HC.CIen H.C.C. IIspelen draw een Een zomer in Kromdorp Van der Zande wint Nederlands 25 km. kampioenschap Cor Hermus overleden Oppositie „De Ommelanden" in het ongelijk gesteld f SCHEEPVAARIBER1CHIEN fi Ruim één millioen turven verbrand 10 Ex-directeur De Boer mag niet meer op het terrein komen Bericht over poging bevestigd WEK DE GAL IN UW LEVER OP r' J Als U alles rekeni, is hei beier en voordeliger dan ihuiswassen! DINSDAG 26 MEI 1953 PAGINA f> Index gezinsverbruik ongewijzigd per 15 April De komende huur verhoging Titelstrijd „zonder historie" Opdrachten van Amsterdam aan componisten Studiebeurzen U wint er een dag mee Uw was kan de deur uitVraag de wasserij hoe goedkoop het is. Kath. centrale voor sorg aan minder validen Ontvoering Sukarno „Vredelievende bedoe- lingen Congres van Nederlandse historici te Den Haag Yehudi Menuhin speelt voor Rampenfonds PRIJS LUCHTBRIEVEN VERLAAGD MARKTBERICHTEN STEMPELFABRIEK AFGEBRAND Baldadigheid der jeugd oorzaak In elk geval één van de 56 elftallen, welke afgebeeld staan in het album „Met MARS langs de Nederlandse Sportvelden", dat U gratis wordt toegezonden, wanneer U vóór 30 Juni a.s. 24 omslagen van MARS en/of NUTS inzendt aan MARS Chocoladefabriek N.V., Sloterkade 10-11, Amsterdam. W. ^SSERlJ-p/fo (Van onze cricketmedewerker) Ook tegen ACC heeft PW een neder laag geleden en wel met 181 runs. ACC begon met de hoge score van 249 runs voor het verlies van slechts 3 wickets, waarvan D. de Baare een ge duldige 51, W. Feldmann een verre van kansloze 41 en W. van Weelde een prachtige, hard geslagen 108 not out. Zijn innings, ontsierd door twee kansen, werd in 1 uur en 12 min. bijeengeslagen en bevatte 8 zessen en 7 vieren. M. v. d. Most (1 voor 46) maakte als bowler nog de beste indruk, doch het veldwerk van PW was onvoldoende en vooral het grondfielden zwak. PW, vermoeid door het langdurig ver blijf in het warme veld, bood hierna weinig tegenstand en was voor 68 runs uit. (N. Leeftink 21, A. Nordbeck 12). W. v. d. Hurk 5 voor 22 en H. J. van Weelde 3 voor 22. Rood en Wit leverde een goede pres tatie door van Hermes DVS met 99 runs te winnen. Rood en Wit sloot op het totaal van 217 voor 8. E. Peereboom 62 (9 x 4) en W. van Liempt 59 (1x6, 9 x 4). J. Scheffer bowlde 3 voor 72 en C. Tettelaar 3 voor 23. Na een slecht begin (3 wickets neer voor 10 runs) brachten H. Stolk met S3 (6 x 4) en C. Tettelaar met 48 (2 x 6, 4x4) verbetering, doch toen deze twee batsmen uit waren, was de innings op 108 afgelopen. D. Bijleveld nam 6 voor 41. Haarlem, dat 138 runs maakte tegen Kampong, waarvan W. Peschar een fraaie 53 en J. Voogd 38 (H. C. v. d. Byl 6 voor 37), sloeg de Utrechtse club met 43 runs. Kampong was uit voor een totaal van 95. M. Maas 3 voor 25, P. Maas 3 voor 13 en B. v. d. Heyden 3 voor 9. Beter veldwerk van Haarlem gaf hier de doorslag. Quick, Den Haag, won met 56 runs van VRA, dat 15 minuten voor tijd het laatste wicket verloor. Quick batte 4 uur over 166 runs (H. Barkey topscorer met 28). H. Klink bowlde liefst 30 overs voor 7 wickets ten koste van 63 runs. VRA was hierna uit voor 110. Tegen het goede bowlen van P. Marseille, die 6 Verschillende veen- en turfbranden hebben van Zaterdagmiddag af gedu rende de beide Pinksterdagen in de Zuidoosthoek van Drenthe gewoed. De grootste brand brak Zaterdagmiddag drie uur uit in Smeulveen. 800.000 stuks persturf werden een prooi van de vlam men. Op het nabijgelegen veld van de maatschappij Klazienaveen gingen 100.000 turven verloren. De brandweer van Emmen en die van de maatschappij Klazienaveen blusten het vuur. Om streeks dezelfde tijd woedde een turf- brand aan de Pottendijk te Siepelveen. Van de 500.000 stuks persturf, die hier op het veld stonden, gingen er 80.000 verloren. Zondagochtend half negen moest een brar.dploeg uitrukken voor een brand te Emmenerfscheidenveen. Hier ver teerden de vlammen 10.000 turven. Om drie uur des middags rinkelde de tele foon voor een turfbrand te Emmererf- scheidenveen aan de Middenweg. 1100 plaggen, dat is 100.000 stuks baggerturf, gingen hier in vlammen op. Pinkster maandag moesten de Emmer bSnd- weerlieden uitrukken voor een nieuwe brand te Smeulveen. Het gretige vuur verteerde hier 50.000 turven. voor 25 nam, kon VRA het niet bol werken. Intussen een zeer goede inzet van het seizoen van het Haagse Quick! HCC 1 en HCC 2 speelden een draw. HCC 1 batte eerst en kwam na een slecht begin (3 voor 12) toch nog tot precies 200 runs, waarvan J. Harris een fraaie 50 (6 x 4) en J. v. d. Luur een vrij fortuinlijke 58 (3 x 6 en 6 x 4). H. Rietdijk bowlde 5 voor 53 en W. v. d. Bosch 3 voor 14. Toen de tijd verstreken was had HCC 2 167 runs gescoord voor het verlies van 7 wickets. M. Schuur had hiervan 35 gemaakt en H. van Manen een fraaie 39 (1 x 6 en 6 x 4), Hans v. d. Bosch, zoon van Willem v. d. B., 3 voor 47. Voorts M. Singh 2 voor 22. Het interim-indexcijfer van het gezinsver- brfiik is per 15 April j.l. onveranderd ge bleven op 122 (1949 100). Het indexcijfer voor voeding is met een punt gestegen tot 124, ook het indexcijfer woning liep met een punt op tot 123, het indexcijfer voor kleding en schoeisel daalde daarentegen met een punt tot 113. Naar het A.N.P. verneemt hebben de wetsontwerpen, die betrekking hebben op de komende huurverhoging en de daarmede verband houdende belasting maatregelen, de betreffende departe menten verlaten. BERGEN OP ZOOM Een titelstrijd „sans histoire" is het nationale 25 km- kampioenschap geweest. Of liever, het was de simpele geschiedenis van klei ne Janus van de Zande, die even uit Halsteren kwam, zijn tegenstanders zag (alleen maar aan de start!) en ten slotte overwon. Door de villawijken van Bergen op Zoom liep deze taaie kerel van de eerste kilometer af aan de kop, aanvankelijk in gezelschap van zijn tien jaar oudere clubgenoot Kees de Koning en Bravenboer. Na amper 5 km lag v. d. Linden op de vierde plaats al een kleine halve minuut ach ter en veteraan Overdijk zat nog net binnen de minuut. Steeds in hetzelfde regelmatige tem po roffelde Janus over de alsfaltwegen, De gemeente Amsterdam heeft voor 1953 de volgende opdrachten aan com ponisten verleend: 1. Drie opdrachten voor het compone ren van een werk voor kamerkoor aan: Rudolf Escher. Jaap Geraerdts, Herman Strategier; 2. Drie opdrachten voor het compone ren van een eenvoudige sonatine of suite voor viool en piano aan: J. R. A. Felderhof, Robert de Roos, Wolfgang Wijdeveld; 3. Twee opdrachten voor het compo neren van een werk voor harmonie orkest aan: Kees van Baaren, Wouter Paap. De jury voor de onder 1 en 2 ge noemde opdrachten wordt gevormd door de heren Sem Dresden, Guillaume Lan- dré en Felix de Nobel. De jury voor de onder 3 genoemde opdrachten bestaat uit de heren Gerard Boedijn, Eduard Flipse en Johan Pinkse. De muziekprijs in groep 1 bedraagt in totaal f 1.000, in groep 2 f 400, in groep 3 f 1.000. De regering van Israël heeft besloten een studiebeurs groot 1000 pond Israë lisch courant ter beschikking te stellen van een Nederlands student voor studie aan de Hebreeuwse Universiteit te Jeru zalem en wel voor het komende cursus jaar. Aangezien de colleges in het Hebreeuws worden gegeven, heeft de beurs slechts waarde voor een student, die voldoende kennis heeft van deze of een andere Semitische taal. Cor Hermus, acteur en directeur van de toneelgroep „Comöedia", is Zondag avond, Eerste Pinksterdag, omstreeks elf uur in een rusthuis te Amsterdam over leden. Cor Hermus bereikte de leeftijd van 63 jaar en werd reeds enige maan den in het rusthuis verpleegd. Weer is een toneelkunstenaar uit de oude generatie heengegaan, een van hen, die het toneelspelen beoefenen als een ambacht en waar zij ook ten tonele verschijnen, persoonlijkheid meebrengen. Men kan van Cor Hermus zeggen dat hij een zeer bekwaam regisseur is ge weest, die niet alleen met een goede keuze van stukkken voor de dag is ge komen, doch ze ook naar hun aard wist te vertolken. Maar voor alles bleef hij voor wie hem lange jaren hebben ge kend, de speller, de comediant in de nobelste betekenis van het woord, de man van het vak, die in sterke en zwakke stukken altijr op zijn minst prima toneelwerk te zien gaf. Men heeft herinneringen aan rollen als Philps in „Armada", als de Jesuietenrector in „Het voorste legioen", als Thomas Moore in het stuk van die naam, maar al deze vertolkingen van gedragen en brerde rollen kunnen nooit de indruk wegnemen, die zijn kleine rollen heb ben gemaakt. Wie Hermus gezien heeft in dat klei ne rolletje van de verlopen dokter in „Mannen in het wit", weet wat wij be doelen. Hij was een van de zeldzamen, die met de geringste middelen een maximum aan expressie schijnen te bereiken, die „werken aan hun rol, ter wijl ze op het toneel staan" en die bij hun komen en gaan een karakter laten opkomen en verdwijnen, onverschillig of het een drama of een klucht betreft. De kapitein uit „Les plus beaux yeux du monde" of „Oncle Emile" uit „Bob beltje", waaraan veel dwaasheid moest besteed worden, kreeg van Hermus evenveel vakmanschap mee als Moore in zijn beste ogenblikken. Wij zullen dus niet meer die typische plankenverschijning zien, die schrij dende acteur met de lange armen en het weidse gebaar, met de nadrukke lijke articulatie, waarin sissers en plof fers een zo grote rol speelden en die herkenbaar was uit tientallen, in wel ke vermomming hij zich ook voordeed. Wij voor ons hebben aan Cor Hermus herinneringen als van een acteur, die, meer dan wie ook, een eigen direct herkenbare stijl heeft gecultiveerd, die in het debat en in de krant de critiek met groot begrip tegemoet kwam Op Eerste Pinksterdag is Cor Hermus everleden. Moge de Trooster, de Hel per, de Geest hem hebben ontvangen in zijn eeuwigheid. Cor Hermus als Thomas Moore in het treurspel van Henriëtte Roland Holst. Hij werd op 2 Juli 1889 geboren. Op 20-jarige leeftijd ontving hij zijn eer ste toneelopleiding aan de School voor Vocaal-Dramtische Kunst van Cato Esser. Hij debuteerde bij Herman Hey- ermans in „Op Hoop van Zegen". Ver der maakte hij deel uit van het ge zelschap Verkade, van het Schouwto neel en van het Gemeentelijk Theater bedrijf. In 1945 richtte hij de toneel groep „Comoedia" op. Cor Hermus heeft met de stichting van „Comoedia" een groot aandeel ge leverd in de herleving van het Neder landse Toneel na de oorlog. Het gezel schap kreeg spoedig grote vermaard heid. Oorspronkelijk werd Hermus bij gestaan door Johan de Meester, later door Joan Remmelts. Het gezelschap was vaste bespeler van de Haarlemse en Utrechtse Stadsschouwburg en boek te keer op keer grote successen. De slepende ziekte van Hermus was niet bevorderlijk voor het élan in de troep, hoewel Guus Hermus de reputatie van zijn vader hooghield. Vooral in het laatste successtuk van,, Comoedia" „Bob beltje" kwam dit tot uiting. Midden on der het seizoen moest Cor Hermus zich echter terugtrekken. Voor de aanvang van de voorstellin gen van Maandagavond van de Haag sche Comedie is Cor Hermus met en kele gevoelige woorden herdacht dooi Cees Laseur in de Koninklijke Schouw burg te 's-Gravenhage, door Paul Steen bergen in de Stadsschouwburg te Gro ningen en door Jan Retèl in de Stads schouwburg te Utrecht. Dbg. waarboven de lucht trilde van de hit te. Na acht km zakte Bravenboer te rug, murw gelopen door de ijzeren bak ker uit Halsteren. Twee Olympianen aan de kop! Overdijk greep nu zijn kans om de zwoegende Bravenboer te passeren en ver op de achtergrond- speelde zich intussen het ene drama na het andere af: vermoeide lopers staakten uitgeput de strijd en lieten zich in het gras naast de weg vallen. Na 15 km. moest ook De Koning zijn ploegmakker alleen laten gaan. Van de Zande ging onverstoorbaar verder, één tempo, zijn eigen tempo. Tien km leg de hij op zijn eentje af, op het circa vijf km lange parcours liep hij rustig langs de gedubbelde tegenstanders. Een zege dus, die geen seconde in gevaar is geweest, maar waarvoor het ap plaus niet minder was, want half Hal steren was naar Bergen op Zoom ge stroomd- om met eigen ogen Janus' vierde nationale 25 km-kampioenschap te zien behalen. Dat hij overigens bij dit soort Pinksterweer ver van zijn eigen Nederlands record bleef, was vanzelfsprekend. De Koning werd met ruim 2% minuut achterstand tweede en de kranige Overdijk, wiens stijl de ervaren lange-afstandloper toch nog wel verried, kwam bijna vier minuten na de Halsterse locomotief onder het finishdoek door. De uitslag luidt: 1. Van der Zande (Olympia '47) 1 u. 32 min. 37,8 sec.; 2. De Koning (Olym pia '47) 1.35.16,8; 3. Overdijk (AAC) 1.36.29,3; 4. Bravenboer (AAA) 1.39,9,9; 5. Van den Bergh (DOS) 1.42.40,9; 6. Van der Linden (Holland) 1.44.02; 7. Ginkel (GAC) 1.44.37. 10. Freule de Quael was, zoals men zal begrijpen, over de diefstal van haar klerencollectie uiterst ont daan. Zij snelde paniekerig het dorp in, zonder dat zij het met zich zelf eens was tot wie zij zich moest wenden. Zij klampte de eerste voorbijganger de beste aan en dat was Koos Pimpel, die met de grootste aandacht naar haar klachten luisterde. Ver volgens hief hij vermanend zijn wijsvinger tegen haar op en zei: „>Als ik u nou een goeie raad mag geven, freule, ga dan niet naar veldwachter Stocke- dief. Die wordt alleen maar zenuwachtig en dan zit ik straks weer in het cachot". De freule informeerde nerveus, wat zij dan moest doen. „Laat mij nou maar begaan", bezwoer haar Koos P im pel gemoedelijk. „Ik zal het wel kla ren". Hij vertoefde daarop eerst geruime tijd in De Vergulde Os, om er over na te denken wat hem te doen stond en vervolgens spoedde hij zich met een verheugd gezicht naar koster Snuiter. „Koster", zei hij gewichtig, „ik heb een vererende opdracht van de freule. Maar jij hebt meer ervaring en daar om wil ik je advies inwinnen". „Ik heb alleen maar verstand van kaarsen", zei de koster gewichtig. „Niet van kleren?" vroeg Kobus teleurgesteld. „Van togen en superplies wel", antwoordde de koster op gewekt. „Probeer het dan maar", zei Koos, en hij verhaalde de nare ervaringen van de freule, lNht aan hij zijn eigen verdenkingen toevoegde. Hij namelijk, dat de bewoners van het tentenkamp kleren gestolen hadden. „Waarom?" vroeg de ter. „Z,ij zouden de kleren toch gekregen hebbe^Y „Zij hebben ze gestolen om ze niet te krijgen", a,. woordde Koos subtiel. En alhoewel Koster SnVy meer voelde voor een verdenking van de manui" turiers Jas en Van Dongen, legde hij zich toch de mening van Koos Pimpel neer, die, aldus 9 sterkt, onmiddellijk aan de slag toog. Dat wil gen, dat hij zich als kampeerder vermomde en aldus op weg begaf naar het tentenkamp. (Van onze correspondent) In de St. Maartenskliniek te Nij megen is Zaterdagmiddag een bijeen komst gehouden van afgevaardigden van vrijwel alle katholieke instellingen en organisaties werkzaam op het terrein van de zorg voor minder validen. De bedoeling van deze bijeenkomst, welke onder voorzitterschap stond van de heer H. M. L. Kerkhoffs, was om te komen tot een katholieke centrale voor zorg aan minder valide leden der sa menleving. Daartoe waren vooraf reeds besprekingen gevoerd met vooraan staande figuren op het gebied der volksgezondheid. De sociaal en juridisch adviseur van de A-B.T.B., mr dr A. J. Cornelissen, gaf een overzicht van de grondslagen waarop de nieuwe centrale gebouwd zal dienen te worden. De President van de Groninger Recht-heer Wierenga) na slechts enkele dagen bonk, jhr. mr. W. W. Feith, heeft uit .spraak gedaan in kort geding in de rechtszaken in de kwesties bij „De Om melanden", nadat een verzoeningspo- poging des morgens mislukt was. De oppositie van „De Ommelanden" en de ex- directeur, de heer De Boer, zijn daarbij in het ongelijk gesteld. De heer De Boer is het verblijf op het terrein van „De Ommelanden", alsmede contact met be stuur en personeelsleden verboden. Bij overtreding werden flinke boetes opge legd. De president verklaarde de eiser (de heer J. T. Wierenga, wnd. beheerder van „De Ommelanden") ontvankelijk in zijn vordering. Hij stelde echter dat de eiser niet kan optreden namens de drie personeelsleden, wie door de gedaagden dezer dagen de toegang tot de fabriek is ontzegd. De president achtte het in strijd met de goede trouw dat de ge daagden, de heren Buiter, Holtman en Van Hemmen, in een vergadering buiten aanwezigheid van de voorzitter (de 1 55 De Indonesische minister van Voor lichting, Mononutu, heeft ten aanzien van de berichten over een poging tot ontvoering van Sukarno gezegd, dat in derdaad door jongelieden in Semarang een poging zou zijn gedaan iets in die zin uit te voeren evenwel met vrede lievende bedoelingen. De opzet zou zijn geweest bij die gelegenheid bij de president er op aan te dringen de zetel der regering naar Djocja over te plaat sen, aangezien volgens deze jongeren de oorzaken van de huidige moeilijk heden gezocht zouden moeten worden in het feit, dat Djakarta een hoofdstad is, waar de Indonesische leiders slechts weinig nationaal élan kunnen opbren gen. De infiltratie in Nieuw-Guinea Over de infiltratie in Nieuw-Guinea zei de minister dat overeenkomstig de verklaringen van de minister van Bui- enlandse Zaken, Mukarto, en de wnd. nilitair commandant van Oost-Indone- -■ië, Warouw, er geen infiltraties door Ie gezagsapparaten van de republiek 'ndonesië in West-Irian zijn gedaan, "en aanzien van de door de Neder- andse troepen gevonden bewijzen ver klaarde hij, dat deze langs de weg van het recht moeten worden onderzocht. De juistheid van die bewijzen mag niet uitsluitend zijn gebaseerd op een een zijdig oordeel. te voren als bestuursleden te zijn geko zen, dus zonder bestuurservaring, de wnd. directeur (de heer Wierenga) diens essentiële bevoegdheden ontnam. De president stelde de heer Wierenga zijn vordering gedeeltelijk toe en stelde buiten effect het besluit om hem als wnd. beheerder zijn bevoegdheden te ontnemen. Een dwangsom van f 10.000 voor „De Ommelanden" voor iedere overtreding en bovendien dwangsommen van f 10.000 persoonlijk of vier weken lijfsdwang voor elk der drie gedaagden voor elke overtreding van dit vonnis, werden vastgesteld. De aangeklaagde partij werd veroordeeld in de kosten van het geding. In het kort geding in de zaak-De Boer heeft de president de vordering toege zegd van de eiser Wierenga. De oud directeur mag niet meer op het terrein van „De Ommelanden" komen en mag zich evenmin met de leiding van het bedrijf bemoeien of contact hebben met bestuur en personeelsleden. Op iedere overtreding heeft de president een dwangsom van f 1000 gelegd en boven dien hangt de heer De Boer bij herha ling een lijfsdwang van max. vier we ken per overtreding boven het hoofd. De heer De Boer werd veroordeeld in de betaling van de kosten van het ge ding. De president beschouwde zijn gedrag na zijn ontslagname als onrecht matig, hoogst onbehoorlijk en meende dat zijn besluit om als directeur ontslag te nemen, omdat hij de verantwoording voor de naleving van het arbitrale von nis niet wilde dragen, geen verdere kwalificatie behoefde. De heer De Boer mag alleen gebruik maken van de dienstwoning en moet deze via de kort ste weg tussen straat en huis betreden en verlaten. Het vonnis is bij voorraad uitvoer baar, d.w.z. dat ook als hoger beroep wordt ingesteld het vonnis in ieder geval van kracht blijft, totdat in hoger beroep uitspraak is gedaan. Het achtste congres van Nederlandse historici, georganiseerd door het Neder lands Comité van Geschiedkundige We tenschappen, is Zaterdag in het Neder lands lyceum te 's Gravenhage gehouden. De voorzitter, prof. dr. I. J. Brugmans. sprak een woord van welkom tot de 180 deelnemers, constateerde een stijgende belangstelling voor deze congressen en deelde mede, dat in September 1955 een Int. Historisch Congres te Rome zal wor den gehouden. Vervolgens gaf hij het woord aan prof. dr. J. H. Thiel uit Utrecht, die tot onderwerp van zijn lezing had gekozen „Enige beschouwin gen over de eerste Punische oorlog". Nadat de aanwezigen zich over ver schillende sectievergaderingen hadden verspreid, hield als laatste spreker prof. dr. G. J. Henier, hoogleraar in de Neder landse geschiedenis te Londen, een refe raat over „Gewone geschiedenis". Engele anecdotische gezegde aanhalend „Geography is about maps, history is about chaps", merkte prof. Renier op, dat het bij de geschiedenis gaat om mense lijke gedragingen en dat men daarbij moet bedenken, dat het menselijk gedrag niet consequent is. De gewone geschie denis is tegelijkertijd verhalend zowel als bespiegelend. De violist Yehudi Menuhin zal Woens dagavond 27 Mei, samen met de Gro ninger Orkestvereniging, een concert geven. De opbrengst van dit concert wordt verdeeld tussen het Nationaal Rampenfonds en het Joods Nationaal Fonds. Ook het belangrijke honorarium van de solist zal onder de beide fond sen worden verdeeld. Met ingang van 1 Juli wordt de prijs van de luchtbrieven verlaagd van 35 cent tot 30 cent. ATLAS 26 te Genua. AMOR 25 te Volos. BRITSUM p. 24 Singapore n. Brisbane. BAARN 25 te San Antonio. BOREAS 26 te Limassol. DEO FAVENTE 26 te Bilbao. DOURO 25 te Algiers. DELFT 26 te Antwerpen. EOS 25 te Savona. FLEVO 25 van Messina n. Malaga. GROOTEKERK 25 te Tanga. HILVERSUM p. 26 Ouessant n. Fahaheel. HEELSUM 24 te Antwerpen. HERSILIA 24 te Hamburg. ILIAS 25 te Bremen. JUPITER 25 te Oran. LUNA 25 te Aarhuus. MANOERAN 26 te Amsterdam. MARKELO 25 te Odense. POLYDORUS p. 25 Ouessant n. Djakarta. RIJNKERK 24" te Mombassa. SCHIE 25 te Malta. SAPAROEA p. 26 Kaap Bianso n. Antw. TITUS 26 te Hamburg. TROMPENBERG pass. 25 Ouessant naar La Pallice. WAAL 25 van Barranquilla n. Pto. Limon. ALMKERK 25 van Colombo n. Fremantle. ALNATI 25 te Amsterdam. ALPHARD 24 te Amsterdam. AMSTELDIEP 25 te Pladju, ARGOS 25 te Piraeus. ARKELDIJK 25 te Hamburg. ARNEDIJK 24 te Rotterdam. BENNEKOM 25 te Buenaventura. EEMDIJK 25 te Bromnville. ERINNA 25 te Rotterdam. GOUWE 25 te Sundsvall. KOTA INTEN 25 te Suez. Advertentie U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. WOENSDAG HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.13 muz., 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 zieken, 9.30 vrouw, 9.40 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 Radio Philh. Ork., 12.00 zang en piano, 12.33 amusem.muz., 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 Met PIT op pad, 13.20 gram., 13.50 cello en piano, 16.00 jeugd, 17.20 orgel, 17.50 mil. vraaggespr., 18.00 gram., 18.15 geestelijke lied., 18.30 RVU: 19.00 nieuws, 19.10 boek, 19.25 gram., 19.30 buitenl. overz., 19.50 gram.. 20.00 radiokrant, 20.20 verkiezingsuitsl. en gram., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 verkiezingsuitslagen en gram. HILVERSUM II, 293 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 huis vrouw, 9.00 gram. VPRO: 10.00 boek, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 vrouw, 11.00 gram.. 12.00 accordeon, 12.33 platteland, 12.38 lichte muz., 13.00 nieuws, 13.15 ten toonstellingsagenda, 13.20 dansmuz., 13.50 gram., 14.00 causerie, 14.15 omroepork., ENGELAND, BBC, Home Service, 330 m.: 12.25 lichte muz., 14.30 Latijns-Ame rikaanse muz. 16.00 gev. muz., 18.20 gev. muz., 19.00 licnte muz., 19.45 symph.ork., 21.15 symph.conc. BBC. light progr., 1500 en 247 m.: 12.00 Schots ork., 15.00 lichte muz., 15.45 lichte muz., 16.30 ork., 17.30 lichte mu ziek, 22.45 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 lichte muz., 13.25 omroep ork., 14.15 omroepork., 15.50 filmmuz., 17.45 gev. muz., 20.00 Lady Hamilton, ope rette, 22.10 lichte muz., 22.30 dansmuz., 23.00 operamuz. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 20.02 vocaal ensemble. BRUSSEL, 324 m.: 13.20 strijktrio, 16.10 ork., 21.15 ork. 484 m.: 12.10 omroepork., 16.00 lichte muz., 20.00 symph. ork., 22.15 jazzmuz. ENGELAND, BBC European Service. 15.00 kinderen, 15.30 hoorspel jeugd, 16.00 Uitz. voor Nederland. 224 en 49 m.: 22.00 piano, 16.10 jeugd, 16.45 zieken, 17.15 gram., 17.30 orgel, 17.50 regeringsuitz., 18.00 nieuws, 18.20 act.. 18.30 lichte muz., 19.00 verkiezingsuitsl. VPRO: 19.30 jeugd, VARA: 20.00 nieuws, 20.05 verkiezings uitsl. en gram., 23.00 nieuws, 23.15 Es peranto, 23.20 verkiezingsuitslagen. Nieuws. Achter het IJzeren Gordijn. Vrijbuiters radiodagboek. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. NTS (gez. progr.): 19.30 gemeenteraads verkiezingen. LIEVE VROUWEKERK 25 te AntW. LOENERKERK 25 te Madras. MEERKERK 25 te Aden. MENTOR 25 te Istanbul. PR. FRED. HENDRIK 25 te Antwerpen. PR. MAURITS 24 te Rotterdam. SINGKEP 25 te Houston. SLAMAT 25 te Rotterdam. STAD DORDRECHT p. 25 Finisterre. TARA 25 van Santos n. Montevideo. TARAKAN 25 te Fiume. TEUCER 25 te Belawan. WATERLAND 25 te Bahia. PURMEREND, 26 Mei. Eieren 5000 peneieren f 12.5013.50 per 100 stuks, eendeneieren 1010.50 per 100 stuks. VL, markt: runderen, totaal 596 stuks, 180 te koeien f 2.152.90 per kg., handel n> tig, 207 gelde koeien 550775 per stuk, ba, del stug, 175 melkkoeien 6251000 per s handel stil, 12 pinken 265400 per st., ba' del kalm, 22 stieren 6751600 per st., ha. del goed, 8 vette kalveren 165275 P' nuchtere kalveren voor st! handel stug, slacht 369! fokkerij 55110 per stuk, handel goed, slacht 3695 per stuk, handel goed, te varkens voor de sl. 1.701.84 per k t* O V C W1 VlU Oi. 1. I V 1 .U~ f- handel stug, 189 idem zouterij 1.70—1.78 r kg. handel stug, vette zeugen 1.602.68 r stuk, handel stug, 775 biggen, 3658 per handel stug en 5070 per stuk, ba"0 stug, 22 fokzeugen 225325 per st., ba del stug, 1133 schapen (vette) 80—110 Pq« stuk, handel stug, idem (fokkerij) 60--" per stuk, handel matig, lammeren 4060 v stuk, handel stug, 103 bokken en ge'Tj 850 per stuk, handel stug. 38 paarr\j 600900 per stuk, handel stil, 3669 tot®e aantal dieren. Pluim veemarkt1900 ojgj kippen en hanen (witte en rode) 1.75—'Ti per kg., 100 oude kippen en hanen (blad*! 1.902.per kg., 400 jonge hanen (bladjL 2.752.90 per kg., 600 jonge hanen (w'„. en rode) 2.202.35 per kg., 150 jonge den 1.002.25 p. st., 700 konijnen 1.00—7' per stuk. VEEMARKT UTRECHT, 23 Mei. M1}""' 4091 (500 t.b.c.-vrije) st. vee. Prijzen: s 1 ren 375625, kalfvaarzen 800925, 350—500, melkkoeien 800—1075, kalfkoei6" 8501100, vare koeien 550750, graskalverejj 225340, nuchtere kalveren 3547, schap®. 80110, lammeren 3050, zeugen 225—3S'; biggen 3049, bokken en geiten 1040, 111 gere varkens 7590. VEILING POELDIJK 23 Mei 1953. 7° maten A 1.45—1.60, B 1.20—1.60, C 1.40— CC' 1.151.30, Aardbeien 2.102.20, alles f,' kg. Bloemkool (6) 38^9, (B) 29—36, <J,, 0.27—0.36, (12) 0.25—0.31, (15) 0.17—0.18, les per stuk. Peen 0.360.39 per bos. De Luilakviering heeft in Kromme^ een bittere nasmaak gekregen. De Ste^ pelfabriek van de firma Van Harling®1!' gelegen achter de Van Hogendorpsti'3^ is grotendeels afgebrand, waarbij W® auto's en verschillende machtines vet'1 ren gingen. De vijf jeugdige daders, de leeftijd van 8——12 jaar werden d° de politie aangehouden. Om 2.30 el' aH- lance waren, door enige jongens a*f gehouden, die mededeelden, dat if re" .p* brand was in de stempelfabriek van fa. Harlingen. Enkele jongens wa bezig geweest met het stoken van vuurtje en toen dit niet fel genoeg ë'Ug werd een bus met olie omgekanteld. K, brandende olie kwam in minder d» geen tijd in aanraking met het hou' gebouw, dat spoedig in lichterl®*L stond en catastrofale gevolgen dreis p aan te nemen. Na het alarm versch®") tde brandweer en werd door van twaalf slangen water gegeven. O de brandweer van Wormerveer gaf aL de presence, doch behoefde geen wa't te geven. Na vele angstige momeb„e voor de omwonenden, werd ten sl°l te vuur bedwongen. Ook geeft llto winkelier nog steeds voor 6 letters M en/of N uit de MARS- en NUTS-omslagen gratis een stuk MARS. "Poe de was de Amfaït

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 6