun baan naar West-Europa niet meer door hoge druk-gebied wordt verhinderd. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1