Sinds begiüvan oorlog GEALLIEERDE VERLIEZEN 406.542 MAN Hevige gevechten in de Westelijke sector SYNGMAN RHEE PROTESTEERT ó&"MC IRR Juiste plaats bepaling Generaal Erskine bindt de strijd aan met de Mau Mau Verzet der Zuid-Koreanen tegen concessies der V.N. Het weer Tof hoofd en hart Koud weekeinde met regen Zuid-Korea wil doorvechten Bende overvalt onderneming Blank en zwart ZATERDAG 30 MEI 1953 77ste JAARGANG No. 25695 Barteljor 1 Falcon Regenjassen f 49.751 De week van Zuid-Korea Sinds het begin van de Koreaanse oorlog hebben de verbonden 'e9ers en de communisten in totaal 2.303.542 man verloren. Min der dan een vijfde daarvan, n.l. 406.542 man, komt voor rekening van de Verenigde Naties. Ruim 320.000 geallieerde militairen zijn gesneuveld of gewond; de rest is vermist of gevangen genomen. ^°t 11 April van dit jaar telde het Nederlandse detachement 107 doden, 362 gewonden en 6 vermisten. De communistische Chi nezen en N.-Koreanen hebben 1.897.000 man verloren. Intussen V/oeden in de Westelijke sector van het Koreaanse front weer hevige gevechten. Kroningsdiner in de Britse ambassade Koningin zal deelnemen - Broer of zuster in de gemeenteraad? Speciaal commando Compressor ontploft Drie doden Verloren doos vergif terug gevonden Strijd om de macht in Z.-Koreaans leger? Brief aan Harrison gepubliceerd Zwager van Hongaarse premier gearresteerd In verband met vlucht van twee balletsterren In Zuid-Oost-Borneo Vijftien doden, onder wie één Nederlander Schadevergoeding aan slachtoffers van de Nazi-vervolgingen Z AAK-ROSENBER G Rechter bepaalt datum der terechtstelling Mount-Everest expeditie Britten wagen nog een laatste poging Prins Bernhard naar Londen vertrokken Vermiste jongen verdronken O ISSTR (tot Zondagavond) Half tot zwaar bewolkt met enkele regenbuien. Matige tot vrij krachtige naar Noord ruimende wind. Aanhou dend koud. Zondag: Zon 4.27-20.49. Maan 23.48- 6.27. Maandag: Zon 4.26-20.50. Maan - 7.49. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM lelefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 0. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. «nd. hoofdredacteur; W. van Willigen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-Hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, t 2.per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Ten Oosten van Pan Moen Jon zijn "e Chinese communisten er in geslaagu drie heuveltoppen te bezetten, die achtereenvolgens bekend staan als Las j*egas, Elko en Carson. Laatstgenoemde "euvel was Donderdag al handen van "9 rode troepen. Gisteravond braken S) het felle verzet van Amerikanen en Ui ken en nestelden zich ook op de Wee andere hoogten. Onder het licht *an de volle maan ontwikkeldde zich eu zwaar artillerieduel. maar d<1 Chi nezen wisten zich te handhaven. Zij bevinden zich nu ter sterkte van ruim acht duizend man op 50 km ten Noor- "en van ae Zuid-Koreaanse hoofdstad ^eoel. Een andere belangrijke stelling }'an de geallieerden, de Hoek, 20 km ren Oosten van Pan Moen Jon, is tot OUsver met succes verdedigd door het pntse regiment Duke of Ellington. Ook rn de centrale sector vallen de Chinezen "let ruim zesduizend man aan. Een oorlogscorrespondent heeft het front ten Noorden van Seoel beschre- vcn. Het terrein is doorploegd met granaattrechters en bomkraters. Daar boven hangt een dichte wolk van rook. stof en kruitdamp. Tanks van net Amerikaanse corps mariniers vu ren onpohoudeli.ik op de oprukkende Communisten, terwijl in de lucht jachtbommenwerpers honderden ton nen bommen en gestolde benzine op de aanvallers doen neerdalen. De vertegenwoordigers van Koning- Elizabeth XI in Den Haag vieren de ■kroning van hun Koningin aan een öl"er, dat Dinsdag in de residentie Van de Britse ambassadeur wordt ge geven. .Koningin Juliana heeft de uitnodi- ®lng aan het diner aan te zitten, gaar- "p aanvaard. In de gemeente Berghem bij Uss zal straks het lot moeten bepalen wie in de nieuwe gemeenteraad zit ting zal krijgen. De heer G. Martens of mej. A. Martens. Het zijn broer en zuster, die beiden met een eigen katholieke lijst zijn uitgekomen èn.... beiden zijn gekozen! De wet laat echter niet toe, dat naaste bloedverwanten in dezelfde raad zitting hebben. Broer en zuster als ook hun aanhangers zitten nu in spanning (Van onze bijzondere medewerker) Toen we een kwart eeuw geleden schuchtere pogingen ondernamen iets van de wetenschap der socio logie te weten te komen, werd ons bij herhaling op het hart gedrukt, dat, in dien er werd gesproken over de sociale kwestie, aanvankelijk werd bedoeld het arbeidersvraagstuk. Tegelijkertijd ver meldden de leerboeken, dat naast het arbeidersvraagstuk zich ook begonnen af te tekenen, een boerenprobleem, een middenstandersvraagstuk. Van dat ogenblik af moesten we onder het so ciale vraagstuk derhalve een complex begrip gaan zien van min of meer los van elkander staande kwesties, die uit eindelijk toch nog wel iets met elkaar te maken hebben. Één punt hadden ze gemeen, n.l. dat de problemen naar hun aard verband hielden met de maat schappelijke functie van de betrokkene. De discussies, die de laat;te maanden regelmatig over de katholieke sociale organisaties plaats vinden, roepen ster ke herinneringen bij ons op aan deze toch wel sterk verouderde opvattingen van de sociale kwestie. Verouderd ko men ons deze opvattingen voor, omdat het iedereen, die nadenkt, toch wel duidelijk is geworden, dat er niet zo maar een of ander verband bestaat tus sen de onderscheiden maatschappelijke geledingen, maar dat dit verband we zenlijk is. Verouderd ook. omdat de klassentegenstellingen, die zo sterk in deze opvatting spraken, minstens in het katholieke en in het prot.-chr. kamp overwonnen begrippen zijn geworden. Bij dit laatste willen we niet zeggen, dat er geen klassentegenstellingen meer zijn, maar minstens pogen de verant woordelijkheid dragende instanties heel ernstig de strijdfaze om te schakelen tot een faze van overleg en samenwer king. In het katholieke „kamp" hebben de pogingen tot oplossing van de socia le kwestie destijds gevoerd tot een strijd tussen de z.g. Leidse richting en de z.c.. Heerlense richting. Heel kort gezegd kwam het onderscheid tussen beide richtingen hierop neer: de Leidse rich ting was van oordeel, dat een goed wer kende principiële vakbeweging in staat zou zijn de sociale kwestie in christe lijke zin op te lossen, door van de leden vooral ook te maken goede christelijk denkende en christelijk handelende be roepsgenoten. De Heerlense richting daarentegen meende en o.i. terecht - dat dit niet voldoende was, maar dat van centrale bewegingen uit, die gehele standen zouden omvatten, het totale leven doordrenkt moest worden van op recht en praktisch beleefd Christendom. (Vervolg op pag. 5) Ehia Margaret f-r!pps, de jongste chter van wijlen 'r Stafford Cripps, minister van Fi- «ncien in de rege- Tln9-Attlee, heeft dar verloving be eld gemaakt met °seph Appiah, de °°d van een stam- ?°°fd vandeGoud- o"st. die in L,on- en rechten stu- eeT. Miss Cnpps tiirt 3aar' De Jeef" oil van Appiah is dokend, want een van de Goud- noemt nooit leeftijd, zo zei ij op een perscon- trJUJe- Appiah blit op het °Qen' Sn„ °P als per- Wan vertegen- eel reiger van de dJSte minister van Ünna,Goudkust in Zaï ana en hii teaJA>n vader ver- wenwooraigen bij Kromngsfeesten. 6 Br'tse regering heeft besloten tot 4f '"Celling van een afzonderlijk Oost- st/pIkaanS 'eSercommando, dat recht- koPPkS orK'er het ministerie van Oorlog tttj1 te staan, en dat tot taak heeft lyje^ Cn rnst in Kenya te herstellen. Co, waarneming van dit nieuwe is belast de 53-jarige luite- 1erd.SCneraal ®ir George Erskine. Don- Tot aanstaande gaat hij naar Nairobi. t0c Z'ln Plaatsvervanger is benoemd de n,aCn-°°rdige opperbevelhebber in Ke- CaJ '"itenant-generaal Sir Alexander va*tteron. O© bian.[leiaa' Erskine zal het oppercom- Holitie voeren. 9ver alle koloniale, hulp-, pe en veiligheidstroepen in Kenya e<fiee rneur van Kenya zal de vol- y°°r de Verantwoordelijkheid behouden kolonie p:Sering en het bestuur van de Van hot i lleeft gisteren een. deel dui»o met een oppervlakte van 'koeinó vorkante kilometer, dat de Kal] e°e"J-"esel'.vaten in Kiamboe, Fort Nyeri, zomede twee districten ten Noorden en ten Zuiden van de berg Kenya omvat, tot gesloten gebied ver klaard. De activiteiten van de terroris tische Mau-Mau beweging spelen zich hoofdzakelijk in deze streek af. Alleen de voornaamste verbindingswegen mag men zonder speciale vergunning betre den. Waarnemers in Nairobi verwachten binnenkort een algemeen offensief tegen de Mau-Mau. De laatste dagen heeft deze beweging weer enkele aanvallen ondernomen op een aantal posten van de Kikoejoe-burgerwacht in de omge ving van Fort Hall. Daarbij werden vijf leden van de burgerwacht gedood en zes aanvallers. Verder vernielden aan hangers van de Mau-Mau vier bruggen; ook versperden zij enkele hoofdwegen door er bomen over te léggen. Dienen is het volbrengen van verplichtingen. Vanochtend om kwart voor acht is een ingebouwde compressor ontploft bij de zuurstoffabriek van de staatsmijn Emma II in Beek (L.). Hierbij zijn drie personen gedood. De slachtoffers zijn de 53-jarige J. H. Franssen uit Maastricht, de 41-jarge J. H. Rouschop ut Meers-Elsloo en de 36- jarge M. Noppeney uit Brunssum, be dieningsvakman bij de cokesfabriek van de Emma II. Zij waren allen gehuwd. Het ongeluk geschiedde bij het stop zetten van een luchtcompressor, waarbij een onderdeel uit elkaar zou zijn ge sprongen. De eerstgenoemde twee slachtoffers waren in dienst bij de EBA (Egas Brau- de Aannemingsmaatschappij), te Am sterdam. Een doos zeer gevaarlijk vergif, die een sproeiwagen Vrijdagavond omstreeks zeven uur op de weg langs de Ringvaart, tussen Zwanenburg en Badhoevedorp in de Haarlemmermeer, heeft verloren, werd enige uren later teruggevonden in de Houtwegpolder nabij Halfweg. (Van onze weerkundige medewerker) Vooral de laatste twee dagen is het weer er hard op achteruit gegaan. Ons land is in een krachtige Noord-Weste lijke luchtstroming geraakt, waarin koude lucht uit de omgeving van IJs land wordt aangevoerd. Hierin kwamen vannacht en zullen ook vandaag veel buien voorkomen. In het Noorden van ons land werd vanmorgen al 10 mm. re gen gemeten. Voor de temperaturen die nu overdag worden gemeten moet de Meimaand zich schamen, wanneer wij deze met vorige week vergelijken, na melijk op de Pinksterdagen toen 2428 gr. C. werd waargenomen tegen komend weekend 1014 gr. C. Ook morgen blijft het koud en guur met kans op regen. De Meimaand, die dit jaar sterk afwis selend kou en warmte heeft gebracht, eindigt met een weekend, dat wij het beste bij een brandend kacheltje kun nen doorbrengen. In Londen wordt op het ogenblik hartstochtelijk gerepeteerd voor de Kro ningsplechtigheden. De koningin-moeder en prinses Margaret begeven zich naar Westminster Abbey, om daar nog eens te horen hoe alles precies moet verlo pen. Men ziet hen hier temidden van de menigte bij hun aankomst. President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft twee van zijn nauwste medewerkers in het Zuid-Koreaanse le ger bevorderd tot sleutelposities in het leger, volgens politieke waarnemers om zijn macht over het leger te vergroten en om in een betere onderhandelings positie te komen van het V.N.-opper bevel. De aanhangers van de president wil len, dat Zuid-Korea de oorlog voortzet, als de verbondenen met de communis ten tot een bestandsovereenkomst ko men op voorwaarden, waar Zuid-Korea het niet mee eens is. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft gisteren ontkend, dat de Ver. Staten gedreigd hebben alle Ameri kaanse hulp aan Zuid-Korea in te trek ken als president Rhee zijn tegenstand tegen de jongste V.N-voorstellen niet zou opgeven, zoals in de persberichten was gemeld. Generaal-majoor Tsjoi Doek Sjin, de voornaamste Zuid-KoreaaDse afgevaar digde bij de bestandsbesprekingen te Panmoenjon. heeft gisteren de geheim houding verbroken, waarmee de jongste voorstellen van de Verenigde Naties waren omhuld. Hij heeft vier concessies genoemd, die de geallieerden aan de communisten hebben gedaan, en waar mee hij het volstrekt niet eens kan zyn. Hij heeft aan journalisten in Seoel afschriften gegeven van een brief aan de leider van de delegatie van de Ver enigde Naties, luitenant-generaal Har rison. Daarin concludeert de Zuid-Kore aanse generaal, dat de verbondenen in de eerste plaats de eis hebben laten vallen, dat Koreaanse gevangenen, die weigeren te repatriëren, onmiddellijk na een bestand dienen te worden vrijge laten. Voorts zouden de geallieerden instemmen met een verlenging van de periode, gedurende welke de onwillige gevangenen onder toezicht van de neu trale commissie komen te staan. Zij zijn bereid om de krijgsgevangenenkwestie op de duur over te dragen aan een poli tieke conferentie en, indien nodig, later aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. In de derde plaats stemmen zij in met het communistische voorste], dat de neutrale commissie, be staande uit .India, Tsjochoslowakije, Po len, Zweden en Zwitserland, haar be sluiten neemt bij meerderheid van stem men. Tenslotte zouden de geallieerden voorstellen, dat alleen India gewapende troepen naar Korea brengt voor het toezicht op de gevangenen. De plaatsvervangend premier van Zuid-Korea, Pjoen Joeng Tai, heeft aan gekondigd. dat de Zuid-Koreaanse troe pen aan de bevelvoering van de V.N. zullen worden onttrokken, indien in Korea een wapenstilstand wordt geslo ten volgens de richtlijnen van het jong ste voorstel van de geallieerden. In een interview met Koreaanse jour nalisten te Poesan, zei Pjoen verder, dat het Zuid-Koreaanse leger en de nationale politie zouden worden gebruikt ter verhindering van een landing in Zuid-Korea van „buitenlandse troepen" van de vijf landen, uitgekozen om toe zicht te houden op die krijgsgevange nen. die na het sluiten van een wapen stilstand niet naar communistisch ge bied willen terugkeren. De bedoelde landen zijn: Tsjechoslowakije, Polen, Zweden, Zwitserland en India. De zwager van de Hongaarse pre mier Rakosi is, in verband met de vlucht van de beide grootste sterren van het ballet der opera van Boedapest naar West-Berlijn, gearresteerd. Twee weken geleden hebben Nora Kovats, ballerina van de opera van Boedapest, en haar danspartner Istvan Rab tijdens de Oost-Berlijnse „Week der Hongaarse cultuur" de benen ge nomen en in het Westen politiek asyl gevraagd. De beide dansers hebben on langs de Kossuth-prijs gewonnen, de hoogste onderscheiding, welke het com munistische Hongarije aan kunstenaars verleent. Zoals gemeld, heeft onlangs een ben de bij Martapura in Zuid-oost-Borneo een rubberonderneming aangevallen. Naar Aneta thans meldt blijken bij deze overval op de landsonderneming „Zeeland" vijftien personen te zijn ge dood Onder hen was de Nederlandse employé, W. K. Zaalberg. De aanval werd 25 Mei uitgevoerd. Woningen en vrachtauto's werden in brand gesto ken. De bende slaagde er in enige vuurwapens van de onderneming te bemachtigen. De onderneming had i eerder politieversterking aange vraagd, daar zij dreigbrieven had ont vangen. De beëindiging van de strijd in Ko rea is deze week bemoeilijkt door het oplaaien van een oud conflict. De president van Zuid-Korea, Syngman Rhee, heeft opn euw onenigheid gekre gen met de Verenigde Naties, en meer in het bijzonder met de Amerikaanse militaire autoriteiten, die op het schier eiland de belangen van de V.N. beharti gen, Syngman Rhee heeft gedurende de Koreaanse oorlog de geallieerden meer malen in moeilijkheden gebracht, maar het huidige meningsverschil is wel van bijzonder ernstige aard. De Zuid-Kore aanse regering heeft protest aangetekend tegen het verloop van de wapenstii standsonderhandelingen, en te Pan Moen Jon en elders hebben de verte genwoordigers van dit land dezer dagen ondubbelzinnig van hun misnoe gen blijk gegeven- De Z.-Koreanen wensen geen handbreea af te wijken van de voorwaarden die zij vervuld wensen te zien alvorens de oor log beëindigd zou kunnen worden. Die voorwaarden zijn in zier punten samen te vatten: 1) De Chinese troepen moeten uit Korea teruggetrokken worden. 2) Zuid-Korea moet kunnen deelnemen aan alle internationale besprekingen ovet Koreaanse aangelegenheden. 3) De Ver enigde Naties moeten de Zuid-Koreanen de garantie geven dat geen nieuwe aan val op Korea geduld zal worden en 4> De Verenigde Naties moeten de rechten van de Zuid-Koreaanse regering op het bestuur van heel Korea erkennen. Het is duidelijk gezien de sterke positie van de Noordelijken op het schiereiland dat de geallieerden vooral de eerste voorwaarde niet in vervulling kunnen doen gaan. zonder de oorlog, die nu al haast drie jaar duurt, nog oneindig veel langer te rekken. Wat punt twee be treft: Syngman Rhee is verontwaardigd over het feit, dat de tekst van de nieuwe voorstellen van de V.N .aan de Noorde lijken hem pas Maandag, enkele ogen- bukken voor de besprekingen in Pan Moen Jon begonnen, werd overhandigd. De Zuid-Koreanen beklagen zich er in het algemeen over, dat zij niet voldoende op de hoogte worden gehouden. De vierde en laatste voorwaarde verwijst naar de oude toezegging der geallieerden, dat Korea herenigd zal worden. De regering SYNGMAN RHEE van Seoul heeft zich steeds beschouwd als de wettige regering van heel Korea. De staat waarvan Syngman Rhee het hoofd is noemt zich dan ook officieel „de Républiek Korea" en niet: de Repu bliek Zuid-Ko.ea. De Zuid-Koreaanse regering wil dus op het ogenblik nog geen wapenstilstand, maar het is met waarschijnlijk, dat Syngman Rhee de totstandkoming van een eventuele wapenstilstand die door de geallieerden als een zuiver militaire zaak wordt beschouwd zal kunnen be letten. Ais de V.N.-opperbevelhebber, generaal Clark, het bevel zou geven de strijd te staken, zouden ook de Zuid-Ko reaanse troepen, die immers onder zijn leiding staan, aan deze pdracht gehoor moeten geven. Maar de waainemenc- premier van Zuid-Korea heelt va t nor gen aangekondigd dat de Zuid-Koreaan se troepen zullen doorvechten. Sinds het begin van deze week hebben er zich bijna dagelijks enige onaangena me incidenten voorgedaan, waaruit de ernst van de spanning tussen Zuid-Korea en de V.N. bleek. Het begon Maandag, toen bij de hervatting van de wapenstil standsbesprekingen te Pan Moen Jon het Zuid-Koreaanse lid van de V.N.-delega- tie niet kwam opdagen. Het was een pro- testgebaar van de Zuid-Koreaanse rege ring. Op dezelfde dag had Syngman Rhee in Seoul een onderhoud met ge neraal Clark. De V.N.-opperbevelhebber heeft in dit gesprek getracht de presi dent te overtuigen van de noodzaak van een spoedige wapenstilstand. De bespre king, die verscheidene uren geduurd heeft, schijnt een zeer stormachtig ver loop gehad te hebben. Syngman Rhee heeft niet naar argumenten van de gene raal willen luisteren en hij heeft nog eens krachtig zijn eisen naar "oren ge bracht. Dinsdag werd het Zuid-Koreaan se kabinet 's morgens en 's avonds in spoedzitting bijeengeroepen om het con flict te bespreken. Dinsdag had ook de Zuid-Koreaanse ambassadeur te Was hington met de Amerikaanse waarne mend-minister van Buitenlandse Zaken, Bedel Smith, een bespreking over de situatie. De ambassadeur verklaarde na afloop tegenover verslaggevers, dat hij „niet bepaald gei otesteerd" had, maar dat hij alleen had willen uitleggen waarom de Zuid-Koreanen het niet eens zijn met het verloop van de wapenstil standsbesprekingen. Woensdag kwam vervolgens in Seoel de Zuid-Koreaanse regering weer in een speciale vergade ring bijeen en gisteren heeft de Zuid- Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken in de Nationale Vergadering de 'ongste voorsteilen van ue V.N., die aan de Noordelijken werden overhandigd, „volkomen onaanvaardbaar" genoemd. Het is een trieste zaak. De Verenigde Naties, die in 1950 Zuid-Korea te hulp gekomen zijn en die intussen grote offers hebben moeten brengen aan mensenle vens en materiaal, krijgen nu van Seoel bittere verwijten te horen. Het is trou wens de vraag of Syngman Rhee het Koreaanse volk wel een dienst bewijst met zijn hardnekkig standpunt. Aan de Koreaanse oorlog zal tenslotte ooit eens een einde moeten komen. Het West-Duitse kabinet heeft giste ren een ontwerpwet goedgekeurd, wel ke voorziet in de betaling van onge veer vier milliard mark schadevergoe ding aan verscheidene honderdduizen den slachtoffers van de Nazi's. Indien dit ontwerp van kracht wordt, zal West-Duitsland zich verplicht hebben om in totaal negen milliard mark scha devergoeding te betalen aan slachtof fers van het Nazibewind cn aan herstel betalingen aan Israël. Deze schadever goeding heeft echter alleen betrekking op mensen, die op Duits grondgebied door de Nazi's mishandeld zijn. Het wetsontwerp zal zo spoedig mo gelijk aan de Bondsraad worden voor gelegd. De Bondsregering zal van haar kant al het mogelijke doen om er voor te zorgen, dat het ontwerp nog in deze zittingsperiode door de wetgevende lichamen kan worden afgedaan. Het Amerikaanse echtpaar aulius en Ethel Rosenberg, dat wegens atoom- spionnage ter dood veroordeeld is, zal volgens een uitspraak van de federale rechter in de week, die Maandag 15 Juni begint, door middel van de elec- trische stoel worden terechtgesteld. Dit is al de vierde keer dat rechter Kaufman een datum voor de executie van het echtpaar heeft vastgesteld. Het eerste vonnis viel in Maart 1951, maar sindsdien heeft de verdediger, Emanuel Bloch, door allerlei verzoeken om uit stel en clementie het leven van de Rosenbergs telkens weten te rekken. Ook nu heeft hij twee moties inge diend, die Maandag a.s. zullen dienen voor het Hoge Gerechtshof. Kort nadat de datum voor de terecht stelling bepaald was zijn stappen ge daan om clementie van Eisenhower te krijgen. „Het nationale comité om recht vaardigheid in de zaak Rosenberg te verkrijgen" heeft meegedeeld, dat het dit weekeinde delegaties naar senato ren en afgevaardigden zal zenden. De delegaties zullen hun vragen, bij presi dent Eisenhower er op aan te dringen het echtpaar te sparen. Een woordvoer der van het comité heeft verklaard, dat de delegaties nieuwe documenten zou den overleggen, waaruit zou blijken, dat tijdens het proces getuigen ten na dele van de Rosenbergs gelogen zouden hebben. De lijfwacht van koningin Elizabeth, the Honourable Corps of Gentlemen at Arms" begeeft zich in „uniform" (jacquet met grijze hoge hoed hoed) van Dean's Yeard naa.r de Westminster Ab bey voor een repetitie van de kronings plechtigheden. Een lans met vergulde punt completeert hun uitrusting." Elders in dit nummer geeft onze Lon- dense correspondent een uitvoerige be schouwing over de versiering en de voorbereidingen. De Britse kolonel Hunt en de leden van z(jn expeditie, die bij hun tweede poging om de Mount Everest te beklim men zijn gestrand op nauwelijks 500 meter van de top, zullen nog een laatste kans wagen. De beide vorige keren speelde het plotseling veranderende weer hun parten. Hoe deze laatste po ging echter ook afloopt, in ieder geval moeten de Britten vóór 7 Juni a.s. weer beneden zijn, want na die datum is het verblijf op de berghellingen levensge vaarlijk door de moesson, die dan be gint. Hedenochtend is Z.K.H. Prins Bern hard, in gezelschap van mr. G. C. D. baron van Hardcnbroek, opperceremo- niemeester van H. M. de Koningin, en majoor W. F Bischoff van Heemskerck, eerste stalmeester, voor een officieel be zoek naar Londen vertrokken, als ver tegenwoordiger van de Koningin bij de kroning van Koningin Elizabeth. Vrijdag heeft men in de Konings haven te Rotterdam het ~toffelijk over schot aangetroffen van de zesjarige Arie Valken. Het ventje werd sedert 19 Mei vermist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1