Geest en charme der Frans Halsmuseum 18de eeuw in ZWEMWEDSTRIJDEN in DE WEEK IN STAD EN STREEK Geschenk bij 40-jarig bestaan: landschap van Ruysdael Het internationale orgelconcours in Haarlem Sportfondsenbad in Haarlem Het troetelkind der gemeente In Brouwerskapelcollectie, gewijd aan Haarlemse orgelcultuur Boekdrukkerij RBK wordt opgeheven Yisserijgolf heemstede - ZATERDAG 30 MEI 1953 PAGINA 2 „Schoppen Vrouw" was geen troef Rotterdammers in Stads schouwburg Kromstafviering H. K. W. afd. Haarlem Burgerlijke Stand PLECHTIGE OMMEGANG Beeltenis Maria van Haarlem Edmonton aan de vis-lunch Zaterdag en Zondag nog Poesjenellentheater 40 jaar in dienst bij de N.Z.H. B. en W. van Bloemen- daal naar Antwerpen SANTPOORT VANAVOND SPORT- DEMONSTRATIE Zondagsdienst KERKMUZIEK-WEEK Charmant boekje over Haarlem Offsetdrukkerij wordt uitgebreid Culturele vorming H.B.S.-ers Gemeentezaken Softball D. van de Vijver Afscheid van de N.Z.H. Auto-show in Concert gebouw Kampioenschappen zwemmend redden Jaarvergadering H.B.G.- afdeling volleybal Agenda R.K. Vèrenigings- gebouw Waterstanden Beurs van New Y ork Het Frans Halsmuseum Is ons troetelkind, dat gezonder en stralender is dan ooit en een steeds aantrekkelijker uiterlijk krijgt. Met deze woorden schetste burge- meester Cremers gisteravond in de Renaissancezaal het even kostbare als koste lijke gemeentehezit in het bijzijn van een klein aantal gasten. Wij hebben er ons over beraden, ging hij voort, of dit doublé-feest veertig jaar gevierd zou moeten worden, te meer daar over twee jaar het gouden grote aandacht zal moe ten trekken. De belangstelling is na de oorlog echter zo verblijdend toegenomen, dat een eenvoudige herdenking op haar plaats is. Het bezoek zal vergeleken met vóór de oorlog straks verdubbeld zijn, de schooljeugd heeft het museum leren kennen en de Renaissancezaal staat herhaaldelijk in dienst van vele muzen. Dit is vreugdevol in een tijd, die men graag kenmerkt als verruwd en oppervlakkig. Het is echter een uiting van snobisme, ging de burgemeester voort, om wél het Louvre in Parijs te bezoeken en niet het Frans Halsmuseum in het eigen land. Dankbaar was spr. jegens de velen, die kunstschatten afstonden of legaten Heten vastleggen. Speciaal richtte hij zich tot het bestuur der Vereniging tot uitbreiding van kunst en oudheden op het gemeentemuseum te Haarlem. Deze vereniging werd in 1878 opgericht en is thans om psychologische en fiscale rede nen in liquidatie. Zij heeft er voor ge zorgd, dat het museum verrijkt werd met 61 kunststukken en als verrassing las spr. een brief van de heren De Vos van Steenwijk en Teding van Berkhout voor, waarin zij namens de in liquidatie zijnde vereniging een som gelds aan boden, benevens een landschap van Jacob Salomonszn Ruysdael, dat als het chef d'oeuvre van deze meester be schouwd mag worden. Met ere noemde mr. Cremers verder de namen van de heren Quarles van Ufford, Enschedé, Fock, Dumont en Gratama. Tot slot sprak spr. de hoop uit, dat het museum in stijgende mate de belangstelling zou genieten van landgenoot en vreemdeling. Op sprankelende wijze en met een benijdenswaardig Frans esprit leidde Cruys Voorbergh daarna zijn costuum- show der 18e eeuw in. „De sfeer in de dagen van Lodewijk XV en Madame de Pompadour week geheel af van de be staande en vond haar oorsprong in geest en charme. Het is beslist niet waar, dat alles even zoetelijk was, het Nog niet zo lang geleden hebben wij onvriendelijke woorden geschreven over een draak van een stuk, waarmee al te enthousiaste amateurs voor het voetlicht 1 verschenen. Maar wij zouden toch haast die woorden moeten terugnemen, als wij nu een vergelijking maken met „Schoppen Vrouw", een spel van Rodney Ackland, dat het Rotterdams Toneel gisteravond onder regie van Cruys Voorbergh in de Stadsschouwburg bracht. Wij kunnen ons niet herinneren een spel geziénr te hebben, dat zo dra kerig was, nietszeggend, vervelend, bloed arm, enfin noem maar op. Ackland brengt in zijn verhaal drie juffrouwen bijeen. De eerste is een nor maal geval, de tweede een hyper hyste rische, altijd hijgende en bar sentimen tele vrouw, van wie je na twee woor den de kriebel krijgt. Nummer drie is een product van gepassionneerdheid. bloeddorst, zigeunersallure, een vrouw met angstaanjagende gebaren en rollen de ogen, waarbij de schrijver boven dien origineel denkt te zijn door deze onuitstaanbare kaartlegster en passant als katholiek te bestempelen. Hoe het ook zij, hij heeft „prachtig" materiaal om zijn publiek te laten zien, hoe die kaartlegster begerig is naar een stuk amber, dat de hysterische juffrouw met veel angst en hartaanvallen bewaart; en wanneer de laatste een paar keer bij na dood is geweest en tenslotte toch het slachtoffer wordt van de juffrouw met de rollende ogen, sluit zij machteloos en krimpend de ogen voor eeuwig. Voor het zover echter is, is er heel wat af- gefemeld, zijn er antieke gillen ge slaakt en is de hysterie echt van de trap afgerold. Voor wie er belang in stelt, zij nog verteld, dat drie juffrouwen waargeno men werden door Magda Janssens. Charlotte Kohier en Coba Kelling. Zij deden dat natuurlijk met veel routine maar zij konden moeilijk deze talent-ar me genius van Ackland de deur wijzen. Schoppen Vrouw was in geen geval troef. W. H. In het kader van de herdenking her- li stel van de Kerkelijke Hiërarchie in Nederland, gaf de afd. Haarlem van de Kath. Bond van Administratief, Ver kopend en Verzekeringspersoneel een ij toneelavond in de Stadsschouwburg. De voorzitter, de heer v. d. Kroft, heette de aanwezigen van harte wel kom en bracht naar voren, dat de vak organisaties zeer veel te danken heb ben aan het onvermoeide werken van de Bisschoppen in Nederland, en dat een viering van het heuglijk feit van herstel der hiërarchie zeer zeker een plicht van de vakorganisatie is. Spreker resumeerde, dat in een ka tholieke vakbond, naast sociale en ma teriële belangen, ook de geestelijke be langen moeten gediend worden. Wij staan nu eenmaal op een andere basis als onze zusterorganisaties. Wij kennen geen klassenstrijd, doch de strijd voor sociale rechtvaardigheid en naas tenliefde. Dit moet ons streven op de eerste plaats zijn, aldus spreker. Daarna bracht de toneelgroep „Luda- mus", onder regie van de heer Henk Assmann. het bekende werk van Lad. Fodor, „De Nachtwake", voor het voet licht. Reeds eerder hebben wij in onze courant een recensie daaraan gewijd. De heer v. d. Kroft bracht een dank woord aan de speelsters en spelers, met een kleine bloemenhulde voor de dames en de heer Assmann, waarna deze avond op een passende wijze met de christelijke groet werd gesloten GEBOREN: L. JonkerSteinmeier, z; N. StegemanWesthof, z; W. F GroenSandijck, z; W. F. L M. Hacke- nitzSchnitger, z; A. A. du Maine— Dubelaar. z; E. A Chr. Stekelenburg Manten, d. A. TensenTuip, d; G. W van der VeldtChristiaans, d. GETROUWD: J. M. Boot en M. Hoes. OVERLEDEN: M. van der Wijst, 75 jaar, Hazepaterslaan. A. M. L. de Roos, 69 jaar, Gasthuisvest; J. H. Aarts— Sloezen. 80 jaar, Minahassastraat; H Hennyvan der Laan, 54 jaar, Hazepa- j terslaan. is wél waar, dat elke ondeugendheid getolereerd was, mits die geest en die charme niet gekwetst werden. Het hele leven werd een goed geregisseerd ballet, de révérence ontbrak nooit, het maintien werd gecomponeerd en ieder trachtte „du ton" te zijn. De lieflijk heid van de Rococo hield tevens een gekunsteldheid in, maar dié is wellicht te prefereren boven onze Burgerlijke Stand en examens". Cruys Voorbergh geleidde daarna een zijner medewerksters naar het podium, gehuld in een 225-jaar oude zijden robe uit Lyon, een kwaliteitsproduct, dat in de 18e eeuw meer dan f 800 kostte, maar het gehele leven diende. Deze grande jonge vrouw manoeuvreerde met een kunstig bewerkte waaier en droeg kostbare sieraden. Daarna stelde een aardig meiske een hulp in de huis houding voor. Zij droeg een wijde rok van gele tafzijde over de verbrede heu pen en een dormeuse op het hoofd. Haar klossenschoentjes (klinkertjes) zagen er niet bepaald gemakkelijk uit. In de 18e eeuw dweepten de dames met de geuren van rozemarijn en de muskusroos. De aanwezigen in de zaal konden daar gisteravond ook van pro fiteren. Verder verscheen op het podium een damemet hoog kapsel en een zwaar costuum van zijden damast, een Hol landse op rijpere leeftijd uit het ho gere milieu. Een applaus verwierf het meiske in een wit-katoenen hoepel-jurk ,met de hand beschilderd in Perzische trant met bloemenmotieven. Als onderjurk droeg zij een kleed van reseda-tafzijde. Ook de mannen kregen een beurt. De heer van 1770 in japonse rok (kamerjas) en gereed om uit te gaan in de zwaluwjas met kostbaar borduurwerk. De clou van de show was de Franse hofdame in de in China geborduurde robe en met struisveren op het zeer hoge kapsel. Na de pauze zong Cruys Voorbergh in verschillende passende costuums oude Franse liedjes, o.a. het bekende Au clair de la lune. Van de dansen met zijn partner viel het landelijk menuet het meest in de smaak. En zo genoten raadsleden en andere genodigden van een première, even charmant als lichtvoetig, in de zaal waar in vroeger dagen oude, onbemid delde mannen hun laatste levensdagen sleten. Zullen zjj ooit gedroomd hebben van Madame de Pompadour? Opname tijdens de costuum-show, wel ke gisteravond, onder leiding van Cruys Voorbergh in het Frans Halsmuseum gegeven werd. Verleden jaar werd het tweede in ternationale orgelconcours te Haarlem gehouden. Dit concours gaat uit van de Stichting „Haarlems Bloei" in samen werking met de N.C.R.V. De belang stelling voor dit evenement is groeien de. Tal van betuigingen van instem ming uit binnen- en buitenland, vooral uit vakkringen werden ontvangen. Zij stimuleren het streven van de organisa toren van het concours, deze jaarlijks wederkerende muziekmanifestatie tot een uniek gebeuren met internationale reputatie, te doen uitgroeien. Aan de in de jaren 1951 en 1952 ge houden improvisatiewedstrijd namen behalve twee Nederlanders, ook Belgi sche, Engelse, Franse, Deense en Zwit serse organisaties deel. De winnaar van het in 1951 gehouden concours: Louis Toebosch, zag zich in het afgelopen jaar de zware opgave toe bedeeld zijn „zilveren tulp" op het orgel in de Grote Kerk tegenover een keur van jeugdige organisten te verdedigen. Ditmaal moest hij zich met de tweede plaats tevreden stellen. Winnaar werd de Oostenrijker: Prof. Anton Heilier uit Wenen, die in Juli a.s. op zijn beurt de prijs moet verdedigen tegen een Belg, een Duitser en twee Nederlan ders. Een jury, bestaande uit de En gelse organiste Lady Susi Jeans, Dor king, de Zweedse organist Alf Linder, Stockholm en Albert de Klerk, Haarlem, zal uitmaken wie der gegadigden de erepalm zal ontvangen. De juryleden zelf zullen in een concert, eveneens op het orgel in de Grote Kerk aantonen, dat de beoefening van de orgelkunst in de door hen vertegenwoordigde lan den op een hoog peil staat. Aan de bezoekers van de improvi satiewedstrijd zal ditmaal de gelegen heid worden geboctén schriftelijk hun oordeel over de prestaties van de deelnemers na afloop van de wed strijd in te leveren. Onder hen wier oordeel overeenkomt met dat der jury, zullen enkele prijzen worden verloot. Het concours zal gehouden worden op 16, 17 en .18 Juli: op 16 en 17 Juli de improvisatiewedstrijd en het jurycon cert op het bekende orgel in de Grote of St. Bavo Kerk en op 18 Juli het con cert te geven op het Cavaillé Coll-orgel in het gemeentelijk concertgebouw met medewerking van de Haarlemse Orkest Vereniging onder leiding van Toon Ver- heij en als solist de Haarlemse organist Albert de Klerk. Op dit concert zal o.a. net door de componist Sem Dresden in opdracht van de organisatoren van het concours geschreven werk voor orgel en orkest zijn wereldpremière beleven. Van 26 Juni tot en rfiet 18 Juli is in de Brouwerskapel van de Grote Kerk een voor deze gelegenheid bijeenge brachte collectie te bezichtigen, welke gewijd is aan de Nederlandse en in het bijzonder de Haarlemse orgelcultuur en die, behalve specimina van oude orgels, ook documenten, schilderijen en etsen omvat. Er komt ook een modern kerk orgel, dat dagelijks van 4 tot 5 uur zal worden bespeeld. Gaarne vestigt ondergetekende de aan dacht van Katholiek Haarlem op Zon dag 31 Mei, de dag waarop des avonds in de St. Josephkerk de plechtige Om megang zal plaats hebben met de Beel tenis van Maria van Haarlem. Alle plaatsen in de kerk (behalve enkele gereserveerde voor degenen, die met name zijn uitgenodigd) zijn vrij. Om kwart voor 7 wordt vanaf de preekstoel het rozenhoedje voorgebeden; daarna de Completen, de feestpredicatie door kapelaan Heemskerk uit Castricum, de plechtige Ommegang, uitstelling van het Allerheiligste en Te Deum. De ge zangen, welke niet door geheel het volk worden gezongen, worden verzorgd door het zangkoor van de Liduinakerk. Bij de ingangen van de kerk worden aan allen twee tekstboekjes in bruikleen ge geven voor het meezingen van de Com pleten en de Marialiederen tijdens de Ommegang. Vanaf des middags 12 uur tot aan kwart voor 7 wordt onafgebroken de Rozenkrans gebeden in de rijk ver sierde Mariakapel. J. J. A. KUILMAN, Deken. BIOSCOPEN: Rembrandt: programs ontraden door K. F. C. Palace: „April in Parijs". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, boven 14 jaar. Luxor: „De loodgieter en het atoomge heim". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Frans Hals: „Het eiland van begeerte". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. l.ido„Het gestolen gelaat". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. City: „De verzonken stad". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Spaarne: „Tijgerhaai". Tijden: 2,30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Bo ven 14 jaar. Minerva: tot en met Maandag: „Moeder is studente". Tijden: Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maan dag 8.15 uur. Boven 14 jaar. Zaterdag 30 Mei Stadsschouwburg: „Amsterdams Toneel gezelschap" irt „Je kunt nooit weten", 8 u. Concertgebouw: (tuinzaal) „Starlifters". Cabaretavond 8 uur. Frans Halsmuseum: Costuumshow in re naissancezaal door Cruys Voorbergh, 8 u. Muziektent Dreefzicht: Harmonie Crescen do,' 8 uur. Zondag 31 Mei Stadsschouwburg: „Amsterdams Toneel gezelschap" in „Je kunt het nooit weten", 8 uur. Maandag 1 Juni Stadsschouwburg: „J. J. Cremer" in „Fer- dy's bekering" 8 uur. TENTOONSTELLINGEN: Stadskweektuin. Dagelijks geopend 1012, 1417 en 1921 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66 Vroeg-Aziatische kunst. Dagelijks ge opend van 10 tot 23 uur (t/m 31 Mei). Museum „De Stompe Toren". Geopend: Donderdags, Zaterdags en Zondags van 25 uur. Museum Het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103. Werken van mevrouw H. ReuchlinLucardie. Geopend op werkdagen van 1012.30 en van 13.3017 uur. 's Zon dags van 1417 uur (tan. 21 Juni). APOTHEKEN: De Zondags- avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotreken wordt waarge nomen door: Th. A. Klinkhamer, Koningin neweg 69, tel. 11596; Grijseels en v. Hees, Lange Veerstraat 19. tel. 11000; Frans Hals- Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. ZIEKENVERVOER Fa, Mathot, Gr. Houtstraat 9. tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 r'd., tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. BLOEMEND AAL De Zondags- avond en nachtdienst van de Ovèrveense-, Bloemendaalse- en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door Elswout Apotheek, Blöemendaalseweg 241, Overveen, telefoon K 2500—16760; Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-Stat., Telefoon K 255608249. HEEMSTEDE De Zondagsdiensten voor artsen wordên op 31 Mei waargenomen door Dr. Wijn berg, Eindhovenlaan 36, tel. 35734 en Dr. A. J. van Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 39197; Aarden hout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tele foon 26772. Ongeveer 80 leden van het gezel schap uit Edmonton, dat deze week in Velsen op bezoek is voor sportieve en vriendschappelijke ontmoetingen, heb ben Vrijdagmiddag met veel smaak ge geten aan de vis-lunch, die hun in het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Abelenstraat door de IJmuider Vis handel Vereniging werd aangeboden. Daar de heer P. Krab door drukke werkzaamheden verhinderd was als gastheer op te treden, had burgemees ter mr. M. M. Kwint diens plaats in genomen. Leerlingen van de gemeen telijke huishoudschool hadden alles keurig voor de maaltijd in gereedheid gebracht, de schotels prima toebereid en de gebakken gefileerde vis ging er dan ook in al?vis. Burgemeester Kwint, die zag, met hoeveel smaak zijn gasten de tafel eer aandeden, wijdde dit ten dele ook aan de voortreffelijke,zorgen van de meis jes van de huishoudschool en hij vond het toch ook wel prettig, dat de Engel sen bij deze gelegenheid konden zien, dat ook Velsen zijn jeugdig schoon had. Mr. Grant bracht dank voor het gebodene en hij was de tolk van alle aanzittenden. toen hij verklaarde, dat de vis heerlijk gesmaakt had. Boven dien hoopte hij, dat Velsens burge- Wij wijzen er onze lezers op, dat het Poesjenellentheater van Don en Ly Ver- meire in de kelder van het stadhuis vandaag en morgen nog voorstellingen geeft, te weten om 15, 16, 17, 20, 21 en 22 uur. Zaterdag 6 Juni zal de heer J. van der Plaats te Haarlem, wagenvoerder 'bij de N ZH., 40 jaar in dienst zijn bij deze maatschappij. De bestendige deputaten van Antwer pen hebben het college van B. en W. v5n Bloemendaal uitgenodigd, Zaterdag 6 Juni tegenwoordig te willen zijn bij de opening van het nieuwe openlucht theater van Antwerpen en daarna aan een maaltijd aan te zitten. Mede omdat verschillende leden van het Belgische college het openlucht theater te Bloemendaal reeds enkele malen bezocht hebben, hebben B. en W. deze uitnodiging aanvaard. Vanavond worden in Santpoort de Flor-festiviteiten, welke nu niet be paald door gunstig weer zijn beïnvloed, besloten met een grote sport-demonstra- tie in het Burg. Rijkenspark- Onder lei ding van de heer J. Nauwelaerts de Agé zal het volgende programma worden uitgevoerd; 1. Opening. 2. Jeugd-judo. 3. Boksen. 4. Schermen. 5 Lange mat (grondgymnastiek) Jiu-Jitsu (zelf verdediging). Pauze. 7. Drie partijen boksen. 8. Judo-wedstrijden. 9. Jiu-Jitsu demonstraties. Dit programma zal gebracht worden door leerlingen van de sportacademie J Nauwelaerts de Agé, leden van de Judoclub Haarlem, leerlingen van het Centraal Instituut voor Opleiding van Sportleiders te Overveen en leden van de Boksvereniging De Ring te IJmui- den. De demonstraties beginnen om acht uur en zullen om ongeveer half 11 beëindigd kunnen worden. Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. K 2560—8570. Apotheken (ook nachtdienst): Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat- weg 145, Santpoort, tel. K 25608249. In het Lof van hedenavond zingt het koor van de H. Drievuldigheidskerk te Bloemendaal onder leiding van K. Bor- newasser: In nomine Jesu, van Handel. Inviolata, Beatam me dicent en Magnifi cat, Gregoriaans, Adesto Sancta Trinitas van Bornewasser, Salve Regina, Grego riaans en Tantum ergo van Loots. Vóór het Lof speelt Bornewasser Ko raal cn 3 Variaties over Veni Creator en na het Lof de slot-variatie over deze Hymne van M. Durufle. In de Hoogmis van Zondag 31 Mei, 9.15 uur, zingt het koor van de St. Jo annes de Doper-kerk (Amsterdamstraat) onder leiding van Martin Hersman de „Missa Eucharistica" voor 1 jongensstem en 3 mannenstemmen met orgel, van Lo renzo Perosi. Na de Mis: Laudate Domi- num, van Hersman voor 4-stemmig ge mengd koor. In het Plechtig Sluitingslof op deze Zondag, 7 uur, zingt het koor van de H. Luduina-kerk (Rijksstraatweg) onder leiding van P. Q. Wolff: Coenantibus. voor 3-stemmig mannenkoor van Albert de Klerk. Magnificat en Te Deum Lau Gregoriaans. In het woorden boek wordt vastge steld, dat een mar ketentster een zoe- telaarster is, die het leger volgt om de soldaten te voor zien van verversin gen. Het begrip zoe- telaar is zelfs in deze dagen nog in het leger een be grip gebleven want bij grote oefenin gen weet een han dige koopman altijd wel op een juist moment te verschij nen met zijn kof fertje vol lekker nijen: chocolade, toffees, sigaretten. Hoewel de cadiwa- gen ook een gevolg is van de technische ontwikkeling in het leger, is de zoete- laar nog zó ge noemd door de jon- ik lees, in de knoop met het vraagstuk van de ouden van dagen. Ik moet nog zien, dat al die bibop-jongens en al die short-meisjes hun gouden bruiloft vie ren. Tegenwoordig worden de genees middelen in kleine buisjes of tubetjes verpakt, maar als wij hoesten nemen we een lepel honing en verder zetten we kamille-thee en dopen onze vermoeide voeten in hooizaad. Kost veel minder en de baat is gegarandeerd. In mijn jonge jaren, betoogde de krasse bruidegom verder, liepen we warm voor de verkie zingen. In het holst van de nacht gingen we de straat op roet potten kalk en dikke kwasten om onze leuzen kracht bij te zetten. Er waren „vuurwerkmakers" met een oratisch talent om van te beven en we vochten voor het katholieke, ideaal, ook al kwamen we in het politie-bureau terecht. We vochten met ingezonden stukken in de krant, maar bleven abon- né, ook al waren we ons inziens bele digd. Als vlak voor de verkiezingen pater gens gebleven Maar ik wil het ditmaal eerst over met, meent zij, en het leger is zó ge- een marketentster hebben, de oudste disciplineerd, dat de lol er af is. Bo en de laatste in ons land. die gisteren 90 vendien vindt mevrouw Stoof, die over- jaar is geworden. Het is mevrouw L. grootmoeder is, dat het leven veel te Stoof in de President Steynstraat (ook duur is. Kocht zij in haar jonge jaren al herinnerende aan de krijg) die wij niet een kan melk voor twee cent? En opzochten, omdat een marketentster voor rookte haar man niet sigaren van vijf mij altijd een romantische figuur is ge- voor een dubbeltje? Als ze het allemr bleven. Dezer dagen is Henri Dunant, moeilijk verwerken kan zoekt ze de de stichter van het Rode Kruis, her- vreugde in het gebed. Eerlijk gezegd dacht. Hij ging als verpleger in een witte daar mogen we jaloers op zijn. jas het slagveld bij Solverino, waar de Fransen en de Oostenrijkers omstreeks T aloers willen we niet zijn op al die de helft van de vorige eeuw elkander I domme mensen, die de kracht van varmoordden, bezoeken om de gewonden de zon niet kenden. Wat de wijn le helpen. Dat was het begin van een oetreft zouden zij steun in de Bijbel wereldorganisatie. Maar marketentsters kunnen vinden, doch tegen zonnebrand waren ook niet bang. De geschiedenis helpt Seen excuus, sinds onze medische kent vele heldinnen, ook al doen talrijke medewerker nog de vorige week een humoristische verhalen de ronde. waarschuwend woord liet horen. Neem nou onze tekenaar. Misschien De man van mevrouw Stoof was sol- heeft hij niet ten onrechte gedacht dat daat en toen zij 25 jaar was besloot zij men de dag moet plukken als de zomer met de troep mee te trekken, vooral als on een Zondag valt. Nu zit hij echter er manoeuvres waren. Zij had niet alleen fP de blaren. En hij niet alleen. Er is bijeenkomst geweest om Schippers in de zoetigheden bij haar, maar ook de vloei- m talrijke bedrijven deze week heel r"ad te kr gen,, maar er was een handje bare geneugten van Schiedam, waaruit wa' ..verzuim" geboekt door zonne- voi luisteraars. Weet je wat ze moeten volgde, dat zij altijd welkom was. Acht- bl'and, veel meer dan ooit door winter- doen? Van vandaag af vechten en strij- tien jaar bleef zij dit beroep volhouden ;-®^en- Dezer dagen was ik op bezoek den om over vier jaar die twaalfde zetel en misschien waren er nog vele bijgeko- blJ een Eouc'en. bruidspaar, dat leefde én nog meer binnen te halen. men als haar man geen pensioen ge- lentebloemen rondom. De bruid d h( „n marketent- kregen had. Was de troep thuis, dan deed Lw^tepbA ®en electnsch ka,chel" ster - dh- is niks meer an Teeeswode zii in de kazerne rfe was en nummerde tle en met Pinksteren waren volgens - a 1 ls .n KS me?r an, tegeswong di miliUi^lXedtr^f/lie "vin ^ch^K" dc °Vei" d O haar ^ven is zij Haarlemse gebleven, g Tegenwoordig zo smak dé bruido damus. van Perosi voor jongens- en maar als men haar vraagt, was het vroe- gom praat men veel over vitaminen en n^ann^nstemmen met orgei, de gezangen fger een gezelliger boel en nu „niks" ultra-violett^ strLen, msJJ wfl wfstS 1 meer. De mensen zijn verwend tot en daar niet veel van en nu zit men, naar Borromaeus de Greeve wat 'n kerel of Bomans met z'n witte das spraken op een propaganda-vergadering was de grootste zaal van Haarlem te klein en er waren heus geen luidsprekers nodig om die mannen verstaanbaar te maken. Moet je nu komen? Ik ben naar een en dat gouden bruidspaar in een bad met hooizaad en de schim van Borro maeus daarachter en die tekenaar van ons met zijn blaren. Wat zou uw die naar in het jaar 2000 schrijven? SPAARNEBABBELAAR. meester in deze dagen gezien heeft dat ook in Edmonton veel aardige meisjes te vinden zijn. En daarmee waren Velsen en Edmonton weer quite. Na de maaltijd zijn verschillende groepen op eigen gelegenheid ver trokken voor een bezoek aan Volen- dam. 's Morgens waren reeds enkele groepen naar Alkmaar gegaan, om daar de traditionele kaasmarkt te zien, In verband met de koude is beslo ten de zwem- en waterpolowedstry- den, welke hedenmiddag in Veiserend zouden worden gehouden, een kwar tier vroeger te laten beginnen en te houden in het overdekte Sportfond senbad in Haarlem. De kou laat wed strjjden huiten thans practisch niet toe. De afscheidsavond wordt weer wel in Veiserend gehouden. Bij de uitgeverij „De Toorts" te Heemstede is in samenwerking met de gemeente Haarlem, een boekje uitge geven, handelende over de bezienswaar digheden, welke in de Bloemenstad to bezichtigen zijn. Op zeer prettige en vlotte wijze heeft de schrijver zich van zijn taak gekweten Voor de vreemdeling de eerste editie is in de Engelse taal verschenen moet het een genoegen zijn op een der gelijke vriendelijke manier door Haar lem te worden geleid. De schrijver heeft de geschiedenis van de stad ver weven in een gezellige kout, waardoor de belangstelling van de lezer gaande blijft. Aan een gemakkelijk goed geïl lustreerd boekje van dit soort bestond behoefte. Het ligt in hét bereik van elke belangstellende, terwijl het in jas en broek een kleine plaats inneemt. Momenteel is ook een Nederlandse en Franse uitgave in voorbereiding. Na ampele overweging heeft de direc- tie van de N.V. Rotterdamsche Boek- en Kunstdrukkerij besloten de bestaande boekdrukkerij aan de Gedempte Oude gracht 88 in Haarlem op te heffen en in plaats van de huidige boekdrukappa- ratuur, haar offsetdrukkerij uit te brei den met drie nieuwe persen. Drukkerij R.B.K. zal dus door deze stap een vol ledige reorganisatie doorvoeren van boekdrukkerij tot offsetdrukkerij met een capaciteit van zes machines. Van het huidige personeel van circa 100 mensen zal dit voor 34 mensen enige consequenties met zich meebrengen. De directie heeft echter alle maatregelen genomen om de belangen van haar werknemers zo goed mogelijk veilig te stellen. Van de desbetreffende 34 personeels leden was al direct voor 18 mensen een aannemelijke regeling gevonden. 10 an deren, meer Speciaal de oudere werk nemers, zullen in dienst blijven, gedeel telijk in het filiaal, de Zaanlandse Druk kerij, gedeeltelijk door omscholing tot offsetdrukker, zodat slechts 6 mensen voor het feit komen te staan een nieuwe dienstbetrekking te moeten zoeken, het geen in het grafisch bedrijf op dit mo ment weinig of geen moeilijkheden met zich mee zal brengen. Een volledig overleg met de werkne mers- en werkgeversinstanties heeft in middels plaats gevonden, zodat de belangen van het personeel bij deze belangrijke reorganisatie zoveel moge lijk zijn gewaarborgd. De voorlopige be kendmaking van deze reorganisatie werd dan ook in rustige sfeer ontvan gen. Bij de vernieuwing en verfrissing van het onderwijs achten B. en W. het een belang van de eerste orde, dat aan de culturele vorming van de leerlingen aandacht wordt besteed. In het bijzon der aan de H. B. S.'en A, waar bij de opleiding het economische op de voor grond staat, achten zij het van grote waarde, dat ter bevordering van een harmonieuze geestelijke groei van de leerlingen ook iets op het gebied van de kunst wordt gebracht. Aan de H. B. S. aan de Zijlvest is geen gelegenheid om voorwerpen van artistieke aard ten toon te stellen. Dit gemis willen B. en W. opheffen door het inrichten van een expositie-gelegenheid, waarmede f 1560.gemoeid is. Het college gaat van de gedachte uit, dat, als de leer lingen onder deskundige leiding in eigen omgeving kennis hebben kunnen nemen van de verschillende uitingen op artistiek gebied, zij o.a. ook worden opgewekt om musea e.d. te bezoeken. De tarieven voor de verpleging van kinderen beneden 12 jaar, verpleegd in dé Clara-stichting te Zandvoort, zijn verhoogd van f 6.70 per dag tot f 7.95. In de Haarlemse Sportraad stellen B. en W. voor te benoemen als verte genwoordiger van de zeilsport de heer W. van Baaren, van de Biljartsport de heren J. van Beem of Nico van der Tooren en van de baskettballsport de heer M. Kwakkestein. Aan de raad wordt voorgesteld van de Twentsche Bank tot 1 Januari 1961 wederom te huren de percelen Zijl straat 70 tot 74, waarin ondergebracht blijven 0a. het schoolpsychologisch bu reau en dat voor beroepskeuze. De ver huurster heeft echter als eis gesteld, dat op de eerste verdieping geen kachels gestookt zullen worden. De aanlegkosten voor een centrale verwar, ming zijn voor rekening van de ge meente en daarmede is ongeveer f 19.000 gemoeid. Het gaat in de softballcompetitie goed met het eerste team van TYBB, want ook nu moest het Rooswijk-team het onderspit delven. Na een spannende en gelijkopgaande strijd was de stand in de laatste inning 1414. doch in de laatste slagbeurt slaagde het TYBB- team er in toch nog de ze>.e uit het vuur te slepen (1514). Het derde team van TYBB bracht het er helaas slechter af en leed een grote 30—5-nederlaag tegen OVVO II. De volledige uitslagen in deze klasse waren: OVVO III—OVVO IV 16— 4 RooswjjkHCK III 4—13 TYBB IRooswijk 1514 DSB IIGymnasion V 1212 Schoten IIIGymnasion IV 47 TYBB III—OVVO II 5—30 HHC III—RCH III 16— 7 Gymnasion VI—HCK IV 9—31 1 de De hoofdinspecteur van vervoer, .4 heer D. v. d. Vijver, zal morgen zU™ functie bij de N.Z.H.V.M., neerleggen m verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. 15 Mei l"** trad hij als klerk van het bedrijf in 1°»" se dienst te Haarlem. Na ongeveer an derhalt jaar deze functie te hebben vervuld, werd hij aangesteld als cnei uitvoerende dienst te Velsen. L"i maanden slechts bleef hij in Vdsei^ want toen werd de heer v, d. Vijver ln gelijke functie te Leiden benoemd. Gedurende 37 jaar was hij met deze taak in de sleutelstad belast. 15 Maai 1949 verliet hij deze stad. omdat hem ne functie van hoofdinspecteur van ver voer werd toevertrouwd. Naast zijn taak, die van hem ,e® grote verantwoordelijkheid vergde, leg" de hij ook op andere gebieden een Stote activiteit en belangstelling aan de dag- Zo was hij de iniatiefnemer van de op richting van de vereniging „Orrs Be lang". Voorts maakte hij deel uit van ae redactie-commissie van het maandbla" van de N.Z.H. Reeds deze week heen een afscheid in intieme kring plaats ge* had. Maandag en Dinsdag wordt in hei Concertgebouw een autoshow gehouden, waar ook de Jowett Javelin van H. H- J. Graaf van ZuylenNijeveld, de eerste prijswinnaar van de Tulpen-rally e 195J. te bezichtigen zal zijn. De zaal is ëe' opertd van Maandag van 1522 uur; °P Dinsdag van 1022 uur. ln het kader van de sportweek zal Haarlemse Reddingsbrigade voor Dren kelingen ter gelegenheid van haar 40- jarig jubileum de Nederlandse kant" pioenschappen zwemmend redden or ganiseren. Dé wedstrijden worden go- houden op Zondag 7 Jtini om 2 uur in het zwembad aan de Kleverlaan. De afdeling Volleybal van H. B. C. hield Vrijdagavond in het R.K Ver enigingsgebouw haar jaarvergadering, die een feestelijk tintje droeg. De jaar verslagen van de secretaris, de heer G. Kuhlman, en de penningmeesteresse, mevrouw Nieuwenhof, wezen uit, dat het ledental zich in stijgende lijn be weegt en dat er een klein batig saldo in kas is. In de plaats van mevrouw Nieuwen hof, die wegens vertrek haar functie moest neerleggen, werd gekozen me- juffroüw C. Blauwhof. Voor het feestelijk gedeelte werd ge zorgd door het gezelschap „Musicorda" uit Haarlem onder leiding van de heer A. Douwes, dat met een aantal popu laire radionummers al spoedig de sym pathie van alle aanwezigen veroverde. Een tweetal vrouwelijke leden van het gezelschap vormde een duo, zang met accordeon, dat het inderdaad goed deed en de goede stemming er in bracht. Het was een zeer geslaagde en voor al zeer beschaafde avond, waarmede de Volleybal-afdeling alle eër heeft inge legd en het was alleen maar jammer, dat de zusterafdelingen van H B. C- verstek hadden laten gaan; geen en kele was er vertegenwoordigd. Maandag: 8 uur repetitie „Laudate Dominum"; 8 uur bestuur HBC. Dinsdag: 8 uur repetitie R.K. Harmo nie „St. Michaël"; 8 uur repetitie Kath. Gemengd Koor. 8 uur vergadering Her wonnen Levenskracht. Woensdag: 2 uur repetitie Kath. Kin derkoor; 7.30 clubavond damclub „St. Bavo". Donderdag: 8 uur repetitie Dames koor Viva Maria. De prijzen waren in de afslag ve" Vrijdag aan de hoge kant. De handel, enigermate teleurgesteld door de aan wezigheid van slechts één trawler >n plaats van drie, zoals verwacht werd, wilde wel graag wat kopen om de klanten tevreden te kunnen stellen. De voor export bestemde kabeljauw ging voor- f 80 per regel van tien stuks i° andere handen over en de lichtere soor ten noteerden gemiddeld f 55 per regel' De Allan Water IJM 34, die Vrijdag dus het alleenrecht had, zag een 10* daagse reis beloond met een besomming van f 21.000. Gezien de betrekkelijk ëe' ringe vangst geen ongunstig resultaat. De motorlogger Bertina VL 85, die Vrijdagmorgen als hekkensluiter in de haringrace in IJmuiden binnenliep- heeft over de prijs van zijn haring niet te klagen gehad. Deze laatste haring van de eerste aanvoerdag in he' nieuwe seizoen was nogal klein van stuk circa 1.000 haringen in 'eerl kantje en daarvoor werd een gf" middelde prijs van f '3.50 per karitje betaald. In de komendé dagen zal <38 prijs ongetwijfeld aanmerkelijk zakken- Vrijdagmorgen zijn van de vloot pP weg naar huis gegaan de Gorredijk IJM 75 met 73 kantjes en de Jo VL 6 met 90 kantjes. Van Maandag tot Vrijdag zijn vantn IJmuiden slecht? 2 trawlers ter vissertJ uitgevaren. Voor de handel beteken dit dat er de volgende week niet °P veel vis gerekend zal kunnen worden- De motorloggers KW 147, 170 en U" zijn in IJmuiden gearriveerd uit Kat' wijk en hebben een plaatsje gekoze naast de andere loggers, die er re klaar liggen om de volgende w|e® Dinsdag in de tweede ploeg ter haring visserij uit te varen. t Op het strand van Wijk aan Zee n®, sedert 1933 de oude boot Heemskerk aan de grond. Na 20 jaar rust zal firma Ruth Woning uit Beverwijk volgende week het „cadaver" opruime Laag Hoog Laag Zaterdag 30 JMei Hoog water: 4.34 u. en 17.01 u. water: 0.17 u. en 12.36 u. Zondag 31 Mei water: 5.14 u. en 17.41 u. water: 0.55 u. en 13.15 u. Maandag 1 Juni Hoog water: 5.56 u. en 18.24 u. Laag water: 1.34 u. en 13.57 u. (Niet officiële koersen) 28/5 29 f,, 31*'* Anaconda Copper 37<i gt3 Bethlehem Steel 5PH 751* Chrysler Corp 75 12'b General Electric 72% gil: General Motors 60-% 13% Hudson Motors 13% 65 T« Kennecott Copper 65H 59"! Montgomery ward 59"i 2ahi North American Can 20 75 Radio Corp. 25<'s 49 Republic Steel 48% 67j Shell Cl] 69 45% Pacific 45 p4'.i Southern Railway 94 •12'-. Tidewater 22% ggfi U.S. Stegl 38%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2