Imposante offergang in Haarlems basiliek Hier rokers - HET ONGELUK MET DE PAULUS POTTER" Pinksterweekend met uitzonderlijk fraai weer HONDERDDUIZENDEN naar ZEE, HEIDE BOS EN MEREN Zeven personen verdronken 1! Drukke dag en fleurige Vlaggetjes in Noordseehavens Moord- in de lift VIRGINIA Jeugd helpt voor de kerkenbouw ons aller garantie voor de zuiverheid en kwaliteit van Chief Whip- de beste sigaret voor ieders gezondheid! Gat bij Sirjansland weer dicht Duizend ha. voor fruitteelt verloren De 34 inzittenden mm \1 presteert meeil wkwkkerie m Scheveningse vloot had een internationaal karakter RTflï Olie in Z.-Holland RVI 1 DINSDAG 26 MEI 1953 PAGINA 3 |n overstroomd Zeeland Rampenfonds één milln. meer: 113.9 milln. Reputatie circusdirecteur in kort geding H.H. WIJDINGEN Zoon doodt vader met messteken Drs. Briels directeur van de K.F.C. ■mpr KTli door NCAIO MARSH Laag bij Rijswijk aangeboord Geen daling van prijs voor varkensvlees Uit alle hoeken van het bisdom Haarlem is Pinkstermaandag de jeugd samenge komen in de Kathedrale Basiliek St. Bavo te Haarlem om op eigen bijzondere ^'ijze het eeuwfeest der kerkelijke hiërarchie te vieren en tevens hun beminde bisschop trouw en aanhankelijkheid te betuigen. De zonneweelde verleende een stemmige gloed aan het inwendige van het machtige bouwwerk; het hoofdaltaar Was omstuwd door een zee van veelsoortige bloemen, terwijl het indrukwekkende interieur van de kathedraal een aparte wijding verschafte aan deze ontroerende manifestatie. Voorafgegaan door enkele afgevaar digden van parochiële verenigingen schreed Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, omgeven door zijn assistenten, over een lila loper welke in het mid denpad lag uitgestrekt, de kerk bin den. Dan volgde een lange stoet van acolythen en zangertjesi Tijdens de voorbereiding op de H. Mis werden door een aantal jeugdigen uit het bis dom aan de bisschop de geschenken aangeboden: processiekruis, zeven kaar sen, altaardwalen, bloemen, altaarbel- *en, wierookvat en scheepje, epistola- cium en zes rode kazuifels. Bij de aan bieding van elk dezer geschenken zegde Gabriël Smit een gedicht, door hemzelf beschreven. De aanwezigen konden de dikwijls treffende teksten volgen in de boekjes die hun bij de ingang waren uitgereikt. Na de voorbereidingsplechtigheden be weeg de bisschop, bekleed met de on geveer 450 jaar oude paramenten het altaar. Als troondiakens traden op A. *1- Leeners, directeur van het vrouwe lijk jeugdwerk en H. M. Brans, direc teur van het mannelijk jeugdwerk. Presbyter-assistens was mgr. J. M. Groot, de Vicaris-generaal van het bisdom Haarlem. Als diaken fungeerde E. A. M. Paap, de diocesaan aalmoeze nier jeugdzorg en jeugdbeweging, als subdiaken W. Q. Grimbergen, de dioce saan adviseur van de katholieke sport bond. De ceremoniarii tenslotte waren ör. M. J. de Jong, secretaris van het bisdom en kapelaan A. H. Ruhe van de basiliek St. Bavo. De heldere, zuivere stemmetjes van 'ie jongensschola der St. Bavo lieten °nder leiding van dr. A. I. M. Kat de Wisselende gezangen horen van Pink stermaandag; het orgel werd bespeeld hoor J. Schouten, de organist der basi liek. Tot aan de offerande vond het Misoffer normaal voortgang. Toen was bet ogenblik aangebroken voor de offer- §ang. Allereerst begaven de zes pries ters, die met de rode kazuifels waren bekleed, zich naar de bisschop en boden bem een kelk met palla en een ciborie toet hostiebrood aan. De acolythen overhandigden ampullen met water en Wijn. Achter hen aan volgden de afge vaardigden en vertegenwoordigers van de jeugd uit alle parochies, internaten, missiehuizen en seminaries van het bis dom, die allen in een enveloppe het geldelijk offer droegen, dat de jeugd Voor de kerkenbouw had gebracht. Ook tijdens de offergang werd een toepasse lijk gedicht voorgedragen door Gabriel Smit. Ruim twintig minuten hield de stroom offeraars aan, één voor een knielend en de zegen ontvangend van hun geliefde herder. Daarna vervolgde de bisschop de pries terlijke offerande, welke op zo passende en treffende wijze was onderbroken door de offerande der gelovigen. Na het laatste evangelie sprak Mon seigneur de jeugd vanaf de ambo een hartelijk dankwoord toe. Hij gevoelde voldoening, dat hij met nagenoeg ieder van hen persoonlijk contact had gehad bij de toediening van het H. Vormsel en Was verheugd, dat de genade van de H. Geest niet ijdel bleek te zijn geweest. „Ik ben verblijd", aldus de bis schop, „dat de liefde Gods leeft tn Advertentie TJw harten, en dat ge bereid zijt om voor Uw geloof alles te dragen en te doen. Ge hebt mij verrast met Uw wensen en gaven. Gelukkig ziet ge de noodzaak in om kerken te bouwen, opdat ook Uw nakomelin gen zich mogen verheugen in het rijke bezit van het katholieke ge loof." De bisschop bracht in herinnering de offervaardigheid, die de jeugd later wel licht nog moet tonen en waarop ook het gedichtje van Gabriel Smit betrekking heeft bij de aanbieding van het proces siekruis: „Leer het ons dragen in getrouw verblijden, niet schuwen uit gemak ij of laffe lust; leer het ons dragen, leer ons fier te lijden tot Gij 't ons neemt in d'eeuwig lichte rust". De bisschop wenste allen de hulp en bijstand van de H. Geest toe, waardoor wij het vergankelijke van het onvergan kelijke kunnen onderscheiden en wekte de jeugd op steeds een grote verering te koesteren voor het H. Sacrament en voor de H. Maagd Maria. Na zijn woorden begaf Monseigneur Huibers zich naar zijn cathedra, van waar hij alle aanwezigen de Apostolische zegen schonk. In dezelfde opstelling, als waarin men de kerk was binnengeko men, verliet de stoet de kathedraal onder het zingen van een danklied. Tijdens de uittocht bracht de jeugd hun bisschop nog een hartelijk applaus. Voor velen zal deze grootse plechtigheid eeuwig, overeenkomstig de wens van de bis schop, in de herinnering zijn gegrift. Een van de indrukwekkendste ogen blikken tijdens de pontificale H. Mis, gisteren in de kathedrale basiliek. De jeugd brengt haar gaven bij de bisschop als een schone offerande. Cltief Ö5l|ip SfUVJTF. HYGIEVfn (Van onze correspondenten) Een Pinksterweekend van uitzonderlijk fraai weer heeft honderdduizenden naar buiten doen trekken. De meesten zqn ongetwijfeld naar zee of naar de natuur baden getrokken om hun eerste duik in het zilte nat te nemen. Veelal rood ver brand zijn zjj de avond van de Tweede Pinksterdag naar huis teruggekeerd. Tal loze anderen zijn naar bos en heide getrokken met trein, bus of fiets. In het Gooi was het overstelpend druk en ook op de Veluwe hebben vele duizenden verpozing in de natuur gezocht. Anderen zag men met zakdoeken op het hoofd langs de sportvelden, waar het warme weer voor de sportbeoefenaars niet bepaald een stimulans voor de verbetering van hun préstatie was. Op de meren en de binnen wateren, die ons land zo rijk is, bolden de witte zeilen het was een prachtig weekend ook voor de zeilers, ideaal naar zü ons zeiden, maar met een wel wat te straffe wind. Daarnaast trok de gepavoiseerde vloot in onze Noordzeehavens tal lozen, die zich op de kijkdagen naast de Vlaggetjesdag vergaapten aan de voorbeeldig opgepoetste en sierlijk opgetuigde schepen. Als gevolg van de uiterst gunstige weers omstandigheden tezamen met een weder om ondernomen zeer grote krachtsinspan ning van alle bij dit werk betrokkenen en ^el voornamelijk van de arbeiders, kon Jmt stroomgat in de zeewering bij Sirjans- land op Schouwen nog vóór Pinksteren ge goten worden. Zoals gemeld, was dit stroomgat reeds de voorafgaande Vrijdag Sedicht, waarna een gedeelte van het nat- dijklichaam het begaf. Ook de afsluitdam achter de gaten in de Oostelijke havendam van Zierikzee is ge sloten. Hierdoor kan de polder Zuidland binnenkort worden drooggemalen. De dam 3s nog niet zo veilig, dat de bevolking van ^l^rikzee naar haar woonplaats zou kun nen terugkeren. y Ge stand van de fruitbomen in de eeu\vse inundatiegebieden is de laatste aand zeer snel verslechterd. Van de ^geveer 1200 hectare fruitteelt die 6rd getroffen zal zeer weinig in zo nnige staat overblijven dat een ren- vabele exploitatie mogelijk is. Zeer °orzichtig uitgedrukt maakt honderd ectare een redelijke kans de ramp be- °orlijk te overleven. Verder mag nog b].®eveer honderd hectare op dit ogen- soL n'e** als verloren worden be- Kti omdat o.a. al of niet ongun- Yg Weer een grote rol kan spelen. h»i°r overige duizend hectare ziet 1 er reeds nu hopeloos uit. Ge stand van het Nationaal Rampen- is met één millioen gulden voor- 1 gegaan en bedraagt thans 113.9 mil- en gulden. v Geze grote stijging is vooral een ge- g van. de stortingen door het „Ne- k erlands Flood Relief Fund" met een ®drag van 80.000 pond en door de tej d'honneur radio-diffusion et evision Frangaise" met een bedrag an h millioen francs. ^et verspreiden van onjuiste to la K„f,en °ver de directeur van een thans Persr-v, optredend) circus en diens ziin twee journalisten in kort dam*? voor de President van de Amster- ^se rechtbank gedaagd. u„t*ldent kwam tot de conclusie, dat derzó'<,v nniS en zonder behoorlijk on- abtecerL vooraf" publiceren van politieke l'ge hajirf n van de eiser, als onrechtma- n-? !ng moet worden gekwalificeerd. a°tie nr.i«?55n£..wees de eis t°e: beval de aer> daim?delbik te staken op straffe van VolgenH? van f 5000.voor iedere Bmdp overtreding. etalinu •,aurnEdlsten werden veroordeeld tot van de kosten van het geding. Zondag 31 Mei zal Z.H. Exc. mgr. J. Pessers S.V.D., apostolisch vicaris van Atambua. in het Missiehuis „Sint Lam- bertus" te Helvoirt de subdiakenwijding toedienen aan de fraters: J. v. Bergen- henegouwen, A. Ekkelboom, H. Gieze- man, M. Opdenacker. Fr. Verstraelen, G. Veugelaers en J. Ypma; en de tonsuur aan de fraters: A. v. d. Broeck, Th. Bruin, P. Hendrix, M. Heyndrikx, B. Jansen, W. de Jong, J. Mors, C. v. Nij- nanten, B. Peters, J. Peters, en A. Wil- lems, allen fraters theologanten van het Gezelschap van het Goddelijk Woord. Tweede Pinksterdag heeft te Deven ter de 41-jarige K. zijn 73-jarige vader met een mes hevig verwond. De recher che liet op medisch advies de gewonde overbrengen naar het ziekenhuis, het St. Geertruidengasthuis, waar het slachtoffer na een half uur is overle den. De vader was weduwnaar. De zoon, van wie wordt vermoed, dat hij in eén vlaag van verstandsverbijstering heeft gehandeld, is in bewaring gesteld. Evenals het vorige jaar heeft de Spaan se regering een viertal beurzen voor Nederlandse studenten ter beschikking gesteld voor deelneming aan een der zomercursussen der Spaanse universitei ten, zoals Santander, Segovia, Jaca, Sitges. Het bedrag van de beurs bedraagt 2500 peseta's. De reiskosten heen en te rug komen voor rekening van de student. Ter vervulling van de vacature, ont staan door het vertrek van dr J. M. L. Peters, is benoemd tot directeur van de Katholieke Film-centrale drs Briels, de reeds geruime tijd als waarnemend directeur is opgetreden. Pater Jac. Dirk- se is van de K.F.C. overgegaan naar de Katholieke Filmactie, meer in het bij zonder ten dienste van de positieve keuring. V. S. President Eisenhower en ande re republikeinse leiders hebben besloten een wetsontwerp te steunen voor het zen den van een millioen ton tarwe naar Pa kistan. De zending wordt als lening be schouwd. Pakistan heeft van droogte te leiden gehad. Het is overal langs de wegen zeer druk geweest. Ongelukken konden niet uitblijven. Zie daarvoor elders. Op som mige plaatsen is duidelijk gebleken dat de bromfietsen een probleem vormen dat zeer dringend om een oplossing vraagt. Verscheidene extra treinen moesten worden ingelegd; ook de bu; ondernemingen reden met extra-dien sten. Het was voor de roodverbrande mensen met hun pijnlijke lichamen lang geen pretje de avond van de Tweede Pinksterdag in een overvol vervoermid del „gestouwd" te worden. Scheveningen beleefde een ware vreemdelingen-inva sie. Op de parkeerterreinen stonden de Duitse en Belgische wagens dik opeen gepakt. Duizenden Hagenaars zochten verkoeling in zee. Zandvoort beleefde weer de gebruikelijke invasie van de Amsterdammers. Tegen negenen Tweede Pinksterdag zag de hal van het Centraal Station zwart van de mensen. Er moes ten vijf extra treinen naar Zandvoort worden ingelast en extra loketten ge opend. Sommige bedrijven in de bad plaats raakten in de loop van de Pink sterdagen door hun consumptie-artikelen heen en moesten ijlings nieuw bevoor raad worden. De politie had, zoals overal elders, de handen vol met de regeling van het verkeer. Het aantal bezoekers aan het nationale park „De Kennemerduinen" bedroeg 11.500, een nog niet geregistreerd aantal. Voor al het rijwielpad was zeer in trek. Daar enboven was er grote belangstelling voor de kampeerterreinen. Amsterdam lag te blakeren in een schroeiende hitte. Toch was het niet zo stil in het centrum want veel toeristen hadden op de terrasjes de plaats van de weggetrokken stedelingen ingenomen. Verdrinkingsgevallen Helaas zijn er verscheidene kinderen en jongelieden verdronken. In het Mer- wedekanaal bij Utrecht trachtte Maan dag de 12-jarige J. M. zich op een dunne band te laten drijven, hetgeen mislukte. De jongen verdronk. Ook de 15-jarige J. P. is bij het zwemmen in dat kanaai verdronken. In Rotterdam is de 20- jarige J. Klink, die met zijn broer was gaan „zwemmen", maar die de zwem kunst niet meester was, plotseling naar de diepte verdwenen en verdronken. In Oss is de zestienjarige Martin van den Oever gaan zwemmen in een verrader lijk diepe zijarm van de Maas. Hij is niet teruggekeerd. In het natuurbad Velserend vonden twee jongens het stoffelijk overschot van een naar schat ting twintig jaar oude bader, die in het diepe bassin was verdronken. In het zwembad „Havenzicht" te Enschede, moest het negenjarig jongetje Gerrit Spit zijn overmoed hij ging hoewel hij niet kon zwemmen van het ondiepe naar het diepe bad met de dood be kopen. In Rotterdam is de drie maanden oude baby Antonia Huuskes uit haar kinder wagen gevallen en verdronken. Het kindje lag in de wagen, die stond ge schoord aan boord van het sleepschip „Madonna". De schipper bracht zijn vrouw naar de wal en toen hij terug kwam, lag de kinderwagen in een gangboord en was het meisje verdwe nen. Men neemt aan, dat de kinder wagen door het bewegen van het schip is gaan rijden. Door de val van de wa gen is de baby vermoedelijk te water geraakt. 55-1 vervolg van pagina 1, Lof voor stewardessen Geen van de passagiers raakte In pa niekstemming, omdat de twee stewar dessen, de 23-jarige Jantine Citroen en de 25-jarige Margriet Cohen, zich voor beeldig gedroegen. Ondanks een lichte voetwond van mej. Citroen heeft dit tweetal de passagiers rustig geholpen, als was er geen ongeluk gebeurd. De niet- gewonde inzittenden staken hun bewon dering niet onder stoelen of banken. Ir. L. C. Kerckhoven die overigens met het eerstvolgende toestel naar Pa rijs is gevlogen, welk voorbeeld door nog enkele passagiers is gevolgd! zei, dat de beide stewardessen hulde ver dienden. En de zestigjarige Amerikaanse zakenman A. Ludel zei op zijn manier hetzelfde. De Rijksluchtvaartdienst nam al en kele uren na de „noodlanding" het on derzoek in handen. Onder leiding van ir. Falkenhagen zijn eerst de resten van het toestel geïnspecteerd. Om ongeveer negen uur was men hiermee klaar. Toen kon het bergingswerk van de wrak stukken tot dan toe had de oprui- mingsploeg slechts bagage van passa giers, die in een hoek van het vracht gebouw gesorteerd werd, kunnen weg halen beginnen. Er werden lantaarns gezet rond de plaats, waar het toestel was neergekomen. Uit de verte sloegen honderden belangstellenden het schouw spel van de berging, waarvoor een kraan van Schiphol was ingezet, gade. Vanaf de snelweg naar Den Haag leek het wit te toestel onder de felle schijnwerpers nog vrijwel in tact. Maar van dichterbij was het een hulpeloos wrak. De vleugels waren door de aanraking met de berm vóór de Schipholweg losgeslagen. De motoren afgebroken, de romp dichtbij de met olie bespatte staart totaal in tweeën gereten; een hulpeloze vogel in het dor re bouwland. Het mag bijna een wonder heten, dat iedereen hier levend uitgeko men is Resultaten van het onderzoek zijn nog niet bekend. Ook is niet medegedeeld, waarom de piloot onmiddellijk na de start tot de buiklanding besloot. Ir. J, Luymis, directeur van de Technische Dienst van de K.L.M., verklaarde gister avond: „Het was absoluut een bewuste noodlanding. Van neerstorten kan niet worden gesproken". Ook directeur J. van Balkom verklaarde dit pertinent. Hjj zei geen voorstander van een ver keersweg naast een vliegveld ie zijn. „Maar dat is bjj ieder vliegveld bijna zo en ik zou niet weten hoe het anders moet. We hebben een stopverbod voor auto's. Fietsers en voetgangers het stil staan te verbieden zal moeilijk gaan". Dr. A. Plesman, president-directeur van de K.L.M., en burgemeester Arn. J. d'Ailly van Amsterdam, waren zeer spoedig na het ongeluk ter plaatse. Over verwrongen fietsen van toeschouwers en brokstukken van het toestel, die her en der over de weg en in de berm verspreid BEMANNING Frank Henry Hawkins, eerste pi loot. Engelsman, 31 jaar (licht ge wond aan ooglid). H. J. Amorissen, tweede piloot, 35 jaar, (snede voorhoofd plus lichte hersenschudding) W. Groenink, derde piloot, 24 jaar (met zware hersenschudding opgeno men). G. J. Poelakker, boordmecanicien (opgenomen). Mej. Jantine Citroen, eerste stewar- desse, 23 jaar, (lichte wond aan voet). Mej. M. Z. Cohen, tweede stewar- desse, 25 jaar, (ongedeerd). PASSAGIERS In ziekenhuis opgenomen Neder landse passagiers: Mej. dr. V. M. de Bruin (ernstig gewond). J. van Stirum (licht ge wond). M. van der Wal (licht ge wond). Buitenlandse passagiers: M. Ibrahim, Irak (ernstig gewond). A. Hamani, Irak (licht gewond). E. E. Lewes, Am. (licht gewond). G. W. Murphy, Am. (licht gewond). F. Han- noeh, Am. (licht gewond). Mevr. O. Hannoch, Am. (licht gew.). G. Aawa- dalla, Egypte (licht gewond). C. Ha- kim, nationaliteit onbekend (licht ge wond). P. Dunn, Am. (vrij ernstig ge wond). Al of niet ongedeerde overige pas sagiers: M. Elion, Ned. F. Lammers, Ned. A. Lammers, Ned. F. Lammers, Ned. F. Lammers, Ned. A. Ludel, Ned. Ir. C. L. Kerckhoven, Ned. A. Keulers, Ned. Mej. C. Michaud, Fr. Mej. F. Duclaux, Fr. Heer en mevr. Olin, Finland. C. Hornek, Egypte. D. O'Sullivan, Ierland. J. Cortner, Am. W. Levin, Am. lagen, stapten beiden naar het wrak. Kort na de ramp maakte de K.L.M. be kend, dat zij de „Paulus Potter" als ver loren beschouwt. Dit is het derde toestel van de K.L.M. in twee jaar het vorige ongeluk gebeurde in Maart 1952 met de „Koningin Juliana" en de „Venlo" in Bangkok dat verloren is gegaan. De stoffelijke overschotten van de twee dodelijk verongelukte slachtoffers de zestienjarige Annie Holshuysen uit Amsterdam-West en een vierjarig, even eens Amsterdams meisje zijn gisteren naar het politiebureau te Hoofddof$ ge bracht, waar ze eerst uren later zijn ge- indentificeerd. De namen van de vijf in het Wilhelmina-gasthuis opgenomen toeschouwers zijn: J. Meerten uit Am sterdam (onderbeenfractuur)Kemper (zeer zwaar gewond), drie leden van de Amsterdamse familie Huys: vader (hoofdwond), moeder (shock) en kind (onderbeenfractuur) Advertentie L VERWONDINGEN DIE IN HET GEZUV 'iCUNNEN VOORKOM» (Van onze Haagse redactie) Wie in het Pinksterweekeinde een bezoek heeft gebracht aan de Scheve ningse vissershaven zal zeker niet heb ben vermoed, dat er nog slechts enkele dagen geleden weinig harmonie heer ste onder de vissers, door een geschil om salarisregeling; zo'n feestelijke stem ming heeft er tijdens het weekeinde in Scheveningen geheerst. En slechts en kele hatelijke opschriften op een muur gekalkt, bewezen, dat het voor kort niet alles pais en vree was in het vis sersdorp. 35 „Ik wou dat jullie allemaal ophiel den met gek doen," barstte Lord Char les uit. „Ik heb het gevoel of ik jullie voor de eerste keer zie en hoor praten. Iemand in deze flat heeft mijn broer vermoord." Er volgde een onaangename stilte die door Frid verbroken werd. „Maar paps," zei Frid, „u hield toch niet van oom G?" „Frid wees stil," commandeerde Hen ry. „U gelooft toch niet, dat iemand van de familie het gedaan heeft, vader?" „Grote God, natuurlijk niet!" „Wel, wie denken jullie dat bet dan wèl gedaan heeft?" vroeg Henry. „Tinkerton," zei Colin. „Of Giggle," zei Stephen. „Je zegt alleen maar Tinkerton of Giggle omdat je ze niet zo goed kent als Baskett en de meisjes," verklaarde Henry. „En Nanny," voegde Frid eraan toe. „Als ik bij oom G. en tante V. in dienst geweest was" zei Colin, „had ik ze allebei al lang geleden vermoord. Ik moet zeggen dat ik blij ben, dat het Al- leyn is. Als we dan toch op de pijnbank gelegd moeten worden, kan het maar beter door een meneer gebeuren. Maar ik ben natuurlijk nogal verwaand." „Ik denk, dat het nogal onaangenaam z-zal z-zijn," zei Stephen. „Ik geloof, dat je maar beter zo'n ouderwetse politie-agent kan hebben, die zegt: „Hé, hé, wat moet dat daar?" „Daaruit zie je weer hoe weinig jij er van weet", zei Frid. „Geen enkele detec tive zegt zo iets. Maar ik vind wèl, paps, dat Henry Nigel Bathgate moet opbellen. U weet hoe hij wegloopt met meneer Alleyn. Hij fungeert als zijn Watson en vindt het leuk." „Waarom zou ik hem opbellen?" vroeg Henry. „Bel hem zelf op." „Ik zal het zo meteen doen." „Wat is Alleyn voor een iemand? vroeg Colin. „O, heel aardig," zei Henry. „Een beet je ouderwets Afschrikwekkend beleefd en kalm." „Verdomme!" zei Stephen. De deur van de kamer ging open en Patch kwam binnen in pyama en ka merjas. Haar haren waren door Nanny zo-stevig teruggekamd dat haar wenk brauwen omhoog getrokken werden. Twee stijve vlechten hingen op haar schouders. Haar ronde gezichtje glom en ze geurde naar badzout. Voor Rober ta leek ze -net een vergrote uitgave van haar zelf op twaalfjarige leeftijd en hoorde ze nog echt tot de kinderkamer. „Mike slaapt al," zei Patch, „en ik ben mijn hele leven nog nooit zo wak ker geweest. Paps, stuur me alstublieft niet terug. Mijn tanden blijven maar aan het klapperen." „O, Patch, schat," zei Lord Charles hulpeloos „Het spijt me. Hier, kom bij het vuur." „Zo kun je niet bij de politie voor de dag komen, Patch," zei Frid. „Je bent veel te dik voor zo'n négligée." „Het kan me niet schelen. Ik ga lek ker bij Roberta zitten om warm te wol den. Paps, is de politie al hier?." „Ja." „Waar is mams?" „Bij tante Violet." „Is oom G. vermoord? Van Nanny word je gek. Die wil nergens over praten." „Ja," zei Frid ongeduldig, „hij is ver moord Je hebt er niets aan paps, om Patch met een verhaaltje af te sche pen." „Wie zou het gedaan hebben?" vroeg Patch en wreef haar handen langzaam over haar knieën. „Het moet iemandLord Charles gebaarde met zijn handen, een of andere krankzinnige die hier verdwaald is geraakt. Duidelijk. Denk er maar niet over Patch. De politie zal het wel uitzoe- Ren „Gossie, wat opwindend," zei Patch. Ze was bij Roberta op de grond gaan zitten, die haar als een klein poesje voelde trillen. „Paps," zei ze, „ik heb nog iets be dacht." „Wat is er?" vroeg haar vader ver moeid. „Je kunt nu de deurwaarder weer kwijt," zei Patch. „Patch, houd je mond," zei Henry. „Je mag niet over die deurwaarder praten." „Waarom niet?" „Omdat ik het zeg." Patch keek Henry brutaal aan. „Oké. Rune," zei ze. „Wat!" riep Roberta. „Het is zo," zei Patch. „Henry is voortaan toch de Graaf van Rune. Is het niet, paps?" „Grote Goden!" zei Henry langzaam, „dat ben ik." ,Ja," zei Patch met een zekere zelf genoegzaamheid, „dat ben je." En ik bijvoorbeeld ben voortaan Lady Patricia Lamprey. Is het niet zo paps?" „Schei uit, Patch," zei Colin. „Ja, ja," zei Lord Charles haastig. „Maar houd er nu over op, Patch." „En pappa," hield Patch hardnekkig vol, „u bent nu De deur van de zitkamer ging open. Alleyn stond op de drempel met Fox achter zich. „Mag ik binnenkomen, Lord Wuther- wood?" vroeg Alleyn. IV Naderhand, toen Roberta tijd had om de gebeurtenissen van die ongelooflijke dag te overdenken, herinnerde zij zich, dat er tot het ogenblik dat Alleyn bin nengekomen was een beeld van een verzonnen detective op de achtergrond van al haar denken gestaan had; van een kille oplettende man met ruwe han den en een groot gezicht, glimjnend ge boend. Alleyn leek zo weinig op dit beeld, dat ze een ogenblik dacht, dat hu een bezoeker was, die toevallig was binnengekomen om de Lampreys te be zoeken. De aanblik van Fox genas haar van dit denkbeeld. In Fox kon ]e J« nlDeVernieuwê Lord Wutherwood stak zijn monocle in zijn vestzak, sprong met zijn gewone punctuele beleeMheid over eind en ging op Alleyn toe. Hij gaf hem hand, waarbij hij zijn elleboog boog en zijn hand een rechte hoek met de onderarm liet maken een modieuze diplomatenhanddruk Komt u binnen," zei hij. „We heb ben u wel erg aan uw lot overgelaten, maar ik hoopte, dat U het zou laten weten als we iets voor u konden doem Tot nu toe was er mets, zei Alleyn. Ik vond dat ik eerst met Fox maar even zijn aantekeningen moest doorne men, vóórdat ik u lastig gmg vallen M^Ja ""natuurlijk. Mijn vrouw en mijn jongste zoontje zijn er op het ogenblik niet, maar dit is de rest van mijn fami lieMijn oudste zoon hebt u al ont moet. Mijn dochter (Wordt vervglgd). Enkele minuten na de ramp waren persfotografen reeds aanwezig. Deze foto werd vijf minuten na het ongeluk gemaakt. Inzittenden van het toestel verlaten de wrak stukken. Een van hen wuift naar de omstaanders. Advertentie een scherp hoek Het begon ah Zaterdagmorgen, toen de zon nog slechts sporadisch wat gul den stralen over de vloot in de haven liet schijnen. Schip na schip werd toen voorzien van kleurige vlaggetjes en wimpels en toen omstreeks elf uur de grote uittocht naar Scheveningen be gon, lagen alle loggers in fantasierijke kleuren opgetuigd, als ging het om een amusante pleziertocht inplaats van de harde strijd om de haring-visvangst. Een pleziertocht is er overigens toch nog wel gemaakt, want in de middaguren kozen de loggers, bemand met een groot aantal ééndags-vissers, zee, om een vlootschouw te maken voor de boule vard. Juist op dit ogenblik had de zon zich achter de laatste hinderlijke wol kenbank uitgewerkt en stortte zij toen haar volle licht uit over de feestelijke vloot. Een Scheveningense vloot, die dat ogenblik echter meer een interna tionaal karakter had. Verschillende le den van het corps diplomatique hadden gretig gebruik gemaakt van de ge legenheid om althans een glimp op te vangen van de wonderbare visserij- wereld. Op de glazend geschilderde en schoon geschrobde loggers, hoorde men een mengelmoes van talen spreken. Amerikanen waren er met schitterende camera's, die bij elkaar kilometers film verschoten op dit kleurrijk festijn, maar ook Scheveningse moeders en vrouwen, die aan de vooravond van het vertrek naar het jachtgebied nog even kennis kwamen maken met het kleine we reldje, waarin hun mannen de eerst volgende dagen zullen vertoeven. Laat in de middag arriveerde de vloot weer in de haven, waar een muziek corps de terugkerenden verwelkomde als gold het de thuisvaart na een lange we reldreis. Muziek is er overigens op deze eerste vlaggetjesdag wel aan te pas ge komen want in de avonduren maakten nog vier drumbands en vier muziekver enigingen een stertocht naar de vissers haven. Het kleurrijke schouwspel van de bont gepavoiseerde schepen werd bo vendien nog verlevendigd door een de monstratie vendelzwaaien. Een vuur werk besloot deze eerste vlaggetjesdag. Maar dat Den Haag niet genoeg kon krijgen van het feestelijk schouwspel bleek wel op de beide Pinksterdagen toen duizenden vacantiegangers een trip naar de haven in hun programma hadden opgenomen. De fleurige zomer- toiletten maakten het toch al zo vrolijke aanzien van de haven nog groter. Het aantal kijkers is dit jaar zo buitenge woon groot geweest dat men spreekt van een recordbezoek. Zeer druk en zeer feestelijk is het ook geweest in onze andere Noordzee havens, vanwaar de vangst op de Hol landse Nieuwe telkenjare wordt ingezet, JJmuiden, waar de Katwijkse vloot ligt, en Vlaardingen. In IJmuiden was er een boeiende op tocht van talrijke praalwagens, en in Vlaardingen gaven de zeeverkenners een demonstratie, 's Avonds waren er in de laatste plaats in „flootlight" allerlei de monstraties en een taptoe. In de opsporingsboring van de Neder» landse Aardoliemaatschappij te Rijswijk (Z.H.j is op een diepte van ruim 15W meter een olievoerende laag aangetroffen. In de loop van de volgende week zal wor den onderzocht of deze laag commercieel exploitabel geacht kan worden. De voor bereidingen voor dit onderzoek worden thans getroffen. Onlangs heeft het Ministerie van Landbouw medegedeeld, dat de prijs wijzigingen voor het geïmporteerde veevoeder hebben geleid tot een ver laging van de kostprijs van het var kensvlees, om welke reden de prijs voor de baconvarkens met vier cent per kg. is verlaagd. Ter voorkoming van een onjuiste in druk bij het publiek, vestigt de Federa tie van Slagerspatroonsbonden er de aandacht op, dat deze prijsverlaging alleen geldt voor de varkens, welke voor de baconuitvoer naar Engeland worden geslacht. De prijzen van de varkens voor de binnenlandse con sumptie zijn zelfs duurder, waardoor vooralsnog geen uitzicht kan worden geopend op een goedkoper worden van het varkensvlees voor de binnenlandse voorziening.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3