Haarlem Lichtstad in rook opgegaan „Het licht is uit, maar de naglans blijft'' De modernste Coiffures Wereldvermaarde dansgroepen in komend seizoen JOOST VAN DE VONDEL IN DE OVERLEVERING BLIKSEMAFLEIDERS F. DAMIAANS&ZN JBliksemrijm" opgelost HERINGA WUTHR1CH MOLENDIJK-S KAPSALONS RADIO WOENSDAG 27 MEI 1955 PAGINA 2 Gaal U verhuizen of gaal U overzee? Kath. Metaabewerkers- bond St. Eloy Damesbijeenkomst Faillissementen Beëdigd Verkopingen Burgerlijke Stand Sint Odilia 25 jaar Kwart eeuw vol activiteit Zomerconcert HAARLEM NAAR DE STEMBUS INBRAAK IN WOON- WAGEN Buit: geld en knakworstjes Orgelbespeling ALLE ELIZABETH ARDEN SCHOONHEIDS PREPARATEN BELANGRIJK IN PRIJS VERLAAGD KERKMUZIEK-WEEK OPENLUCHTTHEATER BLOEMENDAAL HOFJE VAN OORSCHOT „Het Vondelkwartier" „Ever Swift" LEES- EN LEERBOEKEN IN OUDE SPELLING Gemeentezaken Provinciale Staten Beurs van Amsterdam Beurs van New York - R.K. Openb. Leeszaal Mevr. Boeren gaat been als directrice f 23.100 voor verwarming G.G.D.-gebouw R.K. Middenstand naar Heilóo R.K.S.V. Onze Gezellen Nil Volentibus Arduum HEEMSTEDE GEMEENTEZAKEN Kath. Vrouwenbeweging „St. Michaël" Geslaagd polofeest van DWT DWT 1—Dolfijn 1 4-1 Indeling zeventallen ZANDVOORT VERBETERING WEGDEK Kosten op f 40.000 geraamd Verbetering Zandvoortse laan Directeur Circuit dient van advies uhottj Wegdek circuit Zandvooft „Excelsior" Verkeersexamen De klok van de Oude Sint Baaf ween gisteravond het elfde uur, toen op de Grote Markt gidsen, verkenners en padvinders met fakkels het vuur staken in een brandstapel van takkenbossen; vier potten met Bengaals vuur zetten de Markt in een milde gloed en na het kort „doof de lichten" was het even moeilijk het vertrouwde beeld van Haarlem vóór de Lichtstad terug te kennen. Maar het vuur van de takken bossen bracht nog enkele minuten een primitieve naglans van wat voorbij was, totdat een wagen van de brand weer onder luid sirene-geloei de Grote Markt opstoof, om met één straal het laatste restje vuur te doven. Dat bete kende het einde van „Haarlem-Licht stad", een éind, dat hier letterlijk in rook opging. Enkele duizenden Haar lemmers waren natuurlijk present om dat brandend afsterven mee te maken en zij werden getracteerd op een fikse taptoe, die de mannen van de Post met veel bravour bliezen en sloegen. Voor die tijd ontving het gemeente bestuur talrijke genodigden in de grote Advertentie Damiaans die heeft 'n reputatie Als hU verhuist, breekt er geen glasie! Zijlvest 41 - Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 22279 De Kath. Metaalbewerkersbond St. Eloy afdeling Haarlem gaat iets bijzon ders ondernemen. Een zeer goede ge dachte, n.l. de vrouwen en verloofden van de leden van St. Eloy mogen toch wel weten, wat met de gelden van de contributie, welke zij elke week voor haar man betaalt, gedaan wordt. Dit is iedere week een offer welke de vrouw moet brengen, maar dat dit rijke vruchten heeft opgebracht, daarvan wil het bestuur u overtuigen. In woord en beeld, maar ook in een gezellige, sfeer, zullen wij u een en ander van onze organisatie vertellen. Wij zijn er van overtuigd dat een prettige avond- zult hebben met als slot een gratis verlo ting van waardevolle prijzen. De bijeenkomst wordt gehouden in ge bouw St. Bavo, Smedestraat 23 op Don derdag 28 Mei 1953, aanvang 8 uur. Con tributieboekje als bewijs van toegang medebrengen. Heren en kinderen wor den beslist niet toegelaten. De Arrondissements-Rechtbank te Haar lem heeft Dinsdag 26 Mei in staat van faillissement verklaard: De Vennootschap onder de firma Van Vliet en Van Schaik, te Haarlem aan de Kloosterstraat no. 12 rood en haar ven noten R. O. van Schaik en P. van Vliet, beiden te Haarlem aan de Kloosterstraat no. 12 rood. Rechter-commisssarismr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. cfr. A. F. H. Schreurs te Haarlem. Jac. van den Brink, Spiegelstraat 29rood te Haarlem. Rechter-commissarismr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. dr. A. F. H. Schreurs te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is 25 Mei geëindigd het faillissement van: het Aannemings- en Bouwbedrijf N.V. voorh. Firma H. Koster en Zoon, gev. te Amsterdam, kantoorhou- dende te Haarlem. Jansstraat 85. Rechter commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. C. Blankevoort te Haarlem. Als makelaar in onroerende goederen werd Dinsdag beëedigd P. J. Hüneker, wonende te Heemskerk aan de Rijksstraat weg 115. Afloop der gehouden veiling van per celen in het Veilinggebouw P. Hooge- veen en Zoon, Nieuwe Gracht 74 op Dinsdag 26 Mei 1953. (Ons verstrekt door de Makelaars P. Hoogeveen). Woonhuis Zuider Buiten Spaarne 6. Opbrengst f 7500. Koper: Mevrouw M. G. C. DijkstraNijenhuis. Percelen Kamperstraat 1 en IA. gecom bineerd: Opbrengst f 11.925. Koper: F. H. van Emmerik qq. Woonhuis Oranjeboomstraat 192. Op brengst f 1050. Koper: A. v. d. Putten. GEBOREN: E. C. J. DijkermanKus- ters, G. Dekkervan Lieshout, G. A. ScheelingsRaps, W. J. DekkersVan Alphen, M. W. DrijverZwaardemaker, J. van der FluitZoeters, L. Breeuwer Hurkmans, W. A. WeismullerVer kalk, M. C. Lommersevan Rooden, M. Nevevan Poorten, M. Cornelise van Hooff, M. HemelrijkVarenhorst, M. HemelrijkVarenhorst, A. F. M. Hoogesteijn—Gram, allen zoon; G, W. RooseWilshaus, G, BersmaBesseiaar, M. PrenenSteltenpool, H. van Mourik Schuring, J. A. M. Maerten—Slewe, E. J. F. Heesemans—Nieuwenhuis, M. C. van der KlugtMolenaar. L. M. A. BraspenningHesse, E. S. Borstel Paap, M. C. J TimmermanMaas, A. C. ZielBrugman, J. A. M. Kienhuis Smit, C. M. Stroomervan Warmerdam, L. S. VerwoerdtGroeneveld; D. H. A. BrigodeGeenen, allen dochter. ONDERTROUWD: M. Ponstecn en W. J. M. van Dalen, P. J. van den Berg en G. H Luttik, V. V. H Meijers en M Chr. A. van Lier, J. J. Delver en C. Th. Aarts. GTROUWD: P. J. S. van der Geest en Th. M. Hulsebos. G. J. Kaatman en E. J. van der Heijden, C. J. de Dood en A. H. A. M. Roozen, P. A. van der Wilt en J. Tijsma. OVERLEDEN: J. Jansen, 73 j.. Sant poorterstraat; C. Minnes, 44 j., Maerten van Heemskerkstraat; M. Wijkhuizen Groeneveld, 69 j., Kolkstraat; J. H. Damave, 74 j., Schouwtjeslaan; S. W. HazevoetMazurel, 85 j., Bloemhof straat; C. Poland, 75 j.. Rijksstraatweg; P. Hoogendoorn, 66 j.. Klein Heinigland; W. F. Beeremans, 75 j., Duvevoorde- straat; L. van Rij. 66 j., Neptunusstraat; A W. Spruijt, 69 j., Barrevoetestraat: J. Th. Timmer. 63 j., Maerten van Heemskerkstraat; M. UlderinkVan Groningen, 77 j., Mr. Gerlingsstraat. hal van het stadhuis en in een overi gens licht-gekleurde toespraak stelde burgemeester Cremers toch wat me lancholiek vast, dat de slopers hun han den nu zouden slaan aan wat met zo veel zorg en moeiten voor Haarlem- Lichtstad was opgebouwd. Daarmede zou dan een einde komen aan vele mooie dingen, die zoveel genoegen had den gebracht. De burgemeester meende te mogen zeggen, dat de Lichtstad grote com merciële voordelen had gebracht, of schoon enkele ondernemers met te genslag te kampen hadden gehad. Toch had dit lichtende evenement veel wel vaart bezorgd en daarvan profiteerde een groot aantal werknemers. Het be langrijkste voordeel van het voorbije feest zag mr. Cremers in het machtig stuk propaganda, dat er voor Haarlem in gelegen was. Daartoe was het be schikbare geld goed besteed. „Haar lems Bloei", aldus spi\, gaat natuurlijk niet op haar lauweren rusten, want Haarlem is nu in de running. Men spreekt altijd wel over die ebbenhouten Haarlemmers, maar (ie buitenstaander moest bekennen: het valt nogal mee. Haarlem is een lichtere stad geworden, want er is meer licht gebracht in de geest van de Haarlemmers. De burgemeester dankte al degenen, die aan de Lichtstad hadden meege werkt, in het bijzonder wethouder Ge luk, en hij besloot zijn toespraak met de woorden: het licht is uit, maar de naglans blijft. Wethouder Geluk voelde zich al even dankbaar gestemd, maar hij kon zich voorstellen, dat sommigen teleurgesteld zijn geweest. Hij wees er echter op, dat de middenstand geen rad voor de ogen was gedraaid. Spr. memoreerde nog eens de progagandistische waarde van de Lichtstad, waardoor Haarlem in binnen- en buitenland, dank zij een uitgebreide publiciteit, sterk naar vo ren is gekomen. Hij deed een beroep Morgen zal de afdeling Noord-Hol land van de Katholieke Blindenbond St. Odilia haar 25-jarig bestaan vie ren. Om 9 uur draagt rector De Bot, de geestelijk adviseur, de H. Mis op in de kerk aan de Jansstraat. Om half 4 houdt de jubilerende vereniging een receptie in Restaurant Brinkmann, waarna om 6 uur diner. De heer H. Louman, voorzitter van deze onderafdeling, is dankbaar ge stemd over de vele vorderingen, die in deze kwarteeuw ten behoeve van de biinden zijn gemaakt. Het streven van de bond is er op gericht, zoveel mogelijk blinden in een hun passende werkkring te plaatsen. Hoewel sommi gen huiverig zijn, een blinde in dienst te nemen, zijn de resultaten bij hen, die wel zijn aangenomen, zo gunstig, dat hun werkgevers nog geen ogen blik spijt hebben gehad over hun stap. Vele blinden verrichten thans werk als stenotypist of correspondent. De afdeling Noord-Holland van de bond, die ongeveer 90 leden telt,, ont wikkelt een grote activiteit op veler lei gebied. Zij organiseert contactda gen, vacantietrips en gaat na, op wel ke wijze haar leden doeltreffend kun nen worden gesteund. De heer Lou man zelf geeft les in brailleschrift, waarvan velen gretig gebruik maken. De tweede uitvoering uit de serie zomerconcerten door Harmonie ..Cres cendo" is'Vrijdagavond a.s. te 20 uur in de muziektent achter Restaurant „Dreefzicht". op alle Haarlemmers om samen te werken, waardoor de stad ook door een nog grotere steun van particulieren zich zou kunnen presenteren. Aan het eind van de ontvangst sprak nog de heer Voogd namens de Haarlemse mid denstand, waarbij hij dank bracht aan het gemeentebestuur en het Lichtstad comité voor de genomen initiatieven. Hij noemde heel de onderneming een succes en gaf de verzekering, dat ook in de toekomst alle medewerking ver wacht mocht worden. Toen de Haarlemse Postfanfare op de Markt was gearriveerd, begaf het ge zelschap, waaronder ook de voorzitter van de Flora, jhr. dr. O. van Nispen tot Pannerden, zich naar het bordes, om het laatste ceremonieel bij te wo nen. De burgemeester sprak de Haar lemmers toe en verklaarde, dat men met dankbaarheid kon terugzien op al de vreugden, die Haarlem beleefd heeft. Daar was een geest van frisheid, vrolijkheid en vlotheid, zoals men nie.t verwacht had, en mr. Cremers haalde de woorden aan van een Nieuw-Zee- lander; „Geen stad bijna is te vergelij ken met Haarlem; wat zijn de mensen toch aardig". Formeel maakte de burgemeester tenslotte een eind aan de Lichtstad en na de taptoe van de Post volgde het vurig ceremonieel, waarvan wij in de aanhef van het verslag reeds vertel' den. Advertentie SANTPOORTERPLEIN 1, Tel. 19706 Buslijn 3-4-8 Om kwart voor 1 brachten wij even een bezoek aan het hoofdstembureau in het stadhuis. Twee heren en een dame zaten rustig in het voormalige brand spuitenhuisje achter een tafel bereke ningen te maken. Het was stil. De grote stroom kiezers was al om 8 uur gepas seerd, zodat op het ogenblik, dat wij binnenliepen, ver over de helft der stemgerechtigden het hokje hunner keu ze reeds hadden gevuld. In tegenstel ling tot de vorige maal verkeerden de mensen in opgewekte stemming. In een rustige, prettige sfeer heeft een deel van het kiezerspubliek de samenstel ling van de gemeenteraad bepaald. In de nacht van 20 op 21 Mei werd ingebroken in een woonwagen, welke geparkeerd stond in de Damstraat. Tussen 9 en 1 uur, de uren waarop de bewoners afwezig waren, had de in breker kans. gezien de woonwagen binnen te dringen door een ruitje weg te nemen. De Heemsteedse politie hield gisteren de 22-jarige schilder J. S. uit Haarlem aan, verdacht van op lichting. Bij verhoor bekende de man de inbraak in de woonwagen gepleegd te hebben. De buit, een f 80 en zes pot ten knakworstjes, had hij opgemaakt. Het programma voor de orgelbespe ling dooy George Robert, Donderdag 28 Mei, des middags van 34 uur, luidt als volgt; Fuga H. d'Anglebert. Kyrie, Glaria, Benedicimus te. Domine Deus Kyrie F. Couperin. Les Cloches N. Lebègue. Meinen Jesum lass ich nicht, Choral met Variaties J, G. Walter. Adagio J, H. Fioccco. Preludiqm en Fuga C gr. t. J. S. Bach Advertentie WIJZIGING WEELDEBELASTING BIOSCOPEN: Rembrandt: „S.O.S. Held in nood". Tijden: 2, 4.15, 7 cn 9.15 uur. Boven 18 jaar. Palace: „April In Parijs". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Luxor: „De gele ballon". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. Frans Hals: Programma ontraden door K.F.C. Lido: „De knuppel ln het apenhok". Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. City: „Paniek in Fort North". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Spaarne: „Dodendans der Sioux". Tijden: 2.30. 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Minerva: Donderdag 28 Mei: „Het bal boekje", 8.15 uur. Boven 18 jaar. Woensdag 27 Mei Stadsschouwburg: Toneélverènig. „Postaal genoegen" in „De dorpsdokter", 8 uur. Donderdag 28 Mei Stadsschouwburg: Toneelvereniging „Lu- damus" in „De nachtwake", 8 uur. Museum „De Stompe Toren": Geopend: Donderdags, Zaterdags en Zondags van 25 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum, ingang KI. en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, des avonds bij kaarsverlichting. Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel. Geopend van 10—17 en van 20—23 uur (t/m 26 Mei). Vishal, Grote Markt, Diepzee-aquarium en Philips' Wondertuin Geopend van 10 „Het Wapen van Heemstede". Werken van Heemsteedse beeldende kunstenaars. Geopend dagelijks van 9—23 uur (t/m 26 Mei) Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66 Vroeg-Aziatische kunst. Dagelijks ge opend van 10 tot 23 uur (t/m 31 Mei). CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjenellenkelder", Stadhuis, Grote Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16, 17, 20, 21, 22 uur. Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 9—17 en 20—22.30 uur. Gaskronen- verlichting, Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens dag en Vrijdag van door kaarsenluchters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Cabaret, Bars: „Die Raekse", Raaks: Wie ner cabaret „Edelweiss": „De Waag", Spaar ne 29; La Cubana, Lange Veerstraat 17: Wi ne Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. DIVERSEN: Pendeldienst miniatuurtreintjes („Glip- pertjes") op route „Dreefzicht" (De Hout) —Frans Halsplein v.v.; rondritten (N.Z.H. V.M.-bus, 21 uur en rondvaarden (vertrek: Houtbrug) langs de verlichting. Hout plein, hoek Dreef/Wagenweg, en Dam straat: oliebollen-poffertjes-kramen (van daag laatste dag). In het lof van hedenavond 7.30 uur in de St. Josephkerk zingt het zangkoor van de St. Augustinuskerk, Groenmarkt, Haarlem, onder leiding van Andre Kaart: „O bone Jesu", van Loiset Com- père; „O Salutaris Hostia", van Pierre de la Rue, „Sancta Maria", van Herman Strategier, en „Magnificat", van Hendrik Andriessen en „Tantum Ergo", van Anton Bruckner. In het Lof op Donderdag zingt het koor van de St. Antonius-kerk te Bentveld. Het programma, dat deze zomer in het openluchttheater te Bloemendaal zal worden gegeven, is thans geheel samengesteld. Het Nederlands Volks toneel opent het seizoen op Zaterdag 6 en Zondag' 7 Juni met het blijspel van de Nederlandse schrijfster Luisa Tre ves, getiteld: „Het huis van de Saltim- banks". Zaterdag 13 en Zondag 14 Juni treedt het Weens ballet van Grete Wiesenthal op. De eerste kindervoor stelling vindt plaats Woensdag 17 Juni. Dan zal vertoond worden Sjors en Jimmy in Sprookjesland. Deze voor stelling zal voor de kinderen van onze lezers weer tegen een belangrijk gere duceerde prijs kunnen worden bijge woond. Zaterdag 27 Juni zullen de leerlingen van de balletschool Maud Kool laten zien, waartoe zij in staat zijn en Zondag 28 Juni is het weer ballet, maar dan van de bekende groep van Sonia Gas- kel, met medewerking van de H.O.V. In de maand Juli trekken vooral de aandacht de voorstellingen in het ka der van het Holland Festival. Het Na tionaal Danstheater van Griekenland zal optreden Donderdag 9, Vrijdag 10. Zaterdag 11 en Zondag 12 Juli. Boven dien wordt er tweemaal een matiné ge geven. Woensdag 15 Juli wederom een kindervoorstelling van de toneelgroep „De witte vogel" met „Het wonderpaard van Marjoleintje". 18 Juli zingt het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel- Vrijdag 24 Juli houdt het Ballet der Lage Landen een openbare training, die dé wandelaars in het openluchttheater rustig kunnen bekijken. Zaterdag 25 en Zondag 26 Juli zullen zeker de aandacht trekken Ram Gopal and his Indian Dancers. De H.O.V. zal Zaterdag 4 Juli concerteren. De maand Augustus begint met het optreden van het Ballet der Lage Landen op Zater dag 1 en Zondag 2. Vrijdag 7 en Zondag 9 Augustus treedt de Afrikaanse Negershow van Keita Fodéba op. Advertentie U koopt rustig bij ons en wij geven een betrouwbaar advies Keuze uit: O PHILIPS O erres O FRIDOR O COLUMBIA O GRAETZ O BRAUN Ged. Oude Gracht 52, tel. 12762, t/o de Kerk BETALING IN OVERLEG Het college van Regenten van het hofje van Oorschot heeft B. en W. ver zocht te bevorderen, dat uit de gemeen te-kas een subsidie wordt verleend in de kosten van restauraties van het hek, dat het hofje aan de Kruisstraat van de openbare weg scheidt. Het betreft hier een uit 1767 daterend Lodewi.jk XV- hek, dat vermeld staat in de voorlopige lijst der Nederlandse monumenten van geschiedenis en kunst. Als gevolg van de slechte toestand, waarin het hek verkeert, zijn de kolommen inmiddels gestut en de hekken geblokkeerd. Het Rijk zal 50 pet. in de kosten, zijnde f 2.500, bijdragen. De provincie is be reid f 1.250 bij te dragen. B. en W. stellen de raad voor in de kosten van de restauratie een subsidie uit de ge meentekas toe te kennen, eveneens ten bedrage van f 1.250. De speeltuinvereniging „Het Vondel kwartier" houdt een tentoonstelling van werkstukjes, die in de afgelopen winter door de kinderen zijn vervaar digd. De tentoonstelling wordt geopend Donderdag 28 Mei, des avonds 7 uur in het clubgebouw op de tuin, gelegen aan de Vergierde weg. In „Die Raeckse" houdt de R.K. Hockey-vereniging „Ever Swift" Zon dagavond 31 Mei een feestavond, welke verzorgd wordt door Harry Bouman. Als kleine jongen zat Joost van den Vondel al elke dag met zijn neus in de boeken; 's nachts stonden er twee kaar sen op tafel, in zware kandelaars gesto ken en daartussen lag een van die grote, in perkament gebonden folianten, en daarvoor zat Joost en las. „Joost mag het weten!", zeggen we nog als iets ons niet te binnen wil schie ten. Nu, Joost wist het altijd. Op een keer moesten zijn ouders naar Geldearland en zij namen hem mee in de postkoets. In die dagen waren er heel wat rovers, zcwel bij nacht en ontij als op klaarlichte dag op pad. Ze waren dan ook nauwelijks buiten Hilversum, op 't Hoogt van het Kruis, in de smalle, holle weg, die door eikenhout was omgeven, of er kwam uit de struiken een gewel dig grote kerel te voorschijn, een ruige, baardige gezel, met een gezicht dat niets goeds voorspelde en een geweer in de aanslag „Ik lig hier op de loer. Met mijn trouwe snaphaan; Ik ben de Achtkante Boer: Geef je over of je gaat er aan." zei de rover met zijn zware stem, ter kennismaking. Nu wilde het toeval, dat Joost juist in een boekje las, dat zo klein was, dat het in de palm van een hand verborgen kon worden, maar in dat boekje ston den meer krachtige woorden dan er iri een hele bibliotheek te vinden zijn. Het was een toverboek, het zwarte boek dat magister Albertus de Grote in zijn snip peruren heeft geschreven, en dat maar weinigen kunnen lezen en begrijpen. Joost echter had het volkomen door: Hij keek op en antwoordde: „Abis, rabia, fabia, stop! Achtkante, handen op!" Langzaam gingen de handen van de verbaasde rover de hoogte in. Joost vervolgde: „Abia, rabia. voor de tweede keer: Achtkante, laat vallen je geweer!" Al was de rover nog zo sterk en on behouwen, zijn geweer kon hij niet meer vasthouden: zijn vingers lieten los, zijn handen gingen open en de snaphaan viel op de grond. „Abia, rabia, voor de derde maal: Achtkante Boer, ga aan de haal: Dooi-, sloot en plas, door haag en heg: Kerel, ben je nog niet weg?" Daar stoof de gevreesde rover door het struikgewas, rende de heuvels op en af en school als een haas weg in de rich ting van de heide: niemand heeft hem ooit meer teruggezien. Later ging Joost zelf schrijven, maar terwijl anderen hun gedachten lukraak neerpenden, rangschikte hij onderwijl de woorden zo, dat de regels, onderling rijmden. Joost van de Vondel dichtte. En hoe! Zo nodig voor de vuist weg. Zelfs een zo moeilijk probleem als het bliksemrijm, waarop menig dichter zijn pen en zijn hoofd heeft gebroken, heeft hij opgelost. Zeven lange jaren heeft hij daarover nagedacht. Hij heeft in die tijd natuurlijk ook andere dingen gedaan: gegeten en gedronken geslapen en kousen verhan deld en bovenal gedicht, maar achter al zijn gedachten lag de vraag in hinder laag: „Wat rijmt op bliksem?" Op een goede dag wandelde Joost doof Amsterdam, toen hij uit een pothuis een vrouw zag opduiken met een pot in haar hand. Inderhaast botste zij tegen de dichter op en de pot viel aan scherven op de grond. Juist kwam er een oud oud mannetje voorbij, zo eentje, die al tijd weet hoe laat het is, wat voor weer het de volgende dag zal zijn en die ver der in alle omstandigheden raad kan ge ven. „Vrouw, haal gauw wat smiksem. Of je pot is naar de bliksem!" riep hij. Ergens in de verzamelde werken van Vondel moet dat rijm nog te vinden zijn. Rijmen en dichten werd toen ter tijd veel meer beoefend dan nu. Er was geen dorp zo klein, of er bestond een vereni ging van rederijkers, wier leden eikaars gedichten moesten aanhoren cn mochten beoordelen. Het is te begrijpen, dat zo'n vergadering meestal met ruzie eindigde. Eens in het jaar echter was er een grote wedstiijd, waarbij prijzen werden uitgedeeld, die gewonnen werden door de vlotste en vlugste rijmers. In Uit hoorn vond dat feest steeds plaats in de gelagkamer van het Rechthuis, een her berg, die nog bestaat. Zonder te vermoeden in wat voor ge zelschap hij terecht kwam, stapte Joost van den Vondel daar eens binnen, toen het rijmen in volle gang w as. Nauwelijks had advocaat Pauw, de voorzitter hem gezien, of hij knipoogde tegen zijn vrienden; zij zouden die vreemdeling eens met de mond vol tan den laten staan. „Prozaïsch man, heb je je wel eens op het gladde ijs van het rijm gewaagd?" vroeg de advocaat. „Ja mijnheer, elk jaar tegen Sinter klaas", antwoordde Vondel. „Welnu, dan mag je meedoen. Hoe Is je naam en wat is je beroep?" Vondel tjie onbekend wilde blijven, gaf zijn né^m op als Joost en zijn be roep als doodgraver. Onmiddellijk kuchte en humde de ad vocaat, hief zijn glas op en sprak, naar Vondel wijzend: „Joost leeft, als iemand leeft, Dat geeft hem vlees en brood: Joost sterft als niemand sterft. Want Joost leeft van de dood." „Hoe is uw naam, mijnheer" vroeg Vondel, nadat het gejuich wat bedaard was, „en wat is uw beroep?" „Ik ben advocaat Pauw." Toen antwoordde Vondel: „Pauw leeft, waar tweedracht leeft, Dat geeft hem brood en zuivel; Pauw sterft waar tweedracht sterft. Dus Pauw leeft van de duivel." „Joost.... ben je de duivel? ....of ben je Vondel?" vroeg de advocaat verschrikt. Gelukkig, het was Vondel. lp antwoord op vragen van het raadslid Proper delen B. en W. mede, dat het niet mogelijk is in een percen tage tot uitdrukking te brengen, hoe veel lees- en leerboekjes ln de spelling „De Vries en Te Winkel" bij de ge meentelijke Lagere Scholen nog in ge bruik zijn. Wel kunnen zij verklaren, dat de taalboeken van nagenoeg alle gemeentelijke scholen in de thans gang bare spelling zijn geschreven. Het grootste deel van de overige lees- en leerboeken is eveneens in de nieuwe spelling gesteld. B. en W. delen verder mede, dat zij indertijd overwogen heb ben om de hoofden van scholen door middel van een extra-crediet ln staat te stellen de boekjes te vernieuwen. Zij hebben echter gemeend, dat niet te moeten doen, omdat wegens het nog ontbreken van de leerstof-omschrijving in het nieuwe plan van de scholen niet kon worden beoordeeld welke boeken ln de plaats van de buiten gebruik te stellen boekenmoesten worden aange schaft en voorts omdat aan dit systeem grote financiële bezwaren verbonden zijn. De gemeenteraad van Haarlem komt Woensdag 3 Juni, des middags om twee uur in openbare vergadering bij een in de Statenzaal. Voorgesteld wordt f 2.000 uit te trekken voor het treffen van enige voorzieningen in de school voor Voorbereidend Lager Onderwijs aan de Smedestraat. B. en W. stellen de raad verder voor een garantie te geven van f 5.000 voor de Sportweek, die dit jaar van 6 tot en met 13 Juni wordt gehouden. De Provinciale Staten van Noord- Holland komen Dinsdag 16 Juni des morgens om half twaalf in openbare vergadering bijeen. Het ligt in de be doeling, dat de zitting Dinsdag 7 Juli en eventueel Woensdag 8 Juli des mor gens om half elf wordt voortgezet. De op 16 Juni te houden vergadering zal worden voorafgegaan door een bij eenkomst van de leden der Staten, be ginnend des morgens om tien uur, waarin dr- W. Ploegsma. eerste genees heer-directeur van het Provincial Zie kenhuis bij Santpoort, een toelichting zal geven op de voorstellen met be trekking tot het treffen van voorzienin gen ten behoeve van genoemd zieken huis en ven dat te Bakkum. 3% Ned. 1953 •3% Nederl. 1948 314 pCt, Ned. 1950 3-314 Nederland 1947 3 Nèd. 62-64 bel.-fao. Inschr. Grtbk. 46 3 pCt Ned. Handel Mi1- eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever eert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert. fNlet officiële koersen) Vorig Opening slot 27/5 102 ,V lOUj 97A 97 T», 9064 96% 98/, 98% 159 163 162% 101U 119i.i 1301-4 154% 18964 190 21014 15914 159% 3Ó764 310 921.4 93 1271.4 12414 124% 129-4 129 9914 89% 90 25/5 26/5 Anaconda Copper 37 U 37V4 Bethlehem Stee) 52% 52% Chrysler Corp 76% 75% General Electric 74% 74% General Motors Hudson Motors 62% 61% 13% 13% Kennecott Copper Montgomery ward 68% 671,4- 61% 61% North American Cao 20% 20% Radio Corp. 25% 25% Republic Steel 50% 50% Shell Gil 69% 6944 ii-rn Faclflc 47% 47% Southern Railway 97% 96% Tidewater 24 24 U.S. Stegl 39% 39% Zaterdag 15 en Zondag 16 Augustus is het woord aan de Rotterdamse Co- medie met „De leugenaar" van Goldini. Dé dansgroep van de Balearen zal men kunnen bewonderen op 21, 22, en 23 Augustus. Die Zondag is er bovendien matinée. Het programma wordt besloten met een voorstelling van de Rederij kerskamer „De plankeniers van Naar- den" op Zaterdag 29 en Zondag 30 Au gustus. Voorwaar een programma dat de aan dacht zal trekken en dat weer eens be wijst hoezeer men in stad en streek in genomen mag zijn met het mooie open luchttheater. Op verschillende Zondag middagen zullen populaire opvoeringen worden gegeven- En nu maar hopen, dat het steeds mooi weer is. Naar wij vernemen is mevrouw M. K. Th. BoerenVersteegh voornemens haar functie van driectricè der R. K. Openbare Leeszaal en Biblotheek met ingang van 1 Augustus a.s. neer te leg gen. Dit heen gaan komt in zoverre niet onverwacht als het van den beginne af aan de bedoeling van mevrouw Boeren gweest is haar in September 1948 aan vaarde taak slecht voor een beperkt aantal jaren te vervullen. Mevrouw Boeren, die bij de R.K. Leeszaal dr. Jos. Vandervelden is opge volgd, heetf zich uitzonderlijk grote verdiensten voor de Leeszaal verwor ven. Gedurende de tijd, dat zij direc trice was. is het aantal leden meer dan verdubbeld; van haar bibliotheek-tech nische bekwaamheden heeft de Lees zaal in ieder opzicht en in hoge mate geprofiteerd, zoals alleen aan insiders ten volle bekend is. Onder haar leiding is het bezoek aan lees- en studiezaal zeer toegenomen; een afzonderlijke jeugdafdeling kan tot grote bloei ko men. Een moeiliik 'te compenseren ver lies zal de Haarlemse .R.K. Leeszaal en Bibliotheek lijden odor het heen gaan van deze ook in landelijke leeszaal- kringen om haar kundigheden hoog ge waardeerde functionaresse. Inmiddels is wat het bestuur der Leeszaal betreft de volgende mutatie te melden: in de gisteravond gehouden bestuursvergadering is tot voorzitter benoemd de heer H. L. M. van Run, die in deze functie de heer Jacq. van Velsen opvolgt. B. en W. stellen de read voor ten be hoeve van de inrichting van een cen trale verwarmings- en warmwatervoor ziening-installatie met oliestook in het gebouw van de G.G D. aan de Nieuwe Gracht, een bedrag ter beschikking te stellen van f 23.100. Dinsdag 9 Juni gaat de R.K. Midden standsvereniging van Haarlem op bede vaart naar het genadeoord van O. L. Vrouw ter Nood in Heiloo. Tijdens de plechtigheden aldaar zullen pater Lo- huis en rector Kraakman de predicaties houden. Groot was de verslagenheid bij het plotseling overlijden van onze vriend en mede-lid Arie Veraart. De leden en andere belangstellenden kunnen hun belang telling en medeleven betuigen bij het Rozenkransgebed voor zijn zielerust, hedenavond in de parochiekerk O. L. Vrouw van Zeven Smarten. De plechtige uitvaart is Don derdag in de parochiekerk om 9.45 uur. De R.K. Zwemvereniging „Nil volen tibus arduum" belegt vanavond in de Bilderdijkzaal van Brinkmann een ouderavond. Spreker is rector W. Q. Grimbergen uit Den Haag. Na de pauze wordt de film vertoond, die op genomen is ter gelegenheid van het eerste lustrum van de vereniging. Advertentie HAARLEM B. en W- van Heemstede stellen de raad voor een perceel bouwterrein groot 1121 M2 aan de Sportparklaan te verkopen voor f 7500.—. Tevens stellen zij de raad voor de drie wegen, welke oostelijk van de Ja- valaan en zuidelijk van de Bankastraat in aanleg zijn, reeds nu een naam te ge ven, en wel Leeghwaterlaan, Van Lyn- denlaan en Ir. Lelylaan. De afdeling Heemstede van de Katho lieke Vrouwenbeweging gaat het seizoen besluiten met een gezongen H. Mis welke op Donderdag 28 Mei, des morgens te 9 uur in de kapel van het St. Bavogesticht aan de Kerklaan door kapelaan P. Riep zal worden opgedragen. De gezangen worden uitgevoerd door de Eerw. Zus ters. Na de H. Mis gaan de dames naar het R. K. Verenigingsgebouw, waar hen een welverzorgd ontbijt wacht. Op Dinsdag 7 Juli gaat de afdeling weer uit en het doel is ditmaal Vaals. Dat belooft natuurlijk weer iets heel bijzonders te worden. Voorts is er een werfactie voor nieuwe leden op touw gezet en het lid dat vóór 5 Juli minstens 6 nieuwe leden aan het bestuur opgeeft, krijgt, wanneer dit lid deelneemt aan de reis, de helft van de reiskosten vergoedt en als er geen deel wordt genomen aan de reis, een geschenk van gelijke waar de Als de dames-leden haar beste been tje voorzetten, is het niet zo moeilijk, het ledenaantal te verdubbelen, zodat nog grotere activiteit kan worden ontplooid. Voorts wordt er aan herinnerd, dat op Donderdag 18 Juni de jaarlijkse bede vaart naar Heiloo wordt gehouden, waar voor men zich bij het bestuur kan op geven. „St. Michaël" geeft Zondag 31 Mei van 35 uur een concert in 't wandelbos „Groènendaal". Zaterdagavond hield de R. X. Zwem vereniging „De Watertrappers" een po avond in het Sportfondsenbad Y°yY. ,„n eigen leden. In een zestal wedstrijd kwamen alle actieve polospeelsters spelers te water, zodat het een uitgezoc: te gelegenheid was voor de selectie v de zeventallen voor de komende zome competitie. ta Voor het eerste dames- en het «rsi heren-zevental waren vreemde tege - standers uitgenodigd. De DWT-dame speelden tegen de eerste klasser hu die bijna volledig te water ging. j» had een invalster voor Do Turkenburg- In de eerste speelhelft was het een ëe~ heel gelijk opgaande strijd. Ria vfn en Willie Willemse de topspeelsteis van de HDZ kregen weinig door het prima verdedigen van de achterhoede. Toen echter een DWT-acn- terspeelster het water moest verlaten, wist Willie Willemse van de HDZ mee:t- derheid te profiteren; met 10 voor HD" ging de rust in. Na de rust werd de veldmeerderheio van de HDZ sterker, maar toch scooord» DWT met een hard schot, de gelijkma ker. Kort voor het einde kreeg Ria VonK een strafworp toegewezen, die zij ke" nutte om er 12 van te maken. Het wa® een goede wedstrijd. Het klasseversch" was amper merkbaar. De DWT-heren traden aan tegen P°'j fijn 1 uit Amsterdam, welke een tweet»1 van hun spelers mistte door deelname aan de Bondstraining. Al spoedig de- monstreerde DWT een hoog tempo ®n was de wintertraining onder leiding valJ de heer Kollerie wel merkbaar. Bü b® ingaan van de rust was -de stand reed® 20 voor DWT cjoor een fraaie omhaa' van Fons Roozekrans en een aardige goal van Piet Mes. Na de rust kwak1 Dolfijn er beter in, toch strafte F°nS Roozekrans een fout van de Dolfijnkee per af en de stand was 30. De lange Frans Lablans voegde er nog een vierde doelpunt aan toe voordat Kotterer voof Dolfijn de eer kon redden. Het einde kwamkwam met 4—1 voor DWT. Indien de DWT-heren in de komende competitie dit hoge tempo weten vol t® houden, konden zij wel eens hoge ogen opgooien in hun afdeling. De indeling van de zeventallen voor de zomer waterpolocompetitie kring Haar lem Koninklijke Nederlandse Zwembond is: Afd. dames: DWT 4, HPC 2, HVGB 3, VZV 2; afd. meisjes: DWR, DWT, Haar lem. HPC. HVGB, VZV- afd. heren: DWR 3, DWT 3, HZV 1, HVGB 5; afd. A jongens: DWR, DWT, Haarlem a, HVGB: afd. B jongens: .Haarlem B, Haarlem C. HPC, HZV. VZV. Het wegdek van de Zandvoortselaan en van de parkeerterreinen langs de Boulevards de Favauge en Barnaart ver keert momenteel in een zeer slechte toe stand. Wat de Zandvoortselaan betreft is di' een gevolg van slijtage, zowel als van het z.g. „opdooi"-ve'rschijnsel: het afwis selend inwerken van vorst en dooi op een min of meer open wegdek. In het jaar 1948 werd om dit te voor komen een nieuwe slijtlaag op de weg aangebracht, welke echter thans geheel is weggesleten. De deklaag op de parkeerstroken lang3 de Boulevard de Favauge en langs de Boulevard Barna'Sft, tussen pSvRjoetv Kiefer en de grens met Bloemendaal be staat slechts uit een laag hoogovenslak ken met teer gepenetreerd. Deze uitvoe ring maakt ook hier een regelmatig on derhoud noodzakelijk. Voorts heeft ook hier Ijet meerge noemde „opdooi"-verschijnsel een funes te uitwerking gehad. Het aanbreng envan een nieuwe slijf' laag, zowel op de Zandvoortselaan, al» op evengenoemde parkeerstroken lS noodzakelijk. De aan elk dezer werken verbonden kosten worden geraamd op f 20.000, Z°' dat in totaal een crediet van f 40.000 be nodigd zal zijn. Het aanbrengen van een nieuwe slip* Zandvoortselaan zal een tijdelijke af sluiting van deze weg voor het verkeer onvermijdelijk maken. In verband daal' mede lijkt het B. en W. niet verant woord, dit werk nog tijdens het badsei zoen te doen uitvoeren. Ook het verrich ten van de werkzaamheden aan de p®r' keerstroken is tijdens het seizoen minder geweest. Daarom zal met bovenomschre^ ven werkzaamheden eerst na 1 Septem ber a.s. een aanvang worden gemaakt. In het kader van de normale onder houdswerken aan wegen, voetpaden eh*j heeft reeds vorig jaar langs een deel va de Zandvoortselaan de zo noodzakelij verbreding van het rijwielpad en de ver betering van hët voetpad plaats gevo"1 den. Voor de verdere uitvoering van bovei genoemde werkzaamheden langs het S deelte van de Zandvoortselaan van n 187 (café Heemskerk) tot no. 345 (sl8lgO rij Bosman) is een bedrag van f nodig. Hiervoor wordt aan de raad ee crediet gevraagd. Het werk zal eerst na 1 Septem0 worden uitgevoerd. De directeur van het Circuit jjgt Zandvoort, de heer J. B. Th. HugenhjUg is naar Finland vertrokken teneh1 daar de Automobielclub van advies, dienen bij de uitbreiding en verbeter van het Elaintarhanajo DjurgardslopPgj Circuit. Dit 2 km. lange wegcircuit waarschijnlijk tot 2Ve km. verlengd den. Het circuit van Zandvoort is en'S® vgi) gesloten geweest omdat het wegdeK een nieuwe slijtlaag moest worden y j zien. Deze werkzaamheden zijn g® gJi. gekomen. Het circuit is nu weer w gti gesteld voor ritten met toerwagen» motoren. De Zandvoortse mondaccordeonv^^ eniging „Excelsior", onder leminghet de directeur J. A. Paap, behaalde y"3 rjjs concours in Hilversum een eerste met 333 punten in de superieure ling. Het practisch gedeelte van het s?kp0rt verkeersexamen 1953 zal te Aape gehouden worden Vrijdag 29 hl ^ajf diploma's zullen des middags nerp8 drie door burgemeester Van -soó°' worden uitgereikt irt theater 14 pole". Daarna zal een aantr filmprogramma worden gegeven- Zaterdag 30 Mei a.s. des mii^®esh«®r 3 uur houdt de gemeente-ge „ureaa van Zandvoort in het consultat aan de Poststraat zitting voor inenting tegen pokken. speeifj De Zandvoortse Polf.if.wedstri:1 haar laatste voetbalcompetiti 0jiti*- tegen een elftal der Heemsteedse Hoewel de Zandvoorters de wist®fl drukte nog in de benen voeia t>«- zij toch met 2—0 de overwinning halen. eld?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2