GEHEIME VOORSTELLEN VOOR WAPENSTILSTAND IN KOREA Londen gereed voor het Kroningsfeest 'J Tussen neus en lippen Premier_ Nehroe van India verwacht een spoedig accoord President Syngman Rhee is bevreesd voor schade van belangen van zijn land Zaterdag al verse haring Scheveningen geveild YPENBURG wordt geschikt gemaakt voor militair gebruik Tot hoofd en hart Vo lk s dein oera li sell onderwijs Twee gewonden nog in levensgevaar Verborgen schat in Uitbreiding kost 17.4 millioen mSS: Spionnen terecht gesteld in Rusland JONGEN RICHT RAVAGE AAN Britten slopen Egyptisch dorp Poolse Mig-piloot wordt Amerikaan weer. V.. Öee MORRIS iefmyou imj! woensdag 27 mei 1953 77ste JAARGANG No. 25692 Het ongeluk met de K.L.M.-Convair Onderzoek nog niet beëindigd In Vietnam: Fransen moeten bolwerk bij Hanoi ontruimen Verschillende regeringen, waaronder Nederland, hebben hun instemming betuigd met de nieuwe geheime voorstellen, die de Verenigde Naties in Panmonjoen hebben gedaan om tot een wa penstilstand op Korea te komen. Premier Nehroe van India zei, dat hij zeer verbaasd zou zijn, als beide partijen ditmaal niet spoedig tot overeenstemming zouden komen. Alleen de presi- den van Zuid-Korea, Syngman Rhee, schijnt in de voorstellen een compromis te zien, dat de belangen van zijn land ernstig zou schaden. Paul Reynaud bereid nieuw Frans kabinet te vormen Zaak bij officier van Justitie in onderzoek Levenslang voor broer van Rudolf Slansky Man doodgedrukt ÜÜM Op veilingsterrein Chauffeurtje spelen niet voor kinderen De strijd op Korea Communisten verloren tot nu toe 704 Migs Bromfietser aangereden en gedood Ter beveiliging van water zuiveringsinstallatie Plechtigheid in het Witte Huis Verkoop van Fokker aandelen door regering aan groep bankiers? BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro .143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 0. 0. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willigs. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544. TV"J ij dienen de gedachte aan een Vv studieloon voor alle studenten en eventueel ook voor de leerlingen ai" het middelbaar onderwijs en de Weekscholen, in de Tweede Kamer ge- 't door het P.v.d.A.-lid Van Sleen, op r^jdcipiële gronden af te wijzen. Door _uik een studieloon, rechtstreeks aan 'Udenten en leerlingen verstrekt, zou- >en de ouders van hun natuurlijke unctie en verantwoordelijkheid ten anzien van de opvoeding van hun kin- ®ren worden afgesneden, zou het Uderlijk gezag worden ondermijnd, de °®rinsband losser gemaakt. Maar er zijn ?eer kanten aan het progressieve denk- ,eeld van de socialistische afgevaaydig- die wel even belicht mogen worden het op zijn juiste waarde en beteke- te kunnen toetsen. De voor het studieloon benodigde gel- zouden moeten worden opgebracht door de belastingbetalers. Dat er nu niet ®?Paald behoefte is aan belastingverho og of een nieuwe belasting, maar veel- 6l' aan belastingverlaging om de nood- ^akelijke industrialisatie en de werk- selegenheid op het door de bevolkings toename vereiste peil te brengen en te "Ouden, laten we nu maar buiten be bouwing, want daarvan is de P.v.d.A. fhoeilijk te overtuigen. Het geld van de oslastingbetaler wordt, zodra het be laid js staatsgeld, waarover de over- f?Sld binnen de ruime perken, aangege- door de volksvertegenwoordiging, ^genoeg vrij en slechts achteraf gecon doleerd kan beschikken. De studenten eiJ leerlingen van het middelbaar onder is en de kweekscholen zouden dus "iet een studieloon min of meer ir. "aatsdienst geraken en uit welbegrepen j'genbelang de zittende overheid naar ogen gaan zien. Het is in het alge meen zeker te betreuren, wanneer niet begaafde kinderen van alle bevol- kingsgroepen gelijke kansen om te stu- horen kunnen krijgen, maar het econo- m'sch belang van die gelijke kansen kan •"leen maar gediend worden, wanneer h'e gelijke kansen ook gelijkelijk benut borden. En wie zal waarborgen, dat P°k werkelijk alleen maar de voldoende "pgaafden zich aan die studie gaan jijden, waaraan de gemeenschap het •heest behoefte heeft? Wie zal verhin deren. dat het studieloon, dat volgens Sleen de student ook in staat moet stellen behoorlijk aan het studentenle ven in een universiteitsstad deel te hemen, niet door luilakken zal worden Verknoeid? De staat? De overheid? De Ouders kunnen dat dan niet meer, om- ?8t de studenten financieel onafhanke lijk van hen zijn geworden. En eist de consequentie van dit socialistische denk beeld niet, dat dezelfde instantie, die "et studieloon zal uitkeren, ook een tvoordje mee moet spreken bij de be slissing welke en hoeveel lagere school kinderen wel of niet tot het middelbaar onderwijs mogen worden toegelaten? En eist een andere consequentie niet, dat begaafde kinderen uit alle bevolkings groepen ook eventueel tegen hun eigen l .zin en verlangen moeten kunnen wor gden verplicht om naar de middelbare ^USol te gaan of aan een universiteit te gaan studeren? De socialistische af gevaardigde heeft verklaard, dat er op "Pt ogenblik in ons land volgens hem eigenlijk niet van democratisch onder lijs kan worden gesproken. Maar, in dien zijn plan zou worden verwezenlijkt, zouden wij van een volksdemocratisch onderwijs moeten gaan spreken. Niet Voor niets stemden de communisten m Pe Kamer met het denkbeeld van het "•v.d.A.-lid in! (Van onze speciale verslaggever) Omtrent de oorzaak van het vlieg tuigongeluk op tweede Pinksterdag, waarbij de Convair „Paulus Potter" van de KLM in het verlengde van startbaan „23" een huiklanding moest maken, kan nog niets worden meegedeeld. Dit heeft ir. Falkenhagen, voorzitter van de com missie van onderzoek van de Rijkslucht vaartdienst, ons vandaag verklaard. De resten van het toestel, die op het ogen blik bij hangar 9 op Schiphol liggen, blijven nog ter beschikking van de Rijksluchtvaartdienst. Wanneer het on derzoek afgelopen zal zijn en een rapr port aan de Raad voor de Luchtvaart tegemoet kan worden gezien, hangt van zovele omstandigheden af, dat er op dit moment nog niets over te zeggen valt. Inmiddels is de toestand van de slachtoffers in het algemeen verbeterd. Het levensgevaar is bij de twee zwaar gewonde passagiers van de Convir t.w. mej. dr. V. M. de Bruin en de heer M. Ibrahim uit Irak geweken. De zes-jarige jongen Kemper, een van de toeschouwers, is er zeer ernstig' aan toe, evenals mevrouw Huys. Doch in de toe stand van beiden is, aldus vernamen wij van de zijde van het Wilhelmina Gast huis, enige lichte verbetering gekomen. Levensgevaar blijft nog bestaan. De twee andere in het ziekenhuis vertoe vende leden van het zwaargetroffen ge zin Huys zijn eveneens aan de. betere hand. Enkele van de lichtgewonden zijn reeds uit het ziekenhuis ontslagen. De Franse troepen hebben vandaag in Vietnam de belangrijke sleutelstel ling Yen Vi, op 50 km. ten Zuiden van Hanoi, moeten prijsgeven. In militaire kringen in Parijs be schouwt men de ontruiming van Yen Vi als een ernstige tegenslag voor de Franse troepen in de Tonkin-delta. Yen Vi is een bolwerk in de verdedigings linie om het gebied van Hanoi. De Engelse premier, Sir Winston Churchill, heeft een verklaring uitge geven, waarin hij de jongste Ameri kaanse voorstellen zijn vollëdige steun geeft. In deze verklaring wordt verder meegedeeld, dat zij nauw aansluiten bij de Indische resolutie, die vorig jaar door de Algemene Vergadering der V.N. werd goedgekeurd. In deze resolutie werd ge opperd, dat Chinese en Koreaanse ge vangenen, die zich tegen repatriëring verzetten, onder neutraal toezicht dien den te komen, doch dat een bepaalde tijdslimiet voor hun vrijlating zou moe ten worden vastgesteld. Naar in gewoonlijk goed ingelichte kringen verluidt, is het vroegere V.N.- voorstel om onwillige Koreaanse gevan genen onmiddellijk na een bestand vrij te laten, zonder overdracht aan een neutrale staat, ingetrokken. De V.N. zouden nu hebben voorgesteld zowel Chinezen als Koreanen onder neutraal toezicht te plaatsen. Intussen duren de beraadslagingen van de Zuid-Koreaanse regering voort. Volgens berichten uit officieuze Zuid-Koreaanse bron zou president Syngman Rhee dreigen de verbindin gen met het opperbevel van de Ver. Naties te verbreken, als de jongste compromisvoorstellen gehandhaafd blijven. Ondanks de strenge geheimhouding van de V.N.-voorstellen ook van communistische zijde lekt niets uit verzekert men in Zuid-Koreaanse krin gen, dat volgens, deze voorstellen geen onderscheid zal worden gemaakt tus sen Koreaanse en Chinese gevangenen. Dit zou de woede van president Rhee hebben opgewekt, aangezien hem zou zijn beloofd, dat Noord-Koreaanse ge vangenen, die niet gerepatrieerd willen worden, onmiddellijk na een bestand zouden worden vrijgelaten in Zuid Korea. Volgens genoemde Zuid-Koreaanse kringen stelden de V.N. ook voor, de duur van het neutrale toezicht op drie maanden te bepalen (de V.N. wilden eerst een tijdsduur van twee maanden en de communisten stonden op vier maanden) en gaven zij toe aan de communistische eis, dat een politieke conferentie zal beslissen over het lot der gevangenen, die zich tegen repa triëring blijven verzetten. De V.N. zou den echter ook hiervoor een tijdslimiet willen stellen en na verloop daarvan het lot van deze' gevangenen in handen van de Algemene Vergadering der Ver. Naties willen leggen. In V.N.-kringen in Tokio meent men, dat de door generaal Harrison te Pan- moenjon gevraagde geheimhouding duidt op aanzienlijke concessies en grote kansen van welslagen. Vandaag zijn de varbindingsofficie- ren der geallieerden en Noordelijken te Pan Moen Jon bijeengekomen op ver zoek van de Noordelijken. De Noorde lijken hebben niet gezegd waarom zij om een bijeenkomst verzocht hebben. Bij vorige bijeenkomsten van de verbin dingsofficieren zijn belangrijke brieven van de leiders der wederzijdse delega ties uitgewisseld. Naar het ministerie van Buitenlandse Zaken mededeelt, stemt de Nederlandse regering volledig in met de nieuwe voorstellen, welke de onderhandelaars der Verenigde Naties te Pan Moen Jon op 25 Mei ter tafel hebben gebracht. De voorstellen der V.N., over welker inhoud voorshands geen nadere mede delingen kunnen worden gedaan, zijn opgesteld, na raadpleging van de Neder landse regering en andere bevriende naties. Vijftien maanden lang heeft me vrouw Bridget Hennessy de kamer voor een zieke dame, die in een hotel te New York woonde, opge ruimd, boodschappen voor haar ge daan en eten voor haar warm ge maakt. Elke week kreeg zij een fooi van een halve dollar. „Ik dacht dat ze er niet zo goed bij zat", vertelde mevrouw Hennessy. Enige dagen geleden is de klui zenaarster, mevrouw D. Campbell, overleden. Zij had geen kinderen en geen familie en had 20 jaar lang in het hotel gewoond. Het testament, dat gevonden werd in de kamer, die zij wegens jicht vier jaar niet meer verlaten had, liet een vermogen van 33.700 dollar aan mevrouw Hennessy na, die nu eindelijk, op middelbare leeftijd, haar baantje in het hotel kon op geven. „Met het oog op de internationale toestand en onze moeilijkheden op eco nomisch, sociaal en financieel gebied kan ik de opdracht van president Auriol om een nieuwe regering te vormen, niet weigeren." Dit verklaarde de 74-jarige oud-premier van Frankrijk, Paul Rey naud, die thans, als gematigd conserva tief. voor de moeilijke taak staat het vertrouwen te winnen van een Natio nale Vergadering, die overwegend links georiënteerd is. Of hij de 314 stemmen zal halen, die nodig zijn voor zijn benoeming tot pre mier, hangt voor een belangrijk deel af van de houding der Gaullistische af gevaardigden. Reynaud heeft het ge bruikelijk overleg met partijleiders overgeslagen. Men verwacht, dat hij in zijn rede voor het parlement zal vra gen om meer bevoegdheden voor de regering op financieel gebied, dan de volksvertegenwoordiging bereid was aan de afgetreden regering-Mayer toe te staan. Reynaud staat bekend als een persoonlijke vriend van Churchill en tevens verkeert hij op goede voet met president Eisenhower, zodat Frankrijk met hem eventueel een goed figuur zou slaan op de conferentie van Bermuda. (Van onze Haagse redactie) Er heerst onder de Scheveningse vis sersbevolking veel beroering over het feit dat een van de grote rederijen, n.l. die van Frans Vrolijk, zich niet heeft gehouden aan de wettelijke bepaling dat tussen 12 en 26 Mei niet ter vis vangst mag worden uitgevaren. Deze rederij heeft namelijk Zaterdag reeds, dus op vlaggetjesdag, verse haring aan wal gebracht en doen veilen. Het betreft hier echter geen nieuwe maatjesharing in de juiste zin van het woord, omdat de door Frans Vrolijk gevangen haring niet de bewerkingen heeft ondergaan die nodig zijn voor de bekende Hollandse nieuwe. Wel is hier o«den legt op het ogenblik de laatste hand aan de versieringen voor d Kroningsfeesten. Het verkeer moet zTch een weg banen door de stellages, die de honderdduizenden een plaatsje moeten bieden en overal in de stra- dapperen reeds vlaggen en wimpels. De rode bussen en de feestelijke guir- es geven de stad nog extra fleur en duizenden vreemdelingen kijken zich ten Or,608 de °Oen "it, terwijl de Engelsen zich zelf blijven en nog niet de minste Winding vertonen. tfigls termor gen is de finishing touch verricht aan de versiering van de koepel stad ^auJ,'s en hertog van Edinburgh heeft per helicopter de feestelijke 8cst geïnspecteerd. Het toestel was van de gazons van Buckingham Palace op- V)e l9eU en de Prins naar Pirbright in Surrey gebracht, waar hij Common- V.reri l'troePen inspecteerde, die in de kroningsoptocht zullen meelopen. Enkele later landde het toestel, een Sikorsky 55, na een rondvlucht boven Londen, Veer °P een grasveld bij Buckingham Palace. De bestemming voor burgerverkeer van het vliegveld Ypenburg wordt ge handhaafd, doch daaraan zullen uitbrei dingen en voorzieningen tot stand ko men, welke het mede voor militair ge bruik geschikt maken. Het betreft hier een in internationaal overleg genomen beslissing. Aldus heeft de minister van Oorlog geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Blaisse (K.V.P.) De kosten, welke gemoeid zullen zijn met de uitbreiding van het vliegveld om het voor militaire doeleinden ge schikt te maken, bedragen voorlopig 17,4 millioen. Een hoofdstartbaan ter lengte van 2400 m zal het karakter van het vlieg veld bepalen. Met alle voortvarendheid zal de uitbreiding tot stand komen. De conclusies van de commissie SchieveenYpenburg zijn afgewogen tegen de eisen van in het bijzonder de luchtverdediging en de mogelijkheden voor burgerverkeer op IJpenburg en nebben daarbij niet de doorslag in ne gatieve zin vermogen te geven. Voor wat betreft de ligging van het vliegveld in de onmiddellijke nabijheid van grote bevolkingscentra heeft afwe ging van belangen en risico's plaats ge- Lijden is niet alleen vernedering, doch ook uitverkiezing had. Voor het toekomstige burgerver keer vindt samenwerking met de ge meenten 's Gravenhage en Rijswijk plaats, de eerstbelanghebbenden bij stadsuitbreiding en industriële en agra rische expansie. Richard Slansky, een broer van de verleden jaar terechtgestelde voormali ge secretaris-generaal van de Tsjecho- slowaakse communistische partij, is ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraf, aldus heeft radio-Praag bekendgemaakt. Hij was, tezamen met drie anderen, schuldig bevonden aan verraad en spion- nage. Een tweede beklaagde kreeg even eens levenslang. De twee anderen kregen ieder 25 jaar gevangenisstraf. Zij ver liezen hun burgerrechten en hun bezit tingen vervallen aan de staat. Alle vier de beklaagden bekenden schuld, aldus de radio. Het proces werd in een dag afge handeld. Het was het eerste spionnage- proces in een communistisch land sedert Stalins overlijden en het kwam twee weken na de afkondiging van de be perkte amnestie in Tsjecho-Slowakije. De 36-jarige A. L. Schuurman bevond zich Dinsdag in zijn graanpakhuis te De Bilt tussen een muur en een uit rijdende personenauto, toen deze door een passerende auto aangereden en op zij gedrukt werd. De heer S. werd daar door tussen de muur en de wagen dood gedrukt. uiteraard sprake van de aanvoer van verse vis gevangen in het gesloten sei zoen, en hiervoor zal de Scheveningse rederij zich dan ook moeten verant woorden. De zaak is momenteel in onderzoek bij de officier van justitie. De mogelijkheid bestaat, dat niet alleen de rederij maar ook de detaillisten door deze schending van de overeenkomst moeilijkheden zullen krijgen. Eerste nieuwe haring reeds gevangen Inmiddels hebben enkele loggers van de gisteren uitgevaren haringvloot reeds hun geluk beproefd op on geveer 54 graden N.B. Dit waren de schokkers Sch. 87 met 1 k, Sch. 159 met een mand, Sch. 39 met een mand, Sch. 201 met 2 k, Sch. 2 met 3 k, Sch. 19 met een mand, Sch. 236 met 1 k, Sch. 249 met een mand, Sch. 310 met 1 k, Sch. 314 met 1 mand, Sch. 7 met 1 mand, Sch. 140 met 1 k, Sch. 72 met 2 k, Sch. 122 met 2 k. Nadat de loggers de vleet gehaald hadden zijn zij verderop Noord waarts gestoomd. Egypte Op 23 Juli, de verjaardag van de vrijheidsbeweging in Egypte, zullen nieuwe Egyptische munten in circulatie worden genomen. De beelde naar van Faroek is op deze nieuwe geldstukken vervangen door een af beelding van de pyramiden. 1(3» Dit is de 487 ton metende kustvaarder „Toos", die gekapseisd is voor de Noorse kust, vier mijl van de vuurtoren Grip bij Kistiansund. Vijf van de negen leden der bemanning kwamen om het leven. De vier overlevenden konden na een me dische behandeling in het ziekenhuis van Kristiansund dit reeds weer verlaten. Het gekapseisde schip is door sleepboten op de rotsen gezet. Het Russische ministerie van Binnen landse Zaken heeft vanmorgen te Mos kou bekend gemaakt dat vier „Ameri kaanse spionnen die in de Oekraïne ge opereerd hadden" zijn gegrepen en te rechtgesteld De vier mannen zouden door een viermotorig vliegtuig in de nacht van 25 op 26 April boven de Oe kraïne gebracht zijn, waarna zij per pa rachute werden neergelaten. De vier spionnen waren, aldus de bekendma king, bewapend en zij hadden korte-golf zenders bij zich. De mannen oorspronkelijk Oe- kraïners hadden in de tweede wereld oorlog met de Duitse bezetters gecolla boreerd. Na de Duitse nederlaag vlucht ten zij naar het Westen, waar zij in dienst traden van de Amerikaanse ge heime dienst, aldus de verklaring van het Sovjet-ministerie van Binnenlandse Zaken. Een dertienjarige jongen, die met zijn grootvader uit Musselkanaal in een grote vrachtauto was meegereden naar het ter rein van de veilingsvereniging Eendracht te Groningen, heeft Dinsdag een ravage aangericht toen hij op een onbewaakt ogenblik aan het chauffeurtje spelen ging en de auto startte. De zware vracht wagen ging aan de rol, reed in op een aantal bakfietsen, sleurde een gepar keerd staande auto mee en botste tegen andere bakfietsen aan. De heer J. W. uit Groningen werd aangereden. Hij moest vrij ernstig gewond naar het Academisch ziekenhuis gebracht worden. Orïistanders slaagden er uiteindelijk in de vrachtauto tot stilstand te brengen. Het hoofdkwartier van de Ameri- kaansche luchtmacht op Korea heeft me degedeeld. dat gedurende de maand Mei 51 Migstraaljagers zijn neergeschoten, terwijl slechts één Amerikaanse straal jager verloren ging. Sinds het begin van de strijd in Korea zijn nu in totaal 704 Migs vernield. In totaal gingen tot nu toe 55 Amerikaan se straalvliegtuigen verloren. (Van onze correspondent) Op een kruispunt op de Hogeweg tussen Grave en Mill heeft Maandag avond een aanrijding plaats gehad tus sen een bromfiets en een personen auto. Beide kwamen uit de richting Mill. De bromfietsbestuurder, de heer W. de Klein uit Oyen, werd zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later ter plaatse overleed. De Rijkspolitie te Gra ve stelt een onderzoek naar de schuld vraag in. Parachute vergeten In Chicago is de 27-ja- rige Thomas Grace van de elfde verdieping van een gebouw gevallen Het enige letsel, dat hij kreeg was een gebroken rib. Grace, die tijdens de oorlog parachutist is ge weest, betoogde, dat zijn ervaring in het parachu tespringen hem heeft ge red. Grace was met een dril boor bezig, die plotseling afsloeg. Hij verloor zijn evenwicht en viel. „Ik ontspande me zo veel mogelijk", vertelde hij. Hij kwam eerst op de derde verdieping en viel daarna op de grond.. „Hé, ik (iet), denk ik, mijn parachute vergeten", zei hij tegen de geschrok ken toeschouwers, die hem te hulp snelden. Visserslatijn Een zekere Jim Hun kin uit Cornwall zal te sissen in een roeibootje en viel op een gegeven moment overboord. Een andere Jim Hun kin, die op een steiger stond te kijken, dook in het water om de drenke ling te redden. Een der de Jim Hunkin kwam aanrennen met een red dingsgordel en wierp deze naar de beide mannen. Met behulp van het ding kwamen de twee veilig aan de wal. De drie zijn geen fa milie van elkaar. Dure kiesjes In Chicago moest een meisje van twaalf jaar twee kiezen laten plom beren bij tandarts Levy, maar zij stapte bij tand arts Cohen binnen, die zijn praktijk in hetzelfde gebouw en op dezelfde verdieping uitoefent. Tandarts Cohen trok de beide kiezen en nu hebben de ouders van het kind hem een proces aan gedaan. Zij willen een „schadevergoeding" van maar liefst 100.000 dollar (ongeveer 380.000 gulden). Lach eens tegen beertje Volgens een tandarts te Nebraska spartelen en schreeuwen volwassenen onder een tandheelkundi ge behandeling heel wat meer dan kinderen. Hij is er dan ook toe overge gaan, de kinderen te be handelen als volwassenen en de volwassenen als kinderen en dat bevalt hem best. Hij zegt dat hij nu met beide categorieën minder moeite heeft. Een taaie In het ziekenhuis te Charleston ligt een auto monteur te herstellen, die zijn keel heeft doorge sneden met een scheer mesje, brandwonden heeft opgelopen bij het in brand steken van zijn ka mer en zichzelf dertien keer met een hamer op het hoofd heeft geslagen. In een oiidertekende verklaring heeft hij toe gegeven zich dit alles zelf te hebben aangedaan, maar hij wilde niet mede delen waarom hij zich zo onderhanden had ge nomen. Britse troepen hebben gisteren op 16 kilometer ten Zuiden van Fayid in de Suez-kanaalzone een onbewoond Egyp tisch dorp, dat grensde aan een Britse installatie voor het zuiveren van water, met de grond gelijk gemaakt. De ope ratie, die de grootste in de kanaalzon* sinds 1951 wordt genoemd, had ten doel het terrein rondom de installatie met het oog op eventuele aanvallen van Egyptische zijde vrij te maken. Het dorpje was sinds de onlusten in 1951 door de bewoners verlaten. Het be stond ^ïit 400 hutten, die eerst door ge wapende manschappen werden onder zocht om zeker te zijn, dat er zich nie mand meer bevond. Britse troepen, die op wacht stonden in Moascar, dat ook in de Suezkanaal- zone ligt, hebben op een groep Egyp. tenaren geschoten, die probeerden een waterleidingpi.jp door te snijden en te stelen. Twee Egyptenaren werden ge wond en naar een ziekenhuis vervoerd en drie werden gevangen genomen. Alle zuiveringsinstallaties in de Suez- kanaalzone zijn nu omringd door een netwerk van draad om ze te bescher men tegen granaten. De nieuwe commandant van de Britse landstrijdkrachten in het Midden-Oos ten, generaal Nicholson, is per vliegtuig naar Cyprus vertrokken voor zijn eerste dienstbezoek aan het Britse garnizoen op dit eiland sinds zijn benoeming. De rechtskundige commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp goedgekeurd om aan Franciszek Jarecki, de eerste Poolse piloot, die met een Mig naar Denemarken ontsnapte, het Ameri kaanse staatsburgerschap te verlenen. De democratische afgevaardigde Ma- chrowicz wees er op, dat het verlenen van het staatsburgerschap aan Jarecki „een geweldige psychologische uitwer king achter het IJzeren Gordijn zal hebben" en andere piloten achter het IJzeren Gordijn zal aanmoedigen naar het Westen te vluchten. De onderteke ning van de wet door president Eisen hower zal tijdens een grote plechtigheid in het Witte Huis plaats vinden. De regering voert momenteel bespre kingen met een combinatie van Neder landse bankiers teneinde haar bezit aan aandelen van de Kon. Ned. Vliegtuigen- fabrieken Fokker aan deze groep tv verkopen, aldus bericht het Vrije Volk. Dit pakket aandelen Fokker, als vij andelijk vermogen na 1945 in het bezit van de staat gekomen, vormt ongeveer één derde van het totale uitstaande kapitaal der N.V., groot f 2.625.000 (ge wone aandelen). Indien de verkoop doorgaat, zullen de Fokkerfabrieken wederom een geheel particuliere onder neming worden. Een woordvoerder van het Departe ment van Economische Zaken in Den Haag antwoordde Dinsdagavond op in formaties te dezer zake. dat hem van een dergelijk voornemen der regering niets bekend was. Jordanië Een grote zwerm sprink hanen is neergestreken op de stad Maan in het Zuiden van Jordanië. In een ogenblik tijds is de stad beroofd van de hele op het veld staande oogst en in de gehele stad is geen enkel plantje of struikje meer te bekennen. Aavertentta BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 134139 Verwachting tot Donderdagavond. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige, tijdelijk krachtige Westelijke tot Noordweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.30-20.45. Maan: 21.17-3.39.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1