48 woningen bij Sportparklaan te Heemstede Drukte aan het strand tijdens de Pinksterdagen lf§ Katholieken van Haarlem RCH vierde kampioenschap Belangrijke prijsverlaging E allen op lijst 2 van de K.V.P. - Schippers FRANKEN'S WITBROOD Gesprek met weth Van Lent W- F. Beeremans t Veel genoten van zon en zee Vanavond dooft Haarlem de lichten Vele gelukwensen Kath. hengelaars opgelet! ADMIRAALSSCHIP MET HER INNERINGEN AAN HAARLEM Historisch monumentje in oude luister hersteld GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUS AUTO'S ZONDEK CHAUFFEUR STOFZUIGERS H. J. Maertens N. V. TWEE GOUDEN BRUIDSPAREN Voor Verhuizingen TEMPO DINSDAG 26 MEI 1953 PAGINA 1 KERKMUZIEK-WEEK Fakkeloptocht Burgerlijke Stand Katholieke Volkspartij Geen spreekuur Te IJ muiden Wit Bejaarden vierden feest Blikseminslag 25.000STE BEZOEKER POESJENELLENKELDER Waterstanden WASSERIJ DUYN VEERTIG JAAR IN GEMEENTEDIENST Finale zangfestival in „Treslong" Beurs van Arasterdam Beurs van New York - SANTPOORT - SCHOOLVOETBAL- BEKER Weer in de St. Liduinaschool Venetiaanse gondelvaart en vuurwerk toe Fahcy-fair R.K.S.V. „Velsen" (voor 2 uur in huis) NU 36 cents MEER DAN EEN HALVE EEUW TOONAANGEVEND I I Op de terreinen van „het Oude Slot" zijn thans 46 eengezinswoningen in aan bouw. In aansluiting daarop zal thans een complex van 48 woningen worden gebouwd en wel 2 blokken met 3 woon lagen, tezamen 36 etagewoningen, en 3 blokjes, tezamen bevattende 12 kleine eengezinswoningen. Deze woningen zijn, evenals de thans in aanbouw zijnde huizen, ontworpen door architect B. J. J. M. Stevens. Het is een zeer aantrekkelijk plan, waartoe 'burgemeester en wethouders aan de raad een voorstel doen. De situa tie van de woningen vormt vrijwel een vierkant. De etagewoningen komen te liggen aan de Sportparklaan en de nieu we parallel aan de Meerweg lopende straat; de eengezinswoningen zijn ge projecteerd aan de Meerweg en aan de nieuwe weg, welke van de Meerweg naar de Slotlaan loopt. De ligging is zo gekozen, dat de etagewoningen, die zo wel voor als achter ruime balcons krij gen, vrijwel de gehele dag zon hebben en ook aan de achterzijde niet in uitzicht belemmerd worden. De eengezinshuizen zijn immers belangrijk lager. Het punt, waar de huizen gebouwd worden, leent zich bovendien uitstekend voor deze hoogbouw, omdat de bewoners altijd een ruim uitzicht zullen houden. Het is de eerste maal, dat te Heem stede een dergelijk complex etage woningen wordt gebouwd. Wij moch ten in verband hiermede een onder houd hebben met de wethouder van Openbare Werken, de heer E. J. van Lent. De heer Van Lent verzekerde ons, dat deze wijze van bouw niet al leen een proef is voor de gemeente, doch ook noodzakelijk. Er is in Heem stede niet veel bouwterrein meer be schikbaar. Het gaat eenmaal niet aan om al het bosterrein, dat een noodza kelijk recreatie-oord is voor Heemste de en omgeving en waarvan een groot deel door verplegingsinrichtingen wordt gebruikt, tot bouwgrond te her scheppen. Bovendien moet ook de cultuurgrond om begrijpelijke redenen zoveel mogelijk worden gespaard. Als in het huidige tempo wordt door gegaan zal het niet lang meer duren dat onze gemeente volgebouwd zal zijn. Wij moeten daarom, om de bevolkingsaan was te kunnen opvangen, met de be schikbare grtmd woekeren. Het onderhavige ontwerp is volgens de heer Van Lent zeer stijlvol van opzet. Bij de betreffende instanties is het in principe reeds zeer gunstig ontvangen. De architectonische mogelijkheden zijn volkomen uitgebuit. Doordat de 36 etagewoningen niet met woningwet-steun, doch met de z.g. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. t 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 In de ouderdom van 75 jaar is Zater dag te Haarlem overleden de journalist W. F. Beeremans, dia meer dan 55 jaar zijn bijdragen aan dag- en weekbladen leverde en even zovele jaren zich in spande voor de organisatie van zijn vakgenoten. De heer Beeremans begon zijn car rière als leerling-journalist bij Haarlems Dagblad, werd daarna pers-overzicht schrijver bij de oude Oprechte Haarlem sche Courant en later redacteur van het Christelijk Volksdagblad „De Amster dammer". Toen in de mobilisatie van 1914 verschillende redacteuren van de Nieuwe Haarlemsche Courant onder de wapenen moesten komen werd hij aan de redactie van ons dagblad als vervan ger verbonden, hoewel hij niet katho liek was. Vervolgens was hij wederom werkzaam bij Haarlems Dagblad en de Oprechte Haarlemsche Courant. Bij de laatste werd hij in 1942 gepensionneerd. De heer Beeremans was correspon dent van verschillende grote christelijke bladen en jarenlang ook redacteur van Bloemendaals Weekblad. Van 1920 tot 1940 was hij secretaris van de A.R. Kamercentrale en meer dan 30 jaren secretaris der afdeling Haarlem van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimoni um". Hij was verder mede-oprichter van de Prot. Christ. Reclasseringsvereiu- °LVerleden jaar nog was hij afgevaar digde naar het congres van de Ned. Journalistenkring, waar de vernieuwing van de CAO besproken werd, een aan gelegenheid, waarvoor hij jarenlang streed. De begrafenis is Woensdag om half 2 op de Algemene Begraafplaats aan de Kleverlaan. In het Lof hedenavond 7.30 uur in de St. Josephkerk zingt het koor van de „Spaar- ne "-kerk onder leiding van Jac. de Jong de navolgende gezangen: „Adoro Te" van Haagh voor 4-stemmig mannenkoor; „Ave Maris Stella" en „Beatam me dicent", Gre goriaans; „Magnificat" van Jac. de Jong. eveneens voor mannenkoor; „Regina Coe- li". Gregoriaans en „Tantum Ergo" van Jac. de Jong voor gemengd koor. In het Lof a s. Woensdag zingt het zang koor van de St. Antoniuskerk te Haarlem. Naar men ons van de zijde der jeugd organisaties mededeelt, zal de fakkeloptocnt op de Grote Markt, die vanavond ter gele genheid van de sluiting van „Haarlem Lichtstad" gehouden wordt, niet om 9.30, rfjjÉr om 10 uur oeginnen. Dientengevolge de stoet ook een half uur later ont bonden, om 11 uur dus. Geboren: 22 Mei: J. Y. Zegwaard—Kienjet, z. 23 Mei: I. L. Hom—Boot, z. 22 Mei: J. M Verdam—Vooges, z. C. M. Lemlijn—Zoo- mers. z. 21 Mei: S. KooijArendsen, z. 23 Mei: M. G. Th. Staal—Huurman, z. 20 Mei: H. KorthuisBrink, d. 23 Mei: M. H. van der MeijVan Houten, d. 19 Mei: C, van HeesVan der Linden, d. 23 Mei. H. M. de VriesFreijsen, d Getrouwd: 23 Mei: J. Groenewoudt en G. H. Bersée. P. A. Dreijer en M. Vermeer. J. A. Dijkstra en H. D. Ratsma. Overleden: 22 Mei: J. W. de Nlji, 84 j,. Zuidpolderstraat. Advertentie Voor veilig rijden een vertrouwd adres Amsterdamsche Rijtuig Mij. - Plein 21 Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 rijkspremie worden gebouwd, kan die ruimte en gerief worden gegeven, welke het mogelijk zal maken ze ook na ophef fing van de woningnood goed te verhu ren. Alle woningen krijgen n.l. 2 balcons en een aantal zeer ruime en voor kin deren veilige loggia's. In het souterrain zal voor elke huurder een afgesloten bergruimte zijn, welke eventueel als drooggelegenheid kan worden gebruikt. De gemeenschappelijke tuin zal door de ligging van de kleine woningen zonnig zijn. Wethouder van Lent deelde ons bo vendien nog mee, dat het in het voorne men lag de eengezinswoningen, die ook beneden een slaapkamer hebben, zoveel mogelijk aan oudere mensen te verhu ren. Door het betrekken van deze huizen zullen zij dan woonruimten vrij maken. De eengezinswoningen zullen aan de voorzijde een tuin en overdekt terrasje hebben. Met dit plan is het aan Heemstede voor 1951 t/m 1953 beschikbaar gestelde bouwvolume uitgeput. Er zal dit jaar aan de raad nog een voorstel worden gedaan tot vervanging van eon tiental krotwoningen door nieuwe huizen, doch dit gaat buiten het bouwvolume om. Vorige week werd extra-verkregen bouwvolume voor 55 woningen door het gemeentebestuur toegewezen aan een aantal particuliere bouwondernemers. Wij hebben, zo ontvouwde wethouder Van Lent ons tot slot. in Heemstede reeds meer gedaan dan de andere ge meenten, omdat wij 50 van de 98 mid denstandswoningen nabij de Johan Ver- hulstlaan bouwden buiten bezwaar van de „bouwvolume-pot". Voor het bedrag, dat voor deze woningen anders aan rijkspremie ontvangen zou zijn, hebben wij n.l. de reserve van de gemeente aan gesproken. Voor zieken, ouden van dagen en ge- brekkigen bestaat gelegenheid -tot het vervoer naar de stemlokalen. Opgave hiervoor aan het R. K. Verenigingsge bouw, Heereweg 101 en aan de heer Th. Bekker, Burg. v. Lennepweg 4. Morgen houden de wethouders Van Lent en Disselkoen geen spreekuur. BIOSCOPEN: Rembrandt: „S.O.S. Held in nood". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. Palace: „April in Parijs". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Luxor: „De gele ballon". Tijden: 2. 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. Frans Hals: Programma ontraden door K.F.C. Lido: „De knuppel in het apenhok". Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. City: „Paniek in Fort North". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Spaarne: „Dodendans der Sioux". Tijden: 2.30. 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Minerva: Donderdag 28 Mei: „Het bal boekje", 8.15 uur. Boven 18 jaar. Dinsdag 26 Mei Grote Kerk: Orgelbespeling door G. Ro bert 21—22 uur. Minerva: Toneelgezelschap Johan Kaart ir. „Potasch en Perlemoer.in textiel", 20.15 uur. Woensdag 27 Mei Stadsschouwburg: Toneelverenig. „Postaal genoegen" in „De dorpsdokter", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, ingang KI. en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Rals In hoofd gebouw, des avonds bij kaarsverlichting. Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel. Geopend van 1017 en van 20—23 uur (t/m 26 Mei). Vishal, Grote Markt, Diepzee-aquarium en Philips' Wondertuin Geopend van 10 „Het Wapen van Heemstede". Werken van Heemsteedse beeldende kunstenaars. Geopend dagelijks van 9—23 uur (t/m 26 Mei). Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66 Vroeg-Aziatische kunst. Dagelijks ge opend van 10 tot 23 uur (t/m 31 Mei). CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjenellenkelder", Stadhuis, Grote Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16, 17, 20, 21, 22 uur. Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 9—17 en 20—22.30 uur. Gaskronen- verlichting. Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens dag en Vrijdag van door kaarsenluchters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Cabaret, Bars: „Die Raekse", Raaks: Wie ner cabaret „Edelweiss": „De Waag", Spaar ne 29; La Cubana, Lange Veerstraat 17; Wi ne Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. DIVERSEN: Pendeldienst minlatuurtrelntjes („Glip- pertjes") op route „Dreefzicht" (De Hout) —Frans Halsplein v.v,; rondritten (N.Z.H. V.M.-bus, 21 uur en rondvaarden (vertrek: Houtbrug) langs de verlichting. Hout plein, hoek Dreef/Wagenweg, en Dam straat: oliebollen-poffertjes-kramen (van daag laatste dag). Men had geen beter weer kunnen uit zoeken voor deze Pinksterdagen, was de veelzeggende commentaar, welke een Zandvoortse Ijsventer ons toevertrouw de. Een opvatting die alle zakenmensen ln het dorp deelden. De Eerste Pink sterdag zette in met een massaal bezoek, vooral van automobilisten. Sommige bedrijven raakten in de loop van de dag door hun consumptie-artikelen en moesten ijlings nieuw bevoorraad wor den. Tot Iaat in de avond bleef het zeer druk in de inrichtingen van de bad plaats. De Tweede Pinksterdag leek aanvan kelijk minder druk te worden doch later overtrof het bezoek, zeker dat van wielrijders, "dat van de vórige dag Er is tijdens de feestdagen in Zand- voort veel genoten van de zon, de zee en het strand. Maar ook dik verdiend. De politie had de handen vol met de regeling van het verkeer, en op het strand noch op de weg deden zich on gevallen voor. Wel moesten 200 kinde ren door hun ouders afgehaald worden in de kinderbewaarplaats onder de Ro tonde. De Noord-Zuid-Hollandse tram had weer al haar materieel, trams en bussen, op de weg en trachtte zowel de stroom van mensen naar het Zand voortse als naar het Bloemendaalse strand te brengen en later in de mid dag weer naar Amsterdam of Haarlem. Het verkeer op de Bloemendaalse zee weg was drukker dan op een zomerse dag in de vacantietijd. Het probleem met de bromfietsers bleek duidelijk om een oplossing te vragen. Het aantal be zoekers aan het nationale park De Ken- nemerduinen bedroeg 11.500 een nog niet geregistreerd aantal. Vooral het rijwielpad was zeer in trek. Daaren boven was er grote belangstelling voor de kampeerterreinen. Er waren 600 kampeerders op „De Lakens" en hon derd op „De Liguster". Bij de verschil lende toegangen was extra personeel geplaatst, terwijl het verdere personeel in de duinen een oogje in het zeil hield. Het autoparkeerterrein zal bin nenkort vergroot worden. Ook op het terrein van de Amsterdamse waterlei ding was het tussen Vogelenzang en Zandvoort drukker dan in jaren geno teerd werd. De zon-overgoten Pinksterdagen hebben hun weerslag ook gegeven op het strandleven te IJmuiden en dat in niet geringe mate. De strandpachteVs, die Vrijdagmiddag bij de opening van hun herbouwde paviljoens als wens warme Pinksterdagen toegevoegd kre gen, zijn volledig aan hun trekken ge komen. Het was warm en druk en een koele dronk was niet te versmaden. Tienduizenden hebben verkwikking gezocht aan het strand en zij vonden er hitte bij een straffe landwind. Het water veriokte velen. en vooral het zonnebaden was in trek Op het plateau puilde de rijwielstal ling uit. Honderden fietsen stonden langs de weg en tegen elkaar geleund, omdat er in de stalling niet één plekje meer vrij was. De autoparkeerplaats bleek opnieuw te klein en de wagens stonden oneen gepakt tot tegen de „geul". Politiemannen, die het gelukkie in hemdsmouwen konden doen. hadden hun handen vol aan het regelen van het verkeer. Maar zij hadden de touw tjes goed in handen. De Rode-Kruisvrljwilligers hebben het har warm gehad in hun houten optrekjes aan het strand. Zij zaten er overigens niet voor niets, want er blij ven altijd mensen, die geen raad weten met een verbrande huid, met een sneetje of schrammetje. Voor hen ls deze post van vrijwilligers een ware hulp in de nood. Ook de „vondelingen- ren" bij de politiepost bleek geen over bodige luxe te zijn. Strand-agent Pad mos is voor verdwaalde hummels en zoekende moeders een ware toeverlaat. Een grote vlag met daarop een duide lijk waarneembaar vraagteken blijft voor deze ren nog steeds een van onze wensen. De enorme files van mensen, die naar het strand trokken in demorgen uren en ift het verloop van de middag! weer huiswaarts keerden, hebben pok elders in de gemeente veel van de verkeerspolitie gepist. Vooral bij de ponten was het Maandag in de namid dag een drukte van belang. Vele hon derdtallen auto's moesten overgezet worden en langdurig oponthoud was hier niet te vermijden. Vanavond zal Haarlem Lichtstad offi cieel de lichten doven, die enkele maan den lang het centrum in een bijzondere sfeer hebben geplaatst. Om half tien worden de genodigden in het stadhuis ontvangen, waar de burgemeester hen zal toespreken. De Haarlemse Postfan- fare begint om tien uur een muzikale wandeling door de stad, welke eindigt om 22.25 op de Grote Markt. Bij de eerste slag van half elf „veroveren en bestormen" verkenners, gidsen en pad vinders met brandende fakkels in de hand de Grote Markt en stellen zich op in een dubbele haag rondom de rotonde, waarop thans het plantsoentje is aangelegd. Onmiddellijk daarna be gint de taptoe, welke door de Haar lemse Postfanfare gespeeld wordt en vijf en twintig minuten duurt. Om vijf voor elf richt de burgemeester het woord tot de aanwezigen op de Grote Markt en sluit hij officieel Haarlem Lichtstad. Om precies elf uur worden de feestverlichtingen uitgeschakeld. Al leen de fakkels branden dan nog op de donkere Markt. De plaats waar de fak kels gedeponeerd moeten worden is het midden van het grasgazon, dat tevoren voorzien wordt van enige takkenbossen, die als brandstapel moeten fungeren. De laatste vier padvinders steken, voor zij hun fakkel op de brandstapel gooien, nog snel vier potten Bengaals vuur aan. Dan geeft de burgemeester bevel Haarlem Lichtstad te doven. Morgen viert het echtpaar C. Boeree- Rosenhart, A. L. Dyserinckstraat 13 c zijn gouden huwelijksfeest. Het bruids paar heeft zes kinderen en 22 kleinkin deren. De heer Boeree is 72 jaar, zijn echtgenote 70 jaar. Beiden bezitten nog een buitengewoon goede gezondheid. De heer Boeree is jarenlang werkzaam ge weest bij Beijnes. Als goed koorzanger stond hij verder hoog aangeschreven en menige Mis heeft hij gezongen in de parochie van St. Jan. Nu in zijn vrije tijd zingt hij in de week in de parochie de trouw- en rouwmissen. Al die 50 jaar leest het echtpaar trouw de Nieuwe Haarlemsche Courant. Zaterdag 30 Mei hoopt ook het echt paar F. Assendelft-Andenkerk, Kruis tochtstraat 16, zijn gouden huwelijks feest te vieren. De bruidegom telt 76, de bruid 73 lentes. Het echtpaar heeft negen kinderen en 18 kleinkinderen. Zeer lang is de heer Assendelft be stuurslid geweest van de vroegere coöperatie „Arbeid Adelt". Ook was hij propagandist van de Bond van grote ge zinnen en vanaf de oprichting bestuurs lid van het steunfonds van de woning bouwvereniging „St. Bavo Oost". Ook hier mag gezegd worden, dat zowel de bruid als de bruidegom nog van een goede gezondheid genieten en vijftig jaar trouwe lezers zijn van onze courant. De buitenoefening van E. H. B. O. „Snelverband" op de speelweide bij het Noorder Sportpark gaat Woens dagavond niet door. Donderdag 4 Juni, des avonds kwart over acht, zal de heer S. van Gelderen, leraar aan het Centraal Instituut van Opleiding voor Sportleiders te Over- veen, in de Kroonzaal van Brinkmann een inleiding houden over het onder werp: „De betekenis van de sport voor de sportbeoefenaar, het bezoekende pu bliek én dé leiders 'vah de sport". Tevens zal er een discussie gévoerd worden over de sociaal-hygiënische zijde van de sport. De avond staat on der auspiciën van de commissie tot het organiseren van een sportweek te Haarlem. Op het Zandvoortse strand heerste een enorme drukte tijdens de Pinksterdagen. Advertentie Uw BESTE en MOOISTE eigenschappen waren herinner U de bezettings tijd behalve Uw vaderlandsliefde, de trouw en volgzaamheid aan Uw hoogste kerkelijke leiders. Laat dan thans het ernstig vermaan van onze Kardinaal „Éénheid is ook nu onmisbaar en noodzakelijk" niet tevergeefs gesproken zijn en STEMT MORGEN, WOENSDAG Het was bij het eindsignaal van de wedstrijd RCH-Sneek geen uitbundige vreugde onder de RCH-supporters. Het gelijke spel was net niet voldoende om de spelers, zoals te doen gebruikelijk, op de schouders te nemen en hen de eerste spontane hulde te brengen. Immers, men was nog niet op de hoogte van de neder laag van VSV Toen evenwel dit laatste ln.de kleed kamers doordrong was plotseling de ware stemming aanwezig. RCH kam pioen! Deze mare drong onmiddellijk door tot de in aftocht zijnde supporters- schaar en toen werden alle remmen los gegooid. Het zegevierende elftal trok in open landauers van Heemstede naar de Grote Markt in Haarlem onder groot enthou siasme van het publiek eh daar, bij Brinkmann, is RCH pp deze smoorhete Pinkster-Maandagin de bloemetjes ge zet. Na het diner recipieerde het bestuur en de kampioensploeg en van de gele genheid om de kampioenen te huldigen hebben talrijke personen, verenigingen en officiële instanties gebruik gemaakt. De KNVB was vertegenwoordigd dooi de heer G. Kruiver, de afdeling Haarlem- zond het vrijwel voltallige bestuur en vanzelfsprekend was de burgemeester van Heemstede een der eersten geweest die RCH kwam complimenteren, want al is de Racing dan van huis uit een Haarlemse club, een klein beetje Heem stede zit er toch ook wel aan. Heem steeds burgervader hoopte dat RCH het kampioenschap van Nederland zou be halen en dan zullen we RCH in ons Heemsteeds Raadhuis een grootse ont vangst bereiden, aldus de burgemeester. Maar ook de gemeente Haarlem was vertegenwoordigd in de persoon van wethouder Geluk, die mede namens het Sportweek comité zijn gelukwensen kwam aanbieden. Advertentie groot en klein. Meubel- en pianotransport door geheel Nederland. Goederen zonder prijsverh. verzekerd. Rozenstraat 13 - Tel. 20020 - 12525 Vrijdag j.l, organiseerde de Katholieke Bond voor bejaarden en gepcnsionneerden een gezellige middag voor de Haarlemse le den. Aan het welslagen van de middag werkten mee de zanger A. Ekel en de goo chelaar „Bernardo" De aanwezigen amu seerden zich uitstekend. Vanmorgen is de bliksem ingeslagen m het politiebureau aan de Smedestraat. De harde donkerslag omstreeks 8.45 uur, die deze straal begeleidde, heeft natuurlijk iedereen gehoord. De schade op het bureau bleef beperkt tot een defecte lichtlelding op de kamer van de afdeling Bijzondere Wetten en de telefonistenkamer. Tengevolge van twee verschillende infor- formatles is in ons verslag van Zaterdag over de opvoering van „Leontientje" door Thalia" abusievelijk vermeld, dat de pas- toorrol gespeeld werd door Cor Wassenberg Deze rol werd echter op verdienstelijke wijze vervuld door de heer Strikwold. Op 1 Juni opent weer bet vissei- zoen. In Haarlem zijn ongeveer 10.000 hengelaars en onder hen zijn natuur lijk zeer vele katholieken. Een hen gelaar weet, dat de beste tijd voor de beoefening van zijn sport de morgen uren zijn. Zo dreigt er Zondags ge vaar, dat het bijwonen van de H. Mis in het gedrang raakt. Om daarin te voorzien bestaat er gelegenheid om op de Zondagen reeds op een zeer vroeg uur de H. Mis bij te wonen. Gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus zal er iedere Zondag 's mor gens te DRIE uur een H. Mis voor de hengelaars worden gelezen in de Kapel van het St. Francisca-Romana- Liefdewerk, Koudehorn 34 te Haar lem. Er bestaat gelegenheid tot ber ging van hengelattributen. Katholieke hengelaars, hoe groot uw liefde en enthousiasme voor de hengelsport ook moge zijn, verzuimt nooit de Zon dagsmis! Zorgt, dat ge op tijd thuis zijt om de H. Mis bij te wonen of woont anders de H. Mis bij om 3 uur in de kapel aan de Koudehorn. vlak bij het Spaarne, in de buurt van het viswater. Zataerdagavond is de 25000ste bezoe ker in de Poesjenellenkelder ontvaneen. Don Vermeire overhandigde mevrouw Apetz een pop. Bij .de officiële ontvangst was ook de heer D. Geluk aanwezig. Dinsdag 26 Mei Hoog water: 2.01 u. en 14.24 u. Laag water: 9.48 u. en 22.20 u. Woensdag 27 Mei Hoog water: 2.38 u. en 15.02 u. Laag water: 10.29 u. en 22.58 u. In het kleine stadje Münstereifel (Duitsland), om precies te zijn in het gothische stadhuis met zijn schilderach tige trappengevel bevindt zich enkele weken nog pas een bijna 1 meter lang model van een Nederlands admiraal schip, op welks achtersteven het wn- pen van Haarlem prijkt, alsook dat van Amsterdam en Rotterdam. Dit natuur getrouwe model heeft 50 kanonnen, een volledige takelage, om kort te gaan al les wat op een schip uit vroeger dagen maar te vinden was. Aan dit admiraal schip is een merkwaardige geschiedenis verbonden, welke men in de raadsstuk ken van het jaar 1661, vergeeld door het lange staan in droge kasten, kan vinden. Een Nederlandse firma kocht ondertijd 2500 boomstammei. tegen een prijs van 3000 rijksthalers. Tevens kreeg het stadsbestuur gedaan, dat de firma het een lening schonk van nog eens 1000 rijksthalers tegen een rentevoet van 4 pet. Münstereifel had dit geld nodig om aan de keurvorst van Trier haar oorlogsverplichtingen na te ko men. In ons land nu werd van het in Mün stereifel verkregen hout een zeewaar dig zeilschip gebouwd dat zoals vele andere schepen de roem van de Neder landse scheepsbouwers over de zeven wereldzeeën zou uitdragen. Door het model aan de stad Mür „tereifel te schenken uit erkentelijkaeid voor de vlotte levering en voor de goede kwali teit van het hout, bewezen onze voor ouders, dat zij ook wat betreft handels geest uit het goede hout waren gesne den. Tot vóór de bombardementen tijdens de laatste wereldoorlog hield het stadje dit model in hoge ere. Sinds mensen heugenis, zo vertelt men daar, heeft het een aparte plaats in de middeleeuwse vergaderzaal gehad; bij de grote fees telijke optocht ter gelegenheid van het 1100-jarig bestaan der stad droeg men met veel pracht en praal het admiraal schip mee. Toen echter het oude raad huis door bommen zwaar werd ver nield, lag het scheepje ergens op een -ommelzolder, waar het verloren dreig de te gaan. Enige weken geleden ont dekte de directeur van het museum dat in het huidige stadhuis een onder dak heeft gevonden het gehavende historisch „monumentje". Aan twee restaurateurs gaf hij opdracht het mo del zoveel mogelijk in zijn oude luister te herstellen. Deze lieden hebben zo veel kunstenaa.-szin aan de dag gelegd, dat de resultaten de verwachtingen hebben overtroffen. Men fluistert zelfs, dat het mooier is dan het ooit is ge weest. Vele bezoekers steken hun be wondering dan ook niet onder stoelen of banken. Overigens verkeert men in al of niet hevige twijfel over het feit welk Ne derlands schip naar dit model gebouwd werd. De geschiedenis heeft zulks ln zekere mate in een waas van geheim zinnigheid gehuld, zodat ons alleen nog maar rest te hopen, dat eens een Ne derlandse zeeheld grote overwinningen voor zijn land op het echte admiraal schip heeft bevochten. Advertentie .IMS TKR D A M S E V A A UT 20 TÉÏ..11053 BINNEN 3 DAGEN RETOUR Talrijke verenigingen kwamen RCH complimenteren. Haarlem, EDO, Scho ten, HFC, Blauw Wit en natuurlijk weTs de tegenstander van deze middag, Sneek, niet achter gebleven. Tot laat ln de avond stroomden de gelukwensen bin nen. En na het officiële gedeelte hebben de RCH-ers het feest onder elkaar nog gevierd op een wijze welke nog lange tijd in herinnering zal blijven bij dege nen die het hebben meegemaakt. Vandaag vierde de heer B. v. d. Eyk- hoff, werkzaam bij het Gemeentelijk Energiebedrijf, de dag dat hij veertig jaar geleden bij de gemeente in dienst trad. Begeleid, door de feestcommissie begaf hij zich vanmorgen naar het stad huis, waar burgemeester P. O. F. M. Cremers hem hartelijk toesprak en hem de gemeentelijke oorkonde uitreikte. Daarna volgde de huldiging op het bedrijf. De directeur, de heer J. H. Steinkamp, sprak een gelukwens, even als de chet van de enthale, de heer Ph. Thueré.e n de heer Wildschut nameus de Algemene Bond van Ambtenaren. Namens de administratie en de perso neelsvereniging werd het woord ge voerd door de heer Schornagel. De ju bilaris ontving verder nog felicitaties van de heer Lagerwaard', chef van het magazijn. Tijdens de huldiging werden de heer v. d. Eykhoff bloemen aange boden, alsmede een oorkonde van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del. Woensdag 27 Mei zal te Hillegom de finale plaats vinden van het zang-festi val, dat door Phonogram in samenwer king met „Treslong" was georganiseerd. Een groot aantal Nederlandse amateur- vocalisten zal naar de eerste prijs din gen (5 dagen naar ParijsV Ook wordt de winnaars en winnaressen een radio optreden in het vooruitzicht gesteld. 3% Ned. 1953 314 Nederl. 1948 314 pCt. Ned 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr Grlbk. 46 3 pCt Ned. Handel Ml) eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika L(jn Kon N. Stoomb. M. Ned. Scheepv Unie H.V-A. Dell Mt1 eert Vorig Opening slot 26/5 102% 102 97 96% 86% 98% 96% 159 163% 163 102% 119 150% 155 188% 190 209% 159% 160 306 307 Va 93% 126% 125 124i/2 129 1291/4 99% 99 *4 30% fNle» officiële Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell Gil (hern Pacific Southern Railway Tidewater U. S. Steel koersen) 22/5 37% 53 76% 74% 82 13% 66% 61% 20% 75% 5u% 69 45',4 96% 24 39% 25/S 37% 52% 76% 74% 62% 13% 68% 61% 20% 25% 50% 69% 47% 97% 24 39% Ieder jaar wordt de opening van dt haringvangst fees telijk gevierd. D* visserboten zijn bij die gelegenheid nadrukkelijk gepavoiseerd, waarna een vlootrevue wordt gehouden. Door het prachtige weer was de belangstelling voor de „vlaggetjesdag" overweldigend en de versierde boten in IJmuiden trokken Zaterdag dan ook enorme be langstelling. Evenals in 1948 heeft de St. Liduina school in de E-afdeling van het Paas- voetbaltourn'ooi ook dit jaar beslag weten te leggen op de eerste plaats en daarmee op de wisselbeker, welke hier voor door het gemeentebestuur van Velsen beschikbaar gesteld is. Vrijdag morgen heeft de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, met de heer G. J. Bremerkamp, promotor van dit jaarlijkse tournooi, de winnende scho len bezocht en daarbij was dus ook de St. Liduinaschool. Het zegevierende elftal en zijn re serves stond netjes in de hal van het gebouw opgesteld, toen de burgemeester met de heer Bremerkamp arriveerde. Burgemeester Kwint zei het prettig té vinden deze beker te mogen overhan digen, niet alleen omdat hij dus voor de tweede keer in het bezit komt van deze school, maar vooral, omdat er tijdens het tournooi door dit elftal zo sportie' gespeeld is. De burgemeester herinner de nog eens aan de rijke schare van supporters op die beslissende dag en d® heer Bremerkamp herinnerde zich nog de vreugdesprong van de kapelaan, toen de scheidsrechter het einde floot. De captain van de ploeg, Henk Koks, werd daarna voor het front geroepen om uit handen van de burgemeester d® beker te ontvangen. En daarna ontving ieder lid van de ploeg nog een insigne als persoonlijke herinnering aan het behaalde kampioenschap. Het kostte dé heer J- F- van Leeuwe na het vertrek van de burgemeester wel enige moeité om de knapen, die zich om de beker, hun beker, verdrongen, weer tot dé gewone orde van de dag te bewegen. Begunstigd door prachtig weer werd gisteravond in Velserend een „Vene tiaanse gondelvaart" gehouden. Om half 9 reeds stroomden de belangstel lenden toe, om van dit voor Velsen unieke schouwspel te genieten. Het was een aardig gezicht de door middel van gekleurde vetpotjes verlichte „gondels" langzaam in het water te zien voortglijden, onder de welluidende tonen van de door het fanfarecorps „Wilhelmina" uit Santpoort gespeelde melodieën. Een dertiental kano's was op waar lijk kunstzinnige wijze tot gondel ge promoveerd. De jeugdige kanoërs heb ben zich, ondanks het feit, dat sommi gen van hen doodsangsten uitstonden» zo zij zeiden, op waardige wijze van hun taak gekweten. En dan was er tot slot van deze avond een fantastisch vuurwerk. De ah's en oh's waren niet van de lucht en menigmaal klaterde een verdiend ap plaus tussen de hoge bomen, die het bad omringen Het bijzonder mooie weer heeft de organisatoren van de fancy-fair van de R.K.S.V „Velsen" welke Zaterdag werd geopend, parten gespeeld. Du1* zenden bleven niet thuis, doch trokken naar het strand, de bossen of brachten een bezoek aan de havens in IJmuiden» waar de haringvloot gepavoiseerd lag te wachten, om vanmorgen vroeg naar de visgronden te vertrekken. De fancy-fair, die in „Zomerlust" t® Santpoort wordt gehouden, biedt voor elk wat wils. De baten zijn bestem® voor de afdeling voetbal van „Velsen^ die een flinke duw omhoog op finan cieel gebied hard nodig heeft. Ook vandaag kan men nog een kan** je wagen, om een van de vele prijz* in de wacht te slepen. Bovendien steun^ men daarmee de katholieke sportorga nisatie in Velsen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2