Rusland met het bereid tot gesprek Westen Bus met Ned. toeristen rijdt winkel binnen I 8 Negen doden, twee gewonden tol van het verkeer Gevallen strijders herdacht Kruisheren vieren Eeuwfeest ..Funny Land Felle te'SjooBMA* Het spoor van het Kilometers Beter! BANDEN 519de STAATSLOTERIJ aanval op komende Bermuda conferentie van Grote Drie 37personen licht gewond Eerste atoom- banaat in Amerika afgevuurd ^dgar Sanders moet 5ljn straf uitzitten Britten sporen aan tot waakzaamheid „Veel nood nog niet gelenigd" 55 LICHT ^LOPEND DINSDAG 26 MEI 19a. PAGINA 7 V g Hoofdartikel in de „Pravda be 'end h&e Britse "Nieuw tijdperk voor artillerie" «ebrf„iXan negen r ritse handel met Hongarije niet hervat \:w 'JlL: i Onrust in N .-Ierland Ierse verzetsbeweging wederom actief? OsloTokio in 37 uur: Geslaagde vlucht via Noordpool naar Japan Een nieuw - Russisch - gezichtspunt op Benelux HONDERDDUIZEND ROEBEL UITGELOOFD Onrust in Kanaalzone Oostenrijks verdrag Russen weigeren deel name aan besprekingen Verzorg Uw huid! Doodstraffen in Tunis Clementie voor vakbond leiders? Loonsverhoging in de Amerik. auto-industrie RIJWIEL i MOTOR Te Willemstad De Koreaanse gevangenen: V.N. doen concessies in Panmoendjon Doordraai van inferieure sla en spinazie Acht doden bij bus ongeluk in Frankrijk Philippijns president opnieuw candidaat 4e klasse 9e lijst et At &u l''>ravt*a"' het orgaan van het centrale comité van de communistische partij in Van °P Eerste Pinksterdag zijn instemming betuigd met het voorstel Ef»1 ^urchill om directe besprekingen te openen tussen Amerika, Engeland, ju en de Sovjet-Unie. Rusland is bereid om aan zo'n gesprek deel te nemen, ,je 8 het blad, mits daartoe vooraf geen voorwaarden worden gesteld. De komen- aa c°iferentle van Bermuda heeft echter ten doel, zo vervolgt de Pravda, om ha- van de Westelijke „Grote Drie" dergelijke voorwaarden op te stellen, .erdoor *leinen dreigt zij de internationale spanning eerder te vergroten, dan te ver- jj~c „Pravda .^sgend. dat er, ondanks acht het voor de hand 1 mentaar te leveren op het hoofdarti- verschillen state stelsels tussen afzonderlijke ten n:- entee uiterst belangrijke pun- v0]j.„Zljn- waarop de belangen van de als dezer staten samenvloeien, zo- lin °P het punt van vrede, ontwikke- cnjf Van handel en economische en T.urele samenwerking. dat ^et blad stelt zich op het standpunt, o0r] een regeling van de Koreaanse en de Duitse kwestie de beste Voor geu yaarden zouden zijn voor een al- tvelv oplossing van vele geschillen, Vp-4 °P het ogenblik de wereldvrede troebelen. chyfi hlad is van mening, dat Chur- Con s idee voor het houden van een ioipi rentie der grote mogendheden te pr 'e.r tijd geuit is, doch de Britse tisp wordt op vele plaatsen gecri- V0 erd en wel in het bijzonder om zijn v prstel om de Duitse kwestie met van hoh' kwestie verdrag de Duitse Lp„ p van een soort earno te regelen. b--,6, Pravda verklaart, &eem va! don hiermede teBp 6n dat hf sen Duitse agressie zou bieden. Westelijke reacties ministerie van buiten zaken heeft geweigerd com- dat het grote van een verenigd Duits- niet opgelost zou wor- dat het evenmin een garantie kei van de Pravda, maar politieke waarnemers in Londen zien in het ar tikel een Russische zet met het doel verwijdering te brengen tussen Lon den en Parijs enerzijds en Washington anderzijds. De heftige Russische aanval op de voorgenomen Brits-Frans-Ameri kaanse besprekingen, met de toe voeging dat deze een nadelige uit werking zullen hebben op een evt. vier-mogendhedenbespreking, ziet men te Londen als een poging om de openbare mening in Frankrijk en Engeland tegen haar regering op te zetten. Het „Pravda"-artikel bevat geen enkele concessie en men acht het te Londen onwaarschijnlijk dat het er veel toe heeft bijgedragen de Ameri kaanse bezwaren tegen vier-mogend- hedenbesprekingen in de naaste toe komst te overwinnen. Zowel in Pa rijs als in Washington wees men de Russische beschuldiging van de hand, als zou de conferentie van Bermuda bedoeld zijn om een nieuw complot te smeden tegen de Sovjet-Unie. lej?evenendertig Nederlandse touris- W Zi,'n Eerste Pinksterdag gewond, t n de autobus waarin zij reisden In £»Ub a/d Rijn een apotheek binnen - lp d' Niemand van hen verkeert In Vensgevaar. De bus reed een steile helling af in het stadje, toen de remmen Weigerden, waardoor de wagen «en apothekerswinkel binnen reed. Er bevonden zich in totaal V1 Nederlandse touristen in de Phs, voor het merendeel oudere «chtparen uit Rotterdam en Delft, ?!e een veertiendaagse vacantie •helden in St. Goar aan de over ride van de Rijn. Het gezelschap *«erde terug van een uitstapje Raat de Lorelei. De gewonden ^•Atomic Annie", het aitoomkanon, araiede hij Las Vegas proeven wor- ste gen°men, heeft gisteren zijn eer- atoomgranaat afgevuurd. Het ka ap werd van een afstand van 16 mijl „ü**ctrische wijze bediend. Vijf mi- w »a het schot kon men de wolk b-Pl,etnen. Deze had echter niet de destoelvorm. be Pl0. atoomgranaat De A,na terug, apsp doel had men een bosje van ^Osi 50 bomen uitgezocht. In het W? bevonden zich een Dieselloco- tanks. vliegtuigen en allerlei Mm' e goederen, met inbegrip van q 'hg en tenten. werd door een in het kanon mannen trokken zich muizen, konijnen en varkens jj"" aan de proef onderworpen, ta, Amerikaanse minister van Oor tje wiisoni en admiraal Radford, die £ir10efneming bijwoonden, verklaar- V0i buitengewoon tevreden te zijn. ip ®6ns hen was een nieuw tijdperk Seh*; geschiedenis der artillerie aan- V°ken- h gezaghebbende zijde te Canber- Scu w°rdt verklaard, dat de Australi- Stw .Premier, Menzies, te Londen met hie ,er Sir Winston Churchill gehei bieu besprekingen zal hebben over strai^e Britse atoomproeven in Au- bai nj® in de naaste toekomst. De eerste Waters zouden ook van gedachten Hor over het oprichten van een h6j. atorium voor onderzoekingen op lig, gebied der kernphysica in Austra- Hr®brits, werden naar verschillende zieken huizen in de omgeving overge bracht. De bus is het eigendom van de fir ma Snel en Co. te Rotterdam, en was volgens mededelingen van deze firma verhuurd aan de Europa Expres. Bij na alle leden van het gezelschapheb ben met een Duitse bus de terugtocht naar Nederland aanvaard. Slechts één persoon is in het ziekenhuis achterge bleven. Zijn toestand geeft geen reden tot bezorgdheid. In het hoofdpostkantoor té Belfast zijn zes brieven ontdekt, die een met magnesium bestreken leren zakje met zuur bevatten. De brieven waren ge richt aan Noord-Ierse politici. Door zelfontbranding van het magnesium was reeds enige schade aangericht aan andere poststukken. De brieven waren van dezelfde soort als die, welke het „Ierse Republikeinse Le ger" (I.R.A.) vóór de oorlog in Enge land gebruikte. Deze organisatie, die een einde aan het Britse gezag over Noord-Ierland wil maken, is in dit ge bied buiten de wet geplaatst. Er is opdracht gegeven, onmiddellijk de brievenbussen in Belfast te onder zoeken. De politie heeft in de nationa listische wijk van de stad personen on dervraagd, die er van verdacht worden tot de I.R.A. te behoren. Er is echter nog geen melding gemaakt van arres taties. Wel deden zich enkele kleine inciden ten voor. Zo werd te Kilkeel een brie venbus opgeblazen, terwijl bij een an dere een onontplofte bom werd ontdekt. In de hoofdstad wierpen nationalisten Vrijdagnacht een winkelruit in, waar achter een portret van Koningin Eliza beth stond. Met het oog op de aanstaande kroning van Elizabeth de tweede tot koningin van „Groot-Brittannië en Noord-Ier land" heeft de politie order gekregen waakzaam te zijn. Ook zijn strenge voorzorgsmaatregelen voor het bezoek, dat de koningin van 29 Juni tot 4 Juli aan Noord-Ierland zal brengen, vastge steld. Het Noorse passagiersvliegtuig deiHjal- mar Viking" is met 41 pass. aan boord in Japan aangekomen. De „Hjalmar Vi king" is Zaterdag 13.35 uit Oslo ver trokken. De route ging over de Noord pool. Dit is de eerste practische vlucnt over de Noordpool. De Skandinavlsche luchtvaartmaatschappij heeft reeds eer der experimentele vluchten over de Noordpool gemaakt. De vliegtijd over deze route, aldus een functionaris van de luchtvaartmaat schappij SAS, kan gemakkelijk vermin derd worden tot 36 uur hetgeen 20 uur korter is dan de route over Zuid-Azië Volgens deze functionaris zouden ook de vluchten CaliforniëEuropa beter over de Noordpool kunnen leiden. De Izwestia heeft Zondag in een uitvoerig hoofdartikel verklaard, dat de Benelux-landen hun buiten landse handelsbalans aanzienlijk zouden kunnen verbeteren, indien zij hun normale handelsbetrekkin gen met andere landen tot ontwik keling zouden brengen, aldus A. P. Over het algemeen, aldus het blad, bevindt het Benelux-stelsel zich op het ogenblik tengevolge van de „bewapeningswedloop" in een crisis Volgens de Izwestia hebben de heersende klassen in België, Neder land en Luxemburg als gevolg van Amerikaanse voorschriften de han del met de landen in het democrati sche kamp vrijwel geheel gestaakt. Advertentie voor de eerste Amerikaanse piloot die een slot Lexington cigarettes over vliegt. De bevelhebbers van de Britse troepen en de luchtmacht in de Suez-kanaalzone hebben Zaterdag hun troepen aange maand tot waakzaamheid. In een radio boodschap deelden zij mede, dat in de afgelopen week door Egyptenaren pogin gen zijn gedaan om in Britse leger plaatsen, vliegvelden e.d. in de zone binnen te dringen. Uit ïsmailia wordt gemeld dat Egyp tenaren in de nacht van Zaterdag op Zondag drie maal hebben gepoogd door te dringen door Britse waterzuiverings installaties in de Suez-kanaalzone. Er zijn hierbij geen slachtoffers gevallen. Al het water van de kanaalzone wordt verkre gen door zuivering in deze installaties, die streng worden bewaakt. De ambassadeurs van Zuid-Afrika en Australië te Cairo hebben het voorbeeld der Britse ambassade gevolgd en de onderdanen van beide landen de raad gegeven „de redenen van hun verblijf in Egypte opnieuw te onderzoeken" De overige landen van het Britse gemene best, met uitzondering van India en Pa kistan, zullen soortgelijke maatregelen nemen. Rusland heeft de uitnodiging der Wes telijke mogendheden om deel te nemen aan een viermogendhedenconferentie inzake het Oostenrijkse vredesverdrag op Woensdag a.s. verworpen. De plaats vervangende minister van Buitenlandse Zaken, Jakob Malik, verklaarde in zijn antwoord aan de secretaris-generaal van de conferentie van plaatsvervangende ministers: „Er bestaat geen reden om aan te ne men, dat de conferentie die thans wordt voorgesteld gunstiger resultaten zou opleveren dan de voorafgegane confe renties," Hij voegde eraan toe, dat naar zijn mening „het op het ogenblik doel treffender zou zijn, deze kwestie door diplomatieke kanalen te bestuderen door uitwisseling van ter zake doende ge dachten." COP) JOOVTOE* gtUWO 97. Na de sidderende Kohorr onder bewaking gesteld te hebben van Rorik en de wolfshond, gaat Eric met de anderen het kamp rond. De buit bestaat uit een niet onaanzienlijke voorraad pijlen, enkele lansen, werpmessen en een aantal hoornen bogen. Helaas, de hoeveelheid kleding valt tegen, maar met gebruikmaking van enkele berenvachten en wolvenpelzen, die de Nomaden blijkbaar als dekens gediend hebben, is er genoeg om allen tegen de ergste koude te beschermen. De wapens worden verdeeld en de gevonden etenswaren zijn voldoende, om er de zadeltas van een der paarden mee te vullen. Uitgezonderd dit ene paard-, worden alle paarden het bos ingejaagd. Na rijp beraad acht Eric het veiliger voorlopig de tocht te voet voort te zetten. Alles is klaar voor het vertrek en met een grimmig gezicht wendt de Noorman zich tot Kohorr. „Gij zult ons tot gids dienen. En wee u, indien ge poogt ons om de tuin te leiden. Bij mijn eer, ik laat u een van uw eigen pijlen proeven." De Nomade, die ziet, dat het onmiddellijk gevaar afgewend is, heeft zijn zelfver zekerdheid weer enigszins teruggekregen en grijnst. „Gij vreest verraad? Ach, waarom zou ik, o machtige? Wat doet de vos als hij een troep konijnen op zijn hol ziet toe springen? Hij likt zich de bek en wacht tot ze binnen zijn." Even vlamt er een koud licht in de ogen van de Noorman, doch hij beheerst zich en geeft het teken voor het vertrek. Erwin is door Thorkell op het lastpaard gezet en met zijn vader aan de ene, Kohorr en de wolfshond aan de andere zijde, rijdt de kleine jongen trots aan het hoofd van het kleine troepje. Snel en geruisloos trekken de mannen zich in de duisternis van de bossen terug. Men heeft niet de moeite genomen Kohorr te binden en de reden hiervoor is de Nomade maar al te duidelijk. Vlak achter hem loopt de gevreesde wolfshond en een blik op die blikkerende tanden is genoeg om elke gedachte aan een vlucht schielijk weer te laten varen. En toch, toch moet het! Schichtig zwerven zijn ogen heen en weer en gestadig pijnigt Kohorr zich de hersens met de vraag, hoe hij zijn bewakers en de angstaanjagende hond in het bijzonder zou kunnen ontvluchten. Peinzend staart hij naar de gebogen gestalte van Erwin. Zijn blikken glijden omlaag naar de dolk aan diens gordel. Dan bijt de Nomade zich op de lip en eensklaps vonkt er een duivelse schittering in zijn ogen, terwijl een sluw lachje, haast onmerkbaar, zijn mondhoeken krult (Van onze correspondenten) Negen doden en twee gewonden is de tol die het verkeer tijdens het Pinkster weekend geëist heeft. Onder de gemeente Blokker (N.H.) is op de provinciale weg tussen Hoorn en Enkhuizen de 33-jarlge motorrijder J. de Groot uit Medemblik op een drie- wielige bakfiets gereden die zich in de zelfde richting als hij bewoog. De G. viel en liep een schedelbasisfractuur op. Hij is in het St. Jansgasthuis te Hoorn overleden. Er waren geen getui gen bij het ongeluk, maar uit bloed proeven is het waarschijnlijk geworden dat De G., die ongehuwd was, zich on der invloed van sterke drank bevond. De wielrijder is ongedeerd gebleven. Op Rijksweg no. 7 onder Hoorn is de Amsterdamse kolenhandelaar J. M., bestuurder van een motorfiets, waarop zich ook zijn vader bevond, op een stil staande auto gereden. De bestuurder is met een drievoudige beenfractuur, de vader met een hoofdwond, naar het St. Jansgasthuis vervoerd, waar zij ter ver pleging zijn opgenomen. Het schijnt dat de auto defect was en o.a. niet ver licht en dat er juist aanstalten werd ge maakt haar voort e duwen. In Apeldoorn is een Duitse scooter-be rijder, Erwin Gierse uit Münster, met grote snelheid tegen een zeer lang zaam rijdende bus van de Veluwse Autodienst opgebotst. Kort na het on geluk is de Duitser aan zijn verwon dingen overleden. Op de Lange Nieuwstraat in Velsen is de 48-jarige S. Brainink uit Krom menie, die op zijn bromfiets rijdend geen voorran'g gaf aan een bus van de N.Z.H.V.M. door deze bus aangereden en zodanig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis aan een schedelbasisfractuur is overleden. Het tweejarig dochtertje van de fa milie Bakker-Manshande te Groote broek is al spelende tegen een passe rende auto opgelopen. Met een schedel basisfractuur werd de kleine opgeno men en naar het ziekenhuis te Enkhui zen vervoerd waar zij is overleden. In Venlo-Blerick is het zesjarig zoon tje van de Blerickse familie H. door een personenauto in volle vaart gegre pen. Het jeugdige verkeersslachtoffer werd vrijwel op ;'ag gedood. Te Zevenhuizen heeft zich een tra gisch ongeluk voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan het negenjarige zoontje Jelmer van bakker De Jonge. Het kind fietste over de Oude Streek te Zevenhuizen, toen het door onbekende oorzaak de macht over het stuur ver loor en vlak voor een tractor met zwaar beladen aanhangwagen viel. Het jongetje kwam onder de tractor terecht en werd overreden. In zorgwekkende toestand werd het slachtoffer overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen, waar het kort na aan komst overleed- De 26-jarige R. uit Holten is op de Zwolseweg, buiten Raalte met zijn Sparta-motorrijwiel ernstig komen te vallen. Hij bleef bewusteloos liggen. De spoedig ter plaatse aanwezige arts J. Q. J. van Douveren uit Raalte kon slechts de dood constateren, vermoedelijk ten gevolge van een dubbele schedebasis- fractuur. Tweede Pinksterdag is een ernstig motorongeluk geschied op de weg Delfsen—Ommen, de z.g. Rechterense dijk. Gezeten op een motor met dubbe le besturing kwam het echtpaar O uit de richting Ommen. Met een snelheid van 7075 km. werd onder Rechteren een bocht doorgereden met het gevolg, dat O. de macht over het stuur kwijt raakte en tegen een boom reed. O-, die ongeveer 26 jaar oud is en drie maanden gehuwd, overleed ter plaatse. Zijn echtB- ïote werd in levens gevaarlijke toestand naar het R.K. Zie kenhuis te Zwolle vervoerd, waar zij later is overleden Advertentie Tegen zonnebrand, vervellen, stuk lopen, doorzitten, schrijnen, smetten en ter verbetering der huid: Purol. Een rechtbank te Turns heeft acht Tunesiërs ter dood veroordeeld van wie één bij verstek wegens deel neming ..aan een aanval op een politie bureau te Moknine op 23 Januari van het vorig jaar. Drie Franse politieman nen kwamen bij deze aanval om het leven. Voorts zijn 15 Tunesiërs ver oordeeld tot levenslange dwangarbeid, dertien tot dwangarbeid van kortere duur en veertien - tot gevangenisstraf fen van drie tot twintig jaar, waarvan vier voorwaardelijk. Zeventien ver dachten zijn vrijgesproken. De Franse resident-generaad De Hau- teclocque, Is per vliegtuig uit Tunis naar Parijs vertrokken. Hij verklaarde van plan te zijn, aan het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken voor te stellen om clementie te verlenen aan een aantal Tunesische leiders, die zich in afgelegen kampen in verzekerde be waring bevinden. Hiervan zouden in het bijzonder vakbondsleiders profiteren. Een voorwaarde voor deze maatregel is echter, dat het rustig in het land blijft, aldus De Hauteclocque. Tussen General Motors en de Ameri kaanse vakvereniging van arbeiders in de auto-industrie is een nieuw accoord gesloten, op grond waarvan 350.000 ar beiders loonsverhoging en andere voor delen zullen ontvangen. Het contract is tot stand gekomen, nadat 16.750 arbei ders in staking waren gegaan, waardoor 135.65 andere arbeiders tot werkeloos heid gedoemd waren. Advertentie De vereniging 8-R.I. heeft Tweede Pinksterdag or de militaire begraaf plaats „Grebbeberg" te Rhenen de ge vallen strijders uit de tweede wereld oorlog herdacht. Onder de aanwezigen, die zich rond het monument van 8-R.I. hadden opgesteld, merkten wij o.a. op de vertegenwoordiger van de minister van Oorlog, kolonel A. den Boer, de voorzitter van de Bond van Ooud-Strij- ders en Dragers van het Mobilisatie- «röld "ntse oud-minister van Handel, Wilson, is Zaterdag na zijn reis ^.Moskou en Boedapest te Berlijn ^°ho-!:0rnen- Over zijn bezoek aan de %<ie se hoofdstad deelde Wilson 1 hii de Hongaarse minister JJah rhenlandse Zaken en diens collega «-andel te verstaan had gegeven, jMke ®ritse handel met Hongarije, "rUtsg 1949 werd gestaakt, toen de i huid; enman Edgar Sanders op be- „'Sing van spionnage tot dertien *J'«t zjn Van§enisstraf werd veroordeeld, tijhui gorden hervat vóór Sanders in ^eid is gesteld. G J?°ngaarsè ministers bleven ech- t "OftJ het eerder door hun regering )ii.'aten" besluit om Sanders niet vrij d8on V00r zbn straftijd om is, aldus Vandaag hebben de Kruisheren de Nederlandse Orde der Reguliere Ka nunniken van het H. Kruis het feit herdacht, dat honderd jaar geleden het zelfstandig bestuur der Orde werd her steld en de Nederlander Henricus van den Wijmelenberg gekozen werd tot magister generaal. Het eeuwfeest werd plechtig gevierd in tegenwoordigheid van de bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. W. Mutsaerts, die pontificale assistentie verleende bij de pontificale H. Mis, opgedragen door de magister generaal, het Hoogwaardigst Heer dr. W. van Hees, in de kerk van het St. Agatha- klooster bij Cuijk. De Kruisheren zijn zowel in de missie als in de zielzorg en het onderwijs in Nederland werkzaam. Ruim tachtig leden der Orde verzorgen uitgebreide missiegebieden in Noord- Amerika, in Belgisch Congo, Indone sië en Brazilië. In Nederland bezit de Orde zeven kloosters en bedient zij vier parochies, namelijk te Cuijk, Rotterdam, IJsselmonde, Zoeterwoude en een recto raat te St. Odiliapeel. Te Uden bezitten de Kruisheren een gymnasiale opleiding voor priesterstudenten zowel voor de seculiere als reguliere geestelijkheid, te Amersfoort een gewoon gymnasium. In de eeuwenoude basiliek van Hulst vierde Zeeuwsch-Vlaanderen in de och tend van de Eerste Pinksterdag het feest van Honderd Jaar Kromstaf. De bis schop van Breda, mgr. Jos. Baeten droeg de Pontificale Hoogmis op, die werd bij gewoond door tal van geestelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbekleders. De Tilburgse hoogleraar prof. dr. L. G. J. Verberne heeft tijdens een feestelijke bijeenkomst in de basiliek het woord gevoerd. kruis, generaal-majoor b.d. J. Dwars, deputaties van de bond van reserve-of ficieren en de Koninklijke Nederlandse Bond van oud-onderofficieren, de bur gemeester van Arnhem en de wnd. burgemeester van Rhenen, alsmede vele oud-strijders en nabestaanden. Nadat het muziekcorps „Ons Genoe gen" uit Wageningen gewijde muziek ten gehore had gebracht, sprak de voor zitter van de vereniging 8-R.I. de her denkingsrede uit. Mr. B. Koops vergeleek het jaar 1940 met het rampjaar 1953: sedert de avond van de 10e Mei beukte een springvloed van vuur en staal op de dijken van ons regiment, aldus de heer Koops, die hierop niet berekend waren en daarom stuk voor stuk bezweken. Velen die met ontoereikende middelen deze springvloed trachtten te keren, hebben dit met hun leven betaald, terwijl an deren blijvend zijn verminkt. Het nationale monument, dat hier enige weken geleden is ont huld, heeft zijn betekenis groten deels verloren, aldus spr., en de klok luidt tevergeefs voor onze ge vallen makkers, zolang nog zoveel nood niet gelenigd is, zolang nog voor zoveel gezinnen naast de smart over de gevallen vader, zoon of broer ook de strijd om het bestaan zeer zwaar is. Kolonel Den Boer legde vervolgens namens de minister van Oorlog een krans aan de voet van het monument, welk voorbeeld door verschillende de putaties werd gevolgd. Twee minuten van stilte werden in acht genomen, waarna deze plechtigheid werd beslo ten met het Wilhelmus en een rond gang langs de graven. Tweede Pinksterdag werd voorts de jaarlijkse dodenhulde gebracht op de begraafplaats van de Belgische mili taire slachtoffers, die 30 Mei 1940 op het Hollands Diep verongelukten. Op genoemde datum verdronken 134 Bel gische militairen, die als krijgsgevange nen aan boord van een aak naar Duits land zouden worden vervoerd. De aak liep op een mijn. De dodenhulde was dit jaar zeer groots opgezet door de gezamenlijke oudstrijdersverenigingen van België. Ongeveer veertienhonderd Belgen wa ren naar Willemstad gekomen en brachten daar een massale bloemenhul de op de begraafplaats van hun geval len makkers. De plechtigheid begon met een H. Mis in de open lucht, welke werd opgedragen door priesters, die in 1940 de ramp hebben overleefd. Daarna werd een optocht geformeerd naar de begraafplaats, waaraan o.a. deelnemen het muziekcorps van de Limburgse Ja gers, een groot aantal vaandels van oudstrijdersverenigingen uit België, schoolkinderen uit Willemsstad en een 150-tal genodigden uit België en Ne derland. Na de plechtige kranslegging, waar aan ongeveer dertig personen deelna men, volgde een kranslegging op de plaats van de ramp. Met een tweetal politievaartpigen werd gekoerst in de richting van de plaats des onheils, waar een krans om een boei werd ge legd. Gisteren hebben de geallieerde en communistische delegaties, die in Pan moendjon onderhandelen over een wa penstilstand op Korea, besloten om de besprekingen Maandag a.s. te hervatten, Men neemt aan, dat de Verenigde Na ties een aantal belangrijke concessies hebben gedaan met betrekking tot de kwestie van de krijgsgevangenen. De Noordelijken houden deze nieuwe voor stellen thans in beraad. Volgens de diplomatieke medewer ker van de „New York Times", James Rasdon, hebben de geallieerde mogend heden overeenstemming bereikt over een regeling van de kwestie der krijgs gevangenen, in dier voege, dat dwang bij de repatriëring of gevangenschap voor onbepaalde tijd uitgesloten zullen zijn. Chinese en Noord-Koreaanse com munisten zullen hun krijgsgevangenen in geallieerde kampen slechts onder toezicht mogen bezoeken. Verder zouden de kampen, onder toezicht van Poolse, Tsjechoslowaakse, Zweedse en Zwitser se waarnemers, worden bewaakt door militairen uit India. De opperbevelhebber van de V. N„ generaal Mark Clark, heeft een onder houd van twee uur gehad met de pre sident van Zuid-Korea, Syngman Rhee. Men neemt aan, dat de generaal de president op de hoogte heeft gebracht van de nieuwe voorstellen der V. N., om de oorlog tot een einde te brengen. President Rhee heeft zich tot dusverre altijd krachtig verzet tegen een bestand, waardoor de deling van Korea bestem- digd zou blijven. Binnen een uur na dit onderhoud, riep hij zijn kabinet in spoedvergadering bijeen. (Van onze correspondent) Op de Venlose groenteveiling werden vlak voor Pinksteren grote hoeveelhe den inferieure sla en spinazie van door gaans uitstekende kwaliteit door de vei- lingklok gedraaid. Dit daar het aanbod de vraag verre overtrof. België en Duits land bleken geen behoefte aan deze tuinbouwproducten te hebben. De door gedraaide sla zal merendeels als vee voeder worden gebruikt. Buitengewoon groot is de Duitse vraag naar asperges. De aanvoer van dit product, dat in het Noord-Limburgse gebied op de grootste schaal van heel Europa wordt geteeld, is de laatste tijd ongekend groot, Niet het minst dank zij het voor de asper ge-groei uitstekende weer en ook daar nog jaarlijks de asperge-bedden in Noord-Limburg uitbreiding ondergaan. Verder bestaat in Duitsland vraag naar kaskomkommers, tomaten, bloemkool en bospeen. Momenteel komen deze pro ducten nog uitsluitend uit het Westland. In de Muziekhof in Den Bosch staat een schiettent. Niet het gebruikelijke eta blissement dat men op kermissen pleegt aan te treffen en waar in de re gel wordt gemikt op schij ven of zelfs op allerlei dol zinnige figuren, die by eventueel welslagen begin nen te draaien, maar een gemoderni seerde uitgave daarvan. In „Funny Land" wordt een mens namelijk uit genodigd vliegtuigen neer te schie ten En men heeft daartoe een merk waardig en zeer vernuftig instrument uitgevonden. Werpt men een dubbel tje in de gleuf, dan trekken wan neer u spiedende blikken wilt wer pen door een kijker, allerlei bom- menwerpers aan uw oog voorbijTiet enige wat u daarna maar te doen heeft, is een handletje over te halen en daar begint het lieve leven, d.w.z. er ontstaat een levensecht mitrailleur- geknetter. Wanneer u raak heeft ge schoten, wordt het desbetreffende vliegtuigje een ogenblik gevat in een rood schijnsel. Het gaat natuurlijk om het hoogste aantal punten, dat door het mechaniek zorgvuldig voor u wordt geregistreerd. Samen met een stevige Bosschenaar heb ik in „Funny Land" oorlogje ge speeld. Er maakte zich allengs een on gewoon krijg»achtige stemming van ons meester. Telkens als een bom menwerper in lichter laaie stond, braken wij in enthousiasme los. Ten slotte raakten wij bijna in een hand gemeen verward. Ik kan mij nog herinneren, dat ik in de oorlog werkelijk een vliegtuig brandend neer zag storten. Toen werd ik spontaan misselijk. Bij Lyon is Zondag een bus met 35 personen in een ravijn gestort. Acht per sonen kwamen hierbij om het leven, de overigen werden gewond. De bus maakte een val van dertig meter en kwam terecht in een riviertje. Het ongeluk gebeurde op een bergach tige weg. De bus reed bij een bocht te gen een telegraafpaal en viel daarna over een lage muur in de diepte. Op de conventie der Philippijnse li berale partij is president Elpido Quirino met algemene stemmen aangewezen als candidaat voor de presidentsverkiezingen in November. Generaal Carlos Romulo, die eveneens in aanmerking wilde komen voor de candidatuur, verliet met zijn aanhangers de zaal, voordat de stemming werd ge houden. Hij had een geheime stemming voorgesteld. Dit voorstel werd echter verworpen. Generaal Romulo trad 14 Mei af als ambassadeur in de V.S. en permanent afgevaardigde bij de V.N. om zich be schikbaar te kunnen stellen voor de can didatuur voor het presidentschap. Hij zeide, dat een „wijziging van de leiding" essentieel is yoqr de vooruitgang van het land. 10.000 2187 5000 10420 f 2000 11651 21184 1500 12587 1000 3656 3894 6282 11274 14929 16426 19711 1 400 1707 3338 3352 5779 8040 8103 9042 10574 11117 16001 17641 19056 20293 20791 200 1301 2019 2749 2928 3334 3705 3982 5138 5197 5233 6118 7839 7844 8718 8834 9296 9820 12683 12696 13402 14741 14872 15196 16103 17340 17701 17744 17851 18067 18548 18795 19375 20226 20564 21335 Prijzen van 80.— 1157 164 178 303 345 358 564 605 617 715 13156 185 225 242 243 323 358 371 544 553 845 866 960 374 641 705 721 794 911 2079 088 367 518 606 723 761 872 894 14027 428 435 462 499 517 565 660 670 778 3096 214 221 307 474 603 657 709 786 808 874 938 998 061 119 15090 296 371 379 475 505 578 758 887 846 4009 194 310 345 515 571 690 806 905 826 923 931 16161 197 243 325 453 510 596 703 862 895 5025 075 085 087 089 133 147 214 406 481 914 523 611 627 654 729 787 824 860 17049 072 160 221 393 728 730 931 6027 038 065 451 519 627 641 729 866 887 18124 139 143 190 269 406 505 600 657 722 7068 196 214 361 397 637 702 736 822 857 994 8091 426 633 692 949 19022 248 299 325 463 542 656 668 670 677 9373 401 457 606 665 684 914 943 680 775 801 858 903 925 10058 128 159 161 168 203 295 330 467 718 20006 020 130 288 506 605 702 764 786 888 745 860 993 901 968 11164 188 197 239 307 385 457 491 680 863 21040 048 106 159 227 S41 536 602 605 702 894 992 726 813 909 999 12061 226 391 465 548 566 636 728 773 Nieten 1007 044 160 168 172 222 232 243 260 276 427 494 527 540 552 554 570 573 621 286 437 450 474 492 493 519 534 613 650 627 693 731 755 769 800 815 842 893 947 690 752 769 776 785 795 796 820 863 929 964 973 974 976 953 969 978 982 994 12045 060 171 218 262 311 318 328 335 336 2021 048 060 090 104 121 150 175 189 203 343 356 380 414 437 459 484 544 556 5S0 211 228 233 235 271 287 316 383 431 439 594 600 606 608 649 726 727 729 732 778 449 475 526 534 578 579 644 665 698 703 794 835 852 884 885 905 923 946 13000 716 759 801 807 828 836 909 932 958 959 13024 026 044 071 074 134 181 259 277 335 3049 115 128 132 133 140 215 218 248 250 342 356 362 380 391 426 480 521 543 556 297 351 393 403 456 462 468 515 548 566 586 588 607 617 667 695 697 716 724 819 575 602 612 627 633 662 673 689 692 714 841 869 886 977 722 740 835 919 945 949 969 975 14013 015 016 023 049 078 082 087 094 133 4044 115 131 163 245 246 274 298 330 336 148 161 167 168 172 188 230 256 308 327 385 387 444 475 497 507 508 527 538 548 351 356 361 373 383 406 437 441 476 477 630 686 711 732 744 758 762 765 771 817 526 572 608 631 659 699 700 775 793 796 831 839 856 873 9.13 929 862 979 995 5011 079 090 092 128 144 153 204 212 243 15012 052 113 154 251 254 256 274 281 339 250 281 298 299 323 374 383 444 513 536 359 387 407 412 435 522 567 571 576 G59 539 557 586 589 618 619 642 647 656 702 660 689 730 756 772 789 796 804 820 860 719 731 750 755 733 832 936 953 958 994 924 955 965 9S2 993 994 6011 018 056 076 098 117 143 146 210 214 16019 079 131 143 229 246 254 259 266 280 225 254 307 313 334 376 412 423 470 485 300 311 317 323 328 349 370 376 406 408 499 509 516 538 554 559 586 592 607 608 417 448 478 480 495 528 533 548 602 612 671 675 713 794 823 825 862 863 919 932 619 668 6S3 693 713 766 780 791 827 834 940 948 839 845 857 908 910 976 983 998 7018 071 116 136 148 152 220 287 312 367 17002 003 067 200 245 249 251 259 261 264 374 386 414 418 503 516 611 670 719 732 270 286 301 352 364 367 385 409 411 488 745 755 778 812 826 832 838 880 959 974 509 518 532 551 581 582 624 673 700 726 993 771 794 796 808 813 816 823 849 919 951 8054 055 077 110 127 131 137 142 155 179 18036 054 057 070 072 117 142 146 162 174 202 205 246 320 323 338 343 357 376 398 199 208 289 309 310 333 342 345 370 386 400 418 465 •195 504 510 518 534 560 575 412 416 424 453 583 589 636 700 717 729 584 604 605 634 664 686 730 750 762 77S 747 753 781 834 836 856' 895 907 913 916 787 807 866 927 934 966 394 931 968 9028 069 072 184 225 303 313 348 383 19015 046 066 096 166 171 319 341 374 471 453 454 462 477 529 533 555 651 685 711 478 493 570 600 609 658 672 708 757 758 713 717 757 831 838 854 872 890 957 974 762 816 826 834 845 851 866 906 937 996 990 20002 011 066 127 244 251 282 304 335 393 10109 115 140 179 242 246 252 274 286 464 469 478 577 606 698 708 724 738 777 291 297 351 415 438 488 501 517 525 538 780 781 806 814 850 853 855 912 917 918 591 594 606 630 655 688 752 781 782 794 933 947 966 987 989 802 838 857 887 890 897 924 967 999 21006 039 065 154 163 206 222 238 282 303 11004 011 051 060 091 110 124 127 142 190 315 334 376 388- 461 494 510 513 517 531 201 212 221 268 291 293 303 306 320 332 533 538 646 710 757 806 843 901 953 991

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7