éffiooéw' Het spoor van het zwaard, Moedige landgenoten geëerd Een derde Rode Kruis-zieken huis in ons land Chefarine ,4 ÏXS.T.O. legt beslag op de damtitel Kruiswoordraadsel Dapperheidsonderscheidingen Standbeeld van Henri Dunant wereldprimeur rosramma 87ste dodenlijst Amsterdammers straks terug in hoofdklassecompetitie 4 middelen in 1 tablet doen wonderen! PAGINA 5 WOENSDAG 27 MEI 1953 Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, doet 'n enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een an der mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. In liet rampgebied Na reismoeilijkheden Nederlands korfbal- twaalftal in Spanje Sittardia in Den Bosch voor gesloten deur B.V.V. treft echter totaal geen schuld Elftal van Rode Duivels voor Rotterdam BIJ EXAMENS Mijnhardt Zenuwtabletten Rampenfonds 114,2 min. Vacant iebezigheid jeugd uit het Rampgebied Lerarenorganisaties plegen overleg Platonische betuigin gen' van de overheid Sportflitsen Hei besie bed ooit gemaakt! BEROEM DB GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 6.12.36; 3. Magni (It.) 6.13.15; 4. Conté (It.); 5. Ciabatti (It.); 6. Schaer (Zwit- serl.)7. Koblet (Zwitserl.)8. Conterno (It.); 9. Vidal (Spanje); 10. Benedetti (It.); 11. Medri (It.); 12. Van Est (Ned.); 13. Monti (It.)14. Gaggero (It.)15. Serena (It.); 16. Van Breenen (Ned. alien in dezelfde tijd als Magni. Het veld plaatste zich 21 ex aequo in dezelfde tijd. Hierbij bevonden zich Suykerbuyck en Roks. Peters werd 89e in 6.25.03, Dekkers 90e en Wagtmans 91e in dezelfde tijd. Het algemeen klassement luidt; 1. Ko blet 83.15.53; 2. Coppi 83.16.48; 3. De Santi 83.17.10; 4. Fornara 83.17.29; 5. Conterno 83.18.41; 6. Schaer 83.18.48; 7. Van Est 83.18.51; 8. Bartali 83.20.45; 9. Roma 83.22.00; 10. Brasola 83.22.20; 62. Wagt mans 84.05.33; 64. Roks 84.06.29; 65. Dek kers 84.07.39; 81. Suykerbuyck 84.36.18; 82. Peters 84.38.36; 91. Van Breenen 85.05.28j betekent het einde voor ons allen „En wanneer men de rook ziet?" vraagt Thor- keil moeilijk. „Wanneer we worden aangevallen, kunnen we ons verdedigen, maar zo sterven we in de sneeuw," stoot Eric uit, terwijl hij zich afwendt om een enigszins beschutte plek op te zoeken. Plotseling horen de anderen een zwakke kreet en zien de Noor man op iets in de sneeuw wijzen. Moeizaam strompelen ze op hem toe en Erwin laat zich stijf en moeilijk van het paard glijden. „Sporen," zegt de Noorman stame lend. „De Nomaden moeten hier kort geleden langs gekomen zijn. anders had de sneeuw het spoor weggevaagd. Wij Plotseling breekt hij af, als hij Wol1 snuf felend naast hem ziet staan Bliksemsnel wendt hij zich om naar de gevangene, maar het is reeds te laat Van het korte ogenblik, dat de aandacht fan de anderen is afgeleid, heeft de Nomade gebruik gemaakt om Erwin te overmeesteren. Met een vlugge betueging heeft hij diens dolk uit de schede getrokken en star van ontzetting Hen de mannen, hoe de Nomade het vlijmscherpe lemmet op Erwin's keel houdt, terwijl hij de anderen toesnauwt: „Thans ben ik degene, die bevelen uitdeelt, hon den van hond Een stap nader en dit mes zal zijn werk doen 98. Als het vale licht van de nieuwe dag door de loodgrijze wolken breekt, worstelt het troepje Noormannen tegen een gierende sneeuwstorm in. In striemende vlagen geselen de losgebroken elementen de uitgeputte mannen. Dichte stuifsneeuw dringt in hun ogen, neus en oxen, zet zich vast op hun kleren en doet hen tot op het gebeente verkillen. Strompelend, stap voor stap. komen zij vooruit, tastend en graaiend, daar ze geen hand voor ogen kunnen zien. Wenkbrauwen en haren zijn tot harde witte ijsklompen geworden en by iedere schrede zakken zij tot over hun enkels in de sneeuw. Met moeite sleept de Noorman zich voort. De hand, waarmede hij de teugels van het lastpaard houdt, is een gevoelloze klomp geworden. Erwin zit zwijgend in elkaar gedoken in het zadel. Boe dan ook, de Noorman moet het dier op de been trachten te houden, want ergens heeft hij nog het besef, dat, wanneer het struikelt, het niet meer zal opslaan. Af en toe werpt hij een vaag verwonderde blik op Kohorr, die schijnbaar niet de minste last, van de koude heeft en met het feilloze instinct van een dier zijn richting zoekt. De wolfshond loopt als een zwarte schaduw achter hem. Plotseling voelt Eric, dat zijn krachten hem dreigen te begeven. „We moeten een vuur maken," hijgt hij, terwijl hij zwaaiend stilstaat. „Of dit Advertentie Bij K.B. is wederom een aantal dap perheidsonderscheidingen toegekend aan landgenoten, die zich hetzij in de Mei dagen van 1940, hetzij in het verzet tij dens de bezettingsjaren door moedige daden hebben onderscheiden. Posthuum is de bronzen leeuw toege kend aan wijlen de dpi. wachtmeester J. L. van Rij, gewoond hebbende te Zoe- termeer. Hij was compagniescomman dant van het strijdend gedeelte der B.S. te Zoetermeer. Genoodzaakt onder te duiken was hij 29 April '45 aanwezig in een jachthuis aan de Rotte, toen dit door de vijand werd omsingeld. In het huis waren o.m. 7 leden van geallieerde vliegtuigbemanningen ondergedoken, zo mede zijn onmiddellijke chef, de plaatse lijk commandant van Zoetermeer. Deze besloot tot gewapende tegenweer, maar werd direct daarop in het hoofd getrof fen door het Duitse vuur, waarna Van Rij het commando overnam en het huis verliet om zich al schietend een weg te banen en de overigen een aftocht te verzekeren. Dit is hem inderdaad ge lukt, maar ten koste van zijn eigen leven en dat van een Amerikaans mi litair. Aan de eervol ontslagen res.-off. tandarts le klasse J. Kentgens te Zoe termeer, destijds plaatselijk commandant te Zoetermeer, is het bronzen kruis toe gekend. Met een zware hoofdwond werd hij fta het gevecht gevangen genomen, naar Rotterdam vervoerd, waar een week later de bevrijding plaats vond. Voorts is posthuum de bronzen leeuw verleend aan wijlen J. H. van Megen, die leider was'van een verzetsgroep in de omgeving van zijn woonplaats Broek huizen (Limburg). Vele leden van be manningen van geallieerde vliegtuigen en krijgsgevangenen heeft hij geholpen en voor hun transport naar België ge zorgd. In Augustus '43 werd hij gearres teerd en ter dood veroordeeld. In 1945 werd hij tijdens een transport in Duits land om het leven gebracht. De bronzen leeuw is toegekend aan de res.-majoor J. C. de Werd te Breda, die zich als commandant van de zg. Bies- boschgroep in de tweede helft van '44 heeft onderscheiden door het onschade lijk maken, met geweld of door gevan genneming, van doortrekkende Duitse militairen. In totaal konden 75 Duitsers worden ontwapend en tijdelijk opge borgen in woonschepen, tot zij als ge vangenen aan de geallieerden konden worden overgegeven. Voorts is de bronzen leeuw toegekend aan de res.-kap. der infanterie D. Wil- deboer te Ede, destijds leider van de O.D. in de Z.W.-Veluwe, later districts commandant van Ede en plv. geweste lijk commandant voor gewest 6 (Velu- we). Hij had nauw contact met agenten parachutisten en marconisten van de ge allieerden en stond in rechtstreekse ver binding met de geall. legerleiding tij dens en na de luchtlandingen bij Arn hem. Daardoor kon hij belangrijke dien sten bewijzen bij de afvoer van resten der Airborne-divisie over de Rijn, voor welke actie hij ook de nodige gidsen leverde. Hij wist een groot aantal spion nen om zich heen te verzamelen en het verkregen inlichtingen-materiaal op doel treffende wijze aan de geallieerden door te geven. Het bronzen kruis is verleend aan de tijd. rês.-majoor J. F. J. M. Casparie te Hulst, destijds districtscommandant O.D. in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Hij onder hield contact met de Witte Brigade in België en leverde o.a. 5 September 1944 een vuurgevecht met de Duitsers. Later, toen de boerderij, waar de staf zich be vond, werd omsingeld, wist hij door een snelle vlucht te ontkomen. Voorts is het bronzen kruis toegekend aan de tijd. adjudant-onderofficier S. P. J. van Rooden te Aalsmeer (leider van een verzetsgroep te Halfweg), de dpi. sergeant-majoor L. Verkaik uit Slie- drecht (die eveneens deel uitmaakte van de Biesboschgroep), de sergeant le klas J. M. C. Elenbaas uit Tholen (moedig optreden als commandant B.S. te Tho len-tijdens de terugtocht der Duitsers in November 1944), de dpi. sergeant I. Smits te Rotterdam (moedig optreden als groepscommandant van de kazemat G 25 nabij Roermond in de Meidagen van 1940), de dpi. sergeant A. D. de Jong uit Mill (diende als gids bij een geallieerde tankafdeling, waardoor Oos terhout in October '44 zonder bloedver gieten of bombardement kon worden bevrijd), de dpi. soldaat E. P. Appelhof te Eindhoven (moedig optreden als mi- trailleurschutter ingedeeld bij kazemat S 81 bij Roermond in de Meidagen van 1940), de dpi. soldaat J. W. M. Leijten te Helvoirt (idem by kazemat G25), W. Poppe te Vlissingen (leider van een ver zetsgroep, welke na de landing der commando's op 1 November '44 met de Duitsex-s in det z.g. nieuwe stad te Vlis singen vuurgevechten leverde). Posthuum is het kruis van verdienste toegekend aan wijlen de korporaal M. K. v. d. Beek, Amersfoort (plaatselijk commandant O.D. te Zierikzee), dpi. soldaat A. Reulen, Roermond (verzets werk in Limburg, later Noord-Holland), de heer K. L. Timmer, Rotterdam (hoofdmarconist geheime zenders), de heer R. van Gerrevink, Apeldoorn (ver zetswerk op de Veluwe), de heer D. Smoes, Enschede (verzetswerk in Twenthe), de heer P. Doelman, Alphen a. d. Rijn (leider K.P. aldaar), de heer J. Frenken, Roermond (verzetswerk in Limburg, later Noord-Holland) en de heer C. G. Ki-anz. Den Haag (marconist van geheime zenders). Het kruis van verdienste is verleend aan; de voorm. res.-kap. P. Prins te Overschie (verzetswerk in Rotterdam), de voorm. res.-kap. H. Bollongino te Rotterdam (hoofd inlichtingendienst ge west Z.-Holland Zuid), de res. le luit. M. A. de Nooy te Ede (verzetswerk op de Veluwe), dpi. sergeant M. W. Scha kel te Noordeloos (hoofd verzetsgroep in de Alblasserwaard), de dpi. koi-poraal J. Doelman, thans wonende in Canada (lid K-P- te Alphen a. d. Rijn), de voorm. korporaal D. Berghout te Rot terdam (lid K.P. te Rotterdam), de hulp-marechaussee 3e klasse W. Buist te Ten Boer (Gr.) (lid K.P. te Alphen a. d. Rijn), de dpi. soldaat W. Peelen te Ede (verzetswerk op de Veluwe), de heer H. van Splunder, Poortugaal (ver zetswerk op Goeree en in de Biesbosch) de heer W. Baars te 's-Gravendeel (overbrengen van geheime agenten over het Hollands Diep) en mej. T. M. Bre- man te Arnhem (lid K.P. te Alphen a. d. Rijn). TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i F O.ZS Het Nederlands twaalftal, dat Zondag 7 Juni a.s. in het Ajax-stadion te Am sterdam tegen de Belgische koi-fbalploeg zal aantreden, is als volgt samengesteld: Aanval: dames: A. Kopex-Van Es (Wes- terkwartier) en Truusje Heespelink (Westerkwartier); Heren: Woudstra (BI. Wit) en Versteeg (Allen Weerbaar). Midden; Dames: D, WoudstraSchenk (Blauw Wit) en Nel Nucolet (Rohda); Hex-en: Stoeltie (Westerkwartier) en Schoonderwoert (Archipel). Verdediging: Dames: C. Heldex-—Vliet- man (Blauw Wit) en Annie Baas (HKV) Heren: Mulder (Ons Eibernest) en Ten Have (Rohda). wereld bestaat een beeld van de stich ter van het Rode Kruis. 1 Juni zal het Rode Kruis niet meer over oude kleding beschikken. Alle evacué's zijn hiervan thans ruimschoots voorzien. In totaal is 60.000 kubieke meter kleding uitgereikt. De jxxiste om vang hiervan kan men zich eerst rea liseren als men weet dat van een ku bieke meter vijftig tot honderd perso nen van kleding kunnen worden voor zien. 12.000 kubieke meter kleding is nog uit ons land naar het buitenland gestuurd, terwijl nog een zeer grote hoeveelheid kleding, welke oorspronke lijk voor Nederland was bestemd, rechtstreeks uit de landen van her komst naar het buitenland is verzon den, zodat buiten de Nederlandse rampslachtoffers nog enige millioenen mensen geholpen konden worden. Door al deze hulpverleningen is de kas van het Rode Kruis er echter be denkelijk gaan uitzien. De campagne, die binnenkort wordt gehouden, zal anderhalf millioen gulden moeten op brengen, wil men in staat zijn het nor male w erk voort te zetten op de wijze zoals dit thans geschiedt. Maar het Rode Kruis wil het hierbij echter niet laten. Verschillende verbeteringen die noodza kelijk zijn voor de verdere beveiliging van ons land staan op het programma. Het aantal hulpposten langs de weg bedraagt op het ogenblik 840, terwijl er 2.000 nodij zijn. Maar de inrichting van één hulppost kost 120 gulden. Het Rode Kruis-corps, bestaande uit ruim 12.000 vrijwilligers, moet worden uitgebreid tot 15.000, maar voor de opleiding etc. van deze mensen is 400 000 gulden no dig. Het speciale corps verpleegsters dat bij rampen uit vliegtuigen zou moe ten worden gedropped moet worden opgeleid, de plannen hiertoe verkeren reeds in een vergevorderd stadium: de moeilijkheid hierbij, is echter de aan schaffingsprijs van een helicopter. Wil het Rode Kruis slechts een gedeelte van dit plan uitvoeren, dan zal de cam pagne 4 millioen gulden moeten op brengen. Men hoopt een gedeelte van dit kapi tale bedrag binnen te krijgen door de verkoop van speciale Rode Kruis-zegels, waarmee in dit najaar zal worden ge start. Sinds 1927 zijn er geen speciale Rode Kruis-zegels vervaardigd. Thans zal er een serie van vijf zegéls worden gemaakt, waaxwan de toeslag ten bate komt van het Rode Kruis. (Van onze Haagse redactie) Er bestaat een goede kans dat met de gelden die in het buitenland zijn inge zameld voor directe of indirecte hulp verlening aan de slachtoffers van de watersnoodramp de bouw van een Rode Kruisziekenhuis in Nederland kan worden gefinancierd. Dit ziekenhuis zou dan in het rampgebied worden ge bouwd en een capaciteit hebben van tachtig bedden. Als het plan verwezen lijkt wordt, zal dit het derde Rode Kruis-ziekeniiuis in Nederland worden. Er staat er reeds een in Den Haag en een in Beverwijk. Is de bouw van dit ziekenhuis nog niet zeker, wel staat vast dat in Woudschoten een internatio naal jeugd Rode Kruis-huis zal worden opgericht. Dit huis, dat een geschenk is wan Oostenrijk, zal in September ge reed zijn. Het zal gebruikt worden voor congressen, vergaderingen, etc. Vóór dit huis zal een standbeeld van Henri Du nant worden opgericht. Dit beeld, even eens een geschenk van Oostenrijk, wordt vervaardigd door een Oostenrijks beeld houwer. Nederland heeft hiermee de wereldprimeur, want nog nergens ter Naar b.ekend, heeft Sittardia een tour naar Spanje gemaakt. Voor Maandag j.l. (Tweede Pinksterdag) stond evenwel de competitiewedstrijd tussen BW en Sittardia op het programma. Er- waren echter reismoeilijkheden in Spanje ontstaan en via het Nederlands gezant schap te Madrid, was dan ook van de leiders van Sittardia een telegram bin nengekomen, dat de ploeg niet op tijd in Nederland zou kunnen terug zijn voor het spelen van de competitiewedstrijd tegen BW Het sprak vanzelf, dat de KNVB, na ontvangst van het telegram, het bestuur van BW op de hoogte stelde van dit feit, waarna kon worden aangenomen, dat de competitiewedstrijd niet zou doorgaan. Maandagochtend vroeg, od Tweede Pinksterdag dus, was het elftal, na een vermoeiende reis, weer in Sittard terug gekeerd, waarop besloten werd de tocht voox-t te zetten naar Den Bosch, ondanks het feit, dat men zelf telegrafisch had laten Weten, niet op tijd in Nederland te kunnen terug zijn. Om kwart voor twee stond de bus xnet Sittai'dia-spelex's voor het stadion „De Vliert", te Den Bosch en vond daar de deuren gesloten. Onverrichter zake ziin de spelers toen maar weer naar Sittard teruggekeerd. De fout lag geheel bij Sittardia; zowel de KNVB als het bestuur van BW treft geen schuld voor het niet doorgaan van deze competitiewedstrijd. Advertentie Het elftal van de Rode Duivels, dat 3 Juni in het Feijenoord-stadion té Rot terdam tegen de Zwaluwen speelt, is als volgt samengesteld: doel: Gernaey (Ostende); achter: Saeren (F.C. Luik) en Devries (Lierse Sk); midden Dodet (F.C. Luik), Baré (Charleroi) en Chan- traine (F.C. Luik); voor: Van Staay (Tubantia), Bollen (Watex-schei-Thor), Willems (Gantoise). Jacquemijns (Stan dard) en Givard (Standard). spelen zenuwen een grote rol. Een rustig examen doet U met Tot Dinsdag was er een bedrag van f 114,2 in het Nationaal Rampenfonds bijeen gebracht. Dit betekent sinds Zaterdag een voor uitgang van drie ton. EERSTE KLASSE A. FrisiaVSV. NECSneek, Wagenin- Heracles, RCHGVAV; B: 't Gooi- 'eepwarden; C: NoatfLimburgia; D JlefterheideEindhoven, Hermes DVS In de provincie Utrech* bevindt zich nog altijd een vrij groot aantal geëva- cueerden, die nog niet naar hun haard steden terug kunnen keren. Onder auspiciën van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap zullen verschillen de jeugdorganisaties deze zomer hun medewerking verlenen om kinderen uit het rampgebied een prettige vacantie te bezorgen. O.a. zullen geëvacueerde kin deren in de gelegenheid worden gesteld deel te nemen aan vacantiewerk (va- cantiescholen e.d.), dat georganiseerd wordt in de evacuatie-centra. De deelneming aan deze vormen van vacantiebezigheid brengt voor de kin deren geen kosten mee. daar deze be streden worden uit hiertoe door het Nationaal Rampenfonds beschikbaar ge stelde gelden. Naast deze collectieve vacantiebesteding bestaat voor een be perkt aantal kinderen uit het rampge bied gelegenheid in gezinnen een pret tige vacantie te genieten. Hiertoe zul len de verenigingen „Pro Juventute" en het R.K. Huisvestingscomité hun mede werking verlenen. Instanties, die zich in de evacuatie-centra bezighouden met ontspanningswerk voor kinderen uit het rampgebied, kunnen zich voor na dere inlichtingen wenden tot de Jeugd commissaris, t.w.: dr. H. Schamhardt, Platolaan 75, Zeist. Het informatiebureau van het Neder landse Rode Kruis heeft een 87e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitge geven. Zij luidt als volgt: NIEUWERKERK: Peuté, Hubrina, geb. 20/9/1943, laatste adres: Ooststraat 185: Sies, Adriana, geb. 25/9/1941, laat ste adres: Stoofweg 150- OUDE TONGE: Nijsse, Elisabeth An- tonia Maria, geb. 30/6/1945, laatste adres: Molenweg 3; Stassen, Petronella Jacoba, geb. -21/4/1951, laatste adres: Jozefsdreef 13; De Vos, Jan, geb. 12/2/ 1952, laatste adres: Jozefsdreef 18; Van Wijk, Johannes Marinus, geb. 16/12/ 1950, laatste adres: Stationsweg 79. Dezer dagen zijn de besturen der le rarenorganisaties: Algemene Vereniging van Leraren bij het Middelbaar Onder wijs, het Genootschap van leraren aan Nederlandse gymnasia en lycea, katho lieke lerarenvereniging „St. Bonaventu- ra", vereniging van leraren bij het chris telijk voorbereidend Hoger en Middel baar Onderwijs en vereniging van lera ren aan rijks hogere burgerscholen, te Utrecht in vergadering bijeengeweest met het oog op het uitstellen van de vergadering van de commissie voor ge organiseerd overleg voor het V.H.M.O. van 8 Mei j.l. (Dit uitstel had ten doel de regering de gelegenheid te geven de in het georganiseerd overleg aan de orde gestelde salariswensen te bestude ren). De lerarenox-ganisaties gevoelden nu behoefte eveneens de ontstane toe stand aan een nader onderzoek te onder werpen. Naar de mening der aanwezigen be horen thans de wensen noodzakelijk te worden vexwuld. Voorts hebben de besturen der ver enigingen de Raad van Leraren gemach tigd die maatregelen te treffen, die hjj mogelijk en toelaatbaar acht, indien zou blijken dat het overleg over de sala riëring niet spoedig tot het gewenste resultaat zou leiden. In het weekblad „Christelijk Gymna siaal en Middelbaar Onderwijs" van 23 Mei j.l. schrijft dr A. La Fleur, voor zitter van C.V.H.M.O. en van de Raad van Leraren, in een artikel „Begrijpe lijk ongeduld", dat het tot nu toe van officiële zijde nog niet verder gekomen is dan platonische betuigingen, waartoe hij ook de uitlating van minister Cals rekent in de nota over de voorzienin gen van studenten. Dergelijke uitlatin gen noemt hij voor de leraren momenteel slechts geschikt om het onbehagen, het wantrouwen en de verbittering te doen groeien. Berichten daaromtrent berei ken hem van alle kanten. Het behoeft geen geheim te blijven, aldus dr La Fleur, dat in dit stadium, nu al onze principiële wensen aan óp minister zijn bekendgemaakt, het over leg is opgeschort om de regering de ge legenheid te geven de hangende voor stellen te bestuderen. Wij zijn nu in een beslissende phase aangeland. Dat wil zeggen dat de spanning stijgt. Zelfs zal het er om gaan of een aanvaard bare oplossing wordt aangeboden. Een halve oplossng kan thans niet meer aan vaard worden. Hoewel dr La Fleur er vertrouwen in heeft, dat na alles wat in de afgelopen jaren gebeurd of liever niet gebeurd is, de overheid alle gerechtvaardigde oorzaken van wantrouwen en verbitte ring op onbekrompen en royale wijze terzijde zal stellen, zal het toch de kunst worden de leraren nóg vóór de vacantie realiter van salarisverbètering te doen profiteren. In vêrband met de precair geachte si tuatie heeft de A.V.M.O., een van de grootste lerarenorganisaties, voor Zater dag a.s. te Utrecht een buitengewone algemene ledenvergadering uitgeschre- I ven. Tijdens een wandeltocht georganiseerd door de sportvereniging van postbeamb ten te Rennes, zijn vier deelnemers door de hitte bevangen. Twee hxxnner overleden in een ziekenhuis aan de ge volgen van een zonnesteek. De Nederlandse athleet Harry de Kroon boekte tijdens internationale atletiek wedstrijden te Sheffield een uitstekend resultaat door da 440 yards te winnen in 53.5 sec. Puck Brouwer werd op de 100 yard dames door twee Engelse sprintsters geslagen. De Nederlandse wielerploeg, die deel neemt aan de Ronde van Luxemburg, van 29 Mei1 Juni, bestaat uit Gerrit Voorting, Adri Voorting, Harm Smits, Jan Lambrichts, Piet Haan, Sjef Jans sen. De Italiaanse tweede divisieclub „Leg- nano'" vertrekt 8 Juni per vliegtuig uit Milaan naar Nederland. Legnano zal 10 Juni in Den Haag, 14 Juni in Den Bosch, 17 Jxini in Haarlem en 21 Juni in Apel doorn of Almelo wedstrijden spélen. ITTERSUM 27 te Haiphong. ILIAS 27 te Hamburg. JAPAFA 27 vaix Aden n. Djakarta. JUPITER p. 27 Gibraltar n. Lissabon. JOH. v. OLDENBARNEV. p. 26 Dofldreh naar Colombo. JUPITER 26 van Oran n. Lissabon. KEDOE 26 van Singapore n. Tj. Panden K1ELDRECHT p. 26 Kp. St. Vincent naar Genua. KIELDRECHT p. 27 Gibraltar n. Genua. LINGE p. 27 Ouessant n. Zaandam. LEKHAVEN 26 van Sydney n. Brisbane. LOOSDRECHT 27 van Port Said n. R a. LUNA 27 te Kopenhagen. LEERSUM 27 te Mobile. MARKELO 27 van Odense n. Aarhuus. MIRZA p. 27 Azoren n. Engeland. MAASDAM 26 van R'dam n. New Vork. MAAS 27 te Lissabon. MEERKERK 26 van Aden n. Karachi. MOLENKERK 27 te Genua. NIEUW AMSTERDAM 27 van Gibraltar n. Lissabon. NIEUW HOLLAND 27 te Brisbane. ORION p. 26 Kp. de Gata n. A dam. OBERON 27 van Kingston n. Port au Pr. OOTMARSUM p. 27 Key West n. Savann. OOTMARSUM 26 van New Orleans naar Savanna. POELOE LAUT 27 tc Belawan. PAPENDRECHT p. 27 Finisterre n. Bahr. PARKHAVEN 27 te Rotterdam. PR. ALEXANDER 26 van Montreal naar Port Alfred. PRINS FRED. HENDRIK p. 27 Vlissingen naar Hamburg. PRINS FRED. WILLEM 27 te Montreal. RITA 27 te Bangkok. RIDDERKERK p. 27 Ouessant n. Hamb. RIJNLAND 26 te Bahia. RIJNDAM 26 van Ponta Delgada n. Lissab. RIDDERKERK p. 26 Finisterre n. Hamb. RIOUW 26 van Daman n. Bahrein. STAD DORDRECHT p. 27 Ouessant n. A'cf. SALAWATI 27 van Lagos n. Pointe Noire. SUNETTA p. 27 Minieoi n. Singapore. STENTOR 27 te Amsterdam. TARA 26 te Monteviedo. TERNATE 27 te Djibouti. TAWALI p. 26 Azoren n. Alexandrië. TEIRESIAS 26 van Aden n. Penang. THALATTA 26 te Hotterdam. TRAJANUS 26 te Barbados. TABIAU 27 te Tegal. TRITON Ï27 te Curasao. TALISSE p. 27 Malta n. Halifax. TEIRESIAS p. 27 Kaap Guardefui n. Djak. THEMISTO 27 te Sunderland. TIBA p. 27 St. Vincent n. Vlttoria. TOSARI p. 27 Scilly n. New York. TROMPENBERG 26 te La Palllce. VRIJBURG 27 te Rouaan VEENDAM 29 te Southampton. VAN SPILBERGEN 27 te Abidjan. WOENSDRECHT 27 te Spezia. WAAL 27 te Pto. Limon. WILLEMSTAD p. 26 Flores n. Pdymouth. AAGTEDIJK 27 te Victoria. ALKAID 26 te Recife. ALPHACCA 27 te B. Aires. AMSTELTOREN p. 26 SciUys li. Nederl. ANDIJK 26 van Havana n. Vera Cruz. ARENDSKERK 27 te Singapore. AALSDIJK 26 van Lissabon n. Havanna. ABBEKERK 27 te Pt. Swettenham. AMSTELVAART 26 van Cristobal n. Cur. ANNENKERK p. 26 Ouessant n. Antw. ARUNDO p. 26 Malta n. Huil. AVERDIJK 29 te Le Havre. ARKELDIJK 26 te Bremen. AMPENAN 27 te Halifax. ARENDSDIJK 27 te Philadelphia. AMSTELDIJK p. 27 Key West naar New Orleans. APPINGEDIJK 27 te New Orleans. AARDIJK p. 27 Vlissingen n. N, Orl. ALPHARD 26 van R'dam n. Pto. Alegre. ALPHERAT 27 te Bahia. ANNENKERK 27 te Antwerpen. BLIJDENDIJK p. 27 Vlissingen n. Halif. BACCHUS p. 26 Wight n. Bremen. BOSCHFONTEIN 26 te Port Said. DALERDIJK 27 te Seattle. DEO FAVENTE 27 te Bordeaux. ETREMA p. 26 Str. Jubal n. Suez. ESSO AMSTERDAM 28 van R'dam n. Aruba. GAASTERKERK 27 te Takubar. HOOGKERK p. 27 Kaap del Armi n. Nap. HECUBA 27 te Barbados. Advertentie van ^enlose zweefvlieger Jan Selen is LjVenlo naar het vliegveld Zuxd- v mburg bij Maastricht gezweefd en hsa °lgens zonder tussenlanding weer tj Venlo teruggevlogen. Hij heeft V^mee het eerste Nederlandse record sta doelvlucht met terugkeer naar het ftveld gevestigd. HAZET* BEDDEN* EN STAAIWAREN FABRIEK EN TE ZEVENBERGEN met groot voordeel. Want, mocht deze barrage opnieuw in een ge lijk spel eindigen, dan zouden de DSTO-'ers de titel veroveren door hun iets betere bordgemiddelde. Waarschijnlijk was deze weten schap wel oorzaak, dat ze de strijd enigzins onderschatten. Met liefst vijf invallers verschenen de man nen van Gokkel in het strijdperk. Dat moedigde de St. Canisianen al dadelijk zodanig aan, dat ze hun laat ste kans op de titel stevig aanpakten. Een zeldzaam fraai en spannend, haast opwindend spel deed de wedstrijdlei der vaak sidderen. Maar alle tijdnood moeilijkheden werden resoluut over wonnen. Toch bleef het scoreverloop maar regelmatig gelijk opgaan. De meerdere routine tenslotte deed de Amsterdammers zegevieren. Ze lieten het zelfs niet tot een tweede gelijk spel komen en vochten er nog een 119 overwinning uit. Daarmee legden de sympathieke DSTO-'ers beslag op de titel. Evenals hun tweede tiental mogen de Amsterdammers thans promotie wedstrijden gaan spelen. En de moge lijkheid is dan aanwezig, dat deze roemruchte oude damclub weer tex-ug zal keren in de hoofdklasse-damcom- petitie. Of het zover komt zullen de komende promotiewedstrijden moe ten uitmaken. In ieder geval zal de- gradatiecandidaat St. Bavo zijn hoofd klasserschap zo fanatiek mogelijk ver dedigen! Horizontaal: 1. plaats in Overijsel; 8. voorzetsel: 9. vogel; 11. frisse lekkernij; 13. gereed; 14. noot; 15. walglijk; 17. begrip; 18. voorzetsel; 19. voorzetsel; 20. noot; 22. knaagdier; 24. aantal; 25. geslepen; 27. spil; 28. Italiaanse ri vier; 29. waterstand; 30. pad; 32. noot; 34. plaats in Overijsel. Verticaal: 2. voegwoord; 3. aarden of glazen pot; i. momenteel; 5. eiland in 'ndonesië; 6. lengtemaat; 7. plaats in Overijsel; 10 plaats in Overijsel; 12. noot; 14. voorzetsel; 16. boom; 17. vistuig; 18. duinvallei; 21.1 godin van de dageraad; 22. opkomen, stijgen; 23. reeds; 25. was middel; 26. noot; 30. per soonlijk voornaamwoord; 31. persoonlijk voornaam woord; 33. voorzetsel. •van onze dammedewerker) *venr Cen kamPioenschap niet zo maar hpjj. 'es wordt behaald is een waar- '■"xtrrt Z°- sroot als een koe. Maar het titei ari?ste gevecht om de begeerde '"ch eeft het eerste tiental van DSTO hx4a *vel geleverd. NadaJt reeds enige haar geleden de damcompetities b|n ",e' einde liepen, was de span- \yej In de eerste klasse-competitie een summum gestegen. y hekend vielen het eerste en 51 h,m !iental. van Oostzaan juist met damschijven pal voor de eind raap, ,af- En na een spannende „op- htet meldde St. Canisius zich aantal wedstrijdpunten op uesii 'bdstreep. Derhalve moest een Sioen, ngswedstrijd tussen beide kam- tïlbtip,Fe§adi.8den uitmaken wie pro- hlocht riJdeai naar de hoofdklasse gaan spelen. Reeds de eerste ontmoeting tussen DSTO en St. Cani sius kenmerkte zich door een nerveu ze spanning. Het was veteraan de Wolf van DSTO, die de zege miste, waardoor met een 77 stand gestaakt moest worden. De drie afgebroken partijen werden uiteraard verwoed op hun mérites ondei'zocht. En de Am sterdammers beloofden elkaar, dat ze met 119 zouden gaan winnen. Vei ligheidshalve werden de bloemen ech ter nog maar niet besteld. En dat was maar goed ook, want de Wilnissers hadden bij het hervatten der strijd nog een fijne finesse in petto gehou den. Ondanks een zeer langdurig eind spel werd het tenslotte toch nog 1010. Met dit gelijke spel kwam te vens de noodzaak van een tweede be slissingswedstrijd. En in die ontmoeting startten de hoofdstedelingen al dadelijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5